loader

Hlavná

Hlava

Osteoporóza - diagnostika a liečba. Kto má denzitometriu?

Osteoporóza - diagnostika a liečba. Kto má denzitometriu?

Osteoporóza v zahraničí sa nazýva „tichá epidémia“, ktorá je v Rusku rozšírená. Prevalenciu ochorenia možno posúdiť buď na základe výsledkov nákladných štúdií na určitých vzorkách populácie alebo na základe analýzy komplikácií. A to sú zlomeniny polomeru na typickom mieste, zlomeniny krčka stehennej kosti, kompresné zlomeniny chrbtice. Navyše, ak sú zlomeniny končatín zaznamenané reverzibilitou v takmer 100 percentách prípadov, potom sú zlomeniny miechy diagnostikované oveľa menej často, iba v 1,5 až 2% prípadov. Toto sú svetové údaje prezentované na kongrese.

Kto má denzitometriu?

 • Ženy v prvých rokoch po menopauze (najmä po odstránení vaječníkov);
 • Všetci ľudia s dvoma alebo viacerými rizikovými faktormi pre osteoporózu;
 • Všetci ľudia, ktorí mali jednu alebo viac zlomenín nad 40 rokov, ktoré nesúvisia s vážnym zranením (dopravná nehoda, pád z vysokej výšky, športové zranenia);
 • Ľudia, ktorí užívajú glukokortikoidové hormóny (prednison) na dlhú dobu, hormóny štítnej žľazy;
 • Ľudia, ktorí majú pri röntgenovom vyšetrení kostí podozrenie na osteoporózu;
 • Ľudia, ktorí dostávajú liek na liečbu osteoporózy, aby sledovali účinnosť liečby.

Čo je to osteoporóza??

Toto je ochorenie kostry, vyjadrené znížením kostnej hmoty na jednotku objemu. Mikroarchitektonika je zlomená, kosť je tenká a krehká. Dochádza k deformácii skeletu - stavce sa vyrovnajú, chrbtica sa ohýba. Existuje dokonca taký profesionálny výraz „vdova po chrbte“, ktorý dokonale odráža podstatu procesu.

Sploštené stavce stláčajú korene miechy a často sa rozpadajú obzvlášť často v bedrovej oblasti, čo vedie k bolesti chrbta a obmedzenej pohyblivosti. Úrazové zranenie, napríklad pád, spôsobuje zlomeninu, ktorá má za následok dlhodobé postihnutie, niekedy s veľmi vážnymi následkami.

Toto ochorenie postihuje hlavne staršie osoby a častejšie staršie ženy. Odhaduje sa, že viac ako 200 miliónov ľudí na svete trpí osteoporózou, z toho 2,5 milióna má zlomeniny. Navyše 18 percent žien nad 60 rokov má jednu alebo inú fázu kompresných zlomenín chrbtice. A 15 percent nad 50 rokov trpí celoživotným rizikom zlomeniny stehennej kosti..

Existuje niekoľko klinických možností pre takéto ochorenie. Toto je postmenopauzálna alebo postmenopauzálna osteoporóza postihujúca ženy počas menopauzy. Toto ochorenie je spojené s vekom spojenými mimovoľnými procesmi vo vaječníkoch, so znížením sekrécie hormónu prištítnych teliesok a nedostatkom aktívneho metabolitu vitamínu D3-kalcitriolu v tele, ktorý do značnej miery reguluje metabolizmus vápnika..

Senilná alebo hydrocyanická osteoporóza postihuje ľudí v pokročilom veku, ktorí majú viac ako 75 - 80 rokov. Tretina z nich sú muži. Sú náchylné na zlomeniny stehennej kosti, predlaktia alebo panvy. Asymptomatické, to znamená, akoby boli pre pacienta neviditeľné, zlomeniny chrbtice sa zisťujú v každom štvrtom prípade. U týchto pacientov je hladina kalcitriolu, produktu vitamínu D3, znížená, a preto je narušený metabolizmus vápnika v kostiach. Aj tu hrá obrovskú úlohu nedostatok vápnika, slnečného žiarenia, obmedzenie fyzickej aktivity, čo prispieva k syntéze vitamínu D3 v tele..

Ovplyvňuje aj vplyv iných chorôb, vonkajšie nepriaznivé faktory. Lekári často pociťujú sekundárnu osteoporózu pri diabetes mellitus 1. typu, ochorenia prištítnych teliesok, terapiu steroidmi, rôzne nádory, poškodenia žiarením, po hemodialýze a tiež po beztiažovom stave. Vo všetkých prípadoch dochádza k narušeniu metabolizmu vápnika a nedostatku kalcitriolu.

Ako sa diagnostikuje osteoporóza??

Ak už existuje deformácia alebo zlomenina chrbtice, diagnóza nie je nijak zvlášť ťažká. Pri vykonávaní hromadných skríningových vyšetrení je však potrebná osobitná štúdia na stanovenie hustoty kostí - denzitometrie.

V MRC - „Belyaevo“ sa denzitometria v súčasnosti vykonáva na najmodernejších denzitometroch CHALLENGER vyrábaných spoločnosťou DMS (Francúzsko).
CHALLENGER - mobilné zariadenie, ktoré využíva princíp duálnej energie röntgenovej absorpcie (DEXA) a umožňuje vyhodnotiť stav minerálov kostí s optimalizovanou presnosťou.
CHALLENGER umožňuje kompletnú diagnostiku osteoporózy v celom kostre, t.j. skenovanie chrbtice, stehna a predlaktia (oblasti postihnuté osteoporózou).
Vďaka automatickému výberu oblasti záujmu, CHALLENGER zaručuje najpresnejšie výsledky výskumu, bez ohľadu na operátora. Automaticky vybraná oblasť záujmu poskytuje používateľom optimálnu kvalitu obrazu.

výhody:

 1. Najnovšia technológia biphotonu
 2. Vysoké štandardy kvality a spoľahlivosti
 3. Okrajová chyba
 4. Automatický kalibračný systém
 5. Krátky čas skenovania:
 6. Chrbtica: 6 min.
 7. Hip: 6 min.
 8. Predlaktie: 4 min.
 9. Ľahko použiteľné pre užívateľa
 10. Označenie CE

Liečba osteoporózy môže a mala by sa začať v ktoromkoľvek štádiu choroby. Tento proces je síce zdĺhavý. Je potrebné konzumovať asi 1,5 gramu vápnika denne, ktorý sa najviac vyskytuje v prírodných mliečnych výrobkoch. Pacienti by mali tráviť veľa času vonku a pokožku vystavovať mierne slnečnému žiareniu. Potrebujete veľa, samozrejme s opatrnosťou, pohyb.

Pri osteoporóze sa používajú hormonálne substitučné terapie, kalcitoníny, bisfosfonáty, fluoridy a aktívne metabolity vitamínu D3, napríklad, alfacalcidol syntetizovaný izraelskou farmaceutickou spoločnosťou Teva Pharmaceutical Enterprises LTD. Alfacalcidol je analóg prírodného kalcitriolu. V Rusku je tento liek zaregistrovaný pod názvom „ALPHA D3-TEVA“. Lekár vyberie konkrétne liečivo alebo kombináciu liekov na základe formy a štádia tohto ochorenia.

Kompletnú konzultáciu a diagnostiku (denzitometria) môžete vykonať v našom centre MRC-Belyaevo

DXA denzitometria (diagnostika osteoporózy)

Chcete, samozrejme, aby staršie rodičia žili vo vysokej kvalite? Takže na prechádzku sa vždy vráťte vlastnými nohami - bez zlomenín? Potom ho radšej choďte do najbližšieho lekárskeho strediska, kde sa vykonáva denzitometria DXA! Do tej doby sa rozhodnete, budeme vám o tejto štúdii hovoriť veľmi podrobne..

Čo je denzitometria?

Termín pochádza z dvoch latinských slov „hustota“ a „meranie“, to znamená, že sa prekladá ako „meranie hustoty“.

Denzitometria môže byť ultrazvuk, fotón, rádionuklid, ale v diagnóze je to „zlatý štandard“ osteoporóza je presne rôntgen (skrátene DXA). K dispozícii je tiež vypočítaná tomografická dvojrozmerná denzitometria, ktorá odhaduje hustotu minerálov v kostiach. Je to dokonca lepšie ako DXA, ale je drahšie, takže je menej bežné.

Röntgenová denzitometria je metóda:

 • presný: chyba je asi 1%. Všetky denzitometre sa kalibrujú pomocou štandardného dojmu bedrových stavcov vyrobených z hydroxyapatitu - na antropomorfnom fantóme;
 • ktorý nevyžaduje žiadne injekcie a vpichy;
 • dať rýchly výsledok - okamžite po ukončení postupu;
 • bezpečné: rôntgenová dávka - približne 1/10 dávky získanej rádiografiou pľúc (0,03 mSv);
 • nevyžadujú od osoby žiadnu starostlivú prípravu alebo účasť na štúdii;
 • umožnenie nepripojenia sa k zariadeniu určitej spoločnosti, ale zopakovanie štúdie podľa potreby;
 • čo dáva príležitosť vyhodnotiť nielen hustotu kostí, ale tiež určiť množstvo tukového tkaniva v tele.
 • mobilný: pomocou nich určíte hustotu stredne veľkých periférnych kostí: kalkaneus, prsty, zápästia;
 • stacionárne: sú potrebné na stanovenie hustoty veľkých kostí.

Ak chcete diagnostikovať osteoporózu, musíte určiť hustotu týchto oblastí:

 1. krk stehennej kosti;
 2. bedrové stavce - od 1. do 4..

Princíp činnosti denzitometra

Zariadenie vysiela 2 typy lúčov s rôznou dĺžkou. Rôznymi spôsobmi ich absorbujú tkanivá tela a po dosiahnutí detektora mu dodajú iný obraz. Detektor vypočíta 3 indikátory:

 • minerálna (kostná) hmota;
 • telesného tuku;
 • chudá telesná hmota, to znamená, svaly a tekutiny vo vnútri rôznych orgánov: gastrointestinálny trakt, kĺby, krvné cievy, močové cesty - všetko, čo bolo v ceste röntgenovému žiareniu.

Podľa rozdielu týchto koeficientov sa hustota skúmanej plochy kosti vypočíta v gramoch na centimeter štvorcový.

Indikácie pre denzitometriu

Výskum DXA by sa mal vykonávať každoročne pre všetky ženy po 65 rokoch a pre mužov po 70 rokoch - aby sa včas zistili príznaky osteoporózy a zabránilo sa spontánnemu zlomeniu končatiny (najmä stehenný krk) Existujú však prípady, keď sa denzitometria musí začať pred 65 rokmi. to:

 • choroby nervového systému, pri ktorých je narušená rovnováha alebo sú zaznamenané závraty, a osoba je náchylná na pád;
 • nízka telesná hmotnosť (pravdepodobne súvisiaca s senilná asténia);
 • už diagnostikovaná osteoporóza;
 • choroby, pri ktorých musíte užívať Prednizolón, Metylprednizolón alebo Dexametazón;
 • skorý nástup menopauzy u žien;
 • stavy, v ktorých kosti majú znížený obsah vápnika: nedostatočný príjem vápnika s jedlom, príjem veľkého množstva čaju a kávy, neznášanlivosť laktózy, diuretiká, lieky znižujúce kyslosť, antibiotiká, ako je tetracyklín;
 • sedavý spôsob života;
 • po odpočinku na lôžku 2 a viac mesiacov;
 • chronický zlyhanie obličiek;
 • stav po odstránení časti žalúdka;
 • chronická obštrukčná bronchitída;
 • chronické ochorenie pečene;
 • myelómu
 • tyreoiditída (zápal štítnej žľazy), sprevádzaná porušením uvoľňovania kalcitonínu - hormónu, ktorý reguluje obsah vápnika v tele (znižuje obsah vápnika v krvi a v kostiach - naopak, zvyšuje).

Ako sa pripraviť na denzitometriu

Príprava na štúdium nevyžaduje žiadne ďalšie úsilie. Potrebujete iba:

 • počkajte 2 týždne po röntgenovej snímke alebo CT, ktoré sa vykonalo s kontrastom: aby sa na bedrových stavcoch nestratil bárium alebo jód (v závislosti od štúdie).
 • Neužívajte vápnikové prípravky počas dňa, kým nie je denzitometrický.

Pokiaľ ide o samotnú štúdiu, mali by ste nosiť úplety bez kovových zipsov: prekrývajú sa študované kosti a znižujú presnosť interpretácie výsledkov..

Kontraindikácie štúdie

Neexistujú absolútne kontraindikácie denzitometrie DXA. Nemôže sa vykonať v oblasti stavcov alebo na krku stehna iba v prípadoch, keď nie je možné správne položiť osobu alebo je ťažké interpretovať výsledky štúdie. to:

Pozri tiež:

 • skolióza IV. stupňa;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • bedrovej artroplastiky;
 • kovové platne upevňujúce stavce;
 • ťažká koartróza (degeneratívna lézia bedrového kĺbu);
 • telesná hmotnosť nad 120 kg;
 • výška nad 195 cm.

Vo všetkých týchto prípadoch je riešením vykonať štúdiu DXA v oblasti kostí predlaktia..

Ako sa vykonáva denzitometria?

Ide o úplne bezbolestnú štúdiu, ktorá si nevyžaduje umiestnenie osoby do kabíny alebo do uzavretého priestoru (ako pri výpočte pomocou počítačovej techniky alebo pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou)..

Ak pri stacionárnom prístroji neexistujú kontraindikácie na denzitometriu, pacient sa musí vyzliecť na spodnú bielizeň a ležať na chrbte na hustomerovom stole:

 • Pri určovaní hustoty bedrových stavcov sa nohy pacienta kladú na mäkkú kocku: v tejto polohe sa bedrová deformácia chrbtice sploští a štúdia je informačná.
 • Aby sa stanovila hustota krčka stehennej kosti, noha ohnutá v kolene sa upevní v takej polohe, aby palec bol rozvinutý smerom k päte opačnej nohy. Môžete si prezrieť akékoľvek stehno: na tom nezáleží.
 • Počas denzitometrie predlaktia dostane osoba stoličku, aby si sadla a položila ruku na denzitometrický stôl..

Trvanie procedúry - do 10 minút.

Rozdelenie výsledkov

Vyhodnotenie výsledkov sa uskutočňuje podľa 2 parametrov:

 1. T-kritérium, ktoré označuje porovnanie s maximálnou hustotou, ktorú kosť v tomto mieste dosahuje (v mladšom veku);
 2. Z-kritérium, čo je priemerná hustota konkrétnej meranej kosti - pre daný vek.

Výsledky sa zaznamenávajú v štandardnej odchýlke (SD) voči zodpovedajúcej norme, t.j. rozpätie od priemernej hodnoty. Podľa kritéria T:

 • Normou sú ukazovatele od +2,5 SD do -1 SD;
 • Osteopénia (pokles hustoty kostí) - to sú indikátory od -1 SD do -2,5 SD;
 • Osteoporóza (zriedenie kostí) - s indikátorom pod -2,5 SD;
 • Závažná osteoporóza: T-test pod -2,5 SD a mal aspoň jednu zlomeninu s minimálnym traumatom (to bolo možné zistiť iba teraz, na denzitometriu).

Hodnoty T-skóre nad +2,5 SD naznačujú vývoj degeneratívnych ochorení kostí: spondylitída, kompresná fraktúra, kostný hemangióm, kostné metastázy, osteopetróza, kalcifikácia aorty umiestnenej v blízkosti bedrových stavcov..

Všetky tieto kritériá boli vyvinuté pre ženy po menopauze počas denzitometrie na krku stehennej kosti..

Ak sú rozdiely medzi stavcami väčšie ako 1 SD, potom sa zo štúdie vylúči stavca, ktorý sa líši od susedných stavcov. Ak sú všetky stavce rozdielne v hustote, je nevyhnutná štúdia krčka stehennej kosti a prípadne ďalších kostí..

Pri hodnotení hustoty krčka stehennej kosti sa porovnávajú T-indexy tejto štruktúry s ďalšími ležiacimi oblasťami (väčší trochanter a intertrochanterická oblasť) a zaznamenáva sa najnižšia hodnota..

K konečnému záveru by mal dospieť lekár: iba on bude brať do úvahy premiestnenie študovanej oblasti, uloženie ďalších rebier a fúziu stavcov. Vyhodnocuje tiež Z-test, ktorý je porovnateľnejší s vekom, rasou a pohlavím, ktorý slúži na predpovedanie možných zlomenín. Iba lekár môže navrhnúť, že v tomto prípade existuje kombinácia osteoporózy a napríklad kompresnej fraktúry, zatiaľ čo prístroj napíše, že kritérium T je v rámci normálnych limitov.

Ako diagnostikovať osteoporózu u žien a mužov

Z tohto článku sa dozviete: aké metódy sa používajú na diagnostiku osteoporózy u mužov a žien. Aké vyšetrenia a testy sú predpísané: denzitometria, krvné testy, rádiografia a iné.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Osteoporóza je choroba, pri ktorej sa znižuje hmotnosť, narušuje sa štruktúra a hustota kostí. Začatý proces môže spôsobiť náhle zlomeniny, deformáciu kostry, zdravotné postihnutie (od 20 do 50% ľudí po 65 rokoch).

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Osteoporóza je štvrtým najbežnejším spomedzi nekomunikovateľných chorôb..

Vážnym komplikáciám sa dá predísť včasnou diagnózou choroby. Pred niekoľkými rokmi bola diagnóza stanovená na základe výsledkov röntgenovej snímky, ktorá je poučná až po strate 20 - 30% kostnej hmoty..

Teraz existujú metódy, pomocou ktorých môžete spoľahlivo a s presnosťou 85 - 95% určiť:

 • osteopénia je štádium, keď kostná hmota začína strácať hustotu a existuje nebezpečenstvo rozvoja choroby;
 • skorá osteoporóza.

To sa dosahuje pomocou:

 • biochemické štúdie (krvné testy) - markery metabolizmu kostí, obnova a deštrukcia kostného tkaniva (kolagén typu C kolagénu typu 1 (CrossLaps), osteokalcín, spoločný pro-kolagén propeptid typu 1 (P1NP) na aminokonci);
 • štúdie metabolizmu minerálov (hladiny vápnika, horčíka a fosforu v krvi), ďalšie testy a analýzy;
 • rôzne typy denzitometrie - hardvérové ​​metódy na meranie hustoty kostí.
Röntgenová denzitometria. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Skríning na podozrenie na osteoporózu je komplexný. Výsledky denzitometrie sa musia porovnať s výsledkami biochemických štúdií po vyšetrení a vypočúvaní pacienta.

U mužov je hladina testosterónu v krvi stanovená, u žien, estrogén (pohlavné hormóny). Inak sú metódy diagnostiky choroby podobné..

Vyšetrenie môže predpísať gynekológ (ženy), endokrinológ, terapeut, ortopéd, reumatológ. Štúdie vykonávajú laboratórni asistenti, rádiológovia (denzitometria), ultrazvuková diagnostika.

Riziko vzniku osteoporózy nemožno diagnostikovať. Neexistuje žiadna taká technika, ktorá by nám umožnila vyhodnotiť pravdepodobnosť výskytu choroby u dospievajúceho alebo mladého človeka (vo veku 18 - 45 rokov)..

V nasledujúcom článku sú najinformatívne štúdie o osteoporóze.

Ako sa diagnostikuje osteoporóza?

Diagnóza osteoporózy sa stanoví po objavení sa charakteristických zlomenín alebo popraskaných kostí..

Na včasnú diagnostiku (pokiaľ sa takéto zlomeniny neobjavia) sa používa súbor metód a prostriedkov, pomocou ktorých:

 1. Nastaviť osteopéniu.
 2. Hodnotenie deštrukcie a obnovy kostí.
 3. Analyzujte ukazovatele metabolizmu vápnik-fosfor.
 4. Zistite príčinu patologického procesu (choroba, menopauza, užívanie hormónov).

Diagnóza osteoporózy začína povinným vyšetrením a prieskumom, ktorý vám umožní:

 • identifikovať faktory a niektoré patológie, ktoré môžu urýchliť osteopéniu a rozvoj osteoporózy;
 • urobte zoznam diagnostických postupov (testov, štúdií), ktoré pacient potrebuje.

Ženy a muži vo veku nad 40 rokov - na účely prevencie a včasnej diagnostiky choroby - sa odporúča podrobiť sa každoročnej štúdii osteoporózy. Je to spôsobené skutočnosťou, že po 40 je deštrukcia kostí rýchlejšia ako regenerácia.

To platí najmä v prípade kombinácie nasledujúcich rizikových faktorov:

 • skorá menopauza;
 • užívanie liekov (kortikosteroidy - dexametazón, prednizolón, metylprednizolón; heparín - klexan, fraxiparín; antikonvulzíva: Gabitril, karbamazepín, finlepsín);
 • zlé návyky (fajčenie, alkohol);
 • zlá strava, nedostatok základných stopových prvkov (denný príjem fosforu, vápnik pre ženy do 50 rokov - 1200 mg, pre mužov - 1000 mg, po - 15000 mg); nedostatok vápnika sa vyskytuje pri nedostatočnom používaní zelenej listovej zeleniny, mliečnych výrobkov, strukovín;
 • rodinná anamnéza choroby (s osteoporózou u členov rodiny);
 • krehká postava (astenická postava).

Všetky rizikové faktory sú identifikované pomocou testov (pacient odpovedá na otázky). Pri kombinácii viac ako 2 faktorov sa pravdepodobnosť vzniku choroby zvyšuje o 30% bez ohľadu na vek.

Rizikové faktory osteoporózy. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Ak výsledky testu nie sú konzistentné

Aké ukazovatele sa riadia, ak sú výsledky všetkých štúdií mierne nižšie alebo vyššie ako horná hranica normy? V tomto prípade je diagnóza stanovená na základe kritéria T.

Denzitometrická štúdia kostnej hmoty vám umožňuje porovnať:

 1. Minerálna hustota kostí (skrátene BMD) u konkrétneho pacienta s normou (s rovnakými ukazovateľmi u zdravých ľudí).
 2. Koľko jednotiek (štandardné odchýlky) sa tieto ukazovatele líšia od normy (T-test).

Napríklad T = 3 znamená, že kostná denzita u pacienta je o 3 jednotky nižšia ako je obvyklé (maximálna kostná hmota u zdravého človeka).

Porovnanie hustoty kostí (BMD) pacienta s normou:

zo stupnice kostnej minerálnej hustoty (skrátene BMD)

denzitometria

Najpokročilejšími metódami hardvérovej diagnostiky osteoporózy sú rôzne typy denzitometrie.

 • preukázať stratu hustoty kostí od 2 do 5% (pre porovnanie, štandardná röntgenová snímka je informačná s poklesom hustoty dosahujúcim 20 alebo dokonca 30%);
 • sledovať vývoj patologického procesu v dynamike (ako rýchlo klesá hustota kostí);
 • vyhodnotiť účinnosť prevencie alebo liečby;
 • predpovedať pravdepodobnosť komplikácií (zlomenín) v závislosti od stupňa hustoty kostí BMD (napríklad pri indexe hustoty 90% je riziko zlomenín iba 3%).

Denzitometria - veľmi poučná röntgenová alebo ultrazvuková technika s nízkou expozíciou žiareniu.

Počas štúdie:

 • kostné tkanivo absorbuje röntgenové lúče alebo ultrazvukové vlny, ktoré emituje denzitometer;
 • v závislosti od stupňa absorpcie lúčov alebo rýchlosti šírenia zvukových vĺn (v zdravých a riedkych oblastiach sa líšia) sa automaticky vypočítajú výsledky minerálnej hustoty, štruktúry, elasticity, hustoty vonkajšej vrstvy kostí..
Ako vyzerajú denzitometrické výsledky. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie Ako vyzerajú výsledky denzitometrie. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
normaosteopéniaosteoporóza

Osteodenzitometria (röntgenová denzitometria) - „zlatý štandard“ diagnostických metód

Priradenie k štúdiu hustoty veľkých kostí (stehennej kosti), chrbtice a kostí periférnych kostrov

Pomáha pri identifikácii osteopénie, skorého stupňa osteoporózy v ktorejkoľvek časti kosti a kostry, pri určovaní obsahu vápenatých solí v tkanivách

Priradiť komplexné vyšetrenie stanoviť predbežnú diagnózu

Umožňuje vám preskúmať a vyhodnotiť stav všetkých kostí kostry, ich hustotu, štruktúru, elasticitu

Počítačová tomografia (CT)

Priradenie na meranie hustoty bedrových stavcov. Umožňuje detekovať pokles hustoty minerálov v kostiach, známky ich deštrukcie (praskliny, zlomeniny).

Denzitometria nám však neumožňuje posúdiť, nakoľko je kostné tkanivo nasýtené minerálmi..

Biochemické štúdie (krvné testy na markery osteoporózy)

Diagnostické výsledky sa vždy porovnávajú s výsledkami biochemických štúdií. Zohľadňuje sa, ktoré markery osteoporózy boli identifikované a ich koncentrácia (príklady sú uvedené v tabuľke nižšie). S ich pomocou určiť:

 1. Miera deštrukcie a obnovy kostného tkaniva.
 2. Aký veľký je rozdiel medzi týmito ukazovateľmi.
 3. Poruchy metabolizmu (krvný test na osteoporózu je predovšetkým stanovenie vápnika a fosforu v tele).

Látky, ktoré naznačujú proces tvorby kosti, sa nazývajú markery tvorby kosti a tie, ktoré naznačujú proces deštrukcie kosti (resorpcia), sa nazývajú resorpčné markery..

Odchýlka od normy týchto ukazovateľov nám umožňuje posúdiť, ktoré procesy v súčasnosti prebiehajú aktívnejšie - deštrukcia alebo tvorba kostí.

Alkalická fosfatáza - enzým zapojený do metabolizmu kyseliny fosforečnej

U žien po 15 rokoch a mužov po 20 rokoch: 40–150 jednotiek / l

Zvýšenie ukazovateľov naznačuje deštrukciu kostného tkaniva alebo hojenie zlomenín

Nevýhodou sú poruchy rastu kostí

Osteokalcín je kolagénový proteín, ktorý tvorí základ kostného tkaniva

U žien pred nástupom menopauzy: 6,5 - 42,3 ng / ml

Po nástupe menopauzy: 5,4 - 59,1 ng / ml

U mužov od 18: 4,6 - 65,4 ng / ml

Rast indikuje patologické procesy deštrukcie kostí

Kolagénový propeptid - organická kostná báza

U žien po 14 - 15 rokoch: 8 - 80 ng / ml

U mužov po 24 rokoch: 22,5 - 95,0 ng / ml

Vysoké hodnoty sú príznakom osteoporózy.

Značky resorpcie (deštrukcie):

Krvné telopeptidy - látky, ktoré sú výsledkom rozpadu kostného kolagénu

U žien mladších ako 55 rokov: do 0,573 ng / ml

Po 55: až do 1,008 ng / ml

U mužov do 50 rokov: do 0,580 ng / ml

Až do 70: do 0,854 ng / ml

Hodnoty presahujúce normálne hodnoty sú znakom osteoporózy.

Deoxypyridinolín - výsledok kolapsu kostného kolagénu

U žien po 19–20 rokoch: 3,0–7,4 nmol deoxypyridinolínu / mol kreatinínu

U mužov po 19 rokoch: 2,3–5,4 nmol deoxypyridinolínu / mol kreatinínu

Vysoké hladiny deoxypyridinolínu naznačujú osteoporózu

Ukazovatele minerálneho metabolizmu:

Indikátory klesajú s nedostatkami metabolizmu vápnik-fosfor

Vysoko stopové minerály môžu byť príznakom senilnej osteoporózy

Fosfor (povinný test na osteoporózu)

Do 60 rokov: 0,87–1,45 mmol / l

U žien po 60: 0,74–1,20 mmol / l

U mužov rovnakého veku: 0,90–1,32 mmol / l

Ukazovatele pod normálnym stavom naznačujú nedostatky metabolizmu vápnik-fosfor, týkajúce sa senilnej osteoporózy

Paratyroidný hormón - paratyroidný hormón

Hladina klesá alebo je normálna u postmenopauzálnej, zvyšuje sa pri senilnej osteoporóze

Na identifikáciu nedostatkov vo výmene sa predpisujú ďalšie štúdie:

 • krvný test na ionizovaný vápnik (1,12 - 1,23 mmol / l);
 • vylučovanie vápnika (vylučovanie) v porovnaní s vylučovaním kreatinínu v dennej dávke moču (0,1–3 g / deň), prekročenie normy naznačuje deštrukciu kostí, zníženie naznačuje nedostatok vitamínu D, krivicu, ochorenie obličiek.

Laboratórne testy (krvné testy na hormóny)

Ak existuje podozrenie na osteoporózu, pacienti sa podrobia laboratórnym testom. Štúdia odoberá krv zo žily. Umožňujú vám:

 • vylúčiť patologické procesy pripomínajúce osteoporózu (osteomalacia (deštrukcia) kostí);
 • identifikovať choroby a poruchy, ktoré by mohli spôsobiť chorobu.
Rôzne denzitometriaÚčel

Estradiol (u žien) - pohlavný hormón

Vo folikulárnej fáze: 37–330 pmol / l

Stredný cyklus: 367 - 1835 pmol / l

V luteálnej fáze: 184 - 881 pmol / l

Nízka hladina - dôvod rýchleho poklesu hustoty kostí (osteopénia, osteoporóza)

Testosterón (u mužov) - pohlavný hormón

Nedostatok naznačuje porušenie funkcie pohlavných žliaz, spôsobuje zníženie hustoty kostí

Hormón stimulujúci štítnu žľazu - jeden z hormónov produkovaných štítnou žľazou

Zvýšenie a zníženie noriem naznačuje choroby štítnej žľazy, ovplyvňuje hladinu vápnika v tele, urýchľuje ničenie kostí

Kalcitonín je jedným z hormónov produkovaných štítnou žľazou.

Ženy: 0,07 - 12,97 pg / ml

Muži: 0,68 - 32,26 pg / ml

Kolísanie hladiny indikuje ochorenia štítnej žľazy, nepriaznivo ovplyvňuje vstrebávanie vápnika, spôsobuje krehkosť kostí

Kreatinín (zúčastňuje sa energetického metabolizmu)

Ženy: 44–97 μmol / l

Muži: 53–106 μmol / l

Nedostatočne vysoká hladina ovplyvňuje množstvo kalcitriolu (zúčastňuje sa na procesoch tvorby a udržiavania kostnej hmoty)

Zadarmo kortizol - kôra nadobličiek

25 - 496 nmol / deň (v moči)

Kolísania naznačujú metabolické nedostatky, nepriaznivo ovplyvňujú absorpciu vápnika

Jednou z povinných štúdií v zozname je podrobný krvný test (s ukazovateľom sedimentácie erytrocytov). S jeho pomocou môžeme predpokladať choroby, proti ktorým sa môže objaviť osteoporóza, a určiť celkový stav pacienta.

Normálny krvný obraz. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Genetické štúdie: (krvné testy na chromozomálne abnormality)

Genetické vyšetrenie na osteoporózu sa predpisuje, ak je potrebné zistiť, ktoré mutácie (zmeny génov) a dedičné procesy viedli k rozvoju choroby..

analýzanormy

Gén receptora VDR - vitamín D3

Asi iný stupeň predispozície k osteoporóze

Col1a1 - gén kostného kolagénu typu 1

Na narušenie mechanických vlastností (elasticita, pevnosť) kolagénu

Rentgenografie

Rádiografia je jednou z povinných štúdií na podozrenie na osteoporózu. Štúdia sa častejšie predpisuje, ak má pacient zlomeninu alebo prasknutú kosť.

V raných štádiách ochorenia nie je röntgenová diagnostika neinformatívna. Po strate 20-30% kostnej hmoty sa však zmeny:

 • hrudnej a bedrovej chrbtice;
 • panvové kosti;
 • kosti lebky.

Riedke kostné tkanivo v röntgenových lúčoch vyzerá ako ľahké, takmer priehľadné škvrny.

X-ray kostného tkaniva postihnutého osteoporózou

Biopsia: vyšetrenie tkanív (s osteoporózou - kosť)

Mikroskopia a vyšetrenie kostného tkaniva sa robia hlavne z hrebeňa bedrového kĺbu (horné ilium; palpované pod bočným bruchom, ale nad panvou)..

Biopsia môže rozlišovať medzi osteomaláciou (zmäkčovaním kostí) a osteopéniou (fyziologické zníženie hustoty minerálov v kostiach) v prípadoch, keď to nie je možné urobiť iným spôsobom. Tieto pojmy je potrebné odlíšiť od osteoporózy. Pri osteomalácii je kostné tkanivo mäkké, s osteopéniou a osteoporózou - krehké, ale zostáva husté. Osteopénia je stav predchádzajúci osteoporóze. Pri osteopénii je strata minerálnej hustoty zanedbateľná, nevyskytujú sa zlomeniny kostí. Pri osteoporóze je hustota minerálov v kostiach výrazne znížená, vyskytujú sa zlomeniny. Môžete rozlíšiť osteopéniu od osteoporózy denzitometriou (röntgenové vyšetrenie hustoty kostí)..

Môže byť osteoporóza diagnostikovaná denzitometriou??

Na diagnostiku chorôb chrbtice existuje mnoho metód. Štúdium osteoporózy sa uskutočňuje denzitometriou. Toto je bezbolestná technika, ktorá poskytuje jasný obraz o stave ľudského kostného tkaniva. Existuje len málo kontraindikácií a mínusov, prevažujú pozitívne aspekty.

Čo je denzitometria??

Denzitometria sa týka neinvazívnej výskumnej metódy, ktorá určuje kvantitatívne zloženie minerálnej hustoty kostného tkaniva. Procedúra nespôsobuje nepohodlie ani bolesť..

Všeobecné kontraindikácie

Vyšetrenie kostí na osteoporózu pomocou denzitometrie je relatívne bezpečné. Pretože existujú 4 metódy, každá z nich má svoje vlastné nuansy.

Ultrazvukovú denzitometriu je možné vykonávať aj počas tehotenstva, s laktáciou a malými deťmi.

Z röntgenovej metódy by sa vo vyššie uvedených prípadoch malo zdržať kvantitatívneho zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie. Akákoľvek expozícia môže poškodiť plod v lone. Môže to ovplyvniť duševný aj duševný vývoj dieťaťa, možné sú vývojové poruchy. Týmto spôsobom nemôžete byť vyšetrení ani u ľudí s existujúcimi pevnými kovovými protézami..

 • kvantitatívna počítačová tomografia;
 • kvantitatívna ultrazvuková denzitometria;
 • duálna absorpcia röntgenovou absorpciou;
 • kvantitatívna magnetická rezonancia.

Ktorý z nich si vyberie, lekár odporučí, berúc do úvahy individuálne charakteristiky a finančnú situáciu pacienta.

Ako je?

Štúdium osteoporózy touto technikou sa môže vykonať na ktorejkoľvek klinike, ktorá má vhodné vybavenie. Bez ohľadu na to, aký typ denzitometrie je zvolený, musíte sa pripraviť takto:

 1. Nepite lieky obsahujúce vápnik denne.
 2. Pred zákrokom musíte odstrániť všetky šperky a odev, ak má kovové zipsy.
 3. Potom, čo osoba ide na špeciálny stôl, kde sa koná vyšetrenie.
na obsah ↑

Kvantitatívna ultrazvuková denzitometria (KUDM)

V tomto prípade je pacient položený na gauč a špecialista vykoná ultrazvukové vyšetrenie chrbtice. Diagnóza osteoporózy u žien a mužov sa nelíši. Na obrazovke monitora sa zobrazia všetky potrebné informácie. Pacient nepociťuje nepríjemné pocity. Postup nebude trvať dlhšie ako 10 minút.

KUDM sa môže robiť v akomkoľvek veku a za rôznych podmienok (choroby alebo tehotenstvo).

Röntgenová absorpčná spektrometria s dvojitou energiou (DRA)

Röntgenové snímanie s dvojitou energiou je veľmi presná metóda, ale nedá sa urobiť bábätkám počas tehotenstva a laktácie.

Lekár jasne hodnotí hustotu kostí, diagnostikuje choroby kostrového systému a vidí osteoporózu, ak existuje.

Pacient je položený na stôl. Hore je prístroj, ktorý bude skúmať kostné tkanivo. Správnym smerom sú nízke dávky röntgenového žiarenia. Dávka je 10 krát menšia ako dávka podaná počas ožarovania hrudníka. Trvanie skúšky je 8 - 10 minút. Žiadna bolesť alebo nepohodlie.

Kvantitatívne zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (CMRI)

Počas CMRI sa použije kontrastná látka. Ak je osoba náchylná na alergie, musíte sa uistiť, že nemá individuálnu neznášanlivosť k použitému pomocnému materiálu..

Štúdia sa vykonáva v osobitne vybavenej miestnosti MRI technológom. Výsledné obrázky sú interpretované rádiológom a inými kompetentnými odborníkmi.

Pacient leží na stole, ktorý je navrhnutý. Pre nepohyblivosť je možné predmet pripevniť pomocou popruhov k končatinám a hlave. Potom sa tabuľka posunie a tomograf sa uzavrie.

Ak má človek klaustrofóbiu, bojí sa obmedzeného priestoru, môže mu byť dočasne podaný sedatívny liek, ktorý odstráni všetok stres.

Okrem uzavretých tomografov existujú aj otvorené. Takéto autá sú ideálne pre tých, ktorí sa boja uzavretých priestorov..

Počas tomografie môže pacient počuť zvláštny hluk, poklepaním. Na odstránenie tohto nepohodlia experti navrhujú, aby si človek nasadil špeciálne slúchadlá. Majte na pamäti, že budete v izbe sami. Technolog bude viditeľný cez sklenené okno. Bude možné s ním komunikovať pomocou obojsmernej komunikácie. V prípade potreby sa do žily vstrekne kontrastné médium. Čas jeho šírenia nepresahuje dve minúty. Počas jeho zavedenia je cítiť chlad. Trvanie procedúry - pohybuje sa od pol hodiny do hodiny.

Neexistuje žiadna bolesť pri tomografii, ale končatiny môžu unikať, pretože nie je možné dlhodobo sa pohybovať. Zriedkavo cítil:

 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • bolesti hlavy;
 • ťažké dýchanie.

Ak máte v ústach kovové protézy, môže sa vyskytnúť nepríjemný pocit brnenia (ale nie vždy).

Kvantitatívna počítačová tomografia (CT)

Analýza osteoporózy pomocou kvantitatívnej počítačovej tomografie môže tiež poskytnúť informácie o minerálnej hustote trabekulárnej kosti pri osteoporóze. Pri tomto postupe sa pacient umiestni na pohovku a pod bedrovú oblasť sa umiestni špeciálny fantóm s hydroxyapatitom vápenatým. Ďalej sa vykoná skenovanie celej potrebnej zóny, vykoná sa výpočet a porovnanie. Procedúra trvá 60 - 100 minút.
Ktorá metóda je lepšia?

To neznamená, že jedna z metód je lepšia, každá má svoje vlastné klady a zápory. Ak nie sú kontraindikácie, uprednostňuje sa duálna absorpcia röntgenového žiarenia (táto štúdia je lacnejšia a je k dispozícii takmer na každej klinike)..
Rozdelenie výsledkov

Podľa výsledkov denzitometrie lekár ľahko určí stupeň osteoporózy. Pri analýze sa zohľadňujú tieto kritériá:

 • Z je percento normy;
 • T - percento maximálnej povolenej kostnej hmoty podľa veku.

T-skóre

Tu je porovnanie údajov získaných počas vyšetrenia s údajmi, ktoré by sa mali bežne vyskytovať na stupnici. Ideálne je to 1 bod a všetko, čo je vyššie. Patologické výsledky, ktoré sú nižšie ako jeden, sú tiež nežiaduce (mínus 1, mínus 2 atď.). Ak sú ukazovatele mínus 2,5, potom to znamená výraznú progresívnu osteoporózu.

Z-skóre

V tomto prípade lekár porovná hustotu kostného tkaniva subjektu s údajmi, ktoré boli získané z tejto vekovej kategórie. Je dôležité, aby získané výsledky neprekročili to, čo je uvedené v dostupnej dokumentácii o normách. Nízky alebo vysoký výkon je zlý.

Koľko stojí?

Cena denzitometrie sa bude líšiť. Závisí to priamo od:

 • druh štúdia;
 • študijná oblasť;
 • úroveň kvalifikácie lekárskeho strediska;
 • región.

Najlacnejšia metóda je rádiologická. Jeho cena začína od 800 rubľov. Niekedy nájdete lacnejšie, keď uvažujete o akciách a bonusoch. Potom prichádza ultrazvuková diagnostika (KUDM) - od 1 000 alebo viac. KMRT a KKT budú stáť od 2 500 do 6 000 rubľov.

Kde robiť?

Definícia osteoporózy je úlohou každého diagnostického pracoviska alebo lekárskeho strediska, ktoré má správne vybavenie. Predstavujeme vám niekoľko adries najpopulárnejších zdravotníckych stredísk v Moskve, kde môžete požiadať o túto službu.

gényO čom svedčia ich zmeny
Názov klinikyAdresy
SM klinikaVyhliadka Volgogradsky, dom 42, (40 m), textilný robotníci

Klinická nemocnica prezidentskej správy Ruskej federácie45 ulica Losinoostrovskaya

(2km) Rokossovský bulvár

Diagnostické a liečebné centrum centrálnej klinickej nemocnice RAS1A litovský bulvár

(1 km) Yasenevo

Lekárske a rehabilitačné stredisko Dikul44A Miklukho-Maklaya ulica

(1 km) Belyaevo

Medical Center "MedBioSpektr"Diaľnica Kashirskoye, 24,

(300 m) Kashirskaya

na obsah ↑

záver

Pri denzitometrii je možné presne diagnostikovať osteoporózu. Na základe získaných výsledkov lekár určí stupeň ochorenia a zvolí taktiku liečby. Existujú štyri typy štúdií, ktoré sa líšia v cene, technike a metodike. Výber tohto alebo tohto spôsobu závisí od materiálneho stavu pacienta a vybavenia dostupného na príslušnej klinike.

Denzitometria: RTG, ultrazvuk a interpretácia výsledkov

Denzitometria je informatívne lekárske vyšetrenie, jeho účelom je zmerať hustotu minerálov v ľudskom kostnom tkanive. Procedúra nie je invazívna, bezbolestná, umožňuje získať informácie o obsahu vápnika v kostiach dieťaťa alebo dospelého, čo pomôže včas odhaliť osteoporózu v skorých štádiách..

Denzitometriu je možné vykonávať v rôznych častiach pohybového aparátu, najčastejšie sa však študujú tieto kĺby:

 • kolenné kĺby
 • chrbtice;
 • Bedrové kĺby
 • ramenné kĺby.

Počítačová alebo komplexná denzitometria je mnohokrát informatívnejšia ako bežné krvné testy a dokonca aj röntgenové lúče. Pozrime sa podrobnejšie na typy denzitometrie, aký druh postupu je, ako sa vykonáva, aké výsledky ukazuje..

Ciele a podstata štúdie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Integrovaná denzitometria pomôže identifikovať:

 1. Prítomnosť kostnej osteoporózy v rôznych štádiách priebehu.
 2. Hustota kostí.
 3. Počet minerálnych zlúčenín v ľudských kostiach v akejkoľvek oblasti pohybového aparátu.
 4. Presné umiestnenie zlomenín v chrbtici, celkový stav chrbtice.
 5. Klinická diagnostika chorôb kostí.
 6. Stanovenie ďalšej prognózy vývoja osteoporózy, identifikácia rizík zlomeniny krčka stehnovej kosti na niekoľko nasledujúcich rokov.
 7. Posúdenie účinnosti terapeutickej liečby.

Procedúra sa vykonáva bez anestézie, považuje sa za bezpečnú, pretože nemá škodlivé žiarenie na človeka. Výskumná metóda spočíva v vystavení ultrazvuku alebo röntgenovému žiareniu; údaje sú snímané senzormi a prenášané do počítača. Ďalej špeciálny program určuje úroveň hustoty ľudských kostí.

Počítačová denzitometria je presná informačná technika na detekciu osteoporózy v počiatočných fázach. Vystavenie lúčom môže dokonca odhaliť menšie odchýlky v kostných štruktúrach (je možné zistiť dokonca 2% stratu vápnika, čo naznačuje vysokú presnosť štúdie).

Ako výskum

Ako sa vykonáva denzitometria? Technika výskumu závisí od konkrétneho typu výskumu, ktorý sa diagnostikuje na časti ľudského tela.


Všeobecný priebeh konania:

 1. Pacient zaujme potrebné miesto na špeciálnom stole (indikuje to lekár v závislosti od študovanej oblasti).
 2. Ak sa vyšetria bedrové kĺby, nohy osoby zapadnú do zloženej ortézy.
 3. Musíte klamať. V závislosti od použitej denzitometrickej metódy môže trvanie postupu trvať od desiatich minút do pol hodiny.
 4. Počas diagnózy môže lekár požiadať pacienta, aby zadržal dych.
 5. Röntgenové žiarenie môže počas postupu prejsť 3 bodmi kosti.

Ako často sa dá takýto postup vykonať? Toto sa určuje individuálne na základe celkového zdravotného stavu a náchylnosti na ochorenie kostí..

Röntgenová odroda

Praktizujú sa dva typy denzitometrie:

 • ultrazvukový postup;
 • röntgenové vyšetrenie.

Ultrazvuková metóda je vyšetrenie bez použitia lúčov. Z dôvodu úplnej bezpečnosti postupu je tento typ denzitometrie povolený na časté používanie aj počas tehotenstva u tehotných žien a matiek..

Takáto štúdia sa praktizuje pomocou špeciálneho denzitometra, ktorý dokáže zmerať rýchlosť ultrazvuku cez kosti človeka. Indikátor je snímaný senzormi a spracovávaný v počítačovom programe.

Calcaneus sa najčastejšie vyšetruje ultrazvukom..

Výhody diagnostiky ultrazvukového typu:

 1. Trvanie - nie viac ako pätnásť minút..
 2. Žiadne škodlivé žiarenie alebo iné negatívne účinky na organizmus.
 3. Dostupnosť.
 4. Presnosť diagnostických postupov.
 5. Nie sú potrebné žiadne špeciálne školenia.
 6. Schopnosť vykonávať výskum, a to ako pre primárnu diagnostiku, tak aj pre sledovanie už vykonanej terapeutickej liečby a hodnotenie jej účinnosti.

Ak lekár nedokázal získať dostatočné informácie z ultrazvukového vyšetrenia kostí, vykoná sa röntgenová denzitometria..

Presnejšou diagnostickou metódou je röntgenová denzitometria. Počas procedúry sa röntgenové lúče odosielajú do ľudského kostného tkaniva. Vypočítajú množstvo minerálov v kostnom tkanive, aby určili jeho hustotu.

Röntgenové lúče môžu odhaliť aj malé odchýlky v kostiach. Pri denzitometrii sa získa oveľa menej žiarenia ako pri bežných röntgenových lúčoch, takže negatívny účinok na telo je minimálny.

Röntgenové lúče sa najčastejšie používajú na skúmanie hustoty kostí chrbtice, zápästí a bedrového kĺbu. Takýto postup sa môže uskutočniť aj pre ďalšie oblasti pohybového aparátu človeka..

Vzhľadom na skutočnosť, že tento typ denzitometrie napriek tomu vyžaruje žiarenie z röntgenového žiarenia na človeka, jeho prílišné vedenie sa neodporúča..

Nie je možné presne povedať, ktorý je lepší: ultrazvuková alebo röntgenová denzitometria, pretože oba typy postupov majú svoje výhody a nevýhody. Röntgenové vyšetrenie kostí sa však považuje za viac informačnú metódu..

Kde môžem získať test??

Denzitometria sa môže vykonať v lekárskom diagnostickom centre. Osobitná pozornosť by sa mala venovať nielen klinike, ale aj kvalifikácii operátora: kvalita dešifrovania výsledkov bude závisieť od nej..

Najlepšie kliniky na vykonanie takejto skúšky:

Výsledok denzitometrie

Osoba, ktorá je skúmaná prvýkrát, musí pochopiť, čo ukazuje denzitometria, aké normy hustoty kostí poskytujú lekári. Hlavné ukazovatele denzitometrie:

 1. "T" je indikátorom hustoty tkaniva v porovnaní s normálnym. Bežná sadzba pre mladých ľudí je 1 bod alebo viac..
 2. „Z“ je hustota tkaniva v závislosti od vekovej skupiny, do ktorej pacient patrí..

V prípade dospelých a detí lekári používajú rôzne stupnice na vyhodnotenie výsledkov hustoty tkanív..

Interpretácia výsledkov je možná podľa nasledujúcej tabuľky:

index

hodnota

+2,5 až -1Normálne ukazovatele-1,5 až -2osteopénia-2,0 a nižšieosteoporózaMenej ako -2,5 a zlomeninaŤažká osteoporóza

S výsledkami štúdie musíte kontaktovať reumatológa, ktorý vyberie liečebný cyklus v závislosti od indikácie a stavu zanedbávania..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Tradičný liečebný režim pre osteoporózu:

 1. Lieky na zabránenie ďalšej strate kostného vápnika: Alostin, Verpena a deriváty.
 2. Lieky na potlačenie úbytku kostnej hmoty: Bonefos, Xidiphon.
 3. Prostriedky na stimuláciu tvorby kostného tkaniva (Osteogenon).
 4. Menovanie hormonálnych liekov sa praktizuje pri ťažkej osteoporóze.
 5. Prípravky s vápnikom, multivitamíny: Elevit, Complivit.

V prípade zlomenín kostí sa môže vykonať fixácia končatín pomocou sadry. V pokročilejších prípadoch si pacient vyžaduje chirurgický zákrok.

Indikácie prechodu

Hlavnými indikáciami denzitometrie sú nasledujúce stavy:

 1. Menopauzálne ženy. Je dôležité vykonať kostný test v skorom štádiu tohto stavu..
 2. Pre preventívne účely sa štúdia uskutočňuje u žien starších ako 40 rokov. Pokiaľ ide o mužov, odporúča sa, aby takýto postup vykonávali každý rok po 60 rokoch.
 3. Anamnéza poranení alebo zlomenín kostí. Obzvlášť dôležité je diagnostikovať hustotu kostí v zlomeninách chrbtice alebo bedrových kĺbov, pretože sú najčastejšie ničené osteoporózou..
 4. Závažné ochorenie štítnej žľazy a hormonálne poruchy.
 5. Ženy, ktoré podstúpili odstránenie vaječníkov (majú zvýšené riziko osteoporózy).
 6. Pacienti, ktorých blízki príbuzní trpeli osteoporózou.
 7. Ľudia, ktorí užívajú lieky po dlhú dobu, čo ovplyvňuje vylúhovanie vápnika z kostí..
 8. Osoby trpiace dlhodobým alkoholizmom, fajčiari so skúsenosťami.
 9. Ľudia so slabo vyváženou stravou, nedostatkom živín a vápnika.
 10. Muži a ženy krátkeho postavenia s nízkou telesnou hmotnosťou.
 11. Pacienti praktizujúci pôst na lieky alebo zoštíhľujúce.
 12. Sedavý ľud.
 13. Pacienti, ktorí pravidelne vykonávajú nadmernú fyzickú aktivitu v tele.

Ďalšie indikácie pre denzitometriu:

 • choroby chrbtice (osteochondróza, skolióza rôzneho stupňa zanedbávania, prietrž atď.);
 • metabolické ochorenie;
 • zvýšená krehkosť kostí;
 • bolesť chrbta neistej etiológie;
 • narušenie metabolizmu vápnika;
 • závažné endokrinné choroby;
 • všeobecné monitorovanie účinnosti terapeutickej liečby osteoporózy;
 • dlhodobá liečba psychotropnými látkami alebo hormonálnymi kontraceptívami;
 • obdobie plánovaného tehotenstva;
 • obezita;
 • ľudia, ktorí často pijú kávu.

kontraindikácie

Ultrazvukový typ denzitometrie sa považuje za bezpečný pre človeka, nemá preto významné kontraindikácie. Pokiaľ ide o röntgenové vyšetrenie, nemôžu byť kvôli ožiareniu vystavené ženám v období narodenia dieťaťa, matkám s laktáciou. Ak má pacient závažné chronické ochorenia, musí pred vyšetrením informovať lekára.

Analýza kostí

Kostná denzitometria (ultrazvuk, počítač) je predpísaná reumatológom, avšak vzhľadom na stav osoby môžu tento postup odporučiť nasledujúci odborníci:

Ak je diagnóza kostného tkaniva predpísaná endokrinológom alebo gynekológom, špecialista chce overiť príčinu ochorenia a výskyt komplikácií..

Môžete zistiť, čo denzitometria ukazuje (čo to je všeobecne), ako sa vykonáva, odborníkom, ktorý takúto štúdiu vykonáva. Poskytne odporúčania, ako sa pripraviť na denzitometriu..

Môžete sa opýtať reumatológa, ako funguje denzitometria a ako sa robí pri diagnostike stavu rôznych kĺbov..

Príprava na postup

Vlastnosti prípravy pacientov na vyšetrenie kostí:

 1. Ak je hlavnou úlohou vyšetrenia diagnostikovať osteoporózu niekoľko dní pred zákrokom, musíte prestať brať vápnik v akýchkoľvek dávkach a iné lieky na posilnenie kostí..
 2. Pred vyšetrením je vhodné, aby si pacient zo seba odstránil všetky šperky a ubezpečil sa, že na oblečení nie sú kovové predmety (gombíky, zipsy atď.)..
 3. Ak je žena tehotná, je dôležité o tom informovať lekára pred zákrokom. Musíte sa uistiť, že daná osoba nemá žiadne ďalšie kontraindikácie pre štúdiu.
 4. Ak už predtým mal pacient röntgenové lúče s použitím kontrastného média, je dôležité upozorniť diagnostického lekára.

Hustota kostí

Niektorí pacienti sa obávajú negatívneho dopadu takéhoto vyšetrenia. Hustota kostí však netrpí počas denzitometrie, pretože postup nemá deštruktívny účinok ako ľudské kĺby.

Ako často je možné denzitometriu vykonávať? Lekári odporúčajú testovanie na osteoporózu dvakrát ročne u ľudí s vysokým rizikom..

Pokiaľ ide o prevenciu kĺbových patológií, odporúča sa vykonať túto štúdiu raz ročne, aby sa vyhodnotila celková hustota kostí. Podľa indikácií (bolesť, poškodenie kĺbov atď.) Je možné predpísať mimoriadnu denzitometriu. Pred takýmto postupom je potrebné sa najskôr poradiť s lekárom..

Diagnostika chrbtice

Vykoná sa štúdia chrbtice a jej bedrovej chrbtice v prípade podozrenia na osteoporózu, ak dôjde k hernii, osteochondróze alebo zlomenine stavcov..

Röntgenová denzitometria je indikovaná dvakrát ročne na zápalové patológie chrbtice, skoliózu, artrózu veľkých kĺbov (napríklad na artrózu femorálneho krku)..

Diagnóza osteoporózy

Vyšetrenie na stanovenie hustoty kostí vám umožní študovať zloženie kostného tkaniva. Ukazovatele osteoporózy („T“ a „Z“) budú -2,0 a nižšie.

Ak štúdia o osteoporóze odhalí toto ochorenie, jeho stupne sa klasifikujú podľa výsledkov testov a stanoviska lekára..

Ako často sa dá denzitometria vykonať s už zistenou osteoporózou? Frekvencia vyšetrení závisí od štádia zanedbávania choroby, stupňa jej progresie.

Cena vyšetrenia je určená jeho typom, špecifickou klinikou, oblasťou vyšetrenia.

Náklady na výskum sú v priemere 3 500 rubľov. Na niektorých klinikách môže cena stúpať až na 6 000 rubľov. Vezmite denzitometriu na bolesť kĺbov: včasné zistené choroby znížia riziko vzniku nebezpečných chorôb a ich komplikácií.

Spoločné vyšetrenie kolien

Na rozdiel od bežných röntgenových lúčov kolena bude denzitometria poskytovať podrobnejšie informácie o stave kostného tkaniva daného kĺbu. Štúdia odhalí patológiu kolenného kĺbu v štádiu pôvodu, keď ešte nebol pozorovaný aktívny zápal u pacienta. To umožní lekárovi zvoliť si spôsob liečby pacienta a zabrániť degeneratívnemu poškodeniu kĺbov.

Prevencia osteoporózy

Osteoporóza vedie k rednutiu kostí a zvýšeniu ich krehkosti, čo spôsobuje zlomeniny. Aby ste predišli strate kostnej denzity, musíte dodržiavať preventívne odporúčania lekárov:

 1. Žiť zdravý život. Mali by ste úplne prestať používať tvrdé nápoje, fajčenie a kávu, pretože to všetko pomáha odstraňovať vápnik a jeho ďalšie vylučovanie z tela..
 2. Dodržiavajte zdravú stravu, ktorej strava bude bohatá na vápnik, horčík a fosfor. Každý deň ponuka zahŕňa mäso alebo ryby, zeleninu, obilniny, pečeň, vaječné žĺtky a syry. Kyslé mliečne výrobky užitočné pre kosti: tvaroh, kefír, smotana.
 3. Pravidelne užívajte vápnik vo forme tabliet.
 4. Je dôležité, aby ženy počas menopauzy užívali lieky s estrogénom. Budú chrániť pred rozvojom nedostatku pohlavných hormónov a negatívnymi dôsledkami tohto stavu..
 5. Pravidelne cvičte na tele, aby ste posilnili kosti a udržali ich hustotu. Ale ak už človek vyvinul osteoporózu, nebude fyzická aktivita taká účinná.
 6. Nasýtiť telo vitamínom D. Odporúča sa najmenej raz ročne ísť do slnečných oblastí.
 7. Vyhnite sa obezite, ako aj kriticky nízkej telesnej hmotnosti..
 8. Včas liečte všetky chronické patológie, najmä choroby obličiek, pečene, gastrointestinálneho traktu a hormonálne poruchy v tele..
 9. Každý rok vyhľadajte lekára a vykonajte diagnostické postupy na profylaktické posúdenie hustoty kostí.
 10. Vyhnite sa tvrdej strave.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cvičenia na vyčnievanie lumbosakrálnej chrbtice sa považujú za najúčinnejšiu liečbu tohto ochorenia. Toto je však nezávislé ochorenie. Toto je patológia, pri ktorej dochádza k vyčnievaniu medzistavcových platničiek mimo chrbtice, ale vláknitý kruh zostáva neporušený.
Lekári odporúčajú denné cvičenia fyzioterapeutických cvičení, aby zmiernili ťahanie, bolesť, bolesť v dolnej časti chrbta. Pravidelný tréning nielen eliminuje nepohodlie, ale tiež posilňuje chrbtové svaly, zlepšuje držanie tela.
Čas čítania: min.Liečba maternicových fibroidov hormónmiRiešenie problému maternicových fibroidov pomocou určitých liekov ešte nebolo zverejnené. Je možné zbaviť sa choroby bez chirurgického zákroku?