loader

Hlavná

Späť

Fundoplikace

Fundoplikácia je špeciálna operácia pažeráka a žalúdka. Najčastejšie sa vykonáva ako liečebná metóda pri gastroezofageálnom refluxnom ochorení (GERD). GERD sa prejavuje predovšetkým pálením záhy. Pálenie záhy sa vyskytuje, keď kyselina žalúdka stúpa do pažeráka. Počas procedúry si lekár môže predstaviť prietrž prietržného otvoru bránice. Tento typ prietrže sa objaví, keď časť žalúdka vstúpi do hrudnej dutiny. Tento typ tvorby prietrže podporuje prejav GERD.

Ak sa odporúča fundoplikácia

Operácia sa najčastejšie predpisuje: na odstránenie závažných problémov s pažerákom, ktoré sa objavili po dlhodobom vystavení žalúdočnej kyseliny sliznici pažeráka; na korekciu a elimináciu tvorby prietrže potravinovým otvorom membrány; ako manipulácia na potlačenie pálenia záhy; ako metóda eliminácie pretrvávajúcich a silných príznakov GERD, ktoré sa pozorujú po užití liekov.

Možné komplikácie fundoplikácie

Ak je postup naplánovaný, je dôležité, aby ste sa so svojím lekárom porozprávali o možných komplikáciách. Medzi nimi možno nájsť: alergickú reakciu na anestéziu; poškodenie vnútorných orgánov; obmedzená schopnosť zvracať alebo búchať; obnovenie príznakov refluxu; ťažkosti s prehĺtaním; krvácajúci; infekcie.

Veľmi zriedka je potrebné postup zopakovať. Ak sa objaví nová hernia, je potrebná opakovaná fundoplikácia. Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť komplikácie: predchádzajúca operácia hornej časti brucha; diabetes; fajčenie; veľká telesná hmotnosť; prítomnosť pľúc a srdcových chorôb.

Príprava na postup

Pred vykonaním fundoplikácie lekár predpíše niekoľko laboratórnych a diagnostických postupov, ako aj špeciálnu prípravu pacienta.

Ako prieskum použite:

 • fyzikálne vyšetrenie;
 • manometria (špeciálny test na meranie svalových kontrakcií vo vnútri pažeráka ako reakcia na prehĺtanie);
 • endoskopia (pomocou endoskopu sa skúma stav slizníc pažeráka a žalúdka a v prípade potreby sa odoberajú vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie);
 • Röntgen (umožňuje lekárovi zvážiť vlastnosti štruktúry orgánov, najmä pri použití kontrastu).

Pred operáciou by mal pacient:

 1. Poraďte sa s lekárom ohľadne použitia liekov. Asi za 7 dní budete musieť opustiť nasledujúce lieky: klopidogrel, warfarín (a iné riedidlá na krv), aspirín (protizápalové lieky).
 2. Na 12 hodín odmietnuť jedlo a vodu.
 3. Zabezpečte všetky podmienky na pobyt po operácii doma.

Opis postupu

Na operáciu sa používa celková anestézia, počas ktorej je pacient v hlbokom spánku a necíti bolesť.

Lekár vykoná malý rez. S pomocou laparoskopu (malého chirurgického nástroja s kamerou) sa uskutočnia všetky manipulácie. Fotoaparát zobrazí lekárovi na monitore obraz, ktorý pomáha vykonávať operáciu kvalitatívne a nie slepo. Aby sa zlepšili podmienky počas procedúry, do brušnej dutiny sa čerpá vzduch. Lekár robí niekoľko ďalších malých rezov na zavedenie ďalších pomocných nástrojov do brušnej dutiny. Nástroje zachytia požadované okraje žalúdka a omotajú ich okolo pažeráka. Ak je to potrebné, vykoná sa aj hernia..

Niektorí lekári používajú brušnú technológiu, inými slovami, otvorenú chirurgiu. V takom prípade bude rehabilitačné obdobie pacienta niekoľkokrát dlhšie.

Celý postup v závislosti od zložitosti a výskytu komplikácií môže trvať do 2 až 4 hodín.

Odporúčania pre zotavenie a starostlivosť

Obdobie zotavenia po operácii je sprevádzané nepríjemnými pocitmi. Lekári predpisujú liečbu bolesti, aby zlepšili pohodu pacienta.

Po fundoplikácii potrebuje pacient osobitnú starostlivosť:

 • s vonkajšou podporou môžete chodiť až druhý deň po zákroku;
 • kusy by sa mali pravidelne ošetrovať a zakryť suchým a sterilným obväzom;
 • v období kúpania je miesto rezov pokryté špeciálnou nepremokavou fóliou (rezy bude možné zalievať až po týždni);
 • jedlo prevažne tekuté (strava „tabuľka číslo 1“);
 • lekár predpíše priebeh liečby protizápalovým a antibakteriálnym účinkom;
 • je dôležité, aby ste dodržiavali všetky pokyny a pokyny lekára.

Úplné zotavenie bude trvať od šiestich do ôsmich týždňov..

Komplikácie po zákroku

Okamžite kontaktujte svojho lekára, ak si všimnete tieto príznaky:

 • silná bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, kašeľ;
 • časté močenie s bolesťou, pálením a krvou v moči;
 • bolesť brucha, ktorá nereaguje na používanie antispazmodických liekov;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • prítomnosť opuchov v bruchu;
 • časté záchvaty nevoľnosti a vracania, ktoré po užití príslušných liekov nezmiznú;
 • krvácanie, opuch, sčervenanie, silná bolesť, potlačenie rezu;
 • rôzne príznaky infekcie vrátane zimnice a horúčky;
 • iné príznaky nepohodlia a bolesti.

Kontraindikácie postupu

Fundoplikácia je kategoricky kontraindikovaná u osôb so zníženou pohyblivosťou, s úplnou absenciou alebo obmedzenou funkciou peristaltiky, s ezofageálnou dyskinéziou. Odporúča sa tiež upustiť od postupu, ak má pacient skrátený pažerák.

Ak vás často mučia záchvaty pálenia záhy, odporúča sa poradiť sa s gastroenterológom, aby vykonal diagnostické výskumné metódy a vybral liečbu. Včasné určenie patológie zabráni vážnym dôsledkom.

 1. Blashentseva S.A., Tsvetkov B. Yu., Meshkov S. V. a kol., Stanovenie indícií pre endoskopickú antirefluxnú operáciu na základe výsledkov denných hodnôt pH u pacientov s gastroezofageálnym refluxným ochorením // Medline Express. 2003. - č. 11 - S. 7-8.
 2. Puchkov K. V., Filimonov V. B., Ivanova T. B. a kol. - Chirurg s výsledkami. na liečbu pacientov s GERD a niektorých aspektov výberu metódy fundoplikácie a prevencie pooperačnej dysfágie // endoskopická chirurgia. - 2004. - T. 10, č. 4. - S. 3-11.

Viac čerstvých a relevantnejších informácií o zdraví na našom telegramovom kanáli. Prihlásiť sa na odber: https://t.me/foodandhealthru

Špecialita: špecialista na infekčné choroby, gastroenterológ, pulmonológ.

Celková skúsenosť: 35 rokov.

Vzdelanie: 1975-1982, 1MI, San Gig, vyššia kvalifikácia, špecialista na infekčné choroby.

Vedecký titul: doktor najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied.

Training:

 1. Infekčné choroby.
 2. Parazitárne choroby.
 3. Núdzové podmienky.
 4. HIV.

Nissen Fundroc Krurorafiya

V súčasnej dobe je Nissenova crurorafiová fundoplikácia jednou z najbežnejších chirurgických operácií vykonávaných pre narušené fungovanie a narušenú anatomickú štruktúru NPS - dolný zvierač pažeráka, ako aj reflux (tj reflux) do pažeráka jedla a žalúdočnej šťavy, čo zase vedie k na podráždenie a zápal.

Choroba tohto druhu môže byť vrodená aj získaná. Toto ochorenie je často spojené s prietržom ezofageálneho otvoru bránice, to znamená svalovou hranicou medzi brušnými a hrudnými dutinami. Funimplikácia Krurorafiya, ktorú vyvinul Rudolf Nissen, sa považuje za jeden zo „štandardov“ chirurgického zákroku a vykonáva sa vo veľkej väčšine prípadov.

Podstata metódy vyvinutej spoločnosťou Nicene

Cieľom tohto spôsobu liečby je zvýšiť tlak v NPS, aby sa zabránilo refluxu, to znamená refluxu žalúdočnej šťavy a jedla do pažeráka. Fundoplikácia sa vykonáva tradične aj laparoskopicky. Spravidla sa uprednostňuje druhá metóda. Podstatou operácie je vytvorenie päťcentimetrovej „manžety“, ktorá zabráni refluxu, ako aj ďalší rozvoj pažeráka - podráždenie a zápal pažeráka..

Na vytvorenie manžety je pažerák obklopený fundusom žalúdka. V ďalšom štádiu sa nohy bránice prešijú (priamo krikografia), v dôsledku čoho sa zníži priemer potravinovej diery. Potom je zadná stena žalúdka spojená s prednou stenou a tvorí okolo brušného pažeráka rukáv. Zároveň sa zachytí membrána prednej steny pažeráka, aby sa vytvorená manžeta fixovala a zabránilo sa recidíve. Nakoniec sú predná brušná stena a predná stena žalúdka fixované stehmi.

Počas operácie sa vyprázdňovanie zlepšuje a znižuje sa počet prechodných relaxácií pri napínaní žalúdka, obnovuje sa funkčný stav a anatomická štruktúra NPS, jeho tón.

Možné pooperačné komplikácie a vedľajšie účinky

Fundoplikácia Krurorafiya Nissen je istý spôsob, ako zastaviť reflux, ale nevylučuje výskyt pooperačných komplikácií. Tie obsahujú:

 • dysfágia alebo porucha prehĺtania (vo väčšine prípadov uplynie do šiestich mesiacov);
 • pálenie záhy;
 • nadúvanie;
 • hnačka;
 • nepohodlie v bruchu;
 • vred žalúdočnej manžety;
 • posunutie fundoplikácie do tela žalúdka alebo do hrude;
 • nezrovnalosti vo fundoplikácii;
 • bolesť za hrudnou kosťou a tak ďalej.

Väčšina komplikácií je spôsobená nekompetentným výberom pacientov, pretože existuje množstvo kontraindikácií, pri ktorých sa neodporúča fundoplikácia..

Kontraindikácie pre Nissen Fundraising

Operácia je kontraindikovaná u pacientov s nekoordinovanou pohyblivosťou, ťažkou ezofagitídou, zhoršenou pohyblivosťou pažeráka, zúžením a skrátením pažeráka. Preto je pred priamou operáciou vykonaná dôkladná diagnóza vrátane štúdie gastrointestinálneho traktu pomocou röntgenových lúčov, ezofagastastroduodenoskopie, manometrie pažeráka a denného monitorovania pH..

Krurorafiya fundoplication podľa Nissen na našej klinike v Kyjeve

Naša klinika v Kyjeve poskytuje služby skúsených lekárov vykonávajúcich fundoplikáciu crurorafie podľa Nissena. Viac informácií o použitej metodike, nákladoch na liečbu v závislosti od štádia vývoja choroby a ďalších zaujímavých informáciách nájdete na našej webovej stránke kliknutím na tlačidlo „Získať ponuku“ alebo zavolaním na určené telefónne číslo..

fundoplikace

Fundoplikácia je jednou z najbežnejších operácií v gastroenterológii určených na liečbu gastroezofágového refluxu. Jeho podstatou je obaliť spodnú časť žalúdka okolo pažeráka, ktorý blokuje reflux.

Indikácie pre:

 • gastroezofageálna refluxná choroba;
 • zápal pažeráka;
 • hiátová prietrž;
 • neúčinnosť liečby GERD (gastroezofageálna refluxná choroba) liekmi;
 • metaplázia epiteliálnych buniek pažeráka (Barrettov pažerák).

Na liečenie GERD sa používa predovšetkým lieková terapia. Ak terapia nepriniesla pozitívny účinok, má sa vykonať fundoplikácia..

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • zlyhanie obličiek;
 • zlyhanie pečene;
 • duševná choroba;
 • závažné formy cukrovky;
 • ezofágová dyskinéza a striktúra;
 • vek.

V každom prípade kontraindikácie môžu byť individuálne, napríklad zhoršenie chronických chorôb v tele.

Účinnosť postupu

Účinnosť chirurgickej liečby je asi 85-90%. Vyskytli sa však prípady, keď došlo k relapsu choroby (asi 10 - 15%). K recidíve dochádza, ak sa nedodržiavajú odporúčania lekára a vyskytujú sa pokročilé prípady ochorenia na reflux. Niekedy je potrebná opakovaná operácia. Pre úplné vyliečenie z choroby je potrebné dodržiavať správnu stravu a dodržiavať odporúčania lekára.

Prípravná fáza

Operáciu je potrebné vykonať po diagnostických opatreniach. Povinné sú:

 • endoskopia pažeráka;
 • Röntgenové vyšetrenie horného gastrointestinálneho traktu;
 • denný pH meter;
 • manometria.

Je potrebné študovať všeobecný krvný test, biochémiu, krvnú skupinu s faktorom Rh, elektrokardiogram.

Týždeň pred operáciou je vhodné dodržiavať diétu: vylúčiť vlákninu, mliečne výrobky a pekárske výrobky zo stravy, aby sa zabránilo tvorbe plynu.

Rovnako ako pred každou operáciou je dôležitým stavom prázdny žalúdok. 12 hodín pred operáciou nemôžete piť a jesť. Niekedy očistia črevá klystýrom.

Samotná operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, ktorá je pre pacienta najbezpečnejšia. Pred použitím anestézie sa musíte uistiť, že u pacienta nedochádza k alergickým reakciám. Z tohto dôvodu sa vykonávajú alergologické testy..

Priebeh operácie

Základom fundoplikácie je zabaliť pozadie žalúdka manžetou okolo pažeráka po bránicu. To prispieva k zvýšeniu tlaku v dolnom zvierači pažeráka a následkom toho k zastaveniu refluxu..

Operácia Nissen sa považuje za „zlatý štandard“. V súčasnosti sa táto metóda uskutočňuje laparotomicky. V zriedkavých prípadoch sa používa otvorený prístup. Laparotomicky vykonávaná operácia má niekoľko výhod:

 • drobné poranenia;
 • skrátenie doby zotavenia tela.

Niekedy použite ľavý hrudný prístup. Používa sa v prípade skrátenia pažeráka, keď sa časť žalúdka v dôsledku pažerovej kýly pohybuje dole do brušnej dutiny. Táto technika je dosť nebezpečná, pretože manžeta sa ovinie okolo žalúdka, nie pažeráka. To ohrozuje vývoj fistúl, vredov, hnisanie.

Štandardný priebeh fundoplikácie:

 1. Access Shaping.
 2. Nájdenie a vystavenie brušného pažeráka.
 3. Rozdiel väziva medzi pečeňou a žalúdkom.
 4. Šitie nôh bránice.
 5. Spojenie väzov žalúdka okolo pažeráka s neabsorbovateľnými stehmi.

S laparotómiou sa urobia 3-4 vpichy na prednej brušnej stene..

Počas operácie sa vytvorí manžeta dlhá až 2 centimetre. Môže byť 180, 270 a 360 stupňov. Najskôr sa zníži brušný žalúdok v hrudníku a izolova sa brušný pažerák.

Potom sa odreže gastrohepatický väz a fixuje sa zadný povrch žalúdka. Ďalej sú obe nohy bránice zošité, čo pomáha zmenšiť priemer pažeráka.

Napokon sú steny žalúdka okolo pažeráka spolu so svalovou membránou upevnené stehy. Takto sa vytvorí manžeta, ktorá obnovuje tón zvierača a zlepšuje vyprázdňovanie žalúdka. V dôsledku toho sa žalúdok nevrhá do pažeráka.

Táto liečebná metóda nie je vhodná pre ľudí s vrodenými malformáciami žalúdka a pažeráka..

Okrem techniky Nissen existujú aj ďalšie techniky: podľa Dor, podľa Tupa.

Charakteristickým rysom Tupeho techniky je neúplné ovinutie manžety okolo pažeráka. Miesto, kde opúšťa vagus nervy, nie je ovplyvnené. Pri tejto metóde je porucha prehĺtania po operácii zriedkavá.

Douro fundoplikácia sa líši od ostatných v tom, že sa používa iba predná stena pozadia žalúdka. Táto technika sa v súčasnosti nepoužíva. Preukázaná nízka liečba gastroezofageálneho refluxu.

Výhodou chirurgickej liečby je čas. Priemerná doba trvania operácie je asi dve až tri hodiny.

Pokiaľ ide o náklady na operáciu, ceny na klinikách sú stanovené rozdielne v závislosti od zanedbania prípadu.

Pacientovi sa zvyčajne umožňuje vstávať z postele deň po operácii. Na druhý alebo tretí deň sa uskutoční röntgenová kontrastná štúdia na vyhodnotenie fungovania pažeráka a opakovaných krvných testov. Vyšetrenia ukazujú stav pažeráka..

Pri silnej bolesti po operácii sú povolené anestetiká. Potrebné denné pooperačné toalety.

Po operácii sa často pozoruje dysfágia (ťažkosti s prehĺtaním), ktorá zmizne po niekoľkých mesiacoch.

Hlavným odporúčaním pooperačného obdobia je diéta. Po chirurgickom zákroku sa do pacienta zavedie nazogastrická trubica, ktorou pacientka zje prvý deň.

V prvom týždni môžete používať iba tekutiny a vývary. Do stravy sa postupne dostáva trené, mäkké jedlo.

Štandardná strava je zavedená za pár mesiacov. Celkový stav pacienta sa po niekoľkých dňoch zlepšuje. Po týždni pacient pociťuje pozitívny účinok operácie, je prepustený z nemocnice a považuje sa za zdatného..

komplikácie

Fundoplikácia je chirurgický zákrok, ktorý predstavuje určité riziko a následky. Monitorovanie stavu pacienta po operácii musí byť opatrné. Komplikácie po operácii zahŕňajú:

 • infekcia rán (ďalej - otrava krvi);
 • porušenie prehĺtania;
 • krútenie manžety;
 • grganie alebo zvracanie;
 • intraperitoneálne krvácanie;
 • výskyt alergických reakcií na liečivo;
 • poškodenie nervov.

Samotná manžeta je niekedy slabá a pažerák sa zosúva. Tu je potrebná druhá operácia. Klinicky sa to prejavuje neustálym pálením záhy, grganím, bolesťou.

Ruky kompetentného špecialistu, správne záchody rany, vykonávanie odporúčaní lekára však minimalizuje riziko komplikácií..

Laparoskopické a laparotomické typy fundoplikácie

Fundoplikácia je chirurgický zákrok, ktorý sa používa pri liečení refluxnej choroby pažeráka. Podstatou operácie je obnova srdcového zvierača žalúdka, ktorý zabraňuje refluxu kyseliny chlorovodíkovej do pažeráka. Toto sa vykonáva zošívaním žalúdka okolo ezofágového otvoru bránice. V takom prípade by sa mal žalúdok fixovať v určitom uhle.

Chirurgia refluxnej ezofagitídy sa vykonáva iba v závažných prípadoch, keď dochádza k výrazným zmenám na sliznici pažeráka. Spravidla je možné túto chorobu liečiť konzervatívne. Prvé príznaky GERD sú príznaky ako pálenie záhy a grganie, ktoré sa vyskytujú takmer okamžite po jedle. Pri pravidelnom kontakte kyseliny chlorovodíkovej s pažerákom sa vyskytuje zápal sliznice, ktorý vedie k bunkovej metaplázii a vzniku karcinómu..

Nissen fundoplication

Chirurgická technika je zlatým štandardom pri liečení refluxnej choroby pažeráka (GERD). Medzi lekármi a gastroenterológmi sa predpokladá, že správne vykonaná operácia odstráni príznaky choroby po dobu dlhšiu ako 10 rokov, čo pacienta ušetrí od neustáleho používania inhibítorov protónovej pumpy. Chirurgická technika má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie, ako aj výhody a nevýhody.

Indikácie a kontraindikácie

Chirurgický zákrok je vždy spojený s určitým podielom pooperačných komplikácií, takže o operácii rozhoduje konzultácia, ktorá zahŕňa chirurga a gastroenterológa. Nissen fundoplication sa vykonáva v týchto prípadoch:

 1. Prítomnosť osvedčených inštrumentálnych metód GERD.
 2. Neúčinnosť inhibítorov protónovej pumpy, ktoré sa používajú už dlhú dobu.
 3. Neustále sa vyskytujúci, chronický zápal pažeráka.
 4. Liečba hiátovej prietrže.
 5. Ezofageálny epitel metaplázie - Barrettov pažerák.

HPOD je stav, pri ktorom žalúdok čiastočne vstúpi do ezofágového otvoru bránice. Klinicky sa HPOD prejavuje ako refluxná ezofagitída, avšak toto ochorenie nie je prístupné konzervatívnej liečbe. Jediným dostupným spôsobom liečby je získanie finančných prostriedkov..

Operáciu nemôžete vykonať v nasledujúcich prípadoch:

 1. Prítomnosť dekompenzovanej patológie pečene a obličiek u pacienta.
 2. Účinnosť inhibítorov protónovej pumpy.
 3. Senilný vek.
 4. Neuromuskulárna patológia pažeráka, kvôli ktorej došlo k vývoju GERD.

technika

Pre fundoplication existujú dva typy online prístupu:

 1. Laparotómia, čo je stredná línia brušného rezu v hornej časti.
 2. Laparoskopická fundoplikácia je minimálne invazívna chirurgická technika zahŕňajúca použitie špeciálnej endoskopickej kamery. Na prednej brušnej stene do veľkosti 1,0 cm sa urobí až 5 vpichov, výhodou je, že sa pacient po operácii zotaví oveľa rýchlejšie ako po laparotómii. Nevýhodou je prítomnosť kvalifikovaného chirurga, ktorý vie, ako sa vykonáva endoskopická fundoplikácia.

Technika operácie, bez ohľadu na typ prístupu, je takáto:

 • uvoľnenie dolnej časti pažeráka a spodnej časti žalúdka s následnou mobilizáciou;
 • v závislosti od typu techniky sú predná a zadná časť žalúdka omotaná okolo pažeráka 360 °;
 • dolný zvierač pažeráka by mal byť v brušnej dutine;
 • blikajúce steny žalúdka a pažeráka;
 • krurorafiya - plastová prietržová defekt pažeráka;
 • šitie pooperačnej rany.

výhody

Výhodou chirurgického postupu je, že v prípade úspešnej operácie je pacient s GERD vyliečený. V niektorých prípadoch, keď inhibítory protónovej pumpy nie sú účinné alebo kontraindikované, je tiež možná operácia.

nevýhody

Po operácii vznikajú komplikácie:

 1. Recidíva.
 2. Ťažkosti s prehĺtaním a prechodom potravy pažerákom.
 3. Pohyb srdcovej časti žalúdka vzhľadom na vytvorenú manžetu. Príčinou tejto komplikácie je erupcia stehov medzi manžetou vytvorenou zo žalúdka a pažeráka. Klinicky sa sklz prejavuje vo forme narušenia priechodu potravy, pocitu hrče v pažeráku a bolesti za hrudnou kosťou, pálenia záhy, zvrátenia potravy. X-ray pažeráka je presýpacie hodiny. Takíto pacienti vyžadujú opakovaný chirurgický zákrok.
 4. Pohyb spodnej časti žalúdka do hrudnej dutiny s vytvorením dvojkomorového žalúdka.
 5. Krútenie manžety.
 6. Pohyb časti hrubého čreva do hrudnej dutiny.

Ďalšie fundoplikačné techniky

Okrem operácie Nissen existuje mnoho jej úprav. Niektoré techniky sú účinnejšie a úspešne sa používajú a niektoré sa už dávno opustili. Zoznam rôznych možností fundoplication:

 • Stupid;
 • Podľa Dora;
 • Podľa Chernousova;
 • Autor: Rosetti;
 • Endoskopická metóda.

Duplexná fundoplikácia

Zmena operácie Nissen. Chirurgický zákrok možno vykonať aj laparotómiou alebo laparoskopickým prístupom. Počas operácie sa vytvorí zo spodnej časti žalúdka manžeta okolo pažeráka, ktorá ju úplne nezakrýva. Pasáž vagového nervu zostáva voľná. Hlúpe fundoplikácia má výhody v tom, že znižuje výskyt pooperačnej dysfágie. Nedostatok nedostatočnej antirefluxnej funkcie techniky.

Indikácia čiastočnej fundoplikácie je prítomnosť neuromuskulárnej patológie pažeráka.

Douro Fundoplication

V súčasnej dobe sa táto chirurgická technika nepoužíva kvôli nedostatku antirefluxnej funkcie. Počas operácie sa okolo pažeráka vytvorí čelná stena z prednej steny spodnej časti žalúdka. Je umiestnená pred pažerákom a prišitá na pravú stenu, ktorá tiež spája pažerák-bránicu. Predtým sa fundoplikácia Douro uskutočňovala v prípade porušenia inervácie pažeráka.

Podľa Černousova

Okrem kruhovej manžety vytvorenej zo spodnej časti žalúdka je proximálna selektívna vagotómia. Iba vetvy nervu vagus sa pretínajú, ktoré prechádzajú do tela a spodnej časti žalúdka, čo vedie k absencii parasympatickej inervácie týchto oddelení a k zníženiu produkcie kyseliny chlorovodíkovej parietálnymi bunkami žalúdka..

Operácia Chernousov bráni rozvoju komplikácií v podobe zasunutia častí žalúdka do hrudníka, vytvoreniu dvojkomorového žalúdka a krútenia manžety. Okrem toho táto operácia umožňuje dosiahnuť vysokú antirefluxnú účinnosť aj u pacientov súvisiacich s vekom..

Chirurgická liečba môže byť uskutočnená laparoskopickým alebo laparotomickým prístupom.

Autor: rosetti

Toto je modifikácia Nissenovej operácie, počas ktorej sa predná stena žalúdka vykonáva pozdĺž zadnej steny pažeráka. Výhodou je, že krátke tepny žalúdka sa nepretínajú. To vedie k zníženiu komplikácií v dlhodobom pooperačnom období..

komplikácie

Plastická chirurgia dolnej časti žalúdka sa považuje za pomerne rozsiahly chirurgický zákrok, takže počas tohto postupu sa môžu vyskytnúť určité komplikácie. Ich výskyt je najčastejšie spájaný s nesprávnou prípravou pred operáciou, nedostatočnou kvalifikáciou operačného lekára alebo v dôsledku nepredvídaných okolností. Najčastejšie komplikácie:

 • Dysfágia (porušenie prehltnutia). Môže byť trvalý alebo dočasný (pooperačné opuchy);
 • Odinophagy - bolesť pri prehĺtaní;
 • Relaps GERD;
 • Tvorba bránice hernie;
 • Rýchla nasýtenosť pri jedle;
 • Nadmerné nadúvanie;
 • Porucha stolice.

Miernu dysfágiu a nadúvanie je možné korigovať správnym stravovaním a liekmi. V porovnaní s inými typmi chirurgických zákrokov je laparoskopická fundoplastika najmenej invazívna, a preto menej pravdepodobná ako iné vedie k závažným komplikáciám..

gastroscan

Funkčná gastroenterológia

Gastroscan

Nissenova fundoplikácia je antirefluxná operácia, pri ktorej je dno žalúdka ovinuté okolo pažeráka, čím sa vytvára manžeta, ktorá zabraňuje vrhnutiu žalúdočného obsahu do pažeráka. Prvú antirefluxnú operáciu - fundoplikáciu vykonal Rudolf Nissen v roku 1955, ktorý navrhol vytvoriť rukáv z hornej časti brušného dna žalúdka pozostávajúci z 360stupňovej 5-centimetrovej manžety okolo dolnej časti pažeráka (Vasnev OS). Pri vykonávaní fundoplikácie sa obnoví nielen anatomická štruktúra, ale aj funkčný stav dolného zvierača pažeráka: obnoví sa tón, zníži sa počet prechodných relaxácií pri napínaní žalúdka, zlepší sa vyprázdňovanie..

Nissen fundoplication môže byť vykonaný laparoskopicky a otvoreným spôsobom. Nissenova fundoplikácia vrátane jej modifikácií sa v súčasnosti považuje za „zlatý štandard“ pre antirefluxnú operáciu.

Nissenova fundoplikácia je najčastejšie vykonávanou antirefluxnou operáciou, avšak k pretrvávajúcej inhibícii gastroezofágového refluxu nedochádza v 30-76% prípadov. Až 30% pacientov po operácii antirefluxu potrebuje opätovnú operáciu z dôvodu rozvoja pretrvávajúcej dysfágie. Môže to byť spôsobené inhibíciou relaxácie dolného zvierača pažeráka sprísnenou manžetou, zníženou migráciou srdcovej časti žalúdka pri prehltnutí alebo zhoršenou motilitou pažeráka v dôsledku denervácie brušnej pažeráka (Chernousov A.F. et al.).

Druhy fundoplikácie

Fundoplikácia je chirurgický zákrok používaný pri gastroezofageálnom refluxe. Koncept gastroezofágového refluxu je choroba, pri ktorej sa obsah žalúdka opäť vyhodí do pažeráka. Účelom chirurgického zákroku je posilnenie zvierača pažeráka a žalúdka obalením stien žalúdka, pažeráka..

Liečbu gastroezofágového refluxu fundoplikáciou zaviedol do lekárskej praxe lekár Rudolf Nissen v roku 1955. Prvá operácia žalúdka mala veľa nedostatkov a z toho vyplývajúce následky, v budúcnosti bola táto technika vylepšená a upravená.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Napriek tomu, že väčšina moderných gastroenterológov dospieva ku konsenzu o dlhšej konzervatívnej liečbe, existujú náznaky, že je potrebný radikálny chirurgický zákrok. Patria sem nasledujúce faktory:

 • Dlhodobá konzervatívna liečba, ktorá nedáva pozitívne, viditeľné výsledky na stav pacienta. V tomto prípade sú pozorované stále príznaky..
 • Pri pozorovaní opakujúcej sa eróznej ezofagitídy.
 • V prípade veľkej bráničnej prietrže, ktorá prispieva ku kompresii iných orgánov a systémov v tele.
 • Vývoj charakteristickej anémie spôsobenej otvoreným mikrobielením, ktorá môže byť spôsobená eróziou alebo prietržou.
 • S prekanceróznym stavom. S Barrettovým pažerákom.
 • Ak pacient nie je schopný vykonávať dlhodobú liekovú terapiu alebo z dôvodu individuálnej citlivosti na inhibítory protónovej pumpy.

Možné kontraindikácie

Vykonávanie chirurgického zákroku sa neodporúča:

 • Počas akútnych infekčných ochorení s exacerbáciou chronických chorôb;
 • S dekompenzovaným srdcom, obličkami, zlyhaním pečene;
 • V prítomnosti rakoviny v akomkoľvek štádiu;
 • S cukrovkou v ťažkom štádiu;
 • Nájdenie pacienta vo vážnom stave, ktorý presahuje vekovú hranicu šesťdesiatpäť rokov;
 • So skráteným, zúženým pažerákom;
 • Slabá peristaltika zaznamenaná v dôsledku manometrie.

Ak pacient nemá kontraindikácie, gastroenterológ predpíše predoperačné vyšetrenie. Pred operáciou sa odporúča pacientovi dodržiavať predpísanú diétu. Cieľom stravy je odstrániť potraviny bohaté na vlákninu, mliečne výrobky, čerstvé pečivo a hnedý chlieb. Po fundoplikácii je možná zvýšená plynatosť, diétne menu pomáha výrazne znižovať tvorbu plynov. Odporúča sa, aby pacient mal ľahkú večeru a jedlo si dal ráno pred operáciou.

prehľad

Aby sa odstránili príznaky erbu, chirurgický proces sa vykonáva výlučne po dôkladnom lekárskom vyšetrení. Gastroenterológ musí zabezpečiť, aby sa pozorovaná symptomatológia (prítomnosť pálenia záhy, belgovania, dysfágie, nepohodlia v oblasti hrudníka) vzťahovala priamo na reflux a nebola dôsledkom inej patológie..

Predoperačné vyšetrenia zahŕňajú:

 1. Fibroendoskopia potrebná na: potvrdenie prítomnosti pažeráka; pozorovania nezatvorenia kardie; stanovenie celkového stavu štruktúry, dilatacie pažeráka; výnimky pre vývoj novotvarov na stenách žalúdka a pažeráka; potvrdenie prítomnosti prietrže v pažeráku, stanovenie jeho rozmerov a umiestnenia.
 2. Vykonávanie denného pH metra pažeráka s cieľom potvrdiť prítomnosť vyprázdňovaného žalúdočného obsahu. Tento postup je dôležitý pri absencii patológie po endoskopickom vyšetrení a pri pretrvávajúcich symptómoch..
 3. Vykonanie manometrie pažeráka potrebné na: vylúčenie kardiálnej achalázie; peristaltika pažeráka.
 4. Vykonávanie fluoroskopie potrebnej na objasnenie umiestnenia, veľkosti ezofágovo-diafragmatickej prietrže.
 5. Darcovstvo krvi, moč pacienta. Vykonávanie biochemického krvného testu.
 6. Darcovstvo krvi na detekciu chronických infekčných chorôb.
 7. Fluorografia, EKG, návšteva terapeuta.

Nissen fundoplication

Jednou z najčastejšie používaných metód v lekárskej praxi je Nissenova fundoplikácia. Nissen počas operácie vykonal tristo šesťdesiat stupňov pažeráka obalením brušnej časti pažeráka prednou a zadnou stenou dna žalúdka, čím vytvoril kruhovú manžetu.

Táto antirefluxná metóda úplne eliminuje príznaky erbu. Nevýhody fundoplikácie Nissen sú nasledujúce:

 • Vagus nervová svorka kufra.
 • Vývoj kaskádovitej deformity žalúdka.
 • Krútenie orgánov a pažeráka.
 • Pozorovanie pretrvávajúcej dysfágie po operácii.

Douro Fundoplication

Douro fundoplikácia zahŕňa položenie prednej steny brucha pred brušnú časť čreva, po ktorej nastane fixácia na pravej stene. Pri prvom stehu sa zachytí pažerák-bráničný väz. Fundoplikácia tohto typu je spojená s najhorším výsledkom antirefluxu. Fundoplikácia Douro sa doteraz stiahla z lekárskej praxe..

Duplexná fundoplikácia

Andre Toupe, rovnako ako jeho predchodca Nissen, použil techniku ​​izolácie pažeráka použitím stehov na nohy bránice. V tomto prípade nedochádza k úplnému zabaleniu, pretože spodná časť žalúdka sa posúva, čo vytvára fundoplikačnú manžetu nie o tristo šesťdesiat, ale o sto osemdesiat stupňov. Technika podľa Tupa zahŕňa voľnú prednú pravú časť, ktorá prispieva k uvoľneniu vagového nervu. Následne táto metóda prešla zmenami ovplyvňujúcimi tvorbu manžety pri dvesto sedemdesiatich stupňoch.

Hlavné výhody tejto metódy sú:

 • Významná zriedkavosť tvorby pretrvávajúcej pooperačnej dysfágie.
 • Tvorba mierneho plynu vedie k nepohodliu pacienta.
 • Mať dobrú dávku bez problémov.

Z negatívnych strán sa odlišujú výrazne nižšie protirefluxné vlastnosti ako vlastnosti Nissenovej techniky. Tupa fundoplikácia sa používa u pacientov s neuromuskulárnou abnormalitou, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť recidívy dysfágie v dôsledku poruchy funkcie peristaltickej kontraktility vyskytujúcej sa v pažeráku..

Chernousov Fundoplication

Metóda podľa Černousova sa považuje za najprijateľnejšiu možnosť. Táto operácia sa uskutočňuje formovaním manžety s tristo šesťdesiatimi stupňami, ktorá má symetrický tvar. Bola vyvinutá metóda založená na existujúcich negatívnych pooperačných reakciách, ako je kompresia vagového nervu, krútenie, deformácia orgánu, zmena polohy vytvorenej manžety..

Dôležitou črtou chirurgického zákroku Chernousova je to, že existuje obmedzenie návratu. U starších pacientov sa neodporúča chirurgický zákrok.

Pooperačné obdobie, ktoré prebieha bez prítomnosti negatívnych reakcií, chráni pacienta pred neustálymi návštevami ošetrujúceho lekára, používaním antisekrečných, prokinetických liekov.

Operácia s otvoreným prístupom

Vyššie uvedené techniky zahŕňajú chirurgický zákrok s otvoreným prístupom uskutočňovaný v celkovej anestézii. Operácia sa vykonáva podľa nasledujúcich metód:

 • V hornej časti brušnej steny sa urobí rez..
 • Ľavý pečeňový lalok je posunutý.
 • Pripraví sa spodok žalúdka a časť pažeráka.
 • Intraluminálne štádium sa uskutočňuje vložením sviečky..
 • Stena orgánov pred a za je umiestnená na spodnú časť pažeráka. Metóda by sa mala ukončiť podľa zvolenej techniky. Manžety s dĺžkou do dvoch centimetrov.
 • V prípade herniálnej chyby sa uskutoční krurografia.
 • Šitie stien orgánu zachytením pažeráka.

Fundoplikácia prostredníctvom laparoskopie a metódy cut-free

Podstatou tohto chirurgického zákroku je tvorba manžety v dolnej časti pažeráka. V tomto prípade sa však rez neuskutoční. Prístup je možný prostredníctvom vpichov zavedením laparoskopu pomocou špeciálnych nástrojov.

Laparoskopická technika má menšie zranenia, menšie bolesti a kratšie pooperačné obdobie. Nevýhody metódy zahŕňajú trvanie operácie viac ako tridsať minút, tromboembolické komplikácie, operácia sa platí.

Americkí chirurgovia zasa predstavili inovatívnu metódu - transorálnu techniku. Zúženie prechodu pažeráka a žalúdka nastáva použitím svoriek vložených do ústnej dutiny pacienta. Zároveň sa výrazne znižuje pravdepodobnosť vzniku negatívnych pooperačných následkov..

Nissenova fundoplikácia je antirefluxná operácia, pri ktorej je dno žalúdka ovinuté okolo pažeráka, čím sa vytvára manžeta, ktorá zabraňuje vrhnutiu žalúdočného obsahu do pažeráka. Prvú antirefluxnú operáciu - fundoplikáciu vykonal Rudolf Nissen v roku 1955, ktorý navrhol vytvoriť rukáv z hornej časti brušného dna žalúdka pozostávajúci z 360stupňovej 5-centimetrovej manžety okolo dolnej časti pažeráka (Vasnev OS). Pri vykonávaní fundoplikácie sa obnoví nielen anatomická štruktúra, ale aj funkčný stav dolného zvierača pažeráka: obnoví sa tón, zníži sa počet prechodných relaxácií pri napínaní žalúdka, zlepší sa vyprázdňovanie..

Nissen fundoplication môže byť vykonaný laparoskopicky a otvoreným spôsobom. Nissenova fundoplikácia vrátane jej modifikácií sa v súčasnosti považuje za „zlatý štandard“ pre antirefluxnú operáciu.

Nissenova fundoplikácia je najbežnejším chirurgickým postupom pri liečbe GERD. Môže ju vykonať laparoskopicky skúsený chirurg. Cieľom operácie je zvýšiť tlak v dolnom zvierači pažeráka, aby sa zabránilo refluxu. Keď ju vykonáva skúsený chirurg (ktorý vykonal najmenej 30-50 laparoskopických operácií), jej úspech je blízko úspechu dobre naplánovanej a starostlivo vykonanej terapeutickej liečby inhibítormi protónovej pumpy. Vedľajšie účinky alebo komplikácie spojené s operáciou sa vyskytujú v 5 - 20% prípadov. Najčastejšia je dysfágia alebo ťažkosti s prehĺtaním. To je zvyčajne dočasné a prejde po 3-6 mesiacoch. Ďalším problémom, ktorý sa vyskytuje u niektorých pacientov, je ich neschopnosť burácať alebo zvracať. Je to tak preto, že v dôsledku operácie sa vytvára fyzická bariéra pre akýkoľvek typ spätného pohybu akéhokoľvek obsahu žalúdka. Dôsledkom nemožnosti účinného grgania je syndróm plyn-nadúvanie - nadúvanie a nepríjemné pocity v bruchu (J. Richter et al. Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) v otázkach a odpovediach).

Obr. 2. Nissenova laparoskopická fáza fundoplikácie: vytvorená manžeta okolo brušného pažeráka (Dzhilavyan MG)

Pri výbere dlhodobej stratégie liečby u pacientov, ktorí dosiahli účinok použitia inhibítorov protónovej pumpy, je chirurgická liečba nekonzistentná. Pri „nulovej“ úmrtnosti nie je možné vykonať žiadnu chirurgickú operáciu. Vždy existuje určité riziko komplikácií. Jedným z dôležitých krokov pri vykonávaní antirefluxnej operácie je obnovenie normálnych anatomických rozmerov v oblasti prechodu pažeráka do žalúdka. V tomto prípade by mal byť dolný zvierač pažeráka pod bránicou pod vysokým tlakom v brušnej dutine. Vykonáva sa obnova nôh bránice a valvuloplastiky. Ak sa operácia vykonáva správne, zabráni sa relapsu hiátovej hernie na dlhú dobu, najmenej 10 rokov. Pred operáciou zahŕňajú povinné diagnostické opatrenia vykonané pred operáciou endoskopiu, 24-hodinové monitorovanie pH, ezofageálnu manometriu, najlepšie röntgenové vyšetrenie (Lundell L.)..

Hlavným predpokladom prístupu k antirefluxnej chirurgii v súčasnosti je dôkladná predoperačná diagnóza. Pred vykonaním antirefluxných operácií je potrebné potvrdiť, že príznaky pacienta sú spôsobené pôsobením patologického kyslého alebo alkalického refluxu na sliznicu pažeráka a nedochádza k neuromuskulárnemu ochoreniu pažeráka a srdca. Štúdium funkcie pažeráka zahrnuje ezofagastastroduodenskopiu, röntgenové vyšetrenie horného gastrointestinálneho traktu, denné monitorovanie pH (ideálne monitorovanie impedancie), manometriu pažeráka (OS Vasnev).

Nevýhody fundoplikácie Nissen

Obr. 3. RTG snímky. Komplikácie po fundoplikácii Nissen. a - dysfágia spôsobená nadmerne pevne tvarovanou manžetou; b - dysfágia spôsobená nadmerne dlhou fundoplikačnou manžetou. V obidvoch prípadoch sú príznaky zhoršenej priechodnosti v ezofageálnom a žalúdočnom uzle a suprastenotickej expanzie pažeráka nad aplikovanou manžetou (Chernousov A.F. et al.)

Ďalšou dôležitou a pomerne častou komplikáciou Nissenovej fundoplikačnej operácie je kĺzanie srdcovej časti a fundusu žalúdka s koncovou časťou pažeráka vzhľadom na manžetu (obr. 4, b). Dôvodom je spravidla prepuknutie kĺbov medzi manžetou a pažerákom. Šitie nôh bránice, keď je pažerák skrátený a antirefluxná manžeta je k nim pripevnená, vedie tiež k „pošmyknutiu“, pretože pažerák, ktorý sa po chirurgickom zákroku sťahuje, vytiahne kardiu spolu s rozšírenou manžetou do zadného mediastina. Radiologicky to vyzerá ako jav presýpacích hodín, keď je jedna časť manžety nad bránicou a druhá je nižšia (obr. 5). Komplikácia je sprevádzaná ťažkou dysfágiou, regurgitáciou a pálením záhy, čo si samozrejme vyžaduje opakovanú korekčnú operáciu. Bežnou chybou pri použití endoskopickej techniky je použitie tela alebo dokonca antrum žalúdka pri tvorbe antirefluxnej manžety (pozri obrázok 4, c). Ak krátke žalúdočné cievy nie sú prekročené, chirurg je nútený použiť nie spodok žalúdka, ale jeho prednú stenu pre 360 ​​° fundoplikáciu. To všetko vedie k krúteniu, výraznej deformácii žalúdka, ktorá z pochopiteľných dôvodov nie je schopná vykonávať funkciu antirefluxu a je hlavnou príčinou vysokej frekvencie pooperačných komplikácií vo forme dysfágie (11 - 54%) pri tomto spôsobe operácie..

Obr. 4. Komplikácie po fundoplikácii podľa Nissena: a - úplné otočenie manžety počas zubov; b - pošmyknutie srdcovej časti a spodnej časti žalúdka s koncovou časťou pažeráka vzhľadom na manžetu; c - manžeta vytvorená okolo srdcovej časti žalúdka; g - stiahnutie antirefluxnej manžety v zadnom médiu so znížením pažeráka (Chernousov A.F. et al.)

Obr. 5. Roentgenogram. „Slidná“ funkčná manžetová manžeta: a - pošmyknutá manžeta je umiestnená pod úrovňou bránice a stláča srdcovú časť žalúdka, ezofageálna-žalúdočná križovatka je umiestnená nad bránicou; b, c - pri dvojitom kontraste sú záhyby žalúdočnej sliznice vo vnútri zasunutej manžety zreteľne viditeľné pri vzniku divertikulárnej deformácie (taký divertikulum sa často stáva zdrojom gastroezofágového refluxu a progresívnej refluxnej ezofagitídy) (Chernousov A.F. et al.)

Najjednoduchšou diagnózou a liečbou je komplikácia „nedostatočnej“ Nissen. V tomto prípade sa nadmerne povrchovo prešité švy na fundoplikačnej manžete roztrhnú a ten sa rozvinie (pozri obrázok 4, a). Zavedením laparoskopickej techniky sa počet takýchto komplikácií, ako sú dvojkomorový žalúdok a krútená manžeta, niekoľkokrát zvýšil. Migrácia spodnej časti žalúdka do hrudnej dutiny sa môže vyskytnúť v skorej pooperačnej perióde, dokonca aj v čase, keď sa pacient stiahne z anestézie. To sa deje z mnohých dôvodov, najmä v dôsledku neprimeraného trakcie skráteného pažeráka, aby sa vytvorila fundoplikačná manžeta pod bránicou (obr. 4d). Nedostatočná fixácia fundoplikačnej manžety k nohám bránice vedie k ďalšiemu rozvoju prietrže ezofágového otvoru bránice alebo k rozvoju pažerákovej kýly ezofageálneho otvoru bránice s pohybom do čreva..

Postavenie gastroenterológov-terapeutov, pokiaľ ide o liečbu GERD pomocou Nissenovej fundoplikácie

Napriek tomu, že gastroenterológovia-terapeuti z celého sveta tvrdia, že nie je vhodné chirurgicky liečiť GERD pomocou fundoplikácie Nissen, gastroenterológovia a chirurgovia naďalej vykonávajú také operácie. Pooperačné komplikácie sa vyskytujú v 60% prípadov.

Pooperačné lézie pažeráka:

 • pálenie záhy
 • dysphagia
 • nemožnosť grgania, pľuvania, zvracania
 • pooperačná achalázia kardiálneho typu II
 • bolesť za hrudnou kosťou.
 • syndróm akumulácie plynu a nadúvanie hornej časti brucha
 • pooperačná gastroparéza
 • pooperačný dumpingový syndróm.
 • hnačka
 • syndróm prerastania baktérií
 • nadúvanie.

V 30% prípadov sú potrebné opakované operácie. S Nissenovou fundoplikáciou je nízka účinnosť zmiernenia symptómov. Vo väčšine prípadov operácia nevylučuje dlhodobé užívanie drog. Preto je prvou voľbou terapie inhibítory protónovej pumpy a chirurgický zákrok je len v extrémnych prípadoch po spoločnej konzultácii s gastroenterológom a chirurgom a iba v špecializovaných oddeleniach skúsených chirurgov (E.K. Baranskaya).

Postavenie gastroenterológov a chirurgov, pokiaľ ide o operáciu proti moku, vrátane Nissenovej fundoplikácie

Veľký počet antirefluxných operácií nie je účinný. Chirurgický zákrok proti moru by sa mal uznať za neúspešný, po ktorom pretrvávajú primárne príznaky (pálenie záhy, belenie, bolesť atď.) Alebo sa objavia nové (dysfágia, bolesť, nadúvanie, hnačka atď.). Pretrvávanie symptómov refluxnej ezofagitídy alebo ich rýchly relaps po fundoplikácii je opísaný u 5 až 20% pacientov po operácii z dôvodu prístupu k laparotómii au 6 až 30% pacientov po laparoskopickej fundoplikácii. Najčastejšie príznaky neúčinnej antirefluxnej operácie sú gastroezofageálny reflux (30-60%) a dysfágia (10-30%), ako aj kombinácia refluxu a dysfágie (asi 20%)..

Rôznorodosť príčin zlyhaní a komplikácií antirefluxných operácií, technická zložitosť opakovaných zásahov a problém ich dobrých výsledkov určujú uskutočniteľnosť sústredenia pacientov s HPA a refluxnou ezofagitídou v špecializovaných nemocniciach a určujú potrebu ďalších klinických štúdií v tejto oblasti (Chernousov A.F. et al.).

Fundoplikácia je špeciálna operácia pažeráka a žalúdka. Najčastejšie sa vykonáva ako liečebná metóda pri gastroezofageálnom refluxnom ochorení (GERD). GERD má pre každú osobu známe meno - pálenie záhy. Pálenie záhy sa vyskytuje, keď kyselina žalúdka stúpa do pažeráka. Počas procedúry si lekár môže predstaviť prietrž prietržného otvoru bránice. Tento typ prietrže sa objaví, keď časť žalúdka vstúpi do hrudnej dutiny. Tento typ tvorby prietrže podporuje prejav GERD.

Ak sa odporúča fundoplikácia

Operácia sa najčastejšie predpisuje: na odstránenie závažných problémov s pažerákom, ktoré vznikli pri dlhodobej expozícii žalúdočnej kyseliny slizniciam pažeráka; na korekciu a elimináciu tvorby prietrže potravinovým otvorom membrány; ako manipulácia na potlačenie záchvatov pálenia záhy, zníženie astmatických záchvatov; ako metóda eliminácie pretrvávajúcich a silných príznakov GERD, ktoré sa pozorujú po užití liekov.

Možné komplikácie fundoplikácie

Ak je postup naplánovaný, je dôležité, aby ste sa so svojím lekárom porozprávali o možných komplikáciách. Medzi nimi možno nájsť: alergickú reakciu na anestéziu; poškodenie vnútorných orgánov; obmedzená schopnosť zvracať alebo búchať; obnovenie príznakov refluxu; ťažkosti s prehĺtaním; krvácajúci; infekcie.

Veľmi zriedka je potrebné postup zopakovať. Ak sa objaví nová hernia, je potrebná opakovaná fundoplikácia. Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť komplikácie: predchádzajúca operácia hornej časti brucha; diabetes; fajčenie; veľká telesná hmotnosť; prítomnosť pľúc a srdcových chorôb.

Príprava na postup

Pred vykonaním fundoplikácie lekár predpíše niekoľko laboratórnych a diagnostických postupov, ako aj špeciálnu prípravu pacienta.

Ako prieskum použite:

 • fyzikálne vyšetrenie;
 • manometria (špeciálny test na meranie svalových kontrakcií vo vnútri pažeráka ako reakcia na prehĺtanie);
 • endoskopia (pomocou endoskopu sa skúma stav slizníc pažeráka a žalúdka a v prípade potreby sa odoberajú vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie);
 • Röntgen (umožňuje lekárovi zvážiť vlastnosti štruktúry orgánov, najmä pri použití kontrastu).

Pred operáciou by mal pacient:

 1. Poraďte sa s lekárom ohľadne použitia liekov. Asi za 7 dní budete musieť opustiť nasledujúce lieky: klopidogrel, warfarín (a iné riedidlá na krv), aspirín (protizápalové lieky).
 2. Na 12 hodín odmietnuť jedlo a vodu.
 3. Zabezpečte všetky podmienky na pobyt po operácii doma.

Opis postupu

Na operáciu sa používa celková anestézia, počas ktorej je pacient v hlbokom spánku a necíti bolesť.

Lekár vykoná malý rez. S pomocou laparoskopu (malého chirurgického nástroja s kamerou) sa uskutočnia všetky manipulácie. Fotoaparát zobrazí lekárovi na monitore obraz, ktorý pomáha vykonávať operáciu kvalitatívne a nie slepo. Aby sa zlepšili podmienky počas procedúry, plyn sa čerpá do brušnej dutiny. Lekár robí niekoľko ďalších malých rezov na zavedenie ďalších pomocných nástrojov do brušnej dutiny. Nástroje zachytia požadované okraje žalúdka a omotajú ich okolo pažeráka. Ak je to potrebné, vykoná sa aj hernia..

Niektorí lekári používajú brušnú technológiu, inými slovami, otvorenú chirurgiu. V takom prípade bude rehabilitačné obdobie pacienta niekoľkokrát dlhšie.

Celý postup v závislosti od zložitosti a komplikácií môže trvať do 2 až 4 hodín.

Odporúčania pre zotavenie a starostlivosť

Obdobie zotavenia po operácii je sprevádzané nepríjemnými pocitmi. Lekári predpisujú liečbu bolesti, aby zlepšili pohodu pacienta.

Po fundoplikácii potrebuje pacient osobitnú starostlivosť:

 • s vonkajšou podporou môžete chodiť až druhý deň po zákroku;
 • kusy by sa mali pravidelne ošetrovať a zakryť suchým a sterilným obväzom;
 • v období kúpania je miesto rezov pokryté špeciálnou nepremokavou fóliou (rezy bude možné zalievať až po týždni);
 • jedlo prevažne tekuté (strava „tabuľka číslo 1“);
 • lekár predpíše priebeh liečby protizápalovým a antibakteriálnym účinkom;
 • je dôležité, aby ste dodržiavali všetky pokyny a pokyny lekára.

Úplné zotavenie bude trvať od šiestich do ôsmich týždňov..

Komplikácie po zákroku

Okamžite kontaktujte svojho lekára, ak si všimnete tieto príznaky:

 • silná bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, kašeľ;
 • časté močenie s bolesťou, pálením a krvou v moči;
 • bolesť brucha, ktorá nereaguje na používanie liekov proti bolesti;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • prítomnosť opuchov v bruchu;
 • časté záchvaty nevoľnosti a vracania, ktoré po užití príslušných liekov nezmiznú;
 • krvácanie, opuch, sčervenanie, silná bolesť, potlačenie rezu;
 • rôzne príznaky infekcie vrátane zimnice a horúčky;
 • iné príznaky nepohodlia a bolesti.

Kontraindikácie postupu

Fundoplikácia je kategoricky kontraindikovaná u osôb so zníženou pohyblivosťou, s úplnou absenciou alebo obmedzenou funkciou peristaltiky, s ezofageálnou dyskinéziou. Odporúča sa tiež upustiť od postupu, ak má pacient skrátený pažerák.

Ak vás často mučia záchvaty pálenia záhy, odporúča sa poradiť sa s gastroenterológom, aby vykonal diagnostické výskumné metódy a vybral liečbu. Včasné určenie patológie zabráni vážnym dôsledkom.

Nissenova fundoplikácia je operácia vykonávaná na odstránenie procesu nazývaného gastroezofageálny reflux (reflux - ezofagitída). Toto je patológia, pri ktorej sa žalúdočný obsah počas kŕčov vrhá späť do pažeráka, čo spôsobuje reflex roubu a zápach z úst. Podstatou fundoplikácie je posilnenie zvierača pažeráka a obnovenie jeho tónu.

Prečo sa GERD vyvíja?

Gastroezofageálna refluxná choroba (alebo refluxná ezofagitída) je pomerne častá patológia tráviaceho systému spojená s oslabením spojivového tkaniva svalu zvierača pažeráka. V normálnom stave sa dolný ezofágový zvierač počas požitia jedla reflexne uvoľňuje a potom sa opäť pevne sťahuje. Ak teda osoba začne aktívne konať, jedlo, ktoré už bolo spracované žalúdočnou šťavou, nebude hodené späť do pažeráka..

Pri GERD je tento mechanizmus narušený a človek môže mať nepríjemné pocity a pálenie, a to nielen v pažeráku, ale aj v krku, pretože niekedy stúpa jedlo veľmi vysoko. Ľudia to nazývajú pálenie záhy, ale obvyklé lieky, ako je napríklad voda sódou, nie vždy pomáhajú. Častejšie sa vyžaduje fundoplikácia. Z anatomického hľadiska je reflux ezofagitídy vysvetlený jednoducho: zvierač nevykonáva funkciu chlopne a po prehltnutí nezatvára. Môže to mať niekoľko dôvodov:

 • vrodená slabosť tkanív a svalov;
 • hiátová prietrž;
 • vysoký brušný tlak;
 • mechanické zranenia;
 • dvanástnikové vredy;
 • sklerodermia;
 • amyloidóza (narušený metabolizmus proteínov);
 • chronická pankreatitída;
 • astenický syndróm s cirhózou.

Predisponujúcimi faktormi pre vývoj gastroezofageálneho ochorenia sú stres, fajčenie, obezita, predĺžené blokovanie adrenergie a početné tehotenstva. Patológii však zvyčajne predchádza celý rad faktorov. Tie. nedá sa povedať, že ak človek fajčí alebo trpí nadváhou už od mladého veku, určite si vyvinie GERD.

Mimochodom! Konzumácia jedla (jednorázové jedlo počas dňa, napríklad večer) sa často stáva predpokladom rozvoja GERD..

Ako sa prejavuje gastroezofageálna choroba?

Hlavným príznakom GERD je pálenie záhy. Sprevádza človeka takmer po každom jedle a jeho sklon, fyzická aktivita alebo popoludňajší odpočinok sú vo vodorovnej polohe.

Jedným zo znakov je tiež kyslá belka s horkou chuťou. Ak bola večera veľmi hustá, môže niekto zvracať. V tomto prípade bude horiaci pocit v hrdle a pažeráku.

Či uvedené príznaky sú indikáciami fundoplikácie Nissen, určí lekár. Pálenie záhy a grganie sú niekedy iba indikátormi podvýživy alebo iných chorôb žalúdka.

Pre operáciu musia existovať závažnejšie dôvody. Ale stojí za to kontaktovať kliniku aj pri pálení záhy a úpalu, inak hrozí riziko vzniku problému.

Mimochodom! Metodika fundoplikácie je pomenovaná po nemeckom chirurgovi Rudolfovi Nissene, ktorý navrhol operatívnu liečbu GERD v roku 1955.

Ak sa GERD nelieči dlhšiu dobu, príznaky sa zosilnia a pridá sa k nemu prehĺtanie, bolesť na hrudníku, ťažkosti v žalúdku a nadmerné slinenie. Z komplikácií gastroezofageálneho ochorenia sa rozlišuje pneumónia, zápal stredného ucha, laryngitída a dokonca aj rakovina hrtana alebo pažeráka. Preto by ste nemali váhať konzultovať s lekárom a vykonávať fundoplikácie.

Diagnóza refluxu pažeráka

Pred predpísaním fundoplikácie pacienta je dôkladne vyšetrený. Ale všetko to začína konverzáciou. Lekár počúva sťažnosti, dozvie sa o intenzite a trvaní príznakov a zhromažďuje históriu života. Vykoná sa aj vyšetrenie ústnej dutiny. Biely plak v jazyku nepriamo označuje GERD. Potom lekár pohmatá brucho, aby určil sprievodné choroby: pankreatitída, cholecystitída, gastritída.

Z inštrumentálnych vyšetrení na detekciu refluxu pažeráka je potrebné vykonať fibroezofagogastroduodenskopiu alebo jednoducho FEGDS (FGDS). Sonda s kamerou je vložená do pažeráka a žalúdka cez ústa, ktorá zobrazuje obraz požadovanej časti tráviacej časti na monitore..

V niektorých prípadoch sa pred fundoplikáciou vyžaduje röntgenové vyšetrenie kontrastnou metódou. Pacient vypije pohár vody s rozpusteným báriom. Dáva mliečno-bielu farbu, ktorá umožňuje na obrázku vidieť, ako sa tekutina vrhá zo žalúdka do pažeráka..

Ak má pacient kontraindikácie na fundoplikáciu vo forme niektorých patológií, potom sa operácia oneskorí. Alebo sa hľadá alternatívny spôsob liečby tejto patológie pažeráka. Fundoplikácia sa nevykonáva v onkológii, ťažkom diabete, komplexnej nedostatočnosti vnútorných orgánov a exacerbácii chronických chorôb..

Aká je fundoplikácia

Podstatou fundoplikácie s GERD je vytvorenie manžety okolo dolného pažeráka. Jedná sa o druh tkanivového posilnenia, ktorý bude fungovať ako ventil. Najbezpečnejšou a najpohodlnejšou metódou na vykonanie operácie je laparoskopická Nissenova fundoplikácia.

Nevyžaduje si otvorený rez, preto sú minimalizované riziká straty krvi a infekcie. Pomocou manipulátorov (nástrojov) lekár vykonáva potrebné kroky a sleduje svoju prácu prostredníctvom monitora.

K dnešnému dňu zostáva relevantná otvorená aplikácia pre GERD. V hornej časti brušnej steny sa urobí rez. Lekár posúva pečeň nabok, aby ju pri manipulácii nepoškodil. Do pažeráka sa vkladá špeciálny nástroj na rozšírenie lúmenu - bougie. Potom sa predná alebo zadná stena žalúdočného svalu obalí okolo spodnej časti pažeráka, čím sa vytvorí manžeta..

Mimochodom! Okrem operácie Nissen sa niekedy používa aj fundoplikácia podľa Tupa, Dora alebo Chernousov. Líšia sa objemom vytvorenej manžety (360, 270 alebo 180 stupňov) a mobilizovanou oblasťou žalúdočného dňa..

Ak sa jedná o klasickú operáciu vykonanú s refluxom pažeráka, intervencia sa končí. Ak sa prietrž stala indikáciou fundoplikácie, vykonáva sa dodatočne výčnelok a zošívanie patologického otvorenia..

Funkcie rehabilitácie po fundoplication

10 dní, ktoré pacient strávi v nemocnici po operácii GERD, je odpočinok, prísna strava, kvapkadlá a injekcie. Existujú však určité pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať najmenej 4 až 5 týždňov, aby sa žalúdok nezaťažoval a nevyvolával neprirodzené procesy..

 1. Musíte jesť v malých porciách bez toho, aby ste sa dostali do obžerstva.
 2. Príliš veľa pitia by nemalo byť: to povedie k distenzii žalúdka a možnému odchýleniu stehov po fundoplikácii..
 3. Po jedle je potrebné pozorovať priame držanie tela a chodiť do postele pol hodiny.
 4. Žuvačku opatrne žuďte.
 5. Kvasinkám a výrobkom z múky (vrátane cestovín) sa treba vyhnúť. Môžu sa držať na sliznici a poškodiť pažerák. Tiež zákaz strukovín, kapusty, cibule.
 6. Po fundoplikácii nemôžete piť pitie slamy, pretože pomáha prehltnúť veľa vzduchu, čo je nežiaduce. Z rovnakého dôvodu nemôžete piť sódu.

Predpovede fundoplikácie Nissen

Gastroenterológovia - terapeuti a gastroenterológovia - chirurgovia boli rozdelení do dvoch táborov. Prvý z nich verí, že Nissenova technika pre GERD je nedokonalá, pretože v 30% prípadov príznaky nezmiznú a v 60 - 70% prípadov trpia pacientmi pooperačné komplikácie. Tie sú najčastejšie spojené s pošmyknutím alebo otočením manžety. A keďže časť žalúdočného pozadia hrá úlohu manžety, pacient začína pociťovať nielen bolesti, ale aj problémy s výživou..

Lekári sú si istí, že dobre vykonaná fundoplikácia podľa Nissenovej techniky môže raz a navždy zbaviť osobu GERD. Dôkazom toho sú úspešné operácie. Pri rozhodovaní o takomto zákroku sa však musíte naň starostlivo pripraviť, aby ste pred lekárom nezakryli žiadne choroby alebo zdravotné problémy a tiež jasne dodržiavali odporúčania na rehabilitáciu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž

Pažerák
Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).
Existuje veľké množstvo chorých ľudí, ktorí sú liečení syndrómom dlhodobej bolesti. Častejšie sa to deje s degeneratívnymi patológiami chrbtice. Takíto pacienti často nepomáhajú celému komplexu liekov, fyzioterapii, masáži.
Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže.