loader

Hlavná

Späť

Ako a čo jesť s osteochondrózou

Neexistuje jediné ochorenie, pri ktorom by sa nevyžadovala vyvážená strava. To isté platí pre problémy s pohybovým aparátom. Pri osteochondróze teda telo zažije patologické zmeny na medzistavcových platničkách. Preto, ak zabezpečí príjem maximálneho množstva užitočných látok, môže sa tento proces trochu spomaliť. Z tohto dôvodu lekári liečení pacienta s týmto ochorením odporúčajú normalizovať výživu pri osteochondróze. Toto je, samozrejme, iba jedna zo zložiek komplexnej liečby patológie. V tomto článku vám podrobne povieme, ktorá strava pre osteochondrózu je optimálna a ako vyvážiť vaše menu..

Všeobecné pravidlá

Predtým, ako začnete postupovať podľa tejto alebo tej diéty a sami si vytvoríte špecifickú diétu, musíte jasne pochopiť, pre čo je strava pre osteochondrózu nevyhnutná, ako ovplyvňuje telo a aké procesy sa budú vyskytovať..

Ak je ponuka plná a čo je najdôležitejšie, je správna, potom môže:

 • Prispieť k chudnutiu. Toto je dôležité pre akékoľvek ochorenie pohybového aparátu, pretože menšia váha spôsobuje menšie zaťaženie chrbtice a následne menší tlak na medzistavcové platničky. Toto je obzvlášť výrazné, ak svaly tela nie sú dostatočne vycvičené a nedokážu úplne uniesť celú telesnú hmotnosť..
 • Intenzívne regenerujte poškodené tkanivá a nahraďte ich úplnými..
 • Zlepšujú všetky metabolické procesy v tele a stimulujú obnovu buniek.

Keď sa ukáže, prečo by mal pacient normalizovať výživu v prípade osteochondrózy chrbtice, stojí za to zvoliť si každodennú stravu a dodržiavať také pravidlá, ako sú:

 • Strava musí byť bohatá na potraviny s veľkým počtom prírodných chondroprotektorov.
 • Musí byť prítomné čerstvé ovocie a zelenina.
 • Všetky bielkovinové potraviny by mali byť iba vysoko kvalitné, pretože v opačnom prípade by nemali mať žiadny pozitívny účinok a dokonca môžu mať negatívny vplyv na organizmus..

Po celý svoj život sa musí dodržiavať správne vybrané menu. Nemôžete to považovať iba za dočasnú stravu. Faktom je, že s vekom budú mať procesy stále tendenciu k degeneratívnemu priebehu. Preto, s výnimkou racionálnej výživy, človek iba zhorší svoju situáciu.

Ďalej sa porozprávame o tom, aká by mala byť strava pre osteochondrózu krčka, hrudníka a bedier a aké výrobky by mala bez problémov obsahovať. A ktoré by mali byť úplne vylúčené z ponuky osoby.

Povolené produkty na osteochondrózu

Zdravé jedlá
S vysokým obsahom vápnikaMlieko, tvrdé syry, tvaroh, kyslá smotana, surové sezamové semienka, vajcia, repa
Obsahujúce významné množstvo horčíkaBanány, marhule, čerstvé uhorky, avokádo, všetky druhy orechov, fazuľa, cícer, fazuľové struky
Obsahujúce významné množstvo fosforuVšetky odrody kapusty, tvrdé syry, slávky, ustrice, krevety, zeler, korene aj stonky, figy
Čo obsahuje látku ako retinolCitrusové plody, najmä pomaranče, mrkva, červené paradajky, zelený čerstvý hrášok
Potraviny s vysokým obsahom vitamínov BVšetky morské plody, pečeň, brokolica, teľacie mäso, čerstvé mlieko
Obohatené potraviny vitamínu C.Šípka, jahody, čierne a červené ríbezle, paprika, petržlen, koriandr, všetky druhy citrusov
Vitamín D PotravinyBiele a červené fazule, fazuľa, hovädzia pečeň, morské ryby, tvrdý syr, mlieko.

Správna výživa pre osteochondrózu musí zahŕňať želé jedlá a želé mäso. Môžu byť pripravené ako na báze prírodného želatínového agaru, tak z gelového činidla na tvorbu gélu. Dobre fungujú aj želé mäso vyrobené z nôh, uší, chvostov hovädzieho dobytka a ošípaných..

Tieto výrobky musia byť obsiahnuté v potrave na osteochondrózu krčnej chrbtice a iných častí chrbta..

Zakázané výrobky na osteochondrózu

Okrem toho, že zdravé stravovanie by malo byť súčasťou každodennej výživy, sú aj tie, ktoré sa musia úplne vylúčiť. To by malo byť úplne zakázané.

Zakázané jedlo
Absolútne všetky, bez výnimky, rýchle občerstvenie. Polotovary zakúpené v obchodeHamburgery, hranolky, mliečne koktaily, oblátky a ďalšie
Všetky párkyVarená, údená, sušená uzená saláma
Údené mäsoPárky, syry, ryby
Pečenie maslaDroždie bez kvasiniek
Škodlivé tukyBravčové bravčové mäso, hovädzí loj, palmový olej
NápojeSoda, obchod so šťavami, káva, čaj - zelená, čierna, karmínová ríša, biela, červená.
cukrovíSladkosti, pečivo, koláče atď.

Problém s týmto zoznamom je v tom, že všetky vyššie uvedené potraviny sú zdrojom nadmerného cukru a uhľohydrátov. Navyše, všetky sú v ľahkej a prístupnej forme, to znamená, že sú absorbované telom čo najrýchlejšie. A to vedie k veľmi rýchlemu nárastu hmotnosti..

V dôsledku toho sa zvyšuje zaťaženie chrbtice a vyskytujú sa rôzne patologické procesy vrátane osteochondrózy. Niektoré zložky majú navyše schopnosť spomaliť absorpciu určitých látok. Platí to pre kofeín a prísady, ktoré sa pridávajú do sýtených nápojov..
Preto, aby nedošlo k zhoršeniu vášho stavu, musíte vylúčiť tieto komponenty z vášho denného menu.

Okrem toho treba pamätať na to, že potraviny na osteochondrózu krčných, hrudných, bedrových a sakrálnych častí musia nevyhnutne vylučovať alkoholické nápoje. Toto je potrebné urobiť, pretože etanolové alkoholy a ďalšie zložky môžu ničiť vitamíny, ktoré sú také potrebné pre úplné fungovanie pohybového aparátu. Okrem toho si nemôžete dovoliť pravidelný príjem alkoholu, možno s výnimkou zriedkavých sviatkov, niekoľkokrát do roka. Faktom je, že alkoholová zložka sa môže hromadiť v tkanivách a telesných tekutinách a zhoršuje len stav pacienta.

Z ponuky by ste mali vylúčiť okrúhlice, reďkovky, zeler, reďkovky a niektoré druhy pikantnej zeleniny. Všetka nakladaná zelenina a nakladaná zelenina sa tiež vyhýbajú. Faktom je, že obsahujú priveľa chloridu sodného, ​​ktorý sa u bežných ľudí nazýva obyčajná soľ. Nie je úplne odstránený z tela, čo vyvoláva ukladanie solí, zadržuje tekutinu v tele a spôsobuje ešte väčší opuch v postihnutých oblastiach..

Menu, režim napájania

Na liečenie osteochondrózy musí výživa spĺňať tieto pravidlá:

 • Denné menu by sa malo meniť každý deň. Iba tak sa zabezpečí vstup všetkých potrebných skupín živín do ľudského tela.
 • Je potrebné kontrolovať veľkosť konzumovanej dávky. Odporúča sa konzumovať súčasne najviac 300 g potravín. Ak je osoba v strave kvôli nadmernej telesnej hmotnosti, potom by sa jedna porcia mala rovnať objemu približne zaťatej pästi. Približne táto veľkosť je ľudský žalúdok. Preto, aby sa nenapínala a nespôsobovala pocit dlhodobého nenasýtenia, odporúča sa jesť v malých porciách, ale často.
 • Odporúča sa mať aspoň 4 jedlá denne. Ak má osoba nejaké problémy s gastrointestinálnym traktom, môžete rozdeliť stravu na 5 alebo dokonca 6 jedál. Všetky by však mali byť malé a jedna alebo dve z nich - ďalšie. To znamená, napríklad, akékoľvek ovocie alebo mliečne výrobky bez sladkosti.
 • Posledné jedlo by malo byť najmenej 3 hodiny pred spaním.
 • Odporúča sa variť jedlo s trochou oleja. To neznamená, že je potrebné úplne vylúčiť tuky. Len si nedemažte zeleninu, mäso, ryby a ďalšie. Je vhodné piecť, variť alebo naparovať.

Režim pitia

Režim pitia je veľmi dôležitý, pretože malé množstvo pitnej tekutiny vedie k tomu, že v tele sú narušené metabolické procesy. A to zase vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti a nedostatočnému nasýteniu orgánov a buniek všetkými potrebnými minerálmi a vitamínmi..

Mnoho ľudí si však zamieňa tekutinu a vodu. Keď majú na mysli správny pitný režim, hovoria, že človek by mal denne vypiť 1,5 až 2,5 litra čistej vody. Objem samozrejme závisí od telesnej hmotnosti, pohlavia, veku a klimatických podmienok. Napríklad v lete by malo byť množstvo spotrebovanej vody väčšie ako v zime. Je to prirodzené, pretože pri zvýšenej teplote okolia stráca osoba spolu so potom viac vlhkosti.

Voda by mala byť buď starostlivo filtrovaná, alebo pramenitá alebo fľašková. Je lepšie, ak je skôr surové ako varené..

Čaj sa najlepšie pripravuje vo forme bylinných odvarov. Čierna a zelená sú žiaduce minimalizovať kvôli prítomnosti kofeínu. Ak sa chcete stále liečiť čajom alebo kávou, môžete povoliť nie viac ako 1 malú šálku, asi 200 ml za 1 deň.

Tu sú všeobecné zásady výživy pre osteochondrózu a režim spotreby vody. Ak ich budete pozorovať, potom po určitom čase pocítite určitú úľavu od stavu. Samozrejme, musíte pamätať na to, že vyvážená strava a strava je len jednou z niekoľkých zložiek, ktoré by sa mali použiť na úplný boj proti tejto chorobe..

Princíp stravovania a týždenné menu

Keď si človek sadne za stôl, je potrebné pochopiť, že signály do mozgu, že žalúdok je plný a že človek je plný, dosiahnu iba asi 15 minút po dokončení tohto procesu v gastrointestinálnom trakte. Preto odporúčajú jesť pomaly, aby sa neprehrali. Mnoho ľudí toto pravidlo ignoruje, takže sa prejedajú prirodzene.

Najvhodnejšia strava pre osteochondrózu krčnej chrbtice a ďalších častí chrbta je nasledovná:

 • Na raňajky je možné pripraviť bylinkový čaj alebo ho nahradiť zelenou farbou. Ovsená kaša, ryža, proso alebo špaldová kaša v mlieku. Stredne tučný tvaroh so sušeným ovocím a orechmi.
 • Druhé raňajky - akýkoľvek druh ovocia so pohárom jogurtu.
 • Večera. Grilovaná alebo pečená zelenina s varenými rybami alebo mäsom. Polievka s vývarom Oxtail.
 • Popoludňajšie občerstvenie. Kaša s maslom. Pečený guláš so zeleninou. Bylinkový čaj.
 • Večera. Dušená zelenina s morskými plodmi. Čaj alebo čerstvo vylisovaná šťava zriedená na polovicu vodou.

Tieto ponuky sú, samozrejme, približné a mali by sa meniť zo dňa na deň. Okrem toho je povolené pred spaním, ale po večeri vypiť 1 pohár kvaseného pečeného mlieka alebo nekyslého kefíru, aby sa ráno nevybudilo príliš hladné..

Výhody a nevýhody stravy

Ak sa u človeka vyvinie osteochondróza, strava a výživa môžu mierne opraviť vážny stav. Predtým, ako sa pridáme k jednému z nich, je potrebné jasne pochopiť všetky výhody a nevýhody takejto stravy.

Napríklad, keď dôjde k akejkoľvek osteochondróze, strava môže priniesť tieto pozitívne body:

 • Odstránenie prebytočnej vody z tela, čím sa zníži edematózny stav.
 • Zbaviť sa nahromadených toxínov a toxínov, ktoré môžu vyvolať nielen intoxikáciu tela, ale aj stimulovať zápalový proces..
 • Znížte telesnú hmotnosť a tým znížite zaťaženie, najmä na bedrovej časti chrbta.
 • Zlepšiť celkovú pohodu, a tým zvýšiť ľudskú výkonnosť.

Napriek pozitívnym aspektom stravy však existujú aj negatívne aspekty. Stáva sa to vtedy, keď je strava prísnejšie obmedzená v prípade osteochondrózy hrudníka, krčka maternice a bedrovej kosti. V takom prípade môže osoba zažiť také negatívne podmienky, ako sú:

 • Celková slabosť tela.
 • bolesti hlavy.
 • závrat.
 • nevoľnosť.
 • Všeobecné rozdelenie a letargia.

Preto skôr, ako pôjdete na rigidnú stravu, musíte nielen zmerať svoju silu svojimi schopnosťami a túžbami, ale tiež vykonať komplexné vyšetrenie tela na prítomnosť akýchkoľvek akútnych a chronických foriem chorôb. Keďže zlá výživa môže vyvolať akékoľvek iné ochorenie alebo jeho zosilnenie.

Najbežnejšie používaná ryžová strava na osteochondrózu. V tomto prípade je základom stravy, ako naznačuje názov, ryža. Okrem toho je žiaduce používať nebiele a neleštené a tiež divočinu hnedú a čiernu. Sú bohaté na minerálne zložky a dokážu nasýtiť ľudské telo všetkým potrebným. Mali by ste vedieť, že strava z ryže na osteochondrózu má nasledujúce výhody:

 • Je schopný účinne odstraňovať soli z tela.
 • Rýchlo odstraňuje opuchy spôsobené odstraňovaním tekutín.

Princíp tejto stravy je nasledujúci:

 • Musíte vziať plechovku s objemom 0,5 l.
 • Nalejte doň 2 polievkové lyžice triedenej ryže.
 • Doplňte prevarenou vodou na izbovú teplotu.
 • Prikryte gázou alebo čistou utierkou.
 • Ráno vypustite vodu. Varte ryžu 5 minút.
 • Jedzte na lačný žalúdok, namiesto raňajok.
 • Nasledujúce 4 hodiny nemôžete nič piť a jesť.

Musíte si však byť istí, že strava ryže na osteochondrózu je prísne zakázaná pri chorobách obličiek a pri pravidelnej zápche..

Výživa založená na pohlaví

Ak má osoba krčnú osteochondrózu, výživa by mala byť jedinečne racionálna a rozmanitá. Je dôležité brať do úvahy nielen stav chorého, ale aj jeho pohlavie. V tomto prípade budú rozdiely..

U mužov

U mužov by výživa mala byť nasýtená bielkovinami, keď sa vyskytne osteochondróza krčnej chrbtice alebo iných častí chrbta. Je to kvôli skutočnosti, že mužské telo potrebuje viac bielkovín, aby správne vybudovalo svalové tkanivo. Menovite udržiava chrbticu v správnej anatomickej polohe..

Medzi ženami

Strava pre osteochondrózu chrbtice u žien by mala obsahovať väčší počet stopových prvkov. To je dôležité najmä pre ženy, ktoré sú stále v plodnom období..

Výživa pre osteochondrózu žien v menopauze by však mala byť menej kalorická, ale mala by sa líšiť. Zamerajte sa na rôzne odrody rýb, brokolice, orechov, obilnín, zeleniny a bobúľ.

Druhy stravovania

Berúc do úvahy celú škálu diét, ktoré sa môžu použiť, keď má človek bedrovú, sakrálnu, hrudnú a krčnú osteochondrózu, je potrebné zdôrazniť tieto typy:

 • ryža.
 • Bez soli.
 • Bielkoviny pre mužov.
 • Obohatený o zeleninu a bobule pre ženy.
 • Morské plody a rybia strava.

Ako posilniť svaly

Ale aj napriek tomu, že človek by mal racionalizovať svoje menu, nemal by v žiadnom prípade zabudnúť na racionálne zaťaženie. Iba ona môže normalizovať tón svalovej hmoty, posilniť ju a urobiť ju pružnejšou. To všetko pomôže udržať chrbticu v anatomicky správnej polohe. Dobre vyvinutý svalový korzet neumožňuje stlačenie medzistavcových platničiek a narušenie ich plnej funkcie. Na dosiahnutie tohto účinku je potrebné:

 • Cvičte pravidelne. Musí to však byť správne - môžu to byť cvičenia a servítky a terapeutické cvičenia.
 • Plávanie môže pomôcť..
 • V niektorých prípadoch je jóga povolená, ale iba pod dohľadom inštruktora.
 • Spolu s vyváženou stravou by mala byť pravidelná správna fyzická aktivita. Musí sa vykonať najmenej trikrát týždenne. Inak to nebude mať žiadny účinok.

Každý človek, ktorý má patológiu pohybového aparátu, by nemal čas od času diétne cvičiť a čas od času cvičiť. Musí to urobiť zo svojho života. V takom prípade môžete stav zlepšiť. Ešte lepšie je urobiť to vopred a zabrániť rozvoju choroby.

Zásady výživy pre osteochondrózu chrbtice

Aj keď strava na osteochondrózu nehrá hlavnú, ale pomocnú úlohu pri komplexnej liečbe, správna výživa je veľmi dôležitá, pretože je jednou z podmienok normalizácie stavu..

V dietetike existujú špeciálne navrhnuté liečebné tabuľky, ktoré sú určené na liečenie konkrétneho ochorenia. Pre osteochondrózu bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice neexistuje špeciálne navrhnutá strava, ale existujú určité pravidlá a odporúčania, ktoré musíte dodržiavať..

Akákoľvek choroba chrbtice a pohybového ústrojenstva vyžaduje stravu. Zmenou výživy môžete upraviť metabolizmus, zvýšiť prirodzenú imunitu, znížiť citlivosť tela na rôzne zápalové procesy.

Takáto strava spolu s rôznymi metódami fyzioterapie a špeciálnymi fyzioterapeutickými cvičeniami pomáha znižovať množstvo užívaných liekov a zvyšuje účinnosť liekovej terapie..

Ale pre každú z týchto chorôb má výživa svoje vlastné vlastnosti..

Pri artróze sa väčšia pozornosť venuje znižovaniu lipoproteínov s nízkou hustotou („zlý“ cholesterol). Pri reumatoidnej artritíde sa väčšia pozornosť venuje zmierneniu zápalu. Vedci sa domnievajú, že v zápalových procesoch zvyšujú sacharidy citlivosť tela, preto sa odporúča ich obmedzenie.

Pri niektorých chorobách kolenného kĺbu obsahuje ponuka viac jedál bohatých na kolagén, pretože pomáha obnoviť chrupavku.

Pri osteochondróze hrudnej, bedrovej alebo krčnej chrbtice sa zriedkavo vyskytuje zápal. Odporúča sa však tiež obmedziť množstvo uhľohydrátov - v tomto prípade je to potrebné na zníženie hmotnosti a zníženie zaťaženia chrbtice..

Na osteochondrózu hrudných, krčných, bedrových a bedrových kostí sa uplatňujú rovnaké pravidlá terapeutickej výživy. Strava pre túto chorobu by mala prispievať k chudnutiu, korekcii metabolických procesov a posilňovaniu svalov a spojivových tkanív.

Základné princípy lekárskej výživy sa do značnej miery zhodujú s liečebnou stravou č. 10, ktorá sa používa pri liečbe kardiovaskulárnych chorôb. Tieto pravidlá sú nasledujúce:

 • zvýšenie podielu rastlinných výrobkov v potrave;
 • obmedzenie spotreby živočíšnych tukov;
 • zníženie diéty ľahko stráviteľných uhľohydrátov;
 • zníženie energetickej hodnoty stravy (na úpravu hmotnosti);
 • použitie veľkého množstva vitamínov a minerálov.

Odporúča sa vyvážená výživa. To znamená, že prísne mono-diéty (ryža, kefír, jablko atď.) Sú neprijateľné, pretože vylučujú plný príjem vitamínov a minerálov do tela..

Množstvo soli sa zníži na 3 až 5 g za deň. Osteochondróza v každodennom živote je považovaná za depozíciu solí, ale je to len populárna mylná predstava a soľ je obmedzená, aby sa zabránilo edémom, čo sa často stáva pri takýchto chorobách..

Jedlo by malo byť frakčné, celé denné množstvo jedla by malo byť rozdelené na 4 až 5 recepcií. Klinická výživa zahŕňa správne varenie. Žiadne vyprážané potraviny. Povolené sú iba varené, dusené alebo pečené jedlá.

Teplota jedla by mala byť teplá. Faktom je, že pri osteochondróze krčnej alebo lumbosakrálnej chrbtice sa predpisuje veľké množstvo liekov. Všetky tieto lieky ovplyvňujú žalúdok a výživa by mala byť šetrná..

Obezita, najmä u žien, je jedným z hlavných rizikových faktorov rozvoja choroby. Chudnutie je teda dôležitým bodom nielen pri liečbe choroby, ale aj pri jej prevencii. Každý ďalší kilogram vytvára ďalšie zaťaženie chrbtice a medzistavcových platničiek.

Vylúčené sú však prísne diéty na osteochondrózu. Preto je energetická hodnota stravy jednoducho znížená. Malo by to byť 2350 - 2400 kcal za deň, všetko záleží na fyzickej aktivite osoby a povahe jej činnosti počas dňa. Vďaka sedavej práci a neprítomnosti fyzickej aktivity môžete kalórie znížiť o ďalších 15%.

Dôležitá je nielen energetická hodnota, ale aj samotné zdroje energie:

 • Množstvo chleba by malo byť obmedzené na 100 g za deň a je žiaduce, aby išlo o celozrnný chlieb.
 • Strava tiež obmedzuje príjem uhľohydrátov - väčšinou sa získavajú z celozrnných obilnín.
 • Povolené sú iba chudé mäso..
 • Korenené, slané a údené jedlá sú úplne vylúčené.
 • Káva a silný čaj sú obmedzené. Aj keď je potrebné dodržiavať režim pitia a denne by sa malo vypiť v priemere 1,5 litra vody (toto množstvo sa upravuje v závislosti od stavu obličiek)..

Objem potravín je potrebné správne distribuovať tak, aby mal čas absorbovaný telom a spracovaný na energiu, a nie do tukových zásob. Takže pri štyroch jedlách denne by raňajky mali predstavovať až 30% kalórií, na obed až 40%, na popoludňajší čaj - 10% a na večeru - 20%. A musíte si dať večeru najneskôr tri hodiny pred spaním..

Menu osoby trpiacej osteochondrózou neodporúča prítomnosť pikantných, slaných a údených jedál. Toto je dobre známy fakt, ale mnohí na to zabudnú. Faktom je, že takéto misky prispievajú k nerovnováhe stopových prvkov a spomaľujú metabolické procesy, znižujú mikrocirkuláciu v bunkách. Okrem toho prispievajú k nárastu hmotnosti, takže sa s nimi musíte rozlúčiť bez ľútosti.

Je úplne nemožné vylúčiť soľ, pretože nedostatok chloridu sodného v tele narušuje metabolické procesy. Množstvo soli sa zníži na 3 až 5 g za deň. Týka sa to všetka soľ, ktorá vstupuje do tela. Z tohto dôvodu sú vylúčené uhorky.

Ryby sa podávajú vo varenej alebo pečenej forme. Solené syry sú vylúčené, hoci v potrave sú povolené produkty kyseliny mliečnej. A ani tvrdé syry nie sú zakázané.

Hotová konzervovaná zelenina je vylúčená rovnakým spôsobom - vždy obsahuje príliš veľa soli, korenia a dokonca aj škodlivých prísad.

Tukové huby a mäsové vývary sú vylúčené z niekoľkých dôvodov:

 1. 1. Bohaté bujóny zasahujú do wellness korekcie váhy.
 2. 2. Liečba osteochondrózy liekmi zahŕňa užívanie mnohých liekov a vývary vytvárajú ďalšie zaťaženie žalúdka.

Sýtené nápoje a kvas sú z rovnakých dôvodov vylúčené zo stravy..

Aby sa zabezpečilo zdravie chrbtice, výživa musí byť rôznorodá a úplná. V tomto prípade odroda neznamená v žiadnom prípade denné trvanie na stole, ale jedlá, ktoré obsahujú bielkoviny, tuky, uhľohydráty a rôzne minerály a vitamíny..

Pri dennej strave sa odporúča 10 - 35% bielkovinovej stravy, príjem bielkovín nemožno znížiť, pretože to nepriaznivo ovplyvňuje stav spojivových tkanív..

Tuky - 20 - 35% a väčšinou rastlinné, uhľohydráty zaujímajú vedúce postavenie, ale to v žiadnom prípade nie je pečivo ani sladkosti. Pokiaľ ide o chrbticu, zdroje uhľohydrátov by okrem celozrnných obilnín mali byť tekvica, jablká a hrušky, jahody a maliny, artičok Jeruzalem.

Užitočné uhľohydráty sa nachádzajú v lieskových orieškoch, šošovici a hrozne, ale pri osteochondróze je ich počet výrazne obmedzený. Malé množstvo lieskových orechov alebo hrozna môže byť dobrým desiatom, ale nič viac, pretože majú príliš vysoký obsah kalórií. Pokiaľ ide o šošovicu, strukoviny v strave sú obmedzené v dôsledku zaťaženia, ktoré vytvárajú v žalúdku.

Ovocie a zelenina musia jesť viac. Výnimkou sú plody s príliš hrubou vlákninou v dôsledku zaťaženia, ktoré vytvárajú v žalúdku. Zelenina aj ovocie sa môžu jesť surové. Zelenina sa podáva a dusí, varí alebo pečí.

Z tukov na osteochondrózu, nesoleného masla, sú povolené rôzne rastlinné oleje (odporúča sa nerafinované, pretože prinášajú viac výhod). Tuky a margaríny by sa mali zo stravy vylúčiť..

Strava by sa mala pripravovať tak, aby obsahovala čo najviac výrobkov, ktoré obsahujú chondroprotektory. Tieto látky chránia chrupavku, sú súčasťou medzistavcových platničiek, a preto je ťažké ich hodnotu preceňovať..

Až donedávna sa verilo, že mäsový vývar obsahuje najviac chondroprotektorov. Bohatý vývar a aspik z toho s osteochondrózou sú však škodlivé. Potom sa dokázalo, že želatína obsahuje tiež veľa takýchto látok a v rybách je ich obsah dokonca vyšší ako v mäse. Teraz lekári odporúčajú jesť želé ryby. Nie všetky jeho odrody však obsahujú rovnako veľké množstvo chondroprotektorov - v lososa je ich omnoho viac ako v iných druhoch. Losos a pstruh sú vodcami.

So želatínou môžete variť dezerty - ovocné alebo bobuľové želé, čo bude celkom prijateľné aj z hľadiska úpravy hmotnosti. Dieta na osteochondrózu nevylučuje úplne sladkosti, zakazuje sa iba čokoláda, karamel a pečivo. Užitočné bude aj malé množstvo marmelády alebo marshmallows. Aj keď je žiaduce uprednostniť domáce sladkosti tohto druhu, ktoré sa pripravujú podľa tradičných receptov založených na jablčnej omáčke a iných ovocných surovinách, skôr ako na ich náhrady príchuťami..

Mnohé chondroprotektory sa nachádzajú v avokáde (je dobré pripraviť s ním šaláty), v sójových výrobkoch, ako je tofu alebo sójový olej. Ale v prípade sóje je potrebné byť opatrný: takéto potraviny obsahujú veľa bielkovín a pri ochoreniach obličiek sú škodlivé.

Pri osteochondróze sú užitočné nielen ryby, ale aj morské plody, hoci obsahujú menej chondroprotektorov. Faktom je, že sú bohaté na živiny - viac nenasýtené tuky a vitamíny, ktoré pomáhajú dodržiavať zásady vyváženej stravy bez zvyšovania obsahu kalórií..

Diéta na osteochondrózu

V súčasnosti sa špecialisti z celého sveta potýkajú s osteochondrózou, pretože výskyt tohto ochorenia sa každoročne zvyšuje. Podľa štatistík asi 78% svetovej populácie trpí touto chorobou chrbtice.

Osteochondróza často postihuje ľudí vo veku 18 - 35 rokov, pretože vývoj choroby sa vyskytuje hlavne v sociálne aktívnom veku. Je veľmi dôležité začať liečbu v skorých štádiách, pretože zanedbávané prípady môžu dokonca viesť k zdravotnému postihnutiu.

Základom liečby osteochondrózy je špeciálna strava, ktorej cieľom je obnoviť chrupavku a znížiť zaťaženie chrbtice..

Trochu o chorobe

Ľudská chrbtica sa skladá z 33 - 35 stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky. Tieto disky sú zodpovedné za elasticitu a pohyblivosť chrbtice.

V dôsledku osteochondrózy v chrbtici sú narušené metabolické procesy a prísun krvi. V dôsledku toho medzistavcové platničky vysychajú a strácajú svoju pružnosť a pevnosť. Ťažké deformácie môžu spôsobiť, že sa celý chrbtový stĺpec ohne a úplne stratí svoju pohyblivosť..

Hlavnou príčinou choroby nie je štandardizovaná fyzická aktivita: niektorí vedú sedavý spôsob života a niektorí sa trénujú. To aj ďalšie nepriaznivo ovplyvňujú ľudskú chrbticu.

Zranenia a dedičné choroby (kyphosis, skolióza, kyphoscoliosis atď.), Obezita a metabolické problémy, infekčné procesy v tele, staroba, ploché nohy, sklopenie, zlá výživa môže byť tiež príčinou.

Výživa pre osteochondrózu

Osteochondróza, ako už bolo uvedené, sa vyvíja na pozadí nedostatočného príjmu živín. Preto by strava pre ľudí s týmto ochorením mala obsahovať mnoho užitočných látok, vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú zodpovedné za syntézu chrupavky.

Jednou z týchto látok sú mukopolysacharidy. Nachádzajú sa vo veľkých množstvách v aspických a aspických rybách. Tieto potraviny tiež obsahujú veľa proteínov (najmä kolagénu), ktoré pomáhajú udržiavať spojivové tkanivo v dobrom stave..

Dobrý vplyv na chrupavku a rôzne želé. Odporúča sa želé používať u ľudí, ktorých osteochondróza prešla na chronické ochorenie.

Režim pitia pri osteochondróze je tiež dôležitý, pretože nedostatočné použitie vyčistenej vody povedie k škodlivým deformáciám tkaniva chrupavky. Zmeny chrupavky môžu tiež byť dôsledkom zlej akumulácie tekutín v medzistavcových platničkách..

V súčasnosti existuje veľké množstvo druhov stravy pre osteochondrózu, ale všetky sú založené na princípe fragmentácie. To znamená, že človek trpiaci deformitou chrupavky musí jesť jedlo najmenej päťkrát denne, ale v malých porciách. Toto je jeden z hlavných aspektov klinickej výživy. Navyše, aby sa znížilo zaťaženie chrbtice, mala by sa eliminovať nadváha (ak je naozaj).

Užitočné výrobky na ochorenia chrbtice

Správnu výživovú ponuku pre osteochondrózu môže pripraviť iba špecialista. Menu by malo byť založené na bielkovinových a zeleninových potravinách. Neodporúča sa konzumovať veľké množstvá uhľovodíkov a tukov, preto sa odporúča minimalizovať ich množstvo, pretože môžu zhoršiť iba pohodu pacienta. Je vhodné jesť morské plody (krevety, raky, kraby), pretože obnovujú chrupavku a urýchľujú jej regeneráciu..

Užitočný materiálvlastnostiKde je obsiahnuté
bielkovinyBielkoviny sú štrukturálnym materiálom kože, svalov, chrupavky a kostí. V neprítomnosti je chrupavka rýchlo zničená, takže choroba postupujeHovädzie, kuracie prsia, kuracie stehná, ryby, orechy, baklažán, strukoviny, vaječné biele
vápnikPosilňuje štruktúru kostí a chrupaviekTvrdé syry, mliečne výrobky, šalát, mandle
Vitamín DZlepšuje vstrebávanie vápnika v teleMorské ryby, vajcia, maslo
magnéziumZachováva vápnik v kostiach a zabraňuje vylúhovaniuUhorky, avokádo, orechy, slnečnicové semienka
fosforUdržuje zdravé kosti a urýchľuje rast kostíRyby, hrach, biela kapusta, baňa, otruby
mangánPomáha obnoviť chrupavku a podieľa sa na procesoch rastu a tvorby nových buniekVaječný žĺtok, kuracie mäso, banány, strukoviny, cibuľa, orechy, tvaroh
Vitamín AStimuluje produkciu kolagénu, urýchľuje regeneráciu tkanívSurové vajcia, pečeň, tekvica, mrkva, ryba, melón

Pri osteochondróze je veľmi dôležité konzumovať čo najviac surového ovocia a zeleniny (vitamín C zohráva úlohu katalyzátora pri všetkých chemických reakciách vrátane syntézy kolagénu, vďaka čomu sa tkanivo chrupavky rýchlejšie obnovuje). Môžete tiež variť rôzne šaláty, ochutiť olivovým olejom.

Aké potraviny sú pri osteochondróze prísne zakázané

Pre osteochondrózu je veľmi dôležité znížiť príjem soli na minimum, pretože má škodlivý vplyv na chrbticu. Soľ tiež výrazne zhoršuje stav s cervikálnou osteochondrózou (spôsobuje zvýšenie tlaku).

Veľa ľahkých jedál a korenín sa nachádza v bežných potravinách. Pridávajú sa, aby sa zlepšila chuť produktu a spôsobila spotrebiteľovi tzv. „Závislosť“. Polotovary sú nasýtené trans-tukmi, ktoré sa nerozpúšťajú v žalúdku a dráždia jeho sliznicu..

Cukor pôsobí na medzistavcovú chrupavku rovnako zle ako soľ. Môže sa nahradiť medom, ale nezneužíva tento produkt, aby sa nezhoršil metabolizmus stavcov a medzistavcových tkanív..

Káva je jedným z hlavných provokátorov osteochondrózy. Má schopnosť spláchnuť vápnik z kostí, chrupavky, zubov a kĺbov, a preto sa nakoniec rozpadajú. Ak kávu nemožno z vašej stravy vylúčiť, mali by ste ju konzumovať čo najmenšie a doplniť zásoby vápnika pomocou špeciálnych minerálnych komplexov..

Ak osteochondróza ovplyvňuje dolnú časť chrbtice, musíte svoju hmotnosť starostlivo sledovať. Faktom je, že spodná časť chrbta je vystavená veľkému počtu zaťažení, takže ich nadváha sa iba zvyšuje.

Ryžová strava: užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Málokto vie, že ryžová strava je účinná nielen v boji proti nadváhe. Ryža má tiež čistiacu vlastnosť, vďaka ktorej sa soli vymývajú z chrupavkového tkaniva a vylučujú sa toxíny. Po tejto diéte sa telo stáva náchylnejším na iné lieky, pretože sa zvyšuje absorpcia prospešných stopových prvkov a vitamínov..

Pre účinné ošetrenie týmto činidlom je potrebné pochopiť mechanizmus jeho účinku: ryža je absorbent (kombinuje, zadržiava a odstraňuje toxické látky z tela), pretože neobsahuje lepok a minerálne látky.

Troska a toxíny sa hromadí v stenách krvných ciev, slizníc a buniek tela, čo narúša metabolizmus a spúšťa degeneratívne procesy. Vďaka ryži sa týmto procesom dá nielen zabrániť, ale aj zastaviť, pretože absorbuje prebytočnú vlhkosť a soli, ktoré sa v nej nahromadia, a potom ich z tela odstraňujú..

Okrem vyššie uvedených prospešných vlastností ryže má omnoho viac pozitívnych vlastností: lieči celé telo pacienta, čistí pokožku a zabraňuje kardiovaskulárnym chorobám, zlepšuje výkon a zlepšuje náladu. Za zmienku tiež stojí, že v dôsledku chudnutia sa znižuje zaťaženie chrbtice, čo je veľmi dôležité pri osteochondróze..

Ryžová strava na osteochondrózu

Ryža je produkt, ktorý môže dopĺňať akúkoľvek inú stravu, a nielen sa používa samostatne. Špecialisti v oblasti dietetiky poznamenali, že pri rôznych druhoch stravovania je pozorovaný pozitívny účinok na organizmus, takže terapeutickú výživu si môžete prispôsobiť sami. Najúčinnejšie druhy ryžovej stravy:

Pred začatím diéty je potrebné pripraviť: pripraviť a odobrať 6 pol litrových plechoviek. Do každej z nich nalejte 4 polievkové lyžice ryže a nalejte horúcu vodu. Nechajte cez noc. Ráno sa z prvej plechovky naleje voda a zostávajúca kaša sa prenesie na panvicu, pridá sa voda a 5 minút sa varí. Potom je ryža pripravená na konzumáciu. Nádoba číslo 1 sa opäť naplní ryžou a dá sa na koniec. Liečebná výživa trvá 42 dní.

Podstatou stravy je, že na raňajky by ste mali jesť také jedlo denne: varte 100 g. ryža, vypustite vodu a opláchnite obilie. Zalejeme ryžu vodou a privaríme. Opakujte postup 3 viackrát, potom pridajte med a maslo. Po jedle nemôžete jesť ďalšie 4 hodiny. Vo večerných hodinách sa odporúča vypiť pohár čerstvo uvareného vývaru z kužeľov..

Na prípravu jedla musíte vziať kilogram ryže a naplniť ho vodou. Ponechajte 5 dní veľkú nádobu, počas ktorej by sa voda mala vymeniť. Potom položte krúpy na papier a vysušte. Varte lyžicu ryže každé ráno a varte ju 20 minút. Vezmite liek na horúci žalúdok. Kurz trvá 60 - 90 dní.

kontraindikácie

Ryža je absolútne bezpečný a zdravý produkt na konzumáciu, ale jej dlhodobé používanie môže spôsobiť množstvo vedľajších účinkov, takže sa musíte oboznámiť s niektorými nuanciami a kontraindikáciami. Ryža je prísne zakázaná, ak:

 1. Chronické ochorenie obličiek.
 2. Infekčné choroby. Pri infekčných chorobách sa u človeka rozvíja dehydratácia a príjem ryže, ako už bolo uvedené, vylučuje vodu z tela, čo iba zhoršuje priebeh choroby..
 3. Zápcha. Ryža je známa ako produkt, ktorý môže spôsobiť zápchu..

Strava bez obsahu solí

Chlorid sodný vedie k strate tekutín a následnej dehydratácii. Výsledkom je, že medzichondrálne tkanivá sa zdeformujú a ničia. Preto zníženie množstva soli urýchli regeneráciu. Strava je užitočná pre každú osobu bez ohľadu na pohlavie a vek, pretože dokáže liečiť celé telo, ale najmä odborníci odporúčajú vyskúšať túto terapeutickú stravu pre ľudí s takýmito chorobami.

 1. Obezita alebo nadváha (pomáha znižovať hmotnosť a námahu na chrbtici).
 2. Časté opuchy (toto ochorenie sa objavuje v dôsledku stagnácie tekutín, ktorá vedie k soli).
 3. Zlyhanie obličiek a iné choroby tohto orgánu (pomáha znižovať stres).
 4. Vysoký krvný tlak.

Je dôležité si uvedomiť, že počas tejto diéty by sa malo znížiť množstvo použitej soli, ale aj výrobkov, ktoré majú vysoký obsah. Patria sem rôzne marinády alebo konzervy, párky (hlavne údené).

Povolené sú tieto potraviny:

 1. Štíhle odrody rýb;
 2. Nízkotučné mäso so zeleninou (s výnimkou zemiakov);
 3. Vývary z rýb a zeleniny, doplnené plátokom ražného chleba.

V miernom množstve by ste mali jesť vajcia, mlieko, ovocie a bobule, ale musíte jesť 5-6 krát denne.

Je dôležité si uvedomiť, že nedostatok soli je rovnako nebezpečný ako jeho prebytok. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že nedostatok sodíka vedie k prudkému narušeniu pohody, ťažkej dehydratácii, infarktu alebo mozgovej príhode.

Diéta trvá dva týždne. Potom by ste si mali zvoliť soľ s nízkym obsahom sodíka, to znamená more. Veľmi dobre sa dá použiť na varenie, navyše obsahuje veľa stopových prvkov potrebných pre normálne fungovanie tela.

Odborníci odporúčajú soliť riady nie vo varení, ale na konci. Z potravy by sa mali úplne vylúčiť aj polotovary, konzervované potraviny a solené ryby.

Na dosiahnutie maximálneho účinku diéty by ste mali túto záležitosť brať vážne a poradiť sa s lekárom.

Praktický lekár, rehabilitológ A. Volková.

Najlepšie strava vhodná pre pacientov s osteochondrózou krčnej chrbtice

Jedným z najčastejších ochorení v našej modernej dobe, lekári považujú osteochondrózu. Predovšetkým je diagnostikovaná u ľudí, ktorých motorická aktivita je znížená kvôli sedavej práci a sedavému životnému štýlu.

Podľa štatistík sa podobné ochorenie chrupavky a kostného tkaniva vyskytuje u ľudí, ktorí ešte nie sú štyridsať rokov..

Lekári veria, že hlavnou príčinou osteochondrózy krčka maternice je sedavý spôsob života. V dnešnej dobe veľa povolaní zahŕňa nízku mobilitu, milióny administratívnych pracovníkov sedia osem až desať hodín, pochovávajú sa vo svojich monitoroch, zatiaľ čo zahrievanie v tejto práci sa nepredpokladá.

V dôsledku toho dochádza k metabolickým poruchám u ľudí, začnú sa ukladať soli v krvných cievach a lymfatických kanáloch a soli sa objavujú aj v chrupavke a kostiach krčnej chrbtice, ako aj v iných častiach miechy..

To všetko vedie k výrazným nepríjemným pocitom a charakteristickým symptómom, ktoré psychosomatici zhoršujú. Lekári vyvinuli pomerne účinnú liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice a jej dôležitá časť má správnu výživu..

Základné pravidlá stravovania

Ak dodržiavate požiadavky nariadenia Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie, potom pacienti s chorobami chrbtice musia používať hlavnú stravu, a ak je prítomná obezita, predpisujú sa nízkokalorické jedlá..

Základnou stravou pre cervikálnu osteochondrózu je kompletná strava, v ktorej je najoptimálnejšie množstvo bielkovín a tukových buniek, ale sacharidová zložka je výrazne znížená. Aj v tejto diéte je znížené percento chloridu sodného.

Potrebujete tiež tuky vrátane rastlinných tukov, ich množstvo by malo byť najmenej osemdesiat gramov a uhľohydráty - asi tristo tridsať gramov. Približná potreba takého pacienta by nemala byť viac ako dva a pol tisíc kilokalórií.

Frakčná výživa

Veľký počet odborníkov na výživu sa domnieva, že pacienti s týmto typom osteochondrózy so zvýšenou telesnou hmotnosťou by mali používať frakčnú diétu. Frekvencia výživy by mala byť najmenej päť až šesťkrát denne.

Takýto počet jedál je optimálny pre dodržiavanie pravidiel tejto stravy. Ak má pacient normálnu telesnú hmotnosť, počet jedál by sa mal rozdeliť na štyri až päťkrát denne.

Ak dodržiavate správnu diétu, keď máte osteochondrózu, potom takéto frakčné stravovanie znižuje nadmerné zaťaženie gastrointestinálneho traktu, zatiaľ čo zvyšuje stráviteľnosť všetkých látok potrebných pre organizmus. Okrem toho je v prípade obezity výborným preventívnym opatrením proti nadmernému požitiu a hromadeniu tukov..

Posledné jedlo by malo byť ľahké, malo by obsahovať ľahké jedlá a malo by sa robiť nie viac ako tri hodiny pred spaním.

Režim pitia

Medzi ľuďmi chodí jeden veľmi zaujímavý stereotyp, ktorý hovorí, že k osteochondróze dochádza, pretože disky miechy začínajú vysychať v dôsledku miernej absorpcie vlhkosti v tele..

Táto hypotéza je iba čiastočne nepravdivá. Osteochondróza krčnej chrbtice sa skutočne vyskytuje v dôsledku nedostatku vlhkosti v medzistavcových platničkách, ale to nie je spôsobené miernym pitím, ale preto, že množstvo krvi a lymfy, ktoré sú potrebné pre jej disky, nevstúpi do chrbtice..

Preto hojný príjem tekutín nebude mať vplyv na stav pacienta s osteochondrózou krčnej chrbtice. Mnoho ľudí však veľa nepije. Na odstránenie tohto nedostatku liečby je potrebné do pitnej stravy pridať:

 • veľké množstvo šťavy alebo ovocného nápoja;
 • rôzne prírodné nápoje a kompóty;
 • obyčajná čistá voda, ktorá prospeje vášmu telu a pozitívne ovplyvňuje vašu pohodu.

To všetko zabraňuje dehydratácii chrupavky v chrbtici a zastavuje jej ničenie..

Funkcie pre ženy a mužov

Dodržiavanie správnej výživy v prítomnosti osteochondrózy u žien sa trochu líši od stravy poskytovanej mužskou populáciou..

Napríklad, ak je tehotná žena chorá na osteochondrózu, potom musí zvýšiť príjem potravín bohatých na vápnik..

V neskorších štádiách tehotenstva je skutočne zvýšená záťaž chrbtice vrátane krčka a bedrovej kosti..

V prípade osteochondrózy u mužov strava zahŕňa zvýšené používanie vysokokvalitných a ľahko stráviteľných bielkovín. Výrobky obsahujúce tento proteín by mali byť hojné u mužov.

Vo všeobecnosti sa strava pre ženy a mužov v zásade s výnimkou vyššie opísaných stravovacích prvkov zásadne nelíši.

Preparáty pre křupavku

Je nevyhnutné, aby ste v potravinách, ktoré užívate, zabezpečili dostupnosť chondroprotektívnych látok. Majú veľmi užitočnú funkciu pre stavce, pretože chránia medzistavcové platničky pred vymazaním a opotrebením..

Chondroprotektory tiež aktívne pomáhajú syntetizovať chrupavku. Vo výrobkoch obsahujúcich želatínu je veľa chondroprotektorov, ako je napríklad aspik, ryba so želé omáčkou alebo želé rôznych druhov..

Povolené produkty

Zoznam výrobkov povolených na osteochondrózu zahŕňa jedlá obsahujúce rastlinné bielkoviny. Je to pšenica bez spracovania, fazuľa, obilniny, vlašské orechy - to všetko dodáva telu veľa bielkovín, ktoré sa ľahko trávia. Okrem toho musia byť v strave zahrnuté tieto potraviny:

 • Zelenina rôznych druhov, vrátane surovej, dusenej alebo dusenej. Je lepšie vylúčiť huby z vášho menu.
 • Musíte piť viac mliečnych výrobkov, pretože obsahujú vysoké množstvo vápnika a zdravé aminokyseliny. Avšak zo stravy je lepšie odstrániť syr alebo jogurt.
 • Najprv sa najlepšie hodia polievky bez mäsa, výnimku možno urobiť iba pre morčacie, hovädzie alebo nízkotučné mäso..

Zakázané výrobky

Čo by malo byť vylúčené zo stravy pacientov s osteochondrózou? Ženy aj muži sú vysoko nežiaduce konzumovať tieto výrobky:

 • Výrobky vrátane živočíšnych tukov.
 • Rôzne koncentráty a výťažky, napríklad mrazené mäsové vývary predávané v oddeleniach rýchleho občerstvenia.
 • Nemôžete jesť údené, solené, korenené a nakladané.
 • Obmedzte sa na sladkosti a zdržte sa sódy.
 • Nejedzte hrach a fazuľa, v dobách exacerbácie nebudú mať na chrbticu najlepší vplyv.

Exacerbačná výživa

Ak sa priebeh osteochondrózy u pacienta zhoršil, je potrebné okamžite prestať používať rôzne vývary, vylúčiť vajcia a mäso zo stravy, na chvíľu zabudnúť na mastné potraviny.

Je potrebné brať multivitamíny a jesť viac rybích výrobkov, kapusty, rôznych fazúľ a orechov, je žiaduci celozrnný chlieb. Pite viac mlieka a mliečnych výrobkov.

Vzorové menu pre pacientov s SHOX

Najlepšia voľba pre stravu vhodnú pre pacientov s cervikálnou osteochondrózou je nasledujúca:

 1. Na raňajky je najlepšie jesť nízkotučné tvarohové syry, mali by ste do nich pridať bobule alebo ovocie. Toto všetko môžete piť pomocou šípkového vývaru s medom. Po dvoch alebo troch hodinách si môžete dať desiatu s banánmi alebo jablkami, nezabudnite jesť sušené ovocie alebo rôzne orechy..
 2. Na obed je najlepšie jesť zeleninovú polievku, zeleninový guláš a čerstvý šalát, nezabudnite na celozrnné buchty. Keď to trvá tri až štyri hodiny, môžete jesť jogurt alebo kefír, hrýzť sušienky sušienkami.
 3. Na večeru je to vynikajúca možnosť vyskúšať rybie pokrmy alebo parnú morku, jesť ryžovú kaši alebo iné obilniny na ozdobu..

Ak dodržiavate takúto stravu, vaša osteochondróza vám umožní zabudnúť na seba na dlhú dobu a vyhnúť sa tak možným následkom choroby. Správna výživa a mierna fyzická aktivita - to je špecifická pomoc telu trpiacemu osteochondrózou.

Diéta na osteochondrózu

Diéta na osteochondrózu - chronický dystrofický proces, ktorý primárne ovplyvňuje medzistavcové platničky a potom kostný väzový aparát chrbtice, je dôležitou súčasťou komplexnej liečby. Korekcia výživy nemôže vylúčiť vzniknuté degeneratívne zmeny v štruktúre chrbtice, ale môže spomaliť ich ďalší vývoj. Základom správnej stravy pre osteochondrózu je poskytnúť telu všetky potrebné živiny, vitamíny a stopové prvky, ktoré zlepšujú trofizmus a syntézu chrupavky..

Základné princípy terapeutickej výživy

Komplex dystrofických porúch kĺbovej chrupavky nazývaný osteochondróza sa najčastejšie vyvíja na diskoch umiestnených medzi stavcami. Tento proces ovplyvňuje všetky časti chrbtice: krčné, hrudné a bedrové. Porážka každého z nich vedie k výskytu bolesti a určitých neurologických príznakov.

Hlavnou príčinou choroby je zhoršenie trofizmu chrupavky. Pretože vaskulárne lôžko na medzistavcových platničkách u dospelých chýba, je ich výživa rozptýlená. Tento proces sa zhoršuje nedostatočnou a nevyváženou stravou..

Neexistuje žiadna strava určená špeciálne na liečbu osteochondrózy a jej neurologických prejavov. Ale pre túto chorobu sa používajú základné základné princípy terapeutickej výživy. Preto by strava na osteochondrózu krčnej chrbtice mala:

 • byť fyziologicky úplný;
 • dodržiavať zásady správnej výživy;
 • obsahujú vitamíny a minerály v požadovanom množstve;
 • pokryť denné náklady na energiu;
 • zahŕňajú potraviny bohaté na chondroprotektory.

Biologicky aktívne látky nazývané chondroitín sulfát a glukozamín sa nazývajú prírodné chondroprotektory, ktoré spomaľujú degeneratívne zmeny v chrupavke a pomáhajú obnoviť chrupavky a kostné tkanivá pohybového aparátu..

Základné stravovacie požiadavky

Základné požiadavky na výživu z potravy možno charakterizovať takto.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nádorový nádor, ktorý je lokalizovaný na dolnom konci, sa v lekárskej praxi nazýva hygróm na nohe. Jedná sa o benígny nádor, čo je kapsula, v ktorej je na škrupinách kĺbov vytvorená hlienovitá látka.
Špecifické neurologické príznaky sú periodicky sa vyskytujúca bolesť dolných častí chrbta, znížená citlivosť nôh, pocit plazenia, bolesti pásov na vonkajšej a vnútornej strane stehien dojnej päty.
Osteoporóza je dynamicky sa rozvíjajúce systémové ochorenie s metabolickými poruchami, pri ktorých sa znižuje hustota kostí a zvyšuje sa ich krehkosť. Správna výživa pre osteoporózu je na rovnakej úrovni ako tradičná lieková liečba tejto choroby.