loader

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika obmedzených hernií sa musí vykonať s chorobami lokalizovanými v miestach hernií, ktoré majú akútny nástup..

Obmedzená brušná hernia by sa mala odlišovať od orchitídy, epididymitíd, lymfadenitídy, femorálnej - s lymfadenitídou femorálnych lymfatických uzlín, tuberkulóznych netesností, tromboflebitída veľkej safénovej žily stehna v spojitosti s hlbokou žilou; pupočníkové - s ofalhalitídou, nádorové metastázy v pupku. Pri všetkých týchto chorobách neexistuje história prietrže a klasických známok porušenia.

Poranenie prietrže sa musí tiež rozlišovať podľa zápalu prietrže a koprostázy, pri ktorých je bolesť mierna; prietrž môže byť čiastočne korigovaná a hmatná, príznak „kašľa“ je pozitívny.

V prípadoch, keď nie je možné stanoviť diagnózu, je potrebné po vyhodnotení subjektívnych a objektívnych príznakov a výsledkov špeciálnych vyšetrovacích metód nakloniť k diagnostike porušenia a naliehavo operovať pacienta, pretože očakávaná taktika môže viesť k črevnej nekróze alebo perforácii s rozvojom peritonitídy..

Diagnóza obmedzenej a nezvratnej prietrže často spôsobuje určité ťažkosti. Bolesť s nenapraviteľnou prietržou je však konštantná, menej intenzívna ako pri štípaní; prietrž nie je napätá, zmenšuje sa pri pokuse o jej premiestnenie do brušnej dutiny. V tomto prípade je možné zistiť herniovú bránu, ich okraje, pozitívny príznak „kašľa“. Charakteristická je absencia kliniky akútnej črevnej obštrukcie.

Liečba uškrtenej prietrže

Oznámenie A. P. Krymova (1929): „Je potrebné si uvedomiť, že pre pacienta je lepšie, ak mu bude poskytnutá primeraná lekárska starostlivosť, aby prijal priestupok tam, kde nie je, ako sa pozerať tam, kde je,“ zostáva dnes nepopierateľný.

Pri určovaní taktiky liečby uškrtených prietrží sa musí pamätať na to, že neexistuje žiadny kontraindikácia na chirurgický zákrok pre uškrtenú prietrž pre žiadneho pacienta, pretože čím starší pacient, tým rýchlejšie sú poruchy obehu v postihnutom orgáne a rozhodnejšie musí chirurg konať. Jedinou kontraindikáciou operácie je pre- alebo agonistický stav pacienta (smrteľný výsledok v takýchto prípadoch a bez chirurgického zákroku nastane do 1-4 hodín od okamihu hospitalizácie v chirurgickej nemocnici).

Pacient so spontánnou rekonštrukciou uškrtenej prietrže (doma alebo pri preprave do lekárskeho zariadenia) musí byť hospitalizovaný na chirurgickom oddelení, pretože predtým zadržaný orgán, ktorý má zadržanú a hernálnu vodu, môže byť zdrojom peritonitídy alebo intrakutánneho krvácania. Taktika chirurga by mala byť jednoznačná: hospitalizácia pacienta kvôli dynamickému pozorovaniu.

V prípade spontánneho zníženia obmedzenej prietrže u pacienta v chirurgickej nemocnici, pri absencii absolútnych kontraindikácií na vykonanie operácie (extrémne vysoký stupeň operačného rizika), je indikovaný chirurgický zákrok, najmä u pacientov starších vekových skupín, u ktorých sa môže vyskytnúť nekróza steny obmedzeného čreva v priebehu 2 - 2 rokov. 3 hodiny od okamihu porušenia (k najvýraznejším zmenám dôjde v oblasti škrtiacej brázdy). V takýchto prípadoch existuje reálna hrozba peritonitídy, ktorá výrazne zhoršuje okamžité výsledky chirurgických zákrokov vykonaných neskôr (vysoká miera pooperačných komplikácií, úmrtnosť)..

Ak sa pri vyšetrení pacienta v čase prijatia na chirurgické oddelenie alebo počas dynamického pozorovania diagnostikuje peritonitída alebo intraintestinálne krvácanie, je pacient okamžite podrobený chirurgickému zákroku. Ak existuje podozrenie na peritonitídu, je uvedená diagnostická laparoskopia (ak je to možné) alebo laparocentéza zavedením „katétrového katétra“. Pri nútenom znížení kýly samotným pacientom by taktika lekára mala byť rovnaká. Nútená redukcia kýly lekármi je neprijateľná a zakázaná, pretože to môže poškodiť hernálny vak a obsah kýly až do prasknutia poškodenej slučky čreva s rozvojom peritonitídy a intraabdominálneho krvácania. V prípade nútenej redukcie sa hernálny vak s obsahom môže premiestniť do predperitoneálneho priestoru („imaginárna“ alebo „falošná“ redukcia), čo rýchlo vedie k rozvoju črevnej obštrukcie a retroperitonitídy (Obr. 2.11). S priaznivým priebehom choroby po nezávislom znížení prietrže by sa pacientovi malo po plánovanom vyšetrení ponúknuť plánovaná operácia.

V prípade malých pooperačných hernií u pacientov bez výrazných porúch celkového stavu sa chirurgický zákrok vykonáva bez intenzívnej predoperačnej prípravy. Naopak, v prítomnosti veľkých uškrtených kýly u starších a senilných pacientov s výraznou sprievodnou patológiou je indikovaná intenzívna predoperačná príprava..

Príprava na chirurgický zákrok by mala byť krátkodobá (do 1-2 hodín) a mala by byť zameraná predovšetkým na zlepšenie celkového stavu pacienta a korekciu metabolických, hemodynamických a iných životne dôležitých porúch. V prípade subkompenzovaných a dekompenzovaných stavov tela sa korekcia porúch homeostázy a funkčného stavu vitálnych orgánov a systémov vykonáva za účasti anestéziológa a príbuzných odborníkov (na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo priamo na operačnej sále). Krátke trvanie predoperačnej prípravy je v takýchto prípadoch dôsledkom rýchlo rastúceho vývoja nekrotických zmien v zadržovanom orgáne. Na základe tejto situácie je vhodné vykonať operáciu v kombinácii so súčasným vykonávaním intenzívnej korekcie-

Obr. 2.11. Nesprávne zníženie obmedzenej prietrže (schéma)

rapies. Oneskorenie operácie kvôli rozšíreniu vyšetrenia pacienta je neprijateľné.

Anestézia: endotracheálna anestézia, niekedy lokálna anestézia.

Operácia obmedzenej prietrže má svoje vlastné charakteristiky, ktoré pozostávajú z prísneho sledu jej etáp. Po rozrezaní kože sa hernálny vak okamžite otvorí a jeho obsah sa dezinfikuje, čo pomáha predchádzať infekcii hernálnej dutiny spravidla infikovanou herniovou vodou a zabrániť samoregulácii poškodeného orgánu, ktorý sa musí dôkladne vyšetriť, aby sa určila jeho životaschopnosť. Až potom je porušený kruh rozrezaný (po predbežnom zachytení a zadržaní porušeného orgánu).

V prípade strangulovaných hernií (zvyčajne dochádza k uškrteniu vo vonkajšom kruhu trieslovinového kanálika, veľmi zriedka vo vnútornom), je strangulovaný krúžok laterálne odrezaný od spermatickej šnúry. Ak k porušeniu došlo vo vnútornom (hlbokom) otvorení trieslovinového kanálika, vložte Kocherovu sondu hlbšie a hlbšie do krku hernálneho vaku v oblasti hornej bočnej oblasti (avaskulárna zóna), opatrne použite skalpel alebo nožnice, aby ste prerušili krúžok nahor a odstránili porušený krúžok a odstránili ho preskúmať ju.

Pri porušení femorálnej prietrže (s femorálnym prístupom) sa porušujúci kruh disekuje dovnútra - cez lakunárny väz. Jeden by však mal byť veľmi opatrný, pretože v 15% prípadov obštrukčná artéria, abnormálne odchádzajúca od dolnej epigastrickej artérie, prepichuje lakunárny väz. Uvedený anatomický variant sa nazýval „koruna smrti“, pretože v prípade náhodného zranenia artérie dochádza k silnému krvácaniu, s ktorým je ťažké sa vyrovnať. Starostlivá a starostlivá disekcia väziva striktne pod vizuálnou kontrolou vylučuje túto mimoriadne nepríjemnú a život ohrozujúcu komplikáciu pacienta. Ak dôjde k poraneniu tepny, je potrebné stlačiť miesto krvácania tampónom, uchopiť krvácajúcu nádobu svorkami a obojstranne obviazať. Ak krvácanie nie je možné zastaviť týmto spôsobom, je potrebné krížiť ingvinálny väz, izolovať spodnú epigastrickú tepnu a obviazať buď jej hlavný kmeň alebo obštrukčnú artériu okamžite v mieste jej výtoku. Roztrieštenie väzivového väzu sa tiež používa v prípadoch, keď nie je možné vylúčiť porušenie porušením iba lakunárneho väzu. Ak sa nájde neobvyklá cieva („smrtiaca koruna“), mala by byť prešitá, oviazaná a preškrtnutá medzi dvoma ligatúrami..

Pri inguinálnom prístupe s obmedzenou femorálnou prietržou je oveľa ľahšie odhaliť a obviazať abnormálne lokalizovanú cievu. Pri tejto metóde existuje ďalšia metóda rozrábania porušujúceho prstenca - v hornom a vonkajšom smere nad cievami bez rozrezania ingvinálneho väzu..

Pri obmedzených pupočných kýlach môže byť uskutočnená disekcia zadržaného prstenca pozdĺžne aj priečne, po čom je potrebné posúdiť stav zadržovaného orgánu držaného prstami ruky pred disekciou..

Úsek obmedzenej slučky čreva je ohraničený škrtiacou drážkou, ktorá môže byť sotva viditeľná alebo nekrotická. Životaschopné črevo má modro-červenú farbu, ktorá sa po odstránení porušenia postupne zmení na ružovú; jej serózna membrána je hladká, lesklá, bez poškodenia; zachovaná črevná motilita a pulzácia priamych ciev mesentérie. Neživotaschopné črevo tmavej cyanotickej farby so špinavými zelenými škvrnami, serózna membrána je matná, niekedy deskvamovaná, nedochádza k peristaltike a pulzácii mezenterických ciev. Pri určovaní životaschopnosti črevných slučiek je dôležité poznať a pamätať na to, že črevná nekróza začína na časti sliznice. Z hľadiska seróznej membrány sa tieto javy objavujú oveľa neskôr. Do brušnej dutiny sa vloží životaschopné črevo a jej neživotaschopný segment sa resekuje s prihliadnutím na Kocherovo pravidlo. Ďalšie etapy operácie sa uskutočňujú štandardne, rovnako ako pri nekomplikovanej prietrži. Pochybnosti o životaschopnosti čreva slúžia ako náznak na resekciu segmentu, ktorý bol porušený ako životaschopný. Rovnaká taktika by sa mala uplatniť v prípade parietálneho (Richterovho) porušenia čreva av prípade pochybností o životaschopnosti tejto stránky. Pri tomto type porušenia by zmenená oblasť nemala byť ponorená do črevného lúmenu, pretože to vytvára mechanickú prekážku a prispieva k výskytu nedostatočnosti ponorných kĺbov..

Ak dôjde k porušeniu klznej prietrže, mala by sa starostlivo určiť životaschopnosť časti posuvného orgánu. Ak sa zistí nekróza črevnej steny, vykoná sa resekcia ileocekálneho uhla alebo pravej polovice hrubého čreva pomocou ileotransveroanastomózy. Pri nekróze steny močového mechúra sa jej nekrotická časť resekuje zavedením elicystostómie. Obmedzené oblasti omentum sa resekujú vo všetkých prípadoch. Odstráni sa aj dodatok vermiformu umiestnený v herniálnom vaku. Ak dôjde k porušeniu Mertel diverticulum (hernia Littre), odstráni sa bez ohľadu na to, či je realizovateľný alebo nie (Obr. 2.12). Táto taktika je spôsobená skutočnosťou, že Meckelovo divertikulum, ktoré nemá vlastný mezentérium, je slabo zásobené krvou, a preto aj krátkodobé porušenie predstavuje riziko jeho nekrózy. Ak je porušený prívesok tuku, môže byť narušená výživa zodpovedajúcej časti čreva, a preto pri jej resekcii je potrebné dôkladne preskúmať susedné sekcie črevnej steny a vyhodnotiť ich životaschopnosť.

Pri falošnom porušení Broccy je potrebné vykonať úplnú intraoperačnú revíziu brušných orgánov, aby sa zistil akútny zápalový proces, ktorý viedol k nesprávnemu porušeniu.

Pri herniovom flegmone začína chirurgia laparotómiou, po ktorej nasleduje resekcia zadržaného čreva, obnovenie priechodnosti čreva v dôsledku tvorby črevnej anastomózy.,

Obr. 2.12. Meckelov divertikulum získané z herniálneho vaku

drenáž brušnej dutiny a šitie laparotomickej rany. Po otvorení herniálneho vaku sa predtým resekované črevo odstráni (obr. 2.13). Plastové kýlové brány - nerealizované. Odmietnutie plastovej brány prietrže samozrejme vedie k recesii prietrže. Vždy je však potrebné pamätať na to, že primárnou úlohou chirurga je v takýchto prípadoch zachovanie života pacienta a operácia opakujúcej sa prietrže sa môže v budúcnosti vykonať podľa plánu..

V prípade uškrtenej kýly komplikovanej peritonitídou sa operácia vykonáva v nasledujúcich štádiách: laparotómia, resekcia segmentu neživotaschopného čreva do oblastí s normálnou vaskularizáciou a nezmenenou sliznicou, obnova integrity črevnej trubice, nasogastrická intubácia tenkého čreva a rehabilitácia brušnej dutiny. Pri bežnej fibrinóznej, fibrinózne purulentnej peritonitíde je indikovaná laparostómia s následnou plánovanou fázou

Obr. 2.13. Fáza operácie s hlienovým vakom phlegmon

1 - nižšia stredná laparotómia a implementácia intraabdominálneho štádia; 2 - otvorenie herniálneho vaku a odstránenie resekovaného orgánu

kanalizácie. Primárna plastika brušnej steny s peritonitídou, ako aj s hlienovým hernálnym vakom, by sa nemala vykonávať z dôvodu závažnosti stavu pacientov a rizika hnisavých komplikácií. V týchto prípadoch by chirurgická rana mala byť po zošití pobrušnice iba čiastočne zošitá so zriedkavými stehmi na koži, čo umožňuje plánovanú plánovanú rehabilitáciu brušnej dutiny..

Laparoskopická hernioplastika ako metóda chirurgickej liečby strangulovaných hernií sa čoraz viac zavádza do každodennej praxe a poskytuje dobré okamžité a dlhodobé výsledky. Pozitívnym aspektom laparoskopie s obmedzenou prietržou je možnosť revízie všetkých orgánov v brušnej dutine, čo vylučuje riziko nezaznamenaného retrográdneho alebo nesprávneho porušenia..

Komplikácie, ktoré môžu vzniknúť počas operácie pri obmedzenej prietrži:

■ poškodenie zadržaných orgánov (močový mechúr, črevá);

■ poškodenie krvných ciev počas pitvy prietrže bránice (femorálna, obštrukčná tepna a žila - „koruna smrti“).

Najčastejšie pooperačné komplikácie sú:

■ hnisanie pooperačnej rany;

■ pľúcna embólia.

Prevencia komplikácií. Aby sa predišlo hnisaniu rany, je potrebné vykonať dôkladnú hemostázu a opakovane použiteľnú hygienu rany, starostlivo liečiť tkanivá počas chirurgického zákroku, v pooperačnom období používať antibiotiká.

Prevencia tromboembolických komplikácií - je to včasná aktivácia pacienta, vedenie respiračnej gymnastiky, vymenovanie priamych a nepriamych antikoagulancií..

Diferenciálna diagnostika pupočnej kýly

a) Definície:
• Kýla: slabosť alebo defekt fibromuskulárnej steny s vyčnievaním orgánu / časti orgánu prostredníctvom defektu:
o Nastaviteľné: nastavuje sa spontánne alebo pri vonkajšom stlačení (ručne alebo senzorom)
o Opravené: neredukovateľné
o Bruising: spôsobuje narušenie dodávky krvi do obsahu herniálneho vaku
• Klasifikácia: hernie strednej línie a bočné hernie

1. Všeobecná charakteristika:
• Hlavné diagnostické príznaky:
o Vysunutie brušnej steny kvôli prolapsu tkanív defektom brušnej steny
• Lokalizácia:
o Kýla strednej línie:
- Epigastrické: medzi xiphoidným procesom a pupkom
- Pupočník: pupok alebo najbližšia paraumbilická zóna
- Hypogastrický: medzi pupkom a ochlpením
o Bočná prietrž:
- Spigeliev je:
Defekt v aponeuróze priečneho brušného svalu, bezprostredne susediaceho z bočnej strany s vagínou brušnej svaly rekta (lunárna línia)
Najčastejšie lokalizované blízko polkruhovej línie
- Bedrová bedra: vyvíjajú sa v dvoch potenciálne slabých oblastiach boku brucha:
Horný lumbálny trojuholník (Greenfelt hernia) je ohraničený na strednej strane svalom, ktorý vyrovnáva chrbticu, na vrchu rebrom XII a na bočnej strane vnútorným šikmým svalstvom.
Dolný bedrový trojuholník (Petia hernia) je ohraničený na mediálnej strane svalom latissimus dorsi, zdola - hrebeňom bedra a z boku - vonkajšou šikmou stranou.
o Pooperačná prietrž: lokalizovaná v mieste chirurgického rezu
• Morfológia:
o Epigastrická hernia:
- Zvyčajne malej veľkosti, obsahuje extraperitoneálny prolaps tukového tkaniva cez bielu čiaru (biela čiara tuku prietrže)
- Niekedy dosahuje veľké veľkosti a obsahuje vnútornosti
o Pupočná prietrž:
- Pupočná prietrž u detí:
Obsah peritoneálnej dutiny progreduje cez uzavretý pupočný kruh
- Paraumbilické a periumbilické kýly u dospelých:
Extraperitoneálne tukové tkanivo ± obsah prolapsu peritoneálnej dutiny na jednej alebo druhej strane z pupočného krúžku
o Hypogastrická hernia:
- Veľmi zriedkavé
O užívateľov Spigelia hernia:
- Zvyčajne prechádza do podkožnej vrstvy, ale môže sa nachádzať medzi priečnym brušným svalom a vnútorným šikmým svalstvom alebo prolapsom do pošvy konečníka brušného svalu:
Rozprestiera sa na bočnú stranu a môže sa prejaviť ako vyčnievanie brucha
- Niekedy sa vyvinie druhýkrát po zranení
- Viac náchylné na porušenie
o Lumbálna prietrž:
- Zvyčajne bezbolestný kvôli širokému krku herniálneho vaku
- Vyvíja sa druhýkrát v dôsledku úrazu alebo chirurgického zákroku.
o Pooperačná prietrž:
- Vyvíja sa u 10-30% pacientov po operácii
- Môže sa vyvíjať roky po operácii, hoci sa zvyčajne prejavuje počas prvého roka
- Môže dôjsť k nepovšimnutiu pacienta a náhodnému odhaleniu žiarenia
- Môže dosiahnuť veľmi veľké rozmery

2. Ultrazvuk kýly brušnej steny:
• Štúdia v odtieňoch sivej:
o Používa sa lineárny snímač s vysokým rozlíšením; Konvexný nízkofrekvenčný snímač je vyhradený na štúdium veľkých hernií / výskumných štúdií:
- Rozšírený študijný odbor (panoramatický) pre veľké prietrže, diastázy svalov rekta abdominis
o Mali by sa identifikovať svalové pamiatky a fasciálne roviny.
o Preskúmajte obsah kýly (omentum, črevo, preperitoneálne tukové tkanivo, tekutinu), určte umiestnenie / veľkosť defektu brušnej steny a výskyt komplikácií:
- Mastné omentum: echogénne / hypoechoické tkanivo, nie je peristaltizované
- Črevo: „cieľový“ obrazec, signál centrálnej echo je určený prítomnosťou vzduchu v lúmene čreva, vizualizovaná je peristaltika:
Možno vizualizovať kruhové záhyby tenkého čreva alebo stolice v hrubom čreve.
Z dôvodu prítomnosti obsahu vzduch-kvapalina je obraz variabilný
Valsalvov test a permanentný test pomáhajú diagnostikovať kýly
- Uložte výsledky výskumu ako video súbory
o Po stlačení kýly zhodnotíte jej zákonnosť
o Komplikácie: nezničiteľná prietrž môže spôsobiť upchatie čriev alebo môže byť narušená:
- S výnimkou slabínovej prietrže sa tieto komplikácie prietrží prednej brušnej steny vyvíjajú zriedka.
- Črevná obštrukcia v herniálnom vaku: nedostatok peristaltiky, úzky krk hernálneho vaku, roztiahnuté črevo, tekutina
- Strangulovaná kýla: neprítomnosť príznakov prietoku krvi v stene čreva alebo mezentérie s dopplerografiou, edematózna stena čreva, nedostatok peristaltiky, tekutina, echogenita tukového tkaniva:
Všimnite si, že absencia príznakov prietoku krvi je oneskoreným príznakom; okrem toho sa v nestresovanom tukovom tkanive nedeteguje prietok krvi
- Iné príznaky sú tiež neinformatívne, čo sťažuje diagnostiku porušenia pomocou ultrazvuku

(Vľavo) Priečna ultrazvuková časť pacienta s cirhózou a ascitom. Stanoví sa veľká pupočná hernia, ktorá obsahuje ascitickú tekutinu a prolaps pupočníka cez defekt bielej línie. Hernálny vak neobsahuje črevo. Slučky čreva v brušnej dutine sa nerozťahujú.
(Pravý) Pozdĺžny ultrazvukový rez veľkou strednou líniou prietrže obsahujúci tukové tkanivo. Táto hernia sa kvôli svojej veľkosti vyšetrí konvexnou sondou. Vizualizuje sa však brušná stena. (Vľavo) Pozdĺžny ultrazvukový rez bolestivej pupočnej prietrže obsahujúci tekutinu a mäkké tkanivo u pacienta s cirhózou a portálnou hypertenziou. Je zistená mierna chyba v bielej čiare. Peristaltika nie je stanovená.
(Vpravo) Rovnaký pacient s portálnou hypertenziou. Farebný Dopplerov ultrazvuk, pozdĺžny ultrazvukový rez. Pupočné prietrže sú zóny slabosti (brušnej steny), v ktorej môžu byť porušené kolaterálne žily. Aj keď prietrž je bolestivá, žily nie sú trombózované. (Vľavo) Nasmerujte ultrazvuk, priečny ultrazvukový rez. Deteguje sa malá epigastrická hernia, ktorá progreduje defektom v bielej línii. Vizualizujú sa svaly rekta..
(Vpravo) U toho istého pacienta s CT axiálny tomogram potvrdil malú strednú líniu epigastrickej hernie obsahujúcej tukové tkanivo. Defekt bielej čiary nie je vykreslený. Svaly Rectus sa nezmenili.

3. CT vyšetrenie kýly brušnej steny:
• Táto metóda umožňuje diagnostikovať prietrž s vysokou presnosťou, identifikovať obsah herniového vaku a tiež určiť umiestnenie a veľkosť defektu v prednej brušnej stene:
o Informatívne pri štúdiu veľkých hlbokých prietrží a vyvíjajúcich sa komplikácií
• Kýly môžu byť zle viditeľné v polohe na chrbte, ale CT je možné vykonať aj pri teste Valsalvy.

4. MRI s herniou brušnej steny:
• Metóda sa používa podobne ako CT, okrem toho je možné počas testu Valsalvy zostaviť dynamické sekvencie

5. Vizualizačné odporúčania:
• Najlepší spôsob vizualizácie:
o Ultrazvukové vyšetrenie je diagnostickou metódou prvej línie u detí as malými kýlami:
- Jediná metóda na uskutočnenie výskumu dynamiky v reálnom čase; Opakované štúdie sa ľahko vykonávajú, metóda je rozšírená a lacná
o CT - najinformatívnejšia metóda pri štúdiu hernií zložitej štruktúry alebo pri vyšetrení pacientov s veľkou postavou; CT je tiež informatívnejšia pre črevné komplikácie
about MRI vám umožňuje získať rovnaké informácie o anatomických zmenách ako CT, ale pomocou nej je možné vyhodnotiť aj zmeny v dynamike
• Odporúčania týkajúce sa metodológie výskumu:
o Identifikujte anatomické vrstvy, lokalizujte lokálny defekt brušnej steny, porovnajte s anatómiou opačnej strany (ak je to možné), vyhodnotte obsah herniálneho vaku:
- Senzorom aplikujte na kýlu minimálny tlak, aby ste ju nenastavili
- Použite Valsalvov test v každodennej praxi na zväčšenie prietrže a vyhodnotenie jej obsahu
- Vyšetrite pacienta v stojacej polohe, ak to vedie k zvýšeniu herniového výčnelku alebo ak sa prietrž nezistí v zadnej časti chrbta
- Zmerajte veľkosť herniového vaku a defektu fascie
- Ak je v herniovom vaku stolica, vyhodnoťte prítomnosť komplikácií (nesprávnosť / prekážka / porušenie).

(Vľavo) Na priečnej ultrazvukovej časti v oblasti pupka sa stanoví tukové tkanivo obsahujúce tukové tkanivo a spôsobujúce ťažkosti pri periumbilikálnej prietrži. Venujte pozornosť úzkemu krku herniálneho vaku.
(Vpravo) Pri panoramatickom ultrazvukovom skenovaní sa po priečnej ultrazvukovej sekcii stanoví pooperačná prietržová stredná línia obsahujúca tenké črevo. Kýla sa vyvinula po laparotómii, komplikovaná infekciou rán. Stanoví sa široká divergencia rektálnych svalov. (Vľavo) Na priečnej ultrazvukovej časti sa stanoví pooperačná prietrž stredovej čiary so širokým krkom, obsahujúca črevo. Je viditeľný pravý sval konečníka..
(Vpravo) U toho istého pacienta s CT so zvýšením kontrastu na axiálnom tomograme sa stanoví rozsiahla pooperačná prietrž obsahujúca nerozšírené tenké črevo. Vizualizujú sa svaly atrofického rekta. (Vľavo) Pri CT snímaní so zvýšením kontrastu na axiálnom tomograme sa stanoví obmedzená pupočná kýla, v herniálnom vaku a najbližšie k prietrži sa vizualizuje zväčšené tenké črevo. Kontrast steny sa nachádza v hernálnom vaku čreva; Počas operácie neboli zistené žiadne známky porušenia.
(Vpravo) U pacienta, ktorý podstúpil operáciu aortálnej aneuryzmy s CT so zvýšeným kontrastom, sa na koronálnom tomograme stanoví veľmi veľká pooperačná prietrž obsahujúca nerozšírené tenké črevo. Steny sigmoidného hrubého čreva sú zhrubnuté kvôli kolitíde spôsobenej C. difficile.

c) Diferenciálna diagnostika prietrže brušnej steny:

1. Nádor brušnej steny:
• Primárny (lipóm, desmoidný nádor, endometrióza) alebo sekundárny nádor (metastázy v pooperačnej jazve, metastázy melanómu, sesterský uzol Mary Joseph)
• Tieto podmienky sa líšia od hernií podľa ich umiestnenia, absencie defektu fascie alebo zmien počas Valsalvovho testu.
• Tenká kapsula obklopujúca lipóm vám umožňuje odlíšiť ju od prolapsu tukového tkaniva cez defekt brušnej steny (hoci má tiež krk)

2. Absces alebo séróm brušnej steny:
• Žiadna chyba fascie

3. Hematóm steny brucha alebo pošvy svalu konečníka:
• Posttraumatické alebo spontánne: krvácanie v dôsledku prasknutia epigastrickej cievy alebo svalu
• Neexistuje žiadna chyba vo fascii, nemení sa pri vykonávaní testu Valsalvy

4. Divergencia (diastáza) svalov rectus abdominis:
• Výčnelok brucha v dôsledku napínania alebo stenčovania bielej čiary:
o Zvlášť charakteristická pre staršie ženy, ktoré rodia

5. Vasodilatácia stien brucha:
• Je stanovený elastický, tubulárny prietok krvi

6. Granulom granule:
• Pooperačná operácia, pri ktorej nedochádza k žiadnemu poškodeniu fascie, sa pri vykonávaní testu Valsyva nezmení
• Echogénne šitie sa môže detegovať v hrúbke granulomu.

(Vľavo) V pokoji na priečnej ultrazvukovej sekcii sa deteguje stredne veľká posttraumatická pravostranná kýčovitá hernia, ktorá prolapsuje cez lunárnu líniu / aponev priečneho brušného svalu. Stanoví sa brušný sval rekta.
(Vpravo) Počas testu Valsalvy na priečnej ultrazvukovej sekcii sa stanoví rovnaká postranná traumatická hnačka s pravou stranou; Vizualizuje sa nezmenený svaly brucha konečníka. Zmeny počas testu Valsalvy sú zreteľnejšie v reálnom čase. (Vľavo) Pri CT axiálny tomogram vykonaný po traumatickom zlomení pravého stehenného kĺbu určuje herniu Spigelia obsahujúcu hrubé črevo. Medzi hrudným a šikmým svalstvom je lokalizovaná hernálna defekt.
(Vpravo) Pri CT snímaní bez zvýšenia kontrastu sa na axiálnom tomograme stanoví horná bedrová hernia obsahujúca tukové tkanivo (Greenenfelt hernia). (Vľavo) Obrázok ukazuje hornú bedrovú prietrž (Grienfeltova prietrž), ktorá prolapsuje horným bedrovým trojuholníkom, ohraničenú na mediálnej strane svalmi extenzorovej chrbtice, na hornej strane rebrom XII a na bočnej strane vnútorným šikmým svalstvom..
(Vpravo) Obrázok ukazuje dolnú bedrovú prietrž (hernia nemt), ktorá sa šíri spodným bedrovým trojuholníkom a je ohraničená na mediálnej strane svalom latissimus dorsi, zospodu na hrebeni ilium a vonkajšom šikmom svale do strany..

d) Patológia. Všeobecné charakteristiky:
• Etiológia:
o Primárne: vrodená vada; epigastrický a pupočníkový
o sekundárne:
- Svalová slabosť brušnej steny
Chronické zvýšenie tlaku v bruchu, distenzia brucha (cirhóza, ascites), svalová rozťažnosť (obezita, vek, tehotenstvo)
Stres, chronický kašeľ, prostatizmus alebo zápcha
- Poranenie: tupá rana alebo pretiahnutie predĺženia:
Náhly nárast brušného tlaku
Expozícia nie je dostatočne silná na to, aby poškodila pokožku, ale natoľko, aby narušila integritu svalu a fascie
- Pooperačná slabosť brušnej steny, chirurgická jazva, zlyhanie stehu, infekcia rán

d) Klinické znaky:

1. Prejavy:
• Najčastejšie sťažnosti / príznaky:
o Výčnelok brucha, zväčšujúci sa so zvyšujúcim sa vnútrobrušným tlakom
o Regulovaný výčnelok, určený kašľom
o nepohodlie, bolesť, opakujúca sa črevná obštrukcia

2. Demografické údaje:
• Vek:
o Pupočná prietrž: malé deti
o Paraumbilická kýla: dospelí
o Epigastrická hernia: 20 - 50 rokov
o Pooperačná prietrž: častejšie u starších pacientov
• Rod:
o Epigastrická hernia je u mužov dvakrát bežnejšia
• Epidemiológia:
o Najbežnejší ultrazvuk brušnej steny

3. Priebeh a predpoveď:
• 1/3 pupočnej kýly sa uzavrie do jedného mesiaca po narodení a zriedka pretrváva vo veku 3 - 4 rokov
• Všetky ostatné hernie pretrvávajú a časom sa často zväčšujú.
• 20% vyžaduje neodkladný zásah, pokiaľ ide o fixáciu a zovretie prietrže:
o pri kýloch s veľmi malými (

Redaktor: Iskander Milewski. Dátum uverejnenia: 25.11.2019

Pupočná prietrž

Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).

Na prednej a bočnej stene brucha sú zväzky brušných svalov. V strede brucha sú vzájomne prepojené. Spoj sa nazýva biela čiara. Je umiestnená zvisle, od hrudnej kosti po krčmu. Biela čiara pozostáva z pojivového tkaniva, na vrchu je hrubšia a širšia, zužuje sa a stenčuje sa. Uprostred bielej čiary je pupočný krúžok - jedná sa o zaoblený alebo štrbinovitý otvor. V prenatálnom období ňou prechádza pupočníková šnúra, ktorá spája plod s placentou. Po narodení dieťaťa a páde pupočnej šnúry sa pupočníkový krúžok uzavrie a prerastie jazvou. V procese zúženia pupočného prstenca sa zúčastnili svaly brucha.

Pretože v samotnom pupočnom kruhu nie je žiadne tukové tkanivo alebo svaly, je to najzraniteľnejšie miesto na prednej stene brucha. A v prítomnosti určitých negatívnych faktorov sa v tejto oblasti môže vytvoriť prietrž..

Kýla pozostáva z troch častí: hernia brána, herniálny vak a jeho obsah:

 • V tomto prípade je prietržnou bránou (otvor, cez ktorý orgán alebo jeho fragment opúšťa) pupočníkový pupok alebo pupočníkový kanál. Umbilikálny kanál je medzera umiestnená medzi bielou čiarou brucha a pupočnou fasciou (vnútorná membrána spojivového tkaniva), cez ktorú prechádza obličková žila.
 • Hernálny vak je parietálny list pobrušnice, vyčnievajúci vnútornými orgánmi. Peritoneum je tenká serózna membrána lemujúca vnútorné steny brušnej dutiny a vnútorné orgány. Skladá sa z dvoch listov: parietálny (pokrývajúci brušnú stenu) a viscerálny (obalujúci orgán)..
 • Obsah herniálneho vaku sú vyčnievajúce orgány (najčastejšie omentum, črevné slučky)..

Pupočné prietrže sa môžu vyskytovať u ľudí akéhokoľvek pohlavia a veku, ale častejšie sa u žien vyvíjajú. Dôvodom je to, že pupočníkový prsteň sa počas tehotenstva často napína. Viac ako 40 ľudí je na túto patológiu zraniteľnejšie ako mladších pacientov..

Druhy pupočnej kýly

Pupočné prietrže sú vrodené a získané. Vrodený vzniká v dôsledku zhoršeného vývoja tkaniva pupočníkového krúžku v prenatálnom období. Kýly sa diagnostikujú bezprostredne po narodení dieťaťa alebo počas prvého mesiaca života dieťaťa. Získané výčnelky sa objavujú kvôli slabosti svalov / väzov brucha a zvýšenému tlaku v bruchu v dôsledku vzpierania, silného smiechu, hlasného plaču alebo kričania atď..

Pupočné prietrže sa delia na šikmé a rovné. Šikmá prietrž nastáva, keď vnútorné orgány opúšťajú pupočníkový kanál - má šikmý smer. Ale s ďalším progresom sa taký výčnelok narovná.

K pupočníkovej prietrži môže byť tiež:

 • Opravená. Takú kýlu je možné upraviť ručne. Jeho obsah sa ľahko pohybuje z herniálneho vaku späť do brušnej dutiny..
 • Neodstrániteľné. Takéto kýly sa stávajú svorkami, fúziou obsahu s herniovým vakom alebo rozvojom zápalu.

Príčiny pupočnej kýly

Hlavným dôvodom objavenia sa pupočníkových výčnelkov je kombinácia slabosti brušnej steny a pupočného prstenca a zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Výskyt týchto faktorov prispieva k:

 • genetická predispozícia (dedičná slabosť retroperitoneálnej fascie - spojivová membrána);
 • tehotenstvo (najmä po 30 rokoch);
 • obezita;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • ascites (kvapka brucha);
 • rýchlo rastúce nádory v brušnej dutine (benígne aj malígne);
 • prítomnosť jaziev spôsobených chirurgickým zákrokom;
 • diastáza (disparancia) svalov rekta abdominis;
 • chronická zápcha;
 • sedavý spôsob života;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • komplikované narodenie;
 • poranenia brucha;
 • silný smiech, nahnevaný kašeľ.

Nasledujúce faktory zvyšujú riziko rozvoja pupočnej kýly v detstve:

 • vrodená hypotyreóza (zvýšená aktivita štítnej žľazy);
 • intestinálna dysbióza;
 • Downova choroba;
 • dedičnosť (ak mal otec alebo matka pupočnú kýlu v detstve, potom je vysoká pravdepodobnosť jej vývoja v rovnakom veku dieťaťa);
 • predčasnosť.

U malých detí (do 5 rokov) je výskyt získanej prietrže často spôsobený oneskoreným uzavretím pupočníka. Zvyčajne sa pupočníkový krúžok uzavrie po páde pupočnej šnúry. V niektorých prípadoch je však tento proces predĺžený. Umbilická hernia často nedáva dieťaťu nepríjemné pocity a po posilnení pupočného prstenca (k tomu dôjde za 2-5 rokov) prejde sama. V každom prípade musí byť dieťa preukázané lekárovi, ktorý sa rozhodne, či sa uchýli k chirurgickému ošetreniu alebo či si zvolí taktiku pozorovania..

Príznaky pupočnej kýly

Príznaky pupočnej kýly sú:

 • nádorový výčnelok v pupku, klesajúci alebo vymiznutý v polohe na chrbte;
 • sfarbenie kože v pupku;
 • bolesť brucha;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zápcha, plynatosť;
 • po jedle pocit žalúdka.

V počiatočných fázach môže iba výčnelok naznačovať vývoj pupočnej kýly, zostávajúce príznaky často chýbajú..

Komplikácie pupočnej kýly

Najbežnejšou komplikáciou je štípanie pupočnej kýly. Je to spôsobené skutočnosťou, že obsah herniového vaku je takmer vždy väčší ako hernálny portál. Riziko porušenia vnútorných orgánov je preto vyššie ako pri iných druhoch kýly. Porušenie sa môže vyskytnúť počas fyzickej námahy, zápchy, smiechu, kašľa. Dôsledkom tohto stavu môžu byť poruchy obehového systému a zápalové procesy v obmedzených orgánoch. Ak dôjde k porušeniu peritoneálnych tkanív, môže sa vyvinúť peritonitída (zápal pobrušnice). Aj keď kýla nespôsobuje veľké obavy, jej liečbu by ste nemali odložiť neskôr. Ak existujú príznaky porušenia predpisov, ktoré zahŕňajú:

 • vypuklé napätie;
 • zvýšenie teploty vo vnútri prietrže (formácia je na dotyk horúca);
 • zánik možnosti kýly;
 • silná bolesť v pupku;
 • príznaky intoxikácie tela: horúčka, bolesti hlavy, nevoľnosť a / alebo vracanie.

Vyskytujú sa aj nasledujúce komplikácie:

 • zápal prietrže;
 • črevná stagnácia, črevná obštrukcia.

Diagnóza pupočnej kýly

Po prvé, chirurg vykoná prieskum. Potom môžu byť predpísané nasledujúce štúdie:

 • Ultrazvukový výčnelok a brušné orgány;
 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka a čriev;
 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniového vaku pomocou kontrastného média);
 • CT sken;
 • črevnej endoskopie.

Ak má pacient tráviace poruchy alebo zápchu, bude možno potrebné poradiť sa s gastroenterológom a / alebo odborníkom na výživu.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u dospelých a detí starších ako 5 rokov sa vykonáva iba chirurgickými metódami. Výnimkou sú prípady, keď operáciu nie je možné vykonať z dôvodu kontraindikácií pre pacienta (to znamená, že takýto zásah môže významne ovplyvniť jeho zdravotný stav alebo dokonca predstavovať nebezpečenstvo pre život). V takýchto situáciách sa používa konzervatívne liečenie vrátane:

 • nosiť špeciálny obväz;
 • masáž brucha;
 • terapeutické cvičenia zamerané na nácvik brušných svalov a zúženie pupočného prstenca (pri absencii kontraindikácií).

Kýlová chirurgia

Hernioplastika (chirurgické odstránenie prietrže) môže byť klasická (incízia je urobená v koži brucha, prostredníctvom ktorej sa vykonávajú ďalšie činnosti) a laparoskopická (operácia sa vykonáva vpichom dierok v koži pomocou optického laparoskopického zariadenia - potom sa pacient rýchlo zotaví), Klasická operácia sa vykonáva v anestézii aj lokálnej alebo regionálnej (spinálnej anestézii) anestézii, laparoskopická operácia sa vykonáva iba v celkovej anestézii. Môže sa vykonať chirurgický zákrok akýmkoľvek z nasledujúcich spôsobov:

 • S úsekom tkaniva. Umbilikálny krúžok je zošitý v priečnom a zvislom smere. Ak má pacient príliš veľa tukového tkaniva, prebytok sa odstráni počas operácie. Táto metóda je vhodná pre malé kýly..
 • Použitie sieťových implantátov. Toto je druh náplasti, ktorá je pripevnená nad alebo pod pupočníkovým krúžkom. Táto metóda sa dá použiť v prítomnosti hernií akejkoľvek veľkosti, dokonca aj veľkej.

Deti mladšie ako 5 rokov majú zriedkavo chirurgický zákrok (väčšinou sa vykonávajú v prípade porušenia prietrže). Ako už bolo uvedené, u takýchto malých pacientov výčnelky často samy odchádzajú. Preto sa používa konzervatívna terapia pozostávajúca z použitia obväzov alebo sadry, vymenovania terapeutických masáží a špeciálnej gymnastiky..

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Profylaxia pupočníkovej hernie je zameraná na posilnenie brušných svalov a zabránenie zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Aby nedošlo k hromadeniu ďalších libier a nespôsobeniu zápchy, mali by ste sa držať zdravej výživy. Ak už máte nadváhu, mali by ste sa ju postupne (nie náhle!) Zbaviť. Pravidelná mierna fyzická aktivita, ktorá zahŕňa brušné cvičenia, pomôže posilniť brušné svaly. Malo by sa zabrániť silnému fyzickému namáhaniu a vzpieraniu..

Počas tehotenstva sa odporúča nosiť špeciálny obväz (iba po konzultácii s lekárom - toto zariadenie sa nezobrazuje všetkým nastávajúcim matkám).

Pupočná prietrž

Sťažnosti pri prijatí do nemocnice za bezbolestný výčnelok v pupku dieťaťa, ktorý stúpa vo zvislej polohe a mizne v ležiacej polohe. Vyšetrenie pacientových orgánov a systémov, diagnostika: pupočná kýla.

nadpisLiek
vyhliadkahistória medicíny
jazykruský
Dátum bol pridaný05/24/2015
veľkosť súboru25,0 K

Pošlite svoju dobrú prácu v databáze znalostí je jednoduché. Použite nasledujúci formulár

Študenti, absolventi vysokých škôl, mladí vedci, ktorí vo svojich štúdiách a práci využívajú vedomostnú základňu, vám budú veľmi vďační.

Publikované na http://www.allbest.ru

Publikované na http://www.allbest.ru

Štátna rozpočtová inštitúcia vyššieho vzdelávania Samarská štátna lekárska univerzita Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie

Oddelenie detskej chirurgie

_______, 4 roky, 11 mesiacov

Hlavné ochorenie: pupočná prietrž

Kurátor: študent skupiny 544

Pakhomova Anastasia Yurievna

Čas dohľadu: 23. 3. 2015 - 26. 3. 2015.

Vek: 4 roky 11 mesiacov

Adresa bydliska: Samara Region, ____

Dátum prepustenia: 26/26/15

Diagnóza so smerom: Pupočná prietrž.

Predbežná diagnóza: pupočná prietrž.

Primárna diagnóza: pupočná prietrž.

Tolerancia voči liekom: bez znakov

Podľa matky sa dieťa nebálo. Mama si sťažuje na bezbolestný výčnelok v pupku dieťaťa, ktorý stúpa vo zvislej polohe a mizne v ležiacej polohe..

Podľa mojej matky našla výbežok v pupku u dieťaťa vo veku 6 mesiacov. Odvolanie podané na GBUZ S BEZENCHUCH CRH v mieste bydliska, kde bol chirurgovi diagnostikovaná pupočná kýla, dieťa bolo pozorované v mieste bydliska v GBUZ S BEZENCHUCH CRH. 23.03.15 bolo dieťa hospitalizované na detskom chirurgickom oddelení SOKB. Stred pre plánovanú chirurgickú liečbu.

Dieťa od II. Tehotenstva, II. Narodenia. Tehotenstvo bolo neobvyklé. Toxikóza počas tehotenstva sa nepozorovala. Výživa tehotnej ženy bola vyvážená, obohatená, nezohľadnila nebezpečenstvo pri práci, materská dovolenka bola vydaná včas. U matky sa nepozorovala extragenitálna patológia, dodávka je naliehavá po dobu 40 týždňov. postupoval bez komplikácií. Pri narodení - poranení nedošlo v nemocnici k zaduseniu, pôrodnej hmotnosti - 3 200 g, výške 51 cm. BCG - okamžite plakal. Dojčenie do 4 mesiacov. Drží hlavu od 2 mesiacov, zachytáva vzhľad od 1,5 mesiaca, od 2,5 mesiaca sleduje pohyb objektov, od 3-mesačných prechádzok, rozpoznáva milovaných. Zuby vybuchli v súlade s načasovaním. Fyzický a duševný vývoj podľa veku. Preventívne očkovanie v súlade s ruským kalendárom preventívneho očkovania.

Choroby z minulosti: nachladnutie.

Infekčné choroby v detstve: SARS, ovčie kiahne.

Sexuálne prenosné choroby, tuberkulóza, Botkinova choroba popiera.

Bez týchto znakov sa neznášanlivosť liekov nezistí.

Žiadne alergické reakcie na potraviny, chemikálie, domácnosť, lieky.

Neboli uskutočnené žiadne transfúzie krvi.

Dievča žije so svojou rodinou v samostatnom pohodlnom byte. Materiálne a životné podmienky rodiny sú uspokojivé.

Objektívne výskumné údaje

A. Externé štúdie

Celkový stav pacienta je podľa základného ochorenia uspokojivý, poloha v posteli je aktívna, čisté vedomie, výraz tváre - pokoj. Telesná teplota 36,6 ° C. Fyzický vývoj: postava je správna, normostenická. Výška 98 cm., Hmotnosť 15 kg.

Koža: svetloružová pokožka, vlhká, elastická.

Teplota pokožky je normálna. Dermografizmus je červený, lokalizovaný. Príznaky: škrtidlo, štipka a malleus sú negatívne. Vlasová línia zodpovedá pohlaviu a veku, stavu nechtov - bez znakov.

Viditeľné sliznice normálnej farby, čisté, vlhké.

Subkutánny tuk je mierny. Žiadne opuchy.

Lymfatické uzliny (submandibulárne): hmatné, s priemerom do 0,8 cm, mäkké, bezbolestné, elastické, v tvare hrachu, nie sú spojené s okolitými tkanivami..

B. Štúdium pohybového aparátu

Kosti sa vyvíjajú správne, nezistia sa žiadne deformácie a periostitída, pri pohmate a výtoku bezbolestné. Patologické zakrivenie chrbtice chýba, palpácia paravertebrálnych zón a spinálne procesy sú bezbolestné. Kíby - zvyčajná konfigurácia, oplachovanie pokožky, nedochádza k miestnemu zvýšeniu teploty, pohyby sú voľné, bezbolestné. Stupeň svalového vývoja je mierny, nedochádza k atrofii. Svalový tonus je normálny. Neexistujú žiadne zmluvy. Svaly na palpácii bezbolestné.

B. Vyšetrenie dýchacích ciest

Hlas je hlasný, nosné dýchanie, zadarmo. Hrudník obvyklého tvaru, elastický, pri pohmatu bezbolestný. Typ dýchania hrudníka. Pohyby hrudníka sú symetrické; hlboké dýchanie, rytmické dýchanie - 26 za 1 minútu.

Palpácia: hrudník je bezbolestný. Chvenie hlasu je rovnaké a symetrické vo všetkých pľúcnych poliach.

Perkusia: s porovnávacím perkusiou, jasný pľúcny zvuk po celej ploche pľúc. S topografickým nárazom:

Horná hranica pľúc:

Vpredu: 2 cm nad obojstrannou kosťou;

Chrbát: na úrovni spinálneho procesu krčného stavca VII na oboch stranách.

Šírka poľa Krenig: Vpravo - 3 cm,

Horný okraj rebra VI

Spodná hrana rebra VI

Na úrovni spinálneho procesu hrudného stavca XI

Na úrovni spinálneho procesu hrudného stavca XI

Počas auskultácie sa počuje vezikulárne dýchanie. Patologické dýchacie zvuky sa nepočujú. Žiadne pískanie.

G. Štúdium obehového systému

V oblasti srdca bez znakov nie sú viditeľné žiadne pulzy. Apikálny impulz je určený v piatom medzikostálnom priestore pozdĺž stredovej klavikulárnej línie, stredná sila, plocha 1 cm, nevyliata. Nepozoruje sa žiadna patologická pulzácia krvných ciev v krku a epigastrii. Pulzácia periférnych tepien je zachovaná. Pri perkusovaní hranice relatívnej srdcovej tuposti:

v 4. medzikostálnom priestore na pravej parasternálnej línii

horný okraj rebra II vľavo na úrovni periosternálnej línie

1 cm smerom von od ľavej strednej - klavikulárnej línie v 5. medzikomorovom priestore

Šírka cievneho zväzku je 4 cm, nepresahuje okraje hrudnej kosti.

Auskultácia: zvuky srdca sú jasné, rytmus je správny, zvuky a rozdvojenie tónov nie sú počuť. Tepová frekvencia - 90 úderov / min, krvný tlak - 90 a 60 mm RT. Art. Impulz je symetrický na oboch rukách, uspokojivé napätie a výplň. Nezistil sa žiaden nedostatok impulzov.

D. Vyšetrenie hepatolienálneho systému

Pečeň je hmatná na úrovni hrudnej línie 1,5 cm pod klenbovým oblúkom, okraj je hladký a bezbolestný, pečeňová konzistencia je mäkká a elastická. Veľkosť pečene podľa Kurlova: 8: 7: 7. Symptóm Ortner-Grekov je negatívny. Žlčník nie je hmatateľný. Bod žlčníka a choledocho-pankreatická zóna sú pri pohmatu bezbolestné. Príznaky Courvoisier a Frenicus sú negatívne. Slezina nie je hmatateľná.

E. Výskum tráviaceho systému

Ústna dutina je čistá, jazyk je vlhký, zuby a ďasná sú bez znakov.

Brucho je okrúhle, rovnomerne sa zúčastňuje na dychu. Neexistuje žiadna voľná tekutina. Žiadna expanzia žíl prednej brušnej steny.

Pri povrchovej palpácii bolestivosti sa svalové napätie nepozoruje. Príznaky peritoneálneho podráždenia sú negatívne. Pri hlbokej klznej palpácii podľa Obraztsov-Strazhesko sa nepozorovala bolesť, nenašli sa žiadne infiltráty. Črevný tonus a peristaltika sú normálne.

Vyšetrenie brucha: črevná peristaltika je normálna, živá.

G. Štúdium nervového systému

Vedomie je jasné. Kraniálne nervy bez patológie. Vôňa a chuť sú udržiavané, očné gule sú mobilné. Štrbiny brucha sú zaoblené. Strabismus, nystagmus nebol zistený. Reakcia žiakov na svetlo je uložená. Ubytovanie a konvergencia nie sú narušené. Zraková ostrosť a sluch nie sú znížené. Hovor je jasný. Neexistuje žiadna paréza tvárových svalov. Prehltnutie bolo uložené. Meningické príznaky sú negatívne, chýba paréza a ochrnutie. Šľachové reflexy sú živé, symetrické. Chýbajú patologické reflexy. Chôdza je bežná. Koordinácia pohybu nie je narušená. V póze Romberga Neexistuje žiadna hyperkinéza. Povrchná a hlboká citlivosť nie je narušená.

H. Výskum endokrinného systému

Štítna žľaza nie je zväčšená. Chýbajú príznaky hypotyreózy a hypertyreózy. Očné príznaky sú negatívne. Sekundárne sexuálne charakteristiky sa vyvíjajú podľa pohlavia a veku..

I. Štúdium močového systému

Pri vyšetrení sa obličková oblasť nezmenila. Palpácia je bezbolestná. Obličky nie sú hmatateľné. Ureterické body sú bezbolestné. Pasternatskyho príznak je na oboch stranách negatívny. Močový mechúr nie je hmatateľný. Močenie je bezbolestné.

U dieťaťa v pupočnej oblasti sa nachádza bezbolestný výčnelok, ktorý stúpa vo zvislej polohe a mizne v ležiacej polohe..

Vyšetrenie brucha vo zvislej polohe - v pupočnej oblasti, herniálny výčnelok malej veľkosti (1,5 cm x 2 cm), zväčšujúci sa pri napínaní, mäkká elastická konzistencia, bezbolestná, pohyblivá. Pupočný prsteň sa rozšíril.

Vyšetrenie brucha vo vodorovnej polohe - brucho je rovné, bez výčnelkov. Pupočný prsteň sa rozšíril.

sťažnosť na pupočníkovú herniu

Všeobecná analýza krvi.

Všeobecná analýza moču.

Výkaly pre hlístové vajcia.

Krvný test na RW.

Test krvnej glukózy.

Krvný test na členstvo v skupine a faktor Rh.

Biochemický krvný test: celkový proteín, fibrinogén, protrombín, močovina, kreatinín, ALAT, ASAT, celkový bilirubín.

Krvný test HbS-Ag.

Ďalšie výsledky výskumu

Všeobecný krvný test od 21. 3. 2015

Červené krvinky 4,1 x 10ІІ / l.

Hemoglobín 112 g / l

Farebný indikátor 0.9

Biele krvinky 5,2 x 109 / l.

Doštičky 204 x 109 / l.

Všeobecná analýza moču zo dňa 17/17/2015.

Farba svetlo žltá

Relatívna hustota 1,020

Epitel 1-2 v p / z

Biele krvinky 1 - 2 v s / s

Výkaly pre hlístové vajcia zo dňa 17.03.2015: Nenašli sa žiadne vajíčka červov.

Krv na RW od 06.06.15: negatívna.

Krvný test na glukózu od 17/17/15 g: 4,0 mmol / l.

Krvný test pre členstvo v skupine a faktor Rh od 21. 3. 2015: AB? (IV) Rh + (pozitívny).

Biochemický krvný test od 21. 3. 2015:

Celkový proteín 65, 7%

Fibrinogén 2,4 g / l

Močovina 3,0 mmol / l

Kreatinín 60,0 μmol / l

Bilirubín celkom 4,2 μmol / l

Krvný test na HbS-Ag od 03.06.2015 g.

ELISA negatívny na HbS-Ag.

9.ECG zo dňa 17/17/2015: Sinusový rytmus. Napätie je uspokojivé. Tepová frekvencia 90 úderov / min. Zvislá os srdca. Nezistili sa žiadne patológie.

Diferenciálna diagnóza sa uskutočňuje s obmedzenou pupočníkovou prietržou.

Obmedzená pupočná hernia je kompresia herniálneho vaku v herniálnom portáli, ktorá spôsobuje narušenie zásobovania krvou a nekrózu orgánov tvoriacich herniálny obsah. Poranenie prietrže sa vyznačuje ostrou bolesťou, napätím a bolestivosťou herniového výčnelku, ireducibilnosťou defektu. Diagnóza porušenia prietrže je založená na údajoch z anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia, prehľadovej rádiografii brušnej dutiny. Pri operácii hernie na obmedzenú prietrž sa často vyžaduje resekcia nekrotického čreva.Chirurgia pre obmedzenú pupočníkovú prietrž sa zvyčajne vykonáva pomocou metód Mayo alebo Sapezhko. V tomto prípade nie je možné operáciu rozšíriť, aby sa vylúčila diastáza svalov brucha konečníka alebo sprievodných epigastrických hernií. Hernálny vak by sa nemal otvárať nie v oblasti dna, ale trochu zo strany, to znamená v oblasti tela. Rozrezanie porušujúceho prstenca sa môže vykonať horizontálne aj vertikálne, po čom je potrebné preskúmať porušené orgány..

Protokol o činnosti z 24. marca 2015.

Dátum a čas pôsobenia: 03.24.2015, 1130 -1140

Diagnóza po operácii: Pupočná prietrž.

Názov operácie: operácia Spitsy (Spitzy) - rez na koži vo forme polkruhu sa vykonáva na spodnej strane herniálneho výčnelku zdola.

Výsledok operácie: zotavenie.

Opis operácie: koža s podkožným tkanivom je oddelená, krk hernálneho vaku je sekrétovaný a dno vaku zostáva pripájané k pupočnej koži. Po preskúmaní vaku je krk zošitý hodvábnym alebo škrupinovým švom, ktorý je priviazaný na obidvoch stranách a je vyrezaná časť spodnej časti hernálneho vaku priliehajúca k pokožke pupka. Na okrajoch aponeurózy sa aplikujú nodulárne hodvábne stehy (3-4), po ktorých sa šije koža, pri ktorej zostáva pupok, ktorý má kozmetický význam. Na obnovenie stiahnutia pupočníka kožou sa môžu na zvyšnú časť odrezaného hernálneho vaku aplikovať 2 - 3 tenké stehy s ich pripevnením k aponeuróze bielej línie..

Klinická (pooperačná) diagnóza s jej odôvodnením

Diagnóza: Pupočná prietrž sa uskutočňovala na základe: sťažností: (podľa matky dieťaťa) bezbolestného vyčnievania v pupku dieťaťa, ktoré stúpajú vo zvislej polohe a miznú v polohe ležiacej; údaje o anamnéze: podľa mojej matky zistila na pupku výbežok u dieťaťa vo veku 6 mesiacov. Odvolanie na GBUZ S BEZENCHUCH CRH v mieste bydliska, kde bol chirurgovi diagnostikovaná pupočná kýla. Dieťa bolo pozorované v mieste bydliska v GBUZ S BEZENCHUCH CRH. 23.03.15 bolo dieťa hospitalizované na detskom chirurgickom oddelení SOKB. Údaje o inšpekcii: v pupočnej oblasti sa zistí bezbolestný výčnelok, ktorý stúpa vo zvislej polohe a mizne v polohe na bruchu..

* Štúdium brucha vo zvislej polohe - v pupočnej oblasti, herniálny výčnelok malých rozmerov (1,5 cm x 2 cm), zväčšujúci sa pri napínaní, mäkká elastická konzistencia, bezbolestná, pohyblivá. Pupočný prsteň sa rozšíril.

* Štúdium brucha vo vodorovnej polohe - žalúdok je plochý, nie je tam žiadny výčnelok. Pupočný prsteň sa rozšíril.

Rp.: Sol.Analgini50% -0,5 ml

Sol. Dimedroli 1% - 0,5 ml

D.S. Intramuskulárne, na bolesť (24/24/2015)

Dátum inšpekcie: 25. 3. 2015

Nie sú k dispozícii žiadne sťažnosti. Teplota 36,7 ° C.

Všeobecný stav je uspokojivý. Cíti sa dobre. Mama sa nesťažuje. Objektívne: pokožka je čistá, svetloružovej farby, viditeľné sliznice sú ružové, vlhké, čisté. Vezikulárne dýchanie, BH - 26 za minútu. HELL - 90/60 mm Hg, pulz 90 úderov. v minútach, dobré plnenie a napätie, rytmické. Zvuky srdca sú jasné, rytmické. Jazyk je mokrý, čistý. Brucho je mäkké, bezbolestné. V oblasti chirurgického obväzu na rany. Obväz je suchý. Stolička je zdobená. Močenie je bezbolestné.

____, 4 roky, 11 mesiacov, bol hospitalizovaný v kancelárii pre špeciálny dizajn Seredavinas 23.03.2015 do 26.03.2015 s diagnózou pupočnej kýly. Diagnóza bola uskutočnená na základe: sťažností: (podľa matky pacienta) na bezbolestný výčnelok v pupku dieťaťa, ktorý stúpa vo zvislej polohe a mizne v ležiacej polohe; údaje o anamnéze: podľa mojej matky zistila na pupku výbežok u dieťaťa vo veku 6 mesiacov. Odvolanie na GBUZ S BEZENCHUCH CRH v mieste bydliska, kde bol chirurgovi diagnostikovaná pupočná kýla. Dieťa bolo pozorované v mieste bydliska v GBUZ S BEZENCHUCH CRH. 23.03.15 bolo dieťa hospitalizované na detskom chirurgickom oddelení SOKB. Údaje o inšpekcii: v pupočnej oblasti sa zistí bezbolestný výčnelok, ktorý stúpa vo zvislej polohe a mizne v polohe na bruchu..

* Štúdium brucha vo zvislej polohe - v pupočnej oblasti, herniálny výčnelok malých rozmerov (1,5 cm x 2 cm), zväčšujúci sa pri napínaní, mäkká elastická konzistencia, bezbolestná, pohyblivá. Pupočný prsteň sa rozšíril.

* Štúdium brucha vo vodorovnej polohe - žalúdok je plochý, nie je tam žiadny výčnelok. Pupočný prsteň sa rozšíril.

Pacient podstúpil chirurgické ošetrenie (operácia Spitsy (Spitzy) - rez na koži vo forme polkruhu sa vykonáva na spodku herniálneho výčnelku zdola.) Prognóza života je priaznivá, pre zdravie priaznivá.

Zoznam odkazov

Isakov Yu.F. "Detská chirurgia", 2004.

Kudryavtsev V.A. „Pediatrická chirurgia v prednáškach“, 2007.

„Diagnostika a diferenciálna diagnostika chirurgických chorôb“, VG Astapenko, Moskva „Medicine“, 1984.

Isakov Yu.F. Národné vedenie, 2009.

Zverejnené na Allbest.ru

Podobné dokumenty

Oboznámenie sa so sťažnosťami pacientov; anamnéza jeho života a choroby. Vyšetrenie stavu vnútorných orgánov pacienta a vykonávanie klinických testov. Dôvodom klinickej diagnózy je pupočná kýla. Etiológia, patogenéza, metódy liečby choroby.

anamnéza [167,0 K], pridané 07/24/2013

Pasové údaje a hlavné sťažnosti pri prijatí na ošetrenie. Životná anamnéza pacienta, stav v čase vyšetrenia. Údaje z laboratórneho výskumu. Predbežná diagnóza "Pooperačná ventrálna prietrž", protokol o činnosti.

anamnéza [27,4 K], pridané 1/7/2013

Sťažnosti pacienta pri prijatí na ústavnú liečbu. Vyšetrenie hlavných orgánov a systémov pacienta, údaje z laboratórnych a inštrumentálnych štúdií. Diagnóza: hypertenzia 3 stupne, hypertenzná kríza. Liečebné metódy.

anamnéza [40,7 K], pridané 05/15/2013

Sťažnosti pacienta pri prijatí a pri dohľade. Životný príbeh pacienta. Všeobecná inšpekcia, analýza laboratórnych a inštrumentálnych výskumných údajov. Dôvodom klinickej diagnózy je ľavostranná borovicová kýla. Ambulantné odporúčania.

anamnéza [13,9 K], pridané 04/28/2014

Sťažnosti pacienta po prijatí do nemocnice: smäd, sucho v ústach, nadmerné močenie, zápach acetónu z úst. Výsledky vyšetrenia orgánov pacienta, laboratórne údaje. Diagnóza: syndróm hyperglykémie.

prezentácia [776,4 K], pridané 06.11.2014

Sťažnosti pacienta pri prijatí, anamnéza jeho života a choroby. Plán vyšetrenia a diagnostika choroby. Dôvodom klinickej diagnózy je pravostranná inguinálna prietrž, relaps. Etiológia, patogenéza, metódy liečby a prevencia chorôb.

anamnéza [32,1 K], pridané 12/04/2012

Diagnóza pooperačnej ventrálnej prietrže. Sťažnosti pacientov: bezbolestný herniálny výčnelok v pooperačnej jazve s namáhaním, kašľom a postavením. História odstránenia pooperačnej prietrže. Taktika praktického lekára.

prezentácia [248,1 K], pridané 04/15/2015

Sťažnosti na prijatie pacienta na ústavnú liečbu. Vyšetrenie orgánov a systémov pacienta, údaje z laboratórnych a doplnkových štúdií. Zdôvodnenie klinickej diagnózy: adenovírusová infekcia, stredná forma. Terapeutický liečebný plán.

anamnéza [18,8 K], pridané 12.30.2012

Sťažnosti pacienta po prijatí na ústavnú liečbu pre ostré rezné bolesti herpes zoster v hornej časti brucha, s najväčšou intenzitou v epigastriu. Stav orgánov a systémov pacienta. Diagnóza: akútna biliárna pankreatitída.

anamnéza [31,3 K], pridané 12/26/2014

Sťažnosti pacienta pri prijatí na ústavnú liečbu. Objektívna štúdia pacienta, stav orgánov a systémov, údaje z laboratórnych a doplnkových štúdií. Klinická diagnostika: hladká mikropória kože, metóda liečby.

anamnéza [20,1 K], pridané 10/19/2014

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýlová čiara - vyčnievanie vnútorných orgánov herniovou bránou štrbinovitého alebo okrúhleho tvaru, ktorá sa nachádza v oblasti čiary prechádzajúcej od pupka k hornej časti ilium.
Prečítajte si ďalšie články:
Lekári našej kliniky
Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologistZástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.
Brušná hernia je premiestnenie vnútorného orgánu alebo jeho časti obklopenej pobrušnicou do prírodných alebo umelo vytvorených slabých miest brušnej steny. Každá piata osoba na Zemi trpí touto patológiou 1.