loader

Hlavná

Hlava

Súbor cvičení Dikul s kýlou bedrovej chrbtice

Liečba hernie chrbtice je efektívnejšia pomocou taktiky známeho cirkusového umelca Valentina Ivanoviča Dikula a vynálezcu korektívnej gymnastiky. Aplikujte tieto typy cvičení iba s konzervatívnou liečbou. Cvičenie chrbta sa môže vykonávať bez vhodnej liečby, pokiaľ to ošetrujúci lekár nepovažuje za potrebné.

Podstata metodiky

Cieľom techniky Dikul je postaviť človeka na nohy rýchlejšie s vývojom výčnelkov v medzistavcových platničkách. Táto technika sa týka kinezoterapeutickej liečby, ktorú predtým vytvoril Bubnovsky. S pomocou liečebného programu pacient rýchlo a efektívne obnovuje schopnosť chrbtice vykonávať potrebné funkcie.

Cvičenia sa môžu vykonávať doma bez použitia špeciálneho vybavenia a simulátorov. Pred začatím výučby musíte kontaktovať špecialistu a získať špeciálny program. V dôsledku jeho vykonávania je možné vyriešiť niekoľko problémov:

 • štúdium paravertebrálnych svalov a posilnenie korzetu, ktorý drží chrbticu v správnej polohe;
 • normalizácia krvného obehu a aktívny prísun kyslíka do svalov, čím sa zvyšuje výživa tkanív;
 • zmiernenie bolesti spôsobenej nadmerným zaťažením svalov a jeho hypertonicitou;
 • eliminácia opuchy a zápalového procesu najmä v oblasti bolesti a medziobratlovej kýly.

Zlepšenie môžete dosiahnuť po 4-6 týždňoch bežných hodín. Počas tejto doby sa musí chrbtica úplne zotaviť, pacient sa môže vrátiť do svojho obvyklého životného štýlu.

Pravidlá pre terapiu Dikul

Nezávisle od závažnosti a stupňa vývoja výčnelku je možné patológiu vyliečiť pomocou korekčnej gymnastiky. Aby tieto triedy zostali efektívne a čoskoro začali prinášať výsledky, musíte sa riadiť niektorými jednoduchými pravidlami.

 1. Prísna pravidelnosť. V žiadnom prípade nesmiete ukončiť priebeh liečby. Ak sa zastavíte v určitom štádiu, budete to musieť urobiť znova, pretože svaly sa veľmi rýchlo prispôsobia nedostatku záťaže..
 2. Tréning by mal trvať najmenej 30 - 40 minút. V takom prípade by sa triedy mali konať 3-4 krát týždenne. Je vhodné si oddýchnuť jeden alebo dva dni, aby mali svaly čas na to, aby na ne vynaložili záťaž.
 3. Nemôžete sa vzdialiť od techniky vykonávania cvičení. Všetky činnosti sa najprv vykonávajú s minimálnym rozsahom pohybu. Zakaždým sa hlasitosť zvyšuje, až kým sa nedosiahne maximálny povolený objem..
 4. Dikul odporúča veriť v seba samého. Psychologický faktor priamo ovplyvňuje, aký účinok sa dosiahne nabíjaním.

Počas cvičenia je dôležité sledovať váš stav. Ak sa v kĺbe chrbtice vyskytne bolesť, je potrebné zastaviť všetky činnosti spojené s jej zaťažením. Potom musíte konzultovať s lekárom, aby si vybral jemnejšiu terapiu.

Súbor cvičení na chrbte s prietržom krčnej chrbtice

Pre každého jednotlivého pacienta sa snažia zvoliť najefektívnejšie cvičenie. Pred začatím kurzov sa pacientom odporúča zahriať sa, aby nedošlo k ich zraneniu a aby nedošlo k zhoršeniu rozvoja medzistavcových prietrží. Zahrievacie cvičenia na chrbte by mali zahŕňať napínanie svalov chrbtice a zároveň by mali trvať 5 až 10 minút. Ďalej prejdite na ďalší komplex. Všetko sa deje sedením alebo stojaním.

 1. Otočte hlavu doprava a trochu ju držte v tejto polohe. Potom jemne vykonajte pohyb v opačnom smere, aby amplitúda bola 180 stupňov. Toto cvičenie opakujte 5-7 krát pre každú stranu. Počet takýchto odbočení sa musí každý deň zvyšovať 10 až 12-krát.
 2. Jemne stiahnite hlavu dozadu a potom v tejto polohe striedavo nakláňajte pravé a ľavé rameno. Skúste to urobiť tak, aby sa ušný ucho dotýkalo ramenného kĺbu. Opakujte 5-krát bez náhlych pohybov.
 3. Sklopte hlavu tak, aby bola brada čo najbližšie k hrudníku. Cítite, ako sa napínajú svaly krku. Jemne zdvihnite hlavu a sklopte ju dozadu a napnite bočné tkanivo. Opakujte triedy 6-7 krát.
 4. Sklopte hlavu, dajte ruky do zámku vzadu a zatlačte ich na chrbát hlavy. Pokúste sa odolať tlaku. To isté urobte pred sebou - do čela dajte zatvorené ruky.
 5. Nakloňte hlavu doľava a položte dlaň na pravú tvár. Vyvíjajte rovnaký tlak ako v predchádzajúcom cvičení. Podržte niekoľko sekúnd a zmeňte polohu. Vykonajte toto cvičenie raz pre každú stranu..

U niektorých pacientov je možné upraviť niektoré cviky..

Lekári odporúčajú okrem metódy Dikul aj plávanie alebo jogu. Pomáhajú obnoviť krvný obeh a výživu tkanív..

Dikul cvičenie na prietrž v hrudi

Výčnelok v oblasti hrudníka je nezvyčajná patológia, ale ak sa objaví, spôsobuje vážne nepohodlie. Gymnastika Dikul na chrbticu s herniou rýchlo zmierni bolesť a pomôže spomaliť rast nádorov v diskoch..

 1. Ľahnite si na podlahu. Pevne pritlačte panvu, zadok a chodidlá k podlahe. Ruky položte priečne na hruď. Vykonajte zákruty tela. Urobte 7-krát jedným spôsobom a druhým. Uistite sa, že spodná časť tela sa nezúčastňuje tréningu..
 2. To isté urobte iba pohybom ruky po ramenách. Uistite sa, že v hrudnej chrbtici nie je žiadna bolesť..
 3. Zostaňte na bruchu a prevracajte sa na bok. Rameno, ktoré zostalo, potiahnite zdola nahor paralelne s telom. Zdvihnite opak a pomaly sa dostanete za hlavu. Opakujte 5-7 krát. Potom prevráťte na druhú stranu a urobte to isté.

Tieto cvičenia môžete vykonávať po plávaní alebo skôr. Šport vo vode pomáha správne distribuovať záťaž na svaly hrudnej chrbtice.

Lumbosakrálne cvičenia

Proces degenerácie kostných tkanív a kĺbov môžete spomaliť pomocou nasledujúcich cvičení z komplexu Dikul na chrbte s herniou bedrovej chrbtice..

 1. Ľahnite si na tvrdý povrch a vytiahnite päty k zadkom. Pokúste sa rozšíriť kolená do strany, pričom predstavujú žabu. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte 5-7 krát.
 2. Narovnať nohy a spojiť ich. Zdvihnite nad podlahu do výšky 20 - 30 cm a pri maximálnej možnej amplitúde ich posuňte nabok. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pre každú stranu 7-8 krát.
 3. Posaďte sa na tvrdú stoličku a zdvihnite nohy, zohnuté na kolenách. Mali by byť kolmé na podlahu. V tejto polohe otočte spodnú časť puzdra. Opakujte každú stranu 5-6 krát.

Počas cvičenia v Dikulu je potrebné dodržiavať respiračnú gymnastiku. Hlboká inhalácia a exhalácia pomôžu obohatiť telo dostatočným množstvom kyslíka.

Kontraindikácie a obmedzenia

Je zakázané používať cvičebnú terapiu pri nasledujúcich problémoch:

 • infekčné alebo vírusové choroby;
 • prítomnosť zhubných procesov v tele;
 • abnormality a defekty chrbtice;
 • posttraumatické poruchy kostí miechy;
 • všetky druhy krvácania.

Spravidla je nemožné úplne zbaviť medzistavcovej prietrže jednoduchými cvičeniami. Môžete ich kombinovať s rôznymi typmi liečby podľa predpisu lekára. Vo väčšine prípadov je možné príznaky choroby dlhodobo zbaviť..

Cvičenie kýly pri chrbte

Cvičenia Dikul vám pomôžu v boji proti tejto chorobe

Nadváha, sedavá práca, zlá výživa, fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu a ďalšie negatívne účinky neprejdú bez stopy. Všetky systémy v ľudskom tele trpia týmto ochorením, chrbtová kolóna je však najviac poškodená. Športové alebo mechanické zranenia môžu spôsobiť úplnú ochrnutie. Cvičenia Dikul s kýlou chrbtice sa takým komplikáciám vyhnú.

Valentin Dikul nezávisle vyvinul sadu tréningov zameraných na úplné obnovenie fungovania chrbtice. Dikulovi sa podarilo nielen zotaviť sa z ťažkého zranenia, ale tiež sa vrátiť do cirkusovej arény. Jeho štúdie pomohli viac ako jednému pacientovi zbaviť sa degeneratívnej patológie..

Aké sú efektívne triedy?

Ako terapeut Valentin Ivanovich už mnoho rokov pracuje s ťažkými pacientmi, ktorým bola diagnostikovaná miechová kýla. Je ľahké sa vysporiadať s metódou V.I. Dikula. Liečebný komplex je založený na troch cykloch, z ktorých každý je zameraný na opravu určitých svalov, kĺbov a častí chrbtice. Ruský hrdina dáva nádej na obnovenie tým, ktorých oficiálni lekári odmietli. Účinnosť tréningu Dikul je založená na obnove nervových buniek.

Väčšina ľudí verí, že nervové bunky sa nezotavujú. Toto tvrdenie je nesprávne. Áno, neuróny sa množia, ale je možné obnoviť citlivosť a pohyblivosť. Zaťaženie, ktoré ponúka Valentin Ivanovič Dikul, spôsobuje, že nervové bunky, ktoré sú v stave pozastavenej animácie, sa „prebudia“. Jednoduché tréningy môžu spustiť zložité biochemické procesy, ktoré obnovujú neuromuskulárny prenos. Vďaka Dikulovým cvičeniam má pacient šancu obnoviť predtým atrofované svaly, triedy zmierniť kŕče, zastaviť bolesť.

Funkcie školenia o tejto metóde

Degeneratívna patológia spojená s cvičením by sa mala vykonávať v súlade s určitými pravidlami. Odporúčania sú navrhnuté pre pacientov tak, aby sa triedy konali správnym tempom as potrebným zaťažením. Nemôžete okamžite vykonať dvojhodinový tréning, len to zhorší stav pacienta, čas vyučovania sa postupne zvyšuje. Obnovenie chrbtice je starostlivou prácou, pacient bude musieť vynaložiť veľké úsilie na zlepšenie svojho života. Hlavnou vecou je dodržiavanie nasledujúcich pravidiel a bezpochyby vykonávať všetko, čo hovorí lekár:

 1. Udržujte svoju polohu. Bandáže a ortopedické korzety pomôžu kontrolovať pohyby, neumožnia výskyt výronov, regulujú intenzitu pohybov.
 2. Spolu s gymnastikou by sa mala používať bahenná terapia, zábal, akupunktúra, hirudoterapia, masáže a manuálna liečba..
 3. Dajte fyzickú aktivitu. Výskyt bolesti, nepohodlia, necitlivosti znamená, že je potrebné obmedziť závažnosť športového vybavenia pomocou zásady protiváhy..
 4. Ostrým pohybom by ste sa mali vyhnúť skokom..

Školenie sa vykonáva pravidelne. Nie je povolený ani jeden priechod. Neustále prestávky a prestávky vracajú pacienta do predchádzajúceho zdravotného stavu.

Všeobecné pokyny na výcvik

Liečba kýly chrbtice je založená na princípoch Dikulovej práce, z ktorých jeden nemá vykonávať nabíjanie zrýchleným tempom, nezačať používať činky a iné váhové materiály počas nasledujúceho tréningu a dúfať, že sa proces hojenia urýchli. Pacient tak poškodí iba seba, ale nezrýchli zotavenie. Dikul s kýlou chrbtice odporúča zvýšiť zaťaženie rôznych svalových skupín. Terapeut Valentin Ivanovič Dikul identifikuje tri skupiny cvičení:

Priebeh cvičení sa vyberá individuálne, ale to neznamená, že môžete okamžite začať absolvovať stredný kurz. V počiatočnom období liečby choroby je predpísaný mierny priebeh bez ohľadu na to, aký závažný je priebeh degeneratívnej patológie. Prvý priebeh liečby neumožňuje výskyt únavy a nadmerného zaťaženia. Jemný priebeh liečby vám umožní obnoviť stratené spojenie medzi miechou a svalovým tkanivom. Ďalšie ošetrenie závisí od individuálnych charakteristík tela obete, druhá sada cvičení trvá až 20% z celej dĺžky kurzu.

Posledný kurz je najťažší. Liečba tohto ochorenia je zameraná na obnovenie svalovej sily poškodenej oblasti chrbtice. Komplexné cvičenia sa môžu vykonávať iba u pacientov, ktorí sú schopní udržiavať telo vo fyziologicky správnej polohe.

Gymnastika pri vyčnievaní krčka maternice

Na výkon gymnastiky potrebujete bežnú stoličku bez operadla. Počas rehabilitačného obdobia sa vykonáva gymnastický kurz, ktorý má zabrániť výskytu choroby v krčnej oblasti. Výučba sa môže vykonávať doma, pri dodržaní vyššie uvedených pravidiel. Gymnastické cvičenia:

 1. Pri krčnej chrbtici je užitočné vyvinúť tlak na čelo a krk. Čelo stláčajte dlaňou, pričom mu odolávate, aby sa krk nemohol ohnúť dozadu. Vykonajte 3 opakovania po dobu 3 sekúnd. Potom položte dlaň na chrbát hlavy a opakujte cvičenie toľkokrát, koľkokrát je to potrebné..
 2. Odhoďte hlavu dozadu a teraz pomaly posúvajte bradu k jugulárnej fosílii..
 3. Posaďte sa vo vzpriamenej polohe, hlavu späť, pokúste sa dotýkať ucha ramenom. Do 5 opakovaní.
 4. Vykonajte 10 zákrut smerom k ľavému a pravému ramenu. Otáča sa pomaly, opatrne, bez náhlych pohybov.

Pre lepšiu efektivitu lekári odporúčajú vykonávať sériu cvičení v kombinácii s plávaním, aerobikom, gymnastikou vo vode.

Bedrové a hrudné cvičenie

Valentin Ivanovich vyvinul cvičenia pre každú časť chrbtice. Všetky triedy sa uskutočňujú s rozšírením chrbtice, čo pomáha zväčšiť interdisc priestor na fyziologické parametre. Aby ste dosiahli maximálnu účinnosť, musíte si kúpiť gumovú bandáž. Tu sú niektoré bandážové cvičenia:

 1. Ľahnite si na podlahu, pripevnite slučky k dolným koncom, pripevnite k nim gumené obväzy a pripevnite ich k nohe pohovky alebo stola. Ruky za hlavou roztiahnuté do strán. Zablokujte chrbát hlavy a ramien. Teraz otočte ľavé stehno do maximálneho možného uhla doprava, v tejto polohe niekoľko sekúnd vydržte. Cvičenie zopakujte pomocou pravého stehna. Vykonajte 8 opakovaní na každej nohe a potom odpočívajte 2-3 minúty. Potrebné 3 prístupy.
 2. Počiatočná poloha je rovnaká. Spoločne s nohami zafixujte ruky obväzmi a prekrížte ich na hrudi. Pripevnite gumené obväzy k pevnému držiaku. Uzamknite spodnú časť tela, otáčajte sa iba ramenami. Do 8 opakovaní v 3 sadách na každej strane.

Tieto cviky sú vhodné pre prietrž bedrovej a hrudnej chrbtice. Cvičenie mačiek a mostov veľmi pomáha. Výcvik sa môže vykonávať aj pomocou priečky alebo švédskej steny. Pri lokalizácii patológie v krčnej časti sú vhodné cvičenia uvedené v predchádzajúcej časti.

Čo lekár odporúča na prevenciu?

Valentin Ivanovich tvrdí, že degeneratívnej patológii sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. Lekár dáva niekoľko odporúčaní, ktorých dodržiavanie pomôže udržať zdravú chrbticu a zabrániť poškodeniu medzistavcových platničiek:

 1. Držanie tela. Vždy sledujte svoju polohu, chrbát držte vo zvislej polohe, najmä pri sedení.
 2. Vyvážená a správna výživa. Strava sa zbaví nadváhy, vylúči zakázané potraviny.
 3. Choďte viac.
 4. Odporúča sa spať na ortopedickej matraci a vankúši, chrbtica by sa nemala príliš ohýbať. Môžete tiež použiť špeciálne korzety, ktoré sú povolené na spanie..
 5. Triedy by sa mali organizovať každý deň s použitím vyvinutej metodológie. Cvičenia nepridávajte ani nevylučujte sami.

Liečebný režim Dikulu je založený na viere vo víťazstvo nad degeneratívnou patológiou, vôľou a disciplínou. Valentinovi Ivanovičovi sa jeho príkladom podarilo dokázať a zaslúži si titul akademika vied.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice: výhody a pravidlá vykonávania

75% - 80% zo sociálne aktívnej vekovej skupiny (vo veku 30 - 60 rokov) trpí degeneratívnymi ochoreniami chrbtice, 80% skúmaných 100% sú ľudia s diagnostikovanou bedrovou alebo bedrovou medzistavcovou prietržou.

Hlavnými príznakmi sú pocit zníženej citlivosti, ťažkosti, bolesť v dolnej časti chrbta, pocit bolesti alebo slabosti, parestézia v nohách. Nepriaznivé pocity vznikajú nielen kvôli rozvinutej deformácii disku, ale aj preto, že tvorba prietrže ovplyvňuje a dráždi nervové korene, ktoré sú v dolných častiach stĺpca hojné..

Neurologické príznaky bránia nielen fyzickým schopnostiam človeka, ale aj psychofyziologickému stavu. Podľa štatistík je hernia výsledkom pokročilej osteochondrózy: asi 50% ľudí s anamnézou osteochondrózy trpí prietržou.

Liečebné opatrenia by sa mali začať čo najskôr, až kým ochorenie nedosiahne štádium, keď nebude možná konzervatívna pomoc. Základom akejkoľvek konzervatívnej terapie s diagnózou „medziobratlovej prietrže“ sú fyzické cvičenia - fyzioterapeutické cvičenia. Je indikovaná aj po chirurgickom zákroku..

Aké cvičenia sa odporúčajú ľuďom s lumbosakrálnou herniou, ako ich vykonávať, aká je podstata populárnych metód, čo je prísne kontraindikované? Pripravili sme vyčerpávajúci materiál, ktorý sa stane vaším verným sprievodcom pri dosahovaní víťazstva nad bolestivými prejavmi choroby..

Dôležitosť cvičenia

Tematické stránky zverejňujú cvičenia s videom, vizuálne ilustrácie, rady Sergeja Bubnovského a jeho kolegov. To všetko je, samozrejme, úžasné, ale nezabudnite na jednu vec: nie sme všetci rovnakí ľudia! Aj tá istá choroba u každého jednotlivca má svoju vlastnú príčinu vývoja, povahu priebehu, miesto, závažnosť atď..

S takou kýlou ako na obrázku gymnastika nepomôže.

Preto by Váš ošetrujúci lekár mal spolu s inštruktorom cvičebnej terapie vyvinúť liečebno-profylaktický komplex cvičení, intenzitu, multiplicitu a trvanie záťaže. Zvláštny náboj je jednoduchý prostriedok na Schmorlovu prietrž lumbálnej, dorzálnej, foraminálnej, rozptýlenej formy. Len správna gymnastika však umožní:

 • zníži tlak v oblasti herniálneho výčnelku a zníži sa patologický účinok na nervové štruktúry, miechový kanál a stavce;
 • aktivovať krvný obeh, eliminovať a predchádzať stagnujúcim a zápalovým fenoménom v slabej časti chrbtice a iných segmentov;
 • zlepšiť miestny metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek a kĺbov, a tým zastaviť alebo výrazne spomaliť progresiu;
 • rovnomerne rozdeľovať zaťaženie medzi oddeleniami, zatiaľ čo je bezpečné posilniť zasiahnutú oblasť;
 • obnoviť predchádzajúcu mobilitu a flexibilitu chrbtice;
 • spevniť pohybovo-väzivový aparát chrbta, normalizovať svalový tonus;
 • zabrániť vzniku bolesti, dosiahnuť pretrvávajúcu remisiu patológie, možno dokonca jej regresiu;
 • ak bola operácia vykonaná, rýchlo sa zotavte a vráťte sa k normálnemu rytmu života, aby ste zabránili recidíve choroby;
 • návrat psycho-emocionálneho pohodlia, vytvorenie zdravého spánku.

Najprv to urobte prísne pod dohľadom rehabilitačného trénera. Keď budete dokonale ovládať túto techniku, budete môcť doma pokojne trénovať neskôr. Existuje niekoľko pohybov, ktoré sú prísne zakázané robiť s bedrovou herniou disku. Budú opísané v našom článku..

Efektívne cvičenia

Telesné cvičenia by sa mali vykonávať výlučne mimo fázy exacerbácie, iba pri absencii bolesti je povolené ich postupne začať. Nie je možné vynútiť fyzickú silu. zaťaženie, zámerne zvyšujúce tempo, trvanie, počet prístupov. Mali by byť dávkované, uskutočniteľné, vykonávané pokojne a hladko a nemali by vyvolávať bolestivý syndróm. Nesprávny prístup je spojený so zhoršením pohody..

Cieľ: rozvoj svalov

Zistilo sa, že normálne svalové napätie je hlavným faktorom rezistencie voči patologickým zmenám v segmente miechy a chráni pred zraneniami. Veľa záleží na stave svalov. Muskulo-ligamentózna dysfunkcia negatívne ovplyvňuje flexiu / predĺženie, ohyby, rotáciu chrbta, stabilitu správnej polohy osi miechy a výživu medzistavcových platničiek..

Hlavnou úlohou je posilniť, normalizovať tón, zvýšiť výdrž svalových štruktúr. Hlavné terapeutické opatrenia sú zamerané na obnovu hlbokých vrstiev svalov chrbta a brucha. Správna poloha tela na vykonanie záťažovej terapie je veľmi dôležitá, aby nedošlo k preťaženiu úrovne choroby.

Správna poloha tela

Najmenší intradiskálny tlak sa pozoruje v náchylnej polohe, stupeň zaťaženia zodpovedá 25 kg. Pre porovnanie, keď niekto stojí, dosahuje 100 kg a pri sedení - 140 kg. Pri fyzickej aktivite sa počiatočné hodnoty výrazne zvyšujú. V polohe na chrbte pri cvičebnej terapii môžete dosiahnuť izolované posilnenie potrebných svalových prvkov bez toho, aby ste poškodili problémové oddelenie. Preto sú hlavné cvičenia pre pacientov s lumbosakrálnou herniou tie, ktoré sa vykonajú na týchto pozíciách:

 • ležiace na chrbte;
 • ležiace na vašej strane;
 • na bruchu;
 • Na kolenách.

Keď robíme gymnastiku vo vyššie uvedených východiskových pozíciách, slabá časť sa vyloží a telesný tréning sa bude konať v bezpečnom a produktívnom režime, pretože spodnú časť chrbta chráníme pred ďalším axiálnym zaťažením a tlakom nad umiestnenými časťami tela..

Cenné sú úlohy pre prirodzenú trakciu chrbtice vykonávané na naklonenom povrchu, ktoré umožňujú zväčšiť medzikĺbovú vzdialenosť a znižujú mechanické kompresie nervových vlákien, ako aj zmierňujú opuchy a zápaly, normalizujú prietok krvi a metabolické procesy v problémovom mieste..

Sada cvikov na prietržovú kýlu

Opatrnosť si vyžaduje vytrvalosť silových záťaží s odporom as použitím dodatočnej hmotnosti. Spôsobia zranenia, zovšeobecnenie výhřezu disku, stláčanie a poškodenie nervov, cievnych útvarov, miechy a ďalších nebezpečných reakcií. V ľahkých fázach je niekedy možné silový tréning, ale iba na lekársku pomoc. Pri závažnom posunutí buničitého jadra sa na ne často kladú prísne tabu. Nech už je to tak, môže sa úplne vyhnúť nezávislým pokusom a zveriť lekárovi výber akéhokoľvek školenia!

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená. Nohy sú úplne na povrchu, ruky po tele. Nadýchnite sa, natiahnite žalúdok a napnite brušné svaly. Po dosiahnutí maximálneho bodu zaťahovania tento výsledok opravte na 10 sekúnd. Pri výdychu uvoľnite žalúdok. Opakujte 8-10 krát.
 2. I.p. to isté. Zdvihnite hornú časť tela o približne 30 stupňov (pre lepšie pohodlie si môžete dať ruky za hlavu). V tejto polohe držte 7-10 sekúnd., Hladko sa vráťte. Odpočívajte toľko sekúnd, potom úlohu znova dokončite. Počet opakovaní je podobný ako napr. Č. 1.
 3. Spodné končatiny ležiace na chrbte sa ohýbajú na kolenách. Veľmi opatrne a plynulo striedavo potiahnite kolená do žalúdka, pričom si s tým pomôžte rukami. Ak pociťujete svalové napätie v chrbte, upravte postoj, na úkor desiatich, tiež sa mierne vrátite k meraniu. n) Urobte 10-krát s každou končatinou.
 4. Počiatočné držanie tela je rovnaké. Zdvihnite jednu končatinu a vyrovnajte ju v kolennom kĺbe. Držte nohu rovno na vrchu asi 7 sekúnd. Potom ho pomaly spustite a vráťte sa do pôvodnej polohy ohnutého kolena s oporou na chodidle. Vykonajte rovnaké činnosti s opačnou nohou. Opakovacia frekvencia - 8-10 krát.
 5. Ľahnite si na brucho. Ruky pritlačené k vonkajšiemu povrchu stehna. Zdvihnite hlavu s časťou hrudníka nad povrchom na prijateľnú vzdialenosť. Držte v tejto polohe asi po 8 sekundách. Spomalte na podlahu, uvoľnite sa. Po 10 sekundovej prestávke to zopakujte. Počet sád - až 10-krát.
 6. I.p. - ležiace na bruchu. Paže natiahnuté dopredu, nohy spolu. Odtrhnite pravú ruku a ľavú nohu z podlahy súčasne. Špičku prstov potiahnite dozadu, špičky prstov dopredu asi 10 sekúnd. Hrudník je zdvihnutý, nehádžte mu hlavu. Podobná akcia sa vykonáva ľavou nohou a pravou rukou..
 7. Vydajte sa na všetky štyri. Opora nôh: na kolenách a prednej strane nôh. Opora v rukách: v dlani, ruky rovno. Tento typ nabíjania je podobný predchádzajúcemu. Zdvihnite narovnanú pravú ruku a ľavú dolnú končatinu na opačnej strane tak, aby boli na rovnakej úrovni ako chrbát. Ponožku (späť) a kefu (vpredu) potiahnite rôznymi smermi. Hrudník a hlava nie sú šikanovaní.
 8. Pre medzistavcové prietrhy bedrovej oblasti je užitočné chodiť po miestnosti na všetky štyri po dobu niekoľkých minút. Udržujte chrbát v rovnomernej polohe (neohýbajte sa ani sa neohýbajte), uistite sa, že sa vaše ruky pri pohybe neohýbajú.
 9. Triedy v bazéne sú prospešné. Môže to byť aqua gymnastika alebo plávanie. Takáto aktivita vo vode prakticky nie je obmedzená, ale jej hodnota je veľká: dochádza k vykladaniu spodnej časti chrbta a taktnému predlžovaniu chrbtice, obnovuje sa krvný obeh, aktivujú sa metabolické procesy a svaly sa traumaticky posilňujú. Ale vedzte, že je lepšie plávať na chrbte alebo v štýle „plaziť sa“, iné typy sú nežiaduce.

Výber rehabilitačného centra

Domáce rehabilitačné systémy upadajú. Rusko má pri fyzickej rehabilitácii takýchto pacientov len veľmi malú pomoc. Preto sú ukazovatele pozitívnej dynamiky príliš nízke a naši lekári to ani nepopierajú. Aj pri konzervatívnej a chirurgickej terapii nie je všetko v poriadku. V tomto ohľade ide o liečbu ľudí v zahraničí. Obzvlášť dôveryhodná je Česká republika, kde sa oblasť ortopédie a traumatológie rozvíja v globálnom meradle..

V Českej republike sú ceny najdostupnejšie v zahraničí a kvalita akejkoľvek lekárskej služby je vynikajúca.

Zakázané cviky na kýlu bedrovej chrbtice

 • „Čisté“ zvislé zavesenie a vyťahovanie na brvne. Pretože chrbtica bude mať značné zaťaženie telesnou hmotnosťou, môže kvôli slabosti väzivového aparátu dôjsť k patologickému natiahnutiu, ktoré bude mať opačný účinok..
 • Pracujte s mimoriadnou hmotnosťou na dolných končatinách a dolnej časti trupu. Zdvíhanie bremien pomocou nôh, lisov na končatiny na odpor, drep a zákruty s činkami, kotlíkmi alebo zdvíhanie ťažkých škrupín rukami z podlahy. Nebezpečenstvo spočíva v nadmernom zaťažení miechy a brucha, zvýšenej kompresii v lumbosakrálnej časti.
 • Krútenie trupu. Jednoducho povedané, je zakázané akýmkoľvek spôsobom sťahovať tlač. Keď robíte krízu, bedrová oblasť je vo vašom prípade kriticky preťažená. Okrem toho môže skrútenie vytlačiť prietrž a vyvolať narušenie nervov, stlačenie miechového kanála.
 • Zapojte sa do behu, skákania. Mali by ste sa vyhnúť najrôznejším situáciám, v ktorých musíte spustiť, skákať alebo skočiť z nejakého vyvýšeného objektu. Krátke prechádzky tiež nie sú vítané. Uvedené druhy činnosti znižujú odpisové prostriedky medzistavcových platničiek, a preto sú plné prehĺbenia ich morfologického stavu a objavenia sa bolesti..

Je vhodné vás varovať pred pokusmi o hojdanie sa dolnými končatinami, „mlynom“ s rukami, všetkými druhmi pľúc na jednej nohe, hlbokými sklonmi tela dole a do strán zo stojacej polohy, kruhovou rotáciou v páse..

Jóga pre lumbálnu prietrž

Je potrebné vziať do úvahy, že všetky tieto nekonvenčné taktiky pre stavce by sa nemali považovať za hlavné liečenie, pretože nie sú uznávané úradným lekárstvom. A po odstránení patologickej formácie o nich vôbec nepremýšľajte, operovaní pacienti sa neobnovujú pomocou pochybných metód! Teraz sa stručne zaoberám každou z populárnych metód.

Všetky nekonvenčné taktiky by sa nemali považovať za hlavné liečenie, pretože nie sú uznávané úradným lekárstvom. A po odstránení patologickej formácie o nich vôbec nepremýšľajte. Jóga nijakým spôsobom neobnoví už degradované tkanivo chrupavky, nerozpustí prietrž a nezavráti ju späť. Ale vykladanie, zvyšovanie flexibility a stabilizácia chrbtice môžu.

Ásany pozostávajú z krútenia tela, hlbokej flexie a predĺženia tela, čo je v tomto zdravotnom probléme prísne kontraindikované. Dýchacie a meditatívne taktiky sú povolené. Bezpečné ásany:

 • Ľahnite si na chrbát. Ruky pozdĺž tela ležia dolné končatiny voľne. Prinášame chodidlá k sebe, potiahneme ponožky smerom k sebe, zatlačujeme päty dozadu. Potom, zatiaľ čo vdýchneme, pomaly zdvihneme ruky nahor, vezmeme ich čo najďalej za hlavu a odhalíme ich o niečo širšie ako línia ramien. Zároveň sa pomocou brucha snažíme pritlačiť spodnú časť chrbta k podlahe. Pózujte na 3 sekundy a ruky a päty ťahajte rôznymi smermi. Na výdychu uvoľnite úsek, vráťte sa do východiskovej polohy a uvoľnite všetky časti tela.
 • Sadnite si na všetky štyri, kľaknite si a rovné ruky. Vdýchnutie, pomaly sklopte hlavu a nasmerujte ju na panvu. V rovnakom čase, okolo chrbta ako mačka. Keď dosiahnete najvyšší vychyľovací bod, je potrebná krátka fixácia držania tela, hlava sa vráti do a. str., zarovnajte chrbát a ohnite ho v hrudi. Bedrový kôš pri druhom priblížení sa nezmenšuje, nehádžte späť hlavu.

Neštandardné držanie tela s nedostatočnou flexibilitou muskuloskeletálnej štruktúry môže skončiť zle, až do úplnej paralýzy nôh. Najmä pri extrúzii alebo so sekvestrovanou formou výčnelku „zapnite“ myseľ, tieto cvičenia nie sú pre vás. Pomocou tohto prístupu pre výčnelky veľmi starostlivo ovládajte pocity! Nerobte nič, násilne prekonajte prah telesnej výchovy. Ak pociťujete zvýšenú parestéziu alebo bolesť, dokonca aj miernej povahy, odstúpte od podniku a netriviálnym spôsobom trénujte a neodkladne informujte ortopedického lekára..

Pozor! Dlhodobá prietrž Schmorl L1 a ďalšia extrémne riedi kostné tkanivo stavcov. Po vytvorení ásany je možné, že bude nasledovať kompresná zlomenina stavcovského tela. Takýto výsledok dodá ešte väčšie fyzické utrpenie a ťažkosti s liečením chrbtice..

Technika pilates

Módne smerovanie fitness sa na internete aktívne propaguje ako liek na herniovaný disk. Odborníci nie sú proti takýmto kurzom, ale varujú, že by sa mali brať iba pod vedením trénera s vyšším lekárskym vzdelaním, ktorý chápe, čo je pre vás dobré a čo zlé. Princípy pilates pre sakrálne a bedrové segmenty sú úplne odlišné od princípu pre krk alebo chrbticu.

Aj keď ste si vybrali cvičenie, ktoré je z technického hľadiska najjednoduchšie, napríklad bar, majte na pamäti, že jeho nesprávna zmena a nepresný výkon nekončí ničím dobrým..

P lanka z tejto kategórie fitness sa často odporúča pre výčnelky a kýly. Toto je statické cvičenie, to znamená, že musíte zaujať imobilizovanú polohu a držať sa v správnej polohe. Táto technika komplexne pôsobí na stav chrbta, podporuje pružnosť a napätie svalovo-väzivových vlákien, narovnáva a napína chrbticu pozdĺž celej osi..

 • póza, ako na kliky z podlahy (stojí na natiahnutých pažiach);
 • ruky by mali byť striktne od seba vzdialené, nohy na úrovni bokov, opora v nohách na nohách nôh, päty sa nedotýkajú povrchu;
 • Chrbát je rovný, dolné a horné končatiny sú narovnané;
 • panva, hlava, krk a dolné končiare sa zhodujú s líniou chrbtice, preto názov techniky „doska“ (predstavte si, že sú spojené jedným rovnomerným reťazcom);
 • udržiavať pozíciu, zatiaľ čo vytrvalosť vám to umožňuje (fyzicky silní ľudia môžu v tejto pozícii zostať 30-60 sekúnd);
 • čo je najdôležitejšie, nedovoľte, aby sa chrbát prehýbal, potom sa väčšina bremena presunie do zóny dolnej časti chrbta a krížovej kosti, to znamená, že gravitačná oblasť sa sústredí na najzraniteľnejšie miesto.

Existujú aj iné pózy, napríklad vytváranie podpory v rukách predlaktia. Každý deň predlžujte zastávku o niekoľko sekúnd, v dôsledku toho zastavte maximálne na 2 - 3 minúty.

Bubnovsky cviky

Známy lekár hovorí, že je potrebné liečiť príčinu a nie následky patológie. Problémom je skrátenie, slabosť a napätie svalov tela, v dôsledku čoho miechové prvky nedostávajú potrebnú výživu a stavcový reťazec je destabilizovaný a dochádza k degeneratívnym zmenám. Úprimne povedané, toto nie je správa pre ortopédov a všetci rehabilitační terapeuti ponúkajú cvičebnú terapiu založenú na štúdiu svalov a väzov..

Shamilova známa technika fyzického tréningu alebo Dikulova gymnastika zahŕňa aj prácu so svalmi pri vyrovnaní chrbtice, zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami, vyrovnanie záťaže, korekciu disku a následkom toho zmiznú neurologické príznaky. Predstavujeme vám na oboznámenie sa s programom Bubnovsky, ktorý bez chirurgického zákroku a liekov, ako hovorí odborník, pomôže zabudnúť na prietrž. Odporúča sa však výlučne pre nezačaté formy patogenézy. Bude tiež užitočná ako dobrá prevencia rozvoja degeneratívnych-dystrofických chorôb.

Cvičenia, ktoré budete hrať doma:

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolenný kĺb. Podrážky chodidiel sú úplne na podlahe, ruky po tele. Pri nadýchaní sa o plecia a nohy opierajte a pánev vysoko zdvíhajte. Pri výdychu pomaly spustite panvu na podlahu.
 2. Zoberte vodorovnú polohu, brucho hore. Položte dlane rúk pod hlavu a pritlačte bradu k hrudníku. Lokty smerujú nahor a súčasne vytvárajú ohyb v kolenách.
 3. Skomplikovali sme predchádzajúcu úlohu. Snažíme sa dosiahnuť lakťom ohnutými kolenami, zdvíhajúc hlavu a hornú časť chrbta.
 4. Sedieť na zemi. Nohy v narovnanom stave, ruky v zámku na zadnej časti hlavy. Každú nohu robíme ohyb kolena, potom natiahneme vo zvýšenej polohe a zdvihneme končatinu do maximálnej vzdialenosti od povrchu.
 5. Ležiaci na chrbte, otočte bicykel. Pohyby nôh by sa mali merať bez ostrých trhnutí, rovnomerného dýchania.
 6. Posaďte sa na zem, ruky skrížené za hlavou. Pozdvihnite zadok, posuňte sa vpred. Teraz sa musíte vrátiť podľa podobného princípu.

Ak už vám bola odporučená operácia, je naivné myslieť si, že ju nahradí telesná výchova, nech už je kdekoľvek. Možno pomôže krátko oddialiť čas pred operáciou. Neexistujú žiadne iné spôsoby, ako vyriešiť problém veľkého vyčnievania disku, ktorý zviera neurovaskulárne plexy na kritickú úroveň a nakoniec komprimuje miechu. Odložením odstránenia prietrže riskujete, že sa pripútate na invalidný vozík kvôli smrti nervového tkaniva a poškodeniu hlavného orgánu centrálneho nervového systému - miechy. A potom bude operácia bezmocná.

Najlepšie Dikul cvičenie na chrbte s prietržom rôznych častí chrbtice

Stručne o chorobe

Kýla chrbtice (medzistavcový priestor) je výstupok, ktorý sa vytvára, keď sa jadro gélového disku posunie na pozadí riedenia a poškodenia vláknitej kapsuly (vláknitého prstenca). Hlavnou príčinou medzistavcových hernií u takmer 80% pacientov je dystrofické ochorenie medzistavcových platničiek, ktoré sa vyvíja na pozadí nevyváženej stravy, zlých návykov a sedavého životného štýlu. Faktormi, ktoré predisponujú k tvorbe herniálneho výčnelku chrbtice, sú tiež obezita rôznych stupňov, profesionálne činnosti spojené so vzpieraním, chronický stres, endokrinologické ochorenia, ktoré negatívne ovplyvňujú rýchlosť metabolických a metabolických procesov..


Vizuálny obrázok kýly chrbtice

Kýla sa klinicky prejavuje v bolestiach (vrátane odrazenej a žiariacej bolesti), ktorá môže byť spôsobená myofasciálnym syndrómom a kompresiou miechových nervov, ktoré sa vo veľkom počte líšia od miechy v centrálnom miechovom kanáli. Pacient sa tiež sťažuje na stuhnutosť a napätie svalov, obmedzenú pohyblivosť v postihnutom segmente chrbtice, necitlivosť a iné parestézie v oblasti postihnutého nervu. Pri veľkých výčnelkoch v lumbosakrálnej oblasti sú možné závažné dysfunkcie panvových orgánov, ktoré sa prejavujú zápchou, bolestivými pohybmi čriev a dysúriou. U mužov môže prietrž vyvolať prostatitídu a erektilnú dysfunkciu, pretože spodná časť miechy je zodpovedná za fungovanie prostaty..


Príznaky prietrže v rôznych častiach chrbtice

Neinvazívne (bezkrvné) ošetrenie medzistavcových prietrží zahrnuje nasledujúce kroky:

 • lekárska korekcia (na zmiernenie bolesti, zmiernenie svalových kŕčov, obnovenie krvného a lymfatického obehu);
 • Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika;
 • masáže;
 • fyzioterapia (elektroforéza, laserová terapia, UHF);
 • balneoterapia;
 • hirudoterapia (metóda alternatívnej medicíny).

Cvičebná terapia je najdôležitejším prvkom komplexnej liečby kýly chrbta, ktorá umožňuje zlepšenie funkčného stavu chrbtice v oblasti postihnutého segmentu, zvyšuje jej pohyblivosť a zabraňuje možným komplikáciám spojeným so zvieraním nervových koreňov a zhoršeným prietokom krvi. Technika liečby Dikulu je súbor cvičení zameraných na obnovenie neurofyziologického potenciálu a návrat pacienta do normálneho života bez použitia chirurgických liečebných metód spojených s pomerne vysokými rizikami zdravotného postihnutia a pooperačnými komplikáciami..


Cvičebná terapia - najdôležitejší prvok komplexnej liečby kýly na chrbte

Komplex hrudníka

Na posilnenie svalov hrudnej oblasti sú vhodné cvičenia z vyššie uvedených komplexov, ale môžete ich doplniť ďalšími pohybmi:

 • Počiatočná poloha leží na bruchu, nohy sa spoja. Ohnite ruky za lakte, položte dlane na zem. Pomaly zdvíhajte telo bez zdvíhania nôh z vodorovného povrchu. Podržte 2 sekundy.
 • Počiatočná poloha je na zadnej strane. Zdvíhajte kryt rovnakým spôsobom, ako ste robili pri cvičení na moste. Zmrazte 2 sekundy.
 • Počiatočná poloha je na všetkých štyroch. Pri výdychu sa ohnite vzadu, zatiaľ čo vdýchnite, ohnite sa. Hlava by sa mala znižovať alebo zdvíhať v závislosti od polohy chrbtice. V čase maximálneho napätia zmrazte na 2 sekundy.

Pri všetkých cvičeniach vykonajte 3 sady po 8 opakovaní.

Dikulova technika

Liečebný program Dikulu sa týka kinezoterapie, ktorej zakladateľom sa rozumie MUDr. S. M. Bubnovsky. Jedná sa o metódu liečby pohybom, druh fyzioterapeutického cvičenia. Program umožňuje úplne obnoviť pracovnú kapacitu a zručnosti pomocou neurofyziologického potenciálu vášho tela. Autorka programu ho rozvinula na základe vlastnej skúsenosti po tom, ako vo veku 15 rokov utrpela vážne poranenie miechy v dôsledku mnohých miestnych poranení a kompresnej zlomeniny chrbtice. Lekári nedali žiadne priaznivé predpovede, ale vďaka svojej vlastnej technike mohol Valentin Dikul nielen sedieť a chodiť, ale úplne obnovil všetky funkcie miechy a vrátil sa k svojmu obvyklému životu..

Dnes je v Dikulu niekoľko rehabilitačných centier, rehabilitačných centier pre pacientov s následkami detskej mozgovej obrny, ako aj niekoľko chirurgických ambulancií. Metodika je založená nielen na rozvoji fyzických zručností a obnove narušených neuromuskulárnych spojení, ale tiež pracuje s psychologickým potenciálom človeka (u takmer 42% pacientov sú diagnostikované rôzne formy depresívnych porúch po ťažkých zraneniach). Dikul si je istý, že pozitívny výsledok sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak je človek úplne presvedčený o svojich schopnostiach a je presvedčený, že cvičenia mu pomôžu uzdraviť sa, zbaviť sa bolesti a vrátiť sa do normálneho života..

Dôležité! Valentin Dikul je presvedčený o účinnosti svojej metódy zotavovania pacientov s medzistavcovými kýlami, ale okamžite tvrdí, že bez správneho psychologického postoja a spoľahlivej dôvery v pozitívny výsledok uzdravenia by sa nemal čakať.


Dnes je v Dikul niekoľko rehabilitačných stredísk.

Základné pravidlá

Autor tejto techniky bol v minulosti sám neplatným, podľa lekárov pripútaný navždy na invalidný vozík. Túžba žiť celý život a dostať sa na nohy znemožnila.

Technika, ktorú vyvinul, je holistický systém cvičení, ktoré liečia a posilňujú celé telo. Všetky tréningy vytvorené na základe osobných skúseností a vedomostí boli opakovane testované jeho nasledovníkmi v praxi.

Pred začatím vyučovania by ste sa mali oboznámiť s pravidlami, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou metodológie Valentina Dikula.

Pre bolesti chrbta

 1. Dodržiavajte odporúčané postupy.
 2. Prístupy by sa mali implementovať presne tak, ako je to uvedené v programe.
 3. Nepreťažujte telo, postupne si ho zvyknite na tréning.
 4. Triedy by sa mali vykonávať pravidelne. Ak je to možné, každý druhý deň.

Opakovania a prístupy

 1. Prísne dodržiavajte požadovaný počet prístupov a opakovaní.
 2. Pozorne si prečítajte pokyny, ako vykonávať cvičenia Dikul. Triedy bez odpočinku alebo s ľubovoľne vybranými prestávkami sú neprijateľné.

pohyby

 1. Nezabudnite dodržať celú amplitúdu. To vám umožní pracovať iba so svaly, čo znamená smer zaťaženia.
 2. Rýchle tempo eliminuje tento systém.
 3. Táto technika je založená na pomalých, plynulých a vedomých pohyboch. Trhavé a tvrdé činy sú neprijateľné.

Technika Valentina Dikula vo väčšine prípadov umožňuje obnovu chrbtice.

Ciele, úlohy a vlastnosti metódy

Cvičenia podľa metódy Dikul doma sa môžu vykonávať bez použitia špeciálneho vybavenia, ale v centrách otvorených pod dohľadom akademika sa simulátory vyvinuté osobne Valentinom Ivanovičom používajú na liečbu pacientov s medzistavcovými kýlami. Tréningové programy sú prispôsobené individuálne pre každého pacienta, preto je potrebné pred začiatkom tréningu prediskutovať navrhované komplexy s lekárom a uistiť sa, že nie sú kontraindikácie..


Dikul cvičebný stroj pre lekársku gymnastiku

Cvičenia, ktoré ponúka Dikul, pomáhajú riešiť niekoľko problémov naraz pri komplexnej liečbe miechy. Terapeutický účinok pravidelného tréningu sa prejavuje týmito zmenami:

 • štúdium hlboko umiestnených paravertebrálnych (paravertebrálnych) svalov a obnovenie normálneho svalového napätia;
 • odstránenie svalových kŕčov a opuchov;
 • normalizácia krvného obehu a pohybu lymfy v lymfatických cievach;
 • posilnenie svalového korzetu chrbtice;
 • eliminácia bolesti spojenej s hypertonicitou stavcových svalov alebo kompresie miechových nervov.

Elimináciu bolesti pri cvičeniach podľa metódy Dikul je možné dosiahnuť už za 4 - 8 týždňov, pri významnom zlepšení funkčného stavu chrbtice a jej pohyblivosti.


Použitím metódy Dikul môže byť bolesť odstránená za 4-8 týždňov

Etapy tried

Výučba metódy Dikul sa koná v niekoľkých etapách.

Etapy rehabilitačnej terapie podľa metódy Dikul

štádiumVlastnosti
PrvýHlavnou úlohou, ktorá je zameraná na riešenie hodín podľa metodiky v počiatočnej fáze, je odstránenie bolesti, odstránenie svalového napätia a zvýšenie celkového tonusu tela. Triedy v tejto fáze sa vykonávajú s minimálnou amplitúdou a bez použitia dodatočného zaťaženia. Počet hodín - 3 krát týždenne. Trvanie prvej fázy - do 2-4 mesiacov
druhýV druhej fáze rehabilitačnej liečby sa používajú cvičenia zamerané na zvýšenie svalovej sily a posilnenie svalového korzetu chrbtice. Do cvičení je možné zapojiť silový tréning (pomocou vlastnej váhy alebo hmotnosti) a do tréningového programu môžu byť zahrnuté asymetrické pohyby s maximálnou amplitúdou. Počet tréningov sa zvyšuje až štyrikrát týždenne a trvanie tejto fázy môže byť od šiestich mesiacov do 2-3 rokov (v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta).
tretinaZákladom fázy fixácie je vytvorenie zdravého motorického stereotypu, v ktorom sa zohľadňuje koordinácia a zaťaženie energiou, pričom sa zohľadňuje identifikované patologické zameranie (segment, v ktorom sa nachádza herniálny výčnelok). Cvičenia v tejto fáze pomáhajú vytvárať neurofyziologický potenciál a zvyšujú vytrvalosť, čo pomôže ľahšie zvládnuť domáce, profesionálne a športové zaťaženie bez patologických účinkov na postihnutý segment chrbtice.


Dikul vyvinul jedinečný systém cvičení, ktorý odstráni zbytočný stres zo chrbtice.

Dôležité! Druhé štádium tréningu môžete začať až po úplnom zastavení syndrómu bolesti. Ak osoba pociťuje počas cvičenia bolesť, takéto cvičenia spôsobia viac škody ako úžitku, pretože bolesť je stres pre telo a prirodzenou reakciou na stres je tonické svalové napätie (vrátane svalov chrbtice)..

Hlavné typy liečebných cvičení chrbtice

Najprv musíte objasniť, že liečebné cvičenia chrbtice možno rozdeliť na všeobecné zdravie, ktoré je určené pre zdravých ľudí alebo pre tých, ktorí sledujú počiatočné štádium osteochondrózy, ako aj špeciálne, ktoré sa používajú pri rôznych chorobách chrbtice..

V závislosti od prvkov telesnej výchovy, účinkov pohybovej terapie na telo (relaxácia, strečing, posilnenie svalov atď.) Sa rozlišujú 3 skupiny gymnastických techník chrbtice:

 1. Cvičenia s prvkami tanca. Patria sem aerobik, stepový aerobik a ďalšie. Posilňujú nielen všetky svaly tela, prispievajú k chudnutiu, ale tiež dokonale trénujú kardiovaskulárny systém.
 2. Silové cvičenia. Prispievajú k rozvoju svalovej kostry určitej časti tela (v závislosti od vybraného komplexu). Pri ochoreniach chrbtice sa vyberajú všetky pohyby na posilnenie chrbtových svalov. Patria sem kalietika, atletická gymnastika, tvarovanie, fitnes atď..
 3. Cvičenia založené na orientálnych učeniach a technikách. Cvičia dýchací systém, všetky pohyby sú statické, rozvíjajú pružnosť a pružnosť svalov. Táto skupina zahŕňa jogu, čínsku gymnastiku, čchi-kung, wushu a ďalšie..

Pravidelne vykonávaný gymnastický komplex umožňuje:

 • vyvinúť svalovú kostru chrbta na podporu stavcov a znížiť zaťaženie týchto stavcov;
 • posilňujú svaly a väzy chrbta;
 • rozvíjať pružnosť svalov, čo znižuje riziko zranení;
 • zlepšujú krvný obeh, metabolické procesy v tkanivách;
 • zlepšiť držanie tela, znížiť stupeň zakrivenia chrbtice;
 • vytvoriť blahobyt;
 • znížiť závažnosť bolesti;
 • zvýšiť fyzickú výdrž tela;
 • zlepšiť náladu.


Môžete si tiež urobiť gymnastiku v bazéne.

Pravidlá tried

Valentin Dikul si je istý, že všetci pacienti môžu pomocou tohto systému dosiahnuť pozitívne výsledky pri komplexnej liečbe medzistavcových hernií a iných chorôb chrbtice bez ohľadu na závažnosť zranení, vrodených a získaných patológií. Aby však boli triedy efektívne, je potrebné prísne dodržiavať pravidlá, ktoré autor vyvinul pre stabilné štúdium neurofyziologických ukazovateľov a lepšie prispôsobenie tela novým zaťaženiam..


Pri liečbe je veľmi dôležitý pozitívny prístup

 1. Pravidlo 1. Triedy by mali byť pravidelné, bez prerušenia. Ak pacient prestal cvičiť, je potrebné začať cvičiť od prvého štádia, pretože svalové tkanivo sa veľmi rýchlo prispôsobuje intenzite súčasného zaťaženia..
 2. Pravidlo 2. Odporúčaná dĺžka a frekvencia vyučovania je 3 - 4-krát týždenne počas 40 - 50 minút. V záverečnej fáze môže trvať tréning 1,5 hodiny, pretože jednou z úloh metódy je zvýšenie vytrvalosti a prispôsobenie tela dlhodobému zaťaženiu..
 3. Pravidlo 3. Počas tréningu musíte postupovať podľa techník cvičení. Do vyšších amplitúd môžete ísť až po zvládnutí predchádzajúcej fázy tréningu.
 4. Pravidlo 4. Jedine viera v seba samého a úplné povedomie o tom, prečo človek tieto cvičenia potrebuje a aký výsledok môže dosiahnuť s prísnou disciplínou, pomôže pacientovi dosiahnuť uzdravenie.


Je veľmi dôležité dodržiavať cvičebnú techniku

Poznámka! Choroby chrbta sú rozsiahlou skupinou závažných patológií, ktoré môžu veľmi nepriaznivo ovplyvniť fungovanie celého organizmu a vnútorných orgánov, preto by ste sa pred akýmkoľvek dopadom na túto oblasť mali poradiť s odborníkmi. Ak počas tréningu došlo k bolesti alebo ťažkým nepríjemným pocitom, školenie by sa malo zastaviť a poraďte sa so svojím lekárom, aby ste vylúčili možné komplikácie a exacerbácie existujúcich patológií..

Úlohy kĺbovej gymnastiky

Systematický prístup k cvičeniu poskytuje osobe potrebné pracovné zaťaženie. V dôsledku tohto účinku na telo si pacienti zaznamenávajú nasledujúci fyzický a morálny výsledok:

 • posilnenie svalov chrbta a brucha;
 • zníženie ukladania soli;
 • omladenie tela;
 • posilnenie a rozvoj kĺbov;
 • flexibilita chrbtice;
 • bojovať s nadváhou;
 • zvýšenie vitality;
 • posilnenie nervového systému;
 • normalizácia metabolických procesov;
 • zvýšená aktivita;
 • nárast energie.

Gymnastika Dikul ukázaná pacientom všetkých vekových skupín, nemá takmer žiadne kontraindikácie, trvá minimálne čas. Celý sortiment zahŕňa:

 • manuálne postupy;
 • jeden z dvoch komplexov fyzickej aktivity;
 • rehabilitácia;
 • pitný režim.

Ak chcete získať trvalý výsledok, musíte byť trpezliví. Prvý pozitívny efekt sa prejaví po 3-4 mesiacoch pravidelného školenia.

Zoznam cvičení

Táto časť obsahuje najúčinnejšie dikulské cvičenia na liečbu medzistavcových prietrží, ktoré sa odporúčajú vykonávať v poradí, v akom sú prezentované. Pred vykonaním hlavného komplexu musíte urobiť mierne zahrievanie počas 5 až 10 minút, čo nevyhnutne zahŕňa cvičenia na napínanie chrbtice a naťahovanie chrbtových svalov. Potom môžete prejsť k hlavnej časti tried. Všetky pohyby sa vykonávajú hladko, bez trhania a ostrých zákrut.


Príklad zahrievania

Komplex na liečbu cervikogénnych (cervikálnych) hernií

Cvičenie tohto komplexu je možné vykonávať z polohy „stojace na podlahe“ alebo sedením na stoličke (stolička nebude fungovať, pretože je potrebná pevná opora). Je dôležité zaistiť, aby bol postoj vždy rovný a aby bola poloha na stoličke anatomicky a fyziologicky správna. Rovnomerné, svojvoľné dýchanie.

 1. Otočte hlavu nabok, trochu v tejto polohe (bod maximálneho napätia krčných svalov). Vykonajte pohyb hlavy s amplitúdou 180 ° v opačnom smere. Opakujte 5-7 krát a postupne zvyšujte počet opakovaní na 10-12.
 2. Nakloňte hlavu dozadu a v tejto polohe vykonajte 5 sklopení na každú stranu (skúste použiť ušný lalusok na dosah vašich ramien).
 3. Na zníženie hlavy by mala brada dosiahnuť čo najviac hrudník. Počas cvičenia by malo dôjsť k predĺženiu týlnych svalov krku. Po niekoľkých sekundách opatrne zdvihnite hlavu a snažte sa roztiahnuť bradu čo najďalej za korunu. Opakujte 7-8 krát.
 4. Sklopte hlavu nadol a položte hore zopnuté ruky „zamknuté“. Pokúste sa zdvihnúť hlavu a prekonať odpor rúk. Vykonajte veľmi opatrne po dobu 15 - 20 sekúnd, čím sa zvýši doba vykonávania na 30 - 40 sekúnd.
 5. Nakloňte hlavu nabok, položte dlaň hore, ktorá je na tej istej strane. Pokúste sa zdvihnúť hlavu a prekonať odpor ruky (ruka „nedovolí“). Cvičenie zopakujte z opačnej strany..


Cervikálna hernia

Výsledok bude rýchlejší a výraznejší, ak sa tieto cvičenia kombinujú s plávaním, pilatesovými, jogovými alebo vodnými cvičeniami (aqua aerobik)..

Komplex pre hrudnú chrbticu

Kýla v hrudnej oblasti je pomerne zriedkavá, ale je tiež klinicky dosť bolestivá a môže osobe spôsobiť vážne nepohodlie. Cvičenie tohto komplexu pomôže vyrovnať sa s bolesťou a spomaliť progresiu patológie (za predpokladu, že sa vykonáva pravidelne).

 1. Ľahnite si na podlahu, nohy roztiahnuté od seba. Pevne pritlačte panvu, chodidlá a zadok k podlahe (nemali by sa hýbať). Položte si ruky na seba (vo forme kríža) a zložte ich na hruď. V tejto polohe je potrebné otočiť telo na stranu, ale takým spôsobom, aby sa spodná časť tela nezúčastňovala cvičenia. Začnite so siedmimi opakovaniami, zvyšujte ich počet na 10-12 krát.
 2. Toto cvičenie je pokračovaním predchádzajúceho a vykonáva sa podobne, ale ramená by v tomto prípade mali uchopiť plecia. Počet opakovaní je rovnaký.
 3. Otočte svoju stranu. Natiahnite rameno, ktoré je umiestnené nižšie, rovnobežne s telom (telo by malo byť priamkou). Nadvihnite druhú ruku a jemne ju položte za hlavu (obe ruky by mali byť rovnobežné s podlahou a navzájom). Pozíciu na pár sekúnd zablokujte a to isté urobte aj druhou rukou. Opakujte 5-7 krát s každou rukou.


Komplex hrudnej chrbtice pomáha spomaliť progresiu patológie

Poznámka! Pri osteochondróze a prietrži hrudnej chrbtice sú tiež užitočné rôzne techniky plávania. Je známe, že profesionálni plavci takmer netrpia týmito chorobami v dôsledku neustáleho a správneho zaťaženia prsných svalov a svalov hornej časti chrbta..

Komplex pre lumbosakrálnu chrbticu

Región dolnej časti chrbta a krížovej kosti je najčastejšou lokalizáciou medzistavcových hernií. Špeciálne cvičenia pre dolnú časť chrbta pomôžu napraviť existujúce komplikácie a zabrániť vzniku závažných následkov, ako aj úplne zbaviť bolesti a zlepšiť kvalitu života.

 1. Ležiac ​​na tvrdom povrchu, vytiahnite päty k zadku a v tejto polohe sa pokúste maximalizovať kolená od seba („žabá póza“). Opakujte najmenej 7-8 krát. Cvičte pomaly a veľmi plynulo. Ak je v kolenách bolesť, relácia by sa mala okamžite zastaviť. Cvičenie „žabá póza“ je kontraindikované aj u osôb s gonartrózou (artróza kolenných kĺbov) 2 - 3 stupne..
 2. Zostaňte v horizontálnej polohe. Narovnajte nohy, spojte ich a zdvihnite ich 20-30 cm od podlahy. V tejto polohe ich uveďte nabok (pri maximálnej možnej amplitúde) a vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte to opačným spôsobom. Vykonajte 7-8 krát v každom smere.
 3. Posaďte sa na stoličku. Zdvihnite obe nohy, ohnuté na kolenách, hore (kolmo na podlahu). Držte v tejto polohe a potom niekoľkokrát otočte spodnú časť tela do strán bez zmeny polohy nôh.
 4. Ľahnite si na podlahu a hodte jednu nohu na druhú. V tejto polohe zdvihnite nohy 8-10 krát, potom zmeňte nohy a opakujte cvičenie.


Najčastejšou lokalizáciou medzistavcových hernií je bedrová kosť

Dôležité! Všetky cvičenia môžu byť vykonávané striktne počas obdobia remisie. Pri exacerbáciách chronických ochorení chrbta by sa malo školenie odložiť až do zmiernenia akútnych príznakov a úplného odstránenia bolesti. Je prísne zakázané trénovať lieky proti bolesti na zmiernenie bolesti..

Všeobecné odporúčania a pravidlá

Aby lekárske cvičenia priniesli iba úžitok a nepoškodili vás, mali by ste pamätať na nasledujúce pravidlá a odporúčania:

Môžete si tiež prečítať:

Aké cvičenia robiť so skoliózou?

 • všetky cvičenia by sa mali vykonávať bez bolesti, ak je prítomná, potom je potrebné znížiť amplitúdu pohybov alebo úplne zastaviť triedy;
 • ak máte ochorenie chrbtice, môžete začať s triedami iba bez exacerbácie, s aktívnou bolesťou sú akékoľvek cvičenia kontraindikované;
 • trhané a trhané pohyby sa neodporúčajú, všetky by mali byť plynulé a pomalé (to zabráni zraneniu počas tréningu);
 • súbor cvičení sa musí vykonávať pravidelne, jediný spôsob, ako dosiahnuť úspech;
 • akýkoľvek gymnastický komplex by sa mal začať zahrievaním a rozťahovaním;
 • pred vyučovaním je zakázané používať akékoľvek lieky proti bolesti, inak si nemusíte všimnúť začiatok syndrómu bolesti, ako si sami môžete ublížiť.

Dôležité! Terapeutické cvičenia sú kontraindikované pri kongestívnom zlyhaní srdca, aneuryzme aorty, vysokom stupni hypertenzie, respiračnom zlyhaní. Nie je predpísaný v období zotavenia po infarkte myokardu, pri diabetes mellitus so závažnými komplikáciami.

Možné kontraindikácie

Nie každý môže robiť metódu Dikul. Kontraindikácie pre tréning môžu byť absolútne aj relatívne (dočasné), ale o možnosti tréningu v určitom štádiu liečby a rehabilitácie by sa mal rozhodnúť iba ošetrujúci lekár..


Pred cvičením sa musíte poradiť s lekárom

Zoznam kontraindikácií na vykonávanie cvičení môže obsahovať:

 • infekčné a iné choroby sprevádzané subfebrilnou alebo febrilnou horúčkou alebo závažným intoxikačným syndrómom;
 • nádorové procesy v chrbtici (vrátane zhubných nádorov bez ohľadu na ich umiestnenie);
 • krvácanie rôznych etiológií (ženy sa neodporúčajú liečiť počas menštruačného toku);
 • nedávne zranenia a zranenia chrbtice a miechy;
 • vrodené chyby a poškodenie chrbtice.

Dôležité! U žien, ktoré majú minimálnu šancu otehotnieť, je potrebné ju vylúčiť pred začatím tried (vykonať krvný test na hladinu hCG alebo urobiť test doma).

Video - Dikulove hernie

Medzistavcová kýla je závažná patológia pohybového ústrojenstva, ktorá môže pri absencii včasnej liečby viesť k závažným komplikáciám a dokonca k zdravotnému postihnutiu osoby. Jednou z metód konzervatívnej liečby kýly je cvičenie Dikul, ktoré preukázalo svoju účinnosť u desiatok tisíc pacientov. Musia sa vykonávať pravidelne a na úplné uzdravenie môže trvať niekoľko rokov. Autor považuje správny psychologický postoj, vylučujúci akékoľvek myšlienky o možnom zlyhaní, za dôležitý kľúč k úspechu, preto niektorí pacienti môžu potrebovať profesionálnu psychokorekciu pred začatím odbornej prípravy.

Liečba spinálnej hernie Dikul

Valentin Dikul začal používať svoju techniku ​​po zranení chrbtice. A dokázala pomôcť mnohým ľuďom znovu získať mobilitu.

Základom metódy sú Dikulove cvičenia na prietrž chrbtice. Aby mohli poskytovať dobré výsledky, musíte dodržiavať určité pravidlá, ktoré pomôžu správne tempo vykonávania a zaťaženie - povolené pre danú patológiu..

Trvanie tried by sa malo postupne zvyšovať. V počiatočných fázach môže príliš dlhá odborná príprava situáciu zhoršiť. Tiež si uvedomte, že na dosiahnutie výsledku je potrebné pracovať dlho a tvrdo - cvičenia nedávajú rýchle výsledky.

Základné pravidlá pri cvičení sú teda tieto:

 • Je dôležité kontrolovať polohu tela. Môžete použiť špeciálne korzety a držanie tela, ktoré zabránia rozťahovaniu.
 • Skombinujte gymnastiku s manuálnou terapiou, masážou a ďalšími opatreniami, ktoré Vám predpísal lekár..
 • Je potrebné dávkovať fyzickú aktivitu. S minimálnou bolesťou a nepohodlím znížte hmotnosť protiváhy na škrupinách.
 • Skoky a trhané pohyby nie sú povolené..

Správny výkon výrazne zníži bolesť, posilní chrbtové svaly.

Jednou z chýb pacientov je to, že po prekonaní ťažkej bolesti prudko zvyšujú záťaž a myslia si, že to výrazne urýchli proces zotavenia. Nemôžete to urobiť - každé zvýšenie aktivity by malo byť postupné a svalový korzet by mal byť pripravený na záťaž.

Cvičenia sú rozdelené do skupín:

 • Jemný kurz. Vykoná sa v prvom štádiu choroby. Nie je dovolené ani najmenšie prepätie. Cieľom komplexu je pripraviť pacienta na zotavenie. Cvičenia obnovujú spojenie medzi miechou a svalovým tkanivom.
 • Stredný kurz. Trvanie štádia je určené závažnosťou ochorenia, úrovňou prípravy pacienta a charakteristikami tela.
 • Náročný kurz. Jeho cieľom je obnoviť poškodenú chrbticu a upevniť výsledky. Iba silné svaly vydržia záťaž a udržujú telo v prirodzenej polohe. Toto je hlavná podmienka na zabezpečenie výsledku na dlhú dobu..

Nasledujúci kurz môžete pokračovať až po úplnom ukončení predchádzajúceho kurzu. Neexistujú žiadne konkrétne termíny, všetko závisí len od toho, ako pacient sám pracuje a do akej miery je zameraný na zotavenie - to je veľmi dôležitý aspekt.

Je potrebné mať na pamäti, že dikulská gymnastika pre chrbticu s kýlou má kontraindikácie. Je ich málo, ale sú. V prípade určitých nepríjemných príznakov bude potrebné opustiť niektoré pohyby.

Medzi kontraindikácie patrí:

 • teplu;
 • narušenie prísunu krvi do mozgu;
 • dlhodobá bolesť svalov;
 • stlačenie pocit.

Exacerbácia patológie miechy - dočasná kontraindikácia.

Školenie je tiež zakázané za týchto podmienok:

 • zhubné nádory;
 • ochorenie srdca
 • hemofílie.

Gymnastiku môžete začať iba zastavením akútneho záchvatu, normalizovaním stavu pacienta a konzultáciou s lekárom.

Medziobratlová hernia - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
riga

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Klinika na ošetrenie chrbta a kĺbov №1

Moskva, Pyatnitskoye sh., 6, bldg. 1
VolokolamskayaMitino

 • Konzultácie od 1 000
 • Liečebné kurzy od 7000
 • Masáže od 1500

10 Napíšte vlastnú recenziu

Ústav tradičnej orientálnej medicíny

Moskva, Filippovskij per., 18
Arbat (FL)

 • Konzultácie od roku 1200
 • Manuálna terapia od roku 1300
 • Fyzioterapia od 700

0 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Gymnastika pre lumbálnu prietrž

Na tréning budete potrebovať gumové obväzy a slučky. Upevňujú končatiny, prispievajú k správnemu rozloženiu záťaže a umožňujú vám natiahnuť chrbticu a zväčšiť výšku disku.

Pre úspešný tréning budete potrebovať gumové obväzy.

Používajú sa nasledujúce cvičenia:

 • Východisková poloha - ležiaca na chrbte, chodidlá v úrovni ramien. Nohy by mali byť pripevnené slučkami. Otočte kryt doľava. Fungovať by mali iba stehenné svaly. Zadná časť hlavy, plecia a nohy nevychádzajú z podlahy. Zmrazte 2 sekundy. Vymeňte strany.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale ruky by mali byť prekrížené na hrudi a upevnené. Pri výdychu otočte telo doľava a strhnite rameno z podlahy. Do tohto procesu nie sú zapojené panvové svaly. Zmrazte 2 sekundy. Vymeňte strany.
 • Počiatočná poloha leží na chrbte, nohy sú spojené a fixované obväzmi. Ruky roztiahnuté od seba. Potreba držať sa slučky. Posuňte dolné končatiny doľava a napnite svaly pravej nohy. Zmrazte 2 sekundy.
 • Počiatočná poloha je na chrbte, šírka ramien je od seba vzdialená a fixovaná slučkami. Ruky držia obväzy. Posunutím posuňte kryt doľava. Nohy by mali zostať nehybné, svaly chrbta a paží fungujú. Zmrazte 2 sekundy a vymeňte strany.

Pri všetkých cvičeniach vykonajte 3 sady po 8 opakovaní.

Medzistavcové prietrže - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
Ortopedický chirurg

Dubinsky Artyom Igorevich

Moskva, ul. Sretenka, 9 (Capital Medical Clinic) +7
0 Napíšte vlastnú recenziu

Sychenikov Boris Anatolyevich

Moskva, ul. Avtozavodskaya, d.16, budova 2 (Klinika "Medicine 24/7")
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Čo je stavová prietrž

Jedným z najzložitejších chorôb, často lekári odporúčajú iba chirurgický zákrok. Ale všetky operácie na chrbtici sú veľmi nebezpečné, nikto neposkytuje 100% záruku úspechu a nikdy nevylúči extrémne negatívny výsledok z poškodenia miechy. Dôsledkom takéhoto poškodenia je ochrnutie dolných končatín..

Vertebrálna hernia sa objavuje v dôsledku metabolických porúch v tkanivách disku, mechanických poraneniach alebo nadmernom fyzickom namáhaní. Jadro buničiny vyčnieva a štiepi nervové zakončenie. Ako komplikácia sa môže vyskytnúť ochrnutie nôh a narušenie funkcie bedrových orgánov. Pri pohybe, zdvíhaní závaží a nepríjemných zákrutách tela samozrejme pociťujú silné bolesti.

Gymnastika na vodorovnej lište alebo stene

Na záverečnú fázu rehabilitácie. Ak pacient nemôže visieť samostatne, môžu sa pomocou slučiek fixovať paže alebo kmeň. Môžete to urobiť na brvne alebo na švédskej stene, pre cvičenia je zvolené pomalé tempo.

 1. Zavesiť na priečku a otočiť panvu v oboch smeroch, v každom otočení sú pevné 2-3 sekundy.
  Pomaly otáčajte panvu
 2. Zaveste na brvno a kolená pritiahnite k hrudníku. Zostaňte pár sekúnd v tejto polohe a narovnajte sa.
  Pomaly pritiahnite kolená k hrudníku
 3. V rovnakej polohe zoberte obe nohy doprava a jednu po druhej.
  Obe nohy pohybujeme veľmi hladko
 4. Pod podpazušie uviažte uterák, sústredí sa naň telesná hmotnosť. V polohe zavesenia sa ohnite dozadu a súčasne posúvajte obe nohy za chrbát.
  Pomaly posúvajte obe nohy dozadu, súčasne sa ohýbame v chrbte a pohybujeme hlavou dozadu

Dikul považuje túžbu pacienta za zdravú ako hlavnú podmienku úspešnej liečby chorôb chrbtice. Vždy je potrebné pamätať..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo je medzistavcová prietrž?Chrbtica pozostáva z mnohých jednotlivých kostí - stavcov, ktoré sú umiestnené nad sebou a tvoria chrbticu. Medzi stavcami sa nachádzajú ploché a okrúhle vankúšiky (medzistavcové platničky), pôsobiace ako tlmiče nárazov, ktoré bránia treniu stavcov proti sebe.
Veľmi častým javom je nadúvanie po jedle. Všetci sme v našom živote trpeli najmenej raz. Zároveň podľa rôznych zdrojov 15 až 30% ruskej populácie tieto nepríjemné pocity neustále prežíva..
Medzistavcová kýla sa považuje za závažnejšie ochorenie, pretože vedie k tlaku (kompresii) na miechu. Najčastejšou príčinou je osteochondróza.Odpoveď na otázku, či sa do armády vezme armáda s medzistavcovou prietržou, sa neposudzuje neprítomnosťou alebo prítomnosťou kýly chrbtice.