loader

Hlavná

Pažerák

Kýla bielej línie: ako identifikovať a liečiť patológiu

Kýla bielej línie brucha je strata tukového tkaniva a tesne umiestnené vnútorné orgány do medzery oslabenej aponeurózy. Prítomnosť defektu brucha vedie k abdominálnej deformite, bolestivosti a dyspeptickým poruchám. Chirurg diagnostikuje ochorenie, na liečbu je potrebná chirurgická liečba.

Popis patológie

Kýla bielej línie patrí do kategórie brucha. Kýla nie je častá, najmä u mladých ľudí vo veku 20 - 40 rokov, u detí sa prakticky nevyskytuje defekt pozdĺž bielej čiary brucha. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam štruktúry prednej brušnej steny v rôznom veku..

Brucho sa skladá z podkožného tuku, svalovej vrstvy a kože. Rôzne lokalizované svalové vlákna sa delia na pravé a ľavé pruhy spojivového tkaniva. Prechádza uprostred prednej steny a nazýva sa aponeuróza alebo biela čiara brucha..

Šľachové tkanivo je dosť silné, ale z rôznych dôvodov sa môže roztiahnuť a riediť. Výsledkom je, že sa v ňom vytvárajú diery, ktoré sa pod vplyvom príčinných faktorov pohybujú od seba a prechádzajú vnútornou peritoneálnou membránou s vnútornými orgánmi, ktoré do nej zapadli..

Tento stav sa týka chirurgických ochorení a nazýva sa prietrž bielo-bielej línie brucha. Môže sa objaviť v celej vertikálnej aponeuróze, od dolného voľného okraja hrudnej kosti po ochlpenie na hrudníku. Kýla je však častejšie lokalizovaná nad pupkom, kde je biela čiara slabšia a pružná.

Anatómia brušnej hernie bielej línie

Z vonkajšej strany sa prietrž podobá nádoru pozdĺž bielej línie prednej brušnej steny. Na rozdiel od novotvarov však môže zmeniť veľkosť alebo zmiznúť. Zvýšenie alebo zníženie je pozorované počas zmeny vnútrobrušného tlaku, ktorý tlačí herniálny vak do stratifikovanej časti aponeurózy. Častejšie sa to stáva pri kašli, kýchaní, intenzívnej chôdzi, svalovom napätí.

Patologický otvor sa nazýva kýlová brána. U rôznych pacientov sa líšia tvarom a veľkosťou. Najčastejšie pri kýle bielej čiary brucha u dospelého dosahuje dĺžka defektu 10 - 12 cm, v prípade 6 - 7 cm sa zvyšuje riziko zovretia výčnelku a spojenia so syndrómom bolesti. Obrysy brány prietrže môžu byť podobné ako kruh, podlhovastý ovál alebo obdĺžnik.

Časť pobrušnice a podkožného tuku potiahnutá kožou tvorí dutinu, do ktorej spadajú časti orgánov. Takáto formácia sa nazýva herniálny vak a vnútro sa nazýva obsah kýly bielej línie brucha. Pri herniálnej chybe môže dôjsť k pádu:

 • hrubé slučky (tenké a silné);
 • časť maternice, vajcovod;
 • upchávka;
 • stena žalúdka;
 • pečeňový väz.

Príznaky a prognóza choroby závisia od toho, ktorý orgán sa podieľa na tvorbe kýly bielej línie brucha..

Dôvody vzhľadu

Patologický výčnelok na žalúdku sa vytvára pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 • zvýšenie brušného tlaku počas ťažkej fyzickej námahy;
 • prítomnosť pôsobivej tukovej vrstvy na bruchu s obezitou;
 • traumatické poškodenie prednej brušnej steny;
 • pooperačné stehy v oblasti bielej čiary;
 • tehotenstvo po pôrode (často závažné);
 • choroby dýchacích ciest, ktoré sú sprevádzané nepríjemným kašľom;
 • porušenie črevných pohybov - zápcha;
 • ťažkosti s močením
 • patológie, pri ktorých sa v bruchu hromadí exsudát.

Príčinou vývoja prietrže pri narodení je abnormalita vo vývoji aponeurózy počas vývoja plodu. Získaný stav spôsobuje dlhé intenzívne plač dieťaťa, kričanie, zápchu.

U dospelých dedičné vláknité tkanivo predisponuje k hernii. Riziko vyčnievania brušnej steny sa objavuje pri diastáze svalov rekta brucha. Pri výskyte tohto ochorenia môže byť tvorba prietržových brán podporená nesprávnymi fyzickými cvičeniami, ktoré spôsobujú dodatočný stres pre deformovanú aponeurózu.

Pred vznikom prietrže môžu predchádzať metabolické choroby. Podľa štúdií publikovaných vo vedeckých článkoch aponeuróza atrofuje so znížením syntézy kolagénu. Náhle chudnutie neprejde bez stopy po zdraví, skoky na váhe sa zvyšujú a znižujú.

Prietrž sa najčastejšie objavuje postupne a pomaly postupuje. Náhla tvorba nápadného výčnelku je spôsobená prudkým nárastom veľmi ťažkého objektu alebo súčasným napätím vysokej intenzity všetkých svalových skupín tela..

klasifikácia

V praxi lekári zažívajú rôzne formy prietrže. Porucha sa klasifikuje lokalizáciou. Šľachový kĺb širokých brušných svalov sa rozprestiera po celej dĺžke brucha, takže teoreticky sa môže vytvoriť kýla na ľubovoľnej úrovni.

Počet zobrazení podľa umiestnenia:

nadpispopis
Adrenálna (epigastrická) herniaPorušenie integrity aponeurózy nad pupkom. Najbežnejšia forma sa vyskytuje u 8 z 10 pacientov.
pupočnejLokalizácia defektu sa takmer zhoduje s pupočníkovou jazvou. Zriedkavo - u 1 z 10 pacientov.
PupočníkaOrgány vyčnievajú pozdĺž bielej línie brucha v dolnej časti.

Ak sa patologický proces vyvíja vo fáze embryonálneho vývoja, choroba sa považuje za vrodenú. Kýla bielej línie brucha, ktorá sa objavila v procese života, sa nazýva získaná.

Podľa morfologických znakov je herniálny výčnelok korigovateľný, ak je možné formáciu spojivového tkaniva ľahko odstrániť miernym tlakom na dlani. Ale od času, pod vplyvom zápalových procesov a iných faktorov, medzi bránami prietrže a povrchom jej vaku sa začína proces adhézie. Výsledkom je, že obsah herniálneho vaku a samotného puzdra zostávajú neustále na povrchu. Taká kýla bielej línie brucha sa nazýva neredukovateľná.

Neschopnosť vrátiť výstupok „na miesto“ môže byť spojená so komplikáciou patológie. V prípade náhleho záchvatu sa okraje hernálneho otvoru uzatvoria, pričom predtým sa vak nechal „prepustiť“ spolu s jeho obsahom na povrch. Pri priestupkoch hovoria o komplikovanej prietrži.

Klinické prejavy

Príznaky prietrže sa zriedka objavujú náhle. Zmeny prebiehajú pomalým tempom, rýchlosť dynamiky choroby závisí od stupňa vplyvu provokujúcich faktorov. V prvej fáze sa vytvorí preperitoneálny lipóm. Jedná sa o mäkkú tvorbu tukového tkaniva, bezbolestnú na dotyk, mierne stúpajúcu nad povrch pokožky. V počiatočnom štádiu choroba nespôsobuje veľké obavy a nepohodlie.

Postupne sa zvyšuje výčnelok a človek začína mať problémy so stolicou, trávením a tiež s výberom oblečenia. Veľká defekt sa začína obťažovať, najmä po fyzickej námahe, čo spôsobuje napätie v brušnej stene.

 • nepríjemné a bolestivé pocity po jedle;
 • grganie, pálenie záhy, nevoľnosť;
 • zvýšené nadúvanie;
 • črevná dysfunkcia.

Hlavným nebezpečným príznakom prietrže je ale bolesť. Môže mať rôzne vlastnosti - pichľavé, tupé, boľavé, ale so stále sa zvyšujúcou intenzitou s napätím brušnej tlače a poklesom v pokojnej horizontálnej polohe. Bolestový impulz je lokalizovaný s návratom do spodnej časti chrbta, pravého hypochondriu a dokonca aj do kľúčnej kosti.

Klinický obraz je doplnený „nárazom“ do žalúdka, ktorý spôsobuje estetické nepohodlie. Vzhľadom na malý vek pacientov sa môžu objaviť psychologické problémy. Pacient musí selektívne vybrať šatník a prispôsobiť sa chorobe. Ľudia s veľkou kýlou sú často v rozpakoch, keď idú do bazéna a vyzliekajú si šaty na pláži.

Diagnóza choroby

Diagnóza chirurga je priama. Typickým príznakom tejto choroby je patologické vydutie v strede brucha. Pochybnosti môžu vzniknúť, ak sa pri pupku vytvorí herniálny výčnelok. V tomto prípade lekár rozlišuje s pupočníkovou prietržou a metastázami v pupočníkovom priestore. Ak je pacientkou žena, vykonáva sa ďalšie vyšetrenie na gynekologické choroby. Endometrium z maternicovej dutiny môže dorásť do pupka.

Algoritmus klasickej diagnostiky začína vyšetrením. V tesnej pozornosti je biela čiara brucha. Lekár odhalí odhalený opuch a skontroluje, či nedochádza k redukcii.

Pre objektivitu vykonajte:

 • ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) na preskúmanie obsahu herniálneho vaku;
 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka báriom;
 • endoskopické vyšetrenie horného gastrointestinálneho traktu (gastroskopia);
 • pri ťažkej obezite sa môže vyžadovať MR.

Kýla bielej línie brucha sa potvrdzuje pri počúvaní vydutia cez fonendoskop. Časť čreva často vstupuje do herniálneho vaku, takže v ňom sú často počuť zvuky kontrakčného čreva..

Ako vyliečiť kýlu

Výskyt patologickej diery vytvára podmienky neistoty vnútorných orgánov, ktoré môžu voľne meniť polohu a sú vystavené riziku zovretia a nekrózy. Z tohto dôvodu sa má prietrž kýly bielej línie brucha vykonať okamžite. Život s patológiou je nebezpečný!

Existuje iba jeden spôsob, ako sa zbaviť výčnelku - excitáciou výsledného herniálneho vaku a odstránením herniálneho otvoru počas operácie. Prášky, masti, liečivé rastliny nemôžu problém vyriešiť, štruktúra deformovaného tkaniva sa neobnoví a „medzera“ v bruchu nebude rásť spolu..

Keď hovoria o liečbe kýly bez chirurgického zákroku, znamená to, že majú na sebe špeciálny obväz. Produkt je určený na zníženie tlaku zvnútra brušnej steny a na zabránenie prietrže pri opustení aponeurózy..

Chirurgické ošetrenie

Odstránenie herniovej poruchy sa nazýva hernioplastika. Chirurgický zákrok sa vykonáva za účelom izolácie herniálneho vaku, jeho pitvy, návratu padlých orgánov do brušnej dutiny a uzavretia herniálnej brány. Manipulácia trvá 50 minút až 2 hodiny, trvanie chirurgického zákroku môže mať inú hodnotu v závislosti od spôsobu liečby kýly bielej línie brucha, výskytu komplikácií a sprievodných ochorení..

Otvorená hernioplastika

Klasická prevádzka s prístupom cez veľký rez na bruchu. Metóda sa používa v pokročilých formách, keď sa spájajú sekundárne patológie (komplikácie), ako aj v prítomnosti kontraindikácií na menej traumatické chirurgické postupy. Vykonáva sa operácia nazývaná strečing, ktorá zahŕňa zatvorenie brány prietrže tkanivami vášho tela.

Na tento účel použite bielu čiaru brucha, ak je jej štruktúra vo vhodnom stave. Tkaniny sú pritiahnuté k sebe a šité. Takáto taktika na ošetrenie kýly je vhodná pre deti a veľmi mladých ľudí, ktorých aponeuróza umožňuje šitie bez rizika opakovaného výskytu choroby..

Ťahová operácia brucha

Dnes sa resekcia herniového výčnelku vo väčšine prípadov vykonáva pomocou implantátu zo sieťoviny. Je to lekárska sieť vyrobená z propylénu, ktorá je uzavretá prietržovou bránou a lemuje odolnú endoprotézu. Protéza z pletiva zaručuje spoľahlivú ochranu a takmer stopercentnú prevenciu recidívy. Operácia sa uskutočňuje tradičným spôsobom. Znak operácie pri použití chirurgickej siete. Táto odroda sa používa na odstránenie hernií akejkoľvek veľkosti bez ohľadu na stav tkaniva aponeurózy.

laparoskopia

Chirurgovia sa aktívne využívajú minimálne invazívne technológie. Minimálne zranenie poskytuje schopnosť vykonávať hernioplastiku vo vnútri brucha pomocou malých rezov. Pri laparoskopii postačujú 3 - 4 punkcie na čerpanie teplého oxidu uhličitého, aby sa zabezpečili voľné pohyby v chirurgickom poli, zavedenie laparoskopu a chirurgických nástrojov.

Počas operácie odstraňovania endoskopickej hernie sa na monitore zariadenia zobrazujú lekárove akcie, čo pomáha udržiavať proces liečby pod kontrolou. Na konci operácie sa nástroje odstránia, na rezy sa položia stehy, ktoré sa nakoniec premenia na jemné body.

Gernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii. Paralelne s resekciou kýly sa šije napnutá biela čiara. Diastáza najčastejšie sprevádza prietrž a je s ňou liečená.

Použitie obväzu

Keď sa objavia príznaky prietrže, lekári neodporúčajú oneskorenie operácie. Ak je čas a príležitosť na kvalitnú predoperačnú prípravu, je vhodné ju vykonávať plánovaným spôsobom. Pred odstránením výčnelku sa však používa bandáž, aby sa vylúčila možnosť priškrtenia prietrže. Ak chcete používať ortopedický výrobok, musíte odstrániť hernálnu vadu. Ak nie je možné korigovať vzdelanie, je to absolútna kontraindikácia pre použitie bandáže.

Pre prietrž existujú 2 typy ortéz:

 • Špeciálne potlačenie hernie - okrem pásu z elastického materiálu má výrobok aj malý oválny vankúš (pelot). Je navrhnutý tak, aby lepšie držal herniálny vak za aponeurózou. Pri darovaní je pelot fixovaný nad upravenou chybou.
 • Abdominálne (pooperačné) - základom obväzu je široká páska na suchých zipsoch, neexistujú žiadne ďalšie zariadenia. Takáto ortéza je dobrá pre pacientov s malými kýlami a po hernioplastike..

Korzet musíte kúpiť v špecializovaných salónoch alebo lekárňach, kde pracujú vyškolení konzultanti, ktorí si budú môcť vybrať najvhodnejší a najpohodlnejší produkt. Veľkosť ortézy je určená obvodom pásu, ale zmerajte ju správne v polohe na chrbte s predtým upravenou prietržou. Neustále sa odporúča nosiť obväz ľuďom s herniou, najmä ak sa predpokladá napätie brušných svalov..

Po odstránení prietrže sa elastický pás naďalej nosí najmenej 6 mesiacov po operácii. Niektorí lekári odporúčajú obvaz, kým šev neprešiel všetkými štádiami hojenia (asi 3 roky)..

Čo sa stane, ak operáciu nevykonáte

Kýla bielej línie brucha predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a život, aj keď je malá a nepoškodená. Najčastejšie sa zápal vyvíja v herniálnom vaku, v dôsledku čoho sa vyvíja adhézny proces a kýla sa prestane usadzovať. Príčinou patologického procesu sú mikroorganizmy, ktoré žijú v čreve.

Bežnou komplikáciou je porušenie prietrže. Prudký kŕč brány prietrže vedie k uzavretiu medzery a stlačeniu obsahu. Ak sa neprijmú včasné opatrenia, po 3 hodinách sa začne nekróza tkaniva. Smrť častí vnútorných orgánov hrozí rozvojom:

 • peritonitída - infekcia brušnej dutiny;
 • ak je časť hrubého čreva stlačená, koprostáza sa vyvíja so stagnáciou výkalov;
 • s porušením mezentérie - znefunkčnenie črevnej motility.

Niekedy je uškrtená kýla maskovaná ako infarkt. Osoba má arytmiu, tachykardiu, čo sťažuje stanovenie správnej diagnózy. Keď je prietrž stlačená, stáva sa bolestivou a napätou, napučiava, koža mení zdravú farbu na cyanotickú. Medzi ďalšie príznaky porušenia patria:

 • intenzívna bolesť;
 • ťažká dyspepsia - nevoľnosť, vracanie;
 • zvýšená tvorba plynu, narušenie vypúšťania plynu.

Ako postupuje nekrotický proces, stav pacienta sa prudko zhoršuje a vyvíja sa silná intoxikácia. Výskyt komplikácií vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť a intenzívnu starostlivosť v nemocnici.

Prognóza a prevencia

Priaznivý výsledok je zaručený iba pri časovej operácii. Čím dlhšie osoba odloží liečbu, tým väčšie je riziko nepriaznivých účinkov na zdravie. Po plánovanej laparoskopickej hernioplastike bude obnova trvať dlhšie ako mesiac.

Či sa prietrž vracia znova, závisí iba od správania pacienta. Riziko relapsu je zanedbateľné, ak sa prísne dodržiavajú lekárske odporúčania:

 • jesť potraviny, ktoré nevyvolávajú zápchu a zvýšenú tvorbu plynov;
 • viesť mobilný životný štýl;
 • Nezdvíhajte závažia, vyhnite sa ťažkým bremenám;
 • nosiť pooperačné obväzy.

Ak sa na bruchu vyskytuje necharakterická hrboľa, je dôležité okamžite kontaktovať lekára. Iba lekár môže identifikovať a vysvetliť, čo je kýla bielej línie a predpísať správnu liečbu.

Biela línia prietrže

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, pri ktorom k výčnelku vnútorných orgánov brušnej dutiny dochádza pozdĺž stredovej čiary brucha. Šírka bielej čiary v normálnom stave je 1,5–2 cm a pod pupkom sa výrazne zužuje - do 0,2–0,3 cm. Rozdiel vo vláknitých vláknach pri tejto forme ochorenia môže dosiahnuť 10–12 cm.

Kýla bielej línie u detí je diagnostikovaná veľmi zriedka. Najčastejšie je tento typ patologického procesu diagnostikovaný u mladých mužov - vo veku 20 - 30 rokov.

Klinický obraz tohto ochorenia je dosť jednoznačný a dobre vyjadrený - v prednej stene brušnej dutiny sa tvorí bolestivý výčnelok, bolesti brucha, dyspeptické poruchy.

Diagnostická kýla bielej línie brucha sa určuje fyzikálnym vyšetrením, laboratórnymi a inštrumentálnymi vyšetrovacími metódami. Liečba takýchto patológií je vo väčšine prípadov iba radikálna - vykonáva sa operácia na odstránenie prietrže. Konzervatívne terapeutické opatrenia sú v tomto prípade neúčinné, rovnako ako pri iných typoch prietrží.

Ďalšia prognóza bude mať výlučne individuálny charakter, pretože všetko závisí od včasnosti začiatku terapeutických opatrení, závažnosti patologického procesu a celkového zdravotného stavu pacienta..

etiológie

Kýla bielej línie brucha sa môže vyvinúť na pozadí nasledujúcich etiologických faktorov:

 • dedičného porušenia štruktúry šliach;
 • pooperačné jazvy v bielej línii brucha;
 • poranenia brucha;
 • obezita;
 • chronický kašeľ, ktorý vyvoláva silné a neustále napätie v brušnej dutine;
 • chronická zápcha;
 • ťažké narodenie, ťažké tehotenstvo;
 • patologické procesy, pri ktorých sa vyskytujú ťažkosti s močením;
 • ascites;
 • fyzický stres;
 • nadmerné cvičenie.

Rovnako ako ďalšie formy tohto patologického procesu sa v tých prípadoch, keď dôjde k nadmernému zaťaženiu brušnej steny, vytvára aj hernia bielej línie brucha dospelých..

U detí sa takéto ochorenie môže vyvinúť uprostred silného a dlhodobého plaču..

klasifikácia

Podľa klinických a morfologických príznakov a povahy priebehu choroby sa rozlišujú tieto formy:

 • nekomplikovaný;
 • uškriabaná prietrž bielej línie brucha.

Podľa charakteru vývoja sa rozlišujú tieto fázy:

 • prvý stupeň - preperitoneálny lipóm, diery v rozbiehajúcej sa šľache sú malé;
 • druhá etapa - peritoneum vstupuje do brány prietrže a začína sa vytvárať membrána pre vnútorné orgány;
 • tretia etapa - konečne vytvorená prietrž, ktorá obsahuje bránu prietrže, herniálny vak s obsahom (omentum, črevá, väzivo).

Podľa úrovne umiestnenia sa rozlišujú tieto formy patologického procesu:

 • supra umbilical kýla - vytvorená nad pupkom;
 • pupočník - nachádza sa blízko pupku;
 • hypogastrický alebo pupočníkový - sú umiestnené pod pupkom (táto forma je najmenej pravdepodobná).

Spravidla sú také útvary jednoduché, ale vyskytujú sa aj viaceré tvary, zatiaľ čo výčnelky sú umiestnené jeden po druhom.

Iba lekár môže určiť štádium vývoja patologického procesu vykonaním fyzikálneho vyšetrenia a laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrovacích metód.

symptomatológie

Kýlu bielej línie brucha je možné diagnostikovať už v počiatočnom štádiu.

Vo zvislej polohe bude v stredovej čiare prítomný mierny výčnelok, ktorý bude charakterizovaný nasledujúcim klinickým obrazom:

 • bolestivé vzdelávanie;
 • mäkký na dotyk;
 • ak osoba zaujme horizontálnu pozíciu, vzdelanie zmizne;
 • pri fyzickej aktivite sa môže bolest zosilniť.

Symptómy u mužov, rovnako ako u žien, sa budú všeobecne charakterizovať takto:

 • elastický útvar je umiestnený v stredovej oblasti;
 • pri náraste namáhania;
 • dunenie v bruchu, ak je črevo zapojené do patologického procesu;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • oneskorené uvoľňovanie plynov a stolice;
 • celkové zhoršenie pohody;
 • slabosť, rastúca nevoľnosť;
 • pri fyzickej aktivite a zdvíhaní hmotnosti je bolesť výrazne zvýšená.

Pri obmedzenej prietrži sa celkový klinický obraz doplní o tieto príznaky:

 • pretrvávajúca nevoľnosť a opakované vracanie;
 • krv môže byť prítomná v stolici;
 • nadúvanie, pocit plnosti;
 • pálenie záhy, grganie;
 • bolesť môže byť daná oblasti lopatky a dokonca aj spodnej časti chrbta.

S týmto klinickým obrazom musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc a nie samoliečiť.

diagnostika

Dôkladný diagnostický program umožňuje rýchlu a presnú diagnostiku.

Predovšetkým sa vykonáva fyzické vyšetrenie pacienta, počas ktorého lekár vykonáva palpačné vyšetrenie brušnej dutiny, zisťuje povahu klinického obrazu, študuje anamnézu a zbiera osobnú anamnézu.

Napriek tomu, že kýla bielej línie brucha má špecifické príznaky, vykonávajú sa určité diagnostické opatrenia na určenie povahy priebehu patologického procesu:

 • rádiografia žalúdka báriom;
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • MSCT brušných orgánov;
 • Röntgenové štúdie s kontrastným činidlom;
 • diagnostická laparoskopia prietrže bielej čiary.

Ďalej sú predpísané štandardné laboratórne testy.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku nasledujúcich patologických procesov:

Na základe výsledkov klinických skúšok sa stanoví presná diagnóza, na základe ktorej sa určujú taktiky liečby.

liečba

Liečba bez chirurgického zákroku v tomto prípade nebude vhodná, pretože konzervatívnymi opatreniami na odstránenie patologického procesu nie je možné. Vo výnimočných prípadoch, ak operácia nie je možná, sa predpíše podporná liečba - pre pacienta sa vyberie obväz na prietrž. Malo by sa však chápať, že takúto metódu nemožno považovať za plnohodnotnú liečbu a pri dlhodobom používaní vedie len k zhoršeniu stavu..

Kýla bielej čiary sa spravidla odstráni. Plast sa dá natiahnuť pomocou miestnych tkanív alebo voľne (pomocou syntetických protéz)..

Pri takýchto patologických procesoch sa hernioplastika vykonáva:

 • defekt je zošitý pomocou šnúrky na šnúrky a kontinuálnych štep zo štepu;
 • plastická chirurgia aponeurózy.

Je potrebné poznamenať, že pri použití miestnych tkanív sa často pozoruje recidíva prietrže.

Môže sa použiť jedna z nasledujúcich hernioplastických metód:

 • mriežka je umiestnená nad aponeurózou;
 • mriežka je inštalovaná medzi listami aponeurózy;
 • oko je umiestnené vo vnútri brušnej dutiny.

V pooperačnom období je pacientovi predpísaná lieková terapia, ktorá prispieva k rýchlemu uzdraveniu po operácii. Je tiež predpísaná strava. Fyzická aktivita je v tomto prípade kontraindikovaná.

Malo by byť zrejmé, že v tomto prípade je liečba ľudovými liekmi kontraindikovaná. V niektorých zdrojoch nájdete metódu, ako je bankové ošetrenie, ale jej použitie sa dôrazne neodporúča.

Prognóza bude priaznivá, iba ak sa liečba začne včas a správne. Obmedzená prietrž bielej línie sa vyznačuje negatívnejšími prognózami, pretože do patologického procesu sú zapojené aj iné orgány..

Ako prevencia je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá zdravého životného štýlu: sledovať svoje zdravie a prijať opatrenia na prevenciu patologických procesov, ktoré sú na etiologickom zozname. Samoliečba je v tomto prípade nepraktická, pretože to môže viesť nielen ku komplikáciám, ale aj k smrti.

Pupočná kýla a kýla bielej línie brucha.

Štátna rozpočtová inštitúcia vysokoškolského vzdelávania

"Štátna lekárska akadémia Tyumen."

Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie

ODDELENIE FAKULTOVEJ CHIRURGIE S UROLOGICKÝM KURZOM

Predmet: Kýly brucha, porušené prietrže

Modul 5. Choroby konečníka a prietrže brucha.

Metodický vývoj pre prípravu na skúšku na fakultnej chirurgii a záverečné štátne osvedčenie študentov lekárskej a detskej fakulty

Spracoval: DMN, Prof. N. A. Borodin

Tyumen - 2014.

Téma hodiny: Brušná prietrž, priškrtená prietrž.

Študent to musí vedieť

1. Anatómia prednej brušnej steny a jej slabé stránky.

2. Anatómia trieslového a femorálneho kanála

3. Etiológia a patogenéza tvorby prietrže

4. Definícia prietrže, prietržovej anatómie

5. Klasifikácia brušnej prietrže.

6. Fázy operácií pri plánovaných kýlach a vlastnosti operácie pri obmedzených kýlach.

7. Klinický obraz trieslovej prietrže (priama a šikmá), metódy plasticity brány prietrže s trieslovými kýlami

8. Klinický obraz a metódy plastickej prietrže bránky s femorálnymi prietržami

9. Klinický obraz a metódy plastickej prietržnej brány s pupočnou prietržou a prietržmi bielej línie brucha.

11. Pooperačná prietrž

12. Klinické príznaky obmedzenej prietrže

13. Taktika s obmedzenou prietržou a spontánne upravenou prietržou.

14. Kritériá životaschopnosti čreva. Rozsah činností s pochybnou životaschopnosťou čreva. Hranice resekcie čreva s jej neživotaschopnosťou.

15. Taktika hernie vaku vakového tkaniva.

Študent musí byť schopný

1. Určite tlak na kašeľ, tvar a veľkosť brány prietrže

2. Vykonať diferenciálnu diagnostiku priamej a šikmej ingvinálnej prietrže.

3. Vykonávať diferenciálnu diagnostiku medzi trieslovinami a femorálnymi kýlami.

4. Diagnostikujte prietrž v súlade s klasifikáciou.

Otázky na skúšku na danú tému

1. Kýla brucha. Vymedzenie pojmu. Kýlová anatómia. Klasifikácia kýly. Princípy chirurgickej liečby nekomplikovanej prietrže.

2. Inguinálna hernia (priama a šikmá). Anatomické vlastnosti. Klinika, diagnostika, metódy chirurgickej liečby.

3. Posuvné kýly. Koncept, klinická, predoperačná a intraoperačná diagnostika, vlastnosti chirurgickej liečby.

4. Pupočná prietrž. Klinika, diagnostika, liečebné metódy.

5. Kýla bielej línie brucha, preperitoneálny lipóm. Klinika, diagnostika, liečebné metódy.

6. Femorálne kýly. Anatómia femorálneho kanála. Klinika, diagnostika, metódy chirurgickej liečby.

7. Pooperačná prietrž brucha. Príčiny, klinika, metódy chirurgickej liečby, prevencia.

8. Zásady chirurgickej liečby prietrže. Moderné metódy hernioplastiky.

9. Obmedzená prietrž a jej komplikácie. Vlastnosti liečby priškrtenej prietrže. Kritériá na vyhodnotenie životaschopnosti črevnej steny a výber objemu resekcie čreva.

10. Utrpená kýla, druhy porušenia. Klinické príznaky porušenia. Chirurgická taktika so spontánnou obmedzenou kýlou

11. Utrpená kýla, druhy porušenia. Bohatšie a retrográdne porušenie. Funkcie klinického obrazu. Diagnostika. liečba.

Časť 1. Kýla (staroslovienčina - kýl)

Relevantnosť problému Hernia je známa už od čias Hippokrata a Ibn Sinu. Medzitým, po tisíce rokov, ich ľudia nemohli liečiť, obmedzovali sa na viazanie a bandážovanie (čo sa teraz nazýva bandáž). V stredoveku, v extrémnych prípadoch - s obmedzenou prietržou, holiči roztrhali porušujúci prsteň (brána prietrže) ostrými háčikmi, čím zachránili človeka pred smrťou, ale prietrž sa zväčšila. Prvé radikálne operácie sa uskutočnili koncom 19. storočia. Jednou z najvýznamnejších osobností, ktorej meno sa spája s vývojom princípov chirurgickej liečby ingvinálnej a femorálnej hernie, bol taliansky chirurg Edoardo Bassini (1844-1924). Zúčastnil sa na oslobodení Talianska od Rakúšanov. V jednej z bitiek dostal bajonetový štrajk v inguinálnej oblasti, pretože odvtedy boli zničené všetky štruktúry ingvinálneho a femorálneho kanála, cez defekt začali vychádzať vnútorné orgány a bola vyvinutá črevná fistula. Nikto mu nemohol s ničím pomôcť, pretože otázka sa vôbec neštudovala. Potom sám mladý Bassini hlboko vypracoval všetky aspekty anatómie v tejto oblasti a vyvinul tiež metódy plastickej chirurgie femorálneho a ingvinálneho kanála, ktoré boli najlepšie po 100 rokoch..

Čo je momentálne „problém s herniou“: choroba je rozšírená, v Ruskej federácii sa každoročne vykonáva vyše 200 000 resekcií prietrže. Veľmi vysoké percento opakujúcich sa hernií, ktoré dosahuje 15%. Časť kýly je porušená a prevádzkovaná podľa núdzových indikácií, s úmrtnosťou 3 až 15%. Samostatným problémom sú pooperačné hernie, čím viac operácií vykonávame, tým viac pooperačných hernií. Tieto kýly môžu byť veľké a dokonca gigantické, často kombinované s adhezívnou chorobou, môžu byť viackomorové. Zaobchádzanie s takými kýlami je skvelé umenie a nie je také ťažké zomrieť na takú kýlu.

Existuje iba jeden spôsob liečby kýly - chirurgia. Výnimkou sú malé deti s pupočnou kýlou, ktorá sa môže počas prvého roku života liečiť sama. Toto je podporené technikami, ktoré umožňujú, ako to bolo, tlačiť prietrž dovnútra. Na tento účel sa do pupočnej kýly prilepí gázová guľa alebo minca (náplasť) pomocou pásovej pomôcky, čo pomáha. Pomáha tiež masáž v tejto oblasti..

Chirurgická liečba kýly je stále umením a jej výsledok závisí od toho, ako dobre pozná chirurg anatómiu a účinné metódy plastifikovania (zatvárania) kýlovej brány a samozrejme, ako to dokáže technicky. Vedecký a technologický pokrok dosiahol prietrže, ale ich liečba, ako predtým, môže byť iba chirurgická, hoci reklama môže povedať čokoľvek. V skutočnosti existujú dve moderné oblasti (Hi-Tech), ktoré zmenili technológiu liečby kýly:

1. Použitie rôznych implantátov, ktoré môžu byť nielen mriežky, ale môžu mať aj zložitý tvar,

2. Vykonávanie operácií pomocou laparoskopických techník, tj zatváranie kýly, ako by zvnútra z boku brušnej dutiny a nedotýkajte sa hernálneho vaku vôbec..

V prvom prípade sa zníži počet relapsov a bolesť po chirurgickom zákroku, skráti sa nemocničné lôžko (1 deň v nemocnici), skráti sa doba rehabilitácie a v druhom prípade sa dosiahne dobrý kozmetický účinok, ale o to viac neskôr.

Kýla prednej brušnej steny (vonkajšia prietrž) je výstup z vnútorných orgánov brušnej dutiny zakrytý parietálnym pobrušníkom cez prirodzené alebo získané defekty v aponeuro-svalovej vrstve prednej brušnej steny. Aby ste úplne pochopili, čo je kýla, musíte si predstaviť jej anatómiu a potom všetko úplne zapadne na svoje miesto. V akejkoľvek prietrži sú tri hlavné prvky, ak tam nie sú, potom to už nie je prietrž.

1. Hernálna brána, to je diera v „pevných štruktúrach“ prednej brušnej steny, v aponeuróze a svaloch, cez ktoré vychádza hernia. Napríklad je to pupočníkový prsteň, ktorý nie je zarastený od narodenia (pupočná kýla), alebo diera v prednej brušnej stene, ktorá zostane po odstránení drenáže z brušnej dutiny u pacienta s peritonitídou (pooperačná hernia). Pri slabinových prietržoch má diera (presnejšie, toto je kanál) zložitý tvar, pretože prietrž sa „prepichuje“ medzi rôznymi väzmi.

2. Herniálny obsah, to je to, čo „vypĺňa“ prietrž, takmer vždy je to tenké črevo alebo omentum. Keď dôjde k porušeniu prietrže, prietržný obsah sa vytlačí prietržnou bránou, dôjde k narušeniu krvného zásobenia a jeho nekrózy. Ak je črevo zovreté a vynechajú sa podmienky operácie, pacient zomrie na črevnú obštrukciu a peritonitis.

3. Herniálny vak. Je to časť parietálneho pobrušnice, ktorá vyčnieva cez hernálnu bránu a pokrýva herniálny obsah. Hlavná časť hernie sac sa nazýva - telo; najvzdialenejšia časť je dno; rozlišuje sa tiež ústa - časť hraničiaca s brušnou dutinou, krk - najtenšia časť nachádzajúca sa v hernálnej bráne. Hernálny vak musí byť povinný, inak sa už nebude považovať za kýlu.

Veľkosť vaku sa postupne zvyšuje a súčasne sa zväčšuje aj prietrž. Vrecko je zostrihané s okolitými tkanivami, kožou a podkožným tkanivom, a preto, keď je do brušnej dutiny vložená prietrž, upraví sa iba herniálny obsah a vrecko zostáva na svojom mieste. Keď herniálny obsah adhéziou rastie spolu s herniovým vakom, prietrž sa stane nenapraviteľným. Časť herniálneho obsahu sa môže opraviť, ale časť sa nedá opraviť - taká hernia bude „čiastočne opraviteľná“. Ak priľnutia rozdelia herniálny vak na časti, tak sa prietrž bude nazývať „viackomorová“.

Klasifikácia kýly

Táto príručka sa zaoberá iba vonkajšími prietržami, tj s prietržami prednej brušnej steny, hoci existujú aj bránice prietrže, chrbtica a niektoré ďalšie..

Klasifikácia umiestnenia herniových brán. Najbežnejšie sú: ingvinálna, femorálna, pupočná, biela línia brucha a pooperačná prietrž, iná lokalizácia je oveľa menej bežná - špicatá línia, bedrová bedra, foramen obturator atď..

Podľa etiológie sa vrodené a získané kýly vyznačujú.

Rozlišujú sa tiež nekomplikované, komplikované a opakujúce sa prietrže, prietrže kýly sú primárne porušením a v dôsledku toho sa vyskytujú ďalšie komplikácie - črevná obštrukcia, hlien hernie a podobne. Opakujúce sa prietrže sú tie, ktoré vznikli po chirurgickom zákroku.

Etiológia kýly. Ak prietrž nie je vrodená, ale získaná, za jej výskyt môžu zodpovedať určité faktory, je ich veľa a sú rôzne. Kýla sa vyskytuje na určitých anatomicky slabých miestach, kde sa vyskytujú nezrovnalosti aponeurotických vlákien (pupočníkový krúžok, biela čiara), kde medzi vzájomne prepojenými fasciami a väzmi sú budúce kýlové kanály (trieslové a femorálne) už anatomicky položené. Vysoký intraperitoneálny tlak nimi „tlačí“ hernálny výstupok. Ťažká fyzická práca a rôzne „namáhanie“ vedie k zvýšenému tlaku v brušnej dutine: zápcha, adenóm prostaty, nosový kašeľ pri pľúcnych chorobách. Zaujímavé je, že jednou z príčin slabinovej kýly môže byť veľmi dlhá prechádzka. Vedeli to aj generáli období napoleonských vojen, keď armády kráčali stovky kilometrov pešo, mohlo to viesť k masívnemu výskytu kýly medzi vojakmi. Aby tomu zabránili, použili špeciálne táborové suspenzie (z latinky. Suspenzie - pozastavené) - špeciálne podporné obväzy pre miešok - plátno alebo pletenú tašku pripevnenú k textilnému pásu; upevnené okolo pása a bokov pomocou stužiek. Následne vstúpil do chirurgickej praxe pri liečení zápalových a miešaných poranení a bol nosený aj u pacientov po operáciách s trieslovými kýlami a operáciách pre kŕčové žily spermatickej šnúry. Táto hodina je na neho zabudnutá a je úspešne nahradená elastickými plavkami alebo pevnými elastickými spodkami.

Američania tvrdia, že prietrž je 4 „príliš“: príliš tučný, príliš tenký, príliš starý, príliš mladý. V skutočnosti sa u starých ľudí a detí vyskytuje prietrž častejšie, často sa u obéznych ľudí, najmä u žien, vyskytuje pupočná kýla. Niekedy starí ľudia dramaticky schudnú bez zjavného dôvodu, zatiaľ čo svaly a väzy sa ochabnú, čo je sprevádzané výstupom kýly.

Pooperačná prietrž sa objavuje v mieste chirurgického zákroku z rôznych dôvodov - môže to byť rozpor medzi stehy aponeurózy a svalov, ak pacient po operácii začal pracovať príliš skoro a nechal priveľa stresu; stále je možné úplné hnisanie rany s divergenciou stehov aponeurózy. U pacientov s ťažkou peritonitídou nemusí byť brušná dutina vôbec zošitá (laparostómia) alebo je možné nainštalovať veľké drény - gumovú gázu, zväzky túb - namiesto týchto otvorov sa môže vytvoriť hernia. Ak pacient počas operácie prešiel a potom zošil svalovú hmotu, môže byť narušený nervový trofizmus týchto svalov, preto po niekoľkých mesiacoch dôjde k úplnej atrofii a na ich miesto vystúpi statná prietrž..

Klinický obraz.

Existuje niekoľko klinických príznakov prietrže, prvým je prítomnosť herniálneho výčnelku. A bolesti nemusia byť alebo budú mierne, niekedy sa objavia v čase výskytu prietrže. Výčnelok sa zvyčajne objavuje počas fyzickej námahy a namáhania. Pacient si môže túto prietrž uložiť do žalúdka sám a prietrž zmizne. Kýla sa postupne zväčšuje a objavuje sa s malým úsilím, s kašľom alebo dokonca so zmenou polohy tela..

Objektívne vyšetrenie pacienta sa musí vykonať vo vertikálnej a horizontálnej polohe. Hrudný výčnelok je mäkký elastický, keď je opravený, môžete počuť kolísanie črevných slučiek. Pri pohmate sa herniové brány tiež určujú vo forme otvoru s tvrdým okrajom. Ak sa zistí herniálny výčnelok, vloží sa do brušnej dutiny, pacient je nútený „nafúknuť“ alebo kašeľ a zistí sa klasický príznak nekomplikovanej hernie - príznak kašľavého zatlačenia, keď sa hernálny výčnelok zatlačí do vašich prstov..

Ak sa herniálny obsah fúzoval s herniovým vakom, tak sa prietrž stane nenapraviteľnou a príznak kašľavého tlaku zmizne. Časť herniálneho obsahu sa môže spojiť s herniovým vakom a časť sa môže voľne pohybovať z brušnej dutiny do vaku a naopak, tak sa prietrž bude nazývať čiastočne nenapraviteľná. Vzhľadom na neredukovateľnosť prietrže nie je vždy možné jasne určiť okraj brány prietrže.

Jednou zo zriedkavých odrôd hernie je posuvná prietrž. Nezamieňajte si to s nastaviteľnou prietržou. Pri tvorbe klznej kýly je stena určitého orgánu súčasťou steny herniového vaku, najčastejšie je to močový mechúr, oveľa menej často je to slepé črevo. Močový mechúr je spravidla súčasťou herniálneho vaku priamej ingvinálnej prietrže. Takáto kýla vychádza z trieslovej strednej fossy a bezprostredne susedí so strednou fossou je močový mechúr, ktorý je zakrytý a spojený s pobrušnicou. Keď dôjde k vytvoreniu kýly, parietálne pobrušnice začne vyčnievať cez trieslovinu prietrže a v niektorých prípadoch peritoneum ťahá močový mechúr a stáva sa, ako to bolo, stenou herniálneho vaku. Samotný močový mechúr má v živote tenkú stenu (aj keď to vyzerá tak statne na obrázku v atlasu), keď sa stáva stenou herniálneho vaku, napína sa ešte viac a stáva sa tenkou a priesvitnou. Toto je hlavný problém kĺzavej prietrže - keď chirurg odreže herniálny vak a neuvedomí si, že táto prietrž sa posúva, môže poškodiť močový mechúr. Pahýľ herniálneho vaku je ponorená do brušnej dutiny as ňou aj otvor v močovom mechúre, za pár hodín bude mať pacient rozliatu močovú peritonitídu.

Aby ste tomu zabránili, predtým, ako odrežete hernálny vak, musíte starostlivo skontrolovať jeho stenu, očistiť ju od prebytočného tkaniva a skontrolovať ju, či neobsahuje klírens, či nie sú v nej žiadne cievy a svalové vlákna. V prípade pochybností sa tekutina vstrekuje do močového mechúra katétrom alebo lepším farbivom (modrá). Ak poškodíte močový mechúr, farbivo vtiahne do rany, ale je lepšie to zistiť okamžite počas operácie a okamžite opraviť chybu. Ak si počas opravy hernie nevšimnete poškodenie, musíte pacienta vziať na druhú operáciu po 12-24 hodinách, keď sa rozšíri klinika peritonitídy, urobiť strednú laparotómiu a ak sa niečo iné pokazí, môžete pacienta úplne stratiť.

Liečba kýly (plánované).

Liečba kýly je iba operatívna. Operácie pre neškriepené kýly sa vykonávajú podľa plánu a patria medzi najčistejšie typy intervencií. Technika operácie závisí od typu prietrže, ale takmer pri každej prietrži zásah pozostáva z niekoľkých povinných krokov.

1. Rozrezanie tkaniva a izolácia vakovej kýly.

2. Rozklad herniového vaku a redukcia herniálneho obsahu do brušnej dutiny.

3. Herniový vak je vyrezaný a jeho ústa sú obviazané a ponorené pod herniálnym portálom do brušnej dutiny..

4. Plastická chirurgia kýlových brán, táto fáza závisí od typu kýly a spravidla nesie meno autora, ktorý ho navrhol: napríklad Bassini, Mayo atď. Pre každý typ kýly existuje niekoľko druhov plastov autora, niektoré z nich starnú a odchádzajú. do minulosti, ale objavujú sa nové. Plastová brána prietrže je navrhnutá tak, aby zachránila pacienta v budúcnosti pred výskytom novej prietrže, ale v niektorých prípadoch sa prietrž objaví znova, potom sa nazýva opakujúca sa.

Študent na skúšku chirurgických chorôb musí poznať anatómiu kýlovej brány a typy plastickej chirurgie s:

1. Pupková prietrž a kýla bielej línie brucha

2. Inguinálna kýla

3. femorálna prietrž

4. Pooperačná prietrž

Pupočná kýla a kýla bielej línie brucha.

Tieto kýly sú klinicky podobné a metódy chirurgickej liečby sú prakticky rovnaké. Kýly bielej línie zriedka presahujú 1 - 2 cm, sú umiestnené pozdĺž bielej línie brucha, to znamená, kde sa vagíny oboch končatých svalov zbiehajú pod uhlom vlákna. Niekedy sú tieto vlákna zriedkavé a vytvárajú sa v nich „praskliny“, prostredníctvom ktorých sa prietrže hernia. Zvyčajne sú tieto hernie malé a na začiatku choroby iba predperitoneálny tuk „stúpa“ hernálnymi bránami a najprv herniálny vak chýba. Tento tuk, vďaka neustálemu pohybu herniovou bránou, kondenzuje po dlhú dobu, a preto sa táto kýla nazýva aj „predperitoneálny lipóm“. Niekedy môže mať jedna takáto kýla niekoľko osôb..

Umbilikálna hernia sa tvorí najčastejšie v dôsledku nezatvorenia aponeurotickej časti pupočného prstenca, čo vedie k vytvoreniu herniálneho výčnelku. Kýla má tu všetky časti: herniálny vak, bránu a obsah. Umbilikálna prietrž má zvyčajne tiež malú veľkosť, ale v niektorých prípadoch dosahuje veľmi veľkú veľkosť (5 - 10 cm) a rovnako ako ktorákoľvek kýla môže byť kedykoľvek porušená.

Na liečbu pupočnej kýly sa zvyčajne používajú dve metódy: 1. Podľa Sapezhko, 2. Podľa Mayo. Obe metódy zahŕňajú plastickú chirurgiu s vytvorením duplikátu aponeurózy, čo z nich robí veľmi spoľahlivé. Na obr. prezentované sú prístupy, ktoré sa používajú pri týchto metódach.

Metóda Sapierzka je jednoduchšia, používa sa pri malých pupočných kýlach, ako aj pri všetkých kýloch bielej línie brucha. Prístup sa vykonáva vertikálne, pozdĺž bielej čiary brucha (na diagrame je to číslo 1), po rozrezaní tkanív sa vylučuje hernálny vak, potom sa vyrezáva hernálna brána - otvor v hustej aponeurotických tkanivách pupočného prstenca alebo vlákna bielej línie brucha. Po rozrezaní kýlovej brány je vhodné izolovať a odstrániť hernálny vak. Za týmto účelom sa najskôr otvorí hernálny vak a potom sa hernálny obsah ponorí do brušnej dutiny. Hernálny vak v krku je prešitý, oviazaný, vak je odrezaný a odstránený. Potom pokračujte do plastu.

Ako už bolo uvedené, plast podľa Sapezhka sa vykonáva vo vertikálnom smere. Na zvýšenie tesnosti a tým aj spoľahlivosti sa švy ukladajú do dvoch radov s vytvorením takzvaného „duplikátu“, keď je jedna časť listu aponeurózy položená na druhú, ako je tomu v prípade dvojradového plášťa..

Mayo plast: Táto metóda sa zvyčajne používa pre pupočníkovú prietrž, najmä pri veľkých prietržiach alebo pri opakovanom výskyte pupočnej kýly. Charakteristickým rysom tohto spôsobu je rozrezanie tkanív nad prietrž v priečnom smere (v schéme č. 3), okrem toho pri veľkých prietržoch je výčnelok obklopený dvoma priečnymi zbiehajúcimi sa oblúkmi (v schéme č. 2). Z toho vyplývajúca tkanivová chlopňa sa oddelí herniovým vakom. Hernálny vak sa otvorí bližšie k svojmu krku, obsah vaku sa ponorí do brušnej dutiny, potom sa krk podviaza a hernálny vak sa odstráni spolu s kožným štepom. Mayovo tlačidlo brucha sa zvyčajne odstraňuje počas plastickej chirurgie Mayo, pretože pri veľkých prietržoch je koža v pupočníkovom krúžku zoslabená a tesne spojená s herniálnym vakom. Potom vykonávajú plastickú chirurgiu, pričom dodržiavajú rovnaké princípy, tj vytvárajú duplikát, ako je opísané v predchádzajúcej metóde - plast podľa Sapezhka, iba tento plast sa vyrába v priečnom smere..

Inguinálna hernia (PG).

Pri PG sa hernálny vak a herniálny obsah - orgány brušnej dutiny (črevá, omentum, vaječníky) rozširujú cez prednú brušnú stenu cez trieslovinový kanál. GH je rovný a šikmý.

Samotný inguinálny kanál je žľab, ktorým prechádza maternicový väz, a u mužov spermatická šnúra (3). Zariadenie na trieslovinový kanál je nasledujúce, na obr. (A) je predná stena trieslového kanálika pitvaná. Táto predná stena je aponeurózou vonkajšieho šikmého svalu brucha (2)..

Hneď pod ňou môžete vidieť voľný okraj vnútorných a vonkajších šikmých svalov brucha (obr. A -1, obr. B -1 a 8), tento okraj predstavuje hornú hranicu trieslového kanála. Dolná hranica je trieslový zhepupartový väz (5). Zadnou stenou inguinálneho kanála je priečna fascia (4), po ktorej nasleduje predperitoneálny tuk a potom peritoneum (7)..

Kanál má dva otvory: prívod, ktorý sa nazýva hlboký trieslovinový prsteň, a vývod, povrchový prsteň. Povrchový ingvinálny prsteň (obr. B) sa nachádza nad ochlpením a má tvar oválnej diery, ktorá je tvorená dvoma nohami aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha: na vrchu stredného pedikusu (crus laterale) a pod ním - laterálnym pedikusom (crus laterale). Prostredníctvom tejto diery u mužov spermatická šnúra opúšťa trieslovinový kanál a zostupuje do mieška. Cez toto otvorenie tiež vystupujú herniové výčnelky a môžu spadnúť do mieška (trieslová kýla)

Stredná slabina
Bočná slabina
Hlboký ingvinálny prsteň je umiestnený vo svalových aponeurotických vrstvách prednej brušnej steny a nie je to voľná diera, ale nálevkovitá depresia na vnútornej strane prednej brušnej steny. Je to hlboký prsteň, ktorý zodpovedá laterálnej trieslovine fossa (ukázané na obrázku - 2). Cez to vstupujú semenné kanáliky a cievy do trieslovinového kanála, vytvára sa spermatická šnúra, ktorá prechádza cez trieslovinový kanál.

Vas deferens vstupuje do trieslového kanála cez hlboký slabín.
Spermatická šnúra. Tiahne sa od vnútorného otvoru kanála k semenníkom, ktorý sa nachádza v miešku. Kord obsahuje vas deferens (ductus deferens), plavidlá, ktoré ho sprevádzajú; tepna a žily semenníkov, prechádzajúce vo forme plexu; sympatické nervy a lymfatické cievy; zvyšok vaginálneho procesu pobrušnice. Všetky prvky šnúry sú zahnuté v priečnej fascii a navrch sú obklopené duplikátom priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha, ktoré tvoria sval, ktorý zdvíha semenník..

Hlboký ingvinálny prsteň (a tým aj laterálny trieslový lýtok) vstupuje do ingvinálneho kanála šikmá prierezová kýla, ktorá prechádza medzi prvkami spermatickej šnúry pozdĺž celého trieslového kanála a prechádza von z vonkajšej strany triesloviny, často spolu so spermatickou šnúrou..

Okrem bočnej fossy je možné zo strany brušnej dutiny vidieť ešte jedno vybranie - strednú fengu fossa (3 na obrázku). Na strane pobrušnice je ohraničený silnými strednými a laterálnymi pupočnými záhybmi, kde prechádzajú obliterované cievy, podporuje ho pupartický väz zospodu a pred ním je povrchový trieslový kruh, ktorý je otvorom v trvajúcej aponeuróze. Kvôli takýmto morfologickým rysom je laterálna fossa ďalším „slabým miestom“ ingvinálneho kanála, cez ktorý vyjdú priame ingvinálne kýly, nie sú spojené so spermatickou šnúrou, idú priamo z mediálnej fossy na stranu vonkajšieho ingvinálneho kruhu a idú von. Priame trieslové kýly zriedka zostúpia do mieška, ale vyzerajú tak, ako je to znázornené na obrázku.

Liečba tříslovnej kýly je funkčná iba po operácii, ktorá začína otvorením trieslového kanálika disekciou aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha. Potom sa hernálny vak izoluje a oddelí ho od prvkov spermatickej šnúry a okolitých tkanív, potom sa hernálny vak zašije do krku a odreže sa. Ďalej sa začína najdôležitejšia vec - oprava mozgu alebo hernioplastika. Rozlišujú sa dva druhy plastov, prvým je výstuž prednej steny (Martynov, Girardova metóda atď.), Tento prístup sa v súčasnosti považuje za zastaraný a plast prednej steny sa nepoužíva ako metóda na ošetrenie šikmej alebo priamej kýly.

Hlavnou metódou liečby akejkoľvek trieslovej kýly je plastická chirurgia zadnej steny, keď aponeurotické a svalové prvky na uzavretie „slabého miesta“ v oblasti mediálnej alebo laterálnej fosílie sú zošité za spermatickú šnúru - medzi priečnou fasciou a spermatickou šnúrou. Najobľúbenejšou z nich je metóda Bassini. Na obr. je možné vidieť, ako sa to robí: po odstránení herniálneho vaku sa odloží spermatická šnúra, po ktorej sa šije voľný okraj svalov (vnútorné šikmé a priečne svaly) s pupartickým ligamentom. Výsledkom je, že celá zadná stena inguinálneho kanála, tak ako bola, je uzavretá „svalovou oponou“. Potom sa spermatická šnúra položí „na vrch“ tejto svalovej opony a cez ňu sa prišije aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha, čo zanechá malý výstup spermatickej šnúry do šourku..

Existujú aj iné metódy plastickej chirurgie zadnej steny, najslávnejšie z nich podľa Sholdaysom (Shouldice), ako aj Postemsky. Druhá metóda sa vyznačuje najväčšou „rigiditou“ - nielen okraj svalov, ale aj okraj disekovanej aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu sa šije za spermatickou šnúrou pupartickým ligamentom. Výsledkom je, že spermatická šnúra je vo všeobecnosti mimo trieslového kanálika a leží takmer pod kožou a zadná stena je uzavretá so svalmi a aponeurózou, to znamená so všetkým, čo je v štruktúre trieslového kanála silné. Táto metóda sa zvyčajne používa pre obrie hernie s takmer „zničenou“ ingvinálnou medzerou, pre opakovanie prietrže, u starých ľudí s ochabnutými tkanivami a najčastejšie, keď sa všetky tieto faktory zhodujú..

Zďaleka najzaujímavejšie sú však metódy, pri ktorých sa na uzatváranie kýlovej brány používajú sieťové implantáty, najčastejšie je to polypropylénové pletivo domácej alebo dovážanej výroby (Eticon, USA). V súvislosti s trieslovými kýlami sa častejšie používa lichtenštajnská metóda. Aká je jeho výhoda? A skutočnosť, že sa odvoláva na takzvané metódy „nenapínania“, keď sa tkanivo pri zatváraní ingvinálneho kanálika utiahne, tkanivá sa nepritiahnu, ale sú uzavreté, akoby akoby boli umiestnené náplasťou. Sieťovina je lemovaná v kruhu: k okrajom svalov, k čiastočnému ligamentu, k ochlpeniu kosti a spermatická šnúra prechádza otvorom v ore. Tkanivá sa nestahujú, čo znamená, že neexistuje žiadny syndróm bolesti, pacient je prepustený po 1-3 dňoch, rýchlo začne pracovať. Počet hernií sa niekoľkokrát prudko zmenšuje..

V súčasnosti sa vynárajú ešte sofistikovanejšie technológie, napríklad UHS (Ultrapro hernia systém), zahŕňa použitie sieťových implantátov zložitého tvaru, pozostávajúcich z dvoch listov prepojených trubicovým konektorom. Implantát na rôznych miestach je vyrobený z rôznych druhov materiálov: syntetických a biologických, čo zvyšuje jeho adaptáciu na tkanivá. Jedna doska - spodná je umiestnená v preperitoneálnom tkanive medzi peritoneum a priečnou fasciou a druhá je fixovaná, ako pri Lichtinshteinovej metóde pre pupartické väzivo a svaly. Na jeho fixáciu sa používa iba niekoľko stehov (iba na zacvaknutie na miesto), ale to je dosť na to, aby si zvykli, nasledujúci deň je pacient prepustený z nemocnice, a preto sa rýchlo adaptuje na prácu. V súčasnosti je táto metóda najlepšia pri liečbe ingvinálnej a femorálnej hernie..

Femorálna prietrž

Všetky femorálne kýly vystupujú pod ingvinálny (pupartický) väz. Ako viete, priestor pod pupartickým ligamentom je rozdelený na svalové a vaskulárne medzery. Rozlišuje sa niekoľko typov stehennej kýly, ale vo veľkej väčšine prípadov femorálna kýla vytvára kanál pre seba vaskulárnou medzerou, to znamená, miesto, kde femorálna artéria a žila prechádzajú peritoneálnym priestorom do končatiny. Tu sa vytvára vnútorný krúžok

Zembernatova ul..
femorálny kanál, hranice, ktoré musia študenti poznať. Nie je to naozaj ťažké
Cooper St..
kvapku
Iliac-Scallop St
Pupartova ul..
ich trpezlivosť sa dá rýchlo spomenúť.

Obrázky ukazujú, ako ileo-skalp vaz (2) rozdeľuje priestor pod väzivovým ligamentom na svalové a vaskulárne medzery. Vaskulárna medzera je vnútorný femorálny krúžok. Nad ňou je obmedzený partpartský väz (3). Na spodnom okraji prsteňa rastie hrebeň svalu pokrytý silnou fasádou na hrebeň ochlpenia. Toto je miesto zvýšenia svalovej hmoty (6) a skalpová fascia v tomto mieste tvorí tzv. Kooperatív (je tiež ochlpený a vynikajúci ochlpenie a hrebenatka). Na mediálnej strane medzery medzi pupartickými väzbami a Cooperovými väzmi má poprsie samé polo-oválne šľachy, zvyčajne sa nazývajú väzobné drahokamy. Je malý - pozrite si pár, ale jeho hodnota je veľká, pretože keď dôjde k porušeniu femorálnej prietrže, je prerušená prietrž práve pomocou kýly. Aj keď je to nebezpečné, pretože na tomto mieste majú niektorí ľudia (nie všetci) vetvu obturačnej tepny. Krvácanie, ktoré z toho vyplýva, je veľmi ťažké zastaviť, takže iné meno tohto miesta je Koruna smrti. Na laterálnej strane je femorálny prstenec ohraničený cievami: vonkajšia ilická žila a artéria, tesne pod touto úrovňou, sa nazývajú femorálna artéria a femorálna žila. Tu na tomto mieste vyjde iba femorálna prietrž. Jeho veľkosti sú rôzne, ale zriedka sú veľmi veľké..

Prietrž femorálnej prietrže môže byť ten istý orgán ako pri slabinovej prietrži. Femorálne kýly sa častejšie vyskytujú u žien, veľmi zriedka sú v detstve. Niekedy je možné pozorovať kombinovanú prietrž: femorálnu aj ingvinálnu. Hlavným klinickým príznakom femorálnej prietrže je prítomnosť správneho vyčnievania pod trieslovým záhybom. Pozitívny príznak kašľa, dunenie črevných slučiek atď..

Princípy liečby femorálnej prietrže sú rovnaké ako pri iných prietržoch: vykoná sa rez nad herniovým výčnelkom pod príslušným ligamentom, herniálny vak sa vylúči, herniálny obsah sa ponorí do dutiny brušnej, vak sa odstráni a potom je hernia plastická, najčastejšie Bassiniho metóda. Podstata je jednoduchá na pochopenie, jedná sa o šitie 2-3 švov part part partu s Cooper's, t. s vrúbkovanou fasciou a svalom, kde sú pripevnené k vrcholu hrudnej kosti. To stačí na spoľahlivé uzavretie femorálneho kanála.

Niekedy sa uchyľujú k zložitejšej plastickej chirurgii podľa Ruggi-Parlavecchio, tento druh plastickej hmoty s femorálnou kýlou sa vykonáva pomocou ingvinálneho prístupu. Rez sa vykoná, rovnako ako pri slabinovej prietrži - nad trieslovým väzom. Aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha je pitvaná, spermatická šnúra je vytiahnutá nahor, priečna fascia je rozrezaná a zo trieslového kanálika prechádzajú prstom za puparovým ligamentom do femorálneho kanálika. Zistili, že krk femorálnej prietrže sa tiahne cez femorálny prsteň. Usrkávaním na krku sa hernálny vak premiestni do trieslovinového kanálika, otvorí sa, herniálny obsah sa vloží do brušnej dutiny, vak sa odstráni. Plastická prietržová brána sa vykonáva zošitím s niekoľkými stehmi v tvare U okrajov vnútorných šikmých a priečnych svalov k Cooperovmu ligamentu. To znamená, že blikate a sťahujete spodný okraj vnútorných šikmých a priečnych svalov. Svaly sa pohybujú nadol, prekrývajú inguinálny kanál (takmer ako sa to stáva pri plastickej chirurgii zadnej steny inguinálneho kanálika podľa Bassiniho, pozri vyššie), potom prechádza za puparovým ligamentom, dosiahne Cooperov ligament, to znamená, kde lastúra svalu rastie na kosť. Potom okraj týchto svalov šije Cooperovým ligamentom a blokuje už femorálny kanál. To je celá technika, ako keby ste znížili „svalovú oponu“ a súčasne zablokovali kanáliky aj trieslovinu a femoral súčasne..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Životný štýl moderného človeka vyvoláva časté ochorenie osteoartikulárneho systému, konkrétne cervikálnu osteochondrózu. Odstránenie zápalu krčnej chrbtice vyžaduje veľa času a implementáciu rôznych lekárskych techník - masáže, hardvérové ​​postupy, lieky, gymnastika.
Bolesť v dolnej časti chrbta je známa všetkým, ale mali by ste vedieť, že niekedy môže byť neškodné nepohodlie signálom pre výskyt choroby, ako je napríklad prietržová kýla.
Bolesť je častým príznakom rôznych degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici. Preto väčšina pacientov nevie, ako určiť kýlu chrbtice?