loader

Hlavná

Späť

Dorsopatia bedrovej chrbtice - diagnostika a liečba

Dorsopatia je kombináciou chorôb, ktoré zahŕňajú choroby chrbtice a tkanivá, ktoré sú k nej pripojené. Základom takýchto chorôb sú podvrtnutie alebo pretrhnutie väzov, narušená štruktúra medzistavcových platničiek, prepracovanie chrbtice alebo podvýživa stavcov..

Hlavnými príznakmi prejavu takejto choroby je bolesť v tele ľudského tela (krk, miecha a bedrová oblasť), ale bez toho, aby boli dotknuté problémy s prácou a poškodenie vnútorných orgánov tráviaceho systému človeka..

Dorsopatia sa zvyčajne prejavuje v dôsledku mechanického poškodenia mäkkých tkanív dorzálnej oblasti a degeneratívnych-dystrofických ochorení chrbtice. Zjavná bolesť v dôsledku progresie ochorenia môže obmedziť náhodnosť pacienta.

Klasifikácia dorzopatie

Rovnako ako každé vážne ochorenie, ktoré má taký široký vývojový proces, existuje niekoľko poddruhov dorzopatie, na ktoré je rozdelená. Hlavné príznaky, vďaka ktorým bolo ochorenie rozdelené do podskupín, sú príznaky a patologické poruchy, ktoré boli identifikované v dôsledku choroby.

Dorsopatia je teda rozdelená:

 • Vertebrogenická dorzopatia je jej najbežnejšou rozmanitosťou. Iným spôsobom sa nazýva spondylopatia a celá podstata tejto odrody spočíva v patologických zmenách stavcov samotného stĺpca. Samozrejme je ľahké uhádnuť, že hlavnými dôvodmi, ktoré k tomu vedú, sú zranenia, ale aj iniciátormi takéhoto problému môžu byť infekčné choroby, ako je tuberkulóza, syfilis a osteomyelitída;
 • Diskogénny typ dorzopatie je charakterizovaný patológiou medzistavcových platničiek, ktoré sú posunuté nabok. Zahŕňa to tiež výstupok alebo prietrž medziobratlového disku;
 • Deformujúca sa dorzopatia je spôsobená neplánovaným posunom stavcov v opačnom smere voči sebe. Patológia medzistavcových platničiek navyše patrí k týmto poddruhom. Hlavnou črtou tohto typu dorzopatie je však skutočnosť, že stavce a stavce sa nedotýkajú mechanických poškodení. K deformujúcim typom ochorenia môžu viesť tieto choroby: osteochondróza (oslabenie kostí), komplexné deformácie chrbtice a spondylolistéza. Poznamenávame tiež, že podnecovatelia môžu byť všetci známe ako choroby, ako je lordóza, kypóza a skolióza; O cvičebnej terapii pre skoliózu 2. stupňa si prečítajte tu.

Vzhľadom na to, že choroba má niekoľko štádií, sú tiež rozdelené do troch typov podľa objemu lézie:

 1. Obmedzená dorzopatia sa prejavuje v oblasti prvého a druhého stavca a priľahlých dorzálnych prvkov. Jeden prvok miechy obsahuje senzorické nervy miechy v špecifickej oblasti;
 2. Rozšírený typ choroby postihuje niekoľko prvkov jednej špecifickej časti chrbtice;
 3. Polysigmentálna forma dorzopatie môže ovplyvniť niekoľko stavcov z rôznych častí chrbtice (lumbosakrálna, krčná alebo hrudná)..

Príznaky dorzopatie

Symptomatológia tohto ochorenia môže byť veľmi odlišná a neočakávaná, pretože závisí od hlavného stimulu a miesta narušenia..

Medzi všetkými možnými príznakmi sa však vyberajú najuniverzálnejšie príznaky, ktoré sú vhodné pre mnoho možností interpretácie choroby:

 • Tuhé končatiny;
 • Obmedzená pohyblivosť;
 • Slabá svalová slabosť, pocit vyčerpania;
 • Svalové napätie chrbta;
 • Syndróm bolesti v jej rôznych prejavoch (strihanie, streľba z nudy, akútna bolesť) a rôzne miesta prejavu;
 • Bolesť, ktorá sa vyskytuje pri fyzickej námahe;
 • Návrat bolesti do rôznych končatín tela, vrátane srdcového svalu alebo hrudníka.

Existujú tiež príznaky, ktoré sa cítia v prípade porúch v určitých oblastiach ľudského tela:

 • Dorsopatia v krku je určená nasledujúcimi prejavmi: bolesti hlavy, bolesti v pleciach a iné končatiny. Keď sú nervové zakončenie stlačené, pred očami je možný hluk v hlave, závraty, farebné škvrny. Stále existuje možnosť identifikovať jednu z komplikácií - syndróm vertebrálnej artérie, ktorá sa vyznačuje bolesťou hlavy podobnou migréne;
 • V oblasti hrudníka sa dorsopatia prejavuje bolesťou na vhodných miestach (hrudník, blízko srdca a priľahlé vnútorné orgány);
 • Poruchy v lumbosakrálnej oblasti sú určené akútnou bolesťou dolnej časti chrbta, ktorej návrat sa postupne prejavuje v nohách pacienta..

Diagnóza choroby

Diagnóza takejto choroby padá na plecia ortopéda alebo traumatológa. Diagnostický proces sa preto začína stanovením príčiny choroby, po ktorej sa vykoná úplné a postupné vyšetrenie pacienta..

Prvým krokom je neurologické vyšetrenie pacienta. Tento proces zahŕňa hľadanie neurologických porúch obete, ktoré sa môžu prejaviť ako bolesť chrbta, krku a zakrivenia chrbtice. Prečítajte si o anatómii ľudského krku tu..

Za ním je röntgen chrbtice. Vďaka rádiografii je možné zistiť porušenie a ďalšie patológie (výčnelky, výčnelky, osteofyty, štípanie koncov miechových nervov). Toto zobrazenie umožňuje zobraziť ľudskú chrbticu v rôznych rovinách.

Ďalším krokom je počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia. Pomáha dôkladne študovať štruktúru a patológiu chrbtice a priľahlých oddelení. Okrem toho je možné dôkladné vyšetrenie tkanív, ktoré obklopujú chrbticu. Umožňuje určiť s presnosťou na minimum parametre existujúceho poškodenia, kýly a výčnelky.

Po podrobení sa celej diagnostike je v závislosti od závažnosti potrebná liečba neurochirurgom alebo ortopédom..

Dorsopatia driekovej chrbtice

Najbežnejší typ choroby. Hlavnou príčinou problému je zvyčajne osteochondróza. V skutočnosti sa jedná o proces, ktorý sa týka medzistavcových platničiek a kĺbov. Takáto dorsopatia môže kvôli svojej závažnosti spôsobiť poruchy centrálneho nervového systému. Bedrová dorzopatia sa prejavuje matnou bolesťou v bedrovej oblasti.

Etapy dorzopatie bedrovej

Boli identifikované štyri fázy:

 1. Prvé štádium. Nevykazuje klinické následky, ale objavuje sa výrazný patologický proces;
 2. Druhá fáza. Ochorenie postihuje stavce a kĺby miechy. K deštrukcii medzistavcových platničiek dochádza, čo vedie k zmenšeniu priestoru medzi stavcami. Takáto patológia je plná zovretých nervových koreňov;
 3. Tretia fáza. Prejavuje sa výčnelok alebo medzistavcová prietrž, ktorá sa vyznačuje vývojom matnej bolesti na akútnu bolesť v bedrovej oblasti;
 4. Štvrtá etapa je charakterizovaná posunom stavcov v rôznych smeroch, čo sa deje hlavne vo vzťahu k iným stavcom. Fáza je sprevádzaná kŕčmi svalov bedrovej oblasti a obmedzením slobody pohybu.

príznaky

Hlavným príznakom výskytu tohto druhu dorzopatie je nepokojná bolesť, ktorá sa môže počas pohybu zmeniť na ostré brnenie. S rozvojom choroby sa môže začať venovať dolným končatinám, krížovej kosti alebo perineu.

Liečba dorzopatie lumbosakrálnej chrbtice

Liečba tohto druhu ochorenia zvyčajne začína konzervatívnymi metódami, ktoré sa netýkajú použitia chirurgických metód liečby. Pre lekárov je na prvom mieste vždy analgetická a protizápalová terapia. Konzervatívne metódy zahŕňajú fyzioterapiu, masáže, cvičebnú terapiu, reflexológiu, kúpeľnú liečbu a manuálnu terapiu.

V prípade, že tento typ metodológie nepomôže, intervencia chirurgov zostáva. Operácia na odstránenie dorzopatie je dosť nebezpečná udalosť. Zložitosť operácie je určená objemom lézie a prítomnosťou špecifických komplikácií.

fyzioterapia

Prvými fyzioterapeutickými metódami na odstránenie bolesti sú laserová terapia a ultrazvuková terapia. Zo všetkých terapií môžu poskytnúť maximálne výsledky. Zameranie zápalu klesá, svalové kŕče miznú, čo výrazne zjednodušuje osud pacienta.

Lieky

Ošetrujúci lekári predpisujú lieky na zníženie bolesti. Pred začatím využívania finančných prostriedkov sa však odporúča dodržať odpočinok na lôžku. Ak má choroba tretie alebo štvrté štádium vývoja, pacientovi sa pridelí špecializovaný korzet, ktorý fixuje postihnuté oblasti chrbtice..

Lieky obvykle zahŕňajú protizápalové lieky, ktorých účinok by mal byť doplnený analgetikami a blokádami novocainu. Táto kombinácia týchto nástrojov sa používa na maximálne možné vyhladenie bolesti. Napríklad najbežnejším prostriedkom na zmiernenie svalových kŕčov je Midokalm. Na zahriatie oblastí s bolesťou odborníci odporúčajú použiť gél Fastum.

V prípade remisií choroby neukončujte priebeh liečby. Okrem toho by sa k nemu mali pridať nesteroidné protizápalové lieky a biogénne stimulanty, ktoré normalizujú fungovanie krvných ciev a prísun krvi do chrbtice..

Nedrogová liečba

Ako je uvedené vyššie, existuje mnoho spôsobov liečby, ktoré vylučujú lieky a chirurgický zákrok:

 • Manuálna terapia. V prípade použitia tejto metódy je možné uvoľnenie blokovaných častí chrbtice. Túto metódu však odborníci zakazujú, ak má pacient zápal alebo poškodenie miechy;
 • Liečba ľudovými liekmi. Na zmiernenie svalového kŕča sa zvyčajne používa infúzia harmančeka a lastovičníka. Použitie týchto odvarov však musí byť dohodnuté s ošetrujúcim lekárom;
 • Trakčné ošetrenie. Pozostáva zo zložitých postupov na napínanie chrbtice. V prípade úspešného ukončenia postupu sa kompresia nervových zakončení, prepichnutie akútnej bolesti zníži alebo úplne zmizne a zvýši sa pracovná kapacita zadných svalov;

fyzioterapia

Fyzioterapeutické cvičenia sú nevyhnutnou liečbou dorzopatie. Systém cvičebnej terapie zahŕňa gymnastické cvičenia, výcvik na špecializovaných simulátoroch a vodné procedúry, najmä plávanie a cvičenia vo vode..

Hlavným cieľom cvičebnej terapie je eliminácia kompresie nervových koreňov chrbtice, posilnenie svalov chrbta, zvýšenie pružnosti väzov chrbta, zabránenie relapsu a vytvorenie správneho držania tela pacienta. Odborný lekár vám pomôže zvoliť správny súbor cvikov, ktoré budú zodpovedať štádiu vývoja ochorenia a jeho ďalším individuálnym charakteristikám.

cvičenie

Komplex liečby fyzickými cvičeniami zahŕňa cvičenia zamerané na napínanie stavcov a svalov chrbta.

Takéto cvičenia zahŕňajú napríklad:

 • Telo sa nakláňa do strán;
 • Súčasné zapojenie ramena (jednosmerne);
 • Otočenie tela ležiace nabok;
 • Zdvíha telo s dôrazom na ležiace ruky;
 • Zakrivenie chrbta, stojace na všetkých štyroch;
 • Otočenie tela ležiaceho na jeho boku;
 • Ležiaca panva na chrbte.

Je potrebné mať na pamäti, že použitie závaží pri rôznych cvičeniach je zakázané.

Príznaky a metódy liečby dorzopatie lumbosakrálnej chrbtice

Akékoľvek problémy spojené s chrbticou, dokonca aj menšie, predstavujú vážne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Medicína pozná veľa chorôb v závislosti od povahy a závažnosti dôsledkov, ktoré sa líšia. Jednou z najnepríjemnejších patológií tohto plánu je dorzopatia lumbosakrálnej chrbtice, ktorej liečba by sa mala začať okamžite po jej zistení..

V záujme úplného boja proti rozvoju tohto patologického procesu je potrebné mať predstavu o tom, čo to je, aké sú príčiny jeho výskytu, klinické príznaky, metódy liečby atď..

Čo to je?

V lekárskej praxi je pojem dorsopatia komplexným pojmom, čo znamená súčasne niekoľko patologických stavov ovplyvňujúcich stavce, ako aj anatomické štruktúry umiestnené v tesnej blízkosti..

Inými slovami, ak je dorsopatia diagnostikovaná s poruchami chrbta, hovoríme o súčasnom poškodení kostí a chrupavkových štruktúr miechy, väzov v tejto oblasti, svalového tkaniva, ako aj krvných ciev, nervových vetiev, koreňov a vlákien..

Toto ochorenie má odlišnú lokalizáciu, môže ovplyvniť štruktúry v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale vo väčšine prípadov je lokalizované v bedrovej oblasti. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že táto časť chrbtice má najťažšie fyzické namáhanie, v dôsledku čoho je náchylnejšia na rôzne druhy porúch a poškodení..

S rozvojom tohto patologického procesu sa pacient stretáva s rôznymi klinickými príznakmi, ale prvým a najcharakteristickejším príznakom bedrovej dorzopatie je bolesť. Intenzita bolesti, ako aj prejav iných príznakov priamo závisia od toho, do akej miery ochorenie progredovalo..

Ak sa obrátime na medzinárodnú klasifikáciu chorôb desiateho kongresu, dorsopatia má podľa ICD 10 pridelený vlastný kód - patológia je označená markermi M40-M54.

Okrem toho má určitú klasifikáciu dorzopatia driekovej chrbtice, ktorú lekári často nazývajú driekom. Odborníci sú presvedčení, že patológia má dve formy vývinu, ale vo väčšine prípadov hovoríme o chronickej forme dorzopatie, ktorá neustále prechádza bez absencie správnej liečby..

[stextbox chronickej formy ochorenia je zvyčajné povedať, či príznaky, o ktorých sa bude diskutovať neskôr, pretrvávajú najmenej 12 týždňov. [/ stextbox]

príznaky

Na včasnú konzultáciu s lekárom a na začatie liečby je potrebné mať predstavu o tom, aké príznaky sú spojené s bedrovou dorzopatiou. Táto patológia má rozsiahly, ale stále celkom jasný klinický obraz, ale symptómy sa objavujú s vývojom choroby..

Napriek tomu, že príznaky a štádiá vývoja spolu úzko súvisia, stále uvažujeme o všeobecnom klinickom obraze so sklonom k ​​progresii dorsopatie:

 • Hlavným príznakom choroby je bolesť. K rozvoju bolesti dochádza postupne, pôvodne bolesť je zanedbateľná, má jasnú lokalizáciu v bedrovej oblasti. S postupujúcou patológiou sa bolesti zosilňujú a ich intenzita sa zvyšuje aj pri fyzickej námahe. Tiež v neskorých štádiách choroby bolesť vyžaruje do dolných končatín a krížovej kosti. Syndróm bolesti sa prejavuje tupými, ťažnými a drvivými bolesťami. V neskorších štádiách choroby sa menia na akútne, vo forme bedier alebo kusy.
 • Ochorenie sa odráža na stave svalov v bedrovej oblasti, stávajú sa napätými, v dôsledku čoho bolesť iba zosilňuje..
 • Dorsopatia alebo skôr neskoré štádiá jej vývoja sú sprevádzané zhoršenými motorickými funkciami. Vzadu je to spôsobené už spomínaným syndrómom bolesti, keď sa človek bojí robiť „extra“ pohyb, čaká na útok bolesti a svalové napätie..
 • V dôsledku patologických zmien, ktoré sa vyskytujú v štruktúrach chrbtice, ako aj v susedných tkanivách, začínajú neurologické problémy. Spôsobujú ich stlačenie nervových koreňov a krvných ciev, v druhom prípade je narušený krvný obeh. Neurologické poruchy sú sprevádzané pocitom znecitlivenia a brnenia v dolných končatinách, potom sa v nohách vyvíja svalová slabosť, poruchy ovplyvňujú funkciu pohybového aparátu..
 • Poškodenie nervov a krvných ciev v bedrovej chrbtici môže spôsobiť problémy vo fungovaní panvových orgánov, je to najťažšia forma progresie dorsopatie..

Dôvody rozvoja patológie

Najdôležitejšiu úlohu pri diagnostike a určovaní najvhodnejšej liečby zohrávajú znalosti o príčine choroby. Pokiaľ ide o dorzopatiu, najpravdepodobnejšie príčiny sú tieto:

 • Osteochondróza - toto ochorenie vedie k rozvoju mnohých problémov s chrbticou a dorsopatia nie je výnimkou. V tomto prípade sú všetky poruchy degeneratívne-dystrofické poruchy v tkanivách, ktoré sprevádzajú osteochondrózu.
 • Ďalšími patológiami chrbtice, okrem osteochondrózy, sú spondylartróza, osteomyelitída, tvorba nádorov atď..
 • Genetická predispozícia.
 • Príliš neaktívne, najmä ak človek často musí sedieť.
 • Nadmerné zaťaženie bedrovej chrbtice v dôsledku zamestnania alebo športu.
 • Zranenia ohrozujúce život (rany, modriny, výrony, zlomeniny).
 • Problémy s držaním tela, vrátane skoliózy a rôznych foriem kyfózy.
 • Zlé návyky v súvislosti s fajčením a alkoholizmom.
 • Poruchy metabolizmu a iné.

komplikácie

Počiatočné štádiá ochorenia reagujú na liečbu celkom dobre, ak však nekonzultujete lekára včas, môže to mať vážne následky. Komplikácie vznikajú v dôsledku štrukturálnych porúch, ako aj svalového napätia a kŕčov, pretože tieto faktory vedú k narušeniu nervov a zhoršujú krvný obeh. Spomedzi komplikácií sú najpravdepodobnejšie tieto:

 • Dorsopatia v bedrovej oblasti chrbta vedie k čiastočnej alebo úplnej paralýze dolných končatín.
 • Bolesť chrbta sa stáva chronickou, zle zastavená liekmi.
 • Existuje tiež riziko cerebrovaskulárnych príhod.

diagnostika

Pred predpísaním liečby je potrebné urobiť presnú diagnózu a určiť stupeň progresie ochorenia. Na tento účel sa vykoná diagnóza, ktorá pozostáva z nasledujúcich opatrení:

 • Anamnéza, ktorá zahŕňa pohovory s pacientom o sťažnosti a počiatočné vyšetrenie.
 • Biochémia a krvný obraz.
 • Rentgenografie.
 • Identifikácia charakteristík priebehu choroby pomocou CT alebo MRI diagnostických metód.

liečba

Pre správnu liečbu je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý na základe získaných diagnostických údajov presne určí stupeň rozvoja dorzopatie bedrovej chrbtice a vypracuje primeraný liečebný plán. Ak hovoríme o lekárskych metódach liečby, sú tieto:

 • Vzhľadom na to, že hlavným problémom patológie je bolesť, je potrebná symptomatická liečba. Na tento účel sa predpisujú lieky a skupiny NSAID, ktoré nielen odstraňujú bolesť, ale tiež zastavujú zápalový proces.
 • Ak je syndróm bolesti príliš intenzívny, môžete tiež zastaviť bolesť pomocou liekov zo skupiny analgetík alebo vykonať blokádu lidokaínu..
 • Svalové relaxanciá sa používajú na zmiernenie bolesti zmiernením svalového kŕče..
 • Liečba chronickej formy bedrovej dorzopatie nevyhnutne vyžaduje použitie chondroprotektorov. Tieto lieky zvyšujú metabolizmus a stimulujú regeneráciu chrupavky..
[lekárske ošetrenie pomocou stextboxu, lekári predpisujú fyziologickú terapiu, liečbu pomocou masáží, ako aj dlhodobé nosenie špeciálnych korzetov a fyzikálnu terapiu. [/ stextbox]

ethnoscience

Tradičná medicína môže pomôcť v boji proti patológii, bolesti, ale nemôže nahradiť tradičné metódy liečby. Zvážime však niektoré účinné recepty babičky:

 • Zmiešajte nastrúhaný koreň chrenu a vodku v rovnakých pomeroch, nechajte stáť týždeň a výslednú infúziu trite denne v dolnej časti chrbta.
 • Na zmiernenie svalových kŕčov a uľahčenie pohybu pacienta sa odporúča vykonať odvar z lastovičníkov a harmančekových kvetov, ktoré utierajú problémovú oblasť..
 • Osvedčenou ľudovou metódou je vývar z kostnej kosti. Na jej prípravu si pripravte lyžicu nasekaného koreňa kostnej kosti, nalejte 200 ml vriacej vody a nechajte ju 30 minút vo vodnom kúpeli. Potom nechajte vývar stáť ďalších 20 - 25 minút pod vekom, namáhajte ho a trikrát denne si polievajte lyžicu 30 minút pred jedlom.
[stextbox Pred použitím akejkoľvek, dokonca najnebezpečnejšej metódy tradičnej medicíny, sa poraďte s lekárom. [/ stextbox]

Prevencia chorôb

Aby ste sa nestretli s dorzopatiou bedrového kĺbu, stačí dodržať jednoduché odporúčania na udržanie zdravia chrbta:

 • Viesť aktívny životný štýl;
 • Choďte na šport;
 • Pri sedavej práci urobte prestávky na nabíjanie každú hodinu;
 • Chráňte chrbát pred nadmerným zaťažením a zraneniami;
 • Zdvíhajte závažia iba s plochým chrbtom;
 • Jedzte správne, telo by malo dostať všetky potrebné stopové prvky;
 • Spite na rovnom a tvrdom povrchu, ideálne na ortopedickej matraci.

Dorsopatia chrbtice: príčiny, príznaky, liečba

Ľudský stavca sa skladá z mnohých vzájomne prepojených prvkov: kostných útvarov (stavcov), chrupavky (medzistavcové platničky), väzov, svalov, nervových a cievnych štruktúr. Bolesť, ktorá sa vyskytuje v chrbtici, môže byť spôsobená patológiou ktoréhokoľvek z týchto prvkov. Nie vždy je možné zistiť príčinu výskytu nepríjemných príznakov..

Keď špecialista prvý raz zistí u pacienta charakteristický symptómový komplex, ale nevie, ktorá štruktúra je v prvom rade ovplyvnená, predbežná diagnóza sa môže zdať ako dorzopatia..

Koncept a dôvody

Čo je to dorzopatia? Termín pochádza z latinských slov „späť“ a „porušenie“, takže ho možno interpretovať ako patológiu chrbtice.

Choroby spojené s výrazom dorsopatia sú založené na patológii degeneratívnej povahy. K uvedenému procesu vedú tieto dôvody:

 1. Porucha stravovania prvkov chrbtice. Príčiny: choroby kardiovaskulárneho systému, ateroskleróza, vaskulárna trombóza, patológia krvného systému.
 2. Nadmerné zaťaženie prvkov chrbtice: športové cvičenia, práca spojená s fyzickou prácou, predĺžené nútené pózovanie na počítači alebo obrábacom stroji zariadenia.
 3. Traumatický faktor. K degenerácii často dochádza po predchádzajúcom poškodení. Dorsopatia je spôsobená pádmi, dopravnými nehodami, domácimi zraneniami, údermi zozadu.

Osobitne stojí za zmienku dedičná predispozícia osoby k výskytu chorôb chrbtice. Nie je to priama príčina dorsopatie, ale ak existuje provokujúci faktor, pravdepodobne povedie k chorobe.

klasifikácia

Diagnóza dorsopatie by sa mala špecifikovať dovtedy, kým sa nepreukáže špecifické ochorenie, ktoré nespôsobuje patologické príznaky. Všeobecne akceptovaná klasifikácia dorzopatie pomáha objasniť povahu patológie..

Podľa vývojového mechanizmu je patológia rozdelená do nasledujúcich možností:

 1. Deformujúca dorsopatia - patologický proces je lokalizovaný v medzistavcových platničkách. Tieto chrupavkové štruktúry obvykle zmäkčujú pohyb stavcov, ale majú dosť zraniteľnú štruktúru. Najčastejším ochorením tejto skupiny je osteochondróza chrbtice..
 2. Spondylopatia - pri tomto variante dorsopatie je patológia lokalizovaná v kostnom tkanive - priamo v stavovcoch. Táto obrovská skupina chorôb zahŕňa spondylartrózu, artritídu, osteochondrózu, tvorbu vyrastania kostí a ďalšie patologické procesy..
 3. Iná patológia - táto skupina zahŕňa choroby s nejasným vývojovým mechanizmom, ako aj neurologické syndrómy, ako je radikalulitída, plexitída, dorzalgia a ďalšie..

Okrem naznačenej klasifikácie podľa príčin a vývojového mechanizmu existuje aj rozdelenie dorzopatie podľa lokalizácie patologického procesu. Podľa tejto kategórie sa rozlišujú tieto možnosti:

 • Dorsopatia krčnej chrbtice.
 • Dorsopatia hrudnej chrbtice.
 • Dorsopatia lumbosakrálnej chrbtice.
 • Polysegmentálna dorzopatia.

Má zmysel analyzovať príznaky každej z uvedených možností ochorenia..

Krčná dorzopatia

Všetky typy dorsopatie sú charakterizované špeciálnym syndrómom bolesti. Bolesť má nasledujúce charakteristiky:

 1. Bolesť v bolesti, ťahanie, zriedkavo ostré fotografovanie.
 2. Vyskytuje sa po námahe, stresu.
 3. Po odpočinku je stav zmiernený a leží v ležiacej polohe.
 4. Najčastejšie pomáhajú protizápalové lieky..
 5. Sprevádza ju svalové napätie reflexného charakteru..
 6. Bolesť vedie k obmedzenej pohyblivosti, zníženému dosahu pohybu.

Ďalšie príznaky, ako aj lokalizácia syndrómu bolesti, závisia od prevažne postihnutej oblasti..

Dorsopatia krčnej chrbtice (krčka maternice) sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Charakteristické bolesti v rôznych častiach krku.
 • Migrény, nevoľnosť, závraty.
 • Pokles krvného tlaku.
 • Pri postihnutí brachiálneho plexu - bolesť, zhoršená citlivosť kože a svalová slabosť v hornej končatine.

Uvedené symptómy sa môžu vyskytovať v rôznych kombináciách v závislosti od toho, či patologický proces ovplyvňuje nervy, plexy, arteriálne cievy..

Hrudná dorzopatia

Ďalší variant ochorenia je menej častý ako iné. Toto je umožnené veľkým počtom stavcov v oblasti hrudníka, rovnomerným rozdelením záťaže, menšou účasťou na udržiavaní hmotnosti končatín..

Absencia nervových plexov a dôležitých tepien vysvetľuje slabé príznaky dorsopatie v hrudnom dne chrbtice. Príznaky charakteristické pre túto lokalizáciu:

 1. Bolesť v zodpovedajúcej časti chrbta. Môže zintenzívniť nielen pri zaťažení, ale aj vo výške hlbokého dychu.
 2. Bolesť vystrelí pozdĺž medzirebrového nervu na predný povrch hrudníka.
 3. Pri extrémne závažnom stupni miechy je pozorovaná porucha činnosti pľúc a mediastinálnych orgánov.

Stojí za zmienku, že aj napriek menej výraznému klinickému obrazu si ochorenie tejto lokalizácie vyžaduje včasnú liečbu. Komplikácie, ktoré môže viesť k spinovej dorzopatii, sa nedajú vôbec napraviť..

Dorsopatia bedrového kĺbu

Dorsopatia lumbosakrálnej chrbtice je najbežnejším variantom choroby. Športovci, robotníci, záhradníci, ľudia, ktorí v bedrovej oblasti utrpeli zranenie chrbtice, sú náchylní na túto chorobu. Diagnóza sa stanoví za prítomnosti nasledujúcich príznakov:

 1. Nízka bolesť chrbta pri statickom alebo dynamickom napätí.
 2. Obmedzenie pohybov, nemožnosť plného naklonenia.
 3. Lumbago v nohe.
 4. Svalová slabosť v dolných končatinách, znížená citlivosť, zhoršená citlivosť kože.

Symptómy podliehajú značnej variabilite, zoznam sa významne rozširuje so zapojením copu. Táto nervová štruktúra je dolnou časťou miechy a je zodpovedná za fungovanie panvových orgánov. Príznaky chvosta koňa:

 • Porušenie citlivosti kože v perineu.
 • Močová a fekálna inkontinencia.
 • Genitálna porucha.

Dorsopatia sa dá zvládnuť v počiatočnom štádiu, preto sa neodkladajte s lekárom.

Polysegmentálna dorzopatia

Najzávažnejším priebehom je variant choroby s poškodením niekoľkých častí chrbtice. Tento stav sa nazýva polysegmentálna dorzopatia a môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

 • Poranenia chrbta na niekoľkých oddeleniach.
 • Progresia osteochondrózy a iných degeneratívnych chorôb.
 • Spondylarthrosis.
 • Ankylozujúca spondylitída.
 • Nádorové metastázy.

Príznaky zo strany niekoľkých častí chrbtice sú zreteľné. Toto ochorenie je ťažké napraviť a vyžaduje zložité liečenie.

diagnostika

Keďže je dorzopatia predbežnou diagnózou, lekár musí vykonať dôkladné diagnostické vyšetrenie, aby porozumel príčinám choroby.

Výskum sa začne úplným prieskumom pacienta, počas ktorého lekár objasní povahu, intenzitu, čas nástupu bolesti, prítomnosť ďalších príznakov a sprievodných chorôb. Pretože laboratórne testy len zriedka môžu naznačovať špecifickú diagnózu, odborník predpíše inštrumentálne štúdie:

 1. Röntgenové vyšetrenie chrbtice v niekoľkých projekciách vám umožňuje potvrdiť alebo odmietnuť prítomnosť spondylopatie, pretože najlepšie vizualizuje tkanivo tvrdej kosti.
 2. Počítačová tomografia je presnejšia a spoľahlivejšia metóda, vizualizuje tvrdé tkanivo v niekoľkých rovinách. Umožňuje vám vytvoriť trojrozmerný model študovanej oblasti.
 3. Magnetická rezonancia je neoceniteľnou metódou v diagnostike chorôb chrupavkového tkaniva, ktoré tvoria medzistavcové platničky. Taktiež dokonale vizualizuje väzivá, nervy a krvné cievy..

Výskum je možné doplniť konzultáciami s úzkymi lekármi. Najcennejšie sú kvalifikovaní neurológovia a ortopédovia.

liečba

Liečba dorzopatie by sa mala začať so zmenami životného štýlu. Racionálna kombinácia práce a odpočinku, ktorá zabráni preťaženiu chrbtice a stresu, zabráni progresii choroby.

Do stravy by sa mali pridávať potraviny obsahujúce vápnik, vitamín D a ďalšie stopové prvky. Ranné cvičenia, udržiavanie svalov chrbta v tóne sú potrebné na prevenciu komplikácií dorzopatie.

Okamžitá liečba choroby je veľmi odlišná v závislosti od konkrétneho ochorenia a závažnosti procesu..

Terapeutické prístupy sa však dajú rozdeliť na konzervatívnu liečbu a chirurgický zákrok..

Konzervatívne metódy

Vertebrogenická dorzalgia sa dá úspešne zvládnuť pomocou niekoľkých liečebných metód. Patria sem lieková terapia, fyzioterapia, cvičebná terapia, masáže a terapeutická imobilizácia.

Liečba drogami zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky.
 • glukokortikosteroidmi.
 • analgetiká.
 • Preparáty pre křupavku.
 • spazmolytiká.
 • Cievne prípravky.
 • Vitamínové komplexy.

Lieky sa nedokážu vyrovnať s prejavmi choroby bez vykonania fyzioterapeutických cvičení a bez účasti na odborných masážnych sedeniach. Fyzioterapeutické postupy okrem toho pomôžu zosilniť účinok:

 • elektroforéza.
 • ultrazvuk.
 • UHF.
 • Federálny okres Ural.
 • hydromasážne.
 • Electromyostimulation.
 • Parafínové zábaly.

Postupy majú určité kontraindikácie, preto ich menuje a vykonáva kvalifikovaný personál.

chirurgia

Ak choroba nie je prístupná konzervatívnej liečbe, jediným riešením problému je chirurgický zákrok. Existujú rôzne možnosti operácií v závislosti od poškodenej štruktúry chrbtice..

Moderný prístup k chirurgickému ošetreniu zahŕňa chirurgický zákrok s čo najmenším prístupom. Malé rezy umožňujú poškodenie menej závažných tkanív, zabránenie kozmetickým defektom a urýchlenie rehabilitačného procesu..

Po každej operácii je potrebný komplex rehabilitačnej liečby. Počas tohto obdobia je obzvlášť dôležité dodržiavanie odporúčaní lekára, pretože pomáha predchádzať recidíve choroby.

invalidita

Otázka prognózy práce je akútna pri ochoreniach chrbtice. Typ postihnutia bude závisieť od závažnosti ochorenia a výsledkov liečby. Možné možnosti trvalého postihnutia:

 1. Tretia skupina zdravotného postihnutia - s možnosťou pokračovať v práci v osobitne vytvorených pracovných podmienkach.
 2. Druhá skupina zdravotného postihnutia - je založená, keď je nemožné vykonávať prácu, ale zachovala si schopnosť starostlivosti o seba.
 3. Prvá skupina zdravotných postihnutí - zriadená komisiou v prípade, že pacient nie je schopný bezstarostnej starostlivosti o seba.

Vojenská služba

Aká je situácia vo vojenskej službe s diagnózou dorzopatie? Pohotovostná služba je možná iba pri miernej závažnosti ochorenia. Aby sa predišlo progresii patológie, vo väčšine prípadov pacienti nie sú vystavení prievanu.

Dorsopatia: aké sú tieto príznaky, príčiny, diagnostika, liečba dorzopatie a prognózy

Čo to je?

Dorsopatia (latinské dorzum - chrbát) je zovšeobecnená definícia používaná na umiestnenie nielen všetkých možných variantov miechových ochorení, ale tiež lézií mäkkých tkanív chrbta (paravertebrálne svaly, väzivo atď.)..

Častými príznakmi sú bolesti chrbta a obmedzenie pohyblivosti chrbtice.

Príčiny dorzopatie

Hlavné príčiny choroby:

 • deformita medzistavcových platničiek;
 • infekčné choroby (ako je ankylozujúca spondylitída);
 • endokrinné choroby;
 • poranenia (zlomeniny stavcov alebo rebier, dislokácie kĺbov);
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • svalové kŕče (spôsobené nachladnutím, myozitídou alebo pravidelným dlhodobým stresom);
 • genetická dedičnosť;
 • vrodené patológie;
 • skolióza alebo spondylartróza;
 • osteochondróza krčnej chrbtice a oblasti hrudníka.

Najčastejšou príčinou dorzopatie je deformácia medzistavcových platničiek, ktoré hrajú dôležitú tlmiacu úlohu v ľudskom tele..

U zdravých diskov existuje nestlačiteľná tekutina, ktorá vytvára rovnomerný tlak medzi stavcami, čo v kombinácii so stabilným tónom zadných svalov poskytuje proporcionálne rozloženie zaťaženia..

V prípade poruchy jedného prvku alebo procesu v tomto systéme je narušená rovnováha rozloženia záťaže, čo môže viesť k rozvoju patológie..

Príčiny degeneratívnych procesov stavcov a okolitých tkanív:

 • malé množstvo vody, ako aj stopové prvky v tkanivách, vďaka ktorým sa disky stenčujú, nespĺňajú ich funkcie;
 • celoživotné zranenia;
 • zápalové procesy, ktoré môžu narušiť integritu tkanív;
 • zvýšený tlak na disky. Môže byť spôsobený slabým svalovým systémom, ktorý nie je vhodný pre telesnú hmotnosť..

Tieto faktory prispievajú k významnému zníženiu medzistavcových priestorov ak zúženiu kanálov vedúcich krvné cievy a nervové kolóny. A v prípade narušenia dodávky krvi sa degeneratívne procesy zrýchlia, čo povedie k rozvoju choroby.

Dôvody, ktoré urýchľujú patologické procesy:

 • neaktívny životný štýl;
 • slabá imunita, a preto pravidelná infekcia; choroby
 • vzpieranie, nesprávna poloha krčnej chrbtice;
 • nesúlad so stravou a stravou, nesúlad hmotnosti, obezita.

Existujúce typy dorzopatie

Deformácia je patológia vedúca k posunom a zmenám chrbtice (pozri fotografiu nižšie). Tento typ dorzopatie neovplyvňuje krúžky medzistavcových platničiek..

Prejavuje sa bolesťou na hrudníku. K nemu sa pripisujú tieto choroby:

Cervikálna alebo dorzopatia krčnej chrbtice je najbežnejším druhom, ktorý sa tiež nazýva cervikálna osteochondróza..

Dorsopatia krčnej chrbtice sa prejavuje bolesťou v krku, ktorá prechádza do ramenného pletenca a horných končatín. Tam, kde potom dochádza k zníženiu citlivosti. Okrem toho je ochorenie sprevádzané pravidelnou bolesťou hlavy, nevoľnosťou..

Dorsopatia hrudnej chrbtice - môže viesť k deformácii chrbtice. Charakteristickým znakom tejto patológie je absencia akýchkoľvek výrazných symptómov v prvých štádiách choroby. Z tohto dôvodu dochádza k jeho detekcii v posledných fázach vývoja. Najčastejším a často jediným príznakom je bolesť, ktorá môže byť chronická a môže sa zvyšovať pohybom alebo periodicky ostrá.

U väčšiny dospelých je pozorovaná dorzopatia bedrovej chrbtice. Medzistavcové platničky sú najčastejšie dehydratované v prítomnosti dorzopatie bedrovej chrbtice. Tento typ dorzopatie je charakterizovaný streleckými bolesťami v oblasti panvy, ktoré sa odrážajú v konečníku..

Etapy dorzopatie

Dorsopatia chrbtice zahŕňa štyri štádiá:

 1. I. V tomto štádiu bude jediným symptómom iba mierny diskomfort a röntgenový lúč neukáže žiadne zmeny.
 2. II. Existujú zmeny v kostiach chrbtice, medzistavcových kĺboch ​​a priľahlých stavcoch. Výsledkom je kompresia koncov nervov a krvných ciev a bolesť sa zosilňuje.
 3. III. Vytvorí sa medzistavcová prietrž. Často sa prejavuje deformujúca dorzopatia sprevádzaná porušením miechy. Táto etapa sa vyznačuje bolesťou, slabosťou, podvýživou.
 4. IV. Zhutňovanie a posúvanie stavcov je charakteristické, vedie k kŕču a bolestivej svalovej kontrakcii a niekedy dokonca k obmedzenej pohyblivosti jednotlivých segmentov..

Tieto štádiá sú charakteristické pre všetky typy dorzopatie, počínajúc krčnou chrbticou a končiac dorzopatiou lumbosakrálnej chrbtice..

Diagnóza choroby

Je dosť ťažké stanoviť správnu diagnózu. Vyžaduje si to odborné konzultácie a veľké množstvo testov..

 • história: lekár určuje povahu, miesto a frekvenciu bolesti;
 • primárne vyšetrenie: umožňuje vizuálne určiť zakrivenie chrbtice;
 • X-ray: umožňuje vám študovať štruktúru chrbtice;
 • MRI, CT: pomocou tejto pomoci je možné skúmať vrstvy stavcov a určiť stav okolitých tkanív;
 • EKG: vykonáva sa s cieľom vylúčiť prítomnosť patológie srdca;
 • krvný test: klinický aj biochemický;
 • Ultrazvuk krvných ciev;
 • v niektorých prípadoch je možná konzultácia s ortopédom, neurochirurgom.

Iba po vykonaní všetkých vyššie uvedených postupov a po dosiahnutí potrebných výsledkov testu je možné stanoviť správnu diagnózu.

Liečba dorzopatie

V súčasnosti sa takmer všetky typy dorzopatie liečia konzervatívne..

Využívajú sa chirurgické metódy v prípade silného zničenia medzistavcových platničiek a posttraumatickej spondylózy bedrovej chrbtice alebo inej spondylózy..

Kroky liečby zahŕňajú:

 • eliminácia bolesti nesteroidnými liekmi proti bolesti. V prípade silnej bolesti je predpísaný odpočinok postele a postihnutá oblasť chrbtice je fixovaná špeciálnym korzetom;
 • prevencia prechodu choroby do chronickej formy;
 • eliminácia rizika opakovania a rehabilitácie.

Liečba drogami

Najčastejšie zmierňujúce bolesti:

 • Nimesil - je nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID), ktoré účinne odstraňuje bolesť. Vyrába sa vo forme prášku, suspenzie alebo tabliet (pre dospelých a deti). Užíva sa 15 dní 2-krát denne.
 • DIP rilif, Dolobene - používa sa na miernu bolesť. Vyrába sa vo forme mastí a gélov.
 • Nanoplast Forte - anestetická náplasť. Je stanovená na 12 hodín na 9 dní;
 • Kapilar - liek, ktorý pomáha posilňovať krvný obeh.

Vo fáze remisie sa odoberajú chondroprotektory (Alflutop a Rumalon). Počas liečby sú povinné aj vitamínové komplexy obsahujúce vitamíny vápnika, vitamínu D a skupiny B..

Na zmiernenie nervového napätia spôsobeného neustálej bolesti by sa mali užívať sedatívne rastlinné lieky..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické liečby zahŕňajú:

 • Fyzioterapeutické cvičenia sú často hlavnou súčasťou liečby. Vykonáva sa výlučne pod dohľadom odborníka.
 • Masáž - vymenovanie kurzu je možné až po úplnom odstránení syndrómu bolesti;
 • Manuálna terapia - pomáha uvoľňovať svalové napätie;
 • Fyzioterapia - menovite postupy ako darsonvalizácia a elektroforéza.

Chirurgická metóda

Uchyľujú sa k nemu iba v prípade zanedbanej formy choroby, keď účinok iných liečebných metód (tablety alebo bylinné lieky) úplne chýba..

Hlavné ukazovatele jeho použitia: prítomnosť progresívnej parézy alebo ochrnutia, prítomnosť porúch fungovania panvových orgánov, zvýšená bolesť.

Alternatívne spôsoby liečby dorzopatie

Alternatívne metódy môžu iba zvýšiť účinok liekov, ale nie ich úplne nahradiť.

Vo väčšine prípadov sú to rôzne obklady, drviny, pleťové vody.

Najefektívnejšie recepty:

 • kapustový list a medový obklad sa pripevní pomocou teplého šálu namiesto bolestivých pocitov a prispeje k rýchlemu odstráneniu bolesti;
 • cesnak - pomáha odstraňovať bolesť a zápal. Rozdrvený cesnak sa položí na kúsok prírodného tkaniva a drží sa vo forme obkladu po dobu 5 minút, potom sa pokožka dôkladne vytrie rastlinným olejom..
 • zeler - vo forme roztoku na vnútorné použitie. Príprava: nasekaný zeler sa naleje 500 ml teplej vody a potom sa 12 hodín usadí. Potom sa roztok filtruje a berie sa trikrát denne po dobu 15 ml. Odstraňuje nielen bolesť, ale napĺňa telo minerálmi a stopovými prvkami.

Preventívne opatrenia

Ochorenie, ako je dorsopatia, je pri liečbe dosť závažné a problematické, takže je oveľa ľahšie dodržiavať nekomplikované pravidlá prevencie. Ich vykonávanie by malo byť pravidelné a správne..

 • gymnastika, cvičebná terapia - pravidelné vykonávanie špeciálnych cvikov s priamou účasťou chrbtice (ľahké sklony, zákruty tela);
 • režim - odmietajú niekoľkokrát denne zdvíhať ťažké predmety, malé tréningy za chrbtom;
 • outdoorové aktivity - najúčinnejšou možnosťou je kúpanie, ktoré pomáha uvoľňovať svaly chrbtice;
 • výživa - musí byť správna, schopná obohatiť telo všetkými potrebnými vitamínmi;
 • kontrola hmotnosti - prítomnosť ďalších kilogramov sa stane ďalšou záťažou chrbtice;
 • oblečenie - musíte sa obliecť v závislosti od počasia, aby ste predišli podchladeniu;
 • zlé návyky - stojí za to úplne opustiť, pretože významne zvyšujú riziko dorsopatie.

Dôsledky a komplikácie

Ak diagnóza „dorzopatie“ neprijme potrebné opatrenia včas alebo preruší liečbu, bude to mať tragické následky. Ako je pretrvávajúca bolesť, progresívna paralýza, znížená citlivosť, poruchy obehového systému v mozgu a následné postihnutie.

predpoveď

Sú pozitívne, ale iba pri úplnom ošetrení pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov a po celý život dodržiavajú potrebné pravidlá.

Realizácia nesprávneho zaobchádzania hrozí, že sa situácia zhorší. Preto je pri akejkoľvek dorsopatii potrebný správne zvolený priebeh liečby.

Po ukončení liečby sú potrebné pravidelné lekárske prehliadky a prísne dodržiavanie všetkých odporúčaní.

Čo je dorzopatia bedrovej chrbtice a aká je liečba

Dorsopatia je všeobecný pojem, ktorý implikuje patologické stavy miechy a jej spojivového tkaniva s rovnakými alebo podobnými prejavmi. Napriek tomu, že lumbosakrálne disky sú najhustejšie zo všetkých, stavce tohto segmentu sú náchylnejšie na nadmerné zaťaženie..

Dorsopatia driekovej chrbtice: čo to je a aké prejavy charakterizuje toto ochorenie?

Patologické vlastnosti

Dorsopatia znamená kombináciu chorôb kostí a svalových štruktúr, ako aj väzivového aparátu, ktoré sa vyznačujú bolesťou v chrbte..

V závislosti od patogenézy má dorzopatia bedrovej a sakrálnej časti niekoľko typov:

 1. Traumatické dorzopatie - vznikajú na pozadí premiestnenia stavcov v dôsledku rôznych chorôb alebo zranení;
 2. Deformujúce sa dorzopatie - vyvíjajúce sa s deštrukciou alebo premiestnením medzistavcových platničiek (osteochondróza, patologické zakrivenie: kyphosis, lordóza, skolióza).

príčiny

Degeneratívne zmeny v štruktúre chrupavky v priebehu času sa rozširujú aj na stavce, väzivový aparát a medzistavcové platničky. Závažnosť stavu závisí od trvania a povahy nepriaznivých účinkov..

Dôvody pre túto patológiu sú mnohé, ale tie hlavné sú:

 • Abnormálne zaťaženie;
 • Nedostatok pohybu (nečinnosť);
 • Prítomnosť skoliózy, kyfózy, lordózy;
 • Zranenia a novotvary chrbtice;
 • tuberkulóza;
 • Obezita.

Provokatívne faktory

Riziko vertebrálnej dorzopatie sa významne zvyšuje v prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 • Genetická predispozícia;
 • Nevhodné umiestnenie tela;
 • Prudká zmena fyzickej aktivity;
 • Intenzívne zaťaženie na krátke časové obdobie;
 • Nevyvážená strava;
 • Závislosť na cigaretách a alkohole;
 • Endokrinné a hormonálne patológie;
 • Zvýšené zaťaženie chrbtice počas tehotenstva.

Je potrebné poznamenať, že vplyv iba jedného negatívneho faktora je mimoriadne zriedkavý. Toto ochorenie spravidla vyvoláva kombináciu negatívnych aspektov.

Špecifickosť bolesti

Lumbosakrálna dorzopatia sa vo väčšine klinických prípadov prejavuje ako špecifický symptóm a diagnostika môže byť ťažká len kvôli niekoľkým nešpecifickým symptómom..

Prejavy dorsopatie dolnej časti chrbta sú charakterizované syndrómami, ako sú:

 1. Reflex. V lekárskych kruhoch sa nazýva lumbago a medzi ľuďmi - „lumbago“. Je charakterizovaná výskytom náhlej a ostrej bolesti v dolnej časti chrbta počas cvičenia alebo na pozadí intenzívnych pohybov. Výskyt syndrómu naznačuje počiatočný stupeň patológie, ako je osteochondróza. Z boku vyzerá prejav syndrómu ako osoba, ktorá stuhla v jednej polohe od bolesti, a následné pohyby ju iba zvyšujú. Potom sa do bolestivosti pridá svalové napätie v lumbosakrálnej oblasti..
 2. Kompresný syndróm. Kvôli zdroju formácie sa nazýva radiálny. Tento syndróm je charakterizovaný necharakteristickým súborom prejavov, ktoré sa vyvíjajú na pozadí kompresie nervových koreňov miechy. Zároveň bolesť lokalizovaná na rôznych miestach, čo veľmi komplikuje diagnostiku ochorenia..

Charakteristické prejavy

Jedným z charakteristických príznakov dorsopatie je miestna bolesť, to znamená v chrbte a spodnej časti chrbta, ktorá môže oslabením alebo rastom so zmenou polohy tela. Ďalšia manifestácia bolesti a jej podstata môže naznačovať špecifickú diagnózu..

Rozlišujú sa tieto typy bolesti:

 • Akútny - charakterizovaný „streleckou“ postavou a objavuje sa v bedrovej chrbtici;
 • Nemý - objavuje sa pri chôdzi alebo je neustále prítomný pri pohybe a ustupuje pri hľadaní pohodlného držania tela;
 • Svalové kŕče - prejavujú sa výskytom záchvatov v dolných končatinách, ich zníženou citlivosťou. Tieto bolesti sa ľahko zamieňajú s porušením nervov..

Diagnostické princípy

Pri úvodnom vyšetrení lekár zbiera sťažnosti a všeobecnú anamnézu, na základe ktorej sa zistia tieto skutočnosti:

 • Lokalizácia bolesti a jej možné ožarovanie;
 • Zvýšená bolesť pri pohybe a pokles v pokojnej polohe;
 • Prítomnosť anamnézy chorôb a zranení chrbtice, ako aj zhubných a benígnych nádorov;
 • Psychický stav pacienta.

Vizuálne vyšetrenie je zamerané na diagnostikovanie infekčných a zápalových procesov, ako aj somatických patológií, ktoré sa môžu prejavovať ako bolesť v chrbtici..

Pri neurologickom vyšetrení sa hodnotí emocionálny stav pacienta, odhaľuje sa možný vývoj paralýzy, strata reflexov, paréza a poruchy citlivosti. Kontroluje sa rozsah pohybu v končatinách, miera pohyblivosti v chrbtici a miestna bolesť..

Potom sú predpísané ďalšie inštrumentálne štúdie, ktoré vám umožňujú preukázať alebo vyvrátiť dorsopatiu bedrovej chrbtice:

 • Röntgen chrbtice v rôznych projekciách;
 • Počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazenie chrbtice;
 • Všeobecné a biochemické krvné testy.

Výsledky vyšetrení poskytujú správnu diagnózu a ďalšie vymenovanie liečby.

Terapeutické opatrenia

Existujú tri formy priebehu dorzopatie, v závislosti od toho, ako sa lieči:

 1. Akútna (až 2,5 - 4 týždne);
 2. Subakútna (od 4 do 12 týždňov);
 3. Chronické (viac ako 13 týždňov).

Dorsopatia v akútnom období

Liečba tohto obdobia sa podpisuje doslova každý deň, aby sa dosiahol požadovaný výsledok:

 • Od začiatku do tretieho dňa choroby je povinný odpočinok na lôžku. Je potrebné ľahnúť si na tvrdý, rovný povrch a na zmiernenie bolesti nosiť ortopedický korzet. Pacientovi sú predpísané injekcie svalových relaxancií, nesteroidných protizápalových liekov a na zmiernenie bolesti sa vykonáva blokáda..
 • Od štvrtého dňa sa pacientovi umožňuje postupne vstávať. Do desiateho dňa choroby je indikované ďalšie používanie svalových relaxancií a zahrnutie fyzioterapeutických metód liečby (jednoduchý komplex cvičebnej terapie)..
 • Od jedenásteho do dvadsiateho dňa choroby sa vykonáva fyzioterapia podľa predpisu, masáže a motorická aktivita pacienta sa mierne zvyšuje. V tejto dobe sa odporúča uchýliť sa k pomoci chiropraktika.
 • Od dvadsiateho prvého dňa choroby je povolená mierna fyzická aktivita a terapeutické cvičenia. Tridsiateho prvého dňa choroby sa podľa potreby aplikujú lieky proti bolesti.

Pri tejto chorobe je samoliečba a úplná dôvera v alternatívnu medicínu úplne neprijateľná.

Výber potrebných procedúr a liekov vykonáva iba ošetrujúci lekár.

Exacerbácia chronického priebehu

V tomto prípade sa používajú tieto lieky:

 • Svalové relaxanciá;
 • NSAID
 • Preparáty pre křupavku;
 • Lokálna anestetická terapia pomocou mastí, tabliet, blokády.

Keďže syndróm bolesti ustupuje počas exacerbácie, predpisujú sa nelidové metódy na zvýšenie fyzickej aktivity, na úpravu psychoemotačného stavu s cieľom vytvoriť nový motorický stereotyp u pacienta:

 1. Masáž. Masírovanie chrbta v oblasti zvýšeného napätia;
 2. Eliminácia nervovej kompresie pod vodou alebo za sucha, cvičenia na špeciálnych simulátoroch, manuálna terapia;
 3. Fyzioterapia (elektroforéza, magnety);
 4. akupunktúra.

Liečba pri odpustení

Terapeutický účinok v tomto štádiu je zameraný na posilnenie svalového a väzivového aparátu chrbtice, ako aj na obnovenie stabilnej aktivity:

 • Použitie chondroprotektorov po dlhú dobu;
 • Spevňujúce terapeutické cvičenia;
 • Správna výživa;
 • Ročné kúpeľné ošetrenie.

Dorsopatia lumbosakralu počas remisie sa nemá liečiť ako symptóm bolesti, ale ako závažné ochorenie. Tento prístup do značnej miery určuje počet exacerbácií.

prevencia

Takáto patológia, ako je bedrová dorzopatia, a jej liečba vo väčšine prípadov, je určená preventívnymi opatreniami. Opatrenia na predchádzanie dorsopatii nie sú také zložité, ako sa zdajú a budú vyžadovať vážne fyzické a časové náklady:

 • Premieňajte šport na pravidelnú zábavu, ktorá významne zníži pravdepodobnosť poškodenia chrbtových svalov. Cvičenia by sa mali vykonávať správne, aby nepoškodili vaše telo. Je dôležité dodržiavať toto opatrenie vo všetkom, najmä v športe;
 • Triedy v bazéne a kúpanie prispievajú k posilňovaniu svalov chrbtice, rovnomernému rozloženiu nadmerného zaťaženia na spodnej časti chrbta;
 • Udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti s cieľom zabrániť deštrukcii chrupavkových štruktúr v dôsledku zvýšeného zaťaženia chrbtice;
 • Vyvážená strava zaisťuje telu nevyhnutný komplex užitočných látok. Spolu s terapeutickými cvičeniami pomáha posilňovať svalové vlákna podporujúce chrbticu;
 • Pravidelná návšteva v masážnej miestnosti zlepšuje mikrocirkuláciu a všeobecne zlepšuje krvný obeh. Masáž zaisťuje lepšie zásobovanie väzov a svalov nevyhnutnými živinami.

Je dôležité pochopiť, že iba kompetentný odborník môže diagnostikovať lumbosakrálnu dorzopatiu, predpísať optimálnu liečbu a zoznam rehabilitačných opatrení..

Akákoľvek patológia chrbtice môže viesť k nepredvídanému výsledku, ktorý môže často ohroziť obvyklú činnosť osoby. Dorsopatia je závažné ochorenie kombinácie štruktúr stavcov s podobnými príznakmi pre rôzne diagnózy..

Preto by ste sa pri prvých „hovoroch“, ktoré sa vyskytujú v lumbosakrálnej chrbtici, mali dohodnúť stretnutie s odborníkom, aby ste v budúcnosti nemuseli liečiť nežiaduce komplikácie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Medzistavcová kýla je nebezpečná choroba, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku zranení alebo veľkého zaťaženia chrbtice. Ako presne sa to deje? Ako sa prejavuje prietrž?
Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže je extrémnym meradlom zlyhania konzervatívnej liečby. Podobná situácia sa vyskytuje iba u 25% pacientov.