loader

Hlavná

Pažerák

Slávna dikulská gymnastika pre chrbticu, ktorej účinnosť je bezkonkurenčná!

Tieto cvičenia sú skutočne to, čo potrebujete s bedrovou kýlou. Viem to z prvej ruky. Po poranení chrbtice si moja teta vyvinula bedrovú prietrž. Bola proti operácii, takže sa musela vyrovnať s touto diagnózou. Kýla spočiatku nezasahovala a prejavovala sa iba zriedkavými záchvatmi bolesti. Ale postupom času sa situácia zhoršila.

Bolesť sa zintenzívnila a začala sa objavovať častejšie a celé týždne ustupovala. Potom začala hľadať spôsoby, ako zmierniť príznaky a neštandardné metódy liečby. To bolo vtedy, keď sa stretla s metódou Valentina Dikula, ktorá zmenila jej život a ja sa s vami chcem o ňu podeliť.

Bedrová hernia

Valentin Dikul sa z vlastnej skúsenosti poučil, čo je to poranenie miechy, po ktorom lekári už nedávajú nádej, že môžete chodiť. Toto je neuveriteľný liečivý príbeh, keď sa po páde z výšky 13 metrov a hroznom zranení (5 rokov bol ochrnutý) vrátil do cirkusu.

Hovorí: „Lekári mi povedali, že zvyšok svojho života strávim na invalidnom vozíku. Ale rozhodol som sa bojovať. ““ Bojoval a bol schopný postaviť sa na nohy. Vyvinul množstvo techník na obnovu chrbtice. Jeho liečebná metóda je zameraná na zmiernenie bolesti a obnovenie funkčnosti chrbtice..

Za najúčinnejší spôsob liečby bedrovej prietrže chrbtice považuje Dikul cvičenie. Ich hlavnou úlohou je vrátiť svaly do optimálneho stavu. Uvoľnite napäté svaly a slabý - obnovte tón. Táto slávna gymnastika obsahuje iba 6 cvičení, ale z hľadiska efektívnosti nie sú rovnocenné.

OŠETROVACIA GYMNASTIKA VALENTÍNA DIKULA

● Cvičenie 1
Choďte na všetky štyri, roztiahnite ruky doširoka, rovno dozadu a tešte sa. Zhlboka sa nadýchnite, keď vydýchate, sklopte si boky k pätám, uvoľnite chrbát a nakloňte hlavu tak, aby ste ju natiahli. Pri vdychovaní sa vkĺznite do paží a ohýbajte sa tak, aby sa hlava zdvihla. Zdržíte sa v tejto pozícii a znova si sadnete na päty. Vykonajte 10 - 12 opakovaní.

● Cvičenie 2
Východisková pozícia je rovnaká ako v predchádzajúcom cvičení, kolená sa spoja. Zdvihnite nohy, pritlačte k sebe a svoje ponožky otočte do strán a položte si kolená. Chrbtica sa teda pohybuje v bedrovej oblasti a ramená a hrudník sú nepohyblivé. Vykonajte 10 - 12 opakovaní v každom smere.

● Cvičenie 3
Všetky rovnaké situácie. Chrbát držte rovno, bradu rovnobežne s podlahou. V tomto cvičení je potrebné pred nástupom bolesti (čo možno najnižšie) panvu postupne znížiť do strán ako kyvadlo. Vo východiskovej polohe sa nezastavujte, otáčajte zo strany na stranu. Iba hladko a bez náhlych pohybov. Tiež 10-12 opakovaní na každej strane.

● Cvičenie 4
Každý pozná cvičenie mačky. Situácia je rovnaká, pri inšpirácii silne zakrivte chrbát v dolnej časti chrbta, hlavou k stropu. Pri výdychu sklopte hlavu medzi ruky a otočte chrbát do oblúka. Tiež hladko, tiež 10-12 krát.

● Cvičenie 5
Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená. Ruky pozdĺž tela. Pomaly znižujte kolená k podlahe, potom doľava alebo doprava. V tomto cvičení je zahrnutá iba bedrová oblasť, lopatky nevychádzajú z podlahy. Dych je hlboký, pohyby sú plynulé. Do 10-12 opakovaní.

● Cvičenie 6
Situácia je rovnaká, kolená sú ohnuté, ruky pozdĺž tela s dlaňami dole. Položte ľavú pätu na pravé koleno. Pri výdychu zdvihnite pravú nohu smerom k sebe. Pri nadýchaní pomaly vydýchnite a nohu sklopte na podlahu. Vykonajte 10 opakovaní s každou nohou.

Toto video hovorí podrobnejšie a ukazuje, ako vykonať zadné cvičenia prietrže vyvinuté Dikulom..

Na týchto cvičeniach nie je nič zložité, sú jednoduché na vykonávanie a nevyžadujú si špeciálnu fyzickú prípravu. Táto metóda je založená na štyroch postulátoch, ktoré sa nesmú porušovať: cvičte každý deň, cvičte najmenej 60 minút, dodržiavajte hygienu gymnastiky a neochvejne verte v úspech. Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, bolesť určite ustúpi. Postarajte sa o seba a svoje zdravie!

Súbor cvičení Dikul s kýlou bedrovej chrbtice

Liečba hernie chrbtice je efektívnejšia pomocou taktiky známeho cirkusového umelca Valentina Ivanoviča Dikula a vynálezcu korektívnej gymnastiky. Aplikujte tieto typy cvičení iba s konzervatívnou liečbou. Cvičenie chrbta sa môže vykonávať bez vhodnej liečby, pokiaľ to ošetrujúci lekár nepovažuje za potrebné.

Podstata metodiky

Cieľom techniky Dikul je postaviť človeka na nohy rýchlejšie s vývojom výčnelkov v medzistavcových platničkách. Táto technika sa týka kinezoterapeutickej liečby, ktorú predtým vytvoril Bubnovsky. S pomocou liečebného programu pacient rýchlo a efektívne obnovuje schopnosť chrbtice vykonávať potrebné funkcie.

Cvičenia sa môžu vykonávať doma bez použitia špeciálneho vybavenia a simulátorov. Pred začatím výučby musíte kontaktovať špecialistu a získať špeciálny program. V dôsledku jeho vykonávania je možné vyriešiť niekoľko problémov:

 • štúdium paravertebrálnych svalov a posilnenie korzetu, ktorý drží chrbticu v správnej polohe;
 • normalizácia krvného obehu a aktívny prísun kyslíka do svalov, čím sa zvyšuje výživa tkanív;
 • zmiernenie bolesti spôsobenej nadmerným zaťažením svalov a jeho hypertonicitou;
 • eliminácia opuchy a zápalového procesu najmä v oblasti bolesti a medziobratlovej kýly.

Zlepšenie môžete dosiahnuť po 4-6 týždňoch bežných hodín. Počas tejto doby sa musí chrbtica úplne zotaviť, pacient sa môže vrátiť do svojho obvyklého životného štýlu.

Pravidlá pre terapiu Dikul

Nezávisle od závažnosti a stupňa vývoja výčnelku je možné patológiu vyliečiť pomocou korekčnej gymnastiky. Aby tieto triedy zostali efektívne a čoskoro začali prinášať výsledky, musíte sa riadiť niektorými jednoduchými pravidlami.

 1. Prísna pravidelnosť. V žiadnom prípade nesmiete ukončiť priebeh liečby. Ak sa zastavíte v určitom štádiu, budete to musieť urobiť znova, pretože svaly sa veľmi rýchlo prispôsobia nedostatku záťaže..
 2. Tréning by mal trvať najmenej 30 - 40 minút. V takom prípade by sa triedy mali konať 3-4 krát týždenne. Je vhodné si oddýchnuť jeden alebo dva dni, aby mali svaly čas na to, aby na ne vynaložili záťaž.
 3. Nemôžete sa vzdialiť od techniky vykonávania cvičení. Všetky činnosti sa najprv vykonávajú s minimálnym rozsahom pohybu. Zakaždým sa hlasitosť zvyšuje, až kým sa nedosiahne maximálny povolený objem..
 4. Dikul odporúča veriť v seba samého. Psychologický faktor priamo ovplyvňuje, aký účinok sa dosiahne nabíjaním.

Počas cvičenia je dôležité sledovať váš stav. Ak sa v kĺbe chrbtice vyskytne bolesť, je potrebné zastaviť všetky činnosti spojené s jej zaťažením. Potom musíte konzultovať s lekárom, aby si vybral jemnejšiu terapiu.

Súbor cvičení na chrbte s prietržom krčnej chrbtice

Pre každého jednotlivého pacienta sa snažia zvoliť najefektívnejšie cvičenie. Pred začatím kurzov sa pacientom odporúča zahriať sa, aby nedošlo k ich zraneniu a aby nedošlo k zhoršeniu rozvoja medzistavcových prietrží. Zahrievacie cvičenia na chrbte by mali zahŕňať napínanie svalov chrbtice a zároveň by mali trvať 5 až 10 minút. Ďalej prejdite na ďalší komplex. Všetko sa deje sedením alebo stojaním.

 1. Otočte hlavu doprava a trochu ju držte v tejto polohe. Potom jemne vykonajte pohyb v opačnom smere, aby amplitúda bola 180 stupňov. Toto cvičenie opakujte 5-7 krát pre každú stranu. Počet takýchto odbočení sa musí každý deň zvyšovať 10 až 12-krát.
 2. Jemne stiahnite hlavu dozadu a potom v tejto polohe striedavo nakláňajte pravé a ľavé rameno. Skúste to urobiť tak, aby sa ušný ucho dotýkalo ramenného kĺbu. Opakujte 5-krát bez náhlych pohybov.
 3. Sklopte hlavu tak, aby bola brada čo najbližšie k hrudníku. Cítite, ako sa napínajú svaly krku. Jemne zdvihnite hlavu a sklopte ju dozadu a napnite bočné tkanivo. Opakujte triedy 6-7 krát.
 4. Sklopte hlavu, dajte ruky do zámku vzadu a zatlačte ich na chrbát hlavy. Pokúste sa odolať tlaku. To isté urobte pred sebou - do čela dajte zatvorené ruky.
 5. Nakloňte hlavu doľava a položte dlaň na pravú tvár. Vyvíjajte rovnaký tlak ako v predchádzajúcom cvičení. Podržte niekoľko sekúnd a zmeňte polohu. Vykonajte toto cvičenie raz pre každú stranu..

U niektorých pacientov je možné upraviť niektoré cviky..

Lekári odporúčajú okrem metódy Dikul aj plávanie alebo jogu. Pomáhajú obnoviť krvný obeh a výživu tkanív..

Dikul cvičenie na prietrž v hrudi

Výčnelok v oblasti hrudníka je nezvyčajná patológia, ale ak sa objaví, spôsobuje vážne nepohodlie. Gymnastika Dikul na chrbticu s herniou rýchlo zmierni bolesť a pomôže spomaliť rast nádorov v diskoch..

 1. Ľahnite si na podlahu. Pevne pritlačte panvu, zadok a chodidlá k podlahe. Ruky položte priečne na hruď. Vykonajte zákruty tela. Urobte 7-krát jedným spôsobom a druhým. Uistite sa, že spodná časť tela sa nezúčastňuje tréningu..
 2. To isté urobte iba pohybom ruky po ramenách. Uistite sa, že v hrudnej chrbtici nie je žiadna bolesť..
 3. Zostaňte na bruchu a prevracajte sa na bok. Rameno, ktoré zostalo, potiahnite zdola nahor paralelne s telom. Zdvihnite opak a pomaly sa dostanete za hlavu. Opakujte 5-7 krát. Potom prevráťte na druhú stranu a urobte to isté.

Tieto cvičenia môžete vykonávať po plávaní alebo skôr. Šport vo vode pomáha správne distribuovať záťaž na svaly hrudnej chrbtice.

Lumbosakrálne cvičenia

Proces degenerácie kostných tkanív a kĺbov môžete spomaliť pomocou nasledujúcich cvičení z komplexu Dikul na chrbte s herniou bedrovej chrbtice..

 1. Ľahnite si na tvrdý povrch a vytiahnite päty k zadkom. Pokúste sa rozšíriť kolená do strany, pričom predstavujú žabu. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte 5-7 krát.
 2. Narovnať nohy a spojiť ich. Zdvihnite nad podlahu do výšky 20 - 30 cm a pri maximálnej možnej amplitúde ich posuňte nabok. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pre každú stranu 7-8 krát.
 3. Posaďte sa na tvrdú stoličku a zdvihnite nohy, zohnuté na kolenách. Mali by byť kolmé na podlahu. V tejto polohe otočte spodnú časť puzdra. Opakujte každú stranu 5-6 krát.

Počas cvičenia v Dikulu je potrebné dodržiavať respiračnú gymnastiku. Hlboká inhalácia a exhalácia pomôžu obohatiť telo dostatočným množstvom kyslíka.

Kontraindikácie a obmedzenia

Je zakázané používať cvičebnú terapiu pri nasledujúcich problémoch:

 • infekčné alebo vírusové choroby;
 • prítomnosť zhubných procesov v tele;
 • abnormality a defekty chrbtice;
 • posttraumatické poruchy kostí miechy;
 • všetky druhy krvácania.

Spravidla je nemožné úplne zbaviť medzistavcovej prietrže jednoduchými cvičeniami. Môžete ich kombinovať s rôznymi typmi liečby podľa predpisu lekára. Vo väčšine prípadov je možné príznaky choroby dlhodobo zbaviť..

6 cvičení Dikul gymnastika z bolesti chrbta

Len 10 minút pred spaním stačí na to!

Bolesť chrbta môže byť vyvolaná mnohými problémami: od chorôb vnútorných orgánov až po medzistavcové prietrže. Môže byť boľavé alebo akútne, obkľučovať alebo dať iným častiam tela, trvalé alebo dočasné.

Ako ukazuje prax, pacienti, ktorí chcú začať s cvičením na bolesť chrbta, chcú minimalizovať prípravnú fázu a okamžite začať tvrdý tréning. Mnohé z nich sú zmätené jednoduchosťou a ľahkosťou prvých cvičení. Začínajú prichádzať žiadosti o prechod na zložitejšiu úroveň. Pamätať! Tento prístup je prísne kontraindikovaný. Systém je navrhnutý tak, že primárne štádium je veľmi dôležité v komplexe cvičení pre zadné svaly. Vaše telo musí byť dobre pripravené, svaly musia byť nastavené na vážnu korekciu.

Ak hovoríme o bolesti spôsobenej stavom chrbtice, je potrebné spomenúť najčastejšie príčiny: svalové napätie, poškodenie nervových koreňov, zakrivenie chrbtice, medzistavcové prietrž.

Známe techniky Dikulu pri ochoreniach chrbtice pomôžu vyrovnať sa s bolesťou a postupne sa tento problém zbavia..

Valentin Dikul je akademik, ktorý sa z vlastnej skúsenosti poučil, aké vážne zranenie chrbta spôsobuje, že ľudia sa už nikdy nemôžu postaviť na nohy..

Jeho prípad ukázal, že je možné všetko, a umožnil vyvinúť Dikulovu aktívnu gymnastiku pre chrbticu s kýlou.

Liečebná metóda je zameraná na zmiernenie bolesti a návrat funkčnej aktivity postihnutých neurónov.

Sú to tí, ktorí po stlačení a stlačení utrácajú všetku svoju energiu na prežitie a nie na komunikáciu so svalovými bunkami. To sa stáva príčinou svalovej dystrofie, statického napätia a silnej bolesti chrbta..

Viac informácií o vzťahu miechových svalov a medzistavcových prietrží sa dozviete viac, ako aj všetky informácie k tejto téme nájdete v knihe Valentina Dikula „Život bez bolesti chrbta“..

Ako funguje terapeutická gymnastika?

Hlavnou úlohou cvičení je dosiahnuť optimálny stav svalov. Napäté svaly sa musia uvoľniť a slabé svaly by sa mali obnoviť..

Dikulova metóda pre kýlu bedrovej chrbtice je založená na štyroch postulátoch:

 • musíte cvičiť každý deň;
 • hodina by mala trvať najmenej 60 minút;
 • je dôležité zachovať hygienu;
 • neochvejný optimizmus a viera v úspech.

Terapeutické cvičenia na prietržnú kýlu:

 1. Akceptujeme dôraz na kolená (uhol 90 stupňov), ramená nie sú navzájom ďaleko od seba, rovné, chrbát bez klesania, hlava sa pozerá dopredu. Pri výdychu musíte spustiť boky na päty, uvoľniť chrbát a skloniť hlavu, aby ste natiahli ruky. S nádychom sa valíme dopredu na ruky, ohýbame sa tak, aby našla hlava hore. Panva je pritlačená k podlahe. Sme oneskorení a plynule sedíme na pätách. Opakujte 10-12 krát.
 2. Počiatočná poloha je podobná, kolená sa spoja. Zdvíhame stonanie pritlačené k sebe nad podlahou a opierajúc sa o kolená robíme výkyvy s našimi ponožkami do strán. Chrbtica sa pohybuje iba v bedrovej oblasti. Ramená a hrudník nie sú zapojené. Opakujte 10-12 krát v každom smere..
 3. Východisková pozícia, rovnako ako v cviku číslo 2. Chrbát je rovný, brada rovnobežná s podlahou. Opierajúc sa o ruky a kolená je potrebné, podobne ako kyvadlo, pomaly spúšťať panvu postupne do strán až k podlahe, až kým sa neobjaví bolesť. Vo východiskovej polohe netrpezlivo. Vykonajte 10 až 12 opakovaní na každej strane.
 4. Dôraz na kolená sa spojili. Ak vdychujete, musíte sa v dolnej časti chrbta silne ohnúť chrbtom a zdvihnúť hlavu na strop. Keď vydýchate, sklopte hlavu medzi ruky a ohnite chrbát čo najviac oblúkom. Opakujte až 10 - 12 krát.
 5. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Natiahnite ruky okolo tela. Pomaly sa kolená spúšťajú do prava a doľava. Iba bedrové práce. Lopatky nevychádzajú z podlahy. Dych je hlboký a svojvoľný. Vykonajte 10 - 12 opakovaní v každom smere.
 6. Polohy na chrbte, ohnuté kolená, ruky po tele s dlaňami dole. Vyhoďte ľavú pätu na pravé koleno. Pri výdychu pomaly zdvíhajte svoju pravú nohu pomaly. Počas inhalácie ju spustíme na podlahu. Každú nohu opakujte 10-krát.

Tieto cvičenia pomôžu zmierniť silnú bolesť, zmiernia napätie svalov a zjemnia svaly, zlepší prietok krvi a výživu v tkanivách..

Metóda Dikul pre kýlu chrbtice už pomohla desiatkam tisíc ľudí. Ale pre každý jednotlivý prípad sa nevyhnutne vyberie jeho vlastný súbor cvičení.

Ak chcete presnejšie zistiť, čo presne sa od vás vyžaduje, odporúčame prečítať si knihu „Život bez bolesti chrbta“ od V. Dikula.

Efektívne cvičenie Dikul na chrbte s prietržom

Gymnastika Dikul na chrbticu s kýlou

Vykonajte dikulské cvičenia na chrbte s kýlami chrbtice na rôznych oddeleniach. To zaisťuje elimináciu svalových kŕčov, zlepšuje trofizmus poškodených tkanív a vracia stratený svalový tonus. Vďaka takejto gymnastike je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku a urýchliť uzdravenie pacienta po ňom. Je dôležité robiť gymnastiku veľmi pomaly, vyhýbať sa rozvoju bolesti alebo iných nepríjemných pocitov a pravidelne pomocou niekoľkých prístupov..

Podľa vedeckého denníka „Fundamental Research“ pre rok 2006 č. 1 sa v dôsledku dávkovaného množstva stavovcov aktivuje krvný obeh a metabolické procesy v tkanivách. To vám umožní urýchliť rehabilitáciu po operácii a eliminovať hlavné prejavy choroby bez chirurgického zákroku.

Podstata metódy

Dikulova technika spočíva v počiatočnom menšom zaťažení chrbtice. Tento akademik utrpel vážne zranenie chrbta a zo svojich vlastných skúseností ukázal možnosť uzdravenia pomocou špeciálnych cvičení. Tento súbor pohybov sa používa na kýlu chrbtice akéhokoľvek oddelenia, ale Dikulova gymnastika je najúčinnejšia, keď vyčnieva z miechy v dolnej časti chrbta. Táto liečebná technika umožňuje postupne zmierniť bolesť spojenú s napätím svalov. Je tiež možné obnoviť fungovanie nervových zakončení štiepených herniovým výstupkom, ktorý je často príčinou zdravotného postihnutia pacienta.

Všeobecné zásady

Uskutočňuje sa cvičebná terapia a dikulské cvičenia prietrže pri dodržiavaní týchto pravidiel:

 • Pred hlavnými pohybmi sa vykoná zahrievanie a cvičenie..
 • Vystupujú pravidelne každý deň, najlepšie ráno..
 • Lekcia trvá od 1 do 2 hodín.
 • Neustála kontrola polohy tela av prípade potreby použitie korzetu.
 • Kombinácia gymnastiky s masážou na zlepšenie krvného obehu.
 • Pri výraznej bolesti je lepšie gymnastiku odmietnuť.
 • Samostatné pohyby sa nevykonávajú, keď spôsobujú nepohodlie.
 • Po hlavnom komplexe sú zobrazené dychové cvičenia zamerané na regeneráciu.

Sebaovladanie

Vykonávanie gymnastiky je kontraindikované v týchto prípadoch:

 • horúčka,
 • výrazná bolesť svalov,
 • mozgovocievna príhoda,
 • zhubné nádory,
 • patológia srdca a krvných ciev,
 • porucha zrážanlivosti alebo hemofília.

Pri vykonávaní súboru cvičení je dôležité vyhnúť sa pohybom, ktoré vyvolávajú nepríjemné pocity alebo bolesť. Je to spôsobené skutočnosťou, že ostrý pohyb medzistavcových tkanív môže spôsobiť kompresiu nervových zakončení alebo krvných ciev. V závažných prípadoch nadmerné pohyby vedú k prasknutiu nervov a strate motorickej alebo senzorickej funkcie. Cvičenia podľa metódy Dikul sú kontraindikované pri ťažkých zápalových ochoreniach, léziách mäkkých tkanív alebo kostí s bakteriálnou infekciou, ako aj pri horúčke..

Cvičebný komplex

Gymnastika Dikul sa najčastejšie používa na prietrž bedrovej chrbtice, pretože jej liečba chirurgickou metódou neprináša vždy pozitívny výsledok. Pre každého pacienta sa vyberie individuálny komplex, ktorý bude minimálne traumatický a umožní vám použiť najväčší počet svalových skupín, čím sa zlepší ich tón a celková pohoda človeka. Takéto cvičenia s kýlou krčnej chrbtice sa používajú zriedkavo, čo je spojené s nebezpečenstvom nesprávneho pohybu, ktorý môže poškodiť vitálne nervové kmene..

Ležiace cvičenia

Základom dikulskej gymnastiky sú také pohyby v polohe na chrbte na chrbte:

 1. Pacientovi je ponúknuté, aby kolená pomaly posúval do strán tak, aby sa dotýkali podlahy. Pri týchto pohyboch sú zapojené hlavné svaly bedrovej oblasti. Je dôležité, aby ste si neodtrhli chrbát a lopatky z podlahy, ale pomaly a hlboko dýchali. Vykonajte 20 opakovaní.
 2. Pacient hodí ľavú pätu na pravé koleno a pri vdychovaní vytiahne ohnutú nohu smerom k sebe, potom ju položí na podlahu. Po 15 opakovaniach tohto cvičenia sa nohy nahradia, pričom pravá päta je na kolene druhej nohy..
 3. Pomalé zdvíhanie panvy s dôrazom na päty a lopatky s plochým chrbtom. Opakujte nie viac ako 10 krát, aby ste zabránili náhlym pohybom.

Cvičenia stojace

V počiatočnej stojacej polohe sa vykonávajú tieto pohyby:

 • zdvíhanie ramien nahor a nadol,
 • kruhové pohyby s maximálnym únosom lopatkových kĺbov dopredu a dozadu,
 • hojdačky rúk,
 • pomalá hlava sa otočí doprava a doľava,
 • prikývajúc pohyby hlavy,
 • trup do strán a tam a späť,
 • kruhový pohyb v ohnutom bedre,
 • trup s rukami nadol, natiahnutie chrbtice a snaženie sa dosiahnuť prstami na rukách rukami.

Trvanie liečby metódou Dikul je od 6 mesiacov do 2 až 3 rokov v závislosti od závažnosti patológie.

Iné pohyby

V gymnastike Dikul sa často používa východisková poloha na kolenách s rovným chrbtom. Z tohto stavu sa pri vydychovaní spúšťa na päty, čím sa panva tlačí na podlahu. Hojdačky s ponožkami sa tiež vykonávajú, pričom sa pohybuje iba bedrová chrbtica. Pred nástupom bolesti je užitočné striedať predĺženie a zakrivenie chrbta v dolnej časti chrbta. Je dôležité cvičiť pomaly a najmenej 15 opakovaní.

Dikul cvičí chrbtom s kýlou

Rýchle tempo života často spôsobuje bolesť chrbtice..

Pri nadmernom zaťažení alebo zranení strácajú zadné svaly svoju elasticitu a chrbtový stĺp sa začína deformovať.

Zakrivenie chrbtice je potrebné včas zastaviť.

Následkom môže byť koniec koncov nielen kozmetická vada, ale aj výskyt medzistavcových prietrží, štípanie nervov a paréza..

Na tento účel existuje úžasná technika, ktorú vyvinul Valentin Dikul.

Čo je kýla chrbtice?

Toto ochorenie sa považuje za jedno z najťažších. Lekári často odporúčajú operáciu. Malo by sa však uznať, že operácie na chrbtici sú dosť nebezpečné. Hrozí poškodenie miechy, takže lekári neposkytujú 100% záruku úspechu. Existujú vážne následky - ochrnutie nohy.

Vertebrálna hernia je spôsobená metabolickými poruchami v tkanivách kotúčov, zraneniami a nadmerným zaťažením. Nervové zakončenie je zovreté kvôli vyčnievaniu buničitého jadra. Medzistavcové platničky podliehajú patologickej deformácii. V dôsledku dlhodobej degenerácie stráca disk vo vnútri vodu, čo vedie k jeho krehkosti.

Ako sa lieči kýla chrbtice?

Metóda liečby medzistavcových prietrží vždy závisí od miesta lokalizácie, stupňa vývoja a výskytu komplikácií..

Metódy bez chirurgického zákroku:

 • Užívanie protizápalových liekov a liekov proti bolesti na mesiac.
 • Novokainová blokáda.
 • Cvičenie, masáž, natiahnutie chrbtice.
 • Nosiť korzet.
 • elektroforéza.
 • Terapia DMV.
 • magnetoterapia.
 • Fonoforéza s použitím liekov, ktoré zlepšujú krvný obeh.

Tieto postupy zabránia chirurgickému zákroku..

Ak sa takýmto metódam nepodarí do 12 týždňov, budete sa musieť uchýliť k operácii. Sú minimálne invazívne a otvorený prístup. Je potrebné poznamenať, že po operácii bude potrebná dlhá rehabilitácia.

Dikulove hernie

Napodiv cirkusová gymnastka nevyvinula veľmi účinnú metódu liečby patologických stavov miechy.

Toto je Valentin Ivanovič Dikul. Pred viac ako 50 rokmi, keď vykonával nebezpečný kúsok, spadol z hrobu a utrpel veľa vážnych zranení vrátane zlomeniny chrbtice. Lekári predpovedali jeho postihnutie. Dikul sa s tým nemohol vyrovnať a začal ťažký a zdĺhavý zápas o schopnosť pohybovať sa a viesť celý život.

Výsledkom jeho vytrvalosti a mimoriadneho myslenia je jedinečný systém Dikul. Vďaka tejto technike sa autor sám dokázal postaviť.

Najúžasnejšia vec je, že Valentin Ivanovič nielenže prekonal bolesť a súvisiace príznaky, ale po 8 rokoch sa vrátil aj do cirkusovej arény. Svojím príkladom dokázal, že po ťažkých zraneniach môžete pokračovať v aktívnom živote bez bolesti chrbtice. Doteraz autor vylepšuje svoju metodológiu, ktorá dáva nádej mnohým ľuďom s patológiou chrbtice.

Podstata metodiky

Pre správnu implementáciu fyzických cvičení s touto patológiou musia byť dodržané určité pravidlá. Sú určené na udržanie správneho tempa počas tréningu a môžu sa aplikovať iba povolené zaťaženia..

Trvanie tried by sa malo postupne zvyšovať, inak by dlhá príprava v prvej fáze mohla situáciu len zhoršiť. Aby sa obnovili funkcie chrbtice, pacient bude musieť vynaložiť veľké úsilie, pretože je to dlhá a skôr starostlivá práca..

Hlavnou vecou je prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára:

 • Udržujte držanie tela. Korzety a špeciálne obväzy zabránia napínaniu, ako aj kontrolným pohybom.
 • Gymnastiku je potrebné kombinovať s manuálnou terapiou, bahennou terapiou, masážou a hirudoterapiou.
 • Fyzická aktivita sa prísne dávkuje. Pohodlie a najmenšia bolesť znamenajú, že musíte znížiť závažnosť protizávažia na športovom vybavení.
 • Je potrebné sa vyhnúť skokom a trhavým pohybom..

Musíte pravidelne cvičiť, pretože aj krátka prestávka ovplyvní vaše zdravie.

Liečebný systém funguje so všetkými patológiami chrbtice:

Pri správnom vytrvalosti a lekárskom dohľade sa syndróm bolesti výrazne zníži. Aby sa predišlo komplikáciám, je nevyhnutné prísne dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára.

Video: „Kto je Valentin Ivanovich Dikul?“

Pokyny pre cvičebný systém

Väčšina pacientov po odstránení silnej bolesti chrbtice začne zvyšovať záťaž, pričom sa domnieva, že to urýchli proces hojenia. Je to absolútne nemožné. Na zvýšenie záťaže musíte najprv pripraviť korzet svalu.

Všetky cvičenia sú rozdelené do konkrétnych skupín:

Jemný kurzVykoná sa v prvom štádiu choroby. Cvičenie sa vykonáva s prihliadnutím na fyzickú prípravu pacienta. Nie je dovolené najmenšie prepätie. Komplex pripravuje telo na regeneráciu. Cvičenia v tomto kurze obnovujú spojenie svalového tkaniva a miechy.. prechodnýTrvanie tohto štádia závisí od závažnosti ochorenia, pripravenosti pacienta a jeho telesných charakteristík.. komplikovanéPoškodená chrbtica sa obnoví a účinok výsledkov sa zafixuje. Len silné svaly môžu udržiavať telo v jeho prirodzenej polohe a vydržať zaťaženie chrbtice. Toto je hlavná podmienka na zabezpečenie pozitívneho výsledku na dlhú dobu..

Prechod na ďalší kurz nastane po úplnom dokončení predchádzajúceho kurzu. Neexistujú žiadne konkrétne pojmy, všetko záleží na samotnom pacientovi, jeho zameraní na zotavenie. Tento faktor má veľký význam..

kontraindikácie

Dôvodov, ktoré môžu brániť výkonu špeciálnych cvičení, je málo. Ale, bohužiaľ, sú. Ak sa pri vykonávaní niektorých pohybov objavia nepríjemné príznaky, mali by sa zlikvidovať..

Najmä musíte venovať pozornosť týmto príznakom:

 • Zvýšenie teploty.
 • Krvný prísun do mozgu je narušený.
 • Dlhodobá bolesť svalov.
 • Pocit zúženia.

Dočasná kontraindikácia je exacerbácia patológie chrbtice.

Výcvik je prísne zakázaný v nasledujúcich chorobách:

 • Prítomnosť zhubných nádorov.
 • Problémy so srdcom.
 • Zlomená mozgová cirkulácia.
 • hemofílie.

Tréning začnite až po zastavení akútneho záchvatu a normalizácii pacienta.

Video: „Cvičenie na bolesť chrbta od Dikula“

Technika vykonávania

Valentin Dikul vytvoril veľa rôznych komplexov, ale prietrž hernie sa mierne líši, pretože je určený na posilnenie určitých svalových skupín. Sú to protahovacie cvičenia, jogínske ásany, prvky Pilates. Komplexné cvičenia sa vyberajú individuálne, ale všetky sú zamerané na posilnenie chrbta.

 • "Strap". Vykonáva sa v polohe, keď kladie dôraz na prsty na nohách a lakťoch.
 • Slučky, ktoré prechádzajú podpazuším.
 • Pomaly trup v rôznych smeroch.
 • Navštívte na vodorovnej lište.
 • Zdvihnite nohy z ležiacej polohy.

V rehabilitačných centrách je veľa špeciálnych simulátorov. Na nezávislé domáce vzdelávanie bude stačiť „švédska stena“. Ak to nie je možné, je možné upustiť od gumových vlekov. Umožňujú zmäkčiť zaťaženie väzov a kĺbov..

S kýlou krčnej chrbtice

Pri ochorení tejto časti chrbtice sa gymnastika vykonáva iba počas rehabilitačného obdobia, ako aj pri prevencii. Môžete si požičať na vlastnú päsť.

Cvičenia sa vykonávajú pri sedení na stoličke:

 • Pri kýle krčnej chrbtice je veľmi užitočný súčasný tlak na chrbát hlavy a na čelo. Na čelo je potrebné položiť dlaň a zatlačiť na ňu na 3 sekundy, zatiaľ čo krk by sa nemal ohýbať dozadu. Uskutočňuje sa to trikrát. Potom to isté, ale dlaň na zadnej časti hlavy.
 • Odhoďte hlavu dozadu a potom pomaly spustite bradu k jugulárnej fosílii..
 • Posaďte sa a položte hlavu dozadu. Musíte sa dotknúť ramena uchom. V oboch smeroch je vytvorených 5 plachiet.
 • Vykonajte 10 otočení hlavou k ramenu. Pomalé pohyby bez trhania.

Pre zvýšenie efektívnosti je komplex kombinovaný s plávaním alebo vodným aerobikom.

S kýlou na hrudi

Táto časť chrbtice poskytuje stabilizáciu a normálne držanie tela. Tieto cviky sú užitočné najmä vtedy, keď je diagnostikovaná prietrž hrudnej oblasti. Pomôžu znížiť prietrž.

 1. Ľahnite si na chrbát a roztiahnite si šírku ramien. Prekročte ruky na hrudi. Po inšpirácii otočte telo nabok, zatiaľ čo opačné rameno vychádza z podlahy. Nohy a panva by mali byť nepohyblivé. Pomaly zaujmite východiskovú pozíciu. Najskôr sa vykoná 8 zákrut v oboch smeroch a po mesiaci sa cyklus môže zvýšiť na 3 opakovania.
 2. Situácia je rovnaká. Ruky zatiahnite predlaktie. Maximalizujte telo do strán, ale nepresúvajte zadok a nohy.

Po vykonaní týchto cvičení bude pocit zúženia a bolesti menej výrazný..

Ak je v bedrovej oblasti prietrž

Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú ležia na rovnom a tvrdom povrchu. Niekedy sú potrebné špeciálne nástroje: palica alebo gumené pásky. S prietržovou kýlou sa cvičenia vykonávajú osemkrát jedným prístupom. Postupom času sa uskutočňujú 3 priblíženia s prestávkou 2 minúty.

Približný komplex:

 • Najprv musíte zohriať svaly, aby ste sa zahriali. Sú to zákruty, rôzne sklony, usrkávanie.
 • V polohe na bruchu upevnite nohy slučkami. Ľavé stehno pomaly stúpa a otáča sa doprava. Potom opakujte s druhou nohou. Ramená z podlahy.
 • Prekrížte ruky na pleciach a roztiahnite nohy od seba. Zdvihnite plecia a odbočte doprava. Potom naopak.
 • Ruky prekrížené na hrudi. Trochu zdvihnite nohy a odložte ich nabok. Po krátkom oneskorení ich priveďte späť. Potom naopak.
 • Počiatočná poloha je rovnaká. Teraz s únosom nôh do strany zdvihnite telo.
 • Ležiace na chrbte a pritiahnite nohy k zadku. Položte kolená na stranu a pokúste sa s nimi dotýkať podlahy.

Každodenné cvičenie so zvyšujúcim sa zaťažením, ako aj komplikujúce pohyby, zaistí normálny stav kostry. Mali by ste trénovať najmenej hodinu a celý život. V opačnom prípade bude započítanie okamžite nasledovať: rýchla regresia, ktorá opäť povedie k obmedzeniu mobility.

záver

Pravidelné triedy podľa Dikulovej techniky a presné dodržiavanie odporúčaní umožňujú pacientom s vertebrálnou kýlou návrat do plného života. Základom vytvárania cvičení je osobná skúsenosť, ktorá je dôkazom 100% efektívnosti.

Mnoho pacientov, ktorí sa úprimne zbavia závažných patológií, tvrdia, že je to veľmi ťažké. Musel som trénovať denne as plným nasadením. Výsledkom tohto úsilia je vymiznutie bolesti a normalizácia pohyblivosti chrbtice. Výnimočnosť tejto techniky spočíva v tom, že človek je úplne uzdravený a s chorobou nežije. Unikátna metóda Dikulu je veľmi populárna, vďaka ktorej boli uzdravené tisíce pacientov..

Dikulská gymnastika na chrbte s kýlou

Absolútne niekto zažil bolesť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Existuje veľa dôvodov, prečo máte nepríjemné pocity a ako ich liečiť. Rozšírená z nich je lekárska gymnastika. Cvičenia Dikul na chrbte s prietržami sú veľmi populárne a sú veľmi žiadané..

Hlavným cieľom metodiky

Aby bol výsledok viditeľný po vykonaní Dikulových cvičení s herniou, je potrebné riadiť sa jednoduchými pravidlami. Počas gymnastického obdobia je veľmi dôležité udržiavať správne tempo a vypočítať pravdepodobné zaťaženie. Čas na hodiny by sa mal postupne zvyšovať, ak sa zapájate príliš dlho a okamžite, potom môžete iba zhoršiť svoju situáciu. Ak chcete uspieť a obnoviť normálne fungovanie chrbtice, je potrebné vynaložiť veľké úsilie, pretože proces regenerácie je veľmi dlhý a pracný..

Je veľmi dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami odborníkov:

 • ochrana tela. Špeciálne obväzy a korzety pomôžu kontrolovať pohyby a sťažia napínanie svalov;
 • zložité udalosti. Gymnastika chrbtice sa musí kombinovať s fyzioterapeutickými procedúrami, liečbou bahnom a pijavicami, masážami atď.;
 • prísne dávkovanie fyzickej aktivity. Nepríjemné alebo bolestivé pocity naznačujú nadmernú fyzickú aktivitu. Aby ste sa ich mohli zbaviť, je potrebné znížiť hmotnosť protizávažia na špeciálnom vybavení;
 • Je potrebné sa zdržať ostrých cvičení a skokov. Pred vykonaním gymnastiky je potrebné zahriať svaly pomocou zahrievania;
 • Pred začatím záťažovej liečby by ste mali odmietnuť užívať lieky proti bolesti. Inak môže dôjsť k záchvatu bolesti, ktorý bude ťažké zastaviť..

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice

Nasledujú účinné cvičenia a pravidlá ich vykonávania.

Cvičenie 1

Počiatočná poloha kľaknutia a ramien. Ruky sú rovné, trochu od seba. Chrbát bez prehnutia, rovnobežne s podlahou. Tešíme sa. Po zhlboka sa nadýchnite, musíte vydýchnuť a pomaly spustiť boky na vaše nohy, ruky natiahnuté dopredu, hlavu dole, uvoľnené chrbát. S novým dychom sa otáčame dopredu, naša hlava vyzerá hore, umývadlo leží na podlahe. Chvíľu ležíme a sadneme si na päty. Odporúča sa až 12-krát.

Cvičenie 2

Počiatočná poloha na kolenách as rovnými ramenami vzdialenými od seba šírku ramien, nohy sploštené. Vykonávame výkyvy zo strany na stranu, dýchanie je ľubovoľné. Fungovať by mali iba bedrové stavce, krčné a hrudník sa nepoužíva. Opakujte maximálne 12 cvičení v každom smere..

Cvičenie 3

Počiatočná poloha je tiež, kolená sú uzavreté, brada je zdvihnutá, chodidlá sú na podlahe. Pomaly dvíhajte malú panvu v jednom smere, až kým nepohodlie a mierna bolesť, potom v druhom. Kolená zostávajú na svojom mieste. Vo východiskovej polohe nemusíte trvať. Cvičte až 15-krát.

Cvičenie 4

Tiež východisková poloha, kľaknutie, rovné ruky, zdvihnutá brada. Chrbát sa ohýba v dolnej časti chrbta, hlava pri inhalácii stúpa. Pri výdychu ohýbame spodnú časť chrbta v opačnom smere a snažíme sa bradou dosiahnuť hrudník. Cvičenie sa vykonáva až 20-krát, veľmi pomaly.

Cvičenie 5

Východisková poloha leží na chrbte, nohy ohnuté na kolenách, ruky pozdĺž tela. Zníženie kolien spolu, potom jedným smerom, potom druhým. Pri výskyte bolesti s nízkou intenzitou je potrebné znížiť amplitúdu pohybov. Ľubovoľné dýchanie. Cvičenie vykonajte najviac 15-krát v každom smere.

Cvičenie 6

Východisková poloha leží na chrbte, narovnané nohy, ruky pozdĺž tela. Jedna noha sa ohýba a pri vydýchaní sa oboma rukami natiahne do žalúdka. Vydržal niekoľko sekúnd. Opakuje to isté s druhou nohou. Cvičenie sa vykonáva 15 až 20-krát pre každú nohu. Ak nie je žiadna bolesť, obe nohy sa ohnú na kolená a natiahnu sa do žalúdka.

Cvičenie 7

Východisková poloha ako pri klieštiach: ramená sú rovné, hlava sa teší. Push-up z podlahy, výdech pri zdvíhaní. Pre ľudí s ťažkou fyzickou zdatnosťou stojí na nohách. Ak chcete telocvičňu správne, môžete si pozrieť video v dolnej časti stránky.

Kontraindikácie pre gymnastiku

Metóda V. Dikul pomohla veľmi veľkému počtu ľudí s prietržami chrbtice a inými chorobami chrbtice. Existujú však aj patológie, pri ktorých je implementácia metodiky liečby nemožná:

 • pretrvávajúca bolesť. Je vhodné zdržať sa gymnastiky, kým bolesti chrbta nezmiznú;
 • choroby, ktoré vedú k zablokovaniu krvného obehu v mozgových cievach;
 • hypertenzia alebo náhle zmeny krvného tlaku;
 • akútna duševná choroba;
 • syndróm predĺženej kompresie;
 • respiračné zlyhanie;
 • aneuryzma aorty, zlyhanie srdca;
 • horúčka.

Pri vyššie uvedených chorobách je potrebné zvoliť inú terapiu na liečenie bolesti chrbta. Akákoľvek choroba môže byť porazená, niekedy dokonca veľmi vážna. Ale všetky príznaky začínajú ustupovať, keď sú konfrontovaní s vôľou a odhodlaním. Hlavnou vecou nie je stratiť ducha a veriť v seba samého.

Účinné svalové zotavenie pomocou cvičení Dikul na chrbte s kýlou. Približný komplex

Dikul cvičenia na chrbte s prietržou pomáhajú zbaviť sa bolesti chrbtice, posilňujú chrbticu a svaly. Akademická gymnastika testovaná tvorcom a tisíckami pacientov. Pri správnom cvičení zmiernite bolesť, uvoľnite napätie a kŕče vo svaloch. Stav pacientov sa stabilizuje a vývoj ochorenia sa zastaví.

História metodológie

Technika autora patrí známemu talentovanému človeku.

Dikul, bývalý cirkusový umelec, utrpel vážne poranenie miechy a bol úplne imobilizovaný. Ani paže, ani nohy pre neho nepracovali. Z dôvodu zlomeniny chrbtice sa stal invalidom 1. skupiny.

Všetky pohyby boli vyvinuté v niekoľkých fázach, starostlivo a umožnili mu nielen vstať a začať kráčať, ale tiež sa úplne vrátiť do plného života..

Súbor cvičení účinne pomáha nielen pri traumatických zraneniach, ale aj pri výčnelkoch a prietržoch.

Vlastnosti

Predvádzanie gymnastiky sa uskutočňuje postupne, počínajúc ľahkými cvičeniami a postupne sa zvyšujúcou zložitosťou. Počas lekcií pacient vykonáva sebakontrola:

 • dávkovanie,
 • monitoruje správnosť,
 • reguluje pohodu - pocity chrbta a srdcový rytmus.

Ortopéd, prax 12 rokov Gymnastika je dohodnutá s inštruktorom, ktorý vyberie komplex, počet cyklov a opakovanie.

Aby ste sa zbavili bolesti chrbta, odporúča sa používať účinné prostriedky vyvinuté spoločnosťou Dikul. Medzi bezpečné a účinné vonkajšie lieky patria:

 • masti - na chrbticu, masáž, šport,
 • balzam - klasika založená na tibetských prísadách.

Použitie liečivých zlúčenín zmierňuje bolesť chrbtice, zmierňuje zápalové prejavy, odstraňuje opuchy a zvyšuje regeneračné schopnosti..

Keď je to efektívne

Gymnastika Dikul sa vykonávala v počiatočných štádiách herniovanej choroby. Odporúča sa vykonať v nasledujúcich prípadoch:

 • s detekovanými výčnelkami,
 • kýla chrbtice, nekomplikovaná sekvestrácia,
 • herniálne hrče rôznej lokalizácie,
 • s komplexnou liečbou,
 • po ústupe exacerbácie a úľave od bolesti,
 • v nevydaných situáciách.

Ortopedický chirurg, pracovná prax 12 rokov Cvičenia Dikul je vynikajúci profylaktikum proti hernii u ľudí s osteochondrózou, zvýšeným stresom na chrbticu, sedavou prácou.

Vďaka pohybom sa svaly posilňujú, svalový korzet sa stáva silným a silným, zlepšuje sa krvný obeh a metabolické procesy v chrupavkovo-spojivových tkanivových štruktúrach.

kontraindikácie

Existujú kontraindikácie pre cvičenie:

 • exacerbácia prietrže,
 • zápal a silná bolesť chrbtice,
 • akútna choroba s horúčkou,
 • chronická patológia počas exacerbácie,
 • rakovina s metastázami do chrbtice,
 • zlyhanie obličiek a pečene,
 • fibrilácia predsiení,
 • silná encefalopatia.

Výzva pre gymnastiku

Hlavným cieľom techniky Dikul je dosiahnutie optimálneho stavu svalov podporujúcich chrbticu. Uvoľniť napäté bolestivé svaly naopak oslabiť, dať tón a silu. Zároveň pri výkone cvičenia sa zlepšuje miestny prietok krvi, svaly prijímajú viac kyslíka a živín.

Základné pravidlá tried

Aby sa dosiahli pozitívne výsledky, kurzy by sa mali organizovať pravidelne, najmenej trikrát týždenne. Ešte lepšie, každý deň. Je kontraindikované nezávisle meniť poradie, meniť usporiadanie a meniť multiplicitu.

 • zapojiť najmenej 40-60 minút,
 • dodržiavať telocvičnú hygienu,
 • dodržiavať zásadu cvičenia, frekvenciu opakovaní a prístupov,
 • eliminujte maximálne zaťaženie a nepreťažujte chrbát,
 • vyvarujte sa zvýšenej únave, dýchavičnosti a bolesti,
 • vykonávať pohyby pomaly a plynulo.

Približný súbor cvičení

Pre každú chrbticu vyvinul Dikul individuálne komplexy s dobre definovanou sadou pohybov. Výučbu môžete začať až po vyšetrení ortopédom a stavcom s určením typu, umiestnenia, veľkosti prietrže.

Zadná časť (spodná časť chrbta)

Komplex s bedrovou prietržou sa vykonáva v polohe na chrbte. Efektívne cvičenia:

 1. Ležiaci, zdvíhajte telo a držte až 15 sekúnd. Je vhodné udržiavať nohy rovno, ale je dovolené ich ohýbať na kolenách.
 2. Nohy sú ohnuté a pritiahnuté k sebe. Kefy sa spustia na protiľahlé kolená a jemne tlačia.
 3. Ohýbajte kolená, paže sa tiahnu pozdĺž tela. Ľavá päta sa hodí na pravé koleno. Vydýchnite a zdvihnite pravú nohu. Inšpiráciu položte na podlahu. Do 10-krát.
 4. Ruky pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenách. Jemne sklopte kolená v oboch smeroch. Funguje iba dolná časť chrbta. Pádla držaná na podlahe.
 5. Dýchajte zhlboka. Násobnosť -10-12-krát.
 6. Uvoľnite sa, chodidlá dotiahnite zadok, narovnejte nohy, urobte 8-krát.

Pre spodnú časť chrbta je užitočná „mačka“. Ak chcete vykonať, kľačia a kefujú. Nadýchnite a vyklente chrbát. Kolená sú spojené, zatiaľ čo vdychujú, ohýbajú chrbát, ich hlava sa tiahne k stropu. Vydýchajú a ohýbajú hlavy k hrudníku, zakrivujú sa chrbtom. Počet opakovaní 10-12 krát.

Pre oblasť hrudníka

Aby sa vylúčila recidíva prietrže po liečbe, aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné vyvinúť svalovú chrbticu. S kýlami na hrudi vykonávajú tieto cvičenia:

pozícieAko hraťčiastka
Ležiaci na chrbteChované nohy, šírka ramien od sebaCyklus zahŕňa 8 pohybov, začínajú od 1 série a dosahujú 3 za 1,5 - 2 mesiace
Ruky sú zložené cez hrudník
Otočte telo na inhalácii doprava, panva a nohy zostanú pritlačené k podlahe, odtrhnite iba rameno
Podržte až 4 sekundy
Opakujte to opačným spôsobom
Ležiaci na chrbteZbrane prekrížené predVykonajte 3 cykly, každý s 8 opakovaniami
Hornú časť tela nakláňajte postupne v oboch smeroch
Nevystupujú nad povrch, panva nie je posunutá
Stojaci s rovnou chrbtomNakloňte sa dopredu, mierne pokrčte kolenáOd 1 do 3 sád, viac pohybov -8
Zadok je vydutý
Postavte sa na pozíciu 2-4 sekundy

Pre krčka maternice

Gymnastika na krku pomáha zbaviť sa bolesti v krčnej oblasti, od cefalgie, znižuje frekvenciu závratov, zlepšuje prácu analyzátorov sluchu a zraku. Zvláštnosťou cvičení je, že sa vykonávajú pomocou špeciálneho zariadenia zo slučky na krk. Sú vyrobené z ramienok na šaty, ktoré sú pripevnené elastickým obväzom, slučka je pripevnená k bočným častiam.

Súbor cvičení na krčnú prietrž:

Počiatočná polohaFunkcie výkonumnohorakosť
Ležiace na chrbte, noste slučku pod bradouMierne pritiahnite obväz, aby ste pocítili trakciuPočet prístupov od 1 do 3, opakovania 8
Zdvihnite hlavu a dotknite sa hrudníka hrudníkom
Zaujíma východiskovú pozíciu
Opakovania prebiehajú doprava a doľava
Ležiaci na chrbte, slučka pod bradouHlava jemne naklonená doľavaCykly môžu byť od 1 do 3, z ktorých každý obsahuje 8 opakovaní
Podržte 4 sekundy
Návrat na pôvodné miesto
Opakujte na pravom ramene
Ležiaca na chrbte, slučka podporuje braduHlava otočená na stranuPočet komplexov 2 - 3 zahŕňa 8 zákrut
Natiahnite bradu po rameno
Držte hlavu v tejto polohe 4 sekundy
Hlava je otočená opačným spôsobom.

recenzia

Gymnastika Dikul našla mnoho prívržencov, ktorí prostredníctvom tried dokázali zastaviť priebeh kýly. Metodika získala na sieti veľa pozitívnych hodnotení. Skupina cvikov na spodnej časti chrbta je jednoduchá a praktická, posilňuje chrbtové svaly, zabraňuje relapsom. Cervikálny a hrudný komplex pomáha vyrovnať sa s problémami slabých svalov, zmierňuje kŕče a napätie, posilňuje korzet.

Ortopedický chirurg, pracovná prax 12 rokov. Na dosiahnutie účinného výsledku musíte jasne dodržiavať pokyny, veriť v úspech, denne sa zúčastňovať.

Cvičenia Dikul sú založené na fyziologických pohyboch a môžu zlepšovať zdravie chrbtice. Fyzická aktivita sa dávkuje a vyberá sa individuálne pre každého pacienta. Vďaka tejto metóde sa svaly prebudia a zotavia, začnú adekvátne podporovať chrbticu. Prietrž sa zmenšuje, jej priebeh sa zastaví.

Toto video nie je k dispozícii..

Sledovací front

obrátiť

 • odstrániť všetko
 • zakázať

YouTube Premium

Dikul: cvičenie chrbta s prietržom bedrovej chrbtice cvičenia, keď

Chcete toto video uložiť?

 • sťažovať si

Nahlásiť toto video?

Prihláste sa a nahláste nevhodný obsah.

páčilo?

Nepáčilo sa?

Video text

cviky na medziobratlovú prietrž bedrovej chrbtice

cvičenie chrbta s prietržom bedrovej chrbtice

Čo sú bolesti dolnej časti chrbta, mnohí vedia. Patológie chrbtice vznikajú z rôznych dôvodov, dokonca aj v mladom veku. Vo väčšine prípadov je to kvôli slabosti svalového korzetu a zhoršenému krvnému obehu a výžive tkanív. Fyzikálna terapia sa preto stala jednou z hlavných metód liečby chorôb chrbtice..
Teraz existuje veľa techník na obnovenie mobility. Autorom jedného z najpopulárnejších je akademik Valentin Dikul. Hernia späť cviky odporúčané ním pomáhajú nielen zmierniť bolesť a zvýšiť dobu remisie. Metóda Dikul je jedinečná v tom, že pomáha človeku úplne sa zotaviť. Potrebujete iba špeciálne cvičenia na chrbát.

Dikul: fotografia a história vzhľadu techniky

Teraz tento systém používa mnoho lekárov a rehabilitačných stredísk pre pacientov s herniou. Akademik Valentin Dikul ho vytvoril na základe svojich vlastných skúseností, takže sa testuje účinnosť každého cvičenia. Tento muž bol v minulosti cirkusovým umelcom a utrpel vážne poranenie miechy. Lekári verili, že Dikul zostane zdravotne postihnutou osobou obmedzenou na invalidný vozík na celý život. Tvrdá práca a túžba byť uzdravený mu však pomohli tomu zabrániť. Nielenže sa vrátil do cirkusovej arény, ale stal sa aj cirkusovým akrobatom.
V budúcnosti ho to viedlo k štúdiu problému rehabilitácie pacientov s patológiou chrbtice. Valentin Dikul sa stal akademikom. Vyvinul systém cvičení pre rôzne kategórie pacientov, dokonca aj pre deti s detskou mozgovou obrnou. Simulátory, ktoré vytvoril, umožňujú návrat do aktívneho života aj pre tých, ktorým lekári predpovedali zdravotné postihnutie.
Vlastné liečebné skúsenosti pomohli akademikovi dokázať, že nervové tkanivo je schopné regenerácie, že je možné obnoviť funkciu chrbtice v akejkoľvek patológii. Motorická aktivita spúšťa zložité biochemické procesy, aktivuje krvný obeh a metabolizmus. To obnovuje funkciu svalov, zmierňuje kŕče a bolesť..

Funkcie techniky Dikul

Toto je možno jediný cvičebný systém, ktorý pomáha pacientom s chorobami miechy vyrovnať sa so svojou chorobou, ale úplne sa ich zbaviť. Príkladom pre pacientov je samotný Valentin Dikul. Vytvoril cvičenia na chrbte s prietržom, pričom zohľadňoval príčiny a vlastnosti tejto choroby. Špeciálne navrhnuté cvičebné stroje pomáhajú pacientom so závažnými patológiami zotaviť sa z poranení alebo chirurgie chrbtice.
Celý tento systém je založený na pravidelnosti tried, postupnom zvyšovaní zaťaženia a prísnom dodržiavaní pravidiel. Podstatou dikulskej gymnastiky je vykonávanie silových a napínacích cvičení, ktoré pomáhajú posilňovať svalový korzet a zlepšujú krvný obeh. Okrem nich komplex zahŕňa prvky jogy, pilates a dychové cvičenia. Preto niekedy obsahuje nezvyčajné cvičenia na chrbte. Dikul verí, že spinálne neuróny môžu byť obnovené pomocou správne vybranej záťaže. Úspech tried však závisí predovšetkým od úsilia samotného pacienta a jeho pozitívneho postoja.

Aké choroby sa používajú

Cieľom tohto systému je obnova chrbtice pri rôznych patologických stavoch. Nielen aby ho naučil žiť s touto chorobou, ale Valentin Dikul sa ho snaží úplne vyliečiť. Cvičenie chrbta s osteochondrózou môže zastaviť deštrukciu diskov a stavcov, zabrániť vzniku hernie a ukladaniu solí. Špeciálne vybraná náplň zlepšuje krvný obeh a výživu tkanív, čo obnovuje ich funkcie. Technika, ktorú vytvoril Dikul, je zameraná práve na prevenciu komplikácií a návrat pacienta do normálneho života.
Cvičenia chrbta so skoliózou sú tiež veľmi účinné. Porušenie postavy sa najčastejšie spája so svalovou slabosťou. Preto ich posilnenie pomáha vrátiť chrbticu do jej správnej formy. Normálna poloha tela a silný korzet sú najlepšou prevenciou bedrovej prietrže.
Valentin Dikul si však nielen vytvoril vlastný systém, aby zabránil vážnym patologickým stavom chrbtice. Cvičenia na chrbte s prietržou pomáhajú zbaviť sa ho v ktorejkoľvek fáze vývoja. Aj po operácii sa človek môže vrátiť do normálneho plného života. Takéto cvičenia sú účinné aj pri detskej mozgovej obrne a pri rehabilitácii po úrazoch..

Miechová kýla: príčiny a liečba

Najčastejšie je takéto zotavenie potrebné pre patológie medzistavcových platničiek. Môže to byť ich mierny posun alebo výstupok, ktorý sa nazýva výstupok. Alebo v skutočnosti kýla s poškodením alebo úplným pretrhnutím vláknitého prstenca disku. Tieto stavy vedú k silným bolestiam chrbta, zhoršenej inervácii končatín a obmedzenej pohyblivosti..
Kýla sa objavuje z rôznych dôvodov, ale najčastejšie v dôsledku metabolických porúch v tkanivách, ako aj v dôsledku slabosti medzistavcových svalov a väzov. Trauma, zvýšený stres, nadváha, sedavý životný štýl môžu vyvolať vyčnievanie disku...

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách.
Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..
Pojem „kryptogénny“ sa v medicíne používa na označenie chorôb, ktorých etiológia (pôvod) sa nedá zistiť. Kryptogénna cirhóza sa diagnostikuje v prípadoch, keď príčina choroby nezodpovedá žiadnej z kategórií etiologickej klasifikácie cirhózy druhu..