loader

Hlavná

Liečba

Výčnelok miechy: liečba, príčiny, príznaky

Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..

Po stretnutí s rôznymi lekármi o bolesti chrbta môže človek získať veľa rôznych diagnóz, z ktorých sa mnohé stratia: osteochondróza, ischias, lumbalgia, dorzalgia, radikulopatia, dorzopatia a ďalšie. Mnoho ľudí si myslí, že ide o rôzne choroby, že lekári sú zmätení a nič nevedia. To nám neprináša optimizmus, surfujeme po internete, zmätok v hlave sa iba zväčšuje.

Všetky tieto koncepty sú názvy symptómov takého procesu, ako sú degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici a medzistavcové platničky s rôznou mierou závažnosti. Áno, pre koho je obvyklejšia, môže sa to nazývať osteochondróza, hoci lekári sa od tohto termínu postupne vzdávajú. Jednou z príčin bolesti chrbta je vyčnievanie medzistavcových platničiek, ktorých ošetrenie napíšeme nižšie..

Trochu anatómie

Náš chrbtový stĺp je oporou pre celé telo. Ale na ohýbanie, ohýbanie a sústruženie musí byť pohyblivý, takže pozostáva z mnohých (alebo skôr z 33) stavcov, ktoré sú navzájom spojené prostredníctvom kĺbov a väzov. Takéto spojenie sa v medicíne nazýva polo-mobilný - chrbtica je schopná vo všeobecnosti vykonávať pohyby, ale zároveň každý stavec zostáva nehybný vzhľadom na hlavnú os..

Faktom je, že naša chrbtica plní ďalšiu dôležitú funkciu - chráni pred poškodením miechy, ktorá ňou prechádza.

Stavec má telo a prove. Vertebrálne telieska, umiestnené na sebe, tvoria chrbticu a otvory vo vnútri oblúkov tvoria miechu. Procesy siahajú od oblúkov: dva horné a dva dolné kĺbové procesy, pravý a ľavý priečny proces a odstredivé procesy (to sú tie, ktoré sami cítime na chrbte). Medzi susednými kĺbovými procesmi sú foraminálne diery. Miechy cez ne vystupujú z miechy..

Medzi stavcami sa nachádza medzistavcový disk (MTD). Plní úlohu semi-mobilného pripojenia, ako aj funkcie odpisovania (zmierňuje šok a šok)..

Disk je chrupavkovitý vláknitý prsteň, vo vnútri ktorého sa nachádza buničité jadro. Nad a pod ním sú pokryté tenkými hyalínovými platničkami, cez ktoré sa živí (samotný MTD nemá vlastné plavidlá)..

Jadro má želé podobnú štruktúru, schopnú sťahovania a rozširovania pod zaťažením pozdĺž vertikálnej osi. Jadro sa dodáva cez póry uzáveru chrupavkových dosiek s viac-menej rovnomernou fyzickou námahou. Preto pre svoju normálnu funkciu je nepohyblivosť a nadmerné napätie v chrbtici škodlivé.

Vláknitý prsteň je hustejší, pozostáva z viacsmerných kolagénových vlákien, preberá rotačné zaťaženie (krútenie okolo osi).

Vláknitý krúžok normálne rovnomerne obaluje a drží jadro v strede disku.

Mechanizmus rozvoja

Čo sú degeneratívne zmeny na disku? Predpokladá sa, že naša chrbtica začína starnúť po 20 rokoch. V tomto veku sú cievy, ktoré kŕmia MTD, konečne atrofované a výživné látky sa dodávajú iba prostredníctvom chrupavky hyalínu. U osôb starších ako 45 rokov dochádza k degenerácii chrbtice u 90%, starších ako 60 rokov - u 100%.

Osteochondróza je odplata pre vzpriamené držanie tela. Osové zaťaženie chrbtice vedie každý rok k prasknutiu jednotlivých vlákien vláknitého prstenca. Pre niekoho sa to stáva rýchlejšie, pre niekoho pomalšie.

S vekom sa množstvo vody v našich tkanivách znižuje, disk sa stáva menej elastickým. Mikrotrhliny a strata vlhkosti spôsobujú jej sploštenie. Želatínové jadro je látka, aj keď mäkká, ale odolná. Ak zatlačíme gumovú guľu zhora nadol, tlak v nej sa zvýši a mierne sa rozšíri do strán.

Je to tak s vláknitým jadrom: ako sa výška disku zmenšuje, začína sa splošťovať a ak nájde slabé miesto vo forme prasknutia vnútorných vlákien vláknitého prstenca, bude vystupovať prevažne v tomto smere. Chrupavkový prstenec bude tiež vyčnievať pod tlakom jadra a presahuje hranice stavcov. Toto sa nazýva vyčnievanie miechy..

Ak v tejto fáze neurobíte žiadne opatrenia, tlak vo vnútri disku sa zvýši, v budúcnosti dôjde k prasknutiu okrajových vlákien, to znamená k úplnému prasknutiu vláknitého prstenca. Jadro vyčnieva za svoje hranice - vytvára sa medzistavcová prietrž. Preto je výstupok počiatočné štádium medzistavcovej prietrže, je to výstupok disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Výčnelky sa vyskytujú častejšie pri kýloch, takže najčastejšou príčinou bolesti chrbta.

Výčnelky sa nachádzajú hlavne v bedrovej, krčnej, veľmi zriedka v hrudníku.

Dôvody rozvoja

Hlavnou príčinou vystupovania z disku sú degeneratívne procesy súvisiace s vekom alebo iným spôsobom - osteochondróza. Vyvolávajúce faktory sú:

 • Poranenie miechy.
 • Zakrivenie, skolióza, ktoré sa tvoria v detstve.
 • Vrodená slabosť spojivového tkaniva.
 • Nadváha.
 • Väčšinou sedavá práca.
 • Nadmerné zaťaženie chrbtice (ťažká fyzická práca spojená s zdvíhaním hmotnosti).
 • Slabý svalový rámec kvôli nedostatočnej fyzickej aktivite.
 • Nesprávna poloha tela pri zdvíhaní hmotnosti.
 • Ostré pohyby, ktoré presahujú obvyklé pohyby (pády, prudké stúpanie, rotácia).
 • Časté vibračné zaťaženie chrbtice (osteochondróza u vodičov).
 • Odložená operácia odstránenia disku - diskektómia. Potom sa zaťaženie susedného MTD prudko zvyšuje.
 • infekcie.

Podľa oblasti vyčnievania sa delia na:

Difúzny (kruhový)

K výčnelku dochádza difúzne a zaberá viac ako 50% obvodu disku.

miestna

Opuch je v oblasti obmedzený (menej ako 25% obvodu disku).

 • Hind (stredný, dorzálny). Nebezpečné, pretože môžu tlačiť priamo na miechu..
 • Predná (ventrálna). Všeobecne asymptomatický.
 • bočné.
 • Zadná strana. Najbežnejšie môžu komprimovať korene miechy.
 • Foraminal. Priamo vo výstupnej zóne chrbtice je takmer vždy sprevádzaná príznakmi radikulopatie.

Na strane lokalizácie

 • Ľavák.
 • Správny.
 • bilaterálne.

Podľa veľkosti

 • Malý - 1 - 2 mm.
 • Stredná - 3-5 mm.
 • Veľké - viac ako 6 mm.

Sú to spriemerované veľkosti, význam vysunutia ako veľkej alebo malej závisí od lokalizácie v konkrétnom oddelení. Takže v oblasti krčka maternice je výčnelok 4 mm už považovaný za veľký a prejavuje sa ako príznaky, pričom v bedrovom výčnelku môže dosahovať až 8 mm a nijakým spôsobom sa nemôže prejaviť..

Hlavné príznaky

Výčnelky disku môžu byť dlho asymptomatické. Prejaví sa, keď výstupok začne vyvíjať tlak na nervové štruktúry - miechu alebo jej korene. Hlavnými príznakmi sú bolesť a radiálny syndróm..

Bolesť môže byť menšia, pravidelne sa vyskytujúca po fyzickej námahe, alebo sa môže náhle objaviť pri útoku ako „bedrový kôš“. Útok sa môže vyskytnúť raz a už sa neobťažovať, alebo sa periodicky relapsovať, alebo bolesť, ktorá vám neustále vadí a vôbec nezmizne. Bolesť je spôsobená priamym tlakom na nervové štruktúry a reflexným svalovým kŕčom.

Radikálne syndrómy závisia od lokalizácie patológie, hlavnými prejavmi sú narušenie citlivosti a svalového tonusu. V počiatočných fázach nemusí pacient cítiť nič, ale neurologické vyšetrenie už ukáže asymetriu reflexov..

Bedrový výčnelok

Najbežnejšou lokalizáciou výčnelku je lumbálna oblasť. Táto časť chrbtice nesie hlavné oporné bremeno, pozostáva z piatich najmasívnejších stavcov. Sú označené L1-L5. Disky v bedrovej oblasti sú tiež označené latinskými písmenami stavcov, medzi ktorými sú umiestnené. Napríklad pohon L3-L4.

Piaty bedrový stavca je spojený posledným MTD s krížovou kosti a je označený ako L5-S1. Kôra sa skladá z 5 fúzovaných stavcov a diskov už nie sú.

Hlavné zaťaženie pociťujú bedrové bedrá pri zdvíhaní závaží, ako aj pri sedení. Kýly sa najčastejšie vyskytujú na disku L5-S1 (50%) a L4-L5 (40%).

Hlavnými príznakmi vyčnievania disku v bedrovej oblasti sú bolesť a kompresia koreňov nervov. Najčastejšie trpí sedací nerv.

Bolesť je lokalizovaná v dolnej časti chrbta, ale môže byť daná nohe, zadku a žalúdku. Zosilňuje sa pohybmi, keď sa snaží sedieť alebo stáť. Vyskytuje sa reflexný svalový spazmus, vytvára sa jemná poloha tela: nadmerne narovnaná alebo naopak ohnutá chrbát, zakrivenie do strany..

Nervové korene vychádzajúce z lumbosakrálnej oblasti inervujú celú dolnú končatinu, ako aj panvové orgány. Príznaky ich kompresie závisia od typu výčnelku, jeho smeru, veľkosti. To sa prejavuje hlavne:

 • Kreslenie bolesti nôh.
 • Parestézia - pocit plazenia, znížená citlivosť, pálenie v dolných končatinách aj v slabinách a perineu.
 • Oslabenie svalovej sily v nohe.
 • Zmiznutie niektorých reflexov.

Kompresia z copu s dysfunkciou panvových orgánov počas výčnelku je zriedkavá.

Výčnelok v krčnej chrbtici

Krčná oblasť je postihnutá obrovskou pohyblivosťou vo všetkých smeroch, v nej sa nachádza 30% všetkých výčnelkov. Skladá sa zo 7 stavcov. Sú označené v poradí od lebky latinským písmenom C (C1-C7)..

 • Bolesť v krku spôsobená bolesťou, kreslením alebo „streľbou“, ktorá sa zhoršuje pohybmi.
 • Krčný kŕč, niekedy do bodu, keď pacient nemôže pohnúť hlavou.
 • Streľba z bolesti chrbta na hlave.
 • Ožiarenie bolesti ramien, paže.
 • Pálenie pokožky hlavy.
 • Parestézia v rukách - znecitlivenie, brnenie, pocit, že ruka bola „sklopná“.
 • Oslabovanie rúk.
 • Bolesť hlavy, závraty.

diagnostika

Podľa vyššie uvedených príznakov je možné podozrenie na MTD výčnelok. Vyšetrenie neurológom môže odhaliť stratu reflexov, zníženie citlivosti a svalovej sily. Takto získate približnú predstavu o tom, ktorá jednotka je ovplyvnená..

röntgenový

Najdostupnejšou štúdiou je konvenčná rádiografia. S jeho pomocou nie je možné vidieť vyčnievanie, napriek tomu sa oplatí zanedbať ho. Rádiografia vám umožňuje získať všeobecnú predstavu o chrbtici, jej zakrivení, stave stavcov a vylúčiť zlomeniny. Rádiológ tiež uvedie nepriame známky vyčnievania alebo kýly disku: zníženie jeho výšky.

CT a MRI

Presnejšie štúdie o stave MTD sú CT alebo MRI. Mäkké tkanivá vrátane diskov sa lepšie prezerajú pomocou MRI. V prípadoch, keď je táto metóda kontraindikovaná alebo neprístupná, sa predpíše CT.

Na tomogramoch je vyčnievanie vnímané ako vydutie chrupavkovej platne za hranicami stavcov. Jeho hlavný rys odlíšenia od prietrže: šírka medzi okrajmi vyčnievania je vždy menšia ako šírka v spodnej časti..

Záver MRI sa vždy uvádza:

 • typ výčnelku (výčnelok alebo extrúzia),
 • lokalizácia (presné označenie disku, napríklad C5-C6),
 • jeho smer (dorzálny, bočný, stredný), rozmery,
 • stav miechového kanála.

Základné zásady zaobchádzania

Ako zaobchádzať s vyčnievaním disku? Správnym životným štýlom a primeranou konzervatívnou liečbou je možné dosiahnuť vymiznutie všetkých príznakov a predĺženú remisiu choroby. Druhým cieľom je zabrániť progresii a prechodu stavu do štádia medziobratlovej kýly.

Existuje mnoho tradičných a netradičných a niekedy aj exotických liečebných postupov na výčnelky. Pretože táto patológia je veľmi bežná, dopyt diktuje ponuku a môžete naraziť na reklamu na „najúčinnejší prostriedok na bolesť chrbta“ všade, najmä na internete..

avšak ani vedci sa niekedy nedohodnú na jednom alebo druhom opatrení. Napríklad stále neexistujú žiadne jasné odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity počas exacerbácií: čo je lepšie - ľahký odpočinok alebo mierne cvičenie.

Základné princípy liečby sú však známe:

 1. Účinné zmiernenie bolesti.
 2. Znížený stres na chorú chrbticu.
 3. Posilnenie svalovej kostry chrbtice.
 4. Svalové kŕče.
 5. Zlepšenie nervového správania.
 6. Spomalenie degenerácie chrupavky.

Liečba počas obdobia exacerbácie sa líši od liečby v období zotavenia. Hlavným cieľom počas exacerbácie je anestézia a naj šetrnejší režim.

Liečba drogami

Narkotické analgetiká

Sú to lieky ako Paracetamol, Analgin, Baralgin, Tempalgin. Používajú sa menej často ako NSAID, ale môžu byť predpísané, ak existujú kontraindikácie pre nesteroidy, krátke kurzy.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Toto je veľká skupina liekov, ktoré majú analgetické aj protizápalové účinky. Najčastejšie sa predpisujú. Tie obsahujú:

 • ako starý, dobre známy pre všetkých Ibuprofen, Ketoprofen, Diclofenac, Meloxicam,
 • rovnako ako lieky novej generácie - Celecoxib (Celebrex), Dexalgin, Lornoxicam (Xefocam), Nimesulid (Nise).

Používajú sa v tabletách, čapíkoch a injekciách. Hlavným vedľajším účinkom je schopnosť spôsobiť vredy a eróziu na gastrointestinálnej sliznici, takže aj jedna nesteroidová tableta by sa mala vypiť pod omeprazolom a jeho analógmi..

Približné porovnanie hlavných NSAID

Prvý liek podľa výberu

S ťažkou bolesťou

Porovnateľné s účinnými narkotickými analgetikami

Riziko vedľajších účinkov sa zvyšuje, ak sa používa dlhšie ako 7 dní

DrogaÚľava od bolesti
účinok
bočné
účinky
Spôsob aplikáciePoznámky
diclofenac+++++
 • Vnútri 1-3 krát denne
 • V / m alebo v / v 1-2 krát
 • Sviečky v konečníku
ibuprofen+++Vnútri 2-3 krát denneLiek voľby pre miernu bolesť, nízky výskyt vedľajších účinkov
ketoprofén+++++
 • vnútri
 • svalu
 • rektálne
Často sa vyskytuje hnačka, plynatosť, nevoľnosť
ketorolac++++++
 • Vnútri 2-4 krát denne
 • svalu
Xefokam+++++
 • vnútri
 • svalu
 • Intravenózna kvapkanie
S opatrnosťou u starších pacientov, ako aj pri ochoreniach pečene, obličiek
meloxicam+++
 • vnútri
 • svalu
 • Vo sviečkach
Tiež. Pohodlné prijímať raz denne
piroxikam++++
 • vnútri
 • rektálne
Pomalý nástup účinku (po 3 až 4 hodinách)
celecoxib+++Vnútri 2 krát denneHistória voľby u pacientov s peptickým vredom v anamnéze

Základné NSAID v tabletách

 • Celebrex (deyst. Veci. Celecoxib 10 ks, 420 rubľov)
 • Arcoxia (etorikoxib 7 ks, 600 rubľov)
 • Texamen (tenoxikam 10 ks. 250 rubľov)
 • Nise, Nimulide, Nimica (cena nimesulidu 20 ks. 80 - 150 rubľov)
 • Nalgesinum (naprksen 10 ks. 110 - 150 rubľov)
 • Movalis, Arthrosan, Meloxicam (Meloxikam cena 20 tab. 40 rubľov, Movalis 20 tab. 250 rubľov)
 • Ketanov, Ketarol, Ketorolac Ketorolac cena 20 tab. 40 - 60 rub.)
 • Naproxen (120 - 260 rubľov), Nalgesin
 • Ketoprofén: Arthrosilen, Bystrumkaps, Ketonal, Flexen (Ketoprofen 20 ks. 150 rubľov, Bysrumkaps 10 ks. 250 - 270 rubľov, Flexen 30 ks. 170 rubľov)
 • Ibuprofen (cena ibuprofénu 20 rub. 15 rubľov, Nurofen 12 ks 110 rubľov, Faspik 6 ks. 100 rubľov, Burana 10 ks. 80 rubľov).
 • Diclofenac: Diclofenac cena 20 ks. 40 rub, Voltaren 20 ks. 200 rub, Ortofen 30 ks. 20 rub., Diklak 10 ks. 70 - 100 rub.
 • Aertal 20 tabliet 400 rub aceklofenak.
 • Ksefokam 10 ks 130-200 rub. lornoxikam.

Kombinované lieky proti bolesti

Aktuálne lieky

Dobrým účinkom sú aj topicky aplikované lieky - vo forme mastí, gélov alebo náplastí (pozri masti na bolesť). Môžu mať:

 • Rozptyľujúci efekt zahrievania. Sú to masti a balzamy obsahujúce gáfor, extrakt z korenia, hadie jedy, korenie.
 • Protizápalové účinky - masti s ibuprofenom, indometacín, voltarénový gél, dolgitový krém, náplasť s voltarenom a ďalšie.
 • Iba analgetický účinok, napr. Náplasť Versatis lidokainu.

Omamné látky proti bolesti

Pri silnej bolesti sa niekedy používajú lieky obsahujúce silné omamné látky. Silné lieky v našej krajine nie sú v liečbe bolesti chrbta rutinou. Lieky obsahujúce slabé opioidné analgetiká sa však môžu predpisovať na bolesť, ktorá sa nekončí konvenčnými prostriedkami. Sú to kodeín, tramadol a kombinované lieky obsahujúce kodeín - Sedalgin Neo, Pentalgin N, Piralgin a ďalšie. Z lekárne sa prepúšťajú iba na lekársky predpis.

Svalové relaxanciá

Sirdalud, Midokalm, baklofen. Pridávajú sa k liečbe, ak existuje myofasciálna zložka bolesti alebo ak počas niekoľkých dní nedochádza k účinkom liekov proti bolesti..

antikonvulzíva

Mnoho ľudí sa čuduje, prečo sú pri liečbe radiiculitídy predpisované lieky na epilepsiu. Nebudeme popisovať mechanizmus ich pôsobenia, ale také lieky, ako je Finlepsin a modernejší pregabalín a Gabapentin, sa veľmi dobre vyrovnajú s neuropatickou bolesťou a tiež znižujú parestéziu, necitlivosť, svalové kŕče..

Preparáty pre křupavku

Sú to lieky obsahujúce glukozamín a chondroitín sulfát. Sú určené na zlepšenie metabolických procesov v chrupavkách vrátane medzistavcových platničiek. Sú to lieky ako DONA, Arthra, Alflutop, Teraflex, Structum, Rumalon, Chondroitín. K dispozícii vo forme injekčných roztokov a vo forme tabliet a kapsúl, ako aj mastí. Používajú sa dlhé kurzy v období klesajúcich exacerbácií.

Lieky, ktoré zlepšujú vedenie nervových impulzov

Určené, keď kompresia nervových koreňov vedie k zhoršenej citlivosti. Patria sem lieky skupiny B (milgamma, combilipen, neuromultivitída), ako aj lieky proti anticholinesteráze Prozerin, Neuromidin.

Nedrogová liečba

režim

Počas obdobia exacerbácie sa odporúča mierny režim s obmedzeným zaťažením a nadmernými pohybmi v chorej chrbtici. Posteľ je možná na krátky čas, 1-2 dni, potom lekári stále odporúčajú pohybovať sa. Odporúča sa nosiť špeciálny bedrový korzet alebo krčný golier..

fyzioterapia

Dobrý účinok dáva aplikátor Kuznetsov

Cvičebná terapia sa odporúča začať v období ustupujúcej exacerbácie a pokračovať intenzívnejšie, keď bolesť úplne zmizla. Na chrbte je veľa cvičení, je lepšie zvoliť si ich spolu s lekárom alebo sa zapojiť do špeciálnych liečebných skupín. Hlavným cieľom cvičení pri liečbe výčnelkov disku je posilnenie svalovej kostry obklopujúcej chrbticu. V takom prípade by ste sa mali vyhnúť nadmernému zaťaženiu chrbtice..

Ak hovoríme o krčnej chrbtici, sú tu prijateľné izometrické cviky - to znamená, statické svalové napätie bez pohybu hlavy (opierajúc sa o naše ruky, postupne namáhame všetky skupiny krčných svalov)..

Pokiaľ ide o driekovú bedru, takmer všetky cvičenia sa vykonávajú ležiace alebo stojace na všetkých štyroch, tj bez axiálneho zaťaženia. Veľmi dobré cvičenia vykonávané vo vode, alebo len plávanie zadarmo.

Je potrebné stanoviť, aby sa cvičenia vykonávali každý deň, a to aj pri dosahovaní dlhodobej remisie choroby. Pozri cvičenia na osteochondrózu.

Masáž a manuálna terapia

Pri vystupovaní disku nie sú masážne a manuálne techniky kontraindikované. Pomáhajú zmierniť svalové kŕče a znižujú bolesť, zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy v patologickej oblasti. Musíte však dôverovať skutočne skúsenému pánovi.

Masáž sa môže začať už v období ukončenia exacerbácie, počnúc relaxačnými technikami a postupne sa prechádza k intenzívnejším.

„Bridge“ - na roztiahnutie chrbtice.

Dobrý manuálny terapeut začne liečbu až po preštudovaní všetkých obrázkov a tomogramov.

Vymknúť

Protahovacie techniky tiež pomáhajú eliminovať kompresiu nervových koreňov. Na natiahnutie chrbtice existujú špeciálne stoly. Existujú tiež metódy podvodnej trakcie.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické účinky sú pri liečbe výčnelkov veľmi populárne. Môže byť priradená už v akútnom období. Používajú sa diadynamické prúdy (DDT), elektroforéza a fonoforéza rôznych protizápalových a analgetických liekov, ultrazvuk, parafínové kúpele..

Kúpeľná liečba

Liečba sanatória je indikovaná bez zhoršenia ochorenia. Zvyčajne sa používajú rôzne metódy - cvičebná terapia, masáž, fyzioterapia, bahenná terapia, radónové a sírovodíkové kúpele, ďalšie procedúry.

Invazívne liečby

Štiepanie vyvoláva bolesti

Pri silnej bolesti je možné štiepenie tzv. Spúšťacích zón, tj oblastí s najväčšou citlivosťou počas búšenia srdca. Pacienti túto blokádu často nazývajú. Najčastejšie sa blokády vykonávajú pri liečbe výčnelkov v bedrovej oblasti. Zvyčajne sa zavádza liečivá zmes anestetík, glukokortikoidných hormónov, vitamínov B. Účinok je dobrý, ale krátkodobý.

Epidurálna anestézia

Anestetika sa vstrekuje do subdurálneho priestoru miechového kanála. Pri výčnelkoch sa zriedka vykonáva v prípadoch, keď je bolesť úplne odstránená. Účinkuje anestéziológ.

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Operácia výčnelkov je mimoriadne zriedkavá. V posledných rokoch sa objavili minimálne invazívne techniky na odhalenie jadra disku za účelom zníženia jeho veľkosti. Princíp je jasný: pomocou nejakého fyzikálneho faktora je časť jadra zničená, tlak vo vnútri disku klesá a výčnelok je vďaka svojim elastickým vlastnostiam stiahnutý späť do svojej pôvodnej polohy.

Takáto operácia sa nazýva nukleoplastika alebo perkutánna discektómia. Podstata zásahu: pod kontrolou zariadenia je na disk privedená špeciálna kanyla, pozdĺž ktorej je vodič s nejakým deštruktívnym druhom energie.

 • Nukleoplastika studenej plazmy.
 • Laserové odparovanie.
 • Rádiofrekvenčná ablácia.
 • Hydroplastika (jadro je zničené silným tlakom tekutiny).

Takáto operácia sa vykonáva bez rezov, v lokálnej anestézii, môže sa vykonávať ambulantne, nevyžaduje sa dlhá doba zotavenia.

Výmena medzistavcovej platničky bedrovej, krčnej a hrudnej a chrbtice. Prevádzkové funkcie

Výmena medzistavcových platničiek je mikrochirurgická technika na implantáciu implantátu disku po jeho úplnom odstránení. Takáto operácia výmeny vám umožňuje spoľahlivo stabilizovať postihnutý segment a vrátiť mu stratenú podpornú funkciu. Protetika obnovuje pohyblivosť a odpruženie na zľavnenej úrovni blízko k normálnym hodnotám. Vďaka zavedeniu špeciálneho náhradného zariadenia medzi dvoma stavcami sa pacient zbaví kompresie nervových koreňov, ustúpi syndróm bolesti a neurologické poruchy a výrazne sa zlepší výkon problémovej časti hrebeňa. Komplikácie sa vyskytujú v ojedinelých prípadoch, riziko neúspešného výsledku je 1% -2%.

Umelé disky, ktoré umožňujú pohyb stavcov a odpisy, sa začali používať pomerne nedávno, ale už si získali veľkú obľubu. Ich inštaláciu bolo možné vykonávať od roku 2004 po schválení metodického prístupu príslušnými lekárskymi orgánmi. Počas používania funkčných medzistupňových protéz v neurochirurgii chrbtice sa odborné posudky scvrkávajú na skutočnosť, že je to najlepšia alternatíva k tradičnej fúzii chrbtice. Vysvetli prečo.

Kostná fúzia so silnou stabilizáciou má príliš vysoké predpoklady na výskyt degeneratívnych chorôb susednej úrovne. Po vykonaní takýchto závažných zmien stavcov sa biomechanika nevyhnutne reorganizuje. Susedné dolné alebo prekrývajúce sa segmenty trpia častejšie. Pretože oblasť blokovaná kostným blokom je nehybná, dochádza k kompenzačnej reakcii: zvyšuje sa zaťaženie susedných stavcov a kĺbov, zvyšuje sa ich mobilita a zvyšuje sa tlak v susedných medzistavcových platničkách. To vyvoláva deštruktívne procesy v štruktúrach blízkej kostnej chrupavky..

Ak biologický disk nie je životaschopný, je jeho úplná náhrada za zariadenie elastického alebo elastického typu odôvodnená z fyziologického hľadiska. Protetický systém prevezme motorické podporné a tlmiace nárazové funkcie chýbajúceho chrupavkovitého plastu a úplne nezbaví samostatnú časť chrbtice motorického potenciálu, ako je to v prípade fúzie. Najdôležitejšie však je, že implantácia „pracovného“ orgánu z umelých materiálov pomôže zabrániť preťaženiu susednej úrovne a minimalizuje pravdepodobnosť rýchleho rozvoja degeneratívnych-dystrofických zmien v nej..

Nie je veľa kliník v Rusku, ktorí vykonávajú výmenu diskov medziobratlovou endoprotézou, náklady na operáciu 1. kategórie komplexnosti sú približne 300 tisíc rubľov. Implantovateľné zariadenie stojí okolo 200 tisíc rubľov a 100 tisíc rubľov. zahŕňajú chirurgické služby, anestéziu, lieky po operácii. Operáciu je možné vykonať na bedrovej a krčnej chrbtici. Namiesto „natívneho“ poškodeného medzistavcového disku sa často implantujú nasledujúce modely:

Implantáty chrbtice M6

Najúplnejšou obnovou mechanických a pružinových funkcií sú výrobky, v ktorých konštrukcii sú medzi kovovými blokovacími doskami simulátory buničitého jadra a vláknitého prstenca vyrobené z elastického polymérneho materiálu. To sú Bryan, M6. Poskytujú, s kontrolovanou amplitúdou a zmierňovaním axiálneho zaťaženia, všetkých 6 rovín pohybu, vrátane kompresie a napätia, ako prírodný disk.

O niečo menšie možnosti majú modely, ktoré predpokladajú prijateľnú rotáciu stavcov okolo jednej osi a absorbujú nárazy. Zvyčajne pozostávajú z dvoch dosiek, medzi ktorými je pevne pripevnená pružná pružina. Svietidlá sú vyrobené z kovu.

Umelé medzistavcové platničky sú navrhnuté tak, aby zohľadňovali fyziologické vlastnosti a biomechaniku stavcových prvkov. Preto sa dobre zakorenia, veľmi zriedka spôsobujú negatívne reakcie, nie sú cítené v chrbtici a fungujú správne a jemne. Vyrábajú sa z high-tech materiálov s najvyšším stupňom biologickej kompatibility a odolnosti proti opotrebeniu - titán alebo zliatina titánu, polyuretán s vysokou hustotou, polyetylén s veľmi vysokou molekulovou hmotnosťou.

Náhrada (protetika) bedrového disku

Je indikovaná výmena bedrového disku. Po prvé, degenerácia medziobratlového fibro-chrupavkového prvku. Ak konzervatívna liečba neprináša uspokojivé výsledky maximálne 6 mesiacov, pacient trpí chronickou bolesťou, odporúča sa operácia umiestnenia implantátu. Pacienti nanajvýš neľutujú protetiká, ktoré podstúpili. Nový disk im pomohol vrátiť sa na zdravú úroveň kvality života. Čas, ktorý je potrebný na nahradenie medzistavcového segmentu L umelým analógom, je asi 2 - 3 hodiny.

Tento typ lekárskej starostlivosti je príliš drahý (pozri vyššie), čo sa vysvetľuje použitím implantátov, ich dodávok a zložitosti chirurgických zákrokov. Ak chcete znížiť hotovostné náklady, ako alternatívu môžete skúsiť vyhľadať kliniku, ktorá poskytuje služby v oblasti povinného zdravotného poistenia. Potom budete musieť zaplatiť iba náklady na protetickú súpravu a príspevok na lieky. Stále však musíte počkať, kým budete na rade, kým nebudete pozvaní na liečbu, ktorá trvá od 3 mesiacov do 1 roka.

Zásah bude zamietnutý, ak sa na úrovni záujmu zistia tieto problémy:

 • osteoporotické poškodenie kostí;
 • výrazná nestabilita stavcov;
 • osteoartritída kĺbových kĺbov;
 • novotvary rôznych etiológií;
 • infekčné a zápalové procesy;
 • ťažká spinálna stenóza;
 • poškodenie väzivového aparátu.

Pri absencii akýchkoľvek kontraindikácií počas predoperačného vyšetrenia sa začína príprava pacienta a dôkladné operačné plánovanie.

Dnes, v endoprostetike absolútne všetkých oddelení pohybového aparátu, má Česká republika vedúcu etapu vodcovstva. Neurochirurgovia tejto krajiny majú všetky pokročilé ortopedické technológie. V Českej republike je pooperačná rehabilitácia vždy zabezpečená - ďalšie plus. Ceny za kvalitný liečebný program tohto profilu vrátane náhrady a rehabilitácie sú dvakrát nižšie ako v iných európskych krajinách.

Chirurgický zákrok sa začína anestéziou, ktorá zahŕňa endotracheálnu anestéziu (všeobecne). Prístup je zo zadnej alebo brušnej steny. Proces všetkých manipulácií je neustále monitorovaný pomocou intraoperačného mikroskopu a röntgenového zariadenia.

 1. V modernej klinickej praxi sa používa hlavne predný bedrový prístup (vo vyššie uvedenom videu): na bruchu (5 cm) sa urobí malý rez, ktorým sa otvorí prístup k požadovaným stavcom. Tento prístup v pooperačnom období zabezpečí správne zjazvenie a urýchlené zotavenie..
 2. Po minimálnej invazívnej expozícii segmentovej oblasti, ktorá je bezpečná pre vnútorné orgány, pokračujte k úplnému odstráneniu degenerovanej medzistavcovej platničky s herniou.
 3. Po odstránení medzery medzi chrupavkami sa vyčistia povrchy dvoch stavcov a na nich sa vytvoria špeciálne zárezy, ktoré spoľahlivo upevnia podporné časti (platne) protézy..
 4. Výber vhodného implantátu podľa veľkosti sa realizuje priamo pri zákroku, na tento účel sa používajú špeciálne testovacie systémy.
 5. Ďalej sa uskutoční "pristátie" dosiek vybranej endoprotézy na stavce, medzi nimi sa v špeciálnom vybraní umiestni polymérna vložka, ktorá bude buničitým jadrom..
 6. Na konci je chirurgické pole starostlivo ošetrené antiseptickými roztokmi, rana sa šije vo vrstvách.

Zjasnite po opísanom druhu operácie.

Deň po operácii bude človek schopný vstať, pohybovať sa, chodiť a opustiť zdravotnícke zariadenie v 5. deň s odporúčaniami na ďalšie uzdravenie. Po 3 mesiacoch sa povrch doštičiek spolu s povrchmi kostných telies pevne spojí. Na konci pooperačnej rehabilitácie neexistujú žiadne prísne požiadavky na obmedzenie fyzickej aktivity.

Náhrada (protetika) krčka maternice

Prírodné úseky hornej časti majú najmenšie formy a sú pohyblivejšie, takže príroda usporiadala našu chrbticu pre jej harmonickú prácu. Preto je veľkosť analógu krčkacieho disku menšia a potenciál mobility je vyšší ako potenciál bedrovej kosti. V cervikálnej oblasti sa výmena medzistavcových komponentov uskutočňuje prostredníctvom predného prístupu. Indikácie, kontraindikácie, anestetický manažment, kontrola po operácii sú podobné ako protetické bedrové štruktúry. Opisujeme hlavné technické aspekty chirurgického postupu pri implantácii krčných endoprotéz.

X-ray po operácii.

 1. Chirurg opatrne odrezáva mäkké tkanivo z prednej časti krku. Dĺžka rezu - 3,5-5 cm.
 2. Dôležité krčné formácie sú veľmi opatrne posunuté na stranu. Pripomíname vám, že lekár vykonáva všetky úkony pomocou výkonného optického a rádiologického zariadenia, a to mikroskopu s viacnásobným zväčšením (až 50-krát) a tomografického prístroja.
 3. Prístup k stavcom a disku sa uvoľní, rana sa fixuje mikrochirurgickým expandérom. Teraz sa uskutoční úplná extrakcia problémového C-disku mikrodiscektómiou.
 4. Po úplnej ektómii disku sa stavcové kosti naučia inštalovať implantátový systém..
 5. Implantát je pripevnený na miesto zbavené chrupavky. Implantovaný produkt sa kontroluje z hľadiska kvality fixácie, funkčnosti.
 6. V konečnom štádiu sa rana uzavrie chirurgickými stehmi pomocou techniky subkutánneho šitia. Keď sa rana uzdraví, stopa operácie bude sotva badateľná.

Má aktivovať pacienta v blízkej budúcnosti - o niekoľko hodín v ten istý deň alebo nasledujúci deň. Keďže manipulácie sa uskutočňovali v oblasti krku, bude potrebné dodržiavať špeciálnu diétu, prvý deň pacient vypije iba nápoje a potom zahrnie pyré tenké misky.

Ihneď po operácii.

Recenzie operácií

A čo v skutočnosti hovoria, ľudia, ktorí náhodou prešli protetikou medzistavcových platničiek? Ako žije s mechanizmom, ktorý je zabudovaný do chrbtice a nahrádza disk? Na základe skúmaných prehľadov možno dospieť k záveru, že väčšina operovaných pacientov pociťovala takmer okamžite viditeľnú úľavu od syndrómu bolesti, ktorá sa pozorovala v predoperačnom období..

Bolesť zmizla veľmi rýchlo, už v počiatočnom období, veľa liekov proti bolesti odmietajú, zatiaľ čo sú stále v nemocnici. Ak však predtým existovali problémy s citlivosťou končatín, takéto poruchy trvajú dlhšie, niektoré až šesť mesiacov. Najskôr sa po operácii krku môžu objaviť dočasné problémy s prehĺtaním. Po operácii krčnej chrbtice pociťuje cudzie teleso v krku. Tieto poruchy zmiznú, ak nie sú samozrejme spôsobené intraoperačnou traumou neurovaskulárnych formácií..

6 mesiacov po operácii.

Polopružné ortopedické pomôcky - golier, korzet, obväz - sú predpísané takmer každému. Nosia sa v priemere 14 dní, po 2 týždňoch, odborníci často rušia použitie podporných svoriek v noci. Po 21-30 dňoch je korzet zvyčajne úplne zrušený.

Zvyčajne napíšu po 4 dňoch, súčasných minimálnych 3 mesiacoch - najprísnejšom období, v ktorom musíte prísne dodržiavať lekárske odporúčania, vykonávať cvičebnú terapiu každý deň, podstúpiť fyzioterapiu, masírovať a zabrániť ostrým a rýchlym pohybom v chrbtici. Aj keď po 1 mesiaci sa budete považovať za 100% zdravého a v plnej fyzickej bojovej pohotovosti, čo je celkom možné, nenúťte udalosti! Majte na pamäti, že najčastejšou chybou medzi pacientmi, ktorí sa nezaoberajú dobre, je návrat k športu predčasne alebo dokonca jednoducho obnovenie dlho očakávaných zjazdoviek..

Umelý disk sa musí napokon prispôsobiť, a to trvá 3 až 5 mesiacov, každý iným spôsobom. Neprijateľne skoré zrušenie šetriaceho fyzického režimu môže viesť k nemožnosti normálnej osseointegrácie, k uvoľneniu, migrácii a narušeniu integrity zabudovaného systému. A to už je absolútna indikácia na vykonanie operácie auditu. Preto má všetko čas, počúvajte lekára a nevstupujte o krok späť z rehabilitačného programu, ktorý mu predpísal. Potom budete viac ako odmenení dlhou a funkčnou implantátovou službou, bezbolestnou slobodou pohybu po mnoho rokov.

Sú to Soslan Ramonov, majster sveta v olympijských zápasoch 2016, majster sveta atď. Športovec podstúpil operáciu krčnej chrbtice a pokračuje vo svojej športovej kariére..

Príznaky prolapsu miechy

Prolaps alebo prolaps miechy spôsobuje nepríjemné pocity a bolestivé príznaky. Vyskytuje sa v dôsledku zranenia alebo dystrofických zmien. Typ choroby je spojený s lokalizáciou procesu. Účinnosť liečby závisí od včasnej diagnózy.

Ako sa tvorí prolaps?

Symptóm prolapsu sa vytvára v dôsledku dlhého degeneratívneho dystrofického procesu. Asi 80% prípadov je spojených s chorobami, ako je osteochondróza, reumatizmus, systémový lupus erythematosus a ďalšie..

Výčnelok je stav, keď medziobratlový disk môže presahovať vzdialenosť 2 až 3 mm od svojho miesta. Ako choroba postupuje, dochádza k jej ďalšiemu vytesňovaniu. Ak sa disk vyšplhá o viac ako 4 mm za obrys stavca, potom sa vyvinie prolaps.

Disk je druh vrstvy umiestnenej medzi dvoma susednými stavcami. Skladá sa z chrupavky a vláknitého vláknitého prstenca s gélovitým vláknitým jadrom uprostred. Chráni miechu pred poškodením. Pomáha udržiavať silu a flexibilitu stavcov, hrá rolu tlmiča nárazov.

V niektorých prípadoch je disk tak posunutý, že môže vypadnúť zo svojej prirodzenej polohy. Dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca, dno chrupavky sa rozprestiera za ním. Vytvorí sa medzistavcová prietrž. Zovretý medzi stavcami odchádzajúcich nervových koreňov.

Dôvody straty

Prolaps miechy sa objaví, keď je vláknitý prstenec zranený pri nadmernom tlaku alebo záťaži. Môže vyskočiť pri ťažkej fyzickej práci, zdvíhaní veľkej hmotnosti, nadmernom zaťažení pri športe. Ak stavce letí mimo, príčinou môže byť úder pri nehode, pád z výšky.

Niekedy sú menšie zranenia neviditeľné, človek ich ignoruje. Pri zvyšujúcom sa zaťažení sa hromadí poškodenie, čo znamená, že disk letí mimo. Okrem toho sa objavujú dystrofické procesy všetkých stavcov z nasledujúcich dôvodov:

 • chronické choroby chrbtice;
 • sedavý spôsob života;
 • metabolické poruchy v tele;
 • obezita;
 • psychoemocionálne poruchy;
 • nevyvážená výživa;
 • zlé návyky;
 • enviromentálne faktory.

Ochorenie sa môže vyvíjať priamym prietržovým tlakom na miechový kanál alebo nervový koreň. Zápal je spojený s podráždením nervových zakončení chemickou látkou, ktorá je obsiahnutá v želatínovom jadre. Tieto látky sa nazývajú zápalové mediátory..

Choroba dorzálnej strany tela sa nevyvíja u každého, ľudia vo veku od 35 do 40 rokov a viac sú najcitlivejší z dôvodu vývoja zmien v chrbtici súvisiacich s vekom. U dieťaťa je patológia extrémne zriedkavá.

Lokalizácia a typy prolapsu

Kýla sa môže vytvoriť v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale častejšie sa vyvíja v krku a dolnej časti chrbta, pretože majú najväčšiu pohyblivosť. Disky hrudnej kosti sú menej pravdepodobné, pretože táto oblasť je chránená svalovým korzetom. Toto ochorenie má 5 typov. Sú klasifikované podľa smeru vyčnievania disku..

 • Dorsálne alebo zadné posunutie nasmerované k zadnej stene chrbtice.
 • Anterolaterálny výčnelok charakterizovaný posunom vpred s poškodením predného väzu.
 • Medián sa nachádza v strede, kde je potenciálne ohrozenie miechy.
 • Záchranné alebo posterolaterálne posunutie je možné po stranách (vľavo alebo vpravo), ako aj späť.
 • Bočné alebo bočné, keď chrupavkové tkanivo opúšťa medzeru medzi stavcami.

Krčné segmenty absorbujú zaťaženie hornej časti chrbtice. Pri nepriaznivých podmienkach disky strácajú vodu, praskajú. Prvými výčnelkami sú segmenty krčnej chrbtice C5–6, C7. Vyrovnávajú zaťaženie pri nakláňaní a otáčaní hlavy. Je menej pravdepodobné, že budú ovplyvnené jednotky C3 - C4.

Prolaps hrudníka sa vyskytuje zriedka. Napríklad projekcia stavcov 4 a 5 je oblasťou pečene a žlčníka. Nie sú tak mobilné, a preto disky ТН4–5 a ТН3–4 majú zanedbateľné zaťaženie a menej sa opotrebujú..

Prolaps medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti sa vyskytuje v 48% prípadov. Segment L4– L5 pociťuje tlak pri práci so svalmi dolnej časti chrbta. Disk L5 - S1 absorbuje zaťaženie dolných končatín femuru a ilium.

Klinické prejavy

Prolaps je progresívne ochorenie s pravidelnými exacerbáciami. Vyvíja sa postupne, v priebehu týždňov a mesiacov. Náhle dôjde k akútnemu obdobiu. Pri akomkoľvek type prolapsu je hlavným príznakom bolesť. V závislosti od postihnutej oblasti sa zaznamenávajú nasledujúce sprievodné príznaky prolapsu miechy:

 • znecitlivenie končatiny;
 • mravenčenie v prstoch alebo na nohách, pocit plazenia;
 • slabosť rúk a nôh;
 • bolesť vyžaruje z pliec, zadku;
 • bolesť v dolnej časti chrbta a krížovej kosti.

Pohodlie v dolnej časti chrbta je horšie pri kašli. Pacient si nemôže narovnať chrbát. Na zmiernenie bolesti je nútený.

Keď stlačíte veľké nervové korene, dôjde k porušeniu inervácie bedra. Je tu slabina flexorových svalov, niektoré reflexy zmiznú, vyvíja sa paralýza končatín. V závažnom prípade má pacient znecitlivenie panvových orgánov, problémy s močovým mechúrom a črevá.

Druhy diagnostiky

Iba lekár môže určiť, v ktorej časti chrbtice sa vyskytol problém. Ak máte podozrenie na prolaps disku, mali by ste sa obrátiť na vertebroológa. Vyšetrenie sa začína vyšetrením a anamnézou. Pacient by mal podrobne opísať históriu vzniku choroby, uviesť možné príčiny, charakterizovať svoje pocity, posúdiť mieru nepohodlia a bolesti..

Na diferenciálnu diagnostiku iných chorôb chrbtice musí pacient vykonať niekoľko laboratórnych a inštrumentálnych štúdií:

 • klinická analýza krvi a moču;
 • biochémia krvi;
 • röntgenová snímka chrbtice;
 • MRI na vyhodnotenie stupňa poškodenia disku a šírky chrbtice;
 • elektrofyziologická metóda umožňuje zistiť poškodené nervové zakončenie;
 • diskografia s kontrastným činidlom na detekciu vyčnievania a prietrže.

Na objasnenie diagnózy môže byť potrebné, aby sa pacient poradil s neurológom, chirurgom alebo ortopédom.

Liečba prolapsu

V počiatočnej fáze ochorenia je indikovaná konzervatívna terapia. Úradná medicína má univerzálny liečebný režim, ktorý je vhodný pre akúkoľvek formu patológie. Je prísne zakázané prispôsobovať padlý disk domácim chiropraktikom.

Na zmiernenie bolesti je pacientovi predpísané NSAID (nesteroidné protizápalové lieky): diklofenak, indometacín, ibuprofén, ketoprofén a iné. Ak sú tieto lieky neúčinné, pridajte hormonálne látky, napríklad prednison. Liek sa užíva vo forme tabliet a používa sa miestne vo forme masti alebo gélu. V závažnom prípade sa blokuje vstrekovanie.

Svorky a svalové kŕče sú eliminované pomocou svalových relaxancií - Midokalm, Midostad Combi. Predpíšte komplex stopových prvkov a vitamínov, najmä skupiny B.

Na hojenie tkanív, obnovu chrupavky a kĺbov sa používajú chondroprotektory Rumalon, Alflutop, Teraflex. Tieto lieky sa používajú vo forme tabliet alebo ako masť..

Ak sú disky poškodené, fyzickým cvičeniam sa neudeľuje posledná úloha. Ortopéd alebo fyzioterapeut vyberie individuálny komplex. Triedy sú zamerané na napínanie medzistavcových priestorov, posilnenie svalov chrbtice, zvýšenie krvného obehu v problémovej oblasti.

Pozornosť by sa mala venovať výžive. Je potrebné vylúčiť slané jedlá. Nadbytok soli vedie k hromadeniu tekutín v kĺboch, čo zvyšuje ich tlak a traumu. Potraviny by mali byť vyvážené a ľahko stráviteľné, bohaté na minerály, vitamíny.

Ak v dôsledku liečby nedochádza k pozitívnej dynamike, prolaps nie je možné vylúčiť konzervatívne, vykoná sa chirurgický zákrok. Táto metóda zahŕňa úplné odstránenie disku. Bolestivý tlak na nervové korene sa tak zastaví..

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Rezom do mäkkých tkanív sa poškodený disk a priľahlá časť kosti odstránia. V prípade potreby sa kostné tkanivo transplantuje z iného miesta. Mäkké tkanivo sa šije a aplikuje sa sterilný obväz..

Môžete sedieť a vstávať druhý deň. Prejdite krátku vzdialenosť iba pod dohľadom odborníka.

Možné následky a prevencia

Pretože prolaps stláča susediace anatomické štruktúry, môže sa vyvinúť kompresia miechy, čo vedie k narušeniu funkcie dolných končatín a vynechaniu panvových orgánov. Je to nehybnosť, nekontrolované močenie a stolice..

Smrteľným nebezpečným stavom, ktorý vedie k zlyhaniu pečene a obličiek, je stenóza miechy. Pozitívny výsledok liečby sa dá očakávať, ak pacient spĺňa všetky lekárske predpisy a dodržiava odporúčania lekára.

Pre prevenciu by ste mali udržiavať aktívny životný štýl, vykonávať fyzické cvičenia na posilnenie svalového korzetu, sledovať telesnú hmotnosť, jesť správne. Nie je možné zabrániť poraneniam chrbtice, svalovému namáhaniu. Ak máte bolesti chrbta alebo miechy, mali by ste sa včas poradiť s lekárom.

Prolaps disku je nebezpečný stav, ktorý sa ťažko lieči. Prolaps však nie je veta. Včasná diagnostika a liečba umožňujú obnovenie funkcie miechy bez chirurgického zákroku a prevencie - aby sa predišlo relapsom.

Liečba vyčnievania miechy

Ako dochádza k vyčnievaniu miechy?

Ľudská chrbtica sa skladá z 32 - 34 stavcov. Medzi nimi sú elastické medzistavcové platničky. Znižujú zaťaženie chrbtice, súčasne mu dodávajú silu a flexibilitu. Medzistavcové platničky sa skladajú z hustého vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého sa nachádza polotekuté vláknité jadro.

Osteochondróza, poruchy metabolizmu a zvýšená fyzická aktivita nepriaznivo ovplyvňujú stav medzistavcových platničiek. Výška a elasticita medzistavcových platničiek sa znižuje. Vnútorné vlákna vláknitého prstenca sú zničené, buničité jadro stráca vlhkosť a schne. Vo vláknitom kruhu sa objavia praskliny, do ktorých sa jadro začína posúvať. Výsledkom je, že disk vyčnieva do miechového kanála a vytvára sa medzistavcový disk..

Výčnelok disku sa môže vyskytovať v krčnej alebo bedrovej chrbtici, menej často v hrudníku.

Príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek

Hlavným príznakom vyčnievania miechy je bolesť v oblasti postihnutého disku. Vypuklý výčnelok vedie ku stlačeniu nervových koreňov a bolesti pozdĺž stlačeného nervu. Ciev, väzov a svalov v blízkosti postihnutého disku bolí. Výčnelok medzistavcovej platničky je sprevádzaný závratmi, bolesťami hlavy, skokmi v krvnom tlaku.

Ďalšie príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek závisia od toho, v ktorej časti chrbtice je postihnutý disk..

Výčnelky disku v krčnej chrbtici spôsobujú bolesť v krku a zadnej časti hlavy, ktorá dáva do ramien a ramien. Človek cíti brnenie, necitlivosť a slabosť vo svojich rukách.

S výstupkom v hrudníku je bolesť v strede alebo vnútri chrbta, stuhnutosť a necitlivosť v hrudníku. Človek pociťuje mravenčenie v hrudníku, bolesť v medzirebrovom priestore, brucho, slabosť brušných svalov.

Výstupky disku v bedrovej chrbtici spôsobujú bolesť dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje do nohy. Osoba sa cíti stuhnutá v dolnej časti chrbta, slabosť v nohách, mravčenie v nohách, znecitlivenie prstov na nohách, problémy s močením.

Aké je nebezpečenstvo vyčnievania medzistavcových platničiek

Výčnelok môže viesť k medzistavcovej prietrži. V tomto prípade poškodený vláknitý krúžok nevydrží tlak a zlomí sa. Cez jeho praskliny vyteká jadro, vstúpi do dutiny miechy a zovrie nervové zakončenie miechy..

Kvôli prietrži v cervikálnej oblasti je narušená dodávka krvi do mozgu, objavujú sa závraty, zhoršuje sa pamäť. Ochorenie môže spôsobiť cervikálnu radikulitídu a prištipnutím miechy - ochrnutie.

Kýla v hrudníku vyvoláva medzirestálnu neuralgiu.

Prietrž bedrovej oblasti spôsobuje problémy s orgánmi malej panvy, môže spôsobiť bolesti chrbta v chrbte. V ťažkých prípadoch je pre človeka ťažké chodiť a dokonca sedieť kvôli bolesti, môže dôjsť k ochrnutiu nôh.

Medzistavcové vystúpenie disku: príčiny

Výčnelok medzistavcových platničiek spôsobuje rôzne dôvody:

 • Poranenia miechy vrátane narodenia.
 • Osteochondróza - poškodenie chrupavky chrbtice.
 • Poruchy držania tela: skolióza, kyfóza, lordóza. Ak sú dva susedné stavce naklonené voči sebe navzájom, potom medzistavcový kotúč medzi nimi zažije asymetrický tlak. Výsledkom je, že sa časť disku začne vydúvať.
 • Metabolické ochorenie.
 • Nedostatok pohybu a cvičenia.
 • Starší pacienti s osteoporózou.
 • Alkohol a fajčenie ničia chrupavku a spôsobujú výčnelok.

Osobe hrozí riziko, že vyčnieva z medzistavcových platničiek, ak pracuje pri státí, zohráva sa pri chôdzi a pri počítači, prudko sa otáča a ohýba, silne soľ jedlá. Vývoj choroby vyvoláva vzpieranie, zvýšený tréning, vysoké podpätky.

Druhy výčnelkov

Výčnelky miechy sa delia na 4 typy:

 1. Central. Výbežok sa objaví vedľa miechového kanála. Takéto výčnelky sa vyskytujú bez príznakov, zriedka vyžadujú liečbu.
 2. Side. Výčnelok je umiestnený na pravej alebo ľavej strane chrbtice, často komprimuje korene v mieche. Tento typ výčnelku sa vyskytuje v 10% prípadov.
 3. Posterolateral. Najbežnejší typ výčnelku. Je umiestnený vzadu a zboku vzhľadom na chrbticu. Často zovreté nervové korene a ďalšie štruktúry miechy.
 4. Zadná časť. Pri tomto type výčnelku disk vyčnieva dozadu od brucha dozadu. Spôsobuje bolesť, narúša panvové orgány.

Recenzie liečby

Vyjadrujem vďaku Vladimírovi Ivanovičovi za úprimnosť pri vedení konzultácie.

Diagnóza vyčnievania medzistavcových platničiek

Ak sa chcete vyhnúť komplikáciám vyčnievania disku, konzultujte s lekárom bolesť chrbta. Lekár našej kliniky v Petrohrade presne určí príčinu bolesti pomocou komplexného vyšetrenia. Na recepcii vás preskúma, opýta sa na príznaky a urobí správnu diagnózu. Naši lekári používajú nasledujúce diagnostické metódy:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je najčastejším problémom u ľudí po 40 rokoch. Ak však prijmete primerané opatrenia a venujete jej dostatočnú pozornosť, následkom sa dá vyhnúť.
obsahMaternicové myómy sú benígne nádory tvorené z tkaniva maternicového svalu..Myóm môže byť niekoľkých typov, v závislosti od štrukturálnej polohy v maternici. suberózny nádor. Nachádza sa v subperitoneálnej oblasti; submukózny nádor. Väčšina fibroidov tohto druhu je sústredená vo vnútri maternice, čo vedie k jej rastu a deformácii stien; intramurálny (intersticiálny) nádor. Tento typ myómy sa líši v umiestnení v stenách maternice..

Brušná prietrž

Žalúdok
Kýla brucha je patologický proces, v dôsledku ktorého dochádza k vyčnievaniu pobrušnice s vnútornosťami za hranicami brušnej dutiny. Navonok takáto formácia vyzerá ako nádor, spravidla nie je porušená koža.