loader

Hlavná

Liečba

Špecifickosť difúznej formy maternicovej adenomyózy

Difúzna adenomyóza je špeciálna forma endometriózy maternice, pri ktorej sa ložiská rovnomerne šíria v celom orgáne. Ochorenie sa zisťuje u žien v reprodukčnom veku, menej často u adolescentných dievčat. V menopauze prechádza adenomyóza opačným vývojom. Ak sa tak nestane, je potrebná odborná pomoc..

Difúzna adenomyóza je sprevádzaná poruchami menštruačného cyklu a môže viesť k neplodnosti. Liečba je možná konzervatívna a chirurgická. Včasná zahájená terapia zabraňuje vzniku nebezpečných komplikácií a udržuje reprodukčné zdravie..

Čo je to adenomyóza?

Adenomyóza je vnútorná genitálna endometrióza. ICD-10 je pod kódom N80.0. Pri tejto forme patológie je postihnutá iba maternica. Je možná kombinácia adenomyózy s vonkajšou endometriózou na vaječníkoch, vajcovodoch a peritoneu. Môže byť ovplyvnená rektaginálna septa, vagína, črevá a ďalšie orgány..

Adenomyóza sa delí na dve formy:

 • Difúzne - ložiská (heterotopia) sú rovnomerne rozložené po celej maternici;
 • V rôznych častiach orgánu sa tvoria uzlové (ložiskové) uzly;
 • Difúzny-nodulárny - na pozadí rovnomerne rozložených ohnísk sa zisťujú jednotlivé uzly.

Difúzna adenomyóza je častejšia ako iné formy. Podľa štatistík je zistená v 70% prípadov. Tok nie je príliš odlišný od uzlovej a zmiešanej formy. Rozdiel je iba v prístupoch k diagnostike a liečbe choroby.

V gynekológii existujú 4 štádiá difúznej endometriózy maternice:

 • I fáze. Základy adenomyózy nepresahujú bazálnu vrstvu maternice. V počiatočnom štádiu neprenikajú heterotopie do myometria;
 • II. Etapa. Patologické ložiská sa zisťujú vo svalovej vrstve maternice, ale nedosahujú seróznu vrstvu;
 • III. Etapa. Heterotopy zachytávajú celé myometrium do seróznej membrány;
 • IV etapa. Endometrióza presahuje maternicu a ovplyvňuje susedné orgány..

Závažnosť patológie určuje prognózu a ovplyvňuje výber metódy liečby.

Príčiny choroby

Vedci nedokázali zistiť presné príčiny vývoja choroby a sledovať mechanizmus tvorby endometriálnych ložísk. Predpokladá sa vplyv týchto faktorov:

 • Genetická predispozícia. Pozorovania ukazujú, že adenomyóza sa vyskytuje u niekoľkých generácií žien;
 • Imunologické zlyhanie. S rozvojom endometriózy sa deteguje zmena počtu imunokompetentných buniek, aktivácia aromatázového enzýmu a narušenie produkcie interleukínu. Obzvlášť dôležitá je inhibícia apoptózy - programovanej bunkovej smrti. Endometriálne ložiská získavajú schopnosť autonómneho rastu;
 • Hormonálne poruchy. Vývoj adenomyózy je založený na zvýšení hladín estrogénov s relatívnym deficitom progesterónu;

Jedným z dôvodov rozvoja adenomyózy je hormonálna nerovnováha v tele ženy.

 • Peritoneálna metaplázia počas vývoja plodu. Toto vysvetľuje skutočnosť, že adenomyóza sa zisťuje u dospievajúcich dievčat od prvej menštruácie;
 • Menštruačný reflux. Predpokladá sa, že reflux krvi počas menštruácie vedie k poklesu endometriálnych buniek v iných tkanivách ak rozvoju patológie. Táto teória sa jednoznačne nepotvrdila. Štúdie ukazujú, že 20% zdravých žien má menštruačný krvný reflux, ale nemá endometriózu.

Rizikové faktory rozvoja patológie:

 • Tehotenstvo končiace po pôrode;
 • Potraty a potraty s kyretážou v dutine maternice;
 • Lekárske a diagnostické zásahy do maternice: biopsia endometria, hysteroskopia, kyretáž atď..

Pri vysokom riziku rozvoja difúznej adenomyózy sú ženy, ktoré mali po pôrode kyretáž maternicovej dutiny. Riziko sa zvyšuje, ak medzi tehotenstvom a zákrokom uplynie menej ako 2 roky. Po prenose plodu sa maternica transformuje. Choroba preniká do steny a vytvára sa placenta. Plavidlá, ktoré zabezpečujú výživu plodu, rastú. Hranica medzi slizničnými a svalovými vrstvami maternice sa zmenšuje a podmienky rozvoja endometriózy.

Počas nasledujúcej menštruácie po narodení dieťaťa sa endometriálne bunky usadia v traumatizovaných oblastiach steny maternice. Zostávajú tam dlho a strácajú schopnosť apoptózy. K prirodzenej smrti buniek nedochádza. Vytvárajú sa fócie, pri ktorých dochádza k nekontrolovanému rastu buniek maternicovej sliznice. Toto sú heterotopy - endometriálne miesta umiestnené mimo základnej vrstvy.

Pri kyretáži maternicovej dutiny na pozadí predchádzajúceho tehotenstva sa zvyšuje riziko traumy orgánov. Základy endometriózy rastú do svalovej vrstvy, siahajú až po seróznu membránu a presahujú maternicu. S každým opakovaným tehotenstvom, ktoré sa končí pôrodom, potratom alebo potratom, choroba pokračuje..

Kyretáž v maternicovej dutine zvyšuje riziko difúznej adenomyózy.

Adenomyóza sa často kombinuje s myómom maternice a hyperplastickým procesom endometria. Je to kvôli všeobecným mechanizmom patológie a podobným rizikovým faktorom. Pri súčasnom zistení chorôb sa zvyšuje riziko vzniku komplikácií - krvácanie z maternice, chronická bolesť panvy, neplodnosť..

Charakteristiky priebehu difúznej adenomyózy

Základy endometriózy sú zhluky buniek sliznice maternice. To vysvetľuje špecifiká priebehu choroby:

 • Cyklistika. Príznaky difúznej adenomyózy sa pravidelne opakujú každý mesiac - pred a počas menštruácie;
 • Citlivosť na hormonálne pozadie. Symptómy patológie sa objavujú iba v reprodukčnom období, keď vaječníky fungujú, a sliznica maternice sa mesačne aktualizuje. Pred prvou menštruáciou sa choroba nezistí. Počas menopauzy sa netvoria nové ložiská, ale už vytvorené môžu zostať;
 • Sklon k metastázam. Heterotopie rozšírené v panvových orgánoch, usadené vo vajcovodoch, na peritonea a vaječníkov, vedú k vzniku nových ložisiek..

Vývoj adenomyózy je založený na poškodení prechodovej vrstvy medzi endometriom a myometriou. Tu sa prvýkrát vytvárajú heterotopie. Pred menštruáciou sa zväčšujú. Počas menštruácie krvácajú, ale niet cesty pre krv. V maternicovom tkanive sa vyvíja aseptický zápal a pozoruje sa typický klinický obraz choroby..

Ako rozpoznať endometriózu maternice

Znaky difúznej formy adenomyózy:

 • Algodismenorea. Na pozadí proliferácie ohnísk je zaznamenaný výskyt bolesti počas menštruácie. Nepriaznivé pocity sú lokalizované v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta. Vyskytujú sa 1 - 2 dni pred začiatkom sekrécie a pretrvávajú v prvých dňoch cyklu. Po menštruácii bolesť ustupuje. Závažnosť nepríjemných symptómov sa môže líšiť. Podľa recenzií si niektoré ženy sťažujú iba mierne bolesti pri ťahaní dolného brucha, zatiaľ čo iné nemôžu prežiť toto obdobie bez použitia analgetík;
 • Polymenorrhea. Pre difúznu adenomyózu je charakteristická hojná a dlhotrvajúca menštruácia. Mesačné zvýšenie na 7 alebo viac dní. Častá výmena absorpčných vložiek;

Difúzna menštruácia je charakteristická pre difúznu adenomyózu.

 • Dyspareunia. Bolesť pri pohlavnom styku je spojená s narušenou kontraktilitou maternice a je zaznamenaná s pokročilými formami patológie, ako aj s prítomnosťou heterotopie na krčku maternice a vo vagíne. Pred menštruáciou sa zhoršuje nepohodlie;
 • Acyklické špinenie. Výrazným príznakom adenomyózy je výskyt tmavohnedého výtoku 1 až 2 dni pred menštruáciou. Prideľovanie pretrváva dva dni po menštruácii.

V rôznych gynekologických patologických stavoch sa vyskytujú početné, predĺžené a bolestivé obdobia. Bez úplného vyšetrenia na základe samotných príznakov nie je možné diagnózu stanoviť..

Difúzna adenomyóza bez liečby vedie k rozvoju komplikácií:

 • Krvácanie z maternice. S progresiou choroby sa mení architektonika maternice a zvyšuje sa odmietnutie sliznice. Menštruácia prechádza do krvácania, ktoré možno zastaviť hormonálnymi liekmi alebo chirurgicky;
 • Syndróm chronickej bolesti. Zvýšená bolesť počas menštruácie je dôvodom na užívanie analgetík. Ochorenie nevyhnutne progreduje a v priebehu času je potrebné zvyšovať dávky liekov..

Jednou z komplikácií difúznej adenomyózy môže byť chronická bolesť počas menštruácie, keď je žena nútená neustále brať lieky proti bolesti..

Adenomyóza je choroba, ktorá porušuje obvyklý rytmus života. Nemali by ste dúfať, že v priebehu času problém samo zmizne. Je možné zbaviť sa bolesti a zastaviť krvácanie z maternice konzervatívnym aj chirurgickým spôsobom. Je dôležité začať liečbu včas. V pokročilých situáciách je adenomyóza ťažko liečiteľná a vyžaduje radikálne opatrenia.

Tehotenstvo a pôrod s difúznou adenomyózou

Difúzne zmeny v myometriu podľa typu adenomyózy vedú k neplodnosti. Podľa štatistík až 50% žien v reprodukčnom veku nemôže otehotnieť dieťa s touto patológiou. Dôvody sú tieto faktory:

 • Metastázy ohnísk. Rast heterotopie mimo maternice vedie k tvorbe adhézií v panvovej dutine a prekrývaniu lúmenu skúmaviek. Vajce sa nemôžu stretnúť so spermiami a počatie sa nestane. Riziko mimomaternicového tehotenstva stúpa;
 • Inhibícia ovulácie. Zmenené hormonálne pozadie narúša dozrievanie vajíčka a narúša počatie dieťaťa;
 • Imunologické poruchy. Procesy, ktoré sa vyskytujú počas adenomyózy, inhibujú aktivitu spermií, inhibujú ich progresiu cez pohlavný trakt a bránia stretnutiu s vajíčkom.

Adenomyóza sa zriedka stáva jedinou príčinou neplodnosti. Vyšetrenie obvykle odhalí sprievodnú patológiu..

Úspešné počatie dieťaťa nezaručuje normálne tehotenstvo. Problémy sa vyskytujú v rôznych gestačných obdobiach:

 • 1-2 týždne. Proces zavádzania vajíčka plodu do steny zmenenej maternice (implantácia) je prerušený. K potratu dôjde pred oneskorením menštruácie;
 • 3-16 týždňov. Tvorba choriónu je narušená na pozadí rozptýlených zmien v myometrii. Embryo umiera kvôli nedostatku kyslíka a živín a dôjde k potratu;
 • 16 - 36 týždňov. Placentárna nedostatočnosť sa vyvíja. Výživa plodu a jeho prísun kyslíka trpia. Vzniká hypoxia, fyzický vývoj sa spomaľuje. Zvyšuje sa riziko narodenia dieťaťa s nízkou telesnou hmotnosťou a neurologickou patológiou;

Adenomyóza negatívne ovplyvňuje placentu. V tomto prípade je vývoj plodu inhibovaný, pretože kyslík a živiny sú nedostatočné.

 • 22 - 36 týždňov. Porušenie kontraktilnej aktivity maternice na pozadí adenomyózy zvyšuje riziko predčasného pôrodu.

Pri pôrode sú zaznamenané abnormality kontrakcie maternice. Hrtan je zle otvorený, pokrok plodu cez pôrodný kanál je spomalený. Riziko krvácania sa zvyšuje. Všetky tieto faktory zvyšujú frekvenciu plánovaných a núdzových cisárskych rezov..

Malo by sa naplánovať tehotenstvo s difúznou adenomyózou. Odporúča sa dosiahnuť regresiu patológie pred počatím dieťaťa. Účinok liečby trvá až 2 roky.

Adenomyóza je jednou z indikácií oplodnenia in vitro. Žena je poslaná na IVF v prípade, že do 1,5 - 2 rokov po ukončení liečby nie je možné otehotnieť dieťa prirodzeným spôsobom. Po 35 rokoch sa toto obdobie skracuje na 1 rok. Po 40 rokoch môže lekár okamžite ponúknuť IVF po liečbe.

Metódy vyšetrenia na podozrenie z patológie

 • Inšpekcia gynekológa. Na zrkadlách sa nezistili žiadne zmeny. Pri dvojstrannom vyšetrení je maternica zväčšená, sférická, s rovnomernými stenami;
 • Ultrazvukový postup. V prospech difúznej adenomyózy sa prejavujú charakteristické znaky ozveny. V štruktúre orgánu sú detegované viacnásobné anechogénne a echopozitívne inklúzie. Zaznamená sa drsnosť hraníc medzi endometriom a myometriou. Nepriamo adenomyóza potvrdzuje zväčšenie veľkosti maternice. Echokardiografia difúznej formy adenomyózy je celkom špecifická, čo umožňuje rozlíšiť ju s myómom maternice a hyperpláziou endometria;
 • CT sken. Heterogenita myometria je charakteristická vznikom veľkého počtu ohnísk. Medzi heterotopiou a svalovou vrstvou maternice nie je jasná hranica. Myometrium má vzhľad plástu;
 • Magnetická rezonancia. Na obrázku MRI sú ložiská adenomyózy definované ako objemové útvary s nízkou intenzitou s rozmazanými kontúrami;
 • Biopsia aspirácie endometria. Umožňuje vám odobrať materiál na histologické vyšetrenie. Vykonáva sa ambulantne;
 • Hysteroskopia. Umožňuje vidieť maternicu zvnútra. Adenomyóza sa vyznačuje výskytom pasáží, zmenou reliéfu a hustotou steny. Foci s difúznou endometriózou sú rovnomerne rozmiestnené v celom orgáne. Počas hysteroskopie môžete odobrať tkanivá na biopsiu.

Na obrázku nižšie sú schematicky znázornené ložiská difúznej adenomyózy v maternici:

Liečba difúznej adenomyózy

Pozorovacie taktiky sú možné iba vtedy, ak žena túto chorobu neobťažuje. Žiadne menštruačné nepravidelnosti, žiadna bolesť počas menštruácie. Je to možné v počiatočných fázach vývoja choroby u mladých žien. Je však dôležité pamätať na to, že s vekom sa bude rozvíjať adenomyóza a objavia sa nepríjemné príznaky patológie.

Interná endometrióza je chronické ochorenie. Nie je možné sa ho zbaviť, s výnimkou odstránenia maternice. K regresii ohnísk dochádza iba počas menopauzy. Pred vstupom do menopauzy je žena nútená žiť s touto chorobou. Doktor dokáže iba zmierniť prejavy patológie, znížiť riziko komplikácií a zvýšiť šancu na úspešné tehotenstvo..

 • Hormonálna terapia má iba dočasný účinok. Pri užívaní agonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropín sa zaznamenáva určité zníženie rizika recidívy patológie. Ale aj na pozadí sa táto choroba môže vrátiť po 1-2 rokoch. Neexistuje žiadna kúzelná tabletka, ktorá by zaručovala odstránenie ložisiek v maternici;

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, ktoré sa používajú pri liečbe difúznej adenomyózy.

 • Ľudové lieky na adenomyózu sú neúčinné. Môžete skúsiť obnoviť hormonálne pozadie pomocou bylín, ale ich účinok na ľudské telo sa neskúmal;
 • Strava a zmeny fyzickej aktivity neovplyvňujú priebeh choroby;
 • Účinnosť metód fyzioterapie, akupunktúry a hirudoterapie pri adenomyóze sa nepreukázala;
 • Chirurgická liečba difúznej adenomyózy je technicky náročná. Malé ložiská roztrúsené po celej maternici nemôžu byť odstránené..

Konzervatívna terapia zahŕňa užívanie liekov:

 • Hormonálne lieky. Používajú sa COC, modulátory receptorov progesterónu, progestogény, agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny a vnútromaternicové zariadenie Mirena. Cieľom terapie je zmenšiť veľkosť heterotopií, zbaviť sa neustálej bolesti a znížiť stratu krvi počas menštruácie. Na pozadí liečby sa stav ženy zlepšuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť otehotnenia. Priebeh liečby - od 3 mesiacov;
 • Nehormonálne lieky. Antispasmodiká a analgetiká sa používajú v krátkom kurze - iba počas menštruácie. Neovplyvňujú veľkosť ohniska. Zmierniť bolesť, uľahčiť celkový stav žien.

Chirurgická liečba je predpísaná pre zlyhanie konzervatívnej liečby. Možnosti sú nasledujúce:

 • Embolizácia maternicových tepien. Zastavenie toku krvi v cievach vedie k regresii ohnísk. Používa sa na zastavenie krvácania z maternice, ako aj s kombináciou adenomyózy a mnohopočetných maternicových fibroidov;
 • Endometriálna ablácia Uskutoční sa úplné vyrezanie funkčnej a bazálnej vrstvy endometria s následnou koaguláciou tkanív. Účinnosť s umiestnením ohnísk v hĺbke 5 mm je 90%;

Pri chirurgickej liečbe difúznej adenomyózy sa často používa metóda ablácie endometria..

 • Resekcia endometria a myometria. Vykoná sa úplná excízia slizničnej vrstvy maternice a čiastočne svalového tkaniva;
 • Endochirurgická elektrokoagulácia. Vystavenie tkaniva maternice elektrickým prúdom vám umožní odstrániť blízke ložiská adenomyózy.

Ablácia a resekcia tkaniva sa ponúkajú vo veku blízkom menopauze. Procedúra zahŕňa odstránenie bazálnej vrstvy sliznice maternice a vedie k neplodnosti.

Hysterektómia je jedinou možnosťou, ako sa zbaviť adenomyózy. Radikálna chirurgia nie je metódou voľby. Vykonáva sa podľa prísnych pokynov:

 • Postmenopauzálna adenomyóza;
 • Šírenie procesu do seróznej membrány maternice a do susedných orgánov (adenomyóza stupňa III-IV);
 • Kombinácia adenomyózy s myómom maternice a / alebo hyperpláziou endometria;
 • Opakujúce sa krvácanie z maternice u žien starších ako 40 rokov, ktoré neplánujú deti;
 • Nedostatok účinku pri iných ošetreniach.

Výber liečebného režimu je určený závažnosťou ochorenia, stupňom prevalencie procesu a vekom ženy. Ovplyvňuje aj sprievodná patológia. Konečné rozhodnutie sa prijme po úplnom vyšetrení pacienta.

Fokálna adenomyóza

Fokálna adenomyóza je forma genitálnej endometriózy. Vo veľkej väčšine prípadov sa vyskytuje u žien po 40 rokoch na pozadí opakovaných inštrumentálnych potratov, iných chirurgických vnútromaternicových zásahov..

Toto chronické ochorenie indukuje rozvoj leiomyómu maternice, významne znižuje kvalitu života ženy a zostáva nevyriešeným problémom modernej gynekológie..

Fokálna adenomyóza maternice - čo to je?

Adenomyóza alebo vnútorná endometrióza - benígny rast bazálnej vrstvy endometria do myometria s tvorbou endometriálnych ložísk v hrúbke maternicovej steny.

Fokálna adenomyóza - lokálna forma adenomyózy - sa javí ako jediné alebo viacnásobné zameranie ektopických žliaz a endometriálnej strómy obklopenej zmenenými vláknami hladkého svalstva..

Inými slovami, pri fokálnej adenomyóze endometriálne tkanivo neovplyvňuje celú maternicu, ale obmedzenú plochu steny maternice..

Formy adenomyózy:

 • difúznu
 • ohniskový
 • uzlový
Výskyt rôznych foriem adenomyózy

Mnohí autori považujú fokálnu adenomyózu za predchodcu bežného difúzneho procesu.

Difúzna fokálna forma adenomyózy

Izolovaná fokálna adenomyóza je pomerne zriedkavá (nie viac ako 7% všetkých prípadov ochorenia). Oveľa častejšie sa pozoruje zmiešaná difúzna-fokálna forma adenomyózy 2 - 3 stupňa, keď sa veľké lokálne endometriálne ložisko kombinuje s malými léziami roztrúsenými po celej myometrii..

Aké je nebezpečenstvo klíčenia endometria v myometrii?

Pri zvyšovaní jej životaschopnosti sa v ektopických endometriálnych bunkách vyvíjajú vlastnosti, ktoré sú agresívne voči okolitým tkanivám:

 • Na oslabenie miestnej imunity produkujú vo veľkých množstvách prostaglandíny - bioaktívne látky, ktoré vyvolávajú zápaly, opuchy a bolesti..
 • Aby sa udržal ich aktívny rast, tkanivá adenomického zamerania autonómne syntetizujú estrogény a vytvárajú miestnu hormonálnu nerovnováhu (miestny estrogenizmus)..
 • Aby sa zabránilo úplnej hormonálnej kontrole, adenomyotické tkanivo sa stáva necitlivé na progesterón - hormón, ktorý potláča proliferačný rast žliaz v ohnisku choroby..

Súčasne zostáva endometrioidné tkanivo analógom sliznice maternice, takže sa počas menštruácie „menštruuje“. Časť krvavého produktu sa vypúšťa do maternicovej dutiny pozdĺž endometriotických pasáží, čo vyvoláva rozmazanie „čokoládových“ sekrétov, ktoré sú dlhé a vedú k sekundárnej anémii. Druhá časť - hromadí sa v lúmene ektopických žliaz a vytvára veľkú cystu (cystická forma fokálnej adenomyózy)..

Endometrioidné tkanivo je náchylné na infiltráciu. Dokonca aj minimálna adenomyóza maternice v 40-50% prípadov je kombinovaná s retrocervikálnou alebo extragenitálnou endometriózou čreva, inými štruktúrami malej panvy..

Invázia mimomaternicového endometria dezorganizuje myometrium. Súvisiaci chronický zápal a estrogén indukujú zhutnenie, zväčšenie a transformáciu svalových vlákien, tvorbu leiomyomatóznych uzlín a šnúr hladkého svalstva..

Difúzna fokálna adenomyóza v 80-90% prípadov je kombinovaná s mnohopočetným myómom maternice

Vnútromaternicový patologický proces porušuje celkový imunitný a hormonálny stav ženy. U pacientov s adenomyózou sa zisťujú štrukturálne a funkčné poruchy vaječníkov, hyperplázia endometria, dysfunkcia centier neuroendokrinnej regulácie, autoimunitné, neurotické a metabolické poruchy..

Príčiny fokálnej adenomyózy

Medzi mnohými hypotézami o výskyte endometriózy pri vývoji adenomyózy hrá hlavnú úlohu:

 • Genetická predispozícia - vrodená tendencia prenikania endometriálnych častíc do myometria v určitých štádiách menštruačného cyklu.
 • Posun endometria cez poranené myometrium počas mechanického alebo zápalového poškodenia prechodnej alebo prechodnej myometriálnej zóny (Junctional Zone, JZ), ktorá je vystavená endometriu, je prirodzenou bariérou medzi tkanivami sliznice a svalu maternicovej steny..

95% pacientov s adenomyózou malo v minulosti lekárske potraty. 75% - bolo podrobených oddelenému diagnostickému kyretáži sliznice maternice. 3% - intrauterínne antikoncepčné prostriedky sa používali po dlhú dobu, ktorých nosenie bolo komplikované chronickou endo- a / alebo myometritídou.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku fokálnej adenomyózy:

 • Gynekologická chirurgia: inštrumentálne potraty, cisársky rez, hysteroresektoskopia, slepá diagnostická kyretáž, manuálna prehliadka dutiny maternice, atď..
 • Nedostatočná inštalácia a / alebo dlhodobé nosenie vnútromaternicových antikoncepčných systémov.
 • Zápal pohlavných orgánov.
 • „Rodinná“ adenomyóza - vrodená náchylnosť na chorobu zdedená blízkymi príbuznými.
 • Imunita je narušená.
 • Chronický stres.
 • Poruchy metabolizmu, obezita.
 • vysoký tlak.
 • Endokrinné choroby vrátane cukrovky.
 • Gastrointestinálna patológia.
 • Chronická tonzilitída.
 • Zlá ekológia, zlé lekárske a sociálne prostredie.
 • alkohol.
 • Hypodynamia.
Späť na obsah

Príznaky fokálnej adenomyózy

 • Syndróm panvovej bolesti: pretrvávajúci, nesúvisiaci s menštruáciou, bolesťami v dolnom bruchu, vyžarujúcimi do spodnej časti chrbta a / alebo konečníka..
 • Bolestivá menštruácia.
 • Bolestivý styk.
 • Špinavý krvavý (hnedý alebo „čokoládový“) výtok z pohlavných orgánov: acyklický kontakt, pred a / alebo po menštruácii.
 • Ťažká menštruácia (hypermenorea).
 • Niekedy: dysfunkčné maternicové krvácanie.
 • Niekedy: posthemoragická (sekundárna) anémia.
 • Spontánne potraty, predčasný pôrod, abnormálne popôrodné krvácanie.
 • neplodnosť.

Môže byť fokálna adenomyóza asymptomatická?
ÁNO!
U 12% pacientov je ochorenie detegované náhodne, ultrazvukom pri rutinnom vyšetrení.

Diagnóza fokálnej adenomyózy

Až 80% prípadov fokálnej adenomyózy sa diagnostikuje v neskorom reprodukčnom veku alebo pri premenopauze. Skutočné trvanie choroby od začiatku jej vývoja až po detekciu je však takmer nemožné určiť.

Diagnóza adenomyózy začína dôkladným zhromaždením sťažností a objektívnym gynekologickým vyšetrením pacienta.

Primárnou inštrumentálnou metódou na identifikáciu akejkoľvek vnútromaternicovej patológie zostáva ultrazvuk - ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov pomocou vaginálneho meniča (transvaginálny ultrazvuk)..

Presnosť ultrazvukovej diagnostiky difúznej fokálnej formy adenomyózy 1 - 3 stupne dosahuje 96%

Napriek vysokej informačnej hodnote ultrazvuku sa pri interpretácii výsledkov výskumu často vyskytuje množstvo problémov - je ťažké rozlíšiť fokálnu adenomyózu od difúznej fokálnej alebo nodulárnej, od fibroidov alebo malformácie maternice..

Echografia maternice s adenomyózou by sa mala vykonávať dynamicky: niekoľko dní pred a po menštruácii..

Ozveny príznaky fokálnej adenomyózy

Podľa výsledkov ultrazvuku sa dá predpokladať iba choroba. V rámci ďalšieho vyšetrenia a objasnenia diagnózy MRI.

Sľubným smerom na overenie fokálnej adenomyózy je MR spektroskopia, ktorá vyhodnocuje charakteristiky metabolizmu v mieste choroby.

Hysteroskopia so samostatnou diagnostickou kyretážou a histologickým vyšetrením odstránených tkanív
pri fokálnej adenomyóze sa primárne vykonáva vylúčenie / potvrdenie benígnej (hyperplázia, polyp) alebo malígnej (adenokarcinómovej) patológie endometria kombinovanej s adenomyózou.

Ak si hysteroskopia nereguluje príznaky adenomyózy, nevylučuje to možnosť fokálneho endometrioidného procesu v hrúbke myometria..

Fokálna adenomyóza maternice - liečba

Výber liečebnej metódy pre fokálnu adenomyózu často predstavuje veľký problém a vo veľkej miere závisí od veku pacienta, prevalencie adenomyózy, závažnosti klinických prejavov a prítomnosti sprievodných pohlavných a somatických ochorení..

Stupeň alebo stupeň rozšírenia adenomyózy

adenomyózapřevládání
1 stupeň
minimálna
Endometriálna invázia myometria je obmedzená na prechodnú (JZ) zónu
2 stupne
svetlo
Klíčenie endometrioidného tkaniva v myometrii je obmedzené na polovicu hrúbky steny maternice
3 stupňa
moderovať
Porážka celej hrúbky steny maternice k seróznej (vonkajšej) membráne maternice bez klíčenia v nej.
4 stupne
ťažký
Invázia patologického procesu do seróznej membrány a za maternicu

Taktika liečby adenomyózy je vždy koordinovaná s pacientom a v prvom rade nie je založená na výsledkoch ultrazvuku, ale na sťažnostiach a objektívnom klinickom obraze..

Fokálna adenomyóza 1 a 1 - 2 stupne - liečba

Mnohí odborníci sa domnievajú, že ak pacient nemá sťažnosti na zdravie, neexistujú žiadne klinické prejavy údajného (nepotvrdené histologickým) ochorením, potom nie je predpísaná hormonálna liečba. Vyšetrenie gynekológa a ultrazvuková kontrola sa odporúča raz za 6 mesiacov.

Mnohí vedci súčasne trvajú na vhodnosti dlhodobej obmedzujúcej liečby miernych foriem adenomyózy nízko dávkovými monofázickými perorálnymi kontraceptívami alebo čistými gestagénmi (orálnymi, intrauterinnými) s minimálnou záťažou (dienogest, levonorgestrel) až do plánovaného tehotenstva alebo do začiatku prirodzenej menopauzy..

Fokálna adenomyóza 2 a 2 - 3 stupne - liečba

Liečba fokálnej adenomyózy mierneho až stredného stupňa závisí od formy a závažnosti klinických prejavov choroby..

Analgetiká, NSAID sa používajú na liečenie menšej bolesti..

V prípade výraznejších príznakov sa vykonáva konzervatívna hormonálna terapia..

Prípravky na liečenie fokálnej adenomyózy

(podľa odporúčaní medzinárodných klinických spoločenstiev sa vyžaduje konzultácia s ošetrujúcim lekárom)

Terapia v prvom štádiu nevyžaduje histologické potvrdenie diagnózy. použiteľné:

 • Jednofázový COC v nepretržitom režime:
  droga voľby - „Janine“ (dienogest + etinylestradiol).
  Generiká: „Silo“, „Bonade“, „Dieziklen“
 • Progestogény v nepretržitom režime:
  droga voľby - "Vizanna" (dienogest).

Sťažnosti pacientov: panvovej bolesti, predĺženej ťažkej menštruácie.

Výsledky ultrazvuku: v ľavom rohu maternice bližšie k vonkajšiemu (seróznemu) integumentu bola nájdená heteroechoická formácia 3,5 x 5,3 x 4,2 cm s jemným obsahom vo vnútri, s hyperechoickým periférnym okrajom do 2 cm. Deformácia vonkajšieho myometria. Známky fokálnej adenomyózy.

Výsledky MRI: potvrdená fokálna adenomyóza.

Bola navrhnutá chirurgická liečba, ktorú pacient odmietol.

Pridelených: liek „Vizanna“ v nepretržitom režime.

Klinický účinok: pozitívne.

Terapia druhého stupňa je predpísaná, ak je terapia prvého stupňa neúčinná alebo netolerantná:

 • LNG-Navy "Mirena" (levonorgestrel)
 • Kurz A-GnRH nie viac ako 24 týždňov:
  Výber odborníkov - Diferelín (Triptorelín)
  Generiká: Decapeptil Depot, Triptorelin Long
  Populárny A-GnRH: Zoladex (Gozorelin), Buserelin.

Ohnisková, difúzna ohnisková vzdialenosť
adenomyóza 3, 3 až 4 stupne - liečba

Stredne ťažká a ťažká izolovaná adenomyóza je mimoriadne zriedkavá. Častejšie sa kombinuje s myómom maternice, patológiou vaječníkov, hyperpláziou endometria a / alebo myometriom, je sprevádzaná závažnými symptómami a je okamžite liečená.

Sťažnosti pacientov: silná panvová bolesť.

Výsledky ultrazvuku: Na ľavom rebre maternice v dolnej tretine myometria bola nájdená heteroechoická hmota merajúca 4,3 x 5,1 x 3,5 cm s vonkajšou zónou so zvýšenou echogenitou. Deformácia vonkajšieho myometria s vydutím v brušnej dutine. Známky fokálnej adenomyózy.

Výsledky MRI: pravdepodobne fokálna adenomyóza.

Konzervatívna chirurgická liečba: úspešná terapeutická laparoskopia zachovávajúca orgán s excíziou patologického zamerania a následnou obnovou steny maternice.

Histologická diagnóza: fokálna adenomyóza.

Prevádzka je nevyhnutnosťou?

Indikácie pre chirurgickú liečbu fokálnej adenomyózy:

 • Neúčinnosť konzervatívnej liečby.
 • Menštruačné alebo acyklické krvácanie z maternice spojené s adenomyózou, ktoré vedie k anémii, rezistentné na lieky.
 • Chronická bolesť panvy, dyspareunia, výrazné zníženie životnej úrovne, rezistentná na liečbu drogami.
 • Adenomyóza v kombinácii s inou gynekologickou patológiou, ktorá si vyžaduje chirurgickú liečbu.
 • Difúzna-uzlová adenomyóza 3 - 4 stupne.
 • Adenomyóza spojená s dysfunkciou orgánov susediacich s maternicou.

U mladých žien, ktoré majú záujem o zachovanie plodnosti, sa podľa možnosti vykonáva rekonštrukčná plastická chirurgia chrániaca orgány. Optimálny chirurgický prístup - laparoskopický.

U žien v období pred a po menopauze sa vykonáva supravaginálna alebo úplná (úplná) amputácia maternice - hysterektómia.

Hysterektómia - nepriaznivý výsledok neskorej diagnózy alebo nedostatočnej liekovej terapie adenomyózy

Úplné odstránenie maternice je nevyhnutné opatrenie, smutný výsledok neskorej návštevy lekára u lekára, nesprávny výber konzervatívnej liečby alebo osobné dôvody pacienta na odmietnutie odporúčanej hormonálnej liečby..

Každá žena, ktorá nedodržiava lieky predpísané na liečbu adenomyózy, by si mala byť vedomá možných negatívnych dôsledkov takéhoto rozhodnutia..

Možné dlhodobé následky hysterektómie Späť na obsah

Tehotenstvo s fokálnou adenomyózou

Fokálna adenomyóza vedie k endometriálnej a myometriálnej dysfunkcii, preto sa často stáva príčinou pôrodnej patológie: spontánne potraty v skorých štádiách, predčasný pôrod, popôrodné krvácanie.

Adenomyóza hrá dôležitú úlohu pri rozvoji neplodnosti u žien. Avšak tehotenstvo s takouto diagnózou je možné. Vyšetrenie a konzervatívna chirurgická liečba neplodnosti u pacientov s fokálnou adenomyózou sa vykonáva ako u neplodnosti neznámeho pôvodu..

Lekárska laparoskopia zvyšuje reprodukčnú schopnosť, zvyšuje šance na spontánne tehotenstvo a zlepšuje výsledky IVF.

Možné tehotenstvo s adenomyózou

Všimnite si, že liečba adenomyózy dienogestom a A-GnRH neznižuje ovariálnu rezervu vaječníkov, nemá negatívny vplyv na plodnosť pacienta po ukončení liečby. 3 až 6 mesiacov užívania A-GnRH pred zákrokom ART zvyšuje frekvenciu klinického tehotenstva 4-krát.

Prevencia fokálnej formy adenomyózy

Vzhľadom na komplexnú, neúplne študovanú patogenézu endometriálneho ochorenia nie sú zaručené žiadne metódy prevencie na zmiernenie fokálnej adenomyózy..

Opatrenia, ktoré znižujú riziko vzniku fokálnej adenomyózy: Prevencia gynekologických chorôb

 • Plánovanie tehotenstva (potrat).
 • Vyvarujte sa neprimeraných chirurgických vnútromaternicových zásahov, operácií na maternici.
 • Primeraná liečba zápalových gynekologických ochorení.
 • Včasná implementácia reprodukčného plánu, prirodzený pôrod.
 • Hormonálna orálna antikoncepcia.
 • Bariérová antikoncepcia (chránený pohlavný styk), sexuálna hygiena (zabránenie pohlavne prenosným infekciám).
 • Zdravý životný štýl.
 • Boj proti obezite, udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti.
 • Fyzická aktivita.
 • Dispenzárne vyšetrenie u gynekológa 1 krát za 12 mesiacov.

Maternicová adenomyóza - difúzne a nodulárne, symptómy a príznaky, liečebný algoritmus, ľudové liečivá

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Čo je to adenomyóza?

Vnútorná endometrióza (adenomyóza) je ochorenie maternice, pri ktorom endometrium, jeho vnútorná sliznica, rastie do ďalších vrstiev orgánu..

Adenomyóza je špeciálny prípad endometriózy, systémovej benígnej choroby, pri ktorej sa endometriálne bunky množia mimo sliznicu maternice..

V tomto prípade novým umiestnením endometriálnych buniek môžu byť vnútorné alebo vonkajšie pohlavné orgány - maternica, vajcovody, vaječníky, vagína (endometrióza pohlavných orgánov) a ďalšie orgány a tkanivá tela - gastrointestinálny trakt, močový systém, pľúca, pupok, pooperačné rany atď. (extragenitálna endometrióza).

Genitálna endometrióza sa zasa delí na vonkajšiu (endometrióza vaječníkov a vagíny) a vnútornú endometriózu maternice (adenomyóza)..

Keď sú mimo maternicovej sliznice, endometriálne bunky naďalej fungujú v súlade s mesačným cyklom - to spôsobuje lokálne zápalové javy a potom degeneratívne zmeny, ktoré vážne porušujú činnosť orgánu, ktorý obývali..

Výraz „adenomyóza“ teda doslova znamená glandulárnu degeneráciu svalového tkaniva („adeno“ - žľaza, „myo“ - svalové tkanivo, prípona „oz“ - degeneratívne zmeny). Pod vplyvom aktivity endometriálnych žľazových buniek, ktoré prenikli do myometria, prechádza vrstva maternicového svalu vážnymi patologickými zmenami, ktoré vedú k degenerácii orgánov..

Výrazy „endometrióza maternice“ a „adenomyóza“ sú registrované v medzinárodnej histologickej klasifikácii. Je však potrebné poznamenať, že podľa doslovného prekladu možno adenomyózu nazvať takú formu alebo stupeň maternicovej endometriózy, keď sa objavia vážne patologické zmeny v jej svalovej vrstve (nodulárna forma maternicovej endometriózy alebo difúzna adenomyóza 2-3 stupne)..

Čo je to difúzna, nodulárna a difúzna-nodulárna adenomyóza maternice?

Difúzna, nodulárna a difúzno-nodulárna (zmiešaná) adenomyóza - morfologické formy vnútornej maternicovej endometriózy.

Difúzna forma adenomyózy morfologicky predstavuje prítomnosť slepých vreciek v endometriu, prenikajúcich z maternicovej dutiny do rôznych hĺbok jej vrstiev (až po tvorbu fistúl v panvovej dutine)..

Uzlová forma adenomyózy sa vyznačuje prienikom glandulárneho epitelu do svalovej vrstvy maternice s tvorbou uzlov rôznych veľkostí. Uzly sú spravidla viacnásobné, naplnené krvou alebo čokoládou sfarbenou tekutinou, ktorá sa vytvára v dôsledku fungovania endometriálnych žliaz v súlade s rytmom menštruačného krvácania..

Endometriotické uzliny majú najčastejšie hustú konzistenciu, pretože okolo nich sa šíri spojivové tkanivo. Takéto uzly sú podobné benigným enkapsulovaným formáciám, ale endometriálne bunky sa môžu tiež nachádzať mimo rastu spojivového tkaniva podobného kapsulám.

Zmiešaná uzlovo-difúzna forma je morfologicky reprezentovaná oboma typmi prvkov.

Podľa toho, aké príznaky určuje stupeň adenomyózy tela maternice?
Čo je maternicová adenomyóza 1, 2, 3 a 4 stupňov?

Klasifikácia adenomyózy podľa stupňa prevalencie nie je medzinárodná, ale je pomerne výhodná, a preto sa často vyskytuje v domácej literatúre a vykonáva sa v praxi..

Závažnosť pri tejto klasifikácii je určená hĺbkou prenikania endometriálnych buniek do spodných vrstiev maternice (používa sa výhradne vo vzťahu k difúznej forme adenomyózy maternice)..
I. Difúzne výrastky endometriálnych buniek v submukóznej vrstve maternice.
II. Patologický proces prenikol do vrstvy maternicového svalu, ale nezachytával viac ako polovicu tejto vrstvy.
III. Svalová vrstva je zapojená do patologického procesu viac ako polovica.
IV. Rast endometriálnych buniek mimo svalovej vrstvy v seróznej membráne maternice, s ďalším prechodom do pobrušnice a postihnutím panvových orgánov..

Aké je riziko adenomyózy (endometriózy)?

Endometrióza sa považuje za benígnu hyperpláziu (patologická proliferácia tkaniva), pretože endometriálne bunky, ktoré migrovali do iných orgánov a tkanív, si zachovávajú svoju genetickú štruktúru. Znaky, ako je schopnosť klíčiť v iných orgánoch, tendencia šírenia sa v tele a odolnosť voči vonkajším vplyvom, ho však spájajú s malígnymi nádormi..

Slovo „benígne“ tiež hovorí o prognóze choroby - zpravidla trvá roky a desaťročia, bez toho, že by to viedlo k vážnemu vyčerpaniu tela a smrti. Avšak, ako v prípade malígnej hyperplázie (rakovina, sarkóm atď.), Adenomyóza (endometrióza) je ťažké liečiť konzervatívne a chirurgia pre túto patológiu je oveľa rozsiahlejšia ako v prípade benígnych nádorov, pretože je ťažké určiť ju. hranica medzi chorým a zdravým tkanivom.

Najčastejšou komplikáciou adenomyózy je skutočnosť, že endometriálne bunky fungujúce v súlade s mesačným cyklom vedú k ťažkému krvácaniu, ktoré je spojené s rozvojom akútnej a / alebo chronickej anémie. V niektorých prípadoch musia byť pacienti hospitalizovaní a dokonca musia naliehavo operovať kvôli život ohrozujúcemu krvácaniu.

Adenomyóza je náchylná na šírenie procesu do ďalších orgánov a tkanív, čo vedie k systémovým léziám. S extragenitálnym usporiadaním endometriálnych buniek sú možné mnohé komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý lekársky zásah (črevná obštrukcia s endometriózou gastrointestinálneho traktu, hemotorax (vyplnenie pleurálnej dutiny krvou) s pľúcnou endometriózou atď.).

A nakoniec, ďalšie nebezpečenstvo endometriózy všeobecne, a najmä adenomyózy, je nebezpečenstvo malígnej genetickej transformácie migrovaných buniek. Takáto transformácia je veľmi reálna, pretože každá hyperplázia má viac alebo menej výraznú tendenciu k malignite a na novom mieste sú endometriálne bunky nútené existovať v extrémne nepriaznivých podmienkach..

Koľko žien trpí adenomyózou?

Prevalencia endometriózy je tretia medzi gynekologickými chorobami (po zápalových léziách v prílohách a maternicových fibroidoch)..

Výskyt endometriózy je asi 20 - 90% (podľa rôznych zdrojov). Takéto šírenie digitálnych údajov by nemalo byť podozrivé. Faktom je, že mnoho vedcov k týmto údajom pridáva subklinické (asymptomatické) formy choroby. Podľa klinických údajov predstavuje asymptomatická endometrióza až 45% všetkých prípadov patológie a je zistená v štúdii u žien, ktoré hľadajú pomoc kvôli neplodnosti. Pretože endometrióza vedie k neplodnosti, nie vždy je možné odhadnúť počet žien s endometriózou. Preto je nepresnosť údajov o výskyte patológie.

Endometrióza sa najčastejšie vyskytuje u žien v reprodukčnom veku, ale v niektorých prípadoch je diagnostikovaná u dospievajúcich, ako aj u žien v menopauze, ktoré užívajú substitučnú hormonálnu liečbu. Bolo to tak, že maximálny výskyt bol v neskorom reprodukčnom veku a premenopauze, ale existovali práce, ktoré vyvracajú toto tvrdenie..

V posledných desaťročiach došlo k značnému zvýšeniu výskytu endometriózy. To sa vysvetľuje na jednej strane porušením imunologického stavu obyvateľstva pod vplyvom mnohých príčin (problémy životného prostredia, stres atď.) A na druhej strane zavedením najnovších diagnostických metód, ktoré výrazne zvýšili detekciu nízkych a asymptomatických foriem (laparoskopia, NMR zobrazovanie). transvaginálne ultrazvukové vyšetrenie).

Čo spôsobuje rozvoj adenomyózy?

Príčiny a hlavné mechanizmy rozvoja endometriózy (adenomyózy), žiaľ, nie sú doteraz úplne objasnené..

S istotou môžeme len povedať, že endometrióza je hormonálne závislé ochorenie, ktorého vývoj uľahčuje imunitný systém..
Medzi rizikové faktory rozvoja adenomyózy patria:

 • nepriaznivá dedičnosť endometriózy, ako aj benígnych a malígnych nádorov oblasti ženských pohlavných orgánov;
 • príliš skorý alebo neskorý nástup menštruácie;
 • oneskorený nástup sexuálnej aktivity;
 • neskoré narodenie;
 • komplikované narodenie;
 • obezita;
 • rôzne manipulácie na maternici (potrat, diagnostické kyretáž);
 • použitie vnútromaternicového zariadenia;
 • použitie perorálnej antikoncepcie;
 • zápalové ochorenia maternice a prívesky, dysfunkčné krvácanie, najmä ak došlo k chirurgickým zákrokom a / alebo dlhodobej hormonálnej liečbe;
 • prítomnosť systémových extragenitálnych chorôb (hypertenzia, choroby gastrointestinálneho traktu);
 • časté infekčné choroby, alergické reakcie, naznačujúce narušenie funkcií imunitného systému;
 • nízky sociálno-ekonomický štatút;
 • ťažká fyzická práca;
 • stres, sedavý spôsob života;
 • žijúcich v environmentálne znevýhodnenom regióne.

Príznaky adenomyózy maternice

Hlavným a patognomickým (charakteristickým pre toto ochorenie) symptómom adenomyózy je hojné a / alebo predĺžené menštruačné krvácanie, ktoré vedie k anémii sekundárneho nedostatku železa..

Anémia sa zase prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • slabosť;
 • ospalosť;
 • sklon k rôznym infekčným chorobám;
 • bledú pokožku a viditeľné sliznice;
 • v závažných prípadoch - dýchavičnosť s malými fyzickými námahami;
 • závraty;
 • prudké zníženie výkonu a schopnosť primerane posúdiť ich vlastný stav.

Medzi patognomické príznaky adenomyózy patrí aj výskyt hnedého škvrnitého výtoku 2-3 dni pred začiatkom menštruácie a 2-3 dni po ňom..

Pri bežných formách adenomyózy sa môže vyvinúť metrorágia - krvácanie z maternice, ktoré sa vyskytuje uprostred menštruačného cyklu..

Ďalším charakteristickým príznakom adenomyózy je syndróm bolesti, ktorý sa vyskytuje niekoľko dní pred začiatkom menštruácie a spravidla mizne 2 až 3 dni po nástupe menštruácie (dysmenorea alebo algomenorea)..

Povaha a závažnosť bolesti závisí od lokalizácie procesu. Obzvlášť závažný syndróm bolesti sa pozoruje pri poškodení maternicového istmu, ako aj pri rozšírenej adenomyóze s rozvojom adhézií..

Adenomyóza sa často vyskytuje pri patológii, ako je napríklad ďalší maternicový roh, pri ktorom sa môže vyskytnúť endometrióza, ak sa klinika podobá akútnemu bruchu (menštruačná krv sa vrhá do panvovej dutiny a spôsobuje príznaky peritonitídy)..

Ožiarením bolesti je často možné zistiť lokalizáciu patologického procesu. Takže pri lézii maternicového rohu bolesť vyžaruje do zodpovedajúcej oblasti trieslovín a isthmusom do pošvy alebo konečníka..

Ďalším charakteristickým príznakom adenomyózy je bolesť počas pohlavného styku, najmä v predvečer menštruácie (najčastejšie s poškodením maternicového svalu)..

Klinické vyšetrenie pacientov s adenomyózou určuje zvýšenie maternice, zvlášť výrazné pred menštruáciou a v prvých dňoch menštruačného cyklu. Difúzna forma je charakterizovaná „sférickou“ maternicou. Pri nodulárnej adenomyóze je niekedy možné vyšetriť uzly.

Je potrebné poznamenať, že závažnosť symptómov adenomyózy závisí do určitej miery od stupňa prevalencie procesu. Difúzna adenomyóza 1. stupňa je náhodným nálezom pri vykonávaní určitých vyšetrení a je asymptomatická. Pri difúznej adenomyóze druhého a tretieho stupňa, ako aj pri nodulárnej forme adenomyózy sa však závažnosť klinických príznakov nezhoduje vždy s mierou prevalencie procesu a veľkosťou uzlov..

Ako adenomyóza postupuje v kombinácii s myómom maternice?

Pravdepodobnosť kombinácie adenomyózy s myómom maternice je veľmi vysoká (podľa niektorých autorov až 85%), čo sa vysvetľuje podobnými mechanizmami rozvoja týchto patológií..

Zvýšenie maternice v takýchto prípadoch spravidla zodpovedá veľkosti fibroidov. Veľkosť orgánu sa po menštruácii nevráti k normálu, ako je to v prípade izolovanej difúznej adenomyózy.

Zostávajúce príznaky adenomyózy v kombinácii s myómom však nepodliehajú výrazným zmenám. Výnimkou sú fibroidy maternice so submukóznym usporiadaním uzlov, v takýchto prípadoch sa pozoruje ťažké acyklické krvácanie z maternice..

Kombinácia adenomyózy s myómom maternice je ťažko konzervatívna, takže práve pri tejto kombinácii patológií sa pacientom najčastejšie odporúča rozhodnúť o hysterektómii (odstránenie maternice)..

Znaky kombinácie adenomyózy s ovariálnou endometriózou

Adenomyóza sa často kombinuje s ovariálnou endometriózou, čo sa vysvetľuje šírením procesu z maternicovej dutiny do nich. Mnohí vedci naznačujú, že tvorba endometriálnych premnožení vaječníkov je spojená s hádzaním menštruačnej krvi cez vajcovody, ktoré obsahujú proliferujúce živé endometriálne bunky..

Podľa rozšírenia procesu sa rozlišujú štyri stupne ovariálnej endometriózy:
I. Bodové ohniská endometriózy na povrchu vaječníkov a na pobrušnici, vo výklenku medzi maternicou a konečníkom.
II. Jednostranná endometroidná cysta s veľkosťou nepresahujúcou 6 cm, adhezívny proces v oblasti koncov maternice bez postihnutia čreva.
III. Dvojstranné endometroidné cysty do veľkosti 6 cm, výrazné zrasty s postihnutím čriev.
IV. Veľké bilaterálne cysty, proces prechodu do močového mechúra a hrubého čreva, bežný proces priľnavosti.

S rozšírením endometriózy z dutiny maternice do vaječníkov sa celá skupina symptómov spája s príznakmi adenomyózy..

Po prvé, bolesť sa transformuje. Na rozdiel od adenomyózy má bolesť stály, pravidelne sa zvyšujúci charakter. Maximálny nárast bolesti je charakteristický nástupom menštruácie a obdobím ovulácie (odchod zrelého vajíčka z folikulov uprostred menštruačného cyklu). Bolesť s ovariálnou endometriózou je lokalizovaná v spodnej časti brucha, v projekcii maternice, bolí alebo ťahá v prírode, je daná do bedrovej oblasti, krížovej kosti a konečníka..

Pri adenomyóze v kombinácii s ovariálnou endometriózou je charakteristický výrazný menštruačný syndróm, ktorý je často sprevádzaný nevoľnosťou, zvracaním, končatinami za studena, prudkým poklesom pracovnej kapacity. V prvých dňoch menštruácie, subfebrilného stavu je možná zmena laboratórnych parametrov všeobecného krvného testu (zvýšenie počtu leukocytov a ESR)..

S vývojom procesu lepenia sa objavujú poruchy čriev a močového mechúra (zápcha, časté a bolestivé močenie)..

Pri klinickom vyšetrení odhaluje palpácia príloh ich nárast a bolesť, niekedy je možné vyšetriť cysty endometriotického vaječníka. Cysty sa spravidla skúšajú s veľkosťou väčšou ako 6 cm na boku a / alebo na chrbte maternice, ako nádorové útvary husto elastickej konzistencie, nepohyblivé v dôsledku vývoja adhézií, ostro bolestivé, najmä v predvečer a počas menštruácie..

Na presnú diagnózu sú potrebné rovnaké typy štúdií ako pri izolovanej adenomyóze.

Na základe toho, aké štúdie sú diagnostikované s adenomyózou?

Pre správnu diagnózu má zásadný význam zber anamnézy s určením existencie rizikových faktorov u daného pacienta (nepriaznivé dedičnosť, chirurgické manipulácie na maternici, rôzne somatické choroby atď.) A analýza ťažkostí (ťažká a / alebo predĺžená menštruácia, sprevádzaná závažnou menštruáciou). bolesť, bolesť pri pohlavnom styku, príznaky anémie).

Potom lekár vykoná fyzické vyšetrenie (vyšetrenie na gynekologickom kresle), počas ktorého sa v prípade adenomyózy spravidla zistí sférické zväčšenie maternice, čo zodpovedá 8 až 10 týždňom tehotenstva (zriedka viac). Inšpekcia sa najlepšie vykonáva v predvečer menštruácie, pretože v tomto okamihu je najvýraznejší nárast maternice. Pri nodulárnej forme adenomyózy je často možné sondovať uzly alebo tuberozitu povrchu maternice..

Dôkladná anamnéza s analýzou údajov, doplnená fyzikálnym vyšetrením, umožňuje spravidla vykonať predbežnú diagnostiku vnútornej endometriózy maternice (adenomyóza)..

Aby sa objasnila diagnóza, najmä aby sa určila lokalizácia a rozsah procesu, uskutočňujú sa ďalšie inštrumentálne štúdie na vyriešenie problému ďalšej taktiky liečby pre pacienta..

Zlatým štandardom pre testovanie na podozrenie na adenomyózu je ultrazvukové vyšetrenie. Okrem toho sa často používajú vyšetrovacie metódy, ako je jadrová magnetická rezonancia, hysterosalpingografia a hysteroskopia..

Aké sú ozveny adenomyózy??

Spomedzi všetkých typov ultrazvukového zobrazovania (ultrazvuk) je transvaginálne ultrazvukové skenovanie najznámejšie v oblasti adenomyózy. Diagnostická presnosť pri tejto vyšetrovacej metóde presahuje 90%.

Ak máte podozrenie na adenomyózu, je najlepšie vykonať echografiu v predvečer menštruácie (v 23. - 25. deň cyklu)..

V priebehu rokov vývoja ultrazvukovej diagnostiky sa všeobecne zistili nasledujúce patognomické ozveny vnútornej endometriózy (adenomyózy) maternice:
1. Zväčšenie prednej veľkosti maternice, v dôsledku čoho orgán získa guľovitý tvar.
2. Zvýšenie maternice až do 6 týždňov tehotenstva alebo viac.
3. Asymetria hrúbky steny.
4. Vzhľad menštruácie v predvečer menštruácie vo svalovej membráne maternice maternice cystických dutín s rozmermi 3 - 5 mm alebo viac.

Aká liečba je predpísaná pre adenomyózu maternice?

Adenomyóza nie je utrpenie samostatného orgánu, ale chronické systémové ochorenie tela. Preto je pri liečbe patológie potrebný čisto individuálny prístup, ktorý zohľadňuje všetky mechanizmy nástupu a vývoja choroby u konkrétneho pacienta..

Pri výbere spôsobu liečby sa teda berie do úvahy veľa faktorov, predovšetkým:

 • vek pacienta a jej túžba mať deti v budúcnosti;
 • lokalizácia a prevalencia patologického procesu;
 • závažnosť klinického obrazu a riziko komplikácií;
 • celkový stav tela (prítomnosť sprievodných chorôb, stav imunitného systému atď.);
 • trvanie adenomyózy.

Všetky lekárske opatrenia na boj proti adenomyóze možno klasifikovať takto:
I. Chirurgické ošetrenie:
 • radikál (odstránenie maternice a vaječníkov);
 • konzervácia orgánov (laparoskopia a excízia endometroidných ložísk).

II. Konzervatívne zaobchádzanie:
 • hormonálna terapia;
 • nešpecifická protizápalová terapia;
 • sedatívne (sedatívne) lieky;
 • vitamínová terapia;
 • udržiavanie funkcie pečene;
 • odstránenie anémie;
 • imunomodulátory;
 • absorbovateľná terapia;
 • fyzioterapia.

III. Kombinované ošetrenie.

Všeobecný algoritmus na liečbu pacientov s adenomyózou je nasledujúci: v prvom rade je predpísaná konzervatívna liečba, a ak je neúčinná alebo existujú kontraindikácie pri používaní hormonálnych liekov, obracajú sa na chirurgické metódy liečby..

V posledných rokoch sa na liečbu pacientov v reprodukčnom veku úspešne používajú endoskopické operácie na zachovanie orgánov. Hlavné znaky ich správania sú:

 • adenomyóza v kombinácii s hyperpláziou endometria;
 • fungujúce endometroidné ovariálne cysty (priemer viac ako 5 cm);
 • hnisavost 'maternicovych prisad postihnutych endometriózou;
 • adhézie v ampulách vajcovodov (hlavná príčina neplodnosti pri endometrióze);
 • neúčinnosť hormonálnej terapie (pri liečbe hormonálnych liekov neexistuje viac ako 3 mesiace žiadna pozitívna dynamika);
 • prítomnosť somatických chorôb, ktoré sú kontraindikáciami dlhodobej hormonálnej terapie (kŕčové žily a tromboflebitída, závažné ochorenie pečene, migréna, depresívne stavy, epilepsia, cerebrovaskulárna príhoda, obezita, diabetes mellitus, hypertenzia atď.).

Operácie na zachovanie orgánov nie sú radikálnou liečebnou metódou, pretože nie je možné izolovať všetky ložiská endometriózy, sú však metódou voľby pre ženy, ktoré chcú obnoviť a / alebo zachovať plodnosť..

Radikálna chirurgia s odstránením maternice a / alebo vaječníkov sa vykonáva, ak sú k dispozícii tieto indikácie:

 • progresívny priebeh choroby u žien starších ako 40 rokov;
 • absencia účinku kombinovanej liečby s činnosťami na zachovanie orgánov;
 • kombinácia nodulárnej formy adenomyózy alebo difúznej adenomyózy 3. stupňa s myómom maternice;
 • hrozba zhubnej transformácie.

Môže sa vyliečiť adenomyóza?

Adenomyóza je choroba s chronicky recidivujúcim priebehom. Štatistika relapsov po úspešnej neradikálnej liečbe (konzervatívna terapia, chirurgia zachovávajúca orgán) je asi 20% ročne. Po piatich rokoch dosiahne počet relapsov 74%.

Najtrvalejší účinok sa pozoruje pri kombinovanom použití chirurgických (konzervačných operácií) a konzervatívnych (hormonálna terapia) metód liečby adenomyózy, vo väčšine prípadov sú relapsy stále nevyhnutné..

Prognóza u premenopauzálnych žien je o niečo lepšia, pretože pri fyziologickom vyhynutí funkcie vaječníkov aktivita tohto procesu ustupuje.

U pacientov podstupujúcich radikálnu operáciu (odstránenie maternice a vaječníkov) sa tento proces neobnoví.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice??

Adenomyóza je druhou hlavnou príčinou neplodnosti žien po zápalových ochoreniach ženských pohlavných orgánov. A ak vezmete do úvahy aj to, že časť chronicky sa zhoršujúcej adnexitídy (zápalové procesy vo vaječníkoch) nie je spôsobená infekčným procesom, ale vnútornou endometriózou, potom je zrejmé spojenie medzi adenomyózou a neplodnosťou..

Podľa štatistických štúdií rôznych autorov je neplodnosť s adenomyózou diagnostikovaná v každom treťom alebo druhom prípade alebo dokonca častejšie (podľa niektorých správ dosahuje úroveň neplodnosti 60 až 80%)..

Mechanizmy výskytu neplodnosti pri adenomyóze sa u rôznych pacientov líšia, a preto sa budú prognostická a liečebná taktika líšiť.

Uvádzame najčastejšie príčiny neplodnosti u pacientov s vnútornou endometriózou maternice (v zostupnom poradí pozorovacích frekvencií):
1. Narušenie transportnej funkcie vajcovodov v dôsledku adhézií alebo zníženia ich motorickej aktivity, aby sa vajíčko nemohlo dostať z vaječníka do maternicovej dutiny..
2. Patologické zmeny v hormonálnej sfére, ktoré bránia ovulácii (dozrievanie vajíčka a jeho únik z folikulov). Niektorí autori považujú tento dôvod za hlavný dôvod výskytu neplodnosti pri adenomyóze.
3. Autoimunitné reakcie vedúce k deaktivácii spermií v maternicovej dutine, ako aj k prevencii implantácie oplodneného vajíčka a ďalšieho rozvoja embrya.
4. Prerušenie tehotenstva v skorých štádiách kvôli zvýšenej kontraktilite myometria spôsobenej zápalovými javmi vo svalovej vrstve maternice..
5. Bolestivosť počas pohlavného styku, čo sťažuje pravidelný sex.

Neplodnosť pri adenomyóze môže byť často spôsobená niekoľkými dôvodmi naraz, preto je na obnovenie reprodukčnej funkcie potrebná dlhodobá komplexná liečba. Úspešnosť liečby veľmi závisí od dĺžky obdobia neplodnosti. Najlepšie výsledky sa teda dosiahnu, ak jeho trvanie nepresiahne 3 roky.

Adenomyóza teda veľmi často vedie k neplodnosti, avšak včasná komplexná liečba dáva šancu obnoviť schopnosť otehotnenia.

Adenomyóza a tehotenstvo. Existujú nejaké šance vydržať a porodiť zdravé
dieťa?

Aké sú populárne spôsoby liečby internej endometriózy
(adenomyóza) maternice? Je možné liečiť ľudskú adenomyózu
prostriedky?

Existuje mnoho rôznych metód alternatívnej liečby adenomyózy, niektoré z nich sú uznávané ako oficiálne lieky a môžu byť zahrnuté do komplexnej liečby patológie..

Sieť av skutočnej kvázi-lekárskej literatúre však obsahuje mnoho zbytočných a dokonca aj mimoriadne škodlivých tipov, takže skôr ako začnete používať niektorý z populárnych receptov na liečbu adenomyózy, musíte sa poradiť s lekárom. V žiadnom prípade nemôžete nahradiť liečbu predpísanú lekárom alternatívnymi metódami.

Adenomyóza je choroba, ktorá je náchylná na recidívu, takže je veľmi ťažké ju úplne vyliečiť, a to pomocou oficiálnej aj tradičnej medicíny..

Úradné lieky však zaručujú, že komplexná liečba vnútornej maternicovej endometriózy môže zlepšiť kvalitu života, prerušiť proces a minimalizovať riziko komplikácií. S včasným začiatkom adekvátnej liečby sú šance na udržanie reprodukčnej funkcie dosť vysoké.

Preto by ste pri adenomyóze mali najskôr vyhľadať pomoc od úradného lekárstva. Po konzultácii s lekárom môžete na liečbu adenomyózy použiť tradičné metódy liečby schválené tradičnou medicínou.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Podľa štatistík je v Rusku diagnostikovaná herniovaná platnička u každých 1000 ľudí. Každý pacient dúfa, že sa čo najskôr zbaví bolesti chrbta a zotaví sa bez chirurgického zákroku. Ale je to možné?
Hygroma je benígna formácia okrúhleho alebo nepravidelného tvaru, ktorá sa vyskytuje v kĺbovom vaku. Hygróm u detí má jemnú konzistenciu, pretože obsahuje viskóznu tekutinu.
Ochorenia chrbtice a najmä jej hornej časti sa pozorujú takmer u každého druhého obyvateľa planéty.Jednou z najbežnejších patológií chrbtice je cervikálna osteochondróza, ktorá môže byť spôsobená sedavým životným štýlom, podvýživou, metabolickými poruchami atď..