loader

Hlavná

Pažerák

Diklofenak na kýlu chrbtice, radikulitídu a ischias - osvedčený nástroj na odstránenie bolesti

Narušenie normálnej funkcie pohybového aparátu človeka je vo väčšine prípadov sprevádzané bolesťou.

Na rýchle zastavenie bolesti predpíšte lieky liekmi, ktoré majú súčasne analgetické a protizápalové účinky.

Jedným z najbežnejšie používaných liekov s výrazným pozitívnym účinkom je liek Diclofenac, ktorý je dostupný vo forme tabliet, injekcií, čapíkov, gélu alebo mastí..

všeobecné charakteristiky

Cieľom tohto nesteroidného protizápalového liečiva (NSAID) je zabrániť telu uvoľňovať prostaglandíny, aby rýchlo zmiernili bolesť v akomkoľvek tkanive..

Spektrum použitia lieku je dostatočne široké, ale najčastejšie je predpísané na rôzne bolestivé pocity v chrbte spôsobené patológiami pohybového aparátu..

Pozor! Všetky injekcie a pilulky predpisuje výlučne lekár! Dávky, príjem a ďalšie body sú dohodnuté striktne individuálne.

Rýchly pozitívny výsledok sa dosiahne liečbou diclofenakom ischias - štiepením sedacieho nervu.

Cieľom akcie je:

 • zmiernenie svalového kŕče;
 • eliminácia zápalového procesu;
 • zníženie opuchu tkaniva;
 • zmiernenie bolesti;
 • normalizácia pohybového aparátu.

Ďalším účinkom tohto činidla je antipyretikum. Predpíšte liek na kýlu chrbtice, ischias, osteochondrózu krčka, hrudníka a bedier.

Diklofenak s radikulitídou a ischiasou

Porušenie alebo zápal nervových koreňov miechy (ischias, radikulitída) sa týka závažných ochorení chrbtice..

Ochorenie je vždy sprevádzané silnou bolesťou, často lokalizovanou v bedrovej oblasti, ktorá sa nakoniec šíri do gluteálnej oblasti a dolnej končatiny..

Intenzita a trvanie bolesti sú v každom prípade rozdielne, takže liečebný režim je zvolený individuálne. Jeho hlavné etapy:

 • Zastavenie bolestivých prejavov nesteroidnými liekmi.
 • Odstránenie zápalu a opuchu tkanív.
 • Rehabilitačná fyzioterapia.
 • Rehabilitačné obdobie.

Diklofenak so ischiasou má veľmi dôležitú funkciu - rýchlo zmierňuje bolesť. Všetky dávkové formy sú vysoko účinné, ale najrýchlejšia úľava od bolesti a odstránenie zápalu sa dosahuje intramuskulárnymi injekciami..

Pozor! Injekcie nesteroidnými protizápalovými liekmi sa vykonávajú v intervaloch 12 hodín a presne podľa predpisu a pod dohľadom lekára.!

Diklofenak je veľmi dobrý analgetikum, má však množstvo vedľajších účinkov a neodporúča sa pacientom s ochorením obličiek, pečene, ochorením gastrointestinálneho traktu a obehového systému..

Ak pacient nemôže túto látku vziať a podať injekciu, lekár môže predpísať ďalšie NSAID - Movalis. Má veľmi silný analgetický účinok, rýchlo znižuje zápal sedacieho nervu..

Aby sa určilo, ktorý liek na ischias - Diclofenac alebo Movalis - je vhodný pre konkrétneho pacienta, iba lekár môže na základe anamnézy a klinického obrazu choroby.

Diklofenakové injekcie pre radikalulitídu a ischias

Sciatica a ischias sú často sprevádzané jednoducho neznesiteľnou bolesťou. Na rýchlu a účinnú organizáciu blokády liečivami sa predpisujú injekcie. Pri silnej bolesti sa injekcie uskutočňujú podľa schémy:

 • Blokáda novokainom.
 • Intramuskulárne Diklofenak dvakrát denne.
 • Raz denne Milgamma.
 • Raz denne Midokalm.

Ak je bolesť strednej intenzity, nahradí sa silný diklofenak liekom Movalis. Pri ischias sa Milgamma a Diclofenac používajú spolu, čo vám umožňuje rýchlo a natrvalo odstrániť bolesť. Dávku liekov určuje lekár.

Účinnou liečbou liekov pomocou injekcií je použitie viacerých liekov súčasne, ktoré sú v rôznych skupinách liekov.

Vertebrálna kýla a diklofenak

Dlhodobo pôsobiace nesteroidné lieky sa aktívne používajú na odstránenie takého vážneho ochorenia, ako je medziobratlová hernia.

Sodík diklofenaku sa osvedčil veľmi dobre, ktorý sa používa pri poruchách pohybového ústrojenstva ako injekčná kompozícia, vo forme tabliet vo vnútri a vo forme vonkajšej masti..

Injekcie sa zvyčajne predpisujú na veľmi silnú symptomatickú bolesť a masť sa používa na liekovú liečbu najviac dva týždne..

Mnoho pacientov sa pýta, koľko diklofenaku môže byť injikovaných medzistavcovou prietržou? Odporúčané trvanie kurzu je od troch do piatich dní, v závislosti od stavu pacienta, ale výhodne každý druhý deň.

Spolu s liekom sú predpísané ďalšie lieky. Injekcie sa uskutočňujú intramuskulárne v oblasti glutea..

Tento liek patrí medzi neselektívne inhibítory cyklooxygenázy, má preto veľa vedľajších účinkov, takže niekedy sa lekár rozhodne, že je lepšie nahradiť diklofenak Movalisom prietrž. Toto je modernejší selektívny liek (cielená akcia).

Komplexné ošetrenie prietrže

Lieková terapia pre medzistavcové prietrže by sa mala vykonávať v kombinácii s inými metódami liečby.

Účinok liekov má koniec koncov symptomatickú orientáciu a je potrebné odstrániť príčinu choroby - nielen následky. Liečba medzistavcovej prietrže zahŕňa:

 • Použitie nesteroidných protizápalových liekov, najmä diklofenaku vo forme masti alebo injekcie.
 • Blokovanie aplikácie silnými analgetikami na postihnuté miesto.
 • Užívanie liekov, ktorých účinok je zameraný na zmiernenie svalového kŕče.
 • Používanie chondroprotektorov - liekov, ktoré obnovujú chrupavku.
 • Vitamínová terapia zameraná na zlepšenie citlivosti tkanív - skupina vitamínov B, C, E.
 • Reflexoterapie Vykonáva sa ovplyvňovaním biologicky aktívnych miest.
 • Ošetrenie kýly elektroforézou s použitím diklofenaku. Elektrický prúd a liečivo spolu poskytujú dobrý účinok.
 • Vákuová, manuálna a magnetická terapia. Používa sa ako ďalší spôsob obnovenia funkcií pohybového aparátu.
 • Hirudoterapia - liečba pijavicami. Zabraňuje krvným zrazeninám, zmierňuje bolesť, opuchy a normalizuje krvný tlak.

Použitie týchto liečebných metód v komplexe pomáha vyrovnať sa s chorobou rýchlejšie..

Pomáha Diclofenac pri hernii chrbtice? Pomáha a je veľmi efektívny. Užívanie lieku je však potrebné iba podľa pokynov lekára, aj keď ide o vonkajšiu masť.

Ďalšie užitočné informácie:

V mojich sociálnych sieťach sledujete ďalšie užitočné materiály:

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel
a zdieľajte tento materiál so svojimi priateľmi :)

Lieky na spinálnu prietrž: prehľad liekov a účinok ich použitia

Je možné, že si nemožno spomenúť na jediný prípad, v ktorom pacientka dokázaná medzistavcová prietrž nevyžaduje skôr alebo neskôr užívanie drog. Lieky pomocou určitých prostriedkov prietrže chrbtice sa zvyčajne uskutočňujú v počiatočnom štádiu jej výskytu, keď je pacient náhle obmedzený silnou a akútnou bolesťou, ako aj počas období exacerbácie. Aké sú znaky liečby hernie liekmi a na čo sú tieto lieky??

Krčka prietrže na MRI.

Funkcie a ciele liečby kýly

V interiktálnom období, ktoré sa nazýva štádium „stabilnej klinickej remisie“, sa zvyčajne nevyžaduje užívanie drog a pacient niekedy úplne zabudne, že má výčnelok a prietrž krčnej alebo bedrovej chrbtice. To spôsobuje riziko nesprávneho správania a následkom pošmyknutia na ľade, podchladenia chrbta, náhleho pohybu, vzpierania, prietrže sa opäť mierne zvyšuje, začína sa kompresia okolitých mäkkých tkanív, väzov a nervových koreňov. Mimochodom, miecha nebolí, keď je stlačená - nemá receptory bolesti. Výsledkom je, že sa syndróm bolesti opäť vracia a vyžaduje použitie určitých liekov. Na fotografii - príklad MRI hernie krčnej chrbtice, ktorá viedla ku kompresii miechy - vývoj vážnej komplikácie. Kýla je znázornená šípkou.

Aké sú ciele liekov na liečbu medzistavcovej prietrže? Tieto ciele sú uvedené nižšie:

 • odstránenie bolesti, symptomatický cieľ. Po dosiahnutí cieľa sa pacient začína obsluhovať v každodennom živote, pohybuje sa a môže nezávisle navštíviť zdravotnícke zariadenie;
 • zmiernenie zápalu a edému, ktoré je spôsobené kompresiou herniovou tvorbou rôznych štruktúr mäkkých tkanív. Zmiernenie príznakov zápalu tiež zmierňuje bolesť a umožňuje pacientovi zlepšovať kvalitu života. Našťastie existuje celá skupina nesteroidných protizápalových liekov - NSAID, ktoré kombinujú lieky proti bolesti a protizápalové vlastnosti;
 • zníženie svalového kŕča, ktorý sa vyvíja v hlbokých svaloch chrbta v reakcii na dráždivý účinok prietrže a vytvára takzvaný sekundárny myofasciálny syndróm.

Toto je stav, pri ktorom je v chrbte dlhý, chronický zdroj bolesti spojený s napätými svalmi. Tieto plomby sú zdrojom narušeného obehu. Ako viete, každý sval môže reagovať na bolesť a podráždenie iba jedným známym spôsobom - ide o ostré kontrakcie. Kýla spôsobuje neustálu bolesť, preto je sval na dlhú dobu v kontrakcii.

Výsledkom je, že cievy zásobujúce svalovú krvou sa zužujú a svalové tkanivo bráni žilovému výtoku. Metabolické produkty sa hromadí vo svaloch vrátane kyseliny mliečnej a to vedie k sekundárnemu chronickému kŕču, ktorý vytvára začarovaný kruh. Takéto uzávery môže neurológ ľahko zistiť počas prehmatávania zadných svalov. Sú umiestnené paravertebrálne, tj vedľa stavcovej línie vpravo a vľavo.

Anestézia, protizápalové lieky, ako aj lieky, ktoré zmierňujú chronický svalový spazmus (alebo svalové relaxanciá) a tvoria tri piliere liekovej liečby pre medzistavcové výčnelky a prietrže, keď sa objavia a zhoršujú..

Všetky tieto lieky sú liečivá alebo lieky (ktoré niekedy nie sú úplne správne nazývané liekmi) hneď na začiatku, v prípade zvlášť akútnej bolesti sa používajú spravidla parenterálne, to znamená vo forme intramuskulárnych injekcií. Potom, zvyčajne po 3 až 4 dňoch, sa začne prechod na formy tabliet a spája sa lokálna liečba. Pacientovi sú predpísané rôzne krémy, gély a masti, ktoré sa natierajú alebo nanášajú na požadovanú oblasť chrbta v projekcii medzistavcovej prietrže, ako aj okolité svalové hmoty..

Môžu sa tiež nazývať ďalšie metódy liečby drogami. Toto je menovanie rôznych vitamínov, najskôr aj intramuskulárne, a potom v tabletách je možné menovanie rôznych chondroprotektorov. Ako však ukázala prax, chondroprotektory nemajú osobitný význam, ani preukázaný mechanizmus účinku. Samostatne existuje terapia, keď sa pohotovostná starostlivosť vykonáva vo forme blokád, ale tento problém sa v článku nebude brať do úvahy. Je potrebné poznamenať, že ani jeden liek nedokáže radikálne vyliečiť výstupok a prietrž a vylúčiť ho ako fyzický objekt. To je možné dosiahnuť iba pomocou chirurgického zákroku neurochirurga. Môžete povedať viac. Žiadne relácie osteopatie, manuálna terapia, kraniosakrálna terapia, šoková vlna, elektroforéza s karipazímom, karboxyterapia, trakčná terapia atď. - nevedú k radikálnemu vyliečeniu osteochondrózy z týchto komplikácií. Áno, stav pacientov pod vplyvom zručných rúk masážneho terapeuta sa skutočne výrazne zlepšuje. Zároveň sa však obnoví prietok krvi v hlbokých svaloch, normalizuje sa ich metabolizmus a nikde nezmizne „číhajúci“ výčnelok alebo prietrž a pri ďalšom zhoršení sa znova prejaví.

Čo nevyvoláva výčnelok a prietrž

Okamžite by sa malo objasniť, že v Ruskej federácii neexistuje spôsob, ako liečiť aj veľmi silnú akútnu bolesť chrbta spôsobenú prietržou narkotickými analgetikami, napríklad použitím náplasti Durogezik. To, čo sa používa vo vyspelých krajinách, ako sú USA, Veľká Británia, Izrael, Česká republika, kde sa ošetrenie kýly uskutočňuje podľa moderných štandardov as veľkou účinnosťou, je v Rusku prakticky nemožné. Lekár, ktorý predpísal Durogezikovi najmenej prietrži, riskuje, že zostane bez postavenia av krajných prípadoch upozorní príslušné orgány..

Tiež nie je akceptované liečiť medzistavcové prietrže pomocou liekov nazývaných antispasmodiká. Napríklad Baralgin alebo No-shpa nebudú účinné, pretože uvoľňujú hlavne hladké svaly vnútorných orgánov a nesúvisia so zadnými svalmi, hoci anestetizujú kŕče pri žlčníkových chorobách..

Je zbytočné „liečiť“ medzistavcovú prietrž s analgiom a inými starými drogami. Aspirín, všetky odrody kyseliny acetylsalicylovej, ako aj paracetamol, nebudú mať žiadny vplyv na bolesť. Ich úlohou je znížiť teplotu. Mimochodom, s exacerbáciou osteochondrózy a objavením sa bolesti chrbta spôsobenej výčnelkami a prietržami nikdy nedochádza k zvýšeniu teploty..

Ak existuje horúčka uprostred bolesti chrbta, potom je to pravdepodobne vážne znamenie exacerbácie pyelonefritídy, prítomnosti atypických foriem cholecystitídy a apendicititídy s ožiarením chrbta a iných závažných chorôb..

Neaplikujte výčnelok a prietrž pomocou rôznych angioprotektorov, ako je pentoxifylín, trental a ďalšie. Ich úlohou je zlepšovať kapilárnu mikrocirkuláciu pri chorobách, ako je diabetes mellitus, Raynaudov syndróm atď. Pretože medzistavcová chrupavka vo všeobecnosti nemá žiadne cievy, nemá zmysel ich používať. A nemá zmysel zlepšovať mikrocirkuláciu v spastických svaloch, pretože najskôr musíte odstrániť svalový spazmus (pomocou svalových relaxancií) a potom sa samotný sval dokáže vyrovnať bez ďalších finančných prostriedkov.

Rôzne „kvapkadlá“ alebo intravenózne infúzie nie sú zobrazené: koniec koncov je prvoradou úlohou odstránenie zápalu a odstránenie opuchov, a to pridaním tekutiny do tela tomu zabráni a môže iba zvýšiť bolesť. Najúčinnejšie lieky sú NSAID a svalové relaxanciá. Pravda, v niektorých prípadoch, prvý deň, s akútnou bolesťou chrbta, môžete dodatočne odstrániť opuch predpísaním ľahkých diuretík, ktoré nepoškodzujú srdce a udržujú draslík v tele. Na tento účel môže byť pacientovi predpísaný spironolaktón (alebo Veroshpiron) na jeden až dva dni.

Zoznam populárnych a účinných liekov

Nižšie sú uvedené najlepšie populárne lieky na liečbu akútnej bolesti chrbta, vrátane prítomnosti výčnelkov a herniovaných diskov. Najskôr je medzinárodný nechránený názov (INN) spoločný pre všetky komerčné analógy (alebo generiká) tohto lieku. Potom - pôvodný liek s týmto INN. Potom sú uvedené niektoré populárne generiká..

Pre každý liek sú priemerné náklady relevantné pre lekárne všetkých foriem vlastníctva v Ruskej federácii do konca júna 2019. Žiadne hodnotenie, obsadenie prvého a posledného miesta nie je uvedené.

Finančné prostriedky NSAID

Prípravky zo skupiny NSAID majú tri dôležité liečivé vlastnosti: znižujú zápalový proces, znižujú bolesť a znižujú horúčku alebo teplotu. Tie druhé sa nezaujímajú o kvalitu s výčnelkami a kýlami.

Je dôležité vedieť, že bez výnimky majú NSAID kontraindikácie a najstaršie lieky prvej generácie, ako napríklad Diclofenac alebo Voltaren, sa zvyčajne nemôžu užívať dlhšie ako dva až tri dni. Všetky dokážu zhoršiť priebeh peptického vredu žalúdka a dvanástnika a vo výnimočných prípadoch dokonca spôsobiť ulcerózne krvácanie. Vedú k exacerbácii erozívnej gastritídy a pri dlhodobom nekontrolovanom užívaní po dobu niekoľkých týždňov môže dôjsť k toxickej hepatitíde lieku.

Napriek veľmi nízkemu bezpečnostnému profilu sa Diclofenac, aj keď je „starým“ liekom, stále považuje za jeden z najúčinnejších a najúčinnejších. Iné lieky, ako je meloxikam a ketoprofén, už patria k liekom druhej generácie, sú bezpečnejšie na použitie, hoci na intramuskulárnu injekciu sa vzťahujú rovnaké pravidlá: nie dlhšie ako 3 až 5 dní..

Meloxikam (Movalis, Amelotex, Arthrosan, Mirlox, Revmart)

Movalis alebo originálny liek meloxikam, ktorý prvýkrát získala nemecká spoločnosť Beringer Ingelheim, je jedným z najlepších vo svojej skupine. Okrem zmiernenia akútnej bolesti chrbta je indikovaný na rôzne formy artritídy, bolesti kĺbov, reumatologické choroby a ďalšie zápalové lézie pohybového ústrojenstva..

Meloxikam má silný protizápalový účinok, musí sa injikovať 1,5 ml intramuskulárne denne počas 3 dní, potom sa používa v tabletách, jedna 7,5 mg tableta raz denne. Ale ani tableta by nemala byť dlhá. Liek je kontraindikovaný u pacientov s bronchiálnou astmou, nosovou polypózou, s exacerbáciou erozívnej gastritídy a žalúdočných vredov, so závažným zlyhaním pečene, počas tehotenstva, dojčenia a tiež do 12 rokov..

Spoločnosť Beringer Ingelheim vyrába Movalis a balenie 3 ampuliek (na krátky chod) s objemom 1,5 ml v priemere stojí 610 rubľov.

Ketoprofén (Ketonal, Arthrosilen, Flamax)

Liek Ketoprofen, ktorého zástupcom je Ketonal, je tiež veľmi populárny a je dostupný nielen v roztoku na intramuskulárne podanie, ale tiež vo forme gélu na lokálne použitie, ktorý bude opísaný neskôr v tabletách, ako aj v rektálnych čapíkoch..

Ketoprofén sa vyznačuje rovnakou patológiou s niekoľkými zmenami: pri artritíde, exacerbácii osteochondrózy chrbtice - výčnelkov a prietržoch, pri migrénach a bolestiach hlavy, rôznych formách neuralgie a radikulitídy, pri dne, ako aj pri pooperačnom syndróme bolesti, a to aj po mikrodisektómii..

Intramuskulárna injekcia zahŕňa jednu ampulku (100 mg) raz alebo dvakrát denne, maximálna denná dávka sú 2 ampulky. Liek má tiež výrazné spektrum kontraindikácií. Okrem kontraindikácií uvedených vyššie pre Movalis sa Ketonal nemôže používať na hemofíliu, dekompenzované zlyhanie srdca. Liek sa nesmie používať u detí mladších ako 15 rokov. Ketonal, vyrobený spoločnosťou Sandoz z Rakúska, stojí 225 rubľov. v balení po 10 ampúl.

Diclofenac (Voltaren, Diclobene, Diclovit, Dorosan, Ortofen)

Nakoniec, tretí liek, ktorý sa bežne používa pri výčnelkoch a prietržoch, je diklofenak a možno najčistejší a najúčinnejší je pôvodný Voltaren, ktorý vyrába švajčiarska spoločnosť Novartis. Jeho cena je v priemere 260 rubľov. v balení 3 ampulky po 5 ml. Ale sú dostupnejšie analógy. Takže diklofenak, ktorý vyrobila srbská spoločnosť Hemofarm, bude stáť iba 40 rubľov za rovnaké balenie. To naznačuje vysokú popularitu tohto lieku..

Voltaren je účinný liek proti bolesti: účinok sa prejaví do 20 - 30 minút. Tento liek sa tiež široko používa na rôzne zápalové a degeneratívne lézie muskuloskeletálneho systému, na bolesti chrbta, na lumbago, cervikaliu, ischias, vrátane výčnelkov a hernií. Je tiež indikovaný na závažné záchvaty migrény..

Intramuskulárne sa má podávať hlboko, dávka raz denne a v prípade zvlášť silnej bolesti sa injekcie môžu vykonávať dvakrát denne, s intervalom niekoľkých hodín. Odporúča sa použiť najnižšiu možnú dávku a najkratší možný priebeh liečby.

Svalové relaxanciá

Liečba akútnej bolesti chrbta bude neúplná bez vymenovania svalových relaxancií. Odstránením sekundárneho svalového kŕča zlepšujú krvný obeh a pomáhajú znižovať závažnosť chronickej bolesti chrbta, ktorá často viac menej sprevádza dokonca stav remisie s výčnelkami a prietržami.

V súčasnosti sa najčastejšie používajú nasledujúce svalové relaxanciá: Midokalm a Sirdalud. Výhodou lieku Midokalm je, že sa môže používať v prvých dňoch rozvoja akútnej bolesti, pretože je dostupný nielen v tabletách, ale aj v ampulkách na intramuskulárnu injekciu. Táto forma uvoľnenia sa nazýva Midokalm - Richter. Tizanidín alebo Sirdalud nie je predpísaný v akútnom období, pretože je dostupný iba v tabletách. Iné lieky, ktoré majú silný a hrubý účinok, ako napríklad baklofén, sa nepoužívajú na liečbu akútnej bolesti chrbta výčnelkami a kýlami..

Tolperison (Midocalm)

Tolperison je originálny liek Midokalm, ktorý vyrába maďarská farmaceutická spoločnosť Gedeon Richter, v balení po 5 ampúl (1 ml). Okrem tolperisonu sa do roztoku pridal lidokaín na zmiernenie bolesti, pretože jeden tolperisón je pri intramuskulárnom podaní dosť bolestivý. Takéto balenie stojí 475 rubľov.

Lidokaín patrí do skupiny relaxantov centrálneho svalstva a ovplyvňuje špecifické reflexy miechy. V dôsledku toho sa zníži pripravenosť reflexu v retikulospinálnom trakte a zvýši sa cirkulácia periférnej krvi vo svaloch. Tolperison má po ceste mierny antiadrenergický a antispasmodický účinok..

Tento liek je indikovaný pre všetky stavy, pri ktorých sa pozorujú kŕče a zvýšený tonus pruhovaných svalov. Nejde iba o akútnu a chronickú bolesť chrbta, ale aj o mozgovú príhodu, roztrúsenú sklerózu, svalovú spasticitu s artrózou veľkých kĺbov. Používa sa tiež v komplexnej liečbe po chirurgickom zákroku. Je potrebné aplikovať Midokalm intramuskulárne, jeden mililiter dvakrát denne. Midokalm je kontraindikovaný pri závažných formách myasténie gravis, počas tehotenstva, dojčenia a tiež u detí do 18 rokov..

Tizanidín (Sirdalud)

Liek Sirdalud je dostupný iba v tabletách, čo znamená, že je nežiaduce ho používať v prvých dňoch so syndrómom obzvlášť závažnej bolesti. Jeho úlohou je mierna podporná terapia počas obdobia upadajúcej exacerbácie, keď bolesť nie je taká silná a sekundárny myofasciálny syndróm je stále zachovaný.

Sirdalud spôsobuje viditeľný vedľajší účinok: neodporúča sa používať ľuďom, ktorí šoférujú, pretože Sirdalud spôsobuje ospalosť a veľmi často. Ak je to predpísané tým, ktorí bránia zaspaniu bolesti chrbta, je to skôr účinné riešenie.

Je potrebné pamätať na to, že tizanidín sa má vysadiť pomaly, najmä ak bola liečba dlhá. Ak sa náhle ukončí, pacient môže zvýšiť krvný tlak a vyvinúť atak tachykardie. Ak viete o týchto vlastnostiach lieku, môže sa použiť na výčnelky a prietrže na 10-12 dní a potom preniesť pacienta na hardvér alebo manuálnu fyzioterapiu a plávanie. Sirdalud vyrába Novartis a balenie 30 4 mg tabliet stojí 300 rubľov.

Vitamíny - Milgamma (Binavit, Vitaxone, Combilipen, Larigamma)

Možno jeden z vitamínov možno nazvať iba jedným liekom - toto je Milgamma. Obsahuje potrebný komplex vitamínov B, konkrétne B6, B12 a B1, spolu s roztokom novokainu. Tieto vitamíny zlepšujú trofické nervové tkanivo a pomáhajú pacientovi rýchlo eliminovať neurologické poruchy spojené s kompresiou herniovým vyčnievaním nervových štruktúr: segmentové korene. Keď bola predpísaná Milgamma, významne sa skrátila doba existencie nepríjemných pocitov, ako je necitlivosť, pocit „plazenia sa“ v nohách alebo pažiach, v prítomnosti hernie bedrovej alebo krčnej chrbtice. Obnovenie sily v končatinách išlo rýchlejšie. Okrem komplikácií s osteochondrózou je Milgamma indikovaná pre rôzne formy neuritídy, pre paréziu tvárového nervu, pre kŕče nočného svalu a ďalšie podobné stavy. Liek je kontraindikovaný v prípade precitlivenosti, závažných foriem srdcového zlyhania, u detí, tehotných a dojčiacich žien.

Injekcie Milgammy sa majú podávať denne v 2 ml počas 10 dní. Po ústupe bolesti prechádzajú na tabletové formy lieku, ktoré sa nazývajú „Milgamma Compositum“. Nemecká spoločnosť Solufarm GmbH vyrába Milgamm a jedno balenie s 10 ampulkami určené na priebeh 5 dní stojí v priemere asi 490 rubľov..

Lokálne ošetrenie akútnej bolesti chrbta

Lokálne prostriedky na liečenie akútnej bolesti chrbta sa používajú veľmi často. Jedná sa o rôzne masti, krémy a gély, lekárske omietky. Tieto lieky môžete používať 2 - 3 dni po výskyte akútnej bolesti chrbta, keď sa v dôsledku liekovej terapie začala znižovať intenzita syndrómu bolesti. To je na začiatku injekcie a potom je možné predpísať spolu s tabletami, masťami a krémami.

Prečo je to tak? Faktom je, že medzi masťami je veľa zástupcov s otepľovacím účinkom. Napríklad kapsaicín obsahujúci kapsaicín (výťažok z kajenského korenia) alebo masť Finalgon. Ak tieto lieky použijete okamžite, opačný prírastok sa naopak zvýši, pretože prispievajú k toku krvi do miesta aplikácie, ako aj do hlbokých tkanív. V súlade s tým sa zvýši závažnosť syndrómu bolesti. Ale po niekoľkých dňoch, keď sa intenzita zápalu začne zmenšovať a opuchy sa rozpúšťajú, potom masti na zahrievanie naopak prispejú k zlepšeniu krvného obehu v ohnisku a odstráneniu syndrómu bolesti ich prietokom krvi..

V prvých dňoch objavenia sa veľmi akútnej bolesti môžete v zásade použiť miestne lieky, ktoré sa nezohrievajú. Ide o chladiace masti a krémy obsahujúce mentol a gáfor a ďalšie. Aby ste sa neublížili náhodou nesprávnym výberom, je potrebná konzultácia s lekárom. Zoberme si tri charakteristické miestne lieky používané na akútnu bolesť chrbta, vrátane výčnelkov a kýly. Jedná sa o gél, masť a toto je špeciálna náplast na zahrievanie..

Viprosal In

Viprosal B je terapeutická masť, ktorej účinnými zložkami je terpentínová guma, kyselina salicylová, gáfor a jed zmijí. Tieto zložky sa vyberajú veľmi dobre. Terpentín dráždi pokožku a zvyšuje prietok krvi z pokožky z hlbokých svalov, kyselina salicylová dilatuje krvné cievy, gáfor má rušivý a ochladzujúci účinok. Jed zmija zlepšuje reologické vlastnosti krvi a trofického tkaniva.

Viprosal B je indikovaný na rôzne formy neuralgie, myozitídy, ako aj na príznaky akútnej bolesti chrbta. Táto masť má veľa kontraindikácií. Preto ho nemôžete použiť v prípade pľúcnej tuberkulózy, náchylnosti na cievne kŕče, detí, tehotných a dojčiacich žien, s ťažkým poškodením funkcie pečene a obličiek av niektorých ďalších prípadoch.

Na miesto, kde sa prejavuje bolesť, naneste najviac jednu čajovú lyžičku masti a vtierajte ju do pokožky najviac dvakrát denne. Trvanie liečebného cyklu by nemalo trvať dlhšie ako dva týždne bez konzultácie s lekárom. Spúšťa Viprosal To Tallinn Chemical Farm (Estónsko), jedna skúmavka s hmotnosťou 50 gramov stojí 286 rubľov.

Fastum gél

Fastum gél je obľúbený neohrievací prostriedok obsahujúci ketoprofén. V skutočnosti je to ten istý Ketonal, ktorý sa používa nielen v injekciách, ale lokálne. Jeho mechanizmus účinku je tiež spojený s protizápalovým účinkom, ktorý sa dosahuje inhibíciou syntézy prostaglandínov. Okrem toho anestetizuje. Popri osteochondróze, výčnelkoch a prietržoch je indikovaný na reumatizmus, dnu, rôzne zranenia, napríklad dislokácie a výrony, v prípade tendovaginitídy, ako aj na tromboflebitídu povrchových žíl. Pozitívnu spätnú väzbu poskytujú neurológovia, ale aj cievni chirurgovia.

Je potrebné ho aplikovať nanesením tenkej vrstvy gélu na pokožku a jemne votrieť, až dvakrát denne. Rovnako ako v minulosti, liečba nemá trvať dlhšie ako 2 týždne. Fastum gel má rovnaké kontraindikácie ako ketoprofén, ale je ich menej, pretože pri lokálnej aplikácii sa veľmi pomaly vstrebávajú do krvného obehu a prakticky sa v tele nehromadí. Talianska skupina Menarini uvoľňuje gél Fastum, jedna skúmavka s hmotnosťou 50 gramov bude stáť 350 rubľov.

Teplá termálna omietka Ketonal

Táto náplasť v skutočnosti nie je liečivou látkou, ale prostriedkom domácej fyzioterapie. Obsahuje železný prášok, aktívne uhlie, soľ a vodu. Keď sa tieto komponenty kombinujú na jednom povrchu (čo sa stane po odstránení ochranného filmu z náplasti), rýchlo sa zahrieva na účinnú teplotu 45 stupňov. To mu umožňuje zahriať potrebnú časť dolnej časti chrbta na 10 hodín.

Termoplast sa prejavuje pri chronickej bolesti chrbta v štádiu upokojujúcej exacerbácie výčnelkami a kýlami. Pripomeňme, pretože sa zahreje, v prvých dňoch sa nemôže použiť. Náplasť má napriek jednoduchosti suchého tepla mnoho kontraindikácií. Ale nemá zmysel tu ich popisovať v plnom rozsahu. Túto náplasť vyrába čínska spoločnosť vedená spoločnosťou Sandoz Pharmaceuticals v Slovinsku. Relatívna nevýhoda tejto náplasti je jej pomerne vysoká cena. Za jedno balenie s 10 prúžkami, z ktorých každý je určený na jednorazové použitie, by ste mali zaplatiť 800 rubľov.

Na záver by sa malo povedať, že všetky tieto prostriedky by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár v komplexe v určitom poradí, aby sa čo najrýchlejšie zlepšila kvalita života, zvýšila sa škála pohybov v chrbte a zmiernili silné bolesti. Lieky majú kontraindikácie a vedľajšie účinky, takže všetky lieky uvedené v tomto článku by mal predpisovať iba lekár.

NSAID pre spinálnu prietrž

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta je prietrž medzistavcových platničiek, ktorý lekári v nemocnici Yusupov považujú za prejav osteochondrózy. Keď pacient vstúpi na neurologickú kliniku, vyšetrí sa pomocou moderného vybavenia od popredných európskych, amerických a japonských výrobcov. Po analýze výsledkov výskumu je predpísané komplexné ošetrenie:

 • zmiernenie bolesti pri liekoch;
 • obnova normálnej biomechaniky chrbtice;
 • úplný priebeh rehabilitačných opatrení.

Najskoršie a úplné odstránenie syndrómu bolesti zabraňuje fixácii patologického motorického stereotypu, zabezpečuje včasné spojenie motorickej terapie a zabraňuje tvorbe emocionálnych porúch. Pacienti majú šetrný režim, preto sa treba vyhnúť ostrým ohybom a bolestivým postojom. Liečba sa uskutočňuje na neurologickej klinike. Na zníženie intenzity bolesti lekári predpisujú odpočinok na lôžku, vkladajú ho do tvrdej postele so štítom pod matracom, predpisujú analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), svalové relaxanciá. Ak nie je možné hospitalizovať pacienta, zaisťuje imobilizáciu zodpovedajúcej chrbtice pomocou ortéz (upevňovacie polokorzety, korzety, pásy vybavené zvislými výstužnými rebrami) a dekinátory..

Moderné prístupy k vymenovaniu NSAID pre medziobratlovú prietrž

„Zlatý štandard“ pri liečbe bolesti chrbta sú NSAID. Ovplyvňujú hlavné súvislosti v mechanizme rozvoja bolesti. Mechanizmus účinku liečiv je spojený s inhibíciou aktivity enzýmu cyklooxygenázy (COX). Sú známe dva typy týchto enzýmov: COX-1 a COX-2. COX-1 reguluje regeneráciu sliznice žalúdka a čriev prostredníctvom medziproduktov a COX-2 sa spája hlavne s rozvojom zápalu a vytváraním bolestivého impulzu..

„Klasické“ NSAID (ibuprofén, diklofenak, piroxikam a iné) inhibujú oba enzýmy. Z tohto dôvodu sa znižuje citlivosť nervových zakončení na mediátory bolesti, dochádza k protizápalovým účinkom a protidoštičkovým účinkom. Potlačenie COX-1 vyvoláva vývoj vedľajších účinkov NSAID:

 • bolesť brucha;
 • nevoľnosť a zvracanie
 • grganie;
 • ulcerózne erozívne lézie žalúdka;
 • gastrointestinálne krvácanie;
 • črevná obštrukcia;
 • zvýšiť krvný tlak.

Vedľajší účinok na gastrointestinálny trakt sa prejavuje pri požití tabliet a práškov obsahujúcich NSAID, ako aj pri použití liekov v injekciách alebo vo forme čapíkov. Z tohto dôvodu lekári v nemocnici Yusupov používajú NSAID u pacientov s patológiou tráviaceho traktu s opatrnosťou a obmedzením..

NSAID pre spinálnu prietrž

Zo všetkých „klasických“ NSAID používajú neurológovia najčastejšie lieky zo skupiny oxycam, ktoré sú derivátmi enolových kyselín, na medzistavcovú prietrž. Ksefokam rapid (lornoxicam) má výrazný analgetický účinok v dôsledku silnej inhibície COX, prostaglandín tlmiaceho účinku, zatiaľ čo stimuluje produkciu fyziologického endorfínu. Xefocam Rapid inhibuje uvoľňovanie kyslíka z aktivovaných bielych krviniek. Sila protizápalových a analgetických účinkov xefocam rapid je lepšia ako indometacín a diklofenak. Nemá toxický účinok na orgány gastrointestinálneho traktu. Analgetický účinok xefocamu prevyšuje analgetický účinok narkotických analgetík (ketorolak, ketoprofén a tramadol), pričom závažnosť analgetického účinku sa blíži k opioidom..

Analgetický účinok lieku sa vyvíja do 20-30 minút po užití jednej tablety (8 mg) xefokamu rýchlo a trvá až 4 hodiny. Xefocam na rýchle zmiernenie silnej bolesti sa používa v priemernej dávke 8 až 16 mg. Pri užívaní lieku sa objavujú nežiaduce reakcie charakteristické pre NSAID. Z tohto dôvodu neurológovia v nemocnici Yusupov po 3 až 5 dňoch používania Xefocam Rapidu zrušia Xefocam a predpisujú NSAID s primárnym účinkom na COX-2 - selektívne inhibítory COX-2. Sú vysoko účinné a majú minimálne spektrum vedľajších účinkov..

Movalis je selektívny NSAID. Kumulatívne riziko vzniku závažných komplikácií gastrointestinálneho traktu (žalúdočné a duodenálne vredy, krvácanie) s Movalisom je výrazne nižšie ako pri diklofenaku a piroxikame. Analgetický účinok sa objaví do 45 minút - 1 hodinu po podaní liečiva a dosahuje maximum do tretieho alebo štvrtého dňa. Movalis sa uvoľňuje v tabletách a vo forme injekcie (15 mg meloxikamu je obsiahnutých v 1,5 ml roztoku na intramuskulárnu injekciu). To umožňuje kombinovanú terapiu. Neurológovia s medzistavcovou prietržou predpisujú pacientom 4 intramuskulárne injekcie Movalisu (jednu denne), následne pacientky užívajú liek 11x denne v tabletách s hmotnosťou 7,5 alebo 15 mg..

Nimesil (nimesulid) sa týka NSAID, ktoré selektívne blokujú COX-2. Liek v dávke 100 mg 2-krát denne je účinnejší u pacientov s akútnou bolesťou chrbta a menej s chronickou. Nimesil sa vyrába v granulovanej forme, vďaka ktorej sa vyznačuje vysokou biologickou dostupnosťou, dobre sa rozpúšťa, rýchlo vstrebáva z tráviaceho traktu a má silný analgetický účinok. Po užití nimesilu po dobu 5 dní sa intenzita bolesti u pacientov so svalovým tonickým a myofasciálnym syndrómom znižuje, pri radikulopatii sa syndróm bolesti od desiateho dňa znižuje. Liek nemá významné vedľajšie účinky..

Neurológovia určujú načasovanie použitia analgetík a NSAID pri medzistavcovej hernii s intenzitou syndrómu bolesti, trvanie ich podávania závisí od dosiahnutia analgetického účinku. Na prevenciu bolesti nie sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky, pretože v tomto prípade nie je preukázaná ich účinnosť a zvyšuje sa riziko komplikácií..

Lokálne použitie NSAID pre miechovú prietrž

Pacientom s herniou medzistavcových platničiek sú okrem toho predpísané NSAID vo forme krémov, mastí alebo gélov. Majú nasledujúce výhody:

 • relatívna jednoduchosť a bezpečnosť použitia;
 • slabo vyjadrený systémový účinok a v dôsledku toho výrazne menej závažné vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu;
 • zabezpečenie vysokej koncentrácie účinných látok v mieste aplikácie liečiva;
 • možnosť kombinovať do jedného liečiva niekoľko látok, ktoré sa líšia mechanizmom a smerom terapeutického účinku;
 • možnosť rozšírenej akcie.

V súčasnosti sa kombinované miestne NSAID široko používajú na liečenie medzistavcovej prietrže. Vďaka prítomnosti niekoľkých liečiv v kompozícii majú širšie spektrum účinku, čo prispieva k dosiahnutiu požadovaného farmakologického účinku. Pomocou rôznych kombinácií účinných látok lekári racionálne vyberajú liek pre rôzne kategórie pacientov v závislosti od vekových charakteristík tela..

Zloženie miestnych liekov, ktoré sa používajú na medziobratlovú herniu, zahŕňa nasledujúce NSAID: diklofenak a nimesulid. Sodná soľ diklofenaku má výrazný protizápalový, analgetický a antipyretický účinok, pomáha znižovať opuchy tkanív, závažnosť bolesti a skracuje dobu obnovy funkcií poškodených medzistavcových platničiek. Nimesulid - NSAID, ktorý je selektívnym inhibítorom COX-2, ak sa aplikuje lokálne, je schopný preniknúť do pokožky v koncentrácii potrebnej na prejavenie jeho farmakodynamického účinku, čo sa prejavuje pozitívnym zmiernením bolesti.

Nise gel sa široko používa na liečbu miechy. Jeho účinok je spôsobený komplexným pôsobením štyroch aktívnych zložiek, ktoré tvoria liek: NSAID nimesulid, metylsalicylát, mentol, kapsaicín. Nise gel má komplexný účinok na rôzne časti mechanizmu rozvoja bolesti. Po nanesení gélu na pokožku pacient pociťuje pôsobením mentolu mierne ochladenie a zmiernenie bolesti. Kapsaicín lokálne zvyšuje prietok krvi, čo prispieva k uvoľňovaniu účinných látok a urýchľuje protizápalový proces. Nimesulid má analgetický účinok. Na protizápalovom procese sa podieľa metylsalicylát nimesulid.

Kombinovaný prípravok dolarénový gél (Nabros Pharma) obsahuje diklofenak sodný, mentol, metylsalicylát, ľanový olej. Prítomnosť ľanového oleja v géli Dolaren vám umožňuje vziať do úvahy fyziologické požiadavky starších ľudí. Hlavnou zložkou ľanového oleja je kyselina alfa-linolénová (etylester nenasýtenej mastnej kyseliny). Má antioxidačný a protizápalový účinok, podporuje rovnomerné prenikanie hlavných účinných látok, ktoré sú súčasťou lieku, chráni pred podráždením pokožky. Gel Dolaren s medzistavcovou prietržou sa používa do 21 dní. Starší pacienti sú predpisovaní v obvyklých dávkach: od 2 do 4 g gélu 3-4 krát denne.

Komplexná liečba medzistavcových prietrží

Pri kýle chrbtice neurológovia predpisujú pacientom svalové relaxanciá. Kombinácia NSAID a svalových relaxancií má dobrý terapeutický účinok. Znižujú závažnosť reflexného zvýšenia svalového tonusu. Pridanie svalových relaxancií k štandardnej terapii medzistavcových prietrží (NSAID, terapeutické cvičenia) vedie k rýchlejšiemu spätnému rozvoju svalového napätia, bolesti a zlepšeniu pohyblivosti chrbtice. Deriváty benzodiazepínov - diazepam, tetrazepam, midokalm, sirdalud - sa používajú ako lieky, ktoré znižujú svalový tonus..

Pri kýloch medzistavcových platničiek, zvlášť komplikovaných radikulopatiou, musia neurovedci v nemocnici Yusupov predpísať lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu a ovplyvňujú väzbu ciev a trombocytov pri vývoji patologického procesu: 1 pentoxifylín (0,4 g) 3x denne po dobu 3-4 týždňov., Pri užívaní retardovanej formy pentoxifylínu (vazonitová retard 600) sa účinná látka kontinuálne uvoľňuje a rovnomerne absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Maximálna koncentrácia pentoxifylínu v plazme sa dosiahne po 3 až 4 hodinách a zostáva na terapeutickej úrovni približne 12 hodín. To umožňuje pacientom užívať liek dvakrát denne. Ak je vazonitída zahrnutá v tradičnej komplexnej terapii medzistavcových prietrží, zlepšuje sa prietok krvi, mikrocirkulácia a trofizmus v oblasti lézií; závažnosť opuchu koreňov sa znižuje, čo vedie k postupnej regresii neurologických symptómov.

Pri kýle chrbtice sa používajú prípravky kyseliny alfa-lipoovej (berlícia). Kyselina alfa-lipoová zlepšuje metabolizmus energie a znižuje oxidačný stres, inhibuje tvorbu a väzbu voľných radikálov, čo prispieva k obnoveniu bunkových membrán. Berlition posilňuje kapilárny prietok krvi, znižuje opuchy a obnovuje aktivitu sympatického spojenia autonómneho nervového systému. Po užití lieku sa symptómy radikulopatie znižujú, zvyšuje sa rýchlosť šírenia excitácie po nervových vláknach. Dávka Berlition 300 IU na 250 ml fyziologického roztoku sa pacientom podáva po kvapkách počas 10 dní, potom sa uskutoční dlhodobá udržiavacia terapia liečivom v dávke 600 mg za deň (počas 2 až 3 mesiacov). Pacienti užívajú 1 tabletu 20 minút pred jedlom 2-krát denne.

Neurológovia v nemocnici Yusupov zahŕňajú aktovegín, ktorý má antioxidačnú, antihypoxickú aktivitu a zlepšuje mikrocirkuláciu, v komplexnej terapii herniovaných diskov. Actovegin zvyšuje absorpciu kyslíka a glukózy. To pomáha zvyšovať energetický stav bunky, funkčný metabolizmus v neurónoch. Pod vplyvom liečiva sa významne zlepšuje penetrácia kyslíka do neurónových štruktúr..

Actovegin s medzistavcovými prietržami znižuje závažnosť hypoxie, edémov a porúch mikrocirkulácie v oblasti poškodeného koreňa, má neurotrofický účinok a prispieva k rýchlemu spätnému rozvoju príznakov rádikulopatie. Liečivo sa podáva intravenózne po kvapkách počas 10 dní. Následne pacienti prechádzajú na užívanie lieku vo vnútri (1 tableta 3-krát denne) po dobu 1 až 2 mesiacov.

V akútnom období silnej bolesti chrbta sa používa lokálny účinok:

 • trieť lokálne dráždivé masti;
 • komprimuje s 30–50% roztokom dimexidu a novokaínu;
 • blokáda hydrokortizónu a novokainu.

Lekári rehabilitačnej kliniky predpisujú fyzioterapeutické postupy: diadynamické prúdy, perkutánnu elektroanalgéziu, sínusové modulované prúdy, elektroforézu s novokainom. Rehabilitológovia vedú priebeh akupunktúry, laserovú terapiu. Ako ustupujú akútne udalosti, pacienti postupne zvyšujú motorickú aktivitu. Sú predpísané cvičenia na posilnenie svalov chrbta, fyzioterapeutické cvičenia, manuálna terapia, masáže.

Keď syndróm bolesti prechádza do chronického štádia, sú spojené lieky, ktoré ovplyvňujú štruktúru chrupavky a kostného tkaniva, zlepšujú mikrocirkuláciu a antidepresíva. S cieľom získať radu od neurológa, pokiaľ ide o liečbu kýly chrbtice NSAID a inými drogami, dohodnite si stretnutie s neurológom v nemocnici Yusupov..

Diklofenak na kýlu bedrovej chrbtice

Kýly injekcie: ktoré lieky sa používajú pre túto chorobu?

Miechová kýla je častým dôvodom kontaktu s neurológom. S touto chorobou dochádza k silnej bolesti a zápalu. Normálny krvný obeh v mieche je narušený a pri predčasnom ošetrení sa medzistavcové platničky zničia. Terapia zahŕňa injekcie prietrže, terapeutické cvičenia a fyzioterapiu. Výber lieku a cesta podania závisí od štádia ochorenia, individuálnych charakteristík pacienta a vykonáva ho priamo lekár..

Účinné injekcie pre lumbálnu prietrž

Pri nekomplikovanom ochorení sa používajú lieky:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré zmierňujú bolesť a zápal;
 • Vitamíny skupiny B - zvyšujú prietok krvi narušeným nervovými zakončeniami a urýchľujú regeneráciu vlákien poškodených nervov;
 • svalové relaxanty potrebné na uvoľnenie svalov a zmiernenie kŕčov.

Vitamíny obnovujú citlivosť všetkých tkanív a používajú sa počas 5-10 dní vo forme intramuskulárnych injekcií, po - možných zriedkavých injekciách v priebehu niekoľkých týždňov (2-3 krát týždenne) alebo pri prechode na formu tabliet. Nasledujúce lieky sú najbežnejšie a najúčinnejšie: kyselina nikotínová, Milgamma a Combibipen (okrem vitamínov B1, B6, B12 obsahujú lidokaín), Neuromultivit a Neurobion. Tieto injekcie na herniu krčnej chrbtice, sakrálneho a bedrového kĺbu sú kontraindikované u maloletých a tehotných žien, ako aj v prítomnosti alergickej reakcie na zložky lieku..

Svalové relaxanciá v ampulkách v lekárňach sú zastúpené drogami Medokalm alebo Kalmireks, ktoré navyše zahŕňajú lidokaín. Ten zvyšuje účinok zložky a navyše anestetizuje. Trvanie použitia - 5 dní. Droga nemôže byť použitá na alergie na lidokaín a jeho zložky a myasthenia gravis.

Účinné prostriedky proti bolesti pri stavovcovej hernii

Hlavnou liečbou injekciou prietrže chrbtice je použitie liekov proti bolesti. Ovplyvňujú opuchy, zápaly a bolesti a sú zastúpené niekoľkými generáciami.

Staré lieky sú:

 • Diklofenak (Voltaren, Ortofen, Diclonate P);
 • ibuprofen;
 • Ketorol (Ketanov);
 • Ketoprofen (Ketonal).

Bezpečnejšie a účinnejšie lieky sú nová generácia liekov: Xefocam, Dexalgin (Flamadex), Meloxicam (Movalis, Mesipol, Amelotex, Arthrosan). Ich rozdiel je v menšom účinku na žalúdočnú sliznicu, ktorá sa môže prejaviť vo forme pálenia záhy, kŕče a bolesti v epigastrickej oblasti..

Aby sa znížili škodlivé účinky NSAID na gastrointestinálny trakt, lekár ďalej predpisuje lieky zo skupiny inhibítorov protónovej pumpy počas injekcií (až 7-10 dní) 1-2 krát denne pol hodiny pred jedlom. Najbežnejšie lieky sú omeprazol (Omez, Losek, Ultop), pantoprazol (Nolpaza), Esomeprazol (Emanera, Nexium)..

Injekcie od bolesti chrbta prietrže sa používajú jedenkrát intramuskulárne počas 3 až 5 dní. Pri akútnej bolesti sa môžu použiť dve lieky z tejto skupiny - jedno ráno, na zastavenie zápalového procesu, druhé - večer, na zmiernenie akútnej silnej bolesti. Potom sa môže odporučiť tabletová forma NSAID..

Druhy injekcií

Častou otázkou pre pacientov je to, aké injekcie sa podávajú prietrži chrbtice. S nízkou účinnosťou a bez výsledku po liečbe NSAID sú predpísané epidurálna blokáda a injekcie steroidov. Používajú sa aj chondroprotektory potrebné na obnovenie elasticity a hustoty chrupavky..

Epidurálna blokáda

Protizápalové blokády môžu pacienta rýchlo zmierniť a dosiahnuť vysoké výsledky. Obmedzenia ich použitia súvisia s možnou závislosťou a invazívnosťou spôsobu podania - so zameraním.

Injekcie spinálnej hernie používané pri epidurálnom bloku:

 • Novocaine;
 • lidokaín;
 • dexametazón;
 • Betametazón (Diprospan);
 • Novokain + Diprospan.

Tento typ manipulácie vykonáva iba odborník..

Steroidné injekcie

Kortikosteroidy pre medziobratlovú herniu sa používajú pri zápalových procesoch, štiepení nervových zakončení, príznakoch vystupovania. Pôsobia nielen v čase injekcie, ale vo väčšej miere aj po dosiahnutí maximálnej koncentrácie v krvnej plazme.

Z hľadiska účinnosti sú steroidy porovnateľné s chirurgickým zákrokom a predpisujú sa ako intramuskulárne a transforaminálne injekcie do poškodeného nervu. Niektoré lieky (betametazón, dexametazón) sa používajú na epidurálnu blokádu..

Steroidné prípravky na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice:

 • Betametazón (Diprospan, Phlosterone, Betaspan Depot);
 • dexametazón;
 • Triamcinolón (Kenalog);
 • Prednison (prednison);
 • Metylprednizolón (Metipred, Solu-Medrol).

Dávka lieku závisí od závažnosti ochorenia, veku a individuálnych parametrov pacienta, sprievodných diagnóz a pohybuje sa od raz týždenne do raz ročne. Injekcie prietrže majú protizápalový účinok, zmierňujú bolesť a opuch a tiež pozitívne ovplyvňujú svaly kostry..

Kortikosteroidy sú liekom voľby, keď nie je možné liečiť prietrž chrbtice iným spôsobom. Ich časté používanie je neprijateľné, pretože môže dôjsť k závislosti a bežné dávky v pokročilejšom prípade nepomôžu.

Preparáty pre křupavku

Tieto injekcie prietrže sa používajú ako sprievodný doplnkový nástroj po odstránení príznakov zápalu. Na tento účel je predpísaný priebeh 10 až 25 intramuskulárnych injekcií, ktoré sa podávajú každý deň alebo každý druhý deň v závislosti od dávkovania. Dlhodobé používanie pomáha zastaviť proces ničenia medzistavcových platničiek, posilňovať a čiastočne obnovovať štruktúru chrupavky, zmierňovať príznaky bolesti a zápalu.

Najobľúbenejšie chondroprotektívne lieky:

 • Alflutop;
 • Glukozamín (Don);
 • Chondroitín (Chondrogard, Mucosat, Chondrolone);
 • Rumalon.

Po priebehu injekcie sa tablety s rovnakým účinkom používajú počas 4-6 mesiacov.

Technika injekcií

Anestetické injekcie do prietrže lumbálnej chrbtice sa uskutočňujú intramuskulárne, výhodne po jedle. Rovnaký spôsob podávania sa používa pre injekcie vitamínov, chondroprotektory, svalové relaxanciá a kortikosteroidy.

Lekár zavádza steroidy do zamerania zápalu na medzistavcové platničky.

Diklofenak pri ochoreniach chrbtice - osvedčený nástroj na odstránenie bolesti

Narušenie normálnej funkcie pohybového aparátu človeka je vo väčšine prípadov sprevádzané bolesťou.

Na rýchle zastavenie bolesti predpíšte lieky liekmi, ktoré majú súčasne analgetické a protizápalové účinky.

Jedným z najbežnejšie používaných liekov s výrazným pozitívnym účinkom je liek Diclofenac, ktorý je dostupný vo forme tabliet, injekcií, čapíkov, gélu alebo mastí..

všeobecné charakteristiky

Cieľom tohto nesteroidného protizápalového liečiva (NSAID) je zabrániť telu uvoľňovať prostaglandíny, aby rýchlo zmiernili bolesť v akomkoľvek tkanive..

Spektrum použitia lieku je dostatočne široké, ale najčastejšie je predpísané na rôzne bolestivé pocity v chrbte spôsobené patológiami pohybového aparátu..

Rýchly pozitívny výsledok sa dosiahne liečbou diclofenakom ischias - štiepením sedacieho nervu.

Cieľom akcie je:

 • zmiernenie svalového kŕče;
 • eliminácia zápalového procesu;
 • zníženie opuchu tkaniva;
 • zmiernenie bolesti;
 • normalizácia pohybového aparátu.

Ďalším účinkom tohto činidla je antipyretikum. Predpíšte liek na kýlu chrbtice, ischias, osteochondrózu krčka, hrudníka a bedier.

Liečba radiiculitídy

Porušenie alebo zápal nervových koreňov miechy (ischias, radikulitída) sa týka závažných ochorení chrbtice..

Ochorenie je vždy sprevádzané silnou bolesťou, často lokalizovanou v bedrovej oblasti, ktorá sa nakoniec šíri do gluteálnej oblasti a dolnej končatiny..

Intenzita a trvanie bolesti sú v každom prípade rozdielne, takže liečebný režim je zvolený individuálne. Jeho hlavné etapy:

 • Zastavenie bolestivých prejavov nesteroidnými liekmi.
 • Odstránenie zápalu a opuchu tkanív.
 • Rehabilitačná fyzioterapia.
 • Rehabilitačné obdobie.

Diklofenak so ischiasou má veľmi dôležitú funkciu - rýchlo zmierňuje bolesť. Všetky dávkové formy sú vysoko účinné, ale najrýchlejšia úľava od bolesti a odstránenie zápalu sa dosahuje intramuskulárnymi injekciami..

Injekcie nesteroidnými protizápalovými liekmi sa vykonávajú v intervaloch 12 hodín a presne podľa predpisu a pod dohľadom lekára..

Diklofenak je veľmi dobrý analgetikum, má však množstvo vedľajších účinkov a neodporúča sa pacientom s ochorením obličiek, pečene, ochorením gastrointestinálneho traktu a obehového systému..

Ak pacient nemôže túto látku vziať a podať injekciu, lekár môže predpísať ďalšie NSAID - Movalis. Má veľmi silný analgetický účinok, rýchlo znižuje zápal sedacieho nervu..

Aby sa určilo, ktorý liek na ischias - Diclofenac alebo Movalis - je vhodný pre konkrétneho pacienta, iba lekár môže na základe anamnézy a klinického obrazu choroby.

Radikulitída injekcie

Sciatica je často sprevádzaná jednoducho neznesiteľnou bolesťou. Na rýchlu a účinnú organizáciu blokády terapeutickými liečivami sa predpisujú injekcie pre radikalulitídu. Pri silnej bolesti sa injekcie uskutočňujú podľa schémy:

 • Blokáda novokainom.
 • Intramuskulárne Diklofenak dvakrát denne.
 • Raz denne Milgamma.
 • Raz denne Midokalm.

Ak je bolesť strednej intenzity, nahradí sa silný diklofenak liekom Movalis. Pri ischias sa Milgamma a Diclofenac používajú spolu, čo vám umožňuje rýchlo a natrvalo odstrániť bolesť.

Účinnou liečbou liekov pomocou injekcií je použitie viacerých liekov súčasne, ktoré sú v rôznych skupinách liekov.

Pozor! Všetky injekcie a pilulky predpisuje výlučne lekár! Dávky, príjem a ďalšie body sú dohodnuté striktne individuálne.

Vertebral kýla a NVPS

Dlhodobo pôsobiace nesteroidné lieky sa aktívne používajú na odstránenie takého vážneho ochorenia, ako je medziobratlová hernia.

Sodík diklofenaku sa osvedčil veľmi dobre, ktorý sa používa pri poruchách pohybového ústrojenstva ako injekčná kompozícia, vo forme tabliet vo vnútri a vo forme vonkajšej masti..

Injekcie sa zvyčajne predpisujú na veľmi silnú symptomatickú bolesť a masť sa používa na liekovú liečbu najviac dva týždne..

Mnoho pacientov si kladie otázku, koľko diklofenaku môže byť injikovaných medzistavcovou prietržou. Odporúčané trvanie kurzu je od troch do piatich dní, v závislosti od stavu pacienta, ale výhodne každý druhý deň.

Spolu s liekom sú predpísané ďalšie lieky. Injekcie sa uskutočňujú intramuskulárne v oblasti glutea..

Tento liek patrí medzi neselektívne inhibítory cyklooxygenázy, má preto veľa vedľajších účinkov, takže niekedy sa lekár rozhodne, že je lepšie nahradiť diklofenak Movalisom prietrž. Toto je modernejší selektívny liek (cielená akcia).

Komplexné ošetrenie prietrže

Lieková terapia pre medzistavcové prietrže by sa mala vykonávať v kombinácii s inými metódami liečby.

Účinok liekov má koniec koncov symptomatickú orientáciu a je potrebné odstrániť príčinu choroby - nielen následky. Liečba medzistavcovej prietrže zahŕňa:

 • Použitie nesteroidných protizápalových liekov, najmä diklofenaku vo forme masti alebo injekcie.
 • Blokovanie aplikácie silnými analgetikami na postihnuté miesto.
 • Užívanie liekov, ktorých účinok je zameraný na zmiernenie svalového kŕče.
 • Používanie chondroprotektorov - liekov, ktoré obnovujú chrupavku.
 • Vitamínová terapia zameraná na zlepšenie citlivosti tkanív - skupina vitamínov B, C, E.
 • Reflexológia. Vykonáva sa ovplyvňovaním biologicky aktívnych miest.
 • Ošetrenie kýly elektroforézou s použitím diklofenaku. Elektrický prúd a liečivo spolu poskytujú dobrý účinok.
 • Vákuová, manuálna a magnetická terapia. Používa sa ako ďalší spôsob obnovenia funkcií pohybového aparátu.
 • Hirudoterapia - liečba pijavicami. Zabraňuje krvným zrazeninám, zmierňuje bolesť, opuchy a normalizuje krvný tlak.

Použitie týchto liečebných metód v komplexe pomáha vyrovnať sa s chorobou rýchlejšie. Pomáha Diclofenac pri hernii chrbtice?

Pomáha a je veľmi efektívny. Užívanie lieku je však potrebné iba podľa pokynov lekára, aj keď ide o vonkajšiu masť.

Pozrite si video: Masť diklofenaku na zmiernenie zápalu, bolesti a opuchu kĺbov, chrbtice a svalov

Prehľad liekov proti bolesti prietrže lumbálnej chrbtice

Lieky proti bolesti pri hernii bedrovej chrbtice sa predpisujú s prihliadnutím na klinický obraz. Ďalej sa berie do úvahy stupeň patológie, prítomnosť sprievodných chorôb. Príčina bolesti sa môže líšiť, všetko záleží na faktore, ktorý prispel k rozvoju prietrže. Niekedy nepohodlie vyvoláva kŕče, v iných prípadoch je zdrojom bolesti kompresia na životne dôležité orgány. Užívanie liekov vhodných na princíp účinku prispieva k rýchlemu odstráneniu nepríjemných symptómov.

Drogová anestézia

Pri prietrži je príčinou bolesti výhřez tkaniva pulpózneho jadra. V tomto prípade sú narušené nervové korene, tvrdá membrána je stlačená, môže byť narušená jej integrita. Tento mechanizmus je bežný pri kýloch v dolnej časti chrbta a iných oddeleniach..

Intenzita nepohodlia určuje lokalizácia herniovej hmoty.

Lieky proti bolesti neovplyvňujú príčinu poruchy. Môžu odstrániť iba nepohodlie. Takéto prostriedky ovplyvňujú procesy prenosu nervových impulzov, zmierňujú napätie, zastavujú negatívne reakcie na bunkovej úrovni (napríklad so zápalom). Ak prestanete užívať lieky proti bolesti, čoskoro sa znovu objavia príznaky patológie. Vo väčšine prípadov sa tieto lieky používajú ako symptomatická terapia ako doplnkové liečebné opatrenie..

Hlavné skupiny drog

Na zmiernenie bolesti sa používajú látky, ktoré predstavujú niekoľko hlavných typov:

 • protizápalové lieky proti bolesti s herniou chrbtice sa delia na dve odrody: nesteroidné a hormonálne;
 • svalové relaxanciá, táto skupina zahŕňa antispasmodiká;
 • analgetiká: narkotika a narkotika.

Ďalej sa môže použiť pomocná terapia. Eliminujú ďalšie nepríjemné príznaky a súčasne sa znižuje intenzita bolesti. Napríklad táto skupina zahŕňa antidepresíva, vitamín B.

Protizápalové lieky

Nesteroidné lieky sa považujú za najúčinnejšie, preto sa predpisujú najčastejšie. Sú účinné v rôznych fázach herniálneho výčnelku, s výnimkou posledného. Čím je stav chrbtice závažnejší, tým menej pomáha NSAID. Tieto lieky pôsobia na zdroj zápalu: inhibujú enzymatickú aktivitu (COX-1 alebo COX-2). V dôsledku toho sa vývoj patologického procesu zastaví a príznaky zápalu sa eliminujú. Bolesť a teplo však prechádzajú. Toto sú hlavné príznaky zápalového procesu..

Tieto lieky sa často používajú na odstránenie opuchov. Nevýhody tohto typu liečiva zahŕňajú veľké množstvo vedľajších účinkov. Okrem toho neselektívne NSAID pôsobia na organizmus horšie. Na porovnanie, analógy selektívneho typu ovplyvňujú iba cyklooxygenázové enzýmy, ktoré bránia rozvoju zápalu (COX-2)..

Neselektívne činidlá ovplyvňujú všetky biochemické procesy, na ktorých sa zúčastňujú enzýmy COX-1 a COX-2. Z tohto dôvodu je v prvom rade zaznamenaný negatívny účinok na gastrointestinálny trakt. Gastritída, ezofagitída sa líšia od komplikácií. Zoznam účinných liekov:

 • ibuprofen;
 • diklofenak;
 • meloxicam;
 • Voltaren Emulgel.

Svalové relaxanciá

Prostriedky tejto skupiny sú predpísané pre akútne prejavy prietrže. Ich hlavnou úlohou je eliminovať intenzívne napätie v priečne pruhovaných svaloch. Je to kvôli zníženiu svalového tonusu. Výsledkom je určité obmedzenie motorickej aktivity, čo je prospešné pre pacienta počas obdobia akútnej bolesti. V zriedkavých prípadoch pomocou svalových relaxancií zabezpečte úplnú imobilizáciu. Príklady výrobkov tohto typu: Midokalm, Sirdalud.

Zoznam mien liekov proti bolesti, ktoré pomáhajú prietrží lumbálnej (krčnej) chrbtice

Injekcie z prietrže v dolnej časti chrbta sú účinným liekom na toto ochorenie. Indikácia pre nich je zmiernenie bolestivých syndrómov a odstránenie zápalového procesu v chrbte a spodnej časti chrbta. Aby sa predišlo nechceným komplikáciám, výber injekcií by mal byť zverený lekárovi.

Nesteroidné protizápalové lieky

Sú to lieky, ktoré nielen rýchlo znižujú bolesť v tejto patológii, ale tiež znižujú opuchy, svalové kŕče a zápaly.

Zoznam injekcií z prietrže chrbtice predstavuje dve generácie.

NSAID prvej generácie

Do tejto skupiny patria tieto lieky:

 • Diklofenak (bolesť zmizne po 1 injekcii, pôsobí 12 hodín);
 • Ortofen;
 • Amelotex;
 • Ketorol;
 • Ibuprofén atď..

Pomáhajú potlačiť bolesť s jej malými prejavmi a zastaviť rozvoj zápalu. Môžu viesť k vedľajším účinkom, pretože negatívne ovplyvňujú gastrointestinálnu sliznicu.

Takéto injekcie sa uskutočňujú s herniou chrbtice vo vnútri svalu. Trvanie kurzu je 3 - 5 dní. Kontraindikácie sú do 18 rokov, zlyhanie pečene a obličiek, gravidita a laktácia.

NSAID druhej generácie

Takéto lieky druhej generácie na bolesť chrbta prietrže zahŕňajú tieto lieky na ich zozname:

 • Xefocam;
 • Meloxikam (analóg Movalis, Amelotex);
 • Celebrex a kol.

Injekcia do chrbtice s prietržom NSAID druhej generácie má silnejší analgetický a protizápalový účinok, pretože ide o vylepšenú receptúru. Liečba medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice prechádza bez škodlivých účinkov na ľudské telo.

Steroidné lieky

Tento stav je sprevádzaný príznakmi, ako sú silná bolesť a svalové kŕče. V dôsledku posunutia disku je na svaly vyvíjaný silný tlak. Z tohto dôvodu je narušená flexibilita chrbtice a disky nemôžu zaujať svoje miesto..

Injekcie kortikálnej hernie s kortikosteroidmi sa môžu robiť, keď NSAID a silné analgetiká nedali pozitívny účinok. Použitie injekcií steroidov s prietržom chrbtice je tiež povolené na štípanie nervových vlákien, objavenie prietrže medzi stavcami a vyčnievanie..

Názvy týchto liekov sú tieto:

 • dexametazón;
 • betametazón;
 • metylprednizolón;
 • Diprophos;
 • Phlosterone;
 • triamcinolón;
 • Prednison a tak ďalej.

Tieto lieky nevyliečia ochorenie, ale iba zmiernia jeho príznaky. Ich účinok je rýchly, ale existuje mnoho vedľajších účinkov, napríklad žalúdočný vred, gastritída, diabetes mellitus, zlyhanie obličiek, tuberkulóza a obdobie tehotenstva. návykové.

Injekcia s medzistavcovou prietržou priamo do chorého nervu (tiež nazývaného transforaminálna) sa považuje za efektívnejšiu a rýchlejšiu..

Je zakázané dlhodobo užívať steroidy, pretože sa môžu vyskytnúť komplikácie. Sú predpísané v krátkych kurzoch. Roztok sa môže tiež podávať podľa lekárskych odporúčaní a odkvapkávania.

Svalové relaxanciá

V ťažkých prípadoch ochorenia sa používajú injekcie pre medziobratlovú herniu bedrovej oblasti s týmito liekmi. Anestézia sa vyskytuje v dôsledku relaxačného svalového účinku, ktorý majú lieky tejto skupiny. V dôsledku toho spazmus netlačí na nervové vlákna a prietok krvi v mieste tvorby bedrovej prietrže je normalizovaný..

Na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice sa predpisujú lieky s nasledujúcimi názvami:

Z uvedených liekov sa Midokalm považuje za najobľúbenejší, pretože obsahuje ľudokain, ktorý zvyšuje úľavu od bolesti. Tieto lieky sú indikované pre spinálnu prietrž len na odporúčanie lekára. Nesprávne dávkovanie môže viesť k ochrnutiu alebo smrti..

Svalové relaxanciá sa predpisujú súčasne s NSAID akejkoľvek generácie, pričom sa vzájomne dopĺňajú..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Maternicové myómy - chronické ochorenie maternicového tela, ktoré sa prejavuje rastom jedného alebo viacerých nádorových uzlov vo svalových vrstvách. V dôsledku toho sa zväčšuje veľkosť maternice, jej tvar je zdeformovaný.
Epigastrická hernia (prietrž bielo-bielej línie brucha) - je vzájomne prepojený patologický stav svalov a šliach v brušnej dutine. Epigastrická patológia je sprevádzaná prejavom v hornej časti stredovej línie defektu - hrčou, v ktorej je umiestnená herniálna vak so segmentom tenkého čreva, tuku a omentum..
Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).