loader

Hlavná

Pažerák

Meckel's diverticulum

Divertikulum je vrodený alebo získaný výčnelok steny dutého orgánu (črevo, pažerák). Meckelov divertikulum je lokálny výčnelok ileu vo forme vrecka.

Ileum sa nachádza v dolnej pravej brušnej dutine a je dolnou časťou tenkého čreva. Ileum je oddelené od slepého čreva (horná časť hrubého čreva) ileocekálnou chlopňou (bauginiová chlopňa). Vo väčšine prípadov je výstupok umiestnený 50 cm od tohto ventilu. Priemerná dĺžka procesu je 5 - 7 cm.

Meckelov divertikulum sa nazýva pravé divertikulum. Znamená to, že:

 • vyčnievajú všetky vrstvy čreva - sliznice, submukózne a svalové vrstvy;
 • existuje široká základňa a bezplatná komunikácia s črevným lúmenom.

Takéto výčnelky sú obvykle jednoduché a zriedka zapálené..

Vo väčšine prípadov je štruktúra steny divertikula podobná štruktúre steny ilea. Štúdie Meckelovho divertikula však naznačujú, že v 10 - 20% prípadov v štruktúre jeho tkaniva sú inklúzie slizničnej vrstvy žalúdka alebo pankreasu..

Dôvody rozvoja Meckelovho divertikla

Meckelov divertikulum je najbežnejšou vrodenou anomáliou gastrointestinálneho traktu. Dôvodom vzniku je neúplné vymiznutie orgánu, ktorý sa vytvára v počiatočnej fáze tvorby plodu.

V prvých týždňoch embryonálneho vývoja sa vytvorí žĺtkový vak. Je to dočasný orgán, ktorý vyživuje plod. Prúd živín z neho do embrya prebieha cez pupočníkový a črevný kanál (vitellín). Takáto výživa sa postupne nahrádza výživou z materskej krvi. V 6. až 8. týždni tehotenstva sa začína pupočníkový kanál a úplne sa rozpúšťa, pričom prechádza opačným vývojom.

U niektorých ľudí tento kanál nezmizne. Štúdie ukazujú, že tento jav rozvíja rôzne abnormality: pupokový granulóm, neúplnú pupočníkovú fistulu, úplnú pupočníkovú fistulu, pupkový enterotheratóm, enterocystóm, pupočníkový ligament, ileum diverticulum.

Meckelov divertikulum je porušením spätného vývoja vitellínového kanálu. Vytvára výčnelok ileu. V niektorých prípadoch sa môže neúplný spätný vývoj zmeniť na trvalú jazvu na jazde. Pripája sa zvnútra k pupočníku, čo môže viesť k akútnej črevnej obštrukcii.

V roku 1598 nemecký chirurg V.F. Hildanus ako prvý zaznamenal svoje pozorovania o nezvyčajnom procese čreva. Nemecký anatóm Johann Meckel však tento proces podrobne študoval. V rokoch 1808 až 1820 publikoval niekoľko prác, v ktorých vedec tento proces podrobne opísal a preukázal, že sa objavil v dôsledku nesprávneho vývoja embrya..

Diagnostika divertikla tak, ako to vyzerá

Mertel divertikulum sa nachádza v 2% populácie. Vzhľadom na to, že taký výčnelok je zriedkavý, je ťažké ho zistiť. Nekomplikované (asymptomatické) divertikulum sa deteguje náhodne pri diagnostike a liečbe iných chorôb: pri kontrastnej štúdii čreva pri inej chirurgickej operácii. Komplikované divertikulum sa prejavuje nebezpečnými symptómami a vo väčšine prípadov sa diagnostikuje iba chirurgicky.

Foto: gpointstudio / Shutterstock.com

Najčastejšie sa anomálie vyskytuje u detí mladších ako 10 rokov. U mužov a žien sa vyskytuje nekomplikované divertikulum s rovnakou frekvenciou. Komplikácie u mužov sa vyskytujú 3 až 5 krát častejšie ako u žien.

Ako vyzerá Meckelov divertikulum, je podrobne opísané v štúdiách:

 • prevládajúca forma je kónická (54%), valcová (41,1%), oveľa menej hruškovitého tvaru;
 • umiestnenie výčnelku po celej dĺžke tenkého čreva je odlišné, ale častejšie (v 54,3%) je umiestnené na protiimenterálnom okraji ileu 20 - 100 cm od ileocekálnej chlopne; môžu byť lokalizované na bočnom povrchu ilea; pozdĺž mezenterického okraja alebo v hrúbke mezentérie;
 • priemerná dĺžka výčnelku je 2-8 cm, v zriedkavých prípadoch môže prekročiť 10 cm; Je opísaná meckelova divertikulum dlhá 56 cm;
 • vo väčšine prípadov (73,3%) má voľný vrchol, ale môže byť pripevnený k prednej brušnej stene alebo ku koreňu mezentérie;
 • priemerná šírka základne - 1,9 cm.

Meckelov divertikulum na ultrazvuku sa deteguje ako kruhová alebo tubulárna cysta podobná formácia v dolnom poschodí brušnej dutiny. Keď je tenké črevo prevrátené, niekedy je možné vizualizovať predĺžené a zrútené slučky čreva a skutočnú inverziu. Inverzné miesto je typicky umiestnené mierne nad pravou iliakálnou oblasťou a je vizualizované ako koncentrická štruktúra, vrátane zrútených slučiek a prípadne ciev..

Röntgenové vyšetrenie odhalí patológiu: výstupok sa zriedka naplní kontrastnou suspenziou bária. Keď sa naplní kontrastným médiom, Meckelove dirigentské diela na röntgenových snímkach vyzerajú ako slepý proces siahajúci od ileu.

Abnormálnosť sa dá zistiť pomocou diagnostickej laparoskopie, skenovania metódou rádioizotopu na štúdium brušnej dutiny. Pacientovi sa intravenózne injekčne podá techneccium technécium (Tc) 99m technecistan, ktorý sa hromadí v gastrointestinálnom trakte. Pri skenovaní sa v žalúdku, močovom mechúre a v prítomnosti divertikla nachádzajú ložiská izotopovej akumulácie.

Príznaky Meckelovho divertikla pri vývoji komplikácií u detí

Riziko komplikácií pri Mertelovom divertikle počas života je 4–6%. Patologické procesy sa často vyvíjajú v detstve, riziko sa s pribúdajúcim vekom významne znižuje.

Foto: pornopan chaiu-dom / Shutterstock.com

Komplikácie, ktoré môžu vzniknúť:

 • krvácajúci;
 • črevná obštrukcia;
 • divertikulitída - zápal divertikla;
 • perforácia (perforácia);
 • nádory.

Iba v 2% prípadov sa anomálie prejavujú patologickými symptómami, najčastejšie u detí vo veku 2 rokov. Viac ako 20 rokov bolo na veľkých chirurgických klinikách v Rusku operovaných až 445 detí s takouto anomáliou.

Príznaky komplikácií Meckelovho divertikla budú konzistentné s jeho vzhľadom. Podľa súhrnných štatistík, ktoré zahŕňali 1132 detí so symptomatickým Meckelovým divertiklom, bolo krvácanie pozorované u 40%, črevná obštrukcia - 35%, zápal - 17%. V tomto prípade závisí klinický obraz od veku dieťaťa:

 • krvácanie sa vyskytuje v priemere za 2,8 roka;
 • črevná obštrukcia - vo veku 7 rokov;
 • zápal a perforácia - za 8,2 roka.

Frekvencia a závažnosť symptómov sa významne zvyšuje s prítomnosťou tkaniva žalúdka v divertikle..

Príznaky črevného krvácania

Krvácanie u detí sa prejavuje špinením vo forme melény alebo dechtu, čiernej stolice. Môže byť masívny, sprevádzaný príznakmi anémie..

Krvácanie je spôsobené skutočnosťou, že bunky divertikula pozostávajúce z žalúdočnej sliznice vylučujú kyselinu chlorovodíkovú. Ileum na rozdiel od žalúdka nie je schopné neutralizovať účinok kyseliny chlorovodíkovej, čo vedie k ulcerácii jej sliznice..

Typická lokalizácia takýchto vredov je základom divertikla, na hranici sliznice žalúdočného tkaniva a normálnej ilálnej sliznice..

Takéto krvácanie je charakterizované hojným prepúšťaním tmavej krvi z konečníka bez zrazenín. Neexistuje prímes hlienu. Ťažká strata krvi je sprevádzaná progresívnym zhoršením celkového stavu. Dieťa zbledne. Často dochádza ku kolapsu: krvný tlak klesá, pulz sa stáva častým a slabým.

V zriedkavých prípadoch je choroba mierna, s ľahkým krvácaním. Vyskytuje sa pravidelne, s veľkými medzerami a niekedy si ho rodičia dieťaťa nevšimnú. Niekedy je dieťa opakovane vyšetrené v nemocnici, ale príčina krvavého výtoku z konečníka nie je objasnená a iba masívne krvácanie, ktoré sa vyskytlo, naznačuje, že je potrebná laparotómia alebo diagnostická laparoskopia..

Príznaky črevnej obštrukcie

S divertiklom dochádza k nasledovným porušeniam obsahu cez črevo:

 1. inverzia tenkého čreva okolo vláknitej šnúry spájajúcej výstupok a pupok;
 2. intususcepcia kvôli zavedeniu divertikla do ileu;
 3. Littre hernia s porušením Meckelovho divertikla;
 4. zalomenie slučky tenkého čreva na vláknitom procese žĺtkovo-pupočného kanálika;
 5. uzlovanie ileum pomocou Meckel diverticulum;
 6. porušenie tenkého čreva v mezotelertikulárnom ligamente obsahujúcom vitellínové cievy zasahujúce cez ileum, aby vyčnievali.

Klinický obraz črevnej obštrukcie je do značnej miery určený jej typom.

Najzávažnejší priebeh ochorenia sa pozoruje s inverziou. Ochorenie začína náhlym záchvatom akútnej bolesti brucha. Sú také silné, že dieťa môže stratiť vedomie. Zle reaguje na svoje okolie, je bledý, pri útoku je pokrytý studeným potom. Impulz je časté, slabé plnenie. Vyskytuje sa opakované vracanie. Intervaly medzi záchvatmi bolesti sú krátke a takmer neprinášajú úľavu.

Pri vyšetrení brucho zaostáva pri dýchaní, môže byť mierne opuchnuté v horných častiach a je bolestivé na prehmatanie pupka. Neexistuje kreslo, plyny neopúšťajú. Röntgenové vyšetrenie len málo pomáha pri diagnostike. Röntgenové žiarenie potvrdzuje prítomnosť prekážky bez toho, aby špecifikovalo jej povahu.

Črevná obštrukcia spôsobená vrodenou šnúrou alebo fixným dlhým divertiklom tiež začína záchvaty kŕče a zvracanie. Pri starostlivom prieskume detí je však možné konštatovať, že predtým mali niektoré z nich rôzne intenzívne záchvaty bolesti v pupku, ktoré prešli nezávisle..

Priebeh zhoršenej obštrukcie je charakterizovaný progresívnym zhoršením celkového stavu. Bolesť sa zvyšuje pri každom útoku, intervaly medzi nimi sa znižujú. U malých detí sa objavujú príznaky intoxikácie a dehydratácie. Zvracanie nadobúda fekálny charakter. Najprv môže byť stolica normálna, nie je to však spôsobené vysokým klystýrom. Plyny neunikajú. Brucho je asymetrické kvôli opuchnutým slučkám čreva, je viditeľná jeho peristaltika. Pocit bolesti je príčinou zvýšenej kontrakcie stien čreva. Na röntgenovom snímaní sú viditeľné viaceré široké hladiny tekutiny v brušnej dutine..

Invaginácia (zavedenie divertikla do črevného lúmenu) je ileokolon alebo tenké črevo a častejšie sa pozoruje u detí v prvých rokoch života. Na takúto invagináciu nie sú žiadne zvláštne znaky. Skutočnú príčinu prekážky môže podozrenie na vek dieťaťa, ktorý nie je typický pre implementáciu, pozorná štúdia anamnézy.

Medzi úplným zdravím dieťaťa sa objavujú akútne záchvaty bolesti brucha sprevádzané zvracaním. Dieťa sa ponáhľa do postele, zaujme nútené postavenie. Intervaly medzi kontrakciami sú rôzne (15 - 40 minút). Najprv je stolica normálna, ale po 2 až 4 hodinách od začiatku choroby sa v nej objaví krv so slizom (niekedy iba slizom obklopeným krvou)..

Röntgenové vyšetrenie so zavedením vzduchu do hrubého čreva (vykonané v prípade pochybností pri diagnostike obštrukcie čreva) v niektorých prípadoch pomáha objasniť diagnózu. Ultrazvuk má veľmi vysoký informačný obsah u detí s intestinálnou inváziou..

Krútenie divertikla, ktoré preteká stolicou alebo cudzími telesami, v zriedkavých prípadoch spôsobuje klinický obraz akútnej obštrukcie čreva. Priebeh tohto ochorenia je charakterizovaný pomalým nárastom symptómov a ich miernou závažnosťou:

 • záchvaty bolesti sú lokalizované vpravo a pod pupkom;
 • krátko po nástupe choroby dochádza k zvracaniu;
 • stolica zostáva dlhá normálna, potom je oneskorenie;
 • plyny prestávajú odchádzať;
 • bolesť brucha pravidelne ustupuje na dlhú dobu.

Pri vyšetrení v prvý deň choroby je celkový stav dieťaťa uspokojivý. Röntgenové vyšetrenie pri diagnostike nepomáha.

Vzácnou komplikáciou Meckelovho divertikla je Littre hernia. Akútna obštrukcia čreva sa vyvíja, keď výčnelok vnikne do trieslovej kýly a jej porušenia.

V tomto prípade sa pozorujú typické znaky porušenia prietrže:

 • ostrá bolesť;
 • napätie prietrže prietrže hernie;
 • pri použití ruky nedochádza k prenosu kašľa.

Akútna črevná obštrukcia spôsobená Meckelovým divertiklom je mimoriadne ťažké odlíšiť od iných typov mechanickej obštrukcie. Iba starostlivá štúdia anamnézy a dobrá znalosť tohto patologického stavu nám umožňujú objasniť predoperačnú diagnózu. Toto však nemá osobitný praktický význam, pretože akékoľvek narušenie pohybu obsahu v črevách, bez ohľadu na faktor, ktorý ho spôsobuje, podlieha urgentnej chirurgickej liečbe..

Príznaky divertikulitídy a perforácie

Zápal divertikula (divertikulitída) sa môže vyvinúť z niekoľkých dôvodov:

 • dlhé oneskorenie obsahu alebo zablokovanie (zablokovanie) lúmenu;
 • vredov;
 • čiastočné alebo úplné krútenie so zníženým prísunom krvi a sekundárny zápal.

Klinicky je divertikulitída podobná akútnej apendicitíde. Príznaky sú však intenzívnejšie:

 • choroba začína objavením sa silnej bolesti brucha v pupku alebo mierne nižšie a vpravo;
 • dieťa je letargické, odmieta jedlo;
 • telesná teplota dosahuje 39 ° C;
 • na začiatku choroby sa vyskytuje zvracanie.

Stolička je normálna alebo oneskorená. Zápal divertikula veľmi rýchlo končí perforáciou jeho steny. Vyvíja sa peritonitída - zápal pobrušnice. Perforácia môže byť komplikovaná krvácaním.

Je ťažké rozlišovať medzi divertikulitídou a akútnou apendicitídou. Diagnostické chyby však nie sú praktické, pretože obe choroby si vyžadujú neodkladný chirurgický zákrok.

Príznaky Meckelovho divertikla pri vývoji komplikácií u dospelých

Klinickými prejavmi u dospelých sú obštrukcia čreva, divertikulitída, nádory.

Divertikulitída sa vyvíja u 20% pacientov, častejšie v starobe. Komplikácia sa vyvíja najmä v divertikulách s úzkym krkom, keď sa v lúmene hromadí zvyšky jedla a potom sa spája bakteriálna infekcia. Divertikulitída sa môže vyvinúť v dôsledku torzie vyčnievania a narušenia jej krvného zásobovania.

Meckelove divertikulárne nádory sú veľmi zriedkavé. Môže ísť o benígne formácie (leiomyóm, lipóm) a malígne - sarkóm, adenokarcinóm alebo karcinoidné nádory.

V štruktúre všetkých novotvarov Meckelovho divertikula je 33% karcinoidných nádorov. Karcinoid je neuroendokrinná formácia pochádzajúca z endokrinných buniek. Najčastejšie je to primárny nádor tenkého čreva. Vylučuje rôzne hormóny, najmä serotonín a látku P.

Klinicky sa karcinoid môže prejavovať periodickou bolesťou brucha, krvácaním čriev, typickým karcinoidným syndrómom - sčervenaním kože v tvári, hnačkami, astmatickými záchvatmi, zvýšením veľkosti pečene, čo je spojené so sekréciou serotonínu..

Meckelova divertiklová liečba

Chirurgická liečba sa odporúča všetkým pacientom s diagnózou Meckelovho divertikla, bez ohľadu na typ komplikácií..

Divertikulum možno odstrániť niekoľkými spôsobmi:

 1. otvorená metóda - laparotómia;
 2. minimálne invazívne - laparoskopia.

Stále prebiehajú diskusie o platnosti operácie s cieľom odstrániť anomáliu, keď sa náhodne zistí počas inej operácie. V tomto bode nie je možné určiť, či sa bude komplikácia vyvíjať alebo nie..

Niektorí autori navrhujú odstránenie náhodne objaveného asymptomatického divertikla Meckel:

 • u mužov mladších ako 50 rokov;
 • s dĺžkou výčnelku viac ako 2 cm;
 • ak sú v tkanive divertikla prítomné inklúzie sliznice žalúdka alebo pankreasu.

Väčšina zahraničných pediatrických chirurgov odporúča odstrániť divertikulum, ak je náhodne zistené pri iných operáciách. Postavenie domácich pediatrických chirurgov sa nelíši: aby sa predišlo riziku komplikácií v budúcnosti, keď sa zistí Meckelova divertikulum, odporúča sa odstrániť ju vo všetkých prípadoch..

Meckelov divertikulum: štrukturálny znak alebo nebezpečná patológia?

Meckelov divertikulum je vrodená patológia tenkého čreva, ktorá sa pozoruje u 2% ľudí. Je ťažké jasne určiť jej charakter. Na jednej strane, 50% anomálie nespôsobuje žiadne prejavy, je detekovaná náhodou počas preventívnych vyšetrení alebo operácií. Na druhej strane, v 25 - 30% prípadov spôsobuje život ohrozujúce stavy. Čo je vlastne Meckelovo divertikulum: jednoduchý vrodený rys tela alebo závažné ochorenie?

Meckel's diverticulum - čo to je?

Meckelov divertikulum je výsledkom neúplného prerastenia žĺtkového vaku

V počiatočnom období (od 7 do 8 týždňov do 3 - 5 mesiacov) vývoja plodu sa embryo živí žĺtkovým vakom (špeciálne embryonálne tkanivo). V prvom trimestri sa placenta ešte nevytvorila, je umiestnená v pupku a je úzkym kanálom - vitellínovým kanálikom spojená s tenkým črevom plodu. Po vytvorení plnej pupočnej šnúry a placentárnej cirkulácie dochádza k opačnému vývoju dočasných embryonálnych štruktúr. Žĺtkový vak s potrubím sa zrúti a rozloží. Ak sa tak nestane, časť vitellínového kanálika pripojeného na tenké črevo môže mať na svojom povrchu výčnelok - to je Meckelovo divertikulum.

Meckelov divertikulum je vrodená anomália (rys) tenkého čreva vo forme dodatočného vrecovitého alebo rúrkovitého výčnelku steny ileu. Vyzerá to ako proces spojený s črevným lúmenom. Anomálie dostala meno na počesť vedca Johanna Meckela, ktorý ju prvýkrát objavil a opísal v roku 1809.

Typické charakteristiky Meckelho divertikla:

 • umiestnenie - antimesenterikum (bez mastných usadenín a krvných ciev, obrátené do brušnej dutiny) ileum;
 • dĺžka - od 1-2 cm do 16-20 cm;
 • tvar má vak so širokou základňou (šírkou viac ako 2 cm) alebo rúrkovitý s úzkou základňou (šírka približne 1–2 cm);
 • vzhľad - slepo končiaci proces, podobný farbe a štruktúre steny čreva, môže mať komisiu spojenú s pupkom.

Problémové video

príčiny

Nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje o príčinách narušenia spätného vývoja vitellínového kanála a výskytu Meckelovho divertikla. Existujú iba predpoklady o možných príčinných vzťahoch s niektorými faktormi. Príčiny komplikovaných foriem tejto anomálie sú však dobre známe..

Príčiny vývoja patológie a jej komplikácie - tabuľka

Prečo dochádza k divertiklu?Prečo vznikajú komplikácie?
 • Prítomnosť Meckelho divertikla u blízkych príbuzných;
 • genetické choroby, génové a chromozomálne mutácie;
 • vplyv nepriaznivých environmentálnych faktorov na plod (žiarenie, chemikálie, lieky);
 • vnútromaternicové infekcie.
 • Prítomnosť fragmentov žalúdočnej sliznice v divertikule;
 • úzky vstup do divertikla;
 • črevné infekcie;
 • rozťahovanie steny divertikula;
 • požitie a stagnácia výkalov;
 • narušenie dodávky krvi;
 • opakovanie črevných slučiek okolo divertikla.

Komplikácie Meckelovho divertikla sa vyskytujú častejšie av detstve sú závažnejšie. Ak sa neobjavili pred 30. rokom veku, pravdepodobnosť ich rozvoja nepresiahne 5 - 10%.

klasifikácia

V detstve aj u dospelých je divertikulum Meckelho typu niekoľko druhov:

 1. Asymptomatický - nespôsobuje počas života žiadne prejavy a príznaky (asi 75–80% prípadov). Zistené ako náhodný nález pri diagnostických postupoch (tomografia, scintigrafia brucha, laparoskopia), pri operáciách pri rôznych chorobách dutiny brušnej.
 2. Komplikované akútnymi stavmi - choroby vyžadujúce okamžitú lekársku starostlivosť (15–20%): divertikulitída, krvácanie z čriev, obštrukcia čriev, intususcepcia.
 3. Komplikované chronickými chorobami - zdravotné problémy spôsobené divertiklom na dlhú dobu (týždne, mesiace, roky): anémia, nádorové nádory (približne 5%).

Druhy a príznaky komplikácií

Črevné krvácanie

Tekutá tmavá čerešňová stolica zvaná melena je hlavným znakom črevného krvácania

Najčastejším prejavom Meckelovho divertikla je krvácanie do črevného lúmenu. Vyskytuje sa v dôsledku tvorby vredov (rán) na sliznici. Ich príčinou sú bunky žalúdka a pankreasu, ktoré sú prítomné na sliznici divertikla v 80%. Vylučujú agresívne enzýmy, ktoré poškodzujú cievy sliznice. Výsledné krvácanie môže byť mierne chronické - výkaly nezmenia farbu alebo sú súčasne bohaté - výkaly sa stávajú krvavými.

Príznaky krvácania - tabuľka

sťažnosti
 • Celková slabosť;
 • závraty;
 • bolesť brucha;
 • tekuté výkaly s krvou.
Krvavé výkaly (melena)Pri akútnom silnom krvácaní sa stolica podobá malinovej želé - tekutej, plodnej, čerešňovej. Mierne krvácanie nemení farbu a konzistenciu výkalov.
Znaky straty krviPri silnom krvácaní: zníženie krvného tlaku, častý pulz (viac ako 90 úderov / min.), Bledosť pokožky, porušenie celkového stavu. Chronická strata krvi často spôsobuje anémiu (znížený hemoglobín a červené krvinky).

divertikulitída

Bolesť na bruchu v pravom dolnom rohu je so všetkými komplikáciami Meckelovho divertikla (najčastejšie s divertikulitídou).

Zápalové zmeny v Meckelovom divertikle sa nazývajú divertikulitída. Zápal buď zachytáva iba sliznicu alebo zasahuje celú hrúbku steny. V prvom prípade sa vyskytuje chronická divertikulitída, v druhom - akútna. Ten predstavuje bezprostredné ohrozenie života a môže byť nasledovného typu:

 1. Katarálnej. Jednoduchý zápal, ktorý odchádza s včasnými liekmi.
 2. Flegmonózní. Hnisavý zápal vedúci k zničeniu divertikla.
 3. Gangrenous alebo gangrenous perforated. Zničenie (zničenie) steny, ktoré vedie k šíreniu hnisu, škodlivých baktérií, výkalov v brušnej dutine. Výsledkom je najstrašnejšie ochorenie - všeobecná peritonitída.

Príznaky divertikulitídy - tabuľka

sťažnosti
 • Bolesť v dolnej časti brucha - viac vpravo;
 • nevoľnosť, vracanie, hnačka;
 • suché ústa
 • horúčka.
Bolest bruchaNa začiatku choroby, pri tlaku na žalúdok, sa v pupku zistí výrazná bolestivosť a na pravej strane dolná. S výskytom peritonitídy sa po celom bruchu pozoruje silná bolesť a svalové napätie..
Známky zápalu slepého črevaAkútna divertikulitída a apendicitída majú podobné príznaky. Preto sa počas operácií na odstránenie dodatku zistí väčšina prípadov divertikulitídy.

Obštrukcia čriev

Nadúvanie je charakteristické obštrukciou čreva s divertiklom

Mertellov divertikulum, dlhé, široké alebo s priľnavosťou podobnou šnúre s brušnou stenou, môže spôsobiť mechanické stlačenie čreva a obštrukcie. Sú možné dve možnosti:

 • intususcepcia - zavedenie divertikla so širokou základňou do lúmenu tenkého čreva;
 • inverzia čreva okolo divertikla alebo vytvorenie uzla medzi nimi.

Typické príznaky obštrukcie čriev:

 • paroxyzmálna alebo pretrvávajúca bolesť celého brucha;
 • nadúvanie, zväčšenie veľkosti brucha;
 • fekálna retencia;
 • porušenie vypúšťania plynov;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • sekrécia hlienu s tmavou čerešňovou krvou z konečníka.

Krvácanie z čriev a divertikulitída sú najčastejšie komplikácie Meckelovho divertikla u dospelých aj u detí..

Tvorba nádoru

Prítomnosť abnormálnych buniek žalúdočnej sliznice, chronický zápal, infekcie a mechanické podráždenie sliznice môžu spôsobiť vznik malígnych nádorov v Meckelovom divertikle. Táto komplikácia je zriedkavá (menej ako 5%). Nádor sa môže prejaviť ako klinický obraz akýchkoľvek ďalších komplikácií divertikla: krvácanie, zápal, intususcepcia, obštrukcia čreva, anémia.

Znaky patológie u dospelých a detí

Samotné Meckelovo divadlo nie je choroba. Je to len anatomický rys čreva, ktorý sa nemôže stať základom pre rozvoj závažných komplikácií v nie viac ako 20 - 25% prípadov..

Funkcie Meckelho divertikla u dospelých a detí - tabuľka

Vlastnostidospelídeti
Miera detekcieAsi 2% obyvateľstva3-5% populácie
Miera komplikáciíAsi 10 - 15% pacientovViac ako 30–40% pacientov
Vek pacientov s komplikáciamiDo 30 rokov 80%, po 30 rokoch 20%60–70% do 10 rokov, 30–40% po 10 rokoch
Prevládajúca povaha komplikáciíZápal, vývoj nádoru, obštrukciaKrvácanie, zápal, intususcepcia
Pohlavie pacientovU mužov a žien sú rovnako často zaznamenávané nekomplikované formy Meckelho divertikla, komplikované u mužov trikrát častejšie..
smrteľnosťZ komplikácií 1 - 2%Od komplikácií 4-6%
Ďalšie abnormality žĺtkového vaku70–80% chýba. Pri 10% priľnavosti podobnej šnúre medzi stenou brucha a črevami.Kompletná a neúplná pupková fistula, menej častá priľnavosť brušnej dutiny.

diagnostika

Presná diagnóza Meckelovho divertikla je možná iba počas chirurgického zákroku vizuálnym vyšetrením čriev. Symptómy sú diagnostikované symptómami a klinickými prejavmi. Existujúce moderné diagnostické metódy nie sú stopercentne spoľahlivé.

Pod maskou akejkoľvek choroby brušných orgánov sa môžu skryť komplikácie Meckelovho divertikla.

Použité diagnostické metódy - tabuľka

Metódy vizuálnej diagnostiky divertiklascintigrafiaIntravenózne podávanie technécia na prípravu rádioizotopov (Tc 99). V rámci špeciálneho röntgenového zariadenia sa monitorujú miesta akumulácie izotopov. Zodpovedajú umiestneniu Meckelovho divertikla (komplikovaného aj nekomplikovaného). Spoľahlivosť výsledkov - 50 - 60%.
tomografiaPočítačové alebo magnetické rezonancie vylepšené intravenóznym podaním reagenčných vrstiev v trojrozmernom zobrazení. Účinnosť metódy je viac ako 90%.
laparoskopiaDiagnostická operácia - zavedenie špeciálnej videokamery do brušnej dutiny v anestézii. S pomocou manipulátorov sa vyšetria črevá. Táto technika je spoľahlivá 99,9%.
Ultrazvukové vyšetrenieNie je možné zistiť divertikulum častejšie ako u 30%, najmä u detí.
Diagnóza komplikáciíX-ray bruchaZisťuje príznaky upchatia čriev (opuchnuté slučky pretekajúce tekutinou v horizontálnej úrovni).
Všeobecná analýza krviZvýšenie počtu bielych krviniek je charakteristické zápalom divertikula, anémiou (nízky hemoglobín, červené krvinky) s komplikáciami krvácania..
Fekálny okultný krvný testAk sú dodržané všetky pravidlá na vykonanie testu a je zistená skrytá krv v stolici, môže to byť spôsobené chronickým krvácaním z divertikla..

Moderné liečebné prístupy

Meckelho divertikulum sa môžete zbaviť iba jeho odstránením. Za týmto účelom sa tradičná operácia vykonáva pomocou brušného rezu alebo pomocou laparoskopického zákroku pomocou vpichov a videokamery. Uprednostňuje sa druhý typ operácie, ale nie vždy je možné týmto spôsobom odstrániť divertikulum..

Nie vždy je prítomnosť Meckelho divertikla absolútnou indikáciou na jeho odstránenie. Malé (menej ako 2 cm) nekomplikované divertikly na širokom základe u detí a dospelých do 30 rokov je lepšie odstrániť.

Chirurgická taktika a typy operácií - tabuľka

Klinická situáciaVýber najlepšej taktiky liečby
Divertikulum diagnostikované pred operáciou, ktoré sa vyskytuje s chronickými komplikáciamiOperácia je uvedená ako plánovaná po kompletnom vyšetrení pacienta a oprave existujúcich zdravotných odchýlok. Divertikulum sa odstráni najvhodnejším spôsobom (orezanie, klinovitá alebo segmentová resekcia tenkého čreva spolu s divertiklom), zošívanie vytvorenej rany tenkého čreva..
Núdzová chirurgia pre divertikulum s akútnymi komplikáciamiPovinné odstránenie jedným zo spôsobov:
 • s úzkou základňou - strihanie s obväzom a ponorenie zostávajúceho pahýlu divertikula do stehu;
 • so širokou základňou - excízia výčnelku pozdĺž steny čreva vo forme klinu, zošitie výslednej rany v priečnom smere dvoma radmi stehov;
 • pochybná životaschopnosť slučky čreva, na ktorej je divertikulum umiestnené - odstránenie zmeneného segmentu procesom. Črevná kontinuita je obnovená anastomózou (spojením) prekrížených koncov s dvoma radmi stehov v priečnom smere..
Náhodne zistené nekomplikované divertikulumOdstránenie sa odporúča v týchto prípadoch:
 • vek pacientov starších ako 40 rokov;
 • dlhé divertikulum (viac ako 2-3 cm);
 • úzky základný výstupok;
 • prítomnosť kordových adhézií;
 • najmenšie podozrenie na degeneráciu nádoru;
 • akékoľvek prejavy zápalu;
 • riedenie alebo akékoľvek zmeny steny.

Meckelova divertiklová liečba - fotogaléria

Liečba drogami

Lieky dopĺňajú komplexnú liečbu komplikácií Meckelovho divertikla. Používajú sa:

 1. Antibiotiká: Cefotaxím, Ceftriaxón, Levofloxacín, Ornidazol. Určené na divertikulitídu..
 2. Antispasmodiká: Renalgan, Spazmalgon, No-shpa, Platifilin. Zmierniť bolesť a zápal.
 3. Hemostatiká (hemostatiká): dicinón, etamsylát, kyselina tranexámová, Vikasol. Indikované na akútne krvácanie z čreva.
 4. Infúzne roztoky: Ringer, glukóza 5%, Reosorbilact, Xylate. Obnovte rovnováhu vody, znížte intoxikáciu, vyrovnajte nedostatok krvi.
 5. Antiinfekčné lieky: Kvamatel, Omeprazol, Pantoprazol, Nexium. Znížte vylučovanie žalúdočnej a črevnej šťavy.

Funkcie stravovania

Všeobecné zásady výživy:

 • časté - 5-6 krát denne;
 • zlomkové - malé jednotlivé porcie;
 • správne vlastnosti potravín - teplá alebo studená, drsná;
 • nedostatok dráždivého účinku - vylúčte korenie, korenie, marinády, korenie;
 • spôsob varenia - varíme, dusíme, pečieme, paríme. Vylúčte vyprážané, údené.

Meckel diverticulum food - table

ProduktyMôcťJe to nemožné
mäsoKrálik, kuracie mäso, mladé hovädzie mäso, morčacie mäso, chudé rybyHusacie, kačacie, bravčové, hovädzie mäso a ryby
mliekareňNízkotučné kefír, fermentované pečené mlieko, jogurt, tvarohPlnotučné mlieko, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku
PekáreňVčera chlieb, otruby, sušienky, sušienkyČerstvý chlieb, muffin, koláče, pečivo
Zelenina a ovocieKapusta, banán, slivky, repa, mrkva, malé paradajky, hrozno, jablkáReďkev, reďkovka, cesnak, feferónka
Krúpy, obilninyRyža, ovsené vločky, pohánka, jačmeňStrukoviny, hrach, jačmeň perlový
NápojeKompost, slabý čierny a zelený čaj, uzvar, bozkKáva, alkohol, silný čaj, akákoľvek sóda

Zakázané výrobky na fotografii

Dôsledky a predpovede

Možné výsledky Meckelho divertikla:

 1. Komplikované formy bez včasného ošetrenia s pravdepodobnosťou 90% končí smrťou.
 2. Riziko komplikácií u asymptomatických nosičov divertikla je 20 - 30%.
 3. Miera komplikácií po operácii divertikula je 10 až 12%. Viac ako 70% z nich sa vyskytuje pri núdzových zásahoch vykonaných v komplikovaných formách choroby..
 4. Pooperačná úmrtnosť - 2 - 3%.
 5. Odstránenie divertikla u mladých ľudí a detí bez sprievodných chorôb, pri absencii závažného zápalu v brušnej dutine, vedie k úplnému uzdraveniu bez pooperačných komplikácií v 95% prípadov.

Najčastejšie pooperačné komplikácie:

 • výbuch črevných stehov, peritonitída;
 • vznik brušných abscesov;
 • priľnavosť čriev;
 • patológia srdca: srdcový infarkt, pľúcny tromboembolizmus.

Meckelov divertikulum je špecifická anomália pri vývoji čreva, ktorá sa nemusí prejaviť počas celého života alebo spôsobiť vážnu chorobu alebo dokonca smrť v akomkoľvek veku. Prognóza závisí tak od individuálnych charakteristík tela, ako aj od správnosti výberu terapeutických taktík. Včasná a správne vykonaná operácia, ak existuje dôkaz, eliminuje chorobu navždy.

5 nebezpečných komplikácií Meckelho divertikla u detí, ich diagnostika a liečba

Pri vrodených malformáciách črevného kanálika vitellínu sa môže vytvoriť Meckelova divertikulum. Táto anomália môže vyvinúť 5 nebezpečných komplikácií, ktorých príznaky vyvolávajú podozrenie na prítomnosť divertikla. V medicíne existuje veľa spôsobov, ako diagnostikovať divertikulum, pričom každý z nich závisí od konkrétneho klinického obrazu komplikácií. S krvácaním - scintigrafia, s črevnou obštrukciou a perforáciou - rádiografia s kontrastom, s nádorovými procesmi - MRI. Liečba všetkých týchto komplikácií spočíva v odstránení divertikla alebo resekcii časti čreva..

Čo je Meckelova divertikulum?

Meckelov divertikulum u detí je skutočné divertikulum alebo výčnelok z tenkého čreva vo vzdialenosti 20 - 70 cm od ileocyklického uhla vo forme vrecka valcovitého alebo kónického tvaru, dĺžky 3 - 8 cm a priemeru až 2 cm. Vnútorná vrstva divertikla sa môže skladať z 2 typov ektopické bunky, ktoré budú mať podobnú štruktúru ako žalúdočné sliznice a bunky pankreasu.

štatistika

Frekvencia vrodených ochorení u detí Mertel divertikulum sa vyskytuje v 2% prípadov. Frekvencia komplikácií s touto vývojovou anomáliou je v 5 - 7% prípadov. V polovici prípadov u detí mladších ako 2 roky je divertikulum symptomatické. Pri porovnaní údajov je frekvencia tejto vývojovej anomálie u chlapcov takmer 3-krát vyššia ako u dievčat.

Štatistiky ukazujú, že Meckelov divertikulum sa najčastejšie tvorí súbežne s inými vývojovými abnormalitami a genetickými chorobami gastrointestinálneho traktu:

 • omphalocele - zvyšky vitellínového kanálu (10-krát);
 • ezofágová atrézia - nedostatočná komunikácia medzi žalúdkom a pažerákom (6-krát);
 • anorektálne abnormality (5-krát);
 • Crohnova choroba (trikrát);
 • rôzne neurologické choroby (3 krát).

Príčiny Meckelho divertikla u detí

Príčinou tohto divertikula je patologický embryonálny vývoj. Počas prvého trimestra gravidity má plod vitellínový kanálik prechádzajúci pupočnou šnúrou. Hlavným cieľom tohto kanála je prenos živín z matky na plod.

Od 3. trimestra tehotenstva sa tento kanál tvorí v strednom väze, ktorý sa nachádza na vnútornom povrchu brušnej steny. Ak je táto tvorba narušená, vitellínový kanál nie je úplne prerastený, v dôsledku čoho sa objaví divertikulum (výčnelok), ktoré sa môže spojiť s pupkom vláknitou šnúrou..

5 nebezpečné komplikácie divertikla a ich príznaky

Takáto anomália vývoja môže byť najčastejšie asymptomatická. Lekári často nachádzajú tento nález u dospelých pri diagnostickom vyšetrení tráviaceho traktu. Po prvé, najčastejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou je krvácanie (40%). Na druhom mieste nasledovala črevná obštrukcia (30%). Tretím miestom je divertikulitída (20%). Štvrtá - perforácia divertikla (8%). A najvzácnejšou piatou, ale aj nebezpečnou komplikáciou je nádor divertikula (2%). Zoberme si každú komplikáciu podrobnejšie..

Krvácajúci

Pre túto komplikáciu je charakteristický vek detí 2 roky. Hlavným príznakom krvácania je decht, čierna stolica (melena), tieto príznaky sa týkajú masívneho krvácania. Sekundárne príznaky zahŕňajú bledosť, závraty, nevoľnosť a vracanie, ktoré naznačujú skryté krvácanie.

V dôsledku štruktúry vnútornej mukóznej membrány divertikula, ktorá môže vylučovať kyselinu chlorovodíkovú, sa môžu tvoriť krvácavé ulcerózne poruchy tenkého čreva..

Črevná obštrukcia

Črevná obštrukcia je častou komplikáciou pri rôznych gastrointestinálnych ochoreniach. U detí sa môže vyskytnúť kvôli divertiklu. Akú úlohu v tom zohráva?

Existuje niekoľko príčin obštrukcie, napríklad intususcepcia - zavedenie divertikla do tenkého čreva, krútenie a ohýbanie črevných slučiek okolo vláknitej šnúry, ktoré spája pupok a divertikulum, porušenie divertikla v hernii sac Littre, vytváranie uzla medzi ileum a Mulumel's moreertert.

Všetky tieto príčiny vedú k obštrukcii čriev, ktorej príznaky sa budú opakovať zvracanie, meléna, s hmatom brušnej dutiny bude cítiť tvorbu podobnú nádoru. Periodická bolesť brucha rôznej intenzity, ktorá môže viesť dieťa k šoku.

divertikulitída

Klinický zápal divertikula je veľmi podobný akútnej apendicitíde. Takýto zápal sa môže vyskytnúť s obštrukciou (zúžením lúmenu) divertikula alebo oneskorením zvyškov stráveného jedla. Zápal je tiež svojou povahou peptický, s tvorbou ulcerácií na spodnej časti divertikula. Zriedkavo môže byť zápal spôsobený torziou, ktorá vedie k narušeniu obehu divertikla.

Perforácia divertikula

Príznaky perforácie Meckelovho divertikla sú rovnaké ako pri generalizovanej peritonitíde - ostrá bolesť celého brucha. Perforácia môže byť spôsobená dlhým zápalovým procesom samotného divertikla alebo vredovým defektom jeho steny..

Nádory divertikula

Ako viete, všetky nádory sa delia na benígne a malígne. Nádory divertikula môžu byť najčastejšie zhubné (karcinoid, adenokarcinóm). Aké je nebezpečenstvo tohto nádoru? Jeho bunky sú podobné karcinoidom tenkého čreva, jeho rozdiel oproti iným novotvarom v rýchlej progresii a metastázovaní.

Príznaky nádoru sú podobné komplikáciám samotného divertikla. Keď sa rozrastie na divertikulum, vytvára sa v ňom perforácia, ktorá vedie ku krvácaniu. Jeho rozsiahla proliferácia prispieva k tvorbe črevnej obštrukcie.

diagnostika

Scintigrafia - metóda rádionuklidových izotopov je prioritou v diagnostike Meckelovho divertikla u detí komplikovaných krvácaním. Táto metóda je založená na rádioaktívnych izotopoch, ktoré sú priťahované a zbierané z ektopických buniek umiestnených v žalúdočnej sliznici. Ak sú výsledky scintigrafie negatívne a krvácanie pokračuje, mala by sa vykonať diagnostická laparoskopia..

Rádiografia je najlepším spôsobom, ako zistiť črevnú obštrukciu a perforáciu divertikla. Táto metóda sa vykonáva pomocou kontrastného média (suspenzia bária)..

Liečebné metódy a prevencia

Nie je veľa metód liečby Meckelho divertikla, dá sa povedať, že ide o chirurgické odstránenie divertikla. Podľa názoru lekárov však existuje veľa rozporov týkajúcich sa odstránenia nekomplikovaného divertikla. Takéto divertikulum sa dá zistiť pri vykonávaní rôznych operácií na brušných orgánoch. A potom vyvstáva otázka: „Odstrániť alebo nie?“.

Existuje veľa názorov a štúdií, že Meckelova divertikulum je vo všetkých prípadoch odstránená. Uskutočnila sa porovnávacia analýza, porovnávali sa pacienti s komplikovaným a nekomplikovaným divertiklom. V priebehu tejto analýzy sa zistilo, že u detí s komplikovaným divertiklom je oveľa väčšia. Pomocou tejto analýzy môžete určiť, že riziko vzniku komplikácií počas života je 6% pre všetky vekové kategórie..

Meckelov divertikulum existujú 2 typy chirurgickej liečby.

 1. Vykonáva sa stredná laparotómia. Takýto prístup sa používa, keď je dĺžka divertikula menšia ako 3 cm a má širokú základňu. Resertikulum sa resekuje spolu s časťou tenkého čreva, nasleduje enteroanastamóza. Táto metóda zabraňuje opusteniu časti ektopickej žalúdočnej sliznice, ktorá môže spôsobiť pooperačné komplikácie..
 2. Laparoskopia. Menej invazívna metóda odstránenia divertikla. Indikácia pre túto metódu je dĺžka divertikla viac ako 5 cm a úzka základňa.

V chirurgickej praxi existujú 2 spôsoby, ako resekovať Meckelov divertikulum pomocou laparoskopickej metódy.

 1. Ak nedochádza k žiadnym zmenám (nádor), aplikujte ligatúru na základňu divertikula..
 2. Použite endoskopickú zošívačku ENDO-GIA 30 s trokarom 12 mm.

Pri použití týchto 2 metód sa prevádzková doba skráti a obnovovacia doba je rýchlejšia. Pre preventívne účely môžu deti cvičiť fyzicky, robiť brušnú masáž. Vyhnite sa zápche u detí, táto prevencia pomôže predchádzať nebezpečným komplikáciám.

záver

Zhrnutím vyššie uvedeného je potrebné poznamenať, že táto anomália je často asymptomatická u detí aj dospelých. V tomto ohľade nemusíte čakať na komplikácie a samoliečiť, včas sa poradiť s lekárom.

Meckel's diverticulum

Divertikulum je výčnelok orgánovej steny. Medzi mnohými druhmi poškodenia čriev sa odlišuje koncepcia Meckelovej choroby. Meckel Johann Friedrich ho opísal ako prvý. Nástup choroby je spojený s narušeným vývojom vnútorných orgánov plodu v prenatálnom období. Z neznámych dôvodov sa ilálne črevo začína abnormálne rozvíjať v mieste, kde došlo k spojeniu s pupočníkovým mechúrom, objavuje sa vyčnievanie steny. Podľa lekárskych štatistík je Meckelova divertikulum najčastejším gastrointestinálnym ochorením.

Čo to je - Meckelova divertikulitída

Vývoj dieťaťa vo vnútri lona je sprevádzaný vývojom vnútorných orgánov. Platí to aj pre tenké črevo. Keď sa plod práve vo vnútri vytvoril, pupok a ileum sú spojené špeciálnym potrubím (nazýva sa vitellínový kanál). S nástupom dvanásteho týždňa vývoja by sa táto formácia mala rozpustiť. Vyskytne sa však porucha a potrubie sa nezatvorí. Zjednodušene povedané, Meckelova divertikulum je neuzatvorený kanálik, ktorý sa zmenil na výčnelok typu vrecka na ileu tenkého čreva..

Oficiálny rast, tento rast sa považuje za pozostatok. Meria 1-12 centimetrov. Priemer formácie sa často rovná priemeru samotného čreva.

umiestnenia

Meckelov divertikulum sa nachádza iba na jednom mieste - v pobrušnici. Je lokalizovaná na ileu, presne 20 centimetrov sa oddeľuje od slepej časti črevného traktu. Existujú prípady, keď výčnelok narástol spolu s pupkom a iné orgány sa nachádzajú neďaleko. Je možné, že divertikulum môže spadnúť do oblasti, kde sa nachádza ingínová kýla alebo femorálna prietrž. Následne dôjde k porušeniu. Je potrebné odstrániť obmedzený orgán.

Je potrebné poznamenať, že patológia nemá pohlavné oddelenie pacienta. Vrodené utrpenie rovnako postihuje mužov aj ženy.

Divertikulum často obsahuje tkanivá iných orgánov, ktoré naďalej vykonávajú svoje funkcie. Ak sa tkanivo pankreasu dostane, potom sa vo vnútri útvaru vytvorí žlčové tajomstvo. Keď vstúpi žalúdočná sliznica, uvoľní sa kyselina chlorovodíková.

vývoj

Ochorenie môže pokračovať bez príznakov alebo prejavujúcich bolestivé nepohodlie. Obrázok klinických príznakov závisí od veku pacienta. Rôzne príznaky vedú k rôznym prístupom k diagnostike a terapii..

U dospelých

Zápalový proces v divertikle u dospelých sa vyskytuje v dôsledku predĺženého oneskorenia potravy v črevnom trakte. Zastavenie fekálnej masy vedie k ich zhutneniu, tvorbe fekálnych kameňov. V divertikle je narušená priechodnosť, vo vnútri sa vyvíja infekčný zápal.

Frekvencia detekcie choroby u dospelej populácie nie je vyššia ako 3%. V tomto prípade sa komplikácie tohto ochorenia pozorujú u 15% dospelých pacientov. Ak sa pozrieme z hľadiska vekovej kategórie pacientov, môžeme povedať, že komplikácie sa vyskytujú hlavne do 30 rokov (80%). Zvyšok je chorý po dosiahnutí tridsiatich rokov (20%).

Vývoj Meckelovho divertikula je charakterizovaný nasledujúcimi komplikáciami:

 • Črevný trakt nie je schopný vykonávať funkcie trávenia a odstraňovania zvyškov potravy z tela. Patológia sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov. Tam je invaginácia divertikla do tenkého čreva. Pacient sa sťažuje na nevoľnosť, zvracanie, kontrakcie v bruchu, príznaky otravy.
 • Zápalový proces vo výčnelku.
 • S predĺženým priebehom choroby sa v mieste divertikúl objavujú nádorové útvary.

Mierová forma Meckelovej divertikulitídy je rovnako bežná u mužov aj žien. Komplikácie majú tendenciu častejšie ovplyvňovať silnejší sex..

Výskyt ďalších patológií v oblasti novotvarov nie je vylúčený. Tento typ anomálie je zriedkavý, ale 10% pacientov trpí následkami adhézie podobnej šnúre, ktorá prechádza medzi peritoneálnou stenou a črevným traktom..

U detí

Ochorenie sa diagnostikuje u 3% novorodencov. U chlapcov sa s väčšou pravdepodobnosťou vyvinú abnormality v tenkom čreve..

Diagnóza choroby je ťažká z dôvodu neprítomnosti symptómov. U polovice detí sa Meckelova divertikulum zistí skôr, ako dieťa dosiahne vek 10 rokov. Zvyšok patológií sa zisťuje už v dospelosti, pred dosiahnutím veku tridsiatich rokov.

Patológia u detí môže spôsobiť nasledujúce príznaky:

 • Krvácanie divertikula.
 • Zápalové procesy.
 • Črevná dysfunkcia, vyjadrená v upchávaní kanálov. K tomu dochádza v dôsledku absorpcie rudimentu do lúmenu tenkého orgánu. U dojčiat sa táto symptomatológia prejavuje vo forme zápchy. U starších detí je indikátorom krvná škvrna vo výkaloch..
 • Poranenie vzdelania v dôsledku slabiny alebo femorálnej prietrže.
 • Vyprovokovanie nádorových formácií, rakovina.
 • Únik obsahu výčnelku do pobrušnice.

Príznaky sa prejavujú ostro a charakterizujú sa ako akútne brucho..

U detí je výskyt ďalších patológií vývoja divertikula závažný.

Môže sa objaviť fistula - jedná sa o kanálik vytvorený vo vnútri, ktorý spája steny brušnej dutiny a tenkého čreva. Táto anomália môže byť navyše úplná alebo neúplná. Adhézie sa netvoria v mladom veku.

Lekári sa snažia liečiť Meckelovu chorobu u mladých pacientov konzervatívnym spôsobom pomocou liekov - lieky sa používajú na odstránenie zápalového procesu, obnovenie rovnováhy mikroflóry.

O chirurgii sa uvažuje iba v prípadoch ohrozenia života dieťaťa, neschopnosti vyrovnať sa so zápalom.

Odstránenie a pooperačné obdobie

Ak je divertikulitída veľká, jedinou liečbou je jej odstránenie chirurgickým zákrokom. Núdzová resekcia výčnelku je potrebná v niektorých prípadoch:

 • Ak sa v stenách divertikula objavila perforácia. Obsah postupne presakuje do voľnej dutiny pobrušnice. Existuje riziko peritonitídy a následnej smrti.
 • Krv sa uvoľňuje z konečníka, čo naznačuje prerušenie vzdelania a silné krvácanie.
 • Črevná dysfunkcia sa prejavuje upchatím kanála.
 • Keď je divertikulum skrútené na základni.

Po operácii sa môžu vyskytnúť komplikácie:

 • Dochádza k zablokovaniu ciev dodávajúcich kyslík do pľúc. Počas tepny sa v tepnách tvorili tromby.
 • Zlyhanie stehu, ktoré sa môže stať hrozbou pre ľudský život a zdravie. Nedostatok krvi v prešívaných tkanivách, čo viedlo k ich smrti. Tkaniny s patológiou môžu byť prešité: nádorom, infiltrátom, edematózami atď. Použitie nekvalitného materiálu je chybné, nerovnováha medzi silou a hrúbkou tkanív, ktoré je potrebné šiť atď..
 • Výskyt sekundárneho vnútrobrušného zápalového procesu.

Pooperačné obdobie zahrnuje intravenózne udržiavanie rovnováhy vlhkosti v tele a elektrolytoch. Deje sa tak až do úplného obnovenia funkčnosti zažívacieho traktu. Po črevách normalizovanej pohybovej činnosti sa pacientovi umožní jesť. Jedlo sa často delí na malé porcie. Najskôr by ste mali misky dôkladne pomelieť. Ak je vo vnútri prítomný zvyškový zápal, predpisujú sa antibiotiká.

Závažné komplikácie po odstránení divertikla súvisiaceho s hnisaním rany v dôsledku infekcie, peritonitídy alebo obštrukcie - niekedy vyžadujú dodatočný chirurgický zákrok.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hrudná spondylóza je jednou z odrôd dorzopatií chrbtice, vyznačujúcich sa degeneratívno-dystrofickými zmenami v tkanivách vláknitých krúžkov medzistavcových platničiek, uzatváracích platní a väzov, ktoré spôsobujú takú kompenzačnú reakciu tela, ako je tvorba osteofytov pozdĺž okrajov susediacich stavcov.
Umbilická hernia je predĺženie pupočného prstenca, ku ktorému najčastejšie dochádza v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku na vonkajšiu stenu brušnej dutiny. Preto hlavnou príčinou choroby je: vzpieranie a chronická zápcha.
Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku vyžaduje integrovaný prístup. Klinická diagnostika lekára sa zameriava na určenie zdroja bolesti pacienta.