loader

Hlavná

Žalúdok

Diéta na lumbálnu prietrž

Patológie chrbtice dávajú majiteľovi vážne nepríjemnosti. Ak existuje medzistavcová prietrž, je to neustála bolesť a obmedzený pohyb. Negatívny stav možno pozorovať dokonca aj u dospievajúcich. Preto je pri liečbe patológie obrovské miesto pri správnej výžive s herniou bedrovej chrbtice..

Všeobecné odporúčania

Korekcia stravy by sa mala uskutočniť okamžite po stanovení diagnózy. Keďže stabilný vývoj degeneratívnych procesov v stavovcoch zhoršuje situáciu.

Hlavné body správnej výživy:

 1. V potrave musia byť prítomné rôzne odrody rýb. Jeho stopové prvky, aminokyseliny a vitamíny prispievajú k úľave zápalových ložísk v chrupavke. Zápal vyvoláva bolesť v chrbtici.
 2. Biela múka, cukor, káva, silný čaj sú predmetom maximálneho obmedzenia. Negatívne ovplyvňujú stav kostí a chrupavkových prvkov..
 3. Správnu tvorbu a posilnenie medzistavcových platničiek uľahčujú také výrobky, ako sú fazuľa, kapusta, uhorky, zemiaky, pšenica, hrozienka. Ich prítomnosť v dennej strave je nevyhnutná.
 4. Maximálne plnenie jedál užitočnými stopovými prvkami a vitamínmi.
 5. Zníženie celkového denného príjmu kalórií s nadváhou u pacienta.
 6. Dodržiavanie základných zásad pitného režimu.

Je veľmi dôležité upraviť výživu ľudí trpiacich hernálnymi defektmi v medzistavcovom priestore. Dôkladné preskúmanie obľúbených jedál spolu so špecialistom prispeje k výraznému zlepšeniu pohody.

Vodný režim

Regulácia vodného režimu nevyhnutne zahŕňa stravu prietrže lumbálnej chrbtice. Odporúča sa zreteľne rozlíšiť obvyklé ľudské nápoje a čistenú destilovanú vodu. Ten je životne dôležitým prvkom pre celý organizmus..

Je obvyklé pripisovať akúkoľvek zmes založenú na tekutinách obvyklým nápojom pre ľudí: nektáre, rôzne džúsy a čajové odrody. Vôbec sa nevymieňajú za krídlovku pacienta. Kým odborníci presvedčivo dokázali, že krehké chrupavkové prvky medzistavcových štruktúr trpia neustálym nedostatkom vyčistenej vody..

Výpočet požadovaného objemu vody je prísne individuálny. Zohľadňujú sa také parametre, ako sú hmotnostné charakteristiky osoby, jej denná fyzická aktivita. V priemere je na každého pacienta, ktorý trpí medzistavcovými defektmi, potrebných 2,5 až 3 litre denne.

Zároveň je veľmi dôležitý samotný pitný režim. Odporúča sa piť čistenú tekutinu medzi hlavnými jedlami. Inak to všetko pomôže procesom asimilácie produktov bez ovplyvnenia vodnej rovnováhy.

Je dôležité vziať do úvahy klimatické podmienky pacienta. Napríklad v horúcich krajinách potrebujú ľudia ešte viac tekutín. Zatiaľ čo pacienti z krajín s chladným podnebím môžu potrebovať o niečo menej vody..

Čo nie je možné urobiť bez

Systém ľudských kostných chrupaviek nemožno úplne vybudovať bez rôznych stopových prvkov a prírodných vitamínov: fosfor, A, podskupina B, C, horčík, vápnik. Preto ich výživa v prítomnosti medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice musí nevyhnutne zahrňovať do maximálneho množstva..

Vyššie uvedené položky možno získať správnym zostavením ponuky:

 • Vitamín A sa nachádza v pečeni, rôznych druhoch zeleniny, ako aj v rybách a ovocí;
 • vitamíny z podskupín B je možné získať z rôznych vnútorností: obličiek mladých oviec, pečene, mozgu, zo všetkých druhov morských plodov, obilnín (fazuľa, jačmeň, pohánka a kukurica);
 • produkcia vitamínu D je uľahčená expozíciou ultrafialovému svetlu, ale tiež dosť v produktoch. Je potrebné konzumovať rybí olej, maslo a mlieko v správnom množstve;
 • vo väčšine záhradných plodov, ovocia a rôznych druhov zeleniny je vitamín C prítomný v požadovanom množstve, ale predovšetkým obsahuje zelené;
 • vápnik sa dodáva do ľudského tela so spotrebovaným syrom, orechmi, pečeňou a inými drobmi, bohatá je aj repa a kapusta;
 • správne množstvo horčíka sa môže extrahovať zo syrov, špenátu, semien, strukovín, uhoriek a rôznych orechov;
 • fosfor je nevyhnutnou súčasťou činnosti celého kostrovo-chrupavkového systému: telo ho prijíma z rýb, kapusty, tvrdých syrov;
 • na doplnenie rezerv mangánu sa odporúča do jedál zaradiť jedlá s orechmi, cibuľou a kapustou, pečené zemiaky.

Je dôležité venovať maximálnu pozornosť nielen prítomnosti uvedených vitamínov v produktoch, ale aj ich optimálnej kombinácii. Pomôže to posilniť medzistavcové platničky a zmierniť bolesť v nich..

Užitočné pri produktoch s poškodením prietrže

Aby sa maximalizovalo zastavenie negatívnych symptómov patológie, pacient by mal počas celého života dodržiavať diétu s kýlou bedrovej chrbtice..

Odborníci považujú za užitočné výrobky pre stavce stavieb také výrobky, v ktorých je dostatočné množstvo bielkovín a tukov vysokej kvality. Bielkoviny v potrave môžu byť nielen živočíšne, ale aj rastlinné. Jeho hlavnými zdrojmi sú vajcia, všetky druhy mliečnych jedál, mäso, ryby. Rastlinná bielkovina sa však extrahuje z strukovín, semien, pohánky a kukurice.

Tuky vstupujúce zvonku do tela musia byť vysokej kvality. Nachádzajú sa v olejoch, napríklad olivových alebo ľanových, v mastných odrodách rýb, orechov.

Vápnik je stopový prvok, ktorý je známy všetkým pre jeho výhody. Syry, tvaroh a pečeň sú v ňom bohaté. Vynikajúcim zdrojom prospešného fosforu sú rybie pokrmy, hrach a otruby. Nesmieme zabudnúť na potrebu doplniť zásoby mangánu, ako aj horčíka. Za týmto účelom zahrňte do dennej stravy špenát, banány, uhorky, zemiaky, morské riasy.

Najužitočnejšie produkty na herniálne defekty chrbtice:

 • rôzne druhy ovocia, najmä jablká a hrušky;
 • veľa bobúľ - jahody, čierne ríbezle;
 • zelená zelenina - najmä špenát;
 • všetky druhy výrobkov z primárnej múky;
 • jedlá z kyslého mlieka;
 • strukoviny a orechy;
 • ryby, hydina a vnútornosti.

Výživa pre medziobratlovú prietrž bedrovej chrbtice by mala byť nízkokalorická, ale nie prísna. Zdravý racionálny prístup je vítaný..

Aké jedlo je zlé?

Nie všetky produkty budú užitočné pre ľudské telo trpiace prejavmi herniálnych útvarov v chrbtici. Bezpodmienečnými dráždivými látkami sú všetky korenené korenie a korenie, alkoholické nápoje a rôzne konzervačné látky. Odporúča sa ich čo najviac obmedziť..

Potraviny s vysokým obsahom živočíšnych tukov by sa mali redukovať aj v potrave, pretože môžu stimulovať zápal v chrupavkových štruktúrach..

V niektorých lekárskych smerniciach je cukor a prémiová múka na začiatku zoznamu obmedzení. V skutočnosti pri procese tepelného spracovania strácajú užitočné vlastnosti.

Moderné mäsové výrobky (párky, párky, slanina) obsahujú veľké množstvo stabilizátorov. Zlepšujú samozrejme chuťové parametre, ale majú extrémne negatívny vplyv na kostné prvky..

Obmedzené alebo úplne vylúčené:

 • marinády;
 • nápoje s pridanými plynmi;
 • rôzne odrody zmrzliny a želé;
 • sladkosti a pečivo;
 • jedlá s vysokým obsahom soli;
 • kečupy;
 • Biela ryža;
 • margaríny;
 • paradajky
 • všetko nakupované údené mäso, najmä ryby.

Všetky uvedené potraviny a jedlá môžu byť príležitostne prítomné v strave pacienta. Napríklad o sviatkoch. Hlavná vec je preukázať zdravý rozum a pochopiť, čo je prioritou. Cieľom výživy je zbaviť sa negatívnych symptómov v chrbtici..

Odporúčame vám pozerať sa na video.

Výživa kýly bedrovej chrbtice sama o sebe chorobu nevylieči. Toto je iba jedna z dôležitých zložiek liečby. Dodržiavaním uvedených zásad diétnej terapie môžete dosiahnuť výrazné zlepšenie pohody. Ideálnou možnosťou je strava zostavená odborníkom s prihliadnutím na charakteristiky priebehu patológie, vekovú kategóriu pacienta, jeho fyzickú aktivitu.

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Výživa pre kýlu chrbtice v bedrovej oblasti

Strava s kýlou chrbtice v bedrovej oblasti dopĺňa a zvyšuje účinnosť liekov, cvičenia, fyzioterapie. Klinická výživa zlepšuje prísun krvi, výmenu plynov, poskytuje tkanivám užitočné prvky. Odporúča sa jesť až 6-krát denne v malých porciách. Je zakázané používať stráviteľné uhľohydráty, ako aj korenené, kyslé jedlá, údené mäso. Strava obsahuje čerstvú zeleninu a ovocie, potraviny bohaté na minerály a kolagén.

Funkcie napájania

Úpravou výživy na prietrž zníži pacient riziko bolesti spôsobenej ukladaním soli alebo znížením hrúbky diskov a chrupavky. Strava pomáha regenerovať nervové vlákna a cievy postihnuté patológiou. Normalizuje prísun krvi, výmenu plynov, dodávanie živín tkanivám.

Toto ochorenie ostro obmedzuje pohyb pacienta a vykonáva fyzické cvičenia. Správne vybraná výživa s vertebrálnou kýlou bedrovej chrbtice zabraňuje nárastu hmotnosti. Toto je obzvlášť dôležité, pretože každý ďalší kilogram predstavuje veľkú záťaž pre bolesti chrbta. Prevencia preťažením znižuje riziko zhoršenia choroby.

Stravu vyberajú lekári individuálne pre každého pacienta. Na výber má vplyv:

 • hmotnosť pacienta,
 • jeho zvyky a preferencie,
 • životný štýl a povaha práce,
 • prítomnosť alebo neprítomnosť potravinových alergií,
 • všeobecné zdravie.

Takmer každý má spoločné výživové pravidlá. Je dôležité nepožerať sa, jesť čo najmenej. Zároveň odporúčajú jesť často, štyrikrát až šesťkrát denne, a večeru - dlho pred spaním. Je zaujímavé prečítať si, ako spať s herniou bedrovej chrbtice.

Na základe prísneho zákazu rýchlo stráviteľné uhľohydráty, napríklad sladkosti. V potrave sú určite ovocie a zelenina v správnom množstve, najlepšie surové. Výrobky obsahujúce vlákninu s minerálmi sú v každom prípade zahrnuté v ponuke. Pomáhajú rýchlo sa regenerovať tkanivo chrupavky. Zo stravy nie sú vylúčené:

Produkty

Stravovanie s medzistavcovou prietržou je jedlo vo vyváženom jedálnom lístku s najprísnejšími obmedzeniami na kvalitu a objem prísad, ktoré obsahuje. Rýchle sacharidy bude potrebné úplne vylúčiť, najmä ak máte nadváhu. Strava je obohatená o výrobky s kolagénom a minerálmi, ktoré obnovujú chrupavku disku medzi stavcami.

Vitamíny sú potrebné aj pre medzistavcové prietrže, pomáhajú vstrebávať minerály a regenerovať nervové vlákna. V tomto prípade neexistujú prísne obmedzenia na mäso a sladkosti, na rozdiel od uhoriek a údeného mäsa. Všeobecne platí, že strava je pomerne jednoduchá, a to aj pre tých, ktorí radi jedia chutné a dobré.

odporúča

Zvážte odporúčané prvky a vitamíny pre chrbticu s herniou a tiež tam, kde sú obsiahnuté. Vápnik, ktorý začína opravné procesy v poškodených tkanivách a posilňuje kosti, sa nachádza v:

 • vlašské orechy,
 • tvaroh,
 • ostatné mliečne výrobky,
 • karfiol,
 • hrozienka,
 • repa,
 • mrkva.

Fosfor sa podieľa na metabolických procesoch, podporuje vstrebávanie vápnika. Obsahuje:

 • šaláty,
 • uhorky,
 • otruby,
 • výrobky z hrubej múky,
 • kapusta,
 • pečeň,
 • zeleň.

Mangán normalizuje tvorbu krvi a je prítomný v:

 • Lieskové oriešky,
 • biele huby,
 • cestoviny,
 • marhule,
 • vlašské orechy,
 • arašidy,
 • cesnak,
 • repa.

Vitamín A posilňuje kosti, pomáha telu vstrebávať živiny. On je v:

 • tvaroh,
 • petržlen,
 • vajíčka,
 • tvrdý syr,
 • brokolica,
 • morská riasa,
 • jahňacie, hovädzie, kuracie pečene,
 • rybí olej,
 • maslo,
 • cesnak,
 • kalina.

Vitamín D pomáha vstrebávať vápnik, normalizuje nervový systém. Získava sa:

 • treska, halibut pečeň,
 • žĺtky,
 • kyslá smotana,
 • čierny kaviár,
 • ružový losos,
 • rybí olej,
 • kapor,
 • tvrdší syr.

Vitamín C regeneruje a omladzuje telo umiestnené v:

Tepelné spracovanie ho ničí, je lepšie jesť surové potraviny.

Pyridoxín normalizuje metabolické procesy a centrálny nervový systém, pomáha absorbovať stopové prvky. Obsiahnuté v:

 • hovädzie mäso,
 • bravčové,
 • mliečne výrobky,
 • srdiečka,
 • morské plody,
 • krabie mäso.

Riboflavín sa nachádza v:

 • kukurica,
 • pečeň,
 • čerstvé vajcia,
 • ryžová kaša,
 • pivovarské kvasnice.

Tiamín, ktorý vytvára metabolické procesy na bunkovej úrovni, sa získava z:

 • Lieskové oriešky,
 • hovädzie srdce,
 • kôpor,
 • špenát,
 • špargľa,
 • pohánka,
 • hnedý chlieb,
 • ovsené vločky,
 • slnečnicové semienka,
 • naklíčené zrná pšenice,
 • otruby.

zakázaný

Aj keď existuje niekoľko prísnych obmedzení, niektoré výrobky sa budú musieť opustiť. zakazuje:

 • údené, kyslé, korenené, slané jedlo,
 • kofeínové nápoje,
 • sladká sóda,
 • alkohol,
 • rýchle uhľohydráty,
 • veľa sladkého pečiva,
 • mastné ryby a mäso,
 • mastné mliečne výrobky a mliečne výrobky,
 • biely chlieb,
 • rýchle občerstvenie.

Ak nemôžete úplne odmietnuť niečo zo zoznamu, musíte aspoň obmedziť množstvo spotrebovaných týchto výrobkov..

Vzorové menu

Výživa kýly chrbtice sa môže meniť. Napríklad raňajky môžu obsahovať:

Kýla chrbtice bedrového kĺbu vám umožňuje zahrnúť do stravy druhé raňajky:

 • mliečne výrobky,
 • sušené ovocie,
 • orechy,
 • Ovocné šaláty.

Na prvý obed môžete najskôr jesť polievku z hovädzieho vývaru, na druhom niečo zo zoznamu v kombinácii:

 • morské plody,
 • hovädzie alebo rybie koláče,
 • ryža,
 • pohánka,
 • morská riasa.

Na večeru je povolené hovädzie mäso s nízkym obsahom tuku, kuracie mäso, dusené mäso zo zeleniny alebo húb. Pred spaním - jablko alebo kefír. Ako vidíte, výživa s kýlou chrbtice vám umožňuje naplánovať kompletné menu. Môžete jesť chutné a rozmanité.

Výživa pre kýlu chrbtice

Choroby chrbtice a najmä prietrž medzistavcových platničiek si vyžadujú integrovaný prístup k liečbe. Osobitná pozornosť pri tomto ochorení by sa mala venovať výžive..

Prečo strava

Zmenou diéty môže pacient zabrániť bolesti v bedrovej a iných častiach chrbtice v dôsledku ukladania solí alebo zmenšenia hrúbky chrupavkových diskov. Okrem toho správna výživa prispeje k zrýchlenej regenerácii nervových vlákien a krvných ciev umiestnených v tej časti chrbtice, kde sa vyskytuje patologický proces. V dôsledku toho sa zlepší zásobovanie tkanív krvou, výmena plynov a dodávanie živín do nich..
V dôsledku neschopnosti vykonávať fyzické cvičenia a pohybovať sa v predchádzajúcom režime môžu pacienti začať priberať na váhe, čo negatívne ovplyvňuje chrbticu. V tejto súvislosti odborníci trvajú na tom, aby ľudia s diagnostikovanou medzistavcovou prietržou prešli na odporúčanú stravu. Tým sa udržiava normálna hmotnosť, predchádza sa nadmernému zaťaženiu a v dôsledku toho sa predchádza zhoršovaniu ochorenia..

Zásady výživy

Rovnako ako väčšina terapeutických diét, pri kýle chrbtice je výživa vyváženým jedlom a prísnymi obmedzeniami množstva a kvality určitých potravín v nej. Povinné sú tieto zásady zdravého stravovania:

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

 • Úplné vylúčenie prejedania alebo príjmu rýchlych uhľohydrátov, ktoré prispievajú k zvyšovaniu telesnej hmotnosti. Toto obmedzenie bude užitočné najmä pre tých, ktorí požadujú chudnutie v dôsledku prítomnosti nadváhy..
 • Obohatenie stravy potravinami bohatými na minerály a kolagén, ktoré prispejú k obnove chrupavky medzistavcových platničiek bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice.
 • Nezabudnite do stravy zahrnúť vitamíny, ktoré prispievajú k úplnejšej absorpcii minerálov, ako aj k obnove nervových vlákien..

Na rozdiel od iných diét, potrava pre miechu neobsahuje prísne obmedzenia na sladké a mäsové jedlá, čo sa nedá povedať o údenom mäse a náleve. Všeobecne platí, že táto strava je jednoduchšia pre pacientov, ktorí sú zvyknutí, aby sa neobmedzovali v gastronomických špecialitách na chudnutie..

Odporúčané produkty

Menu osoby s diagnostikovanou kýlou bedrovej chrbtice by malo obsahovať nasledujúci zoznam výrobkov:

 1. Potraviny bohaté na vápnik zahŕňajú mliečne výrobky, najmä syr a tvaroh, droby z hydiny, králika a hovädzieho mäsa, ako aj niektoré druhy kapusty..
 2. Potraviny bohaté na fosfor - ryby, strukoviny, bylinky, najmä šalát a špenát, kapusta a syr.
 3. Potraviny bohaté na horčík - slnečnicové semienka, syry, strukoviny, špenát.
 4. Potraviny bohaté na mangán - hovädzie, kuracie alebo králičie droby, hydina, žĺtok, morské riasy alebo morské riasy nori, orechy vrátane gaštanov, zemiaky.

Okrem stopových prvkov bedrovej chrbtice v prítomnosti kýly sú užitočné aj vitamíny. Zoznam potravín bohatých na tieto zlúčeniny zahŕňa zeleninu, ovocie a zeleninu, niektoré droby, vajcia, mliečne výrobky a obilniny. Takže vitamíny skupiny A sú prítomné v oranžovej a žltej zelenine a ovocí, v rybách a pečeni. Vitamín D sa nachádza v mastných morských rybách, masle a vaječnom žĺtku. Vitamíny B sa nachádzajú v citrusových plodoch, hovädzom alebo hydinovom produkte, morských plodoch a hubách, syroch a mlieku. Vitamín C bohatý na čerstvú zeleninu a ovocie..

Vzorové menu

Povolené potraviny sú dostatočné na vytvorenie kompletného menu. Pomôžu udržiavať normálne telo, obnovujú tkanivo bedrovej chrbtice a nervové vlákna.
Na raňajky si môžete uvariť:

 1. varené vajcia alebo vo forme omelety s prídavkom mlieka;
 2. obilniny v mlieku;
 3. müsli s ovocím.

Na obed odporúčame:

 • čerstvé ovocie alebo šaláty z nich;
 • niektoré orechy a / alebo sušené ovocie;
 • syrový sendvič a čaj;
 • dávka beztukovej tvarohu (môže byť zmiešaná s ovocím).

Počas obeda sú ako prvý kurz vhodné zeleninové polievky s mäsovým vývarom, rybie alebo húbové polievky. Na druhom môžete variť:

 • chudé mäso zdobené ovsenou kašou alebo varenou zeleninou;
 • morské alebo riečne ryby s prílohou zo zeleniny alebo obilnín;
 • Mäsové alebo rybie kotletky dusené ktorýmkoľvek bočným jedlom;
 • zeleninové alebo morské šaláty ochutené rastlinným olejom.

Na večeru si môžete uvariť:

 • hydinové mäso;
 • loviť;
 • chudé hovädzie mäso;
 • zeleninový guláš alebo šampiňóny;
 • dusená alebo pečená zelenina;
 • šalát z morských rias alebo zeleniny (ak sa nepodáva na obed).

Pred spaním môžete mať kyslé mlieko, čerstvé ovocie alebo šalát z nich, šalát z čerstvej zeleniny.

Zakázané potraviny

Pri kýlách v rôznych častiach chrbtice a najmä v bedrovej oblasti sa neodporúča jesť uhorky a údené mäso. Faktom je, že vysoký obsah chloridu sodného (chlorid sodný) v nich nevyhnutne vedie k tvorbe plakov na segmentoch chrbtice, čo môže spôsobiť zhoršenie bolesti a stuhnutosť pohybov. Okrem toho soľ nepriaznivo ovplyvňuje obehový systém a zadržiava tekutinu v tele. Tento jav vedie k opuchu všetkých tkanív, vrátane tých, ktoré susedia s chrbticou..
Živočíšne tuky tiež podliehajú obmedzeniam: jahňacie, hovädzie a sadlo. Neodporúčajú sa na varenie. Živočíšne tuky sa najlepšie nahradia rastlinnými tukmi a smaženými hranolkami - dusením, dusením alebo pečením.

Prispieva k opotrebovaniu chrupaviek z chrbtice a alkoholu, ktoré by pri kýle bedrovej chrbtice mali byť vylúčené z potravy. Malo by sa pamätať na to, že niektoré lieky a dokonca aj sladkosti sú výrobkami obsahujúcimi alkohol..

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Diéta na kýlu bedrovej chrbtice

Klinická výživa je vždy neoddeliteľnou súčasťou liečby akejkoľvek choroby. Základom patologického procesu je zvyčajne metabolická porucha, preto je dôležitý ich adekvátny príjem do tela. Rýchle uzdravenie po chorobe sa často spolieha na správne zvolenú stravu. Malo by zahŕňať nielen spôsob stravovania a kombináciu jedál, ale aj rôzne kombinácie vitamínov a minerálov.

Herniovaný disk je vždy výsledkom devastujúcej choroby - osteochondrózy. Toto ochorenie postihuje hlavne mužov v produktívnom veku a jeho mechanizmus je podobný každému zraneniu. Poškodenie pohybového aparátu zriedkavo spôsobuje, že ľudia chcú zmeniť stravu, na rozdiel od žalúdočných alebo črevných ochorení. A tkanivo kostí a chrupavky kĺbov, kvôli pomalému zotaveniu, vyžaduje na regeneráciu veľa živín.

Preto, keď trpíte bedrovou prietržou, obavy o správnu výživu pripadajú na plecia pacienta. Lekár to môže tiež poradiť, ale zotavenie v priebehu niekoľkých mesiacov si vyžaduje zodpovednosť pacienta.

Po dobu rehabilitácie je potrebné radikálne zmeniť stravu a do nej zahrnúť aj niektoré vitamíny a minerály.

Čo sa stane s medziobratlovou kýlou?

K rozvoju tohto ochorenia dochádza vždy na pozadí osteochondrózy chrbtice - je to komplikácia tohto dlhého procesu. Postupné ničenie chrupavkového disku pri nezvyčajnom zaťažení vedie k nezvratným následkom:

 1. Osteochondróza transformuje medzistavcové chrupavky v priebehu rokov - v ich vonkajšom kruhu sa začínajú tvoriť praskliny..
 2. Deformácia celého chrbtového stĺpca zhoršuje stabilitu, po ktorej je záťaž na chrbte nerovnomerne rozdelená.
 3. Na predných medzistavcových kĺboch ​​dochádza k pretlaku, ktorý vedie k posunutiu vnútornej mäkkej časti disku späť..
 4. Tento stav pretrváva dlho, ak na bedrovej časti nie je výrazné zaťaženie.
 5. Silný tlak na predný okraj kĺbov spôsobí zdvih v polohe naklonenia. Pri patologických zmenách na disku stačí jeden prípad - a vonkajšia kapsula sa zlomí.
 6. Výslednou chybou „vnútorné“ mäkké jadro „vypadne“ - výčnelok v podobe kýly. Potom sa objavia príznaky - neznesiteľná bolesť chrbta, ktorá je spôsobená tlakom na nervové korene.

Ľudské telo rozpoznáva tieto mechanizmy ako trauma a začína intenzívne nahrádzať defekt spojivovým tkanivom - jazvou.

V súčasnosti je tento proces zvyčajne prerušený včasnou operáciou - odstránením prietrže. Potom príde dôležitá fáza - posilnenie kĺbov poškodeného bedrového segmentu. Preto sa metabolizmus v tomto oddelení, ktorý sa vyznačuje určitými vlastnosťami, mení..

Čo potrebuje poškodená chrupavka??

Medzistavcová kýla nie je typickým poškodením - zotavenie po tom, čo si vyžaduje rovnakú výživu všetkých častí kĺbu. Je to kvôli nadmernej pohyblivosti bedrovej chrbtice - okrem podpornej funkcie sa podieľa na akomkoľvek pohybe končatín a chrbta osoby. Preto nie je nikdy v pokoji, na rozdiel od iných kĺbov - iba v ležiacej polohe je určitá relaxácia.

Zranenie spôsobuje prudkú aktiváciu regeneračných procesov, ale povaha výživy človeka nemôže vždy poskytnúť zvýšené potreby. Na regeneráciu medzistavcových kĺbov sú potrebné nielen živiny, ale aj minerály:

 • Ak chcete rýchlo vytvoriť silnú jazvu spojivového tkaniva, budete potrebovať vysoko kalorické potraviny, ktoré obsahujú dostatok bielkovín. Okrem toho je dôležité rovnomerne rozdeľovať jedlo po celý deň, aby sa vytvorila kontinuita mechanizmov regenerácie..
 • Je potrebné piť dostatok tekutín, pretože voda tvorí významné percento chrupavky. Umožňuje vám zlepšiť výživu a tkanivový tonus medzistavcového kĺbu a zvýšiť jeho objem. Adekvátny príjem tekutín tiež odstraňuje odpadové produkty, ktoré sú výsledkom poškodenia..
 • Po prietrži vyžaduje poškodená chrupavka glykozaminoglykány, aby ju obnovila. Tieto prírodné polyméry sa nachádzajú v akejkoľvek potravine živočíšneho pôvodu a dostávajú sa z kĺbov a kostí. Ale v ľudskom čreve sú zle absorbované, takže by mali byť v prebytku.
 • Aby sa posilnili kĺby bedrového kĺbu, do stravy musia byť zahrnuté vitamíny a minerály. Urýchľujú energetické procesy v kostnom tkanive, ktoré sú potrebné pre jeho dostatočnú hustotu a silu..

Na zabezpečenie adekvátneho zotavenia po prietrži je potrebné do stravy zahrnúť všetky tieto látky. Nemusí pozostávať z rovnakého druhu jedla, pretože rehabilitácia môže trvať niekoľko mesiacov.

Ak vás nejaké jedlo nudí, môžete ho bezpečne vymeniť za iné. Musíte to urobiť bez toho, aby ste sa odchýlili od zásad výživy - režim a hlavné zložky stravy sú nedotknuteľné.

Výživa pre medziobratlovú prietrž

Ako po každom traume, strava by mala byť dlhá a mala by obsahovať všetky potrebné výživové zložky. Mnohí dodržiavajú zásady diétnej terapie maximálne jeden mesiac alebo na to úplne zabudnú, pretože to považujú za frivolnú udalosť. Správna výživa sa nelíši od fyzioterapie, ktorá urýchľuje regeneračné procesy.

Po zlomenine alebo dislokácii ľudia zriedka chodia do práce niekoľko mesiacov, ale pri lumbálnej prietrži trvá rehabilitácia dlhšie ako 3 až 4 týždne. Na udržanie pozitívnych výsledkov je potrebné aj vedomie pacienta - dodržujte zásady stravovania najmenej tri mesiace. V opačnom prípade možno očakávať skorý návrat choroby, pretože sa osoba vracia k obvyklým pracovným podmienkam.

Hernia Vitamíny

Na posilnenie kĺbov bedrovej chrbtice nie sú potrebné všetky tieto užitočné látky, ale iba posilnenie muskuloskeletálneho systému. Vitamíny pre chrbticu zlepšujú metabolické procesy v kostiach a chrupavkách, čím zrýchľujú tok výživných zložiek potravy. Toto je ich hodnota - na urýchlenie mechanizmov regenerácie:

 • Vitamín D sa podieľa na tvorbe kostného tkaniva u ľudí, takže jeho zaradenie do stravy je povinné. Je účinný nielen sám, ale spolu s vápnikom, ktorý obsahuje v minerálnej časti kostí. Neovplyvňujú priamo chrupavku, ale rast nového kostného tkaniva zlepšuje prísun krvi do medzistavcových kĺbov. Začínajú prijímať viac kyslíka a energie, čo urýchľuje proces regenerácie..
 • Vitamín A v ľudskom tele je zodpovedný za obnovu tkaniva, preto by sa mal používať po každom poškodení..
 • Vitamíny E a C sú prírodné antioxidanty, ktoré určujú ich použitie počas stresu. Prenesená operácia značne vyčerpáva telesné zdroje, vďaka čomu je náchylná na rôzne zápaly..
 • Tiamín a pyridoxín - vitamíny B - sú indikované na všetky choroby nervového systému. Kýla vedie k tlaku na korene medzistavcových nervov a spôsobuje poškodenie. Zlepšenie ich výživy vám umožní rýchlo sa zbaviť nepríjemných bolestí chrbta v dolnej časti chrbta..

Aké potraviny by sa mali konzumovať?

Osobitná pozornosť by sa mala venovať rozmanitosti potravín - všetky užitočné látky sú obsiahnuté v mäse, ale nie každý odtiaľ je absorbovaný. Preto by ste mali diverzifikovať stravu s rôznymi druhmi zeleniny a ovocia, ktoré neobsahujú menej ako „stavebné materiály“ pre chrupavku. Nasledujúce potraviny sú bohaté nielen na vitamíny, ale aj na zložky pohybového aparátu:

 1. Akékoľvek mäsové droby - pľúca, obličky, pečeň - obsahujú viac živín ako konvenčná sviečková. Zvláštna pozornosť si zaslúži želé mäso - toto jedlo pozostáva takmer úplne zo spodnej časti chrupavky, ktorá mu dodáva želé tvar..
 2. Chrupavku môžete jesť z kostí, na ktorých bola uvarená polievka. Ak ich používate najmenej raz týždenne, prospešné zložky vstúpia do tela v dostatočnom množstve.
 3. Mliečne výrobky obsahujú veľa vápnika a fosforu, ako aj vitamíny podieľajúce sa na ich absorpcii. Uprednostňujte kefír s nízkym obsahom tuku - lepšie sa vníma v gastrointestinálnom trakte.
 4. Varené kuracie vajcia obsahujú všetko, čo potrebujete - stavebný materiál vo forme bielkovín a žĺtok bohatý na vitamíny.
 5. Mastné ryby, ako sú sleď a treska, majú vysoký obsah vitamínu D a ich mäso sa ľahko strávi. Nemali by ste ich však používať v slanej forme - je lepšie z nich variť rybiu polievku. Soľou sa z tela odstráni veľa vody, čo je nevyhnutné pre normálny tón chrupavky..
 6. Fazuľa - hrach, fazuľa, zelené fazule sú nevyhnutne súčasťou stravy. Sú bohaté na všetky stopové prvky a tiež obsahujú veľa rastlinných bielkovín..
 7. Všetka zelenina a ovocie „teplých“ farieb obsahuje veľa vitamínu A, ktorý zvyšuje regeneráciu.

Približná strava

Na začiatok organizujú stravu - najmenej tri recepcie počas dňa, rozdelené podľa rovnakých časových intervalov. Občerstvenie by malo byť vylúčené - vďaka tomu budete vynechávať ďalšie jedlo. Potraviny by mali byť čerstvé a vhodné aj pre teplotu - v práci často nie sú podmienky na zahriatie.

Prvým chodom je zvyčajne polievka so silným mäsovým alebo rybím vývarom - hlavným zdrojom „stavebného materiálu“. V druhom rade by sa mala venovať pozornosť vedľajšiemu jedlu - musí sa pripraviť zelenina. Ak to chcete urobiť, použite sezónnu zeleninu, v zime (ak nie sú), môžete sa obmedziť na pohánky.

Namiesto cukrovinkových cukroviniek ako dezert jesť sladké ovocie bohaté na vitamíny.

Výživa pri hernii bedrovej chrbtice, ktoré výrobky sú povolené a ktoré

Ako jesť správne

Mnoho ľudí sa pýta: je možné vyliečiť spinálnu prietrž. Ak nie je nedostatok elektrolytov, vitamínov, bielkovín, tukov a uhľohydrátov, dietetické odporúčania nepomôžu s herniou. Diétovú terapiu nemožno použiť ako hlavnú metódu liečby. Správna strava (akékoľvek terapeutické jedlo na týždeň) nedokáže túto chorobu vyliečiť.

Strednodobým zdrojom energie je bielkovina, ktorú telo potrebuje do 1,5 g na kg telesnej hmotnosti. Jednotlivé proteíny majú tiež veľký význam pre konštrukciu a náhradu buniek (tkanivo, koža, vlasy, šľachy, krv, tekuté tkanivá), reguláciu hormónov a vývoj imunoglobulínov (protilátok). K dobrým zdrojom bielkovín patrí chudé mäso, chudé ryby, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, sójové výrobky, strukoviny a zemiaky. Tuk ako dlhodobý poskytovateľ energie by nemal prekročiť 30 percent denných dodávok energie..

Starší ľudia by mali mať vo svojej strave nenasýtené mastné kyseliny, pretože sú dôležité pre štruktúru bunkovej membrány, zrážanie krvi a priepustnosť krvných ciev. Bohaté omega-3 a omega-6 mastné kyseliny sú napríklad nerafinovaný repkový olej. Odporúčajú sa aj rastlinné oleje - olivový (s výnimkou kokosového oleja, ktorý je prevažne nasýtenou mastnou kyselinou), veľa čerstvých (alebo mrazených) rýb a chudého mäsa. Strava by mala byť bohatá na vitamíny a mala by kompenzovať denné potreby.

Správna výživa pre medziobratlové kýly

Správne organizujte výživu s kýlami chrbtice - to je prvá vec, ktorú by mal urobiť človek, ktorému bola poskytnutá táto diagnóza. Pretože jednou z najbežnejších príčin miechy je nedostatočná výživa potrebnými látkami medzistavcových platničiek.

Okolité svaly a väzivo živia disky a odstraňujú metabolické produkty. Ak väzivá a svaly nedostatočne vykonávajú svoje funkcie, výmena kyslíka a živín klesá, disky sa nadmerne opotrebujú. Najskôr sa rozvíja osteochondróza a potom sa vytvorí kýla.

Ak sa to už stalo, normálnu výživu medzistavcových platničiek možno obnoviť iba správnym stravovaním a cvičením.

Škodlivé jedlá prietrže

Nasleduje zoznam potravín, ktoré je potrebné obmedziť alebo lepšie odstrániť z vašej stravy:

 • Prémiová múka a cukor sú absolútne zbytočné výrobky, pretože v procese priemyselného čistenia sa odstraňujú všetky vitamíny a minerály;
 • Mäsové výrobky, ako napríklad: klobása, slanina, klobásy, obsahujú priveľa farbív, stabilizátorov, ochucovadiel atď.
 • Zmrzlina, sýtené nápoje, rôzne želé, sladkosti, väčšina múky;
 • Soľ sa ukladá na kĺboch ​​v kostiach, takže jedlo na tanieri osolte, vždy pri znížení množstva soli;
 • Nejedzte ani iné slané potraviny: orechy, marinády, kečupy;
 • K zápalu prispievajú korenené a mastné potraviny;
 • Biela ryža, paradajky;
 • Margaríny a nátierky;
 • Všetky údené mäso, najmä ryby z obchodov, je spracované v špeciálnom roztoku a nie údené;
 • Alkohol a cigarety ničia tkanivo chrupavky.

Užitočné výrobky na kýlu chrbtice

 1. Hrušky, jablká, šalát, mletá hruška (artičok Jeruzalem), jahody, maliny, špenát;
 2. Šošovica, lieskové orechy a ostatné orechy, modré hrozienka, sušené marhule, fazuľa, tekvica, kapusta;
 3. Hrubý chlieb, otruby, obilniny;
 4. Čerstvé mlieko, sójový jogurt.
 5. Ryby (sleď, losos, makrela), kuracie, králičie a morčacie mäso;
 6. Želatína a želé z uší a chvostov zvierat;
 7. Agar Agar - látka vyrobená z rias.

Chondroprotektory (chrániče chrupavky) sa vyrábajú z chrupavky zvierat, preto účinne chránia tkanivo chrupavky a spomaľujú progresiu dystrofických zmien v kĺboch ​​a diskoch chrbtice. Liečba takýmito liečivami zvyčajne trvá až šesť mesiacov, pretože tkanivo chrupavky sa hromadí pomerne pomaly..
Voda! Chrupavka je 85% vody, takže jej šťavu nevyliečia žiadne šťavy, káva, čaj ani dusené ovocie. Iba voda

Tu si môžete prečítať o tom, koľko vody je dôležité piť počas dňa a akú vodu telo považuje za vodu a čo nie. Musíte piť teplú vodu, blízko k vašej telesnej teplote

Nepite šťavu na lačný žalúdok - to je obrovská záťaž pankreasu a prvý krok k cukrovke.

Dôležitosť vitamínovej terapie

Vitamíny hrajú obrovskú úlohu pri posilňovaní tela pri akejkoľvek chorobe. Pri liečbe medzistavcovej prietrže je potrebné vyzdvihnúť tie, ktoré môžu ovplyvniť fungovanie pohybového aparátu. Vitamíny normalizujú metabolizmus v chrupavkách a kostných tkanivách, čo prispieva k lepšej absorpcii živín.

Tento účinok vitamínov na problémy s chrbticou sa uznáva:

 1. Vitamín D. Je dôležitým stimulátorom tvorby kostnej štruktúry. Najväčší účinok sa zaznamenáva pri súčasnom príjme vápnika. Je to prvok, ktorý vitamín D pomáha integrovať sa do formovaného kostného tkaniva. Tento vitamín nemá priamy vplyv na chrupavku, ale zlepšením rastu nového kostného tkaniva pomáha normalizovať prísun krvi. Jeho vysoký obsah sa zaznamenáva v týchto výrobkoch: maslo, vajcia, rybí olej, mlieko.
 2. Vitamín A. Táto zložka je do značnej miery zodpovedná za obnovu tkaniva, a preto je proces regenerácie nemožný bez jeho aktívnej účasti. Najpôsobivejšie množstvo vitamínu A v pečeni, rybách, vajciach, ovocí.
 3. Vitamíny skupiny C a E. Zaslúžene sa uznávajú ako prírodné antioxidanty. Tieto vitamíny sú veľmi dôležité pri tlmení účinkov stresových situácií. Ak je pripojená zápalová reakcia, sú jednoducho nevyhnutné. Vitamín C je bohatý na zeleninu, ovocie, bobule, bylinky, citrusové plodiny. Malo by sa pamätať na to, že nemá tendenciu hromadiť sa v tele, a preto by sa malo doplňovať každý deň.
 4. Vitamíny skupiny B. Osobitne sa rozlišujú komplexné prípravky tiamín a pyridoxín. Vždy sa odporúča, keď to má vplyv na nervový systém. Pomáhajú zmierňovať bolesť pri kompresii nervových vlákien s herniou. Vitamíny tejto skupiny je možné získať pomocou vhodných hotových prípravkov. Najlepšie zdroje výživy sú: hovädzie srdce, pečeň, mozog, jahňacie vajcia, obličky, ryby, morské plody, mliečne výrobky, huby, ovsené vločky, jačmeň, avokádo, kukurica, sója, pohánka, pomaranče.

Povinné výrobky pre lumbálnu prietrž

Pri kýle chrbtice je dôležité zahrnúť do stravy dostatočné množstvo vápnika. Tento minerál je nevyhnutný na začatie procesu opravy poškodených tkanív, sú však potrebné ďalšie minerály.

V ľudskej strave musia byť prítomné tieto stopové prvky:

fosfor

Fosfor je nevyhnutný pre normálny priebeh metabolických procesov v tele, pomáha lepšie vstrebávať vápnik. Fosfor sa vo veľkých množstvách nachádza v šalátoch, bylinách, pečeni, kapuste, hrubej múke, otrubách, uhorkách..

mangán

Prvok je potrebný na normalizáciu procesov tvorby krvi. Mangán môžete získať konzumáciou hríbov, lieskových orechov, repy, cesnaku, arašidov, vlašských orechov, marhúľ, cestovín a ďalších produktov.

Vitamín A

Poskytuje pevnosť kostí, podporuje dobrú absorpciu a redistribúciu živín v tele. Vitamín A sa nachádza v rybom oleji, kuracom, hovädzom a baranovom pečeni. Vo veľkých množstvách sa vitamín nachádza v kalina, cesnaku, masla, brokolice, morských rias, tvrdého syra, kuracích vajec, petržlenu, tvarohu.

Vitamín D

Pôsobí ako nevyhnutná súčasť normálneho fungovania centrálneho nervového systému, zaisťuje absorpciu vápnika kostným tkanivom. Vitamín nachádzajúci sa v tresčej pečeni, halibute, tvrdom syre, kapre, rybí olej, ružový losos, čierny kaviár, kyslá smotana, vaječné žĺtky.

Vitamín C

Veľmi dôležitý prvok, ktorý v tele zaisťuje regeneračné a starnúce procesy. Tento dôležitý vitamín je možné získať konzumáciou papriky, citrusového ovocia, hrachu, fazule, byliniek, bobúľ, kapusty. Vitamín C sa rýchlo rozkladá tepelným spracovaním. Odporúča sa jesť výrobky so svojím obsahom v surovom stave.

pyridoxín

Pyridoxín je dôležitý pre normálne fungovanie centrálneho nervového systému, pomáha zlepšovať metabolické procesy v tele, pomáha pri asimilácii všetkých stopových prvkov, ktoré prichádzajú s jedlom. Vitamín A sa nachádza v potravinách, ako je bravčové mäso, hovädzie mäso, tvrdý syr, krabie mäso, mlieko, zvieracie srdce, morské plody, mliečne výrobky.

riboflavín

Ľudská pokožka má nedostatok a jej zdravý vzhľad sa stráca. Riboflavín sa nachádza v pivovarských kvasniciach, ryžovej kaši, čerstvých kuracích vajciach, pečeni, kukurici a niektorých ďalších potravinách..

tiamín

Tiamín podporuje metabolické procesy na bunkovej úrovni. Vitamín môžete získať konzumáciou otrúb, klíčiacej pšenice, slnečnicových semien, surovej ovsenej vločky, hnedého chleba, pohánky, špargle, špenátu, kopru, lieskových orechov, hovädzieho srdca.

vápnik

Vápnik je hlavným prvkom všetkých procesov spojených s výdajom energie a dôležitým stavebným kameňom kostného tkaniva. Pri nedostatku vápnika nie je možné udržať zdravý rast a silu kostí, chrupavky. Veľa vápnika obsahuje mrkvu, repu, hrozienka, mliečne výrobky, kukuričné ​​krupice, karfiol, orechy.

Liečba kýly špeciálnou diétou

Úlohou pacienta je čo najviac zmierniť jeho stav a operáciu čo najdlhšie odložiť.

Z ponuky by ste mali vylúčiť produkty, ktoré spôsobujú tvorbu a kvasenie plynu v čreve a sú zle stráviteľné. „Ťažké“ jedlo prispieva k zápche, naopak vytvára ďalší tlak v brušnej dutine počas pohybov čriev a prispieva k zvýšeniu prietrže.

Z potravy by sa nemali vylúčiť tieto potraviny:

 • mastné mäso a ryby;
 • chladné mäsové a rybie bujóny;
 • huby;
 • rýchle občerstvenie;
 • žiaruvzdorné tuky, ako je masť, margarín;
 • všetky vyprážané potraviny;
 • uhorky a marinády;
 • Nakladaná zelenina;
 • konzervy;
 • polotovary;
 • silný čaj;
 • káva;
 • kakaové cukrovinky a zákusky so smotanou;
 • Sýtené nápoje;
 • alkohol.

Lekári majú zmiešané názory na mlieko a mliečne výrobky, niektorí sa domnievajú, že sú prvými pomocníkmi v boji proti hernii, a iní naopak, že vyvolávajú zápal. Musíte dodržiavať diétu, ktorú vám predpíše lekár, a nemali by ste sa od nej odchýliť ani počas sviatkov s banketmi alebo recepciami. Okamžitá hospitalizácia môže spôsobiť iba jeden dohľad..

Základné pravidlá stravovania

Hlavnou príčinou kýly pažeráka je prejedanie, ktoré zvyšuje vnútrobrušný tlak. Jej zníženie je hlavným cieľom úpravy stravovania. Aby nedošlo k preplneniu čriev a žalúdka, ktoré vyvíjajú najväčší tlak na pažerák, musíte predchádzať prejedaniu, odstrániť všetky výrobky z ponuky, ako aj jedlo, ktoré spôsobuje tvorbu plynu..

Údené, korenené alebo mastné jedlá, alkohol, sóda výrazne zvyšujú vnútrobrušný tlak. Ak je diagnostikovaná prietržová apertúra pažeráka, musí sa dodržiavať diéta, ktorá umožní dosiahnutie týchto účinkov - bolesť, pálenie záhy rýchlo, narovnanie pľúc, ľahšie dýchanie osoby a arytmia zmizne. Je to veľmi dôležitá strava.

Čo sa stane s medziobratlovou kýlou

Ak máte podozrenie na kýlu, určite by ste mali navštíviť lekára - lekára alebo neurológa. Ťažká bolesť je známkou nástupu deformácie. Ak sa proces nezastaví, pohnú sa disky, ktoré rozdeľujú stavce. Ďalej sa na ich vláknitých membránach tvoria trhliny a medzery a obsah vyjde. Samotný vytlačený disk komprimuje nervové zakončenie, čo niekedy vedie k znecitliveniu a znehybneniu končatín.

Lekári vysvetľujú, že samotná choroba vo svojom vývoji prechádza radom po sebe nasledujúcich etáp, z ktorých každé má svoje vlastné charakteristiky. Podrobnejšie sú uvedené v tabuľke..

výhrezMedzistavcové platničky sú mierne posunuté od streduTento stav sa ľahko vráti do normálu, ak vylúčime účinky faktorov, ktoré vedú k rozvoju patológie
výčnelokDisk sa posunul a zmenil tvar, ale ešte neprekročil hranicu stavcaPacient vyžaduje okamžité vyšetrenie a vymenovanie liečby. Účinná lekárska gymnastika, strava
vytlačovanieDisk presahuje hranicu stavca, čo vyvoláva nárast nepríjemných symptómovNa odstránenie bolesti sa predpisujú lieky a zabraňuje sa rozvoju patológie, cvičenia a terapeutickej stravy
konfiškáciaKonečná fáza prietrže, pri ktorej je poškodený vláknitý prstenec disku a vyjde jeho vnútorný obsah - želatínové jadro. Výskyt akútnej bolesti je spojený so stlačením nervových zakončeníLiečba by mala byť komplexná. Terapia v konečných štádiách zahŕňa blokádu novokainu, ktorá zmierňuje kŕče, lieky na zabránenie zápalu. Ako ďalšie opatrenia sa používajú fyzioterapeutické postupy a upravuje sa aj strava

Lekári vysvetľujú, že medzistavcová prietrž nie je neobvyklá. Táto choroba obťažuje ľudí:

 • nadváhou;
 • nadmerná fyzická námaha;
 • zranenia, pády, rany;
 • diagnostikovaná osteochondróza;
 • zakrivenie chrbtice;
 • metabolické poruchy;
 • fajčenie.

Okrem toho sa riziká zvyšujú, ak človek vedie väčšinou sedavý spôsob života a jeho zamestnanie je spojené aj s nízkou aktivitou. Podľa štatistík je bedrový región zvyčajne postihnutý u ľudí starších ako 35 rokov..

Je možné jesť chutne, dodržiavať diétu s medziobratlovou kýlou

Aké vitamíny a minerály sú prospešné pre chrbticu

Ľudský kostrový systém vrátane chrbtice sa nezaobíde bez vitamínov A, B, C, D a stopových prvkov: vápnik, fosfor, horčík a mangán, ktoré musia byť súčasťou vašej stravy..

Človek ich môže získať konzumáciou mäsa, rýb, kyslých výrobkov, zeleniny, ovocia:

 • Vitamín A sa nachádza v rybách, pečeni, vajciach, ovocí: broskyne, melóny; zelenina: tekvica, artičok, mrkva;
 • Vitamíny skupiny B sa dajú získať konzumáciou hovädzej pečene a srdca, hovädzieho mozgu, jahňacích obličiek, vajec, rýb a iných morských živočíchov, húb, výrobkov z kyslého mlieka, ovsa, jačmeňa, hrachu, pohánky, sóje, kukurice, avokáda, banánov, grapefruity, pomaranče;
 • Produkciu vitamínu D uľahčujú slnečné lúče a produkty, ktoré ho obsahujú, sú rybí olej, maslo, mlieko, vajcia;
 • Vitamín C sa nachádza vo väčšine zeleniny, bobúľ a ovocia, ako aj v citrusových plodoch a bylinách. Vitamín C sa v tele nehromadí, preto sa musí prijímať denne;
 • Ľudské telo môže získať vápnik z vajec, syra, orechov, semien, pečene, srdca a obličiek. Sú tiež bohaté na: červená repa, karfiol a biela kapusta, celozrnná kukuričná múka;
 • Orechy, syr, špenát, slnečnicové semienka, strukoviny, uhorky a prírodný syr - obsahujú horčík;
 • Fosfor je potrebný nielen pre chrbticu, ale aj pre celý kostrový systém. Osoba ju môže prijať zahrnutím rýb, šalátu, kapusty, otrúb, hrachu, sóje, syrov do svojej stravy;
 • Na doplnenie mangánu v tele sa odporúča do vašej stravy zaradiť prírodné syry, vaječný žĺtok, banány, vlašské orechy, mandle, morské riasy, strukoviny, zemiaky (pokiaľ možno so šupkou), cibuľu, zeler, droby z vtákov a zvierat..

Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Ako nadváha ovplyvňuje chrbticu?

V prípade medzistavcovej prietrže sa musí strava vypočítať s prihliadnutím na škodlivé účinky nadváhy. Obrovské zaťaženie spôsobuje celý pohybový aparát a najmä chrbtica. Nadváha zvyšuje tlak na medzistavcové platničky a stavce. V tomto prípade dochádza ku kompresii nervových koreňov, opotrebovaniu diskov chrupavky av dôsledku toho k predčasnému starnutiu.

Nadváha narušuje biochemické procesy v tele a narušuje metabolizmus ako celok. Výsledkom je narušenie správneho prísunu krvi a funkcie orgánov, presne ako chrbtica.

Čo robiť, ak máte nadváhu?

Najvhodnejšou možnosťou, ako zabrániť všetkým komplikáciám spôsobeným nadváhou, je schudnúť. Správna vyvážená strava pre medzistavcové prietrže, premyslená strava na chudnutie je jediným spôsobom, ako napraviť situáciu..

Vyvážená strava pre medziobratlovú prietrž

Účinnosť správnej výživy pre medziobratlovú prietrž

Strava s herniou chrbtice bedrového kĺbu môže zastaviť negatívne symptómy a obnoviť poškodenú kosť a chrupavku

Pacienti s obezitou by mali predovšetkým venovať pozornosť chudnutiu. Zvýšená telesná hmotnosť vyvoláva ďalší tlak na kĺby a disky

Ak pacient presne dodržiava odporúčania výživových odborníkov, bude mať nasledujúce vylepšenia:

 • úľava od bolesti,
 • rozpúšťanie solí,
 • oslabenie tlaku diskov na stavce a chrupavku,
 • regenerácia nervových zakončení v mieche,
 • saturácia poškodených tkanív makro-, mikroelementmi a vitamínmi.

Všeobecné odporúčania

Vyvážená strava pre kýlu bedrovej chrbtice by mala byť založená na týchto zásadách:

 • Zobrazená frakčná výživa 4-5 krát denne. Porcie musia byť malé, aby sa zabránilo prejedaniu..
 • Jednoduché uhľohydráty by sa mali obmedziť alebo úplne odstrániť, pretože vyvolávajú prírastok na hmotnosti..
 • V prípade regenerácie chrupavky sa uvádza zaradenie produktov bohatých na bielkoviny kolagénu (aspik, želé atď.) Do ponuky..
 • Posledné jedlo by malo byť 3 až 4 hodiny pred spaním.
 • Odporúča sa používať pokrmy obsahujúce veľké množstvo vitamínov, ktoré zlepšujú vstrebávanie minerálov v kostiach a chrupavkách.
 • Údené a mastné potraviny sú kontraindikované.
 • Soľ by sa mala vylúčiť zo stravy alebo podľa možnosti čo najmenšia. Ako alternatíva sa odporúčajú sušené byliny a riasy..
 • Telo by malo dostávať minimálne 2 až 3 litre čistej pitnej vody denne. Nápojová tekutina by mala byť medzi jedlami.

Čo sa odporúča jesť?

Výživa pre bedrovú medzistavcovú prietrž by mala obsahovať nasledujúce užitočné výrobky uvedené v tabuľke:

Užitočné prvkyProduktyKýlová výhoda
Retinol (Vit. A)vajíčkaTkanivová regenerácia
Rybí tuk
treščia pečeň
Cholekalciferol (Vit. D)MasloTvorba kostí
Kyslá smotana
losos
Vitamín CcitrusAntioxidačný účinok
dogrose
Paprika
Vitamín BvnútornostiÚľava od bolesti
huby
ovsená múka
jačmeň
avokádo
pohánka
vápniksyrTvorba kostí
Tvaroh
mandle
magnéziumoriešok kešuZastavenie degenerácie kostí
píniové oriešky
Hrozienka
fosforrybyPosilnenie tkaniva
bryndza
garnát
mangánhorčicaZlepšenie metabolických procesov, ako aj obnovenie výživy chrupavky a kostí
pistácie
Sea kale

Mikroobaly, makrobunky a vitamíny pre chrbticu sa musia dodávať v správnom množstve, aby sa mohol začať proces regenerácie štruktúr kostí a chrupavky. V takom prípade by správna výživa mala zahŕňať presný výpočet kcal. Na tento účel sa pacientovi odporúča, aby mal k dispozícii špeciálny zápisník alebo požiadal o radu odborníka na výživu.

Pri lumbálnej a krčnej prietrži je indikované použitie veľkého množstva vody. Z nápojov by sa mali uprednostňovať čerstvé infúzie ibišteka a byliniek. Neodporúča sa piť kávu a silné čaje, ktoré negatívne ovplyvňujú metabolizmus voda-soľ. Sýtené nápoje by sa mali úplne vylúčiť..

Čo nejesť?

Výživa pre stavovú kýlu by nemala zahŕňať výrobky, ktoré prispievajú k zhoršeniu choroby, ako napríklad:

 • múčne výrobky,
 • cukor a soľ,
 • skladujte výrobky bohaté na konzervačné látky, farbivá a látky na zlepšenie chuti,
 • paradajky,
 • biela ryža,
 • šírenie,
 • marinády a údené mäso.

Vzorové menu

Pri diagnostikovaní hrudného alebo bedrového vydutia disku môže pacient vziať za deň nasledujúcu diétu:

 • raňajky:
  • varené vajce,
  • ovsená múka,
  • ibištek.
 • obed:
 • večera:
  • Hubová polievka,
  • pečené platesy,
  • grilovaná zelenina.
 • olovrant:
 • večera:
  • kuracie krídelká,
  • pohánka,
  • uhorkový šalát.
 • Druhá večera:

Je dôležité vziať do úvahy, že vzorka ponuky nezohľadňuje individuálne vlastnosti tela a štádium choroby. Pacient by sa mal sústrediť na svoje vlastné pocity

Ak sa po konzumácii vyskytne poškodenie, malo by sa vylúčiť zo stravy

S mimoriadnou opatrnosťou je potrebné pristupovať k vyváženej strave pre alergikov a ľudí so sprievodnými chorobami.

Čo je potrebné pre chrupavku

Kýla chrbtice sa vyznačuje deštrukciou medzistavcovej chrupavky. Na regeneráciu poškodeného tkaniva by sa mali zvážiť nasledujúce výživové odporúčania:

 1. Na rýchle zjazvenie zničených oblastí je potrebné bielkovinové jedlo. Denná potreba bielkovín je asi 80 - 100 g. Jeho príjem sa musí distribuovať rovnomerne počas celého dňa. Toto zabezpečuje kontinuitu fungovania regeneračného mechanizmu..
 2. Pri kýle chrbtice by sa mal posilniť režim pitia. Voda zaberá v chrupavkovej kompozícii dostatočný objem a musí sa neustále udržiavať.
 3. Na proces obnovy chrupavky je potrebné dostatočné množstvo glykozaminoglykánov. Tieto látky sa nachádzajú takmer vo všetkých výrobkoch živočíšneho pôvodu. Malo by sa však pamätať na to, že ide o nestráviteľné jedlo, a preto by sa malo konzumovať vo významných množstvách.

Odrody kýly a výživové prvky

Ak sa výčnelok pupka vyskytuje u dospelého, odstráni sa iba pomocou chirurgického zákroku. Pacienti majú často nepríjemné pocity v oblasti pupka, bolesť môže byť boľavá alebo šitá. Ak prietrž nespôsobí záchvaty a nezasahuje do normálneho životného štýlu, stačí len prejsť na správnu výživu a obmedziť fyzickú aktivitu.

Pri ingvinálnej prietrži môže strava tiež pomôcť oddialiť čas operácie. Toto ochorenie sa vyskytuje u 90% prípadov u mužov a iba u 10% prípadov u žien. Príznaky a liečba choroby sa môžu líšiť. Ak sa pacient necíti veľmi nepohodlne, môžete s operáciou počkať.

Ezofágová hernia je ďalšou bežnou formou tohto ochorenia, ktorá je na treťom mieste v rebríčku ezofágových ochorení po vredoch a cholecystitíde. Patológia sa môže vyskytnúť kvôli anatomickým vlastnostiam tkanív a orgánov a často sa objavuje u tehotných žien, ľudí, ktoré sú obézne alebo sa podrobujú veľkej fyzickej námahe. Pri tomto type vyčnievania orgánov sa odporúča úplne prestať fajčiť a alkohol, prejsť na frakčnú výživu.

Čistá voda

Dôležitým bodom v liečbe je použitie čistej a kvalitnej vody. Prax už dlho dokázala, že hrá dôležitú úlohu v živote všetkých živých vecí. Aby sa zabránilo zdraviu a zdraviu tela, musí človek piť najmenej osem štandardných pohárov denne.

Najprv však musíte pochopiť, že iné tekutiny (čaj a káva, kakao, nektarové šťavy, kompot, mlieko, kefír) patria k nápojom, ale nevykonávajú rovnakú funkciu ako voda. To znamená, že nie sú schopní obnoviť vodnú rovnováhu v tele. Nedostatok vody však prináša utrpenie, a najmä kĺby, chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek. Je to spôsobené skutočnosťou, že pozostávajú z viac ako 90% vody a strata dokonca aj minimálneho percenta vedie k zhoršeniu výkonnosti celého organizmu..

Podľa štandardných štandardov by osoba trpiaca prietržom medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice mala vypiť počas dňa asi tri litre čistej vody. A ráno musíte začať brať vodu.

Aj keď sa vám to vôbec vôbec necíti, musíte telo postupne trénovať, aby spotrebovalo určité množstvo vody. Na zlepšenie chuti môžete do vody pridať lyžicu prírodného medu. Pomôže to spustiť črevá, metabolický proces v tele. Tiež použitie dostatočného množstva tekutiny prispeje k strate hmotnosti, obnoví rovnováhu vody.

Mnohí odborníci na výživu navrhujú začať ráno s jablkom, ktoré sa musí jesť bez toho, aby vstali z postele, čo tiež aktivuje gastrointestinálny trakt. Hlavným cieľom týchto účinkov je zbaviť sa toxických látok v črevách, znížiť zaťaženie bedrovej chrbtice, znížiť rušivé centimetre v páse a bokoch..

Správnym režimom pitia je použitie vody medzi jedlami, to znamená bez ich zmiešania s jedlom.

Aké vitamíny sú potrebné na prietrž

Jednou z najdôležitejších úloh je saturácia tela vitamínmi, ktoré urýchľujú regeneračné procesy v chrupavkách a kostných tkanivách. Špecialisti pomenujú niekoľko látok, ktoré musia byť nevyhnutne obsiahnuté vo vybraných potravinách.

 1. Vitamíny skupiny B. Pre ľudí trpiacich medzistavcovou prietržou sú obzvlášť užitočné pyridoxín a tiamín. Tieto zlúčeniny slúžia ako druh prírodného analgetika. Vďaka ich prítomnosti sú svalové kŕče eliminované a nervové procesy sú zbavené tlaku. Preto pacient nepociťuje bolesť tak ostro ako predtým. Najdôležitejším zdrojom vitamínov B sú obilniny, chlieb, mäso, tvaroh, hrášok a fazuľa.
 2. Vitamín A. Je to zlúčenina, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri regenerácii poškodeného tkaniva. Látka sa nachádza v pečeni, vajciach, mrkve. Je potrebné si uvedomiť, že ide o vitamín rozpustný v tukoch, preto ho musíte používať s vhodnými prísadami, napríklad so slnečnicovým alebo kukuričným olejom..
 3. Vitamíny C a E. Obe zlúčeniny sú súčasťou antioxidačnej skupiny. Takéto látky sú užitočné pri ochrane buniek pred predčasnou smrťou. Okrem toho je dokázané, že tieto vitamíny znižujú úroveň stresu, ktorý sa často zvyšuje na pozadí nepríjemných symptómov medzistavcovej prietrže. Vitamín C sa vyskytuje vo veľkých množstvách v citrusových plodoch, kivi, jahodách, šípkach, rakytníku. Ak chcete získať porciu vitamínu E, musíte jesť zelenú listovú zeleninu a piť mlieko.
 4. Vitamín D. Látka, ktorej sa nemožno vyhnúť pri liečbe patológie pohybového aparátu. Táto zlúčenina neovplyvňuje chrupavky a medzistavcové platničky, pomáha však obnoviť poškodenú chrbticu a posilniť ju. Zdrojom vitamínu D pre ľudské telo sú ryby, hovädzie mäso a vnútornosti. Rovnaká látka sa prirodzene syntetizuje pod vplyvom UV lúčov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

* Recenzia najlepších podľa redaktorov Zuzako.com. Informácie o kritériách výberu. Tento materiál je subjektívny, nie reklama a neslúži ako vodítko pri nákupe.
Odstránenie prietrže chrbtice je nevyhnutným opatrením na pomoc pacientovi v prípade zlyhania konzervatívnej liečby alebo stavu, ktorý je nebezpečný pre ľudské zdravie. Indikácia takejto radikálnej metódy je strata citlivosti a pohyblivosti dolných končatín, narušenie vylučovacieho systému alebo riziko ochrnutia a postihnutia.
Problém, keď sa medzistavcové platničky opotrebovali, sa považuje za súvisiaci s vekom a vzniká v dôsledku prírodných procesov, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele. Patológie, ako je osteochondróza a medzistavcové prietrhy, sa v poslednom čase týkajú aj ľudí v produktívnom veku.