loader

Hlavná

Hlava

Gymnastika Dikul: cvičenie na chrbte a na chrbte

Gymnastika Dikul: cvičenie na chrbte a na chrbte

Stručne o chorobe

Kýla chrbtice (medzistavcový priestor) je výstupok, ktorý sa vytvára, keď sa jadro gélového disku posunie na pozadí riedenia a poškodenia vláknitej kapsuly (vláknitého prstenca). Hlavnou príčinou medzistavcových hernií u takmer 80% pacientov je dystrofické ochorenie medzistavcových platničiek, ktoré sa vyvíja na pozadí nevyváženej stravy, zlých návykov a sedavého životného štýlu. Faktormi, ktoré predisponujú k tvorbe herniálneho výčnelku chrbtice, sú tiež obezita rôznych stupňov, profesionálne činnosti spojené so vzpieraním, chronický stres, endokrinologické ochorenia, ktoré negatívne ovplyvňujú rýchlosť metabolických a metabolických procesov..


Vizuálny obrázok kýly chrbtice

Kýla sa klinicky prejavuje v bolestiach (vrátane odrazenej a žiariacej bolesti), ktorá môže byť spôsobená myofasciálnym syndrómom a kompresiou miechových nervov, ktoré sa vo veľkom počte líšia od miechy v centrálnom miechovom kanáli. Pacient sa tiež sťažuje na stuhnutosť a napätie svalov, obmedzenú pohyblivosť v postihnutom segmente chrbtice, necitlivosť a iné parestézie v oblasti postihnutého nervu. Pri veľkých výčnelkoch v lumbosakrálnej oblasti sú možné závažné dysfunkcie panvových orgánov, ktoré sa prejavujú zápchou, bolestivými pohybmi čriev a dysúriou. U mužov môže prietrž vyvolať prostatitídu a erektilnú dysfunkciu, pretože spodná časť miechy je zodpovedná za fungovanie prostaty..


Príznaky prietrže v rôznych častiach chrbtice

Neinvazívne (bezkrvné) ošetrenie medzistavcových prietrží zahrnuje nasledujúce kroky:

 • lekárska korekcia (na zmiernenie bolesti, zmiernenie svalových kŕčov, obnovenie krvného a lymfatického obehu);
 • Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika;
 • masáže;
 • fyzioterapia (elektroforéza, laserová terapia, UHF);
 • balneoterapia;
 • hirudoterapia (metóda alternatívnej medicíny).

Cvičebná terapia je najdôležitejším prvkom komplexnej liečby kýly chrbta, ktorá umožňuje zlepšenie funkčného stavu chrbtice v oblasti postihnutého segmentu, zvyšuje jej pohyblivosť a zabraňuje možným komplikáciám spojeným so zvieraním nervových koreňov a zhoršeným prietokom krvi. Technika liečby Dikulu je súbor cvičení zameraných na obnovenie neurofyziologického potenciálu a návrat pacienta do normálneho života bez použitia chirurgických liečebných metód spojených s pomerne vysokými rizikami zdravotného postihnutia a pooperačnými komplikáciami..


Cvičebná terapia - najdôležitejší prvok komplexnej liečby kýly na chrbte

Ako sa lieči kýla chrbtice?

Metóda liečby medzistavcových prietrží vždy závisí od miesta lokalizácie, stupňa vývoja a výskytu komplikácií..

Metódy bez chirurgického zákroku:

 • Užívanie protizápalových liekov a liekov proti bolesti na mesiac.
 • Novokainová blokáda.
 • Cvičenie, masáž, natiahnutie chrbtice.
 • Nosiť korzet.
 • elektroforéza.
 • Terapia DMV.
 • magnetoterapia.
 • Fonoforéza s použitím liekov, ktoré zlepšujú krvný obeh.

Tieto postupy zabránia chirurgickému zákroku..

Ak sa takýmto metódam nepodarí do 12 týždňov, budete sa musieť uchýliť k operácii. Sú minimálne invazívne a otvorený prístup. Je potrebné poznamenať, že po operácii bude potrebná dlhá rehabilitácia.

Dikulova technika

Liečebný program Dikulu sa týka kinezoterapie, ktorej zakladateľom sa rozumie MUDr. S. M. Bubnovsky. Jedná sa o metódu liečby pohybom, druh fyzioterapeutického cvičenia. Program umožňuje úplne obnoviť pracovnú kapacitu a zručnosti pomocou neurofyziologického potenciálu vášho tela. Autorka programu ho rozvinula na základe vlastnej skúsenosti po tom, ako vo veku 15 rokov utrpela vážne poranenie miechy v dôsledku mnohých miestnych poranení a kompresnej zlomeniny chrbtice. Lekári nedali žiadne priaznivé predpovede, ale vďaka svojej vlastnej technike mohol Valentin Dikul nielen sedieť a chodiť, ale úplne obnovil všetky funkcie miechy a vrátil sa k svojmu obvyklému životu..

Dnes je v Dikulu niekoľko rehabilitačných centier, rehabilitačných centier pre pacientov s následkami detskej mozgovej obrny, ako aj niekoľko chirurgických ambulancií. Metodika je založená nielen na rozvoji fyzických zručností a obnove narušených neuromuskulárnych spojení, ale tiež pracuje s psychologickým potenciálom človeka (u takmer 42% pacientov sú diagnostikované rôzne formy depresívnych porúch po ťažkých zraneniach). Dikul si je istý, že pozitívny výsledok sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak je človek úplne presvedčený o svojich schopnostiach a je presvedčený, že cvičenia mu pomôžu uzdraviť sa, zbaviť sa bolesti a vrátiť sa do normálneho života..

Dôležité! Valentin Dikul je presvedčený o účinnosti svojej metódy zotavovania pacientov s medzistavcovými kýlami, ale okamžite tvrdí, že bez správneho psychologického postoja a spoľahlivej dôvery v pozitívny výsledok uzdravenia by sa nemal čakať.


Dnes je v Dikul niekoľko rehabilitačných stredísk.

Aká je podstata Dikulovej spoločnej gymnastiky

Jedným z hlavných problémov pri regenerácii zranených ľudí je obmedzená aktivita sprevádzaná atrofiou svalových a kĺbových tkanív. Valentin Dikul vyvinul súbor cvičení určených na jeho vyriešenie a od človeka je potrebná iba túžba a pravidelná implementácia všetkých odporúčaní.


Technika autora je zameraná na prevenciu atrofických procesov pri poraneniach stavcov alebo jednotlivých kĺbov a komplementarita všetkých cvičení pomáha úplne obnoviť pohybovú aktivitu..

Dozviete sa o výhodách a poškodeniach japonskej gymnastiky pomocou miechy.

Komplex pozostáva z niekoľkých po sebe nasledujúcich etáp, ktoré prispievajú k postupnému posilňovaniu všetkých tkanív ak normalizácii metabolických procesov v postihnutých oblastiach. Program zotavenia okrem dvoch súprav fyzických cvičení zabezpečuje vykonávanie určitých postupov:

 • akupunktúra;
 • manuálna terapia;
 • dodržiavanie pitného režimu;
 • vykonávanie fyzioterapeutických techník.


Pravidelné dodržiavanie požiadaviek na cvičenia (a ich asi 60 v komplexe) pomôže nielen zotaviť sa zo zranení, ale tiež účinne odstráni bolesť a kŕče v kĺboch ​​v dôsledku zmien súvisiacich s vekom alebo pravidelným dlhodobým sedením..
Vedel si? Účinnosť komplexu cvičení vyvinutých V. Dikulom bola potvrdená jeho vlastnými skúsenosťami. Raz padol z výšky 12 metrov a všetci lekári jedným hlasom povedali, že cirkusový umelec už nebude ďalej. O pár rokov neskôr však nielenže odišiel, ale dokonca sa vrátil do práce pod kupolou, ktorej predchádzali dlhé hodiny náročnej rehabilitácie..

Všetko, čo je potrebné, je zvoliť si správne cvičenie v závislosti od špecifického problému (bolesť chrbta, krku, dolnej časti chrbta alebo trauma určitých častí pohybového aparátu). Niektoré cvičenia sa opakujú v samostatných „subkomplexoch“, takže sa zvyšuje ich účinnosť.

Ciele, úlohy a vlastnosti metódy

Cvičenia podľa metódy Dikul doma sa môžu vykonávať bez použitia špeciálneho vybavenia, ale v centrách otvorených pod dohľadom akademika sa simulátory vyvinuté osobne Valentinom Ivanovičom používajú na liečbu pacientov s medzistavcovými kýlami. Tréningové programy sú prispôsobené individuálne pre každého pacienta, preto je potrebné pred začiatkom tréningu prediskutovať navrhované komplexy s lekárom a uistiť sa, že nie sú kontraindikácie..


Dikul cvičebný stroj pre lekársku gymnastiku

Cvičenia, ktoré ponúka Dikul, pomáhajú riešiť niekoľko problémov naraz pri komplexnej liečbe miechy. Terapeutický účinok pravidelného tréningu sa prejavuje týmito zmenami:

 • štúdium hlboko umiestnených paravertebrálnych (paravertebrálnych) svalov a obnovenie normálneho svalového napätia;
 • odstránenie svalových kŕčov a opuchov;
 • normalizácia krvného obehu a pohybu lymfy v lymfatických cievach;
 • posilnenie svalového korzetu chrbtice;
 • eliminácia bolesti spojenej s hypertonicitou stavcových svalov alebo kompresie miechových nervov.

Elimináciu bolesti pri cvičeniach podľa metódy Dikul je možné dosiahnuť už za 4 - 8 týždňov, pri významnom zlepšení funkčného stavu chrbtice a jej pohyblivosti.


Použitím metódy Dikul môže byť bolesť odstránená za 4-8 týždňov

Etapy tried

Výučba metódy Dikul sa koná v niekoľkých etapách.

Etapy rehabilitačnej terapie podľa metódy Dikul

štádiumVlastnosti
PrvýHlavnou úlohou, ktorá je zameraná na riešenie hodín podľa metodiky v počiatočnej fáze, je odstránenie bolesti, odstránenie svalového napätia a zvýšenie celkového tonusu tela. Triedy v tejto fáze sa vykonávajú s minimálnou amplitúdou a bez použitia dodatočného zaťaženia. Počet hodín - 3 krát týždenne. Trvanie prvej fázy - do 2-4 mesiacov
druhýV druhej fáze rehabilitačnej liečby sa používajú cvičenia zamerané na zvýšenie svalovej sily a posilnenie svalového korzetu chrbtice. Do cvičení je možné zapojiť silový tréning (pomocou vlastnej váhy alebo hmotnosti) a do tréningového programu môžu byť zahrnuté asymetrické pohyby s maximálnou amplitúdou. Počet tréningov sa zvyšuje až štyrikrát týždenne a trvanie tejto fázy môže byť od šiestich mesiacov do 2-3 rokov (v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta).
tretinaZákladom fázy fixácie je vytvorenie zdravého motorického stereotypu, v ktorom sa zohľadňuje koordinácia a zaťaženie energiou, pričom sa zohľadňuje identifikované patologické zameranie (segment, v ktorom sa nachádza herniálny výčnelok). Cvičenia v tejto fáze pomáhajú vytvárať neurofyziologický potenciál a zvyšujú vytrvalosť, čo pomôže ľahšie zvládnuť domáce, profesionálne a športové zaťaženie bez patologických účinkov na postihnutý segment chrbtice.


Dikul vyvinul jedinečný systém cvičení, ktorý odstráni zbytočný stres zo chrbtice.

Dôležité! Druhé štádium tréningu môžete začať až po úplnom zastavení syndrómu bolesti. Ak osoba pociťuje počas cvičenia bolesť, takéto cvičenia spôsobia viac škody ako úžitku, pretože bolesť je stres pre telo a prirodzenou reakciou na stres je tonické svalové napätie (vrátane svalov chrbtice)..

Cvičebný komplex

Dodržiavanie požiadaviek techniky vykonávania cvičení je kľúčom k pozitívnemu výsledku celej práce, preto by sa mal každý začiatočník zoznámiť s hlavnými gymnastickými cvičeniami pre cervikálne, bedrové a hrudné oddelenia, ako aj s cvičeniami, ktoré sú určené na zmiernenie príznakov bolesti pri osteochondróze, prietrži a iných poruchách chrbta..

Cervikálna gymnastika

Obyvatelia veľmocí alebo dokonca malé mestá sú často nútení obmedziť svoju fyzickú aktivitu, ktorá väčšinou súvisí s pracovnými podmienkami. Toto rozhodnutie však nepriaznivo ovplyvňuje stav chrbtice a najmä jej krčný región.

Vznikajúca bolesť sa často vysvetľuje zovretím nervových zakončení a vyžaduje si okamžité riešenie problému, v ktorom môže Dikulova krčná gymnastika pomôcť.

Pravidlá tried

Valentin Dikul si je istý, že všetci pacienti môžu pomocou tohto systému dosiahnuť pozitívne výsledky pri komplexnej liečbe medzistavcových hernií a iných chorôb chrbtice bez ohľadu na závažnosť zranení, vrodených a získaných patológií. Aby však boli triedy efektívne, je potrebné prísne dodržiavať pravidlá, ktoré autor vyvinul pre stabilné štúdium neurofyziologických ukazovateľov a lepšie prispôsobenie tela novým zaťaženiam..


Pri liečbe je veľmi dôležitý pozitívny prístup

 1. Pravidlo 1. Triedy by mali byť pravidelné, bez prerušenia. Ak pacient prestal cvičiť, je potrebné začať cvičiť od prvého štádia, pretože svalové tkanivo sa veľmi rýchlo prispôsobuje intenzite súčasného zaťaženia..
 2. Pravidlo 2. Odporúčaná dĺžka a frekvencia vyučovania je 3 - 4-krát týždenne počas 40 - 50 minút. V záverečnej fáze môže trvať tréning 1,5 hodiny, pretože jednou z úloh metódy je zvýšenie vytrvalosti a prispôsobenie tela dlhodobému zaťaženiu..
 3. Pravidlo 3. Počas tréningu musíte postupovať podľa techník cvičení. Do vyšších amplitúd môžete ísť až po zvládnutí predchádzajúcej fázy tréningu.
 4. Pravidlo 4. Jedine viera v seba samého a úplné povedomie o tom, prečo človek tieto cvičenia potrebuje a aký výsledok môže dosiahnuť s prísnou disciplínou, pomôže pacientovi dosiahnuť uzdravenie.


Je veľmi dôležité dodržiavať cvičebnú techniku

Poznámka! Choroby chrbta sú rozsiahlou skupinou závažných patológií, ktoré môžu veľmi nepriaznivo ovplyvniť fungovanie celého organizmu a vnútorných orgánov, preto by ste sa pred akýmkoľvek dopadom na túto oblasť mali poradiť s odborníkmi. Ak počas tréningu došlo k bolesti alebo ťažkým nepríjemným pocitom, školenie by sa malo zastaviť a poraďte sa so svojím lekárom, aby ste vylúčili možné komplikácie a exacerbácie existujúcich patológií..

Dikulove hernie


Napodiv cirkusová gymnastka nevyvinula veľmi účinnú metódu liečby patologických stavov miechy.
Toto je Valentin Ivanovič Dikul. Pred viac ako 50 rokmi, keď vykonával nebezpečný kúsok, spadol z hrobu a utrpel veľa vážnych zranení vrátane zlomeniny chrbtice. Lekári predpovedali jeho postihnutie. Dikul sa s tým nemohol vyrovnať a začal ťažký a zdĺhavý zápas o schopnosť pohybovať sa a viesť celý život.

Výsledkom jeho vytrvalosti a mimoriadneho myslenia je jedinečný systém Dikul. Vďaka tejto technike sa autor sám dokázal postaviť.

Najúžasnejšia vec je, že Valentin Ivanovič nielenže prekonal bolesť a súvisiace príznaky, ale po 8 rokoch sa vrátil aj do cirkusovej arény. Svojím príkladom dokázal, že po ťažkých zraneniach môžete pokračovať v aktívnom živote bez bolesti chrbtice. Doteraz autor vylepšuje svoju metodológiu, ktorá dáva nádej mnohým ľuďom s patológiou chrbtice.

Podstata metodiky

Pre správnu implementáciu fyzických cvičení s touto patológiou musia byť dodržané určité pravidlá. Sú určené na udržanie správneho tempa počas tréningu a môžu sa aplikovať iba povolené zaťaženia..

Trvanie tried by sa malo postupne zvyšovať, inak by dlhá príprava v prvej fáze mohla situáciu len zhoršiť. Aby sa obnovili funkcie chrbtice, pacient bude musieť vynaložiť veľké úsilie, pretože je to dlhá a skôr starostlivá práca..

Hlavnou vecou je prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára:

 • Udržujte držanie tela. Korzety a špeciálne obväzy zabránia napínaniu, ako aj kontrolným pohybom.
 • Gymnastiku je potrebné kombinovať s manuálnou terapiou, bahennou terapiou, masážou a hirudoterapiou.
 • Fyzická aktivita sa prísne dávkuje. Pohodlie a najmenšia bolesť znamenajú, že musíte znížiť závažnosť protizávažia na športovom vybavení.
 • Je potrebné sa vyhnúť skokom a trhavým pohybom..

Musíte pravidelne cvičiť, pretože aj krátka prestávka ovplyvní vaše zdravie.

Liečebný systém funguje so všetkými patológiami chrbtice:

 • Vá ne zranenie.
 • osteochondróza.
 • prietrže.
 • Získaná skolióza.
 • Mozgová obrna.

Pri správnom vytrvalosti a lekárskom dohľade sa syndróm bolesti výrazne zníži. Aby sa predišlo komplikáciám, je nevyhnutné prísne dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára.

Video: „Kto je Valentin Ivanovich Dikul?“

Ak sa chcete dozvedieť viac o medzistavcovej prietrži, prečítajte si nasledujúce články:

 • Aká je predná prietrž chrbtice?
 • Naučte sa, ako masírovať krk prietrž v materiáli na stránke
 • Môžu sa vyliečiť spinálnu prietrž pomocou ručnej terapie, nájdete tu

Zoznam cvičení

Táto časť obsahuje najúčinnejšie dikulské cvičenia na liečbu medzistavcových prietrží, ktoré sa odporúčajú vykonávať v poradí, v akom sú prezentované. Pred vykonaním hlavného komplexu musíte urobiť mierne zahrievanie počas 5 až 10 minút, čo nevyhnutne zahŕňa cvičenia na napínanie chrbtice a naťahovanie chrbtových svalov. Potom môžete prejsť k hlavnej časti tried. Všetky pohyby sa vykonávajú hladko, bez trhania a ostrých zákrut.


Príklad zahrievania

Komplex na liečbu cervikogénnych (cervikálnych) hernií

Cvičenie tohto komplexu je možné vykonávať z polohy „stojace na podlahe“ alebo sedením na stoličke (stolička nebude fungovať, pretože je potrebná pevná opora). Je dôležité zaistiť, aby bol postoj vždy rovný a aby bola poloha na stoličke anatomicky a fyziologicky správna. Rovnomerné, svojvoľné dýchanie.

 1. Otočte hlavu nabok, trochu v tejto polohe (bod maximálneho napätia krčných svalov). Vykonajte pohyb hlavy s amplitúdou 180 ° v opačnom smere. Opakujte 5-7 krát a postupne zvyšujte počet opakovaní na 10-12.
 2. Nakloňte hlavu dozadu a v tejto polohe vykonajte 5 sklopení na každú stranu (skúste použiť ušný lalusok na dosah vašich ramien).
 3. Na zníženie hlavy by mala brada dosiahnuť čo najviac hrudník. Počas cvičenia by malo dôjsť k predĺženiu týlnych svalov krku. Po niekoľkých sekundách opatrne zdvihnite hlavu a snažte sa roztiahnuť bradu čo najďalej za korunu. Opakujte 7-8 krát.
 4. Sklopte hlavu nadol a položte hore zopnuté ruky „zamknuté“. Pokúste sa zdvihnúť hlavu a prekonať odpor rúk. Vykonajte veľmi opatrne po dobu 15 - 20 sekúnd, čím sa zvýši doba vykonávania na 30 - 40 sekúnd.
 5. Nakloňte hlavu nabok, položte dlaň hore, ktorá je na tej istej strane. Pokúste sa zdvihnúť hlavu a prekonať odpor ruky (ruka „nedovolí“). Cvičenie zopakujte z opačnej strany..


Cervikálna hernia

Výsledok bude rýchlejší a výraznejší, ak sa tieto cvičenia kombinujú s plávaním, pilatesovými, jogovými alebo vodnými cvičeniami (aqua aerobik)..

Komplex pre hrudnú chrbticu

Kýla v hrudnej oblasti je pomerne zriedkavá, ale je tiež klinicky dosť bolestivá a môže osobe spôsobiť vážne nepohodlie. Cvičenie tohto komplexu pomôže vyrovnať sa s bolesťou a spomaliť progresiu patológie (za predpokladu, že sa vykonáva pravidelne).

 1. Ľahnite si na podlahu, nohy roztiahnuté od seba. Pevne pritlačte panvu, chodidlá a zadok k podlahe (nemali by sa hýbať). Položte si ruky na seba (vo forme kríža) a zložte ich na hruď. V tejto polohe je potrebné otočiť telo na stranu, ale takým spôsobom, aby sa spodná časť tela nezúčastňovala cvičenia. Začnite so siedmimi opakovaniami, zvyšujte ich počet na 10-12 krát.
 2. Toto cvičenie je pokračovaním predchádzajúceho a vykonáva sa podobne, ale ramená by v tomto prípade mali uchopiť plecia. Počet opakovaní je rovnaký.
 3. Otočte svoju stranu. Natiahnite rameno, ktoré je umiestnené nižšie, rovnobežne s telom (telo by malo byť priamkou). Nadvihnite druhú ruku a jemne ju položte za hlavu (obe ruky by mali byť rovnobežné s podlahou a navzájom). Pozíciu na pár sekúnd zablokujte a to isté urobte aj druhou rukou. Opakujte 5-7 krát s každou rukou.


Komplex hrudnej chrbtice pomáha spomaliť progresiu patológie

Poznámka! Pri osteochondróze a prietrži hrudnej chrbtice sú tiež užitočné rôzne techniky plávania. Je známe, že profesionálni plavci takmer netrpia týmito chorobami v dôsledku neustáleho a správneho zaťaženia prsných svalov a svalov hornej časti chrbta..

Komplex pre lumbosakrálnu chrbticu

Región dolnej časti chrbta a krížovej kosti je najčastejšou lokalizáciou medzistavcových hernií. Špeciálne cvičenia pre dolnú časť chrbta pomôžu napraviť existujúce komplikácie a zabrániť vzniku závažných následkov, ako aj úplne zbaviť bolesti a zlepšiť kvalitu života.

 1. Ležiac ​​na tvrdom povrchu, vytiahnite päty k zadku a v tejto polohe sa pokúste maximalizovať kolená od seba („žabá póza“). Opakujte najmenej 7-8 krát. Cvičte pomaly a veľmi plynulo. Ak je v kolenách bolesť, relácia by sa mala okamžite zastaviť. Cvičenie „žabá póza“ je kontraindikované aj u osôb s gonartrózou (artróza kolenných kĺbov) 2 - 3 stupne..
 2. Zostaňte v horizontálnej polohe. Narovnajte nohy, spojte ich a zdvihnite ich 20-30 cm od podlahy. V tejto polohe ich uveďte nabok (pri maximálnej možnej amplitúde) a vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte to opačným spôsobom. Vykonajte 7-8 krát v každom smere.
 3. Posaďte sa na stoličku. Zdvihnite obe nohy, ohnuté na kolenách, hore (kolmo na podlahu). Držte v tejto polohe a potom niekoľkokrát otočte spodnú časť tela do strán bez zmeny polohy nôh.
 4. Ľahnite si na podlahu a hodte jednu nohu na druhú. V tejto polohe zdvihnite nohy 8-10 krát, potom zmeňte nohy a opakujte cvičenie.


Najčastejšou lokalizáciou medzistavcových hernií je bedrová kosť

Dôležité! Všetky cvičenia môžu byť vykonávané striktne počas obdobia remisie. Pri exacerbáciách chronických ochorení chrbta by sa malo školenie odložiť až do zmiernenia akútnych príznakov a úplného odstránenia bolesti. Je prísne zakázané trénovať lieky proti bolesti na zmiernenie bolesti..

Pravidlá pre implementáciu wellness systému

Napriek nuansám každého cvičenia, Valentin Dikul tiež vypracoval všeobecné odporúčania, ktoré by mali pomôcť osobe správne dokončiť celý komplex.

Dôležité! Ak je toto cvičenie ťažké, môžete si pod seba položiť olejovú utierku, ktorá výrazne uľahčí kĺzanie tela po podlahe..

Tento zoznam obsahuje nasledujúce tipy:

 1. Nikdy nemeňte postupnosť cvičení sami, vždy je potrebné dodržať zadaný poriadok.
 2. Neprekračujte počet opakovaní uvedený v odporúčaniach a ak sa zdá, že niektoré kroky sú príliš jednoduché, môžete jednoducho zvýšiť zaťaženie, ale bez zmeny princípu úlohy.
 3. Ak nie sú k dispozícii sily na vykonanie niekoľkých prístupov, môže sa vykonať iba jeden, ale s počtom opakovaní špecifikovaných v opise a so špecifickým rozsahom pohybu..
 4. Všetky činnosti sa vykonávajú hladko a pomaly, bez trhania a náhlych pohybov, ktoré môžu zhoršiť stav človeka..
 5. Pred vykonaním základných úloh sa musí vykonať zahrievanie (pomalý chod alebo svižná chôdza)..
 6. Počas cvičenia by malo dýchanie zostať plytké a pri najvyššom bode napätia musí výdych nahradiť výdych..
 7. Pri akútnej bolesti chrbtice a kĺbov je prísne zakázané použitie priečky, inak je možné ďalšie traumy chrbtice..


Ako ukazuje prax, opísané cvičenia sú skutočne účinné a pomáhajú vyrovnať sa s rôznymi problémami pohybového aparátu. Dodržiavaním pokynov V. Dikula budete nielen zlepšovať svoju fyzickú kondíciu, ale budete sa môcť zbaviť mnohých ochorení, hlavnou vecou je výber správneho tréningového programu a prediskutovanie možnosti jeho použitia so svojím lekárom..
Cvičenie Šport a fitnes Cvičenie Cvičenie Cvičenie

Možné kontraindikácie

Nie každý môže robiť metódu Dikul. Kontraindikácie pre tréning môžu byť absolútne aj relatívne (dočasné), ale o možnosti tréningu v určitom štádiu liečby a rehabilitácie by sa mal rozhodnúť iba ošetrujúci lekár..


Pred cvičením sa musíte poradiť s lekárom

Zoznam kontraindikácií na vykonávanie cvičení môže obsahovať:

 • infekčné a iné choroby sprevádzané subfebrilnou alebo febrilnou horúčkou alebo závažným intoxikačným syndrómom;
 • nádorové procesy v chrbtici (vrátane zhubných nádorov bez ohľadu na ich umiestnenie);
 • krvácanie rôznych etiológií (ženy sa neodporúčajú liečiť počas menštruačného toku);
 • nedávne zranenia a zranenia chrbtice a miechy;
 • vrodené chyby a poškodenie chrbtice.

Dôležité! U žien, ktoré majú minimálnu šancu otehotnieť, je potrebné ju vylúčiť pred začatím tried (vykonať krvný test na hladinu hCG alebo urobiť test doma).

Video - Dikulove hernie

Medzistavcová kýla je závažná patológia pohybového ústrojenstva, ktorá môže pri absencii včasnej liečby viesť k závažným komplikáciám a dokonca k zdravotnému postihnutiu osoby. Jednou z metód konzervatívnej liečby kýly je cvičenie Dikul, ktoré preukázalo svoju účinnosť u desiatok tisíc pacientov. Musia sa vykonávať pravidelne a na úplné uzdravenie môže trvať niekoľko rokov. Autor považuje správny psychologický postoj, vylučujúci akékoľvek myšlienky o možnom zlyhaní, za dôležitý kľúč k úspechu, preto niektorí pacienti môžu potrebovať profesionálnu psychokorekciu pred začatím odbornej prípravy.

Čo je kýla chrbtice?

Toto ochorenie sa považuje za jedno z najťažších. Lekári často odporúčajú operáciu. Malo by sa však uznať, že operácie na chrbtici sú dosť nebezpečné. Hrozí poškodenie miechy, takže lekári neposkytujú 100% záruku úspechu. Existujú vážne následky - ochrnutie nohy.

Vertebrálna hernia je spôsobená metabolickými poruchami v tkanivách kotúčov, zraneniami a nadmerným zaťažením. Nervové zakončenie je zovreté kvôli vyčnievaniu buničitého jadra. Medzistavcové platničky podliehajú patologickej deformácii. V dôsledku dlhodobej degenerácie stráca disk vo vnútri vodu, čo vedie k jeho krehkosti.

Medziobratlová hernia - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
riga

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Klinika na ošetrenie chrbta a kĺbov №1

Moskva, Pyatnitskoye sh., 6, bldg. 1
VolokolamskayaMitino

 • Konzultácie od 1 000
 • Liečebné kurzy od 7000
 • Masáže od 1500

10 Napíšte vlastnú recenziu

Ústav tradičnej orientálnej medicíny

Moskva, Filippovskij per., 18
Arbat (FL)

 • Konzultácie od roku 1200
 • Manuálna terapia od roku 1300
 • Fyzioterapia od 700

0 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Cvičenia stojace

Vo všetkých prípadoch by postoj mal byť čo najrovnomernejší, pri výkone energetických pohybov nie je dovolené ohýbať chrbticu. Každý prístup má osem opakovaní v každom smere. Pre všetky cvičenia by sa mali vykonať tri cvičenia..

 1. Buďte rovno, narovnajte si chrbát, uchopte palicu oboma rukami a držte ju vodorovne pod ňou. Pomaly padajú, chrbát je iba plochý, kolená sú mierne ohnuté. Póza by sa mala podobať polohe vzpierača pri zdvíhaní činky a palica hrá rolu krku. Kolená sú ohnuté, zostaňte v tejto polohe pár sekúnd. Musíte sa pozerať pred seba, správne dýchať, vydýchať pri maximálnom náklone.
  Vezmite palicu alebo bar. Pomaly sa nakloňte dopredu s rovnou chrbtom.
 2. Krok nohou na koniec obväzu a druhý koniec držte v rovnakej ruke, gumu by ste mali natiahnuť, napäťová sila sa nastaví s ohľadom na vaše fyzické schopnosti. Položte druhú ruku na chrbát hlavy. Pomaly nakláňajte kryt do strany, zvyšujúce sa napätie gumy by malo vytvárať hmatateľnú reakciu. Potom zmeňte polohu obväzu a zopakujte všetky pohyby. Na svahu musíte vydržať niekoľko sekúnd. Namiesto obväzu môžete použiť expandér.
  Jeden koniec gumovej bandáže držíme v ľavej ruke a na druhej strane stojíme Tilts kufra

Medzistavcové prietrže - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
Ortopedický chirurg

Dubinsky Artyom Igorevich

Moskva, ul. Sretenka, 9 (Capital Medical Clinic) +7
0 Napíšte vlastnú recenziu

Sychenikov Boris Anatolyevich

Moskva, ul. Avtozavodskaya, d.16, budova 2 (Klinika "Medicine 24/7")
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Gymnastika na vodorovnej lište alebo stene

Na záverečnú fázu rehabilitácie. Ak pacient nemôže visieť samostatne, môžu sa pomocou slučiek fixovať paže alebo kmeň. Môžete to urobiť na brvne alebo na švédskej stene, pre cvičenia je zvolené pomalé tempo.

 1. Zavesiť na priečku a otočiť panvu v oboch smeroch, v každom otočení sú pevné 2-3 sekundy.
  Pomaly otáčajte panvu
 2. Zaveste na brvno a kolená pritiahnite k hrudníku. Zostaňte pár sekúnd v tejto polohe a narovnajte sa.
  Pomaly pritiahnite kolená k hrudníku
 3. V rovnakej polohe zoberte obe nohy doprava a jednu po druhej.
  Obe nohy pohybujeme veľmi hladko
 4. Pod podpazušie uviažte uterák, sústredí sa naň telesná hmotnosť. V polohe zavesenia sa ohnite dozadu a súčasne posúvajte obe nohy za chrbát.
  Pomaly posúvajte obe nohy dozadu, súčasne sa ohýbame v chrbte a pohybujeme hlavou dozadu

Dikul považuje túžbu pacienta za zdravú ako hlavnú podmienku úspešnej liečby chorôb chrbtice. Vždy je potrebné pamätať..

Výhody tejto techniky

Gymnastiku s medzistavcovou prietržou je možné vykonávať doma - cvičenia sú jednoduché a nevyžadujú špeciálne vybavenie a návštevu telocvične. Vhodný pre akýkoľvek vek a úroveň kondície. Zlepšenie stavu nastáva postupne, čo má v budúcnosti trvalejší účinok, než keby bol výsledok okamžitý. Technika Dikulu pri ochoreniach chrbtice vám umožňuje obnovovať svaly chrbta, odstraňovať bolesť a zlepšovať krvný obeh, čo pozitívne ovplyvňuje celé telo.

Pravidlá a obmedzenia

Triedy záťažovej terapie začínajú stabilnou remisiou. Vývoj techniky sa vykonáva pod vedením trénera-inštruktora. Obmedzenia, ktoré treba mať na pamäti:

 • Výskyt bolesti je signálom na zastavenie cvičenia, na relaxáciu. Po prestávke je možné pokračovať opatrne;
 • LFK nie je šport, nevyčerpávame sa triedami - dosiahneme opačný výsledok;
 • Krútiace cviky spojené s napínaním suspenziou bez odporúčania lekára sa nevykonávajú, najmä v počiatočnej fáze výcviku;
 • Skoky, iné dynamické zaťaženia sú úplne vylúčené;
 • Neuskutočňuje sa viac ako 10 opakovaní každého cvičenia, kvantitatívne zvyšovanie rastie postupne;
 • Ak nestačí hodinové cvičenie, mali by ste rozdeliť triedy na 2 až 3 cvičenia.

Kontraindikácie pre fyzioterapeutické cvičenia

Existujú prípady, keď je cvičebná terapia kontraindikovaná. Medzi ne patrí:

 • onkologické choroby;
 • mŕtvica;
 • stav pred infarktom;
 • choroby sprevádzané horúčkou;
 • exacerbácia medzistavcovej prietrže;
 • hypertenzná kríza;
 • ak po operácii uplynulo trochu času.

Prečítajte si materiál na tému: Terapeutická masáž chrbta: hlavné typy, indikácie a kontraindikácie

Hlavné tajomstvo úspechu jeho tréningu

Jeho systém bol navrhnutý pre ľudí, ktorí sa takmer úplne nedokážu pohybovať, takže je to jeden z najjednoduchších a najšetrnejších systémov na zotavenie sa z chondrózy. Pre niektoré z jeho podstatných prvkov sa budú vyžadovať simulátory a zariadenia. Môžu byť ľahko vyrobené doma, ale v tomto článku nájdete video s cvičeniami, ktoré nevyžadujú žiadne ďalšie veci..

Majster vo svojom prístupe považuje za najdôležitejšie:

 • výkonné samoladenie, aby ste mohli trénovať úspech
 • viera v absolútnu možnosť ktorejkoľvek osoby prekonať svoju vlastnú bolesť
 • nekonečná vôľa
 • železná sebadisciplína

A to znamená, že úspech je dosiahnuteľný pre všetkých - absolútne v ktorejkoľvek fáze choroby.

Všetko bude závisieť od vášho úsilia.!

Základné pravidlá gymnastiky

Hlavné pravidlá vykonávania dikulskej gymnastiky:

 1. Nálada. Jeho prítomnosť je veľmi dôležitá pre efektívnosť tried. Každé nadchádzajúce cvičenie musí pacient plne reprodukovať vo svojich myšlienkach. Predstavte si, ako stúpa noha alebo rameno, aj keď končatina ešte nie je schopná stúpať, takže mozog cíti stratené spojenie so svalmi a obnoví ju. Platí to nielen pre imobilizovaných pacientov: každý pohyb v gymnastike musí byť pri vedomí, je dôležité pochopiť, ktoré svaly sú napnuté, ktoré sú napnuté, a cítiť to.
 2. Technika vykonávania. Je veľmi dôležité trénovať presne tie svalové skupiny, ktoré to potrebujú, a venovať im primeranú záťaž. Bez tohto nebude telocvičňa účinná ani bezpečná pre zdravie. Zaťaženie by malo byť také, aby počas cvičenia pacient dýchal hladko a pokojne, nemohol zadržať dych.
 3. Pravidelnosť. Systematická gymnastika každý deň je predpokladom na uzdravenie. Pretože sa účinná látka liečiva hromadí v tele v požadovanom množstve, podľa časového plánu užívania tabliet sa svalový tonus hromadí aj v tých svaloch, ktoré sú pravidelne trénované. Majte denník pre gymnastiku, v ktorom budete zaznamenávať cvičenia, záťaže, meranie srdcovej frekvencie pred a po gymnastike. Je ľahšie zorganizovať kontrolu nad vašou pohodu a pochopiť, ktoré cvičenia majú väčší účinok..
 4. Viera v úspech. Podobne ako všetky konzervatívne metódy liečby nemôže gymnastika v krátkom čase dosiahnuť požadované výsledky. Pozitívna dynamika sa môže objaviť v triedach za mesiac aj za dva mesiace. Dôvera v pozitívny výsledok tréningu dáva ďalšiu motiváciu na výkon gymnastiky.

Špecifickosť metódy Dikul

Podľa autora techniky je tu základom stála vytrvalosť, ako aj veľká túžba človeka žiť a pohybovať sa bez neustálej bolesti chrbtice. Je dôležité neustále zaťažovať chrbtové svaly, aby sa udržali v dobrej kondícii. Ak nevykonáte ani tie najjednoduchšie cvičenia, atrofia svalových spojení, čo vedie k nevyhnutnému postihnutiu..

Človek začínajúci cvičiť gymnastiku musí veriť v úspech. Fyzická aktivita je nevyhnutne pravidelná. Preto sa musí pacient naučiť sebakontrola, rozvíjať psychologickú stabilitu.

Táto gymnastika sa nevykonáva na opotrebenie. Človek teda nielenže nepomáha jeho chrbtici, ale poškodzuje aj jeho zdravie. Je dôležité si uvedomiť, že liečba choroby si vyžaduje jasnú sekvenciu účinkov. Cvičenia by sa mali vykonávať v rovnakom poradí, aké bolo stanovené v prvý deň vyučovania.

Nezabudnite sa naučiť počuť svoje telo. Ak počas cvičenia existuje bolesť, napríklad v dolnej časti chrbta, mala by sa okamžite opustiť. Okrem toho by sa špeciálne pohyby mali vykonávať ľahko, merateľne, bez náhlych pohybov. Kontrola správnosti pohybu je jednoduchá. Po fyzickej námahe môže človek bez námahy vziať celú hruď vzduchu.

Indikácie pre použitie

Valentin Ivanovich vyvinul špeciálny komplex pohybov tela na obnovenie funkcií chrbta a chrbtice. Metóda liečby Dikulu bola vyvinutá s prihliadnutím na miesto výkonu práce človeka, jeho individuálne vlastnosti a štádium choroby. Tradičný liečebný systém pracuje s takmer všetkými chorobami chrbta alebo chrbtice:

 • ťažké zranenia;
 • osteochondrosis;
 • medziobratlová kýla;
 • skolióza
 • mozgová obrna.

S výhradou všetkých odporúčaní, vytrvalosť, pravidelnosť tried po určitom čase bude mať osoba pocit bolesti. Je dôležité, aby ste dodržiavali všetky predpísané odporúčania svojho lekára, aby ste predišli komplikáciám.

kontraindikácie

Existuje niekoľko faktorov, ktoré bránia implementácii špeciálnej sady cvičení. Ale stále sú. Ak v sebe pozorujete nejaké príznaky, je lepšie odmietnuť vykonať určité pohyby. Napríklad pri cervikálnej osteochondróze by ste mali venovať pozornosť takým príznakom, ako sú:

 • horúčka;
 • zhoršený prietok krvi do mozgu;
 • pretrvávajúca bolesť;
 • kompresný syndróm.

Ak sa zistí aspoň jeden z vyššie uvedených faktorov, metóda Dikul by sa mala opustiť, až kým nebude možné lokalizovať príznaky choroby iným spôsobom..

Gymnastika pri vyčnievaní krčka maternice

Na výkon gymnastiky potrebujete bežnú stoličku bez operadla. Počas rehabilitačného obdobia sa vykonáva gymnastický kurz, ktorý má zabrániť výskytu choroby v krčnej oblasti. Výučba sa môže vykonávať doma, pri dodržaní vyššie uvedených pravidiel. Gymnastické cvičenia:

 1. Pri krčnej chrbtici je užitočné vyvinúť tlak na čelo a krk. Čelo stláčajte dlaňou, pričom mu odolávate, aby sa krk nemohol ohnúť dozadu. Vykonajte 3 opakovania po dobu 3 sekúnd. Potom položte dlaň na chrbát hlavy a opakujte cvičenie toľkokrát, koľkokrát je to potrebné..
 2. Odhoďte hlavu dozadu a teraz pomaly posúvajte bradu k jugulárnej fosílii..
 3. Posaďte sa vo vzpriamenej polohe, hlavu späť, pokúste sa dotýkať ucha ramenom. Do 5 opakovaní.
 4. Vykonajte 10 zákrut smerom k ľavému a pravému ramenu. Otáča sa pomaly, opatrne, bez náhlych pohybov.

Pre lepšiu efektivitu lekári odporúčajú vykonávať sériu cvičení v kombinácii s plávaním, aerobikom, gymnastikou vo vode.

Osteochondróza cvičenie pre krk

Fyzikálny komplex pre krk vyvinutý týmto lekárom je populárny na celom svete, pretože v skutočnosti funguje. Hlavnou vecou je pozorovať konzistentnosť vo vlastných štúdiách a vykonávať všetky pohyby opatrne (bez náhleho pohybu). V tomto videu si môžete pozrieť veľmi efektívne a jednoduché cvičenie v systéme Dikul..

Potom si zachovajte dokonalý doplnok k prvému pohybu, ktorý, rovnako ako prvý, môžete robiť doma alebo v kancelárii a sedieť na stoličke. Video tu.

Gymnastika pre lumbálnu prietrž

Na tréning budete potrebovať gumové obväzy a slučky. Upevňujú končatiny, prispievajú k správnemu rozloženiu záťaže a umožňujú vám natiahnuť chrbticu a zväčšiť výšku disku.

Pre úspešný tréning budete potrebovať gumové obväzy.

Používajú sa nasledujúce cvičenia:

 • Východisková poloha - ležiaca na chrbte, chodidlá v úrovni ramien. Nohy by mali byť pripevnené slučkami. Otočte kryt doľava. Fungovať by mali iba stehenné svaly. Zadná časť hlavy, plecia a nohy nevychádzajú z podlahy. Zmrazte 2 sekundy. Vymeňte strany.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale ruky by mali byť prekrížené na hrudi a upevnené. Pri výdychu otočte telo doľava a strhnite rameno z podlahy. Do tohto procesu nie sú zapojené panvové svaly. Zmrazte 2 sekundy. Vymeňte strany.
 • Počiatočná poloha leží na chrbte, nohy sú spojené a fixované obväzmi. Ruky roztiahnuté od seba. Potreba držať sa slučky. Posuňte dolné končatiny doľava a napnite svaly pravej nohy. Zmrazte 2 sekundy.
 • Počiatočná poloha je na chrbte, šírka ramien je od seba vzdialená a fixovaná slučkami. Ruky držia obväzy. Posunutím posuňte kryt doľava. Nohy by mali zostať nehybné, svaly chrbta a paží fungujú. Zmrazte 2 sekundy a vymeňte strany.

Pri všetkých cvičeniach vykonajte 3 sady po 8 opakovaní.

Aké sú efektívne triedy?

Ako terapeut Valentin Ivanovich už mnoho rokov pracuje s ťažkými pacientmi, ktorým bola diagnostikovaná miechová kýla. Je ľahké sa vysporiadať s metódou V.I. Dikula. Liečebný komplex je založený na troch cykloch, z ktorých každý je zameraný na opravu určitých svalov, kĺbov a častí chrbtice. Ruský hrdina dáva nádej na obnovenie tým, ktorých oficiálni lekári odmietli. Účinnosť tréningu Dikul je založená na obnove nervových buniek.

Väčšina ľudí verí, že nervové bunky sa nezotavujú. Toto tvrdenie je nesprávne. Áno, neuróny sa množia, ale je možné obnoviť citlivosť a pohyblivosť. Zaťaženie, ktoré ponúka Valentin Ivanovič Dikul, spôsobuje, že nervové bunky, ktoré sú v stave pozastavenej animácie, sa „prebudia“. Jednoduché tréningy môžu spustiť zložité biochemické procesy, ktoré obnovujú neuromuskulárny prenos. Vďaka Dikulovým cvičeniam má pacient šancu obnoviť predtým atrofované svaly, triedy zmierniť kŕče, zastaviť bolesť.

Aké sú príčiny a príznaky choroby

Predtým, ako začnete liečiť chorobu, musíte zistiť príčinu jej výskytu. Kýla krčnej chrbtice alebo problémy v dolnej časti chrbta vznikajú v dôsledku týchto faktorov:

 • slabosť svalov a väzov;
 • poranenia chrbta a krku;
 • zvýšené zaťaženie v tejto oblasti;
 • nadváha;
 • stále sedenie pri počítači;
 • metabolické poruchy v tkanivách;
 • slabá cirkulácia v chrbtici.

Ochorenie môžete rozoznať podľa charakteristických príznakov:

 • bolesť v dolnej časti chrbta alebo krku, často žiariaca do susedných orgánov;
 • znecitlivenie;
 • slabosť;
 • pocit brnenia;
 • čiastočná ochrnutie nôh, chodidiel, prstov;
 • zrakové postihnutie;
 • bolesť hlavy;
 • namáhavé dýchanie;
 • porušenie postoja;
 • slabosť rúk a nôh;
 • strata citlivosti v končatinách;
 • zhoršené močenie.

Odporúčania pre cvičenie

S touto diagnózou nemôžete samoliečiť. Ak však nie je možné sa poradiť s lekárom, mali by sa dodržiavať všeobecné odporúčania na vykonávanie cvičení:

 • Počas akútneho obdobia ochorenia sa nezúčastňujte fyzickej terapie, pretože to spôsobí bolesť a počas tried je to neprijateľné..
 • Cvičenia by sa mali vykonávať rovnomerným tempom bez trhania.
 • V prípade kýly medzistavcovej platničky je akékoľvek cvičenie zakázané bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

Funkcie školenia o tejto metóde


Nenechajte sa leniví, robte cvičenia, nenechajte si ujsť hodiny a len potom sa zlepšíte
Degeneratívna patológia spojená s cvičením by sa mala vykonávať v súlade s určitými pravidlami. Odporúčania sú navrhnuté pre pacientov tak, aby sa triedy konali správnym tempom as potrebným zaťažením. Nemôžete okamžite vykonať dvojhodinový tréning, len to zhorší stav pacienta, čas vyučovania sa postupne zvyšuje. Obnovenie chrbtice je starostlivou prácou, pacient bude musieť vynaložiť veľké úsilie na zlepšenie svojho života. Hlavnou vecou je dodržiavanie nasledujúcich pravidiel a bezpochyby vykonávať všetko, čo hovorí lekár:

 1. Udržujte svoju polohu. Bandáže a ortopedické korzety pomôžu kontrolovať pohyby, neumožnia výskyt výronov, regulujú intenzitu pohybov.
 2. Spolu s gymnastikou by sa mala používať bahenná terapia, zábal, akupunktúra, hirudoterapia, masáže a manuálna liečba..
 3. Dajte fyzickú aktivitu. Výskyt bolesti, nepohodlia, necitlivosti znamená, že je potrebné obmedziť závažnosť športového vybavenia pomocou zásady protiváhy..
 4. Ostrým pohybom by ste sa mali vyhnúť skokom..

Školenie sa vykonáva pravidelne. Nie je povolený ani jeden priechod. Neustále prestávky a prestávky vracajú pacienta do predchádzajúceho zdravotného stavu.

Všeobecné pokyny na výcvik

Liečba kýly chrbtice je založená na princípoch Dikulovej práce, z ktorých jeden nemá vykonávať nabíjanie zrýchleným tempom, nezačať používať činky a iné váhové materiály počas nasledujúceho tréningu a dúfať, že sa proces hojenia urýchli. Pacient tak poškodí iba seba, ale nezrýchli zotavenie. Dikul s kýlou chrbtice odporúča zvýšiť zaťaženie rôznych svalových skupín. Terapeut Valentin Ivanovič Dikul identifikuje tri skupiny cvičení:

Priebeh cvičení sa vyberá individuálne, ale to neznamená, že môžete okamžite začať absolvovať stredný kurz. V počiatočnom období liečby choroby je predpísaný mierny priebeh bez ohľadu na to, aký závažný je priebeh degeneratívnej patológie. Prvý priebeh liečby neumožňuje výskyt únavy a nadmerného zaťaženia. Jemný priebeh liečby vám umožní obnoviť stratené spojenie medzi miechou a svalovým tkanivom. Ďalšie ošetrenie závisí od individuálnych charakteristík tela obete, druhá sada cvičení trvá až 20% z celej dĺžky kurzu.

Posledný kurz je najťažší. Liečba tohto ochorenia je zameraná na obnovenie svalovej sily poškodenej oblasti chrbtice. Komplexné cvičenia sa môžu vykonávať iba u pacientov, ktorí sú schopní udržiavať telo vo fyziologicky správnej polohe.

Interaktívna televízia

  10/27/2016
  10/27/2016
  10/27/2016
  10/27/2016
  10/27/2016
  03.11.2016
  03.11.2016
  03.11.2016
  03.11.2016
  03.11.2016
  03.11.2016
  03.11.2016
  05/15/2015
  05/15/2015
  05/15/2015
  05/15/2015
  03.11.2015
  03.11.2015
  03.11.2015
  11/18/2014
  10.08.2014
  09/24/2014
  08.11.2014
  08.11.2014
  04/22/2014
 • Centrum V.I. Dikul "Belyaevo"
 • Centrum V.I. Dikul "Ostrov Elk"
 • Centrum V.I. Dikul "Maryino"
 • Centrum V.I. Dikul "Krylatskoye"

Dohodnite si stretnutie v reálnom čase

Otázky sú zodpovedné našimi poprednými odborníkmi.

79 cvičení Valentina Dikula | 60 cvičení Valentina Dikula

Duševná príprava

Toto je predpoklad. Aby cvičenia fungovali, musí každé cvičenie začať mentálnym zahriatím. Predovšetkým je potrebné vytvoriť určitý psychologický postoj. Už viete, ako to urobiť pomocou vizualizácie, potvrdenia, atď. Sám Valentin Dikul dôrazne odporúča, aby ste najskôr psychicky urobili všetko, čo je v hlave, ktoré teraz budete fyzicky vykonávať. Toto je obzvlášť dôležité v prípade, keď je potrebné obnoviť pohyblivosť rúk, nôh, chrbtice po poranení, chirurgickom zákroku alebo pri rýchlom priebehu choroby. Toto zahrievanie je nevyhnutnou podmienkou úspechu, pretože vám umožňuje nadviazať spojenie medzi centrálnym nervovým systémom (mozog a miechu) a každým svalom tela pred tréningom. Aj keď vás vaše svaly neposlúchli, pretože spojenie sa stratilo na dlhú dobu, postupne sa obnoví a začne fungovať.

Táto technika „mentálnej gymnastiky“ môže pacientom pomôcť nielen po zranení, ale aj po mŕtvici. Je možné obnoviť centrálnu nervovú reguláciu, ktorá riadi pohybovú aktivitu postihnutých oblastí tela vytvorením mentálneho obrazu jedného alebo druhého cvičenia..

Vaša osobná metóda nálady

Toto je vybraná, testovaná a už zdokonalená metóda mentálneho prístupu. Každý z nich má svoje vlastné. Musíte ju začať 15 - 20 minút pred tréningom a počas hodín sa ju snažiť podporiť..

Schéma vašich akcií je nasledovná:

1. Vytvorte normálne cvičebné prostredie. Nemala by existovať žiadna hudba, cudzí hluk, ktorý by vám mohol zabrániť maximalizovať váš tréning.

2. Relax pomocou zvolenej techniky.

3. Zadajte požadovaný stav nálady.

4. Nalaďte sa na zdravie.

5. Vykonajte „mentálne zahriatie“ Dikulu. Pripraví vaše svaly na prácu.

7. Pocity únavy, hnevu, rozhorčenie, lenivosť, zúfalstvo, návrat k nálade.

8. Ukončite cvičenia a dajte si ešte jednu ďalšiu náladu, v ktorej tvrdíte, že školenie prospelo, sú výsledky.

Cvičenie „Mind Warm Up“

Toto cvičenie musíte urobiť pred hlavným komplexom.

Aj keď ste stále nehybní, predstavte si vo svojej mysli, ako dobre sú vaše ruky alebo nohy ohnuté a neviazané, uvedomte si, čo sa stane s jednotlivými svalovými skupinami. Musíte pochopiť, do akej miery ste aktívny. Dikul tvrdí, že je také dôležité, že bez takého procesu mentálneho zahrievania nie je liečenie možné. Svaly nakoniec začnú reagovať na samotný tím. Svaly budú reagovať - ​​nohy sa budú hýbať. Tento „obraz“ je cestou k zdraviu.

Predstavte si napríklad, že ste zaťaté prsty do pästi, zdvíhajú nohy nahor a znižujú ich. Duševne vystupovať opakovane, zamyslene nevyhnutných pre tento pohyb. Potom ich tiež obráťte a predstavte si, ako presne v tom okamihu fungujú svaly chrbta a brucha. Potom podľa vnútorného poriadku zdvihnite ruky a celý postup znova vykonajte. Čím jasnejší a presnejší je „obraz“, tým rýchlejšie sa vytvára spojenie s inými časťami mozgu, čím sa preberajú funkcie nervovej regulácie imobilizovanej časti tela. Každé mentálne vykonané cvičenie zanecháva v mozgu svoju stopu, keď sa opakuje, postupne sa vytvorí reťazec takýchto stôp a vytvorí sa nové centrum nervových spojení, ktoré riadia pohyb. U pacientov sa to deje rôznymi spôsobmi. V závislosti od povahy porážky, dobrovoľného úsilia, trpezlivosti, vytrvalosti môže taký proces obnovy trvať mesiac alebo rok. Koniec koncov, vzniku bezprecedentnej nervovej „cesty“ by malo predchádzať objavenie sa „cesty“, ktorá horí na mieste stopy priekopníkov..

Prvý súbor cvičení (všeobecná rehabilitácia)

Tento komplex možno podmienečne nazývať celková rehabilitácia. Zahŕňalo to samotné cvičenia, ktoré Valentin Dikul vykonal po zranení, na samom začiatku cesty, aby sa postavil na nohy a vrátil sa do cirkusovej arény..

Najprv môže byť ťažké dokončiť celý komplex. Aby ste to pre vás uľahčili, môžete ho rozdeliť na niekoľko častí. Napríklad cvičte svaly nôh a chrbta ráno a cvičte svaly brucha, hrudníka a rúk popoludní. Nezáleží na tom, v akom poradí budete trénovať svalové skupiny. Hlavná vec je, že všetky svaly majú potrebnú záťaž. Preto musíte mať predstavu o štruktúre ľudského tela a práci jednotlivých svalov rôznych skupín.

Počas prvých dvoch mesiacov je lepšie cvičiť bez zvyšovania záťaže, opakovania 12 až 15 krát a zvyšovania počtu prístupov na 6. (Prístup je vykonávať určitý počet opakovaní jedného cvičenia bez prestávky.) Nezdychujte dych, pred každou lekciou vykonajte mentálne cvičenie..

Pre lepšie pochopenie toho, ako telo reaguje na tréning, identifikujte príčiny nevoľnosti, upravte zaťaženie, je veľmi dôležité viesť denník triedy. Nezabudnite si všimnúť pulz každý deň pred tréningom, počas najintenzívnejšej časti a na ako dlho bude pulz obnovený do pôvodného po dokončení. Nezabudnite si zapísať počet a poradie cviku, počet sád a opakovaní, záťaž v každom cviku.

Cvičenie 1

Prechod z polohy na bruchu do polohy na sedenie dobre trénuje brušné svaly. Ale pre mnohých pacientov je to ťažké urobiť. Ak je záťaž zavesená cez bloky, brušné svaly budú fungovať v ľahkom režime. V tomto prípade sa chrbtové svaly budú viac zaťažovať: aby ste mohli ľahnúť, musíte prekonať odpor zaťaženia. Ak je to možné, musíte pristupovať k záťaži striedavo tvárou alebo chrbtom a pumpovať rôzne svalové skupiny.

Cvičenie 2

Vaše ruky sú dosť silné, ale stále nemôžete sedieť a držať sa v tejto polohe. Vykonajte cvičenie pomocou zaveseného rebríka. Ak idete rukami po schodoch po lane, skúste si sadnúť z polohy na bruchu. Potom choďte spať rovnakým spôsobom. Pri zdvíhaní budú aktívne pôsobiť svaly rúk, ramenného pletenca a chrbta. Hlavná úloha sa rieši - vytvorenie svalového korzetu.

Cvičenie 3

Na udržanie tela v sede musíte zahrnúť svaly chrbta, brucha a bokov. Ak však toto cvičenie mierne upravíte, môžete tiež aktivovať svaly latissimus dorsi. Za týmto účelom znížte záťaž pod úroveň hrudníka a potiahnite sa za seba, ohnite lakte.

Cvičenie 4

Potiahnutím a potiahnutím ponožiek prinútite lýtkové svaly pracovať, bloky na to nie sú potrebné. Ak sa však namiesto ponožiek hodí gumová páska alebo elastická bandáž cez ponožky, objavia sa nové príležitosti. Svoje ruky si môžete pritiahnuť k hrudníku - fungujú najširšie svaly na chrbte. Nakloníme sa späť a napínaním obväzu námahou natiahneme dlhé svaly chrbta.

Cvičenie 5

Toto cvičenie je určené tým, ktorí už môžu stáť a držať sa podpory. Hladké pohyby panvy tam a späť.

Cvičenie 6

Nohy striedavo vykonávajú plynulé pohyby tam a späť v plnej amplitúde.

Cvičenie 7

Kábel zo záťaže, ktorý prešiel dvoma blokmi, je upevnený na kolenách pomocou slučky na opasok, potom sa kolená pohybujú dozadu a dopredu..

Cvičenie 8

Po upevnení kábla na spodnej časti chrbta posuneme boky do strán.

Cvičenie 9

Držte sa podpory a nakloňte ju.

Cvičenie 10

Je potrebné mierne vylepšiť simulátor - vytvoriť pohyblivý vozík alebo valčekový stojan. Postavíme sa na jednu nohu a druhá na seba ťahá vozík, na ktorý je pripevnené bremeno.

Cvičenie 11

Pripevnenie bremena na koleno zdvihnite a spustite nohu.

Cvičenie 12

Half squat. Rovnaký podvozok sa používa ako pri cvičení 10, keď sa ním posilnili nohy. K nej musia byť pripevnené ďalšie dva kolíky, aby sa opierali o plecia. V drepe, ako keby sme sa krútili chrbtom na stene, a potom držiac držadlo kábla a pomáhali sme si rukami, ohýbame nohy.

Po vypracovaní celého komplexu pochopíte, ktoré cvičenia sú pre vás najvhodnejšie av budúcnosti ich musíte vykonať.

Samotný Dikul nazval svoje cvičenia iba tréningom. A počas tréningu vždy existuje nebezpečenstvo, že nezachytíte stav tela a nevynecháte okamih, keď sa potrebujete zastaviť. Ale ani v tomto prípade nemusíte trénovať. Len znížte záťaž, masírujte, jete zdravé jedlo - veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Samozrejme nie je vždy možné získať služby masážneho terapeuta, takže sa musíte naučiť techniky samomasáže.

Ale ak chcete okrem obnovenia vášho zdravia dosiahnuť športové výsledky, Dikul odporúča použitie takejto schémy. Prvý a pol až dva mesiace - tréning bez zvýšenia hmotnosti bremena, 50% jeho sily, iba na posilnenie svalov. V priebehu nasledujúceho mesiaca a pol zvýšte hmotnosť nákladu a zvýšte počet prístupov na asi 75% silu. A až potom môžete prejsť na maximálnu hmotnosť a zaťaženie. Ak chcete dosiahnuť akékoľvek výsledky, nemôžete na dlhú dobu zastaviť pri rovnakom zaťažení.

Druhý súbor cvičení

Tento súbor cvičení by sa mal vykonávať iba vtedy, ak ste úplne zvládli prvú skupinu cvičení a posilnili svoje svaly natoľko, že je čas prejsť na zložitejšie cvičenia alebo ste obnovili svoju mobilitu, ale nechcete sa tam zastaviť. Tento súbor cvičení bude tiež užitočný pre tých, ktorí trpia rôznymi problémami s kĺbmi a súvisiacimi ťažkosťami v pohybe.

Na prácu s druhou sadou cvičení budete potrebovať ďalšie vybavenie. Kreativne dodržiavajte všetky odporúčania Valentina Dikula. Môžete si vziať tento súbor cvičení ako základ a vytvoriť si svoj vlastný súbor cvičení. Je lepšie, ak vám v tom budú pomáhať odborníci na fyzioterapeutické cvičenia a lekári.

Z celej škály cvičení opäť vyberte tie, ktoré môžete vykonať. Zároveň by však hlavným kritériom malo byť zapojenie tých svalových skupín, ktoré to potrebujú. Vyberte si jedno cvičenie pre každú svalovú skupinu. Potom ich rozdelte na dve časti. Váš tréning by mal byť nasledujúci: prvý deň trénujete jednu svalovú skupinu, druhý deň - druhý, tretí deň - odpočinok. Je veľmi dôležité postupne prispôsobovať telo záťažiam. Preto by sa hmotnosť a protiváha mali vyberať každý deň so zameraním na vašu pohodu.

Prvýkrát, keď cvičíte, je jeden prístup, postupne zvyšujte počet prístupov na tri. Prirodzene, vezmite si váhu v prvých cvičeniach, aby ste s ňou mohli ľahko vykonávať cvičenia. Je dôležité vykonať úplný pohyb, pri ktorom došlo k vyrovnaniu a kontrakcii svalov až do konca. Keď sa svaly zotavia, hmotnosť protiváhy by sa mala znížiť. Naučte sa vykonávať cvičenie bez protizávažia, ktoré vám to uľahčí, potom to urobte s rovnakým zaťažením a postupne zvyšujte jeho hmotnosť.

A nezabudnite, že počas cvičenia musíte dýchať ľahko a rytmicky, bez zadržiavania dychu. Medzi priblíženiami je potrebný odpočinok v priebehu 1 - 2 minút.

Opis cvičení: čísla 6-8 znamenajú, že cvičenie sa musí vykonať 8-krát, potom odpočinok 1-2 minúty, potom to znova, atď., Iba 6-krát. Výsledkom je 6 sérií 8-krát.

Cvičenie 1

Simulujte drep pri ležaní na vozíku s dôrazom na obe nohy (6-8). Zvýšenie hmotnosti pri každom prístupe.

Cvičenie 2

Simulujte drep na jednej nohe pri ležaní na vozíku s dôrazom (6–8).

Cvičenie 3

Squat a narovnať sa v plnom raste, pričom chrbát spočíva na vozíku, postupne sa znižuje hmotnosť nákladu (6–8).

Cvičenie 4

Pohyby cyklistov v ľahu, striedavo s každou nohou. Hmotnosť sa postupne zvyšuje (6-8).

Cvičenie 5

Narovnávanie a ohýbanie nôh, postupné zvyšovanie hmotnosti (6–8).

Cvičenie 6

Noha skrútená s ramenami (5-12).

Cvičenie 7

Narovnávanie nôh s ramenami (5–12).

Cvičenie 8

Striedavo ohýbané a vyrovnávajúce nohy, postupne zvyšujúce hmotnosť (6-12).

Cvičenie 9

Narovnávanie a ohýbanie nôh, ležiace na bruchu, postupne zvyšuje hmotnosť (6-12).

Cvičenie 10

Sedenie na stoličke, ohýbanie a narovnávanie nôh, postupné znižovanie hmotnosti (6-8).

Cvičenie 11

Narovnávanie nôh zdvihnutých v uhle 45 ° pomocou rúk s protizávažím, postupne znižovať hmotnosť (6–8).

Cvičenie 12

Ležiaci na boku je medzi nohami vložený koberec. Posuvné narovnanie a ohýbanie nohy, ktorá leží na vrchu rohože (5-12).

Cvičenie 13

Oddelené nohy (5–12).

Cvičenie 14

Leg Mix (5-12).

Cvičenie 15

Ležanie na podložke, roztiahnutie a privedenie nôh (5-12).

Cvičenie 16

Narovnávanie nôh ležiacich na chrbte a postupné znižovanie hmotnosti (6-8).

Cvičenie 17

Ohýbaním nôh pri ležaní na bruchu postupne znižujte hmotnosť (6–8).

Cvičenie 18

Narovnávanie nôh, ležiace na bruchu, postupne znižovať hmotnosť (6-8).

Cvičenie 19

Spúšťanie nôh, postupné zvyšovanie hmotnosti (6–8).

Cvičenie 20

Zdvíhanie nôh, postupné zvyšovanie hmotnosti (6-8).

Cvičenie 21

Pelvic Lift (5-10).

Cvičenie 22

Sadnite si a postupne zmenšujte uhol (5-10).

Cvičenie 23

Ohýbajte sa dopredu a narovnať sa, postupne znižujte hmotnosť (5-8).

Cvičenie 24

Držte lavicu a striedajte nohy (6-8).

Cvičenie 25

Ležiaci na podložke, okamžite posuňte obe nohy doprava a doľava (6-8).

Cvičenie 26

Sediaci na stoličke, ohýbať doprava a doľava s bremenom v ruke (6-8).

Cvičenie 27

Sedieť na stoličke, ohýbať sa a uvoľňovať chrbát (5-10).

Cvičenie 28

Postavte sa, nohy striedajte do strán, postupne zvyšujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 29

Postavte sa a držte sa za ruky na opore, zoberte nohy späť, postupne zvyšujte hmotnosť (6–8).

Cvičenie 30

Stláčajte nohy striedavo, postupne znižujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 31

Zdvihnite ruky nahor, postupne zvyšujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 32

Ramená natiahnuté, postupne znižujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 33

Narovnajte ruky v lakťových kĺboch, postupne zvyšujte hmotnosť (6–8).

Cvičenie 34

Ohnite ruky v lakťových kĺboch, postupne zvyšujte hmotnosť (5-6).

Cvičenie 35

Ležanie na koberci, s výkyvnými pohybmi, aby sa hojdania rúk (6-12).

Cvičenie 36

Ležanie, vyrovnanie ramien v lakťových kĺboch, postupné znižovanie hmotnosti (6-8).

Cvičenie 37

Ležanie, zdvíhanie priamych ramien, postupné znižovanie hmotnosti (6–8).

Cvičenie 38

Ležiace, zdvihnite rovné ruky hodené za hlavu a spustite ich pozdĺž tela (6-8).

Cvičenie 39

Ležiac, spojte ruky a postupne znižujte hmotnosť (6–8).

Cvičenie 40

Posedenie cyklistických pohybov, postupné zvyšovanie hmotnosti (5-20).

Cvičenie 41

Pohyby cyklistov v ľahu, postupne zvyšujú hmotnosť (5–20).

Cvičenie 42

Posadením nadvihnite dolné končatiny na prstoch. Ak je to možné, zaťažte kolená (5-20).

Cvičenie 43

Valcovanie lopty alebo chodidiel nohami (5 sád 2 minút pri každej nohe).

Cvičenie 44

Postavenie sa na vaše prsty (5-20).

Cvičenie 45

Ohýbanie krku dopredu a dozadu, postupne zvyšujte hmotnosť (5-6).

Cvičenie 46

Ohýbanie telesa dopredu, postupné zvyšovanie hmotnosti (5-6).

Cvičenie 47

Zatiahnutie kolien k hrudníku pri sedení (5-10).

Cvičenie 48

Pri ležaní potiahnite kolená k hrudníku, postupne zvyšujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 49

Sadnite si z polohy na chrbte s nohami ohnutými na kolenách, postupne znižujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 50

Postavenie, posun panvy dozadu, postupné zvyšovanie hmotnosti (5-5).

Cvičenie 51

Postavte sa, posúvajte panvu vpred, postupne zvyšujte hmotnosť (5–5).

Cvičenie 52

Polopropitné s váhami, postupne zvyšujte hmotnosť (5-5).

Cvičenie 53

Postavenie, narovnanie nohy, postupné zvyšovanie hmotnosti (6-8).

Cvičenie 54

Ležanie na chrbte, striedavo zatlačte nohy na zem a postupne zvyšujte hmotnosť (5-20).

Cvičenie 55

Sedenie, striedanie kladenia nôh na zem, postupné zvyšovanie hmotnosti (5–20).

Kŕče a kŕče ustúpia pred natiahnutím

Počas tréningu (najmä na začiatku) a bezprostredne po nich sa môžu vyskytnúť kŕče. Môžu vás tiež obťažovať v noci alebo inokedy, zasahujúc do spánku a odpočinku. Kŕče sú náhle mimovoľné kontrakcie paralyzovaných svalov. Napriek tomu, že je narušená komunikácia s mozgom, telo pod postihnutou oblasťou vysiela signály do miechy, čo reflexne reaguje svalovými kontrakciami. Pretože prenos oslabujúcich impulzov z mozgu v dôsledku traumy je narušený, podráždenie sa prenáša ešte rýchlejšie ako u zdravých ľudí. Intenzita záchvatov je u všetkých ľudí iná. Najmenej kŕče sa vyskytujú v léziách dolných bedrových stavcov.

Spazmy sú často zamieňané so spazmami, čo znamená „spazmy“ všetky kŕčové pohyby svalov tela. Kŕče môžu tiež spôsobiť nepríjemné pocity, ako aj kŕče. Kŕče sú mimovoľné kontrakcie svalov, ale dlhšie a spôsobujú ostré, náhle pohyby.

Aby sa predišlo nepríjemným pocitom, ako sú kŕče a kŕče, je užitočné sa naťahovať. Pre dosiahnutie čo najlepšieho účinku je potrebné strečing vykonať niekoľkokrát denne. Teraz sa zoznámime s cvičeniami, ktoré odporúča Valentin Dikul..

Protahovacie cvičenia proti svalovým kŕčom

1. I. s. (Východisková poloha) - leží na chrbte. Jednu nohu v kolennom kĺbe ohýbame a ťaháme ju k hrudníku, druhá noha je narovnaná, môžete ju držať bremenom, napríklad s vrecom piesku..

Potom zmeníme nohy. Cvičenie sa vykonáva 10-krát s každou nohou.

2. I. s. - s vyrovnanými nohami. Pomaly nakláňajte telo dopredu, pokiaľ je to možné, narovnajte sa. Opakujte 10 krát.

3. I. s. - ležiace na chrbte, rovné nohy. Chovanie rovných nôh do strán - 10 krát.

4. I. s. - ležiace na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch. Zdvihnite a znížte nohy 10-krát.

5. I. s. - leží na chrbte, jedna noha sa narovná a upevní a druhá rovná noha sa zdvihne s miernymi trhnutím. Beh 10-krát s každou nohou.

6. I. s. - ležiace na chrbte. Únos nôh striedavo do strany - 10 krát.

7. I. s. - ležiace na chrbte. Jedna noha je ohnutá v uhle 90 stupňov a spočíva na akejkoľvek prekážke, druhá noha je rovná. Vykonávame napínanie svalov v bedrovom kĺbe, ohýbanie nohy, kým sa neobjaví bolesť. Každú nohu urobte 10-krát.

8. I. s. - ležiace na boku. Berieme rovnú nohu späť a opierame sa o spodnú časť chrbta. Vykonáva každú nohu 10 krát.

9. I. s. - ležiace na bruchu. Nohy v kolenných kĺboch ​​desaťkrát ohnite.

10. I. s. - ležiace na bruchu (najlepšie s asistentom, ktorý sedí na zadku). Rovná noha sa zdvíha čo najviac. Vykonáva každú nohu 10 krát.

11. I. s. - ležiace na bruchu, nohy ohnuté na kolenách. Štúdium členkových kĺbov: pritiahnite prst na každej nohe smerom k sebe 10-krát.

12. I. s. - ležiace na bruchu. Ohyby oboch nôh súčasne 10-krát.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kallanetika ako forma telesnej výchovy vznikla na konci dvadsiateho storočia. Cvičenia zahrnuté v komplexe sú zamerané na statické kontrakcie a napínanie svalových vlákien.
Umbilická hernia u detí je častou patológiou, ktorá postihuje každé piate dieťa. Predčasne narodené deti trpia týmto ochorením častejšie ako deti na plný úväzok - približne každú tretinu.
Použitie lekárskych plechoviek pri liečbe osteochondrózy je jednou z metód reflexológie, dobre sa hodí pri klasickej alebo akupunktúrnej masáži.