loader

Účinnosť Diprospanu s kýlou chrbtice

Droga Diprospan sa často používa pri prietržoch chrbtice, hoci jej hlavný rozsah je trochu iný. Konkrétne, s medzistavcovou prietržou (rovnako ako s ťažkými výčnelkami) sa Diprospan používa ako protizápalový liek..

Zvyčajne stačí použiť Diprospan v perorálnej forme (vo forme tabliet), ale v závažných prípadoch je potrebná intramuskulárna injekcia. S pomocou tohto nástroja teda blokujú lieky zamerané na zníženie zápalu a odstránenie (aspoň čiastočnej) bolesti.

1 Stručný opis lieku

Diprospan je silný protizápalový liek proti bolesti a používaný pri liečbe rôznych chorôb. Zahrnutie tejto drogy sa používa na liečbu ťažkých medzistavcových hernií a výčnelkov.

Diprospan je glukokortikoidné činidlo. Hlavnými účinnými látkami sú fosfát betamazón disodný a dipropionát. Fosfát obsiahnutý v príprave disodnej soli betamazónu významne urýchľuje nástup bolesti a protizápalový účinok..

Diprospan je k dispozícii výlučne na lekársky predpis. Priemerné náklady na 5 ampúl liečiva (jedno balenie, každá ampulka na 1 ml) sú 3 000 rubľov. Forma uvoľnenia produktu - ampulky obsahujúce injekciu.

Diprospan na injekciu

Lieky by sa mali skladovať na tmavom mieste. Maximálna povolená teplota okolia, v ktorej sa liek nachádza, je 25 stupňov (ale nie menej ako 2 stupňov). Výrobok je zakázaný zmraziť.
do menu ↑

1.1 Aký je účinok Diprospanu na miechy?

Pri silnom úniku vertebrálnej hernie môžu mať injekcie Diprospanu celý rad pozitívnych účinkov:

 • silný protizápalový účinok a s dlhým trvaním;
 • imunosupresívne a desenzibilizujúce účinky: zabraňujú rozvoju autoimunitných reakcií (je to dôležité, pretože alergická artritída sa môže vyvinúť na pozadí dlhotrvajúcej prietrže);
 • kvôli výraznému zníženiu zápalových reakcií existuje aj liek proti bolesti (horší ako pri používaní špecializovaných liekov proti bolesti, ale stále je veľmi zreteľný).

Výsledkom je, že s pomocou Diprospanu sa pacientovi podarí odstrániť bolesť, zápal, opuch a čiastočnú imobilizáciu (imobilitu) chrbta. Tieto účinky sú dočasné, ale trvajú dosť dlho (niekoľko dní).

1.2 Kontraindikácie a možné vedľajšie účinky

Diprospan je veľmi silný liek a má množstvo kontraindikácií, ktoré ignoruje, čo je nebezpečné nielen pre zdravie, ale aj pre život.

 1. Tehotenstvo v akomkoľvek trimestri.
 2. Prítomnosť individuálnej intolerancie (alergie) na zložky, z ktorých sa produkt skladá.
 3. Prítomnosť tuberkulózy, infekcie HIV, ulceróznych lézií žalúdka alebo dvanástnika, bakteriálnych a plesňových infekcií.
 4. Poruchy zrážania krvi (trombofília a hemofília).

Možné vedľajšie účinky z užívania:

 • alergické reakcie (až po anafylaktický šok, bronchospazmus alebo edém hrtana);
 • polyfágia, rôzne poruchy trávenia, dysfágia;
 • depresia, nervové nepokoj, rôzne poruchy spánku, rozvoj úzkosti, neuróza;
 • rôzne opuchy v rôznych častiach tela (nie nevyhnutne na chrbte);
 • krvácanie zo žalúdka a čriev (vrátane masívneho, život ohrozujúceho).

2 Ako používať Diprospan na kýly?

Ako si podať injekciu Diprospanu s medzistavcovou prietržou? Sami nemôžete robiť nič - je to nebezpečné so závažnými komplikáciami, dokonca aj so smrťou. Spôsob podania, konkrétne dávky a trvanie liečby určuje iba ošetrujúci lekár.

Existujú všeobecné pravidlá pre používanie Diprospanu na vertebrálnej hernie. Po prvé, dávka sa vypočíta na základe toho, aký výrazný je klinický obraz ochorenia a aké závažné je ochorenie.

Balenie Diprospan

Po druhé, pri intramuskulárnej injekcii sa súčasne nepoužíva viac ako 2 mililitre lieku. Je vhodné aplikovať liek hlboko do svalu. Intradermálne podávanie je obmedzené na maximálnu dávku 0,2 mililitra na štvorcový centimeter kože.

Injekcie Diprospan nevytvárajú bolestivé alebo nepríjemné pocity. V zriedkavých prípadoch môže byť na injekciu lieku potrebné použiť anestetikum. V týchto prípadoch použite lidokaín alebo prokaín.
do menu ↑

2.1 Ako dlho trvá liečba?

Trvanie liečby vertebrálnej hernie Diprospanom je čisto individuálne a líši sa od pacienta k pacientovi. Pri ťažkej prietrži môže byť trvanie liečby 4 alebo viac týždňov.

Pri miernom priebeh stavcovej kýly je zvyčajne postačujúca týždenná liečba. Pri miernych formách prietrže sa Diprospan nemá používať vôbec. Poznámka: čím dlhšia je liečba, tým vyššie je riziko komplikácií.

Preto je v tomto prípade hlavnou úlohou lekára dosiahnuť čo najkratšie možné trvanie liečby. Vrátane nahradenia Diprospanu podobnými liekmi od iných lekárskych skupín.
do menu ↑

2.2 Recenzie lekára o Diprospan (video)

2.3 Kompatibilita s inými liekmi

Liek Diprospan sa prísne neodporúča používať v spojení s nesteroidnými protizápalovými liekmi. Pri spoločnom použití týchto liekov sa riziko ťažkého krvácania zo žalúdka a čriev niekoľkokrát zvyšuje.

Poznámka: Diprospan významne znižuje účinky inzulínu, diuretík, antikoagulancií, rôznych perorálnych liekov a väčšiny vakcín. Preto, aj keď to nie je potrebné, sa neodporúča používať Diprospan spolu so skupinami liekov uvedenými v zozname.

Terapeutický účinok Diprospanu je výrazne zvýšený hormonálnymi kontraceptívami. A to nielen orálne, ale aj kožné (napríklad aplikátor pokožky Neva). Pri súčasnom podávaní estrogénu je potrebné upraviť dávkovanie menším smerom (vzhľadom na možnosť predávkovania)..

Pri súčasnom podaní akýchkoľvek glukokortikosteroidov so somatotropínom sa môže vyvinúť zníženie absorpcie tejto látky. To znamená, že pri užívaní spolu s glukokortikosteroidmi je potrebná úprava dávkovania somatotropínu.

Diprospan pre hodnotenie kýly chrbtice

Ako zabudnúť na bolesť prietrže: Diprospan ako účinný liek

Bolesť s medzistavcovou prietržou nie je príjemný jav. Môže byť prekvapená alebo chronická. Na uľahčenie priebehu ochorenia lekári predpisujú blokádu.

Tento postup vám umožňuje rýchlo odstrániť bolesť v porovnaní s akupunktúrou, chirurgickým zákrokom a manuálnou terapiou..

V takom prípade budete potrebovať veľmi malé úsilie, peniaze a čas. Vo väčšine prípadov sa prietrž hernie vykonáva pomocou Diprospanu.

výhody

Diprospan je liek na báze hormónov. Patrí do skupiny glukokortikoidov. Tieto látky sa vyrovnávajú so zápalom a zvýšenou citlivosťou tkanív..

K dispozícii v tekutej forme, 1 ml v každej ampulke. Liečivo sa podáva iba intramuskulárne. Intravenózne podanie môže viesť k zastaveniu srdca.

Používa sa na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva. Pomáha tiež pri alergiách, anafylaktickom šoku a astme..

Je potrebné si uvedomiť, že tento liek sa nepoužíva na všetky typy blokád. Napríklad bolesť pri trigeminálnych chorobách sa eliminuje pomocou iných látok. Pomôže alebo nepomôže Diprospan v konkrétnom prípade, povie to iba lekár.

Zloženie liečiva obsahuje hlavnú účinnú látku betametazón. Vďaka tejto látke liek rýchlejšie preniká do postihnutých buniek. Bolesť zmizne po 15 minútach.

Diprospan s kýlou chrbtice predpisuje výlučne lekár. Samoliečba môže mať zlé následky..

Celý postup pozostáva z niekoľkých etáp.

 1. Lekár vypočíta dávku. Diprospan s herniou, rovnako ako pri iných chorobách, sa podáva prísne podľa pokynov. Ak sa liek vstrekne priamo do bodov bolesti, potom na každé 2 cm kože je 0,2 ml. Po zavedení lieku do kĺbu stačí 2 ml raz týždenne.
 2. Liek je zmiešaný s jedným z liekov proti bolesti (lidokaín alebo novokaín). Výber závisí od charakteristík tela pacienta. Môžem si podať injekciu bez liekov proti bolesti? Môžete, ale musíte urobiť lokálnu anestéziu.
 3. Miesto, kam budú injekčne podané, je dezinfikované. Na tieto účely je vhodný jód..
 4. Ihla, ktorá sa používa na vpichy, je vpich. Potom sa zavedie samotný liek.

Výsledok zavedenia Diprospanu s kýlami sa objavuje takmer okamžite. Sloboda pohybu sa vracia k pacientovi, už viac nepociťuje bolesť, opuch a sčervenanie. Látka je aktívna približne 3 dni.

kontraindikácie

Pred liečbou je potrebné ich študovať:

 • Diprospan na herníciu diskov je s mimoriadnou opatrnosťou predpísaný tým, ktorí trpia na diabetes mellitus, nefritídu, tuberkulózu, glaukóm, žalúdočné vredy, ochorenie pečene a ochorenie žlčníka..
 • Je prísne zakázané používať liek pre tých, ktorí majú individuálnu intoleranciu k jednotlivým zložkám.
 • Nie je potrebné vykonať blokádu zavedením očkovacej látky proti určitému ochoreniu. Po očkovaní by mal uplynúť najmenej týždeň..

Počas liečby je alkohol kategoricky kontraindikovaný. Znižuje účinnosť lieku..

Ak je dávka liečiva správne vypočítaná a samotný postup prešiel podľa pokynov, nedôjde k žiadnym komplikáciám.

Pravdepodobnosť vedľajších účinkov však stále existuje. Sú to stres, strata chuti do jedla, nevoľnosť a trávenie.

Vo zvlášť závažných prípadoch môže pacient zvýšiť telesnú hmotnosť. Je to kvôli proliferácii kostného tkaniva a výskytu edému..

Diprospan je teda vynikajúcim pomocníkom pri liečbe medzistavcovej prietrže. Blokády vykonávané s pomocou pomáhajú odstraňovať bolesť a obnovujú slobodu pohybu.

Je potrebné si uvedomiť, že lekár by mal predpisovať liečbu. Toto je jediný spôsob, ako dosiahnuť najlepšie výsledky..

Mimochodom, teraz môžete získať zadarmo moje e-knihy a kurzy, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše zdravie a pohodu..

kontraindikácie

V komplexe liekov predpísaných na liečbu medzistavcových hernií je Diprospan zaradený do boja:

 1. 1 Bolesť spôsobená zápalovým procesom.
 2. Alergická artritída a ďalšie autoimunitné reakcie vyvolané predĺženým priebehom prietrže.
 3. 3 Zápal a opuch v problémovej oblasti.
 4. 4 Imobilizácia chrbta.

Účinok Diprospanu na pohybový aparát je dočasný.

Liek nie je predpísaný, ak ste alergický na zložky obsiahnuté v prostriedku. Medzi ďalšie kontraindikácie patrí:

 1. 1 Infekčná artritída.
 2. 2 Gastrointestinálny vred.
 3. 3 Hnisavé infekcie.
 4. 4 tuberkulóza.
 5. 5 Systémová vírusová, bakteriálna, plesňová infekcia.
 6. 6 Tehotenstvo.
 7. 7 Porucha zrážania krvi.
 8. 8 Prítomnosť kožných patológií v oblasti podávania liekov.

Pri používaní Diprospanu je potrebná opatrnosť v prípade zhoršenia chorôb kardiovaskulárneho systému, výskytu zlyhania obličiek alebo pečene u pacienta..

Tuberkulóza je kontraindikáciou užívania drogy.

Injekcie Diprospanu majú nasledujúce indikácie:

 • patológie štruktúr pohybového aparátu (svaly krku, hrudníka, stehna alebo chrbta) zápalového pôvodu: tenosynovitída, synovitída, burzitída;
 • bolesť spôsobená artrózou kolenného kĺbu;
 • bolesť pri reumatoidnej artritíde;
 • bolesť vyplývajúca z tvorby medzistavcových prietrží;
 • bolesť kĺbov s psoriázou a dnou;
 • hygróm rôznych lokalizácií;
 • humeroscapular periarthritis;
 • bolesť v dolnej časti chrbta, hrudníka a krku;
 • bolesť po zranení;
 • osteochondróza akejkoľvek chrbtice;
 • alergia na uhryznutie hmyzom, alergická nádcha, senná nádcha;
 • šok rôznych etiológií;
 • bronchiálna astma;
 • choroby dermis;
 • všeobecné patológie spojivového tkaniva;
 • leukémie;
 • zhoršená funkcia nadobličiek;
 • patológia pečene a porucha funkcie.

Diprospan sa môže použiť na osteochondrózu ktorejkoľvek časti chrbtice.

S mimoriadnou opatrnosťou sa liek používa v nasledujúcich podmienkach:

 • cukrovka;
 • jade;
 • tuberkulóza;
 • glaukóm
 • žalúdočný vred;
 • patológie pečene;
 • ochorenie žlčníka.

Kategoricky sa Diprospan nemá používať u pacientov s precitlivenosťou na zložky lieku. Blokáda sa tiež neodporúča u pacientov, ktorí boli zaočkovaní..

Nie je kompatibilná s alkoholom, preto je zakázané konzumovať nápoje obsahujúce etanol, pretože znižujú účinnosť liekov.

Účinnosť Diprospanu s kýlou chrbtice

Droga Diprospan sa často používa pri prietržoch chrbtice, hoci jej hlavný rozsah je trochu iný. Konkrétne, s medzistavcovou prietržou (rovnako ako s ťažkými výčnelkami) sa Diprospan používa ako protizápalový liek..

Zvyčajne stačí použiť Diprospan v perorálnej forme (vo forme tabliet), ale v závažných prípadoch je potrebná intramuskulárna injekcia. S pomocou tohto nástroja teda blokujú lieky zamerané na zníženie zápalu a odstránenie (aspoň čiastočnej) bolesti.

Mnohí z nás majú predstavu, že osteochondróza je degeneratívne ochorenie chrbtice, pri ktorom je zničená medzistavcová platnička. Ochorenie je založené na prirodzenom opotrebovaní disku, jeho riedení, pri ktorom sa zmenšuje vzdialenosť medzi stavcami a dochádza ku kompresii nervových koreňov. Výsledkom je bolesť.

Bolesť chrbta sa v živote každého dospelého obťažovala najmenej raz. Niekto pomáhal s otepľujúcimi masťami, iní pil tablety s dobrým účinkom. Ale pre mnohých sú iba analgetické injekcie na osteochondrózu spasením od bolesti.

Nasledujúce typy injekcií (injekcie) na osteochondrózu

Na intramuskulárne podanie pri osteochondróze sa používajú analgetiká, myotropické antispasmodiká, lieky NSAID a glukokortikosteroidy..

 1. Z analgetík sa najčastejšie predpisujú metamizol sodný (analgin) a baralgin. Tieto lieky zastavujú syndróm bolesti bez toho, aby mali terapeutický účinok na patologický proces. Použite ich na miernu bolesť, ak už nič iné.
 2. Na injekciu s osteochondrózou sa s dobrým účinkom používa iba jeden myotropický antispasmodikum Midocalm. Tento liek zmierňuje kŕče kostrových svalov, čo výrazne znižuje bolesť. Midokalm blokuje receptory bolesti v postihnutých svaloch, čím narúša vedenie impulzu v mieche. Dočasné zlepšenie stavu umožňuje telu zapnúť svoje vlastné mechanizmy na boj proti chorobe a obnovenie normálneho svalového tonusu. Midokalm sa predpisuje intramuskulárne v dávke 1 ml dvakrát denne.
 3. Pri osteochondróze sa odporúča používať nesteroidné protizápalové lieky, z ktorých sa ako injekcie najčastejšie používajú sodná soľ diklofenaku, ibuprofén, ketónal a ketorolak. Tieto lieky nielen potláčajú bolesť, ale majú tiež výrazný protizápalový a dekongestívny účinok. Ich použitie vám umožňuje eliminovať kompresiu zapálených tkanív nervových koreňov. Pri aplikácii kurzu zápalové javy úplne ustupujú. Terapeutický účinok trvá asi šesť mesiacov.
 4. Zo steroidných liekov s dobrým účinkom sa používa Ambene. Toto je kombinovaný liek. V škatuli je 6 ampúl alebo špeciálnych striekačiek: tri obsahujú roztok A, zvyšné tri obsahujú roztok B. Roztok A obsahuje dexametazón, hydrochlorid lidokaínu, hydroxid sodný, fenylbutazón, salicylamid acetát sodný a vodu na injekciu. V roztoku B vo vode na injekciu sa zmiešajú kyanokobalamín a lidokaín hydrochlorid. Vďaka týmto látkam má liečivo nielen výrazný protizápalový účinok, ale má tiež priaznivý účinok na nervový systém, ktorý stimuluje regeneráciu nervových buniek. Vďaka lidokaínu sú injekcie Ambene úplne bezbolestné. Liek sa vstrekuje hlboko do gluteálneho svalu po jeho zahriatí na telesnú teplotu osoby. Roztok A a roztok B sa pred použitím zmiešajú. Predpíšte liek denne alebo každý druhý deň raz denne, ale nie viac ako tri injekcie týždenne. Ak je to potrebné, zopakujte kurz po niekoľkých týždňoch.

blokáda

Iným typom injekcie na osteochondrózu je blokáda. Toto je injekcia uskutočnená priamo do boľavého miesta. Existuje paravertebrálna blokáda s rôznymi hĺbkami lieku a epidurálna.

 1. Paravertebrálna blokáda sa vykonáva na špeciálnych miestach blízko chrbtice, najčastejšie sa vykonáva paravertebrálna blokáda lanovky, čo umožňuje podávanie liečiva priamo na výstupné miesto koreňa miechy.
 2. Epidurálny blok je zavedenie lieku do epidurálneho priestoru..

Na blokovanie sa používa buď novokain alebo dexametazón (alebo iný glukokortikosteroid). Častejšie sú tieto lieky zmiešané, aby sa zosilnil účinok..

Terapeutickým účinkom blokády je rýchle odstránenie bolesti, výrazný dekongestantný a protizápalový účinok.

Injekcie pre osteochondrózu by mal predpisovať iba lekár presne podľa indikácie, v závislosti od klinického obrazu.

Zloženie a forma uvoľnenia

Diprospan sa uvoľňuje vo forme injekčného roztoku. Každá ampulka obsahuje aktívne zložky:

 • fosfát sodný betametazónu;
 • betametazón dipropionát.
 • kyselina chlorovodíková;
 • voda;
 • benzylalkohol;
 • chlorid sodný;
 • propylparabén.

Diprospan sa uvoľňuje vo forme injekčného roztoku.

Liek je dostupný vo forme suspenzie alebo injekčného roztoku, balených v 1 ml ampulkách. Liečivo je dipropionát a betamazón disodný fosfát.

Liek je dostupný vo forme suspenzie alebo injekčného roztoku, balených v 1 ml ampulkách.

V tomto článku si môžete prečítať pokyny na používanie lieku Diprospan. Poskytuje spätnú väzbu od návštevníkov tohto webu - spotrebiteľov tohto lieku, ako aj názorov lekárov na používanie Diprospanu v ich praxi. Veľkou požiadavkou je aktívne pridať svoje recenzie na liek: liek pomohol alebo nepomohol zbaviť sa choroby, aké komplikácie a vedľajšie účinky boli pozorované, prípadne neboli oznámené výrobcom v anotácii. Analógy diprospanu v prítomnosti dostupných štrukturálnych analógov. Používa sa na liečbu zápalových ochorení u dospelých, detí, ako aj počas tehotenstva a laktácie.

Diprospan je liek na báze glukokortikosteroidov (GCS), ktorý má vysokú glukokortikoidovú a nevýznamnú mineralokortikoidnú aktivitu. Liek má protizápalové, antialergické a imunosupresívne účinky a tiež výrazný a rôznorodý účinok na rôzne typy metabolizmu..

Fosfát sodný betametazón (účinná látka lieku Diprospan) je ľahko rozpustný vo vode a po intramuskulárnom podaní sa rýchlo hydrolyzuje a absorbuje takmer okamžite z miesta vpichu, čo zaisťuje rýchly nástup terapeutického účinku. Je takmer úplne eliminovaný do jedného dňa po podaní. Vylučuje sa hlavne obličkami..

Liečba stavov a chorôb u dospelých, pri ktorých terapia kortikosteroidmi umožňuje dosiahnutie potrebného klinického účinku (treba mať na pamäti, že pri niektorých chorobách je liečba kortikosteroidmi doplnková a nenahrádza štandardnú liečbu):

 • choroby pohybového ústrojenstva a mäkkých tkanív vrátane reumatoidná artritída, osteoartróza, burzitída, ankylozujúca spondylitída, epicondylitída, cocygodynia, torticollis, gangliová cysta, fasciitída;
 • alergické choroby, vrátane bronchiálna astma, senná nádcha (senná nádcha), alergická bronchitída, sezónna alebo trvalá nádcha, alergia na lieky, choroba v sére, reakcie na uštipnutia hmyzom;
 • dermatologické choroby, vrátane atopickej dermatitídy, ekzému v tvare mince, neurodermatitídy, kontaktnej dermatitídy, závažnej fotodermatitídy, žihľavky, lišajníka planus, alopécie areata, diskoidných lupus erythematosus, psoriázy, keloidných jaziev, pemphigus vulgaris, cystickej akné;
 • systémové choroby spojivového tkaniva, vrátane systémového lupus erythematodes, sklerodermie, dermatomyozitídy, periarteritídy nodosa;
 • hemoblastózy (paliatívna terapia leukémie a lymfómov u dospelých; akútna leukémia u detí);
 • primárna alebo sekundárna nedostatočnosť kôry nadobličiek (s povinným súčasným použitím mineralokortikoidov);
 • iné choroby a patologické stavy, ktoré si vyžadujú systematickú liečbu kortikosteroidmi (adrenogenitálny syndróm, regionálna ileitída, patologické zmeny v krvi, v prípade potreby použitie kortikosteroidov).

Injekčná suspenzia (vrátane injekcie do kĺbu).

Injekčný roztok (injekcie v ampulkách).

Pokyny na použitie a spôsob použitia

Intramuskulárna, intraartikulárna, periartikulárna, intrabursálna, intradermálna, intersticiálna a intrakraniálna injekcia. Malá veľkosť kryštálov betametazón dipropionátu umožňuje použitie ihiel s malým priemerom (do 26 meradiel) na intradermálne podanie a injekciu priamo do lézie..

Liek sa podáva pomocou jednorazovej injekčnej striekačky s použitím ihiel (veľkosť 0,5 x 25 mm a 0,8 x 50 mm), ktoré sú súčasťou súpravy..

NEVSTUPUJTE INTRAVENOUSLY! NEVSTUPOVAŤ!

Pri používaní Diprospanu je nevyhnutné prísne dodržiavanie aseptických pravidiel. Pred použitím injekčnú striekačku pretrepte..

Dávkový režim a spôsob podania sú stanovené individuálne, v závislosti od indikácie, závažnosti ochorenia a reakcie pacienta..

Pri systémovej terapii je počiatočná dávka Diprospanu vo väčšine prípadov 1 - 2 ml. Podávanie sa podľa potreby opakuje v závislosti od stavu pacienta.

Intramuskulárne podávanie GCS sa má vykonávať hlboko do svalu, pričom sa vyberajú veľké svaly a zabráni sa vniknutiu do iných tkanív (aby sa zabránilo atrofii tkaniva)..

Liek sa podáva intramuskulárne:

 • v ťažkých podmienkach vyžadujúcich núdzové opatrenia; počiatočná dávka je 2 ml;
 • s rôznymi dermatologickými chorobami; spravidla postačuje zavedenie 1 ml suspenzie Diprospanu;
 • s chorobami dýchacieho systému. Nástup lieku nastáva do niekoľkých hodín po i / m injekcii suspenzie. Pri bronchiálnej astme, sennej nádche, alergickej bronchitíde a alergickej nádche sa významné zlepšenie dosiahne po zavedení 1 - 2 ml Diprospanu;
 • pri akútnej a chronickej burzitíde je počiatočná dávka pre i / m podávanie 1 až 2 ml suspenzie. Ak je to potrebné, vykonajte niekoľko opakovaných injekcií.

Ak po určitom časovom období nenastane uspokojivá klinická odpoveď, je potrebné liečbu Diprospanom prerušiť a predpísať ďalšiu liečbu..

Pri lokálnom podaní je súčasné použitie lokálneho anestetika nevyhnutné iba v zriedkavých prípadoch. Ak je to potrebné, potom použite 1% alebo 2% roztoky prokaín hydrochloridu alebo lidokaínu neobsahujúce metylparabén, propylparabén, fenol a iné podobné látky. V tomto prípade sa miešanie uskutočňuje v injekčnej striekačke, najprv sa z injekčnej liekovky zhromaždí požadovaná dávka suspenzie Diprospanu. Potom sa z ampulky odoberie požadované množstvo lokálneho anestetika do tej istej injekčnej striekačky a krátko sa pretrepáva.

Pri akútnej burzitíde (sub-deltoidná, subkapulárna, lakťová a prepatelárna) zavedenie 1 až 2 ml suspenzie do synoviálneho vaku zmierňuje bolesť a obnovuje pohyblivosť kĺbov na niekoľko hodín. Po zmiernení exacerbácie pri chronickej burzitíde sa používajú nižšie dávky lieku..

Pri akútnej tendosynovitíde, tendonitíde a peritendinitíde jedna injekcia Diprospanu zlepšuje stav pacienta; v chronických prípadoch sa injekcia opakuje v závislosti od reakcie pacienta. Malo by sa vyhnúť zavedeniu lieku priamo do šľachy..

Intraartikulárne podanie Diprospanu v dávke 0,5 - 2 ml zmierňuje bolesť, obmedzuje pohyblivosť kĺbov pri reumatoidnej artritíde a osteoartritíde do 2 až 4 hodín po podaní. Trvanie terapeutického účinku sa výrazne líši a môže byť 4 alebo viac týždňov. Odporúčané dávky lieku pri injekcii do veľkých kĺbov sú od 1 do 2 ml; v strede - 0,5 - 1 ml; na malé - 0,25-0,5 ml.

Odporúčané jednotlivé dávky lieku (s intervalom medzi injekciami trvajúcimi 1 týždeň) s burzitídou: s citlivosťou 0,25 až 0,5 ml (zvyčajne sú účinné dve injekcie), s ostrohou - 0,5 ml, s obmedzenou pohyblivosťou palca na nohe - 0,5 ml, so synoviálnou cystou - 0,25 - 0,5 ml, s tendosynovitídou - 0,5 ml, s akútnou dnou artritídou - 0,5 - 1,0 ml. Na väčšinu injekcií je vhodná tuberkulínová injekčná striekačka s ihlou veľkosti 25..

Ak dôjde alebo hrozí stresová situácia (nesúvisiaca s ochorením), môže byť potrebné zvýšiť dávku Diprospanu. Stiahnutie liečiva po dlhodobej liečbe sa uskutočňuje postupným znižovaním dávky.

Monitorovanie stavu pacienta sa vykonáva najmenej rok po ukončení dlhodobej liečby alebo použitia vo vysokých dávkach.

 • zadržiavanie tekutín v tkanivách;
 • chronické srdcové zlyhanie (u predisponovaných pacientov);
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • svalová slabosť;
 • strata svalovej hmoty;
 • osteoporóza;
 • kompresné zlomenie chrbtice;
 • aseptická nekróza hlavy stehnovej kosti alebo pažeráka;
 • patologické zlomeniny tubulárnych kostí;
 • pretrhnutia šliach;
 • erózne a ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu s možnou následnou perforáciou a krvácaním;
 • nadúvanie;
 • zhoršené hojenie rán;
 • atrofia a rednutie kože;
 • petechie, ekchymózy;
 • nadmerné potenie;
 • steroidné akné;
 • strie;
 • tendencia k rozvoju pyodermie a kandidózy;
 • kŕče
 • zvýšený intrakraniálny tlak s opuchom optického disku (častejšie po liečbe);
 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • eufória;
 • zmeny nálady;
 • depresia (so závažnými psychotickými reakciami);
 • zvýšená podráždenosť;
 • nespavosť;
 • menštruačné nepravidelnosti;
 • sekundárna adrenálna insuficiencia (najmä pri strese počas choroby, traumy, chirurgického zákroku);
 • Itsenko-Cushingov syndróm;
 • znížená tolerancia uhľohydrátov;
 • narušenie vnútromaternicového vývoja;
 • spomalenie rastu a sexuálny vývoj u detí;
 • zvýšený vnútroočný tlak;
 • glaukóm;
 • pribrať;
 • anafylaktické reakcie;
 • šok;
 • angioedém;
 • zníženie krvného tlaku;
 • prúd krvi po tvári po injekcii (alebo intraartikulárnej injekcii).
 • precitlivenosť na betametazón alebo iné zložky lieku alebo iné kortikosteroidy;
 • systémové mykózy;
 • intravenózne alebo subkutánne podávanie;
 • pri intraartikulárnom podaní: nestabilný kĺb, infekčná artritída;
 • zavedenie do infikovaných dutín a medzistavcových priestorov;
 • vek detí do 3 rokov (prítomnosť benzylalkoholu);
 • poruchy koagulácie (vrátane liečby antikoagulanciami).

Tehotenstvo a laktácia

Z dôvodu chýbajúcich kontrolovaných štúdií o bezpečnosti používania Diprospanu počas gravidity si použitie lieku u tehotných žien alebo žien v plodnom veku vyžaduje predbežné hodnotenie odhadovaných prínosov a potenciálnych rizík pre matku a plod. Novorodenci, ktorých matky dostávali terapeutické dávky kortikosteroidov počas tehotenstva, by mali byť pod lekárskym dohľadom (na včasné odhalenie príznakov nedostatočnosti nadobličiek)..

1 Stručný opis lieku

Diprospan je silný protizápalový liek proti bolesti a používaný pri liečbe rôznych chorôb. Zahrnutie tejto drogy sa používa na liečbu ťažkých medzistavcových hernií a výčnelkov.

Diprospan je glukokortikoidné činidlo. Hlavnými účinnými látkami sú fosfát betamazón disodný a dipropionát. Fosfát obsiahnutý v príprave disodnej soli betamazónu významne urýchľuje nástup bolesti a protizápalový účinok..

Diprospan je k dispozícii výlučne na lekársky predpis. Priemerné náklady na 5 ampúl liečiva (jedno balenie, každá ampulka na 1 ml) sú 3 000 rubľov. Forma uvoľnenia produktu - ampulky obsahujúce injekciu.

Diprospan na injekciu

Lieky by sa mali skladovať na tmavom mieste. Maximálna povolená teplota okolia, v ktorej sa liek nachádza, je 25 stupňov (ale nie menej ako 2 stupňov). Výrobok je zakázaný zmraziť.

Pri silnom úniku vertebrálnej hernie môžu mať injekcie Diprospanu celý rad pozitívnych účinkov:

 • silný protizápalový účinok a s dlhým trvaním;
 • imunosupresívne a desenzibilizujúce účinky: zabraňujú rozvoju autoimunitných reakcií (je to dôležité, pretože alergická artritída sa môže vyvinúť na pozadí dlhotrvajúcej prietrže);
 • kvôli výraznému zníženiu zápalových reakcií existuje aj liek proti bolesti (horší ako pri používaní špecializovaných liekov proti bolesti, ale stále je veľmi zreteľný).

Výsledkom je, že s pomocou Diprospanu sa pacientovi podarí odstrániť bolesť, zápal, opuch a čiastočnú imobilizáciu (imobilitu) chrbta. Tieto účinky sú dočasné, ale trvajú dosť dlho (niekoľko dní).

Diprospan je veľmi silný liek a má množstvo kontraindikácií, ktoré ignoruje, čo je nebezpečné nielen pre zdravie, ale aj pre život.

 1. Tehotenstvo v akomkoľvek trimestri.
 2. Prítomnosť individuálnej intolerancie (alergie) na zložky, z ktorých sa produkt skladá.
 3. Prítomnosť tuberkulózy, infekcie HIV, ulceróznych lézií žalúdka alebo dvanástnika, bakteriálnych a plesňových infekcií.
 4. Poruchy zrážania krvi (trombofília a hemofília).

Možné vedľajšie účinky z užívania:

 • alergické reakcie (až po anafylaktický šok, bronchospazmus alebo edém hrtana);
 • polyfágia, rôzne poruchy trávenia, dysfágia;
 • depresia, nervové nepokoj, rôzne poruchy spánku, rozvoj úzkosti, neuróza;
 • rôzne opuchy v rôznych častiach tela (nie nevyhnutne na chrbte);
 • krvácanie zo žalúdka a čriev (vrátane masívneho, život ohrozujúceho).

Dávkovanie a spôsob podávania

Dávku určuje ošetrujúci lekár s prihliadnutím na závažnosť patológie a závažnosť symptómov. Liek sa vstrekuje hlboko do zadku. Maximálna jednotlivá dávka je 2 ml, v zriedkavých prípadoch sú injekcie kombinované s injekciami anestetika, ako je prokaín alebo lidokaín..

Blokáda herniou chrbtice pomocou Diprospanu je povolená až po jej vymenovaní lekárom. Dávka sa určuje individuálne. Ak sa liek vstrekne priamo do bodov bolesti, potom je na každé 2 mm kože potrebné 0,2 ml lieku. Ak sa roztok vstrekne do kĺbu, potom sa 2-týždňové listy ponechajú 2 ml.

Pred zavedením lieku sa tento liek zmieša s anestetikom: lidokaínom alebo novokaínom. Miesto vpichu je zadok, ktorý sa trie alkoholom. Ihla sa prepichne a potom sa vstrekne roztok liečiva..

Pred podaním Diprospanu sa zmieša s anestetikom: Lidokaínom alebo Novokaínom.

Miesto vpichu je zadok, ktorý sa musí utrieť alkoholom.

Recenzie na Diprospan

Diprospan stimuluje tvorbu erytropoetínov, zvyšuje počet červených krviniek, znižuje počet eozinofilov a lymfocytov, zvyšuje excitabilitu centrálneho nervového systému.

Latinský názov: Diprospan. Výrobca: Schering-Plough (Belgicko).

Lekári o droge: použitie na artrózu, na ostrohu, na prietrž, je možné užívať počas tehotenstva?

Účinná látka: betametazón

Recenzie doktorov Diprospan

Všetci lekári sú odborníkmi našej služby. Lekári skontrolovali dokumenty.

Diprospan - nová generácia vysoko účinného injekčného glukokortikosteroidu

Liek Diprospan je originálny liek, ktorý je k dispozícii iba v injekčnej forme.

Diprospan je droga s pomerne zaujímavým účinkom - účinkuje rýchlo a dlho. Tento účinok Diprospanu sa dosahuje rôznymi formami hlavného aktívneho glukokortikosteroidu zahrnutého v jeho zložení: betamatazón: betametazónfosfát sodný sa po podaní rýchlo absorbuje do krvi a má rýchly terapeutický účinok, ale táto zložka sa z tela vylúči do jedného dňa; a betametazón dipropionát - „depotná“ forma - v dôsledku pomalého uvoľňovania z depa sa účinok Diprospanu ako celku vykonáva najmenej 10 dní!

Diprospan sa používa na liečbu rôznych chorôb osteoartikulárneho systému, na liečbu systémových chorôb, autoimunitnej patológie, alergických chorôb a chorôb krvi..

Vo svojej praxi najčastejšie používam Diprospan ako „rezervný“ liek - v situáciách, keď je ťažké dosiahnuť účinok „obvyklej“ základnej terapie. Používam ho najmä u pacientov s reumatoidnou artritídou, osteoartritídou, s lumbalgiou (kvôli hernii medzistavcových platničiek).

Účinok po zavedení prvej injekcie nastane v priebehu niekoľkých hodín - bolesťový syndróm je výrazne znížený alebo úplne zastavený, zápal je výrazne znížený.

Spravidla stačí jedna injekcia na 1 chod, hoci je možné vykonať liečebný cyklus pomocou 4 injekcií do 1 mesiaca.

Nie je dovolené používať taký liek sám. Napriek svojim pozoruhodným účinkom je zoznam vedľajších účinkov dosť vážny..

Diprospan pre hodnotenie kýly chrbtice

Diprospan intramuskulárne s recenziami miechy

Dievčatá! Myslím, že vám všetkým ďakujem za radu. že mi všetci prídu vhod. Chápem, že nie je možné vyliečiť kýlu chrbtice, ale prvým krokom by mal byť začiatok lekárov. Teraz hľadáme nemocnicu, hovoria, že tento stavec môže byť upevnený medzi platničkami.

Dlho potom odstránili následky blokád.

Pretože bola hrozná, nemohla zdvihnúť ruku ani otočiť hlavu - rozhodli sa blokovať.

Ale nedal by som si to sám. Zvyknete si na to, sadnete si - nesadnete si až do konca svojho života: najprv bude potrebné blokády raz za 2-3 roky, potom raz za rok, potom každý mesiac...

Potom musíte ležať niekoľko hodín bez toho, aby ste vstali z postele.

Nevidím to, ale nie je to dosť príjemné. Potom nájde ďalšie body na ramene a paži a urobí to isté..

Opíšem všetky kúzla tohto postupu.

Rusko? nič také sa nestane.

A do centra jeho kineseotreapie, muža, bude na nosítkach platená preprava alebo tak niečo? Pohybovanie sa aspoň vedie k autu, ktoré má priviesť k lekárovi.

Skvelý liek, jednoducho ho nepoužívajte bez lekárskeho predpisu.

Lepšie hľadajte iné ošetrenia.

Pred mesiacom som robil di pro sp od začiatku, vyzerá to, že nič, ale do konca mesiaca bolesti hlavy sú strašné závraty, tlakové skoky. Cítim sa hrozne.

Neexistujú žiadne iné metódy. Manuál môže ovládať iba veľmi skúsený neurológ. Ak áno, potom by táto operácia mala pomôcť. A ak lekár na začiatku liečby tvrdil, že takéto reakcie na blokádu nemôžu byť, neskôr pripustil, že áno, bol som diprospan na nízkej úrovni.

Ale aj na chvíľu. Na ktorom - je to individuálne pre každého.

40 stálo v ich strede.

2. Napríklad Kenalog, Dexason.

3 týždne to bolo (ale dúfala sa, že sa to skončí) a teraz sú všetci unavení, som primárne.

Môžete povedať lekárovi, ktorý bol liečený? Ale úprimne, osobne som sa necítil nič dobré ani pozitívne. Pomôžte mi povedať, čo mám robiť teraz? Povedz mi, kedy sa odrazím? Ako dlho tieto vedľajšie účinky trvajú?

Julie, áno, kým to nebude veľmi znepokojujúce, zdá sa, že nie je čas...

Tu som na internete našiel kliniky Gongalského, Pilyuiko pre nechirurgickú liečbu kýly. Možno tam niekto už bol ošetrený? Podľa toho, čo hovoríte, a vzhľadom na vek vášho otca, spinálna stenóza.

A keď som bol chytený (osteochondróza hrudnej časti plus sprievodné), bežal som k našim stavovcom. Ja sám pracujem v ortopedickom centre. Každý, kto má blokádu v bedrovej oblasti, je privedený na nosítka.

Dúfam, že môj vyriešený. 60 rokov. ale v poslednom čase ju chytila ​​za chrbát. našiel zmes stavcov. Neurobil som to. Nešlo to natoľko, že na mieste blokovaných mäkkých tkanív, ako keby boli mŕtve, sa v ústach vždy nachádzal kovový úder... Mnohokrát pichol svojich pacientov.

Verte mi, že pocity sú nepríjemné, najmä keď je do predlaktia vložená ihla. Lekár vezme veľkú vpichovú ihlu a nájde bod bolesti niekde na chrbte blízko lopatky, vloží tam túto ihlu a potom vstrekne liek..

Videl som, ako bola žena odmietnutá liečba a bolo mi povedané, že príde o dva týždne a vypije pilulku na hypertenziu. Nakoniec som vyvinul opuchy - za deň som mohol nabobtnať na 6 až 7 litrov. Diprospan - liek je iba „mágia“.

Účinný v približne 50% prípadov, keď iná konzervatívna terapia nepomáha.

Predpisovanie liekov by mal vykonávať iba kvalifikovaný odborník na základe anamnézy a diagnostických výsledkov.

Diprospan 1 ampulka.

Po prečítaní o lieku sa vo vašom článku napísal vedľajší účinok „Inhibuje funkciu hypofýzy“..

Dobrý deň, povedzte mi, je možné použiť diprospan, ak pijem hormonálne tablety Siluet (antikoncepcia)?

Ahoj! Dali mi injekciu, ako povedal doktor, presmerujem tuberkulózu kalkaneus! Do injekcie vstrekol rôzne lieky a medzi nimi bol diprospan! Bol achillobursitis dať diprospan, presvedčil lekára, aby urobil viac ako tri injekcie 9 TIMES BELLS. Injekcia vylučuje dokonca náznak choroby.

V tomto článku si môžete prečítať pokyny na používanie lieku Diprospan. Poskytuje spätnú väzbu od návštevníkov webu - spotrebiteľov tohto lieku, ako aj názorov lekárov na používanie Diprospanu v ich praxi.

Veľkou požiadavkou je aktívne pridať svoje recenzie na liek: liek pomohol alebo nepomohol zbaviť sa choroby, aké komplikácie a vedľajšie účinky boli pozorované, prípadne neboli oznámené výrobcom v anotácii.

Diprospan je liek na báze glukokortikosteroidov (GCS), ktorý má vysokú glukokortikoidovú a nevýznamnú mineralokortikoidnú aktivitu. Liek má protizápalové, antialergické a imunosupresívne účinky a tiež výrazný a rôznorodý účinok na rôzne typy metabolizmu..

Fosfát sodný betametazón (účinná látka lieku Diprospan) je ľahko rozpustný vo vode a po i / m podaní sa rýchlo hydrolyzuje a absorbuje takmer okamžite z miesta vpichu, čo zaisťuje rýchly nástup terapeutického účinku..

Liečba stavov a chorôb u dospelých, pri ktorých terapia kortikosteroidmi umožňuje dosiahnutie potrebného klinického účinku (treba mať na pamäti, že pri niektorých chorobách je liečba kortikosteroidmi doplnková a nenahrádza štandardnú liečbu):

 • choroby pohybového ústrojenstva a mäkkých tkanív vrátane reumatoidná artritída, osteoartróza, burzitída, ankylozujúca spondylitída, epicondylitída, cocygodynia, torticollis, gangliová cysta, fasciitída;
 • alergické choroby, vrátane bronchiálna astma, senná nádcha (senná nádcha), alergická bronchitída, sezónna alebo trvalá nádcha, alergia na lieky, choroba v sére, reakcie na uštipnutia hmyzom;
 • dermatologické choroby, vrátane atopickej dermatitídy, ekzému v tvare mince, neurodermatitídy, kontaktnej dermatitídy, závažnej fotodermatitídy, žihľavky, lišajníka planus, alopécie areata, diskoidných lupus erythematosus, psoriázy, keloidných jaziev, pemphigus vulgaris, cystickej akné;
 • systémové choroby spojivového tkaniva, vrátane systémového lupus erythematodes, sklerodermie, dermatomyozitídy, periarteritídy nodosa;
 • hemoblastózy (paliatívna terapia leukémie a lymfómov u dospelých; akútna leukémia u detí);
 • primárna alebo sekundárna nedostatočnosť kôry nadobličiek (s povinným súčasným použitím mineralokortikoidov);
 • iné choroby a patologické stavy, ktoré si vyžadujú systematickú liečbu kortikosteroidmi (adrenogenitálny syndróm, regionálna ileitída, patologické zmeny v krvi, v prípade potreby použitie kortikosteroidov).

Injekčná suspenzia (vrátane injekcie do kĺbu).

Injekčný roztok (injekcie v ampulkách).

Pokyny na použitie a spôsob použitia

Intramuskulárna, intraartikulárna, periartikulárna, intrabursálna, intradermálna, intersticiálna a intrakraniálna injekcia. Malá veľkosť kryštálov betametazón dipropionátu umožňuje použitie ihiel s malým priemerom (do 26 meradiel) na intradermálne podanie a injekciu priamo do lézie..

Liek sa podáva pomocou jednorazovej injekčnej striekačky s použitím ihiel (veľkosť 0,5 x 25 mm a 0,8 x 50 mm), ktoré sú súčasťou súpravy..

NEVSTUPUJTE INTRAVENOUSLY! NEVSTUPOVAŤ!

Pri používaní Diprospanu je nevyhnutné prísne dodržiavanie aseptických pravidiel. Pred použitím injekčnú striekačku pretrepte..

Dávkový režim a spôsob podania sú stanovené individuálne, v závislosti od indikácie, závažnosti ochorenia a reakcie pacienta..

Pri systémovej terapii je počiatočná dávka Diprospanu vo väčšine prípadov 1 - 2 ml. Podávanie sa podľa potreby opakuje v závislosti od stavu pacienta.

Intramuskulárne podávanie GCS sa má vykonávať hlboko do svalu, pričom sa vyberajú veľké svaly a zabráni sa vniknutiu do iných tkanív (aby sa zabránilo atrofii tkaniva)..

Liek sa podáva intramuskulárne:

 • v ťažkých podmienkach vyžadujúcich núdzové opatrenia; počiatočná dávka je 2 ml;
 • s rôznymi dermatologickými chorobami; spravidla postačuje zavedenie 1 ml suspenzie Diprospanu;
 • s chorobami dýchacieho systému. Nástup lieku nastáva do niekoľkých hodín po i / m injekcii suspenzie. Pri bronchiálnej astme, sennej nádche, alergickej bronchitíde a alergickej nádche sa významné zlepšenie dosiahne po zavedení 1 - 2 ml Diprospanu;
 • pri akútnej a chronickej burzitíde je počiatočná dávka pre i / m podávanie 1 až 2 ml suspenzie. Ak je to potrebné, vykonajte niekoľko opakovaných injekcií.

Ak po určitom časovom období nenastane uspokojivá klinická odpoveď, je potrebné liečbu Diprospanom prerušiť a predpísať ďalšiu liečbu..

Pri lokálnom podaní je súčasné použitie lokálneho anestetika nevyhnutné iba v zriedkavých prípadoch. Ak je to potrebné, použite 1% alebo 2% roztoky prokaín hydrochloridu alebo lidokaínu neobsahujúce metylparabén, propylparabén, fenol a iné podobné látky..

V tomto prípade sa miešanie uskutočňuje v injekčnej striekačke, najprv sa z injekčnej liekovky zhromaždí požadovaná dávka suspenzie Diprospanu. Potom sa z ampulky odoberie požadované množstvo lokálneho anestetika do tej istej injekčnej striekačky a krátko sa pretrepáva.

Pri akútnej burzitíde (sub-deltoidná, subkapulárna, lakťová a prepatelárna) zavedenie 1 až 2 ml suspenzie do synoviálneho vaku zmierňuje bolesť a obnovuje pohyblivosť kĺbov na niekoľko hodín. Po zmiernení exacerbácie pri chronickej burzitíde sa používajú nižšie dávky lieku..

Ako zabudnúť na bolesť prietrže: Diprospan ako účinný liek

Bolesť s medzistavcovou prietržou nie je príjemný jav. Môže byť prekvapená alebo chronická. Na uľahčenie priebehu ochorenia lekári predpisujú blokádu.

Tento postup vám umožňuje rýchlo odstrániť bolesť v porovnaní s akupunktúrou, chirurgickým zákrokom a manuálnou terapiou..

V takom prípade budete potrebovať veľmi malé úsilie, peniaze a čas. Vo väčšine prípadov sa prietrž hernie vykonáva pomocou Diprospanu.

výhody

Diprospan je liek na báze hormónov. Patrí do skupiny glukokortikoidov. Tieto látky sa vyrovnávajú so zápalom a zvýšenou citlivosťou tkanív..

K dispozícii v tekutej forme, 1 ml v každej ampulke. Liečivo sa podáva iba intramuskulárne. Intravenózne podanie môže viesť k zastaveniu srdca.

Používa sa na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva. Pomáha tiež pri alergiách, anafylaktickom šoku a astme..

Je potrebné si uvedomiť, že tento liek sa nepoužíva na všetky typy blokád. Napríklad bolesť pri trigeminálnych chorobách sa eliminuje pomocou iných látok. Pomôže alebo nepomôže Diprospan v konkrétnom prípade, povie to iba lekár.

Zloženie liečiva obsahuje hlavnú účinnú látku betametazón. Vďaka tejto látke liek rýchlejšie preniká do postihnutých buniek. Bolesť zmizne po 15 minútach.

Diprospan s kýlou chrbtice predpisuje výlučne lekár. Samoliečba môže mať zlé následky..

Celý postup pozostáva z niekoľkých etáp.

 1. Lekár vypočíta dávku. Diprospan s herniou, rovnako ako pri iných chorobách, sa podáva prísne podľa pokynov. Ak sa liek vstrekne priamo do bodov bolesti, potom na každé 2 cm kože je 0,2 ml. Po zavedení lieku do kĺbu stačí 2 ml raz týždenne.
 2. Liek je zmiešaný s jedným z liekov proti bolesti (lidokaín alebo novokaín). Výber závisí od charakteristík tela pacienta. Môžem si podať injekciu bez liekov proti bolesti? Môžete, ale musíte urobiť lokálnu anestéziu.
 3. Miesto, kam budú injekčne podané, je dezinfikované. Na tieto účely je vhodný jód..
 4. Ihla, ktorá sa používa na vpichy, je vpich. Potom sa zavedie samotný liek.

Výsledok zavedenia Diprospanu s kýlami sa objavuje takmer okamžite. Sloboda pohybu sa vracia k pacientovi, už viac nepociťuje bolesť, opuch a sčervenanie. Látka je aktívna približne 3 dni.

kontraindikácie

Pred liečbou je potrebné ich študovať:

 • Diprospan na herníciu diskov je s mimoriadnou opatrnosťou predpísaný tým, ktorí trpia na diabetes mellitus, nefritídu, tuberkulózu, glaukóm, žalúdočné vredy, ochorenie pečene a ochorenie žlčníka..
 • Je prísne zakázané používať liek pre tých, ktorí majú individuálnu intoleranciu k jednotlivým zložkám.
 • Nie je potrebné vykonať blokádu zavedením očkovacej látky proti určitému ochoreniu. Po očkovaní by mal uplynúť najmenej týždeň..

Počas liečby je alkohol kategoricky kontraindikovaný. Znižuje účinnosť lieku..

Ak je dávka liečiva správne vypočítaná a samotný postup prešiel podľa pokynov, nedôjde k žiadnym komplikáciám.

Pravdepodobnosť vedľajších účinkov však stále existuje. Sú to stres, strata chuti do jedla, nevoľnosť a trávenie.

Vo zvlášť závažných prípadoch môže pacient zvýšiť telesnú hmotnosť. Je to kvôli proliferácii kostného tkaniva a výskytu edému..

Diprospan je teda vynikajúcim pomocníkom pri liečbe medzistavcovej prietrže. Blokády vykonávané s pomocou pomáhajú odstraňovať bolesť a obnovujú slobodu pohybu.

Je potrebné si uvedomiť, že lekár by mal predpisovať liečbu. Toto je jediný spôsob, ako dosiahnuť najlepšie výsledky..

Mimochodom, teraz môžete získať zadarmo moje e-knihy a kurzy, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše zdravie a pohodu..

Indikácie pre použitie

Podľa návodu na použitie sa injekcie Diprospanu môžu používať v nasledujúcich prípadoch:

 • zápalové ochorenia štruktúr pohybového aparátu (myozitída, tenosynovitída, synovitída, burzitída);
 • syndróm bolesti s artrózou kolenného kĺbu a iných kĺbov tela (blokáda kolenného kĺbu);
 • Diprospan pre reumatoidnú artritídu môže účinne eliminovať bolesť;
 • injekcie pomáhajú eliminovať bolesť kĺbov dnou a psoriázou;
 • s osteochondrózou chrbtice s pretrvávajúcou bolesťou;
 • konzervatívna liečba hygrómu akejkoľvek lokalizácie;
 • humeroscapular periarthritis (blokáda ramenného kĺbu);
 • bolesť v oblasti bedier, hrudnej chrbtice a krku;
 • bolesť po traumatických zraneniach;
 • s osteochondrózou ktoréhokoľvek segmentu chrbtice a jej následkami (prietrž chrbtice);
 • alergické reakcie (uštipnutie hmyzom, senná nádcha, senná nádcha, alergická nádcha, žihľavka, Quinckeho edém);
 • šokové stavy rôzneho pôvodu;
 • atak bronchiálnej astmy;
 • rôzne kožné ochorenia;
 • systémové choroby spojivového tkaniva;
 • liečba leukémie;
 • adrenálna insuficiencia;
 • ochorenie pečene a zlyhanie pečene.

Blokáda chrbtice Diprospanom dokonale odstraňuje bolesť

Diprospan, podobne ako akýkoľvek iný glukokortikoid, má veľa vedľajších účinkov a kontraindikácií.

Hlavné vedľajšie účinky:

 • metabolické poruchy v tele (zvýšená koncentrácia sodíka, znížený obsah draslíka, obezita, rozvoj alkalózy a lipomatózy);
 • vyvolanie srdcového zlyhania a zvýšeného krvného tlaku;
 • svalová slabosť a strata svalovej hmoty, rozvoj osteoporózy, provokácia zlomenín kostí a pretrhnutie šliach;
 • vývoj gastritídy a gastrointestinálnych vredov, gastrointestinálne krvácanie;
 • aktivácia latentnej infekcie, rozvoj kandidózy, potlačenie imunity;
 • vývoj steroidného akné, strie na koži;
 • zvýšený tlak vo vnútri lebky, kŕče, bolesti hlavy, závraty, nespavosť;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien, sekundárna adrenálna insuficiencia, steroidný diabetes mellitus, Itsenko-Cushingov syndróm;
 • provokácia šedého zákalu, glaukóm, exoftalmy;
 • alergické reakcie až po anafylaktický šok.

Frekvencia vývoja vedľajších účinkov, ako aj stupeň ich závažnosti závisia od spôsobu podania lieku a trvania. Spravidla sú všetky vedľajšie účinky dobre eliminované znížením dávky liečiva..

Tieto strie môžu byť vedľajším účinkom dlhodobého používania Diprospanu

- burzitída rôznych etiológií;

- krv v sére;

- lišajník planus;

- reakcie na uštipnutia hadom a hmyzom atď..

Toto nie je úplný zoznam chorôb, pri ktorých liečbe sa Diprospan používa. Neustály laboratórny výskum rozširuje tento zoznam takmer každý rok..

- silná hypertenzia;

Tieto kontraindikácie možno pripísať relatívnemu.

- artritída infekčnej etiológie;

Účinnosť Diprospanu s kýlou chrbtice

Droga Diprospan sa často používa pri prietržoch chrbtice, hoci jej hlavný rozsah je trochu iný. Konkrétne, s medzistavcovou prietržou (rovnako ako s ťažkými výčnelkami) sa Diprospan používa ako protizápalový liek..

Zvyčajne stačí použiť Diprospan v perorálnej forme (vo forme tabliet), ale v závažných prípadoch je potrebná intramuskulárna injekcia. S pomocou tohto nástroja teda blokujú lieky zamerané na zníženie zápalu a odstránenie (aspoň čiastočnej) bolesti.

Bolesť chrbta sa v živote každého dospelého obťažovala najmenej raz. Niekto pomáhal s otepľujúcimi masťami, iní pil tablety s dobrým účinkom. Ale pre mnohých sú iba analgetické injekcie na osteochondrózu spasením od bolesti.

Nasledujúce typy injekcií (injekcie) na osteochondrózu

Na intramuskulárne podanie pri osteochondróze sa používajú analgetiká, myotropické antispasmodiká, lieky NSAID a glukokortikosteroidy..

 1. Z analgetík sa najčastejšie predpisujú metamizol sodný (analgin) a baralgin. Tieto lieky zastavujú syndróm bolesti bez toho, aby mali terapeutický účinok na patologický proces. Použite ich na miernu bolesť, ak už nič iné.
 2. Na injekciu s osteochondrózou sa s dobrým účinkom používa iba jeden myotropický antispasmodikum Midocalm. Tento liek zmierňuje kŕče kostrových svalov, čo výrazne znižuje bolesť. Midokalm blokuje receptory bolesti v postihnutých svaloch, čím narúša vedenie impulzu v mieche. Dočasné zlepšenie stavu umožňuje telu zapnúť svoje vlastné mechanizmy na boj proti chorobe a obnovenie normálneho svalového tonusu. Midokalm sa predpisuje intramuskulárne v dávke 1 ml dvakrát denne.
 3. Pri osteochondróze sa odporúča používať nesteroidné protizápalové lieky, z ktorých sa ako injekcie najčastejšie používajú sodná soľ diklofenaku, ibuprofén, ketónal a ketorolak. Tieto lieky nielen potláčajú bolesť, ale majú tiež výrazný protizápalový a dekongestívny účinok. Ich použitie vám umožňuje eliminovať kompresiu zapálených tkanív nervových koreňov. Pri aplikácii kurzu zápalové javy úplne ustupujú. Terapeutický účinok trvá asi šesť mesiacov.
 4. Zo steroidných liekov s dobrým účinkom sa používa Ambene. Toto je kombinovaný liek. V škatuli je 6 ampúl alebo špeciálnych striekačiek: tri obsahujú roztok A, zvyšné tri obsahujú roztok B. Roztok A obsahuje dexametazón, hydrochlorid lidokaínu, hydroxid sodný, fenylbutazón, salicylamid acetát sodný a vodu na injekciu. V roztoku B vo vode na injekciu sa zmiešajú kyanokobalamín a lidokaín hydrochlorid. Vďaka týmto látkam má liečivo nielen výrazný protizápalový účinok, ale má tiež priaznivý účinok na nervový systém, ktorý stimuluje regeneráciu nervových buniek. Vďaka lidokaínu sú injekcie Ambene úplne bezbolestné. Liek sa vstrekuje hlboko do gluteálneho svalu po jeho zahriatí na telesnú teplotu osoby. Roztok A a roztok B sa pred použitím zmiešajú. Predpíšte liek denne alebo každý druhý deň raz denne, ale nie viac ako tri injekcie týždenne. Ak je to potrebné, zopakujte kurz po niekoľkých týždňoch.

blokáda

Iným typom injekcie na osteochondrózu je blokáda. Toto je injekcia uskutočnená priamo do boľavého miesta. Existuje paravertebrálna blokáda s rôznymi hĺbkami lieku a epidurálna.

 1. Paravertebrálna blokáda sa vykonáva na špeciálnych miestach blízko chrbtice, najčastejšie sa vykonáva paravertebrálna blokáda lanovky, čo umožňuje podávanie liečiva priamo na výstupné miesto koreňa miechy.
 2. Epidurálny blok je zavedenie lieku do epidurálneho priestoru..

Na blokovanie sa používa buď novokain alebo dexametazón (alebo iný glukokortikosteroid). Častejšie sú tieto lieky zmiešané, aby sa zosilnil účinok..

Terapeutickým účinkom blokády je rýchle odstránenie bolesti, výrazný dekongestantný a protizápalový účinok.

Injekcie pre osteochondrózu by mal predpisovať iba lekár presne podľa indikácie, v závislosti od klinického obrazu.

Dávkovanie a spôsob podávania

Diprospan sa môže používať na:

 • intramuskulárna injekcia;
 • kĺbové injekcie;
 • injekcie do mäkkých tkanív v blízkosti kĺbu (blokáda);
 • zavedenie do synoviálnej burzy;
 • intradermálna aplikácia.

Tento liek nie je určený na intravenózne ani subkutánne podanie. Dávkový režim a trvanie liečby sa určujú vždy individuálne v závislosti od choroby a jej závažnosti.

Pri systémovej terapii (intramuskulárna injekcia) sa Diprospan používa v počiatočnej dávke 1 - 2 ml. Ďalšia liečba sa vykonáva podľa potreby v závislosti od stavu pacienta.

Priebeh liečby je spravidla 1 až 5 injekcií v intervale 1 týždňa. Po dosiahnutí požadovaného výsledku by sa dávka liečiva mala postupne znižovať na minimum účinné. A až potom to môžete skúsiť úplne zrušiť. Ak sa patologické príznaky znovu objavia, dávka Diprospanu sa zvyšuje.

Na odstránenie akútnej bolesti spravidla stačí 1 - 4 injekcie Diprospanu

1 Stručný opis lieku

Diprospan je silný protizápalový liek proti bolesti a používaný pri liečbe rôznych chorôb. Zahrnutie tejto drogy sa používa na liečbu ťažkých medzistavcových hernií a výčnelkov.

Diprospan je glukokortikoidné činidlo. Hlavnými účinnými látkami sú fosfát betamazón disodný a dipropionát. Fosfát obsiahnutý v príprave disodnej soli betamazónu významne urýchľuje nástup bolesti a protizápalový účinok..

Diprospan je k dispozícii výlučne na lekársky predpis. Priemerné náklady na 5 ampúl liečiva (jedno balenie, každá ampulka na 1 ml) sú 3 000 rubľov. Forma uvoľnenia produktu - ampulky obsahujúce injekciu.

Diprospan na injekciu

Lieky by sa mali skladovať na tmavom mieste. Maximálna povolená teplota okolia, v ktorej sa liek nachádza, je 25 stupňov (ale nie menej ako 2 stupňov). Výrobok je zakázaný zmraziť.

Pri silnom úniku vertebrálnej hernie môžu mať injekcie Diprospanu celý rad pozitívnych účinkov:

 • silný protizápalový účinok a s dlhým trvaním;
 • imunosupresívne a desenzibilizujúce účinky: zabraňujú rozvoju autoimunitných reakcií (je to dôležité, pretože alergická artritída sa môže vyvinúť na pozadí dlhotrvajúcej prietrže);
 • kvôli výraznému zníženiu zápalových reakcií existuje aj liek proti bolesti (horší ako pri používaní špecializovaných liekov proti bolesti, ale stále je veľmi zreteľný).

Výsledkom je, že s pomocou Diprospanu sa pacientovi podarí odstrániť bolesť, zápal, opuch a čiastočnú imobilizáciu (imobilitu) chrbta. Tieto účinky sú dočasné, ale trvajú dosť dlho (niekoľko dní).

Diprospan je veľmi silný liek a má množstvo kontraindikácií, ktoré ignoruje, čo je nebezpečné nielen pre zdravie, ale aj pre život.

 1. Tehotenstvo v akomkoľvek trimestri.
 2. Prítomnosť individuálnej intolerancie (alergie) na zložky, z ktorých sa produkt skladá.
 3. Prítomnosť tuberkulózy, infekcie HIV, ulceróznych lézií žalúdka alebo dvanástnika, bakteriálnych a plesňových infekcií.
 4. Poruchy zrážania krvi (trombofília a hemofília).

Možné vedľajšie účinky z užívania:

 • alergické reakcie (až po anafylaktický šok, bronchospazmus alebo edém hrtana);
 • polyfágia, rôzne poruchy trávenia, dysfágia;
 • depresia, nervové nepokoj, rôzne poruchy spánku, rozvoj úzkosti, neuróza;
 • rôzne opuchy v rôznych častiach tela (nie nevyhnutne na chrbte);
 • krvácanie zo žalúdka a čriev (vrátane masívneho, život ohrozujúceho).

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

 1. Cushingov syndróm. Prejavuje sa atrofiou kože, nástupom symptómov cukrovky, zníženým libido, myopatiou, prírastkom na váhe a menštruačnými nepravidelnosťami..
 2. Ulcerogénny účinok. Zvýšené riziko vredov v gastrointestinálnom trakte.
 3. Duševná porucha. Prejavuje sa eufória, strach, epileptické záchvaty, depresia, samovražedné sklony..
 4. Zvýšenie tlaku. Na tomto pozadí sa môže vyvinúť myokardiálna dystrofia..
 5. Očné choroby. Častejšie je to katarakta, perforácia rohovky a glaukóm.
 6. Citlivosť na infekčné choroby.
 7. Alergické prejavy.
 8. Poruchy fungovania kostí a chrupavky.
 9. Anafylaktický šok.

2 Ako používať Diprospan na kýly?

Ako si podať injekciu Diprospanu s medzistavcovou prietržou? Sami nemôžete robiť nič - je to nebezpečné so závažnými komplikáciami, dokonca aj so smrťou. Spôsob podania, konkrétne dávky a trvanie liečby určuje iba ošetrujúci lekár.

Existujú všeobecné pravidlá pre používanie Diprospanu na vertebrálnej hernie. Po prvé, dávka sa vypočíta na základe toho, aký výrazný je klinický obraz ochorenia a aké závažné je ochorenie.

Balenie Diprospan

Po druhé, pri intramuskulárnej injekcii sa súčasne nepoužíva viac ako 2 mililitre lieku. Je vhodné aplikovať liek hlboko do svalu. Intradermálne podávanie je obmedzené na maximálnu dávku 0,2 mililitra na štvorcový centimeter kože.

Injekcie Diprospan nevytvárajú bolestivé alebo nepríjemné pocity. V zriedkavých prípadoch môže byť na injekciu lieku potrebné použiť anestetikum. V týchto prípadoch použite lidokaín alebo prokaín.

Trvanie liečby vertebrálnej hernie Diprospanom je čisto individuálne a líši sa od pacienta k pacientovi. Pri ťažkej prietrži môže byť trvanie liečby 4 alebo viac týždňov.

Pri miernom priebeh stavcovej kýly je zvyčajne postačujúca týždenná liečba. Pri miernych formách prietrže sa Diprospan nemá používať vôbec. Poznámka: čím dlhšia je liečba, tým vyššie je riziko komplikácií.

Preto je v tomto prípade hlavnou úlohou lekára dosiahnuť čo najkratšie možné trvanie liečby. Vrátane nahradenia Diprospanu podobnými liekmi od iných lekárskych skupín.

Použitie počas tehotenstva a laktácie

Doteraz neexistujú žiadne údaje o možných rizikách pre plod, keď matka užíva drogu Diprospan, pretože sa neuskutočnili žiadne štúdie. Z tohto hľadiska je takáto liečba kontraindikovaná a môže sa použiť vo výnimočných prípadoch, keď prínos pre matku preváži riziko pre jej nenarodené dieťa..

Ak je potrebné používať injekcie Diprospanu u dojčiacich matiek, mali by ste zvážiť prechod na umelé kŕmenie, pretože penetrácia lieku do materského mlieka a jeho negatívny vplyv na dieťa sa neskúmali..

Tehotné ženy používajú kontraindikovaný Diprospan

Intraartikulárne podanie Diprospanu v dávke 0,5 - 2 ml zmierňuje bolesť, obmedzuje pohyblivosť kĺbov pri reumatoidnej artritíde a osteoartritíde do 2 až 4 hodín po podaní. Trvanie terapeutického účinku sa výrazne líši a môže byť 4 alebo viac týždňov.

Odporúčané jednotlivé dávky lieku (s intervalom medzi injekciami trvajúcimi 1 týždeň) s burzitídou: s citlivosťou 0,25 až 0,5 ml (zvyčajne sú účinné dve injekcie), s ostrohou - 0,5 ml, s obmedzenou pohyblivosťou palca na nohe - 0.

5 ml, so synoviálnou cystou - 0,25 - 0,5 ml, s tendosynovitídou - 0,5 ml, s akútnou dnou artritídou - 0,5 - 1,0 ml. Na väčšinu injekcií je vhodná tuberkulínová injekčná striekačka s ihlou veľkosti 25. Po dosiahnutí terapeutického účinku sa udržiavacia dávka vyberie postupným znižovaním dávky betametazónu podávaného vo vhodných časových intervaloch. Pokračujte v znižovaní, až kým sa nedosiahne minimálna účinná dávka.

Ak dôjde alebo hrozí stresová situácia (nesúvisiaca s ochorením), môže byť potrebné zvýšiť dávku Diprospanu. Stiahnutie liečiva po dlhodobej liečbe sa uskutočňuje postupným znižovaním dávky.

Monitorovanie stavu pacienta sa vykonáva najmenej rok po ukončení dlhodobej liečby alebo použitia vo vysokých dávkach.

 • zadržiavanie tekutín v tkanivách;
 • chronické srdcové zlyhanie (u predisponovaných pacientov);
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • svalová slabosť;
 • strata svalovej hmoty;
 • osteoporóza;
 • kompresné zlomenie chrbtice;
 • aseptická nekróza hlavy stehnovej kosti alebo pažeráka;
 • patologické zlomeniny tubulárnych kostí;
 • pretrhnutia šliach;
 • erózne a ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu s možnou následnou perforáciou a krvácaním;
 • nadúvanie;
 • zhoršené hojenie rán;
 • atrofia a rednutie kože;
 • petechie, ekchymózy;
 • nadmerné potenie;
 • steroidné akné;
 • strie;
 • tendencia k rozvoju pyodermie a kandidózy;
 • kŕče
 • zvýšený intrakraniálny tlak s opuchom optického disku (častejšie po liečbe);
 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • eufória;
 • zmeny nálady;
 • depresia (so závažnými psychotickými reakciami);
 • zvýšená podráždenosť;
 • nespavosť;
 • menštruačné nepravidelnosti;
 • sekundárna adrenálna insuficiencia (najmä pri strese počas choroby, traumy, chirurgického zákroku);
 • Itsenko-Cushingov syndróm;
 • znížená tolerancia uhľohydrátov;
 • narušenie vnútromaternicového vývoja;
 • spomalenie rastu a sexuálny vývoj u detí;
 • zvýšený vnútroočný tlak;
 • glaukóm;
 • pribrať;
 • anafylaktické reakcie;
 • šok;
 • angioedém;
 • zníženie krvného tlaku;
 • prúd krvi po tvári po injekcii (alebo intraartikulárnej injekcii).
 • precitlivenosť na betametazón alebo iné zložky lieku alebo iné kortikosteroidy;
 • systémové mykózy;
 • intravenózne alebo subkutánne podávanie;
 • pri intraartikulárnom podaní: nestabilný kĺb, infekčná artritída;
 • zavedenie do infikovaných dutín a medzistavcových priestorov;
 • vek detí do 3 rokov (prítomnosť benzylalkoholu);
 • poruchy koagulácie (vrátane liečby antikoagulanciami).

Tehotenstvo a laktácia

Z dôvodu chýbajúcich kontrolovaných štúdií o bezpečnosti používania Diprospanu počas gravidity si použitie lieku u tehotných žien alebo žien v plodnom veku vyžaduje predbežné hodnotenie odhadovaných prínosov a možných rizík pre matku a plod..

Ak je to potrebné, vymenovanie Diprospanu počas laktácie by malo rozhodnúť o ukončení dojčenia, berúc do úvahy dôležitosť liečby pre matku (z dôvodu možných vedľajších účinkov u detí)..

Dávka by mala byť čo najmenšia a doba používania čo najkratšia. Počiatočná dávka sa vyberie až do dosiahnutia požadovaného terapeutického účinku. Ak po dostatočnom časovom období nie je terapeutický účinok pozorovaný, liek sa preruší postupným znižovaním dávky Diprospanu a vyberie sa iná vhodná metóda liečby..

Po dosiahnutí terapeutického účinku sa udržiavacia dávka vyberie postupným znižovaním dávky betametazónu podávaného vo vhodných časových intervaloch. Pokračujte v znižovaní, až kým sa nedosiahne minimálna účinná dávka.

Zavedenie lieku do mäkkých tkanív, do lézie a do kĺbu môže s výrazným lokálnym pôsobením súčasne viesť k systémovému účinku. Vzhľadom na pravdepodobnosť vzniku anafylaktoidných reakcií pri parenterálnom podaní kortikosteroidov by sa mali pred podaním lieku prijať potrebné preventívne opatrenia, najmä ak má pacient anamnézu alergických reakcií na lieky..

Diprospan obsahuje dve účinné látky - deriváty betametazónu, z ktorých jedna - fosfát sodný betametazón - rýchlo preniká do systémového obehu. Pri predpisovaní Diprospanu by sa mal zvážiť možný systémový účinok okamžitej liekovej frakcie.

Na pozadí používania Diprospanu sú možné psychické poruchy (najmä u pacientov s emocionálnou nestabilitou alebo so sklonom k ​​psychóze)..

Pri predpisovaní Diprospanu pacientom s diabetes mellitus môže byť potrebná úprava hypoglykemickej liečby.

Pacienti, ktorí dostávajú glukokortikoidy, by nemali byť očkovaní proti kiahňam. Ďalšia imunizácia by sa nemala uskutočňovať u pacientov, ktorí dostávajú kortikosteroidy (najmä vo vysokých dávkach), kvôli možnosti neurologických komplikácií a nízkej imunitnej odpovedi (nedostatok tvorby protilátok)..

Pacienti, ktorí dostávajú Diprospan v dávkach potlačujúcich imunitu, by mali byť upozornení na potrebu vyhnúť sa kontaktu s pacientmi s ovčími kiahňami a osýpkami (obzvlášť dôležité pri predpisovaní lieku deťom)..

Pri používaní Diprospanu treba mať na pamäti, že GCS môže maskovať príznaky infekčnej choroby a tiež znižovať odolnosť tela voči infekciám. Menovanie Diprospanu s aktívnou tuberkulózou je možné iba v prípade fulminantnej alebo diseminovanej tuberkulózy v kombinácii s adekvátnou antububerkulóznou liečbou.

Pri predpisovaní Diprospanu pacientom s latentnou tuberkulózou alebo s pozitívnou reakciou na tuberkulín by sa mala riešiť otázka preventívnej antituberkulóznej liečby. Na profylaktické použitie rifampínu by sa malo zvážiť zrýchlenie hepatálneho klírensu betametazónu (môže byť potrebná úprava dávky)..

V prítomnosti tekutiny v kĺbovej dutine by sa mal septický proces vylúčiť. Výrazné zvýšenie bolesti, opuchu, zvýšenie teploty okolitých tkanív a ďalšie obmedzenie pohyblivosti kĺbov naznačujú infekčnú artritídu. Pri potvrdení diagnózy by sa mala predpísať antibiotická liečba..

Opakované injekcie do kĺbu s osteoartrózou môžu zvýšiť riziko deštrukcie kĺbu. Zavedenie GCS do tkaniva šľachy postupne vedie k pretrhnutiu šľachy. Po úspešnej intraartikulárnej liečbe by sa mal pacient vyhnúť preťaženiu kĺbu..

Dlhodobé používanie kortikosteroidov môže viesť k zadnému subkapsulárnemu katarakte (najmä u detí), glaukóme s možným poškodením zrakového nervu a môže prispieť k rozvoju sekundárnej očnej infekcie (plesňové alebo vírusové)..

So zvýšeným krvným tlakom, zadržiavaním tekutín a chloridom sodným v tkanivách a zvýšeným vylučovaním draslíka z tela (menej pravdepodobné ako pri iných GCS) sa pacientom odporúča strava s obmedzením solí a lieky obsahujúce draslík sa predpisujú dodatočne. Všetky kortikosteroidy zvyšujú vylučovanie vápnika.

Pri súčasnom použití diprospanu a srdcových glykozidov alebo liekov, ktoré ovplyvňujú elektrolytové zloženie plazmy, sa vyžaduje kontrola rovnováhy voda-elektrolyt..

Kyselina acetylsalicylová sa predpisuje s opatrnosťou v kombinácii s diprospanom pre hypoprotrombinémiu.

Rozvoj sekundárnej nedostatočnosti kôry nadobličiek v dôsledku príliš rýchleho odstránenia kortikosteroidov je možný v priebehu niekoľkých mesiacov po ukončení liečby. Ak počas tohto obdobia nastane alebo hrozí stresová situácia, liečba Diprospanom by sa mala obnoviť a súčasne by sa mal predpísať liek na báze mineralokortikoidov (kvôli možnému narušeniu sekrécie mineralokortikoidov)..

Na pozadí použitia GCS je možná zmena pohyblivosti a počtu spermií. Pri dlhodobej liečbe kortikosteroidmi sa odporúča zvážiť možnosť prechodu z parenterálnych na perorálne kortikosteroidy, pričom sa vezme do úvahy hodnotenie pomeru „prínos / riziko“..

Deti, ktoré sa podrobujú terapii Diprospanom (najmä dlhodobé), by sa mali dôkladne monitorovať z hľadiska možnej retardácie rastu a rozvoja nedostatočnosti sekundárnych kôrovcov.

Pri súčasnom podaní fenobarbitálu, rifampínu, fenytoínu alebo efedrínu je možné urýchliť metabolizmus lieku so znížením jeho terapeutickej aktivity..

Diprospan: komplikácie intraartikulárneho podávania

Pri kombinovanom použití Diprospanu a diuretík vylučujúcich draslík sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku hypokaliémie..

Súčasné použitie kortikosteroidov a srdcových glykozidov zvyšuje riziko arytmie alebo digitálnej intoxikácie (v dôsledku hypokaliémie). Diprospan môže zvýšiť vylučovanie draslíka spôsobené amfotericínom B.

Pri kombinovanom použití GCS s nesteroidnými protizápalovými liekmi alebo s liekmi obsahujúcimi etanol a etanol je možné zvýšiť frekvenciu výskytu alebo intenzitu eróznych vredových lézií gastrointestinálneho traktu..

Pri kombinovanom použití kortikosteroidov môžu znížiť koncentráciu salicylátov v krvnej plazme.

Súčasné podávanie kortikosteroidov a rastového hormónu môže spomaliť jeho absorpciu (treba sa vyhnúť dávkam betametazónu nad 0,3 - 0,45 mg / m2 povrchu tela denne)..

Analógy drogy Diprospan

Malo by sa pamätať na to, že teratogénny účinok lieku sa neskúmal, vrátane štúdií, na ktorých sa zúčastnili ženy. Náhle zrušenie v prípade tehotenstva však nie je povolené. Dávka sa má znižovať postupne.

Všetky glukokortikoidy vrátane Diprospanu prechádzajú placentou a môžu prechádzať do materského mlieka. Liek by sa mal podávať hlboko do svalu alebo priamo do kĺbu. Iné spôsoby podania (intravenózne alebo subkutánne) nie sú prijateľné, pretože liek na to nie je určený.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Problémy v hornej časti chrbtice sa prejavujú bolesťou v krku, hlave. Symptómy cervikálnej osteochondrózy sú ľahko rozpoznateľné. Ale niekedy, bez dôvodu, tlak stúpa, časté skoky vedú k rozvoju hypertenzie.
obsahV posledných niekoľkých storočiach sa objavili rôzne druhy chorôb, ktoré je dnes ťažké liečiť. Niektoré z nich sú stále nevyliečiteľné. Forma choroby môže byť rôznorodá.
Elektroforéza s liekmi Caripain a Caripain PlusPrípravky Caripain Dry Balm a Caripain Plus na elektroforézu sú k dispozícii v dvoch liekových formách: vo forme balzamu na priame použitie a vo forme suchej zmesi..