loader

Hlavná

Pažerák

Interaktívna televízia

Absolútne niekto zažil bolesť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Existuje veľa dôvodov, prečo máte nepríjemné pocity a ako ich liečiť. Rozšírená z nich je lekárska gymnastika. Cvičenia Dikul na chrbte s prietržami sú veľmi populárne a sú veľmi žiadané..

Hlavným cieľom metodiky

Aby bol výsledok viditeľný po vykonaní Dikulových cvičení s herniou, je potrebné riadiť sa jednoduchými pravidlami. Počas gymnastického obdobia je veľmi dôležité udržiavať správne tempo a vypočítať pravdepodobné zaťaženie. Čas na hodiny by sa mal postupne zvyšovať, ak sa zapájate príliš dlho a okamžite, potom môžete iba zhoršiť svoju situáciu. Ak chcete uspieť a obnoviť normálne fungovanie chrbtice, je potrebné vynaložiť veľké úsilie, pretože proces regenerácie je veľmi dlhý a pracný..

Je veľmi dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami odborníkov:

 • ochrana tela. Špeciálne obväzy a korzety pomôžu kontrolovať pohyby a sťažia napínanie svalov;
 • zložité udalosti. Gymnastika chrbtice sa musí kombinovať s fyzioterapeutickými procedúrami, liečbou bahnom a pijavicami, masážami atď.;
 • prísne dávkovanie fyzickej aktivity. Nepríjemné alebo bolestivé pocity naznačujú nadmernú fyzickú aktivitu. Aby ste sa ich mohli zbaviť, je potrebné znížiť hmotnosť protizávažia na špeciálnom vybavení;
 • Je potrebné sa zdržať ostrých cvičení a skokov. Pred vykonaním gymnastiky je potrebné zahriať svaly pomocou zahrievania;
 • Pred začatím záťažovej liečby by ste mali odmietnuť užívať lieky proti bolesti. Inak môže dôjsť k záchvatu bolesti, ktorý bude ťažké zastaviť..

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice

Nasledujú účinné cvičenia a pravidlá ich vykonávania.

Cvičenie 1

Počiatočná poloha kľaknutia a ramien. Ruky sú rovné, trochu od seba. Chrbát bez prehnutia, rovnobežne s podlahou. Tešíme sa. Po zhlboka sa nadýchnite, musíte vydýchnuť a pomaly spustiť boky na vaše nohy, ruky natiahnuté dopredu, hlavu dole, uvoľnené chrbát. S novým dychom sa otáčame dopredu, naša hlava vyzerá hore, umývadlo leží na podlahe. Chvíľu ležíme a sadneme si na päty. Odporúča sa až 12-krát.

Cvičenie 2

Počiatočná poloha na kolenách as rovnými ramenami vzdialenými od seba šírku ramien, nohy sploštené. Vykonávame výkyvy zo strany na stranu, dýchanie je ľubovoľné. Fungovať by mali iba bedrové stavce, krčné a hrudník sa nepoužíva. Opakujte maximálne 12 cvičení v každom smere..

Cvičenie 3

Počiatočná poloha je tiež, kolená sú uzavreté, brada je zdvihnutá, chodidlá sú na podlahe. Pomaly dvíhajte malú panvu v jednom smere, až kým nepohodlie a mierna bolesť, potom v druhom. Kolená zostávajú na svojom mieste. Vo východiskovej polohe nemusíte trvať. Cvičte až 15-krát.

Cvičenie 4

Tiež východisková poloha, kľaknutie, rovné ruky, zdvihnutá brada. Chrbát sa ohýba v dolnej časti chrbta, hlava pri inhalácii stúpa. Pri výdychu ohýbame spodnú časť chrbta v opačnom smere a snažíme sa bradou dosiahnuť hrudník. Cvičenie sa vykonáva až 20-krát, veľmi pomaly.

Gymnastika Dikul: čo je užitočné a ako na to

Príbeh Valentina Dikula je nápadným príkladom úspešného boja osoby s lekárskym rozsudkom. Osobná skúsenosť s prekonaním najzávažnejšej traumy, ktorá je základom našej vlastnej gymnastickej metódy, dáva tisícom ľudí po celom svete nádej na uzdravenie a návrat do plného života..

Súbor cvičení Dikul na bolesti chrbta sa stal jedným z najúčinnejších.

Aká je podstata metódy Dikul a jej výhody

Valentin Dikul - bývalý cirkusový umelec a teraz - vedúci ruského lekárskeho a rehabilitačného centra pre choroby pohybového ústrojenstva. Dostala kompresnú zlomeninu chrbtice vo veku 15 rokov.

Podľa lekárov mal zvyšok života stráviť na invalidnom vozíku. To sa však nestalo vďaka gymnastike, ktorú vynašiel, a jeho neochvejnej viere v úspech tejto rehabilitačnej metódy..

Systém Dikul nie je iba súbor cvičení určených na obnovenie a zaškolenie atrofovaných a slabých svalov, je to celá filozofia. Podstatou metódy Dikul je obnovenie nervových spojení medzi mozgom a svalmi, ktoré sa po poranení miechy, mŕtvici „neposlúchajú“. Opakované denné opakovania jednoduchých cvikov znovu učia kĺby pohyblivosti, obnovujú pružnosť chrbtice.

V gymnastike Dikul je veľa cvičení. Sú vhodné nielen pre pacientov pripútaných na lôžko a pre pacientov obmedzených na invalidný vozík. Triedy využívajúce metódu Dikul vám umožňujú zbaviť sa obmedzení pohyblivosti u ľudí s osteochondrózou a inými ochoreniami pohybového aparátu. Cvičenie je nevyhnutné na prevenciu patologických stavov chrbtice a kĺbov..

Indikácie a kontraindikácie

Indikácie pre lekársku gymnastiku podľa metódy V. Dikula:

Pred začatím vyučovania je potrebné vyhľadať odbornú radu. Lekár vám po preskúmaní anamnézy pacienta pomôže pri výbere najúčinnejších cvičení. Môžu sa predpísať ďalšie štúdie..

Existujú choroby, pri ktorých je gymnastika kontraindikovaná:

 • infekčné choroby v akútnej fáze;
 • onkologické choroby;
 • silné stlačenie chrbtice;
 • mozgovocievna príhoda;
 • srdcovo-cievne ochorenia;
 • choroby nervového systému v ťažkom štádiu;
 • epilepsie;
 • urolitiázová choroba.

Pozor! V prípade ťažkých foriem chorôb je prísne zakázané začať gymnastiku bez súhlasu ošetrujúceho lekára.!

Základné pravidlá gymnastiky

Hlavné pravidlá vykonávania dikulskej gymnastiky:

 1. Nálada. Jeho prítomnosť je veľmi dôležitá pre efektívnosť tried. Každé nadchádzajúce cvičenie musí pacient plne reprodukovať vo svojich myšlienkach. Predstavte si, ako stúpa noha alebo rameno, aj keď končatina ešte nie je schopná stúpať, takže mozog cíti stratené spojenie so svalmi a obnoví ju. Platí to nielen pre imobilizovaných pacientov: každý pohyb v gymnastike musí byť pri vedomí, je dôležité pochopiť, ktoré svaly sú napnuté, ktoré sú napnuté, a cítiť to.
 2. Technika vykonávania. Je veľmi dôležité trénovať presne tie svalové skupiny, ktoré to potrebujú, a venovať im primeranú záťaž. Bez tohto nebude telocvičňa účinná ani bezpečná pre zdravie. Zaťaženie by malo byť také, aby počas cvičenia pacient dýchal hladko a pokojne, nemohol zadržať dych.
 3. Pravidelnosť. Systematická gymnastika každý deň je predpokladom na uzdravenie. Pretože sa účinná látka liečiva hromadí v tele v požadovanom množstve, podľa časového plánu užívania tabliet sa svalový tonus hromadí aj v tých svaloch, ktoré sú pravidelne trénované. Majte denník pre gymnastiku, v ktorom budete zaznamenávať cvičenia, záťaže, meranie srdcovej frekvencie pred a po gymnastike. Je ľahšie zorganizovať kontrolu nad vašou pohodu a pochopiť, ktoré cvičenia majú väčší účinok..
 4. Viera v úspech. Podobne ako všetky konzervatívne metódy liečby nemôže gymnastika v krátkom čase dosiahnuť požadované výsledky. Pozitívna dynamika sa môže objaviť v triedach za mesiac aj za dva mesiace. Dôvera v pozitívny výsledok tréningu dáva ďalšiu motiváciu na výkon gymnastiky.

Cvičebná technika

Obnovenie pohyblivosti po ťažkých zraneniach chrbtice a mŕtvici sa vykonáva na simulátore Valentin Dikul.

Toto je systém protizávažia, ktorý na začiatku liečby pomáha vykonávať cvičenia, a potom sa nahrádza závažiami, aby sa vytvoril svalový korzet..

Nabíjanie Dikulu doma je možné bez cvičebných pomôcok s vlastnou hmotnosťou. Platí to pre všetky ostatné prípady - liečbu a prevenciu chorôb pohybového aparátu, ako aj pre prípady, keď je pacient už schopný samostatne sa pohybovať.

V gymnastike Dikul je dôležité vykonávať cvičenia postupne a podľa počtu prístupov, v ktorých sú uvedené. Až pri pozorovaní plnej amplitúdy sa svaly správne cvičia, sťahujú a natahujú až do konca.

Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly, bez trhania. Zvýšenie záťaže je možné iba pri obnovení motorických funkcií, keď je veľmi ľahké vykonávať cvičenia.

Cvičenie chrbta

Metodika bolesti chrbta:

 1. Východisková poloha: ležiace na chrbte, ohnuté nohy, nohy na podlahe šírka ramien od seba, ruky v hrade za hlavou. Na výdychu otočte telo tak, aby lopatky zostupovali z podlahy, zatiaľ čo bradu pritláčajte k hrudníku. V tejto polohe držte 10 účtov. Inšpirujte sa východiskovou pozíciou, uvoľnite sa.
 2. Východisková poloha: ležiace na chrbte, ohnuté nohy, nohy na šírke ramena od seba, ruky pozdĺž tela. Pri výdychu potiahnite pravé koleno k hrudníku, uchopte ho rukami a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Pri výdychu vráťte koleno a ramená do pôvodnej polohy. To isté urobte s druhou nohou.
 3. Počiatočná pozícia je ďalej rovnaká ako v cvičení č. 2. Na výdych potiahnite obe kolená k hrudníku, uchopte ich rukami a zostaňte v tejto polohe. Potom pritiahnite bradu k hrudníku, pokúste sa dotknúť čela kolien, zostaňte päťkrát. Neroztrhajte spodnú časť chrbta z podlahy. Pri výdychu najprv sklopte hlavu a ramená, potom kolená a roztiahnite nohy do pôvodnej polohy. Ruky opäť dajte pozdĺž trupu.
 4. Keď pomaly vydýchate, stavce po stavcoch, zdvihnite panvu až k lopatkám. Pri výdychu, tiež stavce po stavcoch, pomaly spustite panvu, ale nedávajte ju na podlahu. Zadok by mal byť počas pohybu napätý, nohy by mali byť bližšie k panve.
 5. Dajte ruky nabok a dlane pripevnite na podlahu. Pri výdychu znížte svoje pravé koleno dovnútra smerom k podlahe. Pokúste sa dostať kolenom k ​​päte ľavej nohy. Po inšpirácii - návrat do východiskovej polohy. To isté urobte s druhou nohou..
 6. Východisková poloha: stojí na všetkých štyroch stranách, dôraz sa kladie na kolená a dlane v šírke ramien od seba, pohľad nasmerovaný na podlahu. Zhlboka sa nadýchni. Pri výdychu spustite panvu na päty. Potom položte hlavu na zem a posuňte ruky dopredu. Panvu neroztrhajte z päty. Vydržať na 10 účtoch. Návrat do východiskovej polohy.
 7. Ďalej východisková pozícia, ako v cvičení č. 6. Na výdychu sedieť na päte pravej nohy pomocou zadku a zároveň natahovať ľavú nohu pozdĺž podlahy. Zároveň telo zostáva v horizontálnej polohe, žalúdok leží na pravom stehne, ruky sú natiahnuté dopredu. Pretrvávať v tejto pozícii pre 10 účtov. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. To isté zopakujte pre druhú časť..
 8. Keď vydýchate, položte ruky na podlahu a sedia si na pätách pomocou zadku. Potom natiahnite ruky na podlahu a zároveň si vytiahnite zadok späť. Vydržať na 10 účtoch. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. Ak má pacient narušenú neuromuskulárnu reguláciu a znižuje svaly chodidla a dolných končatín, chodidlá by sa mali nosiť na prsty na nohách..
 9. Pri výdychu uvoľnite vzduch z brucha a čo najviac zaokrúhlite chrbát v oblasti hrudníka. Podržte 2-3 sekundy. Po inšpirácii uvoľnite brušné svaly, vyhnite sa pasívnej deformácii v dolnej časti chrbta a vráťte sa do východiskovej polohy..
 10. Na výdych zatlačte pravé koleno čo najviac. Potom natiahnite ľavú ruku dopredu. Potom natiahnite druhú ruku vpred. Brucho na pravom stehne. Opravte pozíciu, uvoľnite sa a vydržte na 10 účtoch. Na výdychu utiahnite ľavú nohu a vráťte sa do pôvodnej polohy. Rovnaký beh s druhou nohou.

Poznámka: každé cvičenie akéhokoľvek gymnastického komplexu sa vykonáva 8 až 10 krát. Počet opakovaní je prvý 1-2, potom ich počet stúpne na 6. Amplitúda pohybov je maximálna, ale skôr ako sa objaví bolesť: ak sa objaví bolesť, mala by sa amplitúda znížiť.

Všeobecný komplex analgetických cvičení za chrbtom:

 1. Ďalej východisková poloha: ležiace na chrbte, rovné nohy k sebe, ruky pozdĺž tela. Zhlboka sa nadýchnite, natiahnite ruky za hlavu a potiahnite nohy nad seba. Pri výdychu sklopte ruky do pôvodnej polohy a uvoľnite nohy.
 2. Zhlboka sa nadýchnite, potiahnite pravé koleno k hrudnej kosti, uchopte ho rukami a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Nohy sú napnuté cez seba. Pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. To isté urobte s druhou nohou.
 3. Po inšpirácii potiahnite obe kolená k hrudnej kosti, uchopte ich rukami a zostaňte v tejto polohe. Vytiahnite bradu k hrudnej kosti, pokúste sa dosiahnuť čelo až po kolená. Pri výdychu sklopte hlavu a plecia, potom kolená a roztiahnite nohy do pôvodnej polohy. Ruky položte pozdĺž trupu.

Vykonanie celého cyklu cvičení trvá dlho. Preto je možné gymnastiku rozdeliť do dvoch blokov: večer je lepšie viesť hodiny na cvičenie chrbta a ráno - cvičenia na krku.

Cvičenie krku

S výčnelkami a kýlami v krčnej chrbtici sú užitočné nasledujúce cvičenia:

 1. Ďalej východisková poloha: sediace ramená pozdĺž tela. Pri výdychu jemne nakloňte hlavu úplne doprava. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. To isté urobte doľava. Pri tomto cvičení je potrebné vyvinúť takú pohyblivosť krčných stavcov, aby pri nakláňaní ucha malo tendenciu k plecu..
 2. Pri výdychu nakloňte hlavu dopredu a pokúste sa bradou dosiahnuť hrudník. Uzamknite polohu na 8 sekúnd. Po inšpirácii - hladko sa vráťte do východiskovej polohy.
 3. Pri výdychu posúvajte hlavu dozadu a napnite bradu. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy.
 4. Ďalej východisková poloha: sediaci na stoličke, dlane na kolenách, chrbát rovný, brada hore, chodidlá na šírku ramien od seba. Pravou rukou uchopte zápästie ľavej ruky. Počas výdychu nakloňte hlavu doľava a upravte polohu na 6 - 8 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte najprv doľava a potom doprava.
 5. Uzamknite kryt a nerozoberajte sa. Položte ľavú ruku za chrbát na spodnú časť chrbta a pravou rukou uchopte hlavu zhora. Na výdychu jemne pritiahnite hlavu pravou rukou k pravému ramenu, až kým nepatrne nenapnete krk. Koncovú polohu zaistite na 6-8 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy. Urob to isté opačne, pravou rukou za chrbtom.
 6. Obe ruky položte za chrbát a ruky vložte „do zámku“. Na výdychu zredukujte lopatky, vytiahnite ruky za chrbát nahor bez toho, aby ste telo príliš naklonili dopredu. Uzamknite polohu na 6-8 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy.
 7. Ďalej východisková pozícia: sediaci na stoličke alebo fitball, ruky pod „v zámku“ pred vami. Jemne zdvihnite ruky za hlavu. Pomaly, ako vydychujete, pod váhou rúk sklopte hlavu nadol a pritlačte bradu k hrudníku. Potom pomaly zaokrúhľujte chrbát v hornej časti hrudnej chrbtice, hladko sa stavca za stavcami ohýba. V dolnom bode amplitúdy by mala byť rotácia čo najviac zaoblená. Poloha panvy by sa nemala meniť. Potom hladko, stavce po stavcoch, vráťte sa do východiskovej polohy.
 8. Naraz nadýchnite a plynule zdvihnite ruky. Vytiahnite ruky nad hlavu a túto polohu zafixujte. V dvoch výdychoch a pomaly dajte ruky do pôvodnej polohy. Pohyb by sa mal vykonávať iba v ramenných kĺboch. Uhol medzi predlaktím a ramenom by sa nemal meniť.
 9. Východisková pozícia, rovnako ako v cvičení č. 4. Položte pravú ruku na hlavu, uchopte ju po ľavej strane a mierne ju nakloňte doprava, aby ste dostali lopatky. Pomaly zdvihnite ľavú dlaň pred seba rovnobežne s podlahou a ľavú lopatku zatlačte na chrbticu. Rameno nie je priame: počas celého pohybu by sa mal udržiavať malý uhol v lakťovom kĺbe. Ruku jemne sklopte do pôvodnej polohy, uvoľnite sa. Opakujte to isté pre druhú stranu..

záver

Kostra je oporou celého organizmu, ale bez silných svalov nemôže úplne vykonávať svoje funkcie. Triedy podľa metódy Dikul sú vhodné na prevenciu chorôb pohybového aparátu, na zastavenie počiatočných patologických zmien v držaní tela, ako aj na obnovenie mobility po zraneniach..

Samotná gymnastika nie je všeliek: iba pravidelnosť tried, sebadisciplína, túžba po uzdravení a dôvera v úspech dávajú pozitívne výsledky..

Dikul cvičí chrbtom s kýlou

Rýchle tempo života často spôsobuje bolesť chrbtice..

Pri nadmernom zaťažení alebo zranení strácajú zadné svaly svoju elasticitu a chrbtový stĺp sa začína deformovať.

Zakrivenie chrbtice je potrebné včas zastaviť.

Následkom môže byť koniec koncov nielen kozmetická vada, ale aj výskyt medzistavcových prietrží, štípanie nervov a paréza..

Na tento účel existuje úžasná technika, ktorú vyvinul Valentin Dikul.

Čo je kýla chrbtice?

Toto ochorenie sa považuje za jedno z najťažších. Lekári často odporúčajú operáciu. Malo by sa však uznať, že operácie na chrbtici sú dosť nebezpečné. Hrozí poškodenie miechy, takže lekári neposkytujú 100% záruku úspechu. Existujú vážne následky - ochrnutie nohy.

Vertebrálna hernia je spôsobená metabolickými poruchami v tkanivách kotúčov, zraneniami a nadmerným zaťažením. Nervové zakončenie je zovreté kvôli vyčnievaniu buničitého jadra. Medzistavcové platničky podliehajú patologickej deformácii. V dôsledku dlhodobej degenerácie stráca disk vo vnútri vodu, čo vedie k jeho krehkosti.

Ako sa lieči kýla chrbtice?

Metóda liečby medzistavcových prietrží vždy závisí od miesta lokalizácie, stupňa vývoja a výskytu komplikácií..

Metódy bez chirurgického zákroku:

 • Užívanie protizápalových liekov a liekov proti bolesti na mesiac.
 • Novokainová blokáda.
 • Cvičenie, masáž, natiahnutie chrbtice.
 • Nosiť korzet.
 • elektroforéza.
 • Terapia DMV.
 • magnetoterapia.
 • Fonoforéza s použitím liekov, ktoré zlepšujú krvný obeh.

Tieto postupy zabránia chirurgickému zákroku..

Ak sa takýmto metódam nepodarí do 12 týždňov, budete sa musieť uchýliť k operácii. Sú minimálne invazívne a otvorený prístup. Je potrebné poznamenať, že po operácii bude potrebná dlhá rehabilitácia.

Dikulove hernie

Napodiv cirkusová gymnastka nevyvinula veľmi účinnú metódu liečby patologických stavov miechy.

Toto je Valentin Ivanovič Dikul. Pred viac ako 50 rokmi, keď vykonával nebezpečný kúsok, spadol z hrobu a utrpel veľa vážnych zranení vrátane zlomeniny chrbtice. Lekári predpovedali jeho postihnutie. Dikul sa s tým nemohol vyrovnať a začal ťažký a zdĺhavý zápas o schopnosť pohybovať sa a viesť celý život.

Výsledkom jeho vytrvalosti a mimoriadneho myslenia je jedinečný systém Dikul. Vďaka tejto technike sa autor sám dokázal postaviť.

Najúžasnejšia vec je, že Valentin Ivanovič nielenže prekonal bolesť a súvisiace príznaky, ale po 8 rokoch sa vrátil aj do cirkusovej arény. Svojím príkladom dokázal, že po ťažkých zraneniach môžete pokračovať v aktívnom živote bez bolesti chrbtice. Doteraz autor vylepšuje svoju metodológiu, ktorá dáva nádej mnohým ľuďom s patológiou chrbtice.

Podstata metodiky

Pre správnu implementáciu fyzických cvičení s touto patológiou musia byť dodržané určité pravidlá. Sú určené na udržanie správneho tempa počas tréningu a môžu sa aplikovať iba povolené zaťaženia..

Trvanie tried by sa malo postupne zvyšovať, inak by dlhá príprava v prvej fáze mohla situáciu len zhoršiť. Aby sa obnovili funkcie chrbtice, pacient bude musieť vynaložiť veľké úsilie, pretože je to dlhá a skôr starostlivá práca..

Hlavnou vecou je prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára:

 • Udržujte držanie tela. Korzety a špeciálne obväzy zabránia napínaniu, ako aj kontrolným pohybom.
 • Gymnastiku je potrebné kombinovať s manuálnou terapiou, bahennou terapiou, masážou a hirudoterapiou.
 • Fyzická aktivita sa prísne dávkuje. Pohodlie a najmenšia bolesť znamenajú, že musíte znížiť závažnosť protizávažia na športovom vybavení.
 • Je potrebné sa vyhnúť skokom a trhavým pohybom..

Musíte pravidelne cvičiť, pretože aj krátka prestávka ovplyvní vaše zdravie.

Liečebný systém funguje so všetkými patológiami chrbtice:

Pri správnom vytrvalosti a lekárskom dohľade sa syndróm bolesti výrazne zníži. Aby sa predišlo komplikáciám, je nevyhnutné prísne dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára.

Video: „Kto je Valentin Ivanovič Dikul?“

Pokyny pre cvičebný systém

Väčšina pacientov po odstránení silnej bolesti chrbtice začne zvyšovať záťaž, pričom sa domnieva, že to urýchli proces hojenia. Je to absolútne nemožné. Na zvýšenie záťaže musíte najprv pripraviť korzet svalu.

Všetky cvičenia sú rozdelené do konkrétnych skupín:

Jemný kurzVykoná sa v prvom štádiu choroby. Cvičenie sa vykonáva s prihliadnutím na fyzickú prípravu pacienta. Nie je dovolené najmenšie prepätie. Komplex pripravuje telo na regeneráciu. Cvičenia v tomto kurze obnovujú spojenie svalového tkaniva a miechy..
prechodnýTrvanie tohto štádia závisí od závažnosti ochorenia, pripravenosti pacienta a jeho telesných charakteristík..
komplikovanéPoškodená chrbtica sa obnoví a účinok výsledkov sa zafixuje. Len silné svaly môžu udržiavať telo v jeho prirodzenej polohe a vydržať zaťaženie chrbtice. Toto je hlavná podmienka na zabezpečenie pozitívneho výsledku na dlhú dobu..

Prechod na ďalší kurz nastane po úplnom dokončení predchádzajúceho kurzu. Neexistujú žiadne konkrétne pojmy, všetko záleží na samotnom pacientovi, jeho zameraní na zotavenie. Tento faktor má veľký význam..

kontraindikácie

Dôvodov, ktoré môžu brániť výkonu špeciálnych cvičení, je málo. Ale, bohužiaľ, sú. Ak sa pri vykonávaní niektorých pohybov objavia nepríjemné príznaky, mali by sa zlikvidovať..

Najmä musíte venovať pozornosť týmto príznakom:

 • Zvýšenie teploty.
 • Krvný prísun do mozgu je narušený.
 • Dlhodobá bolesť svalov.
 • Pocit zúženia.

Dočasná kontraindikácia je exacerbácia patológie chrbtice.

Výcvik je prísne zakázaný v nasledujúcich chorobách:

 • Prítomnosť zhubných nádorov.
 • Problémy so srdcom.
 • Zlomená mozgová cirkulácia.
 • hemofílie.

Tréning začnite až po zastavení akútneho záchvatu a normalizácii pacienta.

Video: „Cvičenie na bolesť chrbta od Dikula“

Technika vykonávania

Valentin Dikul vytvoril veľa rôznych komplexov, ale prietrž hernie sa mierne líši, pretože je určený na posilnenie určitých svalových skupín. Sú to protahovacie cvičenia, jogínske ásany, prvky Pilates. Komplexné cvičenia sa vyberajú individuálne, ale všetky sú zamerané na posilnenie chrbta.

 • "Strap". Vykonáva sa v polohe, keď kladie dôraz na prsty na nohách a lakťoch.
 • Slučky, ktoré prechádzajú podpazuším.
 • Pomaly trup v rôznych smeroch.
 • Navštívte na vodorovnej lište.
 • Zdvihnite nohy z ležiacej polohy.

V rehabilitačných centrách je veľa špeciálnych simulátorov. Na nezávislé domáce vzdelávanie bude stačiť „švédska stena“. Ak to nie je možné, je možné upustiť od gumových vlekov. Umožňujú zmäkčiť zaťaženie väzov a kĺbov..

S kýlou krčnej chrbtice

Pri ochorení tejto časti chrbtice sa gymnastika vykonáva iba počas rehabilitačného obdobia, ako aj pri prevencii. Môžete si požičať na vlastnú päsť.

Cvičenia sa vykonávajú pri sedení na stoličke:

 • Pri kýle krčnej chrbtice je veľmi užitočný súčasný tlak na chrbát hlavy a na čelo. Na čelo je potrebné položiť dlaň a zatlačiť na ňu na 3 sekundy, zatiaľ čo krk by sa nemal ohýbať dozadu. Uskutočňuje sa to trikrát. Potom to isté, ale dlaň na zadnej časti hlavy.
 • Odhoďte hlavu dozadu a potom pomaly spustite bradu k jugulárnej fosílii..
 • Posaďte sa a položte hlavu dozadu. Musíte sa dotknúť ramena uchom. V oboch smeroch je vytvorených 5 plachiet.
 • Vykonajte 10 otočení hlavou k ramenu. Pomalé pohyby bez trhania.

Pre zvýšenie efektívnosti je komplex kombinovaný s plávaním alebo vodným aerobikom.

S kýlou na hrudi

Táto časť chrbtice poskytuje stabilizáciu a normálne držanie tela. Tieto cviky sú užitočné najmä vtedy, keď je diagnostikovaná prietrž hrudnej oblasti. Pomôžu znížiť prietrž.

 1. Ľahnite si na chrbát a roztiahnite si šírku ramien. Prekročte ruky na hrudi. Po inšpirácii otočte telo nabok, zatiaľ čo opačné rameno vychádza z podlahy. Nohy a panva by mali byť nepohyblivé. Pomaly zaujmite východiskovú pozíciu. Najskôr sa vykoná 8 zákrut v oboch smeroch a po mesiaci sa cyklus môže zvýšiť na 3 opakovania.
 2. Situácia je rovnaká. Ruky zatiahnite predlaktie. Maximalizujte telo do strán, ale nepresúvajte zadok a nohy.

Po vykonaní týchto cvičení bude pocit zúženia a bolesti menej výrazný..

Ak je v bedrovej oblasti prietrž

Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú ležia na rovnom a tvrdom povrchu. Niekedy sú potrebné špeciálne nástroje: palica alebo gumené pásky. S prietržovou kýlou sa cvičenia vykonávajú osemkrát jedným prístupom. Postupom času sa uskutočňujú 3 priblíženia s prestávkou 2 minúty.

Približný komplex:

 • Najprv musíte zohriať svaly, aby ste sa zahriali. Sú to zákruty, rôzne sklony, usrkávanie.
 • V polohe na bruchu upevnite nohy slučkami. Ľavé stehno pomaly stúpa a otáča sa doprava. Potom opakujte s druhou nohou. Ramená z podlahy.
 • Prekrížte ruky na pleciach a roztiahnite nohy od seba. Zdvihnite plecia a odbočte doprava. Potom naopak.
 • Ruky prekrížené na hrudi. Trochu zdvihnite nohy a odložte ich nabok. Po krátkom oneskorení ich priveďte späť. Potom naopak.
 • Počiatočná poloha je rovnaká. Teraz s únosom nôh do strany zdvihnite telo.
 • Ležiace na chrbte a pritiahnite nohy k zadku. Položte kolená na stranu a pokúste sa s nimi dotýkať podlahy.

Každodenné cvičenie so zvyšujúcim sa zaťažením, ako aj komplikujúce pohyby, zaistí normálny stav kostry. Mali by ste trénovať najmenej hodinu a celý život. V opačnom prípade bude započítanie okamžite nasledovať: rýchla regresia, ktorá opäť povedie k obmedzeniu mobility.

záver

Pravidelné triedy podľa Dikulovej techniky a presné dodržiavanie odporúčaní umožňujú pacientom s vertebrálnou kýlou návrat do plného života. Základom vytvárania cvičení je osobná skúsenosť, ktorá je dôkazom 100% efektívnosti.

Mnoho pacientov, ktorí sa úprimne zbavia závažných patológií, tvrdia, že je to veľmi ťažké. Musel som trénovať denne as plným nasadením. Výsledkom tohto úsilia je vymiznutie bolesti a normalizácia pohyblivosti chrbtice. Výnimočnosť tejto techniky spočíva v tom, že človek je úplne uzdravený a s chorobou nežije. Unikátna metóda Dikulu je veľmi populárna, vďaka ktorej boli uzdravené tisíce pacientov..

79 cvičení Valentina Dikula | 60 cvičení Valentina Dikula

Duševná príprava

Toto je predpoklad. Aby cvičenia fungovali, musí každé cvičenie začať mentálnym zahriatím. Predovšetkým je potrebné vytvoriť určitý psychologický postoj. Už viete, ako to urobiť pomocou vizualizácie, potvrdenia, atď. Sám Valentin Dikul dôrazne odporúča, aby ste najskôr psychicky urobili všetko, čo je v hlave, ktoré teraz budete fyzicky vykonávať. Toto je obzvlášť dôležité v prípade, keď je potrebné obnoviť pohyblivosť rúk, nôh, chrbtice po poranení, chirurgickom zákroku alebo pri rýchlom priebehu choroby. Toto zahrievanie je nevyhnutnou podmienkou úspechu, pretože vám umožňuje nadviazať spojenie medzi centrálnym nervovým systémom (mozog a miechu) a každým svalom tela pred tréningom. Aj keď vás vaše svaly neposlúchli, pretože spojenie sa stratilo na dlhú dobu, postupne sa obnoví a začne fungovať.

Táto technika „mentálnej gymnastiky“ môže pacientom pomôcť nielen po zranení, ale aj po mŕtvici. Je možné obnoviť centrálnu nervovú reguláciu, ktorá riadi pohybovú aktivitu postihnutých oblastí tela vytvorením mentálneho obrazu jedného alebo druhého cvičenia..

Vaša osobná metóda nálady

Toto je vybraná, testovaná a už zdokonalená metóda mentálneho prístupu. Každý z nich má svoje vlastné. Musíte ju začať 15 - 20 minút pred tréningom a počas hodín sa ju snažiť podporiť..

Schéma vašich akcií je nasledovná:

1. Vytvorte normálne cvičebné prostredie. Nemala by existovať žiadna hudba, cudzí hluk, ktorý by vám mohol zabrániť maximalizovať váš tréning.

2. Relax pomocou zvolenej techniky.

3. Zadajte požadovaný stav nálady.

4. Nalaďte sa na zdravie.

5. Vykonajte „mentálne zahriatie“ Dikulu. Pripraví vaše svaly na prácu.

7. Pocity únavy, hnevu, rozhorčenie, lenivosť, zúfalstvo, návrat k nálade.

8. Ukončite cvičenia a dajte si ešte jednu ďalšiu náladu, v ktorej tvrdíte, že školenie prospelo, sú výsledky.

Cvičenie „Mind Warm Up“

Toto cvičenie musíte urobiť pred hlavným komplexom.

Aj keď ste stále nehybní, predstavte si vo svojej mysli, ako dobre sú vaše ruky alebo nohy ohnuté a neviazané, uvedomte si, čo sa stane s jednotlivými svalovými skupinami. Musíte pochopiť, do akej miery ste aktívny. Dikul tvrdí, že je také dôležité, že bez takého procesu mentálneho zahrievania nie je liečenie možné. Svaly nakoniec začnú reagovať na samotný tím. Svaly budú reagovať - ​​nohy sa budú hýbať. Tento „obraz“ je cestou k zdraviu.

Predstavte si napríklad, že ste zaťaté prsty do pästi, zdvíhajú nohy nahor a znižujú ich. Duševne vystupovať opakovane, zamyslene nevyhnutných pre tento pohyb. Potom ich tiež obráťte a predstavte si, ako presne v tom okamihu fungujú svaly chrbta a brucha. Potom podľa vnútorného poriadku zdvihnite ruky a celý postup znova vykonajte. Čím jasnejší a presnejší je „obraz“, tým rýchlejšie sa vytvára spojenie s inými časťami mozgu, čím sa preberajú funkcie nervovej regulácie imobilizovanej časti tela. Každé mentálne vykonané cvičenie zanecháva v mozgu svoju stopu, keď sa opakuje, postupne sa vytvorí reťazec takýchto stôp a vytvorí sa nové centrum nervových spojení, ktoré riadia pohyb. U pacientov sa to deje rôznymi spôsobmi. V závislosti od povahy porážky, dobrovoľného úsilia, trpezlivosti, vytrvalosti môže taký proces obnovy trvať mesiac alebo rok. Koniec koncov, vzniku bezprecedentnej nervovej „cesty“ by malo predchádzať objavenie sa „cesty“, ktorá horí na mieste stopy priekopníkov..

Prvý súbor cvičení (všeobecná rehabilitácia)

Tento komplex možno podmienečne nazývať celková rehabilitácia. Zahŕňalo to samotné cvičenia, ktoré Valentin Dikul vykonal po zranení, na samom začiatku cesty, aby sa postavil na nohy a vrátil sa do cirkusovej arény..

Najprv môže byť ťažké dokončiť celý komplex. Aby ste to pre vás uľahčili, môžete ho rozdeliť na niekoľko častí. Napríklad cvičte svaly nôh a chrbta ráno a cvičte svaly brucha, hrudníka a rúk popoludní. Nezáleží na tom, v akom poradí budete trénovať svalové skupiny. Hlavná vec je, že všetky svaly majú potrebnú záťaž. Preto musíte mať predstavu o štruktúre ľudského tela a práci jednotlivých svalov rôznych skupín.

Počas prvých dvoch mesiacov je lepšie cvičiť bez zvyšovania záťaže, opakovania 12 až 15 krát a zvyšovania počtu prístupov na 6. (Prístup je vykonávať určitý počet opakovaní jedného cvičenia bez prestávky.) Nezdychujte dych, pred každou lekciou vykonajte mentálne cvičenie..

Pre lepšie pochopenie toho, ako telo reaguje na tréning, identifikujte príčiny nevoľnosti, upravte zaťaženie, je veľmi dôležité viesť denník triedy. Nezabudnite si všimnúť pulz každý deň pred tréningom, počas najintenzívnejšej časti a na ako dlho bude pulz obnovený do pôvodného po dokončení. Nezabudnite si zapísať počet a poradie cviku, počet sád a opakovaní, záťaž v každom cviku.

Cvičenie 1

Prechod z polohy na bruchu do polohy na sedenie dobre trénuje brušné svaly. Ale pre mnohých pacientov je to ťažké urobiť. Ak je záťaž zavesená cez bloky, brušné svaly budú fungovať v ľahkom režime. V tomto prípade sa chrbtové svaly budú viac zaťažovať: aby ste mohli ľahnúť, musíte prekonať odpor zaťaženia. Ak je to možné, musíte pristupovať k záťaži striedavo tvárou alebo chrbtom a pumpovať rôzne svalové skupiny.

Cvičenie 2

Vaše ruky sú dosť silné, ale stále nemôžete sedieť a držať sa v tejto polohe. Vykonajte cvičenie pomocou zaveseného rebríka. Ak idete rukami po schodoch po lane, skúste si sadnúť z polohy na bruchu. Potom choďte spať rovnakým spôsobom. Pri zdvíhaní budú aktívne pôsobiť svaly rúk, ramenného pletenca a chrbta. Hlavná úloha sa rieši - vytvorenie svalového korzetu.

Cvičenie 3

Na udržanie tela v sede musíte zahrnúť svaly chrbta, brucha a bokov. Ak však toto cvičenie mierne upravíte, môžete tiež aktivovať svaly latissimus dorsi. Za týmto účelom znížte záťaž pod úroveň hrudníka a potiahnite sa za seba, ohnite lakte.

Cvičenie 4

Potiahnutím a potiahnutím ponožiek prinútite lýtkové svaly pracovať, bloky na to nie sú potrebné. Ak sa však namiesto ponožiek hodí gumová páska alebo elastická bandáž cez ponožky, objavia sa nové príležitosti. Svoje ruky si môžete pritiahnuť k hrudníku - fungujú najširšie svaly na chrbte. Nakloníme sa späť a napínaním obväzu námahou natiahneme dlhé svaly chrbta.

Cvičenie 5

Toto cvičenie je určené tým, ktorí už môžu stáť a držať sa podpory. Hladké pohyby panvy tam a späť.

Cvičenie 6

Nohy striedavo vykonávajú plynulé pohyby tam a späť v plnej amplitúde.

Cvičenie 7

Kábel zo záťaže, ktorý prešiel dvoma blokmi, je upevnený na kolenách pomocou slučky na opasok, potom sa kolená pohybujú dozadu a dopredu..

Cvičenie 8

Po upevnení kábla na spodnej časti chrbta posuneme boky do strán.

Cvičenie 9

Držte sa podpory a nakloňte ju.

Cvičenie 10

Je potrebné mierne vylepšiť simulátor - vytvoriť pohyblivý vozík alebo valčekový stojan. Postavíme sa na jednu nohu a druhá na seba ťahá vozík, na ktorý je pripevnené bremeno.

Cvičenie 11

Pripevnenie bremena na koleno zdvihnite a spustite nohu.

Cvičenie 12

Half squat. Rovnaký podvozok sa používa ako pri cvičení 10, keď sa ním posilnili nohy. K nej musia byť pripevnené ďalšie dva kolíky, aby sa opierali o plecia. V drepe, ako keby sme sa krútili chrbtom na stene, a potom držiac držadlo kábla a pomáhali sme si rukami, ohýbame nohy.

Po vypracovaní celého komplexu pochopíte, ktoré cvičenia sú pre vás najvhodnejšie av budúcnosti ich musíte vykonať.

Samotný Dikul nazval svoje cvičenia iba tréningom. A počas tréningu vždy existuje nebezpečenstvo, že nezachytíte stav tela a nevynecháte okamih, keď sa potrebujete zastaviť. Ale ani v tomto prípade nemusíte trénovať. Len znížte záťaž, masírujte, jete zdravé jedlo - veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Samozrejme nie je vždy možné získať služby masážneho terapeuta, takže sa musíte naučiť techniky samomasáže.

Ale ak chcete okrem obnovenia vášho zdravia dosiahnuť športové výsledky, Dikul odporúča použitie takejto schémy. Prvý a pol až dva mesiace - tréning bez zvýšenia hmotnosti bremena, 50% jeho sily, iba na posilnenie svalov. V priebehu nasledujúceho mesiaca a pol zvýšte hmotnosť nákladu a zvýšte počet prístupov na asi 75% silu. A až potom môžete prejsť na maximálnu hmotnosť a zaťaženie. Ak chcete dosiahnuť akékoľvek výsledky, nemôžete na dlhú dobu zastaviť pri rovnakom zaťažení.

Druhý súbor cvičení

Tento súbor cvičení by sa mal vykonávať iba vtedy, ak ste úplne zvládli prvú skupinu cvičení a posilnili svoje svaly natoľko, že je čas prejsť na zložitejšie cvičenia alebo ste obnovili svoju mobilitu, ale nechcete sa tam zastaviť. Tento súbor cvičení bude tiež užitočný pre tých, ktorí trpia rôznymi problémami s kĺbmi a súvisiacimi ťažkosťami v pohybe.

Na prácu s druhou sadou cvičení budete potrebovať ďalšie vybavenie. Kreativne dodržiavajte všetky odporúčania Valentina Dikula. Môžete si vziať tento súbor cvičení ako základ a vytvoriť si svoj vlastný súbor cvičení. Je lepšie, ak vám v tom budú pomáhať odborníci na fyzioterapeutické cvičenia a lekári.

Z celej škály cvičení opäť vyberte tie, ktoré môžete vykonať. Zároveň by však hlavným kritériom malo byť zapojenie tých svalových skupín, ktoré to potrebujú. Vyberte si jedno cvičenie pre každú svalovú skupinu. Potom ich rozdelte na dve časti. Váš tréning by mal byť nasledujúci: prvý deň trénujete jednu svalovú skupinu, druhý deň - druhý, tretí deň - odpočinok. Je veľmi dôležité postupne prispôsobovať telo záťažiam. Preto by sa hmotnosť a protiváha mali vyberať každý deň so zameraním na vašu pohodu.

Prvýkrát, keď cvičíte, je jeden prístup, postupne zvyšujte počet prístupov na tri. Prirodzene, vezmite si váhu v prvých cvičeniach, aby ste s ňou mohli ľahko vykonávať cvičenia. Je dôležité vykonať úplný pohyb, pri ktorom došlo k vyrovnaniu a kontrakcii svalov až do konca. Keď sa svaly zotavia, hmotnosť protiváhy by sa mala znížiť. Naučte sa vykonávať cvičenie bez protizávažia, ktoré vám to uľahčí, potom to urobte s rovnakým zaťažením a postupne zvyšujte jeho hmotnosť.

A nezabudnite, že počas cvičenia musíte dýchať ľahko a rytmicky, bez zadržiavania dychu. Medzi priblíženiami je potrebný odpočinok v priebehu 1 - 2 minút.

Opis cvičení: čísla 6-8 znamenajú, že cvičenie sa musí vykonať 8-krát, potom odpočinok 1-2 minúty, potom to znova, atď., Iba 6-krát. Výsledkom je 6 sérií 8-krát.

Cvičenie 1

Simulujte drep pri ležaní na vozíku s dôrazom na obe nohy (6-8). Zvýšenie hmotnosti pri každom prístupe.

Cvičenie 2

Simulujte drep na jednej nohe pri ležaní na vozíku s dôrazom (6–8).

Cvičenie 3

Squat a narovnať sa v plnom raste, pričom chrbát spočíva na vozíku, postupne sa znižuje hmotnosť nákladu (6–8).

Cvičenie 4

Pohyby cyklistov v ľahu, striedavo s každou nohou. Hmotnosť sa postupne zvyšuje (6-8).

Cvičenie 5

Narovnávanie a ohýbanie nôh, postupné zvyšovanie hmotnosti (6–8).

Cvičenie 6

Noha skrútená s ramenami (5-12).

Cvičenie 7

Narovnávanie nôh s ramenami (5–12).

Cvičenie 8

Striedavo ohýbané a vyrovnávajúce nohy, postupne zvyšujúce hmotnosť (6-12).

Cvičenie 9

Narovnávanie a ohýbanie nôh, ležiace na bruchu, postupne zvyšuje hmotnosť (6-12).

Cvičenie 10

Sedenie na stoličke, ohýbanie a narovnávanie nôh, postupné znižovanie hmotnosti (6-8).

Cvičenie 11

Narovnávanie nôh zdvihnutých v uhle 45 ° pomocou rúk s protizávažím, postupne znižovať hmotnosť (6–8).

Cvičenie 12

Ležiaci na boku je medzi nohami vložený koberec. Posuvné narovnanie a ohýbanie nohy, ktorá leží na vrchu rohože (5-12).

Cvičenie 13

Oddelené nohy (5–12).

Cvičenie 14

Leg Mix (5-12).

Cvičenie 15

Ležanie na podložke, roztiahnutie a privedenie nôh (5-12).

Cvičenie 16

Narovnávanie nôh ležiacich na chrbte a postupné znižovanie hmotnosti (6-8).

Cvičenie 17

Ohýbaním nôh pri ležaní na bruchu postupne znižujte hmotnosť (6–8).

Cvičenie 18

Narovnávanie nôh, ležiace na bruchu, postupne znižovať hmotnosť (6-8).

Cvičenie 19

Spúšťanie nôh, postupné zvyšovanie hmotnosti (6–8).

Cvičenie 20

Zdvíhanie nôh, postupné zvyšovanie hmotnosti (6-8).

Cvičenie 21

Pelvic Lift (5-10).

Cvičenie 22

Sadnite si a postupne zmenšujte uhol (5-10).

Cvičenie 23

Ohýbajte sa dopredu a narovnať sa, postupne znižujte hmotnosť (5-8).

Cvičenie 24

Držte lavicu a striedajte nohy (6-8).

Cvičenie 25

Ležiaci na podložke, okamžite posuňte obe nohy doprava a doľava (6-8).

Cvičenie 26

Sediaci na stoličke, ohýbať doprava a doľava s bremenom v ruke (6-8).

Cvičenie 27

Sedieť na stoličke, ohýbať sa a uvoľňovať chrbát (5-10).

Cvičenie 28

Postavte sa, nohy striedajte do strán, postupne zvyšujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 29

Postavte sa a držte sa za ruky na opore, zoberte nohy späť, postupne zvyšujte hmotnosť (6–8).

Cvičenie 30

Stláčajte nohy striedavo, postupne znižujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 31

Zdvihnite ruky nahor, postupne zvyšujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 32

Ramená natiahnuté, postupne znižujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 33

Narovnajte ruky v lakťových kĺboch, postupne zvyšujte hmotnosť (6–8).

Cvičenie 34

Ohnite ruky v lakťových kĺboch, postupne zvyšujte hmotnosť (5-6).

Cvičenie 35

Ležanie na koberci, s výkyvnými pohybmi, aby sa hojdania rúk (6-12).

Cvičenie 36

Ležanie, vyrovnanie ramien v lakťových kĺboch, postupné znižovanie hmotnosti (6-8).

Cvičenie 37

Ležanie, zdvíhanie priamych ramien, postupné znižovanie hmotnosti (6–8).

Cvičenie 38

Ležiace, zdvihnite rovné ruky hodené za hlavu a spustite ich pozdĺž tela (6-8).

Cvičenie 39

Ležiac, spojte ruky a postupne znižujte hmotnosť (6–8).

Cvičenie 40

Posedenie cyklistických pohybov, postupné zvyšovanie hmotnosti (5-20).

Cvičenie 41

Pohyby cyklistov v ľahu, postupne zvyšujú hmotnosť (5–20).

Cvičenie 42

Posadením nadvihnite dolné končatiny na prstoch. Ak je to možné, zaťažte kolená (5-20).

Cvičenie 43

Valcovanie lopty alebo chodidiel nohami (5 sád 2 minút pri každej nohe).

Cvičenie 44

Postavenie sa na vaše prsty (5-20).

Cvičenie 45

Ohýbanie krku dopredu a dozadu, postupne zvyšujte hmotnosť (5-6).

Cvičenie 46

Ohýbanie telesa dopredu, postupné zvyšovanie hmotnosti (5-6).

Cvičenie 47

Zatiahnutie kolien k hrudníku pri sedení (5-10).

Cvičenie 48

Pri ležaní potiahnite kolená k hrudníku, postupne zvyšujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 49

Sadnite si z polohy na chrbte s nohami ohnutými na kolenách, postupne znižujte hmotnosť (6-8).

Cvičenie 50

Postavenie, posun panvy dozadu, postupné zvyšovanie hmotnosti (5-5).

Cvičenie 51

Postavte sa, posúvajte panvu vpred, postupne zvyšujte hmotnosť (5–5).

Cvičenie 52

Polopropitné s váhami, postupne zvyšujte hmotnosť (5-5).

Cvičenie 53

Postavenie, narovnanie nohy, postupné zvyšovanie hmotnosti (6-8).

Cvičenie 54

Ležanie na chrbte, striedavo zatlačte nohy na zem a postupne zvyšujte hmotnosť (5-20).

Cvičenie 55

Sedenie, striedanie kladenia nôh na zem, postupné zvyšovanie hmotnosti (5–20).

Kŕče a kŕče ustúpia pred natiahnutím

Počas tréningu (najmä na začiatku) a bezprostredne po nich sa môžu vyskytnúť kŕče. Môžu vás tiež obťažovať v noci alebo inokedy, zasahujúc do spánku a odpočinku. Kŕče sú náhle mimovoľné kontrakcie paralyzovaných svalov. Napriek tomu, že je narušená komunikácia s mozgom, telo pod postihnutou oblasťou vysiela signály do miechy, čo reflexne reaguje svalovými kontrakciami. Pretože prenos oslabujúcich impulzov z mozgu v dôsledku traumy je narušený, podráždenie sa prenáša ešte rýchlejšie ako u zdravých ľudí. Intenzita záchvatov je u všetkých ľudí iná. Najmenej kŕče sa vyskytujú v léziách dolných bedrových stavcov.

Spazmy sú často zamieňané so spazmami, čo znamená „spazmy“ všetky kŕčové pohyby svalov tela. Kŕče môžu tiež spôsobiť nepríjemné pocity, ako aj kŕče. Kŕče sú mimovoľné kontrakcie svalov, ale dlhšie a spôsobujú ostré, náhle pohyby.

Aby sa predišlo nepríjemným pocitom, ako sú kŕče a kŕče, je užitočné sa naťahovať. Pre dosiahnutie čo najlepšieho účinku je potrebné strečing vykonať niekoľkokrát denne. Teraz sa zoznámime s cvičeniami, ktoré odporúča Valentin Dikul..

Protahovacie cvičenia proti svalovým kŕčom

1. I. s. (Východisková poloha) - leží na chrbte. Jednu nohu v kolennom kĺbe ohýbame a ťaháme ju k hrudníku, druhá noha je narovnaná, môžete ju držať bremenom, napríklad s vrecom piesku..

Potom zmeníme nohy. Cvičenie sa vykonáva 10-krát s každou nohou.

2. I. s. - s vyrovnanými nohami. Pomaly nakláňajte telo dopredu, pokiaľ je to možné, narovnajte sa. Opakujte 10 krát.

3. I. s. - ležiace na chrbte, rovné nohy. Chovanie rovných nôh do strán - 10 krát.

4. I. s. - ležiace na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch. Zdvihnite a znížte nohy 10-krát.

5. I. s. - leží na chrbte, jedna noha sa narovná a upevní a druhá rovná noha sa zdvihne s miernymi trhnutím. Beh 10-krát s každou nohou.

6. I. s. - ležiace na chrbte. Únos nôh striedavo do strany - 10 krát.

7. I. s. - ležiace na chrbte. Jedna noha je ohnutá v uhle 90 stupňov a spočíva na akejkoľvek prekážke, druhá noha je rovná. Vykonávame napínanie svalov v bedrovom kĺbe, ohýbanie nohy, kým sa neobjaví bolesť. Každú nohu urobte 10-krát.

8. I. s. - ležiace na boku. Berieme rovnú nohu späť a opierame sa o spodnú časť chrbta. Vykonáva každú nohu 10 krát.

9. I. s. - ležiace na bruchu. Nohy v kolenných kĺboch ​​desaťkrát ohnite.

10. I. s. - ležiace na bruchu (najlepšie s asistentom, ktorý sedí na zadku). Rovná noha sa zdvíha čo najviac. Vykonáva každú nohu 10 krát.

11. I. s. - ležiace na bruchu, nohy ohnuté na kolenách. Štúdium členkových kĺbov: pritiahnite prst na každej nohe smerom k sebe 10-krát.

12. I. s. - ležiace na bruchu. Ohyby oboch nôh súčasne 10-krát.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje.
Vyčnievanie medzistavcových platničiek je posunutie určitej časti disku za hranice stavcovského priestoru. Toto je počiatočné štádium tvorby medzistavcovej prietrže, ktorá sa vyznačuje akútnymi a bolestivými klinickými prejavmi.
Počet ľudí, ktorí trpia vertebrálnou prietržou, rastie každý rok a choroba sa nekontrolovateľne stáva mladšou - u pacientov stredného veku a dokonca aj u mladých ľudí je možné pozorovať stále viac a viac patologických príznakov.