loader

Hlavná

Späť

Ako jesť s osteochondrózou

Diéta s osteochondrózou krčnej chrbtice v prítomnosti degeneratívnych-dystrofických lézií kostného chrupavkového tkaniva nie je schopná spôsobiť reverzné procesy, t.j. vyliečiť chorobu.

Nasýtením stravy potrebnými mikroživinami a makronutrientmi je však možné zlepšiť výživu chrupavky, vytvoriť pohodlné podmienky na jej fungovanie, spomaliť progresiu patológie..

Výhody zdravej výživy

Osteochondróza sa chápe ako chronické multifaktoriálne ochorenie, proti ktorému sa vyskytujú degeneratívne zmeny stavcov a medzistavcových platničiek..

Patológia môže mať odlišnú lokalizáciu. Najbežnejšia forma sa nazýva lumbosakrálna osteochondróza (diagnostikovaná v 50% klinických prípadov). Lézia často ovplyvňuje krčný a hrudný systém.

U ľudí s nadváhou je riziko zničenia medzistavcových platničiek vyššie, pretože chrbtica je neustále vystavená veľkému zaťaženiu. Preto je prvou úlohou diétnej terapie normalizovať hmotnosť, pretože kila navyše vytvára podmienky na predčasné opotrebovanie chrupavky..

Na liečbu osteochondrózy neexistuje špeciálna strava. Musíte byť schopní kvalifikovane budovať svoju stravu, berúc do úvahy fyziologické potreby tela z hľadiska energetickej hodnoty, živín potrebných pre normálny vývoj a ľudský život..

Správna výživa pre osteochondrózu krčnej chrbtice vyvoláva v tele reťazec reakcií:

 • zlepšuje dynamiku imunologických parametrov;
 • upravuje činnosť všetkých orgánov a systémov;
 • zúčastňuje sa na stavbe a obnove tkanív;
 • zvyšuje duševnú a fyzickú výkonnosť;
 • bráni rozvoju patológií z kardiovaskulárneho a nervového systému, gastrointestinálneho traktu, niektorých typov rakoviny;
 • urýchľuje proces odpustenia;
 • minimalizuje riziko ukladania tvrdých vápenatých solí v tkanivách.

Pozor! Základné princípy správnej výživy - rozmanitosť, moderovanie, príjem potravy.

Z pozitívnych aspektov diétnej liečby osteochondrózy by sa malo spomenúť široké spektrum produktov, čo nám umožňuje organizovať fyziologicky kompletnú a nerovnakú výživu..

Negatívnym bodom je, že diéty sa musia dodržiavať dlhodobo a kombinovať terapeutickú výživu s liečebnými a nedrogovými liečebnými metódami..

Viac o tlakových rázoch pri cervikálnej osteochondróze

Všeobecné princípy výživy pri osteochondróze

Potreba potravy, energie, sa vyberá individuálne. Strava závisí od životného štýlu, miesta bydliska, povolania, fyziologických charakteristík pacienta (vek, pohlavie). Výrobky musia byť prírodné a kvalitné, musia uspokojovať potreby tela, byť prospešné.

Dennú stravu je potrebné organizovať tak, aby jedlo bolo dostatočné, ale nie nadmerné. Je zásadne neprijateľné vykonávať „hladové“ alebo „vodné prestávky“, pretože nedostatočný príjem látok oslabuje obranyschopnosť tela, brzdí proces opravy tkanív..

Zloženie ideálnej stravy neexistuje, existujú však určité zásady, ako jesť s osteochondrózou:

 1. Energetická hodnota výrobkov by mala zodpovedať denným nákladom na energiu. Priemerná denná norma kalórií je v závislosti od počtu kilogramov 2 000 - 2 500, tuky - 50 g, bielkoviny - 85 - 90 g, uhľohydráty do 300 g.
 2. Ľahko stráviteľné a chutné..
 3. Usporiadajte pitný režim.
 4. Obmedzte soľ, cukrovinky, mastné vývary, alkohol, kávu v potrave.
 5. Jedlo je pečené, dusené, varené, v zriedkavých prípadoch vyprážané malým množstvom oleja.
 6. Strava by mala obsahovať výrobky užitočné pre osteochondrózu, nasýtené fosforom, horčíkom, mangánom, jódom, vitamínmi.
 7. Denná multiplicita príjmu potravy sa pohybuje od 4 do 6-krát. Dávky sú mierne.
 8. Ľahké občerstvenie povolené.
 9. Večera najneskôr 3 hodiny pred spaním.

Konečný výsledok závisí od štádia a formy, v ktorej sa ochorenie vyskytuje, závažnosti klinických foriem a metód konzervatívnej liečby. Účinok sa hodnotí na základe vymiznutia patologických symptómov, normalizácie telesnej hmotnosti.

Čo robiť, ak je ťažké dýchať s osteochondrózou, nájdete tu.

Prostriedky varenia a pitia

Pri diétnej terapii je povolená variabilita metód kuchynského spracovania výrobkov. Výnimkou je iba vyprážanie oleja a hlbokého tuku. Tradičným spôsobom varenia bude varenie alebo naparovanie. Zrejmou nevýhodou tepelného spracovania je skutočnosť, že zelenina a ovocie strácajú chuť a sú menej chrumkavé.

Poradenstvo! Aby sa maximalizovala nutričná hodnota výrobkov, je potrebné ich variť pod uzatvoreným vekom s minimálnym množstvom vody.

Potraviny pripravené na grile alebo v rúre sa v tele ľahko absorbujú. Pod vplyvom horúceho vzduchu a vysokých teplôt získavajú výrobky vysokú chutnosť a na riadoch sa vytvára kôra. Prostredie medzi varením a vyprážaním je dusené. Počas varenia sa môže použiť malé množstvo tuku v kombinácii s vodou..

Racionálny pitný režim vytvára priaznivé podmienky pre život tela, zaisťuje udržiavanie stabilnej rovnováhy voda-soľ. Naopak nedostatok tekutín vedie k vysušeniu a kalcifikácii vláknitej chrupavky, strate pevnosti a pružnosti, po ktorej nasleduje deštrukcia kĺbovej chrupavky..

Denná miera voľnej tekutiny je určená vekom pacienta, klimatickými faktormi, typom činnosti. Dospelí by mali vypiť najmenej 2 litre tekutiny. Pite lepšie vyčistenú vodu bez plynu. Dennú normu vody je možné doplniť bylinkovými čajmi, zeleninovými a ovocnými šťavami.

Poradenstvo! Odporúča sa zvýšiť normu pitia v horúcom počasí so zvýšeným obsahom bielkovín v potrave pre ľudí so závislosťou od nikotínu po fyzickej aktivite..

Povolené produkty

Strava pre osteochondrózu u žien / mužov by mala byť v súlade s normami pre príjem makronutrientov, minerálov, tukov, vitamínov a uhľohydrátov..

Na regeneráciu chrupavky je dôležité zabezpečiť, aby sa do tela dostali tieto produkty:

 • celozrnný chlieb;
 • prvé kurzy na nekoncentrovanom vývare;
 • odrody červeného mäsa a hydiny s nízkym obsahom tuku;
 • morské plody, ryby, konzervované potraviny, červený kaviár;
 • obilniny a obilniny (ryža, pohánka, ovsené vločky, jačmeň, proso), tvrdé cestoviny;
 • mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku: mlieko, syr, kefír, tvaroh, kyslá smotana;
 • Miešaná zelenina v surovej forme a po tepelnom spracovaní;
 • ovocie, bobule, orechy a sušené ovocie.

Z nápojov sa dáva prednosť minerálnej vode bez plynu, zelenému čaju, bylinkovým dekoráciám, šípkovým infúziám, ovocným nápojom, ovocným nápojom, čerstvým a stlačeným ovocným a zeleninovým šťavám..

Dôležité! Z sladkých potravín v malých dávkach je povolená marmeláda, džem, med, ovsené vločky, džem.

Progresiou degeneratívnych zmien v chrupavke je možné spomaliť konzumáciou uhľohydrátov - glukozamínu a chondroitínu..

Sú to prírodné chondroprotektory, ktoré majú simulačný účinok na syntézu chrupavkového tkaniva, čím urýchľujú regeneráciu.

Užitočné pre použitie bude: aspik, aspik, bohatý rybí vývar, želé, želé.

Tekvica a sezamové semená, mandle, sójové bôby, banány, tuniak, brokolica, orechy a šípky majú pozitívny vplyv na metabolizmus vápnika a fosforu. Hlavnými zdrojmi fosforu sú brokolica, ustrice, kukurica, vaječný žĺtok, otruby, syry, červené a biele fazule.

Osobitná pozornosť pri osteochondróze by sa mala venovať zelenine a ovocím s vysokým obsahom vitamínu C: citrusové plody, čierne ríbezle, kivi, jahody, jahody, rakytník, jablká, egreše, maliny, melóny, ananás, záhradné byliny, sladká paprika, ružičkový kel, tekvica, baklažán.

Vitamín B je možné získať z mäsových výrobkov, vajec, húb, obilnín, ražného chleba.

Nežiaduce produkty

V strave pacientov s osteochondrózou je potrebné úplne alebo čiastočne vylúčiť stráviteľné uhľohydráty, vysoko kalorické jedlá, živočíšne tuky a potraviny stimulujúce chuť do jedla..

Čo jesť:

 • konzervovaná a pikantná zelenina, reďkovky, reďkovky, cibuľa, cesnak, chren;
 • korenie, horčica, majonéza, kečup;
 • mastné mäsové výrobky: masť, slanina, bravčové mäso;
 • fajčenie, tuniak obyčajný, marináda;
 • koncentrované bujóny;
 • živočíšne tuky a tuky na varenie.

Je vhodné opustiť alkohol, silný čaj, energiu, perlivú vodu, sladkosti. Nekompatibilná bude káva a osteochondróza.

Charakteristiky stravy u pacientov s cervikálnou alebo bedrovou osteochondrózou

Správna organizovaná strava pre osteochondrózu pomáha obnoviť povrch kĺbu, respektíve zvyšuje jeho funkčnú aktivitu, spomaľuje progresiu degeneratívnych zmien. Na zabezpečenie uvedených funkcií potrebuje telo potravinové výrobky určitého zloženia a kvality..

Pri organizácii výživy počas degeneratívnych procesov chrupavky, bielkovín, vitamínov A, B, C a D majú veľký význam minerály ako vápnik, horčík, fosfor, železo, jód..

Správna strava je dôležitá. Nemôžete dovoliť dlhé prestávky, musíte jesť v malých porciách každé 2 až 2,5 hodiny. Kalorickú hodnotu potravín rozdeľte nasledovne: raňajky - 30%, obed - 35%, večera - 25%, občerstvenie - 15%.

Ako základ pre diétnu terapiu sa najčastejšie používa tabuľka č. 15. Diéta nevyžaduje špeciálnu lekársku výživu, obsahuje optimálny obsah kalórií, je povolený rad jedál s rôznym tepelným ošetrením.

Výživou bude obmedzenie soli na 5 až 7 g za deň.

Poradenstvo! Nesmiete používať koncentrované vývary, žiaruvzdorné tuky, párky, údené mäso, mastné mäso a hydinu, vyprážané ryby, zeleninu s vysokým obsahom vlákniny.

Ryžová strava na osteochondrózu je populárna. Strava je považovaná za efektívny spôsob očistenia tela od toxínov a toxínov, normalizovať hmotnosť, zlepšiť metabolizmus.

Na raňajky po dobu 45 dní človek vždy varí ryžu špeciálnym spôsobom. Vo zvyšku jedla zaviedli rôzne zdravé potraviny.

Ako jesť s exacerbáciou

Špecialista bude požiadaný, aby vyložil stravu a priniesol zmenu potravín, ktoré nesúvisia so zdravou výživou: údené a slané jedlá, mastné mäsové výrobky, cukrovinky, koreniny, alkohol, kofeínové nápoje, zelenina a ovocie s drsnou pokožkou..

V období úľavy od relapsu sa predpisujú multivitamíny so zameraním na výrobky s vysokým obsahom vápnika, draslíka, horčíka, fosforu, železa a ďalších užitočných stopových prvkov..

Po dosiahnutí pozitívnej dynamiky prechádzajú na fyziologicky zdravú stravu s výnimkou zakázaných potravín.

Tu sa nachádza nebezpečenstvo zámeny pri cervikálnej osteochondróze..

Je strava bez obsahu solí účinná?

Okamžik výskytu degeneratívnych zmien v stavcoch sa nazýva preťaženie segmentu stavcov. Preto je nesprávne predpokladať, že vylúčenie soli v ponuke inhibuje progresiu osteochondrózy. Zníženie množstva spotrebovaného chloridu sodného môže byť užitočné, ak má osoba ďalšie kíl.

Soľ má schopnosť zadržiavať tekutinu v tele, spomaľovať metabolizmus, čo vytvára predpoklady pre výskyt opuchov, hypertenzie a obezity. Obnovuje rovnováhu elektrolytov, normalizuje hmotnosť a podľa toho znižuje zaťaženie chrbtice pomáha obmedzovať soľ v potrave.

Účinok chudnutia bude zrejmý už v počiatočnej fáze. Na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice sa odporúča diéta bez solí, ktorá sa podáva krátko po dobu až dvoch týždňov..

V budúcnosti by denná norma produktu nemala prekročiť 5 - 8 g. Medzi kontraindikácie patrí obdobie tehotenstva, niektoré ochorenia srdca a krvných ciev, znaky konkrétneho pacienta..

Poradenstvo! Soľ môže byť nahradená spirulinou, sušenou riasou alebo chlorellou, ktoré sa predávajú v lekárňach bez lekárskeho predpisu..

Tipy na výživu

Neexistuje žiadna ideálna strava, ale existujú všeobecné odporúčania pre zdravú výživu pri osteochondróze:

 1. Kontrola kvality a porcií konzumovaných potravín, počítanie kalórií, sledovanie hmotnosti.
 2. Obmedzte príjem energie z nasýtených mastných kyselín. Vyberte si nízkotučné jedlá.
 3. Zahrňte do svojej stravy viac čerstvej zeleniny, ovocia, orechov, celých zŕn a ďalších zdrojov energie..
 4. Nepoužívajte viac ako 8 g stolovej soli denne, nahraďte jodizovaným.
 5. Odpad z jednoduchých uhľohydrátov (rafinované výrobky, výrobky z bielej múky, sladké sódy). Povolené je až 40 g za deň.
 6. Vezmite vitamínové komplexy.
 7. Ráno si dajte raňajky. Cez deň jesť v malých porciách najmenej 4-5 krát. Ľahké zdravé občerstvenie povolené.
 8. Zvýšte režim pitia na 1,5 - 2 litre denne alebo viac.
 9. Zmeňte postup pečenia, varenia alebo dusenia.
 10. Posledné jedlo o 18:00 alebo 3 hodiny pred spaním.
 11. Pripravte si diétne menu na týždeň s osteochondrózou chrbtice.

Aby ste nepoškodili zdravie a správne usporiadali stravu, konzultujte s lekárom diétu.

záver

Okrem tradičnej konzervatívnej terapie, diétna korekcia spomaľuje progresiu osteochondrózy a je dôležitá v arzenáli preventívnych opatrení..

Nedostatočná výživa, rovnako ako hladová strava, môže zhoršiť celkový stav pacienta. Preto je potrebné počas celého obdobia liečby usilovať o úplnú fyziologickú výživu, berúc do úvahy funkčnosť kĺbov a vek pacienta.

Diéta na osteochondrózu chrbtice

Strava na spinálnu osteochondrózu je súčasťou komplexnej liečby, bez ktorej nie je možné dosiahnuť uzdravenie. Výživa pre osteochondrózu chrbtice nevyžaduje prísne obmedzenia, ak nie je prítomná nadváha. Zdravie každého pacienta priamo závisí od toho, čo sa zje. Preto musíte jesť iba zdravé potraviny.

Zásady stravovania

Je racionálne organizovať frakčnú výživu pozostávajúcu z 5 až 6 jedál nízkokalorického jedla. Zavádzajte dostatočné množstvo rastlinnej vlákniny, bielkovín, komplexných uhľohydrátov a „správnych“ tukov.

Energetická hodnota stravy sa líši v závislosti od individuálnych charakteristík tela, rastu, pohlavia, veku a typu činnosti pacienta. Priemerne je 2300-2500 kalórií pre ženy a 3000-3200 kalórií pre mužov. V prípade nadmernej telesnej hmotnosti je príjem kalórií znížený.

Zdravé jedlá

Správna výživa pre osteochondrózu pomáha normalizovať proces trávenia a poskytuje mäkkým tkanivám stavcov potrebné látky. U pacientov s osteochondrózou je potrebné zorganizovať stravu obohatenú o:

 • Vápnik, ktorý je bohatý na mliečne výrobky, vajcia, orechy a semená, hnedý chlieb a repu. Minerál sa tiež vyskytuje v termínoch, sezamových semenách, brokolici a bylinách (petržlen, kôprová bazalka);
 • Horčík. Jeho normou môžu byť banány, avokádo, morský kel, uhorky, ovsené vločky, proso, sušené marhule a strukoviny. Orechy sú bohaté na horčík (arašidy, lieskové orechy, mandle, kešu);
 • Fosfor. Nachádza sa v dostatočných množstvách v bielej kapuste a brokolici, tvarohu a tvrdých syroch, rybách a morských plodoch, figách, rande a zeleri;
 • Vitamín A - mrkva, broskyne, marhule, zemiaky, zelený hrášok a paradajky;
 • Vitamín B - mlieko, morské plody, červené mäso, brokolica;
 • Vitamín C - divoká ruža, citrusové plody, čierne ríbezle, kyslá kapusta, petržlen, paprika, rakytník a kalina;
 • Vitamín D - 82% maslo, vajcia, tvrdé syry, fazuľa, hovädzia pečeň a morské ryby.

Zakázané výrobky

Jednou z príčin choroby a prekážkou rýchleho uzdravenia je nadváha. Každý kilogram navyše má negatívny vplyv na chrbticu a medzistavcové platničky, deformuje a ničí tkanivo chrupavky. Tento problém sa vyskytuje najmä u žien. Preto je potrebné upraviť stravu proti osteochondróze tak, aby neobsahovala vysoko kalorické a prospešné výrobky pre telo..

S rozvojom choroby je tiež prísne zakázané jesť:

 • Rýchle jedlá a ľahké jedlá;
 • Príliš slané a korenené jedlo;
 • Sýtené nápoje a alkohol;

Musíte tiež vedieť, že na prvý pohľad nemôžete zneužívať úplne neškodné výrobky:

 • Maslové pečivo a sladkosti;
 • Párky a údené mäso;
 • Hovädzie a bravčové tuky, slanina;
 • Koncentrované bujóny.

Zoznam nežiaducich potravín obsahuje aj silný čaj a kávu. Kofeín obsiahnutý v nápojoch narúša vstrebávanie živín potrebných na osteochondrózu a z tela vylučuje vápnik a zinok. Preto je lepšie nahradiť kávu čakankou a piť slabý čaj.

Z tela odstraňujeme soli

S rozvojom cervikálnej osteochondrózy lekári dôrazne odporúčajú, aby pacienti vylúčili soľ z ponuky. Mnohí to pripisujú uloženým hrotom na chrbtici, pravdepodobne kvôli nadmernej spotrebe chloridu sodného. V skutočnosti môže osteochondróza zvýšiť tlak a viesť k cerebrovaskulárnym príhodám s neobmedzeným použitím soli.

Výživa pre cervikálnu osteochondrózu by mala pacientovi poskytnúť všetky potrebné vitamíny a minerály. Základom stravy by mali byť komplexné sacharidy a kompletné bielkoviny. Stojí za to nechať miesto 10% tuku, hlavne rastlinného pôvodu.

Strava pre osteochondrózu krčka maternice venuje veľkú pozornosť pitnému režimu. Je potrebné vypiť najmenej 2,5 - 3 litre čistej stojatej vody denne. Zároveň sa tekutina v jedlách (polievky, borše, kompoty) nezapočítava.

Výživa pri osteochondróze hrudnej chrbtice a bedrovej oblasti sa nelíši od diétnej terapie hrudnej osteochondrózy.

Ako jesť

Ak je diagnostikovaná osteochondróza, výživa nemá prísne limity. S najväčšou pravdepodobnosťou sa dá nazvať nie lekárske jedlo, ale ponuka základov správnej výživy, ktorú je možné donekonečna dodržiavať. Požadovaného účinku sa však dosiahne s prísnym vylúčením zakázaných výrobkov. Približná denná strava počas 3 dní je nasledovná.

1 deň

 • Raňajky: parná omeleta, šálka slabého čaju;
 • Obed: pečené jablko s tvarohom a medom;
 • Obed: rezancová polievka, parná morka s zeleninovým šalátom;
 • Občerstvenie: sezónne bobule alebo ovocie;
 • Večera: pečená ryba so zeleninou, pohár kefíru.

2 dni

 • Raňajky: tvaroh s orechmi a nesladený jogurt;
 • Obed: želé mäso alebo šošovicové pyré;
 • Obed: chudý boršč, kotlety s pohánkou;
 • Občerstvenie: zeleninový guláš, divá ružová želé;
 • Večera: morské plody a zeleninový šalát, pohár fermentovaného pečeného mlieka;

3 dni

 • Raňajky: ovsené vločky v mlieku s hrozienkami a sušeným ovocím;
 • Obed: ovocný želé alebo dezert z vtáčieho mlieka;
 • Obed: polievka s mäsovými guľkami, kuracie rezanky s pšeničnou kašou;
 • Občerstvenie: strúhaná mrkva alebo zelené jablko;
 • Večera: pečeňový koláč s čerstvou petržlenovou vňaťou, pohár jogurtu..

Strava pre osteochondrózu bedrovej chrbtice je rovnaká, okrem toho, že môže mať mierne nižší denný obsah kalórií. Oblasť sakrálnej chrbtice na zmiernenie stresu si vyžaduje chudnutie.

Denná strava by mala byť vždy súčasťou čerstvej zeleniny a ovocia. Zoznam obsahuje jablká, hrušky, mrkvy, uhorky, paradajky, papriku, petržlenové korene, zeler a ostatné sezónne výrobky. Ovocie a zelenina obsahujúce vitamín C by sa mali jesť každý deň, pretože sa v tele nehromadí..

Populárne techniky výživy

Výživa na osteochondrózu by nemala byť krátkodobá. Vyvážená strava vysokej kvality je súčasťou komplexnej liečby zameranej na odstránenie ochorenia a minimalizuje riziko osteochondrózy v budúcnosti. Okrem správnej výživy existujú aj špeciálne diéty, ktoré sú u osteochondrózy obľúbené.

Strava bez obsahu solí

Všetky typy chloridu sodného prispievajú k strate tekutín. Dystrofia a deformácia interchondrálnych tkanív spôsobená dehydratáciou vedie k rozvoju osteochondrózy. Preto je vhodné, ak potrava na osteochondrózu krčnej chrbtice a iných častí chrbta obsahuje minimálne množstvo soli. Tento produkt by ste nemali úplne opustiť. Soľ je súčasťou niektorých životne dôležitých procesov v tele..

Súbežne s obmedzením solí sa musí vylúčiť nadmerný príjem cukru. Jeho vynikajúcou náhradou bude med a sušené ovocie..

 • Odporúčame prečítať si: cvičenia na osteochondrózu

Ryžová strava

Ďalším spôsobom, ako zmierniť prejavy osteochondrózy, sú raňajky ryže. Každé ráno po dobu 6 týždňov začnite sliznicou z ryžovej kaše bez pridávania oleja alebo korenia. Po raňajkách jesť a nepiť nič po dobu 4-5 hodín, potom obvyklá strava zo zoznamu povolených jedál ide podľa plánu.

Režim na prípravu ryže odstraňuje prebytočnú vodu z tela, ktorá sa hromadí v stavcoch, znižuje obsah soli v chrupavke a znižuje množstvo toxínov, ktoré spôsobujú patologické procesy..

Zdravý životný štýl s osteochondrózou je tou správnou cestou zameranou na rýchle uzdravenie. Musia sa odstrániť obmedzenia mobility charakteristické pre obdobie choroby. Pacient sa musí naučiť klamať, sedieť, stáť a prijať bremeno. Správna výživa, ako sú prechádzky alebo gymnastika so skoliózou, je súčasťou zdravého životného štýlu. Ak sa bezvadne drží choroby, musí „dať zálohu“.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Ako liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice?

Ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice?

Pásový pás pre osteochondrózu

Exacerbácia osteochondrózy krčka, hrudníka a bedier

Diéta na osteochondrózu

Diéta na osteochondrózu - chronický dystrofický proces, ktorý primárne ovplyvňuje medzistavcové platničky a potom kostný väzový aparát chrbtice, je dôležitou súčasťou komplexnej liečby. Korekcia výživy nemôže vylúčiť vzniknuté degeneratívne zmeny v štruktúre chrbtice, ale môže spomaliť ich ďalší vývoj. Základom správnej stravy pre osteochondrózu je poskytnúť telu všetky potrebné živiny, vitamíny a stopové prvky, ktoré zlepšujú trofizmus a syntézu chrupavky..

Základné princípy terapeutickej výživy

Komplex dystrofických porúch kĺbovej chrupavky nazývaný osteochondróza sa najčastejšie vyvíja na diskoch umiestnených medzi stavcami. Tento proces ovplyvňuje všetky časti chrbtice: krčné, hrudné a bedrové. Porážka každého z nich vedie k výskytu bolesti a určitých neurologických príznakov.

Hlavnou príčinou choroby je zhoršenie trofizmu chrupavky. Pretože vaskulárne lôžko na medzistavcových platničkách u dospelých chýba, je ich výživa rozptýlená. Tento proces sa zhoršuje nedostatočnou a nevyváženou stravou..

Neexistuje žiadna strava určená špeciálne na liečbu osteochondrózy a jej neurologických prejavov. Ale pre túto chorobu sa používajú základné základné princípy terapeutickej výživy. Preto by strava na osteochondrózu krčnej chrbtice mala:

 • byť fyziologicky úplný;
 • dodržiavať zásady správnej výživy;
 • obsahujú vitamíny a minerály v požadovanom množstve;
 • pokryť denné náklady na energiu;
 • zahŕňajú potraviny bohaté na chondroprotektory.

Biologicky aktívne látky nazývané chondroitín sulfát a glukozamín sa nazývajú prírodné chondroprotektory, ktoré spomaľujú degeneratívne zmeny v chrupavke a pomáhajú obnoviť chrupavky a kostné tkanivá pohybového aparátu..

Základné stravovacie požiadavky

Základné požiadavky na výživu z potravy možno charakterizovať takto.

Odhadovaná denná sadzba

2200 - 2700 kcal za deň

Ukazovatele sa líšia v závislosti od veku: po 50 rokoch postupne klesajú. U žien sa zvyšuje s nosením a kŕmením dieťaťa: po 4. mesiaci tehotenstva sa k vekovej norme pridá 300 kcal, počas dojčenia - ďalších 650 kcal.

Mnohonásobnosť príjmu potravy

Raňajky by mali predstavovať 30% denného množstva jedla, obed - 40 - 45%, popoludňajší čaj - 10%, večera - 15 - 20%

Pri obezite sa môže zvýšiť počet jedál a jednorazový objem sa môže znížiť. Častá frakčná výživa je indikovaná pri sprievodných ochoreniach tráviaceho traktu.

Pomer bielkovín, tukov a uhľohydrátov

1: 1: 4 pre ľudí stredného veku

Pre mužov a ženy v mladom veku zaoberajúci sa duševnou prácou - 1: 1,1: 4,5; vykonávajúce ťažkú ​​fyzickú prácu - 1: 1,3: 5.

Množstvo bielkovín, tukov a uhľohydrátov

V strave pracujúcich

človek: proteín 100 g, tuk 80 - 100 g, uhľohydráty 400 - 500 g

Pomer nadváhy a obezity sa líši: normálny obsah bielkovín v rozmedzí 80 - 100 g je kombinovaný s menším obsahom tuku - 50 g, uhľohydráty - 250 - 300 g.

Bielkoviny: zviera 60%, zelenina 40%

Koncept „vyváženej výživy“ je neoddeliteľnou súčasťou širšieho pojmu „dobrá výživa“. Existuje veľa základných živín, je obvyklé hodnotiť rovnováhu, berúc do úvahy tie hlavné. Množstvo procesných tukov a cukru v obezite je minimalizované.

Tuky: živočíšny pôvod 50%, rastlinný 30%, technologický (margarín) nie viac ako 20%

Sacharidy: škrob 75%, cukor 20%, pektín 3%, vláknina 2%

Režim pitia

Optimálne množstvo tekutiny, ktorú pacient počas dňa vypije, by malo byť od jedného a pol do dvoch litrov. Tento objem pomáha predchádzať dehydratácii tkanív, čo vedie k vysušeniu a strate elasticity medzistavcových platničiek a následne k ich deštrukcii..

Je potrebné, aby správny podiel čistej vody predstavoval najmenej 70% všetkej spotrebovanej tekutiny. Toto je dôležitá podmienka pre normálne fungovanie tela ako celku. V prípade zhoršenej funkcie obličiek môže byť množstvo tekutej pitnej vody znížené na 1 liter denne, aby sa zabránilo stagnácii.

Príjem soli

Princíp diverzity a rovnováhy je základným kameňom výživy pri cervikálnej osteochondróze, preto neexistujú žiadne prísne obmedzenia. Platí to aj pre množstvo soli spotrebované pacientom. Nedá sa úplne vylúčiť zo stravy, pretože to nepriaznivo ovplyvní metabolické procesy v tele.

Vzhľadom na to, že veľa výrobkov obsahuje soľ vo svojom zložení, jej denný príjem by nemal prekročiť 5 gramov. Toto obmedzenie je potrebné dodržať, pretože nadbytok sodíka zadržiava vodu, prispieva k rozvoju opuchov, zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a vedie k nedostatku draslíka. Ak sa odporúča soľ pridávať do hotových jedál.

Vybrané produkty

V ponuke pacientov s osteochondózou by mali byť užitočné a ľahko stráviteľné jedlá z rastlín a zvierat bohaté na bielkoviny, komplexné uhľohydráty, vlákninu..

Brokolica, karfiol, repa, paradajky, uhorky, cuketa, tekvica, mrkva, melón

Petržlen, zeler, šalát

Fazuľa, Biele a Červené fazuľa, Červená šošovica, Hrách

Marhule, jablká, hrušky, broskyne, slivky, avokádo, kivi, banány, pomaranče, mandarínky

Melón, jahody, ríbezle, hrozno, rakytník

Mlieko a mliečne výrobky

Prírodný jogurt, fermentované pečené mlieko, jogurt, kefír, tvaroh, syr bez konzervačných látok

Králik, hovädzie a teľacie mäso

Ryby a morské plody

Sleď obyčajný, pstruh, losos, tuniak, halibut, sardinky, krevety, chobotnice

Ryža, ovsené vločky, pohánka, kukurica, proso, perlička, jačmeň

Biely chlieb, raž, bagely, sušenie

Orechy a sušené ovocie

Slnečnicové semienka, tekvica, vlašské orechy, hrozienka, sezamové semienka, dáta

Maslo, ghí, slnečnica, oliva, ľanové semeno

Výber prvých jedál je dostatočne široký: boršč, kapustnica, nakladaná polievka a iné polievky. Výrobky pre druhé kurzy môžu byť pripravené akýmkoľvek spôsobom. Na ozdobu použite vyššie uvedené obilniny a cestoviny z tvrdej múky. Šaláty z čerstvej zeleniny a bylín ochutené rastlinnými olejmi s prídavkom mletého sezamu alebo ľanového semena sú veľmi užitočné.

Kyslé mliečne nápoje, ovocie, čerstvo vylisované ovocné a zeleninové šťavy, vývar z ruží, zelený čaj, minerálna nešumivá voda by sa mali konzumovať každý deň..

Povinná je prítomnosť v ponuke produktov obsahujúcich prírodné chondroprotektory: losos, pstruh, losos z lososa, losos, sójové bôby, avokádo. Želé, aspik, všetky ovocné želé, marmeláda, želé - to sú hlavné jedlá obsahujúce také látky.

Minerály a vitamíny

Na udržanie a regeneráciu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek je potrebný dostatočný príjem vitamínov, makro a mikroelementov spolu s jedlom.

S vysokým obsahom potravín

Tvrdé syry, syr feta, sezamové semienka, slnečnicové semená, mladé žihľavy, bazalka, zeler, kapusta, sušené marhule, arašidy, mandle

Semená sezamu, maku, otrúb, kakaa, sóje, fazule, hrachu, kešu, arašidov, mandlí, lieskových orechov, pšeničných krupíc, pohánky

Lieskové orechy, pistácie, mandle, arašidy, vlašské orechy, špenát, celozrnná múka, ražný chlieb, hnedá ryža, avokádo

Pšeničné otruby, spracované syry, droždie, sezamové a tekvicové semienka, borovicové oriešky, kešu, mandle, vajcia, hovädzia pečeň, losos

Mrkva, petržlen, špenát, tekvica, hrášok, kalina, hovädzia pečeň, melón, marhuľa, avokádo

Šípka, koriander, paprika, rakytník, čierne ríbezle, petržlen, ružičkový kel, brokolica, kivi, jahody, jahody, citrusové plody

Kapor, makrela, halibut, tuniak, sleď, pstruh, hovädzia pečeň, vajcia, maslo

Ovsené vločky, orechy, slnečnicové semienka, špenát, banány, strukoviny, vajcia, hovädzia pečeň

Slnečnica, kukuričný olej, mandle, lieskové orechy, arašidy, rakytník, sušené marhule, špenát, losos, makrela

Škodlivé výrobky

Pri liečbe osteochondrózy, najmä bedrovej chrbtice, je potrebné zbaviť sa nadváhy. Pri obezite dochádza k ďalšiemu zaťaženiu diskov medzi stavcami, okolité tkanivá, korene nervov sú stlačené a chrupavky sa opotrebujú. Z tohto dôvodu by ponuka mala obmedziť výrobky, ktoré podporujú priberanie na váhe, ako aj výrobky, ktoré narúšajú vstrebávanie vitamínov, makro a mikroelementov. Zoznam takýchto výrobkov obsahuje:

 • alkohol;
 • káva, silný čaj;
 • Sýtené nápoje;
 • korenené korenené korenie, marinády;
 • salámy;
 • majonézy;
 • sadlo, mastné mäso;
 • pečivo, koláče;
 • kyslá smotana, smotana s vysokým obsahom tukov;
 • uhorky, konzervované potraviny.

Použitie mono-diéty, ak sa dlhší čas používa iba jeden výrobok (ryža, pohánka, kefír), je nepraktické. Tento prístup okráda telo o cenné živiny a nie je prospešné..

Racionálna a vyvážená strava pre osteochondrózu nie je všeliekom, ale v komplexe rehabilitačných opatrení, spolu s fyzioterapiou, reflexológiou a fyzioterapiou, masážou, hydrokinezoterapiou, trakčnými metódami, bylinnými prostriedkami, môže výrazne zlepšiť funkčný stav pacientov..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Ak vaša pečeň prestane fungovať, do jedného dňa dôjde k smrti.

Pečeň je najťažší orgán v našom tele. Jej priemerná hmotnosť je 1,5 kg.

U 5% pacientov spôsobuje antidepresívum klomipramín orgazmus..

Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

Mnoho liekov sa pôvodne uvádzalo na trh ako drogy. Napríklad heroín sa pôvodne uvádzal na trh ako liek proti kašľu. Lekári odporúčali kokaín ako anestéziu a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti..

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

Okrem ľudí trpí prostatitídou iba jedno živé zviera na planéte Zem - psy. Naozaj naši najvernejší priatelia.

Vzdelaný človek je menej náchylný na ochorenia mozgu. Intelektuálna aktivita prispieva k tvorbe ďalšieho tkaniva na kompenzáciu choroby.

Najvyššia telesná teplota bola zaznamenaná v Willie Jones (USA), ktorý bol prijatý do nemocnice s teplotou 46,5 ° C..

Ľudský žalúdok robí dobrú prácu s cudzími predmetmi a bez lekárskeho zásahu. Je známe, že žalúdočná šťava rozpúšťa aj mince..

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

Podľa štúdií ženy, ktoré pijú niekoľko pohárov piva alebo vína týždenne, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.

Ľudské kosti sú štyrikrát silnejšie ako konkrétne.

Climax prináša do ženského života veľa zmien. Zánik reprodukčnej funkcie je sprevádzaný nepríjemnými symptómami, ktorých príčinou je pokles est.

Výživa pre osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice

Ako jesť s osteochondrózou - strava doma

Liečba akéhokoľvek ochorenia zahŕňa vyváženú stravu. Diéta na osteochondrózu môže spomaliť patologické zmeny medzistavcových platničiek a urýchliť proces hojenia. Jeho cieľom je poskytnúť telu vitamíny, minerály a zlepšiť výživu chrupavky.

Výživa pre osteochondrózu

Potrebujem diétu na osteochondrózu? Nutričná korekcia je potrebná na zlepšenie metabolických procesov, chudnutie, regeneráciu chrbtových tkanív. Musia sa použiť potraviny s vysokým obsahom prírodných chondroprotektorov.

Aká strava je potrebná na liečbu osteochondrózy? Výživa musí byť úplná. Ak má osoba normálnu telesnú hmotnosť, potom sa podľa Pevznera môže vychádzať z lekárskej stravy číslo 15. Obsahuje všetky potrebné minerály a zvýšené množstvo tukov a vitamínov rozpustných vo vode..

Nevyhnutným predpokladom výživy pri osteochondróze je príjem čistej vody v objeme 1,5 až 2 litre. K zabráneniu vyschnutia medzistavcových platničiek je potrebná tekutina..

Vitamíny na osteochondrózu (A, D, B, C, PP) zvyšujú vodivosť nervových impulzov a posilňujú imunitný systém. Správna výživa by mala obsahovať vápnik, draslík, mangán a fluorid, ktoré sú potrebné na posilnenie a obnovu kostí a chrupavky. Preto je potrebné do dennej stravy zahrnúť mliečne výrobky, syry a strukoviny. Vitamín D, ktorý sa nachádza vo vaječných žĺtkoch, morských plodoch a masle, prispieva k dobrej absorpcii vápnika..

Aká výživa je potrebná na osteochondrózu? Liečba choroby sa uskutočňuje pomocou chondroprotektorov, ktoré stimulujú syntézu chrupavky. Tablety doma môžete nahradiť jedlom. Chondroitín sa nachádza v červených rybách, šlachách a chrupavkách zvierat, kurčatách.

Zdravé jedlá

Správna výživa pomôže zlepšiť tráviaci proces, nasýtiť telo a obohatiť ho o potrebné stopové prvky a minerály.

Užitočné výrobky na osteochondrózu by mali obsahovať:

 • vápnik, ktorý sa nachádza v mlieku, tvarohu, syre, vajciach, sezamu, repe, hnedom chlebe;
 • horčíkové orechy, banány, avokádo, uhorky, sušené marhule, fazuľové cereálie;
 • fosfor - vo veľkom množstve nachádzajúce sa v kapuste, tvrdom syre, morských plodoch, zeleri, figách;
 • retinol - pomaranče, mrkva, paradajky, hrášok;
 • Skupina vitamínu B sa nachádza v morských plodoch, teľacom mäse, brokolici, mlieku;
 • Vitamín C sa nachádza v citrusových plodoch, šípkach, čiernom ríbezli, sladkej paprike, petržlenovej vani;
 • vitamín D obsahuje fazuľa, pečeň, ryby, syry, mlieko.

Pri zostavovaní ponuky si musíte pamätať na to, ktoré jedlo nemôžete jesť, a úplne ich z každodennej stravy vylúčiť.

Zakázané výrobky

Bariérou pre zotavenie je nadváhou. Diéta na osteochondrózu by mala byť zameraná na zníženie nadváhy, ktorá spôsobuje ďalší tlak na chrbticu..

Aké potraviny sa nedajú jesť s osteochondrózou:

 • Rýchle občerstvenia;
 • Potraviny pre pohodlie;
 • pečenie masla;
 • údené mäso;
 • salámy;
 • koncentrované mäsové bujóny;
 • bravčové mäso (hovädzie, bravčové);
 • margarín;
 • sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Používanie silného čierneho čaju a kávy je potrebné obmedziť. Obsiahnutý kofeín neumožňuje absorpciu potrebných látok. Alkohol s cervikálnou osteochondrózou ničí vitamíny a akumuluje tekutinu v tkanivách, čo zhoršuje stav pacienta. Je nežiaduce jesť reďkovky, repy, reďkovky, zeler a korenené zelené lístky. Pokúste sa vylúčiť z jedla uhorky a uhorky, ako aj obmedziť príjem chloridu sodného (stolová soľ) v dennom menu..

S osteochondózou musíte jesť želé jedlá, želé na báze želatíny, ovocné a obilné želé. Zelenina a ovocie, kyslé mliečne nápoje, obilniny a mäso chudých odrôd by mali byť prítomné v potrave.

Princípy stravovania a týždenné menu

Správna výživa zahŕňa použitie nízkokalorických potravín a jedál na varenie, ktoré obsahujú maximálne množstvo vitamínov. Hlavné princípy výživy pri osteochondróze:

 • pestrá strava;
 • kontrola veľkosti porcie;
 • spotreba veľkého množstva čistej vody;
 • naparovanie jedla;
 • časté stravovanie až 6 krát denne;
 • posledné jedlo by malo byť 3 hodiny pred spaním.

Na poznámku. Mozog prijíma signály žalúdka po 15 minútach. Musíte jesť pomaly, opatrne žuť jedlo a nechať stôl so slabým hladom.

Približná strava pre osteochondrózu chrbtice vám umožňuje vytvoriť menu na týždeň:

 1. Raňajky - zelený čaj, cereálie (ryža, ovsená múka) v mlieku alebo 150 gramov tvarohu so sušeným ovocím.
 2. Druhé raňajky - akékoľvek ovocie alebo pohár mlieka.
 3. Obed - zeleninové, mäsové alebo rybie polievky a boršč, drobivé cereálie (pohánka, ryža, perličkový jačmeň) alebo cestoviny tvrdých odrôd, zelené šaláty z čerstvej zeleniny s prídavkom olivového oleja (chuť môžete vylepšiť citrónovou šťavou), parné kotlety a hydinové kotlety a teľacie mäso, kompóty, džúsy, ovocné nápoje.
 4. Občerstvenie - bylinný čaj, kastról z tvarohu, syr, pečeň alebo pohár mliečnych výrobkov.
 5. Večera - varená a dusená zelenina (zemiaky, cuketa, baklažán, paradajky, kapusta), želé alebo pečené ryby, morské plody, repné šaláty, mrkva, čaj, kompót alebo džús.

Na poznámku. Ak chcete ľahko zaspať a ráno cítiť nával sily a energie, môžete v noci vypiť šálku nízkotučného ryazhenky alebo kefíru v noci..

Strava zlepšuje funkciu čriev, posilňuje imunitný systém a podporuje regeneráciu tkanív. Po 2 týždňoch pociťuje pacient pozitívny účinok správnej výživy. Pri exacerbácii osteochondrózy vylučuje strava použitie strukovín a výrobkov z múky. Všetky jedlá sú dusené s minimálnym pridaním soli..

Ryžová strava

Existuje niekoľko špeciálnych diét, ktoré môžu znížiť obsah soli a odstrániť prebytočnú vodu. Ryža vstupujúca do tela pôsobí ako prírodný sorbent. Absorbuje prebytočnú vlhkosť, toxíny a odpad. Ryžová strava na osteochondrózu môže zlepšiť stav, zvýšiť účinnosť a znížiť hmotnosť.

 1. Nalejte 2 polievkové lyžice ryže do pollitrovej nádoby
 2. Nalejte prevarenú vodu na plecia.
 3. Nádobu prikryte gázou.
 4. Ráno vypustite vodu a ryžu varte 5-7 minút.
 5. Jedzte namiesto raňajok na lačný žalúdok.
 6. Nepite ani nejedzte 4 hodiny.

Dôležité. Strava je kontraindikovaná pri chronických ochoreniach obličiek a pretrvávajúcej zápche. Používa sa ako doplnková metóda pri komplexnej liečbe osteochondrózy..

Funkcie napájania

Strava na osteochondrózu krčnej chrbtice by mala pacientovi poskytnúť všetky potrebné vitamíny a minerály. Denná výživa pre ženy nesmie prekročiť 2000 kcal, pre mužov - 2700 kcal. Potraviny by mali obsahovať bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v dostatočnom množstve u hydiny, rýb, hovädzieho mäsa, obilnín, mliečnych výrobkov.

S exacerbáciou osteochondrózy pomôže strava bez obsahu solí. Účinok bude zrejmý už v počiatočnej fáze. Sušená kelp, spirulina alebo chlorella (morské riasy) pomôžu nahradiť sodík. Kurz by nemal prekročiť 2 týždne. Kontraindikácie sú tehotenstvo, ochorenia srdca a krvných ciev.

Výživa pre osteochondrózu bedrovej chrbtice by mala obsahovať viac vápnika. Aby ste to dosiahli, musíte používať mliečne výrobky dvakrát denne a do ponuky pridať strukoviny. Tvaroh je užitočný v lumbosakrálnej oblasti. 100 gramov tohto zdravého výrobku obsahuje 150 mg vápnika..

Krmivo na osteochondrózu hrudnej chrbtice by malo obsahovať dostatočné množstvo vitamínu B a D. Pomôžu zlepšiť vodivosť nervových impulzov do mozgu a posilniť steny krvných ciev..

Diéta na osteochondrózu je základom správneho liečenia. Správna výživa zvyšuje účinnosť liekovej terapie, znižuje vedľajšie účinky účinkov liekov, posilňuje imunitný systém, pomáha vstrebávaniu základných vitamínov a minerálov.

Výživa pre osteochondrózu bedrovej kosti

Pre všetky degeneratívne-dystrofické patológie muskuloskeletálneho systému musíte jesť vyvážene. Zvlášť dôležitá je strava s osteochondrózou bedrovej oblasti. Mal by byť rozmanitý, s nízkym obsahom kalórií a obohatený o vitamíny, mikro a makro prvky. Správna výživa pre osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice zabraňuje progresii ochorenia. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa nestala jednorazovou udalosťou, ale životným štýlom.

Diéta ciele

Diéta na osteochondrózu sa musí dodržiavať, aby:

 • udržujte svoju váhu normálnu, pretože ďalšie kusy spôsobujú ďalšie zaťaženie chrbtice a patológia bude rýchlo postupovať;
 • nasýtiť telo minerálmi, vitamínmi a inými užitočnými látkami, napríklad mukopolysacharidmi;
 • na zabránenie dehydratácie, pretože nedostatok tekutiny spôsobuje, že medzistavcové platničky vysychajú, strácajú pevnosť, praskajú a kolabujú;
 • na prevenciu progresie dystrofických porúch v pohybovom aparáte.

Je potrebné si uvedomiť, že strava pre osteochondrózu nenahrádza iné metódy liečby a prevencie tejto patológie. Mal by sa používať iba v spojení s inými činnosťami a je určený na zvýšenie účinku liekov, fyzioterapie, cvičebnej terapie..

Pravidlá výživy pri osteochondróze

Pri zostavovaní ponuky pre pacientov s osteochondrózou by sa malo brať do úvahy toto:

 1. Denná výhrevnosť by mala zodpovedať nákladom na energiu. Ak zistíte nadváhu, mali by ste mať nízkokalorické jedlá.
 2. Mnoho jedál sa vyberá osobne. Nie je potrebné jesť frakčné jedlo, v prípade obezity akéhokoľvek stupňa by večera mala byť najneskôr 3 hodiny pred spaním. Interval medzi jedlami by mal trvať maximálne 4 hodiny, aby nedošlo k pocitu hladu.
 3. Výrobky by mali byť obohatené o vitamíny, mikro a makro prvky..
 4. V potrave musia byť obsiahnuté hlavné živiny: bielkoviny, tuky a uhľohydráty. V tomto prípade je potrebné obmedziť príjem rýchlych cukrov, živočíšnych tukov a syntetických olejov.
 5. Musí sa prehltnúť dostatočné množstvo tekutiny.

Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel sa nemôžete úplne zbaviť osteochondrózy, ale môžete zabrániť progresii choroby..

Základné výrobky

Strava na osteochondrózu by mala obsahovať surovú zeleninu a ovocie. Majú veľa pomalých cukrov, ktoré dodajú telu energiu na celý deň. V nich sa nachádzajú aj rýchle uhľohydráty, ktoré sú dôležité pre duševnú činnosť. Majú veľa vitamínov, minerálov, rastlinných olejov a bielkovín.

Rastlinné jedlo sa môže konzumovať čerstvé aj po tepelnom spracovaní. U osôb trpiacich osteochondrózou musí byť v potrave prítomné dostatočné množstvo bielkovín, z ktorých sú zložené všetky orgány a systémy. A nemali by to byť iba zvieratá, ale aj rastlinné bielkoviny.

Do stravy je potrebné zaviesť:

 • chudé mäso;
 • ryby
 • vajíčka
 • mliečne výrobky;
 • orechy
 • slnečnicové semienka;
 • kukurica;
 • baklažán;
 • strukoviny a plodiny.

Tuky musia byť súčasťou dennej stravy. Jedinou vecou je zníženie príjmu nasýtených živočíšnych tukov a transmastných kyselín, napríklad margarínu.

Strava musí obsahovať výrobky obsahujúce polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pri konštrukcii plazmatických membrán, syntéze mnohých hormónov a absorpcii vitamínov rozpustných v tukoch. Preto by strava na osteochondrózu mala obsahovať mastné ryby a rastlinné tuky.

V zime, keď nie je taká rozmanitosť čerstvých rastlinných produktov, môžete po dohode s lekárom zobrať komplexy vitamín-minerál v lekárni, aby ste predišli nedostatku vitamínu.

Je dôležité, aby výživa pre degeneratívne patológie chrbtice bola obohatená o vitamíny a minerály, konkrétne vápnik, draslík, horčík, fosfor, zinok, selén, železo, vitamíny B, kyselina askorbová, retinol, tokoferol, kalciferoly. Všetky z nich sú obsiahnuté vo vyššie uvedených produktoch..

S osteochondrózou bedrovej oblasti musíte sledovať hmotnosť, takže strava by mala mať nízky obsah kalórií. Malo by mať dostatok vlákniny. Je lepšie používať chlieb s otrubami.

Pri osteochondróze je dehydratácia tela neprijateľná. V závislosti od ročného obdobia, hmotnosti a povolania pacienta musíte vypiť 1,5 až 2 litre tekutiny denne. Tento objem nezahŕňa tekutinu, ktorá je súčasťou riadu.

Zakázané výrobky

Pri osteochondróze stojí za to znížiť množstvo soli. Chlorid sodný zadržuje tekutinu v tele, čo vedie k zvýšenému zaťaženiu chrbtice.

Je potrebné znížiť množstvo cukroviniek v potrave. Rovnako ako soľ znižujú rýchlosť krvného obehu, zhoršujú metabolizmus v tele vrátane pohybového aparátu a prispievajú k rozvoju patológií v ňom..

Osteochondróza je nevyhnutná z kávy a sladkých nápojov. Zvyšujú vylúhovanie vápnika, horčíka, draslíka a ďalších minerálov z tela..

Mýty o strave pre osteochondrózu

Mnohí sa domnievajú, že strava na osteochondrózu by sa mala obohatiť vápnikom. Dôvodom je skutočnosť, že ľudia, ktorí nie sú ďaleko od medicíny, si často zamieňajú rôzne choroby: osteoporózu a osteochondrózu. Pri osteoporóze sa pozoruje vylúhovanie vápnika z tela, výsledkom je bolesť kostí a zvyšuje sa pravdepodobnosť narušenia ich integrity. Pri osteochondróze je však chrupavka, ktorá spája stavce, zničená. A to nemá nič spoločné s koncentráciou vápnika v tele. Pacienti staršej vekovej skupiny často trpia oboma patológiami súčasne, a preto výrobky obsahujúce vápnik môžu pacientovi pomôcť cítiť sa lepšie..

Z tepelného spracovania je výhodné uprednostňovať varenie, pečenie, dusenie, varenie na rukávoch, dvojitý kotol, tlakový a pomalý sporák.

Ďalšou bežnou mylnou predstavou je, že ponuka by mala byť obohatená o fosfor. Mnoho moderných hotových výrobkov obsahuje konzervačné látky, arómy, látky na zvýšenie chuti, čo sú soli kyseliny fosforečnej. Preto aj veľké množstvo tohto prvku vstupuje do tela, čo vyvoláva uvoľňovanie hormónu prištítnych teliesok, ktoré odstraňuje prebytok minerálu v moči. Zároveň však hormón zvyšuje hladinu vápnika v krvi, ktorá sa vymýva z kostného tkaniva, čo môže zase spôsobiť osteoporózu..

Existuje tiež názor, že pri osteochondróze by sa mala strava obohatiť o chondroprotektory. Ich účinnosť pri dystrofických procesoch v chrbtici sa však nepreukázala. Preto je nepravdepodobné, že by všetky výrobky obsahujúce želatínu zmiernili stav pacienta..

Často môžete počuť, že pri osteochondróze je potrebné znížiť množstvo bielkovinového jedla, pretože z tohto dôvodu sa v chrbtici ukladajú soli. V skutočnosti tomu tak nie je. Pri osteochondróze sa neuvoľňujú žiadne soli, ale nedostatok proteínov môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie.

Odporúčame vám pozrieť si tematické video.

Dodržiavanie diéty na osteochondrózu nebude možné úplne vyliečiť, ale pomôže spomaliť jej postup. Hlavnou vecou je neustále sa držať špeciálnej výživy.

Liečebná strava pre osteochondrózu hrudnej, krčnej a bedrovej chrbtice: 10 základných princípov!

Také bežné ochorenie, ako je osteochondróza, má degeneratívny charakter a môže postihovať niekoľko častí chrbtice súčasne. Preto by liečba mala byť komplexná.
Dôležitou súčasťou je správna výživa. Zameriava sa na normalizáciu hmotnosti, zníženie nepríjemných symptómov a urýchlenie regenerácie..

Výživa pri ochoreniach hrudnej, krčnej a lumbosakrálnej chrbtice

Správna strava vám umožní spomaliť vývoj choroby a nasýtiť telo látkami potrebnými na úplný boj a zachovanie zdravia vo všeobecnosti. Výživa by sa mala zameriavať na normalizáciu metabolizmu. V prípade nadváhy je dôležité sa s ňou vyrovnať, pretože to spôsobuje ďalšie zaťaženie chrbtice a situáciu ešte viac zhoršuje..

10 základných princípov zostavovania stravy pre osteochondrózu bedrovej, krčnej a hrudnej chrbtice je nasledovných:

 1. Vypite veľa tekutín.
 2. Cez deň musíte urobiť tri hlavné jedlá a pár občerstvení medzi nimi.
 3. V strave by malo byť dostatok bielkovín. Nachádzajú sa v chudom mäse a rybách, mliečnych výrobkoch, vajciach.
 4. Obilniny, zrná a otruby pomáhajú vyrovnať nedostatok vlákniny a minerálov v tele. Je dobré začať deň s ovsenou kašou.
 5. Použitie vyprážaného mäsa je potrebné obmedziť. Strava je založená na varených, dusených, pečených a parených pokrmoch.
 6. Menu by malo byť dosť rozmanité. Malo by obsahovať výrobky všetkých skupín: ryby a mäso, ovocie, zeleninu, obilniny, obilniny, mliečne výrobky, vajcia.
 7. Je dôležité obmedziť rýchle občerstvenie a iné nezdravé potraviny, ktoré vyvolávajú priberanie na váhe a obsahujú veľa umelých zložiek..
 8. Soľ v strave je potrebné obmedziť. Jeho nadmerné množstvo sa ukladá na stavce a ochorenie zhoršuje. Nezúčastňujte sa ani na korení a cukroch..
 9. Existujú produkty zamerané na obnovu stavcov - prírodné chondroprotektory. Ide predovšetkým o výrobky na báze chrupavky a želé. Odporúča sa pravidelne pridávať do jedla želé jedlá.
 10. Mliečne výrobky sú obzvlášť užitočné pri osteochondróze kvôli prítomnosti vápnika v nich. Tento stopový prvok pomáha obnoviť a posilniť štruktúru chrbtice..

Funkcie pre mužov a ženy

Všeobecné zásady výživy pri osteochondróze sú relevantné pre mužov aj pre ženy, existuje však niekoľko rozdielov, ktoré je potrebné zohľadniť.

Ženy musia kontrolovať hmotnosť. Ak existuje nadbytok, potrebujete diétu zameranú na chudnutie.
Kalorická norma je 1700 - 2 000 kcal, podliehajúca normálnej telesnej hmotnosti.

U mužov je metabolizmus rýchlejší ako u žien. Je to kvôli väčšej svalovej hmoty. Je dôležité, aby svaly v blízkosti chrbtice dostávali dostatok výživy. Človek musí spotrebovať asi 2500 - 2800 kcal za deň.

Zdravé jedlá

Správna výživa pre osteochondrózu prispieva k normalizácii trávenia a dodáva stavovým tkanivám potrebné látky..

Jedálny lístok je potrebné obohatiť o nasledujúce látky:

 • Vápnik. Obsahujú mliečne výrobky, vajcia, čierny chlieb, orechy a semená, repa. Jeho zdroje sú tiež dáta, brokolica, sezamové semienka, zelenina..
 • Horčík. Banány, morské riasy, avokádo, ovsené vločky, proso, strukoviny, sušené marhule, orechy doplnené o tento mikroelement.
 • Fosfor. Hlavnými zdrojmi nerastov sú ryby a morské plody. Vyskytuje sa tiež v tvarohu, tvrdých syroch, brokolici, bielej kapuste, dáta, figy, zeler.
 • Vitamín A. Obsahuje marhule, mrkvu, broskyne, paradajky, zemiaky, zelený hrášok..
 • Vitamín C. Prítomný v citrusových plodoch, šípkách, ríbezli, kyslom kapusta, petržlenu, rakytníku, kaline, paprike.
 • Vitamín D. Zdrojmi sú vajcia, tvrdé syry, mastné maslo, morské ryby, hovädzia pečeň, fazuľa.

Zakázané jedlo

Jedným z dôvodov, ktorý vyvoláva rozvoj osteochondrózy, je nadváha. Každý kilogram navyše negatívne ovplyvňuje medzistavcové platničky a chrbticu ako celok, vyvoláva deformáciu a deštrukciu chrupavky.

Preto pri zostavovaní jedálneho lístka je dôležité z neho vylúčiť vysoko kalorické potraviny, ktoré neprinášajú telu žiadny úžitok, ale vyvolávajú súbor nadmernej telesnej hmotnosti..

Vylúčené zo stravy:

 • rýchle občerstvenie a ľahké jedlá;
 • slané, korenené a mastné jedlá;
 • vyprážané jedlá;
 • sladkosti a pečivo;
 • údené mäso, párky;
 • masť, bravčové mäso a hovädzí tuk;
 • koncentrované bujóny;
 • Sýtené nápoje, alkohol.

Tiež sa neodporúča piť kávu a silný čaj. Kofeín, ktorý je obsiahnutý v týchto nápojoch, zabraňuje asimilácii výživných látok potrebných pre organizmus a z neho preplachuje zinok a vápnik. Preto je namiesto kávy lepšie používať čakanku a slabnúť čaj.

Ryžová strava

Ryža má schopnosť čistiť toxíny a odstraňovať prebytočnú vodu z tela. Znižuje obsah solí v chrupavke a znižuje množstvo toxínov, ktoré vyvolávajú patologické procesy..

Podstatou stravy je jesť raňajky z ryže. Každé ráno po dobu šiestich týždňov by ste mali jesť kašovitú ryžu bez oleja a korenia. Pripravuje sa takto:

 1. Nalejte 2 lyžice ryže do 1,5 l nádoby.
 2. Nalejte ju prevarenou vodou na plecia a prikryte gázou.
 3. Nechajte cez noc, ráno vypusťte vodu a ryžu varte 5-7 minút.

Ryžová strava je kontraindikovaná v prípade neustálej zápchy a chronických problémov s obličkami. Používa sa ako doplnková liečba osteochondrózy..

Užitočné video

Ponúkame vám možnosť pozrieť si populárne video o cervikálnej osteochondróze:

Pomohli tieto informácie? Povedzte ostatným o nás, možno aj oni potrebujú pomoc.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).
Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..
-Vyhľadávanie denníkov-Predplatné e-mailom-štatistikaAko odstrániť kýlu pod očami bez chirurgického zákrokuNedeľa 25. marca 2018, 11:25 hod. + V ponukovom liste
Ako odstrániť kýlu pod očami bez chirurgického zákrokuTmavé kruhy a tašky pod očami kazia vzhľad a náladu, pôsobia bolestivo, ale ich odstránenie nie je také jednoduché.