loader

Hlavná

Späť

Medzistavcová prietrž

Medzistavcová hernia je jednou z najbežnejších príčin bolesti chrbta. Patológia sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek umiestnených medzi stavcami. Kýla je vo väčšine prípadov komplikáciou osteochondrózy. Ak sa objavia príznaky, musíte navštíviť lekára a podstúpiť vyšetrenie, včasné odhalenie patológie zvyšuje účinnosť liečby. Na liečbu sa používajú konzervatívne metódy, pri ktorých nedochádza k žiadnym účinkom, vykonáva sa chirurgický zákrok.

Čo je to patológia?

Medzistavcová hernia je ochorenie, pri ktorom vyčnieva drvené jadro medzistavcových platničiek. Mechanizmus vývoja choroby je spojený so štruktúrou chrbtice.

Charakteristiky štruktúry chrbtice

Vertebrálny stĺp pozostáva z 33-34 stavcov, ktoré sú vzájomne prepojené pomocou elastických diskov. Vďaka nemu poskytuje pohyblivosť a flexibilitu chrbtice.

Štruktúra diskov je nasledovná:

 • vláknité jadro - umiestnené vnútri, mäkké, má gélovitú konzistenciu a je to 90% vody;
 • vláknitý prsteň - umiestnený zvonku, pevný a odolný, obklopuje a vymedzuje vláknité jadro.

Disky krčnej oblasti sú menšie, bedrové - najväčšie.

Mechanizmus vývoja choroby

Normálne je každý medzistavcový disk umiestnený prísne medzi telom dvoch stavcov. Ak presiahne tento interdiscný priestor, vyvinie sa stavcová prietrž.

Vývoj choroby je zvyčajne spojený s degeneráciou (opotrebením) disku. Vláknitý prsteň stráca svoju elasticitu, môžu sa roztrhnúť a trhliny. To všetko vedie k vyčnievaniu buničitého jadra..

Prečo sa vyvíja patológia?

Jediný dôvod, ktorý by viedol k rozvoju choroby, neexistuje. Vo väčšine prípadov je tvorba prietrže spojená s osteochondrózou chrbtice. Toto je degeneratívne-dystrofické ochorenie, pri ktorom medziobratlový disk stráca svoju elasticitu a vysychá. Jeho výška je znížená, takže akákoľvek fyzická aktivita môže viesť k zraneniu.

Aké faktory zvyšujú pravdepodobnosť premiestnenia medzistavcových platničiek:

 • zdvíhať závažia;
 • ostré krútiace pohyby;
 • predĺžená poloha sedenia;
 • obezita;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • preťaženie chrbtice spojené s plochými nohami a nosenie nepohodlnej obuvi;
 • náhle ukončenie pravidelného školenia.

Úlohu hrá aj genetická úloha. Kýla medzistavcového priestoru sa môže vyvinúť nielen ako komplikácia osteochondrózy, ale aj s traumou a zakrivením chrbtice, u jedincov s vývojovými abnormalitami, ktoré vedú k preťaženiu chrbtice..

Môže byť postihnutá ktorákoľvek časť chrbtice, ale častejšie - lumbosakrálna a krčná. Klinická symptomatológia závisí od lokalizácie, každý typ ochorenia má svoje vlastné príznaky. Pri zohľadnení umiestnenia sa rozlišujú tieto typy patológie:

 1. Lumbosakrálna prietrž je najbežnejšia. V 90% prípadov je výstupok lokalizovaný na úrovni L4-L5 a L5-S1.
 2. Krčka maternice - druhé najbežnejšie.
 3. Hrudník - veľmi zriedkavo.

V závislosti od stupňa tvorby prietrže sa rozlišujú tieto odrody:

 • vyhřeznout;
 • výstupok;
 • vytláčanie;
 • diskové sekvestrácie.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Na začiatku vzniku prietrže sa choroba zvyčajne neobjavuje, osoba nemá podozrenie, že je chorá. Príznaky sa objavia, keď výstupok vytlačí okolité nervy a krvné cievy. Klinické prejavy závisia predovšetkým od typu ochorenia.

Bežné príznaky zahŕňajú lokálnu bolesť a porušenie inervácie pri stlačení miechových nervov.

krčnej

Hlavným príznakom choroby je bolesť v zadnej časti krku. Pocity bolesti sa počas cvičenia zosilňujú, pri ležaní klesajú. Bolesť je matnej povahy, môže vyžarovať do hornej končatiny.

Okrem bolesti pri kompresii nervov dochádza k porušeniu inervácie:

Závažnosť symptómov závisí od veľkosti výčnelku a stupňa kompresie nervov.

Hrudné oddelenie

Bolesť je najčastejšie lokalizovaná v hornej časti chrbta. Je posilnená fyzickou aktivitou, predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe. Bolesť môže byť tiež lokalizovaná v hrudnej kosti, pripomínajúca ochorenie srdca alebo žalúdka..

lumbosakrální

Bolesť je lokalizovaná v dolnej časti chrbta, často vyžaruje do dolných končatín, krížovej kosti, pohlavných orgánov. Pocity bolesti sa počas cvičenia zosilňujú, prejdú v pokoji.

S poruchou inervácie sú spojené ďalšie príznaky:

 • znecitlivenie a brnenie v nohe;
 • svalová slabosť v dolnej končatine;
 • znížená citlivosť;
 • poruchy panvy - inkontinencia moču a stolice, erektilná dysfunkcia.

Lokalizácia príznakov sa môže líšiť - iba stehno, stehno a dolná časť končatiny, od zadku po končeky prstov. Závisí to od toho, ktorý nerv je stlačený..

Dôsledky a možné komplikácie

S včasným odhalením choroby a začiatkom liečby je prognóza priaznivá. V približne 75% prípadov sa stav zlepší do 4 až 6 týždňov, existuje však vysoké riziko relapsu.

Klinický obraz sa neobmedzuje iba na hlavné príznaky. V niektorých prípadoch sa vyvinú komplikácie, ktoré zmenia príznaky. Komplikácie sa môžu líšiť v závislosti od toho, v ktorej časti chrbtice sa nachádza prietrž..

Najbežnejšou komplikáciou je syndróm stavcov. Tam je kompresia stavcov, ktorá dodáva mozgu. Klinicky sa to prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

· Záblesky svetla v očiach;

V ťažkých prípadoch môže syndróm stavcov spôsobiť prechodné ischemické záchvaty (TIA) - prechodné narušenie prísunu krvi do mozgu..

Kýla v hrudnej chrbtici môže stlačiť viscerálne vetvy, ktoré inervujú vnútorné orgány. Komplikáciou tohto ochorenia môže byť preto porucha pažeráka, priedušiek, pečene, pankreasu, čriev..

Najčastejšie komplikovaný radikálovým syndrómom (radikulopatia). Je to stav, v ktorom je stlačený koreň miechy, čo vedie k silnej bolesti.

Ďalšou komplikáciou, ktorá sa môže vyvinúť pri všetkých typoch ochorení, je diskogénna myelopatia. Toto je stav, v ktorom výstupok disku vedie k zúženiu miechového kanálu a stlačeniu miechy. Na jednej strane sú motorické alebo zmyslové poruchy:

 • paréza dolnej končatiny (pravá alebo ľavá) so stratou reflexov šľachy;
 • strata citlivosti;
 • dysfunkcia panvových orgánov - inkontinencia moču a stolice.

V priebehu času sa stav zhoršuje a zmeny sú nezvratné.

Diagnostické metódy

Vertebrálna hernia môže byť podozrivá z charakteristických symptómov, ale na stanovenie diagnózy je potrebné ďalšie vyšetrenie. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) sa považuje za zlatý štandard, niekedy sa však vyžadujú iné testy..

Dostupná, ale nie informatívna metóda výskumu. Na rentgenovom prieskume môžete vidieť známky osteochondrózy a abnormalít chrbtice, ale nebude možné diagnostikovať patológiu medzistavcových platničiek..

Detekcia patológie pomôže MRI alebo CT. Mäkké štruktúry, napríklad medzistavcové platničky, sú na MRI lepšie vizualizované. Štúdia pomôže určiť miesto a veľkosť výčnelku.

Ultrazvuková Dopplerografia (Dopplerov ultrazvuk) krvných ciev

Poškodenie krčnej chrbtice

Vypuklý výčnelok v krčnej chrbtici môže stlačiť nielen nervové tkanivo, ale aj krvné cievy. Toto je indikácia pre vaskulárne štúdie (ultrazvuk ciev).

Poškodenie hrudnej chrbtice

Ak je disk poškodený v oblasti hrudníka, príznaky sa môžu podobať angine pectoris. Aby sa vylúčila kardiologická patológia, vykoná sa EKG.

Ako sa zbaviť choroby

Existuje niekoľko spôsobov liečby tejto choroby. Môže sa použiť konzervatívna terapia alebo chirurgický zákrok. Výber terapeutických taktík závisí od niekoľkých faktorov - veľkosť a umiestnenie výčnelku, závažnosť príznakov, prítomnosť komplikácií, trvanie choroby.

Liečba bez chirurgického zákroku

V 90% prípadov je ochorenie úspešne prístupné konzervatívnej liečbe. Konzervatívna terapia je komplexná - predpisujú sa lieky, paravertebrálne blokády, fyzioterapia a fyzioterapia. Trvanie liečby by malo byť najmenej 1 mesiac.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

NSAID sú predpísané na zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalu. Používajú sa systémové NSAID:

Na uvoľnenie svalového napätia sú predpísané centrálne svalové relaxanty, pretože svalová hypertonicita zhoršuje narušenie nervov. Používajú sa tieto lieky:

Vitamíny B.

Vitamíny B sa predpisujú na zlepšenie trofizmu nervových vlákien.

Paravertebrálne blokády sú predpísané na úľavu od bolesti. Podstatou postupu je zavedenie anestetík a glukokortikoidov do stavcov.

V akútnom období ochorenia sa používajú nasledujúce fyzioterapeutické metódy:

Zameriavajú sa na zníženie zápalu a opuchov, zlepšenie krvného obehu.

Po úľave od akútnych prejavov, reflexológie, bahennej terapie.

Trakčná terapia má dobrý účinok, ktorého cieľom je zväčšenie medzistavcovej vzdialenosti a zníženie zaťaženia medzistavcových platničiek..

Dôležitou súčasťou liečby je fyzická terapia (cvičebná terapia). Pomocou špeciálnych cvičení je možné dosiahnuť trakciu chrbtice a posilniť svalovú kostru. Zaťaženie postihnutého disku sa tak zníži. Okrem cvičebnej terapie sa masáž využíva aj na zlepšenie krvného obehu a zníženie svalového napätia..

Dodržiavanie všeobecných odporúčaní tiež ovplyvňuje účinnosť liečby:

 • spať na tvrdom povrchu alebo na podlahe;
 • vyzdvihnúť ortopedický vankúš;
 • odstránenie ťažkej fyzickej námahy;
 • pohybovať sa viac počas dňa.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Chirurgia je najúčinnejšou a najradikálnejšou metódou liečby, ale chirurgický zákrok je nevyhnutne spojený s vysokým rizikom pooperačných komplikácií, takže táto liečba nie je preukázaná každému. Chirurgia sa vyžaduje približne v 10% prípadov.

V ktorých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok:

 1. Bolesť sa nezastaví do 1,5 mesiaca od konzervatívnej liečby.
 2. Ochorenie bolo komplikované diskogénnou myelopatiou, syndrómom stavovcov.
 3. Poruchy panvových orgánov (močová a fekálna inkontinencia, erektilná dysfunkcia).

Rozhodnutie o potrebe operácie sa prijíma individuálne. Zohľadňuje sa aj vek pacienta, celkový stav a prítomnosť sprievodných chorôb..

Druhy chirurgických zákrokov

Účelom operácie môže byť odstránenie prietrže alebo dekompresia miechy (s rozvojom komplikácií). Liečba môže byť laminektómia, mikrodisektómia alebo odstránenie endoskopickej hernie.

Výhody a nevýhody

Jedinou výhodou je, že nie je potrebné používať špeciálne vybavenie. nevýhody:

Vysoké riziko pooperačných komplikácií;

Laminektómia je najtraumatickejšia liečba. Počas operácie sa chrbtový oblúk odstráni. Jeho odstránenie vedie k expanzii dutiny miechového kanála a eliminuje jej kompresiu. V súčasnosti sa laminektómia používa zriedka, pretože existuje menej invazívna liečba..

Medzi výhody patrí schopnosť odstrániť prietrž akejkoľvek veľkosti a umiestnenia. Nevýhody: relatívna invazívnosť, riziko komplikácií (ale menej ako pri laminektómii).

Stále častejšie sa používa odstraňovanie mikrochirurgickej hernie (mikrodisektómia). Operácia sa vykonáva v anestézii, na koži sa urobí rez 3-4 cm a prietrž sa odstráni pomocou mikroskopu..

Hlavnou výhodou je nízka invazívnosť. Nevýhodou je, že nie je možné odstrániť veľkú prietrž.

Najmenej invazívnou liečbou je odstránenie endoskopickej prietrže. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii pomocou špeciálneho prístroja - endoskopu. Zariadenie sa vkladá malými rezmi do kože..

Pooperačné obdobie

Načasovanie zotavenia závisí od typu operácie (od 2 - 3 dní pri endoskopickej operácii po niekoľko mesiacov pri laminektómii). Po operácii sa odporúča nosiť polotuhý korzet 1-2 mesiace. Fyzická aktivita je obmedzená na 1 mesiac.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

Naše obličky dokážu vyčistiť tri litre krvi za minútu.

Osoba užívajúca antidepresíva bude vo väčšine prípadov opäť trpieť depresiou. Ak sa človek vyrovná s depresiou sám, má šancu na tento stav navždy zabudnúť..

Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

Práca, ktorú človek nemá rád, je oveľa škodlivejšia pre jeho psychiku ako nedostatok práce všeobecne.

Známy liek „Viagra“ bol pôvodne vyvinutý na liečbu arteriálnej hypertenzie.

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

Zubári sa objavili relatívne nedávno. Už v 19. storočí bolo povinnosťou bežného kaderníka vytiahnuť choré zuby.

Štyri plátky tmavej čokolády obsahujú asi dvesto kalórií. Takže ak sa nechcete zlepšovať, je lepšie jesť viac ako dve laloky denne.

Podľa mnohých vedcov sú vitamínové komplexy pre človeka prakticky zbytočné.

Aj keď srdce človeka nebije, potom môže ešte dlho žiť, ako nám ukázal nórsky rybár Jan Revsdal. Jeho „motor“ sa zastavil na 4 hodiny potom, čo sa rybár stratil a zaspal v snehu.

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

Podľa štúdie WHO zvyšuje denná polhodinová konverzácia pomocou mobilného telefónu pravdepodobnosť vzniku nádoru mozgu o 40%..

Jar je rozkvet nielen prírody, ale aj FLU a SARS. Všetky vekové skupiny sú ohrozené a môžete sa nakaziť na akomkoľvek verejnom mieste. ako.

Príznaky medzistavcovej prietrže, diagnostika, liečba

Definícia herniovaného disku

Medzistavcová hernia disku - tiež nazývaná prolaps disku, prasknutie disku alebo skĺznutie disku - nastane, keď želatínový obsah disku vyčnieva za okraj disku.

patológie

Hernia disku je jednou z najbežnejších príčin bolesti chrbta, ktorá postihuje hlavne dolnú časť chrbtice. Medzistavcový disk je vankúšová štruktúra umiestnená medzi stavcami, aby absorbovala zaťaženie chrbtice a uľahčovala pohyb.

Disk obsahuje vláknitý vonkajší prstenec, fibrózu prstenca a želé podobný materiál, ktorý vyplňuje stred disku, vláknité jadro..

Počiatočné štádium stavu zahrnuje prietrž hľúzovitého jadra v smere kruhovej fibrózy. Fibróza prstencového priestoru môže predstavovať jednu alebo viac diskontinuít alebo úplnú diskontinuitu, spôsobujúcu úplné alebo čiastočné uvoľnenie pulpózneho jadra do vonkajšieho priestoru. To môže vyvíjať tlak na miechu a nervové korene. Kýla medzistavcovej platničky spôsobuje lokálny zápal a možné poškodenie nervov, ktoré vedie k výraznej bolesti, klinicky známej ako radikulopatia, av niektorých prípadoch k závažným neurologickým symptómom vo forme paréz, napríklad „pádu nohy“..

klasifikácia

Kýla medzistavcových platničiek môže byť definovaná ako vydutie, výčnelky, výlisky alebo sekvestrácia, v závislosti od obrysu vytlačeného materiálu, ich objemu a vzdialenosti od stredu disku..

 • Výčnelok a výčnelok (degenerácia): disk vyčnieva bez pretrhnutia fibrózy krúžku.
 • Prolaps: buničité jadro je premiestnené do najvzdialenejších vrstiev kruhovej fibrózy..
 • Extrúzia: fibróza prstenca je perforovaná a želatínový materiál je pritlačený k epidurálnej membráne zakrývajúcej miechu.
 • Sekvencia (podtyp extrúzie): disk je fragmentovaný a možno ho zistiť ako voľne plávajúci materiál vo vnútri miechového kanála, čo spôsobuje značné bolesti a neurologické príznaky.

Dodatočná klasifikácia hernie disku závisí od typu vytlačeného materiálu (jadrový, chrupavkový, kostný, kalcifikovaný, osifikovaný, kolagénový, zjazvený, sušený, plynný alebo tekutý), ako aj od toho, či je materiál obsiahnutý v neporušenom prstencovom priestore alebo nie, keď je za ním za jej hranicami. Následné porušenie miechy prietržom medzistavcovej platničky sa hodnotí ako mierne, ak je menšie ako 1/3, stredné, ak je 1/3 až 2/3, a závažné, ak je viac ako 2/3 priestoru miechového kanálika vyhladené..

Príčiny herniovaného disku

Zranenie, jednoduché alebo opakované, je najbežnejšou herníciou disku spôsobenou prasknutím vláknitého prstenca. To vedie k vyčnievaniu a / alebo vytláčaniu materiálu disku do miechového kanála. Keď sa disk zrúti, priestor medzi stavcami sa zmenšuje.

Disková degenerácia je často výsledkom životne dôležitých funkcií spojených s prácou a opotrebovaním tkanív. Zvyčajne sa vyskytuje u starších ľudí v dôsledku fibrózy disku a zúženia priestoru na disku, deštrukcie prstenca, sklerózy koncových dosiek stavcov a prítomnosti kostných nádorov (osteofytov) vo vnútornom priestore stavcov. Slabý disk vytvára tlak na nervy a možno aj na miechu.

Rizikové faktory

Hernia disku je najbežnejšia u mužov vo veku 30 až 50 rokov a u všetkých starších ľudí.

V poslednej dobe existuje výrazná tendencia k "omladeniu" patológie.

Toto sú hlavné rizikové faktory:

 • Nadváha / obezita zvyšuje tlak na chrbticu a medzistavcové platničky, najmä v bedrovej oblasti.
 • Fajčenie znižuje cirkuláciu periférnej krvi a znižuje prísun krvi do disku, čo prispieva k jej degenerácii.
 • Genetické faktory spôsobujú anatomické zmeny v koncovej doštičke chrbtice, znižujú výživu disku a predisponujú k následným patologickým zmenám.
 • Zlá fyzická kondícia vrátane:
  • Sedavý spôsob života oslabuje podporné svaly chrbtice
  • Časté jazdenie
  • Nedostatočné športové vybavenie
  • Nesprávne držanie tela pri zdvíhaní závaží alebo pri stole
  • Náhly tlak na chrbticu
  • Opakujúce sa stresujúce činnosti pre pracovníkov vykonávajúcich ťažkú ​​fyzickú prácu.

Príznaky herniovaného disku

Príznaky prietrže medzistavcovej platničky sa líšia v závislosti od oblasti chrbtice, kde sa vyskytuje. Najčastejším príznakom je lokálna bolesť. Môže byť akútna alebo sa môže postupne zvyšovať a rozširovať sa na končatiny (napríklad herniovaný disk v dolnej časti chrbtice spôsobuje bolesť nôh a nôh, známa ako ischias). Nasleduje zoznam symptómov, ktoré sa môžu vyskytnúť jednotlivo alebo v kombinácii s herniou medzistavcových platničiek krčnej a hrudnej / bedrovej chrbtice, pretože sú postihnuté častejšie.

Krčnej chrbtice

 • Bolesť v krku
 • Pálivá bolesť na pleciach, krku a pažiach
 • Bolesť svalov medzi krkom a ramenom (lichobežníkový sval)
 • Strelecká bolesť sa šíri do paží
 • Bolesti hlavy, často lokalizované v týlnej oblasti, môžu byť sprevádzané systémovými závratmi, poruchami zraku a sluchu..
 • Slabosť v jednej ruke.
 • Brnenie v myšlienke pocítiť „ihly“ alebo „plaziť sa plazí“.
 • Necitlivosť v jednej ruke.
 • V závažných prípadoch je narušená chôdza a koordinácia.
 • Strata kontroly močového mechúra alebo čriev pri závažnej patológii.

Hrudná / bedrová chrbtica

 • Hrudná / dolná časť chrbta
 • Pálivá bolesť v oblasti zadku, stehna, dolnej končatiny a chodidla
 • Streľba na jednu alebo obe nohy
 • Slabosť v jednej alebo oboch nohách
 • Pocit mravčenia (pocit „ihly“)
 • Necitlivosť v jednej alebo oboch nohách
 • Strata kontroly močového mechúra alebo čriev v závažných prípadoch

Diagnóza herniovaného disku

Počas klinických skúšok lekár zaznamenáva anamnézu vrátane nedávnych a minulých zranení, životného štýlu, fyzických a neurologických príznakov. Ak je podozrenie na herniu disku, lekár vykoná neurologické vyšetrenie pomocou testov na rovných nohách, testoch na Lasegovi a Bragradu..

Rádiologické zobrazenie, najmä MRI, umožňuje vizualizáciu diskov a miechy v najlepšom prípade. MRI je tiež citlivejšia na detekciu drobných zlomenín, ktoré sú ťažko viditeľné na röntgenových lúčoch. CT a röntgenové lúče sa často používajú ako prvý diagnostický nástroj..

CT myelografia sa predtým použila na stanovenie zníženia priemeru miechového kanála (stenóza) po hernii disku, ale bola nahradená MRI.

Diskografia je funkčný test spočívajúci v zavedení kontrastného roztoku do stavcov, ktorý môže spôsobovať bolesť podobne ako pri hernii disku. Potom nasleduje počítačová tomografia, aby sa presne určilo umiestnenie a klasifikácia hernie disku. Diskografia sa však nepovažuje za dostatočne špecifickú a v súčasnosti sa sotva používa..

Laboratórne testy. Na vylúčenie účinkov iných patológií, ako je rast rakovinových metastáz v chrbtici, cukrovka, infekcie a mnohopočetný myelóm, sú laboratórne testy užitočné pre biomarkery rakoviny (napr. PSA, antigén špecifický pre prostatu), diabetes (hladina glukózy), rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR)., ) a mnohopočetný myelóm (bielkoviny Bens-Jones v moči).

Liečba herniovaného disku

Chladný obklad pomáha zmierniť bolesť a zápal.

Neoperačná liečba

Pri absencii závažných neurologických príznakov sa odporúča konzervatívna liečba herniovaného disku. Patria sem lieky proti bolesti spolu s krátkym časom odpočinku v posteli, zabránenie dlhodobému sedeniu, flexii, zdvíhaniu hmotnosti alebo akejkoľvek činnosti, ktorá vytvára tlak na chrbticu..

Použitie perorálnych nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) je predpísané na zmiernenie lokálneho zápalu, zníženie opuchu a bolesti, je však potrebné pamätať na vedľajšie účinky týchto liekov a kontraindikácie na ich použitie. Vhodnejšie použitie homeopatických liekov.

Homeopatické lieky pôsobia na kýlu a pomáhajú obnoviť všetky procesy v tele. Keď sa užijú, dochádza k spomaleniu degeneračných procesov, k zlepšeniu metabolizmu miechy a k urýchleniu opravy tkaniva. V dôsledku toho sa zastaví starnutie disku a jeho ďalšie zničenie..

Pacient cíti úľavu už po 3 týždňoch od začiatku užívania drog, avšak na úplné dokončenie liečby a zotavenie sa musí použiť najmenej v závislosti od závažnosti patológie..

Ak sú príznaky závažnejšie, Epidurálna injekcia silnejších steroidov sa odporúča..

Medzi ďalšie konzervatívne opatrenia patrí použitie horúcich alebo studených obkladov, masáže, myoterapia, reflexológia vo forme akupunktúry a použitie kvantových terapeutických prístrojov, ktoré v 92% prípadov umožňujú dosiahnutie dobrých výsledkov..

Po ukončení akútnej fázy je potrebné postupne posilňovať svaly chrbtice a brucha, aby sa udržala chrbtica a znížil tlak na disk. Na tento účel sa používa cvičebná terapia, masáž rôznych metód fyzioterapie. Veľmi účinné plávanie, hydroterapia, bahenné aplikácie.

chirurgia.

Odporúča sa vykonať iba vtedy, ak vyššie uvedené metódy liečby nepriniesli pozitívny výsledok.

Vertebrálna fúzia po chirurgickej discektómii

Chirurgický zákrok sa odporúča iba u malej skupiny pacientov s herníciou diskov, keď konzervatívna liečba nemôže vylúčiť pretrvávajúcu bolesť alebo v prípade zhoršenia neurologických príznakov. Operácia sa zvyčajne vykonáva po protizápalovej terapii..

Mikrodiscektómia je najbežnejšou operáciou bedrovej chrbtice a spočíva v odstránení prietrže medzistavcovej platničky a akýchkoľvek fragmentov disku, ktoré komprimujú miechové nervy.

Laminektómiu je možné použiť na odstránenie stavcovej doštičky pre lepší prístup k disku. Mikrodisektómia využíva špeciálny mikroskop na vyšetrenie miechového kanála, disku a lokálnych nervov. Kombinácia malého rezu a mikroskopu znižuje riziko poškodenia nervov a okolitých tkanív.

Spinálna fúzia je rozsiahlejší chirurgický zákrok, pri ktorom sa fúzujú dve alebo viac stavcov, oddelené patologickým diskom (diskmi), spolu s kovovými implantátmi vyplnenými materiálom na náhradu kosti alebo aloštepom z darcovskej kosti. Táto operácia znižuje bolesť, ale obmedzuje flexibilitu chrbtice, pretože fúzované stavce sa stávajú jedinou kosťou. K dispozícii je mnoho chirurgických prístupov k fúzii chrbtice a závisí najmä od miesta prístupu k chrbtici:

 • Zadný (zadný)
 • bočné
 • Predná strana (od hrudníka alebo brucha).

Zadný bedrový fúzny orgán (PLIF)

Zadnou fúziou bedrovej časti je zváranie dvoch alebo viacerých stavcov otvorom v zadnej časti chrbtice. Po narezaní pozdĺž stredovej línie kože pozdĺž chrbtice a oddeľovaní svalov sa uskutoční laminektómia, aby sa vytvoril priestor na prístup k disku. Nervy sú starostlivo tlačené do strany. Disk sa resekuje a nahradí podložkou alebo bunkou vloženou medzi stavce. Bunka sa pred implantáciou naplní kostným štepom. Na trvalú stabilizáciu stavcov sa skrutky vkladajú do stien horných a dolných stavcov a potom sa spájajú pomocou tyčí alebo dosiek.

Transforaminálna fúzia bedrového tela (TLIF)

Transforaminálna fúzia drieku je variáciou PLIF, pri ktorej chirurg vytvára otvor v bočnej časti chrbtice. Tým sa zabráni poškodeniu svalov a nadmernému vytlačeniu nervových koreňov. Tento spôsob tiež umožňuje lepšiu dekompresiu nervových koreňov, takzvanú rhizolýzu, odstránením fazetových kĺbov a uľahčením odstránenia degenerovaného disku. TLIF je špecificky indikovaný na opakujúcu sa prietrž disku a stenózu otvoru (zmenšenie priestoru miechy).

Predná bedrová fúzia tela (ALIF)

Predná fúzia bedrovej oblasti sa dosiahne prístupom k chrbtici z brušnej dutiny (laparotómia) alebo cez bočné brucho (lumbotómia). Tieto prístupy znižujú riziko poškodenia nervov, ale vyžadujú opatrnosť, aby nedošlo k poraneniu krvných ciev, vrátane aorty, čriev alebo iných orgánov (slezina). Po odstránení disku (diskov) sa priestor medzi stavcami vyplní kostným štepom, kovovou alebo plastovou podložkou. Časté je použitie kovovej bunky naplnenej kostným štepom. Následne sa za spojením susedných stavcov umiestnia kovové tyče v spojení s doskami a skrutkami.

Kostný štep

Autológna kosť odobratá z bedrového hrebeňa panvy

Aby sa urýchlilo hojenie kostí a zlepšila sa stabilita chrbtice, po discektómii sa naočkujú rôzne druhy materiálu. Medzi transplantáty patrí autológna (vlastná kosť pacienta) alebo heterológna (kadaverická) kosť, cement a ďalšie biologické látky. Tradične sa autológny kostný štep odoberá z bedrového hrebeňa panvy a vyžaduje si ďalší chirurgický zákrok. Demineralizovaná kostná matrica (DBM) sa získa z heterológnej kosti po odstránení vápnika. Pozostávajú z gélov bohatých na proteíny, ktoré stimulujú obnovu kostí. Keramika je syntetický materiál vápnik / fosfát s kostnou konzistenciou. Kostné morfogénne proteíny sú rastové faktory so silnou stimulačnou aktivitou pre tvorbu kostí..

Umelá náhrada disku v bedrovej chrbtici

V poslednej dobe sa medzi jednotlivými pacientmi stala populárna operácia výmeny medzistavcových platničiek, s výnimkou pacientov s viac ako dvoma patologickými platničkami, obezity, predchádzajúcej chirurgie chrbtice, poškodenia chrbtice fazetami, poškodenia nervov a skoliózy. Umelé disky sú mechanické zariadenia rôznych tvarov, ktoré sa používajú na nahradenie degenerovaného medzistavcového disku. Materiály zahŕňajú kovy (zliatina titánu, kobalt chróm) a plasty lekárskej kvality (polyetylén), ktoré sa často používajú v kombinácii. Táto technológia je v Európe, USA a Rusku dostupná už viac ako desať rokov s neustálym vývojom. Do bedrovej chrbtice sa vkladá umelý disk s predným chirurgickým prístupom z brucha. Deň po operácii sa pacientovi odporúča chodiť, aby sa predišlo predĺženiu chrbtice.

Predná cervikálna discektómia a fúzia (ACDF)

Hernia disku v krčnej chrbtici vytvára silný tlak na nervy krku, čo môže spôsobiť vážne neurologické príznaky. Ak je konzervatívna liečba neúspešná, cieľom operácie je dekompresia zovretých nervov odstránením prietrže medzistavcovej platničky, fragmentov kostí a prípadne rastúcich mäkkých tkanív (napríklad rakovinových metastáz). Ďalšia fúzia a nahradenie disku sa môže uskutočniť v spojení s discektómiou. Tieto metódy môžu byť aplikované na rôzne patológie krku, ako je zlomenina, cervikálna radikulopatia a nestabilita. Predná cervikálna discektómia nasledovaná medziobratlovou fúziou je najbežnejším typom chirurgického zákroku pri ochorení krčka disku. Prístup k krčnej chrbtici je rezom na prednej časti krku rovnobežne s chrbticou. Po odstránení prietrže alebo degenerovaného disku vloží chirurg náhradný materiál, aby získal normálnu anatomickú vzdialenosť a spojil stavce nad a pod patologický disk. To zahŕňa bunku naplnenú autológnym (iliakálnym) alebo heterológnym kostným štepom. Môže sa dosiahnuť spojenie dvoch alebo viacerých stavcov a okrem toho sa do viacúrovňových fúzií často používajú dosky a skrutky..

Zadná krčka-lamino-foraminotómia

Laminoforaminotómia je malá laminektómia s chirurgickým otvorom otvoru (alebo foraminotómia, z ktorej vychádzajú nervy miechy. Pri tejto operácii sa krčná chrbtica vykonáva zo zadnej strany krku. Rez sa približne vykonáva pozdĺž stredovej čiary pozdĺž chrbtice a svaly a nervy sa jemne posunú do strany. Vertebrálna doska sa vyreže, aby sa zmiernil tlak na nervové korene. Laminoporaminotómia sa môže vyskytnúť bez dysektómie alebo medzistavcovej fúzie, čo uľahčuje zotavenie z chirurgického zákroku..

Minimálna / menej invazívna operácia chrbtice (MISS / LISS)

Vloží sa kosť vyplnená bunka, ktorá nahradí resekovanú stavcovú kolónu..

Minimálna invazívna operácia chrbtice vyžaduje malý rez

Minimálna alebo menej invazívna operácia chrbtice bola vyvinutá v rokoch ako alternatíva k otvorenej chirurgii, aby sa znížilo poškodenie svalov obklopujúcich stĺpec a znížila sa veľkosť rezu. Táto technika znižuje krvácanie, dĺžku pobytu pacientov v nemocnici a podporuje uzdravenie. MISS obsahuje množstvo metód, ktoré zvyčajne vykonávajú skúsení chirurgovia, ktorí sa spoliehajú na sofistikované nástroje. Prostredníctvom malého rezu chirurg vloží navíjač, aby presunul mäkké tkanivo a dosiahol chrbticu. Dlhé a tenké chirurgické nástroje špeciálne určené na inštaláciu navíjača. Pomocou tohto kanála chirurg extrahuje fragmenty poškodeného disku alebo kosti, vkladá implantáty a vykonáva fúziu stavcov. Kvôli obmedzenému pohľadu na chirurgickú oblasť sa fluoroskop používa na zachytenie röntgenových snímok chrbtice v reálnom čase, ktoré sú zobrazené na obrazovke. Na zväčšenie obrazu chirurgického poľa sa často používa mikroskop. Po dokončení mikrodiscektómie sa navíjač odstráni a svaly sa môžu vrátiť do svojej polohy. MISS sa používa na rôzne postupy chrbtice v modifikovaných formách, vrátane discektómie, fúzie bedrovej alebo hrudnej chrbtice a rekonštrukcie stavcov po traume alebo raste tumoru / metastázy..

Rehabilitácia

Rehabilitácia počas konzervatívnej liečby herniovaného disku zahŕňa:

 • Manipulácia s masážou alebo mäkkým tkanivom
 • ultrazvuk
 • Posturálna fixácia a posturálna podpora (vankúše) na udržanie optimálnej polohy ramien, krku a bedrovej chrbtice a stimulovanie zarovnania chrbtice, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu a opakovanej strate disku.
 • Trakcia chrbtice
 • Krčný golier
 • Suchá ihla
 • Cvičte (napr. Klinicky pilates), aby ste zmenili polohu disku, zlepšili pevnosť, stabilitu jadra, flexibilitu a držanie tela
 • Školenie o denných úpravách činnosti
 • Ergonomické tipy na sedenie, náklon a váhu
 • Postupný návrat k rušnému programu aktivít

Pooperačné zotavenie a rehabilitácia

Pobyt v nemocnici po PLIF, TLIF, ALIF a ACDF je zvyčajne pomerne krátky (niekoľko dní) alebo dokonca iba jeden deň. Po discektómii krčnej chrbtice bez kostnej fúzie sa krčná ortéza nosí mesiace, aby sa zabezpečilo hojenie kostí. V prípade zlúčenia s kovovými nástrojmi je stabilita chrbtice taká, že použitie konzol nie je potrebné. Pacient môže pokračovať v normálnej činnosti, pričom musí dbať na to, aby nedošlo k nadmernému zaťaženiu a aby sa nezvýšilo zaťaženie chrbtice. Rehabilitácia sa zvyčajne začína jeden mesiac po operácii postupným stupňom cvičenia podporovaného protizápalovou liečbou.

Celkový zdravotný stav je zabezpečený chôdzou a jazdou na bicykli s následnými špeciálnymi cvičeniami na posilnenie svalov krčnej a hrudnej chrbtice..

MISS výrazne znižuje pobyt kliniky a zotavovací čas.

Po operácii zostávajú pacienti na klinike maximálne jeden týždeň, ak sa nevyskytnú komplikácie. Udržiavaním integrity svalov chrbtice a iných mäkkých tkanív je bolesť minimalizovaná.

Fyzioterapia sa môže začať skôr, čím sa zrýchľuje celkový zdravotný stav pacienta. Pri spinálnej fúzii môže pacient potrebovať dlhšie zotavenie pred začatím intenzívnej fyzickej aktivity. Je nevyhnutné udržiavať správnu polohu chrbtice niekoľko mesiacov, kým sa stavce nezhojú. Chôdza a iné mierne aktivity sú povolené..

prevencia

Správne držanie tela pri ľahkých cvičeniach na chrbte je rozhodujúce na zabránenie hernie disku

Zmeny v životnom štýle a technike pacientov počas fyzickej aktivity sú potrebné na zabránenie prietrže chrbtice. Po prvé, udržiavanie fyzickej kondície posilní svaly chrbtice a zníži tlak na stavce, disky a väzy. Sedenie, zdvíhanie, ohýbanie a krútenie by sa malo vykonávať v správnej polohe (napríklad držanie rovnej chrbtice a ohnutých kolien). Odporúča sa vyhnúť zdvíhaniu závaží, ohýbaniu vpred, prenášaniu ťažkých vriec, znižovaniu nadváhy a odvykaniu od fajčenia s cieľom zlepšiť zdravie chrbtice a zabrániť opakujúcim sa problémom..

Príznaky medzistavcovej prietrže

Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia. Prejavuje sa vo forme stlačenia nervových zakončení a ostrej bolesti. Príznaky sa môžu mierne líšiť v závislosti od miesta problému..

Miechová prietrž sa diagnostikuje ročne u miliónov ľudí vo veku 25 až 50 rokov. Je pozoruhodné, že u starších ľudí sa prakticky nenachádza kvôli obmedzenej mobilite hrebeňa a nezvratným zmenám, ku ktorým dochádza. U 25% pacientov vedie choroba k invalidite. Vyskytuje sa vo väčšine prípadov v dôsledku akútnych porúch metabolizmu, ako aj traumatických účinkov na kostné tkanivo. Okrem toho sa rozlišujú ďalšie príčiny patológie:

 • Obezita. Nadmerná telesná hmotnosť vedie k nesprávnemu rozdeleniu hmotnosti na chrbticu a dolné končatiny, čo často posúva stavce alebo posúva disk.
 • Osteochondróza. Patológia stimuluje degeneratívne procesy, ktoré vedú k takým problémom. Ak má pacient v anamnéze toto ochorenie, bola to jeho príčina.
 • Skolióza. Zakrivenie chrbtice a ďalšie problémy s držaním tela často spôsobujú rozvoj sprievodných chorôb, ako je medzistavcová prietrž.

Nepriamymi faktormi sú stála prítomnosť v nepohodlnej polohe pri počítači, dlhý pobyt za volantom a denné zdvíhanie. Akékoľvek negatívne účinky na chrbát môžu viesť k problému..

Spôsoby, ako uznať chorobu

Prejav medzistavcovej prietrže je často zamieňaný s inými chorobami, čo však nezasahuje do včasnej diagnostiky. Pacient zvyčajne konzultuje s odborníkom, ak si všimne tieto príznaky patológie:

 • Kreslenie bolesti v mieste prietrže.
 • Pretrvávajúce bolesti hlavy, migréna.
 • Atrofia vzadu.
 • Problémy s chodením na toaletu je pre pacienta ťažké močiť.
 • Necitlivosť alebo slabosť končatín.
 • Obtiažne chôdze.
 • Strata prsta.

Príznaky medzistavcovej prietrže u rôznych ľudí sa medzi sebou líšia v závislosti od miesta patológie. Každá oblasť sa vyznačuje vlastnými prejavmi problému, ktorým lekár pri stanovení diagnózy venuje pozornosť.

Príznaky hernie v bedrovej oblasti

Bedrová oblasť obsahuje 5 stavcov. U väčšiny pacientov je poškodenie diagnostikované medzi segmentmi 4 a 5. V počiatočnom štádiu môže byť problém odhalený iba náhodou, pretože príznaky sú zanedbateľné a neporušujú celkový stav pacienta. Prietrž netlačí na nervové zakončenie, takže syndróm bolesti nie je výrazný. Môžete si všimnúť problém z nepohodlia, ktoré sa vyskytuje počas vzpierania, zvýšeného nepohodlia počas kašľa alebo kýchania. Keď sa zväčšuje, môže sa zbaviť nasledujúcich príznakov:

 • tupé bolesti v dolnej časti chrbta alebo v sakrálnej oblasti, ktoré sa dostávajú do nohy alebo oblasti zadku;
 • zápalový proces v sedacieho nervu;
 • obmedzenie pohyblivosti dolnej časti chrbtice;
 • bolesti chrbta pri zdvíhaní ťažkých obalov;
 • znecitlivenie alebo brnenie v končatinách;
 • celková slabosť a rýchla únava;
 • znížená citlivosť v oblasti trieslovín;
 • bolesť bedier a husacie kožušiny.

Príznaky závisia od miesta prietrže. Ak je stavec L1 poškodený, pacient sa sťažuje najmä na bolesť dolnej časti chrbta, ktorá je daná zadkom alebo vonkajším stehnom. Lokalizácia problému v stavci L2 vedie k narušeniu citlivosti a bolesti vo vnútornej časti nôh, zadnej časti stehien. Výčnelok chrupavky v L4 alebo L5 vedie k posunu syndrómu bolesti u teliat, kolien a členkov.

Keď tlak stúpa, chrbtový korzet sa stále viac a viac tlačí, vďaka čomu sa osoba nedobrovoľne prispôsobuje. Okolité prostredie si všimne zmenu postoja a potlačí krivosť.

Hernia medziobratlovej platničky v bedrovej oblasti často vedie k dočasnej paralýze, prudkému zníženiu citlivosti nôh a ďalším vážnym problémom. Preto, ak existuje aspoň jeden príznak zo zoznamu, návštevu lekára neodkladajte, kým.

Príznaky v krčnej oblasti

Patológia, ktorá sa nachádza v krku, sa uvoľňuje už v počiatočných fázach. Kvôli veľkej akumulácii nervových zväzkov v tomto mieste sa prejavuje vo forme silnej bolesti, stuhnutosti oblasti ramien alebo ostrej necitlivosti. Najčastejšie sa vertebrálna hernia lokalizuje medzi 6 a 7 segmentmi. Jeho rozmery sú omnoho menšie ako v iných oblastiach, ale umiestnenie k miechovému nervu je bližšie, čo ho robí nebezpečnejším.

Hlavné príznaky patológie na tomto oddelení sú:

 • piercing bolesť z ramien do rúk;
 • svalová slabosť korzetu krku;
 • znecitlivenie a brnenie v prstoch, keď sa snažíme stlačiť ruky;
 • bolesti hlavy a migrény;
 • bolesť v paži, ktorá sa objaví v dôsledku stlačenia krčka maternice;
 • strata orientácie;
 • tmavé škvrny alebo muchy pred očami;
 • hučanie v ušiach alebo náhle zvýšenie tlaku.

Symptómy majú svoje vlastné variácie, takže výskyt problémov sa v každom jednotlivom prípade posudzuje v spojení s individuálnymi vlastnosťami tela. Intenzita a stupeň bolesti závisí od príčiny objavenia sa vyčnievania disku. V prípadoch zranenia sú príznaky zreteľné a nepozorujú sa. V prípade podozrenia na herniu musí lekár predpísať komplexnú liečbu.

Prejavy porážky hrudnej oblasti

Výskyt patológie v centrálnej časti chrbtice je zrejmý, dokonca aj v počiatočných štádiách. Hlavnými príčinami tvorby hernie v tejto oblasti u mužov a žien sú infekčné procesy. Symptomatológia je podobná prejavom traumy alebo onkológie, preto existuje falošná predbežná diagnóza. Pacienti s medzistavcovou prietržou často konzultujú s lekárom nasledujúce sťažnosti:

 • pocit slabosti a znecitlivenia chrbta ako celku;
 • periodické tupé bolesti na hrudníku, zhoršené namáhaním miechy, kašľom alebo predĺženým pobytom v jednej polohe;
 • čiastočná strata pohyblivosti chrbta, pre pacienta je ťažké sa zohnúť, zdvihnúť vaky, udržať chrbticu rovnú;
 • problémy s črevami a vylučovacím systémom (zápcha, zlé alebo bolestivé močenie, hnačka);
 • kompresia v oblasti hrudníka, bolesť srdca;
 • silná slabosť svalového korzetu chrbta.

Pri zvýšenom tlaku v chrbtici sa postupne vyvíja dysfunkcia miechy, čo vedie k ochrnutiu nôh. Neprestajnú bolesť v hrudníku pociťujú ľudia, ktorí celý deň pracujú pri počítači v nepohodlnej polohe, ako aj kaderníci, chirurgovia, zvárači a ďalší. Tento problém často nie je v tejto oblasti nezávislým ochorením, ale je sprevádzaný aj kypózou a skoliózou.

Znaky progresie ochorenia

Kýla sa objavuje takmer na krku alebo lumbosakral takmer rovnako - vo forme syndrómu silnej bolesti. Spočiatku si pacient všimne iba nepohodlie, ktoré sa objaví v nepohodlnej polohe alebo po spánku na neobvyklom mieste. Postupne, ako patológia postupuje, sa bolesť stáva silnejšou a objavuje sa vo forme "lumbago". Hlavné fázy vývoja prietrže sú:

 • Začiatok degeneratívneho procesu. Vyznačuje sa znížením elasticity chrupavkového tkaniva a pevnosti krúžku.
 • Vypuknutie buničitého jadra, výskyt trhlín a opuch v mieste zničeného tkaniva. V tejto fáze si pacient sťažuje na bolesti chrbta.
 • Napätie dosahuje vrchol, začína sa zápalový proces, ktorý vyvoláva syndróm bolesti.

Pacient potrebuje odpočinok na lôžku a okamžitú liečbu. Pokusy zbaviť sa patológie sami s ľudovými liekmi môžu viesť k vážnym komplikáciám..

Koho kontaktovať, keď sa objavia prvé príznaky?

Bolesť v hrudnej alebo bedrovej oblasti je dôvodom kontaktovania miestneho terapeuta. Pri počiatočnom vymenovaní predpíše diagnostické vyšetrenia, pričom vezme do úvahy všetky príznaky prejavu choroby. Pacient bude musieť urobiť röntgen, ako aj laboratórne testy krvi a moču. Na základe výsledkov diferenciálnej diagnostiky nasmeruje pacienta na konzultáciu so špecializovanejším lekárom. Problémy s chrbtom:

 • Neuropatolog. Choroby chrbtice často spôsobujú výskyt patologických stavov CNS, a preto je to ten, kto predpisuje konzervatívnu terapiu prietrže. Po počiatočnom vyšetrení a diagnostike pomocou ihly a malleus sa zameriava na ďalšie hardvérové ​​techniky, ktoré mu umožňujú včas odhaliť neurologické abnormality..
 • Ortopéd. Tento špecialista sa zaoberá porušením pohybového aparátu. Ak bolesť neumožňuje človeku normálny pohyb, je mu predpísaný prechod MRI, CT a ultrazvuku. Po získaných údajoch sa odporúča fyzioterapia, lieky, terapeutické cvičenia alebo masáže..
 • Vertebrologist. Jeho hlavnou špecializáciou sú problémy s chrbticou. Ide najmä o kýly, novotvary, zlomeniny, stenózu a oveľa viac. Je to ten, kto dá vymenovanie, aby odstránil vyčnievajúci disk v prípade neúčinnosti iných spôsobov liečby. Kontroluje rehabilitačné obdobie po zákroku..
 • Chiropraktik. Zaobchádza sa s kýlami krčnej chrbtice alebo inej oblasti. Vďaka špeciálnym technikám vedie liečebný cyklus, ktorý zlepšuje celkovú pohodu pacienta, odstraňuje svalové kŕče.
 • Fyzioterapeut. Odborník na základe výsledkov testov predpíše masáž, elektrickú stimuláciu nervov, vodoliečbu alebo individuálny priebeh záťažovej terapie..
 • Neurochirurg. Ak iné metódy liečby nepriniesli očakávaný výsledok, prietrže sa predpisuje, vykonáva ju tento odborník. Operácia (dysektómia) sa považuje za radikálnu metódu, ktorá sa používa ako posledná možnosť.

Lekár, ktorý lieči kýlu, by mal mať dostatočnú úroveň kvalifikácie, skúseností a znalostí v moderných metódach liečby tejto choroby. Pri kontaktovaní súkromných kliník je potrebné pamätať na potrebu skontrolovať diplomy a osvedčenia potvrdzujúce špecializáciu lekára.

Kýla zistená v skorých štádiách môže byť vyliečená bez liekov alebo chirurgického zákroku. Preto sa neodporúča ignorovať prvý výskyt porušení a konzultovať s lekárom. Hlavné metódy liečby patológie sú:

 • Lieky, ktoré zahŕňajú užívanie liekov na všeobecné terapeutické ošetrenie a zlepšenie pohody. Lieky pomáhajú zmierniť bolesť, zmierniť zápal a normalizovať príjem živín..
 • Fyzioterapia alebo manuálna terapia. Jedná sa o špeciálny účinok na chrbticu, ktorý umožňuje zlepšiť jeho celkový stav, zvýšiť prietok krvi a pohyb potrebných prvkov z mäkkých tkanív do kosti.
 • Ťahanie hrebeňa. Vykonáva sa výlučne na klinike so všeobecným monitorovaním stavu pacienta. Pokus o nezávislé zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami vždy končí objavením sa protéz.
 • Ak zlyhala komplexná liečba, je predpísaný chirurgický zákrok. Chirurgia spočíva v odstránení vyčnievajúcej časti chrupavky. Naliehavo sa uchyľujú k tejto metóde, keď hrozí ochrnutie kvôli nadmernému tlaku na nervy.

Nedostatočné správne ošetrenie medzistavcovej prietrže často vedie k narušeniu pohyblivosti končatín, neplodnosti alebo impotencie a k narušeniu srdcových funkcií. Pravdepodobnosť mozgovej príhody sa zvyšuje v dôsledku zhoršeného krvného obehu v hlave. U mnohých pacientov sa tiež vyvinie ochrnutie nôh alebo chronické choroby tráviaceho ústrojenstva..

Symptomatológia medzistavcovej prietrže závisí od miesta patológie, takže ani malé poruchy stavu zostanú bez povšimnutia. Bolesť chrbta, problémy so stolicami, bolesti chrbta, močová inkontinencia alebo časté bolesti hlavy by mali byť hlavným dôvodom kontaktovania špecialistov. Včasná diagnóza môže vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vyčnievanie medzistavcových platničiek je posunutie určitej časti disku za hranice stavcovského priestoru. Toto je počiatočné štádium tvorby medzistavcovej prietrže, ktorá sa vyznačuje akútnymi a bolestivými klinickými prejavmi.
Je možné ísť do kúpeľa s kýlou chrbticeLiečebný dom je neoddeliteľnou súčasťou života mnohých obyvateľov našej krajiny. A pri výskyte takého spoločného ochorenia, ako je medzistavcová prietrž, mnohí majú otázku, či je možné stúpať vo vani a či to vyprovokuje vývoj choroby.?
Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.