loader

Hlavná

Pažerák

Strava hernia pažeráka

Pre lekárov a pacientov

Strava hernia pažeráka

Choroby gastrointestinálneho traktu sú rozšírené vo všetkých vekových skupinách. Významnú úlohu v tom zohrávajú stresy a nesprávna strava: keď ráno chodia do práce mnohí bez raňajok, jedia rýchlo niekoľko jedál naraz, pretože pred večerou nebude čas na občerstvenie. Vo večerných hodinách sa do žalúdka v jednom okamihu dostane objemná miska zemiakov s hubami, pizzou alebo koláčmi. To všetko neprispieva k zdraviu zažívacieho systému. Dôsledky: gastritída, žalúdočné vredy, chronická pankreatitída, ezofageálna hernia (HPOD).

Hlavné príznaky hernie pažeráka

Kýla sa málokedy chová „vlastníkom“ bez povšimnutia. Zvyčajne sa prejavuje celkom jasne.

 • epigastrická bolesť;
 • pálenie záhy;
 • kyslá fliaš;
 • časté nadúvanie.

Niekedy sa môžu vyskytnúť poruchy srdcového rytmu, môžu sa objaviť problémy s dýchaním. To všetko súvisí s charakteristikami choroby: pri prietrži sú niektoré orgány, ktoré by mali byť normálne v brušnej dutine, premiestnené do hrudníka zväčšeným otvorom v bránici. Medzi bránicami hernie je najbežnejšia hiatal (keď sa žalúdok a dolný pažerák pohybujú do hrudnej dutiny). Má druhé meno - axiálne.

Je vrodená, ale často sa vyvíja v starobe v dôsledku oslabenia väzov, ktoré podporujú vnútorné orgány, ako aj v dôsledku získaných chorôb, najmä gastritídy s vysokou kyslosťou, keď sa obsah žalúdka neustále vrhá späť do pažeráka a dráždi. Tehotenstvo, najmä viacnásobné tehotenstvo, prispieva k rozvoju kĺzavej prietrže, pretože vnútorné orgány sú komprimované rastúcou maternicou..

diéta

Ošetrenie GPOD sa uskutočňuje dvoma spôsobmi:

Prvá sa zriedka používa, pretože choroba zvyčajne dobre reaguje s liekmi a vytvára správnu stravu.

V jedálničku s kýlou pažeráka hrajú úlohu 2 faktory:

 • odmietnutie zakázaných výrobkov;
 • príjem potravy.

Diéta bránice pažeráka prietrže pozostáva hlavne z produktov odporúčaných odborníkmi na výživu a pre ľudí bez chorôb - až na pár výnimiek. Základom je zdravá strava, to znamená minimalizácia ťažkých, mastných a korenených potravín, ktoré dlho pretrvávajú v žalúdku..

Diétne šaláty na Nový rok: recepty bez majonézy

V strave s herniou pažeráka (keď sa pripravuje približná ponuka) lekári venujú pozornosť jedlu. Mali by ste pamätať na základné pravidlá:

 1. Nemôžete odmietnuť raňajky.
 2. Jesť by nemalo byť tri jedlá denne, ako sme zvykli, ale najmenej päť až šesťkrát denne.
 3. Počas každého občerstvenia by malo do žalúdka vstúpiť približne rovnaké množstvo jedla..
 4. Nemôžete jesť veľa naraz.
 5. Bezprostredne po jedle nemôžete zaujať vodorovnú polohu, musíte najskôr urobiť nejaké veci, chodiť.
 6. Posledné jedlo - najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.

Preventívne opatrenia pri zápche a plyne

Prietrž v dôsledku premiestnenia orgánov, zápcha a nadúvanie sa často vyskytujú kvôli ťažkostiam pri pohybe hrudky a nadmernej akumulácii plynu.

Aby sa predišlo takýmto javom s diafragmatickou prietržou, strava sa musí prísne dodržiavať.

Zoznam zakázaných výrobkov obsahuje:

 • mastné polievky;
 • vyprážané mäso (všeobecne akékoľvek vyprážané potraviny);
 • slané potraviny (spôsobujú zadržiavanie tekutín, spomaľujú metabolizmus);
 • údené mäso;
 • strukoviny, kapusta (spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov);
 • čokoláda, káva (tiež prispievajú k zvýšenej tvorbe plynov).

Je nežiaduce používať sódu. Pite alkohol čo najmenej..

Dôležitým opatrením je pravidelné cvičenie. V prípade aktívneho pohybu tela sú všetky procesy rýchlejšie, sú vyčistené črevá a znížená pravdepodobnosť zápchy..

Zeleň a ovocie často zahŕňajú do ponuky pažerovej kýly. Upozorňujeme však, že tieto výrobky sa musia uvariť skôr, ako sa dostanú k vášmu stolu. Toto je obzvlášť dôležité, keď po prvých týždňoch užívate diétu po operácii pažeráka. Jedlo by malo byť ľahké, rýchlo vstrebateľné, aby bolo telo nasýtené vitamínmi a živinami, pričom naň musí vynaložiť minimum energie..

Prevencia refluxu gastroezofágu

Pri vyšetrovaní pacientov s herniou ezofágového otvoru bránice sa často ukáže, že si sťažujú na grganie, pozorované hlavne po jedle. Obsah žalúdka sa vrhá do pažeráka a keďže prostredie v žalúdku je žieravé a kyslé, steny pažeráka sú podráždené, čo vysvetľuje nepríjemný jav.

Vzhľadom na tento faktor by sa mala pripraviť strava s herniou pažeráka s vysokou kyslosťou. Na zníženie refluxu musíte do jedálnička zahrnúť potraviny, ktoré podporujú tvorbu neutrálneho pH.

Čo môžem jesť? Strava pre herniu pažeráka obsahuje recepty na sliznice - musia byť prítomné v pacientovom menu. Môžete uvariť ryžu, pohánku, pšeničnú kašu. Ovsené vločky sú tiež dobré. Hlavnou podmienkou je, že by mali byť správne uvarené. Varené morčacie a kuracie mäso, pečené ovocie a zelenina sú povolené. Ľahko uvarený čaj, sušený ovocný kompot sú perfektné.

Je dôležité ísť do postele okamžite po jedle. Škodlivé je aj okamžité začatie fyzického cvičenia, sotva dokončené občerstvenie. Na vstrebanie všetkého jedla musíte počkať aspoň 1,5 hodiny..

Odporúčané a zakázané výrobky v ponuke

Strava pre herniu pažeráka cez deň bude prezentovaná o niečo nižšia, potom zvážime recepty na jedlá s herniou pažeráka, ktoré môžu byť zahrnuté v ponuke. Medzitým uvádzame produkty, ktoré by sa mali zahrnúť do vzorovej ponuky.

Preto by výživa pri tomto ochorení mala byť frakčná a častá. Bez ohľadu na to, ako sa vám môže zdať strava príťažlivá, jej základom by malo byť:

Odmietnite z čerstvého chleba (v ideálnom prípade by ste mali odmietnuť piecť vôbec), koláčov a pečiva (majú veľa tuku), čerstvej kapusty, uhoriek a paradajok, vyprážaných húb. Je menej piť kefír s obvyklým obsahom tuku - 3,2%. Namiesto toho choďte na nízkotučné kefír, jogurt, tvaroh.

Denné až týždenné menu

Pokúste sa vytvoriť menu každý deň na týždeň. Na základe toho si nakoniec vyviniete svoj vlastný, berúc do úvahy svoj vkus a preferencie.

Deň v týždniPrvé jedloDruhý triktretinaštvrtýpiaty
pondelokČaj s toastom (varte čaj zľahka)Tvaroh s marmeládouTekvicová krémová polievkaPečené jablkáVarená ryba s bramborovou kašou
utorokČaj alebo kakao so sendvičom chleba a nízkotučným syromPečené ovocieKuracie filé z cestovínbanánRybie guličky s greeny
stredaVajcový čajHustá ovocná alebo zeleninová šťavaKuracie mäso, pohanková kaša s dusenou kotletouTanier tvarohu s marmeládouBez tukov kefír, sušený chlieb
štvrtokRyžová kašaČaj so suchými sušienkamiBrokolica slizká polievkasyrnikiZeleninový šalát s maslom
piatokOvsená kaša s hrozienkamibanányRyby s ryžouPečená hruška s medomPohanková kaša s mliekom
sobotaVajce, kúsok včerajšieho chleba, kakaoTvarohový koláč AppleVarené cestoviny s dusenou kotletouZemiaková kaša s moriakomNízkotučné kefír alebo jogurt
nedeľaomeletaPečené zemiaky s bylinkamiKuracia polievkaježkoviaTvarohový kastról

Uistite sa, že pijete najmenej 1,5 - 2 litre tekutiny, ale nie bezprostredne po jedle, ale približne po pol hodine. Tento objem zahŕňa džúsy s dužinou, čajom, ovocnými nápojmi, želé.

Je dôležité, aké jedlo jete. Na varenie určite používajte čerstvé výrobky. Najdôležitejšie je však dodržiavanie režimu. Hlad nikdy nevydržte dlho a nikdy sa nepite. Neúspechy vo výžive najčastejšie spôsobujú zvýšenie príznakov prietrže.

Diéta po operácii hernie pažeráka

Nie všetky recepty na herniu pažeráka sú vhodné pre ľudí, ktorí nedávno prekonali prietrž hernie.

Aká diéta po operácii kýly pažeráka by mala byť, závisí od typu chirurgického zákroku. Po laparoskopickej operácii (po Nissenovej fundoplikácii) sa pacient rýchlo vracia k svojej obvyklej strave a životnému štýlu. Po odmerných brušných operáciách musí človek dlhšiu dobu odolávať výživovým obmedzeniam a neskôr prejsť z tekutých jedál na polotekuté a polotuhé..

Strava po odstránení prietrže pažeráka v prvých dňoch je jemná, povolené sú iba vývary. Potom sú povolené polievky a mali by byť čo naj tekutejšie, všetky výrobky v nich obsiahnuté sú starostlivo rozdrvené. Je dôležité, aby do tela vniklo viac tekutín: voda, kompot zo sušeného ovocia, slabý čaj.

Potom je pacient prevedený na diétu odporúčanú každému, kto trpí chronickými ochoreniami gastrointestinálneho traktu, aby sa zabránilo relapsom. Keď po operácii dôjde k rozšíreniu ponuky - rozhodne lekár.

Jedlá na recepty

Jedlá povolené s hiátovou prietržou musia byť chutné! Názor, že lekárska výživa je bez chuti, je minulosťou. Zapnite fantáziu a vytvorte ju!

Pokúste sa vyrobiť takú kašu na raňajky:

Zohrejte mlieko na malej panvici, hodte tam hrsť ovsených vločiek. Keď kaša začne zhusťovať, pridajte malé hrozienka a svoj obľúbený ovocný džem, zamiešajte a odstráňte z tepla. Je lepšie nesoliť alebo posypať kašu cukrom. Vynikajúca „dodáva“ energiu na začiatku pracovného dňa, spúšťa trávenie a správnu peristaltiku!

A tu je recept na banánový cukrík, ktorý sa má o víkende liečiť:

 • 3 banány;
 • beztukový tvaroh (100 g);
 • med (50 g);
 • 50 g hrozienok.

Tvaroh s hrozienkami (predsypané sušené bobule s vriacou vodou po dobu 20 minút), kaša a rozrezané na homogénnu hmotu. Nezabudnite na banány s vidličkou. Všetko zmiešajte, pridajte med. Vložte rúru na pol hodiny, pričom teplota sa nastaví na 200 0С.

Hernia pažeráka, ak prípad nebeží, môžete poraziť jednu diétu pridaním liekov bez pomoci chirurgov. Ak chcete úplne skontrolovať svoju stravu a stravu, musíte byť trpezliví. Celý život sa musíte držať zdravej výživy.

Odporúčané materiály:

Štruktúra a funkcia pažeráka

Barrettova ezofágová strava

Čo je Barrettov pažerák

Axiálna ezofageálna hernia: príznaky, liečba a strava

Kýlová pažerá - čo je nebezpečné a ako sa má liečiť

Strava hernia pažeráka

Výživa po operácii hernie pažeráka

Chirurgia sa považuje za jednu z účinných metód liečby hernie pažeráka v závažných prípadoch patológie alebo v prípade nebezpečných komplikácií. Vo väčšine prípadov zahŕňa laparoskopický zásah a nevyžaduje veľké rezy do pobrušnice. Prípad je obmedzený na päť malých vpichov, takže zotavenie pacienta zvyčajne prechádza rýchlo a bez komplikácií, napriek tomu, že môže druhý deň opustiť nemocnicu..

Napriek nízkej invazívnosti operácie existujú určité nutričné ​​obmedzenia. Napríklad prvý deň po operácii na hernii pažeráka sa dáva prednosť čistej vode bez plynu, ktorá sa nemôže piť viac ako 300 g..

Nasledujúci deň môže byť strava pacienta trochu diverzifikovaná zahrnutím ovocných a bobuľových štiav a kompotov (nemiešaná, zakázaná citrusová šťava), slabých kuracích alebo hovädzích bujónov, zeleninových bujónov (nepoužívame kapustu), slabých čiernych, zelených a bylinných čajov, Jedlá by mali byť tekuté bez zahrnutia tvrdých hrudiek. Dovolené jesť trochu želé.

Pooperačná strava pre herniu pažeráka sa príliš nelíši od diéty po iných operáciách brucha. Uprednostňované sú ľahko stráviteľné potraviny. Na tretí deň už pacientova strava už mohla trieť polotekuté polievky. V budúcnosti sa strava stane rozmanitejšou: šťouchané polievky, tekuté a viskózne rozmazané obilniny, mliečne výrobky (jogurty, fermentované pečené mlieko, pudingy, mliečne kaše a kastroly). Ak telo reaguje negatívne na mlieko, môže ho nahradiť sójovými výrobkami..

Jedlo by malo byť čo najbližšie k telesnej teplote. Po operácii je možné opuch operovaných orgánov a tkanív v miestach vpichu a teplé a studené potraviny budú ďalšími faktormi ich podráždenia, čo oneskorí proces regenerácie..

Neponáhľajte s tuhým jedlom, pretože opuch pažeráka po operácii spôsobuje zníženie lúmenu orgánu a súvisiace poruchy prehltania (dysfágia). Odporúča sa silne uvariť kaše, rozdrviť polievky, varenú a pečenú zeleninu, jesť mäso iba vo forme mletého mäsa, pudingov alebo šťouchaných zemiakov (napr. Používať mäsovú výživu pre deti), žuť dobre uvarené vajcia a omelety..

Kastroly (bez tvrdej kôry), pudingy a peny budú dobrou pomocou pre zvyčajné mäso, zeleninu a sladké jedlá. Pri príprave sladkých dezertov môžete použiť mlieko, vanilku, ovocie a bobuľoviny, ale nie kávu, kakao, čokoládu, kokos.

Mnohonásobnosť jedál po operácii najmenej 6-krát denne. Porcie by mali byť malé a po 20 minútach zanechať pocit hladu. Druhý a nasledujúce dni po operácii na hernii pažeráka môžete vypiť až 2 litre vody denne, ale nemalo by sa to robiť počas jedla.

Je veľmi dôležité nielen to, čo a kedy pacient zje, ale aj to, ako to robí. Musíte jesť jedlo pomaly, sústrediť sa na proces trávenia a dobre žuť aj malé kúsky jedla. Je veľmi dôležité sledovať vašu polohu. Chrbát by mal byť počas jedla rovný, aby tráviace orgány v tomto čase a najmenej pol hodiny po jedle nepociťovali žiadny tlak..

Áno, po jedle sa musíte snažiť udržiavať zvislú polohu 30 a viac minút. Sedenie nie je zakázané, ale je lepšie sa pohybovať trochu bez veľkej fyzickej námahy, ohýbania, zdvíhania závaží atď. Posledné jedlo by malo byť najneskôr 3 hodiny pred spaním a do 2 hodín po jedle sa neodporúča zaujať vzpriamenú polohu..

Čerstvý kvasnicový chlieb a sušienky sa po operácii kýly pažeráka nepovažujú za najlepšiu voľbu. Najlepšie je jesť malé množstvo včerajšieho chleba alebo iného pečiva pripraveného bez droždia. Sušienky sú zakázané z dôvodu schopnosti mechanicky poškodiť zapálené steny pažeráka, môžu sa však namočiť do nasiaknutej formy (napríklad pridaním malých kúskov nasekaného chleba do polievok vyprážaných v peci alebo hriankovači).

Pacienti by mali dodržiavať takúto stravu po dobu 6-8 mesiacov. Ďalej, podľa vášho želania, môžete postupne zahrnúť do stravy zvyčajné jedlá a nápoje, vrátane sódy, ktorá bola do tej doby tabu. Ako však ukazuje prax, nie každý sa vracia k svojmu bývalému spôsobu života. Predpokladá sa, že zvyk sa formuje do 21 dní, je zrejmé, že už niekoľko mesiacov sú pacienti tak zvyknutí na nový režim a stravu, že už viac nezažívajú vášeň pre milované ťažké, mastné a vyprážané potraviny..

Hladová hernia pažeráka

Strava na herniu pažeráka je kompletný liečebný postup, ktorý pomáha predchádzať všetkým nepríjemným príznakom choroby: pálenie záhy, grganie, bolesť na hrudníku a bruchu, dysfágia. V tomto prípade by sa všetky nuansy výživy mali prediskutovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý zohľadňuje typ patológie, stupeň jej vývoja, vlastnosti tela pacienta a prítomnosť sprievodných chorôb..

Jednou z možností stravovania pre túto patológiu je terapeutický pôst, ktorý sa používa pri gastrointestinálnych chorobách viac ako rok a vykazuje dobré výsledky, čo umožňuje tráviacemu systému relaxovať a regenerovať sa. Pôst s herniou pažeráka však nemá takú vysokú hodnotu, ak ochorenie nesprevádza poruchy tráviaceho traktu. Okrem toho sa môže praktizovať iba so súhlasom alebo na odporúčanie ošetrujúceho lekára, pretože táto metóda má veľa kontraindikácií. Neodporúča sa najmä pre starších pacientov a deti..

Trvanie pôstu sa môže líšiť. Pri akútnych ochoreniach pažeráka, žalúdka a čriev sú teda obmedzené denným obmedzením príjmu potravy, čo umožňuje účinnejšie zastaviť zápalový proces bez toho, aby spôsobovalo vážne poškodenie zažívacieho traktu. Koniec koncov, gastritída, žalúdočné vredy, kolitída a ďalšie patológie tráviaceho ústrojenstva zabezpečujú pravidelný príjem potravy, a dlhodobé hladovanie môže len poškodiť a predstavuje vážne bremeno nielen zažívacieho traktu, ale aj celého tela, ktoré je ochorením oslabené..

Na rozdiel od vyváženej stravy, ktorá sa takmer nepretržite odporúča pri hernii pažeráka, by sa pôst nemal stať životným štýlom. Jeho cieľom je pomôcť telu získať späť svoju silu a neprinášať ho do vyčerpania.

recenzia

Strava na herniu pažeráka je jednou z metód liečby choroby. Je zrejmé, že pacienti nebudú obzvlášť potešení, najmä v prvých dňoch a týždňoch, kým si telo nezvykne na nový režim a stravu. Situácia sa však mení, keď človek chápe všetky výhody takýchto zmien a vyvíjajú sa nové stravovacie návyky.

Bolesť je dobrým stimulantom pre činnosť. Zvyčajne je človek na veľa pripravený sa ho zbaviť. A strava nie je taká veľká obeť. Okrem toho asi 50% pacientov pociťuje bolesť pri pažerovej hernii a toto percento sa zvyšuje s vývojom choroby. Zvyšok si môže sťažovať na nepohodlie a pocit ťažkosti v epigastrii, čo tiež nie je príliš príjemné a je prekážkou pri potešení z jedla..

Mnoho pacientov si uvedomuje, že už v prvých dňoch diéty sa po jedle začínajú cítiť ľahšie. Je pravda, že je to trochu zatienené neustálym pocitom, že pár alebo tri lyžice nestačia na to, aby sa dobre podávali. Ale po 15 - 20 minútach príde požadovaná saturácia a negatívne sa stratia.

Veľkou výhodou takejto stravy je schopnosť postupne schudnúť o pár kilogramov navyše. Podľa štatistík má väčšina ľudí s herniou pažeráka nadváhu. Ale s akýmikoľvek gastrointestinálnymi chorobami nie sú k dispozícii prísne diéty na chudnutie, a to ani pri znížení telesnej hmotnosti (a to pri kýle pažeráka!). V podmienkach miernej fyzickej aktivity je dosiahnutie slušných výsledkov mimoriadne ťažké. Nízkokalorická strava s kýlou pažeráka je vynikajúca pri úprave hmotnosti.

Strava má samozrejme aj malú mínus - nepríjemnosti spojené s jedlom na pracovisku. Nie každá spoločnosť má jedálne, kde je k dispozícii jedálenský stôl, takže často musíte so sebou nosiť špeciálne jedlo, aby ste mohli pracovať z domu. Okrem toho by malo byť jedlo teplé, ale nie vždy je možné ho zahriať. A zlomková výživa môže spôsobiť výsmech medzi kolegami a nespokojnosť vodcov.

Je pravda, že tieto problémy sa dajú riešiť alebo zmieriť, pokiaľ ide o zdravie. A mnoho starších pacientov, ktorým sa najčastejšie diagnostikuje kýla pažeráka, už nie sú pripojení k pracovisku. Keď dostanú dôchodok, môžu si dovoliť liečbu doma, kde je oveľa pohodlnejšie variť a jesť..

Postoj pacientov k strave s herniou pažerovej apertúry bránice je vo väčšine prípadov pozitívny, pretože takmer každý si všimne úľavu, jednoducho nie každý má rád skutočnosť, že musí opustiť predtým milované jedlá, mať problémy s jedlom počas pracovnej doby, zvyknúť si na pocit hladu po jedle, vznikajúce v prvých dňoch stravovania.

Stáva sa, že pacienti sa pokazia, nedokážu popierať voňavý kúsok vyprážaného mäsa alebo koreneného korenia, takže chutný mení chuť chudých jedál. A opäť sú konfrontovaní s nudou pálenia záhy, grganím, ťažkosťami v žalúdku. To vedie mnohých k pochopeniu, že so svojou chorobou je strava hlavnou podmienkou pre pohodlnú stravu a normálne zdravie. Je ťažké prežiť prvé dni diéty a potom sa už stáva súčasťou života pacienta, čo vám umožní cítiť sa normálne, vyhnúť sa recidíve a jej progresii, čím sa znižuje potreba operácie prietrže pažeráka pažeráka.

Najťažšie je zmierniť potrebu dodržiavať diétu u pacientov s 1 stupňom pažerovej kýly, ktorí nemajú prakticky žiadne nepríjemné príznaky. A hoci človek nemá bolesti, je pre neho ťažké prijať myšlienku potreby prevencie bolesti. Odmietnutím diéty, ktorá je počas tohto obdobia hlavnou metódou liečby, človek nakoniec zistí, že prietrž pokračuje v raste a spôsobuje pálenie záhy, belenie, bolesť v hrudnej kosti a bruchu atď. Ale teraz, spolu so stravou, budete musieť brať veľa rôznych liekov a zúčastňovať sa fyzických procedúr.

Lekári zaobchádzajú s diétou iba pozitívne, uvedomujúc si, že bez úpravy stravy a stravovania nie je možné účinne liečiť choroby tráviaceho ústrojenstva. Avšak postoj lekárskeho hladovania je nejednoznačný. Len málo gastroenterológov používa takéto liečebné metódy, hoci neodmieta výhody pôstu pre zdravých ľudí, aby vyčistili a vyložili telo..

Strava s herniou pažeráka je spôsob, ako zmierniť stav pacienta a spomaliť vývoj choroby. Najlepšie výsledky sa dosahujú v kombinácii s liečbou drogami a cvičením, pretože nie je možné obnoviť stratené funkcie svalov a väzov diafragmatického otvoru iba pri zmene stravovania a stravovania. Ale na druhej strane, bez diéty budú mať ostatné liečebné postupy zlé výsledky. A čím rýchlejšie človek pochopí potrebu a hodnotu diétneho jedla, tým účinnejšia bude jeho liečba.

Ezofágová hernia je jedným z najbežnejších ochorení a zahŕňa liečbu iba chirurgickým zákrokom. Po operácii bude dlhá rehabilitácia, kedy by sa mala strava prehodnotiť.

Príznaky, ako je úplné alebo čiastočné narušenie progresie v črevách, častá zápcha, naznačujú exacerbáciu choroby. Strava a racionálne menu so správnou výživou pre pažerákovú prietrž sú hlavným princípom regenerácie.

Účinná liečba prietrže s kýlou

Strava pre herniu pažeráka je neuveriteľne účinná a prospešná. Liečba tohto ochorenia diétou zahŕňa úplnú zmenu stravovania, zostavenie správneho menu na týždeň, z produktov, ktoré zmierňujú príznaky sprevádzajúce ochorenie..

Správne zložená strava (strava) pomáha zmierniť prejavy príznakov, ako sú:

 • pálenie záhy;
 • pocit nevoľnosti;
 • bolesť za hrudníkom;
 • zvýšená kyslosť v žalúdku atď..

Liečba hernie pažeráka diétou je založená na správnom stravovaní. Takto sa dosiahne zníženie bolestivých symptómov a urýchli sa proces obnovy žalúdka.

Aká by mala byť výživa?

Aká by mala byť výživa kýly pažeráka:

 • Úplné odmietnutie potravín, ktoré môžu spôsobiť zvýšenú tvorbu plynu.
 • Pasenie na jedle (jesť najmenej 6krát denne v intervaloch 3 hodín).
 • Recepty potravín by mali pochádzať výlučne z tepelne ošetrených výrobkov.
 • Vylúčte prejedanie počas a po diéte.
 • Nočné jedlo, posledné jedlo odmietnite - najneskôr 3 hodiny pred spaním.
 • Jedzte balené a obohatené potraviny.

Pri liečbe stravy pri pažerákovej hernii je veľmi dôležité venovať náležitú pozornosť rovnováhe voda-soľ, t.j. dodržiavať režim pitia. Pitie je najmenej jeden a pol litra vody denne.

Z diéty (strava) je potrebné vylúčiť korenené a mastné potraviny, ktoré prispievajú k podráždeniu slizníc v žalúdku a tiež ich zvyšujú..

Počas liečby diétou na pažerákovú kýlu tiež nemôžete piť alkohol, silné horúce nápoje (káva a čaj). Takýto zákaz je spôsobený skutočnosťou, že tieto potraviny spôsobujú zvýšenú kyslosť, čo spôsobí bolestivé pocity..

Počas ošetrovania hernie pažeráka v ponuke je potrebné minimalizovať počet pekárskych výrobkov, mliečnych výrobkov, všetkých druhov kapusty, strukovín a hrozna.

Hlavné odporúčania pri vytváraní jedálneho lístka s kýlou pažeráka:

 • Jedálny lístok by mal obsahovať jedlo, ktoré prispieva k mäkkému obaleniu pažeráka a zlepšuje jeho kvasenie (varená kaša)..
 • Recepty z nízkotučných odrôd rýb a mäsa, ktoré sa dusia, metódou varu a dusenia - to je najpriaznivejšie jedlo po operácii na odstránenie prietrže pažeráka..
 • Zahrňte do ponuky veľké množstvo varenej zeleniny. Z obľúbených druhov ovocia si môžete pripraviť recepty na zákusky a šaláty..
 • Prvý mesiac po operácii sa podáva polievková strava. Takéto jedlo zahŕňa recepty na zeleninové vývary, šťouchané polievky a ľahké mäsové vývary.

Strava a jedálny lístok na týždeň

Strava pre herniu pažeráka s vysokou kyslosťou môže obsahovať tieto produkty:

 • banány
 • zelené jablká
 • zelené fazule;
 • namočený hrášok;
 • mrkva;
 • brokolica;
 • obilniny;
 • cestoviny z tvrdej pšenice;
 • otrubový chlieb;
 • odstredené mlieko, jogurt, tvaroh;
 • nízkotučné druhy mäsa (králik, kuracie mäso, nutria, prepelica);
 • loviť;
 • ryžové toasty;
 • pečené zemiaky atď.

Menu na herniu pažeráka - strava na týždeň:

 1. Raňajky: krupica na sójovom mlieku, čaj s balzamom citróna, jablková suflé.
 2. Obed: dve jablká.
 3. Obed: Ryžová polievka na kuracích vývaroch, bez vyprážania. Chlieb sušený v rúre 2 ks. Pečený zemiak so syrom 3 ks.
 4. Občerstvenie: Suché sušienky a čaj.
 5. Večera: Dušené hovädzie mäso so zelenými fazuľkami.
 6. 3 hodiny pred spaním: kefír 0-1% s bylinkami a čerstvým zázvorom.
 1. Syrová omeleta, marshmallows 2 ks., Zelený čaj.
 2. Tvaroh s bobuľovým džemom, čerstvým jablkom a mrkvou.
 3. Hovädzí steak, zemiaková kaša na vode.
 4. Zeleninový šalát s kefírom.
 5. Plnené papriky (teľacie s kuracím filé).
 6. Ovocné želé.
 1. Ľahký syr, uhorkový a šalátový sendvič, sušienky, čaj.
 2. Pečené jablká s tvarohom a medom..
 3. Kuracie rolky s kuracou filetou a kyslou smotanou.
 4. Grilované hovädzie kotlety nakrájané na čerstvú zeleninu.
 5. Proteínová omeleta.
 1. Pohanka v mlieku, zelenom čaji, ovsené vločky cookies.
 2. Tekvicová polievka z pyré, dusené mäsové kotlety z králika, bobule želé.
 3. Tinktúra šípky so sušienkami.
 4. Pečený parmezán so zeleninou, čaj s bergamotom.
 5. Pohár odtučneného mlieka.
 1. Zeleninový šalát so syrom feta a olivami, čaj, mliečne želé.
 2. 2 banány.
 3. Polievka so zeleným hráškom a brokolicou, ryžové sušienky, pohánka na vode s vareným kuracím mäsom.
 4. Jablko, mäkký syrový sendvič.
 5. Grécke ženy s mletým mäsom z králika, varená repa, tvaroh so sušenými marhuľami.
 6. Pečený baklažán a paprika.
 1. Ovesné vločky s bobuľami, sušienky, čaj.
 2. Kefír ovocie.
 3. Prepelica s vajcami a filé, varené zemiaky s bylinkami.
 4. Banánový jogurt.
 5. Pečené šampiňóny s kuracím mäsom a syrom, zeleninový šalát s olivovým olejom a drvené orechy.
 6. Zelený zeleninový šalát.
 1. Jogurt, čaj s šípkami, chlieb s medom.
 2. Pečené jablká s orechmi a medom.
 3. Špenátová pyrená polievka, kaša z prosa s kuracími parami, šalát.
 4. Beztukový jogurt s ovocím (banán, kivi)
 5. Dusený, treska belasá so zeleninou, paradajkami a reďkovkovým šalátom, ochutená kyslou smotanou, čakanka.
 6. Odstredene mlieko.

Recepty na stravu na herniu pažeráka môžu diverzifikovať týždennú stravu pomocou chutných a zdravých jedál. Napriek množstvu obmedzení pri výbere výrobkov, pri liečbe stravovania, recepty môžu byť vždy dosť výživné a originálne..

Recept na rybiu polievku na diétne menu pri pažerákovej hernii

 • jatočné telo 1 ks;
 • tavený syr 1 ks;
 • cibuľa 1/2 ks;
 • 1/2 mrkvy;
 • bobkový list 2 ks;
 • zeleň.
 1. Ostrieža šťuka sa musí dôkladne umyť, vyčistiť a vypitvať.
 2. Nakrájajte ryby na časti a pošlite do vriacej vody, vypustite prvý vývar.
 3. Potom rybu naplňte studenou vodou a zapálte.
 4. Pridajte bobkový list, cibuľu a mrkvu.
 5. Po 30 minútach dajte zeleninu z vývaru, nakrájajte mrkvu na kocky.
 6. Kockový syr nakrájame na kocky.
 7. Po úplnom rozpustení syra pridajte do hotovej polievky zeleninu.
 8. Soľ trochu.

Recepty šalátu z repy a repy

Šalát z červenej repy

Nemôže sa používať v dennej výžive pri liečbe hernie pažeráka, je možné ju používať iba v strave každé 2 dni..

 • varená repa 1 ks;
 • sušené slivky 50 - 100 g;
 • vlašské orechy 20 g;
 • olivový olej.
 1. Repa sa musí olúpať a nastrúhať.
 2. Sušte sušené slivky vo vriacej vode po dobu 15 minút.
 3. Potom ho položte na uterák a nechajte ho vychladnúť.
 4. Nakrájajte náhodne a pridajte do repy.
 5. Mleté vlašské orechy pomeleme v mixéri a zmiešame s ostatnými zložkami receptov, ochutíme olejom.

Recept na banánový cukor na použitie pri liečbe diéty s kýlou pažeráka.

 • 3 banány;
 • med 50 ml;
 • tvarohový syr 0% 100 g;
 • bezsemenné hrozienka 50 g.
 1. Hrozienka sa musia umyť a naliať vriacou vodou po dobu 20 minút.
 2. Tvaroh rozotrite jemným sitom a rozdrvte mixérom, až kým nebude hladký.
 3. Banánová kaša vidličkou.
 4. Zmiešajte všetky ingrediencie pripravené na recept: med, tvaroh, banány a hrozienka a pol hodinu uložte do rúry predhriatej na 200 ° C..

Záver: Liečba hernie pažeráka (clona bránice) diétou je pomerne dlhá a bolestivá cesta na zotavenie, ktorá je najnebezpečnejšou metódou liečby choroby. Po preskúmaní metód a režimu jeho stravy bude pacient schopný zlepšiť pohodu a urýchliť zotavenie.

O strave s hiátovou prietržou

Strava s prietržom pažeráka pri otvorení bránice nemá žiadny význam pre zmiernenie príznakov a počas komplexnej liečby tejto patológie. Kýla sa vyskytuje v dôsledku oslabeného otvorenia pažeráka, v dôsledku čoho sa orgány premiestňujú z brušnej dutiny do hrudnej dutiny. Pažerák je držaný v bráničnom otvore kvôli spojovaciemu materiálu, ktorý podlieha dystrofickým poruchám a stráca svoje elastické vlastnosti..

Podstata patológie

Výskyt prietrže pažeráka otvoreného bránice vyvoláva:

 • zvýšený brušný tlak;
 • chronická zápcha;
 • nadváha;
 • zvýšené fyzické preťaženie;
 • nadúvanie.

Porušenie peristaltiky zažívacieho systému, pozorované pri žalúdočných vredoch, gastroduodenitíde, pankreatitíde, cholecystitíde, tiež prispieva k rozvoju prietrže pažeráka..

Niekedy sa tento nádor môže vyvinúť v dôsledku vrodenej chyby pažeráka alebo žalúdka na hrudníku. Patológia sa prejavuje ťažkosťami v činnosti blokovacieho mechanizmu na hranici pažeráka a žalúdka, v dôsledku čoho sa môže obsah žalúdka vrhnúť do pažeráka. U človeka sa vyvíja refluxná ezofagitída, ktorá poškodzuje dolnú zónu pažeráka, pálenie záhy, bolesť na hrudníku, vyžarujúce do medziskapulárneho priestoru. Bolesť na ľavej strane hrudníka je často zamieňaná s angínou pectoris..

Hiátová hernia je diagnostikovaná endoskopickou metódou, ktorá umožňuje detekovať reflux pomocou pH metra, ktorý určuje trvanie refluxu. Rádiografia detekuje zvierač zvieraťa, zväčšený priemer pažeráka.

V prípade HPOD bude musieť osoba dodržiavať celoživotnú stravu a osobitné životné podmienky.

Esenciálna strava pre herniu pažeráka

Strava pre pacienta by sa mala pripravovať tak, aby jedlo, ktoré organizmu dodáva potrebné živiny, nedráždilo črevo a nezvyšovalo sekrečnú činnosť žalúdka. Malo by sa zvoliť jedlo, ktoré sa rýchlo vstrebáva a nebráni fungovaniu žalúdka. Okrem toho je potrebné udržiavať rovnováhu pitia: v deň, kedy by mal pacient vypiť najmenej 7-9 pohárov čistej vody, môžete použiť minerálnu mierne zásaditú vodu bez plynu. Jedlo s herniou pažeráka by sa malo rozdeliť na 5-6 malých porcií.

Na odstránenie príznakov choroby je potrebné schudnúť a prehodnotiť stravu: mala by byť frakčná, najmenej 5-krát denne v malých dávkach. Nejedzte posledné 3 hodiny pred spaním.

Mali by ste ovládať svoju chuť do jedla a vyhnúť sa prejedaniu, ak jedlo dôkladne prežúvate a robíte pomaly, potom pocit plnosti príde rýchlo. Tiež by ste nemali piť jedlo s vodou. Jesť by malo byť pri izbovej teplote, príliš studené alebo horúce jedlo dráždi sliznice.

Liečba kýly diétou zakazuje produkty, ktoré zvyšujú kyslosť a zvyšujú tvorbu plynov. Vyprážané a mastné potraviny, ako aj údené, nakladané, slané jedlá sú zakázané.

Potraviny s hiátovou prietržou vylučujú nápoje s plynom. Čaj, káva, koncentrované džúsy, energetické nápoje sa neodporúčajú. Drobné pečivo vyrobené z bielej múky vrátane chleba je na zozname zakázaných. Sušený hnedý chlieb je povolený.

Kapusta je zakázaná v akejkoľvek forme, pretože spôsobuje proces kvasenia v žalúdku. Nie všetky fazuľové výrobky, kukurica, leštená ryža, vlašské orechy sa neodporúčajú. Strava pre herniu pažeráka umožňuje vylúčiť cibuľu, cesnak, papriku, korenie, korenie a omáčky..

Stravovanie s prietržnou časťou otvoru bránice neumožňuje použitie surovej zeleniny a ovocia. Všetko jedlo by malo byť varené, dusené, pečené alebo dusené. Vylúčené sú alkoholické nápoje sýtené oxidom uhličitým, ako je šampanské a pivo - sú zvlášť škodlivé pri prietrži.

S diagnózou hernie pažeráka strava zakazuje používanie kyslého ovocia a bobúľ. Napriek priaznivým vlastnostiam ovocia sa neodporúča konzumácia zelených jabĺk, kivi, čerešní, hrozna a všetkých citrusových plodov..

Prednosť by sa mala venovať výrobkom s vlastnosťami obalenia. Užitočné sú obilniny uvarené vo veľkom množstve vody, šťouchané polievky s pridaním mierneho množstva oleja, vývary chudého mäsa.

Pokiaľ ide o mliečne výrobky, názory lekárov sa líšia. Niektorí lekári sa domnievajú, že kyslé mlieko zvyšuje kyslosť žalúdka, takže ho neodporúčajú zahrňovať do stravy. Iní tvrdia, že je to dobré na trávenie..

Z ovocia je povolený banán, tomel, jahody a čučoriedky. Sušené ovocie sa môže konzumovať v malom množstve..

Strava s prietržom otvárania bránice vám umožní jesť kuracie mäso a ryby vo varenej a pečenej forme. Raz týždenne sú povolené chudé hovädzie kotlety alebo dusené mäsové guľky. Mäso pre kotlety na paru by ste mali dvakrát rolovať v mlynčeku na mäso. Ozdoby by sa mali konzumovať bez ďalšieho vyprážania, kuracích a prepeličích vajec - uvarené.

Varená zelenina je povolená, najlepšie vo forme zemiakovej kaše, ochutená slnečnicovým alebo ľanovým olejom. Zoznam povolených produktov zahŕňa olej z rakytníka rakytníka a rybí olej.

Odporúča sa med, ktorý má veľa užitočných vlastností vrátane normalizácie metabolických procesov v tele. Med podporuje hojenie sliznice a odstraňuje pálenie záhy. Je to produkt, ktorý je možné konzumovať pred aj po jedle..

Po jedle by sa pacienti s takým ochorením nemali ohýbať, fyzicky namáhať. Najlepším riešením by bola prechádzka čerstvým vzduchom. Z ľudových prostriedkov pomôže zmierniť pálenie záhyby egrešov listami pálenia záhy. Fermentácia a nadúvanie pomôžu upokojiť semená anízu varené vriacou vodou.

konečne

Ak je u osoby diagnostikovaná hiátová prietrž, je fyzická aktivita zakázaná. Ak je to potrebné, mali by ste svoju prácu prehodnotiť a obmedziť šport.

Prevencia prietrže pažeráka spočíva v prevencii gastroenterologických patológií, racionálnej a správnej výžive. Odporúčajú sa športové aktivity zamerané na posilnenie peritoneálnej svalovej steny..

Tráviace choroby majú vrodené aj získané príčiny. Veľkú úlohu hrá životný štýl potravinového systému, prítomnosť zlých návykov. Takže strava s kýlou pažeráka pomáha vyrovnať sa nielen so symptómami, ale tiež odstraňuje patologické faktory. Podľa zásad vyváženej stravy môžete zlepšovať zdravotné ukazovatele, ako aj predchádzať progresii choroby, rizikám komplikácií..

Funkcie choroby

Membrána je septum, ktoré oddeľuje brušnú dutinu od hrudnej dutiny. Má 3 veľké otvory - aorty, žily, pažeráky. Ten prechádza pažerákom a oddeľuje ho od žalúdka. Keď je žalúdok posunutý, diagnostikuje sa hiátová prietrž.

 1. Riedenie tkaniva bránice je spojené s prirodzenými procesmi starnutia. Preto je choroba často diagnostikovaná v dospelosti..
 2. Môže byť dôsledkom vrodenej patológie kvôli nevyvinutým membránovým štruktúram.
 3. Počas tehotenstva dochádza k zvýšenému tlaku v brušnej dutine, ktorý je tiež charakteristický pre ľudí s nadváhou. Často nastáva po prudkom úbytku hmotnosti v dôsledku zníženia elasticity svalových vlákien.
 4. Fyzický stres, systematický kašeľ, zvracanie, tvorba plynu vedú k zvýšenému tlaku.
 5. Patológie tráviaceho systému vyvolávajú anatomické zmeny v pažeráku, tvorbu kýly. Erózia, vredy, zápal menia štruktúru tkanív, vedú k premiestneniu orgánov.
 6. Poranenia brucha, ako aj prebiehajúce operácie môžu spôsobiť patologické príznaky.
 7. Zhoršenie sa pozoruje v prípade zlých návykov, fajčenia, pitia.
 • klzné prietrže sú diagnostikované častejšie ako iné patológie, sú nebezpečné presunom tráviacich orgánov z brušnej dutiny do hrudnej dutiny;
 • paraezofageálna prietrž sa vyznačuje prienikom spodnej časti žalúdka do hrude.

Patológiu je ťažké určiť z dôvodu absencie charakteristických symptómov, diagnostika vyžaduje integrovaný prístup:

 • predĺžený pálenie záhy;
 • zápach z úst;
 • nepohodlie na hrudi;
 • nerovnomerná srdcová frekvencia;
 • lapanie po dychu.

Cieľ výživy hernie pažeráka

K zmene štruktúry dochádza v dôsledku vysokého vnútrobrušného tlaku. K jeho zníženiu prispieva strava s herniou pažeráka. Včasná diagnostika a dodržiavanie terapeutickej stravy pomáha predchádzať chirurgickým zákrokom. Pre pooperačnú HPa sa odporúča strava aj na včasné obnovenie bráničných funkcií. Dodržiavanie viacerých výživových pravidiel pomáha odstraňovať nepríjemné príznaky, zbavuje sa pálenia záhy, uľahčuje dýchanie.

Pravidlá stravovania pre hiátovú prietrž:

 • keď je žalúdok napnutý, zvyšuje sa tlak v dutine - bežnou príčinou patologického stavu by malo byť zabránenie nadmernému konzumácii;
 • vylúčené výrobky, ktoré vyvolávajú kvasenie av dôsledku toho aj tvorbu plynu;
 • je dôležité liečiť sprievodné choroby - pankreatitída, cholecystitída, tiež zakázané údené, mastné jedlá, alkohol, často vyvolávajúce poruchy funkcie pečene, obličiek;
 • je potrebné zabezpečiť prísun živín, rovnováha živín stimuluje proces obnovy pružnosti svalových vlákien;
 • dodržiavanie diéty zabráni nástupu hladu a v dôsledku prejedania sa a zvýšeného intrakavitálneho tlaku;
 • venujte pozornosť mletiu a žuvaniu potravín, čo prispieva k jeho rýchlemu tráveniu, asimilácii, rizikám kvasenia, zníženiu tvorby plynov.

Strava na herniu pažeráka je najúčinnejšia v počiatočnej fáze. V prvej fáze je určený na opravu. S výskytom nepríjemných príznakov nestačí zmena stravovacích návykov, je potrebná lekárska korekcia. Spustená paraezofageálna a kĺzavá hernia pažeráka si vyžaduje chirurgický zákrok, v budúcnosti sa bude pozorovať strava, aby sa zabránilo opakovaniu recidívy patológie..

Diéta pre hiatus pažeráka: strava

Dodržiavanie základných pravidiel pomôže nielen obnoviť štruktúru bránice, ale tiež zníži prejavy nepríjemných symptómov. Nasledujúce lekárske odporúčania sú účinné:

 • frakčná výživa, celý objem potravín by sa mal rozdeliť na 5 - 6 recepcií, aby nedošlo k prehítaniu;
 • samotný proces by mal byť pomalý, meraný, musíte každý kus starostlivo žuť, čo najviac pokrájajte jedlo, ak je v zhone, existuje riziko bolestivých symptómov;
 • po jedle nemusíte okamžite zaujať vodorovnú polohu, mierna fyzická aktivita pomôže zabrániť vzniku pálenia záhy, grgania;
 • ale hodinu po jedle sa nemôžete ohýbať, drepovať, tiež to prispieva k prenikaniu potravy zo žalúdka do pažeráka, optimálny druh záťaže sa meria chôdza;
 • pri obezite musíte znížiť hmotnosť, nízkokalorické menu vám pomôže postupne sa zbaviť ďalších libier, v dôsledku toho sa zníži tlak na vnútorné orgány;
 • po jedle nemôžete piť, odporúča sa používať minerálnu vodu s vysokým obsahom alkálií po celý deň, aby sa zabránilo tvorbe plynu, najskôr ju otvoria a nechajú sa jeden deň, aby sa odstránil oxid uhličitý;
 • objem vody sa vypočíta pre každého pacienta individuálne na základe jeho anamnézy, hmotnosti, stavu, veľké množstvo stimuluje návrat výtoku potravy do pažeráka, nedostatok znižuje metabolické procesy;
 • mletie potravín na pyré, mletie veľkých častíc zabezpečí voľný priechod potravy;
 • energetický systém je založený na dlhodobom tepelnom spracovaní, môžete variť, dusiť, piecť;
 • hernia strava je založená na výrobkoch s vlastnosťami obalenia s minimálnym obsahom vlákniny;
 • optimálne konzumovať jedlo v teplej forme, minimalizovať množstvo soli, cukru, kyseliny.

Zoznam dietetických výrobkov na prietrž

Strava pre herniu pažeráka bránice rôznych štádií je založená na adstringentných produktoch. Vyvarujte sa prejavom bolestivých symptómov, zabráňte zvýšeniu intrakavitálneho tlaku.

Zoznam odporúčaných produktov:

 • kaša, ryža a krupica za predpokladu, že nedochádza k zápche;
 • cestoviny;
 • mäsové a rybie druhé bujóny;
 • varená, dusená, pečená zelenina;
 • ak je kyslosť normálna, môžete paradajky a uhorky;
 • kuracie, morčacie bez kože, teľacie mäso, králik, hovädzie mäso, niekedy môžete povoliť klobásu „doktor“;
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • nízkotučné mliečne výrobky, kefír bez vysokej kyslosti;
 • vajcia môžu byť zaradené do kastrovaných receptov, varené - nie viac ako 1 ks. o deň;
 • sušienky;
 • sušienky sušienok;
 • užitočné sú banány, jablká, pečené kyslé ovocie, môžete variť aj peny, zemiakové kaše, želé;
 • sušené ovocie;
 • marmeláda, med, želé, najlepšie domáce;
 • nápoje - harmančekový čaj, šípkový vývar, sušené marhule, hrozienka.

Strava pre herniu pažeráka vyžaduje vylúčenie niekoľkých výrobkov:

 • korenené, slané, korenené, údené jedlá;
 • alkoholické nápoje, sóda, limonáda;
 • korenie, korenie, omáčky;
 • sádlo, margarín;
 • silný čaj, káva, džúsy, ovocné nápoje;
 • mastné mäso, ryby, párky;
 • mliečne výrobky - smotana, kyslá smotana, korenené syry;
 • pri odhalenej zvýšenej kyslosti sú paradajky a biela kapusta zakázané;
 • pekárske výrobky, najmä na báze kysnutého cesta;
 • čokoláda, kakao, cukrovinky;
 • strukoviny, orechy;
 • cesnak, cibuľa;
 • citrusové ovocie.

Strava s hiátovou prietržou pomáha normalizovať trávenie. Na prevenciu zápchy, prevencie plynatosti sa odporúča obohatiť ponuku o nasledujúce produkty:

 • celozrnné obilniny;
 • olivový olej;
 • ovocné peny;
 • bylinky - kôpor, fenikel, rozmarín.

Strava s herniou s posuvnými pažerákmi

Účelom zmeny stravovania je zníženie kyslosti. Potraviny s vysokým obsahom kalórií sú vylúčené, vyprážané, údené jedlá, marinády, uhorky sú neprijateľné. Zakázané polievky na prvom vývare, orechy, semená. Zelenina a ovocie je potrebné variť, strava je založená na obilninách, ovocí, zeleninových pyré, drvených bielkovinových produktoch.

Strava hernia pažeráka

 • raňajky - ryžová kaša, harmančekový čaj;
 • desiata - jablková omáčka;
 • obed - rybia polievka, mrkvové guľky;
 • desiata - želé so sušienkami;
 • večera - kuracie souffle, cuketa guláš, paprika.
 • raňajky - ovsené vločky so sušenými slivkami, čaj;
 • desiata - tvaroh a kastról;
 • obed - rybí vývar, pečené zemiaky s varenou repou;
 • Ľahké broskyne;
 • večera - dusená teľacia, tekvicové pyré.
 • raňajky - miešané vajíčka, šípkový vývar s pastilkou;
 • desiata - banány;
 • obed - ryžový vývar, kuracie filé plnené mrkvou;
 • desiata - jogurt, sušienky;
 • večera - parné ryby, baklažán s tvarohom.
 • raňajky - pohanková kaša s lekárskou klobásou;
 • desiata - ovocné želé;
 • obed - polievka s kuracími mäsovými guľkami, varený karfiol;
 • desiata - harmančekový čaj s tvarohovými palacinkami;
 • večera - kastrol z rýb, cuketové pyré.
 • raňajky - pšeničná kaša s maslom, sušené marhule;
 • desiata - marhuľová pena;
 • obed - zeleninová polievka, pečené zemiaky s olivovým olejom;
 • snack - slivkový bozk;
 • večera - dusený králik, šťouchaná tekvica a koreň paštrnáka.
 • raňajky - zelená pohánka, paštéta z kuracej pečene;
 • broskyne zo snackov;
 • obed - mäsové guľky z moriek a ryže, dusené z baklažánu, mrkva, paprika;
 • desiata - jogurt so sušienkami;
 • večera - dusená ryba, dusená brokolica.
 • raňajky - mliečne vermicelli, ovocná marmeláda;
 • desiata - tvarohová pena so slivkami;
 • obed - rybia polievka, tekvica a zemiakové pyré;
 • snack - hrušková želé;
 • večere - dusené teľacie mäso, repa a mrkva.

Strava menu hernie pažeráka

Patofágový typ patológie je závažnejšou formou patológie. Odporúčaná skupina výrobkov je rovnaká pre všetky typy chorôb. Na zníženie príznakov a obnovenie trávenia je strava pre pažerákovú herniu pažeráka založená na tekutých jedlách. Zakázané potraviny spôsobujúce ťažkosti pri prechode potravou.

Diéta pre hiátovú prietržovú ponuku bránice pre tento deň:

 • raňajky - tekutá pohanková kaša, mrkvová šťava s olivovým olejom;
 • desiaty - jogurt;
 • obed - strúhaná zeleninová polievka, teľacie knedle;
 • desiata - tvarohová pena so slivkami;
 • večera - zemiaková polievka s feniklom, dusené kurča.

Diéta menu pre hernie žalúdka - recepty

Pravidlá výživy pri prietrži hernie pažeráka otvárajúceho bránicu si vyžadujú zamietnutie niekoľkých produktov. Transformovaná výživa by mala zostať vyvážená a mala by obsahovať základné živiny, ktoré pomáhajú znovu vybudovať septum..

ovsená múka

 • 30 g ovsené vločky;
 • 10 g. najrôznejšie sušené ovocie - hrozienka, sušené slivky, sušené marhule;
 • 5 gr. med.

V noci nalejte obilie vodou a zakryte. Ráno niekoľkokrát opláchnite opuchnuté ovsené vločky a pomaly zapaľujte. Po varení kaše pridajte sušené ovocie po pol hodine. Varte ďalších 5 minút a potom vyberte z tepla. Do schladenej ovsenej múky pridajte med..

Banánový Apple Souffle

Ošúpané banány, kaša vidličkou. Olúpajte jablká, nakrájajte na mixér. Tvaroh rozotrite vajcom, skombinujte s ovocnou hmotou a cukrom. Zakryte formulár pergamenom, rozložte hmotu. Predhrejte rúru na 180 °, nechajte ju piecť pol hodiny.

Rybie koláče

 • 400 g. mletá treska;
 • 1 vajce
 • 100 g. ovsené vločky;
 • 5 gr. sušený kôpr;
 • štipka soli.

Vločky rozmelte v mlynčeku na kávu, zmiešajte s mletým mäsom, vajcom. Po soli pridajte kôpor. Aby sa z hotovej hmoty vytvorili kotlety, odporúča sa pravidelne ponoriť ruky do studenej vody, aby ste dosiahli dokonalý tvar. Para po dobu 5–7 minút.

POZOR! Informačný článok! Pred použitím sa poraďte s odborníkom..

Ďalšie články:

Panangin: návod na použitie Biele alebo takmer biele tablety, filmom obalené, vo forme...

Očné kvapky Indometacín: návod na použitie a recenzie Indomethacín je nesteroidné protizápalové liečivo, ktoré sa neuplatňuje...

Amiksin® 60 mg pre deti: návod na použitieObchodný názov lieku: Amiksin®Medzinárodný generický názov: TiloronChemický názov:...

7 spôsobov, ako sa zbaviť jaziev a škvŕn na pokožke. Ich výhody a nevýhody Jazvy môžu vzniknúť...

Sinecod® (Sinecod) Posledná aktualizácia výrobcu dňa 17.09.2014 Odporúčajú sa relevantnejšie popisy: Omnitus

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Často kladené otázkyEzofágová hernia je stav, pri ktorom sa niektoré vnútorné orgány z brušnej dutiny do hrudnej dutiny premiestnia cez rozšírený ezofágový otvor bránice.
Charakteristickým rysom kliniky cervikálnej osteochondrózy je silná pulzujúca bolesť hlavy. Vo veľkej väčšine prípadov je jeho výskyt spojený s nárazom citlivých nervových zakončení umiestnených v stavcovej tepne.
Mierny opuch v oblasti bránice môže spôsobiť stav, ktorý je blízko paniky. Ale nebojte sa v predstihu - možno to je zápal xiphoidného procesu hrudnej kosti.