loader

Diagnóza osteoporózy. Ako skontrolovať hustotu kostí?

Analýza hustoty kostí alebo denzitometrie vám umožňuje skontrolovať pevnosť jednotlivých častí kostry. Spravidla sa vykonávajú na najviac zaťažených častiach kostry (nohy, kosti chrbtice, panvy atď.), Ktoré sú najviac náchylné na zlomeniny napätia..

Denzitometria je jediným spoľahlivým klinickým spôsobom, ako detegovať osteoporózu v skorých štádiách, ako aj zabrániť strate kostí a budúcim zlomeninám..

Kto potrebuje skontrolovať hustotu kostí?

Podľa odporúčaní reumatológov sa odporúča denzitometria:

všetky ženy po menopauze;

starší ľudia nad 65 rokov.

Vo všeobecnosti je u žien trojnásobná pravdepodobnosť, že zmäkčia kostné tkanivo ako muži. S vekom počas menopauzy nebezpečenstvo tejto choroby občas vyskočí. V tomto čase sa koncentrácia ženského hormónu estradiolu znižuje, čo vedie k narušeniu metabolizmu vápnik-fosfor v tele. Vápnik, potrebný na udržanie pevnosti kostí, sa z tela aktívne vymyje a neabsorbuje sa v správnom množstve. Čím skôr má žena menopauzu, tým väčšie je riziko osteoporózy.

Existuje aj genetická predispozícia k tejto chorobe. Genetika odhalila najmä vzťah medzi častými zlomeninami a polymorfizmom niektorých génov, ktoré sú zodpovedné za absorpciu vitamínu D v tele, enzýmu farnezyl difosfát syntázy (zodpovedného za tvorbu osteoklastov - buniek, ktoré ničia kostné tkanivo)..

Absolútne presné absolvovanie testu hustoty kostí je nevyhnutné pre tých, u ktorých sa v tele, najmä v starobe, zistil nedostatok vitamínu D.

Riziko osteoporózy sú tiež ľudia trpiaci sprievodnými chorobami. Tie obsahujú:

Ochorenia endokrinného systému (tyreotoxikóza, diabetes mellitus typu I, Itsenko-Cushingov syndróm atď.);

Chronické zlyhanie obličiek;

Ochorenia krvi vrátane rakoviny (lymfóm a leukémia);

Chronická obštrukčná choroba pľúc.

Pomerne často sa osteoporóza v starobe diagnostikuje u ľudí, ktorí počas svojho života trpeli alkoholizmom a viedli sedavý životný štýl. Fajčenie tiež negatívne ovplyvňuje hustotu kostí v priebehu času..

Ľudia s astenickou postavou a tenkými kosťami, ktorých telesná hmotnosť sa pohybuje medzi 58 - 60 kilogramami, sú často ohrození osteoporózou..

Paradoxne je pravda, že osteoporóza sa často zisťuje u profesionálnych bežcov a ľudí s nadmerným potením, pretože vápnik sa z krvi vypiera potom..

Druhy testov na osteoporózu

Existuje niekoľko metód na meranie hustoty kostí. Stacionárne kostné denzitometre sa používajú na skenovanie veľkých častí tela: chrbtice, bedier alebo kompletného vyšetrenia kostry. Môžu vykonávať dva typy výskumu:

DRA (dvojitá röntgenová absorpčná spektrometria). Lekári považujú túto metódu za najspoľahlivejšiu a najpresnejšiu na zistenie osteoporózy. Lekár dokáže rozpoznať negatívne procesy, ktoré už začínajú stratou kostí 2-3%.

CT sken (kvantitatívna počítačová tomografia) sa zvyčajne používa na meranie trabekulárneho kostného tkaniva - najmä chrbtice. Pomocou KKT je možné detegovať zmeny kostí s menej hustou štruktúrou. Táto metóda sa tiež používa na testovanie účinnosti liečby osteoporózy..

S pomocou mobilných kostných denzitometrov sa spravidla skúmajú malé oblasti: prst, zápästie, patella, dolná časť nohy alebo chodidlo. Toto je dobrá alternatíva, ak z nejakého dôvodu nie je možné naplánovať štandardné skenovanie DXA. Denzitometria jednotlivých častí tela je rozdelená do niekoľkých typov:

PDRA (periférna duálna energetická röntgenová absorpčná spektrometria) sa používa na vyšetrenie zápästia alebo kosti chodidla..

OPA (single-energy x-ray absorptiometry) sa používa na meranie hustoty distálnych úsekov polomeru, humeru a kalkane..

Ultrazvuk (kvantitatívny ultrazvuk) sa používa aj pre jednotlivé stránky, pričom namiesto röntgenového žiarenia sa používa ultrazvuk.

PCCT (periférna kvantitatívna počítačová tomografia) podľa princípu činnosti je rovnaká ako pri CT, ale používa sa hlavne na meranie hustoty polomeru, predlaktia, dolných končatín, kalkane atď..

Je denzitometria zahrnutá do zoznamu povinného zdravotného poistenia?

Prijatie reumatológa a liečba osteoporózy v Ruskej federácii je súčasťou programu povinného zdravotného poistenia, avšak samotný postup denzitometrie nie je. Je to platená služba, ale je relatívne lacná - okolo 2500 rubľov.

Na webovej stránke Federálneho fondu pre MHI a Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie však nenájdete žiadne konkrétne informácie o tom, či je denzitometria zahrnutá do zoznamu bezplatných postupov. Ide o to, že každý región Ruskej federácie má svoj vlastný program a vlastný zoznam služieb. Určuje ich územný fond povinného zdravotného poistenia (TFOMS). V niektorých regiónoch môže byť denzitometria zahrnutá do povinného zdravotného poistenia, v niektorých nie..

V každom prípade by vám odporúčajúci lekár-reumatológ mal podať odporúčanie. Ak sa chcete bezplatne zaregistrovať na denzitometriu, musíte mať:

smer z kliniky;

V prípade platených služieb sa vyžaduje iba pas a lekárska karta.

Prečo musím podstúpiť druhé vyšetrenie hustoty kostí?

V lekárskej komunite neexistuje jednomyseľnosť, pokiaľ ide o to, ako často by sa mala vykonávať denzitometria. Všetko záleží na hĺbke problému a závažnosti osteoporózy. Pri skutočnej diagnóze môže byť potrebné každý mesiac následné vyšetrenie na sledovanie dynamiky zmien v kostnom tkanive..

Pri obvyklej diagnóze a neprítomnosti vážnych problémov bude potrebné nový test najskôr po troch rokoch - aspoň takéto odporúčania vydá Americká lekárska asociácia. Odborníci poznamenávajú, že hustota kostí sa mení tak pomaly, že zapadá do chyby, ktorú vytvára denzitometer.

Odborníci z Medzinárodného fondu pre potláčanie osteoporózy (IOF) však trvajú na tom, že ak existujú rizikové faktory, malo by sa každý rok vykonať rutinné vyšetrenie. V každom prípade je potrebné tento postup zistiť od lekára..

Celá pravda o osteoporóze

Druhy zranení

Minimálne zranenie - pád z výšky vlastnej výšky na ten istý povrch alebo ešte menšie zranenie.

Nízko-traumatické (nízkoenergetické) alebo osteoporotické zlomeniny - zlomeniny kostí, ktoré sa vyskytli s minimálnym traumatom, vo veľkej väčšine prípadov frolárne kvôli osteoporóze..

Niektorí odborníci používajú termín patologická zlomenina - zlomenina spôsobená chorobou, nie traumatické účinky..

Osteoporóza - tieto choroby

V Rusku je medzi ľuďmi vo veku 50 rokov a staršími zistená osteoporóza u 34% žien a 27% mužov. Frekvencia osteoporózy sa s vekom zvyšuje. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí osteoporózou asi 14 miliónov ľudí a ďalších 20 miliónov má pokles hustoty minerálov v kostiach (BMD), čo zodpovedá osteopénii.

Sociálny význam osteoporózy je determinovaný jej dôsledkami - zlomeninami stavcov a kostí periférneho skeletu, čo vedie k veľkým nákladom na liečbu a spôsobuje vysokú úroveň zdravotného postihnutia vrátane zdravotného postihnutia a úmrtnosti.

Za najtypickejšie zlomeniny sa považujú zlomeniny proximálnej stehennej kosti (krku stehennej kosti), polomeru („lúč v typickom mieste“) a stavcov, ale zlomeniny iných veľkých kostí kostry (panvy, rebrá, hrudná kosť, dolná časť nohy, členok a humerus sú tiež bežné) kosti, atď.)

Klasifikácia osteoporózy

Podľa klasifikácie môže byť osteoporóza primárna a sekundárna.

Primárna osteoporóza sa vyvíja ako nezávislé ochorenie bez identifikácie ďalších príčin zníženej pevnosti kostí a je najbežnejšia.

Sekundárna osteoporóza sa vyvíja v dôsledku rôznych chorôb alebo užívania určitých liekov (t. J. Existuje špecifický dôvod rozvoja osteoporózy). Nasledujúce ochorenia vedú k sekundárnej osteoporóze najčastejšie:

 • podvýživa - nízky príjem vápnika, nedostatok vitamínu D;
 • endokrinné poruchy - diabetes mellitus, hypogonadizmus, akromegália, hyperkorticizmus, hyperparatyroidizmus, tyreotoxikóza;
 • choroby gastrointestinálneho traktu - malabsorpčný syndróm, choroby pankreasu a pečene (pankreatitída, cirhóza), zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída);
 • reumatologické a autoimunitné ochorenia (reumatoidná artritída, systémový lupus erythematodes);
 • neurologické choroby (epilepsia, Parkinsonova choroba, svalová dystrofia, cerebrovaskulárna príhoda), ako aj:
 • SPITD / HIV,
 • amyloidóza,
 • chronické obštrukčné ochorenie pľúc,
 • alkoholizmus,
 • zlyhanie srdca a obličiek,
 • sarkoidóza.

Lieky, ktoré ovplyvňujú hustotu kostí vedúce k rozvoju osteoporózy:

 • anticídne činidlá,
 • antikoagulanciá (heparín),
 • antikonvulzíva,
 • protinádorové lieky,
 • barbituráty,
 • glukokortikoidy,
 • metotrexát,
 • inhibítory protónovej pumpy,
 • tamoxifén a ďalšie.

Faktory, ktoré ovplyvňujú kostnú denzitu a zvyšujú riziko osteoporózy (rizikové faktory):

 • fajčenie.
 • Sedavý životný štýl, nedostatok pravidelného cvičenia.
 • Nadmerný alkohol a káva.
 • Nesprávna výživa (malé množstvo ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov v potrave).
 • Vek (s rastúcim vekom dochádza k poklesu hustoty kostí, najrýchlejšia deštrukcia kosti je pozorovaná v prvých rokoch po menopauze).
 • Kaukazská alebo mongoloidná rasa.
 • Dedičná predispozícia.
 • História predchádzajúcich zlomenín.
 • Včasná menopauza (u ľudí mladších ako 45 rokov alebo po operácii).
 • Amenorea (absencia menštruácie) pred menopauzou (anorexia nervosa, bulimia nervosa, nadmerná fyzická aktivita).

Ako podozrieť na osteoporózu

Úplne prvé, čo môžete urobiť sami, ešte predtým, ako navštívite lekára, je zmerať svoju výšku a pamätať si, aké to bolo vo veku 20 - 30 rokov. Ak dôjde k zníženiu rastu najmenej o 2 až 3 cm, jedná sa už o „maják“ a je potrebné ho ďalej preskúmať. To, samozrejme, neznamená, že existuje určite osteoporóza. Presnú diagnózu môže urobiť iba lekár po vyšetrení, pohovore a predpísaní malého zoznamu vyšetrení.

reklamácia:

 • Akútna alebo chronická bolesť chrbta.
 • Zníženie rastu.
 • Hrudná kyfóza (patologické ohnutie chrbtice v hrudnej oblasti - „hrb“).
 • pálenie záhy.
 • Porucha stolice - častá stolica.
 • Bolesť na hrudníku, obmedzenie inšpirácie, pocit nedostatku vzduchu.
 • Výčnelok brucha.
 • Bolesť svalov a / alebo kŕče

Ak máte rizikové faktory, ako aj akékoľvek z vyššie uvedených ťažkostí a príznakov, odporúča sa, aby ste sa okamžite poradili s lekárom o ďalšom vyšetrení s cieľom vylúčiť osteoporózu..

Ak chcete posúdiť riziko zlomenín kostí, musíte použiť kalkulačku FRAX (zadaním do vyhľadávacieho nástroja „frax kalkulačka v ruštine“), kde vyplnením určitých stĺpcov môžete posúdiť možné riziká zlomenín..

Ošetrujúci lekár predpíše potrebné vyšetrenie, ktoré zahŕňa laboratórne testy (krv a moč), ako aj inštrumentálne štúdie (röntgenová denzitometria kostí, röntgenová snímka (neinformatívna, v súčasnosti sa na diagnostiku osteoporózy nepoužíva)), scintigrafia kostí (dodatočná metóda, ktorá odhaľuje). nedávne zlomeniny, pomáha vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta), kostná biopsia (pre atypické prípady osteoporózy), MRI (diagnostika zlomenín, opuchy kostnej drene).

V súčasnosti je najinformatívnejšou inštrumentálnou metódou výskumu röntgenová denzitometria - štúdia, v ktorej sa stanovuje hustota študovaných kostí. Najlepšie je vyšetriť stavce bedrovej chrbtice, polomer a stehenný krk - ten najkrehkejší a náchylný na zlomeniny kostí..

Podľa výsledkov vyšetrenia, ak sa zistí pokles hustoty kostí (osteopénia alebo osteoporóza), ošetrujúci lekár predpíše príslušnú liečbu..

Prevencia osteoporózy

Osteoporóza je choroba, ktorej vývoju môžeme zabrániť sami a prevencia je nevyhnutná po celý život.

Čo je súčasťou prevencie osteoporózy:

 1. Zvýšte svoj príjem potravín bohatých na vápnik (ak je to potrebné, tablety vápnika).
 2. Príjem vitamínu D (vystavenie slnku, potraviny bohaté na vitamín D, vitamín D v
  Riešenie).
 3. Primeraná fyzická aktivita (chôdza, nordic walking, gymnastika).
 4. Odvykanie od fajčenia, mierna konzumácia alkoholu (do 2 pohárov denne).
 5. Kávový limit (až 2 šálky denne).
 6. Udržujte normálnu telesnú hmotnosť.
 7. Vyhnite sa pádom.

Aby sa znížilo riziko pádu, je potrebné (zvlášť dôležité pre starších ľudí):
Byť na ulici:

 • pokúsiť sa vyhnúť zľadovateným úsekom cesty, prechádzať sa po cestách posypaných pieskom
 • noste stabilnú obuv, nízke podpätky, s protišmykovou podrážkou
 • ak je cesta mokrá, je lepšie chodiť po tráve
 • ak je pre teba ťažké chodiť sám, použite trstinu. Vychádzkové palice, chodci by mali byť stabilní
  široké nohy.

Doma:

 • všetky koberce alebo koberce musia mať protišmykovú základňu alebo musia byť pripevnené k podlahe
 • je lepšie chodiť doma v nekĺzavej papuče
 • udržujte poriadok, zbytočné veci na podlahe, ohnuté rohy koberca / linolea môžu spôsobiť pád, ako aj voľné drôty, šnúry, ktoré môžete chytiť (musia byť odstránené)
 • vložte do kuchyne gumovú podložku vedľa sporáka a umývadla
 • Osvetlenie v miestnosti by malo byť dobré. Potrebná je aj pogumovaná sprchová rohož.

Gumové rohože na prísavkách v kúpeľni pomôžu zabrániť pádu. Podlahy sprchy musia byť suché..
všetky lieky, ktoré spôsobujú ospalosť, závraty, slabosť, môžu spôsobiť pokles.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o ich nahradení bezpečnejšími alternatívami..
pravidelne sa obráťte na svojho očného lekára, ak máte problémy so zrakom, používajte okuliare / šošovky.

Fyzikálna aktivita u pacientov s osteoporózou

Pri osteoporóze sa používajú tri typy cvičení: aeróbny, silový a vyrovnávací tréning, ako aj ich rôzne kombinácie:

 • aerobik na posilnenie svalov nôh - horolezecké schody, tanec, chôdza;
 • silový tréning, ktorý pomáha spevniť chrbát a visí na vodorovnej tyči;
 • gymnastika plávania a vody, ktoré priaznivo ovplyvňujú všetky svalové skupiny;
 • cvičenia pre flexibilitu - jóga, strečing.

V ideálnom prípade by týždenná fyzická aktivita mala zahŕňať striedavo cvičenia zo všetkých vyššie uvedených 4 skupín. Najdôležitejšou fyzickou aktivitou je pravidelnosť. Denné lekcie 5 minút vám raz týždenne spríjemnia viac ako pol hodiny..

Musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • Nemôžete trénovať, prekonávať bolesť. Únava svalov je však prirodzená. Ak cítite bolesť,
  zníženie fyzickej námahy alebo rozsahu pohybu;
 • Postupné zvyšovanie zaťaženia (prvé triedy by mali obsahovať minimálne množstvo
  cvičenia);
 • Vykonajte každé cvičenie 2-3 krát v intervaloch 15 sekúnd a postupne ho zvyšujte
  prístupy, kedykoľvek je to možné;
 • Postupné zvyšovanie zaťaženia (prvé triedy by mali obsahovať minimálne množstvo
  cvičenia);
 • Výsledky sa stanú hmatateľnými v čase, nie okamžite;
 • Dýchajte rovnomerne bez zadržiavania dychu;
 • Nevykonávajte cvičenia s drepmi, behaním alebo skákaním (zvyšuje sa riziko zranenia);
 • Počas gymnastiky je zakázané používať ťažké predmety (umelé závažia s príliš veľkou hmotnosťou);
 • Pri cvičení pri státí sa kvôli stabilite môžete oprieť o operadlo stoličky alebo oprieť sa o stenu;
 • Cvičenia by sa mali vykonávať v pohodlných, nie vakových odevoch, v nekĺzavej obuvi;
 • Pri vykonávaní cvičení sa berie do úvahy psychologický faktor (pacient sa musí naladiť, aby sa uzdravil).

Príklady cvičení pre osteoporózu

1. Jedna noha k hrudníku. V polohe na chrbte potiahnite nohu ohnutú na kolene k hrudníku. Druhá noha je predĺžená rovnobežne s podlahou. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Zmeniť nohu. Opakujte 2 až 10 krát.

2. Natiahnutie chrbta. Východisková poloha - sediaci na kolenách. Nakloňte hrudník k podlahe s natiahnutými rukami tak nízko, ako je to možné. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 2-10 krát.

3. Leží na bruchu, ruky ohnuté v lakťoch, rovnobežné s podlahou. Utiahnite si trup. Ľahko zdvihnite ruky a hornú časť tela. Pohybujte krytom pomaly doprava a doľava a potom uvoľnite. Opakujte 2-10 krát

4. Leží na chrbte. Nohy sú ohnuté na kolenách. Šírka chodidiel je od seba vzdialená. Pomaly zdvíhajte boky a panvu. Pritiahnite svaly brucha a zadku. Opakujte 5-10 krát.

5. Ležiaci na chrbte, narovnajte nohy a dolnú časť chrbta pritlačte k podlahe. Zdvihnite jednu nohu 10-15 cm od podlahy a pritiahnite prst smerom k sebe. Podržte 10 - 15 sekúnd. 2 až 5 opakovaní každej nohy.

6. Ležiaci na chrbte, narovnajte nohy a spodnú časť chrbta pritlačte k podlahe. Zdvihnite jednu nohu 10-15 cm od podlahy a pritiahnite prst smerom k sebe. Podržte 10 - 15 sekúnd. 2 až 5 opakovaní každej nohy.

7. Postavte pravou stranou k zadnej časti stoličky. Pravá ruka je na zadnej strane stoličky. Ľavá ruka je natiahnutá dopredu, ľavá noha je položená späť na špičku. Vykonajte hojdačka s uvoľnenou nohou. Opakujte 3-8 krát. To isté s druhou stranou..

8. Ležiaci na chrbte, potiahnite kolená k bruchu, stlačte, uchopte ruky. Podržte 10 - 15 sekúnd. Odpočinok po dobu 10 sekúnd. Opakuje sa 2-5 krát.

9. Cvičte „mačku“. Postavte sa na všetky štyri, zdvihnite hlavu a ohnite chrbát nadol. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Potom ohnite chrbát „hrboľ“ a zároveň sklopte hlavu nadol. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 3-10 krát.

Komplikácie osteoporózy

Diéta na osteoporózu chrbtice

Strava by mala obsahovať potraviny, ktoré zabezpečujú rýchlosť denného príjmu vápnika v ľudskom tele, berúc do úvahy jeho vek, pohlavie a stav kostného aparátu. Priemerná potreba vápnika sa pohybuje v rozmedzí 800 - 1100 mg / deň, zatiaľ čo u žien v postmenopauzálnom období (nedostávajúcich estrogény) a starších ľudí (po 65 rokoch) sa potreba zvyšuje na 1500 mg / deň..

Odporúčania výživy:

 • Povinné zaradenie potravín bohatých na vitamíny D (približne 600 IU / deň), A, skupín B, K, C, kyseliny listovej a stopových prvkov (zinok, horčík, meď) do stravy.
 • Pri stravovaní je dôležité pozorovať množstvo živočíšnych bielkovín. Ak je ich obsah nadmerný (viac ako 100 - 150 g), absorpcia vápnika je narušená, pretože v črevných fermentačných procesoch sú aktivované.
 • Primeraný príjem voľnej tekutiny (1,5 - 2,0 litre za deň).
 • Druh kulinárskeho spracovania výrobkov nie je taký dôležitý, odporúča sa však konzumovať najmenej 50% denného objemu zeleniny / ovocia čerstvého alebo vo forme čerstvých štiav..
 • Diéta - čiastková (4-5 krát denne).
 • Vylúčenie nápojov obsahujúcich alkohol zo stravy a minimalizovanie používania solí.

Povolené produkty

Potraviny s vysokým obsahom vápnika zahŕňajú:

 • mliečne výrobky, pričom je lepšie konzumovať mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku (kefír 1%, jogurt, fermentované pečené mlieko, nízkotučná kyslá smotana, syr bez konzervačných látok, tvarohový syr 0,5%), pretože tuky spomaľujú proces absorpcie vápnika;
 • chlieb (raž / pšenica a celozrnný chlieb);
 • biele ryby (sardinky, tuniaky, ostriežiky, pstruhy) a morské plody (krevety, mušle, chobotnice, chobotnice);
 • mäso: bravčové mäso s nízkym obsahom tuku, teľacie mäso, varené kurča;
 • čerstvá a spracovaná zelenina, ovocie a zelenina (paprika, mrkva, brokolica, cuketa, fazuľa, cuketa, olivy, hrášok, tekvica, marhule, pomaranče, dáta, zelený šalát, petržlen, kôpr), semená, orechy a bobule (pistácie, sezamové semená, sušené marhule, lieskové orechy, mak, maliny, mandle).

Správna výživa je zabezpečená zahrnutím do stravy:

 • Výrobky obsahujúce vitamín D: vaječné žĺtky, rybie ikry, mastné druhy morských rýb (halibut, losos, tuniak), maslo.
 • Potraviny s vysokým obsahom horčíka: všetky druhy orechov, banány, morské riasy, teľacie mäso, cereálie, zelená listová zelenina, strukoviny, ovsená múka, pohánka.
 • Výrobky obsahujúce zinok: sleď, proso, ovos, zeler (korene a listy), tekvicové a slnečnicové semienka, morské plody, strukoviny.
 • Potraviny s vysokým obsahom vitamínov A, B, C a K: citrusové plody (pomaranče, grapefruity, citróny), šalát, čierne ríbezle, černice, šípky, pohánka, kapusta, banány, mrkva, ovos, strukoviny, rastlinné oleje.

Výrobky, ktoré sa majú obmedziť:

 • Mali by ste minimalizovať používanie potravín obsahujúcich nasýtené mastné kyseliny - je to spôsobené tým, že takéto jedlo znižuje absorpciu vápnika. Preto by ste mali podľa možnosti opustiť margarín, majonézu, jahňacie a hovädzie mäso..
 • Z stravy je potrebné vylúčiť kofeín, pretože tento prvok stimuluje vylučovanie vápnika z tela. Preto je lepšie opustiť silný čaj, kávu, kakao, čokoládu.
 • Alkoholické nápoje by sa mali vylúčiť a diuretiká by sa mali obmedziť - takéto látky stimulujú vylučovanie vápnika močom..
 • Odporúča sa vylúčiť zo stravy sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým..
 • Použitie mäsových výrobkov sa oplatí obmedziť. Faktom je, že v nich je prítomný fosfor - v čreve môže tvoriť zlúčeniny s vápnikom, ktoré telo neabsorbuje..

Liečba osteoporózy

Liečba osteoporózy sa vždy vykonáva pod dohľadom a predpisom lekára.!

Cieľom liečby osteoporózy je zastaviť deštrukciu kostí a jej obnovu.

Liečba zahŕňa preventívne opatrenia opísané skôr a liekovú terapiu. Aby ste pochopili, prečo sú niektoré lieky potrebné, musíte pochopiť, ako fungujú. Pripomeňme, že pri osteoporóze prevládajú procesy deštrukcie kostí pred jej obnovením. Jedna skupina liekov na liečbu osteoporózy je antiresorpčná.

Pri liečbe touto skupinou liekov sa deštrukcia kostí zastaví. Obnovovanie kostí tiež prebieha, ale nie na úkor drogy, ale fyziologické („práca“ nášho tela). Anabolické lieky - vybudovanie novej kosti, jej obnova. Pri užívaní týchto liekov sa procesy deštrukcie kostí nespomaľujú, ale procesy obnovy kostného tkaniva sú oveľa častejšie..

Užívanie obidvoch skupín liekov nakoniec vedie k zníženiu deštrukcie kostí a obnoveniu jej štruktúry a sily. Bez ohľadu na to, ako lekár predpíše liek, je liečba osteoporózy dlhá, najmenej 5 - 6 rokov.

V súčasnosti vedci dokázali, že v období od októbra do mája sa vitamín D v pokožke, dokonca ani za slnečného počasia, nevyrába z dôvodu nízkej polohy slnka nad obzorom. Preto všetci ľudia, bez ohľadu na pohlavie a vek, na jeseň - zima-jar zažívajú neustály nedostatok vitamínu D. Profylaktický príjem vitamínu D sa teda ukazuje všetkým.

Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť telu dostatočné množstvo tohto vitamínu, je konzumovať vitamín D vo vodnom roztoku (cholekalciferol, ergokalciferol). Tabletovaný vitamín D je predpísaný na ťažkú ​​osteoporózu, stredne ťažkú ​​osteoporózu a iné choroby kostrového systému. V každom prípade je však dávkovacia a dávkovacia schéma vitamínu D pre každú osobu individuálna a mal by ju vybrať endokrinológ (reumatológ)..

Je tiež povinné, aby pacienti predpisovali vápnikové prípravky na dlhodobom základe, aby sa udržala nevyhnutná hladina vápnika v krvi, aby sa zabránilo a minimalizovalo strata kostnej hmoty, ako aj aby sa zvýšila účinnosť liečby..

Liečba každého človeka individuálne závisí od závažnosti osteoporózy, sprievodných chorôb a mnohých ďalších faktorov. Preto by tieto lieky mal predpisovať iba lekár.

Ošetrujúci lekár odporučí určité laboratórne testy, ako aj hneď, ako bude potrebné vykonať röntgenovú denzitometriu, aby sa liečba kontrolovala a vyhodnotila jej účinnosť. Takéto ošetrenie sa považuje za účinné, pri ktorom dochádza k nárastu kostnej hmoty (hustoty) alebo k ďalšiemu poklesu.

Úspešnosť liečby osteoporózy spočíva v pravidelnosti a trvaní liečby a prevencie!

Osteoporóza: príčiny, diagnostika a liečba

Zníženie hustoty kostí vedie k zvýšenej pravdepodobnosti vzniku zlomenín. Charakteristickým rysom osteoporotických zlomenín je ich výskyt v dôsledku menšieho zaťaženia. Hlavným nebezpečenstvom pri osteoporóze je ľahký výskyt zlomenín, pretože zlomeniny môžu ovplyvniť mimoriadne dôležité kostné štruktúry ľudského tela - chrbtica, femorálny krk. Zlomeniny vedú k imobilizácii pacienta, ktorý je v starobe plný významných komplikácií - od vzniku bolestivých vredov až po rozvoj kongestívnej pneumónie, ktorá môže ohrozovať život. Málokto vie, ale osteoporóza je v súčasnosti štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia - je na druhom mieste len kvôli kardiovaskulárnym chorobám, nádorom a cukrovke. A hlavnou príčinou úmrtí pacientov s touto diagnózou je zlomenina bedra.

Príčiny osteoporózy

 • postmenopauzálna osteoporóza u žien (spojená s nízkou tvorbou ženských pohlavných hormónov po menopauze; jej príznaky popisujú prevažnú väčšinu žien po 60 rokoch);
 • senilná osteoporóza je širší pojem ako menopauza. Starnutie ľudského tela je sprevádzané porušením vnútornej štruktúry významného počtu orgánov vrátane kostného tkaniva. Je to všeobecne starnutie človeka, ktoré spôsobuje zníženie kostnej sily v starobe;
 • glukokortikoidná osteoporóza sa vyvíja u pacientov, ktorí sú dlhodobo liečení glukokortikoidmi - hormónmi kôry nadobličiek a ich syntetickými analógmi, ktorých jedným z vedľajších účinkov je narušenie fungovania kostného tkaniva;
 • sekundárna sa nazýva osteoporóza, ktorej príčinou je akékoľvek chronické vážne ochorenie; súčasne je osteoporóza jedným zo symptómov alebo komplikácií primárneho ochorenia - preto sa nazýva sekundárne, pretože sa vyvíja ako druhé. Sekundárna osteoporóza môže byť spôsobená chorobami, ako je diabetes mellitus, zhubné nádory, chronické ochorenie obličiek s rozvojom zlyhania obličiek, niektoré pľúcne choroby, tyreotoxikóza (nadmerná funkcia štítnej žľazy), hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy), chronická hepatitída, paratyroidný adenóm ( primárna hyperparatyreóza). Príčinou jeho vývoja môže byť aj dlhodobý nedostatok vápnika a vitamínu D v potravinách - to narušuje príjem vápnika v krvi, a preto uspokojenie potrieb vápnika v tele je spôsobené rezervami v kostiach. Výsledkom je osteoporóza.

Mechanizmus rozvoja osteoporózy

V kostnom tkanive neustále koexistujú dva vzájomne opačné procesy - osteogenéza (tvorba kostného tkaniva) a resorpcia kosti (deštrukcia). Kosť je živá štruktúra, ktorá poskytuje dôležité funkcie na udržiavanie a organizovanie ľudského tela. Ľudská kosť je komplexná sieť vzájomne prepojených a pretínajúcich sa kostných lúčov, ktorých smer pohybu a sila môžu pôsobiť proti mechanickým zaťaženiam pôsobiacim na kost ako celok (hmotnosť kosti a svalov, hmotnosť vnútorných orgánov a vonkajších zaťažení, zaťaženie v dôsledku polohy tela alebo pôsobiace na vonkajšie zrýchlenie atď.). Povaha záťaže sa mení v priebehu života človeka - zmeny telesnej hmotnosti, rast sa často mení s vekom, povaha zmien aktivity - to všetko robí kosť prispôsobivú sa novým podmienkam a udržuje odolnosť voči silám, ktoré na ňu pôsobia. Kostné lúče sú zničené na jednom mieste a formované na inom mieste - tento proces sa nazýva prestavba kostí a prebieha.

Za deštrukciu kostného tkaniva počas prestavby sú zodpovedné špeciálne bunky - osteoklasty, ktoré podobne ako buldozéry „uhryznú“ do kostného tkaniva a zničia ho. Tvorba nových kostných lúčov je vykonávaná bunkami „bricklayers“, osteoblastmi, ktoré tvoria nové kostné tkanivo - kostnou matricou, v ktorej sú ukladané vápenaté soli, ktoré zabezpečujú pevnosť vytvorenej štruktúry.

Hlavnou príčinou osteoporózy je posilnenie procesov resorpcie kostí v kombinácii s oslabením procesov tvorby kostí. Osteoporóza sa objaví, keď sa staré kostné tkanivo zničí a nové sa vytvorí v nedostatočnom množstve. Dôvodom môže byť aj nedostatočný príjem vápenatých solí v kosti - v tomto prípade je kosť mäkká, prestane vykonávať funkciu rámu a podporné funkcie..

Malo by sa pamätať na to, že príčiny osteoporózy sú vždy namierené proti vytváraniu novej kosti alebo „pomáhajú“ ničeniu kostného tkaniva - ktoré nakoniec vedú k zlomeninám..

Faktory rizika osteoporózy

V detstve a dospievaní proces tvorby kostí výrazne prevláda nad jej resorpciou. Čím je človek starší, tým viac začína deštrukcia kostí nad jeho formovaním. Obzvlášť sa zlepší proces kostnej resorpcie u žien po menopauze. Preto je osteoporóza u žien typickým a veľmi častým ochorením, ktoré sa vyskytuje v starobe..

Existujú faktory, ktoré zvyšujú riziko osteoporózy:

 • ženské pohlavie (ženy sú na túto chorobu náchylnejšie ako muži);
 • osteoporóza u príbuzných krvi v rodine (genetická predispozícia k tomuto ochoreniu je veľmi dôležitá);
 • vek (ako sme už uviedli, s vekom sa pravdepodobnosť výskytu choroby významne zvyšuje);
 • nízka pohyblivosť (imobilizácia, fixácia končatín alebo tela pacienta pri zraneniach, značná hmotnosť pacienta, duševné poruchy, ktoré bránia pohybu - všetky tieto stavy sú príčinou osteoporózy);
 • lieková terapia s použitím glukokortikoidov, vysokých dávok tyroxínu (syntetický analóg tyroidného hormónu); kostné tkanivo je tiež nepriaznivo ovplyvnené dlhodobým užívaním liekov obsahujúcich hliník - napríklad antacíd, ktoré sa používajú na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy pri gastritídach alebo peptických vredových chorobách;
 • pacient s nadváhou alebo podváhou.

Nie vždy môže pacient zmeniť príčiny osteoporózy, aj keď chápe, že môžu byť nebezpečné. V skutočnosti sa nedá zmeniť ani pohlavie, ani vek (hlavné rizikové faktory). Existujú však faktory, ktoré sa pacient môže a mal by zmeniť, aby sa znížilo riziko vzniku takéhoto nebezpečného ochorenia. Fajčenie, nadmerná konzumácia nápojov algokol a kofeín, nedostatok pohybu, nízka konzumácia potravín bohatých na vápnik (napríklad mliečnych), krátka doba na slnku, nedostatočný príjem vitamínu D, to všetko sa dá zmeniť, preto sa nazývajú modifikovateľné (variabilné) faktory nebezpečenstvo.

Osteoporóza - príznaky a znaky

Osteoporóza je bohužiaľ latentné ochorenie, ktoré trvá dlho bez živých príznakov, a preto sa jeho diagnóza často oneskoruje. Prvým príznakom je často zlomenina - až po zlomenine pacient začne vyšetrenie a zistí, že príčinou zranenia bola osteoporóza..

Existujú však príznaky, ktoré vám stále umožňujú všimnúť si toto ochorenie v skoršom štádiu, pred vypuknutím zlomenín. Pacienti sú často vyrušovaní zmenou polohy tela, výskytom sklopenia, znížením rastu, zrýchleným zničením tkaniva zuba. Bolesti kostí sú jedným z dôležitých znakov, ktoré umožňujú podozrenie na vývoj osteoporózy. Najčastejšie sa bolesti vyskytujú v chrbtici, stehnách, kostiach predlaktia a zápästí. Často sa bolesti zosilňujú s predĺženým pobytom v nepohodlnej polohe, s mechanickým stresom. Pri zlomenine alebo prudkom poklese výšky stavcov sa bolesti lokalizujú v chrbte, medzi lopatkami v bedrovej oblasti. Príznakmi nedostatku vápnika v krvi môže byť výskyt konvulzívnych svalových kontrakcií..

Diagnóza osteoporózy

Diagnóza osteoporózy v súčasnosti nepredstavuje významné ťažkosti. Potrebujeme iba pamätať na to, že tradičná rádiografia nie je schopná posúdiť stupeň rozvoja osteoporózy, takže na diagnostiku sa používajú iné metódy. Röntgenová difrakcia umožňuje iba podozrenie na prítomnosť osteoporózy charakteristickou zmenou hustoty kostí v röntgenových lúčoch, avšak na plánovanie liečby a vyhodnotenie dynamiky zmien hustoty kostí je potrebné mať kvantitatívne informácie o stave kosti - t.j. musíte byť schopní digitálne vyjadriť hustotu kostí.

Kvantifikácia hustoty kostí je základom diagnózy osteoporózy. Pre túto štúdiu bol vynájdený špeciálny termín - „denzitometria“, t. meranie hustoty. Často píšu inak - „osteodenzitometria“, pričom zdôrazňujú, že sa meria hustota kostí.

Denzitometria môže byť troch hlavných typov:

 • Röntgenová denzitometria (synonymá: DEXA, duálna energetická röntgenová počítačová denzitometria);
 • počítačová tomografická denzitometria;
 • ultrazvuková denzitometria.

Pri röntgenovej denzitometrii sa röntgenový snímok kosti odoberá v štandardných bodoch (zvyčajne existujú tri štandardné body: krk stehennej kosti, bedrová chrbtica a polomer). Po získaní röntgenového snímky vypočítava špeciálny počítačový program hustotu kostí v oblasti záujmu lekára a porovnáva ju s ukazovateľmi charakteristickými pre zdravého jedinca toho istého veku (toto sa nazýva Z-index) alebo pre zdravú osobu vo veku 40 rokov (takýto ukazovateľ sa nazýva T-index). ).

Diagnóza osteoporózy sa vykonáva odchýlkou ​​T-indexu od normálnych hodnôt:

 • od 0 do -1 - hustota kostí je normálna;
 • od -1 do -2,5 - osteopénia (zriedenie kostného tkaniva);
 • menej ako -2,5 - osteoporóza.

Pri počítačovej tomografickej denzitometrii sa počítačová tomografia vykonáva na multispirálnom tomografe s následným výpočtom hustoty kostí a porovnaním s referenciou. Vo výsledku sa vypočíta hustota 1 kubický centimeter kostného tkaniva v študovanej oblasti a vypočítajú sa indexy T a Z. Výhodou počítačovej tomografickej denzitometrie je jej vysoká presnosť a schopnosť vypočítať hustotu kostí bez ohľadu na hmotnosť pacienta, prítomnosť adhézií a kovových štruktúr, čo môže sťažiť získanie výsledkov pomocou konvenčnej röntgenovej denzitometrie. Nevýhodou denzitometrie na tomografe je zvýšené radiačné zaťaženie tela pacienta.

Ultrazvuková denzitometria sa vykonáva meraním rýchlosti ultrazvukovej vlny cez kostné tkanivo. Je dokázané, že zníženie hustoty kostí ho robí voľnejším a neumožňuje kosti rýchlo viesť zvukové vlny. Čím nižšia je hustota kostí, tým pomalšia je zvuková vlna pozdĺž povrchu kosti. Ultrazvukový denzitometer je vybavený špeciálnymi senzormi na meranie rýchlosti ultrazvuku pozdĺž povrchu kostí. Vstavaný softvér zariadenia umožňuje vypočítať hustotu kostí s určením indexov T a Z..

Pri ultrazvukovej denzitometrii sa na určenie hustoty používajú kosti lokalizované na povrchu - falangy prstov, polomer na predlaktí, predný povrch holennej kosti, V metatarzálna kosť na chodidle. Parametre vypočítané pomocou ultrazvukovej denzitometrie (T- a Z-indexy) možno porovnávať s rovnakými ukazovateľmi získanými rôntgenovou denzitometriou (to znamená, že ak bola osteoporóza detegovaná rôntgenovou denzitometriou, potom ultrazvuková denzitometria odhalí tie isté zmeny). Súčasne, ak pacient podstúpil röntgenovú denzitometriu počas prvého vyšetrenia, ktoré odhalilo osteoporózu a potom bola predpísaná osteoporóza, potom by sa druhá štúdia mala uskutočňovať pomocou rovnakej vyhodnocovacej metódy, t. vyhodnotiť účinnosť liečby. Rovnaké pravidlo sa samozrejme uplatňuje na ultrazvukovú denzitometriu - ak je liečba založená na výsledkoch počiatočného ultrazvukového vyšetrenia, potom by sa mali výsledky liečby monitorovať pomocou ultrazvukovej denzitometrie..

Diagnóza osteoporózy pomocou ultrazvukovej denzitometrie má niekoľko výhod - ultrazvuková denzitometria nie je sprevádzaná ožarovaním, môže sa vykonávať v prostredí priaznivom pre pacienta za pomerne krátky čas. Bezpečnosť štúdie je taká vysoká, že ultrazvuková denzitometria sa môže vykonávať pre deti aj pre tehotné ženy..

Stručne povedané, denzitometria môže úplne vyriešiť problém diagnostiky osteoporózy, zatiaľ čo akákoľvek denzitometrická metóda je lacná, bezbolestná, presná..

U všetkých žien vo veku 65 rokov by sa mala vykonať denzitometria - dodržiavanie tohto jednoduchého pravidla by mohlo významne znížiť výskyt zlomenín u starších žien. Zároveň je denzitometria absolútne indikovaná pre iné skupiny pacientov vrátane mladých pacientov. Medzi indikácie denzitometrie je potrebné uviesť nasledujúce:

 • skorý nástup menopauzy;
 • hormonálne poruchy u žien, sprevádzané nedostatkom estrogénu, s rozvojom amenorey (nedostatok menštruácie);
 • nízka telesná hmotnosť (aj v dôsledku choroby, ako je neurogénna anorexia);
 • prítomnosť krvných príbuzných trpiacich osteoporózou;
 • prítomnosť primárneho hyperparatyroidizmu (paratyroidného adenómu);
 • prítomnosť sekundárneho hyperparatyroidizmu v dôsledku chronického zlyhania obličiek;
 • tyreotoxikóza (kvôli chorobám, ako je difúzny toxický struma, toxická struma z polynodózy, toxický adenóm štítnej žľazy);
 • znížený testosterón u mužov;
 • predĺžená imobilizácia zlomeninami alebo inými zraneniami;
 • Itsenko-Cushingov syndróm a choroba;
 • dlhodobé používanie glukokortikoidov;
 • prítomnosť reumatických ochorení (spondylitída, reumatoidná artritída), ktoré sa často kombinujú s rozvojom osteoporózy.

Je dôležité pochopiť, že osteoporóza významne komplikuje liečenie ochorení kĺbov. Osteoporóza kĺbov znižuje pevnosť kĺbov kĺbových v kĺbe. V súčasnej dobe je rozšírená endoprotetika bedrových a kolenných kĺbov s artrózou. V tomto prípade sa pacientovi namiesto kíbu podá kovová endoprotéza, ktorá je pripevnená na kosti, ktoré tvoria kĺb. Stabilita výslednej konštrukcie priamo závisí od pevnosti kostí, ktoré nesú zaťaženie endoprotézou. Prítomnosť osteoporózy kĺbu vytvára predpoklady pre nestabilitu endoprotézy, fraktúru kosti v oblasti pripojenia endoprotézy a rozvoj závažných komplikácií. Preto je diagnóza zameraná na identifikáciu osteoporózy povinná pre všetkých pacientov, ktorí plánujú endoprotetiku.

Laboratórny výskum má pri diagnostike osteoporózy pomocnú hodnotu. Existuje celý rad markerov (nazývajú sa tiež „testy na osteoporózu“), ktoré nám umožňujú posúdiť závažnosť osteoporózy a dynamiku jej progresie (osteokalcín, kostná frakcia alkalickej fosfatázy, B-kríženie, pyridinolín atď.), Ale ich diagnostický význam je nižší ako význam denzitometrie..

Pri vyšetrení pacienta s podozrením na porušenie hustoty kostí sú povinné aj dôležité laboratórne ukazovatele:

 • ionizovaný vápnik, paratyroidný hormón, 25-hydroxyvitamín D;
 • TTG, T4 St. (hormóny štítnej žľazy);
 • pre ženy - pohlavné hormóny (estradiol, testosterón atď.);
 • pre mužov - hladina voľného testosterónu v krvi.

Liečba osteoporózy

V súčasnosti je možné povedať, že liečba osteoporózy by sa mala vykonávať v špecializovaných centrách so značnými skúsenosťami s liečbou pacientov s touto patológiou. Osteoporóza je komplexný multifaktoriálny problém, pri vývoji ktorého sú zodpovedné endokrinné, súvisiace s vekom, behaviorálne faktory, preto sa na liečbe osteoporózy často zúčastňujú lekári viacerých profilov (endokrinológ, reumatológ, kardiológ, neurológ). Jeden lekár musí byť zároveň hlavným lekárom, musí byť „dirigentom“ tohto orchestra, musí vedieť, ako liečiť osteoporózu a určiť taktiku vyšetrenia, ako aj rozhodnúť, ktorí odborníci by sa mali v prípade potreby zapojiť do konzultácií. Takýto lekár je väčšinou endokrinológ - práve endokrinológovia v súčasnosti liečia osteoporózu najčastejšie..

Severozápadné endokrinologické centrum ako špecializované endokrinologické centrum poskytuje komplexnú diagnostiku a liečbu osteoporózy v Petrohrade, Vyborgu a ďalších mestách Leningradskej oblasti. Endokrinológovia centra nezávisle vykonávajú ultrazvukovú denzitometriu pre pacientov, čo vám umožňuje rýchlo určiť diagnózu a určiť, ako liečiť osteoporózu, ako aj objektívne vyhodnotiť výsledky liečby.

Hlavnými úlohami pri liečbe osteoporózy sú zvýšenie kostnej hmoty (zvýšením ukladania nového kostného tkaniva a znížením deštrukcie existujúcich), zabránenie vzniku zlomenín, zníženie alebo úplné odstránenie bolesti, zabezpečenie optimálneho motorického režimu pre pacientov..

Liečba osteoporózy pozostáva z niekoľkých dôležitých a vzájomne súvisiacich krokov:

 • v prvom rade sa vykonáva liečenie hlavných chorôb, ktoré spôsobujú osteoporózu (tyreotoxikóza, hypotyreóza, Itsenko-Cushingov syndróm a choroba, hypogonadizmus atď.);
 • terapia zameraná na zvýšenie kostnej hmoty (vápnik, vitamín D, lieky zo skupiny bisfosfonátov - fosamax, forosa, fosavans, zometa, aklast, bonviva atď.);
 • lieky zamerané na zníženie intenzity syndrómu bolesti.

V rámci tohto článku sa nebudeme podrobne zaoberať liečbou zameranou na liečbu základného ochorenia, ak existuje, bude to trvať príliš dlho. Poďme diskutovať o modernom koncepte liečby osteoporózy zameranom na zvýšenie kostnej hmoty..

V súčasnosti je najúčinnejšia kombinovaná liečba osteoporózy pomocou:

 • prípravky vitamínu D (aquadetrim, vigantol) alebo aktivované formy vitamínu D (alfacalcidol, alfa D3-Teva, etalfa);
 • prípravky na báze vápnika (obsahujúce uhličitan vápenatý alebo citrát vápenatý);
 • prípravky bisfosfonátovej skupiny.

Ak sú prvé dve skupiny liekov (vitamín D a vápnik) zamerané na zvýšenie tvorby kostí zvýšením príjmu vápnika v tele pacienta, druhá skupina (bisfosfonáty) je zameraná na potlačenie resorpcie kostí (rozklad kostí). Hlavným účinkom bisfosfonátov je blokovanie činnosti osteoklastov - buniek zodpovedných za deštrukciu kostného tkaniva. V súčasnosti sa považuje za bezpečné brať aj veľmi dlhý až 10 rokov príjem bisfosfonátov. Najlacnejším a najviac študovaným liekom z tejto skupiny je alendronát sodný (fosamax, forosa), ktorý sa užíva raz týždenne. Iné lieky, ktoré sa objavia neskôr, vám ich umožňujú užívať raz mesačne alebo raz za niekoľko mesiacov. Bisfosfonáty pri osteoporóze - hlavná „šoková sila“ lekárov z dôvodu jej účinnosti a bezpečnosti.

Správne vybraná liečba osteoporózy môže zvýšiť hustotu kostí o 5 až 10% ročne, čo výrazne znižuje riziko zlomenín. Malo by sa pripomenúť, že táto terapia je dlhodobá a je navrhnutá pre roky používania. Nemyslite si, že liečba do jedného až dvoch mesiacov prinesie prinajmenšom viditeľný výsledok.

Aká strava je potrebná pre osteoporózu?

Diéta na osteoporózu nemá žiadne zvláštne tajomstvá - stačí zaistiť dostatočný príjem vitamínu D a vápnika, ktorý je potrebný na tvorbu nového kostného tkaniva. Mliečne výrobky, ryby, kapusta (vrátane brokolice) a rôzne orechy sú najbohatšie na vápnik. Hlavným zdrojom príjmu vitamínu D v tele sú ryby (alebo rybí olej). Po vystavení slnečnému žiareniu sa v pokožke tvorí značné množstvo vitamínu D..

Pri plánovaní stravovania s osteoporózou by sa však malo pamätať na to, že diétne „cvičenia“ nemôžu odstrániť nedostatok vápnika ani nedostatok vitamínu D. V prevažnej väčšine prípadov je strava iba jedným z prvkov liečby osteoporózy a mala by byť sprevádzaná doplnením vápnika a Vitamín D vo forme tabliet - to je jediný spôsob, ako eliminovať dlhodobo sa vyskytujúci chronický nedostatok vitamínu D.

Komplikácie osteoporózy

Hlavnou a najnebezpečnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny. Najnebezpečnejšie zlomeniny sú zlomeniny stavcov, krčka stehnovej kosti. V súčasnosti je osteoporóza „v dôsledku zlomenín krčka stehennej kosti“ na štvrtom mieste medzi príčinami úmrtnosti na svete (na druhom mieste iba na cievne ochorenia, onkológiu a cukrovku). Osteoporóza chrbtice vedie k rozvoju kompresných zlomenín, aj keď sú vystavené malému zaťaženiu (napríklad pri páde z výšky svojej výšky alebo pri pristávaní po skoku). Je dôležité pochopiť, že nehybnosť po zlomenine chrbtice alebo femorálneho krku končí vo významnom počte prípadov preležaninami, kongestívnou pneumóniou, infekčnými komplikáciami a trombózou. Len včasná chirurgická liečba je schopná znížiť úmrtnosť na zlomeniny bedra, ale bohužiaľ ju nemožno vykonať u mnohých starších pacientov kvôli závažnej komorbidite. Spinálna osteoporóza sa všeobecne nedá chirurgicky korigovať. Preto je jedinou účinnou metódou liečby osteoporózy včasná diagnostika a kombinovaná konzervatívna liečba - jediný spôsob, ako zabrániť vzniku zlomenín..

Ako sa predchádza osteoporóze??

Prevencia by mala zahŕňať niekoľko oblastí súčasne zameraných na odstránenie predtým uvedených rizikových faktorov pre osteoporózu.

Je dôležité zabezpečiť dostatočný príjem vápnika a vitamínu D z potravy - preto by ste mali používať mliečne výrobky a iné potraviny bohaté na vápnik uvedené vyššie. Alkohol a kofeínové nápoje a potraviny by sa mali znížiť..

Existuje mnoho vedeckých štúdií, ktoré dokazujú, že dlhodobý príjem prípravkov vápnika a vitamínu D na účely prevencie môže znížiť riziko osteoporózy. Užívanie miernych dávok vápnika s vitamínom D počas 3 až 4 rokov nevedie k rozvoju vedľajších účinkov, ale môže zlepšiť hustotu kostí. Stačí uhličitan vápenatý brať v dávke 500 mg s 200 IU vitamínu D dvakrát denne (napríklad vápnik D3 Nycomed 1 tableta 2-krát denne alebo kalcemín vopred 1 tableta 2-krát denne). Doplnenie vápnika a vitamínu D je bezpečné aj pri urolitiáze. Zároveň by sa o otázke preventívnej liečby malo rozhodnúť aj po konzultácii s endokrinológom.

Fyzická aktivita je ďalším faktorom pri prevencii rozvoja osteoporózy. Prevencia pomocou fyzickej aktivity vám umožňuje zvýšiť zaťaženie kostí a stimulovať jej posilnenie.

Pre ženy počas menopauzy je dôležitým faktorom pri prevencii osteoporózy použitie hormonálnej substitučnej terapie, ktorá umožňuje po dlhú dobu „napodobňovať“ normálnu funkciu vaječníkov a znižovať riziká spojené s vyhynutím prirodzenej hormonálnej funkcie vaječníkov. Takáto terapia je tiež účinným faktorom pri liečbe osteoporózy, ak už vznikla. Samozrejme, že výber liečby je uskutočňovaný endokrinológom.

Nemali by ste zabudnúť na potrebu kontrolovať funkciu štítnej žľazy v prípade podozrenia na osteoporózu. Na to stačí urobiť ultrazvuk štítnej žľazy a zložiť základnú sadu testov (zvyčajne na prvé vyšetrenie stačí darovať krv na TSH, T4 St., protilátky na tyroperoxidázu). Pri skúškach nezabudnite na potrebu kontrolovať hladinu ionizovaného vápnika ročne! Včasné zistené zvýšenie alebo zníženie hladín vápnika v krvi značne uľahčuje liečbu.

Liečba osteoporózy v endokrinologickom centre na severozápade

Centrom osteoporózy nie je iba kancelária, kde lekár vedie schôdzku, ktorá chápe, ako liečiť osteoporózu a ako ju zistiť. Pod centrom osteoporózy odborníci zvyčajne znamenajú komplexnú kliniku, v ktorej lekári berú špeciality potrebné na liečbu osteoporózy. Ak máte podozrenie, že máte osteoporózu a hľadáte lekára, ktorý potrebujete, obráťte sa na svojho endokrinológa. Je to endokrinológ - tento lekár, ktorý lieči osteoporózu najčastejšie a najúčinnejšie.

Endokrinológovia v Severozápadnom endokrinologickom centre majú dva jedinečné vlastnosti: každý z nich nezávisle vykonáva ultrazvukovú denzitometriu a nezávisle vykonáva ultrazvuk štítnej žľazy. To vám umožní diagnostikovať osteoporózu pri prvom vymenovaní lekára a určiť, ktoré vyšetrenie a liečba by sa mala ďalej predpísať. Endokrinológ môže predpísať hormonálnu substitučnú terapiu pre menopauzu, normalizovať funkciu štítnej žľazy, predpísať bisfosfonáty a vápnikové prípravky na osteoporózu. Schopnosť vykonávať denzitometriu priamo na recepcii je tiež dôležitá, pretože umožňuje lekárovi skontrolovať kvalitu liečby bez toho, aby opustila svoju kanceláriu - v skúsených rukách sa denzitometria vykonáva za 15 minút a okamžite poskytuje informácie o tom, ako kostné tkanivo reaguje na predpísanú liečbu..

Ultrazvuková denzitometria sa vykonáva pomocou prístroja OmniSense 8000S vyrábaného spoločnosťou BeamMed (Izrael). V priebehu štúdie sa určia všetky štandardné kostné charakteristiky a vypočítajú sa T a Z kritériá..

Endokrinológovia zo Severozápadného endokrinologického centra predpisujú lieky na osteoporózu v súlade s najmodernejšími odporúčaniami Ruskej asociácie pre osteoporózu, európskych a amerických asociácií endokrinológov. Liečba osteoporózy pravdepodobne nebude jediná - už sme predtým diskutovali o tom, že kombinovaná liečba, ktorá zahŕňa vápnik, vitamín D, bisfosfonáty a správnu výživu, je najúčinnejšia..

Liečba osteoporózy ľudskými prostriedkami nie je naším profilom. Nanešťastie vývoj tradičnej medicíny (t.j. medicíny založenej na tradíciách, vrátane rastlinnej medicíny) dlho ignoroval ochorenie, ako je osteoporóza. Ľudové lieky na narušenie hustoty kostí sa takmer nikdy nepoužívali - pretože pred vynálezom denzitometrie ľudia nevedeli, že by sa hustota kostí mohla znížiť! Preto, keď lekár lieči osteoporózu, ľudové prostriedky sa nepoužívajú - jednoducho nemáme v arzenáli účinné a bezpečné lieky z ľudovej sekcie..

Liečba osteoporózy je zdĺhavý proces, ktorý trvá niekoľko rokov. Všetky moderné štúdie však naznačujú, že hustota kostí sa dá účinne zvýšiť a významne znížiť riziko zlomenín.

V zriedkavých prípadoch, keď pacient v priebehu diagnózy odhalí primárny hyperparatyreoidizmus (paratyroidný adenóm), sa zvyčajne vyžaduje chirurgická liečba, ktorá je najúčinnejšou metódou, ktorá môže dramaticky zvýšiť hustotu kostí v prvom roku po liečbe. Pacientom, ktorí potrebujú chirurgický zákrok, poskytujú pomoc endokrinológovia centra. V súčasnosti je Severozápadné centrum pre endokrinológiu lídrom v chirurgickej liečbe primárnej hyperparatyreózy v Rusku. Pri liečbe hyperparatyreózy u pacientov s chronickým zlyhaním obličiek je centrum na prvom mieste v Európe. Chirurgia pri hyperparatyreóze sa vykonáva minimálne invazívnym spôsobom pomocou video zariadenia.

V Severozápadnom endokrinologickom centre sú prijatí pacienti s osteoporózou:

Bychenkova Elizaveta Vadimovna,

endokrinológ, člen Ruskej asociácie endokrinológov, Ruskej asociácie pre osteoporózu, Európskej tyrologickej asociácie,

vedie recepciu v Petrohradskej pobočke Centra pre endokrinológiu (Kronversky pr., 31, 200 metrov od stanice metra Gorkovskaya, telefón na nahrávanie (812) 498-10-30, od 7.30 do 20.00, okrem nedele)

Isheiskaya Maria Sergeevna,

endokrinológ, člen Ruskej asociácie endokrinológov, Ruskej asociácie pre osteoporózu, Európskej tyrologickej asociácie,

hosťuje recepciu v pobočke Vyborg Centra pre endokrinológiu (Vyborg, Pobedy ave., 27A, telefón na nahrávanie (81378) 36-306, od 7.30 do 20.00, sedem dní v týždni)

Kulikova Elena Alexandrovna,

lekár najvyššej kategórie, endokrinológ, detský endokrinológ, kandidát lekárskych vied.

vedie recepciu v Primorskej pobočke Centra pre endokrinológiu (ul. Savushkina, 124, budova 1, tel. 344-0-344, pracovné dni od 7,00 do 21,00, víkendy od 7,00 do 19,00)


Náklady na služby endokrinologického centra:

 • počiatočná konzultácia s endokrinológom - 1850 rubľov;
 • opakovaná konzultácia s endokrinológom - 1600 rubľov;
 • primárna konzultácia s endokrinológom, Ph.D. - 2200 rubľov;
 • opakovaná konzultácia s endokrinológom, Ph.D. - 1850 rubľov;
 • Ultrazvuk štítnej žľazy - 1150 rubľov;
 • Ultrazvuk štítnej žľazy expertnej triedy, vedený chirurg-endokrinológom - 1400 rubľov.

osteomalácia

Osteomalacia je systémové ochorenie kostného tkaniva dospelých, ktoré sa vyznačuje porušením mineralizačných procesov novej kostnej matrice.

Parathormón

Všetko o parathormóne - čo to je, štruktúra parathormónu a jeho pôsobenie, produkčný mechanizmus, interakcia s inými látkami (vápnik, kalcitonín, vitamín D), príčiny zvýšenia a zníženia parathormónu, informácie o tom, kam preniesť paratyroidný hormón

Vitamín D a osteoporóza

Hladina vitamínu D v krvi je jedným z najdôležitejších faktorov určujúcich metabolizmus v ľudskom kostnom tkanive. Pokles hladiny vitamínu D v krvi vedie k prudkému narušeniu absorpcie vápnika z potravy do krvi, čo vedie k rozvoju osteoporózy (zníženie hustoty minerálov v kostiach) s vysokým rizikom zlomenín.

Vitamín D a paratyroidné adenómy

Medzi koncentráciou vitamínu D v krvi a chorobami príštítnych teliesok existuje úzka súvislosť. Nízke hladiny vitamínu D v krvi môžu viesť k rozvoju sekundárneho hyperparatyroidizmu alebo k objaveniu sa adenómov prištítnych teliesok (primárny hyperparatyroidizmus).

Vitamín D a autoimunitné ochorenia

Vitamín D je silný faktor, ktorý moduluje (mení) činnosť imunitného systému - tak v smere zvyšovania napätia imunitného systému, ako aj v smere správneho pôsobenia síl imunitného systému.

Vitamín D a nádory

Vitamín D je silný protinádorový prostriedok, hoci väčšina pacientov to nevie. Normálna koncentrácia vitamínu D v krvi nás chráni pred nádormi žalúdka a hrubého čreva, ženami pred nádormi prsných žliaz a mužmi pred nádormi prostaty.

Paratyroidný adenóm (primárna hyperparatyreóza, sekundárna a terciárna hyperparatyreóza)

Paratyroidný adenóm - informácie o príčinách, symptómoch, metódach diagnostiky a liečby

Ak je hladina vápnika v krvi zvýšená.

Čo robiť, ak je hladina vápnika v krvi zvýšená? O ktorých chorobách môže hovoriť vysoká hladina vápnika v krvi? Aké ďalšie vyšetrenia sú potrebné pre pacientov s vysokým obsahom vápnika? Kam hľadať radu o vysokom vápniku v krvi? Tento článok odpovedá na všetky tieto otázky.

hypoparathyreoidismus

Hypoparatyreóza je klinický syndróm spôsobený znížením tvorby paratyroidného hormónu alebo narušením jeho činnosti na periférnych tkanivách tela.

Analýzy v Petrohrade

Jednou z najdôležitejších etáp diagnostického procesu je vykonanie laboratórnych testov. Pacienti musia najčastejšie vykonávať krvné testy a analýzu moču, ale často sú predmetom laboratórnych štúdií aj iné biologické materiály..

Test na hormóny štítnej žľazy

Krvný test na hormóny štítnej žľazy je jedným z najdôležitejších v praxi endokrinologického centra v severozápadnom regióne. V tomto článku nájdete všetky informácie, s ktorými sa musia oboznámiť pacienti, ktorí sa chystajú darovať krv hormónom štítnej žľazy.

Paratyroidná chirurgia

Severozápadné centrum pre endokrinológiu a endokrinnú chirurgiu vykonáva operácie zamerané na odstránenie adenómov prištítnych teliesok pre všetky typy hyperparatyreózy. Našimi pacientmi sa každoročne stáva viac ako 800 pacientov s týmto ochorením.

Konzultácie s endokrinológom

Diagnostiku a liečbu chorôb endokrinného systému vykonávajú špecialisti Severozápadného endokrinologického centra. Endokrinológovia centra sa pri svojej práci opierajú o odporúčania Európskej asociácie endokrinológov a Americkej asociácie klinických endokrinológov. Moderné diagnostické a lekárske technológie poskytujú optimálny výsledok liečby.

Test na vitamín D

Krvný test na vitamín D ukáže, či ľudské telo prijalo dostatočné množstvo vitamínu D. V oblasti zvýšeného rizika nedostatku vitamínu D sú obyvatelia celého Ruska.

denzitometria

Denzitometria je metóda na stanovenie hustoty ľudského kostného tkaniva. Termín "denzitometria" (z latinských denzitov - hustota, metria - meranie) sa používa pri metódach na kvantitatívne stanovenie hustoty kostí alebo jej minerálnej hmoty. Hustotu kostí je možné určiť pomocou röntgenovej alebo ultrazvukovej denzitometrie. Údaje získané počas denzitometrie sa spracúvajú pomocou počítačového programu, ktorý porovnáva výsledky s ukazovateľmi akceptovanými ako norma pre ľudí rovnakého pohlavia a veku. Hustota kostného tkaniva je hlavným indikátorom, ktorý určuje pevnosť kosti, jej odolnosť voči mechanickému namáhaniu

recenzia

Príbehy pacientov
Video referencie: skúsenosti s kontaktovaním Severozápadného centra pre endokrinológiu

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteoporóza je mimoriadne bežné ochorenie charakterizované poklesom hustoty kostí. Zvyšujúcu sa frekvenciu diagnostikovaných prípadov osteoporózy možno do istej miery vysvetliť nielen zhoršením zdravotného stavu obyvateľstva, ale zvýšením očakávanej dĺžky života (choroba postihuje najmä ľudí v staršej vekovej skupine)..
Ak je konzervatívna liečba neúčinná, vykoná sa chirurgická operácia po dobu 1,5 mesiaca, aby sa odstránila medziobratlová hernia. Pri výbere chirurgického zákroku sa berie do úvahy forma patológie, jej lokalizácia a štádium priebehu.
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!