loader

Hlavná

Liečba

Pupočná prietrž

Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela.

Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku. Toto je najslabšie a najzraniteľnejšie miesto na prednej brušnej stene. V pupočnej dutine nie je žiaden tuk, nie je chránený svalovým tkanivom, preto je pre umiestnenie a rozvoj prietrže toto miesto ideálne.

Tento stav je charakterizovaný vydutím vnútorných orgánov cez pupokový prsteň. Rozkladacie orgány sú v herniálnom vaku, ktorý je tenkou vrstvou spojivového tkaniva. Herniový výstupok môže byť spočiatku zanedbateľný, stačí, keď ho osoba mierne pritlačí a nastaví. Nie je to ani bolestivé ani nebezpečné, ale takéto činnosti dočasne pomáhajú. Je lepšie sa nechať unášať samodopretím problému a okamžite začať radikálnejšiu liečbu za účasti lekára..

S prechodom choroby do pokročilého štádia rastie pupočný kruh, čo vedie k zväčšeniu samotnej hernie. Rozširuje sa, vyčnieva a spôsobuje nepohodlie.

Čo to je?

Umbilická hernia je najčastejšou chirurgickou patológiou v pediatrii, ktorá je diagnostikovaná u 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí..

U dospelých je pupočná kýla častejšia u žien starších ako 40 rokov, čo predstavuje 5 až 12% v štruktúre kýly prednej brušnej steny. V operatívnej gastroenterológii sa pupočná hernia chápe ako stav sprevádzaný uvoľňovaním vnútorných orgánov (časť čreva a väčšie omentum) cez zväčšený pupočníkový krúžok mimo prednej brušnej steny..

Klasifikácia pupočnej kýly

Pri chirurgii sa pupočné kýly rozdeľujú na vrodené a získané. Vrodená patológia zahŕňa embryonálnu pupočníkovú prietrž, embryonálnu pupočníkovú prietrž (pupočníková kýla). Medzi získané defekty patrí pupočná kýla v detskom veku a pupočná kýla dospelých.

U dospelých existujú priame a šikmé pupočné kýly. Tvorba priamej hernie je spojená so stenčením priečnej fascie susediacej s pupočníkovým krúžkom. V tomto prípade herniálny vak vstupuje priamo do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom. Pri šikmých pupočných herniách sa herniálny výčnelok tvorí nad alebo pod pupočníkovým krúžkom, prechádza medzerou medzi bielou čiarou brucha a priečnou fasciou (pupočníkový kanál) a potom vystupuje do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom..

Podľa kritéria premiestnenia sú pupočné kýly správne a nesprávne:

 1. Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.
 2. Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..

Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

Dôvody rozvoja patológie

K pupočnej hernii dochádza, ak je narušená rovnováha medzi tlakom vyvíjaným orgánmi a telesnými tekutinami na steny pobrušnice a schopnosťou svalov brušnej steny vydržať tento tlak. Alebo sa objavia ďalšie faktory, ktoré prispievajú k zvýšeniu zaťaženia svalov pobrušnice. U dospelých existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k vzniku pupočnej kýly:

 1. Vrodená štrukturálna vlastnosť pupočného krúžku. Zvyčajne je pupočníkový krúžok u novorodencov otvorený a uzatvára sa iba o 2 až 3 roky. Stáva sa však, že spojivové tkanivo je slabé, diera sa nemôže úplne uzdraviť a zostane malá diera, ktorá je v detstve neviditeľná. V priebehu času a pod vplyvom iných faktorov sa diera môže postupne rozširovať.
 2. Choroby spôsobujúce náhle skoky alebo neustále zvyšovanie vnútrobrušného tlaku. Medzi také choroby patria choroby gastrointestinálneho traktu spojené s ťažkosťami pri defekácii a respiračných chorobách, ktoré spôsobujú silný a častý kašeľ. Pri zápche, rovnako ako pri chronickom kašli, musí človek často zažiť dlhé a dosť silné pokusy, ktoré dramaticky zvyšujú tlak na prednú stenu brušnej dutiny..
 3. Vzpieranie alebo neobvyklé cvičenie. Ak ostro a bez ďalšieho tréningu začnete zdvíhať nejaké závažia, môže to viesť k skoku vnútrobrušného tlaku a tvorbe prietrže..
 4. Dedičná patológia. Najzriedkavejší dôvod, ale v niektorých prípadoch je dedičné zaostávanie spojivových tkanív tela v dôsledku nedostatku minerálnych stopových prvkov a vitamínov na rozdelenie požadovaného množstva kolagénu..
 5. Tehotenstvo. Po dobu 9 mesiacov sa tkanivo brucha tehotnej ženy napne a rastúce dieťa vyvíja tlak na steny maternice a ďalšie orgány, čím sa zvyšuje vnútro-brušný tlak. Ženy s viacnásobným tehotenstvom a veľkým množstvom plodovej vody sú vystavené riziku straty pupočnej hernie. Situáciu možno zhoršiť častou zápchou a závažnými dlhodobými pokusmi počas pôrodu počas tehotenstva.
 6. Nadváha alebo obezita. Zvýšenie tukovej hmoty v bruchu vedie k napínaniu a oslabovaniu brušných svalov, ako aj k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Problém s nadváhou sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku podvýživy a sedavého životného štýlu, čo môže byť rozhodujúcim faktorom pri tvorbe pupočnej kýly.
 7. Operácie na brušných orgánoch. V mieste pooperačného švu sa môže vyskytnúť prietrž, ak pacient poruší odporúčania lekára na odpočinok.
 8. Náhle chudnutie. V dôsledku prudkého poklesu telesnej hmotnosti, ktorý môže byť spôsobený vážnym ochorením alebo nesprávnym prístupom k výžive (hladovanie, vyčerpávajúca strava), sa vyskytujú metabolické poruchy a svalová slabosť. Vrátane brušných svalov podporujúcich pupočný kruh.
 9. Poranenie. Ruptúra ​​alebo narušenie svalového korzetu a spojivového tkaniva môže viesť k vytvoreniu medzery v pupočníkovom kruhu a prolaps prietrže..

Počas tehotenstva musíte starostlivo sledovať stav brucha (pupok a bielu čiaru) a prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy, pretože rastúce brucho tehotnej ženy je najčastejšou príčinou pupočnej kýly, ktorá postihuje až 70% všetkých žien..

Príznaky a prvé príznaky

Umbilikálna prietrž (pozri fotografiu) môže mať intenzívne a trochu „rozmazané“ príznaky - záleží na niekoľkých faktoroch:

 • sú v brušnej dutine adhézie;
 • celkové zdravie pacienta;
 • veľkosti pupočnej kýly;
 • ide o porušenie herniálneho vaku.

Na samom začiatku vývoja danej choroby pacient nepociťuje žiadne nepríjemnosti, obmedzenia ani bolesti. Jediná vec, ktorá okamžite upozorňuje - na mierny výčnelok v pupku, ale neprikladá mu žiadny význam - sa výčnelok neobťažuje a zmizne, len čo je pacient v horizontálnej polohe, a tehotné ženy ho dokonca berú ako rys svojho stavu..

V niektorých prípadoch omentum vyčnieva natoľko, že sa prekrýva s pupočníkovým krúžkom. Takáto prietrž sa nikdy nemení vo veľkosti a choroba sama pokračuje bez výrazných symptómov.

Ak dané ochorenie progreduje, potom sa v brušnej dutine začnú tvoriť zrasty - to bráni redukcii herniálneho vaku. V tomto prípade akýkoľvek pohyb, napätie, napätie vedie k narušeniu funkcie čreva. Pacient sa začne sťažovať na chronickú zápchu a neustále prejavuje nevoľnosť bez ohľadu na čas príjmu potravy. Tento stav je obzvlášť závažný u žien počas tehotenstva as existujúcou obezitou - rastúce brucho vytvára tlak na svaly brušnej steny, čo spôsobuje zhoršenie stavu pacienta..

komplikácie

Hlavnou komplikáciou prietrže u dospelých je jej porušenie. Poranenie prietrže môže viesť k gangréne herniového vaku, lepivej črevnej obštrukcii. Znakom porušenia pupočnej kýly je náhla bolesť v oblasti herniálneho výčnelku, prietrž sa tiež náhle prestane prispôsobovať.

 1. Často sa vyskytuje upchatie čreva. Čo robiť v prípade porušenia predpisov:
 2. Ihneď zavolajte lekára.
 3. Vezmite si teplú kúpeľ a pokúste sa upraviť prietrž vo vode.
 4. Ak to nebolo možné napraviť, ľahnite si na chrbát, ohnite nohy pod sebou a čakajte na lekára
 5. V prípade silnej bolesti dajte ľad do oblasti pupka.
 6. V prípade nevoľnosti prehltnite kúsok ľadu.
 7. Snažte sa neužívať lieky proti bolesti av žiadnom prípade nepoužívajte preháňadlá.
 8. Ak odložíte sanitku, môžete klystýr vydať z teplej vody.

Ak je pupočná kýla veľká a stará, môže sa v nej vytvárať adhézia, môže dôjsť k zápalu orgánov nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. Hlavnou úlohou je preto zabrániť rastu prietrže. Pomôže to ľudovým metódam a cvičeniam..

diagnostika

Proces diagnózy pupočnej kýly sa vyskytuje počas návštevy chirurga na plný úväzok.

Na posúdenie rozsahu ochorenia a stavu brušných orgánov môže lekár predpísať štúdie:

 • röntgenový snímok dvanástnika a žalúdka;
 • gastroskopia;
 • Ultrazvuková prietrž;
 • herniografia (metóda vyšetrenia kýly pomocou kontrastnej látky).

Aby sa zistilo, či je v tele zápal, vykonáva sa laboratórny krvný test na stanovenie počtu leukocytov, úrovne ESR..

Pri veľkej prietrži lekár predpíše operáciu pacientovi a dá mu pokyny na testy, ktoré môžu identifikovať faktory, ktoré bránia operácii:

 • klinický krvný test;
 • biochemická štúdia zloženia krvi;
 • fluorografická;
 • úplná analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • HIV test
 • Wassermannov test;
 • test na hepatitídu.

Obvaz pri pupkovej kýle

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

 1. V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
 2. Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
 3. Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.
 4. Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Moderná medicína odporúča chirurgickú liečbu prietrže ako jedinú spoľahlivú a najbezpečnejšiu možnosť liečby. Alternatívou k chirurgickému zákroku lekárov je len pozorovať prietrž, kým nedosiahne veľkosť vyžadujúcu liečbu, alebo kým osoba neodstráni faktory, ktoré bránia operácii..

Napríklad, ak je prietrž malá, osoba sa môže dobre snažiť, aby sa nevyvinula do veľkej perforácie podľa pokynov lekárov. Ale aj v tomto prípade je dôležité si uvedomiť, že odmietnutie operácie predstavuje riziko komplikácií s predvídateľnými nebezpečnými následkami..

Operácia prsnej prietrže: čo si vybrať?

Hlavnou metódou liečby pupočnej kýly u dospelých je chirurgický zákrok. Ak pacient nemá kontraindikácie na chirurgický zákrok, hernia môže byť odstránená niekoľkými spôsobmi.

Ak nedôjde k porušeniu, operácia sa uskutoční podľa plánu. Nevyžaduje si špeciálnu prípravu pacienta a je pomerne ľahké ho tolerovať. Lekár vyšetrí pacienta, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie.

Druhy operácií:

 1. Ťahová hernioplastika. Počas operácie ťahania sa vlastné tkanivá používajú na spevnenie pupkového prstenca. Pritiahnuté sú, aby sa zistená chyba uzavrela. Na prístup do herniálneho vaku vykoná špecialista rez. Ak je vak malý, eliminuje sa ponorením do žalúdka. Ak je prietrž veľká, odstráni sa. Potom sa pupočníkový kruh posilní susednými tkanivami a prešije sa. Jednou z nevýhod tejto chirurgickej metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu, opakovaná hernia sa objavuje u 10% pacientov.
 2. Ľahká hernioplastika. V prípadoch, keď sa vykonáva beznapäťová hernioplastika, oblasť pupočného prstenca sa zosilní špeciálnymi syntetickými sieťami. Počas operácie sa vyžaduje aj rez. Obdobie rehabilitácie netrvá dlhšie ako mesiac, relapsy sú zriedkavé.
 3. laparoskopia Známe a široko používané laparoskopické operácie. Toto je najbezpečnejší spôsob odstránenia patológie, ktorú chirurgovia používajú už viac ako 20 rokov. Medzi hlavné výhody tohto typu hernioplastiky patrí neprítomnosť jaziev po chirurgickom zákroku, minimálne zranenia a nízka pravdepodobnosť vývoja pooperačných adhezívnych procesov. Chirurgia si vyžaduje špeciálne lekárske vybavenie a skúsených lekárov. Gernioplastika sa vykonáva vpichom do brucha bez rezov. Chirurg používa sieťový implantát na posilnenie pupočného prstenca. Rehabilitácia po operácii sa časom skracuje, pacient sa zotavuje rýchlejšie.

Pupočná kýla na fotografii: pred a po

Rehabilitácia po operácii

 1. Zvyčajne, ak operácia prebehne hladko, je pacientovi dovolené vstať prvý deň.
 2. V pooperačnom období sa zobrazuje špeciálny obväz (pri použití sieťových implantátov - asi mesiac).
 3. 10. - 14. deň môžete začať robiť terapeutické cvičenia, ale je zakázané vykonávať cvičenia pre brušnú tlač.
 4. Po operácii sa uskutočňujú denné obväzy, stehy sa odstránia v deň 7 (ak sa samy nevyriešia).
 5. Pri bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti.
 6. Lekár môže predpísať aj antibiotiká, vitamíny, imunomodulátory.

Najprv bola ukázaná špeciálna strava, základom kôry je šetrná výživa. Je potrebné jesť v malých porciách a často. Všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a zápchu, sú vylúčené, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia pupočníkovej prietrže.

S cieľom zabrániť rozvoju pupočnej kýly u žien počas tehotenstva sa odporúča:

 • včasné odstránenie patológií, ktoré prispievajú k rozvoju pupočnej kýly;
 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • predchádzanie nadmernému prírastku na váhe;
 • posilnenie brušných svalov;
 • vyvážená strava.

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií pupočnej kýly a relapsu po liečbe, odporúča sa pacientom absolvovať masážne a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny, ako aj na zabránenie nadmernej fyzickej námahe, pri ktorej dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Operácia prsnej prietrže

Prognóza liečby

Pri včasnej diagnostike a primeranej liečbe je prognóza priaznivá. Pri absencii nevyhnutnej liečby sa prognóza zhoršuje, zvyšuje sa riziko komplikácií pupočnej kýly.

Diferenciálna diagnostika pupočnej kýly

a) Definície:
• Kýla: slabosť alebo defekt fibromuskulárnej steny s vyčnievaním orgánu / časti orgánu prostredníctvom defektu:
o Nastaviteľné: nastavuje sa spontánne alebo pri vonkajšom stlačení (ručne alebo senzorom)
o Opravené: neredukovateľné
o Bruising: spôsobuje narušenie dodávky krvi do obsahu herniálneho vaku
• Klasifikácia: hernie strednej línie a bočné hernie

1. Všeobecná charakteristika:
• Hlavné diagnostické príznaky:
o Vysunutie brušnej steny kvôli prolapsu tkanív defektom brušnej steny
• Lokalizácia:
o Kýla strednej línie:
- Epigastrické: medzi xiphoidným procesom a pupkom
- Pupočník: pupok alebo najbližšia paraumbilická zóna
- Hypogastrický: medzi pupkom a ochlpením
o Bočná prietrž:
- Spigeliev je:
Defekt v aponeuróze priečneho brušného svalu, bezprostredne susediaceho z bočnej strany s vagínou brušnej svaly rekta (lunárna línia)
Najčastejšie lokalizované blízko polkruhovej línie
- Bedrová bedra: vyvíjajú sa v dvoch potenciálne slabých oblastiach boku brucha:
Horný lumbálny trojuholník (Greenfelt hernia) je ohraničený na strednej strane svalom, ktorý vyrovnáva chrbticu, na vrchu rebrom XII a na bočnej strane vnútorným šikmým svalstvom.
Dolný bedrový trojuholník (Petia hernia) je ohraničený na mediálnej strane svalom latissimus dorsi, zdola - hrebeňom bedra a z boku - vonkajšou šikmou stranou.
o Pooperačná prietrž: lokalizovaná v mieste chirurgického rezu
• Morfológia:
o Epigastrická hernia:
- Zvyčajne malej veľkosti, obsahuje extraperitoneálny prolaps tukového tkaniva cez bielu čiaru (biela čiara tuku prietrže)
- Niekedy dosahuje veľké veľkosti a obsahuje vnútornosti
o Pupočná prietrž:
- Pupočná prietrž u detí:
Obsah peritoneálnej dutiny progreduje cez uzavretý pupočný kruh
- Paraumbilické a periumbilické kýly u dospelých:
Extraperitoneálne tukové tkanivo ± obsah prolapsu peritoneálnej dutiny na jednej alebo druhej strane z pupočného krúžku
o Hypogastrická hernia:
- Veľmi zriedkavé
O užívateľov Spigelia hernia:
- Zvyčajne prechádza do podkožnej vrstvy, ale môže sa nachádzať medzi priečnym brušným svalom a vnútorným šikmým svalstvom alebo prolapsom do pošvy konečníka brušného svalu:
Rozprestiera sa na bočnú stranu a môže sa prejaviť ako vyčnievanie brucha
- Niekedy sa vyvinie druhýkrát po zranení
- Viac náchylné na porušenie
o Lumbálna prietrž:
- Zvyčajne bezbolestný kvôli širokému krku herniálneho vaku
- Vyvíja sa druhýkrát v dôsledku úrazu alebo chirurgického zákroku.
o Pooperačná prietrž:
- Vyvíja sa u 10-30% pacientov po operácii
- Môže sa vyvíjať roky po operácii, hoci sa zvyčajne prejavuje počas prvého roka
- Môže dôjsť k nepovšimnutiu pacienta a náhodnému odhaleniu žiarenia
- Môže dosiahnuť veľmi veľké rozmery

2. Ultrazvuk kýly brušnej steny:
• Štúdia v odtieňoch sivej:
o Používa sa lineárny snímač s vysokým rozlíšením; Konvexný nízkofrekvenčný snímač je vyhradený na štúdium veľkých hernií / výskumných štúdií:
- Rozšírený študijný odbor (panoramatický) pre veľké prietrže, diastázy svalov rekta abdominis
o Mali by sa identifikovať svalové pamiatky a fasciálne roviny.
o Preskúmajte obsah kýly (omentum, črevo, preperitoneálne tukové tkanivo, tekutinu), určte umiestnenie / veľkosť defektu brušnej steny a výskyt komplikácií:
- Mastné omentum: echogénne / hypoechoické tkanivo, nie je peristaltizované
- Črevo: „cieľový“ obrazec, signál centrálnej echo je určený prítomnosťou vzduchu v lúmene čreva, vizualizovaná je peristaltika:
Možno vizualizovať kruhové záhyby tenkého čreva alebo stolice v hrubom čreve.
Z dôvodu prítomnosti obsahu vzduch-kvapalina je obraz variabilný
Valsalvov test a permanentný test pomáhajú diagnostikovať kýly
- Uložte výsledky výskumu ako video súbory
o Po stlačení kýly zhodnotíte jej zákonnosť
o Komplikácie: nezničiteľná prietrž môže spôsobiť upchatie čriev alebo môže byť narušená:
- S výnimkou slabínovej prietrže sa tieto komplikácie prietrží prednej brušnej steny vyvíjajú zriedka.
- Črevná obštrukcia v herniálnom vaku: nedostatok peristaltiky, úzky krk hernálneho vaku, roztiahnuté črevo, tekutina
- Strangulovaná kýla: neprítomnosť príznakov prietoku krvi v stene čreva alebo mezentérie s dopplerografiou, edematózna stena čreva, nedostatok peristaltiky, tekutina, echogenita tukového tkaniva:
Všimnite si, že absencia príznakov prietoku krvi je oneskoreným príznakom; okrem toho sa v nestresovanom tukovom tkanive nedeteguje prietok krvi
- Iné príznaky sú tiež neinformatívne, čo sťažuje diagnostiku porušenia pomocou ultrazvuku

(Vľavo) Priečna ultrazvuková časť pacienta s cirhózou a ascitom. Stanoví sa veľká pupočná hernia, ktorá obsahuje ascitickú tekutinu a prolaps pupočníka cez defekt bielej línie. Hernálny vak neobsahuje črevo. Slučky čreva v brušnej dutine sa nerozťahujú.
(Pravý) Pozdĺžny ultrazvukový rez veľkou strednou líniou prietrže obsahujúci tukové tkanivo. Táto hernia sa kvôli svojej veľkosti vyšetrí konvexnou sondou. Vizualizuje sa však brušná stena. (Vľavo) Pozdĺžny ultrazvukový rez bolestivej pupočnej prietrže obsahujúci tekutinu a mäkké tkanivo u pacienta s cirhózou a portálnou hypertenziou. Je zistená mierna chyba v bielej čiare. Peristaltika nie je stanovená.
(Vpravo) Rovnaký pacient s portálnou hypertenziou. Farebný Dopplerov ultrazvuk, pozdĺžny ultrazvukový rez. Pupočné prietrže sú zóny slabosti (brušnej steny), v ktorej môžu byť porušené kolaterálne žily. Aj keď prietrž je bolestivá, žily nie sú trombózované. (Vľavo) Nasmerujte ultrazvuk, priečny ultrazvukový rez. Deteguje sa malá epigastrická hernia, ktorá progreduje defektom v bielej línii. Vizualizujú sa svaly rekta..
(Vpravo) U toho istého pacienta s CT axiálny tomogram potvrdil malú strednú líniu epigastrickej hernie obsahujúcej tukové tkanivo. Defekt bielej čiary nie je vykreslený. Svaly Rectus sa nezmenili.

3. CT vyšetrenie kýly brušnej steny:
• Táto metóda umožňuje diagnostikovať prietrž s vysokou presnosťou, identifikovať obsah herniového vaku a tiež určiť umiestnenie a veľkosť defektu v prednej brušnej stene:
o Informatívne pri štúdiu veľkých hlbokých prietrží a vyvíjajúcich sa komplikácií
• Kýly môžu byť zle viditeľné v polohe na chrbte, ale CT je možné vykonať aj pri teste Valsalvy.

4. MRI s herniou brušnej steny:
• Metóda sa používa podobne ako CT, okrem toho je možné počas testu Valsalvy zostaviť dynamické sekvencie

5. Vizualizačné odporúčania:
• Najlepší spôsob vizualizácie:
o Ultrazvukové vyšetrenie je diagnostickou metódou prvej línie u detí as malými kýlami:
- Jediná metóda na uskutočnenie výskumu dynamiky v reálnom čase; Opakované štúdie sa ľahko vykonávajú, metóda je rozšírená a lacná
o CT - najinformatívnejšia metóda pri štúdiu hernií zložitej štruktúry alebo pri vyšetrení pacientov s veľkou postavou; CT je tiež informatívnejšia pre črevné komplikácie
about MRI vám umožňuje získať rovnaké informácie o anatomických zmenách ako CT, ale pomocou nej je možné vyhodnotiť aj zmeny v dynamike
• Odporúčania týkajúce sa metodológie výskumu:
o Identifikujte anatomické vrstvy, lokalizujte lokálny defekt brušnej steny, porovnajte s anatómiou opačnej strany (ak je to možné), vyhodnotte obsah herniálneho vaku:
- Senzorom aplikujte na kýlu minimálny tlak, aby ste ju nenastavili
- Použite Valsalvov test v každodennej praxi na zväčšenie prietrže a vyhodnotenie jej obsahu
- Vyšetrite pacienta v stojacej polohe, ak to vedie k zvýšeniu herniového výčnelku alebo ak sa prietrž nezistí v zadnej časti chrbta
- Zmerajte veľkosť herniového vaku a defektu fascie
- Ak je v herniovom vaku stolica, vyhodnoťte prítomnosť komplikácií (nesprávnosť / prekážka / porušenie).

(Vľavo) Na priečnej ultrazvukovej časti v oblasti pupka sa stanoví tukové tkanivo obsahujúce tukové tkanivo a spôsobujúce ťažkosti pri periumbilikálnej prietrži. Venujte pozornosť úzkemu krku herniálneho vaku.
(Vpravo) Pri panoramatickom ultrazvukovom skenovaní sa po priečnej ultrazvukovej sekcii stanoví pooperačná prietržová stredná línia obsahujúca tenké črevo. Kýla sa vyvinula po laparotómii, komplikovaná infekciou rán. Stanoví sa široká divergencia rektálnych svalov. (Vľavo) Na priečnej ultrazvukovej časti sa stanoví pooperačná prietrž stredovej čiary so širokým krkom, obsahujúca črevo. Je viditeľný pravý sval konečníka..
(Vpravo) U toho istého pacienta s CT so zvýšením kontrastu na axiálnom tomograme sa stanoví rozsiahla pooperačná prietrž obsahujúca nerozšírené tenké črevo. Vizualizujú sa svaly atrofického rekta. (Vľavo) Pri CT snímaní so zvýšením kontrastu na axiálnom tomograme sa stanoví obmedzená pupočná kýla, v herniálnom vaku a najbližšie k prietrži sa vizualizuje zväčšené tenké črevo. Kontrast steny sa nachádza v hernálnom vaku čreva; Počas operácie neboli zistené žiadne známky porušenia.
(Vpravo) U pacienta, ktorý podstúpil operáciu aortálnej aneuryzmy s CT so zvýšeným kontrastom, sa na koronálnom tomograme stanoví veľmi veľká pooperačná prietrž obsahujúca nerozšírené tenké črevo. Steny sigmoidného hrubého čreva sú zhrubnuté kvôli kolitíde spôsobenej C. difficile.

c) Diferenciálna diagnostika prietrže brušnej steny:

1. Nádor brušnej steny:
• Primárny (lipóm, desmoidný nádor, endometrióza) alebo sekundárny nádor (metastázy v pooperačnej jazve, metastázy melanómu, sesterský uzol Mary Joseph)
• Tieto podmienky sa líšia od hernií podľa ich umiestnenia, absencie defektu fascie alebo zmien počas Valsalvovho testu.
• Tenká kapsula obklopujúca lipóm vám umožňuje odlíšiť ju od prolapsu tukového tkaniva cez defekt brušnej steny (hoci má tiež krk)

2. Absces alebo séróm brušnej steny:
• Žiadna chyba fascie

3. Hematóm steny brucha alebo pošvy svalu konečníka:
• Posttraumatické alebo spontánne: krvácanie v dôsledku prasknutia epigastrickej cievy alebo svalu
• Neexistuje žiadna chyba vo fascii, nemení sa pri vykonávaní testu Valsalvy

4. Divergencia (diastáza) svalov rectus abdominis:
• Výčnelok brucha v dôsledku napínania alebo stenčovania bielej čiary:
o Zvlášť charakteristická pre staršie ženy, ktoré rodia

5. Vasodilatácia stien brucha:
• Je stanovený elastický, tubulárny prietok krvi

6. Granulom granule:
• Pooperačná operácia, pri ktorej nedochádza k žiadnemu poškodeniu fascie, sa pri vykonávaní testu Valsyva nezmení
• Echogénne šitie sa môže detegovať v hrúbke granulomu.

(Vľavo) V pokoji na priečnej ultrazvukovej sekcii sa deteguje stredne veľká posttraumatická pravostranná kýčovitá hernia, ktorá prolapsuje cez lunárnu líniu / aponev priečneho brušného svalu. Stanoví sa brušný sval rekta.
(Vpravo) Počas testu Valsalvy na priečnej ultrazvukovej sekcii sa stanoví rovnaká postranná traumatická hnačka s pravou stranou; Vizualizuje sa nezmenený svaly brucha konečníka. Zmeny počas testu Valsalvy sú zreteľnejšie v reálnom čase. (Vľavo) Pri CT axiálny tomogram vykonaný po traumatickom zlomení pravého stehenného kĺbu určuje herniu Spigelia obsahujúcu hrubé črevo. Medzi hrudným a šikmým svalstvom je lokalizovaná hernálna defekt.
(Vpravo) Pri CT snímaní bez zvýšenia kontrastu sa na axiálnom tomograme stanoví horná bedrová hernia obsahujúca tukové tkanivo (Greenenfelt hernia). (Vľavo) Obrázok ukazuje hornú bedrovú prietrž (Grienfeltova prietrž), ktorá prolapsuje horným bedrovým trojuholníkom, ohraničenú na mediálnej strane svalmi extenzorovej chrbtice, na hornej strane rebrom XII a na bočnej strane vnútorným šikmým svalstvom..
(Vpravo) Obrázok ukazuje dolnú bedrovú prietrž (hernia nemt), ktorá sa šíri spodným bedrovým trojuholníkom a je ohraničená na mediálnej strane svalom latissimus dorsi, zospodu na hrebeni ilium a vonkajšom šikmom svale do strany..

d) Patológia. Všeobecné charakteristiky:
• Etiológia:
o Primárne: vrodená vada; epigastrický a pupočníkový
o sekundárne:
- Svalová slabosť brušnej steny
Chronické zvýšenie tlaku v bruchu, distenzia brucha (cirhóza, ascites), svalová rozťažnosť (obezita, vek, tehotenstvo)
Stres, chronický kašeľ, prostatizmus alebo zápcha
- Poranenie: tupá rana alebo pretiahnutie predĺženia:
Náhly nárast brušného tlaku
Expozícia nie je dostatočne silná na to, aby poškodila pokožku, ale natoľko, aby narušila integritu svalu a fascie
- Pooperačná slabosť brušnej steny, chirurgická jazva, zlyhanie stehu, infekcia rán

d) Klinické znaky:

1. Prejavy:
• Najčastejšie sťažnosti / príznaky:
o Výčnelok brucha, zväčšujúci sa so zvyšujúcim sa vnútrobrušným tlakom
o Regulovaný výčnelok, určený kašľom
o nepohodlie, bolesť, opakujúca sa črevná obštrukcia

2. Demografické údaje:
• Vek:
o Pupočná prietrž: malé deti
o Paraumbilická kýla: dospelí
o Epigastrická hernia: 20 - 50 rokov
o Pooperačná prietrž: častejšie u starších pacientov
• Rod:
o Epigastrická hernia je u mužov dvakrát bežnejšia
• Epidemiológia:
o Najbežnejší ultrazvuk brušnej steny

3. Priebeh a predpoveď:
• 1/3 pupočnej kýly sa uzavrie do jedného mesiaca po narodení a zriedka pretrváva vo veku 3 - 4 rokov
• Všetky ostatné hernie pretrvávajú a časom sa často zväčšujú.
• 20% vyžaduje neodkladný zásah, pokiaľ ide o fixáciu a zovretie prietrže:
o pri kýloch s veľmi malými (

Redaktor: Iskander Milewski. Dátum uverejnenia: 25.11.2019

Diferenciálna diagnostika šikmých a priamych trieslových kýly

UMBLE HERNIA

Umbilické hernie sa nazývajú hernie, pri ktorých sa v pupku tvorí herniálny výčnelok. V rôznych vekových obdobiach sa tieto kýly výrazne líšia čo do pôvodu, anatomických a klinických príznakov, priebehu a liečebných metód.)

s týmto je obvyklé rozlišovať: 1) pupočníkovú prietrž (embryonálnu prietrž); 2) pupočná kýla u detí; 3) pupočná kýla u dospelých.

NEDOSTATOČNÉ HERNIE V DETI

Umbilické kýly u detí (hernia umbilicalis infantum) sú defektom vo vývoji prednej brušnej steny. Najslabším bodom je obvykle horná časť pupočného prstenca, cez ktorú prechádza iba pupočníková žila, ktorá nemá svalovú membránu. Ak je nedostatočne vyvinutá brušná fascia, zakrýva pupočníkový prstenec zvnútra iba čiastočne, vytvára defekty alebo je príliš tenká a nie dostatočne pevná. Okrem toho všetky faktory, ktoré spôsobujú prudké zvýšenie vnútrobrušného tlaku, môžu viesť k prietrži. Pupočné prietrže u detí sú pomerne časté, najmä u dievčat (dvakrát častejšie ako u chlapcov) a zvyčajne sa vyskytujú v prvých mesiacoch života.

Poliklinika. Diagnóza pupočnej kýly je obyčajne priama. Vo zvislej polohe dieťaťa a pri namáhaní pupka sa objaví herniálny výčnelok okrúhleho alebo oválneho tvaru, ktorý sa zvyčajne nastaví nezávisle, keď je dieťa na chrbte horizontálne. Potom je ľahké pohmatať rozšírený pupočný kruh, ktorý je bránou prietrže. Brány môžu byť dostatočne široké a prietržka potom ľahko opustí a vstúpi do brušnej dutiny bez toho, aby spôsobila detskú úzkosť, a nespôsobí traumu vnútorným orgánom. V prípadoch, keď je hernia brána úzka, sa dieťa pravidelne správa neisto, plače. Premiestnenie prietrže je ťažšie. Túto podmienku možno už považovať za čiastočné porušenie prietrže. Celkové porušenie je však zriedkavé.

Liečbu. Malo by sa pamätať na to, že u malých detí, ako sa vyvíja brušná tlač, dochádza k samoliečeniu často v období od 6 mesiacov do 2 až 3 rokov, niekedy až 5 až 6 rokov. V tomto ohľade v prípadoch, keď kýla nespôsobuje dieťaťu žiadne obavy, sa počas prvých 3 rokov života používa konzervatívna liečba: na posilnenie a rozvoj brušnej tlače sa predpisujú masážne a terapeutické cvičenia. Ak po 3-5 rokoch pod vplyvom konzervatívnej liečby nedošlo k vyliečeniu, potom v budúcnosti už nedochádza k samoliečeniu pupočného krúžku. V tomto prípade je indikovaná chirurgická liečba. Okrem toho sa v súčasnosti indikácie chirurgického zákroku rozšírili o skupinu detí, ktoré často trpia čiastočným poškodením prietrže. V takom prípade je možné operáciu vykonať aj v prvých mesiacoch života. Indikácia pre skoršiu operáciu je tiež rýchly nárast prietrže.

Prevádzková technika. Celková anestézia. Musí byť zachovaný pupok. Z kože a podkožného tkaniva sa urobí polkruhový rez, vzdialený 1-1,5 cm od základne herniálneho výčnelku pozdĺž jeho dolného polkruhu. Pokožka so subkutánnym tkanivom sa mobilizuje na stranu a snaží sa odhaliť základňu herniálneho vaku. Vak je tupý a ostrý, ako sa postavia zo základne, avšak bez toho, aby to narušilo jeho spojenie

s kožou v oblasti dna, kde je koža riedená a dôverne spájkovaná s hernálnym vakom. Vak je otvorený. Jeho obsah sa vkladá do brušnej dutiny. Potom je herniálny vak krížený a jeho pahýľ po lemovaní a obvaze je ponorený do predperitoneálneho priestoru. Zvyšky vaku na kožnej chlopni sa čo najviac vyrezali. Plastová prietržová brána sa vyrába nanášaním jednotlivých stehov s niťami Dacron č. 3 na okraje defektu v pozdĺžnom smere. Ak je brána malá, stačí na okraje roztiahnutého pupočného krúžku vložiť šnúrku z kabelky (Lexerova metóda). Pre lepšiu tvorbu pupku a odstránenie zvyškovej dutiny je možné medzi zvyšky herniového vaku a vlákna na jednej strane a aponeurózu na druhej strane použiť niekoľko stehov tenkých syntetických nití. Ďalej sa na kožu položia stehy. V prípadoch veľkých pupočníkových kýiel, ktoré sa zriedka vyskytujú u detí, sa pomocou metód Sapezhko a Mayo ukazujú zložitejšie plastické operácie.

Pupočné kýly sa vyskytujú hlavne u žien starších ako 30 rokov

Chirurgická anatómia pupočnej kýly a anatomické a fyziologické predpoklady ich výskytu. Nástup pupočnej kýly u dospelých je na jednej strane defektom v anatomickej štruktúre pupočného prstenca a na druhej strane faktormi spôsobujúcimi zvýšenie vnútrobrušného tlaku a rozťahovanie prednej brušnej steny..

Z príčin zvýšenia vnútrobrušného tlaku a rozťahovania brušnej steny má najväčší význam tehotenstvo a obezita..

Veľkosť prietrže sa môže veľmi líšiť: od priemeru 1 - 2 cm do 20 - 30 cm alebo viac. Avšak aj pri veľmi veľkých prietržoch sú herniové brány relatívne malé a zriedka dosahujú priemer viac ako 10 cm, čo na jednej strane uľahčuje plastickú chirurgiu a na druhej strane je nevyhnutným predpokladom komplikácií, ako je chronická črevná obštrukcia, fekálne blokády, štípanie prietrže.

Brány hernie majú obvykle zaoblený tvar. S veľkými kýlami a prehnutým bruchom sú v hornej časti herniového výčnelku. Umbilické kýly sa často kombinujú s diastázou svalu rekta abdominis a epigastrickou herniou. Aponeuróza a svaly v oblasti kýly a epigastrickej oblasti sú často riedené, atrofické a vláknité. Toto treba mať na zreteli pri výbere spôsobu a spôsobu prevádzky..

Hernálny vak je tenký, spájkovaný s natiahnutou a riedenou kožou a okrajmi herniového goliera. V prípade malých nezvratných prietrží je obsah vrecka najčastejšie ucpávková skrinka pripevnená lepením. Pri veľkých prietržoch je herniálny vak veľmi často komorový. Jeho obsahom je zvyčajne omentum a slučky tenkého čreva. Výrazne menej obsahu

prietrže môžu byť iné orgány: priečne hrubé črevo a slepé črevo, žalúdok, pečeň so žlčníkom a dokonca aj dvanástnik. Poliklinika. Klinické prejavy závisia od veľkosti prietrže, veľkosti prietrže prietrže, závažnosti procesu priľnavosti, prítomnosti alebo neprítomnosti komplikácií, sprievodnej obezite. Malé pupočné kýly často nespôsobujú pacientom veľké obavy, ak sú napraviteľné a nemajú tendenciu ich porušovať. V prípadoch, keď obsah prietrže je časťou väčšieho omentum, ktorá je fixovaná v bráne prietrže, ktorá, ako bola, úplne priľne prietrž, môže byť asymptomatická a nemusí sa zväčšovať. Avšak, častejšie kvôli zúženiu brán, je prietržný výstup sprevádzaný bolesťou, ktorá môže tiež závisieť od napätia veľkého omentum spájkovaného so stenami herniálneho vaku..

Najvýraznejší klinický obraz sa pozoruje spravidla s významnými kýlami.

Veľké veľkosti s relatívne úzkymi bránami sťažujú priechod obsahu cez črevá. Takíto pacienti trpia zápchou, pravidelne sa objavujú bolesti, často sa vyskytuje nevoľnosť a dokonca aj zvracanie. Tieto javy sú zvlášť výrazné s nezvratnými prietržami. Stav pacientov sa zhoršuje tým, že sú obézni, často s prehnutým žalúdkom, čo im v kombinácii s prietržou spôsobuje značné nepríjemnosti a bolesť..

Rozpoznanie pupočnej kýly nie je ťažké vzhľadom na výskyt charakteristického výčnelku v pupočnej oblasti, keď je pacient vo zvislej polohe a keď je namáhaný. Zároveň sú črevné slučky zreteľne tvarované cez tenkú kožu a je viditeľná ich peristaltika. Dôležité ďalšie informácie možno získať pomocou röntgenového vyšetrenia gastrointestinálneho traktu, ktoré vám umožňuje posúdiť obsah prietrže, rozsah adhézií a stupeň poškodenia čriev.

Liečbu. Na úplnom začiatku chirurgického zákroku boli pupočníkové hernie kvôli zložitosti a nebezpečenstvu operácie podrobené chirurgickému zákroku iba počas porušenia a pre neleptané formy boli vybudované rôzne, niekedy veľmi zložité obväzy. A dnes veľa chirurgov uprednostňuje neoperáciu so staršími obéznymi pacientmi, najmä ak majú interkurentné choroby, aj keď sú to práve oni, u ktorých sa najčastejšie vyskytujú prietržné komplikácie, ako je štípanie a adhezívna obštrukcia v herniálnom vaku. V tomto ohľade má plánované zotavenie tejto skupiny pacientov významnú rezervu na zníženie stále vysokej miery úmrtnosti na uviaznuté pupočné kýly.

Hlavnými operáciami, ktoré sa v súčasnosti používajú na liečbu pupočnej kýly u dospelých, sú autoplastické metódy, ktoré navrhli K. S. Sapezhko (1900) a Mayo (1901) na začiatku 20. storočia. Iné metódy fasciálnej aponeurotickej a svalovej aponeurotickej plastiky z dôvodu ich nespoľahlivosti alebo nadmernej komplexnosti sa takmer nepoužívajú..

Mayo Way. Celková anestézia. Kýla je obklopená dvoma priečnymi zbiehajúcimi sa oblúkovými rezmi, ktoré zachytávajú celý prebytočný visiaci tukový záhyb. Na základni herniálneho vaku sa aponeuróza disekuje z podkožného tkaniva vo vzdialenosti 5 až 6 cm po obvode. Vykonajte dôkladnú hemostázu. Prietržový vak je otvorený, adhézie sú rozdelené, spájkovaná žľaza je resekovaná a vnútornosti sú vložené do brušnej dutiny. Vrecko je vyrezané, jeho okraje sú trochu rozrezané a zošité v priečnom smere. Hernálny otvor sa rozširuje dvoma priečnymi rezmi bielej línie brucha a aponeurózou svalov rekta, až kým sa neobjaví ich vnútorný okraj. Potom sa aplikujú švy v tvare U tak, že spodná chlopňa leží pod hornou. Druhý rad prerušených stehov hornej chlopne je zošitý na spodnú časť kvôli duplikácii 3Potom šijeme na vlákno a kožu. Nevýhodou tohto spôsobu je to, že biela čiara brucha sa nezužuje, ale naopak sa rozširuje. Tiež sú deformované svaly rekta, čo je funkčne nevýhodné. Okrem toho táto metóda nevylučuje rektálnu diastázu, ktorá je tiež predmetom chirurgickej korekcie..

Sapezhko metóda. Boli urobené dva pozdĺžne oblúkové rezy ohraničujúce prietrž, aby sa excitovala ochabnutá koža spolu s pupkom. Pupok môže byť uložený iba s malými kýlami (odstránenie pupka pacienta by malo byť oznámené vopred). Izolácia, spracovanie a odstránenie herniálneho vaku sa uskutočňuje rovnako ako v predchádzajúcom spôsobe. Hrudná brána sa rozdeľuje hore a dole na miesta, kde sa biela línia brucha zužuje a vyzerá málo zmenená. Horná časť rezu zachytáva oblasť diastázy svalu rekta a brány epigastrickej hernie, ak existujú. Cicatricial okraje kýly brány sú ekonomicky vyrezané. Peritoneum sa opatrne odlupuje nožnicami 2 až 4 cm od zadného povrchu vagíny jedného zo svalov rekta. Uskutoční sa dôkladná hemostáza, po ktorej je peritoneum šité so súvislým šitím zo šitia od okraja k okraju. Potom sa pomocou syntetických nití č. 5-6 aplikujú samostatné stehy, ktoré pevne uchopia okraj aponeurózy na jednej strane a posteromediálnu časť plášťa rekta, kde je peritoneum pripravené na druhej strane, aby sa vytvoril duplikát v pozdĺžnom smere šírky 2-4 cm.

Pri aplikácii prvého radu stehov, aby sa získala dostatočná sila a aby sa zároveň zabránilo nežiadúcemu stlačeniu krvných ciev a nervov, pri použití zásady duplikácie vždy používame nasledujúcu úpravu. V závislosti od dĺžky rezu aplikujeme dve až päť vzácnych end-to-end stehov v tvare U a medzi nimi oddelené nekonečné stehy medzi okrajom aponeurózy a zadnou stenou plášťa rekta. Na duplikát kladieme obvyklým spôsobom druhý rad švíkov. Subkutánne tkanivo a koža sa zošívajú vo vrstvách.

Metóda Sapezhko je fyziologickejšia ako metóda Mayo, pretože keď sa používa, šírka bielej línie brucha sa znižuje a priebeh vlákien svalov rekta sa narovnáva, pričom vnútorné okraje sa blížia k sebe. To všetko má pozitívny vplyv na obnovenie sily brucha. Metóda Sapezhko uľahčuje detekciu a elimináciu diastázy svalu rekta abdominis a súvisiacich epigastrických hernií. U obéznych pacientov s prehnutým žalúdkom však vertikálne rezy neumožňujú napraviť túto závažnú kozmetickú vadu. V takýchto prípadoch je lepšie uchýliť sa k excitácii mastnej zástery podľa Mayo a defektu plastickej prietrže podľa Sapezhko.

U starších pacientov so závažnými sprievodnými ochoreniami a vysokým stupňom operačného rizika by operácia pupočnej kýly mala byť minimálna. Malo by sa upustiť od súčasného odstránenia

diastáza svalu rectus abdominis a obmedzuje sa iba na plastickú chirurgiu kýlovej brány.

HERCIA Z BIELEJ ŽIVOČÍŠNEJ LINKY

Biele brušné kýly sa vyskytujú častejšie u mužov (60%) vo veku 20 - 35 rokov a ich prejavy sa mierne líšia od pupočnej kýly. Typickým miestom lokalizácie je horná (epigastrická) časť bielej čiary, takže tieto kýly sa často nazývajú epigastrické

U žien sú hernie bielej línie brucha častejšie pozorované po dosiahnutí veku 40 rokov a spravidla sa kombinujú s diastázou svalu rekta abdominis. Kýly bielej línie sú u detí zriedkavé.

Anatomické a fyziologické pozadie. Hlavnou príčinou vzniku epigastrickej hernie je rozšírenie bielej línie brucha. U mladých mužov má najčastejšie ústavný charakter a u žien je to dôsledok opakovaného tehotenstva. Súčasne sa môže v bielej línii vyskytnúť anatomická porucha vo forme kosoštvorcových trhlín vytvorených pretínajúcimi sa vláknami aponeurózy. Tieto medzery sú obvykle vyplnené tukovým tkanivom, ktoré je ostrohou predperitoneálneho tkaniva..

Epigastrická hernia, najmä u mladých mužov, sú malé. Spočiatku nemajú herniálny vak a sú výčnelkami preperitoneálneho tuku, ktoré sa nazývajú preperitoneálne lipómy, hoci nemajú nič spoločné so skutočnými benígnymi nádormi z tukového tkaniva..

Niektorí muži dokonca nemajú defekt pri aponeuróze bielej línie, ale na jej zadnej stene je iba vybranie, do ktorého prenikne predperitoneálny tuk. Takéto kýly sa nazývajú skryté (hernia epigastrica occulta). Niekedy môžu spôsobiť syndróm bolesti [Napalkov P.N., 1939; Ivannikova G.P., 1953]. Následne sa susedná časť parietálneho pobrušnice vtiahne do herniálnej brány spolu s tukovým tkanivom vo forme kužeľa. Ak kýla pokračuje v raste, vytvára sa skutočný herniálny vak, v ktorom vypadáva väčšina omentum, menej často - okrúhly väz pečene a ďalších brušných orgánov. V dôsledku zúženia brány dochádza k poraneniu strateného omentum a prietrž sa často stáva nenapraviteľnou..

Poliklinika. Epigastrická hernia málokedy prekračuje priemer 4 až 5 cm, preto pri vonkajšom vyšetrení, najmä u obéznych pacientov, nemusí byť viditeľná. Palpácia sa vykonáva vo vodorovnej polohe pacienta, ktorý leží zdvihnutý na lakťoch. Na stredovej čiare je možné cítiť hemisférický výčnelok mäkkej konzistencie, jemne zrnitý na dotyk. Ak sa prietrž opraví, výčnelok pod tlakom prstu zmizne a na jeho mieste môžete hmatnú bránu prehmatať v podobe malej depresie. V ostatných prípadoch nie je možné prietrž odstrániť. Palpácia je často bolestivá. Kýla môže byť viac. Súčasne sa zisťuje prítomnosť a stupeň diastázy svalov rekta abdominis. B.A.Barkov (1958) rozlišuje tri stupne diastázy v závislosti od jej hodnoty na úrovni stredu vzdialenosti medzi xiphoidným procesom a pupkom: 1 stupeň - do 5–7 cm, II - viac ako 5–7 cm a III - veľká diastáza, kombinované prehnutý brucho.

Epigastrická hernia nemusí spôsobovať klinické prejavy, byť sprevádzaná lokálnymi symptómami a spôsobiť všeobecné symptómy, ktoré simulujú choroby vnútorných orgánov brucha. Asymptomaticky sa vyskytujúce prietrže sú zvyčajne náhodným nálezom pri vyšetreniach vykonaných z iného dôvodu. Miestne príznaky sa prejavujú bolesťou pri pohmatu, namáhaním, náhlymi pohybmi, chôdzou. Bežné príznaky zahŕňajú bolesť v epigastrickej oblasti, pocit tlaku v hornej časti brucha a dyspeptické poruchy. Najčastejšie je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku s peptickým vredovým ochorením au starších žien s chronickou cholecystitídou. Syndróm bolesti môže byť spôsobený napätím spájkovaného omentu, okrúhlych väzov pečene atď. Pri ťažkej diastáze rekta abdominis by sa mala brať do úvahy prítomnosť príznakov spojených so splanchnoptózou, ktorá sa pri tomto ochorení takmer vždy pozoruje. Zároveň sa pacienti sťažujú na dyspeptické poruchy: grganie, pálenie záhy, nevoľnosť, pocit ťažkosti v bruchu, plynatosť, zápcha. Kyslosť žalúdočnej šťavy je znížená.

Liečbu. Výber liečebnej metódy závisí od veľkosti prietrže, stupňa diastázy svalu rekta abdominis, závažnosti klinických príznakov, prítomnosti komplikácií, celkového stavu pacienta a jeho veku. Asymptomaticky postupujúce „predperitoneálne lipómy“ nie je možné prevádzkovať. Ak existujú miestne alebo všeobecné príznaky, potom je po komplexnom vyšetrení pacientov potrebná operácia. Voľba objemu zásahu závisí od veľkosti prietrže, sily aponeurózy bielej línie brucha, prítomnosti alebo neprítomnosti sprievodných ochorení brušnej dutiny. Pri malých prietržiach postačuje jednoduché uzavretie defektu v aponeuróze bielej línie brucha. Operáciu je možné vykonať v lokálnej infiltračnej anestézii podľa A.V. Vishnevského. Deti a pacienti s nestabilným nervovým systémom sú operovaní v celkovej anestézii..

Prevádzková technika. Ak existuje viac hernií, urobí sa stredný rez s dĺžkou 5 cm alebo viac. Po starostlivom oddelení aponeurózy bielej línie je možné zistiť herniálny výčnelok. Hore a nadol sa aponeuróza rozreže na 1 až 2 cm Vrchol výčnelku, zvyčajne tuková hmota, sa chytí dvoma svorkami a oddelí sa chumáčikom z predperitoneálneho vlákna, s ktorým zostane spojený iba úzkou nohou alebo krkom. Hrudný výčnelok sa odreže k základni. Zároveň sa často nedá zistiť hernálny vak („predperitoneálny lipóm“). Potom je noha obviazaná a prekrížená. V iných prípadoch je možné nájsť malý herniálny vak, ktorý je zošitý na základni, obviazaný a odrezaný. Na defekt aponeurózy v pozdĺžnom smere sa aplikujú uzlové švy.

Kýly strednej a veľkej veľkosti sa prevádzkujú na Sapezhko alebo Mayo. Tieto metódy sú podrobne opísané v kapitole II. Pri kombinácii hernie bielej línie brucha s diastázou stupňa II - III je žiaduce jej súčasné odstránenie. Výnimkou sú starší pacienti so závažnými sprievodnými ochoreniami. Majú minimálny objem prevádzky. Dobrý klinický výsledok sa pozoruje pri použití metód aponeurotických plastov podľa Napalkova a Martynova.

INGUINAL HERNIA

Šikmá prierezová prietrž. Šikmé kýlové prietrže, v závislosti od pôvodu herniálneho vaku, sú vrodené a získané. Pre hlbšie pochopenie základných rozdielov medzi týmito dvomi formami šikmých tříslovných kýly je vhodné pripomenúť znaky embryonálneho vývoja v trieslovine, ktoré úzko súvisia s procesom znižovania semenníka..

Vrodená tříslová hernia (hernia inguinalis congenita). V tejto forme je vaginálny proces pobrušnice herniálnym vakom. Vrodená ingvinálna prietrž sa tvorí postupne.

Vrodené trieslové kýly sa často kombinujú s kvapkami semenníkov alebo semenných šnúr. V tomto prípade sú možné nasledujúce klinické možnosti: 1) vaginálny proces je čiastočne eliminovaný; súčasne sa jej časť, ktorá je bezprostredne priľahlá k semenníku, neotvorí a stáva sa kvapkovou dutinou; horná časť vaginálneho procesu pobrušnice sa stáva herniálnym vakom; 2) vaginálny proces pobrušnice, ktorý ostáva nezatvorený pri hlbokom (vnútornom) otvorení trieslovinového kanálika, je v samostatných oblastiach eliminovaný. To vedie ku kombinácii vrodenej prietrže so spermatickými cystami..

(Získaná inguinálna hernia (hepnia inguinalis acquisita). Tvorí sa pod vplyvom rôznych všeobecných a miestnych faktorov počas úplného prerastania vaginálneho procesu pobrušnice. Herniový vak je výčnelok parietálnej pobrušnice v oblasti fovea inguinalis lateralis, ktorá prenikne do anulusu inguinalis. šikmá inguinálna hernia, ktorá opakuje priebeh inguinálneho kanálu, je nasmerovaná zhora nadol, dozadu, spredu, zvnútra dovnútra. Vo svojom vývoji prechádza celým radom po sebe nasledujúcich etáp. lekár vytiahne herniálny výčnelok s prstom vloženým do vonkajšieho otvoru ingvinálneho kanálika iba pri namáhaní pacienta alebo pri kašľaní; 2) kýlová prietrž (hernia inguinalis obliqua canalis), pri ktorej dno herniálneho vaku dosiahne vonkajší otvor trieslového kanálika; 3) šikmá inguinálna kýla spermatickej šnúry (hernia obliqua testicularis), pri ktorej kýla opúšťa ingvinálny kanál a je hmatná vo forme tumoru podobnej formácie v trieslovinovej oblasti; 4) šikmá hernia inguinal-scrotal (hernia inguino-scrotalis), keď herniálny výčnelok, ktorý sleduje priebeh spermatickej šnúry, zostupuje do mieška.

Výskyt šikmej ingvinálnej prietrže je teda dôsledkom zmien v zadnej stene inguinálneho kanála, predovšetkým rozšírenia hlbokého (vnútorného) inguinálneho otvoru, ktorým je v tomto prípade herniálny portál. Vota; 3) priama hernia inguinal-scrotal (hernia inguinalis directa scrotalis), pri ktorej herniálny výstupok opúšťa inguinálny kanál cez anulus inguinalis superficialis, klesajúci nadol do koreňa mieška, ale je umiestnený mimo spermatickej šnúry. Priame tříslové prietrže tvoria 5 až 10% z celkového počtu slabinových prietrží, vyskytujúcich sa hlavne u mužov s hyperstenickým typom tela..

Priama trieslová prietrž (hernia inguinalis interna s. Directa). Priamy trieslovina sa nazýva prietrž, ktorá vyčnieva z peritonea v oblasti fovea inguinalis medialis a preniká do trieslovinového kanálika mimo spermatickej šnúry cez trieslovinový priestor. Táto prietrž sa vždy získa. 1) začatie priamej, ingvinálnej prietrže (hernia inguinalis directa incipiens), keď existuje mierny výčnelok zadnej steny trieslového kanálika; 2) priama alebo intersticiálna hnačka (hernia inguinalis directa), pri ktorej výčnelok dosahuje významnú veľkosť umiestnenú hlavne v ingvinálnom kanáli, za aponeurózou vonkajšieho šikmého svalu brucha.

Ak existuje podozrenie na kĺzavú prietrž, odporúča sa použiť ďalšie výskumné metódy: irrigoskopia, cystografia, cystoskopia, bimanálne gynekologické vyšetrenie. Ak sa objavila myšlienka postihnutia močovodu alebo obličiek, je potrebné vykonať infúznu urografiu. V prítomnosti nádoru podobnej formy v oblasti trieslovín by sa mala najskôr vylúčiť lymfadenitída a boľavé abscesy. Na rozdiel od trieslovej prietrže sa zápalový nádor nemení vo veľkosti, je nenapraviteľný. Inguinálny kanál sa nezvýši, nie je príznakom kašľa. Často sa prejavuje začervenanie kože, zvýšenie telesnej teploty, prehmatanie nádoru. Pri tuberkulóze chrbtice sa pozorujú črevné abscesy.

Toto ochorenie sa vyznačuje dysfunkciou chrbtice a špecifickými rádiologickými zmenami na stavcoch. Neredukovateľnosť nádoru a neprítomnosť expanzie vonkajšieho otvorenia trieslového kanálika, ako aj prítomnosť výkyvov, odstraňujú prietrž.

U obéznych žien s prehnutým žalúdkom niekedy vznikajú ťažkosti pri diferenciácii ingvinálnej a femorálnej hernie. V tomto prípade je dôležité, presne so zameraním na výčnelky kostí a vyšetrením pacienta v horizontálnej polohe, presne určiť priemet trieslového väziva..

Diferenciálna diagnostika šikmých a priamych trieslových kýly

Typ trieslovej prietrže
šikmýrovno
Zanecháva brušnú dutinu smerom von z plica umbilicalis laterateralis (s. Plica epigastrica). Opakovaním priebehu slabinového kanálaVychádzajúc z brušnej dutiny zvnútra z plica umbilicalis lis Prechádza vpred smerom do ingvinálneho priestoru a vyčnieva z priečnej fascie pred seba.
Stáva sa to vrodené. To je častejšie v detstve a strednom veku. Spermatická šnúra sa nachádza smerom dovnútra od herniálneho vaku. Hernálny výstupok podlhovastého tvaruVrodená sa nestane. Bežnejšie v starobe. Spermatická šnúra sa nachádza smerom von od herniálneho vaku. Hernálny výčnelok okrúhleho alebo oválneho tvaru sa určuje v strednej časti pupartického väzu (na okraji lona).
Častejšie jednostranneČastejšie, najmä u starších pacientov, bilaterálna
Častejšie zostupuje do mieškaMimoriadne zriedka zostúpi do mieška
Kašeľ v počiatočnom štádiu tvorby prietrže je pociťovaný zo strany, zo strany kanála po hlboké otvorenie trieslovinového kanála.Kašeľ sa pociťuje priamo proti vonkajšiemu otvoreniu inguinálneho kanála
Zvlnenie sa určuje smerom dovnútra od prsta vloženého do trieslovinyZvlnenie sa určuje smerom von z prstu vloženého do trieslovinového kanálika

Ak je herniálny výčnelok vyšší ako táto projekcia, potom je ingvinická prietrž, ak je femorálna, nižšia.

Rozdiel medzi šikmým prierezom třísloviny z kvapiek semenníka je, že hydrocystický nádor má okrúhly alebo oválny tvar, jasné hranice a hustú elastickú konzistenciu. Pri perkusii sa v prípade kvapkavého zvuku určí nudný zvuk, zatiaľ čo pri prietrži je častejšia tympanitída. Pri kvapkách je príznak transilluminácie pozitívny. Pacient je postavený proti svetelnému zdroju - elektrickej lampe a odhaľuje prenos stetoskopom (diafaloskopiou), ktorý je pripojený k šourku. Edémová tekutina je priehľadná a prepúšťa svetlo, zatiaľ čo črevné slučky a omentum nedovoľujú prepúšťať svetelné lúče. Musíte si však pamätať na možnú kombináciu kvapiek semenníkov alebo spermatickej šnúry a prietrže. Získanú šikmú prietrž je možné rozlíšiť iba od vrodenej prietrže pred chirurgickým zákrokom, čo však nemá príliš praktický význam..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cervikálna osteochondróza je chronická degeneratívna-dystrofická patológia. Ak sa nelieči, progreduje rýchlo a vyvoláva príznaky.
Diéta pre HPODStrava na herniu pri otvorení bránice pažeráka je podstatným prvkom pri liečbe choroby a prevencii jej komplikácií..Pravidlá stravovaniaTerapeutická strava pre bráničné kýly pažeráka umožňuje dodržiavanie určitých výživových zásad zameraných na dosiahnutie obnovy trávenia a normálne fungovanie všetkých ľudských orgánov.
Podľa mnohých odborníkov je dnes ezofágová hernia veľmi častým ochorením gastrointestinálneho traktu, pričom po peptickom vrede a cholecystitíde je na 3.