loader

Medzistavcové hernie disku: príčiny, príznaky a liečba

Medzistavcová kýla je nebezpečná choroba, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku zranení alebo veľkého zaťaženia chrbtice. Ako presne sa to deje? Ako sa prejavuje prietrž? Dá sa to vyliečiť? O všetkom - v našom novom článku.

Bolesť chrbta je častým spoločníkom ľudí so sedavým životným štýlom. Ale ak nenavštívite lekára včas, potom aj kvôli obvyklej skolióze sa môžu vyskytnúť komplikácie - prietrž medzistavcových platničiek. Bude oveľa ťažšie zbaviť sa takejto choroby..

Čo je medzistavcová prietrž?

Medzistavcové platničky znižujú tlak medzi stavcami. Kýla je proces, ktorým ich jadrá vyčnievajú do miechového kanála. Je to spôsobené deštrukciou vláknitého prstenca: obvykle obklopuje disk a rovnomerne rozdeľuje tlak. Ak sa zhroutí na jednej strane, potom vyjde jadro medzistavcových platničiek.

V tomto prípade bolesť nastáva zovretím nervových koreňov v blízkosti stavcov. A v dôsledku spojenia nervových vlákien s miechou sa bolesť nekoncentruje v poškodenej oblasti chrbta, ale môže ísť aj do ramena alebo nohy.

Príznaky choroby

Herniovaný disk sa môže vyvinúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Natáčanie alebo ťahanie bolesti v mieste zničenia chrupavky bude indikovať lokalizáciu. Stránka sa môže pri pohybe zväčšiť a môže sa viac zraniť. Nasledujúce hnačky okrem toho naznačujú prietrž:

 • bolesť končatín, ramien alebo hrudníka;
 • znížená pohyblivosť chrbtice;
 • znížená citlivosť a slabosť svalov nôh alebo ramien;
 • neurologické poruchy: bolesti hlavy, nespavosť, zmeny krvného tlaku, slabosť, závraty;
 • poruchy genitourinárneho systému a čriev.

To, čo sa presne prejavuje na symptómoch, závisí od miesta, kde sa nachádza prietrž. Bolesť v pleciach, necitlivosť a slabosť rúk - známka poškodenia krčnej chrbtice. Po deštrukcii medzistavcových platničiek v dolnej časti chrbta sa začnú problémy s črevami a panvovými orgánmi. V takom prípade sa zníži necitlivosť a bolesť úplne na boky, chodidlá alebo nohy.

Kvôli tomu, čo vytvára kýlu medzistavcových platničiek?

Degeneratívne procesy medzistavcových platničiek, rovnako ako mnoho iných chorôb chrbtice, sú spôsobené našou neprirodzenou polohou skeletu. Lumbosakrálna časť je najviac náchylná na proces deštrukcie: celá hmota osoby na ňu tlačí zhora.

Samozrejme, ak ste šťastným majiteľom vynikajúcich zdravotných a športových stavieb a tiež vedú aktívny životný štýl, nemusíte sa obávať. Ale ak ste už našli choroby chrbtice (napríklad osteochondróza), máte zle vyvinuté chrbtové svaly alebo ste nedávno boli zranení, pravdepodobnosť kýly v budúcnosti je veľmi vysoká.

Nadváha navyše prispieva k deštrukcii vláknitých prstencov. Obratle už zažívajú obrovský tlak a ak prekročia normu telesnej hmotnosti, nemusia jednoducho vydržať vysoké zaťaženie. Kýly tiež ovplyvňujú faktory, ako je slabosť tela spôsobená starnutím, autoimunitné ochorenia a narušený metabolizmus. To všetko ovplyvňuje silu chrupavky a kostí v chrbtici..

Diagnostické metódy

Ortopéd a neurológ sa podieľajú na chorobách miechy vrátane kýly. Môžete sa tiež stretnúť s inými špecialistami: neurochirurg vykoná operáciu, ak je to potrebné. A s konzervatívnou liečbou vás odporučia fyzioterapeuti, masér a špecialista na cvičebnú terapiu.

Vizuálna kontrola môže diagnostikovať prietrž len veľmi málo. Lekár sa vás samozrejme opýta na príznaky, niektoré z nich sa však zhodujú s inými chorobami. Keďže bolesť na hrudníku a znížená citlivosť končatín môžu spôsobiť ochorenia vnútorných orgánov alebo mozgu, budete najprv odkázaní na röntgenové vyšetrenie chrbtice. Na základe jeho výsledkov môžete pochopiť, či je problém v stavcoch alebo či podobné príznaky boli spôsobené úplne odlišnými chorobami.

Ak sa na röntgenovom vyšetrení potvrdí deformita medzistavcového disku, pošlú vás na presnejšie štúdie na vyšetrenie miechy a blízkych nervov:

 • MRI miechy sa považuje za najlepší typ diagnózy, pretože na obrázku sa zobrazia mäkké tkanivá, nervové korene a štruktúra miechy.,
 • CT chrbtice sa oveľa častejšie používa v prípadoch podozrenia na zranenie. CT sken je rýchlejší ako sken MRI, má však kontraindikácie..

Ako možno vyliečiť prietrž??

Malé výčnelky v medzistavcových platničkách sa liečia konzervatívne. Rôzne lieky vám môžu odporučiť:

 • lieky proti bolesti pomôžu vyrovnať sa s nepohodlie a nepohodlie,
 • protizápalové zastaví patologické procesy,
 • vitamín-minerálne komplexy prispievajú k posilneniu chrupavky a kostného tkaniva.

Najlepšou liečbou počiatočnej formy prietrže je fyzioterapia: masáž, elektroforéza, manuálna terapia. Triedy fyzioterapie, ako aj profylaktické použitie korzetu a bandáže na obmedzenie mobility, vykázali vynikajúce výsledky..

Ak terapia trvajúca niekoľko mesiacov neprináša zlepšenie, potom v ktoromkoľvek štádiu ochorenia sa vykoná chirurgický zákrok. Ak sa choroba nezačala, rehabilitácia nebude trvať príliš dlho.

Prevencia a odporúčania

Rovnako ako u iných degeneratívnych ochorení chrbtice je hlavnou prevenciou prietrže zdravý mobilný životný štýl. Pre nepohodlie a miernu bolesť neváhajte kontaktovať lekára. Akékoľvek poškodenie chrbta môže viesť k zničeniu stavcov a medzistavcových platničiek..

Naopak, pri už diagnostikovanej prietrži by ste sa mali naopak starať o svoje chrbty a nezaťažovať ich za mieru. Mladí muži s kýlou chrbtice sú spravidla oslobodení od vojenskej služby. A ženám, ktoré chcú mať deti, sa odporúča nosiť špeciálne podporné korzety. Ak ste už podstúpili liečbu a teraz udržujete iba zdravý stav, budete musieť mierne obmedziť pohyblivosť a buďte opatrní pri zdvíhaní hmotnosti. Aj keď sa cítite dobre, mali by ste prísne postupovať podľa odporúčaní lekára, aby ste predišli komplikáciám, urgentnému chirurgickému zákroku a dlhej rehabilitácii po.

Medzistavcová prietrž

Všeobecné informácie

Medzistavcová hernia je stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku vylúčenia vláknitého jadra cez prerušenie vláknitého prstenca. Medzistavcové platničky rozdeľujú stavce v ľudskej chrbtici. Jeho funkciou je poskytovať amortizáciu pohybov stavcov.

Štruktúra disku je nasledovná: pozostáva z vláknitého jadra (želé podobnej hmoty) a vláknitého prstenca pozostávajúceho z vlákien, ktoré ho obklopujú. Vláknitý prsteň je čiastočne pripevnený k telám stavcov umiestnených v blízkosti, čiastočne je pripevnený k medzistavcovým väzom, ktoré sa nachádzajú neďaleko. Vo voľných oblastiach vláknitého prstenca sa niekedy vyskytuje napínanie a v dôsledku príliš veľkého zaťaženia jadro preruší vláknitý prstenec a vytvorí sa medzistavcová prietrž.

Toto ochorenie sa považuje za jednu z najbežnejších príčin bolesti chrbta. Medzistavcová hernia sa najčastejšie vyskytuje u ľudí v dôsledku nedostatočného motorického zaťaženia chrbtice, v dôsledku príliš veľkej fyzickej námahy a tiež v dôsledku zmien veku. Kýla medzistavcových platničiek je teda ochorenie ľudí, ktorí vedú stály sedavý spôsob života alebo príliš často zdvíhajú ťažké bremená..

Najčastejšie sa medzistavcové prietrže vyskytujú v lumbosakrálnej chrbtici. Vo zriedkavejších prípadoch sa pri krčnej chrbtici vyskytuje prietrž medzistavcových platničiek, veľmi zriedkavé prípady prietrže hrudníka.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Kýla medziobratlovej platničky je jedným z najzávažnejších prejavov osteochondrózy. V miechovom kanáli sa spravidla vyskytuje kýla. V dôsledku tejto patológie dochádza ku kompresii miechy alebo nervového koreňa. V tomto prípade pacient vykazuje syndróm radiálnej bolesti, ktorý je sprevádzaný parézou alebo paralýzou nôh, poruchami citlivosti. Približne pätina pacientov s medzistavcovou prietržou potrebuje chirurgickú liečbu tohto ochorenia.

Ak dôjde k zmenám v degeneratívnej povahe medzistavcovej platničky v lumbosakrálnej oblasti, vyskytnú sa určité príznaky medzistavcovej prietrže. V oblasti postihnutého disku dochádza k bolesti, ktorá sa počas cvičenia stáva závažnejšou. Z boku lézie sa často vyskytuje bolesť zadku, stehna a dolnej končatiny. V oblasti inervácie postihnutých koreňov pociťuje pacient brnenie, ako aj znecitlivenie, pravidelne sa v nohách vyskytuje pocit slabosti, ich citlivosť je narušená. V procese vývoja choroby u ľudí môžu byť narušené funkcie panvových orgánov, v dôsledku čoho sa môžu vyskytnúť problémy s defekáciou, močením a potenciou. Necitlivosť sa objavuje v periangenitálnej oblasti.

V prítomnosti zmien degeneratívnej povahy v krčnej chrbtici sa prejavuje bolesť, ktorá dáva paži, ramene. Pacient môže pravidelne pociťovať závraty, má skoky v krvnom tlaku. Často sú súčasne pozorované bolesti hlavy, závraty a zvýšený tlak, zatiaľ čo tieto javy sú sprevádzané zníženou citlivosťou prstov..

V prítomnosti zmien degeneratívnej povahy v hrudnej chrbtici človek pociťuje neustálu bolesť v mieste prietrže počas práce v nútenej polohe. Bolesť v hrudnej chrbtici sa často spája s kyphoskoliózou alebo skoliózou.

Diagnóza medzistavcovej prietrže

Na stanovenie diagnózy lekári spočiatku používajú najjednoduchšie metódy: na identifikáciu príznakov choroby používajú špeciálne testy, kontrolujú reflexy šľachy. Takáto kontrola umožňuje určiť, ako ovplyvnil chrbticu. Bez použitia diagnostiky hardvéru je však pomerne ťažké určiť prítomnosť medzistavcovej prietrže u pacienta..

Najčastejšie používanou diagnostickou metódou pre túto patológiu chrbtice je MR (magnetická rezonancia). Na získanie priečnych snímok miechy sa používa aj počítačová tomografia. Metóda röntgenového žiarenia je v tomto prípade určená na vylúčenie prítomnosti zlomenín, nádorov alebo infekčných chorôb. Na základe výsledkov vyšetrenia lekár predpíše optimálnu liečbu..

Najpodrobnejšie vyšetrenie musia vykonať tí pacienti, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbta, ktoré sa objavili za nasledujúcich okolností a ktoré spĺňajú tieto vlastnosti:

 • v poslednom čase došlo k viditeľným zraneniam osoby;
 • telesná teplota pacienta sa neustále zvyšuje;
 • bolesť nie je spojená s pohybom;
 • bolesť pripomína elektrické šoky;
 • bolesti prejavujúce sa v chrbte sa prejavujú na nohách, žalúdku, genitáliách;
 • bolesť chrbta sa výrazne prejavuje po jedle, pri pohlavnom styku, počas pobytu pacienta na záchode;
 • pri nepretržitej bolesti chrbta sa objavujú problémy s menštruačným cyklom;
 • v ležiacej polohe je bolesť silnejšia, pri chôdzi trochu ustupuje;
 • bolesť rastie v prírode, každý deň sa zosilňuje;
 • pacient pociťuje slabosť v nohách, pri chôdzi sa tento pocit zvýrazní.

Liečba medzistavcovej prietrže

Všetky príznaky medziobratlovej prietrže často vymiznú samy o sebe asi šesť týždňov po ich výskyte. Po tomto je pacient v remisii.

Liečba pomocou chirurgického zákroku sa používa výlučne ako posledná možnosť, tj ak boli všetky metódy konzervatívnej liečby neaktívne a syndróm bolesti nemožno odstrániť..

Počas liečby je tiež dôležité využívať možnosti fyzioterapeutických cvičení: pre pacientov s medziobratlovou kýlou bol vyvinutý špeciálny komplex jemných cvičení..

Kýla medzistavcovej platničky sa lieči predovšetkým konzervatívnymi metódami liečby. Liečba medzistavcovej prietrže zahŕňa použitie protizápalových nesteroidných liekov. U niektorých pacientov môžu byť účinné lokálne kortikosteroidy. Pri liečbe medzistavcových prietrží najčastejšie špecialista predpisuje užívanie diklofenaku, indometacínu a ibuprofénu. Malo by sa však pamätať na to, že ľudia trpiaci chorobami gastrointestinálneho traktu musia tieto lieky predpisovať veľmi starostlivo. Trvanie užívania liekov tejto skupiny priamo závisí od závažnosti syndrómu bolesti u pacienta. Na odstránenie akútnej bolesti môžete tiež použiť protizápalové lieky vo forme gélov a mastí. Nemôžu sa však vždy stať úplnou náhradou za tablety..

V niektorých prípadoch lekár s medziobratlovou herniou môže lekár predpísať blokádu. Na implementáciu sa roztok lidokaínu, novokainu alebo iných analgetických roztokov vstrekuje do tkaniva umiestneného vedľa medzistavcovej prietrže.

Je dôležité si uvedomiť, že v prvých dňoch exacerbácie choroby by ste v žiadnom prípade nemali robiť masáže. To môže vyvolať nestabilitu chrbtice a zhoršiť stav pacienta. Masážne a fyzické výkony budú mať najpriaznivejší vplyv na stav pacienta, ak sa používajú približne 4 až 6 týždňov po vytvorení kýly, to znamená počas obdobia zotavenia.

Okolo šiesteho týždňa začína obdobie oneskoreného uzdravenia pacienta. Poškodený medzistavcový disk sa začne liečiť, chrbtica sa stáva stabilnejšou. V tomto období by sa malo po dobu asi šiestich mesiacov vylúčiť úplne veľká fyzická námaha, mali by sa vykonávať pravidelné masážne kurzy a fyzické procedúry..

Chirurgia u pacientov s prietržom medzistavcovej platničky je predpísaná v prípade neurologických porúch, ako aj bolesti, ktoré sú rezistentné na lieky a metódy používané pri konzervatívnej liečbe..

Predtým sa chirurgická liečba medzistavcovej prietrže uskutočňovala pomocou laminektómie. Dnes je vďaka chirurgickému mikroskopu možné výrazne znížiť traumu potrebnú na prístup k tkanivám. Vzhľadom na možnosť použitia mikrochirurgickej metódy sa prietrž môže odstrániť oveľa menším trepanačným oknom. Je tiež možné odstrániť hernálny výstupok endoskopickým odstránením.

Metóda mikrodisektómie, to znamená mikrochirurgické odstránenie prietrže, je obzvlášť účinným spôsobom, ako sa zbaviť medzistavcových prietrží. Ako významné výhody použitia tejto metódy lekári určujú, či je možné odstrániť medzistavcovú prietrž umiestnenú kdekoľvek a ktorá má akúkoľvek hustotu. Operácia sa vykonáva pomocou celkovej anestézie, pričom riziko komplikácií je minimálne. Po takejto operácii zostáva pacient v nemocnici asi týždeň.

Miechová prietrž (medzistavcová prietrž)

Prehľad

Miechová kýla (medzistavcová prietrž, hernia disku) - stav, pri ktorom je jeden z chrupavkových diskov nachádzajúci sa medzi stavcami poškodený a pohybuje sa na stranu, niekedy vymačkáva miechu alebo nervy..

Prietrž chrbtice sa vyskytuje, keď sa vonkajšia škrupina disku pretrhne a jej obsah sa pohybuje smerom von. Poškodený disk môže tlačiť na celú miechu alebo na jeden nervový koreň - miesto, kde nerv opúšťa miechu. To znamená, že medzistavcová prietrž môže spôsobovať bolesť tak v mieste poškodeného disku, ako aj v časti tela ovládanej nervom, na ktorý disk pritláča..

Príčina poškodenia medzistavcových platničiek nie je vždy jasná, hoci v mnohých prípadoch hrá úlohu vek. Keď medzistavcové platničky začínajú strácať vodu, stávajú sa menej pružnými a krehkejšími. Disky tiež strácajú prirodzenú flexibilitu v dôsledku fajčenia. Kýla chrbtice sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku 30 - 50 rokov. U mužov - 2-krát častejšie ako u žien.

Stojí za zmienku, že prietrž chrbtice nie vždy vyvoláva príznaky, ako je bolesť, zhoršená pohyblivosť alebo citlivosť. Niektorí ľudia žijú celý svoj život s kýlou chrbtice a o tom nevedia..

Najbežnejším miestom herniovaného disku je bedrová oblasť. S prietržom lumbosakrálnej chrbtice často trpí ischiadický nerv - najdlhší nerv v tele. Pravá a ľavá sedacia nerva prechádzajú z dolnej časti miechy cez zadok a nohy k chodidlám. Pri stlačení sedacieho nervu (ischias) sa môže vyskytnúť stredne ťažká alebo silná bolesť v oblasti nôh, stehien alebo zadku..

Chrbtica pozostáva z 24 samostatných stavcov umiestnených nad sebou. Medzi stavcami sa nachádzajú okrúhle vankúšiky chrupavky, tzv. Disky, ktoré sú tvrdou vláknitou membránou s mäkkým želé podobným jadrom. Disky umožňujú, aby sa chrbtica ohýbala, pri chôdzi zmierňujú úrazy stavcov proti sebe.

V strede chrbtice je kanál, kde miecha prechádza. Od miechy sa oddelia dvojice miechových nervov, ktoré pri opúšťaní stavcov inervujú rôzne časti tela..

Liečba medzistavcovej prietrže spravidla pozostáva z kombinácie fyzioterapie (napríklad masáž a terapeutické cvičenia) a liečby bolesti. Niektoré špeciálne cvičenia na napínanie chrbtice môžu znížiť medzistavcový tlak, v dôsledku čoho disk padá na svoje miesto a bolesť sa zastaví. Disk často tlačí na nerv, ale bolesť ustupuje, keď sa mozog učí „tlmiť“ signály bolesti prichádzajúce z nervu. A iba v najťažších prípadoch sa uchýliť k chirurgickému odstráneniu prietrže chrbtice.

Bez ohľadu na zvolenú metódu liečby je kľúčom k regenerácii fyzická aktivita. Odpočinok sa odporúča iba na niekoľko dní, v akútnom období ochorenia, a potom sa musíte pohybovať, aby ste zabránili stuhnutiu kĺbov a slabých svalov podporujúcich chrbticu. Konštantný pohyb urýchľuje zotavenie.

Príznaky prietrže chrbtice

Príznaky prietrže chrbtice sa objavujú až vtedy, keď poškodený disk začne vyvíjať tlak na nervy alebo miechu. Potom má väčšina ľudí bolesti na jednej strane tela, ktorá sa postupne zosilňuje. Intenzita bolesti sa môže dramaticky zvýšiť so zvýšeným tlakom na nerv, napríklad počas kašľa, kýchania alebo keď si človek sadne. Ak je prietrž disku malá a nekomprimuje okolité nervy, nemusia sa vyskytnúť žiadne príznaky.

Ak prietrž tlačí na akékoľvek nervy, ktoré vedú pozdĺž chrbtice, môžu sa okrem bolesti vyskytnúť aj tieto príznaky:

 • svalová paralýza;
 • kŕče - ostré a bolestivé kontrakcie svalov.

Častejšie sa vyskytuje paralýza a svalové kŕče v pažiach, nohách a zadku.

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od umiestnenia medzistavcovej prietrže. Napríklad cervikálna hernia (hernia krčnej chrbtice) a bedrová hernia (hernia bedrovej chrbtice) majú odlišný klinický obraz..

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Cervikálna kýla môže mať nasledujúce príznaky:

 • bolesť krku počas pohybu;
 • znecitlivenie alebo brnenie v krku, ramene, paži alebo ruke;
 • svalová slabosť, obmedzujúci rozsah pohybu.

Príznaky bedrovej prietrže

Lumbálna hernia môže mať nasledujúce príznaky:

 • bolesť chrbta pri pohybe;
 • znecitlivenie alebo brnenie v chrbte, zadku, oblasti genitálií, nôh alebo nôh.

Lumbosakrálna prietrž môže spôsobiť ischias - je to bolesť v končatinách, stehnách alebo zadku v dôsledku kompresie sedacieho nervu. Sedací nerv je najdlhší nerv v ľudskom tele, ktorý pozostáva z niekoľkých nervov kratšej dĺžky. To beží od zadnej časti ilium cez zadok k nohe k nohe..

Cauda equina syndróm je závažný stav, pri ktorom sú nervy stlačené v najnižšej časti chrbtice. Medzi príznaky patrí:

 • Bolesti dolnej časti chrbta;
 • necitlivosť v slabinách;
 • ochrnutie jednej alebo oboch nôh;
 • bolesť v konečníku;
 • strata kontroly funkcie čriev (fekálna inkontinencia);
 • strata kontroly nad močením (inkontinencia moču);
 • bolesť vo vnútri stehien.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, okamžite kontaktujte neurológa. Bez včasnej liečby môže syndróm konského chvosta viesť k ireverzibilnému poškodeniu nervov, ktoré kontrolujú močový mechúr a črevá..

Príčiny medzistavcovej prietrže

Kýla chrbtice sa vytvára vtedy, keď sa roztrhne kruh spojivového (vláknitého) tkaniva obklopujúceho medzistavcové platničky. V tomto prípade mäkký želé podobný obsah disku bobtná a vyčnieva von. Príčiny pretrhnutia vláknitého prstenca nie sú vždy jasné. Všeobecne sa to považuje za výsledok starnutia. Keď medzistavcové platničky začínajú strácať vodu, stávajú sa menej pružnými a odolnými..

Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu zvýšiť tlak a stres na chrbticu, a to:

 • nepríjemný trup pod nesprávnym uhlom;
 • práce vyžadujúce ťažké zdvíhanie;
 • sedavá práca, najmä vedenie vozidla;
 • fajčenie;
 • nadváha alebo obezita;
 • športy zamerané na vzpieranie, napríklad vzpieranie;
 • poškodenie chrbta, napríklad v dôsledku pádu alebo dopravnej nehody.

Takéto faktory môžu oslabiť tkanivo disku a viesť k mieche..

Diagnóza kýly chrbtice

Diagnóza medzistavcovej prietrže pozostáva z rozhovoru s lekárom, vyšetrení, špeciálnych testov, doplnkových inštrumentálnych a laboratórnych testov. Lekár musí venovať pozornosť týmto ukazovateľom:

 • držanie tela;
 • reflexy
 • svalová sila;
 • schopnosť chodiť;
 • pocity v rukách alebo nohách.

Váš lekár môže vykonať test na zdvihnutie nôh. Za týmto účelom si človek ľahne alebo si sadne a lekár pomaly zdvíha nohy, aby si overil, či to nespôsobí bolesť alebo nepohodlie. Keď je noha zdvihnutá, nervy v chrbtici sú roztiahnuté a ak sa medzistavcový disk stlačí nejaký nerv, spôsobí to bolesť, znecitlivenie alebo brnenie..

V ďalšom teste vás môže lekár požiadať, aby ste sklopili hlavu dopredu a do strán, pričom zatlačíte na hornú časť hlavy. Ak sa súčasne bolest alebo znecitlivenie zosilnia, je pravdepodobne na krku prietrž, ktorá tlačí na nerv.

Ak príznaky pretrvávajú do 4 až 6 týždňov, lekár môže predpísať ďalšie vyšetrenia s cieľom vylúčiť iné príčiny bolesti a určiť veľkosť a polohu prietrže.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) - pomocou silných magnetických polí a rádiových vĺn sa vytvára podrobný obraz vnútornej štruktúry tela. Obrázok MRI jasne ukazuje miesto a veľkosť prietrže, ako aj postihnuté nervy. Toto je hlavná metóda diagnostikovania medzistavcovej prietrže..

Počítačová tomografia (CT) - urobia sa série röntgenových lúčov, ktoré počítač zhromaždí na podrobný trojrozmerný obraz tela. Získajú sa priečne obrazy chrbtice a okolitých štruktúr. CT umožňuje dobrý pohľad na kostnú štruktúru chrbtice a nie na kýlu samotnú. Preto je táto metóda často doplnená myelografiou - zavedením rádioaktívnej látky do miechy.

Rádiografia je niekedy predpísaná ako pomocná diagnostická metóda na herniu diskov, aby sa vylúčili zlomeniny stavcov..

Diagnostické metódy opísané vyššie tiež pomáhajú vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta, napríklad:

 • opuch (novotvar);
 • infekcie
 • artritída - choroba, ktorá spôsobuje bolesť kĺbov a kostí.

Liečba miechy

Vo väčšine prípadov príznaky medzistavcovej prietrže postupne ustupujú po 4 až 6 týždňoch v dôsledku odpočinku, starostlivého cvičenia a liekov. Odstránenie prietrže chrbtice sa využíva iba v najzávažnejších prípadoch, keď žiadne iné opatrenia nepomáhajú zbaviť sa bolesti alebo sa objavia nebezpečné príznaky kompresie nervov..

Pre rýchle zotavenie je denná rutina veľmi dôležitá. S kýlou chrbtice, napriek bolesti, musíte skúsiť udržať aktivitu. Najprv bude ťažké sa pohnúť. Ak je bolesť veľmi silná, mali by ste si oddýchnuť počas prvých dní. Len čo sa však stav začne zlepšovať, skúste sa čo najskôr začať pohybovať. Urýchli zotavenie.

Musíte cvičiť opatrne a vyhnúť sa cvičeniam, ktoré vám namáhajú chrbát. Najlepšou formou fyzickej aktivity je plávanie, pretože voda podporuje telo a prakticky odstraňuje záťaž kĺbov chrbtice. Cvičenia fyzioterapie pomôžu obnoviť fungovanie svalov, ktoré chrbtici poskytujú spoľahlivý prírodný korzet. Pri pohybe sa najprv bolesti môžu zosilniť, ale pri pravidelných cvičeniach sa postupne znižuje, čo vám umožňuje zvýšiť záťaž a rozšíriť rozsah pohybov..

Vyhnite sa pohybom, ktoré môžu zhoršiť stav:

 • bežecké, skákacie a krútiace pohyby v chrbtici;
 • dvíhať závažia;
 • dlhá sediaca poloha.

Aby ste si boli istí, že cvičenia vykonávate správne pri hernii chrbtice, je lepšie začať vyučovať pod dohľadom fyzioterapeuta alebo lekára na cvičenie (fyzioterapeutické cvičenia). Môže to byť individuálna lekcia aj skupina.

Niektorí ľudia uprednostňujú osteopat alebo chiropraktik. Obaja z týchto odborníkov môžu pomôcť pri liečbe bolesti chrbta. Viac informácií o týchto špecializáciách nájdete v časti „Kto lieči“.

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Nasledujú lieky, ktoré je možné predpísať na zmiernenie bolesti spôsobenej prietržou chrbtice.

Analgetiká sú lieky proti bolesti, napríklad paracetamol. Niektoré sú dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu, zatiaľ čo iné predpisuje lekár. Niektorí ľudia sa obávajú, že užívanie liekov proti bolesti maskuje iba závažnejšie problémy so zadami. Nie je to tak: pravidelný príjem liekov proti bolesti pomôže rýchlejšie sa pohybovať, čo pomôže čo najskôr odstrániť príčinu bolesti. Analgetiká berte striktne v súlade s pokynmi výrobcu..

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako napríklad ibuprofén, diklofenak a naproxén, pomáhajú zmierniť bolesť a zmierniť zápal. NSAID sa majú používať s opatrnosťou u ľudí s hypertenziou, srdcovým zlyhaním a astmou. Tieto lieky sú kontraindikované pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch a môžu byť škodlivé pri zlyhaní obličiek. Rizikové osoby sa pred začiatkom liečby musia poradiť s lekárom a pozorne si prečítajte pokyny.

Kortikosteroidy sú lieky obsahujúce hormóny (silné chemikálie, ktoré rôznymi spôsobmi pôsobia na organizmus). Kortikosteroidné injekcie sa niekedy injikujú priamo do bedrovej oblasti, aby sa zmiernil zápal a bolesť..

Svalové relaxanciá - lieky, ktoré oslabujú kŕče zápalových svalov v prietrži a znižujú tlak na poškodený disk. Tieto lieky by mal predpisovať lekár..

Odstránenie miechy

Chirurgická liečba hernie disku sa vyžaduje približne v 10% prípadov, napríklad za nasledujúcich podmienok:

 • silné stlačenie nervu;
 • príznaky nezmiznú pod vplyvom iných metód liečby;
 • pre človeka je ťažké chodiť alebo stáť;
 • príznaky sa objavujú vo veľmi závažnej forme, napríklad sa pozoruje progresívna svalová slabosť alebo porucha močového mechúra.

Cieľom liečby je odstrániť vyčnievajúcu časť disku. Táto operácia sa nazýva discektómia a môže sa vykonať niekoľkými spôsobmi, z ktorých niektoré sú podrobnejšie opísané ďalej..

Otvorená discektómia je operácia na odstránenie vytesneného medzistavcového disku alebo jeho časti normálnym rezom na chrbte..

Endoskopická laserová discektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa na koži chrbta urobí bodový rez, cez ktorý sa vloží endoskop - dlhá tenká trubica s kamerou na konci. Obrázok z endoskopu umožňuje chirurgovi vykonávať všetky manipulácie pod kontrolou zraku, ako pri otvorenej diskektómii. Operácia sa vykonáva buď v celkovej anestézii alebo v lokálnej anestézii, v závislosti od umiestnenia prietrže na chrbtici. Po vykonaní rezu sa štipnutý nerv uvoľní a časť vytesneného disku sa odstráni pomocou lasera.

Výsledky jednej štúdie ukázali, že 67% ľudí zaznamenalo zlepšenie mobility šesť mesiacov po laserovej endoskopii a asi tretina z nich začala užívať menej liekov proti bolesti. Približne 2–4% pacientov vyžadovalo opätovnú operáciu. Podľa inej štúdie je známe, že sa ľudia v priemere vracajú do práce 7 týždňov po operácii.

Endoskopická laserová discektómia je jednou z nových metód liečby kýly chrbtice, ktorá sa ešte nezačala rozširovať. Takéto intervencie sa napríklad stále vykonávajú ako súčasť klinických skúšok..

Protetika medzistavcových platničiek spočíva v odstránení vytesneného disku a inštalácii umelého disku - na jeho mieste je protéza. Podľa jednej štúdie 87% ľudí zaznamenalo zlepšenie kvality života 3 mesiace po operácii. Je to však relatívne nový postup a neexistujú údaje o jeho efektívnosti z dlhodobého hľadiska..

Vo väčšine prípadov, bez ohľadu na typ zásahu, chirurgický zákrok pomáha zmierniť najvýraznejšie príznaky. Chirurgická liečba zároveň nepomáha každému, v budúcnosti môže byť potrebný ďalší zásah a liečba. Možné komplikácie počas operácie:

 • infekcie;
 • poškodenie nervov a ochrnutie;
 • silné krvácanie;
 • dočasná dysestézia - porucha citlivosti, napríklad dotyk.

Pred operáciou by ste sa mali dozvedieť o skúsenostiach chirurga, o počte operácií, ktoré úspešne vykonal, ao tom, ako často sa vyskytli komplikácie. Lekár môže tiež radiť v súvislosti s rizikom komplikácií, hovoriť o načasovaní zotavenia a vypracovať rehabilitačný program po odstránení kýly chrbtice. Prečítajte si viac o tom, ako si vybrať lekára.

Profylaxia spinálnej hernie

Aby ste sa vyhli bolesti chrbta a kýle chrbtice, mali by ste viesť aktívny životný štýl, pravidelne cvičiť, monitorovať držanie tela a ak musíte zdvíhať závažia, urobte to správne. Vypočítajte svoju silu, aby ste si „neroztrhli“ chrbát.

Ak potrebujete zdvihnúť niečo ťažké, skúste dodržať nasledujúce pravidlá:

 • pri zdvíhaní ťažkých predmetov mierne nakloňte chrbát dopredu a prikrčte sa;
 • držte predmet bližšie k pásu;
 • Neotáčajte telom ani sa o neho neopierať;
 • držte hlavu rovno a tešte sa.

Pravidelné cvičenie pomáha spomaľovať opotrebovanie medzistavcových platničiek spojených so starnutím a tiež robí podporné svaly chrbta silné a pružné. Pred tréningom alebo športom a po nich je potrebné zahriať sa a zahnúť si, vrátane protahovacích cvičení. Počas zotavovania z kýly chrbtice by ste sa mali vyhnúť činnostiam s veľkým zaťažením chrbtice, ako sú beh a aerobik..

Ak musíte sedieť pri stole alebo v aute na dlhú dobu, sedadlo by malo byť pohodlné. Ak je to možné, mali by ste sa pravidelne natahovať a zahrievať. Pri práci s počítačom by ste si mali urobiť prestávku a opustiť pracovisko na niekoľko minút. Monitor počítača by mal byť umiestnený v úrovni očí pred vami, aby ste sa nemuseli otáčať ani nakláňať.

Musíte sedieť v pohodlnej polohe, mal by byť okolo seba dostatok priestoru na voľný pohyb. Nie je potrebné zostať na jednej pozícii príliš dlho.

Dávajte pozor na správne držanie tela. Pri chôdzi alebo v stoji by hlava a plecia mali byť mierne naklonené dozadu. Pri sedení pri stole by ste sa mali uistiť, že výška stoličky zodpovedá výške stola: nohy by mali byť pevne na podlahe a kolená by sa mali ohýbať v pravom uhle..

Osobitná pozornosť pri prevencii hernie disku by sa mala venovať udržiavaniu normálnej telesnej hmotnosti. Nadváha kladie na chrbát ďalší tlak, takže chudnutie môže pomôcť zmierniť tlak na chrbticu. Pomocou indexu telesnej hmotnosti môžete určiť, či je vaša hmotnosť normálna..

Na prevenciu bolesti chrbta je dôležité nielen správne pracovať, ale aj odpočívať v pohodlí. Odporúča sa spať na posteli s ortopedickým matracom, ktorý opakuje prirodzené krivky chrbta a podopiera ho vo fyziologickej polohe..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať pri herniovanom disku?

Ak chcete diagnostikovať a liečiť spinálnu prietrž bez chirurgického zákroku, nájdite dobrého neurológa alebo stavca - špecializuje sa iba na choroby chrbtice. V prípadoch, keď je kvôli prietrži ťažké chodiť, môžete doma zavolať neurológa.

Ak potrebujete operáciu, pomocou služby NaPravka si môžete vybrať skúseného neurochirurga, ktorý si prečíta jeho recenzie, ako aj spoľahlivú vertebrologickú kliniku..

Pri konzervatívnej liečbe hernie disku môžete potrebovať pomoc chiropraktika, ktorý nájdete tu..

Príznaky medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta - úplný prehľad

Autor článku: Yachnaya Alina, onkológ, vysokoškolské lekárske vzdelanie s maturitou v odbore všeobecné lekárstvo.

Dátum uverejnenia článku: 29/01/2015

Dátum aktualizácie článku: 23. 10. 1818

Tento článok predstavuje podrobný prehľad príznakov medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta. Príznaky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice, najčastejšie:

 1. Bolesť v dolnej časti chrbta alebo zadku.
 2. Bolesť vydávajúca nohu (vyžarujúca).
 3. Necitlivosť, slabosť, brnenie alebo brnenie v nohe.

Bolesť v dolnej časti chrbta je ostrá a horiaca v prírode, skôr ako nudná. Sú spôsobené skutočnosťou, že výstupok disku ovplyvňuje blízke nervové korene.

Ďalej budeme hovoriť podrobne o týchto a ďalších znakoch, ich bežných kombináciách. A tiež: ako určiť porážku konkrétneho bedrového segmentu? Ak potrebujete okamžite zavolať sanitku?

Hlavné príznaky bedrovej prietrže

Príznaky u niektorých pacientov s herniou bedrovej chrbtice sú konštantné, veľmi výrazné, prinášajú hmatateľné a niekedy jednoducho neznesiteľné ťažkosti. Iní pacienti občas hlásia príznaky a sú relatívne tolerantní..

Najčastejšie sa v komplexe nenachádza jeden, ale niekoľko príznakov. Tu je 6 najbežnejších kombinácií:

 1. Bedrová bolesť kombinovaná s bolesťou nôh (druhá je silnejšia).
 2. Bolesť iba v jednom zadku a jednej nohe na jednej strane tela (bolesť je zriedka na pravej aj na ľavej strane).
 3. Bolesť sa vyskytuje v dolnej časti chrbta alebo zadku a ide pozdĺž sedacieho nervu do oblasti pod pásom, potom do stehna, dolnej končatiny a chodidla..
 4. Je možné brnenie alebo brnenie, znecitlivenie alebo slabosť chodidiel, ako aj celej chodidlá..
 5. Pri pohybe nohy alebo otáčaní nohy pociťujete slabosť a necitlivosť.
 6. Streľba na bolesť nôh, ktorá môže sťažiť postoj alebo chôdzu.

Pri ležaní alebo chôdzi bolesti v bedrovej oblasti oslabujú, zatiaľ čo v stoji a sedení sa zosilňujú.

Nepriaznivé pocity môžu prejsť alebo oslabiť nezávisle alebo pomocou liečby (lieky, injekcie, cvičenia atď.). Zmiernenie príznakov prietrže v bedrovej chrbtici je niekedy možné iba pri chirurgickom zákroku.

Pozor! Najbežnejšou lokalizáciou herniovaného disku je lumbálny segment L4 - L5 (viac ako 50% prípadov) a lumbosakrálny segment L5 - S1 (viac ako 80% prípadov). Poďme sa viac rozprávať o príznakoch poškodenia týchto segmentov.

Čo je kýla chrbtice?

Kýla v mieche je vyčnievanie buničitého jadra z vláknitého prstenca medzistavcových platničiek..

Ak máte záujem dozvedieť sa podrobnejšie informácie o štruktúre chrbtice, môžete sa odvolať na článok o jeho funkciách a oddeleniach alebo na iné, ktoré hovorí o tom, koľko kostí je v chrbtici. Sú zverejnené na našej webovej stránke..

Základom chrbtice sú stavce a medzistavcové platničky umiestnené medzi nimi. Stavce sa skladajú z pevného kostného tkaniva a samy o sebe sú nehybné - ich úlohou je iba vytvárať oporu a držať celú kostru. Majú špeciálne otvory, cez ktoré prechádzajú nervové zakončenia a miecha a kontrolujú činnosť celého organizmu. Medzistavcové platničky sa skladajú z kolagénových vlákien, určitej hmoty, ktorá má konzistenciu medzi gélom a hustou želé. Disky sú na hornej strane pokryté chrupavkovým tkanivom pre lepšiu trakciu so stavcami a dodávajú tomuto „pántu“ potrebnú silu. Vďaka medzistavcových platničkám je chrbtica pohyblivá a človek sa môže otáčať, ohýbať atď..


Štruktúra chrbtice

V niektorých prípadoch jadro opustí svoje normálne hranice, pretože vláknitý kruh je zničený. Vlákna z tkanív, z ktorých pozostáva, sa stenčujú. Pretože buničité jadro je mobilné, vypadáva a zostáva vyčnievajúce. Takto vyzerá prietrž.


Schéma rezu medzistavcových platničiek, ktorá ukazuje, ako hernia vyzerá zvnútra

Porušenie membrány vláknitého prstenca neprináša bolesť. Ale stavce, medzi ktorými je umiestnený medzistavcový disk, majú otvory na priechod nervových zakončení. Vypuklé dužinové jadro vytvára tlak na tieto nervy, v dôsledku čoho strácajú svoju normálnu funkčnosť a človek pociťuje silnú bolesť.

Video - Na kýlu chrbtice podrobne

Príznaky medzistavcovej prietrže L4 - L5 (bedrovej)

X-ray: bedrová prietrž L4 - L5

Bedra je najťažšia zo všetkých častí chrbtice. Obraty L4 - L5 uzatvárajú bedrovú oblasť a spolu s medzistavcovými platničkami, kĺbmi, nervami a mäkkými tkanivami realizujú veľké množstvo dôležitých funkcií vrátane podpory hornej časti tela a vykonávania pohybov tela rôznymi smermi..

Ale kvôli veľmi vysokej záťaži je segment L4 - L5 obzvlášť citlivý na rôzne lézie a deštrukciu (to znamená degeneratívne zmeny - osteochondróza). U väčšiny pacientov sa bedrová hernia vyvíja v tomto konkrétnom segmente..

Okrem bežných príznakov sa medzistavcová prietrž L4 - L5 môže prejavovať aj s týmito príznakmi:

 • neschopnosť pohnúť alebo roztiahnuť palec na nohách;
 • klesajúca (paralytická) noha spôsobená oslabením lýtkových svalov;
 • necitlivosť alebo bolesť v hornej časti chodidla.

Na poznámku. Kontrola príznaku visiaceho chodidla je pomerne jednoduchá: stačí kráčať po vysokých podpätkoch. Pri paralytickej nohe to nie je možné.

Ako sa zbaviť choroby

Existuje niekoľko spôsobov liečby tejto choroby. Môže sa použiť konzervatívna terapia alebo chirurgický zákrok. Výber terapeutických taktík závisí od niekoľkých faktorov - veľkosť a umiestnenie výčnelku, závažnosť príznakov, prítomnosť komplikácií, trvanie choroby.

Liečba bez chirurgického zákroku

V 90% prípadov je ochorenie úspešne prístupné konzervatívnej liečbe. Konzervatívna terapia je komplexná - predpisujú sa lieky, paravertebrálne blokády, fyzioterapia a fyzioterapia. Trvanie liečby by malo byť najmenej 1 mesiac.

Liečebná metódavysvetlenie
Drogová terapiaNesteroidné protizápalové lieky (NSAID)NSAID sú predpísané na zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalu. Používajú sa systémové NSAID:

Svalové relaxanciáNa uvoľnenie svalového napätia sú predpísané centrálne svalové relaxanty, pretože svalová hypertonicita zhoršuje narušenie nervov. Používajú sa tieto lieky:

Vitamíny B.Vitamíny B sa predpisujú na zlepšenie trofizmu nervových vlákien.
Paravertebrálna blokádaParavertebrálne blokády sú predpísané na úľavu od bolesti. Podstatou postupu je zavedenie anestetík a glukokortikoidov do stavcov.
fyzioterapiaV akútnom období ochorenia sa používajú nasledujúce fyzioterapeutické metódy:

Ultrafosforéza s hydrokortizónom;

Zameriavajú sa na zníženie zápalu a opuchov, zlepšenie krvného obehu.

Po úľave od akútnych prejavov, reflexológie, bahennej terapie.

Trakčná terapia má dobrý účinok, ktorého cieľom je zväčšenie medzistavcovej vzdialenosti a zníženie zaťaženia medzistavcových platničiek..

fyzioterapiaDôležitou súčasťou liečby je fyzická terapia (cvičebná terapia). Pomocou špeciálnych cvičení je možné dosiahnuť trakciu chrbtice a posilniť svalovú kostru. Zaťaženie postihnutého disku sa tak zníži. Okrem cvičebnej terapie sa masáž využíva aj na zlepšenie krvného obehu a zníženie svalového napätia..

Dodržiavanie všeobecných odporúčaní tiež ovplyvňuje účinnosť liečby:

 • spať na tvrdom povrchu alebo na podlahe;
 • vyzdvihnúť ortopedický vankúš;
 • odstránenie ťažkej fyzickej námahy;
 • pohybovať sa viac počas dňa.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Chirurgia je najúčinnejšou a najradikálnejšou metódou liečby, ale chirurgický zákrok je nevyhnutne spojený s vysokým rizikom pooperačných komplikácií, takže táto liečba nie je preukázaná každému. Chirurgia sa vyžaduje približne v 10% prípadov.

V ktorých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok:

 1. Bolesť sa nezastaví do 1,5 mesiaca od konzervatívnej liečby.
 2. Ochorenie bolo komplikované diskogénnou myelopatiou, syndrómom stavovcov.
 3. Poruchy panvových orgánov (močová a fekálna inkontinencia, erektilná dysfunkcia).

Rozhodnutie o potrebe operácie sa prijíma individuálne. Zohľadňuje sa aj vek pacienta, celkový stav a prítomnosť sprievodných chorôb..


10% pacientov s medziobratlovou herniou vyžaduje operáciu

Druhy chirurgických zákrokov

Účelom operácie môže byť odstránenie prietrže alebo dekompresia miechy (s rozvojom komplikácií). Liečba môže byť laminektómia, mikrodisektómia alebo odstránenie endoskopickej hernie.

Názov operácieVýhody a nevýhodyvysvetlenie
laminektomieJedinou výhodou je, že nie je potrebné používať špeciálne vybavenie. nevýhody:

Vysoké riziko pooperačných komplikácií;

Laminektómia je najtraumatickejšia liečba. Počas operácie sa chrbtový oblúk odstráni. Jeho odstránenie vedie k expanzii dutiny miechového kanála a eliminuje jej kompresiu. V súčasnosti sa laminektómia používa zriedka, pretože existuje menej invazívna liečba..
MicrodisectomyMedzi výhody patrí schopnosť odstrániť prietrž akejkoľvek veľkosti a umiestnenia. Nevýhody: relatívna invazívnosť, riziko komplikácií (ale menej ako pri laminektómii).Stále častejšie sa používa odstraňovanie mikrochirurgickej hernie (mikrodisektómia). Operácia sa vykonáva v anestézii, na koži sa urobí rez 3-4 cm a prietrž sa odstráni pomocou mikroskopu..
Endoskopické odstránenieHlavnou výhodou je nízka invazívnosť. Nevýhodou je, že nie je možné odstrániť veľkú prietrž.Najmenej invazívnou liečbou je odstránenie endoskopickej prietrže. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii pomocou špeciálneho prístroja - endoskopu. Zariadenie sa vkladá malými rezmi do kože..

Pooperačné obdobie

Načasovanie zotavenia závisí od typu operácie (od 2 - 3 dní pri endoskopickej operácii po niekoľko mesiacov pri laminektómii). Po operácii sa odporúča nosiť polotuhý korzet 1-2 mesiace. Fyzická aktivita je obmedzená na 1 mesiac.

Príznaky medzistavcovej prietrže L5 - S1 (lumbosakrálne odevy)

X-ray: bedrová prietrž L5 - S1

Základ chrbtice je tvorený jedinečným segmentom stavcov L5 - S1, ktorý sa nachádza aj pod názvom lumbosakrálneho kĺbu. Ak vonkajšia časť medzistavcového disku umiestnená v tomto segmente vyčnieva, vytvorí sa prietrž. Typické príznaky patológie tohto oddelenia (okrem hlavných):

 • neprítomnosť Achillovho reflexu: keď kladivo zasiahne Achillovu šľachu, nedochádza k redukcii lýtkového svalu a ohýbaniu podrážky;
 • neschopnosť pohybovať sa, zdvíhať prsty na nohách;
 • ožarovanie bolesti chodidla, päty alebo vonkajšej časti chodidla.

Rehabilitácia

Po úplnom ošetrení alebo chirurgickom zákroku musí pacient podstúpiť rehabilitačné obdobie. Pacienti musia dodržiavať všetky odporúčania lekára, aby sa vylúčili výskyt komplikácií a relaps. Vo väčšine prípadov sa pacientom odporúča nosiť špeciálny korzet, podstúpiť sériu fyzioterapií, kontrolovať telesnú hmotnosť.

korzet

Ortopedické prístroje znižujú zaťaženie chrbtice. Korzet by mal byť pružný, ale mal by mať pevnú základňu. Je to potrebné najmä pre ľudí, ktorí nesledujú držanie tela počas dňa. Korzet vám umožňuje opraviť chrbticu.

Niektoré modely majú popruhy na upevnenie štruktúry na plecia. Predná časť pokrýva oblasť od panvy po hrudník, chrbát - od pliec až po zadok. Z chrbtice do brušnej dutiny sa prenáša zvýšený tlak.

Pri výbere modelu dávajte pozor, aby korzet nekomprimoval chrbticu. Nemôžete ho nosiť neustále, pretože to spôsobí zhoršenie chrbtových svalov. Presný čas určí ošetrujúci lekár.

Trakcia chrbtice

Pohon môže byť suchý a pod vodou. V prvom prípade sa používajú špeciálne simulátory alebo vážené zaťaženie. V tomto prípade môže byť pacient vo vertikálnej a horizontálnej polohe. Natiahnutie chrbtice pod vodou sa považuje za jemnejšie: vo vode je telesná hmotnosť výrazne znížená, čo robí postup menej bolestivým.

Počas procedúry existuje riziko zovretia veľkej prietrže. Metóda má kontraindikácie:

 • ostrá bolesť;
 • onkológia;
 • ochorenie obličkových kameňov;
 • srdcovo-cievne ochorenia;
 • osteoporóza.

Po natiahnutí je povinné nosiť korzet a vykonávať množstvo cvičení s liečebnou terapiou. Je to potrebné na to, aby sa zabránilo návratu stavcov na pôvodné miesto..

Aké príznaky by ste mali okamžite zavolať sanitke?

Pri akýchkoľvek príznakoch medzistavcovej prietrže by sa pacient mal poradiť s lekárom: neurochirurgom, ortopédom alebo vertebroológom..

V niektorých prípadoch by ste mali okamžite zavolať sanitku:

 • Bolesť, necitlivosť alebo brnenie sa stávajú tak silné, že vás doslova „zbláznia“ a nie sú eliminované liekmi..
 • Existujú problémy s močením alebo pohybom čriev.
 • Účinok „sedlovej blokády“ sa čas od času začína alebo sa neustále prejavuje: stratí sa citlivosť vnútorných stehien, hrádze a spodnej časti sedacích stehien (oblasť „v kontakte so sedlom“)..
 • Vyvíja sa asymetrická paralýza nôh, bolesť, necitlivosť alebo strata citlivosti na nohách, zhoršená aktivita panvových orgánov a neprítomnosť Achillových reflexov. Spoločne sú to všetky príznaky vývoja dosť závažného ochorenia - syndrómu chvosta.

V žiadnom prípade nie je možné ignorovať uvedené fenomény, pretože to môže viesť k rozvoju nezvratnej paralýzy dolných končatín..

prevencia

Ceny ortopedickej obuvi

Vyhnite sa medzistavcovej prietrži je ľahké, hlavnou vecou je riadiť sa jednoduchými odporúčaniami.

 • Oplatí sa robiť miernu fyzickú aktivitu a udržiavať rovnováhu: príliš sa nemôžete preťažiť a vôbec cvičiť. Na udržanie zdravia bude stačiť 3-4 cvičenia týždenne počas 1 až 2 hodín.
 • Vyhnite sa sedavej práci a ak to nie je možné, zahrievajte sa čo najčastejšie. V čase obeda je ľahké vykonať niektoré cvičenia a venovať mu 15 až 20 minút.


Aj keď v kancelárii nájdete pár minút na jednoduché zahriatie a chrbtica bude oveľa jednoduchšia

 • Ak máte nadváhu, pokúste sa ju zbaviť bez poškodenia zdravia..
 • Pokúste sa zdvíhať alebo niesť závažia. Ak to musíte urobiť a musíte to urobiť, urobte to správne: v drepe dolu na predmet a potom ho nadvihnite a neohýbajte sa nad ním. Ak ho nadvihnete nesprávne, môžete mu odtrhnúť chrbát.
 • Sledujte svoju polohu: nastavte na smartfóne pripomienku, ktorú musíte narovnať. Vďaka tomu si rýchlo vytvoríte návyk a bolesť chrbta, ak existuje, čoskoro ustúpi.
 • Jedzte správne: potraviny obsahujúce veľké množstvo rýchlych uhľohydrátov neprinášajú výhody. Patria sem vyprážané mäso alebo zelenina. Preferujú mliečne výrobky, ako aj dusenú zeleninu, ryby a mäso.


Správna výživa je kľúčom k zdraviu a dlhej životnosti

 • Ženy by mali byť počas tehotenstva opatrné, pretože sú náchylnejšie na choroby chrbtice. Odporúčame vám užívať vitamíny a jesť potraviny obohatené o vápnik a ďalšie užitočné látky..

Venujte svojmu zdraviu maximálny čas a pozornosť. V takom prípade nebudete po mnohých rokoch trpieť silnými bolesťami chrbta a váš život bude dlhý a šťastný.

etapy

Rôzne anatomické a fyziologické zmeny stavcov sa vyskytujú v závislosti od štádia prietrže. Úplná klasifikácia je uvedená v nasledujúcej tabuľke:

štádiumnadpischarakteristika
najprvvýčnelokDisk sa nepresúva o viac ako 2 mm
Jadro nepresahuje stavce
druhýČiastočný prolapsPosun disku nepresahuje 1,5 cm
Jadro je umiestnené v tele stavca
tretinaÚplný prolapsJadro vychádza
Integrita jadra je zachovaná
štvrtýkonfiškáciaCelulózne jadro visí von
Dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca
Fragmenty jadra vypadávajú

Príznaky a diagnostika

V počiatočnom štádiu, keď sa tvorí iba medzistavcová prietrž, pacienti nevenujú pozornosť vznikajúcemu nepohodliu. Ako progresia postupuje, jadro buničiny sa posúva za hranicu disku, prietrž rastie, klinický obraz sa stáva jasnejším. U pacientov sa pozorujú tieto charakteristické príznaky:

 • bolesť pri zdvíhaní dolnej končatiny;
 • ožarovanie bolesti na stehne a dolnej končatine;
 • náhla bolesť chrbta;
 • bolesť bedrovej oblasti;
 • znecitlivenie, brnenie, husacie kožušiny, pocit pálenia;
 • obmedzenie mobility v bedrovej oblasti;
 • znížená aktivita reflexov;
 • svalová atrofia.

Na diagnostike sa podieľa neuropatológ a vertebroológ. Na potvrdenie a rozlíšenie diagnózy „medziobratlovej kýly bedrovej oblasti“ sa vykonáva tento algoritmus fyzických vyšetrení:

 • test so zdvihnutím nôh;
 • stanovenie reflexov šľachy;
 • meranie svalovej sily;
 • hodnotenie svalového tonusu.

Prieskum je doplnený inštrumentálnymi metódami:

 • röntgenový
 • ultrazvuk
 • CT sken;
 • kontrastná myelografia.

Keď sa odporúča navštíviť lekára

Kýla je dôsledkom neliečenej bedrovej osteochondrózy. Preto je vhodné poradiť sa s lekárom pri prvých príznakoch tejto degeneratívnej-dystrofickej patológie. Hlavnými príznakmi sú drvenie, praskanie počas ohýbania a ohýbania, bolesť, obmedzenie pohyblivosti. Osteochondróza a medziobratlová hernia sa liečia neurológmi, vertebroológmi, ortopédmi..

Príčiny patológie

Zvážte niektoré faktory pre výskyt prietrže:

 • poranenie miechy - silný prudký úder alebo krátky, ale hlboký náraz;
 • spinálna chirurgia;
 • dedičnosť, menovite náchylnosť ľudí na zmenu proteínových génov v spojivových tkanivách;
 • nadmerné športy môžu byť príčinou vzniku prietrže chrbtice;
 • zdvíhanie závaží v prípade nesprávnej polohy tela, napríklad pri práci ako nakladače;
 • predĺžená vibrácia rušňovodiča a rušňovodiča má deštruktívny účinok na medzistavcové platničky;
 • pokročilý vek je ďalším dôvodom vzniku prietrže chrbtice;
 • neaktívny životný štýl;
 • obezita trpí nadváhou nielen na kĺboch, ale aj na chrbte.

Podľa lekárov je možné pozorovať príznaky spinálnej patológie aj v počiatočnom štádiu, tzv. Výčnelok disku. Tieto príznaky sú stále mierne, ale už majú svoje vlastné špecifické vlastnosti..

Kýla počas tehotenstva

Ženy počas tehotenstva majú niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju prietrže. Zväčšenie maternice vedie k posunu ťažiska a k nesprávnemu prerozdeleniu záťaže medzi stavce. Postupné zvyšovanie telesnej hmotnosti vedie tiež k zvyšovaniu záťaže chrbtice. Zmena hormonálneho pozadia ženy ovplyvňuje stav chrbtice. Množstvo hormónu progesterónu sa zvyšuje takmer stokrát. Tento hormón má relaxačný účinok na steny krvných ciev a spôsobuje opuchy nervových koreňov, ktoré sú vystavené silnej kompresii prietrže. Zvýšená produkcia hormonálneho relaxínu vedie k relaxácii paravertebrálnych svalov, ktorá stimuluje zvýšený tlak priamo na chrbticu. K dispozícii je tiež aktívna konzumácia vápnika, ktorá je nevyhnutná pre rast plodu. Ak sa potrave dodáva nedostatočné množstvo vápnika, potom je nedostatok kostí ženy, zvyšuje sa tým riziko zničenia vláknitého prstenca a objavenia sa prietrže..

Výživa

Strava je dôležitá pre pacientov s nadváhou. Obezita vyvoláva patológiu a zhoršuje priebeh choroby. Normálna hmotnosť bude podmienkou úspešnej liečby. Ak chcete schudnúť, musíte zaviesť obmedzenie obsahu kalórií v potravinách, jesť viac vlákniny.

Pri normálnej telesnej hmotnosti sa pacientom odporúča kontrolovať príjem solí a tekutín. Úplne vylúčiť:

 • údené mäso,
 • alkohol,
 • korenené jedlá,
 • nakladané potraviny.

Aká strava sa má dodržať prietrž chrbtice bedrového kĺbu, tu.

komplikácie

Medzistavcová kýla môže spôsobiť mnoho ďalších chorôb, ktoré veľmi komplikujú život chorých ľudí. Jedným z hlavných dôsledkov je lumbago - výskyt ostrej silnej bolesti s neočakávanými pohybmi a fyzickou aktivitou. Môže to trvať niekoľko dní alebo týždňov..

Ak sa nelieči, dôjde k zmenám vo funkciách panvových orgánov. U mužov je to kvôli narušeniu sexuálneho života, u žien sa zaznamenávajú gynekologické problémy. S ochorením v mladom veku a bez liečby sa môže vyskytnúť neplodnosť.

Nohy, chodidlá, boky a zadok postupne slabnú. Osoba stráca schopnosť stáť na špičkách, s ťažkosťami drepe a pohybuje sa po schodoch hore. Môže sa vyvinúť svalová atrofia, čo je viditeľné pri úbytku hmotnosti nôh a asymetrii postavy. Dolné končatiny už nemôžu vykonávať väčšinu obvyklých pohybov.

Pravidelne môže táto patológia spôsobiť krívanie a znecitlivenie končatín tak silné, že človek stráca schopnosť pohybu a je nútený vzdať sa práce..

V posledných štádiách choroby môže stavcová kýla viesť k ochrnutiu, zdravotnému postihnutiu a zdravotnému postihnutiu. V extrémnych prípadoch dôjde k fatálnemu výsledku..

Príčiny choroby

Príčinou hernie medzistavcových platničiek sú často dystrofické zmeny, ktoré sa v nich vyskytujú. Hlavným faktorom, s ktorým sa diagnóza najčastejšie stretáva, je osteochondróza. Prvé príznaky tohto ochorenia sa objavujú v pomerne mladom veku v podobe miernej bolesti a mierneho nepohodlia v chrbte. V priebehu času vibrácie, stres a zranenie prispievajú k rozvoju choroby. Nielen tento faktor však ovplyvňuje vývoj kýly chrbtice, čo potvrdzujú aj štatistiky. Nadmerná váha, zakrivenie chrbtice a následné narušenie držania tela, mechanické poškodenie, nesprávne zdvíhanie veľkej hmotnosti, ako aj fyzická nečinnosť prispievajú k rozvoju tohto patologického procesu..

Liečebné metódy

Medzistavcovú prietrž je možné liečiť iba v komplexe. Ako liečiť medzistavcovú prietrž určuje lekár na základe kliniky ochorenia, diagnostických výsledkov. V akútnom období ochorenia sa odporúča odpočinok na 5 až 10 dní. Na odstránenie bolesti, zmiernenie svalových kŕčov, zastavenie ďalšej deštrukcie chrupavky lekár predpisuje niekoľko liekov vrátane:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - zmierňujú bolesť, zápal. Dostupné vo forme injekcií a tabliet: Movalis, Dicloberl, Nimid a ďalšie.
 2. Narkotické analgetiká pre syndróm ťažkej bolesti - Nalbufin, Tramadol, Omnopon. Môže byť predpísaný v nemocnici iba v prvých dňoch exacerbácie.
 3. Paravertebrálna blokáda - bolesť pri zastavení - novokain, lidokaín.
 4. Musclelexants - zmierniť svalové kŕče: Midokalm.
 5. Chondroprotektory - zastavte ničenie chrupavky: Alflutop, Struktum, Mukosat a ďalšie.
 6. Vitamíny skupiny B - vyživujú chrupavky a nervové tkanivo, prispievajú k jej obnove: Neurorubín, Nerviplex, Milgamma.
 7. Vonkajšie prostriedky - masti, ohrievacie obklady, drviny: Fastum gel, Voltaren, Kapsikam, Apizartron.

Obdobie vymáhania

Obdobie zotavenia po operácii odstránenia prietrže znamená:

 • predchádzanie 3-mesačnému sedeniu;
 • na sebe korzet;
 • cvičenie fyzioterapie (cvičenie).

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Choroby u detí sa zisťujú v rôznom veku. Existujú patológie, ktoré možno pozorovať dokonca aj v pôrodnici, a nie všetky z nich sú závažné alebo vedú k zdravotnému postihnutiu.
Žena trpí vážnym stresom pri narodení dieťaťa, takže v tele sa často vyskytujú rôzne problémy. Napríklad počas tehotenstva sa môže objaviť ingvinická prietrž, ktorá môže mať vážne následky.
Prečo mi bolí chrbát?? Nie je nikto, kto sa nikdy vo svojom živote nesťažoval na bolesti chrbta, a čiastočne je to prirodzené. Chrbtica je najdôležitejším podporným systémom nášho tela, flexibilným a dynamickým.