loader

Hlavná

Žalúdok

Po operácii sa odstráni pupočná kýla a dietetické prvky

Výsledok akejkoľvek operácie závisí od skúsenosti chirurga, ale správanie pacienta v prvých dňoch po zákroku nemá žiadny malý význam. Je obzvlášť dôležité zabezpečiť určitú stravu. To isté platí pre opravu prietrže. Operácia sa vykonáva tak s veľkými výčnelkami, ako aj v počiatočnej fáze patológie, ale v každom prípade sa musia počas prvých dní po zákroku dodržať určité obmedzenia..

Zotavenie po operácii vyžaduje špeciálnu výživu

Funkcie rehabilitačného obdobia

Pupočníková prietrž sa môže vyskytnúť u dieťaťa aj u dospelých. U dojčiat sa spravidla používa taktika „počkajte a uvidíte“, pretože vo väčšine prípadov sa krúžok uzdravuje nezávisle a nie je potrebný chirurgický zákrok. U dospelých pacientov je jedinou cestou von chirurgia. Zásah sa vykonáva v celkovej aj lokálnej anestézii v závislosti od závažnosti stavu a štádia patológie. Závisí od toho aj rehabilitácia pacienta po operácii..

Dĺžka rehabilitačného obdobia závisí od mnohých faktorov a môže sa pohybovať od jedného týždňa do 6 mesiacov. V niektorých prípadoch sú oneskorené udalosti potrebné o niekoľko rokov..

Kýlová rehabilitácia zahŕňa veľké množstvo bodov. Iba ich pozorovanie vám umožní rýchlo sa vrátiť do normálneho života. Povinné je použitie obväzu, prísna strava po odstránení pupočnej kýly u dospelých, užívanie liekov na odstránenie príznakov. Aj po prepustení z nemocnice je dôležité riadiť sa pokynmi lekára. Okrem pravidelných vyšetrení budú zahŕňať prípravu racionálneho plánu výživy a vymenovanie fyzioterapeutických postupov..

Nosenie obväzu vám pomôže rýchlejšie sa zotaviť po operácii

Je dôležité zdôrazniť, že strava po operácii je obzvlášť dôležitá. Upravuje sa v priebehu zlepšovania stavu pacienta, ale niektoré obmedzenia pretrvávajú počas celého života..

Funkcie výživy po operácii

Po odstránení prietrže je dôležité čo najpresnejšie postupovať podľa pokynov lekára. Stravovacia tabuľka je menovaná od prvých dní, v budúcnosti sa upravuje a rozširuje. Pacientom s herniou sa na dva dni odporúča, aby sa obmedzili iba na kurací vývar, želé, odvar zo sušeného ovocia a bylín. Prvé dva dni teda môžu jesť iba tekuté jedlo..

Ďalej sa diéta rozširuje. Je povolené používať varené vajcia, omeletu, zeleninové polievky, obilniny z akýchkoľvek obilnín. V tomto prípade by sa výrobky mali zavádzať postupne, jeden kus za deň, a najskôr sa odporúča drviť a až potom prejsť na nespracované mechanické potraviny..

Prvé dni po oprave kýly by mali jesť tekuté jedlo

Do jedného týždňa môžete pri hernii prepnúť na pokročilejšie menu. Je však obzvlášť dôležité úplne vylúčiť výrobky, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť tvorby prietrže. Patria sem čokoládové výrobky, silná káva, alkoholické nápoje, sýtené džúsy a rýchle občerstvenie. Odporúča sa tiež opustiť mastné mäso, maslo, masť, údené mäso, kyslú smotanu. Mal by sa však zvýšiť počet ovocia a zeleniny. Obzvlášť dôležité je jesť polievky najmenej dvakrát denne.

Jesť by malo byť v malých porciách až 6-krát denne. Stravovanie a konzumácia suchého jedla je prísne zakázané.

Neexistujú teda žiadne veľmi prísne obmedzenia na prietrž. Jediným účelom terapeutickej výživy je zníženie stupňa črevného tlaku na postihnutú oblasť. Preto by ste mali jesť v malých porciách, často nejesť potraviny, ktoré vyžadujú dlhé trávenie, ako aj tie, ktoré môžu vyvolávať plynatosť a zápchu..

Odporúča sa zvýšiť počet ovocia a zeleniny spotrebovaných v pooperačnom období

Zoznam produktov

Aby sa vytvorilo menu pre pacienta, ktorý podstúpil chirurgický zákrok, je v prvom rade potrebné vyzdvihnúť produkty, ktoré sa nesmú používať v potrave. Zdôrazňujeme, že pri kýrii bez kýly sa tiež odporúča dodržiavať tento konkrétny plán výživy. Je dôležité vylúčiť všetky výrobky, ktoré spôsobujú napätie brušnej steny. Zákaz teda zahŕňa:

 • mäso s mäsom, príliš tučné, údené, vyprážané;
 • mastná ryba;
 • všetky druhy strukovín;
 • čerstvý muffin;
 • huby, marinády, konzervované potraviny;

Rôzne uhorky bude musieť byť na chvíľu obmedzené

 • koreniny, najmä s pikantnou chuťou;
 • nakladané uhorky a nakladané uhorky;
 • bohaté polievky.

Napriek skutočnosti, že zelenina a ovocie sa odporúča na konzumáciu, mali by sa vyberať s osobitnou starostlivosťou. Kapuste, reďkovke, paradajkám, cibule, mrkvi, šťave a baklažánu by ste sa mali vyhnúť najmä v surovom stave. To znamená, že je povolená uvarená mrkva alebo malé množstvo papriky alebo paradajok. Sladkosti by sa mali podľa možnosti obmedziť, pretože spôsobujú zvýšenú fermentáciu. Orechy, semená, hrozienka, slivky atď. Majú rovnaké vlastníctvo..

Čerstvé mlieko, sóda, hroznová šťava, kvas, liehoviny sú prísne zakázané.

Hroznová šťava spôsobuje zvýšenú tvorbu plynu, preto by sa mala dočasne vylúčiť zo stravy

Na prvý pohľad sa zdá, že takmer všetky produkty dennej stravy spadajú pod zákaz, ale s kompetentným prístupom k jednému lístku môžete dosiahnuť jeho rozmanitosť a zároveň výrazne zlepšiť svoju pohodu. Strava pri prietrži sa zvlášť starostlivo sleduje v prvých dňoch po zákroku. Hlavnou časťou by mali byť polievky a tekuté jedlá. Zoznam akceptovateľných liekov sa rozširuje iba so súhlasom lekára. Najvýhodnejšie sú tieto jedlá:

 • bujóny, výhodne zeleninové, môžu byť pridané s pridaním kúska predvareného mäsa, rýb;
 • polievky a prvé dni by mali byť mleté;
 • obilniny sú v prvých dňoch tiež mleté ​​a podáva sa v polotekutom stave;
 • mäso, zelenina a hydina by sa mali konzumovať po varení, pečení a pare;
 • zelenina je dôležité zohriať prvé dni, aby sa znížilo množstvo vlákniny;

Vajcia po operácii môžu byť konzumované vo varenej forme

 • vajcia sa konzumujú iba 3 až 4 dni po operácii a iba varené alebo ako omeleta.

Mimoriadny význam má pitný režim. Mali by sa spotrebovať najmenej jeden a pol litra tekutiny denne. Môže to byť dusené ovocie, odvar z bylín, želé a tak ďalej.

Prevencia zápchy

Pri prietrži je obzvlášť dôležité starostlivo monitorovať stav čreva. Pri častej zápche sa zvyšuje prietrž brucha a zvyšuje sa pravdepodobnosť jej zovretia. To isté platí pre stav po operácii. Porušenie stolice môže vyvolať komplikácie, konkrétne divergenciu švov, bolesti, krvácanie a dokonca aj sekundárnu tvorbu prietrže.

Správne zložené menu pomáha normalizovať stoličku, aby sa uľahčilo jej odstránenie. Stačí vylúčiť ražný chlieb, cestoviny, ryžu, šťouchané zemiaky, čučoriedky, brusnice a hrušky..

Každé ráno vypite pohár čistej vody, aby nedošlo k zápche.

Samostatne vyniká jednoduchou prevenciou proti zápche. Na to stačí ráno vypiť pohár studenej vody a na zvýšenie efektívnosti doň môžete pridať lyžicu rastlinného oleja. Počas celého dňa by ste mali piť čo najviac tekutiny v akejkoľvek forme. Pred spaním môžete jesť šalát zo surovej repy ochutený olejom. Šípkový vývar má vynikajúci účinok. Je užitočné používať fermentované mliečne výrobky, ovocie, ovsené vločky, celozrnný chlieb.

Starostlivé dodržiavanie diéty pomôže rýchlejšie zotaviť sa po operácii a zníži pravdepodobnosť komplikácií. Okrem toho je na základe kompetentného výberu produktov možné poskytnúť telu potrebné živiny.

Dozviete sa o vlastnostiach rehabilitačného obdobia po odstránení prietrže z videa:

Diéta po operácii na odstránenie pupočnej kýly u dospelých: pre ženy a mužov

Pupočná prietrž pred porušením je sprevádzaná úplnou absenciou bolesti a nepohodlia. Čím viac sa tým dostane, tým vyššie je riziko nepríjemných pocitov a bolesti. S rastúcim vzdelaním sa zvyšuje riziko porušenia predpisov, čo môže viesť k nekróze a peritonitíde. Pri pupočníkovej prietrži u žien a mužov je dôležité dodržiavať diétu. Vyvážená strava je tiež potrebná najmenej 2 mesiace po operácii - pupočná prietrž sa lieči iba chirurgicky.

Indikácia stravy

Diéta pre túto chorobu pomáha riešiť mnoho problémov:

 • znižuje riziko zvýšeného brušného tlaku;
 • zabraňuje nadúvaniu a zápche, ako aj pred prejedaním, ktoré vyvolávajú hlavnú príčinu patológie - nadmernému tlaku;
 • zabraňuje výskytu štiepenia, čo môže viesť k nekróze najdôležitejších orgánov.

Výživa v potrave je potrebná, keď sa zistí choroba, ako aj po jej odstránení. V nasledujúcom živote by sa mali dodržiavať zásady správnej výživy, aby sa predišlo relapsom.

Nie je možné urobiť diétne obmedzenia pre pupočnú kýlu u dospelých, ak existujú kontraindikácie: zhubné nádory, srdcové choroby v štádiu dekompenzácie, neskoré tehotenstvo a vek nad 75 rokov..

Všetci pacienti s diagnózou pupočnej kýly by mali byť vyradení z ťažkej fyzickej námahy..

Podstata a princípy výživy s prietržom

Pri diéte je hlavným cieľom obnoviť telesné funkcie a zabrániť vedľajším faktorom, aby z potravy spôsobili zlé zdravie. Pri hernii je dôležité úplne prehodnotiť prístup k jedlu. To isté platí pre stravu po operácii odstránenia pupočnej kýly u dospelých. Medzi hlavné zásady patrí:

 • Porcií. Mali by byť malé, aby sa žalúdok nepučal a netlačil na svaly. Ale môžete jesť často - až 7 krát denne.
 • Tepelné spracovanie. Varte a parte. Pečenie a dusenie je povolené - ale o niečo menej často ako prvé 2 metódy.
 • Odmietnutie korenia a korenia. Marinády s octom, korením a soľou, ako aj iné korenené prísady by nemali byť v potrave.

Pacient s diagnózou by mal sledovať hmotnosť, prestať fajčiť a alkohol.

Kýlová výživa v potrave by mala byť vyvážená, mala by obsahovať najdôležitejšie stopové prvky, vitamíny. Vyžaduje si však, aby pacient vzal seriózny prístup a opustil škodlivé výrobky, zlé návyky.

Zoznam povolených jedál a výrobkov

Pri diéte pred a po operácii na odstránenie pupočnej kýly môžu dospelí jesť:

 • polievky Mali by sa variť na zeleninovom vývare. Po operácii môžete jedlá 1-2 týždne jesť iba jedlá šťavy. Na doplnenie paliva použite maslo alebo zmes vaječného mlieka.
 • Sušený chlieb. Používajte nesladené pšeničné pečenie, sušienky.
 • Chudé mäso. Môžete si vybrať bravčovú panenku alebo iné časti bez tuku, kuracieho, morčacieho, hovädzieho mäsa. Mäso sa nedá vyprážať.
 • Kaša. Je povolené jesť ovsené vločky, pohánky, ryžu, ak nedochádza k zápche. Varená kaša by mala byť vo vode s malým prídavkom mlieka. Po prvom zákroku je potrebné drviť, potom je tu len drobivá kaša.

Vajcia sú tiež povolené - až do 1 za deň môžete omelety vyrábať pomocou 2-3 proteínov, je lepšie vylúčiť žĺtky. Ovocie by nemalo byť príliš sladké. Jablká a hrušky najlepšie fungujú. Od zvyšku si môžete pripraviť želé, želé alebo šťouchané zemiaky.

Z nápojov sa dáva prednosť slabému čaju, čerstvým zeleninovým a ovocným džúsom zriedeným vodou. Môžete piť odvar divej ruže a harmančeka.

Výživa je možné urobiť po operácii pupočnej kýly u žien a mužov zo širokej škály produktov. Dávka nebude obmedzená, ak na usporiadanie ponuky použijete všetky odporúčané produkty.

Zoznam zakázaných potravín a výrobkov

Rovnako ako v každej lekárskej strave, v strave s pupočníkovou prietržou by nemali byť žiadne produkty, ktoré:

 • spôsobiť zvýšenú tvorbu plynu a plynatosť;
 • narušiť trávenie;
 • majú vysoký obsah kalórií a obsahujú hrubé vlákno;
 • vyrobené pomocou veľkého množstva soli, konzervačných látok, aróm a farbív.

Medzi tieto výrobky patrí veľa jedál na konzumáciu, konzervované výrobky a sladkosti..

Medzi zeleninou by ste mali úplne obmedziť bielu kapustu, reďkovky, reďkovky, daikon, vodnice, všetky strukoviny a huby, ktoré sa ťažko strávia. Je zakázané jesť čerstvý a ražný chlieb, ako aj pečenie, oblátky a sladké cesto. Zakazuje sa aj mastné mäso, žilné výrobky, hus a kačica, ako aj bohaté vývary a údené mäso.

Obilniny z hrubých zŕn: proso, jačmeň a vajcia sa obmedzujú. Neodporúča sa jesť cestoviny okamžite po operácii. Do stravy však môžu byť zavádzané postupne. Hroznová a hrušková šťava, akékoľvek sýtené nápoje, kvas a pivo sú prísne zakázané.

Nemali by ste používať omáčky, najmä v obchode. Ľahké omáčky s minimálnym obsahom tuku je možné do stravy zavádzať postupne. Cesnak a cibuľu na chvíľu vylúčte, pretože môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti..

Ak je novorodencovi diagnostikovaná pupočná kýla, matka by mala dodržiavať rovnakú vyváženú stravu, ako keby mala ochorenie. Do ponuky musíte zadávať produkty pozorne a sledovať reakciu dieťaťa. Ak bola patológia odstránená u dieťaťa vo veku 5 až 7 rokov, výživa detí po pupočníkovej prietrži sa tiež nelíši od výživy dospelých..

diéta

Pred operáciou, ako aj 1 - 2 mesiace po tom, ako sa pacient môže držať niečoho podobného, ​​je toto menu:

 • Raňajky. Perfektná kaša na vode s prídavkom mliečnej omelety z pár proteínov a 1 žĺtka.
 • Desiatu. Malo by byť výživné, ale malé: 50 - 60 g nízkotučného syra, zemiaková kaša z varenej alebo pečenej zeleniny, tvaroh do 5% tuku.
 • Večera. Nevyhnutne pozostáva z ľahkej polievky, šalátu a chudého mäsa.
 • Popoludňajšie občerstvenie. Môžete si dať desiatu s ovocným šalátom alebo tvarohom.
 • Večera. Preferované sú ľahké proteíny: rybie suflé, pyré z pyrenej pary, zelený hrášok, kefír.
 • 3 hodiny pred spaním. Jedzte podávanie tvarohu alebo pohár nesladeného jogurtu.

Strava neobsahuje veľké množstvo uhľohydrátov a pacient môže byť ťažko tolerovateľný. Predovšetkým je potrebné pamätať na to, že pred chirurgickým zákrokom je nevyhnutné, aby nedošlo k komplikáciám.

Menu je možné výrazne zmeniť. Hlavnou vecou je dodržiavanie základných pravidiel. Šaláty sa môžu skladať z rôznych druhov varenej zeleniny, karfiolu, pečenej papriky a cukety. To isté platí pre mäsové výrobky - nie je potrebné jesť iba kurča.

Funkcie stravy po odstránení prietrže

V prvých dňoch po operácii musí pacient dodržiavať prísnejšie pravidlá:

 • iba tekuté jedlo na báze slabých rastlinných bujónov;
 • ak sú plyny preč, môžu sa v potrave použiť slizničné polievky s nastrúhanými obilninami;
 • po týždni, ak sa regenerácia darí, zavedie sa parná omeleta, biele mäso;
 • po 2-3 týždňoch pridajte ďalšie jedlá a prejdite na správnu výživu.

Aby sa človek po operácii cítil lepšie a trávenie bolo normálne, mal by vziať nerafinovaný rastlinný olej. Zlepší priechodnosť čriev, zabráni hromadeniu plynov a kŕčov.

Je veľmi dôležité predchádzať prejedaniu a jesť pravidelne - najmenej 5-krát denne. Je lepšie jesť 150 g každých 1,5 hodiny ako 500 každých 5. Pevné jedlo v potrave by malo byť v prvých týždňoch po operácii menšie.

Okrem vylúčenia produktov, ktoré spôsobujú tvorbu plynu, by ste mali opustiť aj jedlá, ktoré zvyšujú kyslosť žalúdka. Ak má človek zápalové procesy v črevách, musíte dodržiavať diétu dlhšie.

Systém napájania pupkovej kýly by mal byť čo najjednoduchší a najužitočnejší. Je dôležité odmietnuť prejedanie, rafinované potraviny a sódu, rovnako ako vyprážané potraviny a rýchle občerstvenie. Rovnaké pravidlá platia pre stravu po operácii. Priemerná doba na dodržiavanie takejto šetrnej stravy je 2 mesiace.

Čo môžem jesť po odstránení prietrže?

Čo môžem jesť po odstránení prietrže?

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Brušná prietrž - výčnelok brušných orgánov cez bránu prietrže. Hlavné dôvody: slabosť stien brucha a zvýšený vnútrobrušný tlak. Táto formácia sa vyskytuje u mužov a žien rôzneho veku..

Hlavným príznakom je výskyt výbežku, ktorý zmizne v polohe na chrbte. V nasledujúcich fázach je vývoj prietrže sprevádzaný bolesťou, nepríjemným pocitom, nevoľnosťou a častou zápchou.

Dôležitým bodom pri hernii brucha je správna výživa. Pomôže zmierniť pocit nepohodlia a obnoviť tráviaci systém. Budete však musieť dodržiavať diétu.

Zásady výživy

Vznik kýly znamená prechod na správnu výživu, to znamená po strave. Hlavným pravidlom je nezávislý výber výrobkov, ktorým sa najlepšie zabráni. Každý organizmus je jedinečný, a preto iba človek môže rozhodnúť, ktoré jedlo spôsobuje ťažkosti, zápchu a nadúvanie.

Lekári pri dodržiavaní diétnej výživy odporúčajú vylúčiť zo stravy:

 • Všetky mastné a vyprážané potraviny;
 • Všetky korenené alebo solené potraviny;
 • Korenie, chuťové prísady, omáčky;
 • Z nápojov: alkoholické, alkoholické, sýtené a kyslé výrobky;
 • Z jedál je potrebné opustiť údené výrobky.

Čierne čaje a silne uvarená káva sú tiež zakázané nápoje..

Všetky vyššie uvedené výrobky je potrebné opustiť, pretože ovplyvňujú zvýšenie kyslosti pažeráka. To vám umožní zvýšiť príznaky vývoja a tvorby prietrže a tiež priniesť pacientovi nepohodlie.

Strava pre brušnú prietrž vám umožňuje konzumovať nasledujúce produkty, ale iba v minimálnom množstve:

 • Mliečne výrobky;
 • Hrach a kapusta;
 • Múčne výrobky vrátane chleba;
 • zrnko vína.

pravidlá

Výživa po odstránení prietrže brucha alebo pred operáciou zahŕňa nasledujúce pravidlá:

 • Pred jedlom a po jedle sa odporúča vziať lyžicu nerafinovaného oleja alebo jednu a pol lyžice ovsenej kaše. To normalizuje činnosť čreva, vyhýba sa častej zápche;
 • Po jedle je prísne zakázané ísť spať. Odporúča sa ísť von na čerstvý vzduch alebo robiť domáce práce, ale zároveň je potrebné vyhnúť sa silnej fyzickej námahe;
 • Strava je založená na pravidelných jedlách. Preto sa odporúča používať v malých dávkach šesťkrát denne v pravidelných intervaloch;
 • Lekári odporúčajú venovať osobitnú pozornosť pevným výrobkom. Po varení by mali byť mäkké, čo im umožní voľný prechod cez gastrointestinálny trakt. V opačnom prípade by sa malo najlepším jedlám vyhnúť;
 • Počas dňa musíte vziať vodu s vysokým obsahom alkálií. Znižuje kyslosť pažeráka.

A posledné podmienky, ktoré možno s najväčšou pravdepodobnosťou považovať za radu, sú najlepšie spať na pravej strane so zdvihnutou čelnou doskou. To má pozitívny vplyv na tráviaci systém.

diéta

Pri určovaní diéty je potrebné prečiarknuť z jedál, ktoré po jedle spôsobujú plynatosť alebo iné nepríjemné pocity. Je potrebné zabezpečiť, aby bol pohyb čriev po jedle hladký a nespôsoboval ťažkosti. To všetko je potrebné na podporu optimálnej funkcie čriev..

Lekár vám pomôže pri úprave výživy! Povie vám, ktoré výrobky by sa mali zlikvidovať, aby sa dosiahol lepší účinok..

Je vhodné vzdať sa jedla tri hodiny pred spaním. Inak sa zvýši vnútrobrušný tlak, ktorý bude mať nepriaznivý vplyv na vývoj prietrže. V žiadnom prípade by ste nemali dovoliť prejedanie, pretože by to narušilo tráviaci trakt a nepriaznivo ovplyvnilo metabolizmus. Nadváha je negatívny faktor ovplyvňujúci vývoj výčnelku.

Medzi schválené a odporúčané produkty patrí:

 • jogurty
 • Polievky, vývary;
 • Maliny a hrušky majú pozitívny vplyv na stav tráviaceho systému po odstránení prietrže;
 • Ak sa táto operácia ešte nevykonala, môže sa venovať osobitná pozornosť celkovým plodinám;
 • Používanie obilnín je vítané;
 • Na doplnenie bielkovinových rezerv v tele sa odporúča tofu alebo rybí syr;
 • Všetka zelenina a ovocie. Ak sú niektoré príliš tvrdé, napríklad jablko, môžete ich nastrúhať na hrubom strúhadle. Tým sa zabráni ťažkému prehĺtaniu a ťažkému tráveniu..

Výživové menu sa musí meniť tak, aby do tela vnikli všetky užitočné látky a vitamíny. Toto diétne jedlo nemožno označiť za prísne, takže ak skutočne chcete kúsok čokolády, môžete ju jesť.

Hlavná vec nie je zneužívať!

Približné jedlá na deň:

 • Raňajky: zelený alebo bylinný čaj, nízkotučný jogurt, ovsená kaša;
 • Obed: na výber sú dve jablká alebo dve pomaranče, pohár paradajkovej šťavy. Šťava by mala byť čerstvá a pokiaľ možno bez dužiny;
 • Obed: Mäsový vývar, varené zemiaky, pečená teľačka. V prípade potreby si môžete uvariť zeleninový šalát;
 • Občerstvenie: v tejto chvíli môžete jesť niekoľko druhov ovocia a vypiť pohár čerstvej prírodnej šťavy;
 • Večera: Rastlinná príloha s hubami, mäsovými guličkami alebo dusenými mäsovými guľkami, zeleninový šalát, plátok tofu;
 • Pred spaním: pohár kefíru s nízkym obsahom tuku.

Neodporúča sa obmedzovať sa na konzumáciu jedla, ale nezabudnite, že by sa malo počítať najmenej päť jedál denne. Ak naozaj chcete jesť, môžete pred večerou alebo obedom jesť akékoľvek ovocie podľa vlastného výberu.

Recepty

Ak chcete jesť priamo s prietržom brucha, musíte sa oboznámiť s niektorými receptami na prípravu chutných a zdravých potravín..

 • Dietická polievka s pohánkou. Povinné: jedna mrkva, dva zemiaky, pol pohára pohára, cibuľa, soľ. Pohanka opláchnite, nalejte studenú vodu, zapaľujte. Do panvice pridajte strúhanú mrkvu, cibuľu a zemiaky nakrájané na malé kocky. Keď polievka začne variť, znížte množstvo plynu a nechajte variť, kým sa neuvaří. Ak je to potrebné, na dosku pridajte lyžicu tekvicového oleja;
 • Dušené hovädzie karé. Povinné: hovädzie mäso, biely chlieb, dve polievkové lyžice vody, soľ. Namočte chlieb do vody, tuk odstráňte z mäsa. Obidve prísady niekoľkokrát prešli mlynčekom na mäso a potom do mletého mäsa pridali vodu a soľ. Rád ho vyradím. Mleté mäso pripravte v karamelkách, vložte do misky z dvojitého kotla a nechajte pôsobiť dvadsať minút. Hotovú misku možno naliať maslom, ktoré sa predtým roztavilo. Odporúča sa jesť s rastlinnou prílohou;
 • Zeleninový guláš. Povinné: baklažán, paradajky, zemiaky, mrkva, cuketa, soľ. Nalejte malé množstvo vody do panvice. Vložte doň zemiaky, cukety, baklažány. Zelenina by sa mala dôkladne umyť, ošúpať a nakrájať na malé kocky. Potom do panvice vložte mrkvu a jemne nakrájané paradajky. Podľa chuti pridajte soľ. Ktorúkoľvek zo zložiek sa môže odstrániť alebo nahradiť akoukoľvek inou zeleninou okrem kapusty;
 • Zeleninový šalát. Na jej prípravu budete potrebovať: repa a mrkva. Celú zeleninu prevarte, ošúpajte, nastrúhajte a dôkladne premiešajte, potom osolte. Ak chcete, môžete ochutiť olivovým olejom.

rada

Odporúčania týkajúce sa výživy brušnej prietrže:

 • Všetky potraviny musia byť čerstvé. V obchodoch venujte pozornosť dátumom exspirácie a vyhnite sa získaniu produktov, ktorých platnosť vypršala;
 • Počas diéty sa odporúča konzumovať viac jogurtov. Odporúča sa venovať pozornosť ich zloženiu. Niektorí výrobcovia na obale označujú - mliečny výrobok. V takomto produkte je veľa ďalších prísad, preto je najlepšie ho odmietnuť kúpiť;
 • Pred spaním sa odporúča vypiť pohár kefíru. Normalizuje činnosť čriev počas spánku..

Jedenie s prietržom brucha vám nedovolí zbaviť sa výčnelku. Správna strava pred a po operácii na odstránenie výčnelku ušetrí pred niekoľkými symptómami prietrže, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú celkový stav tela..

Pravidlá výživy po odstránení pupočnej kýly u dospelých

Hlavným cieľom stravy je znížiť tlak na orgány gastrointestinálneho traktu. To sa dá dosiahnuť frakčnou výživou s malými dávkami na príjem a odstránením potravín, ktoré sú dlho stráviteľné v žalúdku, ako aj zapríčinením zápchy a zvýšenej tvorby plynu v čreve..

Foto 1. Výživa po operácii by mala byť ľahká a frakčná, aby nevytvárala tlak na orgány. Zdroj: Flickr (Alien Virals).

Dôležitosť a účel stravy po liečbe pupočnej kýly

Trvanie obdobia zotavenia závisí od mnohých faktorov (štádium patológie, vek, celkový stav pacienta) a zvyčajne trvá týždeň až šesť mesiacov. Dôležitú úlohu v procese hojenia po operácii pupočnej kýly hrá správne zvolená strava.

Menu je navrhnuté tak, aby odľahčilo tlak vyvíjaný na oblasť zošívania alebo excízie herniálneho vaku, ako aj uľahčovalo proces pohybu čriev. Musíte jesť jedlo v malých porciách najmenej 5-6 krát denne. Prvé jedlá sú prednostne zahrnuté v ponuke dvakrát denne.

Poznámka! Pri častej zápche sa zvyšuje výčnelok vláknitého prstenca a zvyšuje sa pravdepodobnosť novej prietrže, divergencie sutúr a v dôsledku toho sa objavuje aj bolesť. V niektorých prípadoch je možné vnútorné krvácanie.

Zoznam povolených produktov podľa kategórie

Na zlepšenie trávenia, posilnenie imunity a poskytnutie dôležitých živín pre telo sa odporúča:

 • Prvé jedlo. Polievky na kuracích alebo zeleninových vývaroch. Počas prvých 2 až 7 dní musia byť všetky komponenty rozdrvené a pacientovi musia byť podávané v polokvapalnej forme;
 • Bielkovinové potraviny (hydina, divina, teľacie mäso, ryby, mliečne výrobky): ryby, biela hydina a vajcia natvrdo uvarené. Proteín je potrebný na vytvorenie nového svalového tkaniva. Mäsové výrobky by sa v peci mali dusiť alebo pečiť iba so zeleninou.
 • Kaša. Mali by sa uprednostňovať ovsené alebo pohankové krúpy;
 • Zelenina. Čerstvé, môžete jesť všetku zeleninu okrem kapusty, strukovín, reďkoviek, paradajok, listov šťavy, baklažánu a cibule. Vo varenej forme je do šalátov možné pridávať mrkvu a cibuľu. V prvých dňoch je potrebné zeleninu zohriať, aby sa v nich znížil obsah hrubej vlákniny, čo zvyšuje črevnú motilitu. Surový repný šalát ochutený rastlinným olejom je ideálny spôsob, ako normalizovať pohyb čriev;
 • Kyslé mliečne výrobky (nízkotučný kefír, nízkotučný tvaroh, živé jogurty bez prídavných látok v potravinách).

Poznámka! Po operácii musí pacient sledovať pitný režim a piť najmenej 1,5 litra tekutiny denne. Môžete piť kompoty, želé, bylinné dekorácie (obzvlášť užitočné je odvar z ruží) a minerálnu vodu bez plynu.

Zoznam zakázaných výrobkov podľa kategórie

Zoznam výrobkov, ktoré môžu spôsobiť recidívu vystupovania vláknitého prstenca a vytvorenie prietrže, zahŕňa:

 • Sladkosti, orechy a semená. Čokoláda, kakao, čokoláda a cukrovinky prispievajú k zvýšenej fermentácii v črevách. Z rovnakých dôvodov patria medzi zakázané potraviny aj orechy, slnečnicové semienka, sušené hrozno a sušené slivky;
 • Čerstvé mlieko v čistej forme (kvôli veľkému množstvu tuku); Tonikové a sýtené nápoje, ako aj niektoré šťavy. Odporúča sa odmietnuť používanie kávy a silného čaju, aby nedošlo k zvýšeniu krvného tlaku, ako aj sódy a štiav, ktoré spôsobujú plynatosť;
 • Alkohol. Je potrebné vylúčiť akékoľvek nápoje a kvas obsahujúce alkohol; Rýchle občerstvenie. Je prísne zakázané jesť instantné potraviny, pretože takéto potraviny upchávajú žalúdok a spôsobujú pocit plnosti, ktorý negatívne ovplyvňuje oblasť operovanej kýly;
 • Všetky druhy strukovín, húb a kapusty, ako aj nakladaná a nakladaná zelenina;
 • Pečené potraviny. Čerstvé pečivo vrátane bieleho chleba z prémiovej pšeničnej múky je zakázané;
 • Konzervy;
 • Pikantné omáčky a koreniny;
 • Tukové mäso a bohaté vývary. Je zakázané používať tuky živočíšneho pôvodu vrátane sadlo, údené mäso, mastné mäso, kyslá smotana atď..

Poznámka! Pacienti so sklonom k ​​zápche môžu stolicu normalizovať odstránením ražného chleba, cestovín, ryže a zemiakov. Tiež sa neodporúča jesť hrušky, hrozno, brusnice a čučoriedky. Zápcha sa dá vyhnúť jedením lyžičky nerafinovaného oleja na lačný žalúdok..

Pravidlá ponuky

V prvých dňoch po operácii sa neodporúča jesť nič iné ako ľahký kurací vývar, odvar sušeného ovocia a želé..

Po 2 až 3 dňoch je možné do stravy opatrne zaviesť uvarené vajcia, kuracie a rybie pasty, zeleninové polievky, obilniny, varenú zeleninu, strúhané v mixéri na polotekutú konzistenciu..

Poznámka! Každý deň je možné pridať iba jeden ďalší produkt.!

Raňajky by mali byť najvýdatnejšie a večera by mala byť najľahšia. Vďaka tejto diéte môžete dosiahnuť normálnu peristaltiku a ráno si zvyknúť na stolicu. Sladké ovocie a nápoje s medom uľahčujú pohyb čriev.

To je dôležité! Hlavnou úlohou pri zostavovaní ponuky je normalizácia konzistencie stolice. Je potrebné vziať do úvahy reakciu tela pacienta na konkrétny výrobok, vykonať zápisy do denníka a vykonať vhodné úpravy stravy.

Po prebudení sa odporúča vypiť pohár tekutiny: teplo na riedenie krvi a všeobecné čistenie tela toxínov alebo nachladnutie pre ľudí so sklonom k ​​zápche.

Foto 2. Porcie počas stravovania by mali byť malé. Zdroj: Flickr (Christin Bela).

Týždenné menu

pondelok:

 • Raňajky. Ovsená kaša s prídavkom čajovej lyžičky medu, mierne uvarený čaj;
 • Desiatu. 150 g bezmästého tvarohu a pohár jogurtu;
 • Večera. Rezancová polievka s kuracím vývarom, rybami, ryžou a želé;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Varené vajcia a kompót;
 • Večera. Pohanková kaša, nastrúhaná repa ochutená rastlinným olejom, ako aj hydina.

utorok:

 • Raňajky. Ovsené vločky Hercules, sušienky, kávový nápoj z čakanky;
 • Desiatu. Jogurt s plátkom chleba sušeného v hriankovači;
 • Večera. Polievka na zeleninovom vývare, teľacie mäso, zeleninový šalát, pohár zeleného čaju;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Sušené ovocie dusené vriacou vodou a vajcom mäkko prevareným;
 • Na večeru. Pečené zemiaky s rybami, odvar z ruží.

streda:

 • Raňajky. Pohanková kaša, varená v mlieku, slabý čaj s medom, kúsok sušeného chleba s džemom;
 • Desiatu. Jogurt s sušienkami;
 • Večera. Zeleninová polievka, kotleta, čerstvý zeleninový šalát, kompot;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Tekutá krupica s prídavkom medu;
 • Na večeru. Varené vajce, repa šalát s olivovým olejom.

štvrtok:

Raňajky. Nízkotučný tvaroh s medom, krajec chleba s džemom a pohárik vývaru z ružových bokov;

 • Desiatu. Vajce a jogurty s mäkkým varom;
 • Večera. Kuracie rezancová polievka, pohanková kaša, kúsok hydinového mäsa, šalát z varenej zeleniny, slabý čaj;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Galetny cookies a pohár kefíru;
 • Na večeru. Kotleta a čerstvý zeleninový šalát.

piatok:

 • Raňajky. Obilniny. Čakankový nápoj s medom;
 • Desiatu. Banana;
 • Večera. Zeleninová polievka, ryžová kaša, varené ryby, zeleninový šalát, kompot;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Plátok sušeného chleba s džemom a želé;
 • Na večeru. Čerstvý repný šalát s olivovým olejom, kúsok pečenej ryby.

sobota:

 • Raňajky. Pohanková kaša ochutená mliekom, slabý čaj;
 • Desiatu. Jablko;
 • Večera. Zeleninová polievka, biela hydina, ryžová kaša, čerstvý zeleninový šalát. kompót;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Krajec chleba s medom a jogurtom;
 • Večera. Ovsená kaša so sušeným ovocím.

nedeľa:

 • Raňajky. Beztukový tvaroh, vajcia s mäkkým varom, čaj;
 • Desiatu. Toasty s džemom a želé;
 • Večera. Polievka na hydinovom vývare s vermicelli, pečené zemiaky so zeleninou a rybami, dusené ovocie;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Cookies a nie silný čaj;
 • Večera. Pohanka a repa šalát.

Menu je vypracované prísne individuálne, pričom sa berie do úvahy charakteristika reakcie tela na určité kategórie výrobkov.

Diéta po prietrži

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Diéta po hernii - po chirurgickom odstránení patologického výčnelku - neznamená také prísne stravovacie obmedzenia, ako napríklad po operáciách tráviaceho traktu a gastrointestinálneho traktu..

Hlavným cieľom, ktorý strava sleduje po odstránení prietrže, je minimalizovať črevný tlak v oblasti chirurgického zákroku. To sa dá dosiahnuť pomocou racionálnej frakčnej výživy a vylúčením produktov z nej, ktoré predlžujú proces trávenia potravy, spôsobujú zvýšenú tvorbu a hromadenie plynov v čreve a tiež prispievajú k zápche, t.j..

Diéta po odstránení kýly: pupočnej, trieslovej a brušnej

V prvých dňoch po operácii a počas celého rehabilitačného obdobia existuje diéta po odstránení brušnej prietrže, diéta po odstránení pupočnej kýly, ako aj diéta po odstránení prietrže brucha (brušnej prietrže). Tieto diéty sa nelíšia.

Už sme hovorili o odporúčaných a kontraindikovaných výrobkoch a teraz pár slov o lekárskej strave č. 0v, ktorá je tiež definovaná ako chirurgická strava 1b. To je presne ten druh výživy, ktorý je z hľadiska lekárov najvhodnejší ako strava po odstránení prietrže.

Pri tejto strave by ste mali jesť až 6-krát počas dňa; celková energetická hodnota by mala byť asi 2400 kcal. Podľa denného chemického zloženia vyzerá strava po prietrži takto: nie viac ako 90 g bielkovín, asi 70 g tuku, 300 - 350 g uhľohydrátov, stolová soľ - do 10 g, tekutina (vo forme vody) - najmenej 1,5 l.

Diéta menu po hernii

Po zvážení odporúčaných produktov a vylúčení kontraindikovaných produktov môže diétne menu po hernii (pupočnej, trieslovej alebo brušnej) vyzerať takto:

 • Na raňajky: ryžová kaša na vode v polovici s mliekom, slabý čaj s medom.
 • Na obed: nízkotučný tvaroh s kyslou smotanou.
 • Na obed: kuracie polievka s rezancami, parné ryby s bramborovou kašou, kompót.
 • Popoludňajšie občerstvenie: želé.
 • Na večeru: parmica s pohánkovou kašou, mrkvový šalát s olivovým olejom.

Druhá možnosť ponuky dňa:

 • Na raňajky: ovsená kaša, kávový nápoj s čakankou, sušienky.
 • Na obed: vajcia s mäkkým varom, čaj, kúsok sušeného chleba.
 • Na obed: zeleninová polievka, teľacie mäso so šalátom, zelený čaj.
 • Na popoludňajšie občerstvenie: sušené ovocie dusené vriacou vodou.
 • Na večeru: zemiakový kastrol s uvarenou morkou, vývar divej ruže.

Tretia možnosť ponuky:

 • Na raňajky: pohanková kaša s mliekom, čajom, chlieb s ovocným džemom.
 • Na obed: čaj so sušienkami.
 • Na obed: zemiaková kaša, varené kuracie mäso so zeleninou, kompót.

Popoludňajšie občerstvenie: kefir.

Na večeru: cestoviny so syrom, zeleninový šalát, vývar z ruží.

Príspevky kýly po hernii

Príprava jedál s použitím receptov stravy po hernii by sa mala uskutočňovať v pare (alebo v dvojitom kotli) varením alebo dusením. Na toaletné polievky je lepšie nepoužívať tradičnú pasiváciu cibule s koreňovou zeleninou.

Kuracie polievka so syrom

Na varenie tejto polievky budete potrebovať 300 g kurčaťa (1,2 litra vody), 2 zemiaky, malú mrkvu, 100 syrov (alebo smotanový syr), trochu petržlenu.

Varí sa slabý kurací vývar s celou mrkvou; na konci prípravy sa vyberie mäso a mrkva: na druhé sa použije uvarené kurča a mrkva sa naseká a vráti na panvicu. Pridajú sa jemne nakrájané zemiaky a varenie pokračuje, až kým sa zemiaky nevaria. Syr (alebo syr) sa strúha a za stáleho miešania sa umiestni do vývaru.

Polievka bude hotová, keď sa syr úplne roztopí. Zostáva vložiť jemne nakrájanú zeleninu a panvicu uzavrieť vekom. Po 10 minútach sa môže kuracia polievka so syrom naliať na taniere.

Cuketa polievka

Na túto polievku potrebujete dve malé mladé cukety, ošúpané a nakrájané na kocky, dajte malú mrkvu nastrúhanú na jemnom strúhadle do slanej vriacej vody (asi 1 liter) a varte 10 minút. Potom nalejte pol pohára premytej ryže na panvicu a varte, kým ryža nevarí. Na konci varenia vložte polievku 60 g masla a nakrájanú kôprom (polievková lyžica).

Vermicelli polievka pre diéty

Na 1-1,2 litra slabého vývaru alebo vody budete potrebovať 2 zemiaky, 1 mrkvu, 140 g najtenších vermicelli, 50 g masla, surové kuracie vajce a zelené.

Lúpané zemiaky a strúhaná mrkva sa umiestnia do vriaceho vývaru alebo nasolenej vody. Zelenina by sa mala variť asi 15 minút, potom sa do panvice naleje vermicelli a vloží sa maslo. Keď sa polievka opäť uvarí, za stáleho miešania sa do nej zavedie rozbité vajíčko a polievka sa varí ďalšie 2 minúty. Keď sa podáva v tanieri, môžete dať trochu zelenej a kyslej smotany.

Strava po prietrži vám pomôže ľahko preniesť obdobie zotavenia po operácii. Preto je nevyhnutné prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy zamerané na čo najrýchlejšie hojenie švov a predchádzanie negatívnym následkom..

Čo nemôžete jesť po prietrži?

To, čo nie je možné jesť po prietrži, vedie buď k nadmernej tvorbe plynu alebo k zápche. Medzi takéto výrobky patria: všetky strukoviny; mastné mäso a ryby; údené mäso a marinády; huby; ražný chlieb, otrubový chlieb a jemné pečivo vyrobené z kysnutého cesta.

Neodporúča sa do stravy zaradiť obilniny z jačmeňa, kukuričnej krupice a proso; vajcia natvrdo; plnotučné mlieko, smotana a zmrzlina. Nemôžete jesť bohaté a tučné polievky; koreniny a horúce omáčky; solená a nakladaná zelenina; sladkosti a pečivo, ako aj hrozienka, sušené slivky, sušené marhule, orechy a semená.

Po odstránení prietrže neodporúča strava zeleniny konzumovať všetky druhy kapusty, reďkovky, reďkovky, paradajky, baklažán, papriku, šťavu, špenát, cibuľu a cesnak. Pretože mrkva (rovnako ako celá koreňová zelenina) obsahuje hrubú vlákninu, nemusí sa v surovej forme ani dočasne konzumovať, pretože vláknina z potravy zvyšuje črevnú pohyblivosť. A tomu - v prítomnosti švov po odstránení prietrže - sa musí všetkými prostriedkami vyhnúť.

Z ovocia, hrušiek, jabĺk, hrozna, banánov a broskýň je kontraindikované. Po odstránení kýly nemôžete piť sýtené nápoje, silnú čajovú a čiernu kávu, kakao a čerstvé mlieko, jablkové a hroznové šťavy, kvas, pivo, alkoholické nápoje. Voda by sa však mala konzumovať až do 1,5 litra denne - aby nedochádzalo k zápche.

Čo môžem jesť po hernii?

Po operácii lekár rozhodne odporučí, čo môžete jesť po prietrži. Do niekoľkých dní po chirurgickom zákroku, až do odstránenia stehov, by sa mali konzumovať iba tekuté a polotekuté potraviny: nízkotučné vývary, zeleninová polievka, polotekuté obilniny, želé, tvaroh, varené a parné jedlá zo chudého mäsa, hydiny a rýb. Môžete jesť až 75 g bielych sušienok počas dňa a jedenkrát denne - vajcia s mäkkým varom alebo dusená omeleta.

Pri určovaní, ktorá strava po prietrži je vhodná pre pacienta, je však potrebné zohľadniť individuálne vlastnosti jeho tela. Takže, ak existujú problémy s včasnými pohybmi čriev (tendencia k zápche), nemali by ste predpisovať iba drvené jedlo vo forme slizníc a šťouchaných obilnín (predovšetkým ryže), pretože práve taká strava spomaľuje pohyb čriev..

Po odporučení diéty obsahujúcej značné množstvo rastlinnej vlákniny po odstránení kýly lekári zabezpečia, aby operovaný pacient nenarušoval tráviaci systém. Tu však treba mať na pamäti, že u všetkých ľudí nadbytok hrubej vlákniny v potravinách prispieva k zvýšeniu množstva trusu a pre mnohých to spôsobuje nadúvanie a zvýšenú produkciu plynu..

Je dôležité to vedieť!

Táto anomália sa vyskytuje pomerne často a je charakteristickejšia pre mužov. Bola jej pridelená kód pre ICD 10 - K40, trieda XI (choroby tráviaceho ústrojenstva).

Diéta po odstránení pupočnej kýly u dospelých: vlastnosti prípravy terapeutickej stravy

Umbilická hernia je útvar v pupku herniálneho vaku. Najčastejšie sa lieči chirurgicky. Dôležitým opatrením je dodržiavanie špeciálnej diéty.

Diéta je zameraná na zmiernenie stavu pacienta, prevenciu nadúvania a zápchy. Zvážte, čo to je.

Z nášho článku sa dozviete všetko o pravidlách diéty po odstránení pupočnej kýly u dospelých žien a mužov, aké odporúčania lekári dávajú pri zostavovaní terapeutickej stravy po takejto operácii.

Po vymenovaní

Pri pupočníkovej prietrži sa obvykle indikuje chirurgický zákrok. Pred ňou sa uskutočňuje konzervatívna terapia, ktorej mierou môže byť špeciálna diéta zameraná na odbremenenie od postihnutej oblasti a zažívacieho traktu..

Po odstránení kýly sa odporúča strava 1B. Výživa je zameraná na zlepšenie stavu, uľahčenie zažívacieho traktu, normalizáciu hmotnosti.

Základné princípy

Strava bude založená na nasledujúcich zásadách:

  Musíte jesť často a v malých porciách - 5 alebo viackrát.

Posledná dávka by mala byť najneskôr 3 hodiny pred spaním.

Je dôležité vyhnúť sa prejedaniu a nesmie byť horizontálne bezprostredne po jedle.

Konzumácia alkoholu je vylúčená.

Vylúčené sú ťažko stráviteľné potraviny: mastné, vyprážané, hrubé potraviny, žiaruvzdorné tuky.

V strave nie je jedlo, ktoré vyvoláva plynatosť a nadúvanie, môže spôsobiť zápchu.

V prípade nadváhy by sa mal denný príjem kalórií znížiť.

Smaženie jedla sa neodporúča. Môžete to dusiť, variť, piecť, naparovať.

Účinok na telo

Hlavným cieľom dodržiavania diéty je zmierniť stav pacienta a zabrániť zápche a nadúvaniu, ktoré ho zhoršuje. Preto sú vylúčené potraviny, ktoré vyvolávajú plynatosť.

Obezita je faktorom progresie akéhokoľvek typu prietrže, pretože výživa je tiež zameraná na normalizáciu telesnej hmotnosti..

Výhody, nevýhody a kontraindikácie

Z výhod terapeutickej stravy je potrebné poznamenať, že šetrí tráviaci trakt, pomáha bojovať proti nadúvaniu a cíti sa lepšie..

Obmedzenie jednoduchých uhľohydrátov však nie je každému dobre tolerované. A prvýkrát po zavedení zákazov bude ich skutočne veľa.

Vzorové menu

Princípy návrhu menu sa nebudú líšiť pre mužov a ženy. Napriek veľkému počtu zákazov to môžete urobiť tak, aby bol dostatočne zaujímavý a vyvážený.

Veľkosť podania sa určuje individuálne, ale musí byť taká, aby ste zostali plní a nepociťovali žiadnu závažnosť. Zoberme si príklad týždenného menu.

Deň 1:

  Raňajky - krupica v nízkotučnom mlieku, marshmallows (bez ďalších prísad), čierny čaj.

Obed - pár banánov.

Obed - vyprážaná ryžová polievka na báze nízkotučného kuracích vývarov.

Snack - nesladené sušienky s čajom.

Večera - dusené hovädzie mäso so zeleninou.

Neskorá večera - nízkotučný kefír s bylinkami a zázvorom.

Deň 2:

  Raňajky - omeleta s prídavkom nízkotučného syra, pastilka, zelený čaj.

2. raňajky - nízkotučný tvaroh s trochou džemu.

Kotlety z chudého hovädzieho mäsa, dusené zemiaky bez masla.

Snack - šalát z uhoriek, papriky, byliniek s kefírovým dresingom.

Večera - plnená paprika (môžete použiť kombináciu kuracieho a hovädzieho mäsa s nízkym obsahom tuku).

Neskorá večera - domáce mliečne želé.

Deň 3:

  Raňajky - sendvič s uhorkou a nízkotučným syrom, čajom a mäkkými sušienkami.

Obed - jablká pečené s medom.

Obed - nízkotučné červené ucho, chlieb.

Snack - levanduľová rolka s vareným kuracím mäsom, paprikou, uhorkou.

Večera - pečený hovädzí steak s nízkym obsahom tuku, zelený zeleninový šalát (nepoužívajte dresing).

Neskorá večera - vaječný bielok omeleta.

Deň 4:

  Raňajky - pohánka s mliekom, vajcom, čajom.

2. raňajky - tvaroh, pohár šťavy.

Obed - zeleninová polievka, varené kurča, kaviár z cukety.

Večera - zemiaková kaša, rybie koláče, čaj.

Deň 5:

  Raňajky - vajíčko nealko, 100 g tvarohu, čaj.

Obed - banán, želé alebo želé.

Obed - polievka s kuracím alebo zeleninovým vývarom s prídavkom obilnín, kuracie kotlety, dusená kaša, zeleninový šalát ochutený olivovým olejom.

Ľahké pečené jablko, teplý sušený ovocný čaj.

Večera - pečená alebo varená ryba, varená zelenina, pár plátkov čierneho chleba.

Pred spaním - 100 g tvarohu, hrsť sušených sliviek alebo hrozienok.

Deň 6:

  Raňajky - Hercules ovsená kaša na vode s pridaním sušeného ovocia, šípkový vývar.

2. raňajky - ovocie.

Obed - teľacie vývar s trochou cereálie, varená zelenina, kuracie knedle.

Omeleta zo svačiniek vyrobená z bielkovín.

Večera - dusené kotlety z nízkotučných rýb, zeleninový šalát oblečený v olivovom oleji, jablko pečené bez šupky.

V noci môžete vypiť pohár ryazhenky.

Deň 7:

  Raňajky - ovsená kaša na vode, vajce, čaj.

Druhé raňajky - zeleninové pyré, džús.

Obed - zeleninová polievka, šalát z povolenej zeleniny, varené kurča.

Občerstvenie - ovocný šalát.

Večera - pár dusených rybích koláčov, cuketového pyré, čaju.

Povolené a zakázané produkty

Strava je založená na týchto výrobkoch:

  Zelenina a zelenina, ktoré nezvyšujú produkciu plynu - cuketa, zemiaky, repa, tekvica.

Z obilnín pohanky, krupice, ovsenej múky a bielej ryže sú povolené.

Pšeničný chlieb odporúčame.

Z cukroviniek povolené želé.

V obmedzenom množstve môžete konzumovať med, cukor, mlieko a omáčky z kyslej smotany.

Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku sú povolené - mlieko, kefír, tvaroh, jogurt, kyslá smotana, smotana.

Z mäsa môžete jesť varené teľacie mäso, hovädzie mäso, králik, kuracie mäso, morčacie mäso.

Maslo - s mierou.

Voda bez plynu, zelený čaj, džús, želé, šípkový vývar.

Z potravy sú vylúčené tieto potraviny:

  Alkohol, kvas, sýtené nápoje, hrušková šťava, sušené ovocné kompóty, káva.

Korenie, korenie. Soľ a cukor - Limited.

Maslové cesto, čerstvý biely chlieb, pečivo.

Rybie bujóny, šľachovité mäso, huby.

Krúpy z krupice jačmeňa a pšenice, cestoviny.

Plynovanie zeleniny - reďkovky, kapusta, repa, strukoviny, kukurica, hrach.

Mrkva, špargľa, lúpané zemiaky.

Hrozno, jablká, slivky.

Odporúčania týkajúce sa dodržiavania, trvanie

Odborníci vám okrem toho odporúčajú zvážiť nasledujúce odporúčania:

  Je dôležité piť dostatok tekutín.

Odstráňte akýkoľvek stres, ktorý zvyšuje vnútro-brušný tlak.

V prípade nadváhy by sa mali denné kalórie znižovať.

Pri výbere menu sa berú do úvahy individuálne vlastnosti tela. Ak existuje tendencia k nadúvaniu vylúčených potravín, v ktorých je veľa vlákniny. Pri častých zápchách sú obmedzené sťahujúce jedlá - sušené ovocie, ryža, hrášok, dobre uvarený čaj.

Trvanie stravy určuje odborník. Počas prvých týždňov po diagnostikovaní hernie a potom po chirurgickom zákroku sa dodržiavajú prísne obmedzenia.

Umbilická hernia je pomerne vážna patológia, ktorá, pokiaľ sa nelieči, spôsobuje vážne komplikácie.

Preto musí pacient pristupovať k svojmu zdraviu zodpovedne, nezanedbávať odporúčania odborníkov, riadiť sa stravou.

Aké potraviny môžem jesť po odstránení slabinovej prietrže?

Chirurgia je pre telo vždy stresom, a preto musí pacient splniť všetky požiadavky ošetrujúceho lekára, aby sa v budúcnosti predišlo komplikáciám a poruchám v tele. Osobitná pozornosť by sa mala venovať výžive, pretože niektoré výrobky môžu mať zlý účinok..

Pri vykonávaní operácie na odstránenie ingínovej prietrže u mužov, žien alebo dieťaťa je dôležité zaobchádzať so stravou veľmi zodpovedne. Je potrebné dodržiavať niekoľko všeobecných odporúčaní:

 • na určité obdobie noste špeciálny obväz;
 • Počas rehabilitácie je potrebné vylúčiť fyzickú aktivitu a stres;
 • úplné opustenie alkoholu a fajčenie;
 • strava po operácii triesloviny prietrže.

Iba komplexný prístup úplne obnoví zdravie a vráti pacienta do plnohodnotného životného štýlu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo môžete jesť po operácii na odstránenie ingvinálnej prietrže, a tiež o tom, ktorá výživa sa stane najúčinnejšou počas rehabilitačného obdobia.

Ako jesť v deň operácie

Chirurgický zákrok na odstránenie trieslovej prietrže je častým javom, existuje však určitý postup prípravy, ktorý musia dodržiavať všetci pacienti. Táto fáza je veľmi dôležitá, pretože umožní telu pripraviť sa na operáciu a podstúpiť operáciu bez komplikácií. Odborníci v deň operácie odporúčajú:

 • vypite asi 2 litre vody, ale bez plynu;
 • vylúčte zo stravy soľ, aby ste v budúcnosti zabránili opuchom;
 • vytvorte si vlastné menu, v ktorom nebudú žiadne vysokokalorické potraviny (mastné potraviny). Jedlá, ktoré budú v deň výživy na jedálnom lístku, by sa mali pripravovať vo forme polievky alebo pyré z pyré. Polievky by nemali spôsobovať kvasenie, mali by byť teplé a dostatočne tekuté;
 • jedlo by sa malo brať po častiach - 5-8 krát denne av malých porciách;

Prvý deň sú povolené nasledujúce produkty:

 • bobule a ovocné šťavy, ako aj kompotové alebo domáce ovocné nápoje;
 • domáce želé;
 • bujóny: hovädzie, rybie, kuracie alebo morčacie mäso;
 • Kuracie vajcia s mäkkým varom
 • maslo v obmedzenom množstve;
 • pitná voda bez plynu alebo čaju.

Po operácii sa pacient bude cítiť veľmi slabý a na obnovenie sily je lepšie používať produkty prírodného pôvodu. Tým sa urýchli telo pacienta získať dostatok vitamínov a minerálov na regeneráciu.

Poradie výživy deň po operácii

Po odstránení slabinovej prietrže začne pacient potrebnú potravu nasledujúci deň. Ak sa človek začne cítiť hlad, potom potrebuje jeho telo určité množstvo kalórií, aby obnovil všetky svoje funkcie.

Na druhý deň by výživa mala byť viac kalorická a nasýtená ako v prvý deň. V tejto súvislosti by mal pacient dodržiavať tieto odporúčania:

 • používať iba povolený zoznam výrobkov pre potraviny s výnimkou potravín, ktoré zvyšujú úroveň tvorby plynu v čreve;
 • je lepšie sa kúpať v malých dávkach - až 6-krát denne;
 • by mali byť zavedené do stravy: mäsové bujóny, džúsy a jedlá nasýtené vitamínmi.

Svoju stravu môžete doplniť nasledujúcimi jedlami:

 • do ovocných štiav by sa mali pridávať ovocné šťavy;
 • mäsové bujóny by mali byť doplnené zelení a mali by sa k nim pridávať obilniny. Môže sa nahradiť zeleninovou polievkou;
 • mliečne obilniny, tekuté, s prídavkom malého množstva masla.

Diéta v rehabilitačnom období po operácii

Po niekoľkých dňoch od operácie sa telo pacienta rýchlo zotaví a vráti sa do normálneho životného štýlu. Počas operácie míňa veľké množstvo energie a následne potrebuje získať ďalšie kalórie. Jedlo, ktoré sa odporúča počas tohto obdobia, by malo byť čo najbližšie k bežnej strave, s výnimkou určitých skupín potravín. Faktom je, že ťažké jedlo môže mať negatívny vplyv na činnosť čriev, ktoré by sa nemali naložiť v prvých dňoch. Do stravy by sa mali zaviesť aj tieto skupiny výrobkov:

 • mliečne polievky s obilninami alebo rezancami, do ktorých môžete pridať malé množstvo masla;
 • pečivo tvarohu s ovocím alebo obilninami;
 • rôzne mliečne výrobky (jogurt, kefír, fermentované pečené mlieko);
 • varené alebo dusené mäso (najlepšie je jesť chudé mäso, kuracie alebo morčacie mäso);
 • sušienky bieleho chleba;
 • ovocie a zelenina, ktoré nepovedú k zvýšenej tvorbe plynu.

Potraviny, ktoré sa neodporúčajú po operácii, sa neodporúčajú.

Diéta po operácii trieslovej kýly je povinná. Pacient môže počas rehabilitácie nezávisle regulovať príjem potravy a vytvoriť si menu, musí však pamätať na to, že niektoré potraviny by sa nemali konzumovať. Zoznam podobných výrobkov obsahuje:

 • mastné mäso - bravčové alebo jahňacie;
 • Potraviny v konzervách;
 • kukurica alebo strukoviny;
 • huby.

Tie obsahujú:

 • údené a vyprážané jedlá;
 • pečenie;
 • akékoľvek omáčky a horúce koreniny;
 • čierny chlieb;
 • mlieko;
 • pivo, sýtené nápoje, energia, kvas;

Okrem toho existuje negatívna reakcia na niektoré výrobky, ak sa konzumujú bezprostredne po operácii, v budúcnosti však môžu byť bezpečne zavedené do stravy. Do tejto skupiny patria: obilniny (perla alebo pšenica), sladkosti a sladkosti, vajcia, zelenina (reďkovky, paprika, paradajky), ovocie (hrozno, banán, broskyňa), ako aj nápoje - čaj alebo káva.

Iba správna výživa umožní pacientovi, ktorý podstúpil chirurgický zákrok, sa úplne zotaviť a vrátiť sa k normálnemu životnému štýlu. Ak budete postupovať podľa všetkých odporúčaní lekára, zotavenie bude trvať krátku dobu..

Čo môžem jesť po odstránení prietrže?

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Brušná prietrž - výčnelok brušných orgánov cez bránu prietrže. Hlavné dôvody: slabosť stien brucha a zvýšený vnútrobrušný tlak. Táto formácia sa vyskytuje u mužov a žien rôzneho veku..

Hlavným príznakom je výskyt výbežku, ktorý zmizne v polohe na chrbte. V nasledujúcich fázach je vývoj prietrže sprevádzaný bolesťou, nepríjemným pocitom, nevoľnosťou a častou zápchou.

Dôležitým bodom pri hernii brucha je správna výživa. Pomôže zmierniť pocit nepohodlia a obnoviť tráviaci systém. Budete však musieť dodržiavať diétu.

Zásady výživy

Vznik kýly znamená prechod na správnu výživu, to znamená po strave. Hlavným pravidlom je nezávislý výber výrobkov, ktorým sa najlepšie zabráni. Každý organizmus je jedinečný, a preto iba človek môže rozhodnúť, ktoré jedlo spôsobuje ťažkosti, zápchu a nadúvanie.

Lekári pri dodržiavaní diétnej výživy odporúčajú vylúčiť zo stravy:

 • Všetky mastné a vyprážané potraviny;
 • Všetky korenené alebo solené potraviny;
 • Korenie, chuťové prísady, omáčky;
 • Z nápojov: alkoholické, alkoholické, sýtené a kyslé výrobky;
 • Z jedál je potrebné opustiť údené výrobky.

Čierne čaje a silne uvarená káva sú tiež zakázané nápoje..

Všetky vyššie uvedené výrobky je potrebné opustiť, pretože ovplyvňujú zvýšenie kyslosti pažeráka. To vám umožní zvýšiť príznaky vývoja a tvorby prietrže a tiež priniesť pacientovi nepohodlie.

Strava pre brušnú prietrž vám umožňuje konzumovať nasledujúce produkty, ale iba v minimálnom množstve:

 • Mliečne výrobky;
 • Hrach a kapusta;
 • Múčne výrobky vrátane chleba;
 • zrnko vína.

pravidlá

Výživa po odstránení prietrže brucha alebo pred operáciou zahŕňa nasledujúce pravidlá:

 • Pred jedlom a po jedle sa odporúča vziať lyžicu nerafinovaného oleja alebo jednu a pol lyžice ovsenej kaše. To normalizuje činnosť čreva, vyhýba sa častej zápche;
 • Po jedle je prísne zakázané ísť spať. Odporúča sa ísť von na čerstvý vzduch alebo robiť domáce práce, ale zároveň je potrebné vyhnúť sa silnej fyzickej námahe;
 • Strava je založená na pravidelných jedlách. Preto sa odporúča používať v malých dávkach šesťkrát denne v pravidelných intervaloch;
 • Lekári odporúčajú venovať osobitnú pozornosť pevným výrobkom. Po varení by mali byť mäkké, čo im umožní voľný prechod cez gastrointestinálny trakt. V opačnom prípade by sa malo najlepším jedlám vyhnúť;
 • Počas dňa musíte vziať vodu s vysokým obsahom alkálií. Znižuje kyslosť pažeráka.

A posledné podmienky, ktoré možno s najväčšou pravdepodobnosťou považovať za radu, sú najlepšie spať na pravej strane so zdvihnutou čelnou doskou. To má pozitívny vplyv na tráviaci systém.

diéta

Pri určovaní diéty je potrebné prečiarknuť z jedál, ktoré po jedle spôsobujú plynatosť alebo iné nepríjemné pocity. Je potrebné zabezpečiť, aby bol pohyb čriev po jedle hladký a nespôsoboval ťažkosti. To všetko je potrebné na podporu optimálnej funkcie čriev..

Lekár vám pomôže pri úprave výživy! Povie vám, ktoré výrobky by sa mali zlikvidovať, aby sa dosiahol lepší účinok..

Je vhodné vzdať sa jedla tri hodiny pred spaním. Inak sa zvýši vnútrobrušný tlak, ktorý bude mať nepriaznivý vplyv na vývoj prietrže. V žiadnom prípade by ste nemali dovoliť prejedanie, pretože by to narušilo tráviaci trakt a nepriaznivo ovplyvnilo metabolizmus. Nadváha je negatívny faktor ovplyvňujúci vývoj výčnelku.

Medzi schválené a odporúčané produkty patrí:

 • jogurty
 • Polievky, vývary;
 • Maliny a hrušky majú pozitívny vplyv na stav tráviaceho systému po odstránení prietrže;
 • Ak sa táto operácia ešte nevykonala, môže sa venovať osobitná pozornosť celkovým plodinám;
 • Používanie obilnín je vítané;
 • Na doplnenie bielkovinových rezerv v tele sa odporúča tofu alebo rybí syr;
 • Všetka zelenina a ovocie. Ak sú niektoré príliš tvrdé, napríklad jablko, môžete ich nastrúhať na hrubom strúhadle. Tým sa zabráni ťažkému prehĺtaniu a ťažkému tráveniu..

Výživové menu sa musí meniť tak, aby do tela vnikli všetky užitočné látky a vitamíny. Toto diétne jedlo nemožno označiť za prísne, takže ak skutočne chcete kúsok čokolády, môžete ju jesť.

Hlavná vec nie je zneužívať!

Približné jedlá na deň:

 • Raňajky: zelený alebo bylinný čaj, nízkotučný jogurt, ovsená kaša;
 • Obed: na výber sú dve jablká alebo dve pomaranče, pohár paradajkovej šťavy. Šťava by mala byť čerstvá a pokiaľ možno bez dužiny;
 • Obed: Mäsový vývar, varené zemiaky, pečená teľačka. V prípade potreby si môžete uvariť zeleninový šalát;
 • Občerstvenie: v tejto chvíli môžete jesť niekoľko druhov ovocia a vypiť pohár čerstvej prírodnej šťavy;
 • Večera: Rastlinná príloha s hubami, mäsovými guličkami alebo dusenými mäsovými guľkami, zeleninový šalát, plátok tofu;
 • Pred spaním: pohár kefíru s nízkym obsahom tuku.

Neodporúča sa obmedzovať sa na konzumáciu jedla, ale nezabudnite, že by sa malo počítať najmenej päť jedál denne. Ak naozaj chcete jesť, môžete pred večerou alebo obedom jesť akékoľvek ovocie podľa vlastného výberu.

Recepty

Ak chcete jesť priamo s prietržom brucha, musíte sa oboznámiť s niektorými receptami na prípravu chutných a zdravých potravín..

 • Dietická polievka s pohánkou. Povinné: jedna mrkva, dva zemiaky, pol pohára pohára, cibuľa, soľ. Pohanka opláchnite, nalejte studenú vodu, zapaľujte. Do panvice pridajte strúhanú mrkvu, cibuľu a zemiaky nakrájané na malé kocky. Keď polievka začne variť, znížte množstvo plynu a nechajte variť, kým sa neuvaří. Ak je to potrebné, na dosku pridajte lyžicu tekvicového oleja;
 • Dušené hovädzie karé. Povinné: hovädzie mäso, biely chlieb, dve polievkové lyžice vody, soľ. Namočte chlieb do vody, tuk odstráňte z mäsa. Obidve prísady niekoľkokrát prešli mlynčekom na mäso a potom do mletého mäsa pridali vodu a soľ. Rád ho vyradím. Mleté mäso pripravte v karamelkách, vložte do misky z dvojitého kotla a nechajte pôsobiť dvadsať minút. Hotovú misku možno naliať maslom, ktoré sa predtým roztavilo. Odporúča sa jesť s rastlinnou prílohou;
 • Zeleninový guláš. Povinné: baklažán, paradajky, zemiaky, mrkva, cuketa, soľ. Nalejte malé množstvo vody do panvice. Vložte doň zemiaky, cukety, baklažány. Zelenina by sa mala dôkladne umyť, ošúpať a nakrájať na malé kocky. Potom do panvice vložte mrkvu a jemne nakrájané paradajky. Podľa chuti pridajte soľ. Ktorúkoľvek zo zložiek sa môže odstrániť alebo nahradiť akoukoľvek inou zeleninou okrem kapusty;
 • Zeleninový šalát. Na jej prípravu budete potrebovať: repa a mrkva. Celú zeleninu prevarte, ošúpajte, nastrúhajte a dôkladne premiešajte, potom osolte. Ak chcete, môžete ochutiť olivovým olejom.

rada

Odporúčania týkajúce sa výživy brušnej prietrže:

 • Všetky potraviny musia byť čerstvé. V obchodoch venujte pozornosť dátumom exspirácie a vyhnite sa získaniu produktov, ktorých platnosť vypršala;
 • Počas diéty sa odporúča konzumovať viac jogurtov. Odporúča sa venovať pozornosť ich zloženiu. Niektorí výrobcovia na obale označujú - mliečny výrobok. V takomto produkte je veľa ďalších prísad, preto je najlepšie ho odmietnuť kúpiť;
 • Pred spaním sa odporúča vypiť pohár kefíru. Normalizuje činnosť čriev počas spánku..

Jedenie s prietržom brucha vám nedovolí zbaviť sa výčnelku. Správna strava pred a po operácii na odstránenie výčnelku ušetrí pred niekoľkými symptómami prietrže, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú celkový stav tela..

Diéta po operácii na odstránenie pupočnej kýly u dospelých: pre ženy a mužov

Pupočná prietrž pred porušením je sprevádzaná úplnou absenciou bolesti a nepohodlia. Čím viac sa tým dostane, tým vyššie je riziko nepríjemných pocitov a bolesti. S rastúcim vzdelaním sa zvyšuje riziko porušenia predpisov, čo môže viesť k nekróze a peritonitíde. Pri pupočníkovej prietrži u žien a mužov je dôležité dodržiavať diétu. Vyvážená strava je tiež potrebná najmenej 2 mesiace po operácii - pupočná prietrž sa lieči iba chirurgicky.

Indikácia stravy

Diéta pre túto chorobu pomáha riešiť mnoho problémov:

 • znižuje riziko zvýšeného brušného tlaku;
 • zabraňuje nadúvaniu a zápche, ako aj pred prejedaním, ktoré vyvolávajú hlavnú príčinu patológie - nadmernému tlaku;
 • zabraňuje výskytu štiepenia, čo môže viesť k nekróze najdôležitejších orgánov.

Výživa v potrave je potrebná, keď sa zistí choroba, ako aj po jej odstránení. V nasledujúcom živote by sa mali dodržiavať zásady správnej výživy, aby sa predišlo relapsom.

Nie je možné urobiť diétne obmedzenia pre pupočnú kýlu u dospelých, ak existujú kontraindikácie: zhubné nádory, srdcové choroby v štádiu dekompenzácie, neskoré tehotenstvo a vek nad 75 rokov..

Všetci pacienti s diagnózou pupočnej kýly by mali byť vyradení z ťažkej fyzickej námahy..

Podstata a princípy výživy s prietržom

Pri diéte je hlavným cieľom obnoviť telesné funkcie a zabrániť vedľajším faktorom, aby z potravy spôsobili zlé zdravie. Pri hernii je dôležité úplne prehodnotiť prístup k jedlu. To isté platí pre stravu po operácii odstránenia pupočnej kýly u dospelých. Medzi hlavné zásady patrí:

 • Porcií. Mali by byť malé, aby sa žalúdok nepučal a netlačil na svaly. Ale môžete jesť často - až 7 krát denne.
 • Tepelné spracovanie. Varte a parte. Pečenie a dusenie je povolené - ale o niečo menej často ako prvé 2 metódy.
 • Odmietnutie korenia a korenia. Marinády s octom, korením a soľou, ako aj iné korenené prísady by nemali byť v potrave.

Pacient s diagnózou by mal sledovať hmotnosť, prestať fajčiť a alkohol.

Kýlová výživa v potrave by mala byť vyvážená, mala by obsahovať najdôležitejšie stopové prvky, vitamíny. Vyžaduje si však, aby pacient vzal seriózny prístup a opustil škodlivé výrobky, zlé návyky.

Zoznam povolených jedál a výrobkov

Pri diéte pred a po operácii na odstránenie pupočnej kýly môžu dospelí jesť:

 • polievky Mali by sa variť na zeleninovom vývare. Po operácii môžete jedlá 1-2 týždne jesť iba jedlá šťavy. Na doplnenie paliva použite maslo alebo zmes vaječného mlieka.
 • Sušený chlieb. Používajte nesladené pšeničné pečenie, sušienky.
 • Chudé mäso. Môžete si vybrať bravčovú panenku alebo iné časti bez tuku, kuracieho, morčacieho, hovädzieho mäsa. Mäso sa nedá vyprážať.
 • Kaša. Je povolené jesť ovsené vločky, pohánky, ryžu, ak nedochádza k zápche. Varená kaša by mala byť vo vode s malým prídavkom mlieka. Po prvom zákroku je potrebné drviť, potom je tu len drobivá kaša.

Vajcia sú tiež povolené - až do 1 za deň môžete omelety vyrábať pomocou 2-3 proteínov, je lepšie vylúčiť žĺtky. Ovocie by nemalo byť príliš sladké. Jablká a hrušky najlepšie fungujú. Od zvyšku si môžete pripraviť želé, želé alebo šťouchané zemiaky.

Z nápojov sa dáva prednosť slabému čaju, čerstvým zeleninovým a ovocným džúsom zriedeným vodou. Môžete piť odvar divej ruže a harmančeka.

Výživa je možné urobiť po operácii pupočnej kýly u žien a mužov zo širokej škály produktov. Dávka nebude obmedzená, ak na usporiadanie ponuky použijete všetky odporúčané produkty.

Zoznam zakázaných potravín a výrobkov

Rovnako ako v každej lekárskej strave, v strave s pupočníkovou prietržou by nemali byť žiadne produkty, ktoré:

 • spôsobiť zvýšenú tvorbu plynu a plynatosť;
 • narušiť trávenie;
 • majú vysoký obsah kalórií a obsahujú hrubé vlákno;
 • vyrobené pomocou veľkého množstva soli, konzervačných látok, aróm a farbív.

Medzi tieto výrobky patrí veľa jedál na konzumáciu, konzervované výrobky a sladkosti..

Medzi zeleninou by ste mali úplne obmedziť bielu kapustu, reďkovky, reďkovky, daikon, vodnice, všetky strukoviny a huby, ktoré sa ťažko strávia. Je zakázané jesť čerstvý a ražný chlieb, ako aj pečenie, oblátky a sladké cesto. Zakazuje sa aj mastné mäso, žilné výrobky, hus a kačica, ako aj bohaté vývary a údené mäso.

Obilniny z hrubých zŕn: proso, jačmeň a vajcia sa obmedzujú. Neodporúča sa jesť cestoviny okamžite po operácii. Do stravy však môžu byť zavádzané postupne. Hroznová a hrušková šťava, akékoľvek sýtené nápoje, kvas a pivo sú prísne zakázané.

Nemali by ste používať omáčky, najmä v obchode. Ľahké omáčky s minimálnym obsahom tuku je možné do stravy zavádzať postupne. Cesnak a cibuľu na chvíľu vylúčte, pretože môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti..

Ak je novorodencovi diagnostikovaná pupočná kýla, matka by mala dodržiavať rovnakú vyváženú stravu, ako keby mala ochorenie. Do ponuky musíte zadávať produkty pozorne a sledovať reakciu dieťaťa. Ak bola patológia odstránená u dieťaťa vo veku 5 až 7 rokov, výživa detí po pupočníkovej prietrži sa tiež nelíši od výživy dospelých..

diéta

Pred operáciou, ako aj 1 - 2 mesiace po tom, ako sa pacient môže držať niečoho podobného, ​​je toto menu:

 • Raňajky. Perfektná kaša na vode s prídavkom mliečnej omelety z pár proteínov a 1 žĺtka.
 • Desiatu. Malo by byť výživné, ale malé: 50 - 60 g nízkotučného syra, zemiaková kaša z varenej alebo pečenej zeleniny, tvaroh do 5% tuku.
 • Večera. Nevyhnutne pozostáva z ľahkej polievky, šalátu a chudého mäsa.
 • Popoludňajšie občerstvenie. Môžete si dať desiatu s ovocným šalátom alebo tvarohom.
 • Večera. Preferované sú ľahké proteíny: rybie suflé, pyré z pyrenej pary, zelený hrášok, kefír.
 • 3 hodiny pred spaním. Jedzte podávanie tvarohu alebo pohár nesladeného jogurtu.

Strava neobsahuje veľké množstvo uhľohydrátov a pacient môže byť ťažko tolerovateľný. Predovšetkým je potrebné pamätať na to, že pred chirurgickým zákrokom je nevyhnutné, aby nedošlo k komplikáciám.

Menu je možné výrazne zmeniť. Hlavnou vecou je dodržiavanie základných pravidiel. Šaláty sa môžu skladať z rôznych druhov varenej zeleniny, karfiolu, pečenej papriky a cukety. To isté platí pre mäsové výrobky - nie je potrebné jesť iba kurča.

Funkcie stravy po odstránení prietrže

V prvých dňoch po operácii musí pacient dodržiavať prísnejšie pravidlá:

 • iba tekuté jedlo na báze slabých rastlinných bujónov;
 • ak sú plyny preč, môžu sa v potrave použiť slizničné polievky s nastrúhanými obilninami;
 • po týždni, ak sa regenerácia darí, zavedie sa parná omeleta, biele mäso;
 • po 2-3 týždňoch pridajte ďalšie jedlá a prejdite na správnu výživu.

Aby sa človek po operácii cítil lepšie a trávenie bolo normálne, mal by vziať nerafinovaný rastlinný olej. Zlepší priechodnosť čriev, zabráni hromadeniu plynov a kŕčov.

Je veľmi dôležité predchádzať prejedaniu a jesť pravidelne - najmenej 5-krát denne. Je lepšie jesť 150 g každých 1,5 hodiny ako 500 každých 5. Pevné jedlo v potrave by malo byť v prvých týždňoch po operácii menšie.

Okrem vylúčenia produktov, ktoré spôsobujú tvorbu plynu, by ste mali opustiť aj jedlá, ktoré zvyšujú kyslosť žalúdka. Ak má človek zápalové procesy v črevách, musíte dodržiavať diétu dlhšie.

Systém napájania pupkovej kýly by mal byť čo najjednoduchší a najužitočnejší. Je dôležité odmietnuť prejedanie, rafinované potraviny a sódu, rovnako ako vyprážané potraviny a rýchle občerstvenie. Rovnaké pravidlá platia pre stravu po operácii. Priemerná doba na dodržiavanie takejto šetrnej stravy je 2 mesiace.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Spinálna stenóza sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Ale vždy sa prejavuje ako bolestivé pocity počas pohybu, striedajúce sa s krívaním, svalovou slabosťou. Liečba stenózy miechového kanála je zameraná na elimináciu faktorov, ktoré ju vyvolali, na zlepšenie pohody pacienta.
Minimálna invazívna chirurgia v posledných rokoch naberala na sile. Endoskopické a perkutánne zákroky umožňujú chirurgovi aj pacientovi prekonať „malú krv“, pretože nevyžadujú veľké rezy, ťažké poranenie okolitých tkanív a dlhé trvanie operácie.
Hygróm je benígny nádor, cystický nádor, naplnený tekutinou a najčastejšie postihuje kĺby a šľachy. Liečba hygrómu ľudovými liekmi neprináša výsledky horšie ako lieky alebo chirurgický zákrok chirurgov a je to o nich, o ktorých budeme ďalej diskutovať..