loader

Maternicová adenomyóza - čo to je, príznaky a formy patológie

Maternicová adenomyóza je jednou z odrôd endometriózy, keď sa sliznica zavedie do iných guličiek orgánu a vyvolá v nich štrukturálne zmeny..

Symptómy sú charakterizované výskytom nepohodlia počas pohlavného styku, bolestivých období a krvácaním počas menštruačného cyklu..

Toto ochorenie sa zvyčajne diagnostikuje u žien v reprodukčnom veku, pretože hormóny ovplyvňujú jeho vzhľad a vývoj. Liečba je dlhá, lekári využívajú rôzne metódy - lieky, chirurgický zákrok, fyzioterapia, tradičná medicína.

Čo je maternicová adenomyóza

Maternicová adenomyóza je patologický stav, pri ktorom sú endometriálne bunky (sliznica) obsiahnuté v tkanivách svalovej gule orgánu. V prístupnom jazyku vnútorná vrstva zväčšuje svoju plochu vďaka zavedeniu do maternicových svalov.

Napriek tomu, že endometrium mení svoju obvyklú lokalizáciu, stále podľahne cyklickým zmenám - odlupuje sa na začiatku cyklu a do konca sa úplne zotavuje..

Počas odmietnutia ovplyvňuje endometriálne tkanivá nachádzajúce sa v blízkosti, čo vedie k ich zápalu a objaveniu sa bolesti u žien..

Dôležité! Adenomyóza je patológia maternice, ak sliznica rastie inde (krčka maternice, vaječníky), potom sa choroba nazýva endometrióza..

Podľa výskytu patologických inklúzií sa rozlišujú tri typy patológie - nodulárne, ložiskové a difúzne..

Ohnisko sa vyznačuje výskytom jednotlivých ostrovčekov tkaniva endometria v myometrii a difúzna adenomyóza absorbuje celý povrch maternice. So zviazaným tvarom v guľkách tela sa vytvárajú uzly rôznych veľkostí, vyplnené krvavým obsahom.

Najčastejšie v gynekológii je adenomyóza diagnostikovaná u pacientov po 35 rokoch, ale môže sa vyskytnúť aj v staršom veku. Je zaujímavé, že v období menopauzy sa samotné ochorenie vylieči.

S vekom vaječníky prestávajú fungovať, koncentrácia estrogénu v krvi sa významne znižuje a zmeny v endometriu ustávajú. Pretože hormonálna stimulácia sliznice zmizne, prestane rásť a patológia ustupuje.

príčiny

Príčiny adenomyózy nie sú známe, ale identifikujú sa rizikové faktory, ktoré vedú k rozvoju choroby:

 • menštruácia, ktorá sa začala skôr ako 12 rokov alebo neskôr ako 16 rokov;
 • obezita - s nadmernou hmotnosťou v ženskom tele sa zvyšuje množstvo estrogénu, čo vedie k rastu endometria;
 • použitie orálnej antikoncepcie alebo iných liekov obsahujúcich ženské pohlavné hormóny;
 • oneskorený alebo skorší nástup sexuálnej aktivity;
 • vnútromaternicová manipulácia;
 • prítomnosť podobnej choroby u blízkych príbuzných;
 • časté infekcie.

Medzi endometriom a myometriou je tenká priehradka, ktorá zabraňuje šíreniu sliznice, ale je veľmi ľahké ju poškodiť..

Preto sa operácie v maternicovej dutine, ako sú kyretáž, umiestnenie špirály, nepresná manuálna revízia po pôrode a potraty, stali bežnými príčinami adenomyózy..

V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť vrodená adenomyóza, ktorá je spôsobená poruchami v období vnútromaternicového vývoja. Dôvodmi môžu byť poruchy endokrinného systému nastávajúcej matky, choroba tehotnej ženy, ako aj genetické vlastnosti plodu..

Je známe, že ženský hormón produkovaný vo vaječníkoch, estrogén, ovplyvňuje rast endometria. Preto stavy tela, ktoré vedú k zvýšeniu jeho hladiny v krvi, vyvolávajú proliferáciu, to znamená aktívny rast sliznice maternice..

Nemôžeme však povedať, že toto je príčina choroby, pretože nie vždy nasýtenie estrogénmi vedie k klíčeniu endometria do hlbších vrstiev maternice..

Fáza a forma

Rôzne formy a štádiá choroby sa rozlišujú v závislosti od toho, ako sa choroba chová, koľko rástla v guľôčkach maternice a koľko patologického tkaniva obsadila..

Existujú tri rôzne formy adenomyózy - fokálna, nodulárna a difúzna. Ich klinické obrázky sa prakticky nelíšia, ale štrukturálne zmeny v orgánoch sa líšia.

Uvažovaná adenomyóza krčka maternice môže byť buď samostatná choroba, alebo sa môže prejaviť v spojení s poškodením tela orgánu..

Pri tejto lokalizácii procesu je častým príznakom špinenie, ktoré sa objaví po pohlavnom styku. Ochorenie je pomerne zriedkavé, ale jeho priebeh je zvyčajne rýchlejší ako pri maternicovej adenomyóze.

Postupné štádium je charakteristické pre fokálnu endometriózu maternicového telesa, hĺbka procesu je štyri stupne.

Adenomyóza 1. stupňa

Pri prvom stupni adenomyózy sa môže poškodiť iba submukózna guľa, nie sú žiadne príznaky choroby, dievčatá môžu otehotnieť a bez problémov vydržať zdravé dieťa..

Prvá etapa je diagnostikovaná zriedka, zvyčajne je zaznamenaná náhodne pri preventívnych lekárskych vyšetreniach.

Adenomyóza 2 stupne

Druhá fáza sa vyznačuje poškodením svalovej gule na polovicu svojej hrúbky. Klinický obraz sa často neprejavuje, iba u zvlášť citlivých pacientov môže stupeň 2 spôsobiť menštruáciu a zhoršené zdravie počas menštruácie..

Ultrazvukové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva pomocou vaginálnej sondy, vám umožňuje diagnostikovať druhé štádium choroby.

Adenomyóza 3 stupne

V treťom stupni sa endometrium zavedie do viac ako polovice hĺbky myometria a spôsobuje zväčšenie veľkosti maternice. Vyskytujú sa klinické príznaky - krvácanie, bolesť.

Počas gynekologického vyšetrenia sú na maternici zaznamenané charakteristické zmeny. V dôsledku poškodenia orgánov a sprievodnej endometriózy je pravdepodobnosť otehotnenia s adenomyózou 3. stupňa veľmi nízka..

Čoskoro sa vyvinie štvrté štádium, keď sliznica preniká do celého myometria a v závažných prípadoch presahuje maternicu..

Takéto zanedbávané prípady sa liečia iba odstránením celého orgánu, pretože je nemožné od seba oddeliť svaly a sliznice..

Difúzna adenomyóza

Pri difúznej maternicovej adenomyóze sa častice endometria šíria rovnomerne vo svalovej vrstve, nehromadí sa na jednom mieste, ale absorbujú celý povrch. Difúzna forma sa najčastejšie vyskytuje po poškodení septa medzi membránami maternice.

V počiatočných štádiách je ťažké diagnostikovať difúznu adenomyózu, pretože sa klinicky neprejavuje a ultrazvukové vyšetrenie nepreukazuje inklúziu do myometria..

Opak je fokálna forma, keď endometrium vytvára lézie vo svaloch maternice. Sú zreteľne viditeľné v ultrazvuku dokonca aj v počiatočných fázach vývoja..

Nodulárna forma adenomyózy

S nodulárnou formou adenomyózy v maternici vznikajú útvary z endometriálnych buniek, ktoré sa podobajú myomatóznym uzlinám. Zvyčajne ich je niekoľko naraz, ich dutiny sú vyplnené krvavou tekutinou, ktorá pripomína čokoládu.

Zápalný proces sa vyvíja v mieste uzlov, čo vedie k proliferácii spojivových buniek, takže patologické formácie sú obklopené hustým tkanivom.

Nodulárna adenomyóza maternice je najťažšou formou priebehu choroby, je takmer nemožné otehotnieť a porodiť s ňou dieťa, a dokonca aj po uzdravení je dosť ťažké urobiť.

Okrem toho sa počas diagnózy patológia často zamieňa s mnohými maternicovými fibroidmi..

príznaky

Najcharakteristickejšie príznaky adenomyózy maternice sú patologické zmeny v menštruačnom cykle:

 • menštruácia trvá viac ako týždeň;
 • špinenie je veľmi hojné, v jednom cykle stratí dievča viac ako 200 ml krvi;
 • silná bolesť počas menštruácie;
 • prítomnosť krvných zrazenín vo výtoku;
 • niekoľko dní pred očakávanou menštruáciou a po nich mierny hnedý prietok;
 • menštruácie - patologické krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruáciou, ku ktorému môže dôjsť v ktorýkoľvek deň cyklu;
 • výrazný premenštruačný syndróm.

Bolesť s adenomyózou sa objaví 2 až 3 dni pred menštruáciou a úplne zmizne iba niekoľko dní po začiatku výtoku.

Ich intenzita závisí od miesta a výskytu adenomyózy, bolestivé príznaky sa môžu vyskytnúť v dolnej časti brucha a vyžarovať do chrbta alebo perineum..

Pacienti sa často sťažujú na príznaky adenomyózy maternice, ako sú nepohodlie počas sexu alebo špinenie po pohlavnom styku..

Častým príznakom choroby je neplodnosť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku štrukturálnych zmien v endometriu, ako aj v dôsledku tvorby adhézií v maternicovej dutine. S sťažnosťou na nemožnosť mať deti sa pacienti zvyčajne obracajú na prenatálnu kliniku.

Niekedy môže dôjsť k implantácii vajíčok, ale vo viac ako 80% prípadov takéto tehotenstvo končí potratom.

V dôsledku významného menštruačného krvácania trpia pacienti aj príznakmi anémie:

 • neustály pocit ospalosti, únava;
 • únava, výrazné zníženie výkonu;
 • koža pacientov je bledá;
 • časté závraty;
 • mdloby
 • znížená imunita av dôsledku toho častý výskyt infekčných chorôb.

Gynekologické vyšetrenie odhaľuje zmeny v maternici - difúzna adenomyóza vedie k jej zvýšeniu a v prítomnosti uzlov sa jej povrch stáva hľúzou.

Dôležité! Čím bližšie k menštruácii, tým väčšia maternica, po ukončení menštruácie sa jej veľkosť mierne zmenší.

Najviac informatívne príznaky, ktoré umožnia diagnostikovať adenomyózu, možno zistiť pomocou ultrazvukového vyšetrenia (ultrazvuk)..

Je lepšie použiť transvaginálny senzor, ale pri pokročilých formách sú ozveny adenomyózy viditeľné aj na konvenčnom ultrazvuku:

 • maternica sa stáva ako guľa;
 • orgán rastie na veľkosť 6-7 týždňov tehotenstva, v ťažkých prípadoch a viac;
 • hrúbka steny maternice je nerovnomerná;
 • krátko pred menštruáciou sa v myometrii objavia útvary podobné cystám.

Keďže je choroba často asymptomatická, musí každé dievča navštíviť gynekológa dvakrát do roka na rutinné vyšetrenie. Takéto opatrenia pomôžu identifikovať patológiu na úplnom začiatku jej vývoja..

diagnostika

Hlavnými kritériami pre diagnostiku sú ozveny adenomyózy, ktoré sú viditeľné počas ultrazvukového vyšetrenia. Lekár môže mať podozrenie na chorobu už podľa sťažností pacienta, ako aj na základe údajov z gynekologického vyšetrenia..

Potom sa uskutoční niekoľko ďalších vyšetrení na diagnostikovanie adenomyózy:

 • ultrazvuk;
 • MRI
 • hysteroskopia - vyšetrenie dutiny maternice pomocou špeciálnych optických zariadení, ktoré sa vkladajú do orgánu pomocou krčka maternice;
 • hysterosalpingografia - röntgenové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva s použitím konkrétnych látok - kontrasty. Detekuje adhézie v maternici a jej doplnkoch.

V prípade silného krvácania sa vykonáva kyretáž, ktorá má nielen terapeutickú, ale aj diagnostickú hodnotu. Výsledné tkanivo je odoslané na histológiu, ktorá vám umožní určiť ich typ.

Diagnóza adenomyózy sa zisťuje na základe zozbieranej anamnézy, údajov z dodatočných vyšetrení a vždy za prítomnosti echografických príznakov adenomyózy..

Môže sa vyliečiť adenomyóza

Je nemožné úplne vyliečiť adenomyózu bez odstránenia maternice, ale pomocou liekov, bylín, fyzioterapie môžete ochorenie zaviesť do dlhodobej remisie..

Keďže patológia závisí od hormónov a ostro reaguje na zmeny v ich koncentrácii v krvi, akýkoľvek nárast aktivity môže spôsobiť recidívu adenomyózy..

Dôležité! Nie každý musí túto chorobu vyliečiť. Ak adenomyóza nespôsobuje nepohodlie, lekár by mal byť neustále sledovaný lekárom, aby zachytil okamih rozvoja patológie..

Ako liečiť maternicovú adenomyózu

Liečba adenomyózy môže byť chirurgická alebo konzervatívna. Výber taktiky závisí od formy a rozšírenia choroby, od celkového zdravotného stavu pacienta a od jeho veku, napríklad po 40 rokoch sa uchyľujú hlavne k radikálnemu riešeniu problému (odstránenie maternice)..

Ihneď po stanovení diagnózy sa uskutoční konzervatívna liečba, ktorá sa snaží zachovať reprodukčné zdravie pacienta..

Hormonálne lieky sú predpísané, stabilizujú stav celého organizmu, bojujú proti zápalovým ložiskám. Ak lieky neprinášajú správny výsledok, sú spojené moderné chirurgické metódy liečby.

liečenie

Niekoľko skupín liekov je predpísaných na liečbu maternicovej adenomyózy, hormóny hrajú hlavnú úlohu, zvyšné lieky sú potrebné na symptomatickú liečbu.

Duphaston je medzi lekármi najobľúbenejší, s adenomyózou je jedným z prvých. Obsahuje progesterón, najmä nedostatok tohto hormónu vedie k proliferácii endometria.

Výhodou lieku je, že má málo vedľajších účinkov a väčšina pacientov ho bežne toleruje. Recenzia drogy sú väčšinou pozitívne, dievčatá píšu, že po liečbe Duphastonom sa choroba už dlho necíti..

Dajte liek až po vymenovaní ošetrujúcim lekárom, pretože liek si vyžaduje výber presného dávkovania. Dĺžka kurzu sa pohybuje od jedného do niekoľkých mesiacov.

Ďalším liekom na liečenie tohto ochorenia je Janine, perorálna antikoncepcia. Má malý zoznam vedľajších účinkov, pretože obsahuje nízke koncentrácie syntetických hormónov.

Stačia však na začiatok pozitívneho výsledku, pretože ich telo aktívne vstrebáva. Janine obsahuje dve hlavné účinné látky - estrogén a gestagén, prvá bráni rastu endometriálneho tkaniva a druhá stimuluje vaječníky..

Súčasne s hormonálnou liečbou sa vykonáva pomocná terapia:

 • protizápalové lieky eliminujú zápal v maternici, bránia objaveniu nových adhézií, znižujú intenzitu bolesti;
 • výrobky obsahujúce železo sa používajú na prevenciu a liečbu anémie, ktorá sa vyvíja v dôsledku ťažkej menštruácie;
 • vitamíny komplexne posilňujú organizmus;
 • lieky, ktoré zvyšujú imunitnú silu pacienta;
 • lieky proti bolesti so syndrómom silnej bolesti pomáhajú vyrovnať sa s nepríjemnými symptómami.

Lekári nezanedbávajú ani recepty tradičnej medicíny, ktorá v kombinácii s konzervatívnou liečbou poskytuje dobré výsledky..

chirurgický

K operatívnym metódam riešenia problému sa pristupuje v prípadoch, keď konzervatívna liečba neprináša výsledky a choroba pokračuje. Existujú dva typy zákrokov - radikálny a chirurgický zákrok, ktorý vám umožní v budúcnosti zachrániť orgán a mať deti.

Lekári sa pokúšajú uchýliť k odstráneniu maternice iba v extrémnych prípadoch, najmä ak dievča nemá deti alebo ak jej vek nie je nižší ako 40 rokov..

Operácia sa vykonáva bez problémov, ak patológia dosiahla tretie štádium alebo je kombinovaná s myomatóznou léziou maternice. Odstránenie orgánov sa tiež dôrazne odporúča, ak existuje riziko endometriálnej degenerácie v rakovinových bunkách..

Endocoagulation je chirurgický zákrok, ktorý vám umožní zachrániť orgán. Postup sa vykonáva pomocou endoskopu. Do dutiny maternice sa zavádza komora, špeciálne kliešte a koagulačné zariadenie.

Postihnuté oblasti sa uhryzú a odstránia a okraje rany sa opatrne koagulujú. Táto liečba je dostupná iba v skorých štádiách choroby. V pokročilých prípadoch to nenadobudne účinnosť, pretože endometriálne tkanivá už majú čas sa výrazne prehĺbiť do svalov.

Aké je riziko adenomyózy

Vnútromaternicová endometrióza je nebezpečné ochorenie, ak sa nelieči, môže adenomyóza vyvolať výskyt nebezpečných komplikácií:

 • krvácanie z maternice - endometrium, exfoliačné, zanecháva povrch rany, ktorý silne krváca. V prípade proliferácie endometria sa môže menštruácia zmeniť na život ohrozujúce krvácanie;
 • rozšírenie patologického procesu v tele - prechod do iných orgánov, endometria vedie k narušeniu ich fungovania;
 • anémia - veľká strata krvi každý mesiac vedie k rozvoju anémie;
 • neplodnosť - v štruktúre endometria dochádza k patologickým zmenám, preto je oplodnené vajíčko v ňom takmer nemožné získať oporu. Aj keď došlo k implantácii, vajíčko plodu nie je bezpečne fixované, preto často dochádza k spontánnym potratom. Okrem toho je toto ochorenie vždy sprevádzané zápalom, ktoré vedie k adhéziám, ktoré bránia priechodu spermie a vajíčka cez vajcovody a maternicu..

Ak žena lieči problém, počúva lekára a dodržiava všetky jeho odporúčania, má veľkú šancu priviesť chorobu do remisie a zabudnúť na nepríjemné príznaky na dlhú dobu.

Pri správnej liečbe sa komplikácie vyskytujú zriedkavo, väčšina žien po liečbe otehotnie a rodí zdravé deti..

predpoveď

Patológia sa týka chorôb s chronickým priebehom, takže sa pravidelne opakuje. Adenomyózu sa môžete úplne zbaviť len odstránením celej maternice, ale v tomto prípade dievča stratí príležitosť mať deti.

Čím skôr sa liečba začne, tým väčšia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku. Prvý a druhý stupeň sa úspešne liečia liekmi a pri liečbe tretieho a štvrtého stupňa sa najčastejšie musíte uchýliť k chirurgickému zákroku..

Moderná medicína umožňuje dievčaťám trpiacim adenomyózou počať a porodiť dieťa. Aby ste to dosiahli, musíte si naplánovať tehotenstvo a pred tým navštíviť lekára.

prevencia

Presné príčiny choroby zatiaľ neboli identifikované, preto neexistujú žiadne konkrétne preventívne opatrenia. Avšak udržiavaním imunity na správnej úrovni, vedením zdravého životného štýlu a pravidelnou návštevou gynekológa môže každá žena významne znížiť riziko patológie..

Nešpecifická prevencia zahŕňa:

 • správne používanie antikoncepčných prostriedkov, najmä tých, ktoré obsahujú hormóny;
 • normalizácia menštruačného cyklu, odstránenie jeho porúch;
 • správne a včasné liečenie gynekologických chorôb;
 • udržiavanie obranyschopnosti tela;
 • kompletná strava obsahujúca všetky potrebné vitamíny a minerály;
 • pravidelná fyzická aktivita zodpovedajúca stavu tela;
 • vyhýbanie sa stresu;
 • terapia endokrinným systémom.

Okrem toho sa odporúča vyhnúť sa manipuláciám, ktoré sa vykonávajú v maternicovej dutine, a to bez potratov, používať vnútromaternicovú antikoncepciu iba na odporúčanie lekára..

gestagény

Progestogény sú všeobecným názvom ženských hormónov, ktoré ovplyvňujú oblasť genitálií. Cyklické zmeny v ňom vyvolávajú ich účinky na endometrium. A s patologickou koncentráciou účinných látok sa vyvíja adenomyóza.

Na liečenie tohto ochorenia lekári používajú syntetické analógy týchto hormónov, ktoré sa nazývajú progestíny..

Ich použitie vám umožňuje normalizovať ženské hormonálne pozadie a zastaviť rast endometria. A pri dlhodobom užívaní drog je sliznica reverzibilná.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice?

Hoci patológia vedie k neplodnosti, po správnom ošetrení môže dievča otehotnieť.

Keďže choroba nikde nezmizne, ale iba sa na chvíľu upokojuje, takéto tehotné ženy majú zvýšené riziko potratu, preto by sa mali počas tehotenstva starostlivo sledovať..

Ženy v pozícii sú predpísané lieky, ktoré pomáhajú podporovať tehotenstvo. Je však lepšie poradiť sa s lekárom pred tehotenstvom a predísť komplikáciám.

Fokálna adenomyóza

Fokálna adenomyóza je forma genitálnej endometriózy. Vo veľkej väčšine prípadov sa vyskytuje u žien po 40 rokoch na pozadí opakovaných inštrumentálnych potratov, iných chirurgických vnútromaternicových zásahov..

Toto chronické ochorenie indukuje rozvoj leiomyómu maternice, významne znižuje kvalitu života ženy a zostáva nevyriešeným problémom modernej gynekológie..

Fokálna adenomyóza maternice - čo to je?

Adenomyóza alebo vnútorná endometrióza - benígny rast bazálnej vrstvy endometria do myometria s tvorbou endometriálnych ložísk v hrúbke maternicovej steny.

Fokálna adenomyóza - lokálna forma adenomyózy - sa javí ako jediné alebo viacnásobné zameranie ektopických žliaz a endometriálnej strómy obklopenej zmenenými vláknami hladkého svalstva..

Inými slovami, pri fokálnej adenomyóze endometriálne tkanivo neovplyvňuje celú maternicu, ale obmedzenú plochu steny maternice..

Formy adenomyózy:

 • difúznu
 • ohniskový
 • uzlový
Výskyt rôznych foriem adenomyózy

Mnohí autori považujú fokálnu adenomyózu za predchodcu bežného difúzneho procesu.

Difúzna fokálna forma adenomyózy

Izolovaná fokálna adenomyóza je pomerne zriedkavá (nie viac ako 7% všetkých prípadov ochorenia). Oveľa častejšie sa pozoruje zmiešaná difúzna-fokálna forma adenomyózy 2 - 3 stupňa, keď sa veľké lokálne endometriálne ložisko kombinuje s malými léziami roztrúsenými po celej myometrii..

Aké je nebezpečenstvo klíčenia endometria v myometrii?

Pri zvyšovaní jej životaschopnosti sa v ektopických endometriálnych bunkách vyvíjajú vlastnosti, ktoré sú agresívne voči okolitým tkanivám:

 • Na oslabenie miestnej imunity produkujú vo veľkých množstvách prostaglandíny - bioaktívne látky, ktoré vyvolávajú zápaly, opuchy a bolesti..
 • Aby sa udržal ich aktívny rast, tkanivá adenomického zamerania autonómne syntetizujú estrogény a vytvárajú miestnu hormonálnu nerovnováhu (miestny estrogenizmus)..
 • Aby sa zabránilo úplnej hormonálnej kontrole, adenomyotické tkanivo sa stáva necitlivé na progesterón - hormón, ktorý potláča proliferačný rast žliaz v ohnisku choroby..

Súčasne zostáva endometrioidné tkanivo analógom sliznice maternice, takže sa počas menštruácie „menštruuje“. Časť krvavého produktu sa vypúšťa do maternicovej dutiny pozdĺž endometriotických pasáží, čo vyvoláva rozmazanie „čokoládových“ sekrétov, ktoré sú dlhé a vedú k sekundárnej anémii. Druhá časť - hromadí sa v lúmene ektopických žliaz a vytvára veľkú cystu (cystická forma fokálnej adenomyózy)..

Endometrioidné tkanivo je náchylné na infiltráciu. Dokonca aj minimálna adenomyóza maternice v 40-50% prípadov je kombinovaná s retrocervikálnou alebo extragenitálnou endometriózou čreva, inými štruktúrami malej panvy..

Invázia mimomaternicového endometria dezorganizuje myometrium. Súvisiaci chronický zápal a estrogén indukujú zhutnenie, zväčšenie a transformáciu svalových vlákien, tvorbu leiomyomatóznych uzlín a šnúr hladkého svalstva..

Difúzna fokálna adenomyóza v 80-90% prípadov je kombinovaná s mnohopočetným myómom maternice

Vnútromaternicový patologický proces porušuje celkový imunitný a hormonálny stav ženy. U pacientov s adenomyózou sa zisťujú štrukturálne a funkčné poruchy vaječníkov, hyperplázia endometria, dysfunkcia centier neuroendokrinnej regulácie, autoimunitné, neurotické a metabolické poruchy..

Príčiny fokálnej adenomyózy

Medzi mnohými hypotézami o výskyte endometriózy pri vývoji adenomyózy hrá hlavnú úlohu:

 • Genetická predispozícia - vrodená tendencia prenikania endometriálnych častíc do myometria v určitých štádiách menštruačného cyklu.
 • Posun endometria cez poranené myometrium počas mechanického alebo zápalového poškodenia prechodnej alebo prechodnej myometriálnej zóny (Junctional Zone, JZ), ktorá je vystavená endometriu, je prirodzenou bariérou medzi tkanivami sliznice a svalu maternicovej steny..

95% pacientov s adenomyózou malo v minulosti lekárske potraty. 75% - bolo podrobených oddelenému diagnostickému kyretáži sliznice maternice. 3% - intrauterínne antikoncepčné prostriedky sa používali po dlhú dobu, ktorých nosenie bolo komplikované chronickou endo- a / alebo myometritídou.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku fokálnej adenomyózy:

 • Gynekologická chirurgia: inštrumentálne potraty, cisársky rez, hysteroresektoskopia, slepá diagnostická kyretáž, manuálna prehliadka dutiny maternice, atď..
 • Nedostatočná inštalácia a / alebo dlhodobé nosenie vnútromaternicových antikoncepčných systémov.
 • Zápal pohlavných orgánov.
 • „Rodinná“ adenomyóza - vrodená náchylnosť na chorobu zdedená blízkymi príbuznými.
 • Imunita je narušená.
 • Chronický stres.
 • Poruchy metabolizmu, obezita.
 • vysoký tlak.
 • Endokrinné choroby vrátane cukrovky.
 • Gastrointestinálna patológia.
 • Chronická tonzilitída.
 • Zlá ekológia, zlé lekárske a sociálne prostredie.
 • alkohol.
 • Hypodynamia.
Späť na obsah

Príznaky fokálnej adenomyózy

 • Syndróm panvovej bolesti: pretrvávajúci, nesúvisiaci s menštruáciou, bolesťami v dolnom bruchu, vyžarujúcimi do spodnej časti chrbta a / alebo konečníka..
 • Bolestivá menštruácia.
 • Bolestivý styk.
 • Špinavý krvavý (hnedý alebo „čokoládový“) výtok z pohlavných orgánov: acyklický kontakt, pred a / alebo po menštruácii.
 • Ťažká menštruácia (hypermenorea).
 • Niekedy: dysfunkčné maternicové krvácanie.
 • Niekedy: posthemoragická (sekundárna) anémia.
 • Spontánne potraty, predčasný pôrod, abnormálne popôrodné krvácanie.
 • neplodnosť.

Môže byť fokálna adenomyóza asymptomatická?
ÁNO!
U 12% pacientov je ochorenie detegované náhodne, ultrazvukom pri rutinnom vyšetrení.

Diagnóza fokálnej adenomyózy

Až 80% prípadov fokálnej adenomyózy sa diagnostikuje v neskorom reprodukčnom veku alebo pri premenopauze. Skutočné trvanie choroby od začiatku jej vývoja až po detekciu je však takmer nemožné určiť.

Diagnóza adenomyózy začína dôkladným zhromaždením sťažností a objektívnym gynekologickým vyšetrením pacienta.

Primárnou inštrumentálnou metódou na identifikáciu akejkoľvek vnútromaternicovej patológie zostáva ultrazvuk - ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov pomocou vaginálneho meniča (transvaginálny ultrazvuk)..

Presnosť ultrazvukovej diagnostiky difúznej fokálnej formy adenomyózy 1 - 3 stupne dosahuje 96%

Napriek vysokej informačnej hodnote ultrazvuku sa pri interpretácii výsledkov výskumu často vyskytuje množstvo problémov - je ťažké rozlíšiť fokálnu adenomyózu od difúznej fokálnej alebo nodulárnej, od fibroidov alebo malformácie maternice..

Echografia maternice s adenomyózou by sa mala vykonávať dynamicky: niekoľko dní pred a po menštruácii..

Ozveny príznaky fokálnej adenomyózy

Podľa výsledkov ultrazvuku sa dá predpokladať iba choroba. V rámci ďalšieho vyšetrenia a objasnenia diagnózy MRI.

Sľubným smerom na overenie fokálnej adenomyózy je MR spektroskopia, ktorá vyhodnocuje charakteristiky metabolizmu v mieste choroby.

Hysteroskopia so samostatnou diagnostickou kyretážou a histologickým vyšetrením odstránených tkanív
pri fokálnej adenomyóze sa primárne vykonáva vylúčenie / potvrdenie benígnej (hyperplázia, polyp) alebo malígnej (adenokarcinómovej) patológie endometria kombinovanej s adenomyózou.

Ak si hysteroskopia nereguluje príznaky adenomyózy, nevylučuje to možnosť fokálneho endometrioidného procesu v hrúbke myometria..

Fokálna adenomyóza maternice - liečba

Výber liečebnej metódy pre fokálnu adenomyózu často predstavuje veľký problém a vo veľkej miere závisí od veku pacienta, prevalencie adenomyózy, závažnosti klinických prejavov a prítomnosti sprievodných pohlavných a somatických ochorení..

Stupeň alebo stupeň rozšírenia adenomyózy

adenomyózapřevládání
1 stupeň
minimálna
Endometriálna invázia myometria je obmedzená na prechodnú (JZ) zónu
2 stupne
svetlo
Klíčenie endometrioidného tkaniva v myometrii je obmedzené na polovicu hrúbky steny maternice
3 stupňa
moderovať
Porážka celej hrúbky steny maternice k seróznej (vonkajšej) membráne maternice bez klíčenia v nej.
4 stupne
ťažký
Invázia patologického procesu do seróznej membrány a za maternicu

Taktika liečby adenomyózy je vždy koordinovaná s pacientom a v prvom rade nie je založená na výsledkoch ultrazvuku, ale na sťažnostiach a objektívnom klinickom obraze..

Fokálna adenomyóza 1 a 1 - 2 stupne - liečba

Mnohí odborníci sa domnievajú, že ak pacient nemá sťažnosti na zdravie, neexistujú žiadne klinické prejavy údajného (nepotvrdené histologickým) ochorením, potom nie je predpísaná hormonálna liečba. Vyšetrenie gynekológa a ultrazvuková kontrola sa odporúča raz za 6 mesiacov.

Mnohí vedci súčasne trvajú na vhodnosti dlhodobej obmedzujúcej liečby miernych foriem adenomyózy nízko dávkovými monofázickými perorálnymi kontraceptívami alebo čistými gestagénmi (orálnymi, intrauterinnými) s minimálnou záťažou (dienogest, levonorgestrel) až do plánovaného tehotenstva alebo do začiatku prirodzenej menopauzy..

Fokálna adenomyóza 2 a 2 - 3 stupne - liečba

Liečba fokálnej adenomyózy mierneho až stredného stupňa závisí od formy a závažnosti klinických prejavov choroby..

Analgetiká, NSAID sa používajú na liečenie menšej bolesti..

V prípade výraznejších príznakov sa vykonáva konzervatívna hormonálna terapia..

Prípravky na liečenie fokálnej adenomyózy

(podľa odporúčaní medzinárodných klinických spoločenstiev sa vyžaduje konzultácia s ošetrujúcim lekárom)

Terapia v prvom štádiu nevyžaduje histologické potvrdenie diagnózy. použiteľné:

 • Jednofázový COC v nepretržitom režime:
  droga voľby - „Janine“ (dienogest + etinylestradiol).
  Generiká: „Silo“, „Bonade“, „Dieziklen“
 • Progestogény v nepretržitom režime:
  droga voľby - "Vizanna" (dienogest).

Sťažnosti pacientov: panvovej bolesti, predĺženej ťažkej menštruácie.

Výsledky ultrazvuku: v ľavom rohu maternice bližšie k vonkajšiemu (seróznemu) integumentu bola nájdená heteroechoická formácia 3,5 x 5,3 x 4,2 cm s jemným obsahom vo vnútri, s hyperechoickým periférnym okrajom do 2 cm. Deformácia vonkajšieho myometria. Známky fokálnej adenomyózy.

Výsledky MRI: potvrdená fokálna adenomyóza.

Bola navrhnutá chirurgická liečba, ktorú pacient odmietol.

Pridelených: liek „Vizanna“ v nepretržitom režime.

Klinický účinok: pozitívne.

Terapia druhého stupňa je predpísaná, ak je terapia prvého stupňa neúčinná alebo netolerantná:

 • LNG-Navy "Mirena" (levonorgestrel)
 • Kurz A-GnRH nie viac ako 24 týždňov:
  Výber odborníkov - Diferelín (Triptorelín)
  Generiká: Decapeptil Depot, Triptorelin Long
  Populárny A-GnRH: Zoladex (Gozorelin), Buserelin.

Ohnisková, difúzna ohnisková vzdialenosť
adenomyóza 3, 3 až 4 stupne - liečba

Stredne ťažká a ťažká izolovaná adenomyóza je mimoriadne zriedkavá. Častejšie sa kombinuje s myómom maternice, patológiou vaječníkov, hyperpláziou endometria a / alebo myometriom, je sprevádzaná závažnými symptómami a je okamžite liečená.

Sťažnosti pacientov: silná panvová bolesť.

Výsledky ultrazvuku: Na ľavom rebre maternice v dolnej tretine myometria bola nájdená heteroechoická hmota merajúca 4,3 x 5,1 x 3,5 cm s vonkajšou zónou so zvýšenou echogenitou. Deformácia vonkajšieho myometria s vydutím v brušnej dutine. Známky fokálnej adenomyózy.

Výsledky MRI: pravdepodobne fokálna adenomyóza.

Konzervatívna chirurgická liečba: úspešná terapeutická laparoskopia zachovávajúca orgán s excíziou patologického zamerania a následnou obnovou steny maternice.

Histologická diagnóza: fokálna adenomyóza.

Prevádzka je nevyhnutnosťou?

Indikácie pre chirurgickú liečbu fokálnej adenomyózy:

 • Neúčinnosť konzervatívnej liečby.
 • Menštruačné alebo acyklické krvácanie z maternice spojené s adenomyózou, ktoré vedie k anémii, rezistentné na lieky.
 • Chronická bolesť panvy, dyspareunia, výrazné zníženie životnej úrovne, rezistentná na liečbu drogami.
 • Adenomyóza v kombinácii s inou gynekologickou patológiou, ktorá si vyžaduje chirurgickú liečbu.
 • Difúzna-uzlová adenomyóza 3 - 4 stupne.
 • Adenomyóza spojená s dysfunkciou orgánov susediacich s maternicou.

U mladých žien, ktoré majú záujem o zachovanie plodnosti, sa podľa možnosti vykonáva rekonštrukčná plastická chirurgia chrániaca orgány. Optimálny chirurgický prístup - laparoskopický.

U žien v období pred a po menopauze sa vykonáva supravaginálna alebo úplná (úplná) amputácia maternice - hysterektómia.

Hysterektómia - nepriaznivý výsledok neskorej diagnózy alebo nedostatočnej liekovej terapie adenomyózy

Úplné odstránenie maternice je nevyhnutné opatrenie, smutný výsledok neskorej návštevy lekára u lekára, nesprávny výber konzervatívnej liečby alebo osobné dôvody pacienta na odmietnutie odporúčanej hormonálnej liečby..

Každá žena, ktorá nedodržiava lieky predpísané na liečbu adenomyózy, by si mala byť vedomá možných negatívnych dôsledkov takéhoto rozhodnutia..

Možné dlhodobé následky hysterektómie Späť na obsah

Tehotenstvo s fokálnou adenomyózou

Fokálna adenomyóza vedie k endometriálnej a myometriálnej dysfunkcii, preto sa často stáva príčinou pôrodnej patológie: spontánne potraty v skorých štádiách, predčasný pôrod, popôrodné krvácanie.

Adenomyóza hrá dôležitú úlohu pri rozvoji neplodnosti u žien. Avšak tehotenstvo s takouto diagnózou je možné. Vyšetrenie a konzervatívna chirurgická liečba neplodnosti u pacientov s fokálnou adenomyózou sa vykonáva ako u neplodnosti neznámeho pôvodu..

Lekárska laparoskopia zvyšuje reprodukčnú schopnosť, zvyšuje šance na spontánne tehotenstvo a zlepšuje výsledky IVF.

Možné tehotenstvo s adenomyózou

Všimnite si, že liečba adenomyózy dienogestom a A-GnRH neznižuje ovariálnu rezervu vaječníkov, nemá negatívny vplyv na plodnosť pacienta po ukončení liečby. 3 až 6 mesiacov užívania A-GnRH pred zákrokom ART zvyšuje frekvenciu klinického tehotenstva 4-krát.

Prevencia fokálnej formy adenomyózy

Vzhľadom na komplexnú, neúplne študovanú patogenézu endometriálneho ochorenia nie sú zaručené žiadne metódy prevencie na zmiernenie fokálnej adenomyózy..

Opatrenia, ktoré znižujú riziko vzniku fokálnej adenomyózy: Prevencia gynekologických chorôb

 • Plánovanie tehotenstva (potrat).
 • Vyvarujte sa neprimeraných chirurgických vnútromaternicových zásahov, operácií na maternici.
 • Primeraná liečba zápalových gynekologických ochorení.
 • Včasná implementácia reprodukčného plánu, prirodzený pôrod.
 • Hormonálna orálna antikoncepcia.
 • Bariérová antikoncepcia (chránený pohlavný styk), sexuálna hygiena (zabránenie pohlavne prenosným infekciám).
 • Zdravý životný štýl.
 • Boj proti obezite, udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti.
 • Fyzická aktivita.
 • Dispenzárne vyšetrenie u gynekológa 1 krát za 12 mesiacov.

Diagnóza maternicovej adenomyózy

Ďakujeme, zavoláme vám späť do 1 hodiny počas pracovných hodín
(od 8 do 21 moskovského času).

Táto Zmluva o užívaní je verejným dokumentom správcu stránky www.puchkovk.ru (ďalej len „správca“) a určuje postup, akým môžu návštevníci (ďalej len „návštevník“) používať stránky www.puchkovk.ru vo vlastníctve správcu a spracovanie, uchovávanie a iné použitie informácií, ktoré správca získal od Návštevník na webe administrátora. Správca stránok môže túto zmluvu o používateľovi kedykoľvek zmeniť bez toho, aby o tom upozornil návštevníka stránky.

 • Návštevník stránky, ktorý zanecháva akékoľvek informácie, ktoré sa priamo alebo nepriamo týkajú konkrétnej alebo určenej osoby (ďalej len „osobné údaje“), potvrdzuje, že si prečítal túto zmluvu s používateľmi a súhlasí s ňou..
 • V súvislosti so všetkými nahlásenými osobnými údajmi dáva návštevník správcovi úplný súhlas s ich spracovaním.
 • Správca stránky zaručuje návštevníkovi, že spracovanie a uloženie osobných údajov návštevníka bude vykonané v súlade s ustanoveniami federálneho zákona z 27. júna 2006 č. 152-FZ „o osobných údajoch“..
 • Návštevník stránky chápe a súhlasí s tým, že je zakázané poskytovať akékoľvek informácie správcovi, ktoré nesúvisia s cieľmi stránky. Týmito informáciami môžu byť informácie týkajúce sa zdravotného stavu, intímneho života, národnosti, náboženstva, politického, filozofického a iného presvedčenia návštevníka, ako aj informácie, ktoré sú obchodným, bankovým a iným tajomstvom návštevníka stránky..
 • Správca zaručuje návštevníkovi, že použije osobné údaje získané od návštevníka výlučne na účely obmedzené marketingovými, reklamnými, informačnými účelmi správcu, ako aj na analýzu a výskum návštevníkov webových stránok, ako aj na poskytnutie tovaru alebo služieb, ktoré sa nachádzajú priamo alebo nie, na stránke správcu.
 • Návštevník v súlade s časťou 1 čl. 18 spolkového zákona o reklame dáva správcovi súhlas s prijímaním reklamných správ na uvedených kontaktných informáciách.
 • Návštevník je výlučne zodpovedný za porušenie zákona pri používaní stránky správcu.
 • Správca nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade porušenia zákona návštevníkom, vrátane, nezaručuje, že obsah stránky spĺňa ciele návštevníka stránky..
 • Návštevník stránky je zodpovedný výlučne za to, že návštevník porušil práva a legitímne záujmy tretích strán pri používaní stránky správcu návštevníkom..
 • Správca má právo zakázať používanie stránky návštevníkom, ak existujú právne dôvody.

Čo je to maternicová adenomyóza? - dôvody, liečba

Čo je maternicová adenomyóza?

Termín „adenomyóza“ pozostáva z dvoch častí - predpony „adeno“, ktorá označuje spojenie s určitou žľazou alebo žľazami, a koreňa „miióza“, ktorá sa zvyčajne používa na charakterizáciu rôznych zápalov. Adenomyózu je teda možné definovať ako zápalový proces spojený s aktivitou žliaz (t. J. Hormonálne závislý). Adenomyóza je jedným zo špeciálnych prípadov endometriózy, je lokalizovaná vo svalovej vrstve samotnej maternice, a preto je jej druhým názvom vnútorná genitálna endometrióza..

Podstatou choroby je, že tkanivá endometria (maternicová sliznica) vstupujú do iných častí tela (v tomto prípade do vrstvy maternicového svalu) a začínajú rásť, čo spôsobuje poruchy normálneho fungovania systému. Tento proces je spravidla sprevádzaný porušením produkcie hormónov a znížením imunity, čo vedie k vzniku bolestivých symptómov (pozri nižšie). Možné sú aj alergické reakcie - zväčšená veľkosť postihnutej oblasti, opuchy.

Podľa vedcov prax špecialistov nášho lekárskeho strediska Euromedprestige plne potvrdzuje, že adenomyózu ovplyvňujú najmä ženy vo veku 35 - 40 rokov. Dôvody, prečo táto konkrétna kategória žien trpí touto chorobou hlavne, nie sú presne objasnené, môžeme však predpokladať určitý vzťah medzi celkovým stavom tela a vývojom choroby. V mladom veku sú teda imunitné a iné systémy oveľa odolnejšie voči rôznym negatívnym vplyvom a môžu ich nezávisle prekonať. Medzitým s vekom v procese nevyhnutného starnutia sa odpor tela voči mnohým negatívnym faktorom znižuje, čo pri nepozornom prístupe k vášmu zdraviu vedie k všetkým druhom chorôb, najmä k adenomyóze..

Príznaky adenomyózy

Najtypickejšie pre adenomyózu sú príznaky, ako sú:

 • bolesť v panvovej oblasti pred menštruáciou, počas nej a tiež o niekoľko dní neskôr;
 • tmavohnedý výtok z pohlavných ciest nejaký čas pred a po menštruácii;
 • rôzne poruchy menštruačného cyklu (spravidla jeho zníženie);
 • zmena veľkosti a tvaru maternice (tento príznak sa zistí počas špeciálneho vyšetrenia);
 • dyspareunia (bolesť pri pohlavnom styku).

Okrem toho približne 40% žien s diagnostikovanou adenomyózou má nadmerne ťažké obdobia. Približne rovnaký počet trpí premenštruačným syndrómom (zvyčajne v miernej alebo ťažkej forme)..

Adenomyóza je jednou z najbežnejších príčin neschopnosti porodiť dieťa. Približne polovica žien, ktoré sa obracajú na naše zdravotné stredisko pre neplodnosť, má adenomyózu.

Príčiny adenomyózy

Adenomyóza ako samostatné ochorenie sa v gynekologickej praxi začala zvažovať až donedávna, preto nie sú jej príčiny a mechanizmus ich výskytu úplne jasné. Pretože je to jedna z odrôd endometriózy, je zrejmé, že endometriálne bunky pod vplyvom určitých faktorov začínajú rásť nielen v sliznici maternice, ale aj vo svalovej vrstve. Fungujú rovnakým spôsobom ako za normálnych podmienok, tieto bunky sa v druhej polovici cyklu zväčšujú, aby prijali embryo. Ak však tehotenstvo nenastane, „ďalšie“ časti endometria vyjdú spolu s menštruačnou krvou. Zároveň vo svalovej vrstve maternice nie sú také cesty, ktorými by sa telo mohlo zbaviť tkanív, ktoré sú pre ňu zbytočné. V dôsledku toho dochádza k malému krvácaniu, ktoré spôsobuje zápalový proces..

Tento pohľad na mechanizmus adenomyózy je dnes jedným z najbežnejších. Zároveň však vedci stále nedokážu presne určiť, ktoré faktory spôsobujú rast maternicového tkaniva mimo jeho sliznice. Všeobecne sa uznáva, že existuje určitá genetická predispozícia k tejto chorobe. Nie všetky ženy s adenomyózou u ich matiek alebo iných blízkych príbuzných sú však choré. Môžeme teda predpokladať, že existujú nielen dedičné, ale aj rôzne individuálne príčiny adenomyózy.

Odborníci nášho lekárskeho strediska Euromedprestige hovoria na základe svojej praxe o nasledujúcich faktoroch, ktoré môžu ovplyvniť vývoj adenomyózy. Po prvé, sú to neustále stresujúce situácie a napätie, ktoré sa často vyskytujú u moderných žien vedúcich aktívny životný štýl. Do rizikovej skupiny patria najmä obchodníci; ženy, ktoré tvrdo pracujú a zároveň vychovávajú deti; ženy zaoberajúce sa ťažkou fyzickou prácou.

Po druhé, zneužívanie opaľovacích a solárií môže viesť k adenomyóze. Ultrafialové ožarovanie, ktoré sa vystavujú na získanie opálenia, spôsobuje v tele celý rad reakcií. Pre mladé dievčatá nie sú také nebezpečné, ale po 30 rokoch sa zvyšuje náchylnosť na žiarenie. Preto odporúčanie lekárov nášho zdravotného strediska (mimochodom nielen gynekológov) pre staršie ženy je zdržať sa návštevy rôznych stredísk počas horúcej sezóny, aby sa starali o svoje zdravie. Už nie ste malými dievčatami, uvedomenými v živote, naučenými zodpovednými za prácu a rodinu, zodpovednými za ostatných. Nastal čas, aby sme sa správali zodpovedne: v tzv. „Zamatovej sezóne“ majú slnečné lúče na organizmus omnoho priaznivejší účinok. Okrem toho časté a zvyčajne prudké zmeny klimatických zón môžu tiež stimulovať rozvoj mnohých chorôb vrátane adenomyózy..

Rôzne bahenné kúpele, tak populárne u moderných žien, sú plné skrytých nebezpečenstiev. Pri nadmernom alebo nesprávnom použití zvyčajne pre telo viac poškodzujú ako dobré, preto pred začatím liečby bahnom je vhodné poradiť sa s gynekológom, ktorý dokáže presne určiť, či je tento postup vhodný pre ženu alebo nie..

Okrem vyššie uvedených bodov je potrebné venovať pozornosť aj skutočnosti, že akékoľvek chirurgické zákroky alebo kyretáž maternice významne zvyšujú riziko adenomyózy. Ide predovšetkým o potraty, mechanické traumy, lekársky zásah po potrate atď..

Diagnóza adenomyózy

Na presné stanovenie diagnózy "adenomyózy" sa spravidla najprv používa komplexné vyšetrenie, ktoré zahŕňa:

 • vyšetrenie pohlavných orgánov pomocou zrkadiel;
 • kolposkopia (vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré vedie k zvýšeniu asi 30-krát);
 • brať škvrny;
 • všeobecné vyšetrenie dýchacieho systému, krvný obeh, trávenie, močová trubica.

Posledný bod je zvlášť dôležitý pri výbere správnej liečby, pretože niektoré lieky nie sú vhodné pre každého (napríklad zlyhanie srdca je kontraindikáciou pri užívaní viacerých liekov). Preto, ak máte podozrenie na adenomyózu, okrem priameho vyšetrenia gynekológa sa odporúča, aby ste sa poradili aj s inými odborníkmi - terapeutom, gastroenterológom, hematológom atď..

Po úvodnom vyšetrení sa pacient zvyčajne podrobuje panvovému ultrazvuku v lekárskom stredisku Euromedprestige, ktoré je jednou z najpopulárnejších a bezbolestných metód na diagnostiku gynekologických ochorení. Pri vhodných indikáciách sa môžu použiť metódy, ako je hysteroskopia a laparoskopia. Naši odborníci tiež odporúčajú analýzu vaginálnej mikroflóry, aby sa vylúčil proces reprodukcie nežiaducich baktérií..

Existuje tiež špeciálna predoperačná príprava pacientov s adenomyózou, ktorá sa používa v situácii, keď je pacientovi predpísaná chirurgická liečba. Tie obsahujú:

 • množstvo krvných testov (biochemických atď.);
 • povinné stanovenie krvného typu a faktora Rh;
 • všeobecná analýza moču;
 • opätovné preskúmanie náterov odobratých z vagíny;
 • rentgén hrude.

Tieto postupy sa však nemusia striktne vyžadovať pri najkompletnejšej diagnóze, aby sa predišlo negatívnym následkom a rôznym komplikáciám v dôsledku liečby..

Liečba adenomyózy

Rovnako ako pri liečbe endometriózy, ktorej konkrétnym prípadom je adenomyóza, existujú dva spôsoby eliminácie choroby - terapia alebo chirurgický zákrok. Prvou metódou je užívanie rôznych liekov, jej hlavným účelom je normalizovať činnosť imunitného a hormonálneho systému tela. V záujme zachovania zdravia ženy využíva lekárske centrum Euromedprestige komplexnú liečbu modernými drogami, ktorých štrukturálnou črtou je cieľový účinok a takmer úplná absencia akýchkoľvek vedľajších účinkov. Lieky sa vyberajú na základe individuálnych charakteristík ženského tela. Spravidla sa jedná o rôzne lieky obsahujúce hormonálne látky (gestagény), ktorých hlavnou výhodou je to, že po použití sa pravdepodobnosť otehotnenia významne zvyšuje. Trvanie liečby určuje lekár na základe výsledkov vyšetrenia, obvykle však nie je kratšie ako 2 - 3 mesiace.

Obnovenie normálneho menštruačného cyklu po liečbe, ako ukazuje prax, nastáva asi po 4 až 6 týždňoch. Okrem toho sú moderné hormóny pri správnom používaní úplne bezpečné pre celé telo a na rozdiel od svojich predchodcov 60. rokov nespôsobujú vedľajšie účinky..

Úlohou chirurgickej liečby adenomyózy je obnoviť normálnu anatomickú štruktúru vnútorných pohlavných orgánov a odstrániť maximálny možný počet ložísk lokalizácie choroby. Účinnosť chirurgických zákrokov do značnej miery závisí od závažnosti adenomyózy (stupeň jej rozvoja). Čím viac postihnutých miest je, tým je operácia ťažšia a menej pravdepodobná pre nasledujúce tehotenstvo. U žien so stredným stupňom adenomyózy je teda pravdepodobnosť počatia po chirurgickej liečbe asi 60% a pri rozsiahlej lézii - 35%. Je veľmi poľutovaniahodné, že treba poznamenať, že ak k tehotenstvu nedôjde do dvoch rokov, je jeho pravdepodobnosť v budúcnosti veľmi nízka..

Obdobie zotavenia po operácii najčastejšie trvá niekoľko dní. V tomto okamihu sa pacientovi odporúča, aby bol v nemocnici pod dohľadom lekára. Nasledujúce dva mesiace odborníci odporúčajú konzultovať približne každých 7 až 10 dní, aby sa včas predišlo možným komplikáciám. Potom sa uskutočnia konzultácie podľa štandardného harmonogramu - raz za šesť mesiacov.

Postupne sa objavujú nové spôsoby liečby adenomyózy. V súčasnosti sa popri dvoch vyššie uvedených klasických metódach používa aj elektrokoagulácia na liečenie adenomyózy - špeciálny spôsob odstraňovania novotvarov. Často sa používa spolu s anestéziou, takže je úplne bezbolestná.

Všeobecne sa uznáva, že žena je vyliečená z adenomyózy, ak nepociťuje panvovú bolesť a ďalšie sprievodné príznaky, ako aj ak do piatich rokov nenastane relaps.

Prevencia adenomyózy

Mnoho dievčat a žien mylne verí, že iba tehotenstvo alebo určité bolestivé príznaky sa môžu stať dôvodom návštevy gynekológa. Takýto názor môže mať následne mimoriadne negatívny vplyv na zdravie, pretože, ako viete, čím skôr sa choroba objaví, tým ľahšie je vyliečiť. Špecialisti nášho lekárskeho strediska Euromedprestige preto pravidelne (približne každých šesť mesiacov) odporúčajú podstúpiť počiatočné vyšetrenie u gynekológa, ktorý sám o sebe predstavuje prevenciu mnohých chorôb vrátane adenomyózy..

Okrem toho sa odporúča ženám, ktoré si všimnú mierne panvové bolesti, chvíľu oddýchnuť a byť v pokojnom prostredí, aby zmiernili stres. Je tiež možné vykonávať špeciálne postupy zamerané na relaxáciu a upokojenie. Po konzultácii so svojím lekárom môžete vyskúšať niekoľko liekov s primeraným účinkom, fyzioterapiu, relaxačnú masáž.

Ako už bolo uvedené, preventívnym opatrením proti chorobe s adenomyózou nie je zneužívanie opaľovania a súvisiace žiarenie..

Pri starostlivej pozornosti na vaše zdravie minimalizujete riziko adenomyózy a iných gynekologických porúch.

Endometrióza je hormonálne závislé ochorenie, ktoré sa prejavuje prenikaním tkaniva podobného sliznici maternice do svalu maternice. Navyše počas menštruácie sa vyskytujú aj ložiská endometriózy, čo vedie k rozvoju zápalu. Príznaky adenomyózy (maternicovej endometriózy) sú ťažká a bolestivá menštruácia, krvácanie, špinenie špinenia pred a po menštruácii. Endometrióza je často sprevádzaná neplodnosťou a potratom. Perorálne kontraceptíva prispievajú k regresii ložiska endometriózy

Ak nemáte žiadne sťažnosti, neplánujete tehotenstvo, myóm nerastie, potom nepotrebujete lieky. Liečba akejkoľvek choroby sa uskutočňuje podľa indikácie. Dufaston je predpísaný na výraznú kliniku adenomyózy: ťažkú ​​a bolestivú menštruáciu, intermenštruačné krvácanie, na prípravu na tehotenstvo. Rovnaké príznaky sú súčasne príznakmi maternicových fibroidov, a tu má blahodarný účinok aj duphastón. Ak však neexistujú žiadne sťažnosti, jeho príjem je voliteľný.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
Kýlová špirála (línia lunárnej prietrže)Kýla Spigelianovej línie brucha je vydutie brušných orgánov defektom lunárnej línie v anterolaterálnej stene brucha. Spočiatku sa objaví malá, často jednostranná, tvorba mäkkej konzistencie.
Väčšina ľudí má sedavý životný štýl, poruchy metabolizmu atď. vznikajú deformácie medzistavcových platničiek rôznych častí chrbtice. Najbežnejšia cervikálna osteochondróza.