loader

Hlavná

Pažerák

Príčiny a liečba obmedzenej kýly pri deťoch

Obmedzená tříslová kýla u detí je patológia charakterizovaná náhlou kontrakciou prietrže hernie, medzi ktorou sa zviera hernálny vak a časti vnútorných orgánov, ktoré do neho spadnú. Na rozdiel od porušenia u dospelých, keď je patológia naliehavá, nie je tento proces u detí taký kritický. Operácia sa vykonáva, iba ak existujú dôkazy vzhľadom na vekovú kategóriu dieťaťa a intenzitu symptómov.

Obmedzená brušná prietrž u detí je patológia charakterizovaná náhlou kontrakciou prietrže hernie.

Príčiny porušenia a jeho druhy

Vo väčšine prípadov dôjde k porušeniu formácie prietrže v ingvinálnej oblasti u dievčat, vaječník, prívesky alebo časť maternice sa môžu dostať do brány prietrže. U chlapcov padajú slučky omentum a ďalšie orgány brušnej dutiny hlavne do vaku. V závislosti od povahy porušenia a závažnosti sa rozlišujú tieto typy patologických procesov:

 • primárne - vyskytuje sa súčasne s vyčnievaním herniálneho vaku, vak je porušený v dôsledku motorickej aktivity dieťaťa, napríklad keď sa dieťa pokúša sadnúť alebo prudko vstáva;
 • sekundárne - porušenie sa vyskytuje v prítomnosti už vytvorenej prietrže v slabinách dieťaťa.

Porušenie môže byť spôsobené náhlym pohybom, vysokým tlakom v brušnej dutine v dôsledku silného a dlhodobého kašľa u dieťaťa. Zápcha môže spôsobiť zápchu.

Prvé príznaky

Znaky môžu mať rôznu intenzitu v závislosti od veľkosti, v ktorej bol pôvodne výčnelok:

 • bolesť lokalizovaná v výstupku a siahajúca až k spodnému bruchu a slabine;
 • záchvaty nevoľnosti a zvracania;
 • zápcha.

Symptómy, ako je nevoľnosť a zvracanie, sa pri porušení vždy neobjavia. Prítomnosť týchto príznakov závisí od toho, ktoré orgány sú v herniálnom vaku. Ak je u chlapcov zvieraná spermatická šnúra, bude nauzea neprítomná. Ak sú brušné orgány zovreté, nevoľnosť bude indikovať dysfunkciu tráviaceho systému.

Ak herniálna formácia v slabinách dosiahla veľkú veľkosť, pri stlačení sa znaky zvýraznia.

Bolesť je silná, zhoršená kontaktom s herniou. Zvracanie, narušená črevná motilita, zväčšuje sa veľkosť žalúdka, je ťažšie, silná plynatosť.

Dieťa nemôže ísť na záchod, oneskorené výkaly spôsobujú intoxikáciu tela. Celkový stav sa zhoršuje, telesná teplota rýchlo stúpa. Pokožka v mieste herniálneho výčnelku získava namodralý odtieň alebo sčervenenie.

Zvýšenie porušenia prietrže môže spôsobiť zvýšenie telesnej teploty.

Diagnóza zovretej prietrže u detí

Ak máte podozrenie na porušenie slabinovej prietrže u dieťaťa, musíte sa poradiť s chirurgom. Hlavnou metódou diagnostiky patologického stavu je ultrazvuk. Pri miernom symptomatickom zobrazení môže byť potrebné vykonať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, ktoré ukazuje stav spojivového tkaniva v oblasti tvorby inguinálnej formácie..

U dievčat je diagnóza kýly komplikovaná skutočnosťou, že vaječník sa často dostáva do vaku, ktorý sa pri stlačení často skrúti do nohy..

Ak porušenie nie je ostré, ale postupné, podľa príznakov, obmedzenú prietržovú prietrž možno zamieňať s cystou, ktorá sa tvorí na kanáli Nukiev.

Diferenciálna diagnóza obmedzenej trieslovej prietrže a cysty nie je prístupná Vykoná sa primárna diagnóza - porušenie prietrže, vykoná sa vhodná liečba. Potreba diferenciálnej diagnostiky je spôsobená skutočnosťou, že identické príznaky majú choroby, ako je cysta na spermatickej šnúre u chlapcov a lymfadenitída..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Obmedzená hernia u detí si nevyžaduje vždy chirurgický zákrok. Vysvetľuje to skutočnosť, že novorodenci a deti mladšie ako 3 roky majú vysokú pravdepodobnosť, že sa vzdelávanie nastaví samostatne..

Operácia je často predpisovaná dievčatám, pretože ich porušenie, keď sa vaječníky, doplnky a maternica dostanú do vaku, má vážne následky.

Operácia je často predpisovaná dievčatám, pretože ich porušenie, keď sa vaječníky, prívesky a maternica dostanú do vaku, má v budúcnosti vážne následky.

Prípady, keď k porušovaniu predpisov u detí dochádza iba chirurgickým zákrokom:

 • vek dieťaťa v čase porušenia je 1 rok alebo starší, čo je relatívna indikácia, potreba chirurgického zákroku závisí od závažnosti klinického prípadu;
 • intenzívny symptomatický obraz so silnou bolesťou, poruchy tráviaceho systému, ktoré nemožno odstrániť konzervatívnymi metódami liečby;
 • porušenie formácie hernie pri dievčatách s reprodukčným systémom vstupujúcim do vaku;
 • konzervatívne metódy nedávajú pozitívny účinok;
 • vysoké riziko komplikácií: peritonitída, sepsa, nekróza mäkkých štruktúr obmedzených vnútorných orgánov;
 • prítomnosť anémie spôsobenej porušením.

V prítomnosti mierneho symptomatického obrazu sa lekári snažia maximálne oddialiť čas na chirurgický zákrok, pretože vždy existuje možnosť samočinnej redukcie. Ak sú príznaky výrazné, vyžaduje sa chirurgický zákrok.

Chirurgický zákrok

Procedúra na odstránenie prietrže sa vykonáva v celkovej anestézii. Priebeh operácie je rovnaký bez ohľadu na spôsob prevádzky.

Je nainštalovaný sieťový implantát, aby sa zabránilo recidíve.

Lekár odreže tašku, zadržané vnútorné orgány sa vrátia do pôvodnej anatomickej polohy, predbežne vyhodnotia ich stav.

Ak porušenie viedlo k nekróze častí orgánu, musia sa odstrániť. Potom sa vak vyreže, brány sa zošijú neabsorbovateľnými niťami.

Biologické materiály samotného pacienta, napríklad šľachy, sa môžu použiť na uzatvorenie brán..

Aby sa predišlo opakovanej strate vzdelania, je nainštalovaný sieťový implantát, šikmé svaly brucha sú zošité do svalov v brušnej oblasti, čo pomáha posilniť svalový korzet. Vzhľadom na blízkosť kýly pohlavných orgánov si operácia prietrže vyžaduje čo najpresnejšiu prácu chirurga. Spôsoby prevádzky sa vyberajú jednotlivo.

Otvorená prevádzka

Lekári uprednostňujú otvorenú metódu odstránenia s rezom do dutiny v inguinálnej oblasti. Aj keď táto technika predlžuje rehabilitačné obdobie, lekár má možnosť posúdiť stav obmedzených vnútorných orgánov, vykonať ďalšiu diagnostiku. Nevýhodou tejto metódy je dlhá regenerácia po otvorenej operácii.

Lekári uprednostňujú otvorenú metódu odstránenia s rezom do dutiny v inguinálnej oblasti.

laparoskopia

Minimálne invazívna metóda chirurgického odstránenia vzdelania v oblasti trieslovín. Nevyžaduje zárezy kože, všetky chirurgické nástroje sa vkladajú malými vpichmi do kože.

Prostredníctvom jedného vpichu na koži sa zavedie špeciálne zariadenie - endoskop, ktorý je flexibilnou trubicou s kamerou, ktorá vysiela obraz na obrazovke monitora..

Lekár tak uvidí všetko, čo sa stane, bez priameho prístupu na miesto operácie.

Výhoda laparoskopie: rýchla rehabilitácia, minimálne riziko komplikácií (pravdepodobnosť infekcie alebo poranenia susedných vnútorných orgánov).

Pooperačné ošetrenie

Všetky kýly po chirurgickom zákroku majú vysokú pravdepodobnosť recidívy. Aby sa predišlo takejto komplikácii, je potrebné počas obdobia zotavenia dodržiavať pokyny lekára. Dieťa musí bezpodmienečne nosiť obväz. Fixačný obväz noste iba pri dlhodobom kašľaní, plaču a aktívnym pohybom.

Na posilnenie svalov abs je potrebná denná gymnastika. Druhy cvičení sa vyberajú individuálne v závislosti od veku dieťaťa.

Určite dodržiavajte diétu. Výrobky, ktoré môžu spôsobiť zápchu, nadúvanie a hromadenie plynov, sú vylúčené z detskej stravy. To všetko môže spôsobiť zvýšenie vnútrobrušného tlaku a vyvolať opätovný výskyt vzdelania v slabinách.

prevencia

Aby sa predišlo výskytu patológie a jej porušovaniu, odporúča sa dieťaťu veľa nedávať a často plakať, od prvých dní života musíte robiť gymnastiku.

Jednoduché cvičenia pomôžu posilniť svaly brušnej dutiny, predchádzať zápche a kolike, zlepšovať črevnú pohyblivosť.

Ženy, ktoré dojčia, musia dodržiavať diétu. Ak sa nedá predísť vzniku slabinovej prietrže alebo ak je patológia vrodená, je potrebné vykonať jej včasnú konzervatívnu liečbu..

Inguinálna kýla u chlapcov, dievčat. Foto, ako to vyzerá, príznaky, liečba, odstránenie

Inguinálna kýla, ktorá sa často prejavuje v prvom roku života, vyžaduje, aby rodičia pohotovo zareagovali, konzultovali chirurga a správne ošetrenie.

Ak je choroba v počiatočnom štádiu, môžete to urobiť bez chirurgického zákroku, ale iba chirurgický zákrok dokáže vyliečiť zanedbanú formu. V ranom veku bude operácia rýchla a bez komplikácií. Podľa štatistík sú dievčatá diagnostikované s patológiou menej často ako chlapci.

Inguinálna kýla: čo to je, klasifikácia

Inguinálna hernia je patológia, ktorá vyvoláva vyčnievanie vnútorných orgánov pobrušnice pod kožou prostredníctvom prírodných otvorov umiestnených v slabinách. U detí je veľa alebo jeden výčnelok. Najčastejšou príčinou sú jemné štruktúry prednej brušnej steny, vrodené alebo získané faktory..

U chlapcov je prítomnosť prietrže zrejmá, ak sa počas chôdze cíti nepohodlie a bolesť, v slabinách sa objaví opuch..

Ak má dieťa toto ochorenie, musíte vedieť, čo robiť v tejto situácii:

 • súhlasiť s operáciou, aby sa predišlo komplikáciám;
 • choroba je zdraviu nebezpečná, pretože v každom okamihu môže dôjsť k stlačeniu;
 • v prípade porušenia je nevyhnutne potrebná hospitalizácia;
 • núdzový zásah zvyšuje riziko recidívy.

Vrodená forma u detí je šikmá. V tejto podobe padnú logani po prsteň do slabín. Priama prietrž je zriedkavý jav, ktorý sa vyznačuje výstupom cez defekt vo svale vonkajšieho trieslovinového kruhu. Kýla môže byť lokalizovaná na jednej zo strán - vpravo alebo vľavo alebo okamžite na oboch stranách.

U chlapcov je v detstve patológia zistená na pravej strane (60%). Mierne menej často (30%) zľava a iba u niektorých pacientov je lokalizovaný na oboch stranách slabín. Lekári tiež klasifikujú inginy a trieslovinové hernie.

Príčiny slabinovej prietrže u detí

V období rastu plodu sa vytvára spolu so všetkými ostatnými orgánmi vo vnútri materského lona špeciálny kanál, ktorý začína od pobrušnice smerom k slabine. V tejto chvíli sa vytvárajú podmienky, ktoré pomôžu niektorým orgánom presunúť sa na miesto, ktoré potrebujú.

Je to kvôli osobitným vývojovým podmienkam, ktoré ovplyvňujú mužské telo. Hlavným dôvodom prejavu choroby u dojčiat je však nesprávne dozrievanie väziva maternice..

Ale nielen abnormálny vývoj vo vnútri lona vyvoláva vývoj ochorenia, existuje aj niekoľko ďalších faktorov:

 • nadváhou;
 • nedostatočné rozvinutie svalov brušnej steny;
 • konštantné zaťaženie;
 • peritoneálne zranenie.

Intuitívna hernia u detí (chlapcov) sa objavuje v dôsledku skutočnosti, že sa v lone vyskytli vývojové abnormality. Chirurg môže diagnostikovať chorobu v prvých hodinách po narodení. V určitom čase sa už dozreté semenníky nachádzajú blízko obličiek. Keď sa dieťa narodí, pošle sa do mieška špeciálnym kanálom a súčasne sa zúčastní pobrušnice..

Schéma ukazuje, ako vyzerá pri trochu prietržovej kýly u detí.

Potom sa postupne začína tvoriť vrecko - vaginálny proces, ktorý musí byť pred narodením úplne zarastený. V prípade, že tento proces neprerastá, môžu peritoneálne orgány spadnúť do lúmenu. Pokiaľ ide o dievčatá, vrodená forma choroby je pre nich zriedkavá, pretože takýto proces nemajú, získaná forma je zriedkavo diagnostikovaná..

Po narodení sa herniálny vak vytvára zriedka. Najčastejšie sa u adolescentov diagnostikuje silnejší sex.

Môže existovať niekoľko dôvodov pre rozvoj tohto ochorenia:

 • operácia šourku alebo vnútorných orgánov v ranom detstve;
 • peritoneálne tkanivá sú nesprávne vyvinuté;
 • nadmerné zaťaženie - šport, vrátane vzpierania.

Je možné vizuálne identifikovať výčnelok v slabinách, ale je veľmi ťažké ho vyliečiť bez chirurgického zákroku.

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Intuálna hernia u detí (chlapcov) v prvých dňoch po narodení a o niečo staršia sa prejavuje vo forme mierneho opuchu kože, lokalizovaného v slabinách. O jej prítomnosti sa dá povedať aj opuch v miešku. Často si všimnete opuch, ktorý je zrejmý iba vtedy, keď dieťa kašle alebo plače.

Preto sa dospelí často domnievajú, že vagíny sú spojené s herniou, ale choroba sa vyskytuje u dojčiat kvôli plaču, ale existuje veľa dôvodov. U dievčat je choroba diagnostikovaná menej často. Majú chorobu, ak slučka čriev alebo vaječníkov tlačí peritoneálnu stenu v slabinách, niekedy môže dosiahnuť labia majora. Tento výstupok na tele pripomína predĺženú šnúru.

Ak je po narodení dievčaťa zreteľne viditeľný opuch stydkých pyskov, môže to byť vyvolané nadbytkom tekutín alebo zvýšenou hladinou hormónov, ktoré sa od matky dostali bezprostredne pred narodením. Tento opuch nepoškodí dieťa, za pár dní zmizne bez pomoci.

Intuálna hernia u detí (chlapcov a dievčatá) často spôsobuje bolesť v slabinách a bruchu. Môže dať krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Práve tieto príznaky často spôsobujú plač a nálady v prvom roku života. Ale staršie deti hovoria dospelým o bolesti, ktorá sa vyskytuje v dolnej časti brucha.

Časté príznaky prietrže:

 • strata chuti do jedla;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • nespavosť;
 • hnačka alebo zápcha;
 • nepohodlie počas močenia;
 • bledá koža;
 • celková slabosť a nevoľnosť.

Takéto príznaky by mali prinútiť rodičov, aby zavolali sanitku a aby sa predišli komplikáciám s detským lekárom..

Diagnóza slabiny prietrže u detí

Inguinálnu prietrž môžete tiež nezávisle zistiť pomocou vyšetrenia svojho dieťaťa. Alebo to robí pediatr počas rutinného vyšetrenia dieťaťa. Palpáciou je možné zistiť, aká je štruktúra elastická a mäkká. Ak sa nepozorujú žiadne komplikácie, obsah kýly sa ľahko vloží do pobrušnice.

Pri tomto postupe je možné počuť charakteristický výkrik, ktorý naznačuje, že slučka čreva sa dostala do herniálneho vaku. Keď už bola redukcia dokončená, je možné nájsť trieslový prsteň s rozšíreným vchodom.

Na presnú diagnostiku môže pediater predpísať niekoľko ďalších štúdií:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny, panvových orgánov, trieslovín a mieška. Pomocou nej je možné určiť obsah herniálneho vaku, čo presne je v ňom tekutina alebo slučka čreva, ako aj miesto jeho lokalizácie. Pri panvovom ultrazvuku u dievčat je možné identifikovať rysy prietrže a miesto jej lokalizácie.
 • Irrigografia umožňuje určiť, či existuje výčnelok, ako aj obštrukcia v čreve. Podstatou tejto techniky je vykonanie röntgenového vyšetrenia hrubého čreva. Postupujte po pohybe čreva a naplňte ho špeciálnym kontrastným prostriedkom.
 • cystografii.

Intuálna hernia u detí (chlapcov) vyžaduje, aby chirurg vykonal rôzne diagnostické opatrenia pri niektorých chorobách:

 • inguinálna lymfadenitída;
 • prietrž stehna;
 • kryptorchidizmus vyskytujúci sa u mužských detí;
 • cysta okrúhleho väzu genitálneho ženského orgánu;
 • spermatická cysta a kvapka semenníkov u chlapcov.

Až po vyšetrení a stanovení presnej diagnózy je najlepšia terapeutická technika vybraná na odstránenie choroby bez relapsu..

Prevencia slabinovej prietrže u detí

Ako preventívne opatrenie sa odporúča šport, kalenie a návšteva bazéna. Je však dôležité nepreháňať to s bremenami, treba ich kombinovať s odpočinkom, aby nedošlo k komplikáciám..

Sledujte váhu, nemôžete ju získať a rýchlo ju stratiť. Je potrebné zabrániť zdvíhaniu závaží, nadmernému zaťaženiu, nadmernému zaťaženiu a tiež nepoškodiť brušnú stenu.

Liečte včasné ochorenia, ktoré môžu viesť k zvýšenému tlaku v pobrušnici:

 • patológia dýchacieho systému;
 • prechladnutie
 • zápcha
 • problémy s močením.

Ženy, ktoré majú dieťa, by mali monitorovať činnosť čriev a vyhýbať sa zápche. Choďte na šport, ale nepreháňajte to. U novorodencov na preventívne účely je dôležité správne obviazať pupočnú šnúru. Mladí rodičia sa musia naučiť správne kŕmiť dieťa, uistite sa, že sa neprejedie.

Prsia by sa mali umiestňovať na žalúdok tak často, ako je to možné, aby sa posilnili svaly pobrušnice. Dieťa by sa nemalo pevne zatvárať, malo by sa dať skôr do vodorovnej polohy a vyhodiť.

Metódy liečby slabinovej prietrže u detí

Ak sa v oblasti slabín zistí aj mierny opuch, je potrebné najskôr navštíviť lekára. Jedinou metódou, ktorá sa úplne zbaví choroby, je chirurgický zákrok. Plánovaný zásah čo najskôr.

Termín pre každé dieťa je individuálny. Ale ako ukazuje prax, chirurg ju vedie okamžite po diagnostikovaní. Ak je prietrž voľne ložená, potom je možné operáciu odložiť, počkajte, kým má dieťa najmenej 6 mesiacov.

Musíte si však uvedomiť, že dieťa by malo byť pod prísnym dohľadom dospelých a najmä chirurga, aby sa v prípade zhoršenia situácie mohla vykonať núdzová operácia..

Chirurgický zákrok

Pred operáciou je potrebné pripraviť malého pacienta. Po prvé, bezpečnosť dieťaťa závisí od udalostí. Pred odstránením kýly musí chirurg starostlivo vyšetriť dieťa a posúdiť jeho zdravie. Predovšetkým by nemal mať v čase nástupu na operáciu sprievodné choroby, napríklad prechladnutie.

Preto musí byť dieťa vyšetrené detským lekárom, ktorý môže predpísať niekoľko postupov:

 • urobiť všeobecný krvný test;
 • Analýza moču;
 • zložiť vyšetrenie na zistenie infekčných chorôb;
 • coagulogram.

Aj anesteziológ, ktorý dokáže presne zvoliť anestéziu, dieťa určite vyšetrí. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Hlavným cieľom chirurga je odstránenie trieslovej prietrže.

Chirurgovia dnes môžu odporučiť dve metódy:

 • laparoskopia;
 • brušná intervencia.

Laparoskopia je najnovšia technika, ktorá sa považuje za menej bolestivú a traumatickú. Jeho hlavnou výhodou je úplná absencia stôp - žiadne jazvy a jazvy. Počas tejto procedúry je pacient v celkovej anestézii a procedúra trvá nie viac ako hodinu. Počas operácie chirurg robí 3 malé rezy v postihnutej oblasti.

Pomocou laparoskopu chirurg zobrazí obraz vnútorných orgánov pobrušnice a skúma formáciu. Kýla sa následne pomocou špeciálnych nástrojov odreže. Tento typ operácie sa používa iba v počiatočnom štádiu choroby..

V prípadoch, keď došlo k porušeniu orgánov v okolí, sa odporúča vykonať otvorenú operáciu. Otvorenú operáciu je možné vykonať pre deti vo veku 3 mesiace. Intervencia sa zvyčajne vykonáva podľa plánu a netrvá dlhšie ako pol hodiny..

Dieťatko dostane celkovú anestéziu, zaspáva a chirurg prísne dodržiava protokol o operácii a vykonáva tieto manipulácie:

 1. Chirurg urobí rez so skalpelom v oblasti slabín, jeho veľkosť nepresiahne 3 cm a po operácii nezostane po stehu žiadna stopa..
 2. Potom sa hernálny vak oddelí od tkanív, ktoré k nemu susedia, a všetky vnútorné orgány sa vrátia na miesto.
 3. Potom sa odstráni hernálny vak a postihnutá oblasť sa liguje..
 4. Rez je zošitý aplikáciou intradermálnych kozmetických stehov..

Obnova po takejto operácii je dostatočne rýchla. Rodičia dieťaťa, ktoré má odstránenú trieslovú prietrž, musia monitorovať čistotu obväzu umiestneného na stehu. Odporúča sa to zmeniť 1-krát denne. Ak sa obvaz vykonáva v nemocnici, nemali by ste ignorovať výlet do nemocnice.

Po laparoskopii je malý pacient prepustený v deň 3. Môže sa voľne pohybovať, navštevovať predškolskú výchovu, ale fyzické cvičenia by mali byť najskôr obmedzené..

Ale po otvorenom zásahu v prvých 14 dňoch budete musieť nosiť obväz. Odstránia ho iba počas spánku. Stehy sa odstránia počas prvých 7 dní po chirurgickom zákroku. Pooperačné stehy sú zvlhčovacie prísne nemožné. Ak sa objaví sčervenanie alebo opuch, musíte okamžite vyhľadať pomoc lekára alebo detského lekára.

Ľudové cesty

Ak došlo k porušeniu prietrže, nemožno použiť konzervatívne alebo alternatívne ošetrenie. V tomto prípade existuje iba jedna cesta von - chirurgia.

Ak však doposiaľ nedošlo k porušeniu a bol už stanovený dátum operácie, môžete na jeho čakanie a zmiernenie stavu pacienta použiť tieto ľudové recepty:

 1. Hnačka u detí (chlapcov a dievčatá) sa lieči listom kyslej kapusty, ktorý sa odporúča aplikovať na postihnuté miesto. Slanina, v ktorej sa kapusta fermentuje, tiež veľmi pomáha. Doska by mala byť teplá a môže sa zahriať vo vodnom kúpeli, vložiť do cedníka a podoprieť nad parou. Ak je to soľanka, potom sa mierne zahreje, kúsok tkaniva sa navlhčí a aplikuje na miesto vyčnievania orgánov. Vykonajte procedúru 2-krát denne najmenej dva týždne.
 2. Dobre pomáha roztok octu a vody. Potrebujú umyť opuchnutú oblasť. Pripravte ho týmto spôsobom: 250 ml vody bude vyžadovať 2 lyžice. l stolový ocot. Po premytí týmto roztokom sa na pol hodiny pripraví teplá kompresia dubovej infúzie. Na jej prípravu je potrebné zomeliť žalude a dubovú kôru, vložiť do nádoby a naplniť červeným vínom, nechať pôsobiť 21 dní. Naneste na miesto opuchu.
 3. Tkaniny na odvar z kýly. Musíte vziať listy liečivých rastlín, napariť sa a pripevniť k chorému miestu. Procedúra sa vykonáva 2-3 krát denne. Táto metóda pomáha predchádzať komplikáciám..
 4. Pri liečbe inguinálnej hernie sa odporúča piť rôzne infúzie z liečivých bylín. Pomôžu posilniť tkanivá a väzivo. Na tieto účely sa často odporúča vypiť infúziu kvetov chrpy. Ak chcete variť odvar, musíte vziať 3 lyžice. l suroviny, zalejeme 1 polievková lyžica. vriacej vody, nechajte trvať a piť 1 polievková lyžica. l 3-krát denne. Rovnako vypite odvar z angreštových listov alebo kôstok.
 5. Kýla môže byť liečená horúcou infúziou pripravenou pomocou smrekovca smrekovca. Na varenie potrebujete 125 g kôry, nalejte 2 lyžice. vriacou vodou, nechajte 12 hodín. Kmeň a pitie 1krát denne po dobu dvoch týždňov. Aj toto riešenie je vhodné ako obklad.

Tradičná medicína pri liečbe kýly je iba doplnkovým nástrojom, ale nie hlavným nástrojom. Pomôžu pacientovi počkať na operáciu a zabrániť závažným komplikáciám, ale nedokážu úplne vyliečiť chorobu.

Liečba bez chirurgického zákroku

Ak bolo dieťa prijaté do nemocnice a po vyšetrení chirurg neodhalil absolútne indikácie chirurgického zákroku, potom v nemocnici dostane súbor opatrení na úpravu kýly. Pacientovi je podaná jedna dávka Pantoponu, ktorá sa počíta v závislosti od veku dieťaťa. Potom sa uskutoční teplý kúpeľ..

Teplota vody nie je vyššia ako 38 ° C, postup trvá asi štvrť hodiny. Stačí umiestniť teplú vyhrievaciu podložku na oblasť slabín. Po všetkých týchto procedúrach sa dieťa upokojuje a zaspáva a potom spontánna kýla klesá. Podobný výsledok sa dá dosiahnuť u tretej pacientky prijatej do nemocnice..

Konzervatívna terapia netrvá dlhšie ako hodinu. Ak v tomto časovom úseku výbežok nezmizne, je určený dátum chirurgického zákroku, potom sa všetky manipulácie považujú za predoperačnú prípravu. Ak nemôžete urobiť operáciu, nevykonávajú sa žiadne predoperačné opatrenia.

Existuje niekoľko základných metód, ktoré pomáhajú posilňovať peritoneálne svaly. Nedajú 100% výsledok, preto musíte dieťa pravidelne sledovať.

Hlavné metódy:

metódapopis
smerRobí to iba chirurg, ktorý vie, ako presne vykonať zákrok a ublížiť malému pacientovi.
obväzJedná sa o špeciálne zariadenie, ktoré sa nosí v oblasti slabín. Odporúča sa používať iba v prípade, keď prietrž nespôsobuje žiadne nepohodlie. Vďaka noseniu je možné uvoľniť brušné svaly a zabrániť porušeniu prietrže.
masážZameriava sa na posilnenie svalov pobrušnice. Dieťa sa položí na chrbát a ľahko mu masíruje žalúdok. Tento postup by sa mal vykonávať každý deň približne 10 minút.

komplikácie

Podľa štatistík sa po chirurgickom odstránení prietrže môže recidíva vyskytnúť iba u 1% pacientov. Najčastejšie sú ohrozené predčasne narodené deti so slabo vyvinutým spojivovým tkanivom.

Ochorenie sa môže vrátiť, ak sa operácia vykonala naliehavo. Ak stanovíte diagnózu čo najskôr a vykonáte chirurgický zákrok podľa plánu, bez toho, aby ste čakali na akékoľvek komplikácie, nebude to mať žiadne vážne následky..

Ak operáciu vykonal nekvalifikovaný chirurg, potom sa v budúcnosti môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • neplodnosť;
 • vysoká fixácia semenníkov;
 • lymphostasis
 • lymfokéla.

Ak je neaktívny, môže sa to stať:

 • porušenie - vnútorné orgány sú stlačené a potom odumrú;
 • peritonitída - zápalový proces začína v dôsledku prasknutia orgánu;
 • Coptostasis - fekálna retencia v slučke, ktorá spadla do herniálneho vaku;
 • ischemická orchitída - semenník sa zapáli kvôli skutočnosti, že je narušený krvný obeh.

Aby sa predišlo komplikáciám, je naliehavou potrebou vykonať chirurgický proces, ktorý dieťaťu neublíži. Inguinálna hernia neprináša dieťaťu žiadne nepríjemnosti, ak urobíte diagnózu a operáciu.

Ak majú deti kontraindikácie pre urgentný chirurgický zákrok, môžu sa dočasne použiť metódy konzervatívnej liečby, ale nevyliečia sa, ale iba zmiernia stav chlapcov a dievčat. Masáž, obväz a redukcia budú dobrým riešením, ale nie dlho.

Preto je pri prvej príležitosti vhodné vykonať chirurgický zákrok a zabudnúť na chorobu raz a navždy. Kýla nie je verdikt, ktorýkoľvek chirurg môže problém vyriešiť už za 1 hodinu a za pár dní bude dieťa schopné viesť plný život bez toho, aby sa na čokoľvek obmedzilo. Ale nečinnosť môže v niektorých prípadoch dieťaťu stáť život.

Video o trieslovej kýle u detí, jej príznakoch a metódach liečby

Liečba trieslovej prietrže u detí:

Príčiny a príznaky slabinovej prietrže u detí:

Inguinálna hernia u dieťaťa: ako rozpoznať a či je potrebná operácia

Dobrý deň, milí rodičia. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo je inguinálna hernia u detí. Dozviete sa, ako sa táto choroba prejavuje. Zistite, aké faktory ovplyvňujú jeho vývoj. Dozviete sa, ako je prietrž diagnostikovaná, rovnako ako sa zbavíte tohto ochorenia.

Definícia a klasifikácia

Inguinálna hernia je ochorenie, ktoré sa častejšie diagnostikuje u malých detí, najmä u chlapcov mladších ako tri roky. V širšom zmysle slova je touto chorobou únik určitých orgánov z pobrušnice do slabých oblastí brucha. Ak sa v šourku objaví prolaps, ingvinická prietrž sa stane ingvinálno-skolitou.

Podľa dotknutej oblasti existujú:

 • inguinálny - výstupok je v slabinách;
 • inguinal a scrotal - taška klesá do mieška. Môže sa vyskytnúť semenná alebo spermatická šnúra.

V mieste lokalizácie:

 • ľavostranné;
 • pravostranné;
 • bilaterálne.

Vzhľadom na výskyt sa delia na:

 • vrodené - sú výsledkom nedostatočne vyvinutej brušnej steny;
 • nadobudnuté - vznikajú, keď sa nadmerná sila aplikuje v čase, keď sú brušné svaly nedostatočne vyvinuté.

Ak je to možné, zníženie:

 • opraviteľné - ktoré sa niekedy objavia a nezávisle zmiznú;
 • nezmeniteľné - ktoré zavádzajú iba odborníci. V tomto prípade prebieha príliš veľa vzdelávania. Herniový vak sa spája s jeho obsahom, v dôsledku čoho sa táto formácia nemôže vrátiť do brušnej dutiny bez vynaloženia úsilia..

Na základe štrukturálnych vlastností.

 1. Priamo - tesne nad ohniskom. Stredná oblasť ingvinálneho kruhu sa stáva bránou prolapsu. Charakteristické je zničenie vnútornej steny kanála.
 2. Šikmé - hrboľ sa nachádza v blízkosti stydkých pyskov alebo semenníkov.
 3. Kombinovať. V tomto prípade existuje niekoľko vriec, medzi ktorými nie je spojenie. V tejto situácii sa môže súčasne vyvíjať priama aj šikmá prietrž..

príčiny

Tvorba inguinálnej prietrže ovplyvňujú dva typy faktorov:

Prvý z nich je možné zistiť u detí oboch pohlaví, zatiaľ čo druhý je diagnostikovaný hlavne u mladých chlapcov.

Pokiaľ ide o vrodené príčiny, je potrebné samostatne zvážiť situáciu každého pohlavia.

 1. U chlapcov je výskyt prietrže spôsobený tvorbou reprodukčných orgánov počas vývoja plodu. Spočiatku sú semenníky umiestnené v bruchu a po šiestom mesiaci postupne klesajú do mieška, po ktorom sa časť pobrušnice, ku ktorej boli pripojené, natiahne. Keď sa dieťa narodí, tento proces je už ukončený a všetky orgány na svojom mieste, diera, cez ktorú semenníky prechádzajú do mieška, sa oneskoria. Ak sa dieťa narodí predčasne, potom tento proces nemá čas na dokončenie, vzhľad ingvinálnej prietrže nie je neobvyklý. Celoročná kýla môže byť aj u novorodenca, ak sa počas tvorby reprodukčného systému vyskytnú patologické procesy, ktoré by mohli byť spôsobené chorobami matky, zneužívaním alkoholu alebo fajčením. V takejto situácii je slabé svalové tkanivo, orgány prenikajú do medzery, cez ktorú prechádza znižovanie semenníkov..

Ak diagnostikovaná kýla nepredstavuje nebezpečenstvo pre život omrvín, potom je chirurgický zákrok predpísaný po dosiahnutí veku šiestich mesiacov. Počas tohto obdobia je možné posilniť svaly pobrušnice a samovoľne pritiahnúť prietrž.

 1. Dievčatá majú v tomto prípade podobnú situáciu. Maternica sa pôvodne nachádza v bruchu, mierne nad miestom, kde bude v budúcnosti umiestnená. Keď sa znižuje v procese vývoja plodu, ťahá sa pozdĺž určitej časti pobrušnice a vytvára určitý druh záhybu. Ak ďalší vývoj pokračuje normálnym spôsobom, tento záhyb sa odstráni. Ak nie, potom sa vyvíja oslabenie svalov inguinálnej oblasti, čo sa prejavuje prolapsom vaječníkov, vajcovodov alebo čriev. Ak kýla nie je napravená v čase, v dospelosti sa môže skončiť prolapsom maternice počas tehotenstva..

Rozlišujú sa tieto faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu ingínovej kýly získanej povahy:

 • ostré nastavenie alebo strata hmotnosti, čo vedie k oslabeniu svalov nachádzajúcich sa v trieslovej oblasti;
 • prítomnosť nadmernej telesnej hmotnosti - tlak vnútorných orgánov sa aplikuje na spodné brucho, čoho výsledkom je, že svaly pri dlhodobom stresu nevydržia a vytvorí sa prietrž;
 • zdvíhať závažia;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • silný a častý kašeľ, ktorý je sprevádzaný tlakom na orgány a pri prítomnosti slabých svalu třísky sa vytvára prietrž;
 • predĺžený, nahnevaný plač;
 • trauma do brucha alebo chirurgický zákrok v tej istej oblasti;
 • častá zápcha - dieťa je v čase defekácie veľmi napäté, čo spôsobuje vážny tlak na spodnú časť pobrušnice;
 • vývoj zhubných alebo benígnych nádorov v oblasti slabín.

Získaná prietrž je oveľa nebezpečnejšia ako vrodená prietrž, pretože existuje zvýšené riziko zovretia.

symptomatológie

Zaznamenávajú sa časté znaky vyčnievania: zriedkavá bolesť po pohyboch, prípadne výskyt boľavých bolestí, pocit nepohodlia, ktorý u malých detí sprevádza závažná úzkosť, nálady a plač..

Pri absencii náležitej liečby sa môžu objaviť ďalšie príznaky:

 • neustále bolesti;
 • nadúvanie;
 • držanie kresla;
 • porušenie procesu močenia je možné.

Medzi miestne patrí výskyt vzdelávania v oblasti slabín, ktorý má tieto príznaky:

 • veľkosť - od malých, takmer nepostrehnuteľných, do 10 cm a viac;
 • tvar je elastický na dotyk;
 • tvar - guľatý alebo oválny;
 • keď zmeníte polohu tela, môže sa objaviť alebo zmiznúť;
 • zväčšuje sa veľkosť v čase brušného napätia, napríklad keď dieťa kýcha, kričí alebo kašle;
 • zvuk „kňučania“ alebo „vrčania“ môže naznačovať, že črevo vstupuje do brušnej dutiny.

Skutočnosť, že môj syn mal prietrž, som začala hádať podľa vzhľadu výbežku v oblasti trieslovín. Obzvlášť často sa objavilo, keď dieťa začalo plakať alebo kašeľ, to znamená namáhať brucho. Súčasne bol výčnelok bezbolestný. Ale akonáhle kýla spôsobila dieťaťu silnú bolesť a slzy.

diagnostika

Tento stav môže byť diagnostikovaný pri nasledujúcom vyšetrení chirurgom alebo pediatrom. Doma môžu rodičia predpokladať prítomnosť prietrže. Konečná diagnóza je stanovená chirurgom.

 1. Špecialista bude určite špecifikovať, kedy bol zaznamenaný prvý výčnelok, čo sa stalo predtým, bol tam syndróm bolesti.
 2. Potom skúma hmatateľnú slabinu.
 3. Vyhodnocuje sa všeobecný stav, kontroluje sa, ako výrazná je prietrž pri fyzickej námahe av pokojnom stave..
 4. Lekár môže stlačiť hrču, aby určil jej bolesť. Môžu sa predpísať ďalšie diagnostiky:
 • Röntgen s kontrastom;
 • Ultrazvuk inguinálnej oblasti;
 • diafaloskopia, ktorá sa vykonáva v miešku, aby sa vylúčila kvapka semenníka.

Na vylúčenie podobných chorôb môžu byť predpísané ďalšie štúdie. Existuje mnoho patológií, ktoré sa podobajú vzhľadu ako pri slabinovej prietrži:

 • výfukové semeno stúpajúce po kanáli môže vydávať vydutie v trieslovej oblasti;
 • vzájomne prepojené hydrocelé - vydutie v miešku nie je tvorené vyčnievajúcim tkanivom, ale tekutinou;
 • femorálna prietrž - vydutie umiestnené v hornej časti stehna, mierne nižšie ako slabina;
 • zápal trieslových lymfatických uzlín;
 • nádorové formácie.

Možné komplikácie

 1. Pri absencii včasnej diagnózy sa môže prietrž uviaznuť, a tým vyvolať nepredvídateľnú, skôr nebezpečnú komplikáciu. Stláčajú sa orgány, ktoré spadli do vrecka ingvinálneho kanála. V komprimovanom obsahu dochádza k porušeniu obehového systému, čo rýchlo vedie k nekróze tkaniva. Pretože črevo vyžaduje neustály prísun čerstvej krvi obohatenej kyslíkom, narušenie normálneho procesu krvného obehu sa končí smrťou orgánu a vznikom život ohrozujúceho syndrómu intoxikácie..

Klinický obraz s porušením

 • zvýšenie vydutia, opuchu;
 • neznesiteľná bolesť v mieste, kde k porušeniu došlo;
 • ak má dieťa jeden rok a takéto dieťa nemôže vysvetliť, čo ho trápi, rodičia si môžu všimnúť, že nohy sú pritlačené k žalúdku. To isté platí pre deti. Existujú bohaté slzy.

Ďalej môže dôjsť k opakovaným zvracaním bez toho, aby sa podnikli nejaké kroky, môže sa vyskytnúť prímes žlče a zápach výkalov. Toto je prejav intoxikácie..

 1. Akútna črevná obštrukcia sprevádzaná kŕčovými bolesťami. U detí je to veľmi zriedkavé. Charakteristická je kombinácia hernie s ďalším ochorením ovplyvňujúcim zažívací trakt (znížená peristaltika). Medzi príznaky črevnej obštrukcie patrí:
 • silná bolesť;
 • nadmerná tvorba plynu bez vypúšťania plynu;
 • nevoľnosť;
 • nedostatok stolice;
 • zvracanie
 • dieťa stráca chuť do jedla;
 • dieťa zbledne.
 1. Výskyt krvácania z čreva nie je vylúčený. Ak sa nevykonajú žiadne ďalšie kroky, teplota sa rýchlo zvýši, postupom času dôjde k dehydratácii, začne sa kŕče a mdloby. Smrť dieťaťa môže nastať druhý deň.

terapia

V zriedkavých prípadoch sa liečba môže uskutočňovať konzervatívnou metódou zameranou na posilnenie svalov brušnej steny. Je to hlavne chirurgické riešenie problému..

Ak chirurg zistí, že prietrž je liečiteľná a v súčasnosti existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, predpíše sa konzervatívna terapia (masáž, obvaz, špeciálna gymnastika). Ak sa jej nepodarí, operácii sa nevyhneme.

Operácia sa vykonáva dieťaťu až po dosiahnutí šiestich mesiacov veku. Hernioplastika sa vykonáva - jednoduchý zákrok, ktorý trvá maximálne pol hodiny, sa vykonáva v celkovej anestézii. Sú možné dve možnosti:

 • otvorené - uskutoční sa pitva tkanív v vyčnievajúcej oblasti, získa sa otvorený prístup k herniálnemu vaku, zníži sa vypadnutie orgánu, odstráni sa hernálny vak, uskutoční sa prešívanie medzery;
 • zatvorené, nazývané aj laparoskopia - v oblasti trieslovín sa vykonávajú malé vpichy, do ktorých sa vkladá špeciálne vybavenie, vykonávajú sa lekárske výkony.

Druhá metóda je obľúbenejšia, v zriedkavých prípadoch komplikácie, na tele dieťaťa zostávajú malé jazvy.

Môj syn mal otvorenú operáciu, nikto neponúkal laparoskopiu. Asi pred 10 rokmi táto metóda ešte nebola praktizovaná v našej nemocnici..

Pooperačné obdobie

V závislosti od typu chirurgického zákroku, celkového stavu dieťaťa a jeho veku môže byť doba zotavenia od jedného týždňa do jedného mesiaca. Po otvorenej operácii je odstránenie stehov naplánované na týždeň, ak sa nepoužívajú absorpčné stehy. V prípade bolesti sa predpisujú analgetiká, najmä paracetamol, panadol alebo ibuprofén..

Deti dobre tolerujú chirurgický zákrok a často majú priaznivú prognózu. S cieľom vylúčiť možné komplikácie je však potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 • vylúčenie zo stravy výrobkov, ktoré spôsobujú tvorbu plynu (strukoviny, jablká, kapusta), ako aj zápcha (údené mäso, mastné mäso, silný čaj);
 • je dôležité obohatiť stravu o potraviny bohaté na vlákninu;
 • ak je dieťa dojčené, matka by sa mala riadiť stravou;
 • odporúča sa nosiť obväz;
 • je mimoriadne dôležité chrániť dieťa pred nadmernou fyzickou námahou;
 • musíte sa ubezpečiť, že arašidový plač neplaká, bráni dlhému kriku - môže to spôsobiť recidívu;
 • rehabilitačné obdobie by malo byť sprevádzané špecializovanými cvičeniami zameranými na posilnenie brušnej steny, ako aj dychovými cvičeniami. Tento postup je však vhodný iba pre staršie deti..

Môjmu synovi bola diagnostikovaná pravostranná tříslová kýla asi rok. Vykonajte operáciu. Mesiac potom bola detegovaná ľavostranná prietrž, bol predpísaný ďalší chirurgický zákrok (nie okamžite, pretože čas po anestézii mal uplynúť). Po druhej operácii, o mesiac neskôr, lekár opäť odhalil pravostrannú tříslovnú kýlu. Musela byť tiež operovaná. To napriek skutočnosti, že v pooperačnom období boli dodržané všetky odporúčania. Našťastie sa tento problém v budúcnosti nepozoroval..

Teraz viete, aké sú príznaky slabinovej prietrže. Ako vidíte, táto choroba je veľmi nebezpečná a môže mať vážne následky. Preto pri najmenšom podozrení nelimikujte sami seba, okamžite vyhľadajte lekára. Ak je jedinou možnosťou chirurgický zákrok, súhlaste s tým.

Metódy diagnostiky a liečby slabinovej prietrže u dieťaťa

Patológiou vyčnievania vnútorných orgánov u dieťaťa v ingvinálnej oblasti je viditeľný prolaps brušných orgánov pod kožou..

Bežnou príčinou slabinovej kýly u dieťaťa sú slabé svaly pobrušnice, poranenia pri narodení, dedičná predispozícia, nadmerné zaťaženie a nadmerný tlak v panvových a peritoneálnych orgánoch..

Ochorenie sa prejavuje takmer vždy bezbolestne, voľným okom je viditeľný patologický výčnelok, ktorý sa pri fyzickej aktivite môže zväčšovať a v pokoji miznúť..

Ak prietrž nepretrvá dlho a pacient ju má zvýšenú, môžu sa vyvinúť komplikácie: štipnutie kĺbovej prietrže, zápal vnútorných orgánov..

Choroba si vyžaduje komplexnú diagnózu, aby sa určil stupeň komplexnosti patológie a pravdepodobnosť jej samoliečenia. Najčastejšie sa uchyľujú k operatívnej metóde liečby slabinovej prietrže u detí.

Príčiny patológie u dieťaťa

Inguinálna hernia sa u dieťaťa vyvinie pred dosiahnutím veku dvoch rokov, častejšie sa vyskytuje u chlapcov ako u dievčat (asi v 3 prípadoch z 5). Táto vlastnosť sa vysvetľuje vývojom pohlavných orgánov. Počas dozrievania semenníky migrujú do mieška z brušnej dutiny, čo môže viesť k rozvoju prietrže.

Vrodená patológia je spravidla spôsobená porušením nadmerného rastu vaginálneho procesu, prostredníctvom ktorého sa bunky dodávajú na stavbu pohlavných orgánov. Vaginálny proces sa v tomto prípade stáva herniálnym vakom, ktorý vytvára predispozíciu k tejto chorobe.

Vonkajší krúžok trieslovinového kanála slúži ako brána prietrže, cez ktorú vstupujú do vaku črevá, omentum, vajcovody.

11,5% prípadov slabinovej prietrže u dieťaťa je dedičných. Jeden alebo obaja rodičia predtým trpeli podobným ochorením. Vysvetľuje to štruktúra brušnej steny, ktorá sa nedokáže vyrovnať s tlakom počas formovania vnútorných orgánov.

Tvorba vyčnievania vnútorných orgánov v zóne drážky sa vyskytuje u dospievajúcich a dospelých, ktorí sa zapájajú do ťažkej fyzickej práce, zatiaľ čo majú nevyvinuté alebo oslabené svaly chrbta a brucha. Môže to byť sprevádzané opomenutím panvových orgánov a brušnej oblasti, zápalom, porušením.

Lekári rozlišujú medzi vrodenými a získanými trieslovými kýlami, ktoré sa u detí (chlapcov) vyvíjajú v ranom veku. Hovorili sme o dôvodoch rôznych typov výčnelkov.

V nemocničnej praxi sa nachádzajú tieto typy vrodenej patológie:

 • šikmé, zostupujúce vnútorným kruhom;
 • priame čiary, ktoré prechádzajú defektom v brušnej stene vonkajšieho krúžku;
 • pravák;
 • ľavák;
 • bilaterálne;
 • slabé a slabé;
 • povraz;
 • testikulárne.

príznaky

V prvých rokoch života môže byť voľným okom rodičov dieťaťa pozorovaná tvorba hernálnej patológie. Prejavuje sa vo forme okrúhleho alebo oválneho opuchu v oblasti trieslovín, ktorý sa môže zvyšovať s námahou, plačom, smiechom a znížením pokojnej polohy. Po stlačení sa ľahko zasunie dovnútra.

Výbežok dieťa najčastejšie neobťažuje a vytvára iba vizuálnu vadu. Existujú však prípady bolesti, ktorá sa prejavuje ťahaním za bolesti brucha a stehna.

Patuloskulzálna patológia u detí sa stane viditeľnou, keď sa hernálny vak zníži na miešok alebo stydké pysky, čím sa vytvorí asymetria pohlavných orgánov..

U dieťaťa existujú individuálne príznaky slabinovej prietrže, ktoré pomôžu diagnostikovať túto patológiu. Ak to chcete urobiť, obráťte sa na lekára.

komplikácie

Lekári označujú ako najnebezpečnejšie následky vývoja a liečby bez chirurgického zásahu kýly u dieťaťa škrtenie prietrže (prestane sa opravovať) a vnútorných orgánov umiestnených v jej blízkosti.

Ak dôjde k porušeniu, vytlačí sa obsah herniálneho vaku a poruchy obehu v týchto orgánoch.

Dôvodom vzniku komplikácií tohto typu môžu byť črevné poruchy, obštrukcia a zápcha, nadmerný tlak na svaly tlače..

Deti často plačú, sťažujú sa na nadúvanie a bolesť v ingvinálnej zóne. Patológia sa stáva bolestivou a zapálená, prestáva sa vyvíjať pod tlakom. Pri zápche a obštrukcii čriev vyvolanej porušením sa dieťa vyvíja nadúvanie, kolika a zvracanie. Takéto komplikácie môžu mať katastrofálne následky - peritonitídu..

Keďže porušenie herniálneho vaku a jeho obsahu sa vzťahuje aj na panvové orgány (vaječníky u dievčat, semenníky u chlapcov), môže to viesť k nekróze tkanív, čo povedie k rozvoju neplodnosti v dospelosti.

POZOR! K recidívam dochádza aj po odstránení prietrže a obnovení normálnej funkcie panvových orgánov. Ohrozené:

 • predčasne narodené deti;
 • tváre so slabými kôrovými svalmi;
 • prítomnosť chorôb spojivového tkaniva u človeka;
 • ďalšie operácie na peritoneálnych orgánoch, po ktorých sa prejaví kýlová komplikácia.

Pri nesprávnej hernioplastike je pravdepodobné, že sa vyvinie lymfhostáza, abnormálna fixácia vnútorných orgánov, neplodnosť..

diagnostika

Patológiu ľahko zistia samotní rodičia malých detí alebo ich príbuzní pri kúpaní, masáži a vizuálnom vyšetrení. Vyššie bolo povedané, že príznaky slabinovej prietrže u dieťaťa sú viditeľné voľným okom alebo sú prehmatané.

Detský chirurg robí diagnózu inguinálnej patológie na základe testov a lekárskeho vyšetrenia. Dieťa musí podstúpiť anamnézu, ultrazvuk brušných a trieslových orgánov, irigografiu.

Pri vyšetrení chirurg požiada dieťa, aby zostalo v prirodzenej polohe, rovnako ako tlačí, kašeľ, ohýba sa, aby sa vytvorili podmienky, za ktorých sa patológia môže zreteľnejšie prejaviť, čím sa potvrdí diagnóza..

liečba

Inguinálna kýla u dieťaťa predstavuje veľké nebezpečenstvo pre zdravie reprodukčného systému a ďalších orgánov dieťaťa, a preto sa pre deti nepoužívajú konzervatívne metódy liečby (napríklad masáž, bandáž, fyzická terapia)..

Plánovane sa používa hernia pre deti od šiestich mesiacov do jedného roku.

Gernioplastika je odstránenie obsahu a odstránenie herniálneho vaku, obnovenie normálnej anatomickej štruktúry slabín..

Používa sa spôsob operácie - laparoskopia, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii..

Podľa rozhodnutia lekára sa posilnia ingvinálne kanály a svaly, čím sa zabráni paseniu semenných kanálikov a ciev semenníkov, aby nespôsobili smrť týchto štruktúr..

Chirurgický zákrok je nutný okamžite, ak chirurg diagnostikoval porušenie prietrže kýly u dieťaťa, pretože v takejto situácii sa zvyšuje riziko úmrtia semenníkov: vaječníky a vajcovody (u dievčat), semenníky a spermatická šnúra (u chlapcov).

Znakom hernioplastiky je, že je dôležité, aby chirurg posúdil životaschopnosť obsahu hernia pred operáciou. Ak boli orgány porušujúce autorské práva mŕtve, lekár ich počas operácie resekuje. Gernioplastika sa vykonáva ambulantne, zotavenie pacienta trvá niekoľko hodín, po ktorom bude prepustený.

Výsledkom chirurgie inguinálnej hernie u detí je obnova anatomickej štruktúry orgánov, krvný obeh v panve, odstránenie zápalu a riziko závažných komplikácií. Smrteľné následky tohto typu chirurgického zákroku sa pozorujú v 0,5% prípadov.

prevencia

Výskyt vrodených patológií je veľmi ťažké predvídať, pretože vonkajšie faktory nemusia byť úplne špecifické pre konkrétne ochorenie.

Lekári radia rodičom novorodencov, aby pravidelne podstúpili chirurgické vyšetrenia na predispozíciu k vyčnievaniu vnútorných orgánov..

Je tiež dôležité monitorovať zdravie dieťaťa: vykonávať svalovú masáž, predchádzať alebo liečiť črevné poruchy, monitorovať normálne fungovanie čriev a nevystavovať dieťa silnej fyzickej práci.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výmena medzistavcových platničiek je mikrochirurgická technika na implantáciu implantátu disku po jeho úplnom odstránení.
Z dôvodu zvýšenej fyzickej námahy na ruky (vzpierači, pracovníci) alebo z ich zranení sa vytvára hygróm, ganglia alebo synoviálna cysta. Toto všetko je jedno meno pre chorobu - vyzerá to ako rana na zápästí.

Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.