loader

Hlavná

Žalúdok

Diéta na lumbálnu prietrž

Patológie chrbtice dávajú majiteľovi vážne nepríjemnosti. Ak existuje medzistavcová prietrž, je to neustála bolesť a obmedzený pohyb. Negatívny stav možno pozorovať dokonca aj u dospievajúcich. Preto je pri liečbe patológie obrovské miesto pri správnej výžive s herniou bedrovej chrbtice..

Všeobecné odporúčania

Korekcia stravy by sa mala uskutočniť okamžite po stanovení diagnózy. Keďže stabilný vývoj degeneratívnych procesov v stavovcoch zhoršuje situáciu.

Hlavné body správnej výživy:

 1. V potrave musia byť prítomné rôzne odrody rýb. Jeho stopové prvky, aminokyseliny a vitamíny prispievajú k úľave zápalových ložísk v chrupavke. Zápal vyvoláva bolesť v chrbtici.
 2. Biela múka, cukor, káva, silný čaj sú predmetom maximálneho obmedzenia. Negatívne ovplyvňujú stav kostí a chrupavkových prvkov..
 3. Správnu tvorbu a posilnenie medzistavcových platničiek uľahčujú také výrobky, ako sú fazuľa, kapusta, uhorky, zemiaky, pšenica, hrozienka. Ich prítomnosť v dennej strave je nevyhnutná.
 4. Maximálne plnenie jedál užitočnými stopovými prvkami a vitamínmi.
 5. Zníženie celkového denného príjmu kalórií s nadváhou u pacienta.
 6. Dodržiavanie základných zásad pitného režimu.

Je veľmi dôležité upraviť výživu ľudí trpiacich hernálnymi defektmi v medzistavcovom priestore. Dôkladné preskúmanie obľúbených jedál spolu so špecialistom prispeje k výraznému zlepšeniu pohody.

Vodný režim

Regulácia vodného režimu nevyhnutne zahŕňa stravu prietrže lumbálnej chrbtice. Odporúča sa zreteľne rozlíšiť obvyklé ľudské nápoje a čistenú destilovanú vodu. Ten je životne dôležitým prvkom pre celý organizmus..

Je obvyklé pripisovať akúkoľvek zmes založenú na tekutinách obvyklým nápojom pre ľudí: nektáre, rôzne džúsy a čajové odrody. Vôbec sa nevymieňajú za krídlovku pacienta. Kým odborníci presvedčivo dokázali, že krehké chrupavkové prvky medzistavcových štruktúr trpia neustálym nedostatkom vyčistenej vody..

Výpočet požadovaného objemu vody je prísne individuálny. Zohľadňujú sa také parametre, ako sú hmotnostné charakteristiky osoby, jej denná fyzická aktivita. V priemere je na každého pacienta, ktorý trpí medzistavcovými defektmi, potrebných 2,5 až 3 litre denne.

Zároveň je veľmi dôležitý samotný pitný režim. Odporúča sa piť čistenú tekutinu medzi hlavnými jedlami. Inak to všetko pomôže procesom asimilácie produktov bez ovplyvnenia vodnej rovnováhy.

Je dôležité vziať do úvahy klimatické podmienky pacienta. Napríklad v horúcich krajinách potrebujú ľudia ešte viac tekutín. Zatiaľ čo pacienti z krajín s chladným podnebím môžu potrebovať o niečo menej vody..

Čo nie je možné urobiť bez

Systém ľudských kostných chrupaviek nemožno úplne vybudovať bez rôznych stopových prvkov a prírodných vitamínov: fosfor, A, podskupina B, C, horčík, vápnik. Preto ich výživa v prítomnosti medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice musí nevyhnutne zahrňovať do maximálneho množstva..

Vyššie uvedené položky možno získať správnym zostavením ponuky:

 • Vitamín A sa nachádza v pečeni, rôznych druhoch zeleniny, ako aj v rybách a ovocí;
 • vitamíny z podskupín B je možné získať z rôznych vnútorností: obličiek mladých oviec, pečene, mozgu, zo všetkých druhov morských plodov, obilnín (fazuľa, jačmeň, pohánka a kukurica);
 • produkcia vitamínu D je uľahčená expozíciou ultrafialovému svetlu, ale tiež dosť v produktoch. Je potrebné konzumovať rybí olej, maslo a mlieko v správnom množstve;
 • vo väčšine záhradných plodov, ovocia a rôznych druhov zeleniny je vitamín C prítomný v požadovanom množstve, ale predovšetkým obsahuje zelené;
 • vápnik sa dodáva do ľudského tela so spotrebovaným syrom, orechmi, pečeňou a inými drobmi, bohatá je aj repa a kapusta;
 • správne množstvo horčíka sa môže extrahovať zo syrov, špenátu, semien, strukovín, uhoriek a rôznych orechov;
 • fosfor je nevyhnutnou súčasťou činnosti celého kostrovo-chrupavkového systému: telo ho prijíma z rýb, kapusty, tvrdých syrov;
 • na doplnenie rezerv mangánu sa odporúča do jedál zaradiť jedlá s orechmi, cibuľou a kapustou, pečené zemiaky.

Je dôležité venovať maximálnu pozornosť nielen prítomnosti uvedených vitamínov v produktoch, ale aj ich optimálnej kombinácii. Pomôže to posilniť medzistavcové platničky a zmierniť bolesť v nich..

Užitočné pri produktoch s poškodením prietrže

Aby sa maximalizovalo zastavenie negatívnych symptómov patológie, pacient by mal počas celého života dodržiavať diétu s kýlou bedrovej chrbtice..

Odborníci považujú za užitočné výrobky pre stavce stavieb také výrobky, v ktorých je dostatočné množstvo bielkovín a tukov vysokej kvality. Bielkoviny v potrave môžu byť nielen živočíšne, ale aj rastlinné. Jeho hlavnými zdrojmi sú vajcia, všetky druhy mliečnych jedál, mäso, ryby. Rastlinná bielkovina sa však extrahuje z strukovín, semien, pohánky a kukurice.

Tuky vstupujúce zvonku do tela musia byť vysokej kvality. Nachádzajú sa v olejoch, napríklad olivových alebo ľanových, v mastných odrodách rýb, orechov.

Vápnik je stopový prvok, ktorý je známy všetkým pre jeho výhody. Syry, tvaroh a pečeň sú v ňom bohaté. Vynikajúcim zdrojom prospešného fosforu sú rybie pokrmy, hrach a otruby. Nesmieme zabudnúť na potrebu doplniť zásoby mangánu, ako aj horčíka. Za týmto účelom zahrňte do dennej stravy špenát, banány, uhorky, zemiaky, morské riasy.

Najužitočnejšie produkty na herniálne defekty chrbtice:

 • rôzne druhy ovocia, najmä jablká a hrušky;
 • veľa bobúľ - jahody, čierne ríbezle;
 • zelená zelenina - najmä špenát;
 • všetky druhy výrobkov z primárnej múky;
 • jedlá z kyslého mlieka;
 • strukoviny a orechy;
 • ryby, hydina a vnútornosti.

Výživa pre medziobratlovú prietrž bedrovej chrbtice by mala byť nízkokalorická, ale nie prísna. Zdravý racionálny prístup je vítaný..

Aké jedlo je zlé?

Nie všetky produkty budú užitočné pre ľudské telo trpiace prejavmi herniálnych útvarov v chrbtici. Bezpodmienečnými dráždivými látkami sú všetky korenené korenie a korenie, alkoholické nápoje a rôzne konzervačné látky. Odporúča sa ich čo najviac obmedziť..

Potraviny s vysokým obsahom živočíšnych tukov by sa mali redukovať aj v potrave, pretože môžu stimulovať zápal v chrupavkových štruktúrach..

V niektorých lekárskych smerniciach je cukor a prémiová múka na začiatku zoznamu obmedzení. V skutočnosti pri procese tepelného spracovania strácajú užitočné vlastnosti.

Moderné mäsové výrobky (párky, párky, slanina) obsahujú veľké množstvo stabilizátorov. Zlepšujú samozrejme chuťové parametre, ale majú extrémne negatívny vplyv na kostné prvky..

Obmedzené alebo úplne vylúčené:

 • marinády;
 • nápoje s pridanými plynmi;
 • rôzne odrody zmrzliny a želé;
 • sladkosti a pečivo;
 • jedlá s vysokým obsahom soli;
 • kečupy;
 • Biela ryža;
 • margaríny;
 • paradajky
 • všetko nakupované údené mäso, najmä ryby.

Všetky uvedené potraviny a jedlá môžu byť príležitostne prítomné v strave pacienta. Napríklad o sviatkoch. Hlavná vec je preukázať zdravý rozum a pochopiť, čo je prioritou. Cieľom výživy je zbaviť sa negatívnych symptómov v chrbtici..

Odporúčame vám pozerať sa na video.

Výživa kýly bedrovej chrbtice sama o sebe chorobu nevylieči. Toto je iba jedna z dôležitých zložiek liečby. Dodržiavaním uvedených zásad diétnej terapie môžete dosiahnuť výrazné zlepšenie pohody. Ideálnou možnosťou je strava zostavená odborníkom s prihliadnutím na charakteristiky priebehu patológie, vekovú kategóriu pacienta, jeho fyzickú aktivitu.

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Správna strava je kľúčom k úspešnej liečbe miechy

Tvorba medzistavcovej prietrže v cervikálnej, hrudnej a lumbosakrálnej oblasti spôsobuje chronickú bolesť chrbta s charakteristickou slabosťou dolných a horných končatín. To všetko spôsobuje veľa problémov pri šoférovaní a vykonávaní každodenných povinností. Chirurgické a pooperačné rehabilitačné techniky, ktoré zahŕňajú diétu na prietrž chrbtice, ako aj súbor špeciálnych cvičení, masáží a manuálnej terapie, pomôžu odstrániť tieto príznaky..

Význam výživy s medziobratlovou kýlou

Nesprávna výživa pomáha zabezpečiť, aby medzistavcové platničky nedostávali potrebné látky, ktoré zabezpečujú normálne fungovanie sakrálnych, bedrových a hrudných oblastí..

Výživa diskov a odstraňovanie metabolických produktov z nich sa uskutočňuje prostredníctvom okolitých väzov a svalov. Nedostatok potrebných živín vedie k zníženiu funkčnej aktivity svalov, ako aj väzov a v dôsledku toho k nadmernému opotrebovaniu diskov. Výsledok je poľutovaniahodný: vývoj osteochondrózy s následným vytvorením kýly.

Obnovenie normálnej výživy medzistavcových platničiek je možné iba pri vykonávaní určitých fyzických cvičení a pri dodržiavaní špeciálnej diéty vrátane potravín bohatých na vitamíny a minerály..

Vyvážená výživa na obnovenie chrupavky chrbtice je prioritou pri liečbe kýly.

Nadváha - nepriateľ chrbtice číslo 1

Škodlivým účinkom nadváhy na chrbticu nie je preháňanie. Nadváha je vinníkom obrovských nákladov a veľkého tlaku na pohybový aparát, ako aj medzistavcové platničky. Pod vplyvom nadmerného zaťaženia sú nervové korene stlačené, čo spôsobuje akútnu bolesť a opotrebovanie diskov chrupavky, čo vedie k ich predčasnému starnutiu..

Pri nadváhe tiež porušené:

 • biochemické procesy,
 • metabolizmus,
 • správne dodanie krvi,
 • fungovanie orgánov (kĺbov, svalov, chrupavky atď.).

Ak máte diagnózu „medziobratlovej kýly“, je dôležité zvoliť vyváženú stravu, aby ste zabránili komplikáciám, ktoré vznikajú pod tlakom z nadváhy.

Vďaka premyslenej správnej strave je možné dosiahnuť chudnutie.

Základné pravidlá výživy

Aby strava s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice priniesla maximálny úžitok, je potrebné porozumieť jej zásadám. Technika správnej výživy krok za krokom je nasledovná:

 1. Základné a stále pravidlo pri jedle, ktoré je potrebné dodržiavať, je poznať mieru a nikdy sa neprejedať.
 2. Aby ste sa zbavili nadváhy, je potrebné prísne kontrolovať dodržiavanie diéty. Jesť by sa malo rozdeliť na malé porcie a rovnomerne rozdeľovať jedlo 5-6 krát.
 3. Posledným jedlom môže byť čas zvolený individuálne, najneskôr však štyri hodiny pred spaním. Ak prevláda hlad, odborníci na výživu odporúčajú piť nízkotučné kefír, jogurt alebo jesť nejaké ovocie..
 4. Zahrnutie zdravej výživy do chrbtovej zeleniny a do rýb, ako aj do ovocných šalátov.
 5. Obmedzenie alkoholu, rovnako ako múky, sladkých, údených a párkov.
 6. Aby ste sa nerozbili a nekonzumovali veľa zakázaného jedla, nemusíte viesť úplne asketický životný štýl. Pomôže to vyvážený prístup. Ako prekvapenie alebo odmenu za dodržiavanie všetkých denných stravovacích pravidiel si niekedy môžete dovoliť zmrzlinu alebo sušienky iba v malých dávkach..

Súlad s pitím

Režim pitia je tiež súčasťou správnej výživy prietrže lumbálnej chrbtice.

Voda zohráva kľúčovú úlohu pri vývoji sily, vykonávaní odpisovej funkcie, ako aj pri normalizácii tlaku vo vnútri disku. Nedostatočný prísun tekutín vedie k vysušeniu z disku, ako aj k strate elasticity..

Denná vodná norma pre osobu trpiacu medzistavcovou prietržou by mala byť 1,5 - 2 litre. Okrem toho je dôležité pamätať na obmedzenie používania nápojov s diuretickým účinkom (zelený čaj, káva atď.), Ako aj na akékoľvek šťavy nalačno, ktoré kladú veľký dôraz na pankreas.

Vitamíny + stopové prvky = zdravá chrbtica

Úloha vitamínov (A, B, C, D) a stopových prvkov (fosfor, horčík, vápnik a mangán) pri posilňovaní ľudského kostrového systému, ako aj v metabolickom procese v tele, je obrovská. Z tohto hľadiska by mali byť zahrnuté do povinnej dennej stravy. Preto je dôležité vedieť, ako jesť s kýlou chrbtice, aby bolo možné jesť potrebné výrobky, ktoré sú zdrojom vitamínov. Ľudské telo môže prijímať všetky uvedené látky po konzumácii nasledujúcich produktov:

 • ryby, pečeň, vajcia, syr feta, mrkva a tekvica, broskyne a melóny - zdroje vitamínu A, ktorý prispieva k produkcii kolagénu, posilňuje a obnovuje tkanivo chrupavky a aktívne sa podieľa na regenerácii;
 • pohánka a ovsené vločky, morské plody, fermentované mliečne výrobky, grapefruity, banány a pomaranče, sójové bôby a kukurica - slúžia ako zdroj vitamínu B, ktorý prispieva k regeneratívnemu procesu spojivového tkaniva a tiež produkuje tiamín a pyridoxín, lieky, ktoré ovplyvňujú nervový systém, znižujú bolesť syndrómy;
 • čierne ríbezle, šípky, jablká, sladká paprika, rakytník rešetliakový, bohatý na vitamín C, ktorý zlepšuje krvný obeh a normalizuje štruktúru stien krvných ciev (vzhľadom na to, že sa neakumuluje, musí sa konzumovať každý deň);
 • rybí olej, mlieko a maslo - výrobky, ktoré prispievajú k produkcii vitamínu D, ktorý je najdôležitejším stimulantom pri tvorbe kostného tkaniva;
 • rybie pokrmy, šaláty, strukoviny a syry obsahujúce fosfor - stavebný materiál, ktorý posilňuje celý kostrový systém vrátane chrbtice a tiež zabraňuje krehkým kostiam;
 • morský kel, vaječný žĺtok, mandle a vlašské orechy, zeler a zemiaky, droby zo zvierat a vtákov s obsahom mangánu, zabezpečujúce normálnu bunkovú výživu;
 • prírodné syry, špenát a uhorky, slnečnicové semená, bohaté na horčík, zodpovedné za pevnosť kostí;
 • karfiol a biela kapusta, červená repa, celozrnná kukurica, droby zo zvierat (obličky, pečeň), z ktorých telo dostáva vápnik.

Regenerácia chrupavky

Plná výživa s prietržom krčnej chrbtice, ako aj sakrálnymi a hrudnými oddeleniami, je jednoducho nevyhnutná na obnovenie kostrového systému. Na úplné zotavenie poškodenej chrupavky je potrebné denné doplňovanie zložiek chrupavkového tkaniva - glykozaminoglykánov, polymérov prírodného pôvodu. Je možné doplniť zvýšenú potrebu tela na doplnenie prírodných polymérov a minerálov pridaním rôznych živín do dennej stravy:

 • Na rýchle obnovenie poškodenej chrupavky musí telo dostať 60 až 100 gramov bielkovín denne. Bielkoviny a kolagén sú hlavnými zložkami medzistavcových platničiek, ktoré si udržiavajú svoj pravidelný tvar a elasticitu, ako aj urýchľujú proces zjazvenia zničenej oblasti. Aby sa zabezpečil nepretržitý proces regenerácie, je potrebné rovnomerne distribuovať proteínové menu po celý deň. Denná strava by mala obsahovať výrobky, ktoré sú zdrojom bielkovín: prírodné syry, nízkotučné odrody rýb, hydina a tvaroh, vajcia a obilniny.
 • Na zlepšenie tónu a výživy chrupavkového tkaniva, ako aj odstránenie toxínov, ktoré sa tvoria počas traumy, je potrebné monitorovať dostatočné využívanie vody (tekutina zaberá veľký objem v medzistavcových platničkách)..
 • Pri zrýchlenej obnove energetických procesov potrebných na regeneráciu chrupavky, ako aj hustote a sile kostných tkanív, zohrávajú biologicky aktívne minerály a vitamíny neoceniteľnú úlohu..

Výrobky na opravu chrupavky

Aby liečba prebiehala najefektívnejšie, musíte presne vedieť, ktoré jedlo bude najvýhodnejšie. Najužitočnejšia a odporúčaná strava pre prietrž by mala vyzerať takto:

 • zdrojom antioxidačných účinkov môže byť použitie veľkého množstva ovocia (hrušky, jablká, citrusové plody) a zeleniny (sladká paprika a tekvica, kapusta a špenát);
 • pri tvorbe a regenerácii kostných tkanív, mliečnych výrobkov, rybieho oleja, lososa, sleďov a tresčej pečene, vajec sa mandle stanú nevyhnutnými;
 • na zastavenie syndrómu bolesti a zastavenie procesu ničenia chrupavky bude užitočné používať vnútornosti, obilniny, píniové oriešky, hrozienka, avokádo, huby;
 • zlepšenie metabolického procesu a obnovenie výživy chrupavky pomôže pravidelný príjem morských rias, pistácií, lieskových orechov a iných orechov;
 • na účinnú ochranu chrupavky a spomalenie progresie dystrofických zmien v kĺboch ​​sa odporúča používať želatínu a želé zo zvierat chrupavky (uši, chvosty), ktoré sú bohatým zdrojom chondroprotektorov;
 • keďže chrupavka je zložená z veľkého množstva tekutiny, je potrebné konzumovať jeden a pol až dva litre vody denne..

Zakázané výrobky

Pretože výživa môže priniesť výhody aj veľké škody, musíte vedieť, aké potraviny musíte vylúčiť zo stravy alebo jesť v obmedzenom množstve. Pri stavovcovej prietrži by sa mali dodržiavať tieto pravidlá:

 • Za absolútne zbytočné na regeneráciu disku sa považujú výrobky z prémiovej múky, ako aj výrobky obsahujúce cukor. Proces priemyselného spracovania z nich odstraňuje všetky minerály a vitamíny potrebné a prospešné pre telo.
 • Mäsové výrobky, párky, párky a slanina v obchode obsahujú veľké množstvo zvýrazňovačov chuti, farbív a stabilizátorov. Vyzerá to chutný a chutný, ale v skutočnosti iba zhoršujú exacerbáciu choroby.
 • Soľ, ktorá sa ukladá do kostí a kĺbov, sa tiež nepovažuje za menej škodlivú pre chrbticu. Preto by ste mali obmedziť jeho používanie a pokúsiť sa vyhnúť slaným jedlám (nakladaná zelenina, kečup, orechy).
 • Je zakázané používať alkohol, údené mäso spracované v špeciálnych roztokoch, margaríny a nátierky, ktoré ničia chrupavku.

Týždenná dávka

Pri zostavovaní diétneho menu pre vertebrálnu kýlu na týždeň musí každá osoba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom vziať do úvahy individuálne charakteristiky priebehu choroby. Ak sa zdravotný stav po konzumácii zhoršuje, musí sa vylúčiť zo stravy. Ako základ môžete použiť nasledujúcu ukážku ponuky:

- jedno uvarené vajíčko;

- 100 gramov ovsenej múky;

- čerstvý ovocný šalát (banán, pomaranč, jablko, kivi atď.)

- 150 mg vývar alebo pyré z hubovej polievky s nízkym obsahom tuku;

- 200 - 250 g rýb;

- 150 g bezmästého tvarohu.

- 200 g chudého mäsa z hydiny;

- 100 g pohánkovej kaše;

- 100 g bieleho zelného šalátu s uhorkami.

- pohár s nízkym obsahom tuku kefír alebo jogurt.

- 1,5 - 2 l vody + džúsu, čaju, sušeného ovocia.

Základné rehabilitačné techniky na diagnostiku „kýly chrbtice“

Hlavným cieľom komplexnej konzervatívnej liečby miechy je odstránenie bolesti, zmiernenie zápalu a zabránenie chirurgickému zákroku.

Jednou z najbežnejších metód zameraných na stimuláciu regeneračného procesu je fyzioterapia: elektroforéza, akupunktúra a tiež dynamické prúdy..

Na zníženie bolesti a zmiernenie stuhnutosti bola úspešne použitá ďalšia technika terapeutickej masáže.

Na obnovenie dodávky krvi do svalov chrbtice sa úspešne používa manuálna terapia s individuálnym prístupom ku každému pacientovi..

Pooperačné stravovanie

Pooperačné stravovanie by malo byť prísnejšie ako pri hernii. Pretože osoba, ktorá podstúpila operáciu, vedie sedavý život, potrebuje rýchlo stráviteľné, nebieliace alebo črevné obštrukčné jedlo. Preto je potrebné zo stravy vylúčiť krupicu, pšeničnú kašu, ryžu, hrušku, chlieb.

Po operácii musí pacient posilniť oslabené chrbtové svaly. Na tento účel bol vyvinutý individuálny program na obnovu svalového tkaniva..

Hlavné výhody stravy

Princípy zdravej výživy miechy zahŕňajú prísnu diétu a pitný režim. Niektoré produkty významne pomáhajú pri regenerácii buniek, zatiaľ čo iné naopak komplikujú proces regenerácie. Strava v kombinácii s fyzioterapiou, terapeutickými masážami a inými rehabilitačnými technikami zmierňuje bolesť a tiež pomáha obnoviť chrupavku.

Výživa pri hernii bedrovej chrbtice, ktoré výrobky sú povolené a ktoré

Ako jesť správne

Mnoho ľudí sa pýta: je možné vyliečiť spinálnu prietrž. Ak nie je nedostatok elektrolytov, vitamínov, bielkovín, tukov a uhľohydrátov, dietetické odporúčania nepomôžu s herniou. Diétovú terapiu nemožno použiť ako hlavnú metódu liečby. Správna strava (akékoľvek terapeutické jedlo na týždeň) nedokáže túto chorobu vyliečiť.

Strednodobým zdrojom energie je bielkovina, ktorú telo potrebuje do 1,5 g na kg telesnej hmotnosti. Jednotlivé proteíny majú tiež veľký význam pre konštrukciu a náhradu buniek (tkanivo, koža, vlasy, šľachy, krv, tekuté tkanivá), reguláciu hormónov a vývoj imunoglobulínov (protilátok). K dobrým zdrojom bielkovín patrí chudé mäso, chudé ryby, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, sójové výrobky, strukoviny a zemiaky. Tuk ako dlhodobý poskytovateľ energie by nemal prekročiť 30 percent denných dodávok energie..

Starší ľudia by mali mať vo svojej strave nenasýtené mastné kyseliny, pretože sú dôležité pre štruktúru bunkovej membrány, zrážanie krvi a priepustnosť krvných ciev. Bohaté omega-3 a omega-6 mastné kyseliny sú napríklad nerafinovaný repkový olej. Odporúčajú sa aj rastlinné oleje - olivový (s výnimkou kokosového oleja, ktorý je prevažne nasýtenou mastnou kyselinou), veľa čerstvých (alebo mrazených) rýb a chudého mäsa. Strava by mala byť bohatá na vitamíny a mala by kompenzovať denné potreby.

Správna výživa pre medziobratlové kýly

Správne organizujte výživu s kýlami chrbtice - to je prvá vec, ktorú by mal urobiť človek, ktorému bola poskytnutá táto diagnóza. Pretože jednou z najbežnejších príčin miechy je nedostatočná výživa potrebnými látkami medzistavcových platničiek.

Okolité svaly a väzivo živia disky a odstraňujú metabolické produkty. Ak väzivá a svaly nedostatočne vykonávajú svoje funkcie, výmena kyslíka a živín klesá, disky sa nadmerne opotrebujú. Najskôr sa rozvíja osteochondróza a potom sa vytvorí kýla.

Ak sa to už stalo, normálnu výživu medzistavcových platničiek možno obnoviť iba správnym stravovaním a cvičením.

Škodlivé jedlá prietrže

Nasleduje zoznam potravín, ktoré je potrebné obmedziť alebo lepšie odstrániť z vašej stravy:

 • Prémiová múka a cukor sú absolútne zbytočné výrobky, pretože v procese priemyselného čistenia sa odstraňujú všetky vitamíny a minerály;
 • Mäsové výrobky, ako napríklad: klobása, slanina, klobásy, obsahujú priveľa farbív, stabilizátorov, ochucovadiel atď.
 • Zmrzlina, sýtené nápoje, rôzne želé, sladkosti, väčšina múky;
 • Soľ sa ukladá na kĺboch ​​v kostiach, takže jedlo na tanieri osolte, vždy pri znížení množstva soli;
 • Nejedzte ani iné slané potraviny: orechy, marinády, kečupy;
 • K zápalu prispievajú korenené a mastné potraviny;
 • Biela ryža, paradajky;
 • Margaríny a nátierky;
 • Všetky údené mäso, najmä ryby z obchodov, je spracované v špeciálnom roztoku a nie údené;
 • Alkohol a cigarety ničia tkanivo chrupavky.

Užitočné výrobky na kýlu chrbtice

 1. Hrušky, jablká, šalát, mletá hruška (artičok Jeruzalem), jahody, maliny, špenát;
 2. Šošovica, lieskové orechy a ostatné orechy, modré hrozienka, sušené marhule, fazuľa, tekvica, kapusta;
 3. Hrubý chlieb, otruby, obilniny;
 4. Čerstvé mlieko, sójový jogurt.
 5. Ryby (sleď, losos, makrela), kuracie, králičie a morčacie mäso;
 6. Želatína a želé z uší a chvostov zvierat;
 7. Agar Agar - látka vyrobená z rias.

Chondroprotektory (chrániče chrupavky) sa vyrábajú z chrupavky zvierat, preto účinne chránia tkanivo chrupavky a spomaľujú progresiu dystrofických zmien v kĺboch ​​a diskoch chrbtice. Liečba takýmito liečivami zvyčajne trvá až šesť mesiacov, pretože tkanivo chrupavky sa hromadí pomerne pomaly..
Voda! Chrupavka je 85% vody, takže jej šťavu nevyliečia žiadne šťavy, káva, čaj ani dusené ovocie. Iba voda

Tu si môžete prečítať o tom, koľko vody je dôležité piť počas dňa a akú vodu telo považuje za vodu a čo nie. Musíte piť teplú vodu, blízko k vašej telesnej teplote

Nepite šťavu na lačný žalúdok - to je obrovská záťaž pankreasu a prvý krok k cukrovke.

Dôležitosť vitamínovej terapie

Vitamíny hrajú obrovskú úlohu pri posilňovaní tela pri akejkoľvek chorobe. Pri liečbe medzistavcovej prietrže je potrebné vyzdvihnúť tie, ktoré môžu ovplyvniť fungovanie pohybového aparátu. Vitamíny normalizujú metabolizmus v chrupavkách a kostných tkanivách, čo prispieva k lepšej absorpcii živín.

Tento účinok vitamínov na problémy s chrbticou sa uznáva:

 1. Vitamín D. Je dôležitým stimulátorom tvorby kostnej štruktúry. Najväčší účinok sa zaznamenáva pri súčasnom príjme vápnika. Je to prvok, ktorý vitamín D pomáha integrovať sa do formovaného kostného tkaniva. Tento vitamín nemá priamy vplyv na chrupavku, ale zlepšením rastu nového kostného tkaniva pomáha normalizovať prísun krvi. Jeho vysoký obsah sa zaznamenáva v týchto výrobkoch: maslo, vajcia, rybí olej, mlieko.
 2. Vitamín A. Táto zložka je do značnej miery zodpovedná za obnovu tkaniva, a preto je proces regenerácie nemožný bez jeho aktívnej účasti. Najpôsobivejšie množstvo vitamínu A v pečeni, rybách, vajciach, ovocí.
 3. Vitamíny skupiny C a E. Zaslúžene sa uznávajú ako prírodné antioxidanty. Tieto vitamíny sú veľmi dôležité pri tlmení účinkov stresových situácií. Ak je pripojená zápalová reakcia, sú jednoducho nevyhnutné. Vitamín C je bohatý na zeleninu, ovocie, bobule, bylinky, citrusové plodiny. Malo by sa pamätať na to, že nemá tendenciu hromadiť sa v tele, a preto by sa malo doplňovať každý deň.
 4. Vitamíny skupiny B. Osobitne sa rozlišujú komplexné prípravky tiamín a pyridoxín. Vždy sa odporúča, keď to má vplyv na nervový systém. Pomáhajú zmierňovať bolesť pri kompresii nervových vlákien s herniou. Vitamíny tejto skupiny je možné získať pomocou vhodných hotových prípravkov. Najlepšie zdroje výživy sú: hovädzie srdce, pečeň, mozog, jahňacie vajcia, obličky, ryby, morské plody, mliečne výrobky, huby, ovsené vločky, jačmeň, avokádo, kukurica, sója, pohánka, pomaranče.

Povinné výrobky pre lumbálnu prietrž

Pri kýle chrbtice je dôležité zahrnúť do stravy dostatočné množstvo vápnika. Tento minerál je nevyhnutný na začatie procesu opravy poškodených tkanív, sú však potrebné ďalšie minerály.

V ľudskej strave musia byť prítomné tieto stopové prvky:

fosfor

Fosfor je nevyhnutný pre normálny priebeh metabolických procesov v tele, pomáha lepšie vstrebávať vápnik. Fosfor sa vo veľkých množstvách nachádza v šalátoch, bylinách, pečeni, kapuste, hrubej múke, otrubách, uhorkách..

mangán

Prvok je potrebný na normalizáciu procesov tvorby krvi. Mangán môžete získať konzumáciou hríbov, lieskových orechov, repy, cesnaku, arašidov, vlašských orechov, marhúľ, cestovín a ďalších produktov.

Vitamín A

Poskytuje pevnosť kostí, podporuje dobrú absorpciu a redistribúciu živín v tele. Vitamín A sa nachádza v rybom oleji, kuracom, hovädzom a baranovom pečeni. Vo veľkých množstvách sa vitamín nachádza v kalina, cesnaku, masla, brokolice, morských rias, tvrdého syra, kuracích vajec, petržlenu, tvarohu.

Vitamín D

Pôsobí ako nevyhnutná súčasť normálneho fungovania centrálneho nervového systému, zaisťuje absorpciu vápnika kostným tkanivom. Vitamín nachádzajúci sa v tresčej pečeni, halibute, tvrdom syre, kapre, rybí olej, ružový losos, čierny kaviár, kyslá smotana, vaječné žĺtky.

Vitamín C

Veľmi dôležitý prvok, ktorý v tele zaisťuje regeneračné a starnúce procesy. Tento dôležitý vitamín je možné získať konzumáciou papriky, citrusového ovocia, hrachu, fazule, byliniek, bobúľ, kapusty. Vitamín C sa rýchlo rozkladá tepelným spracovaním. Odporúča sa jesť výrobky so svojím obsahom v surovom stave.

pyridoxín

Pyridoxín je dôležitý pre normálne fungovanie centrálneho nervového systému, pomáha zlepšovať metabolické procesy v tele, pomáha pri asimilácii všetkých stopových prvkov, ktoré prichádzajú s jedlom. Vitamín A sa nachádza v potravinách, ako je bravčové mäso, hovädzie mäso, tvrdý syr, krabie mäso, mlieko, zvieracie srdce, morské plody, mliečne výrobky.

riboflavín

Ľudská pokožka má nedostatok a jej zdravý vzhľad sa stráca. Riboflavín sa nachádza v pivovarských kvasniciach, ryžovej kaši, čerstvých kuracích vajciach, pečeni, kukurici a niektorých ďalších potravinách..

tiamín

Tiamín podporuje metabolické procesy na bunkovej úrovni. Vitamín môžete získať konzumáciou otrúb, klíčiacej pšenice, slnečnicových semien, surovej ovsenej vločky, hnedého chleba, pohánky, špargle, špenátu, kopru, lieskových orechov, hovädzieho srdca.

vápnik

Vápnik je hlavným prvkom všetkých procesov spojených s výdajom energie a dôležitým stavebným kameňom kostného tkaniva. Pri nedostatku vápnika nie je možné udržať zdravý rast a silu kostí, chrupavky. Veľa vápnika obsahuje mrkvu, repu, hrozienka, mliečne výrobky, kukuričné ​​krupice, karfiol, orechy.

Liečba kýly špeciálnou diétou

Úlohou pacienta je čo najviac zmierniť jeho stav a operáciu čo najdlhšie odložiť.

Z ponuky by ste mali vylúčiť produkty, ktoré spôsobujú tvorbu a kvasenie plynu v čreve a sú zle stráviteľné. „Ťažké“ jedlo prispieva k zápche, naopak vytvára ďalší tlak v brušnej dutine počas pohybov čriev a prispieva k zvýšeniu prietrže.

Z potravy by sa nemali vylúčiť tieto potraviny:

 • mastné mäso a ryby;
 • chladné mäsové a rybie bujóny;
 • huby;
 • rýchle občerstvenie;
 • žiaruvzdorné tuky, ako je masť, margarín;
 • všetky vyprážané potraviny;
 • uhorky a marinády;
 • Nakladaná zelenina;
 • konzervy;
 • polotovary;
 • silný čaj;
 • káva;
 • kakaové cukrovinky a zákusky so smotanou;
 • Sýtené nápoje;
 • alkohol.

Lekári majú zmiešané názory na mlieko a mliečne výrobky, niektorí sa domnievajú, že sú prvými pomocníkmi v boji proti hernii, a iní naopak, že vyvolávajú zápal. Musíte dodržiavať diétu, ktorú vám predpíše lekár, a nemali by ste sa od nej odchýliť ani počas sviatkov s banketmi alebo recepciami. Okamžitá hospitalizácia môže spôsobiť iba jeden dohľad..

Základné pravidlá stravovania

Hlavnou príčinou kýly pažeráka je prejedanie, ktoré zvyšuje vnútrobrušný tlak. Jej zníženie je hlavným cieľom úpravy stravovania. Aby nedošlo k preplneniu čriev a žalúdka, ktoré vyvíjajú najväčší tlak na pažerák, musíte predchádzať prejedaniu, odstrániť všetky výrobky z ponuky, ako aj jedlo, ktoré spôsobuje tvorbu plynu..

Údené, korenené alebo mastné jedlá, alkohol, sóda výrazne zvyšujú vnútrobrušný tlak. Ak je diagnostikovaná prietržová apertúra pažeráka, musí sa dodržiavať diéta, ktorá umožní dosiahnutie týchto účinkov - bolesť, pálenie záhy rýchlo, narovnanie pľúc, ľahšie dýchanie osoby a arytmia zmizne. Je to veľmi dôležitá strava.

Čo sa stane s medziobratlovou kýlou

Ak máte podozrenie na kýlu, určite by ste mali navštíviť lekára - lekára alebo neurológa. Ťažká bolesť je známkou nástupu deformácie. Ak sa proces nezastaví, pohnú sa disky, ktoré rozdeľujú stavce. Ďalej sa na ich vláknitých membránach tvoria trhliny a medzery a obsah vyjde. Samotný vytlačený disk komprimuje nervové zakončenie, čo niekedy vedie k znecitliveniu a znehybneniu končatín.

Lekári vysvetľujú, že samotná choroba vo svojom vývoji prechádza radom po sebe nasledujúcich etáp, z ktorých každé má svoje vlastné charakteristiky. Podrobnejšie sú uvedené v tabuľke..

výhrezMedzistavcové platničky sú mierne posunuté od streduTento stav sa ľahko vráti do normálu, ak vylúčime účinky faktorov, ktoré vedú k rozvoju patológie
výčnelokDisk sa posunul a zmenil tvar, ale ešte neprekročil hranicu stavcaPacient vyžaduje okamžité vyšetrenie a vymenovanie liečby. Účinná lekárska gymnastika, strava
vytlačovanieDisk presahuje hranicu stavca, čo vyvoláva nárast nepríjemných symptómovNa odstránenie bolesti sa predpisujú lieky a zabraňuje sa rozvoju patológie, cvičenia a terapeutickej stravy
konfiškáciaKonečná fáza prietrže, pri ktorej je poškodený vláknitý prstenec disku a vyjde jeho vnútorný obsah - želatínové jadro. Výskyt akútnej bolesti je spojený so stlačením nervových zakončeníLiečba by mala byť komplexná. Terapia v konečných štádiách zahŕňa blokádu novokainu, ktorá zmierňuje kŕče, lieky na zabránenie zápalu. Ako ďalšie opatrenia sa používajú fyzioterapeutické postupy a upravuje sa aj strava

Lekári vysvetľujú, že medzistavcová prietrž nie je neobvyklá. Táto choroba obťažuje ľudí:

 • nadváhou;
 • nadmerná fyzická námaha;
 • zranenia, pády, rany;
 • diagnostikovaná osteochondróza;
 • zakrivenie chrbtice;
 • metabolické poruchy;
 • fajčenie.

Okrem toho sa riziká zvyšujú, ak človek vedie väčšinou sedavý spôsob života a jeho zamestnanie je spojené aj s nízkou aktivitou. Podľa štatistík je bedrový región zvyčajne postihnutý u ľudí starších ako 35 rokov..

Je možné jesť chutne, dodržiavať diétu s medziobratlovou kýlou

Aké vitamíny a minerály sú prospešné pre chrbticu

Ľudský kostrový systém vrátane chrbtice sa nezaobíde bez vitamínov A, B, C, D a stopových prvkov: vápnik, fosfor, horčík a mangán, ktoré musia byť súčasťou vašej stravy..

Človek ich môže získať konzumáciou mäsa, rýb, kyslých výrobkov, zeleniny, ovocia:

 • Vitamín A sa nachádza v rybách, pečeni, vajciach, ovocí: broskyne, melóny; zelenina: tekvica, artičok, mrkva;
 • Vitamíny skupiny B sa dajú získať konzumáciou hovädzej pečene a srdca, hovädzieho mozgu, jahňacích obličiek, vajec, rýb a iných morských živočíchov, húb, výrobkov z kyslého mlieka, ovsa, jačmeňa, hrachu, pohánky, sóje, kukurice, avokáda, banánov, grapefruity, pomaranče;
 • Produkciu vitamínu D uľahčujú slnečné lúče a produkty, ktoré ho obsahujú, sú rybí olej, maslo, mlieko, vajcia;
 • Vitamín C sa nachádza vo väčšine zeleniny, bobúľ a ovocia, ako aj v citrusových plodoch a bylinách. Vitamín C sa v tele nehromadí, preto sa musí prijímať denne;
 • Ľudské telo môže získať vápnik z vajec, syra, orechov, semien, pečene, srdca a obličiek. Sú tiež bohaté na: červená repa, karfiol a biela kapusta, celozrnná kukuričná múka;
 • Orechy, syr, špenát, slnečnicové semienka, strukoviny, uhorky a prírodný syr - obsahujú horčík;
 • Fosfor je potrebný nielen pre chrbticu, ale aj pre celý kostrový systém. Osoba ju môže prijať zahrnutím rýb, šalátu, kapusty, otrúb, hrachu, sóje, syrov do svojej stravy;
 • Na doplnenie mangánu v tele sa odporúča do vašej stravy zaradiť prírodné syry, vaječný žĺtok, banány, vlašské orechy, mandle, morské riasy, strukoviny, zemiaky (pokiaľ možno so šupkou), cibuľu, zeler, droby z vtákov a zvierat..

Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Ako nadváha ovplyvňuje chrbticu?

V prípade medzistavcovej prietrže sa musí strava vypočítať s prihliadnutím na škodlivé účinky nadváhy. Obrovské zaťaženie spôsobuje celý pohybový aparát a najmä chrbtica. Nadváha zvyšuje tlak na medzistavcové platničky a stavce. V tomto prípade dochádza ku kompresii nervových koreňov, opotrebovaniu diskov chrupavky av dôsledku toho k predčasnému starnutiu.

Nadváha narušuje biochemické procesy v tele a narušuje metabolizmus ako celok. Výsledkom je narušenie správneho prísunu krvi a funkcie orgánov, presne ako chrbtica.

Čo robiť, ak máte nadváhu?

Najvhodnejšou možnosťou, ako zabrániť všetkým komplikáciám spôsobeným nadváhou, je schudnúť. Správna vyvážená strava pre medzistavcové prietrže, premyslená strava na chudnutie je jediným spôsobom, ako napraviť situáciu..

Vyvážená strava pre medziobratlovú prietrž

Účinnosť správnej výživy pre medziobratlovú prietrž

Strava s herniou chrbtice bedrového kĺbu môže zastaviť negatívne symptómy a obnoviť poškodenú kosť a chrupavku

Pacienti s obezitou by mali predovšetkým venovať pozornosť chudnutiu. Zvýšená telesná hmotnosť vyvoláva ďalší tlak na kĺby a disky

Ak pacient presne dodržiava odporúčania výživových odborníkov, bude mať nasledujúce vylepšenia:

 • úľava od bolesti,
 • rozpúšťanie solí,
 • oslabenie tlaku diskov na stavce a chrupavku,
 • regenerácia nervových zakončení v mieche,
 • saturácia poškodených tkanív makro-, mikroelementmi a vitamínmi.

Všeobecné odporúčania

Vyvážená strava pre kýlu bedrovej chrbtice by mala byť založená na týchto zásadách:

 • Zobrazená frakčná výživa 4-5 krát denne. Porcie musia byť malé, aby sa zabránilo prejedaniu..
 • Jednoduché uhľohydráty by sa mali obmedziť alebo úplne odstrániť, pretože vyvolávajú prírastok na hmotnosti..
 • V prípade regenerácie chrupavky sa uvádza zaradenie produktov bohatých na bielkoviny kolagénu (aspik, želé atď.) Do ponuky..
 • Posledné jedlo by malo byť 3 až 4 hodiny pred spaním.
 • Odporúča sa používať pokrmy obsahujúce veľké množstvo vitamínov, ktoré zlepšujú vstrebávanie minerálov v kostiach a chrupavkách.
 • Údené a mastné potraviny sú kontraindikované.
 • Soľ by sa mala vylúčiť zo stravy alebo podľa možnosti čo najmenšia. Ako alternatíva sa odporúčajú sušené byliny a riasy..
 • Telo by malo dostávať minimálne 2 až 3 litre čistej pitnej vody denne. Nápojová tekutina by mala byť medzi jedlami.

Čo sa odporúča jesť?

Výživa pre bedrovú medzistavcovú prietrž by mala obsahovať nasledujúce užitočné výrobky uvedené v tabuľke:

Užitočné prvkyProduktyKýlová výhoda
Retinol (Vit. A)vajíčkaTkanivová regenerácia
Rybí tuk
treščia pečeň
Cholekalciferol (Vit. D)MasloTvorba kostí
Kyslá smotana
losos
Vitamín CcitrusAntioxidačný účinok
dogrose
Paprika
Vitamín BvnútornostiÚľava od bolesti
huby
ovsená múka
jačmeň
avokádo
pohánka
vápniksyrTvorba kostí
Tvaroh
mandle
magnéziumoriešok kešuZastavenie degenerácie kostí
píniové oriešky
Hrozienka
fosforrybyPosilnenie tkaniva
bryndza
garnát
mangánhorčicaZlepšenie metabolických procesov, ako aj obnovenie výživy chrupavky a kostí
pistácie
Sea kale

Mikroobaly, makrobunky a vitamíny pre chrbticu sa musia dodávať v správnom množstve, aby sa mohol začať proces regenerácie štruktúr kostí a chrupavky. V takom prípade by správna výživa mala zahŕňať presný výpočet kcal. Na tento účel sa pacientovi odporúča, aby mal k dispozícii špeciálny zápisník alebo požiadal o radu odborníka na výživu.

Pri lumbálnej a krčnej prietrži je indikované použitie veľkého množstva vody. Z nápojov by sa mali uprednostňovať čerstvé infúzie ibišteka a byliniek. Neodporúča sa piť kávu a silné čaje, ktoré negatívne ovplyvňujú metabolizmus voda-soľ. Sýtené nápoje by sa mali úplne vylúčiť..

Čo nejesť?

Výživa pre stavovú kýlu by nemala zahŕňať výrobky, ktoré prispievajú k zhoršeniu choroby, ako napríklad:

 • múčne výrobky,
 • cukor a soľ,
 • skladujte výrobky bohaté na konzervačné látky, farbivá a látky na zlepšenie chuti,
 • paradajky,
 • biela ryža,
 • šírenie,
 • marinády a údené mäso.

Vzorové menu

Pri diagnostikovaní hrudného alebo bedrového vydutia disku môže pacient vziať za deň nasledujúcu diétu:

 • raňajky:
  • varené vajce,
  • ovsená múka,
  • ibištek.
 • obed:
 • večera:
  • Hubová polievka,
  • pečené platesy,
  • grilovaná zelenina.
 • olovrant:
 • večera:
  • kuracie krídelká,
  • pohánka,
  • uhorkový šalát.
 • Druhá večera:

Je dôležité vziať do úvahy, že vzorka ponuky nezohľadňuje individuálne vlastnosti tela a štádium choroby. Pacient by sa mal sústrediť na svoje vlastné pocity

Ak sa po konzumácii vyskytne poškodenie, malo by sa vylúčiť zo stravy

S mimoriadnou opatrnosťou je potrebné pristupovať k vyváženej strave pre alergikov a ľudí so sprievodnými chorobami.

Čo je potrebné pre chrupavku

Kýla chrbtice sa vyznačuje deštrukciou medzistavcovej chrupavky. Na regeneráciu poškodeného tkaniva by sa mali zvážiť nasledujúce výživové odporúčania:

 1. Na rýchle zjazvenie zničených oblastí je potrebné bielkovinové jedlo. Denná potreba bielkovín je asi 80 - 100 g. Jeho príjem sa musí distribuovať rovnomerne počas celého dňa. Toto zabezpečuje kontinuitu fungovania regeneračného mechanizmu..
 2. Pri kýle chrbtice by sa mal posilniť režim pitia. Voda zaberá v chrupavkovej kompozícii dostatočný objem a musí sa neustále udržiavať.
 3. Na proces obnovy chrupavky je potrebné dostatočné množstvo glykozaminoglykánov. Tieto látky sa nachádzajú takmer vo všetkých výrobkoch živočíšneho pôvodu. Malo by sa však pamätať na to, že ide o nestráviteľné jedlo, a preto by sa malo konzumovať vo významných množstvách.

Odrody kýly a výživové prvky

Ak sa výčnelok pupka vyskytuje u dospelého, odstráni sa iba pomocou chirurgického zákroku. Pacienti majú často nepríjemné pocity v oblasti pupka, bolesť môže byť boľavá alebo šitá. Ak prietrž nespôsobí záchvaty a nezasahuje do normálneho životného štýlu, stačí len prejsť na správnu výživu a obmedziť fyzickú aktivitu.

Pri ingvinálnej prietrži môže strava tiež pomôcť oddialiť čas operácie. Toto ochorenie sa vyskytuje u 90% prípadov u mužov a iba u 10% prípadov u žien. Príznaky a liečba choroby sa môžu líšiť. Ak sa pacient necíti veľmi nepohodlne, môžete s operáciou počkať.

Ezofágová hernia je ďalšou bežnou formou tohto ochorenia, ktorá je na treťom mieste v rebríčku ezofágových ochorení po vredoch a cholecystitíde. Patológia sa môže vyskytnúť kvôli anatomickým vlastnostiam tkanív a orgánov a často sa objavuje u tehotných žien, ľudí, ktoré sú obézne alebo sa podrobujú veľkej fyzickej námahe. Pri tomto type vyčnievania orgánov sa odporúča úplne prestať fajčiť a alkohol, prejsť na frakčnú výživu.

Čistá voda

Dôležitým bodom v liečbe je použitie čistej a kvalitnej vody. Prax už dlho dokázala, že hrá dôležitú úlohu v živote všetkých živých vecí. Aby sa zabránilo zdraviu a zdraviu tela, musí človek piť najmenej osem štandardných pohárov denne.

Najprv však musíte pochopiť, že iné tekutiny (čaj a káva, kakao, nektarové šťavy, kompot, mlieko, kefír) patria k nápojom, ale nevykonávajú rovnakú funkciu ako voda. To znamená, že nie sú schopní obnoviť vodnú rovnováhu v tele. Nedostatok vody však prináša utrpenie, a najmä kĺby, chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek. Je to spôsobené skutočnosťou, že pozostávajú z viac ako 90% vody a strata dokonca aj minimálneho percenta vedie k zhoršeniu výkonnosti celého organizmu..

Podľa štandardných štandardov by osoba trpiaca prietržom medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice mala vypiť počas dňa asi tri litre čistej vody. A ráno musíte začať brať vodu.

Aj keď sa vám to vôbec vôbec necíti, musíte telo postupne trénovať, aby spotrebovalo určité množstvo vody. Na zlepšenie chuti môžete do vody pridať lyžicu prírodného medu. Pomôže to spustiť črevá, metabolický proces v tele. Tiež použitie dostatočného množstva tekutiny prispeje k strate hmotnosti, obnoví rovnováhu vody.

Mnohí odborníci na výživu navrhujú začať ráno s jablkom, ktoré sa musí jesť bez toho, aby vstali z postele, čo tiež aktivuje gastrointestinálny trakt. Hlavným cieľom týchto účinkov je zbaviť sa toxických látok v črevách, znížiť zaťaženie bedrovej chrbtice, znížiť rušivé centimetre v páse a bokoch..

Správnym režimom pitia je použitie vody medzi jedlami, to znamená bez ich zmiešania s jedlom.

Aké vitamíny sú potrebné na prietrž

Jednou z najdôležitejších úloh je saturácia tela vitamínmi, ktoré urýchľujú regeneračné procesy v chrupavkách a kostných tkanivách. Špecialisti pomenujú niekoľko látok, ktoré musia byť nevyhnutne obsiahnuté vo vybraných potravinách.

 1. Vitamíny skupiny B. Pre ľudí trpiacich medzistavcovou prietržou sú obzvlášť užitočné pyridoxín a tiamín. Tieto zlúčeniny slúžia ako druh prírodného analgetika. Vďaka ich prítomnosti sú svalové kŕče eliminované a nervové procesy sú zbavené tlaku. Preto pacient nepociťuje bolesť tak ostro ako predtým. Najdôležitejším zdrojom vitamínov B sú obilniny, chlieb, mäso, tvaroh, hrášok a fazuľa.
 2. Vitamín A. Je to zlúčenina, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri regenerácii poškodeného tkaniva. Látka sa nachádza v pečeni, vajciach, mrkve. Je potrebné si uvedomiť, že ide o vitamín rozpustný v tukoch, preto ho musíte používať s vhodnými prísadami, napríklad so slnečnicovým alebo kukuričným olejom..
 3. Vitamíny C a E. Obe zlúčeniny sú súčasťou antioxidačnej skupiny. Takéto látky sú užitočné pri ochrane buniek pred predčasnou smrťou. Okrem toho je dokázané, že tieto vitamíny znižujú úroveň stresu, ktorý sa často zvyšuje na pozadí nepríjemných symptómov medzistavcovej prietrže. Vitamín C sa vyskytuje vo veľkých množstvách v citrusových plodoch, kivi, jahodách, šípkach, rakytníku. Ak chcete získať porciu vitamínu E, musíte jesť zelenú listovú zeleninu a piť mlieko.
 4. Vitamín D. Látka, ktorej sa nemožno vyhnúť pri liečbe patológie pohybového aparátu. Táto zlúčenina neovplyvňuje chrupavky a medzistavcové platničky, pomáha však obnoviť poškodenú chrbticu a posilniť ju. Zdrojom vitamínu D pre ľudské telo sú ryby, hovädzie mäso a vnútornosti. Rovnaká látka sa prirodzene syntetizuje pod vplyvom UV lúčov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Posledná aktualizácia: 05/07/2020Obsah článkuDnes je jedna z piatich žien vo veku nad 40 rokov diagnostikovaná myómy maternice. Diagnóza je pre mnohých úprimne desivá, pretože nie je úplne jasné, čo robiť ďalej, ako sa o seba postarať a ako vylúčiť transformáciu nádoru na malígny.
Terapia rakovinového nádoru sa uskutočňuje rôznymi metódami, tradičnou aj tradičnou medicínou. Široko používané recepty na liečbu rakoviny sódou. Táto látka pomáha posilňovať činnosť hlavnej metódy boja proti onkológii a zlepšuje kvalitu života pacienta.
Vertebrálna hernia je progresívne štádium osteochondrózy, pri ktorej sa pozoruje deštrukcia vláknitého prstenca a vyčnievanie medzistavcových platničiek, čím sa jadro posunie.