loader

Hlavná

Späť

Čo je to nebezpečná difúzna adenomyóza maternice

Adenomyóza je všeobecný názov stavu, keď endometrium začína rásť do svalových vrstiev maternice. Je však potrebné poznamenať, že nie všetky formy endometriózy postupujú rovnako a dobre reagujú na liečbu. Predtým, ako prejdeme na klasifikáciu adenomyózy, sa najskôr krátko pozrime, čo to je.

Maternica sa skladá z tkaniva hladkého svalstva a dvojvrstvového endometria. Endometrium má zase základnú vrstvu, to znamená základnú vrstvu a funkčnú vrstvu. Endometrium je vrstva, ku ktorej je oplodnené vajíčko pripojené a prostredníctvom ktorého dostáva výživu. Ak tehotenstvo nenastane, maternica sa okamžite zbaví funkčnej vrstvy, aby sa pripravila na ďalšiu ovuláciu ďalšiu - novú vrstvu endometria. Počas menštruácie vychádza z krvi nepoužitá funkčná endometria. Z nejakého dôvodu sa však počas vývoja funkčnej vrstvy začína rozrastať do svalov maternice, kde sa tam vytvárajú ložiská alebo uzly. Tento stav sa nazýva adenomyóza alebo vnútorná endometrióza..

Klasifikácia adenomyózy

Ako endometrium preniká do tela maternice, jeho tvar je rozdelený. Ak sa teda v procese zavádzania endometria vytvorila lézia, v ktorej sa hromadí endometrium, je to fokálna forma vnútornej adenomyózy. Ak nie sú žiadne jasné obrysy zavedenia endometria, potom je to difúzna forma maternicovej adenomyózy. Existuje aj difúzna nodulárna forma maternicovej adenomyózy, ak sú k dispozícii obidve príznaky. Uzlová forma vnútornej endometriózy sa nazýva patológia, keď implantovaná endometria tvorí zvláštne uzly, ktoré sa následne niekedy ťažko odlíšia od myomatóznych uzlín..

Okrem formy adenomyózy je obvyklé určiť aj stupeň jej vývoja - to znamená, ako hlboko sa endometriu podarilo preniknúť cez steny maternice. Prvý stupeň teda zodpovedá povrchovej implantácii, druhý hlbší, tretí a štvrtý - hovorí o úplnom preniknutí endometria do celej hrúbky svalového tkaniva. Prvé a druhé štádium adenomyózy zvyčajne neprináša nepríjemné pocity a môže byť asymptomatické. Okrem toho sa prvé dve štádiá dajú relatívne ľahko stabilizovať a liečiť hormonálnou terapiou. Od tretej etapy vyžaduje adenomyóza chirurgický zákrok a vo zvlášť ťažkých prípadoch a odstránenie orgánov. Takéto kardinálne riešenie však vyžaduje iba difúznu adenomyózu maternice v poslednom štádiu.

Príznaky difúznej adenomyózy maternice

V počiatočnej fáze adenomyózy difúznej formy, prvého a niekedy druhého stupňa, môžu príznaky úplne chýbať. Stanovenie takejto adenomyózy počas gynekologického vyšetrenia tiež nie je ľahké. steny maternice sa môžu mierne zväčšiť. Ak ochorenie nepostupuje, môžete žiť celý život bez podozrenia na prítomnosť takejto patológie. Absolútne to však nemá vplyv na schopnosť otehotnieť ani na zdravie nenarodeného dieťaťa.

Malo by sa však chápať, že takýto vývoj scenára je možný iba za priaznivých okolností. Existujú faktory, ktoré môžu ovplyvniť ďalší rozvoj adenomyózy a posunúť ju smerom k pokroku. Najtraumatickejšou operáciou pre maternicu je chirurgický zákrok. Môže to byť potrat, kyretáž, cisársky rez, odstránenie polypov alebo diagnostické zoškrabanie. Narušujú integritu endometria a maternice, môžu vyvolať aktívny vývoj adenomyózy a jej prechod do ťažších štádií..

Predpokladá sa, že rôzne zápalové procesy v panvových orgánoch môžu tiež slúžiť ako faktor, ktorý môže vyvolať ďalší vývoj difúznej adenomyózy maternice. Tieto rovnaké faktory zahŕňajú časté bežné choroby, ktoré vedú k intoxikácii tela ako celku, abúzus alkoholu a fajčenie, oslabená imunita a sedavý životný štýl. Aj keď vplyv týchto faktorov nie je dobre známy, ich vplyv nemožno úplne vylúčiť..

Ak hovoríme o príznakoch adenomyózy, potom sa začnú objavovať od tretieho štádia, veľmi zriedka a od druhého v zahalenej podobe. Difúzna a difúzna-nodulárna adenomyóza maternice sa teda primárne prejavuje bolesťou v spodnom bruchu, v krížovej kosti, v perineu. Bolestivé pocity sa môžu zosilniť tak počas menštruácie, ako aj niekoľko dní pred ňou alebo po nej. Ďalším výrazným príznakom je krvácanie z maternice, a hoci nie sú intenzívne, pre toto ochorenie je charakteristický krvavý a hnedý výtok. Počas menštruačného krvácania je zaznamenaný zvýšený čas a intenzita. Takže menštruácia môže trvať desať dní, zatiaľ čo krvácanie bude dosť silné. To sa zase môže prejaviť anémiou a znížením hemoglobínu..

Bolesť s difúznou adenomyózou môže byť buď konštantná alebo cyklická, iba ich intenzita sa môže zmeniť. Mnoho žien, ktorým bola diagnostikovaná difúzna adenomyóza, sa sťažovalo na bolesť nielen pri menštruácii, ale aj pri pohlavnom styku, gynekologickom vyšetrení atď..

Ako sa diagnostikuje difúzna adenomyóza?

Ak sa vyskytnú príznaky, diagnostikuje sa na základe anamnézy a vyšetrenia gynekológom. Takže pri bežnom vyšetrení oboma rukami - palpácii, lekár zistí zväčšenie veľkosti maternice a jej sférického tvaru. Okrem toho môže byť jeho mobilita čiastočne obmedzená. Avšak, pretože vyššie uvedené príznaky sú inherentné iným patológiám, vyžaduje sa presnejší opis procesov, ktoré sa vyskytujú v maternici..

Ultrazvukové vyšetrenie môže ukázať nielen zmenu tvaru maternice a zhrubnutie jej stien, ale aj zmeny, ktoré sa vyskytujú v stenách maternice. Môže byť tiež potrebné darovať krv na hladinu hormónov. Dobré a spoľahlivé výsledky sú dané hysteroskopiou, MRI a CT. Takéto vyšetrenia sa však zvyčajne nevyžadujú, pretože presná diagnóza sa môže vykonať aj na základe ultrazvukového vyšetrenia.

Príčiny adenomyózy

Napriek tomu, že mechanizmus tvorby difúznej adenomyózy je stále neznámy, vedie hormonálna závislosť tejto patológie k záverom, ktoré vyvolávajú jej výskyt zvýšenou hladinou estrogénu. Je pod ich vplyvom, že myometrium rastie aktívne v druhej fáze cyklu. Zároveň sú v myometrii receptory, ktoré reagujú na hormóny, ktoré môžu prispievať k abnormálnemu rastu myometria. Existuje tiež teória, že adenomyóza, ktorá „počíta“ za častú menštruáciu. Telo ženy je funkčne pripravené každý mesiac na prijatie oplodneného vajíčka, a také časté resetovanie a opätovné spustenie „programu“ rozšírenia rodu môže viesť k poruche v „systéme“..

Difúzna liečba maternicovej adenomyózy

Keďže difúzna forma adenomyózy je najzložitejšou a najťažšou formou, jej včasná diagnostika, adekvátna liečba a neustále lekárske vyšetrenie je nevyhnutným predpokladom. Aj keď bola diagnóza stanovená v skorom štádiu ochorenia a bol dokončený vhodný priebeh hormonálnej terapie, nie je možné sa zbaviť adenomyózy - jediným spôsobom je odstránenie maternice..

Zložitosť liečby difúznej adenomyózy spočíva v tom, že nemôže byť prevádzkovaná ako nodulárna alebo fokálna. Pretože je postihnutá väčšina maternice, nie je možné odstrániť celú vrstvu endometria. Preto s agresívnym priebehom tohto ochorenia, ak hormonálna terapia nepomáha, sa odporúča odstránenie maternice. Takéto prípady sú však mimoriadne zriedkavé. Všetky ženy, ktoré majú podozrenie na adenomyózu v počiatočných fázach, by si však mali byť vedomé toho, že ak sa stanoví difúzna forma, liečba by sa nemala oneskoriť.

Liečba tejto formy adenomyózy sa uskutočňuje hormonálnymi liečivami zameranými na potlačenie produkcie estrogénu. Na tieto účely sa používajú obidve perorálne kontraceptíva - hlavne na stabilizáciu adenomyózy v ranom štádiu a agonisty GnRH, ktoré zavádzajú ženské telo do dočasnej umelej menopauzy. Úvod do stavu menopauzy je reverzibilný a nezasahuje do počatia dieťaťa. Táto metóda sa používa na liečbu adenomyózy. Po absolvovaní kurzu sa však stále odporúča ženám užívať perorálnu antikoncepciu.

Napriek tomu, že hormonálne lieky majú množstvo vedľajších účinkov, z ktorých najnepríjemnejšie je prírastok na hmotnosti, neexistuje iná alternatíva k takejto liečbe. Aby sa zabránilo vedľajším účinkom, je potrebné správne organizovať výživu a fyzickú aktivitu, znižovať stres a venovať pozornosť celkovej podpore zdravia. Po ukončení liečby môže žena počať a porodiť zdravé dieťa.

Difúzna adenomyóza a onkológia

Difúzna adenomyóza je benígny nádor. Slovo „nádor“ je však pre mnohé ženy alarmujúce a pýtajú sa, či adenomyóza môže degenerovať na rakovinový nádor. Aj keď je to možné, také prípady sú zriedkavé. Znovuzrodenie sa môže vyskytnúť s rovnakou chybou ako objavenie sa nádoru v iných orgánoch. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v prípadoch, keď sa adenomyóza degenerovala na malígny nádor, stala len medzistupňou a dokonca aj bez jej prítomnosti bola žena ohrozená sarkómom alebo rakovinou maternice..

Komplikácie difúznej adenomyózy

Okrem riedenia svalovej vrstvy maternice môže difúzna adenomyóza ohroziť šírenie procesu do ďalších orgánov. To znamená, že okrem vnútornej endometriózy sa môže objaviť aj vonkajšia - keď častice endometria opúšťajú maternicu s prúdom krvi a viažu sa na rôzne orgány, čo spôsobuje adhézne procesy a ďalšie poruchy. To môže zase viesť k neplodnosti v dôsledku adhézií vo vajcovodoch a vaječníkoch..

Difúzna adenomyóza a tehotenstvo

Otázka vplyvu adenomyózy na schopnosť otehotnieť a znášať dieťa sa obáva mnohých žien, pretože choroba je omnoho mladšia a postihuje iba ženy v plodnom veku. Interná endometrióza nemôže spôsobiť neplodnosť, pokiaľ sa proces úplne nezačne. Iba prítomnosť tretieho a štvrtého stupňa sa môže stať prekážkou pri narodení dieťaťa. Adenomyózu však často sprevádzajú ďalšie choroby - myóm, peritoneálna endometrióza atď., Ktoré môžu zase viesť k neplodnosti..

Je potrebné si uvedomiť, že túto patológiu je možné kontrolovať iba primeranou liečbou a častými návštevami lekára.

Fokálna adenomyóza

Fokálna adenomyóza je forma genitálnej endometriózy. Vo veľkej väčšine prípadov sa vyskytuje u žien po 40 rokoch na pozadí opakovaných inštrumentálnych potratov a iných chirurgických vnútromaternicových zásahov. Toto chronické ochorenie indukuje rozvoj leiomyómu maternice, významne znižuje kvalitu života ženy a zostáva nevyriešeným problémom modernej gynekológie..

O fokálnej maternicovej adenomyóze

Čo to je? Focal uterine adenomyosis - výskyt fokálnych inklúzií, ktoré sú charakteristické pre intrauterinnú vrstvu endometria, vo svalovej vrstve, inými slovami, je to proliferácia endometria do maternice. Endometriálna vrstva je epitel, ktorý lemuje dutinu maternice, je pravidelne aktualizovaná kvôli menštruačnému cyklu, zatiaľ čo maternica sa pripravuje na oplodnenie vajíčka a znášanie plodu..

Charakteristiky vzniku miesta lézie vo fokálnej forme adenomyózy vyzerajú takto:

 • vytvorené lézie netvoria kapsulu;
 • vyznačujú sa infiltračným rastom a môžu sa ľahko preniesť do okolitých tkanív;
 • endometriálne bunky vedú k začiatku deštrukcie postihnutého tkaniva;
 • rovnako ako malígne bunky sa rýchlo šíria v tele prostredníctvom prietoku krvi a lymfy.

Fokálna adenomyóza je jednou z foriem adenomyózy, ktorá je navyše difúzna a nodulárna. Posledné dve formy sú charakteristické pre ženy a dievčatá v plodnom veku a fokálna adenomyóza je charakteristickejšia pre ženy vo veku 45 - 50 rokov, t. s príznakmi menopauzy.

príčiny

Príčiny fokálnej maternicovej adenomyózy ešte stále nie sú úplne objasnené, ale gynekológovia vedia, že zmeny hormonálneho pozadia u žien sú predispozíciou k vývoju tohto ochorenia. Štatistiky ukazujú, že najčastejšie sa adenomyóza vyvíja s vysokou hladinou estrogénu. Fyziologické procesy sa môžu stať provokujúcim faktorom fokálnej adenomyózy: časté tehotenstvo, ako aj lekárske zákroky, potraty a kyretáž..

Údajné príčiny vývoja ložiskovej formy adenomyózy:

 • Rôzne poruchy hormonálneho pozadia ženy, ktoré môžu byť spôsobené nekontrolovaným príjmom hormonálnych liekov, endokrinných chorôb a ďalších faktorov.
 • Zápalové choroby ženských pohlavných orgánov.
 • Genetická predispozícia k „ženským“ nádorom (myóm, ovariálne cysty).
 • Vysoká frekvencia gynekologických manipulácií v maternici - kyretáž, potrat, hysteroskopia, vnútromaternicové telieska.
 • Nepriaznivý environmentálny faktor.

etapy

Charakteristiky vzniku vnútornej fokálnej adenomyózy:

 • vytvorené ohniská netvoria kapsulu;
 • prvky sa líšia v takzvanom infiltračnom raste a môžu prenikať do susedných tkanív;
 • endometriálne bunky vyvolávajú deštrukciu postihnutých tkanív;
 • ako malígne bunky, endometriálne prvky sa šíria lymfou a krvou.

Gynekológovia poznamenávajú, že vnútorná endometrióza maternice je pomerne závažné ochorenie, ktoré je potrebné liečiť. Ak sa nelieči, môže sa vyskytnúť komplikácia, ako je neplodnosť. Okrem toho príznaky endometriózy zvyčajne znamenajú výskyt silnej bolesti, ktorá môže narušiť každodennú aktivitu ženy a významne zhoršiť jej pohodu..

převládání
1 stupeň
minimálna
Endometriálna invázia myometria je obmedzená na prechodnú (JZ) zónu
2 stupne
svetlo
Klíčenie endometrioidného tkaniva v myometrii je obmedzené na polovicu hrúbky steny maternice
3 stupňa
moderovať
Porážka celej hrúbky steny maternice k seróznej (vonkajšej) membráne maternice bez klíčenia v nej.
4 stupne
ťažký
Invázia patologického procesu do seróznej membrány a za maternicu

Znaky vývoja

Veľkým problémom včasnej detekcie fokálnej adenomyózy je absencia akýchkoľvek príznakov na začiatku ochorenia..

Hlavné príznaky vnútornej endometriózy, ktorej žena venuje pozornosť:

 • Neplodnosť - pri adenomyóze je sekundárna neplodnosť štyrikrát častejšia.
 • Bolestivé nepohodlie počas pohlavného styku.
 • Kritické dni sa stávajú veľmi bolestivými, hojnými, dlhými, objavujú sa poruchy v pravidelnosti cyklu, špinenie trvá niekoľko dní po ukončení alebo pred začiatkom menštruácie..
 • V predvečer menštruácie (maternice) sa zvyšuje počet postihnutých orgánov..

V prvých dvoch fázach vývoja fokálna maternicová adenomyóza často prebieha úplne asymptomaticky, dokonca aj niekoľko rokov. U viac ako 15% pacientov je patológia detegovaná náhodne počas ultrazvuku.

Diagnostické metódy

Profesionálny gynekológ dokáže ľahko určiť adenomyózu na základe podrobnej histórie a výsledkov vyšetrení - o tejto diagnóze hovorí sférický tvar zväčšenej maternice v 9 z 10 prípadov..

Akákoľvek patológia si však vyžaduje dôkladné potvrdenie, a preto je nevyhnutné:

 • z vagíny odoberte tampón na analýzu mikroflóry;
 • vykonávať ultrazvuk maternice;
 • transvaginálne skenovanie;
 • MRI panvových orgánov;
 • hysteroskopia so samostatnou diagnostickou kyretážou a histológiou tkanív, analýza na CA-125 na vylúčenie onkológie.

POZNÁMKA! Všetky diagnostické testy sa dôrazne odporúčajú niekoľko dní pred údajnou menštruáciou..

liečba

Vyliečiť sa môžu iba prvé dve štádiá fokálnej adenomyózy. Avšak u tých, ktorí sa stretli s touto patológiou, sa úplné zotavenie nepozoruje. Je to spôsobené skutočnosťou, že fokálna forma adenomyózy v maternicovej dutine s vysokou pravdepodobnosťou sa vyskytuje opakovane. Je dôležité pozorovať hormonálne pozadie.

Absolútne všetky formy adenomyózy sa liečia dvoma bežnými spôsobmi. V prvom prípade je lekárovi predpísané užívanie liekov na adenomyózu.

 • Zameriava sa na potlačenie aktivity endometriotických formácií. Používajú sa perorálne monofázické antikoncepčné prostriedky, progestogény, antigonadotropíny (danazol), agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropíny (aHnRH)..
 • AGnRH (zoladex, sinarel) bol uznávaný ako najúčinnejší liek, má však vysoké náklady a množstvo kontraindikácií. Danazol bol často predpisovaný skôr, ale jeho použitie je teraz obmedzené z dôvodu výrazných vedľajších účinkov - plnosť, zdrsnenie hlasu a ďalšie.
 • Pri porovnaní účinnosti perorálnych kontraceptív a progestogénov by sa malo uprednostniť OK. Antigonadotropíny sa predpisujú najmenej 6 mesiacov, čo spôsobuje stav pseudomenopauzy.

Ak takáto liečba neprináša pozitívny účinok, potom lekári trvajú na chirurgickom zákroku.

Pri predpisovaní účinnej metódy liečby fokálnej adenomyózy lekár zohľadňuje niekoľko dôležitých faktorov:

 • vek pacienta,
 • prítomnosť detí a túžba rodiť v budúcnosti,
 • nedostatok pôrodu,
 • štádium choroby,
 • závažné príznaky.

Ak má pacient poruchu obličiek, krvných ciev, pečene alebo cukrovky, gynekológovia nepredpisujú hormonálnu liečbu. O chirurgickom zákroku sa rozhoduje iba individuálne. Lekár bude študovať históriu pacienta, určiť neprítomnosť astmy, obezitu. Interná endometrióza sa má liečiť závažnými hormonálnymi liekmi, sprevádzanými množstvom vedľajších účinkov..

operácie

Indikácie pre chirurgickú liečbu fokálnej adenomyózy:

 • Neúčinnosť konzervatívnej liečby.
 • Menštruačné alebo acyklické krvácanie z maternice spojené s adenomyózou, ktoré vedie k anémii, rezistentné na lieky.
 • Chronická bolesť panvy, dyspareunia, výrazné zníženie životnej úrovne, rezistentná na liečbu drogami.
 • Adenomyóza v kombinácii s inou gynekologickou patológiou, ktorá si vyžaduje chirurgickú liečbu.
 • Difúzna-uzlová adenomyóza 3 - 4 stupne.
 • Adenomyóza spojená s dysfunkciou orgánov susediacich s maternicou.

U mladých žien, ktoré majú záujem o udržanie plodnosti, sa podľa možnosti vykonáva rekonštrukčná plastická chirurgia zachovávajúca orgány. Optimálny chirurgický prístup - laparoskopický.

V medicíne boli vyvinuté nové metódy liečby fokálnej adenomyózy maternice:

 1. elektrokoagulácia V tomto prípade elektrický výboj pôsobí na patologické formácie v tele, ktoré ničia fokálne formácie miernou formou..
 2. Embolizácia. Tento spôsob liečby je založený na uzavretí toku krvi, ktorý prúdi do všetkých formácií. Kvôli nedostatku kyslíka sa formácie začnú rýchlo rozkladať..
 3. Ablácia pomáha ničiť výstelku maternice.

Všetky opísané liečebné metódy majú svoje výhody, vďaka ktorým bolo mnohým pacientom možné eliminovať adenomyózu bez nebezpečných zdravotných následkov. Lekári okrem toho odporúčajú viesť aktívny životný štýl, udržiavať správnu výživu, pravidelne cvičiť a viesť správny sexuálny život. Pri pravidelných problémoch s menštruačným cyklom je dôležité okamžite navštíviť lekársku kanceláriu a vykonať komplexné vyšetrenie včasnej diagnostiky patológie..

Čo sa prejaví a ako liečiť difúznu adenomyózu

Pod pojmom difúzna adenomyóza maternice sa rozumie patologický proces, počas ktorého endometriálne bunky prenikajú do myometria. Sliznica maternice u zdravej ženy sa obnovuje každý menštruačný cyklus, staré bunky sa nahrádzajú novými a vychádzajú pod vplyvom hormónov spolu s vylučovaním krvi..

Difúzna adenomyóza maternice

Endotel, ktorý sa nachádza vo svalovej vrstve maternice, nestráca svoje funkcie a každý cyklus sa aktualizuje, ale kvôli nedostatku únikových ciest zostáva v centre pozornosti a spôsobuje zápal. Mechanizmus tvorby adenomyózy sa všeobecne chápe, ale lekári majú stále jednu otázku, v dôsledku ktorej endometrium rastie do svalovej vrstvy orgánu..

Príčiny choroby

Jednou z hlavných a bežných príčin vzniku difúznej adenomyózy maternice je zvýšený obsah estrogénu. Tento hormón hrá hlavnú úlohu v tele ženy, pretože reguluje hormonálne pozadie. Keď je jeho hladina vysoká, endometriálne bunky začnú rýchlo rásť nesprávnym smerom. Dôvody tohto nárastu vedy ešte nie sú známe, ale so zavedením nových technológií sa odhalí tajomstvo výskytu adenomyózy. Dnes lekári vo veľkej miere používajú hormonálne lieky, ktoré znižujú hladinu estrogénu v tele, čo znamená, že majú kontrolu nad tým, čo sa deje.

Je potrebné zdôrazniť ďalšiu možnú príčinu difúznej adenomyózy. Akákoľvek prenesená manipulácia v maternicovej dutine sa v niektorých prípadoch stáva impulzom pre začiatok choroby. Väčšinou porušujú integritu vnútornej vrstvy, čo vedie k zápalu. Ak je narušený priestor medzi endoteliom a maternicami, sliznice voľne prenikajú do hlbších vrstiev, kde pokračujú v plnení svojej úlohy.

Známky a príznaky adenomyózy

Difúzna forma adenomyózy úzko súvisí s klinickými prejavmi s menštruáciou. Jedným z hlavných príznakov choroby je bolesť v panvovej oblasti a dolnom bruchu. Má cyklický charakter, začína sa zintenzívňovať bližšie k začiatku menštruácie. Intenzita a doba trvania sa zvyšuje s rastom patologického začlenenia cez hrúbku maternice.

Poruchy menštruačného cyklu so silným a dlhodobým výtokom sú ďalším príznakom choroby. V tomto prípade si ženy všimnú anémiu, zhoršenie bolesti deň predtým, ako aj ťažké a bolestivé močenie. Medzi prerušeniami menštruácie je nahnedlý výtok.

Diagnostické opatrenia

Závažnosť symptómov priamo závisí od stupňa ochorenia, takže prvé štádium adenomyózy je bezbolestné. Endometriálne bunky prenikajú do malej hĺbky svalovej vrstvy a zápal sa vyskytuje v menšom meradle. Detekcia choroby v skorých štádiách sa stane náhodným nálezom počas návštevy lekára.

Ultrazvuk zostáva najpopulárnejšou a pomerne presnou metódou výskumu, mal by sa vykonať niekoľko dní pred menštruáciou. Počas vyšetrenia budú charakteristickými príznakmi adenomyózy zmeny vo veľkosti a tvare maternicového tkaniva, jeho heterogenita a rôzna hrúbka steny. Difúzna forma adenomyózy na ultrazvuku je ťažké rozpoznať, vyžaduje presnejšiu diagnostiku. V prípade hyperplastického procesu na maternicovej sliznici lekár predpíše hysteroskopiu, pomocou ktorej môžete presne diagnostikovať.

Každá žena by sa mala včas stretnúť pri stretnutí s gynekológom a podrobiť sa ultrazvukovému vyšetreniu. Podľa príznakov ozveny lekár potvrdí diagnózu alebo ju vyvracia. Echo vám umožňuje vidieť patologické zmeny v maternici. Ak má žena problémy s menštruáciou, napríklad sa stane bolestivou alebo sa objaví anémia, je to príležitosť navštíviť gynekológa.

Formy adenomyózy

Difúzna forma adenomyózy, podobne ako iné typy choroby, sa nedá úplne vyliečiť. Žena je schopná udržiavať normálne pozadie s hormonálnymi drogami. Liečba trvá mnoho rokov. Charakteristickým rysom tejto formy ochorenia je rovnomerné rozdelenie endotelu vo svalovej vrstve maternicového tkaniva.

Jednou z príčin difúznej formy ochorenia je potrat, kefovanie alebo iné zásahy a nevylučujú sa chronické zápalové procesy maternice. To všetko vedie k narušeniu integrity endoteliálnej steny, čo jej bunkám umožňuje voľný prienik do myometria. U žien, ktoré nepodstúpili operáciu maternice, sa vyskytujú prípady adenomyózy. Príčina choroby sa potom považuje za neúplné otvorenie krčka maternice počas menštruačného krvácania.

Nodulárna adenomyóza

Uzlová forma choroby je spôsobená klíčením glandulárnych epitelových buniek v myometrii, pričom vznikajú uzly rôznych tvarov. Ich počet závisí od stupňa progresie choroby. Vnútri uzlov je vyplnená nahnedlá tekutina - látka, ktorá sa tvorí počas žľazy počas menštruačného cyklu. Vonku sú novotvary pokryté hustým spojivovým tkanivom..

Rozlišujú sa štyri stupne závažnosti adenomyózy:

 1. V prvom štádiu ochorenia bunky rastú v submukóznej vrstve maternicových buniek.
 2. Endotel preniká do spodných vrstiev myometria a zaberá priestor rovnajúci sa menej ako polovici svalovej vrstvy maternice..
 3. V treťom stupni choroby postihujú endometriálne bunky väčšinu steny.
 4. Posledné štádium adenomyózy postihuje všetky orgány malej panvy.

Zriedkavo sa používajú radikálne opatrenia na boj proti adenomyóze maternice. Chirurgický zákrok sa uskutočňuje v pokročilom štádiu ochorenia. Charakteristickým dôvodom odstránenia maternice je klíčenie endoteliálnych buniek v celej hĺbke myometria až po susedné orgány. Laparoskopická chirurgia sa vykonáva pre nodulárnu adenomyózu. Je potrebné mať na pamäti, že drastické opatrenia bránia žene mať dieťa.

Fokálna adenomyóza

Jedna z foriem adenomyózy je fokálna, je zvykom hovoriť o nej, ak sú ostrovčeky endotelu umiestnené hlboko v myometrii. Je možné diagnostikovať tento typ ochorenia pomocou hysteroskopie. Počas vyšetrenia sa lekár pozerá na maternicu, či neobsahuje akékoľvek patológie. Ak sa zistia ostrovčeky rastu, stanoví sa stupeň ochorenia a predpíše sa hormonálna liečba.

Fokálna adenomyóza nie je vhodná na dokončenie liečby, pri tomto type ochorenia lekár predpisuje konzervatívnu terapiu na udržanie normálneho stavu reprodukčného systému. Žena, ktorá sa intenzívne liečila v prvom štádiu choroby, má šancu na zotavenie. Tretí a štvrtý stupeň adenomyózy sa podrobuje chirurgickému zákroku. V pokročilom štádiu choroby je jedinou záchranou odstránenie maternice.

Liečba adenomyózy

Pri adenomyóze trpí nielen určitý orgán, ale celý organizmus ako celok, preto by sa mal zvoliť priebeh liečby individuálne. Pred predpísaním liekov lekár zhromaždí podrobnú históriu. Pred liečbou sa zvažuje veľa faktorov:

 1. Vek pacienta a jeho túžba mať dieťa. Toto je jeden z najdôležitejších bodov pred výberom liečebného režimu..
 2. Priebeh a účinnosť liečby závisí od miesta patologického zamerania a stupňa jej progresie..
 3. Zohľadňuje sa riziko možných komplikácií a relapsov..
 4. Lekár upriamuje pozornosť na celkový stav pacienta, sprievodné choroby.
 5. Ako dlho trvá choroba?.

Všetky typy kontroly adenomyózy možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

 1. Konzervatívna liečba drogami.
 2. Radikálne riešenie problému - chirurgická metóda.
 3. Kombinovaný účinok na patológiu.
 4. ethnoscience.

Konzervatívne zaobchádzanie

Konzervatívna liečba zahŕňa užívanie liekov, ktoré sa vyrábajú na základe estrogénu. Progestogénne lieky sa používajú na fokálnu, nodálnu a difúznu adenomyózu. Mužské hormóny inhibujú cyklickú funkciu preniknutých endometriálnych buniek v hrúbke steny maternice. Lieky na báze estrogénu prispievajú k blokovaniu patologických ohnísk, znižujú zápal a proliferáciu. Len lekár predpisuje priebeh hormonálnej terapie, pričom berie do úvahy individuálne charakteristiky pacienta.

Tento typ konzervatívnej liečby je kontraindikovaný u žien s diabetes mellitus, ochoreniami obehového systému, pacientov so závažnými patológiami pečene a obličiek. Ak je to možné, predpisuje sa iná metóda konzervatívnej liečby. Individuálne pristupujte k ľuďom s depresívnymi stavmi, pretože hormonálne lieky môžu zhoršiť neurologické ochorenie. Neužívajte lieky bez lekárskeho predpisu. To je dôležité, samoliečba hormónmi je nevhodná!

ethnoscience

Je potrebné vyzdvihnúť účinné ľudové lieky v boji proti tak zákernej chorobe, ako je adenomyóza. Musíte pochopiť, že výučby starej mamy nie sú schopné úplne nahradiť pokrok v tradičnej medicíne. Cieľom ľudových liekov je odstránenie bolesti, zmiernenie kŕčov, ktoré pomáhajú stabilizovať stav pacienta. Liečivé odrezky znižujú rýchlosť zmeny ohnísk. Takéto pozitívne účinky sa vyskytujú po dlhodobom používaní ľudových prostriedkov.

Dokázalo sa, že na základe symptómov choroby má prospešný vplyv aj doučovanie, ktoré spočíva na zbere liečivých bylín, napríklad dubovej kôry, lastovičky a nechtíka. V ľudovom liečiteľstve používa vonkajšie aplikácie, jednou z nich je morská hlina. Budete ju musieť namočiť do vody na jeden deň, premiešať do jednotnej konzistencie a naniesť na spodnú časť brucha, vydržať niekoľko hodín. Lekári vítajú hirudoterapiu pre tento typ ochorenia, ako je adenomyóza. Pijavice zlepšujú krvný obeh a saturujú krv biologickými látkami.

Malo by sa pamätať na to, že difúzna adenomyóza je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje dôsledný prístup. Patológia sa dá prispôsobiť, existuje možnosť výrazne zlepšiť celkový stav ženského tela. Chráňte zdravie genitálnej oblasti a zostaňte vždy zdraví. Je to dôležité pre úplnú životnosť..

Maternicová adenomyóza - čo to je, príznaky a formy patológie

Maternicová adenomyóza je jednou z odrôd endometriózy, keď sa sliznica zavedie do iných guličiek orgánu a vyvolá v nich štrukturálne zmeny..

Symptómy sú charakterizované výskytom nepohodlia počas pohlavného styku, bolestivých období a krvácaním počas menštruačného cyklu..

Toto ochorenie sa zvyčajne diagnostikuje u žien v reprodukčnom veku, pretože hormóny ovplyvňujú jeho vzhľad a vývoj. Liečba je dlhá, lekári využívajú rôzne metódy - lieky, chirurgický zákrok, fyzioterapia, tradičná medicína.

Čo je maternicová adenomyóza

Maternicová adenomyóza je patologický stav, pri ktorom sú endometriálne bunky (sliznica) obsiahnuté v tkanivách svalovej gule orgánu. V prístupnom jazyku vnútorná vrstva zväčšuje svoju plochu vďaka zavedeniu do maternicových svalov.

Napriek tomu, že endometrium mení svoju obvyklú lokalizáciu, stále podľahne cyklickým zmenám - odlupuje sa na začiatku cyklu a do konca sa úplne zotavuje..

Počas odmietnutia ovplyvňuje endometriálne tkanivá nachádzajúce sa v blízkosti, čo vedie k ich zápalu a objaveniu sa bolesti u žien..

Dôležité! Adenomyóza je patológia maternice, ak sliznica rastie inde (krčka maternice, vaječníky), potom sa choroba nazýva endometrióza..

Podľa výskytu patologických inklúzií sa rozlišujú tri typy patológie - nodulárne, ložiskové a difúzne..

Ohnisko sa vyznačuje výskytom jednotlivých ostrovčekov tkaniva endometria v myometrii a difúzna adenomyóza absorbuje celý povrch maternice. So zviazaným tvarom v guľkách tela sa vytvárajú uzly rôznych veľkostí, vyplnené krvavým obsahom.

Najčastejšie v gynekológii je adenomyóza diagnostikovaná u pacientov po 35 rokoch, ale môže sa vyskytnúť aj v staršom veku. Je zaujímavé, že v období menopauzy sa samotné ochorenie vylieči.

S vekom vaječníky prestávajú fungovať, koncentrácia estrogénu v krvi sa významne znižuje a zmeny v endometriu ustávajú. Pretože hormonálna stimulácia sliznice zmizne, prestane rásť a patológia ustupuje.

príčiny

Príčiny adenomyózy nie sú známe, ale identifikujú sa rizikové faktory, ktoré vedú k rozvoju choroby:

 • menštruácia, ktorá sa začala skôr ako 12 rokov alebo neskôr ako 16 rokov;
 • obezita - s nadmernou hmotnosťou v ženskom tele sa zvyšuje množstvo estrogénu, čo vedie k rastu endometria;
 • použitie orálnej antikoncepcie alebo iných liekov obsahujúcich ženské pohlavné hormóny;
 • oneskorený alebo skorší nástup sexuálnej aktivity;
 • vnútromaternicová manipulácia;
 • prítomnosť podobnej choroby u blízkych príbuzných;
 • časté infekcie.

Medzi endometriom a myometriou je tenká priehradka, ktorá zabraňuje šíreniu sliznice, ale je veľmi ľahké ju poškodiť..

Preto sa operácie v maternicovej dutine, ako sú kyretáž, umiestnenie špirály, nepresná manuálna revízia po pôrode a potraty, stali bežnými príčinami adenomyózy..

V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť vrodená adenomyóza, ktorá je spôsobená poruchami v období vnútromaternicového vývoja. Dôvodmi môžu byť poruchy endokrinného systému nastávajúcej matky, choroba tehotnej ženy, ako aj genetické vlastnosti plodu..

Je známe, že ženský hormón produkovaný vo vaječníkoch, estrogén, ovplyvňuje rast endometria. Preto stavy tela, ktoré vedú k zvýšeniu jeho hladiny v krvi, vyvolávajú proliferáciu, to znamená aktívny rast sliznice maternice..

Nemôžeme však povedať, že toto je príčina choroby, pretože nie vždy nasýtenie estrogénmi vedie k klíčeniu endometria do hlbších vrstiev maternice..

Fáza a forma

Rôzne formy a štádiá choroby sa rozlišujú v závislosti od toho, ako sa choroba chová, koľko rástla v guľôčkach maternice a koľko patologického tkaniva obsadila..

Existujú tri rôzne formy adenomyózy - fokálna, nodulárna a difúzna. Ich klinické obrázky sa prakticky nelíšia, ale štrukturálne zmeny v orgánoch sa líšia.

Uvažovaná adenomyóza krčka maternice môže byť buď samostatná choroba, alebo sa môže prejaviť v spojení s poškodením tela orgánu..

Pri tejto lokalizácii procesu je častým príznakom špinenie, ktoré sa objaví po pohlavnom styku. Ochorenie je pomerne zriedkavé, ale jeho priebeh je zvyčajne rýchlejší ako pri maternicovej adenomyóze.

Postupné štádium je charakteristické pre fokálnu endometriózu maternicového telesa, hĺbka procesu je štyri stupne.

Adenomyóza 1. stupňa

Pri prvom stupni adenomyózy sa môže poškodiť iba submukózna guľa, nie sú žiadne príznaky choroby, dievčatá môžu otehotnieť a bez problémov vydržať zdravé dieťa..

Prvá etapa je diagnostikovaná zriedka, zvyčajne je zaznamenaná náhodne pri preventívnych lekárskych vyšetreniach.

Adenomyóza 2 stupne

Druhá fáza sa vyznačuje poškodením svalovej gule na polovicu svojej hrúbky. Klinický obraz sa často neprejavuje, iba u zvlášť citlivých pacientov môže stupeň 2 spôsobiť menštruáciu a zhoršené zdravie počas menštruácie..

Ultrazvukové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva pomocou vaginálnej sondy, vám umožňuje diagnostikovať druhé štádium choroby.

Adenomyóza 3 stupne

V treťom stupni sa endometrium zavedie do viac ako polovice hĺbky myometria a spôsobuje zväčšenie veľkosti maternice. Vyskytujú sa klinické príznaky - krvácanie, bolesť.

Počas gynekologického vyšetrenia sú na maternici zaznamenané charakteristické zmeny. V dôsledku poškodenia orgánov a sprievodnej endometriózy je pravdepodobnosť otehotnenia s adenomyózou 3. stupňa veľmi nízka..

Čoskoro sa vyvinie štvrté štádium, keď sliznica preniká do celého myometria a v závažných prípadoch presahuje maternicu..

Takéto zanedbávané prípady sa liečia iba odstránením celého orgánu, pretože je nemožné od seba oddeliť svaly a sliznice..

Difúzna adenomyóza

Pri difúznej maternicovej adenomyóze sa častice endometria šíria rovnomerne vo svalovej vrstve, nehromadí sa na jednom mieste, ale absorbujú celý povrch. Difúzna forma sa najčastejšie vyskytuje po poškodení septa medzi membránami maternice.

V počiatočných štádiách je ťažké diagnostikovať difúznu adenomyózu, pretože sa klinicky neprejavuje a ultrazvukové vyšetrenie nepreukazuje inklúziu do myometria..

Opak je fokálna forma, keď endometrium vytvára lézie vo svaloch maternice. Sú zreteľne viditeľné v ultrazvuku dokonca aj v počiatočných fázach vývoja..

Nodulárna forma adenomyózy

S nodulárnou formou adenomyózy v maternici vznikajú útvary z endometriálnych buniek, ktoré sa podobajú myomatóznym uzlinám. Zvyčajne ich je niekoľko naraz, ich dutiny sú vyplnené krvavou tekutinou, ktorá pripomína čokoládu.

Zápalný proces sa vyvíja v mieste uzlov, čo vedie k proliferácii spojivových buniek, takže patologické formácie sú obklopené hustým tkanivom.

Nodulárna adenomyóza maternice je najťažšou formou priebehu choroby, je takmer nemožné otehotnieť a porodiť s ňou dieťa, a dokonca aj po uzdravení je dosť ťažké urobiť.

Okrem toho sa počas diagnózy patológia často zamieňa s mnohými maternicovými fibroidmi..

príznaky

Najcharakteristickejšie príznaky adenomyózy maternice sú patologické zmeny v menštruačnom cykle:

 • menštruácia trvá viac ako týždeň;
 • špinenie je veľmi hojné, v jednom cykle stratí dievča viac ako 200 ml krvi;
 • silná bolesť počas menštruácie;
 • prítomnosť krvných zrazenín vo výtoku;
 • niekoľko dní pred očakávanou menštruáciou a po nich mierny hnedý prietok;
 • menštruácie - patologické krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruáciou, ku ktorému môže dôjsť v ktorýkoľvek deň cyklu;
 • výrazný premenštruačný syndróm.

Bolesť s adenomyózou sa objaví 2 až 3 dni pred menštruáciou a úplne zmizne iba niekoľko dní po začiatku výtoku.

Ich intenzita závisí od miesta a výskytu adenomyózy, bolestivé príznaky sa môžu vyskytnúť v dolnej časti brucha a vyžarovať do chrbta alebo perineum..

Pacienti sa často sťažujú na príznaky adenomyózy maternice, ako sú nepohodlie počas sexu alebo špinenie po pohlavnom styku..

Častým príznakom choroby je neplodnosť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku štrukturálnych zmien v endometriu, ako aj v dôsledku tvorby adhézií v maternicovej dutine. S sťažnosťou na nemožnosť mať deti sa pacienti zvyčajne obracajú na prenatálnu kliniku.

Niekedy môže dôjsť k implantácii vajíčok, ale vo viac ako 80% prípadov takéto tehotenstvo končí potratom.

V dôsledku významného menštruačného krvácania trpia pacienti aj príznakmi anémie:

 • neustály pocit ospalosti, únava;
 • únava, výrazné zníženie výkonu;
 • koža pacientov je bledá;
 • časté závraty;
 • mdloby
 • znížená imunita av dôsledku toho častý výskyt infekčných chorôb.

Gynekologické vyšetrenie odhaľuje zmeny v maternici - difúzna adenomyóza vedie k jej zvýšeniu a v prítomnosti uzlov sa jej povrch stáva hľúzou.

Dôležité! Čím bližšie k menštruácii, tým väčšia maternica, po ukončení menštruácie sa jej veľkosť mierne zmenší.

Najviac informatívne príznaky, ktoré umožnia diagnostikovať adenomyózu, možno zistiť pomocou ultrazvukového vyšetrenia (ultrazvuk)..

Je lepšie použiť transvaginálny senzor, ale pri pokročilých formách sú ozveny adenomyózy viditeľné aj na konvenčnom ultrazvuku:

 • maternica sa stáva ako guľa;
 • orgán rastie na veľkosť 6-7 týždňov tehotenstva, v ťažkých prípadoch a viac;
 • hrúbka steny maternice je nerovnomerná;
 • krátko pred menštruáciou sa v myometrii objavia útvary podobné cystám.

Keďže je choroba často asymptomatická, musí každé dievča navštíviť gynekológa dvakrát do roka na rutinné vyšetrenie. Takéto opatrenia pomôžu identifikovať patológiu na úplnom začiatku jej vývoja..

diagnostika

Hlavnými kritériami pre diagnostiku sú ozveny adenomyózy, ktoré sú viditeľné počas ultrazvukového vyšetrenia. Lekár môže mať podozrenie na chorobu už podľa sťažností pacienta, ako aj na základe údajov z gynekologického vyšetrenia..

Potom sa uskutoční niekoľko ďalších vyšetrení na diagnostikovanie adenomyózy:

 • ultrazvuk;
 • MRI
 • hysteroskopia - vyšetrenie dutiny maternice pomocou špeciálnych optických zariadení, ktoré sa vkladajú do orgánu pomocou krčka maternice;
 • hysterosalpingografia - röntgenové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva s použitím konkrétnych látok - kontrasty. Detekuje adhézie v maternici a jej doplnkoch.

V prípade silného krvácania sa vykonáva kyretáž, ktorá má nielen terapeutickú, ale aj diagnostickú hodnotu. Výsledné tkanivo je odoslané na histológiu, ktorá vám umožní určiť ich typ.

Diagnóza adenomyózy sa zisťuje na základe zozbieranej anamnézy, údajov z dodatočných vyšetrení a vždy za prítomnosti echografických príznakov adenomyózy..

Môže sa vyliečiť adenomyóza

Je nemožné úplne vyliečiť adenomyózu bez odstránenia maternice, ale pomocou liekov, bylín, fyzioterapie môžete ochorenie zaviesť do dlhodobej remisie..

Keďže patológia závisí od hormónov a ostro reaguje na zmeny v ich koncentrácii v krvi, akýkoľvek nárast aktivity môže spôsobiť recidívu adenomyózy..

Dôležité! Nie každý musí túto chorobu vyliečiť. Ak adenomyóza nespôsobuje nepohodlie, lekár by mal byť neustále sledovaný lekárom, aby zachytil okamih rozvoja patológie..

Ako liečiť maternicovú adenomyózu

Liečba adenomyózy môže byť chirurgická alebo konzervatívna. Výber taktiky závisí od formy a rozšírenia choroby, od celkového zdravotného stavu pacienta a od jeho veku, napríklad po 40 rokoch sa uchyľujú hlavne k radikálnemu riešeniu problému (odstránenie maternice)..

Ihneď po stanovení diagnózy sa uskutoční konzervatívna liečba, ktorá sa snaží zachovať reprodukčné zdravie pacienta..

Hormonálne lieky sú predpísané, stabilizujú stav celého organizmu, bojujú proti zápalovým ložiskám. Ak lieky neprinášajú správny výsledok, sú spojené moderné chirurgické metódy liečby.

liečenie

Niekoľko skupín liekov je predpísaných na liečbu maternicovej adenomyózy, hormóny hrajú hlavnú úlohu, zvyšné lieky sú potrebné na symptomatickú liečbu.

Duphaston je medzi lekármi najobľúbenejší, s adenomyózou je jedným z prvých. Obsahuje progesterón, najmä nedostatok tohto hormónu vedie k proliferácii endometria.

Výhodou lieku je, že má málo vedľajších účinkov a väčšina pacientov ho bežne toleruje. Recenzia drogy sú väčšinou pozitívne, dievčatá píšu, že po liečbe Duphastonom sa choroba už dlho necíti..

Dajte liek až po vymenovaní ošetrujúcim lekárom, pretože liek si vyžaduje výber presného dávkovania. Dĺžka kurzu sa pohybuje od jedného do niekoľkých mesiacov.

Ďalším liekom na liečenie tohto ochorenia je Janine, perorálna antikoncepcia. Má malý zoznam vedľajších účinkov, pretože obsahuje nízke koncentrácie syntetických hormónov.

Stačia však na začiatok pozitívneho výsledku, pretože ich telo aktívne vstrebáva. Janine obsahuje dve hlavné účinné látky - estrogén a gestagén, prvá bráni rastu endometriálneho tkaniva a druhá stimuluje vaječníky..

Súčasne s hormonálnou liečbou sa vykonáva pomocná terapia:

 • protizápalové lieky eliminujú zápal v maternici, bránia objaveniu nových adhézií, znižujú intenzitu bolesti;
 • výrobky obsahujúce železo sa používajú na prevenciu a liečbu anémie, ktorá sa vyvíja v dôsledku ťažkej menštruácie;
 • vitamíny komplexne posilňujú organizmus;
 • lieky, ktoré zvyšujú imunitnú silu pacienta;
 • lieky proti bolesti so syndrómom silnej bolesti pomáhajú vyrovnať sa s nepríjemnými symptómami.

Lekári nezanedbávajú ani recepty tradičnej medicíny, ktorá v kombinácii s konzervatívnou liečbou poskytuje dobré výsledky..

chirurgický

K operatívnym metódam riešenia problému sa pristupuje v prípadoch, keď konzervatívna liečba neprináša výsledky a choroba pokračuje. Existujú dva typy zákrokov - radikálny a chirurgický zákrok, ktorý vám umožní v budúcnosti zachrániť orgán a mať deti.

Lekári sa pokúšajú uchýliť k odstráneniu maternice iba v extrémnych prípadoch, najmä ak dievča nemá deti alebo ak jej vek nie je nižší ako 40 rokov..

Operácia sa vykonáva bez problémov, ak patológia dosiahla tretie štádium alebo je kombinovaná s myomatóznou léziou maternice. Odstránenie orgánov sa tiež dôrazne odporúča, ak existuje riziko endometriálnej degenerácie v rakovinových bunkách..

Endocoagulation je chirurgický zákrok, ktorý vám umožní zachrániť orgán. Postup sa vykonáva pomocou endoskopu. Do dutiny maternice sa zavádza komora, špeciálne kliešte a koagulačné zariadenie.

Postihnuté oblasti sa uhryzú a odstránia a okraje rany sa opatrne koagulujú. Táto liečba je dostupná iba v skorých štádiách choroby. V pokročilých prípadoch to nenadobudne účinnosť, pretože endometriálne tkanivá už majú čas sa výrazne prehĺbiť do svalov.

Aké je riziko adenomyózy

Vnútromaternicová endometrióza je nebezpečné ochorenie, ak sa nelieči, môže adenomyóza vyvolať výskyt nebezpečných komplikácií:

 • krvácanie z maternice - endometrium, exfoliačné, zanecháva povrch rany, ktorý silne krváca. V prípade proliferácie endometria sa môže menštruácia zmeniť na život ohrozujúce krvácanie;
 • rozšírenie patologického procesu v tele - prechod do iných orgánov, endometria vedie k narušeniu ich fungovania;
 • anémia - veľká strata krvi každý mesiac vedie k rozvoju anémie;
 • neplodnosť - v štruktúre endometria dochádza k patologickým zmenám, preto je oplodnené vajíčko v ňom takmer nemožné získať oporu. Aj keď došlo k implantácii, vajíčko plodu nie je bezpečne fixované, preto často dochádza k spontánnym potratom. Okrem toho je toto ochorenie vždy sprevádzané zápalom, ktoré vedie k adhéziám, ktoré bránia priechodu spermie a vajíčka cez vajcovody a maternicu..

Ak žena lieči problém, počúva lekára a dodržiava všetky jeho odporúčania, má veľkú šancu priviesť chorobu do remisie a zabudnúť na nepríjemné príznaky na dlhú dobu.

Pri správnej liečbe sa komplikácie vyskytujú zriedkavo, väčšina žien po liečbe otehotnie a rodí zdravé deti..

predpoveď

Patológia sa týka chorôb s chronickým priebehom, takže sa pravidelne opakuje. Adenomyózu sa môžete úplne zbaviť len odstránením celej maternice, ale v tomto prípade dievča stratí príležitosť mať deti.

Čím skôr sa liečba začne, tým väčšia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku. Prvý a druhý stupeň sa úspešne liečia liekmi a pri liečbe tretieho a štvrtého stupňa sa najčastejšie musíte uchýliť k chirurgickému zákroku..

Moderná medicína umožňuje dievčaťám trpiacim adenomyózou počať a porodiť dieťa. Aby ste to dosiahli, musíte si naplánovať tehotenstvo a pred tým navštíviť lekára.

prevencia

Presné príčiny choroby zatiaľ neboli identifikované, preto neexistujú žiadne konkrétne preventívne opatrenia. Avšak udržiavaním imunity na správnej úrovni, vedením zdravého životného štýlu a pravidelnou návštevou gynekológa môže každá žena významne znížiť riziko patológie..

Nešpecifická prevencia zahŕňa:

 • správne používanie antikoncepčných prostriedkov, najmä tých, ktoré obsahujú hormóny;
 • normalizácia menštruačného cyklu, odstránenie jeho porúch;
 • správne a včasné liečenie gynekologických chorôb;
 • udržiavanie obranyschopnosti tela;
 • kompletná strava obsahujúca všetky potrebné vitamíny a minerály;
 • pravidelná fyzická aktivita zodpovedajúca stavu tela;
 • vyhýbanie sa stresu;
 • terapia endokrinným systémom.

Okrem toho sa odporúča vyhnúť sa manipuláciám, ktoré sa vykonávajú v maternicovej dutine, a to bez potratov, používať vnútromaternicovú antikoncepciu iba na odporúčanie lekára..

gestagény

Progestogény sú všeobecným názvom ženských hormónov, ktoré ovplyvňujú oblasť genitálií. Cyklické zmeny v ňom vyvolávajú ich účinky na endometrium. A s patologickou koncentráciou účinných látok sa vyvíja adenomyóza.

Na liečenie tohto ochorenia lekári používajú syntetické analógy týchto hormónov, ktoré sa nazývajú progestíny..

Ich použitie vám umožňuje normalizovať ženské hormonálne pozadie a zastaviť rast endometria. A pri dlhodobom užívaní drog je sliznica reverzibilná.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice?

Hoci patológia vedie k neplodnosti, po správnom ošetrení môže dievča otehotnieť.

Keďže choroba nikde nezmizne, ale iba sa na chvíľu upokojuje, takéto tehotné ženy majú zvýšené riziko potratu, preto by sa mali počas tehotenstva starostlivo sledovať..

Ženy v pozícii sú predpísané lieky, ktoré pomáhajú podporovať tehotenstvo. Je však lepšie poradiť sa s lekárom pred tehotenstvom a predísť komplikáciám.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je patológia chrbtice, pri ktorej dochádza k deformácii medzistavcových platničiek. Ak sa osoba nebude liečiť, potom bude patológia postupovať a môže dokonca viesť k invalidite.
Napriek bezprecedentnému kultúre zdravého životného štýlu v posledných rokoch zostáva fyzická nečinnosť hlavným problémom našej doby. Preto veľa chorôb, vrátane chorôb súvisiacich s pohybovým aparátom.
Lumbosakrálny korzet je široký pás so špeciálnymi vložkami pre požadovanú úroveň fixácie. Výrobok je vyrobený z elastických materiálov, ktoré umožňujú priechod vzduchu. Aby ste zaistili účinnosť lumbosakrálneho korzetu, musíte vedieť, ako ho správne vybrať a nosiť.