loader

Hlavná

Späť

Žovinná hernia u žien

Inguinálna hernia u žien: príznaky a možnosti liečby

Inguinálna hernia je choroba, pri ktorej sa brušný výčnelok do trieslovinového kanálika rozširuje za brušnú stenu, pričom sa udržuje integrita krycej membrány. Z vonkajšej strany hernia vyzerá ako sférický opuch v oblasti slabín.

Táto patológia pre ženy je skôr výnimkou ako pravidlom, pretože asi 90% ľudí s touto chorobou sú muži. Ženské telo má množstvo funkcií, ktoré ho chránia pred herniou. Predovšetkým je to malá inguinálna medzera - otvorenie inguinálneho kanála u žien je omnoho užšie ako u mužov. Aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu je omnoho silnejšia a zväzky kolagénových vlákien, ktoré obmedzujú povrchový trieslový kruh, sú hustejšie koncentrované..

Okrem toho u žien v trieslovine neexistuje spermatická šnúra (mimochodom, práve kvôli jeho neprítomnosti, predstavitelia slabšieho pohlavia nikdy nemajú šikmé trieslové kýly), čo oslabuje odolnosť steny voči tlaku zvnútra. U žien sa však stále vyskytujú inginy hernie.

Čo to je?

Inguinálna hernia u žien je únikom vnútorných orgánov cez trieslovinový kanál smerom von. Prenikanie nastáva cez prirodzené otvory ingvinálneho kanála. Akýkoľvek orgán umiestnený v peritoneálnej dutine môže byť v herniálnom vaku.

Kýla je častejšie predstavovaná tenkým črevom alebo omentom. Ovary, maternica a jej trubice, hrubé črevo a slezina sa nachádzajú v herniálnom vaku trochu menej často. Stáva sa, že žalúdok a žlčník tvoria prietrž.

Príčiny prietrže

Za patologický proces sa považuje hnačka. K vyčnievaniu vnútorných orgánov dochádza z niekoľkých dôvodov..

 • dlhodobé zvracanie
 • komplikácie počas pôrodu;
 • poranenia brucha;
 • zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny;
 • ťažký kašeľ, pretrvávajúci dlho;
 • práce súvisiace so zdvíhaním závaží;
 • nadváha.
 • genetická predispozícia;
 • slabý svalový systém kvôli vrodeným vlastnostiam tela;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • krehká stavba tela.

Vek tiež ovplyvňuje výskyt patológie. V ľudskom živote sú dve obdobia, keď sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia:

 • 1. stupeň - vek od 12 do 24 mesiacov;
 • Etapa 2 - vek nad 40 rokov.

Intuitívna prietrž sa v detskom veku objavuje kvôli vrodeným vlastnostiam pohybového aparátu. Príčiny kýly v neskoršom veku sú produkčné faktory.

klasifikácia

Ženská hernia sa u žien klasifikuje podľa dvoch kritérií. Toto je lokalizácia herniového vaku, ako aj stupeň kontrakcie prietrže. Rozlišuje sa aj tvorba vrecka vľavo alebo vpravo. Zriedka sa vyskytol bilaterálny typ.

V závislosti od miesta sa rozlišujú tieto typy:

 1. Priamy - výčnelok sa vyskytuje vnútorným inguinálnym otvorom (interná inguinálna fossa).
 2. Šikmé - obsah vaku vystupuje cez vonkajšiu trieslovinu. Tento druh je najbežnejší..
 3. Vonkajšie subvesikálne - tu vystupuje vak cez suprasubickú fosíliu.

Podľa stupňa ovládateľnosti herniového vaku sa rozlišujú hernie, ktoré sa dajú ľahko opraviť (to sa dá dosiahnuť umiestnením v ľahu), ako aj silne regulované hernie. Pre pacienta je ťažké vyrovnať hernálny vak, aj keď leží.

príznaky

Výstupok môže mať rôzne veľkosti - od sotva pozorovateľnej po veľmi veľkú formáciu, čo spôsobuje nepríjemnosti pri chôdzi. Veľkosť výčnelku má malý vplyv na intenzitu bolesti a riziko vzniku porušenia. Pri nekomplikovaných formáciách malej veľkosti dochádza k vyčnievaniu v stojacej polohe a pri tlaku brušného lisu a pri relaxácii a ľahnutí sa prietrž spontánne zapadá.

Hlavnými príznakmi slabinovej prietrže u žien sú bolesť a prítomnosť objemnej hmoty v slabinách. Závažnosť príznakov závisí od štádia prietrže (začiatok alebo vznik):

tvorilPočiatočná kýla
Pacienti predkladajú jasné sťažnosti, že lekár akejkoľvek špecializácie môže ľahko diagnostikovať diagnózu.Hodnotenie symptómov u žien je nejasné a najčastejšie sa vyskytuje opis periodického nepohodlia.
Bolesť sa postupne stáva intenzívnejšou, zaznamenávajú sa v pokoji alebo pacienty neustále mučia - niekedy sa zosilňujú alebo niekedy upokojujú..Bolesť v ingvinálnej oblasti je neprítomná alebo mierne znepokojuje ženy, ktoré vznikajú iba z času na čas (s intenzívnou fyzickou námahou, po dlhom pobyte v stoji).
Objemová formácia v slabinách vo forme výčnelku v ingvinálnom záhybe nad pubou v oblasti labia majora.Počas externého vyšetrenia nie sú stanovené žiadne objemové útvary.

Príznaky slabinovej prietrže u žien tiež závisia od toho, ktorý orgán opúšťa trieslovinový kanál. Takže, keď sa vyvinú slučky výstupu z hrubého čreva, dôjde k chronickej zápche, a keď sa vaječník, vajcovod, trubica alebo výstup z maternice, ženy znepokojujú bolesťami v dolnom bruchu, siahajúcimi až k spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti, ktoré sa počas menštruácie prudko zvyšujú..

Pruh

Porušenie sa považuje za najnebezpečnejšiu komplikáciu. Pod vplyvom určitých dôvodov je pri bráne kýly porušený obsah vaku. Tento proces vedie k poruchám krvného obehu a smrti zdravých tkanív..

Medzi príznaky porušenia patria:

 • silná bolesť;
 • neschopnosť narovnať obsah vaku;
 • pri porušení maternice môže bolesť spôsobiť stratu vedomia;
 • nevoľnosť, nevoľnosť, zvracanie;
 • často teplota stúpa.

Ak zistíte takéto príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Včasná reakcia a kvalifikovaná lekárska pomoc pomôžu v budúcnosti zabrániť vážnym následkom..

Ako vyzerá ženská kýla u žien: fotografie

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u žien.

diagnostika

Na recepcii gynekológ alebo chirurg vykoná externé vyšetrenie a prehmatanie a tiež sa pokúsi napraviť kýlu. Zhromaždí úplnú históriu, ktorá umožní zistiť, čo viedlo k vývoju choroby.

Na presnú diagnózu bude pacientovi s podozrením na ingvinálnu kýlu pridelená jedna alebo viac ďalších štúdií, ako napríklad:

 1. Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny, vrátane herniálneho výčnelku. To je nevyhnutné na stanovenie obsahu herniálneho vaku..
 2. Herniografia je röntgenová metóda, ktorá pomáha vidieť progresiu herniálneho kanála a zistiť, aké orgány v ňom sú..
 3. Irrigoskopia je ďalšou rádiologickou technikou. Pri jeho použití sa kontrast používa na určenie polohy čreva.
 4. Dvojstranný výskum. Diagnostická metóda ručným vyšetrením vagíny a čriev je nevyhnutná, ak sa chorá žena dostane do herniálneho vaku pohlavných orgánov..

Liečba bez chirurgického zákroku

Najskôr venujte osobitnú pozornosť neúčinnosti liečby konzervatívnymi metódami! Cvičenia s herniou, fyzioterapia, obklady, obväzy a ďalšie metódy môžu stav dočasne zmierniť, ale pacienta nelieči.!

Premárnený čas môže viesť k komplikáciám, ktoré sa uvedú neskôr v texte. A ak umbilikálna prietrž môže „prejsť“ sama o sebe, potom toto číslo nebude fungovať s trieslovinou - v každom prípade bude pacient potrebovať chirurgický zákrok.

Pamätajte, že dnes je veľká väčšina ochorení dokonale liečená, ale iba pod podmienkou, že pacient k liečbe pristupuje správne a zodpovedne!

Ako liečiť slabinovú prietrž?

Hlavné pravidlo liečby slabinovej prietrže u žien: chirurgia je jedinou účinnou metódou. Cvičenie, fyzioterapia, obklady, obväzy, ako aj mnohé iné anti-vedecké metódy nie sú schopné liečiť týmto ochorením.

 1. Ťahová hernioplastika. Metóda je založená na zvyčajnom zúžení tkanív a ich zošívaní v mieste brány prietrže. Je to jedna z najvýhodnejších, najjednoduchších a najstarších metód. V modernej medicíne sa táto metóda používa zriedka, pretože jej hlavnou nevýhodou je výrazná jazva, dlhá regenerácia, časté relapsy..
 2. Ľahká hernioplastika. Metóda je založená na spevnení steny trieslového kanálika syntetickými materiálmi. Jedna z variácií - prevádzka Lichtenštajnska - sa stala najbežnejšou na väčšine ruských kliník. Sieťová protéza sa prišije k aponeuróze. Svaly nie sú zranené a neprítomnosť napätia znižuje riziko recidívy na minimum. Moderné polypropylénové siete nie sú alergény, nerozlišujú sa a takmer nikdy nespôsobujú infekciu. Zároveň sa pokračuje v hľadaní „ideálneho“ materiálu pre protetiku. Hemming steny je možný otvoreným a laparoskopickým prístupom. Posledne menovaný má výhody v podobe nízkej invazivity a minimálnej kozmetickej chyby. Mnohí skúsení chirurgovia však radšej pracujú prostredníctvom otvorených rezov, pričom ich považujú za účinnejších a bezpečnejších. Navyše, laparoskopický prístup nevyhnutne vyžaduje celkovú anestéziu..
 3. Extraperitoneálna endovidoskopická hernioplastika. Hlavným rysom tejto metódy je extraperitoneálny prístup počas operácie. Protéza sa umiestni pod kožu bez ovplyvnenia pobrušnice. Hlavnou výhodou tohto spôsobu je neprítomnosť adhézií v brušnej dutine. Hlavnou nevýhodou je obtiažnosť výkonu. Táto metóda v skutočnosti nepredstavuje úsek. Z dôvodu anatomických rysov vyžaduje liečenie inguinálnej prietrže u ženy menej úsilia a času. Preto je počet neúspešných operácií malý..
 4. Extraabdominálna endovidoskopická hernioplastika. Tento typ chirurgického zákroku je akýmsi spôsobom bez napätia. Jeho hlavným charakteristickým znakom je inštalácia protézy cez pobrušnicu, to znamená, že prístup k manipuláciám sa vykonáva mimo pobrušnice. Protéza je v tomto prípade umiestnená priamo pod kožou. Táto metóda sa v budúcnosti vyhýba tvorbe adhézií, je však dosť ťažké ju uskutočniť. Vzhľadom na to, že anatomické vlastnosti štruktúry ženského tela nevyžadujú veľa času a úsilia v súvislosti s liečbou trieslovej kýly, je počet neúspešných operácií minimálny..

Liečba slabinovej prietrže u žien vyžaduje menej času a úsilia v dôsledku anatomických znakov. Preto je počet neúspešných operácií tiež malý..

Pooperačné zotavenie

Pracovná neschopnosť pacienta závisí od typu chirurgického zákroku. Pri otvorenej operácii sa doba zotavenia predlžuje, pri laparoskopii sa manipulácia vykonáva takmer ambulantne. Moderné metódy prevádzky sú celkom bezpečné a menej traumatické..

Pacientom sú občas predpísané lieky na úľavu od bolesti. Lekár tiež dáva individuálne odporúčania týkajúce sa návratu k fyzickej práci. Posilnenie brušných svalov je veľmi dôležité na prevenciu relapsov, ale začatie cvičenia bezprostredne po hernioplastike je neprijateľné. Nosenie pooperačného obväzu s inguinálnou kýlou sa nevyžaduje, hoci je to možné na žiadosť pacienta.

Komplikácie po operácii

Pri chirurgických zákrokoch sú možné komplikácie a hernioplastika nie je výnimkou. Najčastejšie sa vyskytujú infekcie rán, zníženie črevnej motility až do úplnej inhibície a rozvoj problémov pri práci srdca a pľúc. To platí najmä pre pacientov trpiacich chronickými chorobami. Komplikácie spôsobené herniovým výčnelkom sú však oveľa bežnejšie, napríklad po jeho porušení črevá často umrú. Preto je dôležité nájsť skutočne profesionálneho chirurga a okamžite vyhľadať lekársku pomoc..

Operácia niekedy problém nevyrieši navždy. K recidíve prietrže dochádza aj po jej včasnom odstránení vysoko kvalifikovaným profesionálnym chirurgom.

Príčina opakovaného výčnelku môže slúžiť:

 1. Lekárska chyba.
 2. Infekcie po zákroku.
 3. Ťažká fyzická práca.
 4. Anatomické rysy spojené so slabým tkanivom inguinálnej zóny.
 5. Chronické ochorenia čriev a dýchacích ciest.

Je pomerne ťažké eliminovať relapsujúci výčnelok, takže lekári sa snažia použiť metódu, ktorá sa pri prvej operácii nepoužila..

predpoveď

S včasným odhalením slabinovej prietrže a jej odstránením je prognóza priaznivá. Pracovná kapacita ženy sa v krátkom čase úplne obnoví.

Pri porušení herniálneho obsahu a komplikáciách sa prognóza výrazne zhoršuje. S rozvojom difúznej peritonitídy je to najzávažnejšie, miera úmrtnosti je v tomto prípade podľa rôznych autorov od 5 do 20%.

Žovinná hernia u žien

Komplexná štruktúra a fyziologická slabosť svalov inguinálneho priestoru spôsobili, že toto miesto bolo zraniteľné vydutými kýlami. Najčastejšie sa vyskytujú v ingvinálnej zóne. Častejšie ako táto patológia postihuje mužov, stáva sa však, že pri ženách vyčnieva prietrž.

Inguinálnu zónu predstavujú vrstvené spojivové tkanivové membrány (fascia) a medzi nimi prechádza inguinálny kanál. V tomto kanáli majú zástupkyne nervových zväzkov, artérií a okrúhlych väzov maternice. Ďalej má kanál vonkajší a vnútorný otvor, t.j. vstup a výstup.

Pod vplyvom mnohých faktorov sa môže odpor vrstiev ingvinálnej oblasti znížiť a pod tlakom vnútorných orgánov idú von cez slabé miesta. Vytvára sa tak prietrž.

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia u žien je únikom vnútorných orgánov cez trieslovinový kanál smerom von. Prenikanie nastáva cez prirodzené otvory ingvinálneho kanála. Akýkoľvek orgán, ktorý sa nachádza v peritoneálnej dutine, môže byť v herniálnom vaku. Kýla je častejšie predstavovaná tenkým črevom alebo omentom. Ovary, maternica a jej trubice, hrubé črevo a slezina sa nachádzajú v herniálnom vaku trochu menej často. Stáva sa, že žalúdok a žlčník tvoria prietrž.

Tvorba prietrže je pre ľudské telo neprirodzeným procesom, a preto ho lekári považujú za patologický. Pod vplyvom mnohých faktorov sa vytvárajú predpoklady na to, že v budúcnosti dôjde k výčnelku a výrobné faktory tento proces prejavia. Patológia sa vytvára pod vplyvom dvoch skupín faktorov.

Skupina predispozičných faktorov

Slabý svalový aparát, ktorý je spôsobený vrodenými vlastnosťami ľudského tela.

Skupina výrobných faktorov:

Zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny:

Ťažký kašeľ, ktorý trvá dlho. Vždy podobný kašeľový reflex je vyvolaný akoukoľvek chorobou.

V detstve môže časté kričanie a plač viesť k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Ťažkosti s odtokom moču. Tento dôvod je spôsobený nádormi, ktoré spôsobujú zúženie močového kanála..

Ťažká fyzická práca.

Zložitá pracovná činnosť. Osobitne nebezpečné sú v tomto ohľade druhé a všetky nasledujúce tehotenstva.

Slabé svaly prednej steny pobrušnice:

Choroby, ktoré prispievajú k oslabeniu svalovej hmoty a prispievajú k úbytku hmotnosti.

Nedostatok fyzickej aktivity, oddanosť sedavému životnému štýlu.

Zvýšená telesná hmotnosť.

Všetko po prvom narodení.

Chirurgické zákroky v brušnej stene.

Poranenie brucha.

Existujú dve vekové obdobia, počas ktorých sa zvyšuje riziko tvorby prietrže. Prvým stupňom je vek od jedného do dvoch rokov a druhým stupňom je vek nad 40 rokov. Vedci sa domnievajú, že ak prietrž vyčnieva z kýly v detstve, je to kvôli anatomickej slabosti alebo defektu väzivového aparátu. Keď sa v starobe vytvorí herniový vak, je príčinou jeden alebo viac produkčných faktorov.

Kýla u mužov sa objavuje častejšie v dôsledku rozdielu medzi mužskou a ženskou štruktúrou ich trieslového kanála. Faktom je, že počas vnútromaternicového vývoja mužského plodu ich semenníky zostupujú do šourku z brušnej dutiny. V procese tohto opomenutia sa vytvorí prietržová cesta. U samíc embryí zostávajú semenníky v panvovej dutine v dôsledku toho, že sa nevytvorí cesta na prienik obsahu peritonea do vonkajšej strany..

Príznaky hernie u žien

Ženy nie sú vždy schopné samy o sebe zistiť inguinálnu prietrž, pretože jej príznaky sa často vymažú. Je to kvôli malej veľkosti výčnelku. Keď sa bolesť počas nasledujúceho menštruačného cyklu zintenzívni, znamená to, že pohlavné orgány sa dostali do herniálneho vaku.

Medzi hlavné príznaky vzniknutej prietrže:

Vzhľad výčnelku v oblasti slabín, ktorý má tvar podobný nádoru.

Výskyt bolesti v podbrušku. Niekedy je bolesť daná bedrovej oblasti a sakrálnej oblasti.

Bolesť zosilňuje pri kýchaní a kašľaní, ako aj pri fyzickej námahe.

Ženy zažívajú príznaky charakteristické pre zhoršené trávenie - plynatosť, hnačku alebo zápchu.

Príznaky prietrže u žien v závislosti od typu:

Typy slabinovej prietrže u žien

Kýly sa zvyčajne klasifikujú podľa dvoch znakov - podľa ich umiestnenia a stupňa eliminácie.

Takže v závislosti od umiestnenia výčnelku existujú:

Kýla je rovná, keď k výstupu z vaku došlo pozdĺž vnútornej trieslovej dutiny.

Kýla je šikmá, keď k výstupu z vaku so všetkým obsahom došlo pozdĺž vonkajšej trieslovej dutiny. Toto je najbežnejší typ výčnelku..

Hernia je subvesikálna zvonka, keď k výstupu z vaku došlo pozdĺž suprasubickej fosílie.

V závislosti od stupňa eliminácie výsledného výčnelku emitujte:

Kýly, ktoré sa dajú ľahko fixovať nezávisle, napríklad pri vodorovnej polohe. Na ich zníženie je niekedy potrebná malá pomoc. Tieto výčnelky sa nazývajú nastaviteľné..

Kýly, ktoré sa dajú vložiť späť, nie sú možné. Stále zostávajú vyduté, bez ohľadu na polohu ľudského tela. Toto je nezvratná prietrž. Skutočnosť, že sa nemôžu vložiť dovnútra, sa najčastejšie vysvetľuje tvorbou adhézií. Okrem toho práve tento typ prietrže spôsobuje zlyhanie trávenia, zvracanie a neschopnosť plne vykonávať pracovné povinnosti..

Komplikácie slabín prietrží u žien

Vytvorená trieslovinová prietrž prirodzene dáva žene určité nepohodlie a tiež predstavuje kozmetický defekt. Nejde však o najzávažnejšie komplikácie, ktoré môže výčnelok vyvolať..

Zápalové procesy. K rozvoju zápalu vo vnútri hernálneho vaku dochádza zriedka, ale môže to výrazne ovplyvniť zdravie ženy. V rámci kýly sa môže vyvinúť apendicitída, môže sa vyvinúť zápal pohlavných orgánov a kolitída. V závislosti od závažnosti zápalového procesu sa telesná teplota zvýši, celkové zdravie bude narušené. Avšak aj malý zápal môže vyvolať tvorbu adhézií, ktoré zase vedú k tomu, že prietrž sa stane nenapraviteľnou. Okrem toho môže byť potrebný akútny chirurgický zákrok, ak sa vyvinie akútny zápal. Jeho príznaky: výrazné zvýšenie telesnej teploty, výskyt zvracania a nevoľnosť, silná bolesť.

Fekálne blokovanie. Keď časť hrubého čreva vstúpi do herniálneho vaku, môže to spôsobiť upchatie čreva. Tento proces sa vyvíja postupne s hromadením výkalov v zábehovej oblasti. Výsledkom je, že žena trpí poruchou trávenia. Ak táto patológia zostane bez liečby, môže to viesť k smrti čreva. K tomu dochádza pri nedostatočnom prísunu krvi. Najčastejšie sa tento proces týka starších ľudí s nadváhou. Pokiaľ ide o liečbu, v súčasnosti môžu masáže alebo užívanie preháňadiel zmierňovať stav pacienta. Na úplné odstránenie stagnujúceho procesu je však potrebný chirurgický zákrok.

Poranenie prietrže. Toto je jedna z najnebezpečnejších komplikácií, pretože sa vyskytuje nečakane a ostro pre pacienta. Celý obsah herniálneho vaku je stlačený v oblasti vylučovacieho otvoru. Dochádza k prudkému narušeniu krvného obehu a stlačeniu nervových vlákien. Podľa štatistík je týmto procesom postihnutých až 15% pacientov..

Nasledujúce príznaky označujú porušenie:

Neschopnosť nastaviť výstupok, ktorý bol dovtedy voľne nastavený.

Výskyt silnej bolesti v slabinách. Bolesť sa šíri po celej brušnej dutine..

Samotná taška sa napne, cíti napätie.

Pacientka má zvracanie a nevoľnosť.

V niektorých prípadoch dochádza k nárastu telesnej teploty.

Diagnóza slabiny prietrže u žien

Podľa charakteristických ťažkostí pacienta môže lekár už mať podozrenie na herniálny výčnelok.

Skúška sa obmedzuje na nasledujúce manipulácie:

Pohmat. Táto metóda sa nazýva tápanie..

Pocit sa uplatňuje v nasledujúcich situáciách:

Lekár určuje typ prietrže - nastaviteľný alebo nenastaviteľný.

Známka kašľa. Aby sa to potvrdilo, pacient je požiadaný, aby kašľal a vyhodnotil vibrácie, ktoré sa vyskytujú v tomto okamihu. Prechádza na herniálny vak.

Znak natiahnutej šnúry. Ak je ženský výbežok sprevádzaný adhéznym procesom, núti ju to držať sa v určitej polohe, čo umožňuje zmierniť bolestivé pocity. Títo pacienti sa pri sedení alebo státí mierne nakláňajú dopredu..

ultrazvuk Ultrazvukové zariadenie odhalí obsah herniálneho vaku. Toto sú dôležité informácie, ktoré musíte získať pred vykonaním operácie.

Bimanual diagnóza. Táto metóda sa vykonáva prostredníctvom vagíny a čriev. Táto diagnostická metóda je povinná, keď sú vaječníky ženy alebo iné pohlavné orgány v herniálnom vaku.

Liečba slabiny prietrže u žien

Ak sa u ženy zistí inguinálna hernia, jediným účinným spôsobom, ako sa ju zbaviť, je jej chirurgické odstránenie. Nájdete tu mnoho ďalších odporúčaní, ktoré vám údajne umožňujú zbaviť sa výčnelkov, napríklad vykonávanie cvičení, používanie fyzioterapeutických techník, nosenie obväzov, nanášanie obkladov atď. Všetky však nedokážu pacienta ochrániť pred patológiou..

Okrem toho sa stratí čas, ktorý sa strávi na neúčinných metódach liečby. Nezabudnite, že v každom okamihu sa môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré ohrozujú nielen zdravie, ale aj život. To isté platí pre ženy všetkých vekových skupín vrátane malých detí. Dôležitým rozdielom medzi trieslovou prietržou a pupočnou prietržou je to, že nie je schopná sa sama odstrániť.

Cieľom chirurgov v procese uskutočňovania chirurgického zákroku je odstránenie výčnelkov a zabránenie následnému relapsu choroby. V priebehu storočí vykonávaného odstraňovania prietrže sa tieto techniky transformovali viackrát. Moderná medicína ponúka možnosť zbaviť sa výčnelkov niekoľkými spôsobmi. O vhodnosti použitia jedného alebo druhého typu odstránenia prietrže rozhodne ošetrujúci lekár..

Gernioplastika nie je tesná

Metóda chirurgického zákroku spočíva v zosilnení stien kanálu. Na tento účel sa používajú syntetické materiály. Najbežnejšou technikou hernioplastiky bez napätia je Lichtenštajnská chirurgia. Protéza vyrobená vo forme pletiva sa prišíva na širokú dosku šľachy - aponeurózu. V tomto prípade svalové tkanivo netrpí a nevytvára sa napätie. Výsledkom je minimalizovanie rizika opakovaného výčnelku. Moderný materiál používaný na výrobu pletiva nespôsobuje alergie, nerozpúšťa sa v ľudskom tele a neprispieva k šíreniu infekcie. Hľadanie ešte lepšieho materiálu na protetiku sa však nezastavilo.

Chirurgovia sú pozastavení laparoskopickou technikou, ako aj otvoreným prístupom. Laparoskopia môže minimalizovať kozmetické defekty po operácii, pretože je to menej traumatická technika. Väčšina chirurgov však uprednostňuje otvorenú operáciu. Skúsení lekári považujú túto metódu za najbezpečnejšiu a najúčinnejšiu. Okrem toho si laparoskopia vyžaduje zavedenie všeobecnej anestézie bez zlyhania.

Gernioplastické napätie

Jedná sa o časom overený, lacný a najjednoduchší spôsob zavedenia chirurgického zákroku. Prichádza k faktu, že tkanivá sú stiahnuté a zošité v oblasti výstupu kýly. Moderní chirurgovia ju však používajú zriedkavo, pretože je plná častých recidív a prispieva k tvorbe jazvy..

Extraabdominálna endovidoskopická hernioplastika

Tento typ chirurgického zákroku je akýmsi spôsobom bez napätia. Jeho hlavným charakteristickým znakom je inštalácia protézy cez pobrušnicu, to znamená, že prístup k manipuláciám sa vykonáva mimo pobrušnice. Protéza je v tomto prípade umiestnená priamo pod kožou. Táto metóda sa v budúcnosti vyhýba tvorbe adhézií, je však dosť ťažké ju uskutočniť..

Vzhľadom na to, že anatomické vlastnosti štruktúry ženského tela nevyžadujú veľa času a úsilia v súvislosti s liečbou trieslovej kýly, je počet neúspešných operácií minimálny..

Pooperačné zotavenie

Po zákroku zostane žena po určitú dobu zdravotne postihnutá. Ak by sa uskutočnil otvoreným spôsobom, potom sa mierne zvýši v porovnaní s laparoskopickými technikami. Vykonávajú sa prakticky v ambulantnom prostredí. Akákoľvek moderná prevádzka je však netraumatickým a bezpečným postupom..

Ak má žena zvýšenú prahovú citlivosť na bolesť, môže jej predpísať anestetikum. Každá žena má navyše individuálne odporúčania týkajúce sa odchodu do práce a začatia fyzickej aktivity.

Je neprijateľné ignorovať proces obnovy, pretože to môže spôsobiť recidívu choroby. Na žiadosť pacienta sa mu môže odporučiť obväz, hoci doba zotavenia po hernioplastike si to nevyhnutne nevyžaduje..

Komplikácie po operácii

Pri chirurgických zákrokoch sú možné komplikácie a hernioplastika nie je výnimkou. Najčastejšie sa vyskytujú infekcie rán, zníženie črevnej motility až do úplnej inhibície a rozvoj problémov pri práci srdca a pľúc. To platí najmä pre pacientov trpiacich chronickými chorobami. Komplikácie spôsobené herniovým výčnelkom sú však oveľa bežnejšie, napríklad po jeho porušení črevá často umrú. Preto je dôležité nájsť skutočne profesionálneho chirurga a okamžite vyhľadať lekársku pomoc..

Operácia niekedy problém nevyrieši navždy. K recidíve prietrže dochádza aj po jej včasnom odstránení vysoko kvalifikovaným profesionálnym chirurgom.

Príčina opakovaného výčnelku môže slúžiť:

Infekcie po zákroku.

Ťažká fyzická práca.

Anatomické rysy spojené so slabým tkanivom inguinálnej zóny.

Chronické ochorenia čriev a dýchacích ciest.

Je pomerne ťažké eliminovať relapsujúci výčnelok, takže lekári sa snažia použiť metódu, ktorá sa pri prvej operácii nepoužila..

Profylaxia herniovej hernie

Budovanie stravy, ktorá zabráni priberaniu na váhe.

Vyhnite sa poraneniam v tvári.

Udržiavanie svalov v tóne v dôsledku fyzickej aktivity.

S dedičnou predispozíciou na herniálny výstupok sa oplatí vyhnúť zvýšenej fyzickej námahe.

Ak sa u vás vyskytnú príznaky, ktoré spôsobujú podozrenie na výčnelok, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Udržiavanie zdravého životného štýlu, odmietanie pseudovedeckých metód liečby a prevencie patológie.

Často kladené otázky o vašom lekárovi

Existujú bolesti slabín? Aká je ich povaha a distribúcia?

Aké vlastnosti prietrže si môže pacient všimnúť?

Čas výskytu prvých príznakov choroby?

Vie sa niečo o vydúvaní počas detstva?

Vyskytli sa nejaké predsudky? Aký je ich výsledok?

Funkcie odbornej činnosti?

Boli už vykonané operácie zamerané na odstránenie prietrže??

Aké sú fyzické aktivity žien? Chodí na šport?

Aké choroby a chirurgické výkony boli vykonané predtým??

Funkcie tehotenstva a pôrodu?

Aké sú vaše zdravotné ťažkosti??

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Diagnóza slabiny prietrže

Inguinálna hernia (skrátene PGI) je diagnostikovaná v krátkom čase. Jej definícia nespôsobuje veľké ťažkosti. Pri kontakte s lekárom, keď je choroba v pokojnom štádiu, sa zvyšuje presnosť diagnostiky.

Inšpekciu vykonáva chirurg. Podľa jeho názoru sú následné rozhodnutia založené na liečení operácie.

Inguinálna kýla sa môže objaviť náhle, ale môže sa postupne objaviť. Príkladom je prietrž vyplývajúca zo zvýšenej závažnosti. Taká kýla je ľahko viditeľná. A ak má PGR plávajúci stav, potom sa za určitých podmienok vyskytne vizuálna manifestácia.

Existuje niekoľko metód na diagnostikovanie hernie. Všetky sa osvedčili a môžu sa vzájomne dopĺňať..

Podobné choroby

Príznaky prejavov prietržovej hernie sú podobné príznakom iných chorôb.

Hydrocele je prejavom kvapiek semenníkov. Vyskytuje sa vo forme rozšíreného mieška. Z tohto dôvodu je možné v počiatočnej fáze zamieňať hydrocele s PGr.

Varikokéla je prejavom varikóznej expanzie semenného kanálika. Sprevádzaná bolesťou v ingvinálnej zóne. Scrotum sa zväčší.

Lymfadenitída - príznaky podobné varikokéli. Je zápal lymfatických uzlín.

Hneď pod spermatickým kanálom sa objaví hernia femuru.

Počiatočné štádiá všetkých týchto chorôb sú podobné a podobajú sa PGR. Preto na stanovenie presnej diagnózy a predpísanie liečby je potrebné kompletné vyšetrenie.

Metódy diagnostikovania slabinovej prietrže:

 • vyšetrenie lekárom;
 • ultrazvuk
 • absolvovanie irrigoskopie;
 • herniography;
 • vyšetrenie chirurgom.

Existuje niekoľko štádií vyšetrenia pacienta chirurgom na objasnenie diagnózy. Chirurg často tiež predpisuje ultrazvuk na potvrdenie diagnózy.

Po prvé, lekár vykoná vyšetrenie inguinálnej zóny. Vykonáva prieskum pacienta, aby objasnil také momenty, ako sú: existujú bolesti v slabinách, obdobie herniálnych prejavov, aký stres prežíva pacient v každodennom živote a v profesionálnej činnosti?.

Preukázanie PGR v mnohých prípadoch je pre pacienta nenápadné. V iných prípadoch sa človek cíti bolesti v dolnej časti brucha. Možno ich posilnenie počas fyzickej námahy. Mierne preťaženie už niekedy vyvoláva prejav hernie.

Pri počiatočnom priestupku vznikajú ostré bolesti, ktoré majú vplyv na kontrolu prietrže. Takáto diagnóza môže predchádzať smeru operácie..

Pacient je v stojacej polohe. Lekár by mal vyhodnotiť výčnelok podľa jeho umiestnenia, veľkosti a určiť typ prietrže - rovný, šikmý, kombinovaný.

Pri vynechaní PGR v miešku je pravdepodobný šikmý typ. Ak sa nachádza nad spermatickým kanálom a bez špecifických hraníc, je tiež možná priama PGR, tiež umiestnená nad ochabnutou kosťou alebo v jej blízkosti. Pri umiestnení pod krčou prevažne smerom von - príznaky femorálnej prietrže.

Po vyšetrení a vyšetrení pacienta lekár prechádza k prehmataniu formácie. K tomu dochádza pri ležaní. Lekár sa pokúsi napraviť prietrž a potom stlačí inguinálny prsteň. Ďalej pri kašľaní pacienta na základe reakcie formácie lekár diagnostikuje typ PGR - šikmý alebo priamy.

Ak existuje klzná prietrž, pravdepodobne sa neobjaví pri vyšetrení klasickými diagnostickými metódami. Potom sú pripojené ďalšie technológie, napríklad - ultrazvuk.

Ultrazvuk šourku a trieslovín

Ultrazvuk - ultrazvukové vyšetrenie miešok a trieslovín je jednou z metód na štúdium herniálneho výčnelku. Skúsený odborník sa bez neho dokáže zaobísť.

Ultrazvuk sa používa, ak je vzdelanie ťažké diagnostikovať z dôvodu jeho malej veľkosti alebo ak má lekár určité pochybnosti.

Ultrazvuková metóda je účinná iba od okamihu, keď je hernálny vak plný, to znamená, že už v ňom spadol orgán, ktorý tam spadol. Inak ultrazvuk nič neukáže.

Pri absencii výčnelku prietrže sa dá predpokladať, že herniálny vak je prázdny.

Na vytvorenie spoľahlivého obrazu sa dodatočne vykonáva ultrazvuk brušnej dutiny. Pre ženy je štúdium panvy relevantné.

Irrigoscopy

Metódou určujúcou rast mozgu je irrigoskopia. Používa sa v prípadoch podozrenia na kĺzavú prietrž s miernymi príznakmi..

Túto prietrž je ťažké diagnostikovať. Z tohto dôvodu prichádza na záchranu röntgenová štúdia.

Počas irigoskopie sa vyšetruje hrubé črevo a röntgenové lúče.

Pred testom sa odporúča čistenie čriev, čo zvýši kvalitu diagnózy. Na tento účel je predpísaná strava bez ovocia a zeleniny na niekoľko dní. Hlavným produktom je mäso. Ďalšia večera a raňajky sú vylúčené pred zákrokom. Pite iba vodu bez plynu.

Pri irrigoskopii sa do hrubého čreva vstrekne špeciálna látka a potom röntgenové kontrastné zariadenie. Táto metóda poskytuje spôsob, ako študovať črevo, diagnostikovať jeho defekty, choroby.

Pri klznej prietrži je akceptovateľné použitie cystoskopie, cystografie a ultrazvuku močového mechúra..

Gerniography

Populárnou metódou na diagnostikovanie CHZO je herniografia. Spočíva v zavedení špeciálnej látky ihlou do pacientovej brušnej dutiny.

Potom pacient leží na bruchu, kmeňoch a kašle. Súčasne sa odoberajú röntgenové lúče obsahujúce herniálny vak.

Hlavným použitím tejto metódy je prítomnosť pochybností o prítomnosti prietrže z opačnej strany.

Príčiny výskytu a liečby slabinovej prietrže u žien

Ženská hernia u žien nie je tak častá ako u silnejšieho pohlavia, ale napriek tomu existuje vysoké riziko komplikácií, ktoré môžu mať vážne následky..

Častá lokalizácia prietrží v ingvinálnom priestore sa vysvetľuje zložitou štruktúrou a fyziologickou slabosťou svalov v tejto oblasti, najmä u žien. Inguinálny kanál pozostáva zo stien, ktoré sú niekoľkými vrstvami fascie. Táto anatomická formácia má tiež dva otvory - vnútorný a povrchový krúžok. Zloženie inguinálneho kanálu u žien predstavuje nervy, arteriálna cieva a okrúhly väz maternice..

Z dôvodu slabého zloženia, genetickej predispozície, ťažkej práce alebo iných nepriaznivých faktorov môžu steny ingvinálneho kanálika vyčnievať cez vonkajší krúžok, čo vedie k ingvinálnej prietrži..

Znaky slabinovej prietrže u žien sú veľmi podobné príznakom chorôb reprodukčného systému, preto je potrebné vykonať dôkladnú diferenciálnu diagnostiku týchto patológií. Túto úlohu samozrejme zvládne iba odborník. Žena však môže mať podozrenie na prítomnosť slabinovej prietrže sama, počúvajúc signály jej tela.

V tejto téme vám podrobne povieme, čo to je, aké príznaky sa prejavujú a čo je nebezpečné ingvinická kýla, a tiež analyzujeme moderné metódy liečby tejto patológie. Okrem toho si môžete pozrieť video o slabých kýloch.

Inguinalská prietrž: čo to je?

Inguinálna hernia sa týka zasunutia brušnej dutiny a malej panvy do ingvinálneho kanála cez jej vnútorný krúžok. Prietrž pozostáva z brány, vaku a jej obsahu. Brány sú v tomto prípade vnútorným krúžkom trieslovinového kanála. Hernálny vak je tvorený z fascie, pobrušnice, svalov, podkožného tkaniva a kože. U žien je obsahom trieslovej kýly najčastejšie omentum, časť tenkého čreva a / alebo hrubého čreva, maternica a / alebo jej prívesky (vajcovody, vaječníky) a niekedy aj slezina, žlčník alebo žalúdok..

Na predložených fotografiách vidno, ako vyzerá kýlová prietrž.

V závislosti od toho, na ktorej strane sa nachádza hernálny vak, sa rozlišujú tieto typy slabinových hernií:

 • ľavostranné;
 • pravostranné;
 • obojstranný.

Kýly v oblasti slabín sa tiež zvyčajne klasifikujú podľa lokalizácie, a to:

 • priama inguinálna hernia (herniálny vak prechádza iba vnútorným kruhom inguinálneho kanála). Tento typ prietrže sa tiež nazýva vnútorný;
 • šikmá inguinálna prietrž (herniálny vak prechádza laterálnym porastovým porastom, ktorý je najbežnejším typom prietrže);
 • povrchová subvesická ingvinická prietrž (herniálny vak prechádza medzi stredným a stredným pupočným záhybom pobrušnice).

Ak sa hovorí o miere korigovateľnosti prietrže, potom treba povedať, že niektoré môžu byť upravené nezávisle v určitej polohe tela, napríklad keď pacient leží na chrbte. Ostatné slabinové prietrže sú fixované ťažko alebo vôbec. Kýla sa stáva nenapraviteľnou v dôsledku adhézií spôsobených zápalovým procesom stien a orgánov, ktoré vkĺzli do trieslovinového kanálika..

Inguinálna kýla u žien: aké sú príčiny?

Nie všetky ženy sú vystavené riziku slabinovej prietrže, ale iba ženy, ktoré majú kombináciu faktorov, ktoré poskytujú priaznivé podmienky pre ochorenie prietrže. Medzi tieto faktory patria:

 • slabá ústava;
 • fyzická nečinnosť;
 • genetická tendencia k herniovej chorobe;
 • vrodená patológia svalového a väzivového aparátu trieslovej oblasti.

Tiež prítomnosť vyššie uvedených faktorov u ženy nie je znakom toho, že bude nevyhnutne mať ingvinálnu prietrž, pretože to tiež vyžaduje prítomnosť provokačného faktora..

Zvážte provokujúce faktory slabinovej prietrže.

1. Zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny, ktoré môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi, konkrétne:

 • časté a dlhšie kričanie alebo plač, najmä v detskom veku;
 • chronický kašeľ;
 • častá hnačka, zápcha a / alebo vracanie;
 • porušenie odtoku moču z močového mechúra;
 • ťažké narodenie;
 • profesionálne funkcie (hranie na dychové nástroje, zdvíhanie ťažkých bremien, fúkanie skla atď.).

2. Slabosť svalového aparátu prednej brušnej steny, ktorej vzhľad môže byť spôsobený týmito dôvodmi:

 • sedavý spôsob života;
 • fyzická nečinnosť;
 • nadváha;
 • Profesia „sedavý“ (pokladník, programátor, úradník, vyšívanie a iné);
 • tehotenstva;
 • ťažké narodenie;
 • poranenia brucha;
 • laparotómia.

Prečo je inguinálna prietrž u žien zriedkavá?

Tento trend sa dá vysvetliť obsahom a vlastnosťami vytvorenia trieslového kanála..

U mužského plodu tvoria prívesky vo vnútri brušnej dutiny, po ktorej zostúpia do mieška ešte pred pôrodom, aj keď existujú prípady, keď je tento proces neskoro a vyskytuje sa v prvých mesiacoch chlapcovho života..

Vaječníky smerujúce do mieška cez trieslovinový kanálik teda vytvárajú priaznivú pôdu na objavenie sa prietrže v budúcnosti. U dievčat sú vaječníky počas prenatálneho obdobia a po narodení v brušnej dutine, to znamená, že nejdú dole, preto je riziko prietrže zanedbateľné.

Inguinálna hernia u žien: príznaky

Určite inguinálnu prietrž u žien je možné pomocou nasledujúcich príznakov:

 • vizualizácia nádoru podobného výčnelku v slabine;
 • bolesť v dolnej časti brucha a slabín, ktorá môže vyžarovať do bedrovej oblasti, krížovej kosti a chvostovej kosti. Bolesť sa môže zvýšiť v dôsledku kýchania, kašľa, fyzickej námahy, menštruácie;
 • dyspeptické príznaky vo forme hnačky, zápchy, flatulencie.

Pri slabinovej prietrži malej veľkosti môžu príznaky chýbať alebo sa môžu vymazať..

Aké môžu byť komplikácie slabinovej prietrže?

Pri ingvinálnej prietrži sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie, z ktorých najčastejšie sa vyskytujú:

 • zápalový proces;
 • črevná obštrukcia;
 • drvenie slabinovej prietrže.

Zápal obsahu a / alebo stien herniálneho vaku sa môže vyskytnúť vo forme akútnej apendicititídy, kolitídy, orofhoritídy, salpingitídy, salpingooforitídy, atď. Podobne ako zápalový proces akejkoľvek lokalizácie, zápal inguinálnej hernie je sprevádzaný symptómami intoxikácie (horúčka, celková slabosť, únava). ) Je tiež dôležité pochopiť, že zápal prispieva k tvorbe adhézií, v dôsledku čoho sa kýla nemôže napraviť. Komplikácia, ako je akútna apendicitída, si vyžaduje chirurgické ošetrenie..

K črevnej obštrukcii s drážkovanou prietržou dochádza, keď je časť hrubého čreva umiestnená v herniálnom vaku. Fekálna blokáda ohrozuje nekrózu čreva, ktorá sa tiež rýchlo lieči. Črevná obštrukcia sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí alebo u obéznych ľudí.

Prichytená prietrž je najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže, pretože sa vyvíja takmer okamžite. Pri porušení sa môže stlačiť obsah hernálneho vaku, tj orgánov a tkanív brušnej dutiny alebo panvy, čo je spojené so zníženým prietokom krvi a inerváciou..

Prietržená prietrž sa prejavuje určitým komplexom symptómov, konkrétne:

 • upravená prietrž ostro prestane byť upravovaná;
 • silná bolesť v slabinách alebo v celom žalúdku až do bolestivého šoku, najmä v prípade porušenia maternice alebo jej dodatkov;
 • kýla sa stáva napätou a hustou;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • horúčka.

Aké diagnostické metódy sa používajú pri slabinovej prietrži u žien?

Po zhromaždení sťažností a lekárskej anamnéze chirurg pokračuje vyšetrením a prehmatávaním slabinovej prietrže.

Pri vyšetrení môžete vidieť prítomnosť nádorového útvaru v oblasti slabín, ktorý je nastavený alebo nie je nastavený, keď je pacient v horizontálnej polohe..

Pri palpácii musí lekár určiť príznak „kašľovej nátlaku“, ktorý môže byť negatívny a pozitívny. Z tohto dôvodu je pacient požiadaný o kašeľ, a ak sa vibrácia prenáša na prietrž, znamená to, že príznak je pozitívny.

Inguinálna hernia, ktorá vznikla na pozadí procesu adhézie, sa tiež vyznačuje príznakom „napnutej šnúry“. S týmto príznakom má žena pocit napätia v svaloch prednej brušnej steny, keď je telo narovnané..

Stupeň korigovateľnosti prietrže je diagnostikovaný pomocou ultrazvuku, ktorý vizualizuje orgány, ktoré spadli do herniálneho vaku..

Rektovaginálne gynekologické vyšetrenie vám umožní zistiť, či sa do maternicového vaku nachádza maternica alebo jej prílohy..

Ako liečiť slabinovú prietrž u žien?

Odstránenie inguinálnej prietrže u žien je povinné pri chirurgickom výkone potrubia, aby sa minimalizovalo riziko recidívy choroby..

Druhy operácií s trieslovinou prietrže.

 • Ťahová hernioplastika. Počas operácie sa odstráni hernálny vak, nasleduje tkanivové napnutie a prešívanie v oblasti brány. Táto metóda je v súčasnosti zastaraná a zriedka sa používa, pretože existuje vysoké riziko relapsu. Táto operácia sa navyše vyznačuje dlhou dobou rehabilitácie.
 • Ľahká hernioplastika. V tomto prípade sa plasty uskutočňujú na stenách trieslovinového kanála použitím syntetických materiálov. Domáce chirurgovia na to najčastejšie používajú pletivo, ktoré je prišité k aponeuróze. Hernioplastika bez napätia môže byť uskutočnená otvorenou laparotómiou alebo laparoskopiou. Výhodou tejto operácie je nízke riziko relapsu a komplikácií, ako aj malé zranenia, absencia veľkých kozmetických defektov a rýchle uzdravenie pacienta po operácii.
 • Endovidoskopická extraperitoneálna hernioplastika. Počas laparoskopie sa pod peritoneum umiestni syntetická sieť. Výhodou tohto spôsobu je absencia procesu adhézie vo vnútri brušnej dutiny. Ale kvôli zložitosti techniky môže tento typ operácie vykonať iba chirurg, ktorý má skúsenosti s takýmito operáciami..

Dĺžka rehabilitačného obdobia a zdravotného postihnutia priamo závisí od typu hernioplastiky, ako aj od výskytu komplikácií a určuje ju ošetrujúci lekár individuálne..

Po chirurgickej liečbe silnej bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti.

V predoperačnom období sa odporúča používať pásmo na ingínovú prietrž a v pooperačnom období nebude potrebné. Lekár vám tiež povie, kedy môžete začať vykonávať cvičenia na posilnenie brušných svalov.

Pooperačné obdobie komplikácie, ako sú:

 • infekcia pooperačnej rany;
 • opakovaný výskyt slabinovej prietrže.

K relapsu ingvinálnej prietrže môže dôjsť kvôli neskúsenosti chirurga, ktorý vykonal hernioplastiku, infekcii pooperačnej rany a nedodržaniu odporúčaní ošetrujúceho lekára..

Inguinálna kýla u tehotných žien: príznaky a liečba

Počas tehotenstva sú príznaky prietrže v slabinách rovnaké ako v prípade tehotných žien.

Ženy sú znepokojené výbežkom podobným nádoru v oblasti slabín s nepohodlím a bolesťou. Intenzita bolesti navyše závisí od trvania tehotenstva, pretože so zväčšením veľkosti maternice stúpa vnútro abdominálny tlak. Ženy si tiež všimli, že prietrž sa zväčšuje prietrž.

Okrem opísaných symptómov sa nastávajúca matka cíti nepohodlne aj pri chôdzi alebo pri fyzickej aktivite, najmä ak je prietrž dostatočne veľká.

O spôsobe pôrodu rozhoduje pôrodník - gynekológ spolu s chirurgom. Veľkosť prietrže, komplikácie prietrže a zvláštnosti v priebehu tehotenstva ovplyvňujú výber metódy..

S malými nekomplikovanými kýlami je možné prirodzené narodenie, počas ktorého bude lekár držať hernálny vak, aby sa predišlo jeho zvieraniu.

V prípade malých komplikovaných a veľkých ingvinálnych prietrží, ako aj v prípade patológie tehotenstva sa pôrod vykonáva cisárskym rezom..

Počas tehotenstva by ženy s kýlou mali nosiť obväzy, ktoré minimalizujú riziko rozšírenia prietrže a komplikácií. Takúto bandáž si môžete kúpiť v lekárni alebo v obchodoch, kde sa predáva zdravotnícky tovar. Musí sa tiež zabrániť nadmernému fyzickému namáhaniu a zdvíhaniu hmotnosti..

Existujú špeciálne navrhnuté cvičenia, ktoré môžu posilniť brušné svaly.

Okrem toho je strava nevyhnutnou súčasťou liečby ingínovej prietrže..

U väčšiny žien po pôrode miazgová hernia zmizne bez liečby..

Aké sú metódy na prevenciu slabinovej prietrže u žien??

Nasledujúce odporúčania pomôžu znížiť riziko slabinovej prietrže:

 • aktívny životný štýl;
 • pravidelné cvičenie na posilnenie svalov prednej brušnej steny;
 • zdravá a vyvážená strava;
 • kontrola hmotnosti;
 • použitie špeciálnych ochranných zariadení pri športe, pri ktorých môže dôjsť k poraneniu ingvinálnej oblasti;
 • v prítomnosti predispozičných faktorov obmedzujúcich fyzickú aktivitu.

V dôsledku toho môžeme povedať, že tříslová prietrž nemôže na rozdiel od pupočnej kýly zmiznúť sama osebe, preto sa v tomto prípade nemožno vzdať operácie. Je tiež dôležité včas vyhľadať pomoc odborného lekára, pretože existuje riziko komplikácií, ktoré sú nebezpečné nielen pre zdravie, ale aj pre život ženy..

Inguinálna kýla

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia sa vyskytuje, keď obsah brušnej dutiny - najčastejšie veľké omentum alebo časť tenkého čreva - vystupuje z brucha cez slabé miesto v dolnej brušnej stene. Brucho je oblasť medzi hrudníkom a boky. Oblasť dolnej brušnej steny sa tiež nazýva trieslovina alebo trieslovina..

Dva typy tříslovnej kýly

 • šikmá inguinálna prietrž, ktorá je spôsobená chybou v brušnej stene, ktorá je vrodená alebo prítomná pri narodení
 • priame trieslové kýly, ktoré sa zvyčajne vyskytujú iba u dospelých mužov a sú spôsobené slabosťou svalov brušnej steny, ktorá sa časom vyvíja

Intuinálna hernia sa vyskytuje v trieslovom kanáli v oblasti slabín.

Čo je to slabinový kanál?

Inguinálny kanál je priechod cez brušnú stenu. Ľudia majú dva trieslové kanály - jeden na každej strane dolného brucha. U mužov spermatické šnúry prechádzajú inguinálnymi kanálmi a spájajú sa s semenníkmi v miešku. Spermatická šnúra obsahuje krvné cievy, nervy a kanálik nazývaný spermatická šnúra, ktorá prenáša spermie z semenníkov na penis. U žien prechádzajú guľaté vazy, ktoré podporujú maternicu, cez trieslovinové kanáliky..

Čo spôsobuje slabiny prietrže?

Príčina slabinovej prietrže závisí od typu slabinovej prietrže..

Šikmá prierezová prietrž. Porucha v brušnej stene, ktorá je prítomná pri narodení, spôsobuje šikmú tříslovú prietrž.

V priebehu vývoja plodu sa v lone vytvára sliznica brušnej dutiny, ktorá siaha do trieslového kanálika. U mužov zostupuje spermatická šnúra a semenníky z vnútornej strany brušnej dutiny a cez brušnú membránu do mieška cez trieslovinový kanál. Potom sa sliznica brucha obvykle uzatvára od vstupu do trieslovinového kanálika niekoľko týždňov pred alebo po narodení. U žien nevylučujú vaječníky zvnútra brušnej dutiny a sliznica brušnej dutiny sa obvykle uzatvára pár mesiacov pred pôrodom..

Niekedy sa sliznica brucha nezatvorí správne a zanecháva v brušnej stene dieru v hornej časti trieslového kanálika dieru. Týmto otvorom môže tuk alebo časť tenkého čreva vniknúť do trieslového kanálika, čo spôsobuje prietrž. U žien môžu vaječníky tiež vkĺznuť do trieslovinového kanálika a spôsobiť prietrž.

Šikmé prietrže sú najbežnejším typom slabinovej prietrže. Šikmé brušné prietrže sa môžu vyskytnúť u 2 - 3% detí mužov. sú však oveľa menej časté u dievčat, vyskytujú sa u menej ako 1 percenta.

Priama trieslová prietrž. Priame trieslové kýly sa zvyčajne vyskytujú iba u dospelých mužov, pretože starnutie a stres alebo napätie oslabujú brušné svaly okolo trieslového kanála. Predchádzajúca operácia dolného brucha môže tiež oslabiť brušné svaly.

U žien je tento typ slabinovej kýly zriedkavý. U žien pôsobí široký väz maternice ako ďalšia bariéra za svalovú vrstvu v dolnej časti brušnej steny. Široký väz maternice je list tkaniva, ktorý podporuje maternicu a iné reprodukčné orgány.

Kto sa často vyvinie slabinová prietrž?

U mužov sa inguinálne kýly vyvíjajú oveľa častejšie ako u žien. Približne 25 percent mužov a približne 2 percentá žien sa počas života vyvinú v ingvinálnej hernii. Niektorí ľudia s ingvinálnou prietržou na jednej strane budú mať alebo sa u nich vyvinie prietrž na druhej strane..

Ľudia všetkých vekových skupín sa môžu vyvinúť slabiny prietrže.

Môžu sa však objaviť neskôr v živote. U predčasne narodených detí je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie šikmá brušná prietrž. Priama kýla, ktorá sa zvyčajne vyskytuje iba u dospelých mužov, sa vyskytuje oveľa častejšie u mužov starších ako 40 rokov, pretože svaly brušnej steny s vekom oslabujú..

Ľudia s rodinnou anamnézou tříslovínovej kýly sa s väčšou pravdepodobnosťou vyvinú pri čeľade kýly. Štúdie tiež ukazujú, že ľudia, ktorí fajčia, majú zvýšené riziko slabinovej kýly..

Aké sú príznaky a príznaky slabinovej prietrže?

Prvým príznakom slabinovej prietrže je mierny výstupok na jednej alebo menej často na obidvoch stranách slabín - oblasť tesne nad záhybom slabiny medzi dolným bruchom a stehnom. Vypukliny sa môžu časom zväčšovať a zvyčajne vymiznú, keď si človek ľahne.

Môžu obsahovať ďalšie príznaky a príznaky

 • nepohodlie alebo bolesť v slabinách - najmä pri napätí, dvíhaní, kašľaní alebo fyzickej námahe - ktorá sa počas odpočinku zlepšuje
 • pocity, ako sú slabosť, ťažkosť, pálenie alebo bolesť slabín
 • opuchnuté alebo zväčšené miešok u mužov alebo chlapcov

Šikmé a priame trieslové kýly môžu vkĺznuť do brušnej dutiny a vystupovať z nej do trieslovinového kanálika. Lekár ich môže ľahkou masážou presunúť späť do žalúdka..

Aké sú komplikácie slabinovej prietrže?

Inguinálne kýly môžu spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • Invalidita. K nezvratnej prietrži dôjde, keď sa časť tuku alebo tenkého čreva zvnútra brucha uviazne v slabinách alebo v miešku a nemôže sa vrátiť do brušnej dutiny. Zdravotnícky pracovník nemôže prietržovať prietrž späť do brucha.
 • Porušenie. Ak sa neredukovateľná kýla nelieči, môže byť obtiažne prísun krvi do tenkého čreva, čo môže spôsobiť „stlačenie“ tenkého čreva. Tento nedostatok krvi je núdzový a môže viesť k smrti časti čreva..

Vyhľadajte okamžité riešenie.?!

Ľudia so symptómami ireverzibilnej alebo uškrtenej prietrže by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Obmedzená prietrž je stav ohrozujúci život. Medzi príznaky nenapraviteľnej alebo obmedzenej prietrže patrí

 • vydutá bolesť a bolesť pri vyšetrení
 • náhla bolesť, ktorá sa rýchlo zhoršuje a nezmizne
 • nedochádza k úniku stolice ani plynu
 • nevoľnosť a zvracanie
 • horúčka

Ako sa diagnostikuje ingvinická prietrž??

Lekár diagnostikuje prieduškovú prietrž skúmaním:

 • anamnéza a rodinná anamnéza
 • vykonanie fyzickej skúšky
 • ďalšie diagnostické metódy vrátane röntgenového a brušného ultrazvuku

Lekárska a rodinná anamnéza. Anamnéza a rodinná anamnéza môžu pomôcť vášmu lekárovi diagnostikovať ingvinálnu prietrž. Symptómy, ktoré pacient opisuje, sú často príznakmi slabinovej prietrže.

Fyzikálne vyšetrenie. Fyzikálne vyšetrenie môže pomôcť diagnostikovať slabinovú prietrž. Počas lekárskeho vyšetrenia zdravotnícky pracovník obvykle vyšetruje telo pacienta. Lekár môže požiadať pacienta, aby vstal a zakašľal alebo namáhal, aby mohol po vstupe do slabín alebo mieška pocítiť vydutie spôsobené prietržou. Lekár sa môže opatrne pokúsiť nastaviť prietrž späť do správnej polohy v bruchu..

Vizuálne testy. Chirurg obvykle na diagnostikovanie trieslovej kýly nepoužije zobrazovacie testy vrátane röntgenového žiarenia, pokiaľ:

 • sa snaží diagnostikovať náraz alebo známky upchatia čriev
 • počas fyzického vyšetrenia sa nemôže cítiť bledá prietrž, najmä u pacientov s nadváhou
 • nie je jasné, či kýla alebo iný stav spôsobuje opuch slabín alebo iné príznaky

Vizualizáciu na klinike vykonávajú špeciálne vyškolení odborníci.

Rádiológ - lekár, ktorý sa špecializuje na lekárske zobrazovanie - interpretuje obrázky. Pacient zvyčajne nepotrebuje anestéziu.

Testy môžu zahŕňať:

 • X-ray brušnej dutiny. Röntgenové žiarenie je obraz zaznamenaný na filme alebo na počítači pomocou malého množstva žiarenia. Počas expozície pacient leží na stole alebo stojane. Technik inštaluje röntgenový prístroj do brušnej dutiny. Pacient bude zadržiavať dych, kým technik nasníma obrázok tak, aby obraz nebol rozmazaný. Technik môže pacienta požiadať o premiestnenie ďalších záberov..
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). CT skenovanie využíva na vytváranie obrázkov kombináciu röntgenových lúčov a počítačovej technológie. Pri počítačovej tomografii môže technik poskytnúť pacientovi roztok na pitie a injekciu špeciálneho farbiva nazývaného kontrastná látka. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti injikuje kontrastnú látku do žily a injekcia spôsobí, že sa pacient po dobu jednej alebo dvoch minút cíti teplo. Kontrastná látka umožňuje lekárovi vidieť krvné cievy a prietok krvi v röntgenových lúčoch. CT sken vyžaduje, aby pacient ležal na stole, ktorý sa posúva do zariadenia vo forme tunela, kde technik sníma röntgenové lúče. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže deťom dať sedatívum, aby im pomohol zaspať počas testu..
 • Ultrazvuk brucha. Ultrazvuk používa zariadenie nazývané menič, ktorý súčasne vytvára a prijíma bezpečné, bezbolestné zvukové vlny z orgánov, aby získal obraz o ich štruktúre.

Ako sa lieči slabá prietrž??

Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže je jedinou možnosťou liečby pri slabinových prietržiach, ktoré môžu zabrániť neredukovateľnosti alebo porušeniu. Lekári odporúčajú chirurgický zákrok pre väčšinu ľudí s trieslovými kýlami, najmä pre ľudí s kýlami, ktoré spôsobujú príznaky. Štúdie ukazujú, že muži s kýlami, ktoré spôsobujú malé alebo žiadne príznaky, môžu bezpečne oddialiť operáciu, kým sa príznaky nezvýšia. Muži, ktorí oddialia operáciu, by mali sledovať svoje príznaky a pravidelne navštevovať lekára. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zvyčajne odporúčajú operáciu dojčiat a detí, aby sa zabránilo ich nenapraviteľnosti. Pri nezvratných alebo obmedzených kýlachch je nutná urgentná alebo núdzová operácia.

Všeobecný chirurg - lekár špecializujúci sa na brušnú chirurgiu, vykonáva prietrž prietrže v nemocnici alebo chirurgickom centre. Čas zotavenia sa líši v závislosti od veľkosti prietrže, použitej techniky, ako aj od veku a stavu ľudského zdravia.

Operácia prietrže sa nazýva hernioplastika. Dva hlavné typy operácií:

 • Hernioplastika podľa Lichtenštajnska. Počas operácie s otvorenou prietržou sa pacient podrobuje lokálnej anestézii v bruchu sedáciou. Niektorí pacienti však môžu mať:
  • sedácia blokády miechy, pri ktorej lekár vstrekuje anestetiká okolo miechových nervov, čím telo znecitlivuje spodnú časť chrbta
  • celková anestézia
 • Chirurg urobí rez v slabine, posúva prietrž späť do brušnej dutiny a posilňuje brušnú stenu pomocou švov. Chirurg tiež obvykle zosilňuje slabú oblasť syntetickým pletivom, aby poskytol ďalšiu podporu..
 • Odstránenie laparoskopickej prietrže. Chirurg vykonáva laparoskopickú prietrž hernie u pacienta v celkovej anestézii. Chirurg robí niekoľko malých centimetrových rezov v dolnej časti brucha a vkladá laparoskop - tenkú trubicu s pripojenou malou videokamerou. Kamera odošle zväčšený obrázok zvnútra tela na videomonitor, ktorý chirurgovi poskytne podrobný obraz kýly a okolitých tkanív. Pri sledovaní monitora chirurg obnovuje prietrž pomocou syntetického pletiva.

Ľudia, ktorí podstúpia laparoskopickú prietrž hernie, majú zvyčajne kratšiu dobu zotavenia ako tí, ktorí mali odstránenú prietrž. Chirurg však môže určiť, že laparoskopia nie je najlepšou možnosťou, ak je prietrž veľká alebo ak osoba už podstúpila operáciu panvy..

Väčšina dospelých pociťuje nepríjemné pocity a potrebuje lieky proti bolesti po liečbe otvorenej prietrže alebo laparoskopickej prietrže. Intenzívna aktivita a vzpieranie sú obmedzené na niekoľko týždňov. Dojčatá a deti tiež pociťujú určité nepohodlie; zvyčajne však obnovia normálne činnosti po niekoľkých dňoch.

Operácia na úpravu slabiny prietrže je úplne bezpečná a komplikácie sú zriedkavé. Ľudia by mali kontaktovať svojho lekára, ak sa vyskytne ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov:

 • začervenanie alebo odtok z rezu
 • horúčka
 • krvácanie z rezu
 • bolesť, ktorá nie je zmiernená liekmi alebo bolesť, ktorá sa náhle zhorší

Možné dlhodobé komplikácie zahŕňajú:

 • dlhodobá bolesť slabín
 • recidíva prietrže vyžadujúca opakovaný chirurgický zákrok
 • poškodenie nervov v blízkosti prietrže

Ako sa dá predísť slabým herniam?

Ľudia nemôžu zabrániť slabosti v brušnej stene, ktorá spôsobuje šikmé trieslové kýly. Ľudia však môžu zabrániť priamemu ingvinálnemu kýlu udržiavaním zdravej hmotnosti a nefajčením..

Ľudia môžu zabrániť zhoršovaniu priľahlosti pri slabinách alebo predchádzať opätovnému výskytu slabinových prietrží po operácii.

 • vyhnúť sa vzpieraniu
 • pri zdvíhaní predmetov používajte nohy, nie späť
 • predchádzanie zápche a stresu pri pohybe čriev
 • udržiavanie zdravej hmotnosti
 • Nefajčiť

Strava a výživa

Vedci nezistili, že jedlo, strava a výživa zohrávajú úlohu pri výskyte slabínovej kýly. Osoba s trieslovinovou prietržou môže predchádzať symptómom jedením jedál s vysokým obsahom vlákniny. Čerstvé ovocie, zelenina a celé zrná majú vysoký obsah vlákniny a môžu pomôcť predchádzať zápche a napätiu, ktoré spôsobuje niektoré bolestivé príznaky prietrže..

Chirurg poskytne pokyny pre výživu, stravu a výživu po operácii pre ingvinálnu prietrž. Väčšina ľudí pije tekutiny a v deň operácie zje ľahkú stravu a nasledujúci deň obnoví svoju obvyklú stravu..

zhrnutie

V tomto článku sme skúmali definíciu a príznaky slabinovej prietrže..

U mužov sa inguinálne kýly vyvíjajú oveľa častejšie ako u žien.

Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže je jedinou možnosťou liečby pri slabinách prietrže.

Ľudia môžu zabrániť chirurgickému zákroku pri slabých kýloch.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, pri ktorom je časť pobrušnice vyčnievaná do trieslového kanála..Podľa štatistík je u mužov inguinálna hernia tvorená 10-krát častejšie ako u žien, čo je spojené s osobitosťami anatomickej štruktúry inguinálnej oblasti u mužov.

Ak máte závraty

Žalúdok
Závrat je pomerne častý jav. Existuje mnoho dôvodov pre závraty, vždy, keď by ste mali premýšľať o tom, prečo sa objavili, a ak je to potrebné, prijať opatrenia na zabránenie opakovaným závratom alebo zhoršeniu stavu.
Stenóza miechového kanálu driekovej chrbtice sa prejavuje čiastočným prekrývaním miechového kanála. Keď sa kanáliková trubica sťahuje, korene miechy sú stlačené.