loader

Hlavná

Liečba

O strave s hiátovou prietržou

Strava s prietržom pažeráka pri otvorení bránice nemá žiadny význam pre zmiernenie príznakov a počas komplexnej liečby tejto patológie. Kýla sa vyskytuje v dôsledku oslabeného otvorenia pažeráka, v dôsledku čoho sa orgány premiestňujú z brušnej dutiny do hrudnej dutiny. Pažerák je držaný v bráničnom otvore kvôli spojovaciemu materiálu, ktorý podlieha dystrofickým poruchám a stráca svoje elastické vlastnosti..

Podstata patológie

Výskyt prietrže pažeráka otvoreného bránice vyvoláva:

 • zvýšený brušný tlak;
 • chronická zápcha;
 • nadváha;
 • zvýšené fyzické preťaženie;
 • nadúvanie.

Porušenie peristaltiky zažívacieho systému, pozorované pri žalúdočných vredoch, gastroduodenitíde, pankreatitíde, cholecystitíde, tiež prispieva k rozvoju prietrže pažeráka..

Niekedy sa tento nádor môže vyvinúť v dôsledku vrodenej chyby pažeráka alebo žalúdka na hrudníku. Patológia sa prejavuje ťažkosťami v činnosti blokovacieho mechanizmu na hranici pažeráka a žalúdka, v dôsledku čoho sa môže obsah žalúdka vrhnúť do pažeráka. U človeka sa vyvíja refluxná ezofagitída, ktorá poškodzuje dolnú zónu pažeráka, pálenie záhy, bolesť na hrudníku, vyžarujúce do medziskapulárneho priestoru. Bolesť na ľavej strane hrudníka je často zamieňaná s angínou pectoris..

Hiátová hernia je diagnostikovaná endoskopickou metódou, ktorá umožňuje detekovať reflux pomocou pH metra, ktorý určuje trvanie refluxu. Rádiografia detekuje zvierač zvieraťa, zväčšený priemer pažeráka.

V prípade HPOD bude musieť osoba dodržiavať celoživotnú stravu a osobitné životné podmienky.

Esenciálna strava pre herniu pažeráka

Strava pre pacienta by sa mala pripravovať tak, aby jedlo, ktoré organizmu dodáva potrebné živiny, nedráždilo črevo a nezvyšovalo sekrečnú činnosť žalúdka. Malo by sa zvoliť jedlo, ktoré sa rýchlo vstrebáva a nebráni fungovaniu žalúdka. Okrem toho je potrebné udržiavať rovnováhu pitia: v deň, kedy by mal pacient vypiť najmenej 7-9 pohárov čistej vody, môžete použiť minerálnu mierne zásaditú vodu bez plynu. Jedlo s herniou pažeráka by sa malo rozdeliť na 5-6 malých porcií.

Na odstránenie príznakov choroby je potrebné schudnúť a prehodnotiť stravu: mala by byť frakčná, najmenej 5-krát denne v malých dávkach. Nejedzte posledné 3 hodiny pred spaním.

Mali by ste ovládať svoju chuť do jedla a vyhnúť sa prejedaniu, ak jedlo dôkladne prežúvate a robíte pomaly, potom pocit plnosti príde rýchlo. Tiež by ste nemali piť jedlo s vodou. Jesť by malo byť pri izbovej teplote, príliš studené alebo horúce jedlo dráždi sliznice.

Liečba kýly diétou zakazuje produkty, ktoré zvyšujú kyslosť a zvyšujú tvorbu plynov. Vyprážané a mastné potraviny, ako aj údené, nakladané, slané jedlá sú zakázané.

Potraviny s hiátovou prietržou vylučujú nápoje s plynom. Čaj, káva, koncentrované džúsy, energetické nápoje sa neodporúčajú. Drobné pečivo vyrobené z bielej múky vrátane chleba je na zozname zakázaných. Sušený hnedý chlieb je povolený.

Kapusta je zakázaná v akejkoľvek forme, pretože spôsobuje proces kvasenia v žalúdku. Nie všetky fazuľové výrobky, kukurica, leštená ryža, vlašské orechy sa neodporúčajú. Strava pre herniu pažeráka umožňuje vylúčiť cibuľu, cesnak, papriku, korenie, korenie a omáčky..

Stravovanie s prietržnou časťou otvoru bránice neumožňuje použitie surovej zeleniny a ovocia. Všetko jedlo by malo byť varené, dusené, pečené alebo dusené. Vylúčené sú alkoholické nápoje sýtené oxidom uhličitým, ako je šampanské a pivo - sú zvlášť škodlivé pri prietrži.

S diagnózou hernie pažeráka strava zakazuje používanie kyslého ovocia a bobúľ. Napriek priaznivým vlastnostiam ovocia sa neodporúča konzumácia zelených jabĺk, kivi, čerešní, hrozna a všetkých citrusových plodov..

Prednosť by sa mala venovať výrobkom s vlastnosťami obalenia. Užitočné sú obilniny uvarené vo veľkom množstve vody, šťouchané polievky s pridaním mierneho množstva oleja, vývary chudého mäsa.

Pokiaľ ide o mliečne výrobky, názory lekárov sa líšia. Niektorí lekári sa domnievajú, že kyslé mlieko zvyšuje kyslosť žalúdka, takže ho neodporúčajú zahrňovať do stravy. Iní tvrdia, že je to dobré na trávenie..

Z ovocia je povolený banán, tomel, jahody a čučoriedky. Sušené ovocie sa môže konzumovať v malom množstve..

Strava s prietržom otvárania bránice vám umožní jesť kuracie mäso a ryby vo varenej a pečenej forme. Raz týždenne sú povolené chudé hovädzie kotlety alebo dusené mäsové guľky. Mäso pre kotlety na paru by ste mali dvakrát rolovať v mlynčeku na mäso. Ozdoby by sa mali konzumovať bez ďalšieho vyprážania, kuracích a prepeličích vajec - uvarené.

Varená zelenina je povolená, najlepšie vo forme zemiakovej kaše, ochutená slnečnicovým alebo ľanovým olejom. Zoznam povolených produktov zahŕňa olej z rakytníka rakytníka a rybí olej.

Odporúča sa med, ktorý má veľa užitočných vlastností vrátane normalizácie metabolických procesov v tele. Med podporuje hojenie sliznice a odstraňuje pálenie záhy. Je to produkt, ktorý je možné konzumovať pred aj po jedle..

Po jedle by sa pacienti s takým ochorením nemali ohýbať, fyzicky namáhať. Najlepším riešením by bola prechádzka čerstvým vzduchom. Z ľudových prostriedkov pomôže zmierniť pálenie záhyby egrešov listami pálenia záhy. Fermentácia a nadúvanie pomôžu upokojiť semená anízu varené vriacou vodou.

konečne

Ak je u osoby diagnostikovaná hiátová prietrž, je fyzická aktivita zakázaná. Ak je to potrebné, mali by ste svoju prácu prehodnotiť a obmedziť šport.

Prevencia prietrže pažeráka spočíva v prevencii gastroenterologických patológií, racionálnej a správnej výžive. Odporúčajú sa športové aktivity zamerané na posilnenie peritoneálnej svalovej steny..

Strava hernia pažeráka: dôležité nuansy terapeutickej výživy a týždenné menu

Strava pri pažerákovej hernii je neoddeliteľnou súčasťou úspešnej liečby. Správna výživa pomáha zmierňovať symptomatické prejavy, urýchľuje metabolické procesy, obnovuje poškodené sliznice, uľahčuje rozvoj hrudiek v pažeráku..

Dodržiavanie všetkých diétnych pravidiel týkajúcich sa hernie pažeráka je trvalé vzhľadom na vysokú tendenciu k recidíve patologického výčnelku..

Kýlová pažerá ako patológia

Kýlová hernia je patologická lézia spojená so zmenou úzkej svalovej trubice pažeráka a bránice. Hrudný výčnelok je výsledkom výstupu spodného pažeráka cez bráničný prsteň v dôsledku jeho nadmerného zväčšenia, zníženého svalového tonusu..

Samotná bránica je kompletne zložená zo svalových vlákien, je to druh septa, ktorý oddeľuje pobrušnicu od hrudnej dutiny. Nervové vlákna a pažerák prechádzajú otvorom bránice. V ťažkých prípadoch sa herniálny vak vytvára nielen z pažeráka, ale aj zo žalúdka a ďalších orgánov epigastria..

Hlavným dôvodom vzniku herniálneho vaku je zníženie množstva svalového tkaniva bránice pre množstvo predispozičných faktorov. Ezofágové otvorenie bránice bráni refluxu potravy zo žalúdka do pažeráka, reguluje hranice medzi žalúdkom a pažerákom.

Ak sa chcete dozvedieť viac o znakoch prietrže pažeráka a liečbe patológie, pozrite si článok „Symptómy a liečba prietrže pažeráka: hlavné nuansy patológie a možnosti predpísanej liečby“.

Poznámka! Patológia sa zvyčajne eliminuje konzervatívnymi metódami, avšak pri výraznom symptomatickom obraze a ťažkom trávení je nevyhnutný chirurgický zásah..

Funkcie napájania

Liečba liekmi eliminuje príznaky a chirurgický zákrok je výsledkom prietrže. Diétna výživa má 2 hlavné ciele:

 • zníženie tlaku v bruchu;
 • organizácia normálneho transportu živín.

Na dosiahnutie týchto cieľov by ste sa pri budovaní správnej výživovej línie mali riadiť určitými pravidlami. Okrem terapeutickej stravy je dôležité viesť zdravý životný štýl, eliminovať všetky faktory, ktoré tak či onak ovplyvňujú tvorbu herniálneho výčnelku..

Výživa so zvýšeným vnútrobrušným tlakom

Pravidelná terapeutická strava môže významne znížiť vnútrobrušný tlak, zabezpečiť normálnu kontraktilitu diafragmatického otvorenia a zabrániť recidíve herniálnych výčnelkov. Tlak v pobrušnici sa vytvára v dôsledku dutých orgánov, konkrétne žalúdka a čriev.

Ak sú preplnené alebo preplnené plynmi, tlak sa zvyšuje, keď sú prázdne, tlak sa znižuje. Na odstránenie tlaku sa musíte riadiť nasledujúcimi pravidlami:

 • frakčné a časté jedlá v malých porciách (asi 250 ml súčasne);
 • vypite iba 30 minút po jedle;
 • vylúčenie výrobkov spôsobujúcich var, kvasenie;
 • okrem agresívnych výrobkov, alkoholických nápojov.

Normalizácia vnútrobrušného tlaku umožňuje obnoviť normálny tonus svalových štruktúr bránice, narovnať pľúcnu dutinu a uľahčiť dýchanie.

V skorom pooperačnom období je obzvlášť dôležité znížiť hladinu brušného tlaku. Na začiatku pooperačného obdobia po odstránení kýly pažeráka sa neodporúča nič okrem ťažkých nápojov, polievok. Už 5. až 6. deň môžete naplniť stravu množstvom prísad.

Dôležité! Normálny brušný tlak odstraňuje srdcovú dysfunkciu, zmierňuje bolesti na hrudníku, dodáva pokožke ľahkosť.

Preprava živín

Aby sa telo mohlo vyrovnať s herniovým výčnelkom samo o sebe, pacient musí byť opatrný pri zvolenej strave. Na tento účel je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • varenie varením, dusením alebo parením;
 • použitie polotekutých potravín (polievky, sliznice);
 • mleté ​​mäso pre kotlety sa musí niekoľkokrát skrútiť;
 • vyhnúť sa koreniam, zložitým jedlám;
 • zavádzanie hrubej vlákniny do stravy, ale nie viac ako 250 g za deň;
 • jedlo musí byť teplé, studené ani horúce;
 • jedlá v častých malých porciách (napríklad každých 2,5 - 3 hodiny).

Dôležité! Všetky tieto opatrenia zaistia zachovanie vitamínov v každej miske, pomôžu predchádzať zápche, gastroezofageálnemu refluxu, páleniu záhy, zvýšenej tvorbe plynov.

Pravidlá výživy

Na zlepšenie tráviacich procesov a zabránenie vzniku závažných porúch z fungovania tráviaceho traktu sa odporúčajú jednoduché pravidlá:

 • posledné jedlo by nemalo byť skôr ako 3 až 4 hodiny pred spaním (so silným pocitom hladu môžete piť teplú bobuľovinu bobúľ);
 • jedlo by sa nemalo umývať (po jedle môžete piť čaj alebo bylinnú infúziu až po 30-40 minútach);
 • po každom jedle by sa mal človek cítiť mierny hlad;
 • pri jedle by sa všetko malo žuť opatrne, jesť by malo byť pokojné.


Ak budete dodržiavať všetky nutričné ​​pravidlá, po niekoľkých týždňoch môžete dosiahnuť stabilnú remisiu vo vzťahu k príznakom porúch trávenia. Hrubú vlákninu (čerstvá zelenina, ovocie) je potrebné obmedziť na 300 g denne.

Pri gastritíde so zvýšenou kyslosťou v žalúdku sú vylúčené všetky kyslé potraviny, nápoje a ovocie. Naopak, s nízkou kyslosťou sa zavádza trochu kyseliny, aby sa zvýšila pohyblivosť žalúdka a čriev.

Povolené a zakázané produkty

Pri kýle pažeráka je dôležité kontrolovať celú stravu. Je lepšie zveriť prípravu stravy gastroenterológovi, avšak o niečo neskôr sú pacienti schopní určiť prijateľné limity v dennom menu. Do stravy pri hernii pažeráka je dôležité zahrnúť nasledujúce produkty a zložky potravín:

 • chudé mäso a ryby;
 • med;
 • sušené ovocie;
 • varená zelenina;
 • varené vajcia;
 • nízkotučné mliečne výrobky;
 • čerstvé ovocie, bobule (v obmedzenom množstve, aby sa zabránilo nadúvaniu);
 • šťavy zriedené vodou (ideálne so zvýšenou kyslosťou žalúdka, reflux);
 • bylinkové infúzie, zelený čaj.

Bude priaznivé zavádzať ľahko stráviteľné vlákno, ktoré sa nachádza vo veľkých množstvách v hruškách, pečených jablkách, hrozne, ananásoch, tomelách.

S cieľom zabrániť relapsu patologického herniálneho výčnelku a významne znížiť tráviace zaťaženie tráviaceho traktu s diafragmatickou prietržou by sa mali vylúčiť tieto produkty:

 • fazuľové kultúry v akejkoľvek forme;
 • čerstvé pečenie, pečenie pečiva;
 • biela kapusta;
 • kvass;
 • droždie;
 • perlivá a minerálna voda (prípustná s predbežným odplynením).

Nezabudnite vylúčiť mastné, korenené, korenené jedlá, alkohol. Suché jedlo, napríklad občerstvenie krutóny alebo sušienky, mäkké cestoviny, je potrebné odmietnuť. Ak je to potrebné, jedzte sladkosti, môžete uprednostniť med, sušené ovocie, marshmallows, marmeládu, pastilku.

Terapeutická strava je tiež potrebná po chirurgickom odstránení patológie. Povinné dodržiavanie restoratívnej stravy nielen urýchľuje regeneráciu, ale tiež zabraňuje riziku komplikácií, relapsu herniálnych vakov. Po operácii je strava dôležitým aspektom celého obdobia rehabilitácie..

Vzorové menu po dobu 7 dní

Vzhľadom na potrebu rozdeliť jedlo na časté malé porcie môžete jesť varené obedy a večere niekoľkokrát. Tým sa ušetrí voľný čas, odstráni sa hladovanie, ušetrí sa rodinný rozpočet. Strava s kýlou pažeráka sa nedá nazvať hladovou, pretože zahŕňa neustále saturáciu živín telom.

1 deň

Raňajky: omáčka s bylinkami, sušený chlieb, teplá brusnicová šťava s medom.

Obed: nastrúhaný repný šalát s sušenými slivkami a domácou majonézou, cvikla, varená pohánka s mäsovými guličkami, zelený čaj.

Snack: kastról z ich cukety s paradajkami pod syrom, pohár kefíru.

Večera: varená pohánka, bobuľový šalát.

2 dni

Raňajky: krupica, zelený čaj s mliekom, sušená buchta.

Obed: polievka s kuracími prsiami a rezancami, šalát z jemne nasekaných uhoriek s bylinkami a kyslou smotanou, zemiaková kaša s lososovým steakom.

Občerstvenie: bobuľový šalát, pečené jablko s medom.

Večera: karfiol zapečený s paradajkami a hovädzou kotletkou.

3 dni

Raňajky: Hercules so sušeným ovocím, bylinkovým čajom, tvrdým syrom.

Obed: tekvicová polievka so smotanou a zelerom, ryža s parou a kuracou kotletkou, vývar z ružových bokov.

Občerstvenie: želé, kastról sladkého tvarohu.

Večera: dusená kapusta a varená klobása.

4 dni

Raňajky: mliečna kaša, teplé odvar z ruží, sušené sušienky.

Obed: polievka s mäsovými guličkami, strúhaný repný šalát s sušenými slivkami a vlašskými orechmi, varená pohánka s mäsovými guličkami.

Občerstvenie: parná omeleta, pohár teplého mlieka s medom.

Večera: zemiaková kaša s rybacou pattom s čerstvou zeleninou, pohárik kefíru.

5 dní

Raňajky: mliečna polievka s rezancami, syr s maslom na sušienkach, zelený čaj.

Obed: rybia polievka, kuracie prsné šaláty s vajcom a domácou majonézou, krekry.

Občerstvenie: otruby, nasiaknuté mliekom, pohárom želé.

Večera: ovsená kaša so zeleninou a nastrúhaným syrom, kefír, pečené jablko.

6 dní

Raňajky: zamiešané vajíčka na veveričke, zelený čaj, sušienky a odvar z ruží.

Obed: čerstvý zeleninový šalát s kyslou smotanou, uhorka s ryžou, pilaf.

Občerstvenie: kastrol tvarohu, pohár kefíru.

Večera: varená pohánka so zeleninou a rybami, pohár vývaru z ružových bokov.

7 dní

Raňajky: ovsená kaša s jablkami, zelený čaj.

Obed: polievka s rezancami a kuracie prsia, čerstvý zeleninový šalát, zemiaková kaša s mäsovými guľkami.

Občerstvenie: kastrol cuketa so syrom, nesladený sušený ovocný kompot.

Večera: zemiaková kaša a párky v prírodnej škrupine.

Poznámka! Cez víkend môžete sledovať polohladnú diétu zameranú na vykladanie zažívacieho traktu. Napríklad môžete piť husté želé, jesť ovocné želé, zeleninové pyré. Je dôležité konzumovať polotekuté potraviny, aby sa maximalizovalo črevo a urýchlil sa prechod potravou pažerákom..

Hiátová prietrž nie je nebezpečnou chorobou, pretože nepatrí do nezávislých patológií. Kýla je výsledkom niektorých negatívnych vnútorných alebo vonkajších faktorov, a preto môže zhoršiť kvalitu života pacienta, môže vyvolať chronické patológie tráviaceho traktu..

Pri hernii pažeráka je správna výživa celoživotným cieľom, nie je to však také zlé. Udržiavanie celkového zdravia celého tela je vynikajúcou investíciou do ochrany mládeže a energie po mnoho rokov..

Plastická operácia pažeráka - následná rehabilitácia

Povolené produkty

Pacienti s herniou a po operácii dlhodobo zostávajú na diéte č. 1, ktorá zahŕňa:

 • Najlepší obilný sušený pšeničný chlieb.
 • Polievky na zeleninovom vývare (obilniny a zelenina sa utierajú), ochutené maslom alebo vaječnými vločkami.
 • Dusené jedlá z hovädzieho, jahňacieho, chudého, bravčového, morčacieho a kuracieho mäsa.
 • Dusené jedlá z nízkotučných rýb bez kože (kus alebo kotlety).
 • Mlieko, smotana, kyslý kefír, tvaroh vo forme soufflé, puding, kyslé mliečne výrobky s vysokou kyslosťou sú vylúčené.
 • Krupica, pohankové krupice a ryža, varené vo vode alebo mlieku. Kaše sú utierané a ich konzistencia by mala byť polopletená.
 • Zelenina (zemiaky, karfiol, tekvica, mrkva, repa) sa parí, podáva sa vo forme zemiakovej kaše alebo pudingu..
 • Ovocné pyré, želé, želé, kompoty, cukor, med.
 • Čaj s mliekom, sladké šťavy.
 • Maslo a slnečnicový olej (rafinovaný) - v miskách.

Choroby gastrointestinálneho traktu sú rozšírené vo všetkých vekových skupinách. Významnú úlohu v tom zohrávajú stresy a nesprávna strava: keď ráno chodia do práce mnohí bez raňajok, jedia rýchlo niekoľko jedál naraz, pretože pred večerou nebude čas na občerstvenie. Vo večerných hodinách sa do žalúdka v jednom okamihu dostane objemná miska zemiakov s hubami, pizzou alebo koláčmi. To všetko neprispieva k zdraviu zažívacieho systému. Dôsledky: gastritída, žalúdočné vredy, chronická pankreatitída, ezofageálna hernia (HPOD).

Všeobecné pravidlá

Hernie bránice (HAP) je bežné gastrointestinálne ochorenie a zaujíma 3. miesto v prevalencii po cholecystitíde a peptickom vredovom ochorení. Pažerák sa nachádza v mediastíne a je od žalúdka oddelený bránicou, ktorá prechádza otvorom (pažerákovým otvorom bránice). Chýba výrazný zvierač a jeho úlohy plnia nohy bránice, ktoré pokrývajú pažerák. S vekom sa v tkanivách vyskytujú zmeny súvisiace s vekom, čo vedie k rozšíreniu diery. Toto vysvetľuje výskyt kýly po 40 rokoch..

V prípade choroby sa zväčšeným otvorom časť žalúdka natiahne na boku pažeráka z brušnej dutiny do hrudnej dutiny (s paraezofágovou herniou) alebo do pažeráka so srdcovou časťou žalúdka (s kĺzaním). Výskyt prietrže je podporovaný zvýšeným vnútrobrušným tlakom počas prejedania, silnou fyzickou námahou, plynatosťou, nosením tesných pásov, tehotenstvom a častým zvracaním..

Liečba a strava pri hiátovej prietrži sú zamerané na zníženie frekvencie refluxu pažeráka, odstránenie ezofagitídy a zabránenie progresie hernie a jej komplikácií. Strava zahŕňa:

 • vyhnite sa ťažko stráviteľným jedlám (mastné, vyprážané);
 • Nafukovacie potraviny;
 • nepiť veľké množstvo tekutiny, pretože to prispieva k výskytu gastroezofágového refluxu;
 • vylúčiť tabak, alkohol a kávu;
 • jedz po malých dávkach.

Strava s herniou pažeráka by mala mať minimálny účinok na sliznicu pažeráka počas exacerbácie (bolesť, pálenie záhy, nepríjemné pocity v pažeráku a žalúdku) a so zmiznutím bolesti a zlepšením zdravia sa rozširuje v tabuľke č..

Táto strava je kompletná, mierne šetriaca a obsahuje dostatočné množstvo vlákien, ktoré majú antacidový účinok. Pacienti s reštrikciou pažeráka pripravujú viac drvených, tekutých a polotekutých potravín. Tuk pacienti sú kalórie obmedzené.

 • Strava obsahuje potraviny - slabé vylučovacie patogény, ale nedráždi sliznicu a rýchlo opúšťajú žalúdok. Vylúčené jedlá - silné patogény sekrécie, teplé a studené jedlá.
 • Jedlo je tekuté a podobné kašlu a väčšinou šťouchané, naparené.
 • Brúsený chlieb z celozrnnej múky, potravín bohatých na vlákninu (vodnice, reďkovky, špargľa, fazuľa, reďkovky, hrach), ovocie surovej pleti (egreše, hrozno, ríbezle, rande).
 • Frakčná výživa (zlomiť najviac 4 hodiny), v malých porciách.
 • Večera je ľahká a pohárom mlieka alebo krému v noci..
 • Jedlo by sa malo dôkladne žuť. Nasledujúce pokyny pomôžu znížiť žalúdočnú regurgitáciu:
 • Nevykonávajte prácu so sklonmi vpred, gymnastikou, ktorá zvyšuje vnútro-brušný tlak, zdvíhacie závažia, polohy.
 • Po jedle sa vyhýbajte prejedaniu a vodorovnej polohe.
 • Nenoste tesné pásy.
 • Zabráňte zápche a nadúvaniu a vykonávajte ich včasné ošetrenie.
 • Jesť 3-4 hodiny pred nočným spánkom.
 • Spať so zvýšeným horným trupom 3-5 cm.
 • Podľa predpisu lekára je možné užívať minerálne vody Essentuki, ktoré majú alkalizujúci účinok, pomáhajú znižovať kyslý faktor, znižujú frekvenciu refluxu, znižujú zápal slizníc a normalizujú motilitu pažeráka a žalúdka.

Kýla je rizikovým faktorom rozvoja refluxnej choroby. Pravidelné hádzanie obsahu žalúdka do pažeráka vedie k poškodeniu jeho spodnej časti s rozvojom katarálnych alebo eróznych-ulceratívnych zmien. V tejto súvislosti má veľký význam vytvorenie tzv. Kyslého vrecka na dne žalúdka, ktoré je rezervoárom koncentrovaného obsahu kyseliny a udržuje konštantný reflux..

U pacientov s herniou je uvoľňovanie pažeráka z refluxu narušené a je dlhé v lúmene. Spätný tok do pažeráka je nežiaduci, pretože jeho epitel je citlivý na pôsobenie žalúdočnej šťavy, a preto sa vyvíja erózna a ulceratívna lézia sliznice. Pri eróznej forme ezofagitídy sa odporúča konzervatívna liečba (blokátory protónovej pumpy, antacídy) a diétna terapia..

V prípade erozívnej alebo ulceróznej ezofagitídy počas exacerbácie je uvedený ezofagospazmus, výživa s maximálnym šetrením - Pevznerova tabuľka č. 1A, ktorá pomáha znižovať vzrušivosť žalúdka a obnovuje sliznicu pažeráka. Je predpísaný v prvých dňoch na obdobie 7-14 dní, v závislosti od závažnosti choroby, po ktorej nasleduje prechod na zaťažujúcu stravu č. 1B. Strava je nevyvážená a nízkokalorická.

Výživa sa vyznačuje miernym znížením množstva bielkovín a tukov a výrazným obmedzením uhľohydrátov. Soľ sa povoľuje v množstve 16 g.

 • Vylučované patogény (vývary) a silné dráždivé sliznice (hrubé potraviny, všetka zelenina) sú vylúčené.
 • Jedlá ťažko stráviteľné (tvrdé mäso, huby, hydina a rybia koža) by sa nemali jesť.
 • Všetko jedlo je v tekutej forme (niekedy aj kaša). Varené, šťouchané a zriedené misky s vodou.
 • Vylúčené sú studené a teplé jedlá, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú sliznicu.

Erózia pažeráka počas všetkých lekárskych a diétnych predpisov je zvyčajne zjazvená do 10 dní. Účel stravy 1A, potom až dva týždne - 1 B a nakoniec č. 1 (1 - 2 mesiace), postupne pripravuje telo na prechod na spoločnú tabuľku. Hlavná tabuľka č. 1 je mierne šetrná, takže je predpísaná už počas zotavovania. Táto fyziologicky kompletná tabuľka, ale zároveň jemná, sa dá vykonať aj na dlhú dobu.

S neúčinnosťou konzervatívnej liečby a výskytom komplikácií (deformita žalúdka, zhoršená priechodnosť pažeráka) sa pacientom odporúča chirurgická liečba - šitie kýlovej brány alebo pažeráka. Liečba diétou je dôležitou súčasťou komplexu rehabilitácie pacientov po operácii pažeráka.

Na 4 mesiace sa predpisuje fyziologicky kompletná strava s vysokým obsahom bielkovín (140 g).

 • extrakčné látky a žiaruvzdorné tuky sú maximálne obmedzené;
 • vylúčené sú silné stimulanty sekrécie a vylučovania žlče;
 • obmedzený príjem soli (5-6 g za deň);
 • pary a šťouchané jedlá.
 • Maslové cesto a horúci chlieb a pečivo.
 • Mäsové (rybie) polievky, boršč, kapustová polievka.
 • Korenené a slané jedlá, údené mäso, marinády, korenie, údená klobása, konzervované potraviny.
 • Čokoláda, sódy, zmrzlina, kakao.
 • Kapusta, strukoviny, špenát, huby, šťaveľa, reďkovka, cibuľa, cesnak rutabaga, višne a ovocie (brusnice, ríbezle, citróny, egreše, čerešne, višne).
 • alkohol.
 • Hruška, tomel, kdoule, med a džem.
 • Sušený pšeničný chlieb (1 mesiac po operácii), neprepojené sušienky.
 • Zeleninové a obilné polievky (okrem kapusty a proso).
 • Nízkotučné hovädzie, teľacie, kuracie, ryby (pleskáč, treska, kapor obyčajný, šťuka, šťuka, štikozubec, kapor) vo forme mušlí, zemiakovej kaše alebo kotletiek.
 • Jedno vajce alebo bielkovinová omeleta s mäkkým varom.
 • Mlieko v zložení jedál a plnotučného mlieka, nekyslý tvarohový tvaroh, po 3 mesiacoch je povolený kefír.
 • Varená a šťouchaná zelenina (cuketa, karfiol, tekvica, mrkva, repa, zemiaky).
 • Nekyslé ovocie a bobule (želé, želé, čerstvé a pečené želé na xylitole, kompótované kompóty).
 • Ryžové a ovsené vločky, nakrájané cestoviny.
 • Maslo, slnečnica v miskách.
 • Čierny a červený kaviár v malom množstve, omáčky na zeleninovom vývare.
 • Zriedené ovocné a zeleninové šťavy, šípková infúzia, slabý čaj s mliekom, kávový nápoj s mliekom.

Po 4 mesiacoch sa odporúča strava č. 1, ktorá už obsahuje menej bielkovín (100 g). Najskôr rok po operácii sa jedlo rozšíri na bežnú stravu.

Hlavné príznaky hernie pažeráka

Kýla sa málokedy chová „vlastníkom“ bez povšimnutia. Zvyčajne sa prejavuje celkom jasne.

 • epigastrická bolesť;
 • pálenie záhy;
 • kyslá fliaš;
 • časté nadúvanie.

Niekedy sa môžu vyskytnúť poruchy srdcového rytmu, môžu sa objaviť problémy s dýchaním. To všetko súvisí s charakteristikami choroby: pri prietrži sú niektoré orgány, ktoré by mali byť normálne v brušnej dutine, premiestnené do hrudníka zväčšeným otvorom v bránici. Medzi bránicami hernie je najbežnejšia hiatal (keď sa žalúdok a dolný pažerák pohybujú do hrudnej dutiny). Má druhé meno - axiálne.

Je vrodená, ale často sa vyvíja v starobe v dôsledku oslabenia väzov, ktoré podporujú vnútorné orgány, ako aj v dôsledku získaných chorôb, najmä gastritídy s vysokou kyslosťou, keď sa obsah žalúdka neustále vrhá späť do pažeráka a dráždi. Tehotenstvo, najmä viacnásobné tehotenstvo, prispieva k rozvoju kĺzavej prietrže, pretože vnútorné orgány sú komprimované rastúcou maternicou..

Gernioplasty

Kýly sa môžete zbaviť iba pomocou chirurgického zákroku. Typ operácie sa vyberie v závislosti od miesta prietrže.

Na výlisky z plastu platí:

 1. Technika Lichtenštajnska. Uskutoční sa rez 10 centimetrov. Cez ňu sa prietrž opravuje a spevňuje špeciálnou sieťou tak, aby sa kýlová brána neodchylovala.
 2. Endoskopická chirurgia. Chirurg robí malé vpichy a cez ne pomocou endoskopu a manipulátora odstraňuje herniálny vak, potom nastaví sieťovinu.
 3. Obštrukčný plast. Krátkym rezom lekár prispôsobí prietrž a prišije sieťku do trieslového kanálika, aby posilnil tkanivá..

S pupočnou kýlou sa zaobchádza dvoma spôsobmi:

 1. Podľa metódy Sapezhko alebo Mayo. Po premiestnení kýly sa okraje prietržnej brány zošijú. Vo väčšine prípadov musí byť pupok odstránený.
 2. Šijacie implantáty vo forme sieťky pod pupočníkovým krúžkom alebo nad pupočníkovým krúžkom pod kožou.

Zbavenie femorálnej prietrže sa môžete zbaviť pomocou:

 • plasty s tkanivom pacienta, u ktorých je defekt femorálneho kanálika šitý neabsorbovateľnou niťou;
 • sieťová protéza umiestnená pred pobrušnicou.

Liečba kýly bielej línie brucha je možná iba pri eliminácii diastázy. Uplatňujú sa tieto metódy:

 1. Šitie priamych štrbín s korekciou diastázy.
 2. Inštalácia oka po odstránení svalových rozdielov.

Kýly medzistavcových platničiek sa liečia chirurgicky, keď sa bolesti zosilnia a lieky nepomáhajú. Chirurg urobí rez v oblasti poškodeného stavca. Šírenie svalov a väzov, odstránenie jadra, časti vláknitého prstenca a niekedy laloku stavca.

diéta

Ošetrenie GPOD sa uskutočňuje dvoma spôsobmi:

Prvá sa zriedka používa, pretože choroba zvyčajne dobre reaguje s liekmi a vytvára správnu stravu.

V jedálničku s kýlou pažeráka hrajú úlohu 2 faktory:

 • odmietnutie zakázaných výrobkov;
 • príjem potravy.

Diéta bránice pažeráka prietrže pozostáva hlavne z produktov odporúčaných odborníkmi na výživu a pre ľudí bez chorôb - až na pár výnimiek. Základom je zdravá strava, to znamená minimalizácia ťažkých, mastných a korenených potravín, ktoré dlho pretrvávajú v žalúdku..

V strave s herniou pažeráka (keď sa pripravuje približná ponuka) lekári venujú pozornosť jedlu. Mali by ste pamätať na základné pravidlá:

 1. Nemôžete odmietnuť raňajky.
 2. Jesť by nemalo byť tri jedlá denne, ako sme zvykli, ale najmenej päť až šesťkrát denne.
 3. Počas každého občerstvenia by malo do žalúdka vstúpiť približne rovnaké množstvo jedla..
 4. Nemôžete jesť veľa naraz.
 5. Bezprostredne po jedle nemôžete zaujať vodorovnú polohu, musíte najskôr urobiť nejaké veci, chodiť.
 6. Posledné jedlo - najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.

Obsah

Je pri výbere rozhodujúca veľkosť prietrže kýly pažeráka - vykonať operáciu alebo nie
Aké veľkosti sú určené na chirurgickú liečbu

Ako urobiť operáciu kýly pažeráka

Hill Surgery Surgery

Operácia Chernousov A.F.

Endoskopická operácia axiálnej prietrže pažeráka

Aké sú následky po operácii kýly pažeráka?

Skoré pooperačné obdobie

Čo môžem jesť hneď po operácii

Pooperačná rehabilitácia

Rehabilitačné cvičenia

Výživa po operácii pre GPOD

Chirurgia pre GPOD: klady a zápory

Pri axiálnom HPOD 1 stupeň a vo väčšine prípadov 2 stupňa sa chirurgický zákrok nevykonáva. Pacientovi je predpísaný špeciálny životný štýl, strava, medikamentózna liečba a používajú sa tradičné lekárske metódy. Pri axiálnej prietrži 3 stupňa je indikovaný chirurgický zákrok. Uskutočňuje sa to najmä plánovaným spôsobom po starostlivej príprave.

Prevencia refluxu gastroezofágu

Pri vyšetrovaní pacientov s herniou ezofágového otvoru bránice sa často ukáže, že si sťažujú na grganie, pozorované hlavne po jedle. Obsah žalúdka sa vrhá do pažeráka a keďže prostredie v žalúdku je žieravé a kyslé, steny pažeráka sú podráždené, čo vysvetľuje nepríjemný jav.

Vzhľadom na tento faktor by sa mala pripraviť strava s herniou pažeráka s vysokou kyslosťou. Na zníženie refluxu musíte do jedálnička zahrnúť potraviny, ktoré podporujú tvorbu neutrálneho pH.

Čo môžem jesť? Strava pre herniu pažeráka obsahuje recepty na sliznice - musia byť prítomné v pacientovom menu. Môžete uvariť ryžu, pohánku, pšeničnú kašu. Ovsené vločky sú tiež dobré. Hlavnou podmienkou je, že by mali byť správne uvarené. Varené morčacie a kuracie mäso, pečené ovocie a zelenina sú povolené. Ľahko uvarený čaj, sušený ovocný kompot sú perfektné.

Je dôležité ísť do postele okamžite po jedle. Škodlivé je aj okamžité začatie fyzického cvičenia, sotva dokončené občerstvenie. Na vstrebanie všetkého jedla musíte počkať aspoň 1,5 hodiny..

Program obnovy

Ak chcete urýchliť zotavenie po hernioplastike, musíte dodržiavať pravidlá:

 1. V ranom období zotavenia je na odporúčanie chirurga potrebné chodiť (okrem excízie medzistavcovej prietrže).
 2. Jedzte správne a vypite veľa tekutín, aby ste predišli zápche.
 3. Zo stravy odstráňte potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť.
 4. Nenechávajte niekoľko dní doma.
 5. Navštívte ošetrujúceho lekára, keď naplánuje schôdzku, a ak sa jazva obťažuje, prihláste sa skôr.
 6. Vzpieranie a ohýbanie sú zakázané na 6 mesiacov..
 7. Pacient by nemal priberať na váhe.
 8. Kým sa rana nezahojí, nemôžete robiť fitnes..
 9. Vyhýbanie sa kašľovej chorobe.
 10. So súhlasom lekára môžete vykonávať cvičenia na posilnenie brušných svalov, robiť kondíciu, chôdzu.

Popísaný program musí byť dodržaný po celý život, aby nedošlo k recidíve. Osobitná pozornosť by sa mala venovať životnému štýlu.

Odporúčané a zakázané výrobky v ponuke

Strava pre herniu pažeráka cez deň bude prezentovaná o niečo nižšia, potom zvážime recepty na jedlá s herniou pažeráka, ktoré môžu byť zahrnuté v ponuke. Medzitým uvádzame produkty, ktoré by sa mali zahrnúť do vzorovej ponuky.

Preto by výživa pri tomto ochorení mala byť frakčná a častá. Bez ohľadu na to, ako sa vám môže zdať strava príťažlivá, jej základom by malo byť:

 • bielkovinové potraviny (pečené, varené kurča, morčacie mäso, ryby);
 • šťouchané polievky, krémové polievky;
 • zeleninové vývary;
 • pečené ovocie;
 • obilniny (najlepšie vo vode, ale aj v mlieku);
 • sušený hnedý chlieb.

Odmietnite z čerstvého chleba (v ideálnom prípade by ste mali odmietnuť piecť vôbec), koláčov a pečiva (majú veľa tuku), čerstvej kapusty, uhoriek a paradajok, vyprážaných húb. Je menej piť kefír s obvyklým obsahom tuku - 3,2%. Namiesto toho choďte na nízkotučné kefír, jogurt, tvaroh.

Vynikajúce recepty


Svoje obľúbené jedlá si môžete uvariť vylúčením zakázaných potravín z receptu.
Výživa počas kýly žalúdka môže byť nielen užitočná, ale aj chutná. Diéta vám umožňuje jesť pomerne rozsiahly zoznam jedál. Súčasne je možné do stravy zahrnúť aj známe jedlá, pričom z ich receptov je vylúčených iba niekoľko prísad. Pred pridaním nových produktov do ponuky je však dôležité poradiť sa s profilovým lekárom.

Zdravý šalát "Olivier"

Budete musieť brať kuracie filé, mrkvu, zemiaky, zelený hrášok a prírodný jogurt, ktorý neobsahuje ovocné prísady. V prvom rade je kura zbavený filmov a poslaný na varenie až do varenia. Zelenina sa varí a po varení sa olúpa. Hotové ingrediencie sa nakrájajú na malé kocky a dôkladne sa premiešajú. Soľ trochu, potom pridajte prírodný jogurt. Šalát je zmiešaný a podávaný s jemne nasekanou petržlenovou vňaťou.

Vaječné rezne

Bude to teľacie mäso, chlieb, odstredené mlieko, vajcia. V prvom rade sa buchta namočí do mlieka a potom začne mleté ​​mäso variť v mlynčeku na mäso. Nasiaknutý chlieb sa potom zmieša s nasekaným mäsom a pridá sa surové vajce. Druhý je poslaný do sporáka na varenie. Keď je pripravený, olúpajte a nakrájajte na 2 časti. Každý z nich je zabalený do mletého mäsa, vytvorí sa placka a odošle sa na nepriľnavú panvicu, ktorá sa dobre predhrieva. Je dôležité, aby bolo zakázané pridávať rastlinný olej. V tejto dobe patrí rúra. Keď sú kotlety vyprážané z dvoch strán, odošlú sa na pekáč a vložia sa do rúry na 15 až 20 minút pri teplote 180 stupňov..

Denné až týždenné menu

Pokúste sa vytvoriť menu každý deň na týždeň. Na základe toho si nakoniec vyviniete svoj vlastný, berúc do úvahy svoj vkus a preferencie.

Deň v týždniPrvé jedloDruhý triktretinaštvrtýpiaty
pondelokČaj s toastom (varte čaj zľahka)Tvaroh s marmeládouTekvicová krémová polievkaPečené jablkáVarená ryba s bramborovou kašou
utorokČaj alebo kakao so sendvičom chleba a nízkotučným syromPečené ovocieKuracie filé z cestovínbanánRybie guličky s greeny
stredaVajcový čajHustá ovocná alebo zeleninová šťavaKuracie mäso, pohanková kaša s dusenou kotletouTanier tvarohu s marmeládouBez tukov kefír, sušený chlieb
štvrtokRyžová kašaČaj so suchými sušienkamiBrokolica slizká polievkasyrnikiZeleninový šalát s maslom
piatokOvsená kaša s hrozienkamibanányRyby s ryžouPečená hruška s medomPohanková kaša s mliekom
sobotaVajce, kúsok včerajšieho chleba, kakaoTvarohový koláč AppleVarené cestoviny s dusenou kotletouZemiaková kaša s moriakomNízkotučné kefír alebo jogurt
nedeľaomeletaPečené zemiaky s bylinkamiKuracia polievkaježkoviaTvarohový kastról

Uistite sa, že pijete najmenej 1,5 - 2 litre tekutiny, ale nie bezprostredne po jedle, ale približne po pol hodine. Tento objem zahŕňa džúsy s dužinou, čajom, ovocnými nápojmi, želé.

Je dôležité, aké jedlo jete. Na varenie určite používajte čerstvé výrobky. Najdôležitejšie je však dodržiavanie režimu. Hlad nikdy nevydržte dlho a nikdy sa nepite. Neúspechy vo výžive najčastejšie spôsobujú zvýšenie príznakov prietrže.

Diéta po operácii hernie pažeráka

Nie všetky recepty na herniu pažeráka sú vhodné pre ľudí, ktorí nedávno prekonali prietrž hernie.

Aká diéta po operácii kýly pažeráka by mala byť, závisí od typu chirurgického zákroku. Po laparoskopickej operácii (po Nissenovej fundoplikácii) sa pacient rýchlo vracia k svojej obvyklej strave a životnému štýlu. Po odmerných brušných operáciách musí človek dlhšiu dobu odolávať výživovým obmedzeniam a neskôr prejsť z tekutých jedál na polotekuté a polotuhé..

Strava po odstránení prietrže pažeráka v prvých dňoch je jemná, povolené sú iba vývary. Potom sú povolené polievky a mali by byť čo naj tekutejšie, všetky výrobky v nich obsiahnuté sú starostlivo rozdrvené. Je dôležité, aby do tela vniklo viac tekutín: voda, kompot zo sušeného ovocia, slabý čaj.

Potom je pacient prevedený na diétu odporúčanú každému, kto trpí chronickými ochoreniami gastrointestinálneho traktu, aby sa zabránilo relapsom. Keď po operácii dôjde k rozšíreniu ponuky - rozhodne lekár.

Skoré pooperačné obdobie

Po operácii hernie pažeráka v operovanej oblasti môže bolesť a opuch pretrvávať niekoľko dní. Edém zužuje lúmen pažeráka, ktorý môže spôsobiť prechodnú dysfágiu. Preto môže pacient niekoľko dní cítiť, že jedlo nefunguje dobre. V dôsledku prechodných porúch gastrointestinálnej motility sa môžu vyskytnúť črevné problémy. Reakciou tela na operáciu môže byť zvýšenie teploty na subfebrilné čísla, čo si nevyžaduje žiadne ošetrenie a prechádza samostatne..

V pooperačnom období sa predpisujú antibiotiká a lieky proti bolesti, v prípade gastrointestinálnej motility sa predpisujú prokinetika..

Už v prvý deň môže pacient vstať z postele a vypiť tekutinu. Stehy sa odstránia 7. deň, po ktorom je pacient prepustený z nemocnice.

Diéta pre herniu pažeráka: čo vylúčiť zo stravy a ako jesť


Nepríjemné pocity s herniou pažeráka sa podobajú mnohým patológiám tráviaceho traktu. Prvé príznaky by sa mali odlišovať od kolitídy, peptického vredu, erózie a gastroezofageálneho refluxu

Strava pri pažerákovej hernii je neoddeliteľnou súčasťou úspešnej liečby. Správna výživa pomáha zmierňovať symptomatické prejavy, urýchľuje metabolické procesy, obnovuje poškodené sliznice, uľahčuje rozvoj hrudiek v pažeráku..

Dodržiavanie všetkých diétnych pravidiel týkajúcich sa hernie pažeráka je trvalé vzhľadom na vysokú tendenciu k recidíve patologického výčnelku..

Stravovací režim a pravidlá

Aby ste zlepšili tráviaci proces a zabránili zápche počas HPOD, musíte prísne dodržiavať niektoré pravidlá diétnej terapie:

 • pozorovať zlomkovú výživu a jesť jedlo každé tri hodiny;
 • riad by mal mať izbovú teplotu;
 • posledný príjem potravy by sa mal uskutočniť dve hodiny pred spaním;
 • na konci jedla by sa mal pacient cítiť neúplný. To zabráni nadmernému prejedaniu;
 • prísne je zakázané piť jedlo;
 • všetky produkty dôkladne prežúvajte a prísady tepelne upravujte;
 • pite zásaditú vodu po celý deň.

Základom ideálneho menu sú pyré, akékoľvek cereálie iné ako ryža, ako aj dusené alebo varené jedlá. Odporúča sa vylúčiť mastné jedlá, pridávať soľ a iné koreniny.

Vybrané produkty

Na zníženie výroby plynu je potrebné minimalizovať spotrebu zložiek, ako sú:

 • mastné mliečne výrobky a mliečne výrobky;
 • sóda;
 • cesto vyrobené z droždia;
 • hrozno a cibuľa;
 • strukoviny a hrach;
 • pečivo, predovšetkým čerstvé;
 • kukurica a biela kapusta;
 • kvass.

Menu nezakazuje pridávanie určitých bylín do jedál, ktoré pomáhajú znižovať tvorbu plynov. Môže to byť kôpr a tymian, rozmarín a rasca.

Pretože takéto ochorenie je často sprevádzané objavením sa zápchy, strava s herniou pažeráka, ktorá má zabrániť expresii takého nepríjemného príznaku, zahŕňa spotrebu vlákniny. Okrem toho priaznivo ovplyvňuje zníženie vnútrobrušného tlaku. Mnoho ľahko stráviteľných vlákien obsahuje:

 • hrušky a ananásy;
 • jablká, najmä pečené;
 • obilniny na báze neleštených obilnín;
 • otruby.

Ak chcete zabrániť zápche:

 • muffin a biely chlieb;
 • cestoviny;
 • ryžové krupice a krupica;
 • orechy.

Na zníženie intenzity prejavu ďalšieho nepríjemného príznaku hernie bránice, ktorá sa otvára v pažeráku - pálenie záhy, je potrebné:

 • odmietnuť suché a tuhé jedlo;
 • vylúčiť kyslé odrody bobúľ a ovocia, ako aj nápoje pripravené na ich základe, napríklad džúsy, kompóty a želé;
 • pol hodiny pred jedlom vypite pohárik zásaditej vody, ale vždy v malom množstve. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu tela..

Okrem toho nemôžete piť alkoholické nápoje, kávu a kakao, mastné mlieko, energiu a koncentrované šťavy s kýlou pažeráka. Po operácii by sa mali dodržiavať podobné odporúčania..

Ideálne menu pre takúto chorobu by malo obsahovať:

 • med;
 • morské plody;
 • slivky a banány;
 • slivky
 • broskyne a hrušky;
 • pečené vajcia;
 • vajcia, najmä vajcia natvrdo uvarené alebo vo forme omelety s parným proteínom;
 • tvaroh;
 • bylinné čaje;
 • šťavy zriedené čistenou vodou.

Účinná liečba prietrže s kýlou

Strava pre herniu pažeráka je neuveriteľne účinná a prospešná. Liečba tohto ochorenia diétou zahŕňa úplnú zmenu stravovania, zostavenie správneho menu na týždeň, z produktov, ktoré zmierňujú príznaky sprevádzajúce ochorenie..

Správne zložená strava (strava) pomáha zmierniť prejavy príznakov, ako sú:

 • pálenie záhy;
 • pocit nevoľnosti;
 • bolesť za hrudníkom;
 • zvýšená kyslosť v žalúdku atď..

Liečba hernie pažeráka diétou je založená na správnom stravovaní. Takto sa dosiahne zníženie bolestivých symptómov a urýchli sa proces obnovy žalúdka.

Aká by mala byť výživa kýly pažeráka:

 • Úplné odmietnutie potravín, ktoré môžu spôsobiť zvýšenú tvorbu plynu.
 • Pasenie na jedle (jesť najmenej 6krát denne v intervaloch 3 hodín).
 • Recepty potravín by mali pochádzať výlučne z tepelne ošetrených výrobkov.
 • Vylúčte prejedanie počas a po diéte.
 • Nočné jedlo, posledné jedlo odmietnite - najneskôr 3 hodiny pred spaním.
 • Jedzte balené a obohatené potraviny.

Pri liečbe stravy pri pažerákovej hernii je veľmi dôležité venovať náležitú pozornosť rovnováhe voda-soľ, t.j. dodržiavať režim pitia. Pitie je najmenej jeden a pol litra vody denne.

Z diéty (strava) je potrebné vylúčiť korenené a mastné potraviny, ktoré prispievajú k podráždeniu slizníc v žalúdku a tiež ich zvyšujú..

Počas liečby diétou na pažerákovú kýlu tiež nemôžete piť alkohol, silné horúce nápoje (káva a čaj). Takýto zákaz je spôsobený skutočnosťou, že tieto potraviny spôsobujú zvýšenú kyslosť, čo spôsobí bolestivé pocity..

Počas ošetrovania hernie pažeráka v ponuke je potrebné minimalizovať počet pekárskych výrobkov, mliečnych výrobkov, všetkých druhov kapusty, strukovín a hrozna.

Hlavné odporúčania pri vytváraní jedálneho lístka s kýlou pažeráka:

 • Jedálny lístok by mal obsahovať jedlo, ktoré prispieva k mäkkému obaleniu pažeráka a zlepšuje jeho kvasenie (varená kaša)..
 • Recepty z nízkotučných odrôd rýb a mäsa, ktoré sa dusia, metódou varu a dusenia - to je najpriaznivejšie jedlo po operácii na odstránenie prietrže pažeráka..
 • Zahrňte do ponuky veľké množstvo varenej zeleniny. Z obľúbených druhov ovocia si môžete pripraviť recepty na zákusky a šaláty..
 • Prvý mesiac po operácii sa podáva polievková strava. Takéto jedlo zahŕňa recepty na zeleninové vývary, šťouchané polievky a ľahké mäsové vývary.

Strava pre herniu pažeráka s vysokou kyslosťou môže obsahovať tieto produkty:

 • banány
 • zelené jablká
 • zelené fazule;
 • namočený hrášok;
 • mrkva;
 • brokolica;
 • obilniny;
 • cestoviny z tvrdej pšenice;
 • otrubový chlieb;
 • odstredené mlieko, jogurt, tvaroh;
 • nízkotučné druhy mäsa (králik, kuracie mäso, nutria, prepelica);
 • loviť;
 • ryžové toasty;
 • pečené zemiaky atď.
 1. Raňajky: krupica na sójovom mlieku, čaj s balzamom citróna, jablková suflé.
 2. Obed: dve jablká.
 3. Obed: Ryžová polievka na kuracích vývaroch, bez vyprážania. Chlieb sušený v rúre 2 ks. Pečený zemiak so syrom 3 ks.
 4. Občerstvenie: Suché sušienky a čaj.
 5. Večera: Dušené hovädzie mäso so zelenými fazuľkami.
 6. 3 hodiny pred spaním: kefír 0-1% s bylinkami a čerstvým zázvorom.
 1. Syrová omeleta, marshmallows 2 ks., Zelený čaj.
 2. Tvaroh s bobuľovým džemom, čerstvým jablkom a mrkvou.
 3. Hovädzí steak, zemiaková kaša na vode.
 4. Zeleninový šalát s kefírom.
 5. Plnené papriky (teľacie s kuracím filé).
 6. Ovocné želé.
 1. Ľahký syr, uhorkový a šalátový sendvič, sušienky, čaj.
 2. Pečené jablká s tvarohom a medom..
 3. Kuracie rolky s kuracou filetou a kyslou smotanou.
 4. Grilované hovädzie kotlety nakrájané na čerstvú zeleninu.
 5. Proteínová omeleta.
 1. Pohanka v mlieku, zelenom čaji, ovsené vločky cookies.
 2. Tekvicová polievka z pyré, dusené mäsové kotlety z králika, bobule želé.
 3. Tinktúra šípky so sušienkami.
 4. Pečený parmezán so zeleninou, čaj s bergamotom.
 5. Pohár odtučneného mlieka.
 1. Zeleninový šalát so syrom feta a olivami, čaj, mliečne želé.
 2. 2 banány.
 3. Polievka so zeleným hráškom a brokolicou, ryžové sušienky, pohánka na vode s vareným kuracím mäsom.
 4. Jablko, mäkký syrový sendvič.
 5. Grécke ženy s mletým mäsom z králika, varená repa, tvaroh so sušenými marhuľami.
 6. Pečený baklažán a paprika.

sobota

 1. Ovesné vločky s bobuľami, sušienky, čaj.
 2. Kefír ovocie.
 3. Prepelica s vajcami a filé, varené zemiaky s bylinkami.
 4. Banánový jogurt.
 5. Pečené šampiňóny s kuracím mäsom a syrom, zeleninový šalát s olivovým olejom a drvené orechy.
 6. Zelený zeleninový šalát.
 1. Jogurt, čaj s šípkami, chlieb s medom.
 2. Pečené jablká s orechmi a medom.
 3. Špenátová pyrená polievka, kaša z prosa s kuracími parami, šalát.
 4. Beztukový jogurt s ovocím (banán, kivi)
 5. Dusený, treska belasá so zeleninou, paradajkami a reďkovkovým šalátom, ochutená kyslou smotanou, čakanka.
 6. Odstredene mlieko.

Chemické a mechanické šetrenie

Hiátová prietrž je sprevádzaná intenzívnou sekréciou žalúdočnej šťavy s vysokou kyslosťou a inými látkami, ktoré môžu počas refluxu vstúpiť do pažeráka. Ak chcete zabrániť podráždeniu škrupiny tohto orgánu, musíte si vybrať správne jedlo a pripraviť si menu.

Zložky, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie kyslosti, by sa mali úplne vylúčiť. Mastné a korenené jedlá, čokoláda, údené mäso, korenené omáčky a sladkosti často spadajú pod zákaz. Pri dodržaní šetrnej výživy pri takejto chorobe je tiež vhodné opustiť marinády a konzervovať ich.

Mechanické šetrenie je možné dosiahnuť konzumáciou nasekaných potravín a ich naparovaním. Okrem toho sa musia úplne odstrániť pevné a drsné potraviny. Ovocie sa odporúča drviť alebo zohriať, zeleninu uvariť a potom nasekať.

Okrem toho si môže pacient samostatne pomôcť sám, preto iba musíte produkty dôkladne žuť. Uľahčí im to prechod cez tráviace orgány a bránicu cez pažerák, kde sa pozoruje prietrž..

pravidlá

Výživa po odstránení prietrže brucha alebo pred operáciou zahŕňa nasledujúce pravidlá:

 • Pred jedlom a po jedle sa odporúča vziať lyžicu nerafinovaného oleja alebo jednu a pol lyžice ovsenej kaše. To normalizuje činnosť čreva, vyhýba sa častej zápche;
 • Po jedle je prísne zakázané ísť spať. Odporúča sa ísť von na čerstvý vzduch alebo robiť domáce práce, ale zároveň je potrebné vyhnúť sa silnej fyzickej námahe;
 • Strava je založená na pravidelných jedlách. Preto sa odporúča používať v malých dávkach šesťkrát denne v pravidelných intervaloch;
 • Lekári odporúčajú venovať osobitnú pozornosť pevným výrobkom. Po varení by mali byť mäkké, čo im umožní voľný prechod cez gastrointestinálny trakt. V opačnom prípade by sa malo najlepším jedlám vyhnúť;
 • Počas dňa musíte vziať vodu s vysokým obsahom alkálií. Znižuje kyslosť pažeráka.

A posledné podmienky, ktoré možno s najväčšou pravdepodobnosťou považovať za radu, sú najlepšie spať na pravej strane so zdvihnutou čelnou doskou. To má pozitívny vplyv na tráviaci systém.

Znížený tlak v pobrušnici

Vzhľadom na to, že jedným z hlavných faktorov pri vzniku takejto poruchy je zvýšenie tlaku v pobrušnici, hlavným smerom výživy prietrž prietrže pažeráka je normalizácia jej indikátorov..

Na odstránenie vysokého tlaku je potrebné:

 • úplne sa obmedzte na prejedanie;
 • Nejedzte potraviny, ktoré môžu spôsobiť kvasenie;
 • obmedziť spotrebu tukových, korenených jedál a údeného mäsa, ako aj alkoholických nápojov.

Pokles tlaku vo vnútri pobrušnice spôsobuje odstránenie niektorých nepríjemných príznakov tohto ochorenia, najmä bolesti a pálenia záhy..

Varovanie na spätný tok

Spätný tok sa vo väčšine prípadov stáva hlavným faktorom pri objavovaní sa hlavného klinického obrazu tohto ochorenia - nepríjemného pálenia záhy a kyslého zápachu. Je to kvôli slabosti dolného zvierača. Tento stav zvyšuje spotrebu nezdravých potravín, ako aj určitých potravín, ako napríklad čokoláda, zelená cibuľa, citrusové plody, cesnak, silný čierny čaj, paradajky.

Aby ste zabránili vzniku refluxu, môžete vykonať niekoľko manipulácií - piť minerálnu vodu s nečistotami alkálií, jesť jedlo, ktoré nesedí, ale vo zvislej polohe, a po jedle chodiť aj asi hodinu.

Gastroenterológovia špeciálne navrhli „stôl pažeráka“. Toto je menu, ktoré okrem vyššie uvedených povolených prísad a jedál nevylučuje spotrebu vajíčok s mäkkým povrchom, sušienok namočených vo vode, mliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku, akýchkoľvek obilnín s prídavkom masla, ako aj ľahkých prvých jedál.

Podobné odporúčania týkajúce sa výživy by mali dodržiavať všetci pacienti, najmä tí, ktorí podstúpili operáciu. V takýchto prípadoch je jediným doplnkom to, že po operácii je potrebné držať sa terapeutického pôstu niekoľko dní.

V prípadoch, keď lekár rozhodne o určení diéty pre herniu pažeráka, sa odporúča, aby si pacienti viedli denník. Bude potrebné uviesť v ňom všetky výrobky alebo jedlá, ktoré sa stanú príčinou nepríjemných pocitov charakteristických pre túto chorobu. Pomôže to ošetrujúcemu lekárovi alebo špecialistovi, ako je odborník na výživu, upraviť šetrnú stravu.

Strava pri pažerákovej hernii je neoddeliteľnou súčasťou úspešnej liečby. Správna výživa pomáha zmierňovať symptomatické prejavy, urýchľuje metabolické procesy, obnovuje poškodené sliznice, uľahčuje rozvoj hrudiek v pažeráku..

Kýlová pažerá ako patológia

Kýlová hernia je patologická lézia spojená so zmenou úzkej svalovej trubice pažeráka a bránice. Hrudný výčnelok je výsledkom výstupu spodného pažeráka cez bráničný prsteň v dôsledku jeho nadmerného zväčšenia, zníženého svalového tonusu..

Samotná bránica je kompletne zložená zo svalových vlákien, je to druh septa, ktorý oddeľuje pobrušnicu od hrudnej dutiny. Nervové vlákna a pažerák prechádzajú otvorom bránice. V ťažkých prípadoch sa herniálny vak vytvára nielen z pažeráka, ale aj zo žalúdka a ďalších orgánov epigastria..

Hlavným dôvodom vzniku herniálneho vaku je zníženie množstva svalového tkaniva bránice pre množstvo predispozičných faktorov. Ezofágové otvorenie bránice bráni refluxu potravy zo žalúdka do pažeráka, reguluje hranice medzi žalúdkom a pažerákom.

Ak sa chcete dozvedieť viac o znakoch prietrže pažeráka a liečbe patológie, pozrite si článok „Symptómy a liečba prietrže pažeráka: hlavné nuansy patológie a možnosti predpísanej liečby“.

Poznámka! Patológia sa zvyčajne eliminuje konzervatívnymi metódami, avšak pri výraznom symptomatickom obraze a ťažkom trávení je nevyhnutný chirurgický zásah..

Aké sú následky po operácii kýly pažeráka?

V niektorých prípadoch sa počas chirurgického zákroku na odstránenie prietrže pažeráka, bezprostredne po nej alebo po určitom čase môžu vyskytnúť komplikácie..

Všetky komplikácie sa delia na:

 1. Inoperabilné - dôsledky, ktoré vzniknú počas operácie. Krvácanie z parenchymálnych orgánov, žalúdočných ciev, bránice.
 2. Perforácia pažeráka, žalúdok.
 3. Poškodenie kmeňov vagusových nervov.
 • Komplikácie vznikajúce po operácii:
   Krvácajúci.
 • zápal pobrušnice.
 • Obštrukcia čriev.
 • Prechodná dysfágia.
 • Hnačka.
 • Neskoré komplikácie - zúženie pažeráka, relaps, plynatosť.

  Funkcie napájania

  Liečba liekmi eliminuje príznaky a chirurgický zákrok je výsledkom prietrže. Diétna výživa má 2 hlavné ciele:

  • zníženie tlaku v bruchu;
  • organizácia normálneho transportu živín.

  Na dosiahnutie týchto cieľov by ste sa pri budovaní správnej výživovej línie mali riadiť určitými pravidlami. Okrem terapeutickej stravy je dôležité viesť zdravý životný štýl, eliminovať všetky faktory, ktoré tak či onak ovplyvňujú tvorbu herniálneho výčnelku..

  Výživa so zvýšeným vnútrobrušným tlakom

  Pravidelná terapeutická strava môže významne znížiť vnútrobrušný tlak, zabezpečiť normálnu kontraktilitu diafragmatického otvorenia a zabrániť recidíve herniálnych výčnelkov. Tlak v pobrušnici sa vytvára v dôsledku dutých orgánov, konkrétne žalúdka a čriev.

  Ak sú preplnené alebo preplnené plynmi, tlak sa zvyšuje, keď sú prázdne, tlak sa znižuje. Na odstránenie tlaku sa musíte riadiť nasledujúcimi pravidlami:

  • frakčné a časté jedlá v malých porciách (asi 250 ml súčasne);
  • vypite iba 30 minút po jedle;
  • vylúčenie výrobkov spôsobujúcich var, kvasenie;
  • okrem agresívnych výrobkov, alkoholických nápojov.

  Normalizácia vnútrobrušného tlaku umožňuje obnoviť normálny tonus svalových štruktúr bránice, narovnať pľúcnu dutinu a uľahčiť dýchanie.

  V skorom pooperačnom období je obzvlášť dôležité znížiť hladinu brušného tlaku. Na začiatku pooperačného obdobia po odstránení kýly pažeráka sa neodporúča nič okrem ťažkých nápojov, polievok. Už 5. až 6. deň môžete naplniť stravu množstvom prísad.

  Dôležité! Normálny brušný tlak odstraňuje srdcovú dysfunkciu, zmierňuje bolesti na hrudníku, dodáva pokožke ľahkosť.

  Preprava živín

  Aby sa telo mohlo vyrovnať s herniovým výčnelkom samo o sebe, pacient musí byť opatrný pri zvolenej strave. Na tento účel je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel:

  • varenie varením, dusením alebo parením;
  • použitie polotekutých potravín (polievky, sliznice);
  • mleté ​​mäso pre kotlety sa musí niekoľkokrát skrútiť;
  • vyhnúť sa koreniam, zložitým jedlám;
  • zavádzanie hrubej vlákniny do stravy, ale nie viac ako 250 g za deň;
  • jedlo musí byť teplé, studené ani horúce;
  • jedlá v častých malých porciách (napríklad každých 2,5 - 3 hodiny).

  Dôležité! Všetky tieto opatrenia zaistia zachovanie vitamínov v každej miske, pomôžu predchádzať zápche, gastroezofageálnemu refluxu, páleniu záhy, zvýšenej tvorbe plynov.

  Pravidlá výživy

  Na zlepšenie tráviacich procesov a zabránenie vzniku závažných porúch z fungovania tráviaceho traktu sa odporúčajú jednoduché pravidlá:

  • posledné jedlo by nemalo byť skôr ako 3 až 4 hodiny pred spaním (so silným pocitom hladu môžete piť teplú bobuľovinu bobúľ);
  • jedlo by sa nemalo umývať (po jedle môžete piť čaj alebo bylinnú infúziu až po 30-40 minútach);
  • po každom jedle by sa mal človek cítiť mierny hlad;
  • pri jedle by sa všetko malo žuť opatrne, jesť by malo byť pokojné.

  Ak budete dodržiavať všetky nutričné ​​pravidlá, po niekoľkých týždňoch môžete dosiahnuť stabilnú remisiu vo vzťahu k príznakom porúch trávenia. Hrubú vlákninu (čerstvá zelenina, ovocie) je potrebné obmedziť na 300 g denne.

  Pri gastritíde so zvýšenou kyslosťou v žalúdku sú vylúčené všetky kyslé potraviny, nápoje a ovocie. Naopak, s nízkou kyslosťou sa zavádza trochu kyseliny, aby sa zvýšila pohyblivosť žalúdka a čriev.

  prevencia

  Aby sa zabránilo rozvoju prietrže prietržnej hernie, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

  • eliminovať prejedanie a dlhodobé hladovanie;
  • nemajú večeru neskoro;
  • po jedle nejde do postele;
  • nejedzte jedlo, ktoré vytvára záťaž pre zažívacie orgány;
  • monitorovať telesnú hmotnosť (na tento účel konzumujú frakciu a nedovoľujú, aby sa vzali príliš veľké množstvá jedla naraz);
  • bojovať proti zápche;
  • Nejedzte sucho, na cestách a v zhone;
  • viesť aktívny životný štýl, cvičenie.

  Na včasné odhalenie chorôb tráviaceho traktu je potrebné pravidelne podstúpiť lekárske prehliadky.

  Povolené a zakázané produkty

  Pri kýle pažeráka je dôležité kontrolovať celú stravu. Je lepšie zveriť prípravu stravy gastroenterológovi, avšak o niečo neskôr sú pacienti schopní určiť prijateľné limity v dennom menu. Do stravy pri hernii pažeráka je dôležité zahrnúť nasledujúce produkty a zložky potravín:

  • chudé mäso a ryby;
  • med;
  • sušené ovocie;
  • varená zelenina;
  • varené vajcia;
  • nízkotučné mliečne výrobky;
  • čerstvé ovocie, bobule (v obmedzenom množstve, aby sa zabránilo nadúvaniu);
  • šťavy zriedené vodou (ideálne so zvýšenou kyslosťou žalúdka, reflux);
  • bylinkové infúzie, zelený čaj.

  Bude priaznivé zavádzať ľahko stráviteľné vlákno, ktoré sa nachádza vo veľkých množstvách v hruškách, pečených jablkách, hrozne, ananásoch, tomelách.

  S cieľom zabrániť relapsu patologického herniálneho výčnelku a významne znížiť tráviace zaťaženie tráviaceho traktu s diafragmatickou prietržou by sa mali vylúčiť tieto produkty:

  • fazuľové kultúry v akejkoľvek forme;
  • čerstvé pečenie, pečenie pečiva;
  • biela kapusta;
  • kvass;
  • droždie;
  • perlivá a minerálna voda (prípustná s predbežným odplynením).

  Nezabudnite vylúčiť mastné, korenené, korenené jedlá, alkohol. Suché jedlo, napríklad občerstvenie krutóny alebo sušienky, mäkké cestoviny, je potrebné odmietnuť. Ak je to potrebné, jedzte sladkosti, môžete uprednostniť med, sušené ovocie, marshmallows, marmeládu, pastilku.

  Terapeutická strava je tiež potrebná po chirurgickom odstránení patológie. Povinné dodržiavanie restoratívnej stravy nielen urýchľuje regeneráciu, ale tiež zabraňuje riziku komplikácií, relapsu herniálnych vakov. Po operácii je strava dôležitým aspektom celého obdobia rehabilitácie..

  Vzorové menu po dobu 7 dní

  Vzhľadom na potrebu rozdeliť jedlo na časté malé porcie môžete jesť varené obedy a večere niekoľkokrát. Tým sa ušetrí voľný čas, odstráni sa hladovanie, ušetrí sa rodinný rozpočet. Strava s kýlou pažeráka sa nedá nazvať hladovou, pretože zahŕňa neustále saturáciu živín telom.

  1 deň

  Raňajky: omáčka s bylinkami, sušený chlieb, teplá brusnicová šťava s medom.

  Obed: nastrúhaný repný šalát s sušenými slivkami a domácou majonézou, cvikla, varená pohánka s mäsovými guličkami, zelený čaj.

  Snack: kastról z ich cukety s paradajkami pod syrom, pohár kefíru.

  Večera: varená pohánka, bobuľový šalát.

  2 dni

  Raňajky: krupica, zelený čaj s mliekom, sušená buchta.

  Obed: polievka s kuracími prsiami a rezancami, šalát z jemne nasekaných uhoriek s bylinkami a kyslou smotanou, zemiaková kaša s lososovým steakom.

  Funkcie choroby

  Membrána je dýchací sval umiestnený medzi hrudníkom a brušnou dutinou. Má 3 otvory. Jeden z nich vstupuje do pažeráka. Vysídlenie brušného orgánu cez túto dieru v zadnom mediastíne sa nazýva hiátová hernia (HAP).

  Patológia sa vyvíja z nasledujúcich dôvodov:

  1. Riedenie spojivového tkaniva, ktoré vymedzuje brušnú dutinu a hrudnú kosť. Zmeny súvisia so starnutím tela, takže GDOP sa zvyčajne diagnostikuje u ľudí starších ako 60 rokov. U mladých a zrelých jedincov sa môže pri vrodenej slabosti spojivových membrán vyvinúť prietrž..
  2. Zvýšený tlak v brušnej dutine. Ohrozené sú tehotné ženy s nadváhou. Tlak v pobrušnici sa môže zvyšovať so silným plynom, chronickým kašľom, zvracaním, ascitom, vysokou fyzickou námahou..
  3. Anatomické zmeny spôsobené chorobami tráviaceho ústrojenstva. Pri chronických zápaloch, erozívnych a ulceratívnych procesoch je pažerák skrátený a stúpa, čo vedie k tvorbe prietrže.

  Hlavnými príznakmi choroby sú stlačenie na hrudníku, zvracanie, pálenie záhy, belching. V polovici prípadov pokračuje patológia bez akýchkoľvek príznakov. Prietrž sa zistí pri podozrení na angínu pectoris alebo v dôsledku endoskopického vyšetrenia.

  Posun dolnej časti pažeráka (niekedy sa zmení poloha žalúdka a čriev) oslabuje tón zvierača. Porucha ventilu vedie k častému refluxu.

  Všeobecné pravidlá stravovania

  Nesprávna výživa a systematické prejedanie prispievajú k vysokému tlaku v pobrušnici ak ďalšiemu vyčnievaniu prietrže bránice. Diéta pre HPOD je zameraná na zníženie vytesňovania orgánov, normalizáciu trávenia.

  Základné princípy výživy:

  1. Správny režim. Stravovanie sa vykonáva denne, 5-6 krát denne. Druhá večera sa podáva najneskôr 3 hodiny pred spaním, aby sa zabránilo nočnému refluxu. Intervaly medzi jedlami by nemali prekročiť 4 hodiny.
  2. Vylúčte alkohol, kávu, silný čaj. Tieto nápoje zvyšujú kyslosť žalúdočnej šťavy..
  3. Nepite sa. Jedlo sa prijíma v malých dávkach, aby sa nepreťažilo tráviace ústrojenstvo. Pri prejedaní stúpa vnútro-brušný tlak. Tento faktor zvyšuje riziko komplikácií prietrže - eróznej ezofagitídy, gastritídy.
  4. Presné obrábanie. Žuvacie jedlo dobre, jesť pomaly. Ryby a mäso sa podľa možnosti konzumujú vo forme múčneho mletého mäsa.
  5. Tepelné spracovanie výrobkov. Jedlá sú varené, pečené, dusené. Kaša varte na viskóznu konzistenciu. Po operácii sa misky na nejaký čas rozdrvia mixérom, vidličkou.
  6. Množstvo vody, ktoré je potrebné vypiť denne, lekár odporučí na základe stavu pacienta, jeho hmotnosti a anamnézy. Veľký objem tekutiny vyvoláva reflux. Nedostatok vody spomaľuje trávenie.
  7. Teplé a studené jedlá dráždia pažerák, takže jedlo sa konzumuje v teplej forme.
  8. Nezahŕňajú sa produkty, ktoré vyvolávajú reflux - čokoláda, údené mäso, uhorky, tuky. Odporúča sa, aby pacient počas diéty odstránil vyprážané, mastné, korenené jedlá, omáčky zo stravy.
  9. Obmedzte produkty tvoriace plyn. Hrozno, hrach, fazuľa, biela kapusta, reďkovky, otruby chlieb provokujú nadúvanie a plynatosť. Pravidelné používanie týchto výrobkov zhoršuje stav pacienta po odstránení kýly. Tvorba plynu vedie k zvýšenému tlaku v brušnej dutine, zvyšuje sa riziko pažeráka.
  10. Prevencia zápchy. Na vylúčenie porúch stolice je v strave obsiahnuté dostatočné množstvo obilnín, zeleniny, ovocia. S tendenciou k zápche lekár do liečebného režimu zahŕňa lieky, ktoré normalizujú črevnú motilitu.

  Menu odporúčané pre prietrž obsahuje dostatočný počet užitočných prvkov, okrem produktov, ktoré dráždia sliznicu pažeráka..

  Vlastnosti stravy závisia od hmotnosti pacienta, prítomnosti sprievodných gastrointestinálnych ochorení. Ľudia s diafragmatickou prietržou s nadváhou majú menu so zníženým obsahom kalórií. Ak je choroba komplikovaná zúžením pažeráka, jedlá sa konzumujú v strúhanej forme. Mäso na varenie mäsových guličiek, kotlety 2-krát prešlo mlynčekom na mäso.

  Diéta po operácii

  Po chirurgickom zákroku by pacient nemal jesť počas dňa. Je dovolené trochu piť čistú vodu..

  Druhý deň po zákroku môžete mať slabý a nemastný vývar - kurča alebo hovädzie mäso. Pacient dostane odvar z pohánky alebo ryže. Užitočné želé. Jedlo sa prijíma v malých porciách..

  Po chirurgickom zákroku by pacient nemal jesť počas dňa. Je dovolené trochu piť čistú vodu..

  Štvrtý deň sa v ponuke objavia obilniny, tekuté polievky, výrobky z pyré. V budúcnosti sa strava mierne rozširuje: zavádza sa uvarené mäso, tvaroh, zeleninové a ovocné pyré.

  Striktná strava sa udržiava, kým vám lekár nepovolí prechod na normálnu stravu, ktorá bude pozostávať z povolených potravín.

  Funkcie stravovania

  Hiátová prietrž sa prejavuje pálením záhy, nevoľnosťou, ťažkosťami v žalúdku a nadúvaním. Ťažké jedlá sú vylúčené z ponuky, aby sa znížil výskyt týchto príznakov. Zoznam zakázaných a povolených výrobkov nezávisí od typu kýly. Lekárska strava po operácii poskytuje menu v tabuľke č. 1. V prvom týždni sa jedlo prijíma v tekutej a strúhanej forme. Postupom času sa do stravy pridáva hustejšia strava..

  Pri posuvnej (axiálnej, hiátovej) prietrži v kombinácii s ezofagitídou je strava zameraná predovšetkým na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy. Na zastavenie výčnelku herniou pažeráka je potrebné vylúčiť vyprážané a mastné jedlá, marinády, údené mäso. Takéto spôsoby varenia najčastejšie vyvolávajú zvýšenie kyslosti. Na normalizáciu hodnoty pH vylúčte polievky na prvom vývare, čerstvú zeleninu a ovocie, huby, tvrdé mäso. Kuracie mäso sa varí bez kože. Axiálna hernia by mala pozostávať z obilnín, polievok na druhom vývare, šťouchanej zeleniny, pečeného ovocia, nakrájaného mäsa, rýb. Hrubé jedlá z vlákniny sa odstraňujú z menu: celé zrná, orechy, semená.

  Zakázané jedlo

  Vylúčte z hernie z ponuky produkty, ako napríklad:

  • kyslé ovocie;
  • káva;
  • zmrzlina;
  • Čokoládové dobroty
  • korenené, mastné, vyprážané jedlá;
  • marinády a uhorky;
  • ocot;
  • cesnak;
  • mäta;
  • paradajky
  • Sýtené nápoje;
  • zelenina a maslo;
  • orechy
  • výrobky, ktoré obsahujú hrubé vlákno;
  • lupienky.

  Späť na obsah

  Povolené produkty

  Pri prechode na stôl číslo 5 sa odporúča jesť:

  1. Kaša na raňajky. Obaľujú sliznicu pažeráka a zmierňujú nepríjemné príznaky po operácii. Kašu môžete jesť z ovsa, pohánky, bielej ryže. Jáhly proso a jačmeň zvyšujú kyslosť, takže sa odstraňujú zo stravy. S tendenciou k zápche by malo obmedziť použitie krupice, ryže.
  2. Vývar zeleniny a obilnín ako prvé chody. Slabé mäsové bujóny sa môžu jesť s miernou prietržou pažeráka. Po operácii môžu spôsobiť zhoršenie stavu..
  3. Varená zelenina. Ozdobte jesť zemiaky, mrkvu, tekvicu, cuketu, karfiol, zelený hrášok. Pri normálnej kyslosti môžete jesť čerstvé uhorky, paradajky. Cibuľa je povolená iba vo varenej forme.
  4. Ľahké emulgačné oleje - krémové, olivové, kukuričné, slnečnicové.
  5. Chudé mäso. Odrody - hovädzie, teľacie, králiky, kuracie. Povolené druhy klobás - „Dietary“, „Doctor's“ (príležitostne).
  6. Z mliečnych výrobkov by sa do stravy mala zahrnúť beztuková tvarohová syr (pokiaľ možno domáci), kefír, acidofilné mlieko (ktoré sa nachádza vo veľkých supermarketoch). Kyslá smotana sa konzumuje iba na toaletné potreby. Kyslé mliečne výrobky sa vyberajú s nízkym obsahom tuku.
  7. Vajcia v zložení jedál. Mäkké jedlá môžu jesť najviac 1 kus denne.
  8. Včerajší chlieb (pšenica). Po pečení môžete jesť cookies z cesta: "Maria", "Zoological".
  9. Povolené sladkosti - med, marmeláda, cukríky, džemy, želé.
  10. Ovocie si vyberajú sladké odrody. Musia byť zrelé, bez semien. Najlepšie sa jedia pečené, ako súčasť želé, peny. Povolené sušené ovocie - hrozienka, sušené slivky, sušené marhule.
  11. Z nápojov sa odporúča piť šípkový vývar, slabý čaj s mliekom, želé, sušený ovocný kompot.

  Vynikajúce recepty

  Výživa počas kýly žalúdka môže byť nielen užitočná, ale aj chutná. Diéta vám umožňuje jesť pomerne rozsiahly zoznam jedál. Súčasne je možné do stravy zahrnúť aj známe jedlá, pričom z ich receptov je vylúčených iba niekoľko prísad. Pred pridaním nových produktov do ponuky je však dôležité poradiť sa s profilovým lekárom.

  Zdravý šalát "Olivier"

  Budete musieť brať kuracie filé, mrkvu, zemiaky, zelený hrášok a prírodný jogurt, ktorý neobsahuje ovocné prísady. V prvom rade je kura zbavený filmov a poslaný na varenie až do varenia. Zelenina sa varí a po varení sa olúpa. Hotové ingrediencie sa nakrájajú na malé kocky a dôkladne sa premiešajú. Soľ trochu, potom pridajte prírodný jogurt. Šalát je zmiešaný a podávaný s jemne nasekanou petržlenovou vňaťou.

  Vaječné rezne

  Bude to teľacie mäso, chlieb, odstredené mlieko, vajcia. V prvom rade sa buchta namočí do mlieka a potom začne mleté ​​mäso variť v mlynčeku na mäso. Nasiaknutý chlieb sa potom zmieša s nasekaným mäsom a pridá sa surové vajce. Druhý je poslaný do sporáka na varenie. Keď je pripravený, olúpajte a nakrájajte na 2 časti. Každý z nich je zabalený do mletého mäsa, vytvorí sa placka a odošle sa na nepriľnavú panvicu, ktorá sa dobre predhrieva. Je dôležité, aby bolo zakázané pridávať rastlinný olej. V tejto dobe patrí rúra. Keď sú kotlety vyprážané z dvoch strán, odošlú sa na pekáč a vložia sa do rúry na 15 až 20 minút pri teplote 180 stupňov..

  Čo nemôžete jesť s kýlou pažeráka

  Gastroenterológ vydáva zoznam zakázaných liekov, pričom berie do úvahy stupeň ochorenia a históriu pacienta. Špeciálna strava sa zvyčajne kombinuje s liekom. Menu by malo byť šetrné k tráviacemu traktu, malo by obsahovať dostatok bielkovín a ľahko stráviteľné vlákniny.

  Pri hiátovej hernii je bránica vylúčená zo stravy:

  • margarín;
  • nátierky;
  • tuk;
  • čerstvý chlieb;
  • tuk kapustová polievka;
  • boršč;
  • huby;
  • bravčové mäso;
  • pečivo;
  • mäso v konzervách;
  • jeseter a iné ryby z tejto rodiny;
  • krém;
  • ostré syry;
  • surové a tvrdé vajcia;
  • biela kapusta;
  • šťaveľa;
  • fazuľa, fazuľa, šošovica;
  • cesnak;
  • reďkovky;
  • reďkovky;
  • mandle;
  • cestoviny z mäkkej pšenice;
  • korenené korenie - korenie, ocot, horčica;
  • cukrovinky;
  • zmrzlina.

  Podľa uváženia ošetrujúceho lekára sa tento zoznam môže rozšíriť, ak má osoba chronické ochorenia tráviaceho traktu. Počas exacerbácie prietrže pažeráka, ktorá nepodlieha chirurgickej korekcii, je výživa dohodnutá s dohliadajúcim lekárom. V prvom rade musíte vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú pálenie záhy, grganie a nepohodlie v žalúdku. Ak mliečne výrobky spôsobujú reflux, tvorbu plynu, nemôžu sa konzumovať, kým sa neobnoví črevná mikroflóra. Akékoľvek chyby vo výžive spôsobené liečbou hiátovej prietrže spomaľujú zotavenie.

  Diéta menu pre hernie žalúdka - recepty

  Pravidlá výživy pri prietrži hernie pažeráka otvárajúceho bránicu si vyžadujú zamietnutie niekoľkých produktov. Transformovaná výživa by mala zostať vyvážená a mala by obsahovať základné živiny, ktoré pomáhajú znovu vybudovať septum..

  ovsená múka

  • 30 g ovsené vločky;
  • 10 g. najrôznejšie sušené ovocie - hrozienka, sušené slivky, sušené marhule;
  • 5 gr. med.

  V noci nalejte obilie vodou a zakryte. Ráno niekoľkokrát opláchnite opuchnuté ovsené vločky a pomaly zapaľujte. Po varení kaše pridajte sušené ovocie po pol hodine. Varte ďalších 5 minút a potom vyberte z tepla. Do schladenej ovsenej múky pridajte med..

  Banánový Apple Souffle

  Ošúpané banány, kaša vidličkou. Olúpajte jablká, nakrájajte na mixér. Tvaroh rozotrite vajcom, skombinujte s ovocnou hmotou a cukrom. Zakryte formulár pergamenom, rozložte hmotu. Predhrejte rúru na 180 °, nechajte ju piecť pol hodiny.

  Rybie koláče

  • 400 g. mletá treska;
  • 1 vajce
  • 100 g. ovsené vločky;
  • 5 gr. sušený kôpr;
  • štipka soli.

  Vločky rozmelte v mlynčeku na kávu, zmiešajte s mletým mäsom, vajcom. Po soli pridajte kôpor. Aby sa z hotovej hmoty vytvorili kotlety, odporúča sa pravidelne ponoriť ruky do studenej vody, aby ste dosiahli dokonalý tvar. Para po dobu 5–7 minút.

  POZOR! Informačný článok! Pred použitím sa poraďte s odborníkom..

  Vzorové menu

  Racionálny prístup k terapeutickej strave - vytvorenie menu na týždeň. Plánovanie vám umožňuje zakúpiť si potrebné výrobky vopred a vybrať si správne recepty.

  • raňajky - ovsené vločky, chlieb s maslom, čaj s mliekom. Po 3 hodinách pečené jablká s medom;
  • obed - karfiolová polievka, pohanková obloha, hovädzie mäsové guľky, sušený ovocný kompot;
  • popoludní čaj - želé, sušienky;
  • večera - zemiaková kaša, mleté ​​mäso z tresky, kastról so syrom z mrkvy, vývar z ruží;
  • 3 hodiny pred spaním - pohár prírodného jogurtu.

  Recepty

  Strava obsahuje dostatok potravín na prípravu zdravých a chutných jedál. Pri hernii pažeráka je užitočné používať obálky. Musia byť zavedené do stravy. Medzi takéto jedlá patrí želé, soufflé, želé. Najlepšie je jesť ich na popoludňajšie občerstvenie medzi hlavnými jedlami.

  Rýchle recepty na mäso a ryby na báze drvených surovín. V tejto forme sú lepšie absorbované prietržami a inými gastrointestinálnymi patológiami..

  Mliečne želé

  Na prípravu 1 litra nápoja si zoberte:

  • čerstvé mlieko;
  • 3 polievkové lyžice zemiakového škrobu;
  • 3 polievkové lyžice cukru.

  Voliteľne si môžete vziať štipku vanilky. Na panvici nalejeme 3 šálky mlieka, privaríme do varu, pridáme cukor. Škrob sa pestuje v zostávajúcom mlieku a postupne sa naleje do panvice. Obsah sa neustále mieša. Mliečne želé sa varí na miernom ohni. 1 - 2 minúty po varení sa misa odstráni z ohňa.

  Mleté mäsové gule z tresky

  • 300 g mletého mäsa;
  • vajec;
  • 50 ml mlieka;
  • 100 g chleba;
  • zeleň;
  • soľ.

  Pec sa zahrieva na 180 až 200 stupňov. Chlieb sa namočí do mlieka a vylisuje sa. Zložky sú zmiešané. Malé mäsové guľôčky sa formujú mletým mäsom mokrými rukami a rozprestierajú sa na vymastenom pleche na pečenie. Čas varenia - 20 - 25 minút. Obložený zemiakovou kašou alebo zeleninovým šalátom.

  Užitočné recepty

  V strave sa hodia recepty na zdravé a chutné pokrmy, ktoré nebudú dráždiť žalúdok..

  Rybacia polievka. Na jej varenie je potrebné odobrať 300 g filé z tresky alebo akýchkoľvek iných rýb s nízkym obsahom tuku, zemiakov, mrkvy, zelenín.

  Opláchnite ryby, vložte do panvice vodou, zapálte. Krájaná mrkva a zemiaky. Keď voda vrie, pridajte do nej zeleninu. Varte 20 minút. Pridajte do polievky zeleninu.

  S touto chorobou môžete variť polievku z odrôd s nízkym obsahom tuku.

  Šalát. Mali by ste si vziať prevarenú repu, 30 g orechov (najlepšie vlašské orechy), 100 g sušených sliviek, ktoré musíte najskôr namočiť do horúcej vody asi 15 minút, potom si položte na uterák z papiera a potom nakrájajte. Lúpaná repa, mletá.

  Orechy šalátu pomelú v mixéri, až kým nevznikne homogénna hmota. Zmiešajte všetky ingrediencie, pridajte rastlinný olej.

  Tvarohový banánový dezert. Na jeho varenie musíte vziať 0,15 kg tvarohu, banánov a 30 ml odstredeného mlieka. V miešači porazte tvaroh a banán, až kým sa nevytvorí homogénna hmota. Pridajte uvedené množstvo mlieka do zmesi..

  Tieto jedlá sú bohaté na vitamíny a minerály, nezvyšujú kyslosť žalúdočnej šťavy a zabraňujú gastrointestinálnym ochoreniam..

  Tieto jedlá sú bohaté na vitamíny a minerály, nezvyšujú kyslosť žalúdočnej šťavy a zabraňujú gastrointestinálnym ochoreniam..

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Myóm je benígny nádor svalovej vrstvy maternice. Presná príčina patológie nie je známa, ale relatívny hyperestrogenizmus, nadbytok estrogénu pri znížení hladín progesterónu, má veľký význam.
  Cervikálna spondylóza je patológia degeneratívnej-dystrofickej povahy, ktorá ovplyvňuje krčnú chrbticu. Pretože má patológia chronický priebeh, často vedie k nenapraviteľným poruchám, ktoré môžu spôsobiť, že sa pacient stane zdravotne postihnutým.
  Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže je extrémnym meradlom zlyhania konzervatívnej liečby. Podobná situácia sa vyskytuje iba u 25% pacientov.