loader

Funkcie stravy prietrže lumbálnej chrbtice

Kýla bedrovej chrbtice je patológia, pri ktorej dochádza k vyčnievaniu jadra medzistavcových platničiek za stavce. V dôsledku toho sa nervové vlákna zovrú a v dolnej časti chrbta a chrbta je bolesť..

Strava na prietrž lumbálnej chrbtice je hlavnou zložkou komplexnej liečby, pretože počas choroby pacient potrebuje výživu s prevahou minerálov a vitamínov, ktoré sú prospešné pre kosti a kĺby..

Okrem toho by sa mala strava upravovať podľa pravidiel zameraných na zlepšenie celkového stavu pacienta, prevenciu degeneratívnych procesov v stavcoch, zníženie a udržanie optimálnej telesnej hmotnosti..

Liečba diétou by sa mala začať ihneď po stanovení diagnózy choroby, aby sa zabránilo vzniku nebezpečných následkov..

Strava na prietrž lumbálnej chrbtice je hlavnou zložkou komplexnej liečby, pretože počas choroby pacient potrebuje výživu s prevahou minerálov a vitamínov, ktoré sú prospešné pre kosti a kĺby..

Všeobecné pravidlá

Pravidlá terapeutickej stravy sú založené na týchto zásadách:

 1. Pacientove menu by malo byť vyvážené a jedlo by malo byť oddelené (5-6 krát denne), pretože pri prietrži je fyzická aktivita obmedzená.
 2. Je zakázané prejedať sa a často jesť uhľohydráty, pretože to prispieva k rýchlemu prírastku na hmotnosti..
 3. Posledné jedlo by sa malo vyskytnúť najmenej 4 hodiny pred spaním..
 4. Jedálny lístok by sa mal skladať z kaše, varených alebo pečených jedál.
 5. Do stravy by mali byť zahrnuté potraviny bohaté na bielkoviny, minerály, glykozaminoglykány a kolagén. Takáto výživa má priaznivý vplyv na obnovenie medzistavcových chrupavkových diskov bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice..
 6. Pri liečbe kýly musíte opustiť produkty, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú procesy trávenia a tvorby plynov, a tým aj stav nervových kĺbov a krvných ciev..
 7. Pacient by mal telu dodávať potrebné množstvo tekutiny.
 8. Príjem vitamínov obsiahnutých v potravinách alebo v špeciálne vyvinutých prípravkoch je predpokladom úplnej asimilácie minerálnych látok a obnovenia nervových vlákien..

Príjem vitamínu je predpokladom úplnej absorpcie minerálov a obnovenia nervových vlákien.

Pri kýle chrbtice bedrového kĺbu musíte byť pri výbere produktov opatrní. Mali by obsahovať tieto komponenty:

 • fosfor - hrá dôležitú úlohu v metabolických procesoch a absorpcii vápnika;
 • Mangán - potrebný na tvorbu krvi, obnovu a rast svalového tkaniva;
 • tiamín, pyridoxín, kyanokobalamín - priaznivo ovplyvňujú vstrebávanie vitamínov a minerálov, podieľajú sa na metabolických procesoch;
 • retinol (A) - ovplyvňuje hustotu kostného tkaniva, pomáha distribuovať spotrebované stopové prvky;
 • ergosterol (D) - normalizuje centrálny nervový systém, je spojovacím prvkom pri absorpcii užitočných zložiek;
 • kyselina askorbová (C) - pomáha pri procesoch obnovy štruktúrneho tkaniva.

Aby pacient odstránil bolesť, musí si nielen vybrať produkty s obsahom uvedených zložiek, ale tiež ich musí správne používať a kombinovať.

Akútna manifestácia prietrže lumbálnej chrbtice vyžaduje stravu počas 3 až 4 mesiacov. Po celý život by sa však pacient mal riadiť odporúčaniami ošetrujúceho lekára, pretože stravovacie návyky a telesná hmotnosť sú hlavnými faktormi, ktoré spôsobujú vývoj choroby. A podvýživa je nebezpečná pri tvorbe axiálnej alebo hiátovej prietrže.

sparing

chemický

Strava zahŕňa vylúčenie potravín a spôsobov varenia, ktoré negatívne ovplyvňujú úroveň kyslosti. Pacient by nemal jesť konzervovanú zeleninu, pri ktorej príprave sa kyselina citrónová najčastejšie používa.

Pacient by nemal jesť konzervovanú zeleninu, pri ktorej príprave sa kyselina citrónová najčastejšie používa.

Mechanický

Mechanické šetrenie sa dosahuje dôkladným žuvaním potravy alebo mletím pomocou strúhadla, noža a elektrického delenia.

Pacientovi sa odporúča vylúčiť zo stravy tuhé a drsné potraviny, ako aj výrobky s veľkým počtom rastlinných membrán.

Zelenina je najlepšie dusená a nakrájaná na malé kocky alebo slamky.

termálne

Varenie v pare, v rúre alebo na panvici s použitím vody, ale nie oleja, má pozitívny vplyv na pohodu osoby, ktorá trpí prietržami chrbtice. Tento spôsob tepelného spracovania znižuje záťaž tela a zaisťuje mäkký kontakt so sliznicou.

Malo by sa však poznamenať, že zmrazenie alebo tepelné účinky na kapustu, papriku, bobule a ovocie z rodiny citrusov ich okrádajú o vitamín C.

Preto sa uvedené výrobky odporúčajú pridávať do surového jedla.

Zoznam zakázaných výrobkov

Strava zameraná na odstránenie patologických zmien v driekovej chrbtici človeka veľmi neobmedzuje. Vylučuje však niekoľko výrobkov, pretože negatívne ovplyvňujú stav pacienta a bránia jeho uzdraveniu:

 • korenené, mastné, konzervované, údené, solené a nakladané jedlá;
 • Biela ryža;
 • pekárske a cukrárske výrobky z prémiovej múky;
 • mäsové výrobky obsahujúce farbivá a príchute;
 • paradajky
 • mandarínky;
 • kečup a majonéza;
 • margarín a nátierka;
 • zmrzlina;
 • jedlá s vysokým obsahom soli;
 • Sýtené alkoholické a nealkoholické nápoje.

Diéta na kýlu bedrovej chrbtice

Klinická výživa je vždy neoddeliteľnou súčasťou liečby akejkoľvek choroby. Základom patologického procesu je zvyčajne metabolická porucha, preto je dôležitý ich adekvátny príjem do tela. Rýchle uzdravenie po chorobe sa často spolieha na správne zvolenú stravu. Malo by zahŕňať nielen spôsob stravovania a kombináciu jedál, ale aj rôzne kombinácie vitamínov a minerálov.

Herniovaný disk je vždy výsledkom devastujúcej choroby - osteochondrózy. Toto ochorenie postihuje hlavne mužov v produktívnom veku a jeho mechanizmus je podobný každému zraneniu. Poškodenie pohybového aparátu zriedkavo spôsobuje, že ľudia chcú zmeniť stravu, na rozdiel od žalúdočných alebo črevných ochorení. A tkanivo kostí a chrupavky kĺbov, kvôli pomalému zotaveniu, vyžaduje na regeneráciu veľa živín.

Preto, keď trpíte bedrovou prietržou, obavy o správnu výživu pripadajú na plecia pacienta. Lekár to môže tiež poradiť, ale zotavenie v priebehu niekoľkých mesiacov si vyžaduje zodpovednosť pacienta.

Po dobu rehabilitácie je potrebné radikálne zmeniť stravu a do nej zahrnúť aj niektoré vitamíny a minerály.

Čo sa stane s medziobratlovou kýlou?

K rozvoju tohto ochorenia dochádza vždy na pozadí osteochondrózy chrbtice - je to komplikácia tohto dlhého procesu. Postupné ničenie chrupavkového disku pri nezvyčajnom zaťažení vedie k nezvratným následkom:

 1. Osteochondróza transformuje medzistavcové chrupavky v priebehu rokov - v ich vonkajšom kruhu sa začínajú tvoriť praskliny..
 2. Deformácia celého chrbtového stĺpca zhoršuje stabilitu, po ktorej je záťaž na chrbte nerovnomerne rozdelená.
 3. Na predných medzistavcových kĺboch ​​dochádza k pretlaku, ktorý vedie k posunutiu vnútornej mäkkej časti disku späť..
 4. Tento stav pretrváva dlho, ak na bedrovej časti nie je výrazné zaťaženie.
 5. Silný tlak na predný okraj kĺbov spôsobí zdvih v polohe naklonenia. Pri patologických zmenách na disku stačí jeden prípad - a vonkajšia kapsula sa zlomí.
 6. Výslednou chybou „vnútorné“ mäkké jadro „vypadne“ - výčnelok v podobe kýly. Potom sa objavia príznaky - neznesiteľná bolesť chrbta, ktorá je spôsobená tlakom na nervové korene.

Ľudské telo rozpoznáva tieto mechanizmy ako trauma a začína intenzívne nahrádzať defekt spojivovým tkanivom - jazvou.

V súčasnosti je tento proces zvyčajne prerušený včasnou operáciou - odstránením prietrže. Potom príde dôležitá fáza - posilnenie kĺbov poškodeného bedrového segmentu. Preto sa metabolizmus v tomto oddelení, ktorý sa vyznačuje určitými vlastnosťami, mení..

Čo potrebuje poškodená chrupavka??

Medzistavcová kýla nie je typickým poškodením - zotavenie po tom, čo si vyžaduje rovnakú výživu všetkých častí kĺbu. Je to kvôli nadmernej pohyblivosti bedrovej chrbtice - okrem podpornej funkcie sa podieľa na akomkoľvek pohybe končatín a chrbta osoby. Preto nie je nikdy v pokoji, na rozdiel od iných kĺbov - iba v ležiacej polohe je určitá relaxácia.

Zranenie spôsobuje prudkú aktiváciu regeneračných procesov, ale povaha výživy človeka nemôže vždy poskytnúť zvýšené potreby. Na regeneráciu medzistavcových kĺbov sú potrebné nielen živiny, ale aj minerály:

 • Ak chcete rýchlo vytvoriť silnú jazvu spojivového tkaniva, budete potrebovať vysoko kalorické potraviny, ktoré obsahujú dostatok bielkovín. Okrem toho je dôležité rovnomerne rozdeľovať jedlo po celý deň, aby sa vytvorila kontinuita mechanizmov regenerácie..
 • Je potrebné piť dostatok tekutín, pretože voda tvorí významné percento chrupavky. Umožňuje vám zlepšiť výživu a tkanivový tonus medzistavcového kĺbu a zvýšiť jeho objem. Adekvátny príjem tekutín tiež odstraňuje odpadové produkty, ktoré sú výsledkom poškodenia..
 • Po prietrži vyžaduje poškodená chrupavka glykozaminoglykány, aby ju obnovila. Tieto prírodné polyméry sa nachádzajú v akejkoľvek potravine živočíšneho pôvodu a dostávajú sa z kĺbov a kostí. Ale v ľudskom čreve sú zle absorbované, takže by mali byť v prebytku.
 • Aby sa posilnili kĺby bedrového kĺbu, do stravy musia byť zahrnuté vitamíny a minerály. Urýchľujú energetické procesy v kostnom tkanive, ktoré sú potrebné pre jeho dostatočnú hustotu a silu..

Na zabezpečenie adekvátneho zotavenia po prietrži je potrebné do stravy zahrnúť všetky tieto látky. Nemusí pozostávať z rovnakého druhu jedla, pretože rehabilitácia môže trvať niekoľko mesiacov.

Ak vás nejaké jedlo nudí, môžete ho bezpečne vymeniť za iné. Musíte to urobiť bez toho, aby ste sa odchýlili od zásad výživy - režim a hlavné zložky stravy sú nedotknuteľné.

Výživa pre medziobratlovú prietrž

Ako po každom traume, strava by mala byť dlhá a mala by obsahovať všetky potrebné výživové zložky. Mnohí dodržiavajú zásady diétnej terapie maximálne jeden mesiac alebo na to úplne zabudnú, pretože to považujú za frivolnú udalosť. Správna výživa sa nelíši od fyzioterapie, ktorá urýchľuje regeneračné procesy.

Po zlomenine alebo dislokácii ľudia zriedka chodia do práce niekoľko mesiacov, ale pri lumbálnej prietrži trvá rehabilitácia dlhšie ako 3 až 4 týždne. Na udržanie pozitívnych výsledkov je potrebné aj vedomie pacienta - dodržujte zásady stravovania najmenej tri mesiace. V opačnom prípade možno očakávať skorý návrat choroby, pretože sa osoba vracia k obvyklým pracovným podmienkam.

Hernia Vitamíny

Na posilnenie kĺbov bedrovej chrbtice nie sú potrebné všetky tieto užitočné látky, ale iba posilnenie muskuloskeletálneho systému. Vitamíny pre chrbticu zlepšujú metabolické procesy v kostiach a chrupavkách, čím zrýchľujú tok výživných zložiek potravy. Toto je ich hodnota - na urýchlenie mechanizmov regenerácie:

 • Vitamín D sa podieľa na tvorbe kostného tkaniva u ľudí, takže jeho zaradenie do stravy je povinné. Je účinný nielen sám, ale spolu s vápnikom, ktorý obsahuje v minerálnej časti kostí. Neovplyvňujú priamo chrupavku, ale rast nového kostného tkaniva zlepšuje prísun krvi do medzistavcových kĺbov. Začínajú prijímať viac kyslíka a energie, čo urýchľuje proces regenerácie..
 • Vitamín A v ľudskom tele je zodpovedný za obnovu tkaniva, preto by sa mal používať po každom poškodení..
 • Vitamíny E a C sú prírodné antioxidanty, ktoré určujú ich použitie počas stresu. Prenesená operácia značne vyčerpáva telesné zdroje, vďaka čomu je náchylná na rôzne zápaly..
 • Tiamín a pyridoxín - vitamíny B - sú indikované na všetky choroby nervového systému. Kýla vedie k tlaku na korene medzistavcových nervov a spôsobuje poškodenie. Zlepšenie ich výživy vám umožní rýchlo sa zbaviť nepríjemných bolestí chrbta v dolnej časti chrbta..

Aké potraviny by sa mali konzumovať?

Osobitná pozornosť by sa mala venovať rozmanitosti potravín - všetky užitočné látky sú obsiahnuté v mäse, ale nie každý odtiaľ je absorbovaný. Preto by ste mali diverzifikovať stravu s rôznymi druhmi zeleniny a ovocia, ktoré neobsahujú menej ako „stavebné materiály“ pre chrupavku. Nasledujúce potraviny sú bohaté nielen na vitamíny, ale aj na zložky pohybového aparátu:

 1. Akékoľvek mäsové droby - pľúca, obličky, pečeň - obsahujú viac živín ako konvenčná sviečková. Zvláštna pozornosť si zaslúži želé mäso - toto jedlo pozostáva takmer úplne zo spodnej časti chrupavky, ktorá mu dodáva želé tvar..
 2. Chrupavku môžete jesť z kostí, na ktorých bola uvarená polievka. Ak ich používate najmenej raz týždenne, prospešné zložky vstúpia do tela v dostatočnom množstve.
 3. Mliečne výrobky obsahujú veľa vápnika a fosforu, ako aj vitamíny podieľajúce sa na ich absorpcii. Uprednostňujte kefír s nízkym obsahom tuku - lepšie sa vníma v gastrointestinálnom trakte.
 4. Varené kuracie vajcia obsahujú všetko, čo potrebujete - stavebný materiál vo forme bielkovín a žĺtok bohatý na vitamíny.
 5. Mastné ryby, ako sú sleď a treska, majú vysoký obsah vitamínu D a ich mäso sa ľahko strávi. Nemali by ste ich však používať v slanej forme - je lepšie z nich variť rybiu polievku. Soľou sa z tela odstráni veľa vody, čo je nevyhnutné pre normálny tón chrupavky..
 6. Fazuľa - hrach, fazuľa, zelené fazule sú nevyhnutne súčasťou stravy. Sú bohaté na všetky stopové prvky a tiež obsahujú veľa rastlinných bielkovín..
 7. Všetka zelenina a ovocie „teplých“ farieb obsahuje veľa vitamínu A, ktorý zvyšuje regeneráciu.

Približná strava

Na začiatok organizujú stravu - najmenej tri recepcie počas dňa, rozdelené podľa rovnakých časových intervalov. Občerstvenie by malo byť vylúčené - vďaka tomu budete vynechávať ďalšie jedlo. Potraviny by mali byť čerstvé a vhodné aj pre teplotu - v práci často nie sú podmienky na zahriatie.

Prvým chodom je zvyčajne polievka so silným mäsovým alebo rybím vývarom - hlavným zdrojom „stavebného materiálu“. V druhom rade by sa mala venovať pozornosť vedľajšiemu jedlu - musí sa pripraviť zelenina. Ak to chcete urobiť, použite sezónnu zeleninu, v zime (ak nie sú), môžete sa obmedziť na pohánky.

Namiesto cukrovinkových cukroviniek ako dezert jesť sladké ovocie bohaté na vitamíny.

Správna výživa pre medzistavcové hernie disku

Čo je medzistavcová prietrž?

Takéto časté ochorenie miechy, ako je medziobratlová hernia, sa vyskytuje pomerne často a, bohužiaľ, pri absencii včasnej diagnostiky a liečby môže viesť k operatívnemu zásahu..

Čo je medziobratlová kýla, prečo sa vyskytuje a ako sa dá s ňou zaobchádzať neoperačne?

Medzistavcová hernia je degeneratívne ochorenie chrbtice, aspoň ako je uvedené v lekárskej literatúre..

Vyskytuje sa výčnelok vláknitého prstenca medzistavcovej platničky alebo jej úplná prasklina a buničité jadro opúšťa disk. K tomu dochádza v dôsledku mäknutia, dehydratácie a iných deštruktívnych procesov na disku..

Ako však ukazujú lekárske štatistiky, najčastejšou príčinou prietrže je však poranenie miechy. Výčnelok vláknitého kruhu v literatúre sa nazýva výčnelok disku.

A tu je prielom buničitého jadra z disku - vlastne kýla alebo výhřez. Kýly sú rôzne, s rôznou lokalizáciou v závislosti od toho, kde presne došlo k prieniku tkaniva.

Kýly môžu byť tiež fixované v oblasti medzi stavcami a takzvaným putovaním. V skutočnosti je veľa degeneratívnych lézií diagnostikovaných ako „hernia“. Je to kvôli zložitej diagnóze tohto ochorenia..

Kýla sa spravidla začína prejavovať už vo fáze vystupovania, to znamená, keď už boli tkanivá vláknitého kruhu poškodené, ale neprekročili membránu. Osmotický tlak v medzistavcovej platničke sa zvyšuje, a preto sa vyskytuje nepríjemný pocit. Človek pociťuje nepríjemnú bolesť.

Pri bedrovej chrbtici sa najčastejšie vyskytuje prietrž, čo je spôsobené skutočnosťou, že práve toto oddelenie je najviac zraniteľné..

Príčiny vystupovania

Toto je ďalšia skutočnosť, ktorá nám umožňuje považovať zranenia a mikrotraumy za hlavné príčiny kýly. Medzi príčiny vyčnievania a prietrže patria:

 • nadváha
 • Iné degeneratívne zmeny v chrbtici (osteochondróza, skolióza atď.)
 • Hormonálne zmeny súvisiace s vekom
 • Skvelá fyzická aktivita, profesionálne športy
 • Nepretržitá práca v nepohodlnej polohe
 • podvýživa
 • Dedičnosť, genetické vlastnosti

Predpokladá sa, že k degeneratívnym procesom na medzistavcovej platničke dochádza kvôli zlej výžive medzistavcových platničiek. V tele disku sú nervy a krvné cievy, ktoré živia tkanivá disku. Ak je z nejakého dôvodu (vrátane traumy) narušená funkcia krvných ciev alebo nervových vlákien, v medzistavcovej platničke a jej postupnej degradácii dochádza k závažným zmenám.

Okrem toho je vedecky dokázané, že diskové bunky sú veľmi citlivé na zníženie koncentrácie kyslíka a glukózy, ako aj na pH média. Poruchy začínajú poklesom proteinglicans..

Je známe, že hlavným prvkom spojivového tkaniva vrátane tela medzistavcových platničiek sú špeciálne látky - glukozaminoglykány (GAG)..

S patologickou zmenou medzistavcových platničiek dochádza k významnému zníženiu GAG, k zmenám v štruktúre platničky, k jej zníženiu, oslabeniu jej odpisových funkcií.

V dôsledku toho je disk natoľko degradovaný, že už neplní svoju mäkkú mechanickú funkciu tlmiacu nárazy. Potom vzniknú prvé „zvončeky“ poškodenia disku - bolesť.

Ak pociťujete bolesť v rôznych častiach chrbtice, znecitlivenie končatín a iné rôzne príznaky, musíte sa obrátiť na špecialistu, ktorý vás už nasmeruje na potrebné diagnostické testy..

Ak je prietrž zistená v počiatočnom štádiu vyčnievania, keď nie je disková škrupina porušená, môže to byť konzervatívna liečba, ktorá využíva širokú škálu liekov: lieky, manuálna terapia, fyzioterapia, masáže, špeciálna strava a zdravý životný štýl. Ak sa prietrž zistí neskoro, poškodilo sa puzdro disku, najčastejšie sa jedná o operáciu s ďalším obdobím zotavenia.

Diéta terapia herniated disk

Je pri liečbe diétou možná hernia? Ak hovoríme o počiatočnom období degenerácie medzistavcových platničiek, odpoveď je áno, prvé príznaky medzistavcovej prietrže môžu byť a mali by sa odstrániť pomocou adekvátnej diétnej terapie.

Ak sa však proces začne, výčnelok prešiel prolapsom, strava nebude schopná disk úplne obnoviť. Preto je také dôležité diagnostikovať takéto problémy v ranom štádiu..

Pretože hlavnou príčinou kýly je nedostatočná, narušená výživa buniek medzistavcových platničiek, ako aj poškodených ciev a nervov v medzistavcovej oblasti, na tieto faktory sa zameriava špeciálna diétna terapia..

Existuje niekoľko základných účinných látok, ktoré musia byť obsiahnuté v strave vo forme rôznych produktov. Tieto látky sú zamerané na výživu buniek medzistavcových platničiek, ako aj na obnovu krvných ciev, kapilár a nervových vlákien v oblasti disku..

1. Vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B12) pre nervové vlákna a korene. Tieto vitamíny sú prvou voľbou pri akejkoľvek bolesti chrbtice, ako aj pri prvých poruchách medzistavcových platničiek..

Faktom je, že vitamíny skupiny B (najmä B1, B6) - pôsobia ako analgetiká, pomáhajú zmierňovať bolesť, obnovujú nervové vlákna a nervové korene miechového kanála.

Štúdia čínskych vedcov Khan T. et al. Skúmala interakciu protizápalových liekov, ako je diklofenak, ktoré sa často predpisujú na bolesti chrbta a vitamíny B..

Ukázalo sa, že pri kombinovanom použití diklofenaku a vitamínov B sa terapeutický účinok zrýchlil a obnovili sa nervové vlákna..

Veľmi veľké množstvo vitamínov B sa nachádza v obilninách, múke a chlebe, najmä v celozrnnom chlebe, otrubách. Tiež postačujú vo výrobkoch živočíšneho pôvodu, najmä v droboch.

2. Vitamín C a vitamín P pre kapiláry. Ako je vysvetlené vyššie, neprimeraná výživa medzistavcových platničiek je príčinou výčnelku. Disk je napájaný vďaka kapiláram, cez ktoré prechádzajú živiny a kyslík.

Je dokázané, že pri použití vitamínu P a kyseliny askorbovej (vitamín C) sa zlepšuje priepustnosť kapilár (Pankratova N. F a ďalšie), obnovujú sa kapilárne bunky..

Už v 50. rokoch 20. storočia objavil sovietsky vedec, biochemik Shamray E.F. úžasný účinok vitamínu P a kyseliny askorbovej na krvné cievy a kapiláry, konkrétne na posilnenie stien krvných ciev..

V mladom zelenom čaji sa nachádza veľa vitamínu P, nie je to tak pre nič, že sa účinné látky tohto vitamínu nazývajú „čajové“ katechíny. Pretože vitamín P súvisí s vitamínom C, nachádzajú sa v rovnakých potravinách: citrusové plody, čierne ríbezle, zelenina.

3. Potraviny bohaté na horčík, draslík a vápnik. Tieto tri prvky sú potrebné pre medzistavcové platničky. Horčík - zúčastňuje sa spolu s vitamínmi B na výžive a udržiavaní nervových vlákien.

Podľa štúdií Horner H.A. životaschopnosť buniek medzistavcových platničiek závisí od hladín horčíka, vápnika, bóru draselného a ďalších prvkov..

Vápnik je nevyhnutným prvkom nielen pre kostné tkanivo, ale aj pre chrupavku a želatínové telo medzistavcových platničiek, o čom svedčí aj niekoľko štúdií..

Preto je dôležité konzumovať veľké množstvo výrobkov obsahujúcich tieto makro a mikroelementy. Patria sem mliečne výrobky, orechy, sušené ovocie, klíčiace zrná a strukoviny..

4. Chondroprotektory (GAG). Univerzálnou zložkou akejkoľvek diéty pre chrbticu sú glukosaminoglykány - jedná sa o chondroprotektory, ktoré ovplyvňujú syntézu kolagénu a elastínu. Tieto proteíny sú najdôležitejšími zložkami telesa medzistavcových platničiek, ktoré tvoria štruktúru..

Dôležitým GAG pre väzivové tkanivo medzistavcových platničiek je chondroitín sulfát. Veľa z toho sa nachádza v lososoch a lososoch..

Aminokyselinu glutamín možno tiež pripísať chondroprotektorom, pretože z neho je syntetizovaný glukozamín, hlavný chondroprotektor. Vynikajúcim zdrojom tejto esenciálnej aminokyseliny je ryža, kukurica, vnútornosti.

Dôležitosť chondroprotektorov bola už dlho dokázaná mnohými štúdiami. Štúdie financované Národným zdravotníckym ústavom USA teda ukázali, že kombinované použitie niekoľkých chondroprotektorov (glukozamín a chondroitín sulfát) znižuje bolesti pri ochoreniach ODA o 25%..

5. Alkalické výrobky. PH tela alebo skôr acidobázická rovnováha medzibunkovej tekutiny by mala byť takmer neutrálna, normou je mierne zásaditá reakcia.

Ale kvôli nesprávnej výžive, zneužívaniu cukroviniek, múky a mäsových výrobkov, alkoholu, pH sa posúva na kyslú stranu.

Produkty metabolizmu mäsa a múčnych výrobkov sú puríny, soli kyseliny močovej, amoniak, močovina - to silne okysľuje telo. Kyselina sa vyvíja.

Je vedecky dokázané, že kyslé prostredie má veľmi negatívny vplyv na medzistavcové platničky. Alfonsova E.V. a spoluautori, ako aj mnohí zahraniční vedci dospeli k záveru, že acidóza má veľmi negatívny vplyv na bunky väzivových tkanív. Preto sú alkalizujúce produkty najdôležitejším bodom diétnej terapie: čerstvé bylinky, ovocie, zelenina.

Okrem toho je dôležité vziať do úvahy, že ak máte nadváhu, musíte nasmerovať túto diétu na zníženie hmotnosti, zníženie jej nízkokalorického obsahu, pretože nadmerné zaťaženie chrbtice iba zvýši vyčnievanie disku. Je tiež veľmi dôležité konzumovať dostatok čistej vody, ako aj zeleného čaju..

Zoznam výživových látok, ktoré by sa mali dodávať s jedlom pre herniované disky

Základné látky

Potraviny obsahujúce látky s najvyššou koncentráciou

Správna strava je kľúčom k úspešnej liečbe miechy

Tvorba medzistavcovej prietrže v cervikálnej, hrudnej a lumbosakrálnej oblasti spôsobuje chronickú bolesť chrbta s charakteristickou slabosťou dolných a horných končatín. To všetko spôsobuje veľa problémov pri šoférovaní a vykonávaní každodenných povinností. Chirurgické a pooperačné rehabilitačné techniky, ktoré zahŕňajú diétu na prietrž chrbtice, ako aj súbor špeciálnych cvičení, masáží a manuálnej terapie, pomôžu odstrániť tieto príznaky..

Význam výživy s medziobratlovou kýlou

Nesprávna výživa pomáha zabezpečiť, aby medzistavcové platničky nedostávali potrebné látky, ktoré zabezpečujú normálne fungovanie sakrálnych, bedrových a hrudných oblastí..

Výživa diskov a odstraňovanie metabolických produktov z nich sa uskutočňuje prostredníctvom okolitých väzov a svalov. Nedostatok potrebných živín vedie k zníženiu funkčnej aktivity svalov, ako aj väzov a v dôsledku toho k nadmernému opotrebovaniu diskov. Výsledok je poľutovaniahodný: vývoj osteochondrózy s následným vytvorením kýly.

Obnovenie normálnej výživy medzistavcových platničiek je možné iba pri vykonávaní určitých fyzických cvičení a pri dodržiavaní špeciálnej diéty vrátane potravín bohatých na vitamíny a minerály..

Vyvážená výživa na obnovenie chrupavky chrbtice je prioritou pri liečbe kýly.

Nadváha - nepriateľ chrbtice číslo 1

Škodlivým účinkom nadváhy na chrbticu nie je preháňanie. Nadváha je vinníkom obrovských nákladov a veľkého tlaku na pohybový aparát, ako aj medzistavcové platničky. Pod vplyvom nadmerného zaťaženia sú nervové korene stlačené, čo spôsobuje akútnu bolesť a opotrebovanie diskov chrupavky, čo vedie k ich predčasnému starnutiu..

Pri nadváhe tiež porušené:

 • biochemické procesy,
 • metabolizmus,
 • správne dodanie krvi,
 • fungovanie orgánov (kĺbov, svalov, chrupavky atď.).

Ak máte diagnózu „medziobratlovej kýly“, je dôležité zvoliť vyváženú stravu, aby ste zabránili komplikáciám, ktoré vznikajú pod tlakom z nadváhy.

Vďaka premyslenej správnej strave je možné dosiahnuť chudnutie.

Základné pravidlá výživy

Aby strava s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice priniesla maximálny úžitok, je potrebné porozumieť jej zásadám. Technika správnej výživy krok za krokom je nasledovná:

 1. Základné a stále pravidlo pri jedle, ktoré je potrebné dodržiavať, je poznať mieru a nikdy sa neprejedať.
 2. Aby ste sa zbavili nadváhy, je potrebné prísne kontrolovať dodržiavanie diéty. Jesť by sa malo rozdeliť na malé porcie a rovnomerne rozdeľovať jedlo 5-6 krát.
 3. Posledným jedlom môže byť čas zvolený individuálne, najneskôr však štyri hodiny pred spaním. Ak prevláda hlad, odborníci na výživu odporúčajú piť nízkotučné kefír, jogurt alebo jesť nejaké ovocie..
 4. Zahrnutie zdravej výživy do chrbtovej zeleniny a do rýb, ako aj do ovocných šalátov.
 5. Obmedzenie alkoholu, rovnako ako múky, sladkých, údených a párkov.
 6. Aby ste sa nerozbili a nekonzumovali veľa zakázaného jedla, nemusíte viesť úplne asketický životný štýl. Pomôže to vyvážený prístup. Ako prekvapenie alebo odmenu za dodržiavanie všetkých denných stravovacích pravidiel si niekedy môžete dovoliť zmrzlinu alebo sušienky iba v malých dávkach..

Súlad s pitím

Režim pitia je tiež súčasťou správnej výživy prietrže lumbálnej chrbtice.

Voda zohráva kľúčovú úlohu pri vývoji sily, vykonávaní odpisovej funkcie, ako aj pri normalizácii tlaku vo vnútri disku. Nedostatočný prísun tekutín vedie k vysušeniu z disku, ako aj k strate elasticity..

Denná vodná norma pre osobu trpiacu medzistavcovou prietržou by mala byť 1,5 - 2 litre. Okrem toho je dôležité pamätať na obmedzenie používania nápojov s diuretickým účinkom (zelený čaj, káva atď.), Ako aj na akékoľvek šťavy nalačno, ktoré kladú veľký dôraz na pankreas.

Vitamíny + stopové prvky = zdravá chrbtica

Úloha vitamínov (A, B, C, D) a stopových prvkov (fosfor, horčík, vápnik a mangán) pri posilňovaní ľudského kostrového systému, ako aj v metabolickom procese v tele, je obrovská. Z tohto hľadiska by mali byť zahrnuté do povinnej dennej stravy. Preto je dôležité vedieť, ako jesť s kýlou chrbtice, aby bolo možné jesť potrebné výrobky, ktoré sú zdrojom vitamínov. Ľudské telo môže prijímať všetky uvedené látky po konzumácii nasledujúcich produktov:

 • ryby, pečeň, vajcia, syr feta, mrkva a tekvica, broskyne a melóny - zdroje vitamínu A, ktorý prispieva k produkcii kolagénu, posilňuje a obnovuje tkanivo chrupavky a aktívne sa podieľa na regenerácii;
 • pohánka a ovsené vločky, morské plody, fermentované mliečne výrobky, grapefruity, banány a pomaranče, sójové bôby a kukurica - slúžia ako zdroj vitamínu B, ktorý prispieva k regeneratívnemu procesu spojivového tkaniva a tiež produkuje tiamín a pyridoxín, lieky, ktoré ovplyvňujú nervový systém, znižujú bolesť syndrómy;
 • čierne ríbezle, šípky, jablká, sladká paprika, rakytník rešetliakový, bohatý na vitamín C, ktorý zlepšuje krvný obeh a normalizuje štruktúru stien krvných ciev (vzhľadom na to, že sa neakumuluje, musí sa konzumovať každý deň);
 • rybí olej, mlieko a maslo - výrobky, ktoré prispievajú k produkcii vitamínu D, ktorý je najdôležitejším stimulantom pri tvorbe kostného tkaniva;
 • rybie pokrmy, šaláty, strukoviny a syry obsahujúce fosfor - stavebný materiál, ktorý posilňuje celý kostrový systém vrátane chrbtice a tiež zabraňuje krehkým kostiam;
 • morský kel, vaječný žĺtok, mandle a vlašské orechy, zeler a zemiaky, droby zo zvierat a vtákov s obsahom mangánu, zabezpečujúce normálnu bunkovú výživu;
 • prírodné syry, špenát a uhorky, slnečnicové semená, bohaté na horčík, zodpovedné za pevnosť kostí;
 • karfiol a biela kapusta, červená repa, celozrnná kukurica, droby zo zvierat (obličky, pečeň), z ktorých telo dostáva vápnik.

Regenerácia chrupavky

Plná výživa s prietržom krčnej chrbtice, ako aj sakrálnymi a hrudnými oddeleniami, je jednoducho nevyhnutná na obnovenie kostrového systému. Na úplné zotavenie poškodenej chrupavky je potrebné denné doplňovanie zložiek chrupavkového tkaniva - glykozaminoglykánov, polymérov prírodného pôvodu. Je možné doplniť zvýšenú potrebu tela na doplnenie prírodných polymérov a minerálov pridaním rôznych živín do dennej stravy:

 • Na rýchle obnovenie poškodenej chrupavky musí telo dostať 60 až 100 gramov bielkovín denne. Bielkoviny a kolagén sú hlavnými zložkami medzistavcových platničiek, ktoré si udržiavajú svoj pravidelný tvar a elasticitu, ako aj urýchľujú proces zjazvenia zničenej oblasti. Aby sa zabezpečil nepretržitý proces regenerácie, je potrebné rovnomerne distribuovať proteínové menu po celý deň. Denná strava by mala obsahovať výrobky, ktoré sú zdrojom bielkovín: prírodné syry, nízkotučné odrody rýb, hydina a tvaroh, vajcia a obilniny.
 • Na zlepšenie tónu a výživy chrupavkového tkaniva, ako aj odstránenie toxínov, ktoré sa tvoria počas traumy, je potrebné monitorovať dostatočné využívanie vody (tekutina zaberá veľký objem v medzistavcových platničkách)..
 • Pri zrýchlenej obnove energetických procesov potrebných na regeneráciu chrupavky, ako aj hustote a sile kostných tkanív, zohrávajú biologicky aktívne minerály a vitamíny neoceniteľnú úlohu..

Výrobky na opravu chrupavky

Aby liečba prebiehala najefektívnejšie, musíte presne vedieť, ktoré jedlo bude najvýhodnejšie. Najužitočnejšia a odporúčaná strava pre prietrž by mala vyzerať takto:

 • zdrojom antioxidačných účinkov môže byť použitie veľkého množstva ovocia (hrušky, jablká, citrusové plody) a zeleniny (sladká paprika a tekvica, kapusta a špenát);
 • pri tvorbe a regenerácii kostných tkanív, mliečnych výrobkov, rybieho oleja, lososa, sleďov a tresčej pečene, vajec sa mandle stanú nevyhnutnými;
 • na zastavenie syndrómu bolesti a zastavenie procesu ničenia chrupavky bude užitočné používať vnútornosti, obilniny, píniové oriešky, hrozienka, avokádo, huby;
 • zlepšenie metabolického procesu a obnovenie výživy chrupavky pomôže pravidelný príjem morských rias, pistácií, lieskových orechov a iných orechov;
 • na účinnú ochranu chrupavky a spomalenie progresie dystrofických zmien v kĺboch ​​sa odporúča používať želatínu a želé zo zvierat chrupavky (uši, chvosty), ktoré sú bohatým zdrojom chondroprotektorov;
 • keďže chrupavka je zložená z veľkého množstva tekutiny, je potrebné konzumovať jeden a pol až dva litre vody denne..

Zakázané výrobky

Pretože výživa môže priniesť výhody aj veľké škody, musíte vedieť, aké potraviny musíte vylúčiť zo stravy alebo jesť v obmedzenom množstve. Pri stavovcovej prietrži by sa mali dodržiavať tieto pravidlá:

 • Za absolútne zbytočné na regeneráciu disku sa považujú výrobky z prémiovej múky, ako aj výrobky obsahujúce cukor. Proces priemyselného spracovania z nich odstraňuje všetky minerály a vitamíny potrebné a prospešné pre telo.
 • Mäsové výrobky, párky, párky a slanina v obchode obsahujú veľké množstvo zvýrazňovačov chuti, farbív a stabilizátorov. Vyzerá to chutný a chutný, ale v skutočnosti iba zhoršujú exacerbáciu choroby.
 • Soľ, ktorá sa ukladá do kostí a kĺbov, sa tiež nepovažuje za menej škodlivú pre chrbticu. Preto by ste mali obmedziť jeho používanie a pokúsiť sa vyhnúť slaným jedlám (nakladaná zelenina, kečup, orechy).
 • Je zakázané používať alkohol, údené mäso spracované v špeciálnych roztokoch, margaríny a nátierky, ktoré ničia chrupavku.

Týždenná dávka

Pri zostavovaní diétneho menu pre vertebrálnu kýlu na týždeň musí každá osoba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom vziať do úvahy individuálne charakteristiky priebehu choroby. Ak sa zdravotný stav po konzumácii zhoršuje, musí sa vylúčiť zo stravy. Ako základ môžete použiť nasledujúcu ukážku ponuky:

- jedno uvarené vajíčko;

- 100 gramov ovsenej múky;

- čerstvý ovocný šalát (banán, pomaranč, jablko, kivi atď.)

- 150 mg vývar alebo pyré z hubovej polievky s nízkym obsahom tuku;

- 200 - 250 g rýb;

- 150 g bezmästého tvarohu.

- 200 g chudého mäsa z hydiny;

- 100 g pohánkovej kaše;

- 100 g bieleho zelného šalátu s uhorkami.

- pohár s nízkym obsahom tuku kefír alebo jogurt.

- 1,5 - 2 l vody + džúsu, čaju, sušeného ovocia.

Základné rehabilitačné techniky na diagnostiku „kýly chrbtice“

Hlavným cieľom komplexnej konzervatívnej liečby miechy je odstránenie bolesti, zmiernenie zápalu a zabránenie chirurgickému zákroku.

Jednou z najbežnejších metód zameraných na stimuláciu regeneračného procesu je fyzioterapia: elektroforéza, akupunktúra a tiež dynamické prúdy..

Na zníženie bolesti a zmiernenie stuhnutosti bola úspešne použitá ďalšia technika terapeutickej masáže.

Na obnovenie dodávky krvi do svalov chrbtice sa úspešne používa manuálna terapia s individuálnym prístupom ku každému pacientovi..

Pooperačné stravovanie

Pooperačné stravovanie by malo byť prísnejšie ako pri hernii. Pretože osoba, ktorá podstúpila operáciu, vedie sedavý život, potrebuje rýchlo stráviteľné, nebieliace alebo črevné obštrukčné jedlo. Preto je potrebné zo stravy vylúčiť krupicu, pšeničnú kašu, ryžu, hrušku, chlieb.

Po operácii musí pacient posilniť oslabené chrbtové svaly. Na tento účel bol vyvinutý individuálny program na obnovu svalového tkaniva..

Hlavné výhody stravy

Princípy zdravej výživy miechy zahŕňajú prísnu diétu a pitný režim. Niektoré produkty významne pomáhajú pri regenerácii buniek, zatiaľ čo iné naopak komplikujú proces regenerácie. Strava v kombinácii s fyzioterapiou, terapeutickými masážami a inými rehabilitačnými technikami zmierňuje bolesť a tiež pomáha obnoviť chrupavku.

Výživa pri hernii bedrovej chrbtice, ktoré výrobky sú povolené a ktoré

Ako jesť správne

Mnoho ľudí sa pýta: je možné vyliečiť spinálnu prietrž. Ak nie je nedostatok elektrolytov, vitamínov, bielkovín, tukov a uhľohydrátov, dietetické odporúčania nepomôžu s herniou. Diétovú terapiu nemožno použiť ako hlavnú metódu liečby. Správna strava (akékoľvek terapeutické jedlo na týždeň) nedokáže túto chorobu vyliečiť.

Strednodobým zdrojom energie je bielkovina, ktorú telo potrebuje do 1,5 g na kg telesnej hmotnosti. Jednotlivé proteíny majú tiež veľký význam pre konštrukciu a náhradu buniek (tkanivo, koža, vlasy, šľachy, krv, tekuté tkanivá), reguláciu hormónov a vývoj imunoglobulínov (protilátok). K dobrým zdrojom bielkovín patrí chudé mäso, chudé ryby, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, sójové výrobky, strukoviny a zemiaky. Tuk ako dlhodobý poskytovateľ energie by nemal prekročiť 30 percent denných dodávok energie..

Starší ľudia by mali mať vo svojej strave nenasýtené mastné kyseliny, pretože sú dôležité pre štruktúru bunkovej membrány, zrážanie krvi a priepustnosť krvných ciev. Bohaté omega-3 a omega-6 mastné kyseliny sú napríklad nerafinovaný repkový olej. Odporúčajú sa aj rastlinné oleje - olivový (s výnimkou kokosového oleja, ktorý je prevažne nasýtenou mastnou kyselinou), veľa čerstvých (alebo mrazených) rýb a chudého mäsa. Strava by mala byť bohatá na vitamíny a mala by kompenzovať denné potreby.

Správna výživa pre medziobratlové kýly

Správne organizujte výživu s kýlami chrbtice - to je prvá vec, ktorú by mal urobiť človek, ktorému bola poskytnutá táto diagnóza. Pretože jednou z najbežnejších príčin miechy je nedostatočná výživa potrebnými látkami medzistavcových platničiek.

Okolité svaly a väzivo živia disky a odstraňujú metabolické produkty. Ak väzivá a svaly nedostatočne vykonávajú svoje funkcie, výmena kyslíka a živín klesá, disky sa nadmerne opotrebujú. Najskôr sa rozvíja osteochondróza a potom sa vytvorí kýla.

Ak sa to už stalo, normálnu výživu medzistavcových platničiek možno obnoviť iba správnym stravovaním a cvičením.

Škodlivé jedlá prietrže

Nasleduje zoznam potravín, ktoré je potrebné obmedziť alebo lepšie odstrániť z vašej stravy:

 • Prémiová múka a cukor sú absolútne zbytočné výrobky, pretože v procese priemyselného čistenia sa odstraňujú všetky vitamíny a minerály;
 • Mäsové výrobky, ako napríklad: klobása, slanina, klobásy, obsahujú priveľa farbív, stabilizátorov, ochucovadiel atď.
 • Zmrzlina, sýtené nápoje, rôzne želé, sladkosti, väčšina múky;
 • Soľ sa ukladá na kĺboch ​​v kostiach, takže jedlo na tanieri osolte, vždy pri znížení množstva soli;
 • Nejedzte ani iné slané potraviny: orechy, marinády, kečupy;
 • K zápalu prispievajú korenené a mastné potraviny;
 • Biela ryža, paradajky;
 • Margaríny a nátierky;
 • Všetky údené mäso, najmä ryby z obchodov, je spracované v špeciálnom roztoku a nie údené;
 • Alkohol a cigarety ničia tkanivo chrupavky.

Užitočné výrobky na kýlu chrbtice

 1. Hrušky, jablká, šalát, mletá hruška (artičok Jeruzalem), jahody, maliny, špenát;
 2. Šošovica, lieskové orechy a ostatné orechy, modré hrozienka, sušené marhule, fazuľa, tekvica, kapusta;
 3. Hrubý chlieb, otruby, obilniny;
 4. Čerstvé mlieko, sójový jogurt.
 5. Ryby (sleď, losos, makrela), kuracie, králičie a morčacie mäso;
 6. Želatína a želé z uší a chvostov zvierat;
 7. Agar Agar - látka vyrobená z rias.

Chondroprotektory (chrániče chrupavky) sa vyrábajú z chrupavky zvierat, preto účinne chránia tkanivo chrupavky a spomaľujú progresiu dystrofických zmien v kĺboch ​​a diskoch chrbtice. Liečba takýmito liečivami zvyčajne trvá až šesť mesiacov, pretože tkanivo chrupavky sa hromadí pomerne pomaly..
Voda! Chrupavka je 85% vody, takže jej šťavu nevyliečia žiadne šťavy, káva, čaj ani dusené ovocie. Iba voda

Tu si môžete prečítať o tom, koľko vody je dôležité piť počas dňa a akú vodu telo považuje za vodu a čo nie. Musíte piť teplú vodu, blízko k vašej telesnej teplote

Nepite šťavu na lačný žalúdok - to je obrovská záťaž pankreasu a prvý krok k cukrovke.

Dôležitosť vitamínovej terapie

Vitamíny hrajú obrovskú úlohu pri posilňovaní tela pri akejkoľvek chorobe. Pri liečbe medzistavcovej prietrže je potrebné vyzdvihnúť tie, ktoré môžu ovplyvniť fungovanie pohybového aparátu. Vitamíny normalizujú metabolizmus v chrupavkách a kostných tkanivách, čo prispieva k lepšej absorpcii živín.

Tento účinok vitamínov na problémy s chrbticou sa uznáva:

 1. Vitamín D. Je dôležitým stimulátorom tvorby kostnej štruktúry. Najväčší účinok sa zaznamenáva pri súčasnom príjme vápnika. Je to prvok, ktorý vitamín D pomáha integrovať sa do formovaného kostného tkaniva. Tento vitamín nemá priamy vplyv na chrupavku, ale zlepšením rastu nového kostného tkaniva pomáha normalizovať prísun krvi. Jeho vysoký obsah sa zaznamenáva v týchto výrobkoch: maslo, vajcia, rybí olej, mlieko.
 2. Vitamín A. Táto zložka je do značnej miery zodpovedná za obnovu tkaniva, a preto je proces regenerácie nemožný bez jeho aktívnej účasti. Najpôsobivejšie množstvo vitamínu A v pečeni, rybách, vajciach, ovocí.
 3. Vitamíny skupiny C a E. Zaslúžene sa uznávajú ako prírodné antioxidanty. Tieto vitamíny sú veľmi dôležité pri tlmení účinkov stresových situácií. Ak je pripojená zápalová reakcia, sú jednoducho nevyhnutné. Vitamín C je bohatý na zeleninu, ovocie, bobule, bylinky, citrusové plodiny. Malo by sa pamätať na to, že nemá tendenciu hromadiť sa v tele, a preto by sa malo doplňovať každý deň.
 4. Vitamíny skupiny B. Osobitne sa rozlišujú komplexné prípravky tiamín a pyridoxín. Vždy sa odporúča, keď to má vplyv na nervový systém. Pomáhajú zmierňovať bolesť pri kompresii nervových vlákien s herniou. Vitamíny tejto skupiny je možné získať pomocou vhodných hotových prípravkov. Najlepšie zdroje výživy sú: hovädzie srdce, pečeň, mozog, jahňacie vajcia, obličky, ryby, morské plody, mliečne výrobky, huby, ovsené vločky, jačmeň, avokádo, kukurica, sója, pohánka, pomaranče.

Povinné výrobky pre lumbálnu prietrž

Pri kýle chrbtice je dôležité zahrnúť do stravy dostatočné množstvo vápnika. Tento minerál je nevyhnutný na začatie procesu opravy poškodených tkanív, sú však potrebné ďalšie minerály.

V ľudskej strave musia byť prítomné tieto stopové prvky:

fosfor

Fosfor je nevyhnutný pre normálny priebeh metabolických procesov v tele, pomáha lepšie vstrebávať vápnik. Fosfor sa vo veľkých množstvách nachádza v šalátoch, bylinách, pečeni, kapuste, hrubej múke, otrubách, uhorkách..

mangán

Prvok je potrebný na normalizáciu procesov tvorby krvi. Mangán môžete získať konzumáciou hríbov, lieskových orechov, repy, cesnaku, arašidov, vlašských orechov, marhúľ, cestovín a ďalších produktov.

Vitamín A

Poskytuje pevnosť kostí, podporuje dobrú absorpciu a redistribúciu živín v tele. Vitamín A sa nachádza v rybom oleji, kuracom, hovädzom a baranovom pečeni. Vo veľkých množstvách sa vitamín nachádza v kalina, cesnaku, masla, brokolice, morských rias, tvrdého syra, kuracích vajec, petržlenu, tvarohu.

Vitamín D

Pôsobí ako nevyhnutná súčasť normálneho fungovania centrálneho nervového systému, zaisťuje absorpciu vápnika kostným tkanivom. Vitamín nachádzajúci sa v tresčej pečeni, halibute, tvrdom syre, kapre, rybí olej, ružový losos, čierny kaviár, kyslá smotana, vaječné žĺtky.

Vitamín C

Veľmi dôležitý prvok, ktorý v tele zaisťuje regeneračné a starnúce procesy. Tento dôležitý vitamín je možné získať konzumáciou papriky, citrusového ovocia, hrachu, fazule, byliniek, bobúľ, kapusty. Vitamín C sa rýchlo rozkladá tepelným spracovaním. Odporúča sa jesť výrobky so svojím obsahom v surovom stave.

pyridoxín

Pyridoxín je dôležitý pre normálne fungovanie centrálneho nervového systému, pomáha zlepšovať metabolické procesy v tele, pomáha pri asimilácii všetkých stopových prvkov, ktoré prichádzajú s jedlom. Vitamín A sa nachádza v potravinách, ako je bravčové mäso, hovädzie mäso, tvrdý syr, krabie mäso, mlieko, zvieracie srdce, morské plody, mliečne výrobky.

riboflavín

Ľudská pokožka má nedostatok a jej zdravý vzhľad sa stráca. Riboflavín sa nachádza v pivovarských kvasniciach, ryžovej kaši, čerstvých kuracích vajciach, pečeni, kukurici a niektorých ďalších potravinách..

tiamín

Tiamín podporuje metabolické procesy na bunkovej úrovni. Vitamín môžete získať konzumáciou otrúb, klíčiacej pšenice, slnečnicových semien, surovej ovsenej vločky, hnedého chleba, pohánky, špargle, špenátu, kopru, lieskových orechov, hovädzieho srdca.

vápnik

Vápnik je hlavným prvkom všetkých procesov spojených s výdajom energie a dôležitým stavebným kameňom kostného tkaniva. Pri nedostatku vápnika nie je možné udržať zdravý rast a silu kostí, chrupavky. Veľa vápnika obsahuje mrkvu, repu, hrozienka, mliečne výrobky, kukuričné ​​krupice, karfiol, orechy.

Liečba kýly špeciálnou diétou

Úlohou pacienta je čo najviac zmierniť jeho stav a operáciu čo najdlhšie odložiť.

Z ponuky by ste mali vylúčiť produkty, ktoré spôsobujú tvorbu a kvasenie plynu v čreve a sú zle stráviteľné. „Ťažké“ jedlo prispieva k zápche, naopak vytvára ďalší tlak v brušnej dutine počas pohybov čriev a prispieva k zvýšeniu prietrže.

Z potravy by sa nemali vylúčiť tieto potraviny:

 • mastné mäso a ryby;
 • chladné mäsové a rybie bujóny;
 • huby;
 • rýchle občerstvenie;
 • žiaruvzdorné tuky, ako je masť, margarín;
 • všetky vyprážané potraviny;
 • uhorky a marinády;
 • Nakladaná zelenina;
 • konzervy;
 • polotovary;
 • silný čaj;
 • káva;
 • kakaové cukrovinky a zákusky so smotanou;
 • Sýtené nápoje;
 • alkohol.

Lekári majú zmiešané názory na mlieko a mliečne výrobky, niektorí sa domnievajú, že sú prvými pomocníkmi v boji proti hernii, a iní naopak, že vyvolávajú zápal. Musíte dodržiavať diétu, ktorú vám predpíše lekár, a nemali by ste sa od nej odchýliť ani počas sviatkov s banketmi alebo recepciami. Okamžitá hospitalizácia môže spôsobiť iba jeden dohľad..

Základné pravidlá stravovania

Hlavnou príčinou kýly pažeráka je prejedanie, ktoré zvyšuje vnútrobrušný tlak. Jej zníženie je hlavným cieľom úpravy stravovania. Aby nedošlo k preplneniu čriev a žalúdka, ktoré vyvíjajú najväčší tlak na pažerák, musíte predchádzať prejedaniu, odstrániť všetky výrobky z ponuky, ako aj jedlo, ktoré spôsobuje tvorbu plynu..

Údené, korenené alebo mastné jedlá, alkohol, sóda výrazne zvyšujú vnútrobrušný tlak. Ak je diagnostikovaná prietržová apertúra pažeráka, musí sa dodržiavať diéta, ktorá umožní dosiahnutie týchto účinkov - bolesť, pálenie záhy rýchlo, narovnanie pľúc, ľahšie dýchanie osoby a arytmia zmizne. Je to veľmi dôležitá strava.

Čo sa stane s medziobratlovou kýlou

Ak máte podozrenie na kýlu, určite by ste mali navštíviť lekára - lekára alebo neurológa. Ťažká bolesť je známkou nástupu deformácie. Ak sa proces nezastaví, pohnú sa disky, ktoré rozdeľujú stavce. Ďalej sa na ich vláknitých membránach tvoria trhliny a medzery a obsah vyjde. Samotný vytlačený disk komprimuje nervové zakončenie, čo niekedy vedie k znecitliveniu a znehybneniu končatín.

Lekári vysvetľujú, že samotná choroba vo svojom vývoji prechádza radom po sebe nasledujúcich etáp, z ktorých každé má svoje vlastné charakteristiky. Podrobnejšie sú uvedené v tabuľke..

výhrezMedzistavcové platničky sú mierne posunuté od streduTento stav sa ľahko vráti do normálu, ak vylúčime účinky faktorov, ktoré vedú k rozvoju patológie
výčnelokDisk sa posunul a zmenil tvar, ale ešte neprekročil hranicu stavcaPacient vyžaduje okamžité vyšetrenie a vymenovanie liečby. Účinná lekárska gymnastika, strava
vytlačovanieDisk presahuje hranicu stavca, čo vyvoláva nárast nepríjemných symptómovNa odstránenie bolesti sa predpisujú lieky a zabraňuje sa rozvoju patológie, cvičenia a terapeutickej stravy
konfiškáciaKonečná fáza prietrže, pri ktorej je poškodený vláknitý prstenec disku a vyjde jeho vnútorný obsah - želatínové jadro. Výskyt akútnej bolesti je spojený so stlačením nervových zakončeníLiečba by mala byť komplexná. Terapia v konečných štádiách zahŕňa blokádu novokainu, ktorá zmierňuje kŕče, lieky na zabránenie zápalu. Ako ďalšie opatrenia sa používajú fyzioterapeutické postupy a upravuje sa aj strava

Lekári vysvetľujú, že medzistavcová prietrž nie je neobvyklá. Táto choroba obťažuje ľudí:

 • nadváhou;
 • nadmerná fyzická námaha;
 • zranenia, pády, rany;
 • diagnostikovaná osteochondróza;
 • zakrivenie chrbtice;
 • metabolické poruchy;
 • fajčenie.

Okrem toho sa riziká zvyšujú, ak človek vedie väčšinou sedavý spôsob života a jeho zamestnanie je spojené aj s nízkou aktivitou. Podľa štatistík je bedrový región zvyčajne postihnutý u ľudí starších ako 35 rokov..

Je možné jesť chutne, dodržiavať diétu s medziobratlovou kýlou

Aké vitamíny a minerály sú prospešné pre chrbticu

Ľudský kostrový systém vrátane chrbtice sa nezaobíde bez vitamínov A, B, C, D a stopových prvkov: vápnik, fosfor, horčík a mangán, ktoré musia byť súčasťou vašej stravy..

Človek ich môže získať konzumáciou mäsa, rýb, kyslých výrobkov, zeleniny, ovocia:

 • Vitamín A sa nachádza v rybách, pečeni, vajciach, ovocí: broskyne, melóny; zelenina: tekvica, artičok, mrkva;
 • Vitamíny skupiny B sa dajú získať konzumáciou hovädzej pečene a srdca, hovädzieho mozgu, jahňacích obličiek, vajec, rýb a iných morských živočíchov, húb, výrobkov z kyslého mlieka, ovsa, jačmeňa, hrachu, pohánky, sóje, kukurice, avokáda, banánov, grapefruity, pomaranče;
 • Produkciu vitamínu D uľahčujú slnečné lúče a produkty, ktoré ho obsahujú, sú rybí olej, maslo, mlieko, vajcia;
 • Vitamín C sa nachádza vo väčšine zeleniny, bobúľ a ovocia, ako aj v citrusových plodoch a bylinách. Vitamín C sa v tele nehromadí, preto sa musí prijímať denne;
 • Ľudské telo môže získať vápnik z vajec, syra, orechov, semien, pečene, srdca a obličiek. Sú tiež bohaté na: červená repa, karfiol a biela kapusta, celozrnná kukuričná múka;
 • Orechy, syr, špenát, slnečnicové semienka, strukoviny, uhorky a prírodný syr - obsahujú horčík;
 • Fosfor je potrebný nielen pre chrbticu, ale aj pre celý kostrový systém. Osoba ju môže prijať zahrnutím rýb, šalátu, kapusty, otrúb, hrachu, sóje, syrov do svojej stravy;
 • Na doplnenie mangánu v tele sa odporúča do vašej stravy zaradiť prírodné syry, vaječný žĺtok, banány, vlašské orechy, mandle, morské riasy, strukoviny, zemiaky (pokiaľ možno so šupkou), cibuľu, zeler, droby z vtákov a zvierat..

Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Ako nadváha ovplyvňuje chrbticu?

V prípade medzistavcovej prietrže sa musí strava vypočítať s prihliadnutím na škodlivé účinky nadváhy. Obrovské zaťaženie spôsobuje celý pohybový aparát a najmä chrbtica. Nadváha zvyšuje tlak na medzistavcové platničky a stavce. V tomto prípade dochádza ku kompresii nervových koreňov, opotrebovaniu diskov chrupavky av dôsledku toho k predčasnému starnutiu.

Nadváha narušuje biochemické procesy v tele a narušuje metabolizmus ako celok. Výsledkom je narušenie správneho prísunu krvi a funkcie orgánov, presne ako chrbtica.

Čo robiť, ak máte nadváhu?

Najvhodnejšou možnosťou, ako zabrániť všetkým komplikáciám spôsobeným nadváhou, je schudnúť. Správna vyvážená strava pre medzistavcové prietrže, premyslená strava na chudnutie je jediným spôsobom, ako napraviť situáciu..

Vyvážená strava pre medziobratlovú prietrž

Účinnosť správnej výživy pre medziobratlovú prietrž

Strava s herniou chrbtice bedrového kĺbu môže zastaviť negatívne symptómy a obnoviť poškodenú kosť a chrupavku

Pacienti s obezitou by mali predovšetkým venovať pozornosť chudnutiu. Zvýšená telesná hmotnosť vyvoláva ďalší tlak na kĺby a disky

Ak pacient presne dodržiava odporúčania výživových odborníkov, bude mať nasledujúce vylepšenia:

 • úľava od bolesti,
 • rozpúšťanie solí,
 • oslabenie tlaku diskov na stavce a chrupavku,
 • regenerácia nervových zakončení v mieche,
 • saturácia poškodených tkanív makro-, mikroelementmi a vitamínmi.

Všeobecné odporúčania

Vyvážená strava pre kýlu bedrovej chrbtice by mala byť založená na týchto zásadách:

 • Zobrazená frakčná výživa 4-5 krát denne. Porcie musia byť malé, aby sa zabránilo prejedaniu..
 • Jednoduché uhľohydráty by sa mali obmedziť alebo úplne odstrániť, pretože vyvolávajú prírastok na hmotnosti..
 • V prípade regenerácie chrupavky sa uvádza zaradenie produktov bohatých na bielkoviny kolagénu (aspik, želé atď.) Do ponuky..
 • Posledné jedlo by malo byť 3 až 4 hodiny pred spaním.
 • Odporúča sa používať pokrmy obsahujúce veľké množstvo vitamínov, ktoré zlepšujú vstrebávanie minerálov v kostiach a chrupavkách.
 • Údené a mastné potraviny sú kontraindikované.
 • Soľ by sa mala vylúčiť zo stravy alebo podľa možnosti čo najmenšia. Ako alternatíva sa odporúčajú sušené byliny a riasy..
 • Telo by malo dostávať minimálne 2 až 3 litre čistej pitnej vody denne. Nápojová tekutina by mala byť medzi jedlami.

Čo sa odporúča jesť?

Výživa pre bedrovú medzistavcovú prietrž by mala obsahovať nasledujúce užitočné výrobky uvedené v tabuľke:

Užitočné prvkyProduktyKýlová výhoda
Retinol (Vit. A)vajíčkaTkanivová regenerácia
Rybí tuk
treščia pečeň
Cholekalciferol (Vit. D)MasloTvorba kostí
Kyslá smotana
losos
Vitamín CcitrusAntioxidačný účinok
dogrose
Paprika
Vitamín BvnútornostiÚľava od bolesti
huby
ovsená múka
jačmeň
avokádo
pohánka
vápniksyrTvorba kostí
Tvaroh
mandle
magnéziumoriešok kešuZastavenie degenerácie kostí
píniové oriešky
Hrozienka
fosforrybyPosilnenie tkaniva
bryndza
garnát
mangánhorčicaZlepšenie metabolických procesov, ako aj obnovenie výživy chrupavky a kostí
pistácie
Sea kale

Mikroobaly, makrobunky a vitamíny pre chrbticu sa musia dodávať v správnom množstve, aby sa mohol začať proces regenerácie štruktúr kostí a chrupavky. V takom prípade by správna výživa mala zahŕňať presný výpočet kcal. Na tento účel sa pacientovi odporúča, aby mal k dispozícii špeciálny zápisník alebo požiadal o radu odborníka na výživu.

Pri lumbálnej a krčnej prietrži je indikované použitie veľkého množstva vody. Z nápojov by sa mali uprednostňovať čerstvé infúzie ibišteka a byliniek. Neodporúča sa piť kávu a silné čaje, ktoré negatívne ovplyvňujú metabolizmus voda-soľ. Sýtené nápoje by sa mali úplne vylúčiť..

Čo nejesť?

Výživa pre stavovú kýlu by nemala zahŕňať výrobky, ktoré prispievajú k zhoršeniu choroby, ako napríklad:

 • múčne výrobky,
 • cukor a soľ,
 • skladujte výrobky bohaté na konzervačné látky, farbivá a látky na zlepšenie chuti,
 • paradajky,
 • biela ryža,
 • šírenie,
 • marinády a údené mäso.

Vzorové menu

Pri diagnostikovaní hrudného alebo bedrového vydutia disku môže pacient vziať za deň nasledujúcu diétu:

 • raňajky:
  • varené vajce,
  • ovsená múka,
  • ibištek.
 • obed:
 • večera:
  • Hubová polievka,
  • pečené platesy,
  • grilovaná zelenina.
 • olovrant:
 • večera:
  • kuracie krídelká,
  • pohánka,
  • uhorkový šalát.
 • Druhá večera:

Je dôležité vziať do úvahy, že vzorka ponuky nezohľadňuje individuálne vlastnosti tela a štádium choroby. Pacient by sa mal sústrediť na svoje vlastné pocity

Ak sa po konzumácii vyskytne poškodenie, malo by sa vylúčiť zo stravy

S mimoriadnou opatrnosťou je potrebné pristupovať k vyváženej strave pre alergikov a ľudí so sprievodnými chorobami.

Čo je potrebné pre chrupavku

Kýla chrbtice sa vyznačuje deštrukciou medzistavcovej chrupavky. Na regeneráciu poškodeného tkaniva by sa mali zvážiť nasledujúce výživové odporúčania:

 1. Na rýchle zjazvenie zničených oblastí je potrebné bielkovinové jedlo. Denná potreba bielkovín je asi 80 - 100 g. Jeho príjem sa musí distribuovať rovnomerne počas celého dňa. Toto zabezpečuje kontinuitu fungovania regeneračného mechanizmu..
 2. Pri kýle chrbtice by sa mal posilniť režim pitia. Voda zaberá v chrupavkovej kompozícii dostatočný objem a musí sa neustále udržiavať.
 3. Na proces obnovy chrupavky je potrebné dostatočné množstvo glykozaminoglykánov. Tieto látky sa nachádzajú takmer vo všetkých výrobkoch živočíšneho pôvodu. Malo by sa však pamätať na to, že ide o nestráviteľné jedlo, a preto by sa malo konzumovať vo významných množstvách.

Odrody kýly a výživové prvky

Ak sa výčnelok pupka vyskytuje u dospelého, odstráni sa iba pomocou chirurgického zákroku. Pacienti majú často nepríjemné pocity v oblasti pupka, bolesť môže byť boľavá alebo šitá. Ak prietrž nespôsobí záchvaty a nezasahuje do normálneho životného štýlu, stačí len prejsť na správnu výživu a obmedziť fyzickú aktivitu.

Pri ingvinálnej prietrži môže strava tiež pomôcť oddialiť čas operácie. Toto ochorenie sa vyskytuje u 90% prípadov u mužov a iba u 10% prípadov u žien. Príznaky a liečba choroby sa môžu líšiť. Ak sa pacient necíti veľmi nepohodlne, môžete s operáciou počkať.

Ezofágová hernia je ďalšou bežnou formou tohto ochorenia, ktorá je na treťom mieste v rebríčku ezofágových ochorení po vredoch a cholecystitíde. Patológia sa môže vyskytnúť kvôli anatomickým vlastnostiam tkanív a orgánov a často sa objavuje u tehotných žien, ľudí, ktoré sú obézne alebo sa podrobujú veľkej fyzickej námahe. Pri tomto type vyčnievania orgánov sa odporúča úplne prestať fajčiť a alkohol, prejsť na frakčnú výživu.

Čistá voda

Dôležitým bodom v liečbe je použitie čistej a kvalitnej vody. Prax už dlho dokázala, že hrá dôležitú úlohu v živote všetkých živých vecí. Aby sa zabránilo zdraviu a zdraviu tela, musí človek piť najmenej osem štandardných pohárov denne.

Najprv však musíte pochopiť, že iné tekutiny (čaj a káva, kakao, nektarové šťavy, kompot, mlieko, kefír) patria k nápojom, ale nevykonávajú rovnakú funkciu ako voda. To znamená, že nie sú schopní obnoviť vodnú rovnováhu v tele. Nedostatok vody však prináša utrpenie, a najmä kĺby, chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek. Je to spôsobené skutočnosťou, že pozostávajú z viac ako 90% vody a strata dokonca aj minimálneho percenta vedie k zhoršeniu výkonnosti celého organizmu..

Podľa štandardných štandardov by osoba trpiaca prietržom medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice mala vypiť počas dňa asi tri litre čistej vody. A ráno musíte začať brať vodu.

Aj keď sa vám to vôbec vôbec necíti, musíte telo postupne trénovať, aby spotrebovalo určité množstvo vody. Na zlepšenie chuti môžete do vody pridať lyžicu prírodného medu. Pomôže to spustiť črevá, metabolický proces v tele. Tiež použitie dostatočného množstva tekutiny prispeje k strate hmotnosti, obnoví rovnováhu vody.

Mnohí odborníci na výživu navrhujú začať ráno s jablkom, ktoré sa musí jesť bez toho, aby vstali z postele, čo tiež aktivuje gastrointestinálny trakt. Hlavným cieľom týchto účinkov je zbaviť sa toxických látok v črevách, znížiť zaťaženie bedrovej chrbtice, znížiť rušivé centimetre v páse a bokoch..

Správnym režimom pitia je použitie vody medzi jedlami, to znamená bez ich zmiešania s jedlom.

Aké vitamíny sú potrebné na prietrž

Jednou z najdôležitejších úloh je saturácia tela vitamínmi, ktoré urýchľujú regeneračné procesy v chrupavkách a kostných tkanivách. Špecialisti pomenujú niekoľko látok, ktoré musia byť nevyhnutne obsiahnuté vo vybraných potravinách.

 1. Vitamíny skupiny B. Pre ľudí trpiacich medzistavcovou prietržou sú obzvlášť užitočné pyridoxín a tiamín. Tieto zlúčeniny slúžia ako druh prírodného analgetika. Vďaka ich prítomnosti sú svalové kŕče eliminované a nervové procesy sú zbavené tlaku. Preto pacient nepociťuje bolesť tak ostro ako predtým. Najdôležitejším zdrojom vitamínov B sú obilniny, chlieb, mäso, tvaroh, hrášok a fazuľa.
 2. Vitamín A. Je to zlúčenina, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri regenerácii poškodeného tkaniva. Látka sa nachádza v pečeni, vajciach, mrkve. Je potrebné si uvedomiť, že ide o vitamín rozpustný v tukoch, preto ho musíte používať s vhodnými prísadami, napríklad so slnečnicovým alebo kukuričným olejom..
 3. Vitamíny C a E. Obe zlúčeniny sú súčasťou antioxidačnej skupiny. Takéto látky sú užitočné pri ochrane buniek pred predčasnou smrťou. Okrem toho je dokázané, že tieto vitamíny znižujú úroveň stresu, ktorý sa často zvyšuje na pozadí nepríjemných symptómov medzistavcovej prietrže. Vitamín C sa vyskytuje vo veľkých množstvách v citrusových plodoch, kivi, jahodách, šípkach, rakytníku. Ak chcete získať porciu vitamínu E, musíte jesť zelenú listovú zeleninu a piť mlieko.
 4. Vitamín D. Látka, ktorej sa nemožno vyhnúť pri liečbe patológie pohybového aparátu. Táto zlúčenina neovplyvňuje chrupavky a medzistavcové platničky, pomáha však obnoviť poškodenú chrbticu a posilniť ju. Zdrojom vitamínu D pre ľudské telo sú ryby, hovädzie mäso a vnútornosti. Rovnaká látka sa prirodzene syntetizuje pod vplyvom UV lúčov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza krčnej chrbtice je časté ochorenie sprevádzané nepríjemnými pocitmi v ramennom pletení, častými závratmi, celkovou slabosťou a zvýšenou únavou.
Príjemný čas! Moje meno je Halisat Suleymanova - som fytoterapeut. O 28 rokoch sa liečila rakovinou maternice bylinkami (viac o mojej skúsenosti s liečením a dôvod, prečo som sa stal bylinkárom, si prečítať tu: Môj príbeh).
Autor článku: Nadezhda NikolaevnaInguinálna hernia (hernia inguinalis) je výstup vnútorných orgánov alebo ich častí spolu s parietálnym pobruškom, ktoré ich zakrýva cez trieslovinový kanál z brušnej dutiny..