loader

Hlavná

Hlava

Bedrová hernia

Bedrová chrbtica obsahuje päť stavcov, ktoré sú spojené medzistavcovými platničkami, oválne. Hlavnou funkciou, ktorú vykonávajú medzistavcové disky, je rozdelenie zaťaženia stavcov. Kýla bedrovej chrbtice vyvoláva bolesť, vyvíja priamy tlak na nervy a okolité tkanivá, okrem toho mravčenie, pálenie a znecitlivenie končatín. Medzistavcové platničky dolnej časti chrbta sú pri porovnaní s hrudnou oblasťou alebo krčkovými kotúčmi postihnuté prietržou oveľa častejšie. Kýla lumbosakrálnej chrbtice je tiež častým javom, pretože krížová kôra je pomerne chúlostivou oblasťou..

Príznaky bedrovej prietrže:

 • Výskyt náhlej bolesti chrbta, ktorá sa tiahne až k nohám;
 • Bolesť v dolnej časti chrbta;
 • Bolesť na bolesť v nohách;
 • Zovretý sedací nerv.

Faktory vyvolávajúce ochorenie môžu byť neopatrné vzpieranie, nadmerné zaťaženie; nedbalé, náhle pohyby sprevádzané bolesťou.

Medzi faktory, ktoré prispievajú k rozvoju prietrže, patrí svalové napätie počas krútenia, v ohnutom stave alebo rotácii. Kýla bedrovej chrbtice sa vytvára častejšie kvôli väčšej mobilite tohto oddelenia, najmä v porovnaní s hrudnou oblasťou, ktorá je pevnejšia a menej pohyblivá..

Bedrová chrbtová kýla spôsobuje

Najčastejšou príčinou kýly je zranenie a nadmerné cvičenie. Nepríjemné držanie tela, ktoré je človek nútený trvať dlho, čo v žiadnom prípade nezodpovedá ľudskej anatómii. K tvorbe hernie tiež prispievajú závažné chronické pokročilé formy osteochondrózy.

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice sa vyskytuje aj v dôsledku nečinnosti, sedavého životného štýlu a nízkej aktivity. Vyvolávajú stagnujúce procesy v tkanivách a stavcoch, prispievajú k ukladaniu solí. Vertebrálny disk nemá vlastné krvné cievy, jeho životná aktivita sa dosahuje difúziou, takže sa živí. Medzistavcová prietrž: liečba si vyžaduje komplexnú liečbu. Mobilita urýchľuje difúzne procesy, a preto zvyšuje úroveň výživy, takže nedostatok mobility prispieva k nedostatku výživy, čo vedie k degeneratívnym procesom deštrukcie na disku. Muži vo veku najčastejšie spadajú do rizikovej zóny od 30 do 50 rokov.

Dôsledky choroby prietrže chrbtice bedrového kĺbu

Akákoľvek choroba si vyžaduje včasnú a primeranú liečbu. Inak dokonca aj mierne formy ochorenia môžu mať vážne následky. Prietrž bedrovej chrbtice pri absencii liečby má najšťastnejšie následky. Najnebezpečnejšie z nich možno pripísať ochrnutiu dolných končatín a strate spôsobilosti na právne úkony. Paralýza a imobilizácia nastáva v dôsledku stlačenia koreňov nervových zakončení.

Sekvenovaná prietrž

Sekvestrovaná kýla bedrovej chrbtice - extrémna verzia kýly, charakterizovaná prolapsom disku v miechovom kanáli, najčastejšie vedie ku komplikáciám až po paralýzu. Hlavnými charakteristickými príznakmi môžu byť zjavná bolesť, ale v iných prípadoch sú necitlivosť, brnenie alebo intenzívne pálenie zjavné bez zjavného objektívneho dôvodu..

V pokročilejších štádiách je možné zaznamenať bedrovú kĺb bez bedra v dolnej časti chrbta alebo bedrovú záťaž po nadvihnutí hmotnosti. Včasná návšteva lekára alebo aspoň zameranie sa na zmenu zdravotného stavu pomôže diagnostikovať vývoj choroby v detstve. Môže sa liečiť hernia disku bedrovej chrbtice, hlavnou vecou nie je priviesť ju k chronickým formám a úplné zničenie disku..

Metódy diagnostiky choroby

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ako diagnostikovať bedrovú chorobu na prítomnosť prietrže. Pomáhajú určiť genézu vývoja, štádium choroby, postihnutú časť a individuálne charakteristiky choroby. Medzi diagnostiku bedrovej kýly patrí:

 • Prieskumná rádiografia. Umožňuje diagnostikovať rektifikáciu skoliózy, lordózy, ukazuje zúženie medzistavcových priestorov, diagnostikuje prvé príznaky reaktívnej spondylózy. Tento typ diagnózy je potrebný na vylúčenie priebehu patologických procesov.
 • CT sken. Je predpísaný v prípadoch, keď je prietrž ľahko zistiteľná na základe klinických ukazovateľov a príznakov. Počítačová tomografia vám umožňuje vypočítať bočné kýly, miesto ich lokalizácie je horná časť bedrovej časti.
 • Elektromyografia. Najčastejšie sa používa na potvrdenie diagnózy a umožňuje vyvodiť závery o porušení vodivosti impulzu pozdĺž nervových vlákien. Ťažkosti s priechodnosťou naznačujú najmä radikálnu denerváciu - zapojenie svalov zadku, ako aj paravertebrálnych svalov.
 • Magnetická rezonancia chrbtice. Pomáha určiť polohu prietrže a jej veľkosť. Najčastejšie sa predpisuje v prípadoch, keď umiestnenie prietrže a povaha patológie nie sú úplne definované, ako v prípade neurogénnej intermitentnej klaudikácie. MRI tiež diagnostikuje ďalšie korene lézií, napríklad synoviálnu cystu.

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice. Konzervatívne metódy, operatívne a netradičné

Konzervatívna terapia ukazuje účinnosť v prípade dlhodobého, predĺženého, ​​dá sa povedať, stáleho vystavenia bedrového kotúča. Preto je dôležité obnoviť životný štýl: získať tvrdý matrac alebo ho úplne opustiť, najmä ak je výrazný syndróm bolesti. Počas obdobia exacerbácie sú indikované masáže, obklady s ľadom, ktoré však neprechladzujú postihnutú oblasť, preto je potrebné pozorovať kontrast a striedať sa s teplými kúpeľmi. Pomáha to zlepšovať krvný obeh a výživu disku. V areáli môžete používať lieky: anestetiká, na zmiernenie bolesti použite svalové relaxanty, protizápalové lieky sú tiež dobré. Hirudoterapia - často sa začala liečba pijavice, ako aj akupunktúrna reflexológia.

Lekárska gymnastika je v liečbe obľúbená kvôli jej dostupnosti a všeobecnému liečebnému účinku. Cvičenia pri lumbálnej kýle sú zamerané na zvýšenie pohyblivosti disku za účelom zvýšenia difúznych procesov v tkanivách. Rozvíjajú tiež pohyblivosť disku, prispievajú k zlepšeniu toku krvi, saturácii tkanív kyslíkom. Veľmi dobre zvládnuť opuch susedných tkanív na disk.

Avšak v najťažších prípadoch v najpokročilejších štádiách je chirurgický zákrok nevyhnutný. Vykonáva sa v prípadoch:

 • Masívne, výrazné kýly, ktoré viedli k parézii, paralýze a nehybnosti;
 • Vývoj paréz;
 • Zachovanie ostrej, streleckej bolesti počas 4 týždňov;
 • Častý relaps ochorenia;
 • Intenzívna bolesť, ktorú nie je možné kontrolovať alebo kontrolovať;
 • Prítomnosť Lasegovho príznaku, ktorý je spojený s pretrhnutím vláknitého prstenca.

Bedrová hernia je závažné ochorenie, ktoré sa dá napraviť po dlhú dobu..

Existuje však dostatok spôsobov, ako ovplyvniť prietrž, hlavnou vecou je diagnostikovať vývoj choroby v čase a sledovať systematickú liečbu..

Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice

Lumbosakrálna prietrž je bežná u mužov aj žien. Toto je najzraniteľnejšia časť chrbtice, ktorá pri pohybe predstavuje maximálne fyzické a tlmiace zaťaženie. Lumbosakrálna prietrž sa najčastejšie rozvíja vo veku nad 30 - 35 rokov. V niektorých prípadoch, ak človek vedie sedavý životný štýl a trpí nadmernou telesnou hmotnosťou, môže sa toto ochorenie objaviť po prvýkrát vo veku 25 rokov..

Kýla lumbosakrálnej chrbtice sa najprv prejavuje malou, epizodicky sa vyskytujúcou bolesťou v bedrovej oblasti. Toto je počiatočné štádium osteochondrózy. Toto degeneratívne-dystrofické ochorenie postupne vedie k tomu, že vláknitý krúžok medzistavcového disku stráca schopnosť absorbovať tekutinu počas difúznej výmeny s okolitými svalovými tkanivami. Začína čerpať tekutinu z buničitého jadra nachádzajúceho sa vo vnútri. Jeho želatínové telo stráca svoju fyziologickú hmotu, čo negatívne ovplyvňuje výšku medzistavcových platničiek. Táto fáza sa nazýva výstupok. S ňou je neustále prítomná bolesť.

Priamo medzistavcová prietrž lumbosakrálnej chrbtice sa najskôr javí ako extrúzia. Toto je výskyt trhliny typu, cez ktorú je viditeľné vláknité jadro. V dôsledku toho, že väzivový a svalnatý aparát stále drží disk, nedochádza k fragmentu želatínového telesa. Ale pri akejkoľvek fyzickej aktivite neobvyklého typu dôjde k konečnému prasknutiu vláknitého prstenca. V tomto prípade sa objaví skutočná medzistavcová hernia lumbosakrálnej chrbtice, ktorá bude mať akútne klinické prejavy. V tejto fáze osteochondrózy je pacient nútený vyhľadať lekársku pomoc, pretože v niektorých prípadoch je dokonca nezávislý pohyb obtiažny.

Ak máte nasledujúce klinické príznaky, musíte čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc od neurológa:

 • bolesť v bedrovej oblasti je akútna, pulzujúca a spôsobuje v rôznych častiach oblasti brucha, slabín, stehien a gluteálnej oblasti;
 • bolesť v sakrálnej oblasti siahala až po bedrové kĺby;
 • po sedení je ťažké vstať a ísť;
 • vo svaloch nôh je slabosť a rýchlo sa unavujú pri chôdzi v obvyklých vzdialenostiach;
 • nie je možné sa ohnúť dlaňami a dotýkať sa podlahy;
 • ťažké vykonávať obvyklé pohyby.

Všetky tieto príznaky naznačujú, že existuje závažný problém s chrbticou. Je to pravdepodobne medziobratlová hernia alebo možno iba exacerbácia osteochondrózy. Iba lekár môže urobiť presnú diagnózu na základe klinických vyšetrení. Nie je možné samostatne určiť prietrž prietrže. V klinických prejavoch sa príliš nelíši od vyčnievania, vytláčania alebo radikulitídy..

Čo je kýla a aké druhy sa to deje

Najprv pochopíme, čo je herniovaný disk a aké typy chorôb sú diagnostikované. Lumbosakrálna prietrž ovplyvňuje medzistavcové platničky L5-S1. Považuje sa za podmienené ťažisko ľudského tela. Na ne padá hlavné odpisové zaťaženie, ktoré vzniká pri chôdzi, behu, skákaní. Keďže sakrálna chrbtica sa úplne spája vo veku 25 rokov, dochádza tu k atrofii medzistavcových platničiek. Sakra vôbec neznižuje tlmiace zaťaženie vyvíjané na disk L5-S1.

Kýla je vyčnievanie buničitého jadra cez medzeru vytvorenú vo vláknitom kruhu. Pri prudkom stlačení medzistavcových platničiek s úplnou degeneráciou vláknitého prstenca sa môže pretrhnúť. V tomto okamihu sa vytvorí prietrž. Keď sa pacient zlomí, existuje akútna pálivá bolesť, ktorá ochromuje ďalšie pohyby. Potom syndróm bolesti rastie, objavujú sa príznaky kompresie radiálnych nervov. Keď kýla spadne do dutiny miechy, pozoruje sa klinický obraz stenózy miechy. Môžu sa vyskytnúť paralýzy alebo paralýza dolných končatín..

Počas klinickej diagnózy je možné identifikovať nasledujúce typy herniálneho výčnelku:

 • kruhový - celý medzistavcový disk je ovplyvnený v kruhu;
 • paramedian - posunutý na stranu zo stredu;
 • medián - nachádza sa v strede medzistavcových platničiek;
 • dorzálne - patológie lokalizované v zadnej projekcii vláknitého prstenca;
 • anterolateral - medzera pozdĺž prednej bočnej projekcie;
 • posterolateral - v zadnej laterálnej rovine je medzera.

Pre diagnózu je dôležitá veľkosť herniálneho výčnelku. Malé kýly sú, keď sa vláknité jadro rozprestiera za diskom najviac o 5 mm. So zväčšením tejto veľkosti na 8 mm sa hovorí o priemernej prietrži. Veľké kýly sú veľkostí od 10 do 12 mm.

Príčiny herniation disku L5-S1

Kýla L5-S1 prietrže sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov. Ale hlavným faktorom pri jeho výskyte je osteochondróza alebo degeneratívne degeneratívne ochorenie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. V tomto prípade dochádza k dehydratácii vláknitého prstenca, zníženiu objemu buničitého jadra a narušeniu elasticity všetkých tkanív..

Hernia disku na lumbosakral môže byť vyvolaná z nasledujúcich dôvodov:

 • nadváha - zvyšuje zaťaženie chrbtice a veľké kĺby dolných končatín, spôsobuje urýchlené ničenie tkaniva chrupavky;
 • udržiavanie sedavého životného štýlu s nedostatkom pravidelnej fyzickej námahy na svalový chrbtový rám - mikrocirkulácia krvi v myocytoch je narušená, difúzna výmena tekutín medzi svalmi a vláknitými prstencami sa zastavuje;
 • endokrinné patológie, napríklad diabetes mellitus, znižujú intenzitu prísunu krvi do paravertebrálnych tkanív;
 • veľká fyzická práca zvyšuje opotrebovanie medzistavcových platničiek;
 • fajčenie a pitie alkoholu;
 • nesprávna organizácia spánku a pracoviska, ktorá vedie k konštantnému statickému zaťaženiu svalového rámu chrbta;
 • zápalové procesy v chrbtici;
 • poranenia, ako sú výrony a trhliny väzov, šliach a svalového tkaniva, zlomeniny a trhliny kosti chrbtice.

U ľudí sa môže spontánne vyskytnúť disková hernia lumbosakrálnej chrbtice bez primárnych degeneratívnych dystrofických zmien. Dôvodom môže byť zvýšenie gravitácie, núdzové brzdenie vozidiel, nehody atď..

Príznaky a príznaky medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej

Klinické príznaky lumbosakrálnej prietrže sú akútne a nútia zastaviť lekciu, počas ktorej došlo k narušeniu integrity vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Hlavným príznakom prietrže lumbosakrálnej chrbtice je bolesť. Je ostrá, niekedy neznesiteľná. Ďalším charakteristickým prejavom je stuhnutosť pohybov v dôsledku ostrého nadmerného zaťaženia svalov prietrže.

Prvé príznaky lumbosakrálnej prietrže sa zvyčajne objavujú v čase jej výskytu. Potom sa klinické príznaky medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej chrbtice iba zvyšujú:

 1. slabosť sa objavuje vo svaloch v oblasti slepého čreva a na dolných končatinách;
 2. chôdza sa stáva neistou;
 3. na dolných končatinách je pocit znecitlivenia;
 4. niektoré časti kože nôh znecitlivia, teplota sa zníži a objaví sa bledá farba;
 5. existujú parestézie, pocity výtoku prúdu prechádzajúceho cez celú dolnú končatinu akýmkoľvek nepríjemným pohybom.

Vyšetrenie odhalí nútené držanie tela, ktoré pacient berie na odstránenie akútnej bolesti. Bedrová lordóza sa vyhladí, pri bočnej prietrži sa pozoruje zakrivenie chrbtice, aby sa vyložilo poškodené miesto. Svaly v bedrovej oblasti sú na palpácii napäté a bolestivé. Obmedzený pohyb.

Ako liečiť lumbosakrálnu prietrž

Pred liečením prietrže lumbosakrálnej kýly je potrebné vykonať dôkladnú diferenciálnu diagnostiku. Je dôležité vylúčiť poranenia kostného tkaniva a väzivového aparátu. Lekár sa musí ubezpečiť, že pacient nemá zlomeninu stavca alebo praskliny v spinálnom procese alebo prasknutie väzivového aparátu. Všetky tieto zranenia vyžadujú okamžitú pomoc traumatológa a neurológa. V niektorých prípadoch môže byť mobilita dolných končatín obnovená iba chirurgickým zákrokom.

Vylúčené by mali byť aj nádory a miechová tuberkulóza. U niektorých pacientov môže byť podobný klinický obraz spojený s vývojom nádorov v brušnej dutine. Vyvíjajú tlak na chrbticu a spôsobujú klinické prejavy ako pri hernii.

Na diagnostiku sa používajú röntgenové a MRI skenovanie. V niektorých prípadoch je predpísaný ultrazvuk na vylúčenie renálnej patológie. FGDS a sigmoidoskopia sa môžu odporučiť na diagnostikovanie stavu brušných orgánov.

Liečba lumbosakrálnej hernie bez chirurgického zákroku

Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť lumbosakrálnu herniu: farmakologický, chirurgický a manuálny. Farmakologické ošetrenie prietrže v lumbosakrálnej oblasti neprináša pozitívny výsledok. Na zmiernenie bolesti sa najčastejšie predpisujú nesteroidné protizápalové lieky a svalové relaxanciá. Pridelené chondroprotektory nemajú pozitívny účinok, pretože pri zhoršenej difúznej výžive medzistavcových platničiek do nej neprenikajú. Vitamíny B a kyselina nikotínová umožňujú udržiavanie nervovej vlákniny a predchádzanie jej atrofii..

Chirurgia je indikovaná iba v jednom prípade, ak dôjde k sekvestrácii prietrže - oddelenie časti buničitého jadra alebo celého želatínového tela od vláknitého prstenca. Takéto ochorenie nie je možné vyliečiť pomocou metód manuálnej terapie..

Všetky ostatné typy a veľkosti prietrže môžu byť ľahko korigované metódami manuálnej terapie..

Liečba lumbosakrálnej hernie chrbtice sa zvyčajne začína trakčnou trakciou - počas postupu sa zväčšuje medziobratlová medzera a vytvárajú sa podmienky na obnovenie integrity vláknitého prstenca. Na úplné odstránenie syndrómu bolesti sú potrebné 3 až 4 postupy. Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice sa však nekončí. V budúcnosti je potrebné obnoviť rozptýlenú výživu a začať proces regenerácie poškodeného tkaniva chrupavky.

Na liečbu lumbosakrálnej hernie bez chirurgického zákroku sa spravidla používajú tieto metódy:

 • reflexológia alebo akupunktúra - umožňuje využívať skryté rezervy stimuláciou biologicky aktívnych miest na ľudskom tele;
 • masáž zlepšuje priepustnosť a elasticitu tkanív;
 • osteopatia - vracia zhoršenú mikrocirkuláciu lymfatickej tekutiny a krvi v ohnisku patologických zmien tkaniva;
 • Lekárska gymnastika zvyšuje tón svalového chrbtového rámu a začína proces difúznej výživy vláknitého prstenca.

Tiež na liečbu medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej, fyzioterapia, laserová expozícia, kinezioterapia a oveľa viac. Liečba by sa mala vykonávať na špecializovaných klinikách pod neustálym dohľadom neurológa alebo stavovca.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Diagnóza herniovaného disku

Medzi stavcami sú medzistavcové platničky, ktoré absorbujú náraz pri pohyboch, zmäkčujú záťaž a robia chrbticu pohyblivou a flexibilnou. Medzistavcový disk je tvorený spojovacími doskami a želatínovým jadrom: vonkajšia časť je vláknitý prstenec, vo vnútri ktorého je vláknité jadro. Diagnóza „medzistavcovej prietrže“ sa stanoví, keď sa vláknitý kruh rozbije a časť pulpózneho jadra sa vytlačí von. Kýla môže vyvíjať tlak na nervové korene, ktoré sú blízko, a potom sa objaví silná bolesť chrbta.

Kýly sa najčastejšie diagnostikujú v lumbosakrálnej oblasti, menej často v krčku maternice. Hrudné medzistavcové prietrže sú zriedkavé. Príznaky závisia od chrbtice. Bedrová hernia sa prejavuje bolesťami, ktoré sa zhoršujú námahou, ako aj bolesťami zasahujúcimi zadok a nohy. Pacienti sa môžu sťažovať na slabosť a necitlivosť nôh, ako aj na problémy s močením a vyprázdňovaním, zhoršenou sexuálnou funkciou.

Kýla v cervikálnej oblasti sa prejavuje bolesťami ramien a ramien, závratmi, bolesťami hlavy a zvýšeným krvným tlakom. S kýlami na hrudníku si pacienti sťažujú na bolesť, zakrivenie chrbtice a zhoršené držanie tela. Bolesť chrbta však nie je povinným príznakom prietrže. U pacienta sa môžu vyskytnúť závraty, bolesti hlavy a vysoký krvný tlak, ale bez bolesti chrbta..

Ako sa diagnostikuje medzistavcová prietrž?

Diagnóza začína vyšetrením neurológom alebo ortopédom: lekár vykonáva rutinné neurologické vyšetrenie a podľa stavu šľachových reflexov môže mať podozrenie (ale nie diagnostikovať) medzistavcovú prietrž. Podozrenie nepriamo potvrdzujú takzvané príznaky Lasega a Neriho: zvýšená bolesť chrbta pri privádzaní brade k hrudníku alebo pri zdvíhaní narovnanej nohy z polohy na chrbte.

Po prehliadke a vyšetrení lekár predpíše MRI - magnetickú rezonanciu alebo MSCT - multispirálnu počítačovú tomografiu. Niekedy je pacient odporučený na rádiografiu, ale neumožňuje posúdiť stav mäkkých tkanív, ktoré sú poškodené prietržami, a preto na spoľahlivú diagnostiku musí pacient podstúpiť MSCT alebo MRI. Rádiografia však odhaľuje zmenu štruktúry kostí, ktoré niekedy sprevádzajú kýly. Rádiografia je tiež jedným zo spôsobov, ako určiť príčinu prietrže: zranenia stavcov, ich vysídlenie, vrodené anomálie..

Magnetická rezonancia je spoľahlivou diagnostickou metódou, pretože umožňuje vyhodnotiť stav mäkkých tkanív a vizualizuje roztrhnutie vláknitého prstenca. Nevýhodou tohto typu diagnózy je iba jedna: vysoké náklady.

Konvenčná počítačová tomografia je v porovnaní s MRI menej spoľahlivá, ale multispirálna tomografia je univerzálna a pomerne spoľahlivá diagnostická metóda, ktorá dobre zobrazuje stav kostí. MSCT používa röntgenové lúče. V tomografoch je nainštalovaných niekoľko supersenzitívnych detektorov, ktoré zaznamenávajú röntgenový lúč prechádzajúci telom. Počítač spracováva prijaté údaje a zobrazuje obrázok na obrazovke monitora. MSCT vám umožňuje diagnostikovať hernie, rozlišovať medzi benígnymi a malígnymi novotvarmi. Pomocou tomografie, lokalizácie a veľkosti prietrže sa tiež určuje stupeň obehovej poruchy.

Dodatočné diagnostické metódy

Invazívna CT myelografia sa predpisuje menej často - tento typ štúdie umožňuje vyhodnotiť stupeň kompresie miechy stavcovou prietržou. Počas štúdie sa kontrastná látka vstrekne do priestoru okolo miechy. Diagnóza sa vykonáva v nemocniciach v prípade porušenia odtoku mozgomiechového moku a podozrenia na kompresiu miechy..

Ďalej je možné predpísať kontrastnú diskografiu - štúdia zameraná na identifikáciu patologických zmien na medzistavcovej platničke. Prechádza tiež so zavedením kontrastného činidla. Na objasnenie diagnózy je možné predpísať ESG - elektrospondylografiu. Jedná sa o počítačovú techniku ​​na vyhodnotenie stavu chrbtice, ktorá vám umožní identifikovať chorobu v ranom štádiu. Je tiež predpísaná na sledovanie účinnosti liečby.

Elektroneuromyografická štúdia hodnotí rýchlosť elektrických impulzov pozdĺž miechových kanálov. Kýla môže poškodiť nervové štruktúry a elektroneuromyografia odhalí tieto lézie a vyhodnotí ich závažnosť.

Na objasnenie toho, ktorý nerv spôsobuje bolesť, je možné predpísať selektívne blokovanie koreňov nervov. Podstatou tejto techniky je, že lokálne anestetikum sa injikuje vedľa miechového nervu.

Možné diagnostické chyby

Účinnosť liečby závisí od včasnej diagnózy. Diagnóza medzistavcových hernií si vyžaduje inštrumentálne vyšetrenie. Fyzické vyšetrenie nestačí, pretože prítomnosť alebo neprítomnosť prietrže sa nedá určiť okom. Najpresnejším spôsobom ich diagnostikovania je MRI. Napriek tomu môžu odborníci urobiť chybu.

Jednou z možných chýb je nesprávna analýza prijatých obrázkov. Po prvé, lekár musí vedieť, v ktorých projekciách sa má fotografovať. Na štúdium stavu medzistavcových platničiek nestačí priama projekcia: potrebujete obrázky zhotovené pod uhlom. Nakoniec musí odborník obrázok „správne prečítať“, ale zriedka to spôsobuje problémy.

Ďalšou možnosťou chyby je nesprávna alebo nepresná interpretácia patologických zmien. Medzistavcové prietrže môžu spôsobovať bolesť paží alebo nôh, môžu ich sprevádzať silné bolesti hlavy a existuje riziko, že lekár tieto príznaky nesprávne interpretuje. Okrem toho môžu existovať sprievodné choroby, ktoré je tiež potrebné včas diagnostikovať. Lekár by sa nemal spoliehať iba na výsledky inštrumentálneho výskumu, ale mal by vziať do úvahy aj anamnézu.

Pravdepodobnosť chyby pri použití MRI je minimálna. Magnetická rezonancia nielen potvrdzuje alebo vyvracia prítomnosť prietrže, ale tiež umožňuje určiť jej veľkosť a umiestnenie. Ak vyšetrenie MRI vykonané vo viacerých projekciách ukázalo prítomnosť prietrže, nie je pochýb o diagnóze..

Príznaky a diagnostika bedrovej medzistavcovej prietrže

Trochu anatómie

Medzi telom susedných stavcov (nad a pod) sú medzistavcové platničky. Každý disk má štruktúru spojivového tkaniva. Vonku má pevnú vláknitú membránu predstavovanú niekoľkými sústredne umiestnenými chrupavkovými krúžkami. Vo vnútri disku je tekuté želatínové jadro. Disk nad a pod je ohraničený koncovými doskami.

Z hľadiska funkcie sú kotúče chrupavky tesnenia. Pri zaťažení chrbtice, zmene polohy tela, sú tieto stlačené a narovnané, čím poskytujú tlmenie. Tieto chrupavky do istej miery chránia stavce pred poškodením, pred predčasným opotrebením.

Príčiny bedrovej disk hernie

Bedrová chrbtica má maximálne zaťaženie pri pohyboch, zaťažuje závažia a udržuje telo vo zvislej polohe. A akýkoľvek patologický proces, vrátane prietrže, sa najčastejšie vyvíja v bedrovej oblasti. Bedrová hernia je druh osobného poplatku za vzpriamené držanie tela.

Najčastejšou príčinou hernie disku je osteochondróza. Tento degeneratívny-dystrofický proces vedie k zníženiu výšky diskov ak zníženiu ich elasticity. Takýto disk sa ľahko posúva do strany pri zaťažení chrbtice - prietrží bedrovej chrbtice sa vyvíja.

Rizikovými faktormi v tomto ohľade sú:

 • nadváhou;
 • sedavý spôsob života;
 • znížená imunita;
 • starší vek;
 • sprievodné ochorenia endokrinného systému, gastrointestinálny trakt.

Osteochondróza je častým, nie však jediným dôvodom rozvoja bedrových bedier. Iné choroby chrbtice môžu viesť k dislokácii disku:

 • zakrivenie chrbtice (skolióza, patologická lordóza a kyphosis);
 • degeneratívne-dystrofické poruchy (ankylozujúca spondylitída, ankylozujúca spondylitída);
 • špecifické vertebrálne lézie s tuberkulózou, syfilis;
 • vrodené chyby stavcov;
 • poranenia miechy a nádory.

V niektorých prípadoch môže tehotenstvo viesť k diskovej prietrži, pretože v neskorších štádiách gravidity sa zvyšuje zaťaženie chrbtice..

Známky choroby

Hlavné príznaky medzistavcovej prietrže v bedrovej oblasti:

 • bolesť v oblasti posunutia disku;
 • poruchy citlivosti dolnej časti chrbta a dolných končatín;
 • zníženie rozsahu pohybu v dolnej časti chrbta a dolných končatinách;
 • patologické svalové napätie v bedrovej oblasti;
 • niekedy - strata kontroly nad panvovými orgánmi, inkontinencia stolice, moč;
 • u mužov - zníženie potencie.

Prítomnosť týchto príznakov závisí od stupňa zaujatosti. V tomto ohľade sa rozlišuje niekoľko fáz hernie disku:

 1. Prolaps - okrajový výčnelok disku o 1 - 2 mm. Disk sa najčastejšie posúva smerom dozadu a zozadu, smerom k miechovému kanálu a miechovým nervom.
 2. Výstupok - je posunutý o 5-15 mm. V tomto prípade želatínové jadro zostáva vo vnútri telies stavcov a vláknitého prstenca.
 3. Extrúzia - ďalšie premiestnenie disku posúva buničité jadro za hranice limitované stavcami.
 4. Sekvestrácia - vytlačené jadro visí v miechovom kanáli vo forme kvapky. V tomto prípade sú krúžky vláknitej membrány čiastočne roztrhané. Po úplnom roztrhnutí jadro vytieklo a poškodený disk sa následne zjazvil..


V neskoršom štádiu boli výraznejšie príznaky medzistavcovej prietrže. Hlavným príznakom, ktorý spôsobuje pacientovi návštevu lekára, je bolesť - dôsledok podráždenia zadných citlivých nervových vlákien miechových nervov. Povaha bolesti je iná. Môže to byť bolesť dolnej časti chrbta (lumbalgia) alebo náhla bolesť chrbta (lumbago)..

Bedrový hotel má 5 stavcov. Najčastejšie sa disk posúva medzi 4 a 5 stavcami alebo medzi 5 a krížovou kosti. Na tomto mieste sa nachádzajú korene, ktoré vedú k najsilnejšiemu nervu nášho tela - k ischiatu. Bolesť v sedacieho nervu (ischias) má horúci charakter a šíri sa z bedrovej oblasti do sedacieho svalu a potom do zadnej časti stehna, dolnej končatiny a chodidla chodidla..

U dospelých chýba spodná časť lumbálnej miechy - končí okolo 1 bedrového stavca. Namiesto podstaty miechy je v miechovom kanáli zväzok početných miechových nervov - tzv. vrkoč. Podráždenie týchto nervov vysídleným diskom sa nazýva syndróm chvosta. Bolesť pri syndróme cauda equina intenzívne horí z bedrovej oblasti až po zadok a vnútorné stehná. Svaly sú reflexne napäté. Pacienti sa často sťažujú na citlivé poruchy špecifické pre parestéziu, ako sú plazenie, necitlivosť a končatiny za studena.

Bolesť a sprievodné obmedzenie pohybu v dolnej končatine sú príčinou krívania. V budúcnosti môžu mať citlivé a motorické poruchy s pokročilými formami ochorenia formu čiastočnej (parézy) a úplnej (piezickej) paralýzy. Svalové napätie je nahradené atrofiou, ktorá sa prejavuje znížením svalového tonusu a znížením objemu svalov. Reflexie šliach (koleno, Achilles) sú inhibované. Neustále podráždenie vlákien inervujúcich panvové orgány vedie k močovej a fekálnej inkontinencii u mužov - k erektilnej dysfunkcii.

Diagnostické princípy

Najjednoduchšou diagnostickou metódou je spinálny röntgen vykonaný v 3 projekciách - rovný, bočný a šikmý. Bežný röntgen však „nevidí“ premiestnenie disku. Na röntgenovom snímaní sa dajú zistiť iba nepriame známky hernie disku - poškodenie stavcov, ich vzájomný posun (spondylolistéza), zakrivenie chrbtice..

Medziobratlová hernia v dolnej časti chrbta sa najlepšie diagnostikuje pomocou počítačovej tomografie. Tu sa štúdia uskutočňuje vo vrstvách. Na fotografiách, ktoré majú vzhľad charakteristických tkanivových rezov tkanív, možno zistiť štrukturálne zmeny v chrbtici. Aj keď táto metóda nie je vždy informatívna, najmä s minimálnymi posunmi. V týchto prípadoch sa magnetické rezonancie (MRI) vykonávajú na základe javov nukleárnej magnetickej rezonancie. MRI dokáže detegovať herníciu disku dokonca aj v štádiu prolapsu a vystupovania.

Miechová prietrž (medzistavcová prietrž)

Prehľad

Miechová kýla (medzistavcová prietrž, hernia disku) - stav, pri ktorom je jeden z chrupavkových diskov nachádzajúci sa medzi stavcami poškodený a pohybuje sa na stranu, niekedy vymačkáva miechu alebo nervy..

Prietrž chrbtice sa vyskytuje, keď sa vonkajšia škrupina disku pretrhne a jej obsah sa pohybuje smerom von. Poškodený disk môže tlačiť na celú miechu alebo na jeden nervový koreň - miesto, kde nerv opúšťa miechu. To znamená, že medzistavcová prietrž môže spôsobovať bolesť tak v mieste poškodeného disku, ako aj v časti tela ovládanej nervom, na ktorý disk pritláča..

Príčina poškodenia medzistavcových platničiek nie je vždy jasná, hoci v mnohých prípadoch hrá úlohu vek. Keď medzistavcové platničky začínajú strácať vodu, stávajú sa menej pružnými a krehkejšími. Disky tiež strácajú prirodzenú flexibilitu v dôsledku fajčenia. Kýla chrbtice sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku 30 - 50 rokov. U mužov - 2-krát častejšie ako u žien.

Stojí za zmienku, že prietrž chrbtice nie vždy vyvoláva príznaky, ako je bolesť, zhoršená pohyblivosť alebo citlivosť. Niektorí ľudia žijú celý svoj život s kýlou chrbtice a o tom nevedia..

Najbežnejším miestom herniovaného disku je bedrová oblasť. S prietržom lumbosakrálnej chrbtice často trpí ischiadický nerv - najdlhší nerv v tele. Pravá a ľavá sedacia nerva prechádzajú z dolnej časti miechy cez zadok a nohy k chodidlám. Pri stlačení sedacieho nervu (ischias) sa môže vyskytnúť stredne ťažká alebo silná bolesť v oblasti nôh, stehien alebo zadku..

Chrbtica pozostáva z 24 samostatných stavcov umiestnených nad sebou. Medzi stavcami sa nachádzajú okrúhle vankúšiky chrupavky, tzv. Disky, ktoré sú tvrdou vláknitou membránou s mäkkým želé podobným jadrom. Disky umožňujú, aby sa chrbtica ohýbala, pri chôdzi zmierňujú úrazy stavcov proti sebe.

V strede chrbtice je kanál, kde miecha prechádza. Od miechy sa oddelia dvojice miechových nervov, ktoré pri opúšťaní stavcov inervujú rôzne časti tela..

Liečba medzistavcovej prietrže spravidla pozostáva z kombinácie fyzioterapie (napríklad masáž a terapeutické cvičenia) a liečby bolesti. Niektoré špeciálne cvičenia na napínanie chrbtice môžu znížiť medzistavcový tlak, v dôsledku čoho disk padá na svoje miesto a bolesť sa zastaví. Disk často tlačí na nerv, ale bolesť ustupuje, keď sa mozog učí „tlmiť“ signály bolesti prichádzajúce z nervu. A iba v najťažších prípadoch sa uchýliť k chirurgickému odstráneniu prietrže chrbtice.

Bez ohľadu na zvolenú metódu liečby je kľúčom k regenerácii fyzická aktivita. Odpočinok sa odporúča iba na niekoľko dní, v akútnom období ochorenia, a potom sa musíte pohybovať, aby ste zabránili stuhnutiu kĺbov a slabých svalov podporujúcich chrbticu. Konštantný pohyb urýchľuje zotavenie.

Príznaky prietrže chrbtice

Príznaky prietrže chrbtice sa objavujú až vtedy, keď poškodený disk začne vyvíjať tlak na nervy alebo miechu. Potom má väčšina ľudí bolesti na jednej strane tela, ktorá sa postupne zosilňuje. Intenzita bolesti sa môže dramaticky zvýšiť so zvýšeným tlakom na nerv, napríklad počas kašľa, kýchania alebo keď si človek sadne. Ak je prietrž disku malá a nekomprimuje okolité nervy, nemusia sa vyskytnúť žiadne príznaky.

Ak prietrž tlačí na akékoľvek nervy, ktoré vedú pozdĺž chrbtice, môžu sa okrem bolesti vyskytnúť aj tieto príznaky:

 • svalová paralýza;
 • kŕče - ostré a bolestivé kontrakcie svalov.

Častejšie sa vyskytuje paralýza a svalové kŕče v pažiach, nohách a zadku.

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od umiestnenia medzistavcovej prietrže. Napríklad cervikálna hernia (hernia krčnej chrbtice) a bedrová hernia (hernia bedrovej chrbtice) majú odlišný klinický obraz..

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Cervikálna kýla môže mať nasledujúce príznaky:

 • bolesť krku počas pohybu;
 • znecitlivenie alebo brnenie v krku, ramene, paži alebo ruke;
 • svalová slabosť, obmedzujúci rozsah pohybu.

Príznaky bedrovej prietrže

Lumbálna hernia môže mať nasledujúce príznaky:

 • bolesť chrbta pri pohybe;
 • znecitlivenie alebo brnenie v chrbte, zadku, oblasti genitálií, nôh alebo nôh.

Lumbosakrálna prietrž môže spôsobiť ischias - je to bolesť v končatinách, stehnách alebo zadku v dôsledku kompresie sedacieho nervu. Sedací nerv je najdlhší nerv v ľudskom tele, ktorý pozostáva z niekoľkých nervov kratšej dĺžky. To beží od zadnej časti ilium cez zadok k nohe k nohe..

Cauda equina syndróm je závažný stav, pri ktorom sú nervy stlačené v najnižšej časti chrbtice. Medzi príznaky patrí:

 • Bolesti dolnej časti chrbta;
 • necitlivosť v slabinách;
 • ochrnutie jednej alebo oboch nôh;
 • bolesť v konečníku;
 • strata kontroly funkcie čriev (fekálna inkontinencia);
 • strata kontroly nad močením (inkontinencia moču);
 • bolesť vo vnútri stehien.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, okamžite kontaktujte neurológa. Bez včasnej liečby môže syndróm konského chvosta viesť k ireverzibilnému poškodeniu nervov, ktoré kontrolujú močový mechúr a črevá..

Príčiny medzistavcovej prietrže

Kýla chrbtice sa vytvára vtedy, keď sa roztrhne kruh spojivového (vláknitého) tkaniva obklopujúceho medzistavcové platničky. V tomto prípade mäkký želé podobný obsah disku bobtná a vyčnieva von. Príčiny pretrhnutia vláknitého prstenca nie sú vždy jasné. Všeobecne sa to považuje za výsledok starnutia. Keď medzistavcové platničky začínajú strácať vodu, stávajú sa menej pružnými a odolnými..

Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu zvýšiť tlak a stres na chrbticu, a to:

 • nepríjemný trup pod nesprávnym uhlom;
 • práce vyžadujúce ťažké zdvíhanie;
 • sedavá práca, najmä vedenie vozidla;
 • fajčenie;
 • nadváha alebo obezita;
 • športy zamerané na vzpieranie, napríklad vzpieranie;
 • poškodenie chrbta, napríklad v dôsledku pádu alebo dopravnej nehody.

Takéto faktory môžu oslabiť tkanivo disku a viesť k mieche..

Diagnóza kýly chrbtice

Diagnóza medzistavcovej prietrže pozostáva z rozhovoru s lekárom, vyšetrení, špeciálnych testov, doplnkových inštrumentálnych a laboratórnych testov. Lekár musí venovať pozornosť týmto ukazovateľom:

 • držanie tela;
 • reflexy
 • svalová sila;
 • schopnosť chodiť;
 • pocity v rukách alebo nohách.

Váš lekár môže vykonať test na zdvihnutie nôh. Za týmto účelom si človek ľahne alebo si sadne a lekár pomaly zdvíha nohy, aby si overil, či to nespôsobí bolesť alebo nepohodlie. Keď je noha zdvihnutá, nervy v chrbtici sú roztiahnuté a ak sa medzistavcový disk stlačí nejaký nerv, spôsobí to bolesť, znecitlivenie alebo brnenie..

V ďalšom teste vás môže lekár požiadať, aby ste sklopili hlavu dopredu a do strán, pričom zatlačíte na hornú časť hlavy. Ak sa súčasne bolest alebo znecitlivenie zosilnia, je pravdepodobne na krku prietrž, ktorá tlačí na nerv.

Ak príznaky pretrvávajú do 4 až 6 týždňov, lekár môže predpísať ďalšie vyšetrenia s cieľom vylúčiť iné príčiny bolesti a určiť veľkosť a polohu prietrže.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) - pomocou silných magnetických polí a rádiových vĺn sa vytvára podrobný obraz vnútornej štruktúry tela. Obrázok MRI jasne ukazuje miesto a veľkosť prietrže, ako aj postihnuté nervy. Toto je hlavná metóda diagnostikovania medzistavcovej prietrže..

Počítačová tomografia (CT) - urobia sa série röntgenových lúčov, ktoré počítač zhromaždí na podrobný trojrozmerný obraz tela. Získajú sa priečne obrazy chrbtice a okolitých štruktúr. CT umožňuje dobrý pohľad na kostnú štruktúru chrbtice a nie na kýlu samotnú. Preto je táto metóda často doplnená myelografiou - zavedením rádioaktívnej látky do miechy.

Rádiografia je niekedy predpísaná ako pomocná diagnostická metóda na herniu diskov, aby sa vylúčili zlomeniny stavcov..

Diagnostické metódy opísané vyššie tiež pomáhajú vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta, napríklad:

 • opuch (novotvar);
 • infekcie
 • artritída - choroba, ktorá spôsobuje bolesť kĺbov a kostí.

Liečba miechy

Vo väčšine prípadov príznaky medzistavcovej prietrže postupne ustupujú po 4 až 6 týždňoch v dôsledku odpočinku, starostlivého cvičenia a liekov. Odstránenie prietrže chrbtice sa využíva iba v najzávažnejších prípadoch, keď žiadne iné opatrenia nepomáhajú zbaviť sa bolesti alebo sa objavia nebezpečné príznaky kompresie nervov..

Pre rýchle zotavenie je denná rutina veľmi dôležitá. S kýlou chrbtice, napriek bolesti, musíte skúsiť udržať aktivitu. Najprv bude ťažké sa pohnúť. Ak je bolesť veľmi silná, mali by ste si oddýchnuť počas prvých dní. Len čo sa však stav začne zlepšovať, skúste sa čo najskôr začať pohybovať. Urýchli zotavenie.

Musíte cvičiť opatrne a vyhnúť sa cvičeniam, ktoré vám namáhajú chrbát. Najlepšou formou fyzickej aktivity je plávanie, pretože voda podporuje telo a prakticky odstraňuje záťaž kĺbov chrbtice. Cvičenia fyzioterapie pomôžu obnoviť fungovanie svalov, ktoré chrbtici poskytujú spoľahlivý prírodný korzet. Pri pohybe sa najprv bolesti môžu zosilniť, ale pri pravidelných cvičeniach sa postupne znižuje, čo vám umožňuje zvýšiť záťaž a rozšíriť rozsah pohybov..

Vyhnite sa pohybom, ktoré môžu zhoršiť stav:

 • bežecké, skákacie a krútiace pohyby v chrbtici;
 • dvíhať závažia;
 • dlhá sediaca poloha.

Aby ste si boli istí, že cvičenia vykonávate správne pri hernii chrbtice, je lepšie začať vyučovať pod dohľadom fyzioterapeuta alebo lekára na cvičenie (fyzioterapeutické cvičenia). Môže to byť individuálna lekcia aj skupina.

Niektorí ľudia uprednostňujú osteopat alebo chiropraktik. Obaja z týchto odborníkov môžu pomôcť pri liečbe bolesti chrbta. Viac informácií o týchto špecializáciách nájdete v časti „Kto lieči“.

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Nasledujú lieky, ktoré je možné predpísať na zmiernenie bolesti spôsobenej prietržou chrbtice.

Analgetiká sú lieky proti bolesti, napríklad paracetamol. Niektoré sú dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu, zatiaľ čo iné predpisuje lekár. Niektorí ľudia sa obávajú, že užívanie liekov proti bolesti maskuje iba závažnejšie problémy so zadami. Nie je to tak: pravidelný príjem liekov proti bolesti pomôže rýchlejšie sa pohybovať, čo pomôže čo najskôr odstrániť príčinu bolesti. Analgetiká berte striktne v súlade s pokynmi výrobcu..

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako napríklad ibuprofén, diklofenak a naproxén, pomáhajú zmierniť bolesť a zmierniť zápal. NSAID sa majú používať s opatrnosťou u ľudí s hypertenziou, srdcovým zlyhaním a astmou. Tieto lieky sú kontraindikované pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch a môžu byť škodlivé pri zlyhaní obličiek. Rizikové osoby sa pred začiatkom liečby musia poradiť s lekárom a pozorne si prečítajte pokyny.

Kortikosteroidy sú lieky obsahujúce hormóny (silné chemikálie, ktoré rôznymi spôsobmi pôsobia na organizmus). Kortikosteroidné injekcie sa niekedy injikujú priamo do bedrovej oblasti, aby sa zmiernil zápal a bolesť..

Svalové relaxanciá - lieky, ktoré oslabujú kŕče zápalových svalov v prietrži a znižujú tlak na poškodený disk. Tieto lieky by mal predpisovať lekár..

Odstránenie miechy

Chirurgická liečba hernie disku sa vyžaduje približne v 10% prípadov, napríklad za nasledujúcich podmienok:

 • silné stlačenie nervu;
 • príznaky nezmiznú pod vplyvom iných metód liečby;
 • pre človeka je ťažké chodiť alebo stáť;
 • príznaky sa objavujú vo veľmi závažnej forme, napríklad sa pozoruje progresívna svalová slabosť alebo porucha močového mechúra.

Cieľom liečby je odstrániť vyčnievajúcu časť disku. Táto operácia sa nazýva discektómia a môže sa vykonať niekoľkými spôsobmi, z ktorých niektoré sú podrobnejšie opísané ďalej..

Otvorená discektómia je operácia na odstránenie vytesneného medzistavcového disku alebo jeho časti normálnym rezom na chrbte..

Endoskopická laserová discektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa na koži chrbta urobí bodový rez, cez ktorý sa vloží endoskop - dlhá tenká trubica s kamerou na konci. Obrázok z endoskopu umožňuje chirurgovi vykonávať všetky manipulácie pod kontrolou zraku, ako pri otvorenej diskektómii. Operácia sa vykonáva buď v celkovej anestézii alebo v lokálnej anestézii, v závislosti od umiestnenia prietrže na chrbtici. Po vykonaní rezu sa štipnutý nerv uvoľní a časť vytesneného disku sa odstráni pomocou lasera.

Výsledky jednej štúdie ukázali, že 67% ľudí zaznamenalo zlepšenie mobility šesť mesiacov po laserovej endoskopii a asi tretina z nich začala užívať menej liekov proti bolesti. Približne 2–4% pacientov vyžadovalo opätovnú operáciu. Podľa inej štúdie je známe, že sa ľudia v priemere vracajú do práce 7 týždňov po operácii.

Endoskopická laserová discektómia je jednou z nových metód liečby kýly chrbtice, ktorá sa ešte nezačala rozširovať. Takéto intervencie sa napríklad stále vykonávajú ako súčasť klinických skúšok..

Protetika medzistavcových platničiek spočíva v odstránení vytesneného disku a inštalácii umelého disku - na jeho mieste je protéza. Podľa jednej štúdie 87% ľudí zaznamenalo zlepšenie kvality života 3 mesiace po operácii. Je to však relatívne nový postup a neexistujú údaje o jeho efektívnosti z dlhodobého hľadiska..

Vo väčšine prípadov, bez ohľadu na typ zásahu, chirurgický zákrok pomáha zmierniť najvýraznejšie príznaky. Chirurgická liečba zároveň nepomáha každému, v budúcnosti môže byť potrebný ďalší zásah a liečba. Možné komplikácie počas operácie:

 • infekcie;
 • poškodenie nervov a ochrnutie;
 • silné krvácanie;
 • dočasná dysestézia - porucha citlivosti, napríklad dotyk.

Pred operáciou by ste sa mali dozvedieť o skúsenostiach chirurga, o počte operácií, ktoré úspešne vykonal, ao tom, ako často sa vyskytli komplikácie. Lekár môže tiež radiť v súvislosti s rizikom komplikácií, hovoriť o načasovaní zotavenia a vypracovať rehabilitačný program po odstránení kýly chrbtice. Prečítajte si viac o tom, ako si vybrať lekára.

Profylaxia spinálnej hernie

Aby ste sa vyhli bolesti chrbta a kýle chrbtice, mali by ste viesť aktívny životný štýl, pravidelne cvičiť, monitorovať držanie tela a ak musíte zdvíhať závažia, urobte to správne. Vypočítajte svoju silu, aby ste si „neroztrhli“ chrbát.

Ak potrebujete zdvihnúť niečo ťažké, skúste dodržať nasledujúce pravidlá:

 • pri zdvíhaní ťažkých predmetov mierne nakloňte chrbát dopredu a prikrčte sa;
 • držte predmet bližšie k pásu;
 • Neotáčajte telom ani sa o neho neopierať;
 • držte hlavu rovno a tešte sa.

Pravidelné cvičenie pomáha spomaľovať opotrebovanie medzistavcových platničiek spojených so starnutím a tiež robí podporné svaly chrbta silné a pružné. Pred tréningom alebo športom a po nich je potrebné zahriať sa a zahnúť si, vrátane protahovacích cvičení. Počas zotavovania z kýly chrbtice by ste sa mali vyhnúť činnostiam s veľkým zaťažením chrbtice, ako sú beh a aerobik..

Ak musíte sedieť pri stole alebo v aute na dlhú dobu, sedadlo by malo byť pohodlné. Ak je to možné, mali by ste sa pravidelne natahovať a zahrievať. Pri práci s počítačom by ste si mali urobiť prestávku a opustiť pracovisko na niekoľko minút. Monitor počítača by mal byť umiestnený v úrovni očí pred vami, aby ste sa nemuseli otáčať ani nakláňať.

Musíte sedieť v pohodlnej polohe, mal by byť okolo seba dostatok priestoru na voľný pohyb. Nie je potrebné zostať na jednej pozícii príliš dlho.

Dávajte pozor na správne držanie tela. Pri chôdzi alebo v stoji by hlava a plecia mali byť mierne naklonené dozadu. Pri sedení pri stole by ste sa mali uistiť, že výška stoličky zodpovedá výške stola: nohy by mali byť pevne na podlahe a kolená by sa mali ohýbať v pravom uhle..

Osobitná pozornosť pri prevencii hernie disku by sa mala venovať udržiavaniu normálnej telesnej hmotnosti. Nadváha kladie na chrbát ďalší tlak, takže chudnutie môže pomôcť zmierniť tlak na chrbticu. Pomocou indexu telesnej hmotnosti môžete určiť, či je vaša hmotnosť normálna..

Na prevenciu bolesti chrbta je dôležité nielen správne pracovať, ale aj odpočívať v pohodlí. Odporúča sa spať na posteli s ortopedickým matracom, ktorý opakuje prirodzené krivky chrbta a podopiera ho vo fyziologickej polohe..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať pri herniovanom disku?

Ak chcete diagnostikovať a liečiť spinálnu prietrž bez chirurgického zákroku, nájdite dobrého neurológa alebo stavca - špecializuje sa iba na choroby chrbtice. V prípadoch, keď je kvôli prietrži ťažké chodiť, môžete doma zavolať neurológa.

Ak potrebujete operáciu, pomocou služby NaPravka si môžete vybrať skúseného neurochirurga, ktorý si prečíta jeho recenzie, ako aj spoľahlivú vertebrologickú kliniku..

Pri konzervatívnej liečbe hernie disku môžete potrebovať pomoc chiropraktika, ktorý nájdete tu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Denzitometria je diagnostická metóda, ktorá vám umožňuje diagnostikovať osteoporózu v skorých štádiách. Keďže sa tomuto ochoreniu dá oveľa ľahšie predchádzať ako ho liečiť, lekári na celom svete v súčasnosti túto technológiu aktívne využívajú.
Kýla je úplne vyliečená iba chirurgicky. Lekári používajú prietrže pri napínaní a nenapínaní plastov. Pri metóde napínania je zraniteľná oblasť pokrytá pôvodnými tkanivami.
etiológieVo väčšine prípadov deti mladšie ako jeden rok odhaľujú vrodenú variantu črevnej obštrukcie. Je to kvôli ich vzťahu k vývojovým poruchám plodu. Príčiny získanej obštrukcie sú zvyčajne spojené s adhéziou, komplikáciami akútnych zápalových ochorení, zlou stravou, niektorými manipuláciami (kolonoskopia) a rôznymi liekmi..