loader

Hlavná

Liečba

Najlepšie strava vhodná pre pacientov s osteochondrózou krčnej chrbtice

Jedným z najčastejších ochorení v našej modernej dobe, lekári považujú osteochondrózu. Predovšetkým je diagnostikovaná u ľudí, ktorých motorická aktivita je znížená kvôli sedavej práci a sedavému životnému štýlu.

Podľa štatistík sa podobné ochorenie chrupavky a kostného tkaniva vyskytuje u ľudí, ktorí ešte nie sú štyridsať rokov..

Lekári veria, že hlavnou príčinou osteochondrózy krčka maternice je sedavý spôsob života. V dnešnej dobe veľa povolaní zahŕňa nízku mobilitu, milióny administratívnych pracovníkov sedia osem až desať hodín, pochovávajú sa vo svojich monitoroch, zatiaľ čo zahrievanie v tejto práci sa nepredpokladá.

V dôsledku toho dochádza k metabolickým poruchám u ľudí, začnú sa ukladať soli v krvných cievach a lymfatických kanáloch a soli sa objavujú aj v chrupavke a kostiach krčnej chrbtice, ako aj v iných častiach miechy..

To všetko vedie k výrazným nepríjemným pocitom a charakteristickým symptómom, ktoré psychosomatici zhoršujú. Lekári vyvinuli pomerne účinnú liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice a jej dôležitá časť má správnu výživu..

Základné pravidlá stravovania

Ak dodržiavate požiadavky nariadenia Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie, potom pacienti s chorobami chrbtice musia používať hlavnú stravu, a ak je prítomná obezita, predpisujú sa nízkokalorické jedlá..

Základnou stravou pre cervikálnu osteochondrózu je kompletná strava, v ktorej je najoptimálnejšie množstvo bielkovín a tukových buniek, ale sacharidová zložka je výrazne znížená. Aj v tejto diéte je znížené percento chloridu sodného.

Potrebujete tiež tuky vrátane rastlinných tukov, ich množstvo by malo byť najmenej osemdesiat gramov a uhľohydráty - asi tristo tridsať gramov. Približná potreba takého pacienta by nemala byť viac ako dva a pol tisíc kilokalórií.

Frakčná výživa

Veľký počet odborníkov na výživu sa domnieva, že pacienti s týmto typom osteochondrózy so zvýšenou telesnou hmotnosťou by mali používať frakčnú diétu. Frekvencia výživy by mala byť najmenej päť až šesťkrát denne.

Takýto počet jedál je optimálny pre dodržiavanie pravidiel tejto stravy. Ak má pacient normálnu telesnú hmotnosť, počet jedál by sa mal rozdeliť na štyri až päťkrát denne.

Ak dodržiavate správnu diétu, keď máte osteochondrózu, potom takéto frakčné stravovanie znižuje nadmerné zaťaženie gastrointestinálneho traktu, zatiaľ čo zvyšuje stráviteľnosť všetkých látok potrebných pre organizmus. Okrem toho je v prípade obezity výborným preventívnym opatrením proti nadmernému požitiu a hromadeniu tukov..

Posledné jedlo by malo byť ľahké, malo by obsahovať ľahké jedlá a malo by sa robiť nie viac ako tri hodiny pred spaním.

Režim pitia

Medzi ľuďmi chodí jeden veľmi zaujímavý stereotyp, ktorý hovorí, že k osteochondróze dochádza, pretože disky miechy začínajú vysychať v dôsledku miernej absorpcie vlhkosti v tele..

Táto hypotéza je iba čiastočne nepravdivá. Osteochondróza krčnej chrbtice sa skutočne vyskytuje v dôsledku nedostatku vlhkosti v medzistavcových platničkách, ale to nie je spôsobené miernym pitím, ale preto, že množstvo krvi a lymfy, ktoré sú potrebné pre jej disky, nevstúpi do chrbtice..

Preto hojný príjem tekutín nebude mať vplyv na stav pacienta s osteochondrózou krčnej chrbtice. Mnoho ľudí však veľa nepije. Na odstránenie tohto nedostatku liečby je potrebné do pitnej stravy pridať:

 • veľké množstvo šťavy alebo ovocného nápoja;
 • rôzne prírodné nápoje a kompóty;
 • obyčajná čistá voda, ktorá prospeje vášmu telu a pozitívne ovplyvňuje vašu pohodu.

To všetko zabraňuje dehydratácii chrupavky v chrbtici a zastavuje jej ničenie..

Funkcie pre ženy a mužov

Dodržiavanie správnej výživy v prítomnosti osteochondrózy u žien sa trochu líši od stravy poskytovanej mužskou populáciou..

Napríklad, ak je tehotná žena chorá na osteochondrózu, potom musí zvýšiť príjem potravín bohatých na vápnik..

V neskorších štádiách tehotenstva je skutočne zvýšená záťaž chrbtice vrátane krčka a bedrovej kosti..

V prípade osteochondrózy u mužov strava zahŕňa zvýšené používanie vysokokvalitných a ľahko stráviteľných bielkovín. Výrobky obsahujúce tento proteín by mali byť hojné u mužov.

Vo všeobecnosti sa strava pre ženy a mužov v zásade s výnimkou vyššie opísaných stravovacích prvkov zásadne nelíši.

Preparáty pre křupavku

Je nevyhnutné, aby ste v potravinách, ktoré užívate, zabezpečili dostupnosť chondroprotektívnych látok. Majú veľmi užitočnú funkciu pre stavce, pretože chránia medzistavcové platničky pred vymazaním a opotrebením..

Chondroprotektory tiež aktívne pomáhajú syntetizovať chrupavku. Vo výrobkoch obsahujúcich želatínu je veľa chondroprotektorov, ako je napríklad aspik, ryba so želé omáčkou alebo želé rôznych druhov..

Povolené produkty

Zoznam výrobkov povolených na osteochondrózu zahŕňa jedlá obsahujúce rastlinné bielkoviny. Je to pšenica bez spracovania, fazuľa, obilniny, vlašské orechy - to všetko dodáva telu veľa bielkovín, ktoré sa ľahko trávia. Okrem toho musia byť v strave zahrnuté tieto potraviny:

 • Zelenina rôznych druhov, vrátane surovej, dusenej alebo dusenej. Je lepšie vylúčiť huby z vášho menu.
 • Musíte piť viac mliečnych výrobkov, pretože obsahujú vysoké množstvo vápnika a zdravé aminokyseliny. Avšak zo stravy je lepšie odstrániť syr alebo jogurt.
 • Najprv sa najlepšie hodia polievky bez mäsa, výnimku možno urobiť iba pre morčacie, hovädzie alebo nízkotučné mäso..

Zakázané výrobky

Čo by malo byť vylúčené zo stravy pacientov s osteochondrózou? Ženy aj muži sú vysoko nežiaduce konzumovať tieto výrobky:

 • Výrobky vrátane živočíšnych tukov.
 • Rôzne koncentráty a výťažky, napríklad mrazené mäsové vývary predávané v oddeleniach rýchleho občerstvenia.
 • Nemôžete jesť údené, solené, korenené a nakladané.
 • Obmedzte sa na sladkosti a zdržte sa sódy.
 • Nejedzte hrach a fazuľa, v dobách exacerbácie nebudú mať na chrbticu najlepší vplyv.

Exacerbačná výživa

Ak sa priebeh osteochondrózy u pacienta zhoršil, je potrebné okamžite prestať používať rôzne vývary, vylúčiť vajcia a mäso zo stravy, na chvíľu zabudnúť na mastné potraviny.

Je potrebné brať multivitamíny a jesť viac rybích výrobkov, kapusty, rôznych fazúľ a orechov, je žiaduci celozrnný chlieb. Pite viac mlieka a mliečnych výrobkov.

Vzorové menu pre pacientov s SHOX

Najlepšia voľba pre stravu vhodnú pre pacientov s cervikálnou osteochondrózou je nasledujúca:

 1. Na raňajky je najlepšie jesť nízkotučné tvarohové syry, mali by ste do nich pridať bobule alebo ovocie. Toto všetko môžete piť pomocou šípkového vývaru s medom. Po dvoch alebo troch hodinách si môžete dať desiatu s banánmi alebo jablkami, nezabudnite jesť sušené ovocie alebo rôzne orechy..
 2. Na obed je najlepšie jesť zeleninovú polievku, zeleninový guláš a čerstvý šalát, nezabudnite na celozrnné buchty. Keď to trvá tri až štyri hodiny, môžete jesť jogurt alebo kefír, hrýzť sušienky sušienkami.
 3. Na večeru je to vynikajúca možnosť vyskúšať rybie pokrmy alebo parnú morku, jesť ryžovú kaši alebo iné obilniny na ozdobu..

Ak dodržiavate takúto stravu, vaša osteochondróza vám umožní zabudnúť na seba na dlhú dobu a vyhnúť sa tak možným následkom choroby. Správna výživa a mierna fyzická aktivita - to je špecifická pomoc telu trpiacemu osteochondrózou.

Diéta na osteochondrózu

V súčasnosti sa špecialisti z celého sveta potýkajú s osteochondrózou, pretože výskyt tohto ochorenia sa každoročne zvyšuje. Podľa štatistík asi 78% svetovej populácie trpí touto chorobou chrbtice.

Osteochondróza často postihuje ľudí vo veku 18 - 35 rokov, pretože vývoj choroby sa vyskytuje hlavne v sociálne aktívnom veku. Je veľmi dôležité začať liečbu v skorých štádiách, pretože zanedbávané prípady môžu dokonca viesť k zdravotnému postihnutiu.

Základom liečby osteochondrózy je špeciálna strava, ktorej cieľom je obnoviť chrupavku a znížiť zaťaženie chrbtice..

Trochu o chorobe

Ľudská chrbtica sa skladá z 33 - 35 stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky. Tieto disky sú zodpovedné za elasticitu a pohyblivosť chrbtice.

V dôsledku osteochondrózy v chrbtici sú narušené metabolické procesy a prísun krvi. V dôsledku toho medzistavcové platničky vysychajú a strácajú svoju pružnosť a pevnosť. Ťažké deformácie môžu spôsobiť, že sa celý chrbtový stĺpec ohne a úplne stratí svoju pohyblivosť..

Hlavnou príčinou choroby nie je štandardizovaná fyzická aktivita: niektorí vedú sedavý spôsob života a niektorí sa trénujú. To aj ďalšie nepriaznivo ovplyvňujú ľudskú chrbticu.

Zranenia a dedičné choroby (kyphosis, skolióza, kyphoscoliosis atď.), Obezita a metabolické problémy, infekčné procesy v tele, staroba, ploché nohy, sklopenie, zlá výživa môže byť tiež príčinou.

Výživa pre osteochondrózu

Osteochondróza, ako už bolo uvedené, sa vyvíja na pozadí nedostatočného príjmu živín. Preto by strava pre ľudí s týmto ochorením mala obsahovať mnoho užitočných látok, vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú zodpovedné za syntézu chrupavky.

Jednou z týchto látok sú mukopolysacharidy. Nachádzajú sa vo veľkých množstvách v aspických a aspických rybách. Tieto potraviny tiež obsahujú veľa proteínov (najmä kolagénu), ktoré pomáhajú udržiavať spojivové tkanivo v dobrom stave..

Dobrý vplyv na chrupavku a rôzne želé. Odporúča sa želé používať u ľudí, ktorých osteochondróza prešla na chronické ochorenie.

Režim pitia pri osteochondróze je tiež dôležitý, pretože nedostatočné použitie vyčistenej vody povedie k škodlivým deformáciám tkaniva chrupavky. Zmeny chrupavky môžu tiež byť dôsledkom zlej akumulácie tekutín v medzistavcových platničkách..

V súčasnosti existuje veľké množstvo druhov stravy pre osteochondrózu, ale všetky sú založené na princípe fragmentácie. To znamená, že človek trpiaci deformitou chrupavky musí jesť jedlo najmenej päťkrát denne, ale v malých porciách. Toto je jeden z hlavných aspektov klinickej výživy. Navyše, aby sa znížilo zaťaženie chrbtice, mala by sa eliminovať nadváha (ak je naozaj).

Užitočné výrobky na ochorenia chrbtice

Správnu výživovú ponuku pre osteochondrózu môže pripraviť iba špecialista. Menu by malo byť založené na bielkovinových a zeleninových potravinách. Neodporúča sa konzumovať veľké množstvá uhľovodíkov a tukov, preto sa odporúča minimalizovať ich množstvo, pretože môžu zhoršiť iba pohodu pacienta. Je vhodné jesť morské plody (krevety, raky, kraby), pretože obnovujú chrupavku a urýchľujú jej regeneráciu..

Užitočný materiálvlastnostiKde je obsiahnuté
bielkovinyBielkoviny sú štrukturálnym materiálom kože, svalov, chrupavky a kostí. V neprítomnosti je chrupavka rýchlo zničená, takže choroba postupujeHovädzie, kuracie prsia, kuracie stehná, ryby, orechy, baklažán, strukoviny, vaječné biele
vápnikPosilňuje štruktúru kostí a chrupaviekTvrdé syry, mliečne výrobky, šalát, mandle
Vitamín DZlepšuje vstrebávanie vápnika v teleMorské ryby, vajcia, maslo
magnéziumZachováva vápnik v kostiach a zabraňuje vylúhovaniuUhorky, avokádo, orechy, slnečnicové semienka
fosforUdržuje zdravé kosti a urýchľuje rast kostíRyby, hrach, biela kapusta, baňa, otruby
mangánPomáha obnoviť chrupavku a podieľa sa na procesoch rastu a tvorby nových buniekVaječný žĺtok, kuracie mäso, banány, strukoviny, cibuľa, orechy, tvaroh
Vitamín AStimuluje produkciu kolagénu, urýchľuje regeneráciu tkanívSurové vajcia, pečeň, tekvica, mrkva, ryba, melón

Pri osteochondróze je veľmi dôležité konzumovať čo najviac surového ovocia a zeleniny (vitamín C zohráva úlohu katalyzátora pri všetkých chemických reakciách vrátane syntézy kolagénu, vďaka čomu sa tkanivo chrupavky rýchlejšie obnovuje). Môžete tiež variť rôzne šaláty, ochutiť olivovým olejom.

Aké potraviny sú pri osteochondróze prísne zakázané

Pre osteochondrózu je veľmi dôležité znížiť príjem soli na minimum, pretože má škodlivý vplyv na chrbticu. Soľ tiež výrazne zhoršuje stav s cervikálnou osteochondrózou (spôsobuje zvýšenie tlaku).

Veľa ľahkých jedál a korenín sa nachádza v bežných potravinách. Pridávajú sa, aby sa zlepšila chuť produktu a spôsobila spotrebiteľovi tzv. „Závislosť“. Polotovary sú nasýtené trans-tukmi, ktoré sa nerozpúšťajú v žalúdku a dráždia jeho sliznicu..

Cukor pôsobí na medzistavcovú chrupavku rovnako zle ako soľ. Môže sa nahradiť medom, ale nezneužíva tento produkt, aby sa nezhoršil metabolizmus stavcov a medzistavcových tkanív..

Káva je jedným z hlavných provokátorov osteochondrózy. Má schopnosť spláchnuť vápnik z kostí, chrupavky, zubov a kĺbov, a preto sa nakoniec rozpadajú. Ak kávu nemožno z vašej stravy vylúčiť, mali by ste ju konzumovať čo najmenšie a doplniť zásoby vápnika pomocou špeciálnych minerálnych komplexov..

Ak osteochondróza ovplyvňuje dolnú časť chrbtice, musíte svoju hmotnosť starostlivo sledovať. Faktom je, že spodná časť chrbta je vystavená veľkému počtu zaťažení, takže ich nadváha sa iba zvyšuje.

Ryžová strava: užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Málokto vie, že ryžová strava je účinná nielen v boji proti nadváhe. Ryža má tiež čistiacu vlastnosť, vďaka ktorej sa soli vymývajú z chrupavkového tkaniva a vylučujú sa toxíny. Po tejto diéte sa telo stáva náchylnejším na iné lieky, pretože sa zvyšuje absorpcia prospešných stopových prvkov a vitamínov..

Pre účinné ošetrenie týmto činidlom je potrebné pochopiť mechanizmus jeho účinku: ryža je absorbent (kombinuje, zadržiava a odstraňuje toxické látky z tela), pretože neobsahuje lepok a minerálne látky.

Troska a toxíny sa hromadí v stenách krvných ciev, slizníc a buniek tela, čo narúša metabolizmus a spúšťa degeneratívne procesy. Vďaka ryži sa týmto procesom dá nielen zabrániť, ale aj zastaviť, pretože absorbuje prebytočnú vlhkosť a soli, ktoré sa v nej nahromadia, a potom ich z tela odstraňujú..

Okrem vyššie uvedených prospešných vlastností ryže má omnoho viac pozitívnych vlastností: lieči celé telo pacienta, čistí pokožku a zabraňuje kardiovaskulárnym chorobám, zlepšuje výkon a zlepšuje náladu. Za zmienku tiež stojí, že v dôsledku chudnutia sa znižuje zaťaženie chrbtice, čo je veľmi dôležité pri osteochondróze..

Ryžová strava na osteochondrózu

Ryža je produkt, ktorý môže dopĺňať akúkoľvek inú stravu, a nielen sa používa samostatne. Špecialisti v oblasti dietetiky poznamenali, že pri rôznych druhoch stravovania je pozorovaný pozitívny účinok na organizmus, takže terapeutickú výživu si môžete prispôsobiť sami. Najúčinnejšie druhy ryžovej stravy:

Pred začatím diéty je potrebné pripraviť: pripraviť a odobrať 6 pol litrových plechoviek. Do každej z nich nalejte 4 polievkové lyžice ryže a nalejte horúcu vodu. Nechajte cez noc. Ráno sa z prvej plechovky naleje voda a zostávajúca kaša sa prenesie na panvicu, pridá sa voda a 5 minút sa varí. Potom je ryža pripravená na konzumáciu. Nádoba číslo 1 sa opäť naplní ryžou a dá sa na koniec. Liečebná výživa trvá 42 dní.

Podstatou stravy je, že na raňajky by ste mali jesť také jedlo denne: varte 100 g. ryža, vypustite vodu a opláchnite obilie. Zalejeme ryžu vodou a privaríme. Opakujte postup 3 viackrát, potom pridajte med a maslo. Po jedle nemôžete jesť ďalšie 4 hodiny. Vo večerných hodinách sa odporúča vypiť pohár čerstvo uvareného vývaru z kužeľov..

Na prípravu jedla musíte vziať kilogram ryže a naplniť ho vodou. Ponechajte 5 dní veľkú nádobu, počas ktorej by sa voda mala vymeniť. Potom položte krúpy na papier a vysušte. Varte lyžicu ryže každé ráno a varte ju 20 minút. Vezmite liek na horúci žalúdok. Kurz trvá 60 - 90 dní.

kontraindikácie

Ryža je absolútne bezpečný a zdravý produkt na konzumáciu, ale jej dlhodobé používanie môže spôsobiť množstvo vedľajších účinkov, takže sa musíte oboznámiť s niektorými nuanciami a kontraindikáciami. Ryža je prísne zakázaná, ak:

 1. Chronické ochorenie obličiek.
 2. Infekčné choroby. Pri infekčných chorobách sa u človeka rozvíja dehydratácia a príjem ryže, ako už bolo uvedené, vylučuje vodu z tela, čo iba zhoršuje priebeh choroby..
 3. Zápcha. Ryža je známa ako produkt, ktorý môže spôsobiť zápchu..

Strava bez obsahu solí

Chlorid sodný vedie k strate tekutín a následnej dehydratácii. Výsledkom je, že medzichondrálne tkanivá sa zdeformujú a ničia. Preto zníženie množstva soli urýchli regeneráciu. Strava je užitočná pre každú osobu bez ohľadu na pohlavie a vek, pretože dokáže liečiť celé telo, ale najmä odborníci odporúčajú vyskúšať túto terapeutickú stravu pre ľudí s takýmito chorobami.

 1. Obezita alebo nadváha (pomáha znižovať hmotnosť a námahu na chrbtici).
 2. Časté opuchy (toto ochorenie sa objavuje v dôsledku stagnácie tekutín, ktorá vedie k soli).
 3. Zlyhanie obličiek a iné choroby tohto orgánu (pomáha znižovať stres).
 4. Vysoký krvný tlak.

Je dôležité si uvedomiť, že počas tejto diéty by sa malo znížiť množstvo použitej soli, ale aj výrobkov, ktoré majú vysoký obsah. Patria sem rôzne marinády alebo konzervy, párky (hlavne údené).

Povolené sú tieto potraviny:

 1. Štíhle odrody rýb;
 2. Nízkotučné mäso so zeleninou (s výnimkou zemiakov);
 3. Vývary z rýb a zeleniny, doplnené plátokom ražného chleba.

V miernom množstve by ste mali jesť vajcia, mlieko, ovocie a bobule, ale musíte jesť 5-6 krát denne.

Je dôležité si uvedomiť, že nedostatok soli je rovnako nebezpečný ako jeho prebytok. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že nedostatok sodíka vedie k prudkému narušeniu pohody, ťažkej dehydratácii, infarktu alebo mozgovej príhode.

Diéta trvá dva týždne. Potom by ste si mali zvoliť soľ s nízkym obsahom sodíka, to znamená more. Veľmi dobre sa dá použiť na varenie, navyše obsahuje veľa stopových prvkov potrebných pre normálne fungovanie tela.

Odborníci odporúčajú soliť riady nie vo varení, ale na konci. Z potravy by sa mali úplne vylúčiť aj polotovary, konzervované potraviny a solené ryby.

Na dosiahnutie maximálneho účinku diéty by ste mali túto záležitosť brať vážne a poradiť sa s lekárom.

Praktický lekár, rehabilitológ A. Volková.

Diéta na osteochondrózu

Zdravotnícke odborné články

Sme zvyknutí meniť stravu, najčastejšie, počas boja proti nadváhe alebo pri chorobách tráviaceho ústrojenstva. Málokto však vie, že pri liečbe osteochondrózy je potrebná strava. Diéta na osteochondrózu je predpísaná predovšetkým preto, aby nedošlo k zhoršeniu priebehu choroby.

Aká je strava pre osteochondrózu chrbtice?

Táto strava je pomerne jednoduchá a nevyžaduje veľké obmedzenia výživy. Jedinou požiadavkou je nedostatok nadváhy. Ak sú k dispozícii ďalšie libry, mali by sa prvé etapy stravovania zamerať na ich odstránenie a na zníženie normálnej hmotnosti..

Nadváha predstavuje veľkú záťaž chrbtice a osteochondróza sa v tomto stave iba zhoršuje. Aby ste sa zbavili takejto záťaže, mali by ste si urobiť nízkokalorickú diétu, kde bude dostatok bielkovinových potravín, rastlinných vlákien, ako aj komplexných uhľohydrátov (obilniny, obilniny). Malo by byť vylúčené z ponuky:

 • cukor, sladkosti;
 • pečivo, biely chlieb;
 • živočíšny tuk (hovädzí a bravčový tuk, masť, maslo, margarín, jedlý olej);
 • alkohol (silné a nízkoalkoholické nápoje, pivo);
 • perlivá voda, Coca-Cola, limonáda;
 • solené orechy, hranolky, občerstvenie;
 • mastné klobásy, údené mäso.

Jedzte viac ovocia a zeleniny, biele mäso a zeleninu. Užitočné fermentované mliečne výrobky.

Vypite dostatok vody, asi 2 litre denne. Čistá voda pomôže nielen rýchlo sa zbaviť ďalších libier, ale tiež očistí telo od toxických látok, odpadu a metabolických produktov, čo je dôležité pre osteochondrózu..

Diéta na cervikálnu osteochondrózu

Dôležitým bodom v strave pre cervikálnu osteochondrózu je obmedzenie soli a cukru v strave. Pri varení by mali byť všetky jedlá mierne osolené: najprv sa vám nemusí páčiť chuť nesoleného jedla, ale časom si na to zvyknete, akoby to tak vždy bolo. Cukor je jednoduchší - môže sa nahradiť medom (ak nie je alergia).

Silný čaj a káva patria medzi nežiaduce produkty. Faktom je, že kofeín neumožňuje vstrebávanie mnohých užitočných a potrebných látok v tele: draslík, vápnik, horčík a sodík, čo prispieva k rozvoju problémov s pohybovým aparátom. Aby sa tomu zabránilo, čaj by sa mal opiť slabo a namiesto kávy by sa mala vypiť čakanka alebo pridať mlieko alebo smotanu do slabej kávy..

Strava na cervikálnu osteochondrózu by mala pacientovi poskytnúť všetky potrebné výživné látky a cenné látky, najmä minerály (draslík, horčík) a vitamíny C, P, PP, B¹, B². Jedálny lístok obsahuje kompletný proteín (85 g za deň), tuky do 40 g (hlavne rastlinné), ako aj uhľohydráty (komplexné uhľohydráty až do 400 g / deň)..

Je potrebné jesť počas stravy 5-6 krát denne. Celkový denný príjem kalórií je 2500 kcal. Výrobky sa môžu variť, piecť, ale je lepšie použiť dvojitý kotol.

Diéta na osteochondrózu krčnej chrbtice

Snáď najdôležitejšou vecou, ​​ktorá musí byť prítomná v dennom menu krčka maternice a inej osteochondrózy, sú bielkoviny. Nachádzajú sa v značnom množstve v hovädzom, bravčovom, hydinovom, rybacom a mliečnom produkte, pohári, húbach a strukovinách. Uvedené výrobky by mali byť vo vašom dennom menu vo forme 2 - 3 porcií: zvyšok stravy by mal obsadzovať zelenina a ovocie. Takáto výživa s dôrazom na bielkoviny a rastlinné zložky sa môže bezpečne použiť pri prevencii osteochondrózy..

Už sme hovorili o výhodách vitamínov a stopových prvkov pri chorobách miechy. Ale mnohí môžu mať logickú otázku: prečo zmeniť obvyklú stravu, ak si môžete jednoducho vziať nejaký komplexný prípravok obsahujúci všetky vitamínové látky. Okrem toho farmaceutická sieť v súčasnosti predstavuje mnoho takýchto liekov a niektoré z nich sa dokonca odporúčajú presne na choroby pohybového ústrojenstva..

Toto sa určite dá urobiť. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že syntetické vitamíny sú v našom tele vnímané omnoho horšie ako prírodné, preto ich výhody nie sú dostatočné. Okrem toho, bez zmeny stravy a životného štýlu, naďalej zhoršujeme stav chrbtice: nadváha, slané potraviny, spracované potraviny, zhoršený metabolizmus. To znamená, že naša choroba zostáva a pri pilulkách sa ju snažíme trochu „osladiť“.

Zmenou stravy vylučujeme škodlivé návyky v strave, ktorá po mnoho rokov nepriaznivo ovplyvňovala naše orgány a podporné prístroje. Zastavujeme patologické procesy v chrbtici, postupne opravujeme zranenia a opravujeme tkanivá.

Tým, že obmedzí svoju stravu od nezdravých cukroviniek, muffinov a nadmernej soli, sa čoskoro bude človek cítiť oveľa lepšie, pretože zlepšenia prídu nielen v chrbtici, ale aj v tele ako celku..

Diéta na osteochondrózu bedrovej oblasti

Vápnik je považovaný za najvýznamnejší výživový prvok pri osteochondróze a dokonca aj pri niektorých ďalších ochoreniach chrbtice..

Aké potraviny tento prvok obsahujú a aké sú normy jeho použitia?

 • Detský vek - od 600 do 1000 mg.
 • Dospievanie - 1200 mg.
 • Dospelí vo veku 16 až 45 rokov - 1 000 - 1 200 mg.
 • Tehotné ženy a staršie osoby - od 1 400 do 2 000 mg.

A koľko vápnika môže byť obsiahnuté v potrave?

 • pohár mlieka alebo kefíru - 220 - 240 mg;
 • kúsok tvrdého syra (asi 10 g) - 103 mg;
 • kúsok syra feta (približne 10 g) - 50 mg;
 • skladujte jogurt (pol šálky) - 80 mg;
 • prírodný tvaroh (100 g) - 150 mg;
 • rybie výrobky (100 g) - 50 mg;
 • varené vajíčko (ks) - 55 mg;
 • varené fazule (100 g) - 120 mg;
 • ovsená kaša (100 g) - 65 mg;
 • orechy (100 g) - 260 mg.

Aby sa kompenzovala strata vápnika, je potrebné konzumovať najmenej dve dávky mliečnych výrobkov denne, vrátane strukovín v ponuke. Začnite ráno s ovsenou kašou alebo inými cereáliami (do nej môžete pridať orechy) alebo s vaječnými pokrmami. Občerstvenie na ovocie, tvaroh, orechy. Na obed môžete namiesto cestovín uvariť zeleninu (dusenú, dusenú alebo šťouchanú) a nezabudnite ani na šaláty..

Koniec dňa pohárom kefíru alebo fermentovaného pečeného mlieka.

Takéto jednoduché spôsoby zmeny výživy nie sú náročné, ale pomôžu zlepšiť metabolické procesy vo vašom tele a chrbtica sa bude cítiť ľahšie..

Áno, do ponuky pridajte prírodné potraviny na ochranu kĺbov: želé a aspické. Tieto potraviny obsahujú prírodný kolagén, ktorý je nevyhnutný pre našu chrupavku a šľachy. Nedostatok kolagénu vedie k strate elasticity tkaniva, vrátane chrupavky, v kĺboch ​​aj v chrbtici.

Ryžová strava na osteochondrózu

Jednou z najobľúbenejších diét na osteochondrózu je ryžová strava. Je to samozrejme dosť prísne, ale nie menej účinné. Podľa tých, ktorí už vyskúšali túto diétu, pomáha ryžová strava zbaviť telo prebytočných solí a dokonca odstraňuje ďalšie kíl, čo je dôležité aj pri osteochondóze..

Trvanie stravy s ryžou na osteochondrózu 42 dní.

Vezmite 6 prázdnych pohárov s objemom 0,5 l, očíslujte ich v poradí (môžete nalepiť nálepky) a vložte ich do pohárov s hmotnosťou 2 lyžice. l surová ryža. Potom pridajte vodu do všetkých pohárov a prikryte obrúskami.

Presne o deň neskôr nalejeme vodu z nádoby č. 1. Presuňte ryžu do panvy, zalejeme vriacou vodou a povaríme 5-8 minút. K ryži nepridávame nič! Varená ryža sa musí jesť. Po takýchto raňajkách nemôžete jesť jedlo ani vodu po dobu 4 hodín.

Potom naplňte nádobu č. 1 znova ryžou a vodou a vložte ju za nádobu č. 6. Nasledujúci deň vykonávame rovnaký postup s nádobou č. 2 a potom - podľa logickej schémy.

Ryžová strava na osteochondrózu môže ovplyvniť činnosť obličiek, preto sa spolu s používaním ryže odporúča piť čaj z listov brusníc..

Ak vám z nejakého dôvodu strava nevyhovuje, môžete ju kedykoľvek zastaviť..

Recepty na liečbu osteochondrózy

Pseudo-majonéza z fazule (vynikajúca náhrada za majonézu).

Potrebujeme: 1 jar fazule, 300 ml rafinovaného oleja, 1 lyžičku varenej horčice, pol lyžičky cukru, rovnaké množstvo soli, 2 polievkové lyžice. lyžice citrónovej šťavy.

Z pohára fazule vypustite vodu, rozdrvte fazuľa, pridajte olej, bite. Ďalej pridajte zvyšné ingrediencie a trochu viac porazte. Majonéza je pripravená.

Želé dezert "vtáčie mlieko"

Potrebujeme: kakaový prášok 2 lyžice. polievkové lyžice, granulovaný cukor 1 šálka, trochu vanilínu, dva vaječné žĺtky, 200 g džemu, 0,5 l kyslej smotany, 3 lyžice. lyžice želatíny, 3 šálky vody, šťava z polovice citróna.

Nalejte želatínu do studenej vody v troch samostatných pohárov s obsahom 1 polievková lyžica. lyžicu a počkajte, kým sa nezmení. Potom mierne zahriať.

Žĺtky porazte cukrom až po biele vrcholy. Pridáme do nich citrónovú šťavu, vanilín a premiešame. K hmote pridáme pohár kyslej smotany a prvé sklo želatíny, premiešame. Nalejte do formy a vložte do chladničky na tuhnutie.

Pripravujeme druhú vrstvu. Zmiešajte ďalšie pohár kyslej smotany s 2 lyžicami. l Sahara. Do kyslej smotany pridáme teplý džem, premiešame a pridáme druhý šálku želatíny. Zmiešajte znova.

Vytiahneme už ochladenú prvú vrstvu z chladničky a nalejeme na ňu druhú. Vložte znovu chladničku.

Do tretej vrstvy pridajte do zvyšnej kyslej smotany pol pohára cukru a kakaa. Premiešajte, pridajte tretí šálka želatíny, znova premiešajte a nalejte na predchádzajúce 2 vrstvy. Dali sme do chladničky, kým úplne neztuhne.

Potrebujeme: 220 - 240 g tvarohu, 40 g krupice, asi 100 ml vriacej vody, 2 vajcia, 70 g granulovaného cukru, 40 g roztopeného masla, rovnaké množstvo hrozienok, vanilkového cukru, lyžicu kyslej smotany a rafinovaného oleja, ako aj trochu dychu, trochu práškový cukor a soľ.

Nalejte krupicu vriacou vodou a nechajte ju pod vekom. Medzitým oddeľte žĺtky a rozšľahajte ich cukrom, až kým nie sú biele. Pridajte do tvarohu syr, žĺtok, vanilkový cukor, roztopené maslo, hrozienka a napučanú krupicu..

Biely porazte osobitne niekoľkými soľnými kryštálmi až po biele vrcholy. Opatrne pridajte do cesta. Ležíme na formách, namastíme olejom a posypeme strúhankou (je to možné v jednej veľkej forme). Namastite povrch kyslou smotanou (pre kôru).

Pečieme asi pol hodiny pri teplote 220 ° C. Po ochladení vyberte z formy, ak je to potrebné, posypte sladkým práškom.

Diéta menu pre osteochondrosis

Jedálny lístok pre osteochondrózu by nemal byť výživný, vyvážený a mal by mať obohatené zloženie vitamínov a minerálov. Odporúča sa jesť jedlo varené v dvojitom kotli, asi 6-krát denne av malých porciách.

Ktoré výrobky by mali byť zahrnuté v ponuke:

 • Mliečne výrobky (plnotučné mlieko a mliečne výrobky);
 • zeleninové jedlá, zelenina. Osobitný dôraz by sa mal klásť na kapustu, uhorky, reďkovky, zeler, repu;
 • ovocie a bobuľoviny vrátane želé a kompotov;
 • rastlinné oleje;
 • nízkotučné mäso;
 • želé jedlá, aspické;
 • tmavý chlieb, sušienky, muffiny;
 • vajíčka
 • orechy, semená, sezamové semienko;
 • obilniny;
 • morské plody (ryby, krevety, morské riasy, mušle);
 • neperlivá voda.

Približná diétna ponuka na osteochondrózu môže vyzerať takto:

 • Raňajky. Tvaroh, tvarohové palacinky alebo len tvaroh s kyslou smotanou a ovocím, šípkový čaj.
 • Desiatu. Niekoľko zrelých plodov alebo hrsť orechovej zmesi alebo pár sušeného ovocia.
 • Večera. Zeleninová polievka, fazuľa alebo hrach, kúsok mäsa z dvojitého kotla, zeleninový šalát, kompót.
 • Popoludňajšie občerstvenie. Šálka ​​jogurtu s košíčekom alebo sušienkami alebo ovocná zmes s jogurtovou náplňou.
 • Večera. Varené rybie filé s cereálnou oblohou alebo kuracie mäso s paradajkovým a uhorkovým šalátom, slabý čaj.

V noci by ste určite mali vypiť pohár jogurtu alebo fermentovaného pečeného mlieka.

Recenzie stravy pre osteochondrózu

Podľa mnohých recenzií na internete strava na osteochondrózu nevylučuje chorobu okamžite a na dlhú dobu, ale prinesie viditeľné zmeny v pohody a zdravotnom stave pacienta..

Osteochondróza sú dystrofické zmeny, ktoré sa tvoria po dlhú dobu, v priebehu niekoľkých desaťročí, takže nie je možné sa ich okamžite zbaviť. Samozrejme, ak správne kombinujete racionálnu výživu, fyzioterapiu, vodu a fyzioterapiu, udržiavate normálnu váhu a venujete väčšiu pozornosť vašej polohe tela a postaveniu, najmä pri námahe, potom sa váš stav zlepší, môžete povedať, pred očami.

V žiadnom prípade by sme samozrejme nemali zabudnúť na obmedzenia. Medzi zakázané potraviny patrí alkohol, soľ, korenie, živočíšny tuk, cukor a nakladané a údené potraviny..

Diéta na osteochondrózu je základom hlavnej liečby, pretože výživa môže nielen zvýšiť účinok liečby liekmi, ale môže tiež ovplyvniť zníženie vedľajších účinkov liekov..

Diéta na osteochondrózu

Diéta na osteochondrózu - chronický dystrofický proces, ktorý primárne ovplyvňuje medzistavcové platničky a potom kostný väzový aparát chrbtice, je dôležitou súčasťou komplexnej liečby. Korekcia výživy nemôže vylúčiť vzniknuté degeneratívne zmeny v štruktúre chrbtice, ale môže spomaliť ich ďalší vývoj. Základom správnej stravy pre osteochondrózu je poskytnúť telu všetky potrebné živiny, vitamíny a stopové prvky, ktoré zlepšujú trofizmus a syntézu chrupavky..

Základné princípy terapeutickej výživy

Komplex dystrofických porúch kĺbovej chrupavky nazývaný osteochondróza sa najčastejšie vyvíja na diskoch umiestnených medzi stavcami. Tento proces ovplyvňuje všetky časti chrbtice: krčné, hrudné a bedrové. Porážka každého z nich vedie k výskytu bolesti a určitých neurologických príznakov.

Hlavnou príčinou choroby je zhoršenie trofizmu chrupavky. Pretože vaskulárne lôžko na medzistavcových platničkách u dospelých chýba, je ich výživa rozptýlená. Tento proces sa zhoršuje nedostatočnou a nevyváženou stravou..

Neexistuje žiadna strava určená špeciálne na liečbu osteochondrózy a jej neurologických prejavov. Ale pre túto chorobu sa používajú základné základné princípy terapeutickej výživy. Preto by strava na osteochondrózu krčnej chrbtice mala:

 • byť fyziologicky úplný;
 • dodržiavať zásady správnej výživy;
 • obsahujú vitamíny a minerály v požadovanom množstve;
 • pokryť denné náklady na energiu;
 • zahŕňajú potraviny bohaté na chondroprotektory.

Biologicky aktívne látky nazývané chondroitín sulfát a glukozamín sa nazývajú prírodné chondroprotektory, ktoré spomaľujú degeneratívne zmeny v chrupavke a pomáhajú obnoviť chrupavky a kostné tkanivá pohybového aparátu..

Základné stravovacie požiadavky

Základné požiadavky na výživu z potravy možno charakterizovať takto.

Odhadovaná denná sadzba

2200 - 2700 kcal za deň

Ukazovatele sa líšia v závislosti od veku: po 50 rokoch postupne klesajú. U žien sa zvyšuje s nosením a kŕmením dieťaťa: po 4. mesiaci tehotenstva sa k vekovej norme pridá 300 kcal, počas dojčenia - ďalších 650 kcal.

Mnohonásobnosť príjmu potravy

Raňajky by mali predstavovať 30% denného množstva jedla, obed - 40 - 45%, popoludňajší čaj - 10%, večera - 15 - 20%

Pri obezite sa môže zvýšiť počet jedál a jednorazový objem sa môže znížiť. Častá frakčná výživa je indikovaná pri sprievodných ochoreniach tráviaceho traktu.

Pomer bielkovín, tukov a uhľohydrátov

1: 1: 4 pre ľudí stredného veku

Pre mužov a ženy v mladom veku zaoberajúci sa duševnou prácou - 1: 1,1: 4,5; vykonávajúce ťažkú ​​fyzickú prácu - 1: 1,3: 5.

Množstvo bielkovín, tukov a uhľohydrátov

V strave pracujúcich

človek: proteín 100 g, tuk 80 - 100 g, uhľohydráty 400 - 500 g

Pomer nadváhy a obezity sa líši: normálny obsah bielkovín v rozmedzí 80 - 100 g je kombinovaný s menším obsahom tuku - 50 g, uhľohydráty - 250 - 300 g.

Bielkoviny: zviera 60%, zelenina 40%

Koncept „vyváženej výživy“ je neoddeliteľnou súčasťou širšieho pojmu „dobrá výživa“. Existuje veľa základných živín, je obvyklé hodnotiť rovnováhu, berúc do úvahy tie hlavné. Množstvo procesných tukov a cukru v obezite je minimalizované.

Tuky: živočíšny pôvod 50%, rastlinný 30%, technologický (margarín) nie viac ako 20%

Sacharidy: škrob 75%, cukor 20%, pektín 3%, vláknina 2%

Režim pitia

Optimálne množstvo tekutiny, ktorú pacient počas dňa vypije, by malo byť od jedného a pol do dvoch litrov. Tento objem pomáha predchádzať dehydratácii tkanív, čo vedie k vysušeniu a strate elasticity medzistavcových platničiek a následne k ich deštrukcii..

Je potrebné, aby správny podiel čistej vody predstavoval najmenej 70% všetkej spotrebovanej tekutiny. Toto je dôležitá podmienka pre normálne fungovanie tela ako celku. V prípade zhoršenej funkcie obličiek môže byť množstvo tekutej pitnej vody znížené na 1 liter denne, aby sa zabránilo stagnácii.

Príjem soli

Princíp diverzity a rovnováhy je základným kameňom výživy pri cervikálnej osteochondróze, preto neexistujú žiadne prísne obmedzenia. Platí to aj pre množstvo soli spotrebované pacientom. Nedá sa úplne vylúčiť zo stravy, pretože to nepriaznivo ovplyvní metabolické procesy v tele.

Vzhľadom na to, že veľa výrobkov obsahuje soľ vo svojom zložení, jej denný príjem by nemal prekročiť 5 gramov. Toto obmedzenie je potrebné dodržať, pretože nadbytok sodíka zadržiava vodu, prispieva k rozvoju opuchov, zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a vedie k nedostatku draslíka. Ak sa odporúča soľ pridávať do hotových jedál.

Vybrané produkty

V ponuke pacientov s osteochondózou by mali byť užitočné a ľahko stráviteľné jedlá z rastlín a zvierat bohaté na bielkoviny, komplexné uhľohydráty, vlákninu..

Brokolica, karfiol, repa, paradajky, uhorky, cuketa, tekvica, mrkva, melón

Petržlen, zeler, šalát

Fazuľa, Biele a Červené fazuľa, Červená šošovica, Hrách

Marhule, jablká, hrušky, broskyne, slivky, avokádo, kivi, banány, pomaranče, mandarínky

Melón, jahody, ríbezle, hrozno, rakytník

Mlieko a mliečne výrobky

Prírodný jogurt, fermentované pečené mlieko, jogurt, kefír, tvaroh, syr bez konzervačných látok

Králik, hovädzie a teľacie mäso

Ryby a morské plody

Sleď obyčajný, pstruh, losos, tuniak, halibut, sardinky, krevety, chobotnice

Ryža, ovsené vločky, pohánka, kukurica, proso, perlička, jačmeň

Biely chlieb, raž, bagely, sušenie

Orechy a sušené ovocie

Slnečnicové semienka, tekvica, vlašské orechy, hrozienka, sezamové semienka, dáta

Maslo, ghí, slnečnica, oliva, ľanové semeno

Výber prvých jedál je dostatočne široký: boršč, kapustnica, nakladaná polievka a iné polievky. Výrobky pre druhé kurzy môžu byť pripravené akýmkoľvek spôsobom. Na ozdobu použite vyššie uvedené obilniny a cestoviny z tvrdej múky. Šaláty z čerstvej zeleniny a bylín ochutené rastlinnými olejmi s prídavkom mletého sezamu alebo ľanového semena sú veľmi užitočné.

Kyslé mliečne nápoje, ovocie, čerstvo vylisované ovocné a zeleninové šťavy, vývar z ruží, zelený čaj, minerálna nešumivá voda by sa mali konzumovať každý deň..

Povinná je prítomnosť v ponuke produktov obsahujúcich prírodné chondroprotektory: losos, pstruh, losos z lososa, losos, sójové bôby, avokádo. Želé, aspik, všetky ovocné želé, marmeláda, želé - to sú hlavné jedlá obsahujúce také látky.

Minerály a vitamíny

Na udržanie a regeneráciu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek je potrebný dostatočný príjem vitamínov, makro a mikroelementov spolu s jedlom.

S vysokým obsahom potravín

Tvrdé syry, syr feta, sezamové semienka, slnečnicové semená, mladé žihľavy, bazalka, zeler, kapusta, sušené marhule, arašidy, mandle

Semená sezamu, maku, otrúb, kakaa, sóje, fazule, hrachu, kešu, arašidov, mandlí, lieskových orechov, pšeničných krupíc, pohánky

Lieskové orechy, pistácie, mandle, arašidy, vlašské orechy, špenát, celozrnná múka, ražný chlieb, hnedá ryža, avokádo

Pšeničné otruby, spracované syry, droždie, sezamové a tekvicové semienka, borovicové oriešky, kešu, mandle, vajcia, hovädzia pečeň, losos

Mrkva, petržlen, špenát, tekvica, hrášok, kalina, hovädzia pečeň, melón, marhuľa, avokádo

Šípka, koriander, paprika, rakytník, čierne ríbezle, petržlen, ružičkový kel, brokolica, kivi, jahody, jahody, citrusové plody

Kapor, makrela, halibut, tuniak, sleď, pstruh, hovädzia pečeň, vajcia, maslo

Ovsené vločky, orechy, slnečnicové semienka, špenát, banány, strukoviny, vajcia, hovädzia pečeň

Slnečnica, kukuričný olej, mandle, lieskové orechy, arašidy, rakytník, sušené marhule, špenát, losos, makrela

Škodlivé výrobky

Pri liečbe osteochondrózy, najmä bedrovej chrbtice, je potrebné zbaviť sa nadváhy. Pri obezite dochádza k ďalšiemu zaťaženiu diskov medzi stavcami, okolité tkanivá, korene nervov sú stlačené a chrupavky sa opotrebujú. Z tohto dôvodu by ponuka mala obmedziť výrobky, ktoré podporujú priberanie na váhe, ako aj výrobky, ktoré narúšajú vstrebávanie vitamínov, makro a mikroelementov. Zoznam takýchto výrobkov obsahuje:

 • alkohol;
 • káva, silný čaj;
 • Sýtené nápoje;
 • korenené korenené korenie, marinády;
 • salámy;
 • majonézy;
 • sadlo, mastné mäso;
 • pečivo, koláče;
 • kyslá smotana, smotana s vysokým obsahom tukov;
 • uhorky, konzervované potraviny.

Použitie mono-diéty, ak sa dlhší čas používa iba jeden výrobok (ryža, pohánka, kefír), je nepraktické. Tento prístup okráda telo o cenné živiny a nie je prospešné..

Racionálna a vyvážená strava pre osteochondrózu nie je všeliekom, ale v komplexe rehabilitačných opatrení, spolu s fyzioterapiou, reflexológiou a fyzioterapiou, masážou, hydrokinezoterapiou, trakčnými metódami, bylinnými prostriedkami, môže výrazne zlepšiť funkčný stav pacientov..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Osoba užívajúca antidepresíva bude vo väčšine prípadov opäť trpieť depresiou. Ak sa človek vyrovná s depresiou sám, má šancu na tento stav navždy zabudnúť..

Podľa mnohých vedcov sú vitamínové komplexy pre človeka prakticky zbytočné.

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

Keď milenci pobozkajú, každý z nich stratí 6,4 kcal za minútu, ale zároveň si vymení takmer 300 druhov rôznych baktérií.

Naše obličky dokážu vyčistiť tri litre krvi za minútu.

Americkí vedci uskutočnili experimenty na myšiach a dospeli k záveru, že šťava z melónu z vodnej hladiny bráni rozvoju aterosklerózy krvných ciev. Jedna skupina myší vypila čistú vodu a druhá šťavu z melónu. Výsledkom bolo, že cievy druhej skupiny boli bez cholesterolových plakov.

Ak sa usmievate iba dvakrát denne, môžete znížiť krvný tlak a znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody.

Počas kýchania naše telo úplne prestane fungovať. Aj srdce sa zastaví.

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

Štyri plátky tmavej čokolády obsahujú asi dvesto kalórií. Takže ak sa nechcete zlepšovať, je lepšie jesť viac ako dve laloky denne.

Každá osoba má nielen jedinečné odtlačky prstov, ale aj jazyk.

Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

Ženy vo veku medzi štyridsiatimi a šesťdesiatimi rokmi často trpia osobitnou nevoľnosťou spôsobenou menopauzou alebo menopauzou. Článok bol preskúmaný.

VŠETKY o výžive pri osteochondróze krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice: týždenné menu, jedlo, odporúčania a strava

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

V článku - podrobne pri jedle s osteochondrózou, zdravé potraviny, ktoré môžete a nemôžete, to, čo potrebujete piť, jedálny lístok na týždeň, účinná strava, cena.

Viac ako 50% pacientov s osteochondrózou chrbtice trpí ochorením v dôsledku sedavého životného štýlu a podvýživy. Nedostatok vitamínov a minerálov nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu metabolických procesov a správne fungovanie tela ako celku. Preto liečba choroby nevyhnutne zahŕňa prispôsobenie stravy a stravovania.

Už dlho je známe, že dodržiavanie terapeutickej stravy s použitím zdravých potravín a dostatočného množstva vody môžete zastaviť alebo zabrániť dystrofickým procesom. A ak obmedzíte spotrebu kávy a varíte bez soli, môžete zabrániť deštrukcii chrupavky a kostného tkaniva kĺbov a stavcov v dolnej časti chrbta, krčnej, hrudnej oblasti..

Je potrebné dodržiavať diétu na osteochondrózu?

Jednou z hlavných príčin degenerácie medzistavcových platničiek je nevyvážená strava. Na syntézu nových chrupavkových buniek (chondrocytov) potrebuje človek určitý súbor vitamínov a minerálov.

Ak potrebné látky nie sú dodané, metabolické poruchy sa objavia na bunkovej úrovni, chrupavka zmäkne a postupne sa zrúti. Telo sa snaží kompenzovať nedostatok stopových prvkov a uvoľňuje chýbajúce látky zo štruktúry kostí, čo narúša ich minerálne zloženie. Všetky spolu vedú k rozvoju osteochondrózy, artrózy alebo artritídy.

Správna výživa pre osteochondrózu je veľmi dôležitá, aby sa zabránilo ďalšiemu vývoju choroby

Výrobky výživy nevyhnutne zahŕňajú výživu pre deštruktívne ochorenia pohybového ústrojenstva. Okrem toho by to nemalo vyzerať ako zmeny vo výžive na krátke obdobie, ale trvalo zdravá strava.

Prečo dodržiavať diétu na osteochondrózu:

 • normalizácia hmotnosti;
 • zabezpečenie dostatočného prísunu minerálov a stopových prvkov;
 • prevencia dehydratácie - v prípade straty tekutín stratia medzistavcové platničky svoju elasticitu;
 • inhibícia degeneratívnych procesov v dôsledku normalizácie metabolizmu na bunkovej úrovni.

Pri dodržaní diéty by si pacienti mali pamätať na to, že správna výživa pre osteochondrózu nenahradí tradičné metódy liečby. Dopĺňa komplex liečebných postupov a zvyšuje ich účinnosť..

Všeobecné pravidlá výživy: ako jesť s osteochondrózou

Neexistuje žiadna špecifická strava a prísne zákazy chorôb chrbtice. Strava je založená na normách zdravej výživy s odporúčaniami na vylúčenie potravín s vysokým obsahom tuku, soli, spracovaných potravín, ako aj jedál pripravených fajčením, konzervovaním alebo solením..

Krmivo pre osteochondrózu chrbtice by nemalo obsahovať prebytočné mastné, korenené a slané jedlá

Základy výživy pri osteochondróze:

 • plná a vyvážená strava;
 • jednoduché uhľohydráty (cukor, škrob), transmastné oleje podliehajú obmedzeniam;
 • pri príprave jedál je potrebné brať do úvahy obsah kalórií v jedlách - nemal by presahovať potreby osoby;
 • musíte jesť v malých porciách 4-5 krát denne.

Na udržanie rovnováhy vody v chrupavke musíte piť dostatok čistej vody.

Zdravé jedlá

Tipy týkajúce sa výživy zahŕňajú vytvorenie denného menu podľa zoznamu zdravých potravín na osteochondrózu:

 • čerstvá zelenina, ovocie;
 • Mliečne výrobky;
 • potraviny s vápnikom;
 • rastlinné oleje;
 • chudé mäso, varené ryby;
 • výrobky s obsahom mangánu, fosforu, horčíka;
 • jahody;
 • otruby, jedlé výrobky;
 • výrobky s vitamínmi A, B, C, D.

Rastlinné jedlo

Zeleň a zelenina by mali tvoriť väčšinu stravy. Je zdrojom vlákniny, vitamínov a stopových prvkov. Sú hodnotené na chudnutie. Telo trávi viac kalórií trávením zeleniny a zeleniny ako pri konzumácii..

Strava by mala obsahovať maximálne množstvo rastlinných potravín

Na liečbu osteochondrózy sú vhodné:

 • mladé cukety;
 • Biela kapusta;
 • mrkva;
 • tekvica;
 • karfiol;
 • repa;
 • uhorky
 • šalát;
 • špenát;
 • paradajka;
 • Paprika;
 • zeler;
 • petržlen;
 • reďkovky;
 • brokolica.

V prípade chorôb chrbta sa odporúča jesť najmenej 600 g zeleniny vo forme šalátu.

Ovocie a bobule

Zloženie všetkých druhov ovocia a bobúľ zahŕňa organické kyseliny a flavonoidy, ktoré zlepšujú hemodynamiku a stav cievnej steny. So zvýšeným prietokom krvi sa zvyšuje kvalita metabolických reakcií a výživa tkanív.

Odporúča sa zahrnúť do ponuky jedál:

ovociejarabiny
broskyňamalina
slivkaRakytník rešetliakový
Čerešňová slivkaČierna ríbezľa
oranžovýjahoda
mandarínkaegreše
čerešňabrusnica
Jablkoostružina
hruškamoruška
banányjahody

Kyslé mlieko a mliečne výrobky

Nízkotučné varenety, jogurt, mlieko, kefír, fermentované pečené mlieko, jogurt - to je sklad nevyhnutných minerálov a vitamínov pre chrbticu. Všetky však obsahujú nezdravé tuky, takže si musíte vybrať výrobky s nízkym obsahom tuku. Zaradenie mliečnych výrobkov do liečebného menu umožňuje inerváciu a trofické procesy v poškodených tkanivách chrbtice.

Mliečne výrobky sa musia vyberať s nízkym obsahom tuku.

Bielkovinové výrobky

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Správny pomer bielkovín, tukov a uhľohydrátov má veľký význam pre kvalitu metabolických reakcií. Často sú súčasťou športovej výživy na zlepšenie funkcie svalov a kĺbov. Jedlá s obsahom bielkovín by mali tvoriť jednu tretinu z celkového množstva potravín. Lekárska výživa zahŕňa:

 • chudé mäso;
 • morské ryby;
 • morské plody;
 • Pivovarské droždie;
 • orechy
 • Mliečne výrobky;
 • baklažán;
 • strukoviny;
 • vajcia.

Okrem nepopierateľných výhod môžu niektoré z nich spôsobiť alergie a nadmerná konzumácia môže nasýtiť telo „zlým“ cholesterolom. Preto je lepšie koordinovať ponuku s lekárom.

Výrobky so želatínou a kolagénom

Prírodné chondroprotektory, identické so zložením chrupavky, telo dokonale absorbuje a prispieva k zachovaniu jeho zdravia. Potraviny obsahujúce kolagénový peptid a želatínu sú súčasťou stravy na ničenie chrbtice a kĺbov. Jedná sa o jedlá, ktorých receptúra ​​sa používa:

 • želé ryby;
 • želé;
 • želé;
 • peny.
Výrobky so želatínou by mali byť v potrave prítomné každý deň.

Dôležité tekutiny

Pri osteochondróze je potrebné brať spravidla použitie vyčistenej a minerálnej vody bez plynu. Príležitostne môžete piť slabý zelený čaj a kávu v malých dávkach. Zaujímavý fakt: ak pijete kávový nápoj obmedzeným spôsobom, pomôže to znížiť bolesť, nekontrolovaná spotreba vedie k vylúhovaniu vápnika z kostí..

Rastlinné oleje sú pre telo veľmi prospešné.

Rovnako dôležité je použitie tekutých rastlinných olejov. Používajú sa hlavne na úpravu vitamínových šalátov zo zdravej zeleniny. Je lepšie použiť olej z olív, sezamových semien, ľanu, kukurice. Sú bohaté na polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú katalyzátormi regeneračných procesov..

Výrobky s vitamínmi A, B, C a D

Na akékoľvek poškodenie chrupaviek v chrbtici alebo kĺboch ​​sa na liečbu predpisujú syntetické vitamíny vo forme liečiv a prírodné, ktoré sú obsiahnuté vo výrobkoch:

vitamínKde je obsiahnuté
ABroskyne, sladké zemiaky, mrkva, melón, sušené marhule, tekvica, pečeň, artičoky
ATKrabi, brokolica, špenát, obilniny, zelená zelenina, vajcia, orechy, fazuľa, otruby, petržlen
WITHAvokádo, jahody, ananás, paprika, ružičkový kel, grapefruit, mandarinka, hruška, kivi, pomaranč, jablko, mango, slivka, papája
DMaslo, hovädzia pečeň, losos, sardinka, tuniak

Základné minerálne výrobky

Provokatér osteochondrózy je často nedostatkom minerálov. S nedostatkom vápnika, fosforu, horčíka, mangánu je narušené zloženie stavcov. S cieľom obnoviť rovnováhu minerálov a zabrániť ich nedostatku sú prírodné zdroje minerálov súčasťou potravín každý deň..

minerályProdukty
vápnikParmezán, mliečne výrobky, sardinky, mandle, petržlen, lieskové orechy, sója
fosforPšeničné otruby, sezamové semená, syry, píniové oriešky, pistácie, fazuľa, kuracie žĺtky
magnéziumSlnečnicové semienka, orechy, ovsené vločky, morské riasy, hrach, marhuľa, čerešňová slivka, bazalka, baklažán
mangánRyža, ovos, pšeničné otruby, vajcia, hrach, avokádo, marhuľa

Režim pitia

Ak zriedkavo pijete vodu, vlastnosti krvi sa zhoršujú a menia zloženie medzistavcových platničiek a chrupavky v pohyblivých kĺboch. V dôsledku toho sa prietok krvi spomaľuje, kvalita metabolických reakcií v bunkách sa zhoršuje. Aby ste nevytvorili podmienky na zhoršenie alebo rozvoj osteochondrózy, musíte vypiť 2 až 2,5 litra tekutiny denne. Výnimkou môžu byť pacienti s opuchom..

Čo nie?

U ľudí trpiacich osteochondrózou sa neodporúča jesť pokrmy pripravené z veľkého množstva soli, jednoduchých uhľohydrátov, sódy, pitnej kávy a čaju. Údené, konzervované jedlá, uhorky neprinášajú žiadne výhody. Zákaz okrem toho obsahuje:

 • živočíšne tuky;
 • konzervovaná zelenina, vodnice, cibuľa, zeler, cesnak, rutabaga;
 • mäsové a rybie jedlá s vysokým obsahom tuku;
 • krémové cukrovinky;
 • kvas, alkohol, silný čaj, nápoje z tuku.

Vzorové menu pre mužov a ženy za týždeň

Výživa pre osteochondrózu u predstaviteľov rôzneho pohlavia nemá významné rozdiely. Jediné, čo treba vziať do úvahy, je počet kalórií: u mužov sa líši nahor.

Pokiaľ ide o výživu pre osteochondrózu, univerzálny vzorec neexistuje. Pri zostavovaní stravovania musíte brať do úvahy životný štýl, prítomnosť športového tréningu.

Ponuky by mali obsahovať viac kalórií ako ženy

jesťŽeny (2400 kcal)Muži (3 000 kcal)
Prvé raňajkyTvaroh s beztukovou kyslou smotanou s jahodami, šípkovým vývarom, sušienkamiOvsená kaša s orechmi a sušenými marhuľami, varené kuracie vajce, slabý zelený čaj, nejedlé pečivo
obedgrapefruitJogurt, chlieb, syr
večeraZeleninová polievka, pečivo, varené chudé mäso, zeleninový šalát z paradajok, uhorky, paprika s citrónovou šťavou, jablková šťavaRastlinná polievka, dusené guľky, zemiaková kaša, otruby, zeleninový vitamínový šalát s olivovým olejom, tekvicová šťava, sušienky
Vysoký čajJogurt, HruškaKefír, jablká, chrumkavý chlieb
večeraVarená ryža s ryžou, kefírDušené mäso so zeleninou, fermentované pečené mlieko

Špeciálna strava na chudnutie pri osteochondróze

U osoby so zvýšenou telesnou hmotnosťou padá nadmerné zaťaženie na chrbticu, koleno a bedrové kĺby. To má za následok progresiu osteochondrózy, tvorbu prietrží chrbtice, výskyt zakrivenia (skoliózy), osteochondropatie. Preto je chudnutie pre obéznych pacientov prvou úlohou..

Príklad stravy na chudnutie pri osteochondróze

Aby sa zbavil nadváhy, lekár predpisuje diétu s obmedzením soli a cukru, ktorá zahŕňa:

 • kaša varená na vode z ryže, pohánky;
 • 1% kefír, nízkotučné tvarohové syry;
 • ovos, pšeničné otruby;
 • varené chudé mäso, ryby;
 • zeleninové polievky;
 • zelenina bez spracovania;
 • jablká, kiwi;
 • čistená voda, slabý zelený čaj.

Osobitná pozornosť sa venuje strave. Musíte jesť v malých porciách každé 4 hodiny, aby ste necítili hlad. Ľahká večera najneskôr o 20:00.

Ďalej sa odporúča cvičiť. Cvičenia sa môžu vykonávať doma, ale určite ich koordinujte so svojím lekárom.

Liečebná strava na zhoršenie osteochondrózy

Na zmiernenie stavu v akútnom období je pomocná diéta. Malo by byť zrejmé, že neexistujú žiadne „zázračné produkty“, ktoré zmierňujú bolesti chrbta. Po prvé, na zníženie prejavov príznakov osteochondrózy obmedzte spotrebu:

Aby nedošlo k zvýšeniu syndrómu bolesti, opuchu, vylúčeniu soli, nepite veľa vody, najmä večer. Alkohol a fajčenie sú neprijateľné.

Odporúča sa okrem liekov a cvičení na zmiernenie bolesti zahrnúť do ponuky:

 • ryby, morské plody;
 • kapusta;
 • orechy
 • jogurt z tvarohu;
 • hrach, fazuľa;
 • otruby.

Počas remisie zabráňte relapsom, vyhnite sa fyzickej nečinnosti a podvýžive.

Strava bez obsahu solí

Obmedzením alebo úplným opustením soli je možné dosiahnuť úspech dvoma spôsobmi:

 1. Znížte telesnú hmotnosť, zbavte sa opuchov.
 2. Znížte závažnosť bolesti počas exacerbácie.

V prvých 2 týždňoch bez obsahu soli je soľ zakázaná. Môžete ho nahradiť suchými morskými riasami. Následne prejdú na tabuľku číslo 7 s 3 g soli denne. Trvanie výživy bez solí určuje ošetrujúci lekár.

Strava neobsahujúca soli pre osteochondrózu: tabuľka číslo 7

Ryžová strava

Raňajky s ryžou počas 1,5 mesiaca sú základom špeciálnej diétnej stravy na odstránenie toxínov, toxínov, usadenín solí, prebytočnej tekutiny. Ryžová kaša je prírodný absorbent, ktorý absorbuje škodlivé látky..

Ryžová strava pomáha efektívne odstraňovať soľ z tela

 1. Ryža (50 g) máčaná večer v studenej vode.
 2. Ráno vypustite vodu, pridajte 2 šálky vody.
 3. Varte bez varenia bez soli..

Na lačný žalúdok jedte kašu bez masla alebo mlieka. Po raňajkách, pred ďalším jedlom, musíte prestať - 4 hodiny. Počas dňa sú povolené odporúčané jedlá..

Prečítajte si dobrý článok:

Vlastnosti stravy pre osteochondrózu krčnej chrbtice

Dystrofické procesy medzistavcových platničiek krčnej chrbtice vedú k bolesti v krku, na chrbte hlavy, čo naznačuje zhoršenie krvného obehu, ukladanie solí v dôsledku výskytu cervikálnej osteochondrózy. Pri lokalizácii postihnutých oblastí v krku sa odporúča:

 • jesť viac čerstvej zeleniny;
 • obmedziť slané sladkosti,
 • vylúčiť hrozno, šťaveľ;
 • odmietnuť jedlo s purínmi (mäso, strukoviny, droby, kakao, bujóny).

Správna výživa pre hrudnú a bedrovú osteochondrózu

V prípade poškodenia stavcov v bedrovej oblasti a hrudníku sa berú do úvahy všeobecné odporúčania týkajúce sa výživy s osteochondrózou. Bedra je najviac zaťažená časť chrbtice. Preto je dôležité zabrániť vzniku dodatočného zaťaženia vo forme nadváhy.

Výživa za poškodenie stavcov v krížovej a bedrovej oblasti by mala byť vyvážená a racionálna. Kalórie by nemali prekročiť 2000 kcal u žien a 2600 kcal u mužov. Zoznam odporúčaných výrobkov zahŕňa celozrnný chlieb, obilniny (okrem krupice, proso), ovocie a zeleninu.

Osteochondróza hrudnej chrbtice sa častejšie diagnostikuje u žien po 50 rokoch. Je to z dôvodu hormonálnych zmien v tele, anatomických znakov (prítomnosť mliečnych žliaz), typu činnosti. Na stole by mali byť vždy kyslé mliečne výrobky, pečeň, morské ryby.

Video: výživa a osteochondróza. Existuje súvislosť medzi osteochondrózou a výživou?

Cena stravy

Cena sady potravín na osteochondrózu sa pohybuje medzi 1800 - 2300 rubľov za týždeň. Čísla môžu byť vyššie. Všetko záleží na regióne, v ktorom pacient žije, jeho finančných možnostiach, sprievodných patológiách vnútorných orgánov.

Strava na osteochondrózu je najlepším stavom na liečbu a prevenciu deštruktívnych chorôb chrbtice a kĺbov. Nedostatok vitamínov, stopových prvkov v potrave vedie k degenerácii chrupavky a rozvoju osteochondrózy.

Správna výživa pre osteochondrózu krčnej, bedrovej a hrudnej oblasti zahŕňa prípravu dennej stravy zdravých potravín, obmedzenie soli, kávy a úpravu stravy. Strava nevyžaduje prísne obmedzenia, ale má terapeutický účinok na organizmus.

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako viete, toto ochorenie sa vyznačuje zápalom koreňov miechy a tiež faktom, že vo väčšine prípadov je to dôsledok rozvoja osteochondrózy, a preto takmer vždy nadobúda chronickú formu.
Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..
Prirodzenou túžbou každého človeka je byť zdravý a atraktívny. Existujú choroby, ktoré nielen spôsobujú utrpenie, ale sú sprevádzané výraznými kozmetickými defektmi, zhoršujú vzhľad a zvyšujú ich vlastníkom na desať rokov.