loader

Hlavná

Žalúdok

Difúzna endometrióza

Difúzna endometrióza je patologická proliferácia tkanív endometria s ich klíčením v myometrii. Toto ochorenie je spojené s hormonálnymi poruchami v tele ženy a často sa spája s inými gynekologickými problémami..

Difúzna endometrióza maternice je jednou z príčin neplodnosti a prognóza reprodukčného systému ženy bude závisieť od formy choroby a štádia, v ktorom bola identifikovaná..

príznaky

Najbežnejšou formou vnútornej endometriózy je difúzna, môže byť tiež uzlového typu, ktorý sa vyznačuje výskytom uzlových útvarov na povrchu maternice. Tieto novotvary sa môžu šíriť do okolitých tkanív. Liečba tohto typu ochorenia je iba chirurgická, inak dôjde k rozsiahlemu poškodeniu nielen maternice, ale aj iných orgánov malej panvy a brušnej dutiny..

Difúzna endometrióza maternicového tela prebieha v 3 etapách:

 • Na prvom tkanive je endometrium ovplyvnené hĺbkou 10 mm. Príznaky chýbajú alebo sú mierne. Ženy zriedkavo hlásia zvýšené krvácanie počas menštruácie a ďalšie nepohodlie.
 • Na druhej strane endometriálne bunky klíčia do stredu myometria. Objaví sa bolesť, ktorá sa počas menštruácie zosilňuje, dochádza k opuchom tkaniva. Možné následky vo forme prolapsu maternice a pretrvávajúcej bolesti. Krvácanie sa vyskytuje medzi cyklami.
 • Tretie, endometrium začína ovplyvňovať vajcovody, vagínu, krčka maternice. Príznaky sa zosilňujú, ďalšie patológie sa spájajú.

príčiny

Difúzna forma endometriózy maternice sa vyskytuje v dôsledku endokrinných a hormonálnych porúch. Nadmerná produkcia estrogénu bude kľúčovým faktorom pri proliferácii tkanív. Počas menštruácie dochádza k odpojeniu a odmietnutiu endometria, ale v prípade hormonálnej nerovnováhy je tento proces prerušený a nie všetky bunky sú vylučované.

To vedie k tomu, že časť z nich preniká cez myometrium cez cievy a ďalej tam rastie. Difúzna forma patológie sa vyznačuje rovnomerným zhrubnutím tkanív a endometrium môže dosiahnuť 5 cm. Po preniknutí do myometria tkanivá naďalej fungujú, čo vedie k nepríjemným pocitom a vnútorným krvácaním..

diagnostika

Počas gynekologického vyšetrenia lekár vidí zvýšenie objemu maternice. V prípade nodulárnej formy sú lézie hmatateľné. Diagnóza je potvrdená echografickými príznakmi: zvýšenie maternice v prednom smere, zaoblené echogénne inklúzie do 6 mm, zvýšená echogenicita v myometrii.

Z informačného hľadiska sa ultrazvuk vykonáva 23. - 25. deň menštruačného cyklu..

liečba

Liečba difúznej formy endometriózy bude predpísaná v prípade bolesti. V prípade asymptomatického priebehu sa lieková terapia a chirurgický zákrok môžu stať katalyzátormi prechodu choroby do aktívnej fázy..

Pri endometrióze difúznej formy je predpísaný komplex preventívnych postupov:

 • zlepšenie fungovania imunitného systému;
 • obnovenie hormonálnej rovnováhy;
 • odstránenie zápalových ohnísk;
 • eliminácia sprievodných gynekologických a systémových chorôb.

Takéto udalosti môžu vyvolať umelú menopauzu, počas ktorej prestane rásť a rozširovať sa endometrium. Po liečbe menštruačný cyklus normalizuje a súčasne sa reprodukčná funkcia vráti do normálu..

Hlavným problémom pri liečbe difúznej formy endometriózy v tele nálepky je neschopnosť ju úplne zbaviť aj pri niekoľkých chirurgických operáciách. V tomto prípade žena absolvuje hormonálnu terapiu s následným vymenovaním chirurgického tkaniva. Platí to najmä pre difúzne uzlovú formu endometriózy s tvorbou veľkého počtu polypov.

Ako hormonálnu terapiu lekár predpisuje lieky nasledujúcich skupín:

 • antigonadotropíny - Danogen, Danoval;
 • antigestagény - neměstran;
 • syntetické estrogénové progestogény - Microgynog, Ovidon, Anovlar;
 • antiestrogény - Tamoxifen, Toremifen;
 • androgény - testosterónové prípravky.

Konzervatívna liečba je dlhý proces, ale inak sa musíte uchýliť k chirurgickej liečbe. Operácia zahŕňa kauterizáciu patologických ohnísk av pokročilých prípadoch sa odstráni telo maternice.

Existuje niekoľko možností na kauterizáciu endometria:

 • elektrická;
 • laser;
 • vysokofrekvenčné vlny.

Každý zásah má riziká. Po operácii môže dôjsť k vnútornému krvácaniu a potom bude potrebný druhý postup. K tkanivovej infekcii dochádza menej často, čo sa stáva na pozadí skrytého ohniska v tele, ktoré sa deteguje iba počas operácie. Je tu tiež pravdepodobnosť adhézií, o čom svedčí aj bolesť po odstránení základnej choroby.

Na liečbu difúznej endometriózy je účinné používanie endoskopických techník zachovávajúcich orgány: ablácia, kryoablácia, intersticiálna laserom indukovaná termoterapia.

V prípade vnútorného krvácania a posthemoragickej anémie lekár predpíše prípravky železa: Ferroplex, Fenyuls.

Komplexná liečba je doplnená o fyzioterapeutické procedúry. Jedná sa o liečivú elektroforézu s tiosíranom sodným, vaginálnymi klystýrmi, terapeutickými kúpeľmi.

Prognóza a prevencia

Difúzna endometrióza sa týka opakujúcich sa patológií. Miera recidívy v prvom roku je približne 5 - 20%, do 5 rokov - 40% s miernou formou a 75% s zanedbávanou formou. U premenopauzálnych žien sa pozoruje priaznivá prognóza na liekovú terapiu. Po radikálnom odstránení ohnísk difúznej endometriózy sa choroba nevráti.

Prevencia difúznej formy endometriózy spočíva v pravidelnej návšteve gynekológa a diagnostike patológií v počiatočnej fáze..

Difúzna endometrióza maternice, jej príznaky a liečba

Etiológia choroby


Endometrióza maternice - foto
V súčasnosti špecialisti nemôžu pripísať žiadny z faktorov vnútorného alebo vonkajšieho vplyvu najbežnejším dôvodom rozvoja difúznej endometriózy, existuje však niekoľko teórií:

 • Podľa implantačnej hypotézy sa tvoria patologické oblasti klíčenia epitelu v dôsledku refluxu krvi do brušnej dutiny cez vajcovody;
 • Podľa hypotézy metaplázie coelomického epitelu sa toto ochorenie vyvíja v dôsledku absencie regresie zvyškov tkanív, ktoré prežili v procese formovania orgánov a systémov..
 • Podľa indukčnej hypotézy sa predchádzajúca teória a vplyv negatívnych environmentálnych faktorov alebo organizmu kombinujú.

Hlavným problémom nemožnosti určiť skutočnú príčinu choroby je neschopnosť zabrániť jej dopadu na ženské telo a nedostatok plánu na podávanie etiotropickej terapie..

Hlavné príznaky a príznaky

Približne jedna tretina žien nemá sťažnosti. Väčšina ohnísk endometriózy sa nachádza v maternici, vaječníkoch, retroperitoneálnom priestore. Pacienti sa sťažujú na progresívne zvyšujúce sa bolesti v panvovej oblasti, menštruačné nepravidelnosti. Ak sa však príznaky napriek tomu objavia, najbežnejšie sú:

 1. bolestivú menštruáciu,
 2. Predĺžené alebo nepravidelné menštruačné krvácanie,
 3. Bolesť v panve, dolnej časti chrbta a brucha,
 4. Dyspareunia - bolestivé nepríjemné pocity v intímnych vzťahoch,
 5. Nevoľnosť a zvracanie,
 6. Bolesti čriev,
 7. Hnačka, stolica s prímesou krvi (ak ide o rektosigmoidné črevo), nadúvanie,
 8. Groin bolesť,
 9. Bolesť počas močenia a / alebo zvýšené močenie (ak je prítomný močový mechúr a močová trubica),
 10. Bolesť panvy počas cvičenia.

Zriedkavé prípady postihnutia pľúcneho tkaniva vedú k vzniku krvi pri kašľaní, ak sú lézie lokalizované v mozgu - k záchvatom. Počas menštruácie sa všetky tieto príznaky mnohokrát zhoršujú..

Pri fyzickom vyšetrení sa najčastejšie nedajú zistiť žiadne abnormality vo všeobecnom stave, jediným nálezom môže byť mierna bolesť pri pohmatu oblasti zahrnutej v procese..

Hlavné prejavy difúznej endometriózy

Toto ochorenie je sprevádzané ťažkým nepohodlím, ktoré môže u žien chýbať v počiatočných štádiách ochorenia. Najbežnejšie príznaky sú:

 • Bolesť spazmodického a ťažného charakteru v bedrovej oblasti;
 • Bolestivosť pred menštruáciou a počas krvácania;
 • Príliš ťažká menštruácia;
 • Nepohodlie pri pohlavnom styku;
 • Neschopnosť otehotnieť.

Pomerne často sa príznaky difúznej vnútornej endometriózy objavujú ako zápalový proces v maternici po neúspešných gynekologických zásahoch. Stav klinického obrazu je významne ovplyvnený stavom endokrinného a imunitného systému.

Mechanizmus vývoja choroby

Keď hovoríme v prístupnom jazyku, endometrióza je stav, pri ktorom mimo nej rastú bunky maternicovej sliznice (endometria). Sú identifikované, kde by nemali byť. V prípade adenomyózy sa vo svaloch a seróznych vrstvách maternice nachádzajú ložiská (heterotopie). Tieto zmeny môžete zistiť počas ultrazvuku.

Základy endometriózy sa správajú rovnako ako normálne tkanivo sliznice maternice. Sú citlivé na účinky hormónov hypofýzy a vaječníkov. V prvej fáze cyklu krvácali, potom sa zmenšili a pred ďalšou menštruáciou sa opäť zväčšili. Krvný výtok je sprevádzaný rozvojom aseptického zápalu (bez účasti patogénnych mikroorganizmov). Zápal vedie k bolesti a iným charakteristickým príznakom endometriózy.

Adenomyóza je chronické progresívne ochorenie. Heterotopy sa menia mesačne a krvácajú a situácia sa v priebehu rokov zhoršuje. V reprodukčnom veku môže iba ložiská potláčať rast ložísk. Zatiaľ čo žena nosí dieťa, ložiská nerastú. Keď sa však menštruačný cyklus zotaví, heterotopia sa opäť zväčší, rastie a zachytáva nový priestor..

Je tiež užitočné prečítať si: O pokusoch liečiť endometriózu ľudovými liekmi

Endometrióza maternice je benígna choroba, ale ložiská môžu metastázovať. A ak mierna adenomyóza zachytí iba maternicu, potom s progresiou choroby sa v panvovej dutine určia ložiská. Heterotopia rastie v hĺbkach tkanív a šíri sa po dostupnom priestore. S predĺženým priebehom choroby sa ložiská zisťujú mimo reprodukčných orgánov - v čreve a močových cestách.

Faktory ovplyvňujúce priebeh choroby:

 • Tehotenstvo. S tehotenstvom ložiská nerastú, choroba nepostupuje;
 • Laktačné obdobie. Keď žena dojčí, nedochádza k menštruácii alebo k nej dochádza nepravidelne. Čím je interval medzi menštruáciou dlhší, tým dlhšie je žena chránená pred progresiou choroby;


Dojčenie zabraňuje progresii adenomyózy.

 • Užívanie hormonálnych liekov. Zatiaľ čo žena užíva kombinovanú perorálnu antikoncepciu, táto choroba sa nevyvíja. COC inhibujú rast ohnísk v počiatočných fázach, ale môžu byť neúčinné v pokročilých prípadoch. Perorálnu antikoncepciu môžete užívať roky. Iné hormonálne látky (progestogény, agonisty hypofýzy) majú podobný účinok, ale predpisujú sa v krátkom cykle na 3 - 9 mesiacov;
 • Zavedenie vnútromaternicového hormonálneho zariadenia. Mirena je nastavená na 5 rokov a bráni rastu ložísk v maternici.

Nie je známe, ako používanie rastlinných prípravkov s podobným účinkom ako hormóny ovplyvňuje priebeh choroby. Napriek pozitívnym hodnoteniam sa účinnosť ľudových liekov pri liečbe tohto ochorenia vedecky nepreukázala, k tomuto problému sa nevykonali žiadne závažné štúdie..

Fázy patologického procesu

S rozvojom difúznej formy endometriózy dochádza postupne a rovnomerne k poškodeniu maternicového tkaniva. Ohniskové poškodenie štruktúr preniká hlboko do tela orgánu, po ktorom dochádza k zarastaniu. Hlavným problémom terapeutických opatrení je nedostatok špecifických príznakov, pretože telo maternice je úplne postihnuté. Difúzna forma endometriózy má svoje vlastné vývojové vlastnosti, ktoré sa prejavujú v jej inscenácii.

 1. Endometrióza 1. stupňa je charakterizovaná skutočnosťou, že epitel endometria môže ovplyvniť svalovú vrstvu, v dôsledku čoho sa tvoria povrchové jednotlivé ložiská. Počas tohto obdobia si pacient môže všimnúť zvýšené krvácanie počas menštruácie a zvýšenú bolesť.
 2. Endometrióza druhého stupňa je charakterizovaná hlbším klíčením endometria, ktoré môže ovplyvniť až polovicu hrúbky maternice. To vedie k rozvoju bolesti, vzniku silného opuchu, ktorý často spôsobuje prolaps maternice. Medzi menštruáciou je možný výskyt výtoku s prímesou krvných pruhov.
 3. Tretia etapa sa považuje za najnebezpečnejšiu, pretože patologický proces presahuje maternicu a ovplyvňuje vajíčkovod vaginálnej steny, pobrušnice a vaječníkov..

Hlavným problémom choroby je neschopnosť odstrániť patologické ložiská klíčenia endometria.

Klinické prejavy

V medicíne existuje veľa vedeckých dôkazov a potvrdených faktov o formách endometriózy..

 • Difúzna alebo vnútorná endometrióza. Toto je najbežnejšia a najbežnejšia forma choroby. Tkanivá myometria sú ovplyvňované výlučne na bunkovej úrovni. Začnú sa rovnomerne šíriť v maternici, takže je vylúčená možnosť ich fokálneho odstránenia.
 • Uzlová forma. U žien je to veľmi zriedkavé. Táto patológia je charakterizovaná objavením sa nodulárnych útvarov na povrchu maternice. Počas progresie ochorenia rastú polypy, ktoré môžu mať plazivú léziu. Ak je pacientovi diagnostikovaná táto forma ochorenia, potom lekári trvajú na chirurgickom zákroku. Takéto formácie sa neliečia medicínsky..
 • Endometrióza vonkajšieho typu alebo genitálu. Na reprodukčných orgánoch sa objavujú patologické formácie, s výnimkou tela maternice. Vo väčšine prípadov ovplyvňujú vajcovody a vaječníky. Táto patológia spôsobuje u žien neplodnosť.

Počas vývoja difúznej endometriózy môže byť v tele maternice ovplyvnené svalové tkanivo pobrušnice, panvy, väzov a vylučovacích orgánov. Tento typ ochorenia nemá individuálnu formu, ale vzniká v dôsledku vývoja iných patológií. Má svoje negatívne dôsledky a vlastnosti liečby..

Vedci zistili, že endometrióza môže metastázovať, takže je dôležité určiť chorobu v počiatočných fázach jej vývoja. Pri včasnej liečbe metastázy samy vymiznú..

Diagnostické funkcie

Získanie pravdivých informácií o chorobe v množstve potrebnom na podrobnú diagnostiku je možné iba pomocou endoskopického vyšetrenia. Zhromažďovanie sťažností, anamnéza, palpácia a ultrazvukové vyšetrenie pomôže gynekológovi vykonávať diferenciálnu diagnostiku a presne diagnostikovať „difúznu vnútornú endometriózu 2 stupňov“ iba pri vykonávaní vnútorného vyšetrenia maternice..

Endoskop je kamera so svetelným zdrojom, ktorá sa vkladá do dutiny maternice cez vagínu, po ktorej sa na obrazovke vysiela ukážka stavu stien vnútorných pohlavných orgánov. Hlavnými výhodami endoskopickej metódy sú spoľahlivosť, obsah informácií a absencia traumy.

Echografické príznaky endometriózy maternice

V závislosti od stavu orgánu počas diagnózy bude možné identifikovať chorobu a určiť jej stupeň. Najpresnejšou metódou je transvaginálny ultrazvuk sondy.
Počas ultrazvuku sú viditeľné environmentálne znaky, ktoré potvrdzujú vývoj endometriózy.

 1. Bazálna vrstva endometria je atypicky hrubá alebo tenká so zúbkami. Neexistuje výrazný prechod z myometria.
 2. Jedna z maternicových stien pri adenomyóze je veľmi zhrubnutá.
 3. Na svalovej vrstve orgánu sa tvoria hyperechoické oblasti a zhustené blízke pásy.
 4. Maternica je zaoblená vnútornou endometriózou.
 5. Veľké cysty sa objavia s jemnou suspenziou.

Liečebná taktika pre difúznu endometriózu

Na liečenie tohto ochorenia sa spravidla používa konzervatívna terapia, ktorá je založená na použití hormónov. Počas obdobia liečby je žena umelo oneskorená manipuláciou až o šesť mesiacov. Pri takomto zastavení sa telo nezávisle vyrovná s proliferáciou buniek funkčnej vrstvy maternice. Použitie hormonálnych liekov sa uskutočňuje v kombinácii s imunomodulačnými činidlami, ktoré zvyšujú ochranné vlastnosti tela. Pokročilé formy endometriózy môžu prispievať k potrebe hysterektómie. Včasné zistené ochorenie a dobre predpísaná terapia môžu zachovať zdravie ženy a normálne fungovanie reprodukčného systému.

Ako liečiť endometriózu maternice

Vykonáva sa lekárska a chirurgická terapia choroby. Prvá možnosť je vybraná, ak sa vnútorná endometrióza neprejavuje ako živé znaky a dievča je mladé a chce si zachovať reprodukčné funkcie..

Liečba adenomyózy sa vykonáva pomocou hormonálnych látok:

 • kombinovaný estrogén-progestogén;
 • agonisty gonadotropných hormónov uvoľňujúcich;
 • antigonadotropic;
 • gestagény.

Medzi kombinované lieky patria účinné látky - Marvelon, Silest, Nononlon. Sú relatívne ľahké a sú predpísané v prvom štádiu adenomyózy. Výrobky obsahujú progestogény, ktoré interferujú so syntézou estrogénu.

Triptorelín, goserelín, sa používajú ako agonisty pri adenomyóze. Zabraňujú zvýšeniu počtu endometriálnych ložísk. Lieky znižujú hladinu estrogénu.

Na normalizáciu gestagénov sa užívajú Norkolut, Utrozhestan, Nemestran a Dufaston, ktoré sú predpísané vo všetkých štádiách choroby. Antagonizujúce činidlá zahŕňajú Danazol, Danogen, Danol. Liečba vnútornej endometriózy je dlhá a trvá najmenej šesť mesiacov.


Norkolut, ak existujú problémy s progestogénmi

Ak tablety nepomáhajú, vykoná sa chirurgický zákrok. Je dokázané, že ložiská zápalu s adenomyózou sú viac ako 3 cm, sú pozorované problémy s fungovaním čriev a vylučovacieho systému, objavujú sa nádory vaječníkov. Používa sa laparoskopická metóda.

Počas operácie chirurg disekuje adhézie, odstraňuje cysty a častice heterotopy z orgánov. Laparoskopia pre adenomyózu je šetrná metóda. Takýto chirurgický zákrok umožňuje dieťaťu ďalej porodiť a porodiť ho.

Endometrióza sa úspešne lieči laserovým lúčom, ktorý povrchovo preniká do tkaniva, a preto neprispieva k tvorbe jaziev a adhézií. Účinnosť liečby je 95%. Vplyvom lúča sa expandované endometrium odparuje z povrchu orgánov.

Princípy hormonálnej terapie

Najúčinnejšou liečbou endometriózy je hormonálna substitučná terapia. Lieky používané na liečbu endometriózy môžu dočasne pozastaviť aktivitu endometriálnych buniek. Táto metóda spracovania má však výraznú nevýhodu, ktorá spočíva v jej trvaní. Použitie takejto terapie vám však umožňuje úplne obnoviť funkčnosť funkčnej vrstvy endometria bez chirurgického zákroku (hoci u niektorých pacientov zostáva konzervatívna terapia neúčinná)..

Účinky hormonálnej terapie na telo ženy trpiacej difúznou endometriózou sú nasledujúce:

 1. Je potrebné poznamenať, že hormonálna nerovnováha je jedným z hlavných spúšťacích faktorov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú zdravie ženy. Hormonálna terapia je zameraná na stabilizáciu koncentrácie hormónov a zadržiavanie z úrovne pod dohľadom odborníka..
 2. Iba použitie hormonálnych liekov pomôže dosiahnuť potrebnú pozitívnu dynamiku. Faktom je, že endometriálne bunky pracujú v cykloch. Preto pri absencii ovulácie a menštruácie sú v pokoji.
 3. V neprítomnosti endometriálnych buniek vykonávajúcich ich funkčný účel sa ich počet postupne znižuje. V neprítomnosti nodulárnej formy ochorenia sa môže ženské telo vyrovnať s patológiou.
 4. Použitie hormonálnej substitučnej liečby u pacientov v reprodukčnom veku spravidla netrvá dlhšie ako šesť mesiacov. V niektorých situáciách je však možné jej predĺženie..

Hlavné je mať na pamäti, že výber liekov a dávkovania sa vykonáva individuálne, preto by sa akékoľvek úpravy liečebného plánu mali prediskutovať s lekárom..

liečba

Liečba takejto patológie sa uskutočňuje pomocou rôznych liekov. Za hlavnú metódu sa považuje liečba hormonálnymi liekmi. Takéto lieky vyberie ošetrujúci lekár iba individuálne.

Funkcie hormonálnej terapie

Takáto terapia je dlhodobá, dokonca s počiatočným stupňom rozvoja patológie. Napriek dlhému trvaniu liečby je táto terapia schopná obnoviť tkanivo a vyhnúť sa chirurgickému zákroku.

Liečba fokálnej difúznej endometriózy

Liečba tohto typu sa zvyčajne nedá liečiť, v tomto prípade sa stáva riešením chirurgický zákrok. Chirurg odstráni ložiská neoplaziem, tento spôsob radikálne rieši problém. V niektorých prípadoch sa najprv podáva hormonálna liečba, aby sa oslabili ložiská, a potom chirurgický zákrok.

komplikácie

Hlavnou a najstrašnejšou komplikáciou endometriózy je neplodnosť. Približne každé 2-3 ženy trpiace touto chorobou majú problémy s počatím dieťaťa a otehotnením. Progresia endometriózy však môže viesť k rozšíreniu patologického procesu do vajcovodov, pretože vaječné bunky sa jednoducho nestretávajú so spermiami (kvôli zablokovaniu vajcovodov funkčnou vrstvou maternice). Ani pri tvorbe zygotu nedochádza k jeho klíčeniu a implantácii do steny maternice..

Rakovina vaječníkov (onkologická patológia vaječníkov) u pacientov s endometriózou sa vyvíja častejšie, avšak podľa štatistík je riziko nádoru stále malé. Predchádzajúce štúdie pomohli naznačiť, že endometrióza 1., 2. stupňa nejakým spôsobom prispieva k zvýšenému riziku rakoviny. V niektorých situáciách je možný rozvoj adenokarcinómov spojených s endometriózou u pacientov s komplikovanou anamnézou..

Zásady konzervatívnej a chirurgickej liečby adenomyózy

Výber liečebnej metódy závisí od štádia vývoja choroby, prítomnosti sprievodnej patológie, veku ženy a ďalších faktorov..

V reprodukčnom období sa uprednostňujú lekárske metódy liečby. Sú predpísané nasledujúce hormonálne lieky:

 • Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín. Znížte produkciu vlastných hormónov na úroveň menopauzy. Výrazne potláčajú rast ohnísk za 3-6 mesiacov. Často spôsobujú nežiaduce reakcie, zvyšujú riziko osteoporózy a kardiovaskulárnych ochorení. Sú predpisované na pozadí krycej terapie (používajú sa látky obsahujúce estrogén v nízkych dávkach);
 • Kombinované perorálne kontraceptíva. Maximálne obdobie, ktoré je pridelené minimálne 3 mesiace, je neobmedzené. Počas liečby potláčajte rast ohnísk. Používajú sa podľa štandardnej schémy (jeden cyklus príjmu + 4 až 7 dní voľna) alebo v predĺženom režime (3 cykly kontinuálneho príjmu). Primárne sa používajú prípravky s dienogestom (Janine, Silhouette, Klaira);
 • Gestagény. Priradené na 3-9 mesiacov. Zvyčajne sa používa nepretržite. Používajú sa prípravky na báze dienogestu (Byzanne) a ďalšie lieky (Duphaston, Norkolut). Prax používania vnútromaternicového systému Mirena po dobu 5 rokov.


Pri konzervatívnej metóde liečby adenomyózy sa často používa hormonálny vnútromaternicový systém Mirena.

Hormonálne lieky dočasne inhibujú rast heterotopií a po ukončení liečebného cyklu sa môže choroba vrátiť. Používajú sa ako samostatný nástroj pri príprave na operáciu, v pooperačnom období a pri plánovaní tehotenstva.

Okrem hormonálnych liekov sa predpisujú lieky proti bolesti. Používajú sa antispasmodiká a nesteroidné protizápalové lieky. Dlhodobé využívanie týchto prostriedkov sa však neodporúča. Zvyčajne sa predpisujú počas menštruácie na zmiernenie bolesti..

Vo veku blízkom prírodnej menopauze (40 - 50 rokov) a po menopauze sa častejšie používajú chirurgické metódy liečby:

 • Endometriálna ablácia Sliznica maternice sa vyreže pod kontrolou hysteroskopie. Po odstránení endometria sa reprodukčná funkcia neobnoví;
 • Odstránenie endometrioidných uzlov. Uskutočňuje sa s nodulárnou formou adenomyózy, keď je možné ložiská chirurgicky odstrániť. Vykonáva sa laparoskopickým prístupom;
 • Hysterektómii. Odstránenie maternice je preukázané v štádiu III-IV vývoja choroby, s rekurentným krvácaním z maternice, kombinovaným s myómom a hyperpláziou endometria, v postmenopauze.

Metódy radikálnej liečby adenomyózy sa používajú zriedkavo a iba vtedy, keď nie je možné problém vyriešiť iným spôsobom. A pokiaľ maternica zostáva, riziko progresie ochorenia a relapsu pretrváva. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité nielen brať drogy presne podľa pokynov, ale tiež zmeniť životný štýl:

 • Počas menštruácie odmietnite tepelné procedúry. Návšteva sauny, kúpeľov, solária zvyšuje krvácanie. Pri opakovanom krvácaní z maternice sú tepelné postupy zakázané v ktorýkoľvek deň cyklu;


Pri adenomyóze je potrebné sa počas menštruácie vyhnúť tepelným procedúram..

 • Nezapájajte sa do ťažkej fyzickej práce a športu. Povolené mierne cvičenie, vodný aerobik, joga;
 • Sexuálny život je povolený, ale nie počas menštruácie a nie na pozadí začatia krvácania;
 • Ak žena neplánuje otehotnieť, COC bude najlepšou voľbou. Nielenže bránia neplánovanému počatiu dieťaťa, ale tiež bránia rozvoju ohnísk endometriózy;
 • Účinok stravy na priebeh choroby nie je dokázaný. Niektorí odborníci odporúčajú vylúčiť výrobky, ktoré zvyšujú produkciu estrogénu z potravy: sója, strukoviny, ľanové semienka, káva, chmeľ, určitá zelenina (mrkva, biela kapusta), ovocie (citrusové plody), bobule (hrozno, jahody, čučoriedky).

Plánovanie tehotenstva je zvyčajne možné 6 mesiacov po chirurgickom zákroku (odstránenie uzlov) alebo ihneď po vysadení hormonálnych liekov. Pred otehotnením bude užitočné podstúpiť kontrolu gynekológom.

prevencia

Preventívne opatrenia používané na prevenciu endometriózy sú nasledujúce:

 • dôkladné vyšetrenie dospievajúcich dievčat v reprodukčnom veku;
 • systematické pozorovanie žien, ktoré majú nadmerne vysoký prietok počas menštruácie;
 • po lekárskych potratoch a gynekologických operáciách je potrebné dlhodobé sledovanie dynamiky pacienta;
 • včasné liečenie zápalových ochorení reprodukčného systému;
 • systematické vykonávanie potrebných laboratórnych testov a odstraňovanie náterov.

Hlavná vec je pamätať na to, že chorobe sa dá ľahšie predchádzať, ako odstrániť príznaky a liečiť komplikácie neskôr. Preto je včasné gynekologické vyšetrenie spôsobom, ako zabrániť vývoju a progresii difúznej endometriózy.

Video: chirurgický zákrok na odstránenie endometriózy

Video: endometrióza - príznaky a liečba

Video: výživa pre endometriózu

Čo je to zadná cervikálna endometrióza

Retrocervikálna (tzv. Zadná cervikálna endometrióza) patológia je formácia umiestnená za krkom maternice. Pri predčasnej liečbe existuje riziko rastu nádoru do konečníka alebo vagíny. Podobné gynekologické problémy majú ženy v intervale 25 - 40 rokov.

Ochorenie sa vyskytuje v 2 typoch:

 • genitál - s poškodením orgánov v oblasti genitálií;
 • extragenitálny - zapojenie ďalších orgánov do patologického procesu (choroba môže ovplyvniť pupok, črevá, močový kanál, apendicitída).

Patológia od momentu formácie po zanedbanú formu prechádza 4 etapami. V prvej fáze sú zaznamenané jednotlivé endometriálne lézie, ktoré sú malej veľkosti. Pri prechode na ďalšiu úroveň zápalového procesu sa pozorujú malé cystické zmeny, ktoré vznikajú v dôsledku klíčenia heterotopie do steny vagíny, ako aj v krčku maternice..

S ďalším progresiou ochorenia sa zaznamenávajú lézie väzov maternice a krížovej kosti, rektálna serózna membrána. Zanedbaná fáza je sprevádzaná rozsiahlym procesom zahŕňajúcim peritoneum, rektálnu sliznicu a výskyt adhézií v panve..

Zadná forma endometriózy sa však môže vyskytnúť bez výrazných symptómov. Je dôležité pravidelne navštevovať gynekológa, aby bolo možné rýchlo zistiť zápal a zabrániť závažným komplikáciám.

Charakteristické znaky difúznej formy adenomyózy

Napriek všetkým lekárskym technológiám zostáva maternicová adenomyóza chorobou, ktorá vyvoláva mnoho otázok.

Difúzna forma sa líši od všetkých ostatných foriem so živšími symptómami a príznakmi, takže niektorí odborníci tvrdia, že počiatočné štádium choroby je fokálna a nodulárna forma adenomyózy..

Niektorí sa naopak domnievajú, že tieto formy majú tak odlišnú patogenézu, že by sa mali považovať za samostatné choroby.

Charakteristické znaky difúznej adenomyózy maternice:

 • Difúzna forma adenomyózy sa vyznačuje výrazným zvýšením maternice v druhej polovici cyklu, s uzlovou a ložiskovou formou, čo nie je až také zrejmé..
 • V porovnávacej analýze príznakov charakteristických pre rôzne formy adenomyózy sa získali nasledujúce údaje: anémia a znížený hemoglobín sú častejšie v skupine s difúznymi zmenami, ale menej často sa ženy počas pohlavného styku sťažujú na bolesť. Frekvencia zostávajúcich príznakov: intermenštruačné bolesti v dolnej časti brucha, krvácanie, bolestivé a bohaté obdobia s špinením po alebo pred začatím liečby sú rovnaké pre všetky skupiny..
 • Endometroidné formácie sa nachádzajú v celom tkanive maternicového svalu, vyzerajú ako výklenky v myometrii.
 • Môže sa vyskytnúť kombinácia nodulárnych formácií endometria s difúznymi depresiami - nazýva sa to difúzna-nodulárna adenomyóza. Difúzna fokálna forma adenomyózy sa však spravidla nerozlišuje.

Musím sa liečiť?

Je vždy potrebné liečiť adenomyózu? V gynekologickej praxi je povolená taktika vyčkávania, ale tu je potrebné vziať do úvahy niektoré nuansy:

 • Pozorovanie bez liekovej terapie je možné iba v počiatočných štádiách vývoja ochorenia as minimálnymi symptómami;
 • Očakávaná taktika je zaručená miernou endometriózou s léziami submukóznej vrstvy maternice u ženy plánujúcej tehotenstvo. Po počatí dieťaťa sa hormonálne pozadie zmení a ložiská nebudú rásť. Recidíva ochorenia je možná po narodení dieťaťa a po ukončení dojčenia (alebo po obnovení menštruácie);
 • Pri premenopauze je možné pozorovať adenomyózu. V očakávaní menopauzy sa toto ochorenie nemôže liečiť, ale iba vtedy, ak neexistujú žiadne výrazné príznaky - bolesť, krvácanie;


Pri premenopauze sa pri liečbe adenomyózy používajú pozorovacie taktiky.

 • Odmietnutie liečby je dočasným opatrením. Ochorenie nevyhnutne progreduje a jedného dňa budete musieť premýšľať o liečbe. Len tehotenstvo a pôrod môžu na chvíľu spomaliť rozvoj patológie.

Odmietnutie liečby za prítomnosti dôkazov ohrozuje progresiu choroby a rozvoj nebezpečných komplikácií. Spontánna regresia ložísk je možná iba pri menopauze. V reprodukčnom veku choroba sama osebe nezmizne.

Je tiež užitočné prečítať si: Je možné tehotenstvo s adenomyózou maternice??

Difúzna endometrióza maternice, jej príznaky a liečba

Prvé príznaky endometriózy maternice boli opísané v polovici 19. storočia. Vedci však dodnes diskutujú o tom, prečo sa táto choroba vyvíja - konečný dôvod zatiaľ nebol stanovený.

Ako sa vyvíja endometrióza maternice u ženy??

Bez imunitných a endokrinných porúch sa toto ochorenie spravidla nevyvíja. V prípade narušenia hormonálneho pozadia vylučujú vaječníky priveľa estrogénov - ženských pohlavných hormónov. Potom v prvej polovici menštruačného cyklu endometrium začína rásť, čo sa následne s veľmi vážnym krvácaním odmietne..

Potom sa do myometria (vrstvy maternicového svalu) vypustia endometriálne bunky cez zející krvné cievy a začnú sa v ňom množiť. Tento proces je podporovaný poruchami vo fungovaní imunitného systému. Čo sa stane s endometriózou v maternici

Endometrióza maternice je fokálna a difúzna. V prípade difúznej endometriózy maternicového telesa dochádza k rovnomernému zhrubnutiu stien až do 4 - 5 centimetrov, pričom v hrúbke myometria sa vyskytujú ohniská - malé a veľké uzly bez určitých hraníc..

V niektorých prípadoch sú endometrioidné cysty, ktoré sú naplnené krvavým obsahom, detegované v hrúbke svalu. Ohniská endometriózy sa často nachádzajú v maternicovom funduse, v oblasti, kde sa jej telo pripája na vajcovody.

Patologické procesy rozptýlenej povahy sa môžu šíriť do rôznych hĺbok myometria:

 • prvý stupeň - myometrium je povrchovo postihnuté;
 • druhý stupeň - v myometrii sa proces rozšíril do stredu;
 • tretí stupeň - ovplyvnené je celé myometrium seróznej membrány.

U väčšiny pacientov s difúznou formou ochorenia druhého alebo tretieho stupňa a nodulárnou formou svalové tkanivo prerastie okolo ložiska endometriózy - tzv. Adenomyózy..

Vo svalových stenách maternice, ložiská endometria zriedka začínajú vylučovať tajomstvo, ktoré je charakteristické pre 2 fázy mesačného cyklu (expozícia progesterónu). Tieto bunky vykazujú citlivejšiu reakciu na zvýšenie množstva estrogénu v prvej polovici mesačného cyklu, pričom sa zväčšuje veľkosť z jedného cyklu do druhého..

V tkanivách, ktoré obklopujú ložiská endometriózy, sa vyskytuje opuch, krvácanie a proliferácia spojivového tkaniva, čo má negatívny vplyv na priebeh tehotenstva..

Hlavné príznaky endometriózy maternice

Prvým príznakom tohto ochorenia je hojné a mimoriadne bolestivé menštruačné krvácanie, ako aj intermenštruačné krvácanie, ktoré môže byť tiež veľmi významné. V niektorých prípadoch je endometrióza maternice vrodená. V tomto prípade sa bolesti u dievčaťa v dolnom bruchu môžu vyskytnúť asi dva až tri roky pred začiatkom prvej menštruácie. A prvá menštruácia je často sprevádzaná silným krvácaním. Existuje podozrenie na vrodenú endometriózu v prípade výskytu tohto ochorenia u matky alebo v prípade abnormálneho vývoja pohlavných orgánov u dievčaťa (napríklad s nesprávnou štruktúrou maternice)..

Ako je diagnostikovaná žena s endometriózou maternice?

Ak dôjde k významným zmenám difúznej povahy, počas gynekologického vyšetrenia sa často zistí zväčšenie objemu maternice. Počas vyšetrenia sa dá zistiť aj prítomnosť fokálnej formy s veľkými uzlinami - gynekológové palpáty uzlov nachádzajúcich sa v maternici počas vaginálneho vyšetrenia..

Ak sa prejavia endometrióza (krvácanie, bolesť) a počas vyšetrenia sa nič nezistí, zmeny sa môžu určiť ultrazvukom (ultrazvuk) pomocou vaginálnej sondy. V zriedkavých prípadoch ultrazvuk určuje prítomnosť inaktívnej endometriózy, ktorá sa nijakým spôsobom neprejavuje a je tzv. Náhodným nálezom. V niektorých prípadoch je však na diagnostikovanie tejto patológie potrebné vykonať také výskumné metódy, ako je rádiografia, hysteroskopia, magnetická rezonancia a počítačová tomografia..

Endometrióza maternice: liečba

Liečené sú iba aktívne formy choroby, ktoré sa prejavujú závažným krvácaním a bolesťou. Predpokladá sa, že liečba inaktívnej endometriózy prispieva len k jej ďalšiemu šíreniu. Takéto ženy sa len musia pozerať.

Liečba maternicovej endometriózy zahŕňa hormonálnu korekciu (potlačenie tvorby estrogénu), liečbu zápalových oblastí okolo ložiska endometriózy a obnovenie imunity.

Ženy, ktoré trpia endometriózou, majú často metabolické a endokrinné choroby (obezita, cukrovka a iné). Sú tiež identifikované a ošetrené..

V prípade, že je konzervatívna terapia neúčinná, uskutoční sa operácia, pri ktorej sú ložiská endometriózy kauterizované. V prípade ťažkej adenomyózy alebo v prípade kombinácie tohto ochorenia s myómom sa odporúča supravaginálna amputácia tela maternice. Podobné operácie sa častejšie vykonávajú u žien v postmenopauzálnom období..

Vnútorná endometrióza maternice: stupne ochorenia, príznaky a liečba

Vnútorná maternicová endometrióza alebo adenomyóza je jedným z troch vodcov spomedzi gynekologických patológií u žien. Podstatou choroby je, že vnútorná vrstva, ktorá tvorí maternicu - endometrium, začína rásť do svalového tkaniva orgánu. Táto patológia sa pripisuje chorobám závislým od hormónov, ktoré často postihujú ženy v reprodukčnom veku. Avšak vývoj adenomyózy sa nevylučuje ani u žien v postmenopauzálnom období a u veľmi mladých žien. Pravidelné návštevy u gynekológa, včasné odhalenie vnútornej endometriózy počas preventívnych diagnostických opatrení a primeranej liečby dávajú dobré šance na odstránenie patológie..

Interná maternicová endometrióza, čo je prístupný jazyk?

Najprv musíte pochopiť štruktúru steny maternice.

Pozostáva z 3 hlavných vrstiev:

 • Perimetria - je pokračovaním seróznej membrány močového mechúra.
 • Myometrium - je najhrubšia vrstva. V skutočnosti ide o svalovú membránu, ktorá pozostáva z 3 vrstiev vlákien hladkého svalstva s inklúziami elastických vlákien a spojivového tkaniva..
 • Endometrium alebo sliznica pokrývajúca maternicu zvnútra. Na druhej strane pozostáva z dvoch vrstiev, hrubého funkčného povrchu a hlbšieho bazálu.

Interná endometrióza začína, keď endometrium začína rásť do myometria.

V tomto prípade sa maternica stáva okrúhlou alebo sférickou a môže dosiahnuť veľkosť charakteristickú pre tehotenstvo po 5-6 týždňoch.

Okrem toho hrozí nedostatok liečby:

 • zápal a hyperplázia postihnutých oblastí;
 • krvácanie z maternice vedúce k sekundárnej anémii;
 • poruchy funkcií reprodukčného systému;
 • neplodnosť.

Rast endometriálnej vrstvy do svalu nevylučuje možnosť tvorby fokálnych endometriózy v iných orgánoch. Vo väčšine prípadov sa zistí kombinácia adenomyózy a vonkajšej endometriózy pohlavných orgánov. Okrem toho sa adenomyóza často kombinuje s fibroidmi kvôli podobnosti mechanizmu rozvoja patológie..

ICD kód 10: 80.0 Maternicová endometrióza (vnútorná endometrióza, adenomyóza)

Formy patológie

Vnútorná endometrióza je rozdelená do nasledujúcich foriem:

 • Difúzne - patologicky postihnuté oblasti rôznych veľkostí a hĺbok sú v myometriu rozmiestnené pomerne rovnomerne.
 • Fokálna - endometrióza je obmedzená na infekčné ovplyvnenie myometrickej zóny, preto názov „fokálne“.
 • Nodulárny, keď sa medzi svalovými vláknami citlivými na hypertrofiu tvorí jeden alebo viac uzlov adenomyózy. Takéto uzly vyzerajú ako nádory a nazývajú sa adenomyómy..
 • Difúzna uzlový. Kombinácia difúznej adenomyózy s adenomyómami.

Ak sa v postihnutých oblastiach hromadí tekutý alebo polotekutý obsah, máme na pamäti cystickú formu adenomyózy.

Stupne choroby

V závislosti od distribúcie a hĺbky prenikania endometria do tkaniva sa choroba delí na 4 stupne:

 • 1 stupeň. Prehĺbenie endometria je obmedzené na povrchové jednotlivé ložiská v submukóznej vrstve myometria..
 • 2 stupne. Vyznačuje sa niekoľkými hlbšími léziami, ktoré sa dostanú do stredu myometria..
 • 3 stupňa. Hovoríme už o viacnásobných ložiskách endometriózy s porážkou najväčšej časti stien maternice alebo celého orgánu s tvorbou endometrioidných cýst jedného alebo obidvoch vaječníkov, ako aj s tvorbou tenkých adhézií peritoneum..
 • 4 stupne. Existuje mnoho hlbokých ohnísk endometriózy, veľké cysty vaječníkov a poškodenie iných orgánov mimo maternice..

príčiny

Problém je v tom, že klinickí lekári dodnes úplne nepochopili mechanizmy rozvoja choroby a príčiny jej vzniku. Jediná vec, ktorú s dôverou tvrdia, že je to hormonálne závislá choroba a že podnetom pre jej vývoj je porucha v obrannom systéme tela - imunita.

Interná endometrióza sa môže vyvinúť aj po:

 • mechanické poškodenie maternice a poruchy integrity endometria počas inštrumentálnych alebo chirurgických zákrokov;
 • kyretáž, ktorá vyvoláva zápal a zhoršuje „ochranu“ medzi vrstvou endometria a svalov. Výsledkom je, že endometriálne bunky voľne prenikajú hlboko do svalovej vrstvy bez toho, aby tam zastavili proces svojej cyklickej funkcie..

Patológia sa môže vyvinúť v dôsledku zápalu maternice a doplnkov chronickej povahy. Dedičná predispozícia k chorobe nie je vylúčená.

Rizikové faktory

Lekári identifikujú faktory, ktoré zvyšujú riziko patologického procesu.

Interná endometrióza sa môže vyvinúť v dôsledku:

 • neskorý alebo skorý nástup menštruácie;
 • komplikované narodenie;
 • obezita alebo nadváha;
 • oneskorený nástup sexuálnej aktivity;
 • chronické somatické choroby: hypertenzia, cukrovka, gastrointestinálne choroby atď.;
 • použitie vaginálnej špirály alebo orálnych antikoncepčných liekov;
 • ťažká fyzická práca;
 • nízka životná úroveň;
 • neustále napätie;
 • fyzická nečinnosť;
 • zlý stav prostredia.

Psychosomatické faktory

Psychologické dôvody sú jedným z faktorov, ktoré nemožno ignorovať. Viaceré psychologické štúdie ukázali, že toto ochorenie často postihuje ženy, ktoré nie sú ochotné alebo schopné sa prijať tak, ako sú..

Telo ženy dáva negatívnu odpoveď, keď:

 • pocit neistoty;
 • neustála nespokojnosť so sebou samým;
 • nespokojnosť so životom;
 • výčitky človeka;
 • nedostatok dôvery vo Vami vybraný.

Nedostatok príležitosti alebo túžby realizovať sa v živote + neustále mučenie na tejto pôde veľmi negatívne ovplyvňuje stav krehkého ženského tela.

Niekoľko ďalších bodov, ktoré sú tiež schopné spustiť mechanizmus rozvoja patológie:

 • popieranie vlastnej sexuality;
 • vnútorná neochota poznať materstvo, vyvolaná obavami a pochybnosťami;
 • strach z pokazenej kariéry;
 • nemožnosť rozvoja inštinktu matiek;
 • obavy z možného zložitého pôrodu.

Všetky tieto myšlienky môžu byť impulzom k vnútorným problémom so zdravím ženy..

lokalizácia

Pre vnútornú endometriózu maternicového telesa sú charakteristické lézie samotného orgánu, jeho vnútorná časť a trubice. V zriedkavých prípadoch je možné počas gynekologického vyšetrenia diagnostikovať patológiu. Je potrebné vykonať ultrazvuk pomocou vaginálneho senzora, ako aj urobiť krvný test so markerom.

Adenomyózu možno zistiť vo vaječníkoch a vo vagíne. Pretože endometrium môže rásť za maternicou, choroba môže ovplyvniť močovod a / alebo močový mechúr. Základy endometriózy sa dajú zistiť dokonca aj v črevách.

Lekári považujú adenomyózu za jedno z najzávažnejších gynekologických ochorení, ktoré je často príčinou neplodnosti ženy..

príznaky

Problém je v tom, že niektoré ženy si možno neuvedomujú, že v tele sa začal patologický proces, pretože vnútorná endometrióza v počiatočných štádiách môže byť asymptomatická..

Fenomény, ako je pocit miernej nevoľnosti alebo mierne zvýšená bolesť počas menštruácie, ženy zvyčajne neobťažujú. Existuje však jedno znamenie, ktoré naznačuje začiatok problémov - je to špinenie.

Škvrnitosť ako známka vnútornej endometriózy

Charakteristickým znakom tohto ochorenia je časté krvácanie. Zvyčajne sa objavia 2 až 3 dni pred menštruáciou vo forme výtoku hnedej alebo krvavej farby a na konci menštruácie pokračujú ešte niekoľko dní..

Ak sa problém ignoruje, môže dôjsť k zvýšeniu krvácania v dôsledku nepravidelného príjmu hormónov. Čo môže viesť k rozvoju anémie z nedostatku železa, ktorá negatívne ovplyvňuje zdravotný stav ženy.

Spočiatku sa môže cítiť iba slabost, ak začne stav, môže dôjsť k pravidelnému mdlobu.

Iné príznaky choroby

Lekári identifikovali príznaky, ktoré by mali ženy tiež varovať.

Musíte navštíviť lekára s:

 • zvýšená bolestivosť, hojnosť a predĺženie menštruácie;
 • bolestivý styk;
 • periodická bolesť v dolnej časti brucha a bedrovej oblasti;
 • špinenie pred a po menštruácii;
 • celková slabosť, ospalosť, zvýšená únava a podráždenosť;
 • potrat (potrat v ranom štádiu alebo predčasný pôrod);
 • neplodnosť
 • bolesť pri vyprázdňovaní čriev alebo močového mechúra. Tieto príznaky bohužiaľ naznačujú zanedbávanie choroby, čo znamená, že adenomyóza postihuje orgány mimo maternice.

diagnostika

Skúsený gynekológ bude počas vyšetrenia schopný zistiť príznaky adenomyózy:

 • zväčšená maternica;
 • tvar orgánu je hľúzovitý alebo guľový;
 • v druhej fáze menštruačného cyklu sa povrch maternice zdrsní;
 • bolesť orgánov.

Po vyšetrení lekár predpíše transvaginálny ultrazvuk.

Ozveny vnútornej endometriózy

Presnosť diagnostiky tohto ochorenia pomocou ultrazvukovej štúdie dosahuje 90%. Na ultrazvuku však nie je vždy možné identifikovať adenomyózu stupňa 1-2. Okrem toho, ak je choroba kombinovaná s viacerými myómami, potom je obsah informácií v štúdii výrazne znížený.

Echografické príznaky vnútornej endometriózy sú:

 1. Maternica má guľovitý tvar;
 2. Hrúbka stien orgánu presahuje normu;
 3. Vo vnútri oblastí s vysokou echogenitou možno pozorovať cysty, niekedy veľké (do 30 mm), naplnené jemnou suspenziou (nazýva sa to príznak „plástov“);
 4. Nerovnomerné zhrubnutie steny maternice;
 5. Anomálie základnej vrstvy endometria sa posudzujú vo forme nerovnomerného zahusťovania alebo stenčovania, zúbkovania.

Odborník so skúsenosťami bude schopný stanoviť diagnózu na základe týchto príznakov, po ktorých sa vyvinú liečebné taktiky.

Na zvýšenie informačného obsahu ultrazvukových štúdií je žiaduce viesť bližšie k začiatku menštruácie, v druhej polovici menštruačného cyklu..

V niektorých prípadoch nie sú údaje z ultrazvukových štúdií dostatočné na stanovenie konečnej diagnózy. Potom sa ako ďalšia štúdia (kvôli jej vysokým nákladom) pridelí MRI.

Výhodou MRI je možnosť detekcie choroby už v 1. štádiu vývoja choroby.

Liečba magnetickou rezonanciou ukazuje štruktúru myometria vo vrstvách a umožňuje vám identifikovať jeho heterogenitu a zhutnenie - príznaky patologickej zmeny.

hysteroskopia

Metóda endoskopického výskumu, ktorá umožňuje vizuálne skúmať steny maternice zvnútra.

Adenomyóza sa považuje za:

 • expanzia alebo deformácia dutiny maternice;
 • na pozadí sliznice orgánu svetloružovej sú jasne viditeľné krvácajúce ložiská endometriózy;
 • steny tela sú nerovnomerné s kamenným reliéfom.

Hysteroskopia sa považuje za „zlatý štandard“ na diagnostiku vnútornej endometriózy. Počas postupu je nevyhnutná cielená biopsia postihnutej oblasti myometria..

Po diagnostickej hysteroskopii nasleduje samostatná diagnostická kyretáž maternicovej sliznice a krčka maternice pod endoskopickou kontrolou..

Biopsia a odobraté tkanivo sa musia odoslať na histologické vyšetrenie, aby sa vylúčil zhubný proces.

Hysteroskopia by sa mala vykonávať od 6 do 9 dní cyklu.

liečba

Taktika liečby závisí od stupňa choroby:

 • Adenomyóza 1. stupňa, ktorá je asymptomatická, nevyžaduje terapiu. Raz za šesť mesiacov lekárovi odporučí zdravý životný štýl s dynamickým pozorovaním.
 • O 2 stupne sa toto ochorenie môže prejaviť veľkými a dlhými obdobiami, bolesťami, špinením hnedého výboja a bolesťou sprevádzajúcou pohlavný styk. V niektorých prípadoch sa však adenomyóza prejavuje neschopnosťou vydržať tehotenstvo alebo neplodnosť..
  Ak neexistujú žiadne príznaky, odporúča sa, rovnako ako v prípade stupňa 1, dynamické pozorovanie.
  Pri miernych príznakoch môže lekár predpísať progestíny, vrátane ektopických, monofázických COC, ako je Janine. Účinnosť liečby sa hodnotí každé 3 až 6 mesiacov..
  V prípade bolesti sa v krátkych cykloch predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, nimesulid, ibuprofén, ketoprofén atď..
 • Stupeň 3 je charakterizovaný bolesťou, výrazným zvýšením maternice, neplodnosťou v polovici prípadov a veľmi veľkým a dlhým obdobím.
  O ktorej liečbe zvoliť: konzervatívny alebo chirurgický zákrok sa v každom prípade rozhoduje individuálne. Závažnosť ochorenia, plánovanie veku a tehotenstva, ako aj sprievodné patológie, napríklad polypy endometria, ovplyvňujú výber terapeutických taktík. Nádory sa považujú za benígne, ale bez adekvátnej liečby sa môžu stať zhubnými. Viac informácií o príznakoch a liečbe endometriálneho polypu.
 • Stupeň 4 sa považuje za pokročilý stupeň a je sprevádzaný výraznými symptómami. V tomto prípade je možná iba chirurgická liečba..

Endometrióza je podobná procesu chronického nádoru a nekontrolovateľnému šíreniu ohnísk patológie. V tejto súvislosti je možné úplné vyliečenie dosiahnuť iba chirurgickým odstránením všetkých endometriálnych výrastkov. Pri adenomyóze sa tento účinok dá dosiahnuť len radikálnym spôsobom - odstránením maternice.

Ak však ochorenie trpia mladé ženy, ktoré si chcú zachovať reprodukčnú funkciu, lekári sa uchyľujú k liečebným metódam zachovania orgánov.

Konzervatívna hormonálna liečba

Používanie hormonálnych liekov je u mladých bezdetných žien opodstatnené. V iných prípadoch je hormonálna terapia predpísaná ako liečba proti relapsu, ak je to potrebné..

Vnútornú endometriózu nie je možné liečiť. Hormonálna terapia iba potláča priebeh ochorenia..

Medzi hlavné hormonálne lieky s preukázaným účinkom na liečbu adenomyózy patria:

 • Progesterónové prípravky: Vizanna (Dienogest), Medroxyprogesterón, Dufaston (Dydrogesterón).
 • Agonisti hormónu uvoľňujúceho gonadotropín (GnRH): Lucrin Depot (Leuprorelin), Buserelin Depot (Buserelin), Decapeptil Depot (Triptorelin) (podľa lekárov najúčinnejšie moderné lieky).
 • Antigonadotropíny: gestrinón, danazol.

Väčšina odborníkov je presvedčená, že pri hormonálnej terapii je možné dosiahnuť skutočne účinný terapeutický účinok iba pri 1 alebo 2 stupňoch patológie..

Liečebný režim

Správnu dávku a režim predpíše lekár. Poskytujeme iba všeobecné informácie o užívaní drog.

Vizanne

Účinná látka: Dienogest. Berie sa ústne. Pred liečbou prestaňte používať hormonálnu antikoncepciu. Môžete začať užívať ktorýkoľvek deň cyklu, 1 tableta / 24 hodín, pokiaľ možno súčasne. Je dôležité brať liek bez prestávky, bez ohľadu na výskyt krvácania. Po dokončení jedného balíka začnú užívať tablety z nasledujúceho bez prerušenia kurzu..

Účinnosť lieku sa môže znížiť, ak vynecháte príjem alebo máte hnačku / alebo vracanie (za predpokladu, že k záchvatu zvracania alebo hnačky došlo v intervale 3 až 4 hodiny po užití lieku Vizanne). Namiesto tablety, ktorá sa neabsorbuje v dôsledku týchto problémov, by ste mali užiť aj 1 tabletu.

Ak ste vynechali 1 alebo niekoľko tabliet, musíte užiť 1 tabletu hneď, ako si spomeniete na preukaz, a nasledujúci deň pokračujte v užívaní lieku v obvyklom čase..

Príjem lieku Vizanne nesúvisí s jedlom.

medroxyprogesterón

Na liečbu adenomyózy sa predpisujú IM injekcie. Odporúčané dávky: 50 mg / 1krát týždenne alebo 100 mg / 1krát za 14 dní. Minimálna dĺžka liečby je 6 mesiacov.

Pretože priebeh liečby je dlhý, menštruačný cyklus sa neobnoví okamžite, ale po chvíli.

Liečba endometriózy týmto liekom je možná perorálne v dávke 10 mg / 3 krát za 24 hodín počas 3 mesiacov, pričom sa začína prvý deň menštruačného cyklu..

Dufaston

Účinná látka: Dydrogesterón. Perorálne sa užíva pri liečbe endometriózy 10 mg / 2-3 za deň, nepretržite od 5 do končiac 25. dňom cyklu. Duphaston po odstránení polypu v maternici je tiež dosť efektívny.

Lucrin Depot

Účinná látka: Leiprorelín. Liek sa predpisuje ako primárna terapia. a okrem chirurgického ošetrenia. Odporúčaná dávka pre endometriózu je 3,75 mg. Ženy v plodnom veku podali prvú injekciu tretí deň menštruácie. Trvanie liečby nie dlhšie ako šesť mesiacov.

Buserelin Depot

Účinná látka: Buserelin. Droga sa používa iba v oleji. Terapia sa začína v prvých 5 dňoch cyklu. Odporúčaná dávka na liečbu hyperplázie endometria a endometriózy je 3,75 mg / lkrát za 4 týždne. Trvanie kurzu je 4-6 mesiacov.

Decapeptil Depot

Účinná látka: Triptorelín. Liek sa injikuje subkutánne do brušnej steny alebo v / m po zmiešaní so suspenznou látkou dodávanou v obale. Terapia sa začína v ktorýkoľvek deň od 1. do 5. dňa cyklu. Liečivo sa podáva raz za 4 týždne. Liečba trvá 3 až 6 mesiacov.

gestrinone

Podáva sa perorálne. Odporúčaná dávka: 2,5 mg prvý a štvrtý deň menštruácie. Ďalej, príjem pokračuje v stanovených dňoch dvakrát týždenne počas šiestich mesiacov.

Ak ste vynechali ďalšiu dávku, príjem by sa mal obnoviť čo najskôr, potom by ste mali pokračovať v užívaní lieku podľa predpísaného harmonogramu..

Ak došlo k vynechaniu 2 alebo viacerých dávok, liečba by sa mala prerušiť. Liečba gestagónom môže byť obnovená 1. deň cyklu..

danazol

Kapsuly na perorálne podanie. Kurz sa začína prvým dňom cyklu. Odporúčaná počiatočná denná dávka je 400 mg a potom 800 mg za deň. Liečba trvá šesť mesiacov.

Ako lekársky prípravok na chirurgickú liečbu užite 300-400 mg / 24 hodín 1 - 2 mesiace pred zákrokom.

Všetky lieky majú kontraindikácie a vedľajšie účinky. Samoliečba je neprijateľná.

chirurgia

Lekári považujú akýkoľvek druh konzervatívnej liečby adenomyózy za neúčinný.

Podľa ich názoru by prvá fáza liečby mala byť chirurgická a mala by umožňovať stanovenie:

 1. Konečná diagnóza;
 2. Stupeň šírenia endometriózy;
 3. Reprodukčné príležitosti.

Účelom tejto fázy pre ženy, ktoré chcú udržiavať plodnosť, je:

 • maximálne odstránenie endometrioidných implantátov v zdravých tkanivách;
 • eliminácia klinických príznakov;
 • zachovanie alebo obnovenie funkcie plodnosti.

Dôležité! Operácia je potrebná v 5-12 dňoch cyklu, čo znižuje riziko relapsu choroby na polovicu.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Chirurgický zákrok je potrebný pre:

 • nodulárna alebo difúzna forma adenomyózy;
 • nedostatok účinku po priebehu konzervatívnej liečby vykonávanej počas 3 mesiacov;
 • hyperplázia myometria s internou adenomatózou 2 až 3 stupne;
 • proces hnisania maternice;
 • adenomyóza kombinovaná s nádormi vaječníkov, fibroidmi atď.;
 • výskyt endometrioidných ovariálnych cýst;
 • somatické choroby s kontraindikáciami na hormonálnu terapiu;
 • lepiaci proces.

Existujú tri spôsoby liečby adenomyózy: otvorená chirurgia, laparoskopia, hysteroskopia. Výber robí lekár s prihliadnutím na sprievodné ochorenia a kontraindikácie. ako aj závažnosť vnútornej endometriózy.

Na zachovanie reprodukčnej funkcie žien sa používa metóda ablácie. Uplatňuje sa však iba vtedy, ak endometriálne bunky dosiahli iba medzivrstvu..

Postup sa uskutočňuje tromi spôsobmi:

 1. Laserové odparovanie. Endometrioidné uzly sa doslova odparujú pod vplyvom lasera a povrch rany sa zráža, čím eliminuje krvácanie. Metóda nie je vhodná pre veľké uzly.
 2. Elektrokoagulácia. Ohniská sú ovplyvnené vysokofrekvenčným elektrickým prúdom. Metóda je tiež neúčinná vo veľkých formáciách.
 3. Resekcia. Táto metóda vám umožňuje účinnejšie odstraňovať uzly a súčasne vykonať biopsiu na histologické a cytologické štúdie.

hysterektómia

V závažných prípadoch je predpísaná hysterektómia, inými slovami odstránenie maternice.

Amputácia orgánov existuje v závislosti od závažnosti choroby:

 • odstránenie maternice;
 • odstránenie maternice a krčka maternice;
 • odstránenie maternice a hornej časti pošvy so susednými tkanivami.

Ak sú postihnuté panvové orgány, do zákroku sa odporúča zapojiť chirurgov alebo urológov.

Možnosti online prístupu:

 • Laparoskopická.
 • laparotómia.
 • Kombinovaný vaginálny prístup s laparoskopiou.
 • brušnej.

Prednosť sa dáva laparoskopickému prístupu.

Príprava na operáciu

Pred zákrokom je potrebné pripraviť črevá. Preto musí žena prejsť na struskovú diétu 3 až 5 dní pred operáciou, rovnako ako strava, aby sa mohla pripraviť na kolonoskopiu. A za 2 dni musíte dať čistiace klystýry dvakrát denne: ráno a v noci. Prečítajte si viac o roztokoch na klystír na čistenie čriev tu.

zotavenie

Vývoj lekárskej technológie umožnil vykonať hysterektómiu pomocou laparoskopickej metódy. Medzi výhody laparoskopie patrí minimálna trauma a významné zníženie času pooperačného zotavenia.

Amputácia maternice s vaginálnym prístupom pomocou laparoskopu umožňuje vizuálnu kontrolu procesu. Na brucho sa urobí malý rez, aby sa vložil prístroj. Vo vagíne sa urobí incízia bližšie k maternici, prostredníctvom ktorej sa orgán odstráni.

Pri vnútornej endometrióze v posledných štádiách sa tieto metódy nepoužívajú. Pretože sa maternica v pokročilých prípadoch významne zvyšuje a zaznamenávajú sa aj tvorené vláknité neoplazmy. V tomto prípade sa operácia vykonáva pomocou priameho prístupu prostredníctvom rezu na bruchu (brušný prístup)..

Zotavenie po operácii vykonanej s brušným prístupom je dlhšie ako u všetkých ostatných.

Dôležité! Onkológovia sa domnievajú, že riziko rozvoja rakoviny endometria, vaječníkov a mliečnych žliaz u žien s vnútornou endometriózou sa výrazne zvyšuje.

Liečba ľudovými liekmi

Použitie ľudových liekov ako monoterapie nie je sľubné a neúčinné. Okrem toho nemôžete používať bylinky a iné ľudové lieky bez konzultácie so svojím lekárom.

Ak váš gynekológ súhlasil s používaním týchto liekov, potom ako symptomatickú liečbu môžete vyskúšať:

 • Tinktúra dělohy. Budete musieť zmiešať 2 lyžice. lyžice suchých rastlín a 0,5 litra alkoholu a trvajú 14 dní na tmavom mieste. Vezmite 35 kvapiek tinktúry zriedenou vodou trikrát denne. Rovnaké riešenie sa dá použiť na zapojenie. Navlhčite tampón sterilnej gázy do vagíny. Udržujte od pol hodiny do hodiny.
 • Propolis s medom. 1/2 čajovej lyžičky medu zmiešané s malým kúskom propolisu, zabalené do niekoľkých vrstiev gázy, formujúce tampón a vložené do vagíny na 9 hodín. Prívrženci alternatívnej liečby odporúčajú priebeh liečby 10-12 procedúr.

Čo je to adenomyóza a či je potrebné ju liečiť, lekár hovorí:

Vnútorná endometrióza je závažné ochorenie a skutočná pohroma moderných žien. Aby ste predišli adenomyóze, musíte pravidelne navštevovať gynekológa, sledovať svoje zdravie a pri prvých príznakoch choroby vyhľadať lekársku pomoc..

Ako správne vyčistiť črevo ricínovým olejom, prečítajte si článok..

Môžete sa dohodnúť s lekárom priamo na našom zdroji.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová kýla je skutočnou pohromou našej doby, pretože jej trpí asi 70% obyvateľstva. K tejto patológii môže viesť množstvo okolností, vrátane zlej ekológie, zlého ľudského životného štýlu, zlej výživy atď.
Existujú témy a problémy, ktoré spôsobujú, že sa rodičia veľmi zaujímajú o svoje dieťa. Jedným z týchto problémov je brušná prietrž u detí. Toto ochorenie je výčnelok brušných orgánov, ktoré sa nachádzajú v herniálnom vaku.
Kýla pod očami namaľujú ženu, nepridávajú atraktivitu a vizuálne dokonca pridávajú niekoľko rokov. Takáto chyba sa môže objaviť ako v starobe v dôsledku prirodzeného starnutia, tak v mladom veku.