loader

Hlavná

Liečba

Postdiskektomického

Discectómia je chirurgický zákrok na odstránenie miechy alebo jej fragmentu. Hlavnou indikáciou použitia tejto operačnej taktiky je prítomnosť herniovaného disku medzistavcových priestorov.

V prevažnej väčšine prípadov sa používa úplné odstránenie disku, pretože pri čiastočnom odstránení existuje vysoké riziko vzniku komplikácií vo forme relapsu medzistavcovej prietrže. Moderné praktické lekárstvo zahŕňa použitie troch hlavných typov tejto operácie: klasického, endoskopického a mikroskopického. Výber konkrétnej možnosti je prísne individuálny pre každého pacienta..

Indikácie pre discektómiu

Discektómia, rovnako ako väčšina chirurgických zákrokov na chrbtici, je indikovaná v prípade neúčinných konzervatívnych terapeutických opatrení pre rôzne patológie medzistavcových platničiek. Okrem toho existujú konkrétne údaje o jeho vykonávaní:

 • prítomnosť silnej bolesti s medzistavcovou prietržou, ktorá nie je zastavená liečbou liekom mesiac a pol;
 • kompresia miechy medzistavcovej prietrže;
 • ukladanie vápenatých solí na povrch medzistavcovej prietrže;
 • prítomnosť medzistavcovej prietrže kombinovanej so stenózou miechového kanála;
 • kompresný účinok medzistavcovej prietrže na nervové korene miechy komplikovaný charakteristickými neurologickými príznakmi (paralýza, paréza, dysurické javy, zhoršená citlivosť kože atď.).

Klasická discektómia

Taktika klasickej disektomómie a mikrodiscektómie zahŕňa použitie celkovej anestézie. Pri klasickej chirurgickej technike závisí prístup k chrbtici od umiestnenia medzistavcovej prietrže. Ak je cervikálna oblasť zapojená do patologického procesu, odporúča sa použiť bočný a predný prístup, ak je hrudná oblasť posterolaterálna, av prípade bedrovej lézie zadný typ prístupu.

Po spracovaní chirurgického poľa pomocou aseptického roztoku chirurg disekuje mäkké tkanivá na zamýšľanom mieste (rez asi 10 centimetrov), potom sa tieto tkanivá pohybujú od seba a fixujú svorkami. V niektorých prípadoch je operácia kombinovaná s laminektómiou, ktorá zahŕňa odstránenie stavcového oblúka. Lekár odstráni patologicky zmenený medzistavcový disk a vykoná zošívanie okrajov rany po vrstve. Na povrch zošitej rany sa nanesie aseptický obväz.

Niekedy je problém s plastom štepu (autotransplantát alebo umelý štep) vyriešený..

Trvanie tejto operácie je spravidla asi dve hodiny. Nasledujúci deň by mal byť pacient v ležiacej polohe na chrbte. Ľahká fyzická aktivita je povolená až po 3 týždňoch, pri absencii komplikácií.

Mikrodisektomická discektómia

Znak mikrodisektomického chirurgického zákroku je minimálne invazívny. Pri tomto type discektómie je rez v koži dva až tri centimetre. Všetky manipulácie sa uskutočňujú pod kontrolou mikroskopu. Po vybratí postihnutého disku sa okraje rany pevne zošijú. Na dokončenie všetkých úkonov lekár nepotrebuje viac ako hodinu a pol.

Pri endoskopickej metóde disektómie nie je potrebné ponoriť pacienta do anestézie, pretože je možná lokálna anestézia. Rez na koži potrebný na dokončenie tejto operácie trvá asi dva a pol centimetra. Chirurg jasne riadi všetky úkony pomocou endoskopu (tenká trubica s kamerou na konci), čo minimalizuje nežiaduce poškodenie. Táto operácia netrvá dlhšie ako pol hodiny.

Kontraindikácie discectomy

Napriek skutočnosti, že táto operácia je pomerne jednoduchá a nie je dlhá, stále existujú určité kontraindikácie, medzi ktoré patria:

 • krvné ochorenia spojené s koagulačnou dysfunkciou;
 • akútne zápalové procesy;
 • tehotenstva;
 • onkologické choroby;
 • etapa dekompenzácie závažných somatických patológií (diabetes mellitus, ischemická choroba srdca, zlyhanie obličiek a dýchacích ciest, atď.).

Komplikácie diskektómie

Jednou z komplikácií tohto chirurgického zákroku na chrbtici môže byť recidíva tvorby kýly. Existuje tiež riziko všeobecných chirurgických komplikácií: nezrovnalosti v sutúrach, infekciách rán, krvácaní atď..

Aby sa minimalizovali komplikácie po discektómii, pacienti by mali prísne dodržiavať odporúčania lekára a počas prvých troch týždňov po chirurgickom zákroku sa vyhnúť fyzickej aktivite..

Nuansy diskektómie chrbtice

Discectómia je operácia chrbtice, pri ktorej sa odstránia medzistavcové platničky (čiastočne alebo úplne). Disk je takmer vždy úplne odstránený, pretože ak opustíte časť disku, môžu nastať komplikácie - objavenie sa medzistavcovej prietrže, ako aj ťažkosti v bedrovej oblasti..

V poslednej dobe sa čoraz viac ľudí sťažuje na bolesti chrbta, ktoré sprevádzajú choroby chrbtice. Medzi nimi je medzistavcová prietrž, ktorá sa v posledných rokoch stala veľmi „mladšou“.

Dôvodom je skutočnosť, že mladí ľudia vedú sedavý spôsob života, a to aj v práci. Vo voľnom čase čoraz viac ľudí uprednostňuje posedenie pri počítači pri rozhovore s priateľmi a chôdzi vonku..

Vzhľad bolesti chrbta sa často pripisuje únave, nepríjemnému držaniu tela, prievanu, zdvíhaniu hmotnosti a v žiadnom zhone sa neporadí s lekárom. Keď sa bolesť stane neznesiteľnou a pacienti napriek tomu prichádzajú k odborníkom, nájdu medzistavcovú prietrž, ktorej úplné vyliečenie nie je pravdepodobné bez chirurgického zákroku..

Táto operácia je niekoľkých druhov. Uvádzame najbežnejšie druhy. Sú to napríklad:

 • Klasická discektómia;
 • Microdisectomy;
 • Endoskopická discektómia.

Discektómia, podobne ako iné stavce, sa vykonáva, ak je účinok konzervatívnej liečby neúčinný alebo sa objaví na krátky čas. Discektómia je predpísaná v prípadoch:

 • Keď sa objaví príznak bolesti, napriek liečbe trvajúcej viac ako mesiac a pol.
 • Keď kýla tlačí na miechu.
 • Keď kýla tlačí na korene miechy.
 • Keď sa vápenaté soli ukladajú na prietrž.
 • Keď je prietrž veľká.
 • Keď je prietrž sprevádzaná stenózou stavcového kanála.

Aj keď je táto operácia pomerne jednoduchá a nie je časovo náročná, má určité kontraindikácie. Najbežnejšie z nich sú:

 • Zrážanie krvi
 • nádory
 • Infekčné choroby alebo zápaly do dvoch týždňov pred plánovaným dátumom operácie
 • tehotenstvo
 • Dekompenzačná fáza srdcového zlyhania
 • Dekompenzačná fáza respiračného zlyhania
 • Dekompenzačná fáza diabetu

Priaznivé výsledky

Endoskopická mikrodiscektómia má niekoľko ďalších kontraindikácií, ktorými sú:

 • Veľká medzistavcová prietrž (nad 0,6 mm)
 • Stenóza (zúženie) miechového kanála (v dôsledku kýly alebo iných chorôb)
 • Odložené pred operáciou chrbtice

Operácie sa uskutočňujú v celkovej anestézii. Chirurg vykonáva túto disekciu kože do dĺžky asi desať centimetrov a pomocou špeciálnych nástrojov dosahuje expanziu svalov. V prípade potreby sa zlomenina stavca a plast plastu disku odstránia pomocou špeciálnych transplantátov..

Operácia trvá približne dve hodiny. Potom musí pacient na deň ležať na chrbte. Po troch týždňoch sa môže posadiť, má povolené ľahké cvičenie a vzpieranie 4-5 kg. Jeden až dva mesiace po operácii, na sebe špeciálny podporný korzet.

Mikrodisektomická chirurgia je sprevádzaná menšou incíziou v tkanivách - nepresahujúcou tri centimetre. Tento typ používa iné menšie nástroje. Lekár roztiahne svaly a odhalí chrbticu. Potom prinesie špeciálny mikroskop a tlačí koreň miechového nervu.

Ak je potrebné vylepšiť prehľad, oreže žltý väz a podľa toho získa prístup k kanálu. Potom odstráni medzistavcové platničky, čo je prietrž, a zošíva ranu vo vrstvách.

Trvanie približne jedna a pol hodiny. Rehabilitačný proces je jednoduchší ako v prípade klasickej discektómie. Hneď ako účinok anestézie skončí, pacient môže vstať. V prvom pooperačnom týždni sa pod dohľadom lekára postupne zvyšovalo zaťaženie chrbtice.

V prvom pooperačnom mesiaci sa musí pacient vyhnúť náhlym pohybom, zdvíhaniu závaží a riadeniu vozidla.

Pri korekcii endoskopickej hernie sa vykonáva discektómia v lokálnej anestézii. Pokožka je odrezaná najviac o dva a pol centimetra (hlavne o jeden centimeter). Medzi oblúky stavcov, na konci ktorých je kamera, sa vkladá špeciálna trubica.

Celý operačný proces je zobrazený na špeciálnom monitore. Časť oblúka v blízkosti stavcov sa odstráni a potom sa odstráni hernia. Potom sa spotrebiče odstránia a rana sa zošije vo vrstvách. Trvanie operácie je od desiatich minút do pol hodiny.

Po operácii môže pacient ísť domov. Počas troch pooperačných týždňov je potrebné dodržiavať obmedzenia zaťaženia chrbtice a zabrániť náhlym pohybom.

Nesmieme zabúdať, že akékoľvek chirurgické zákroky môžu spôsobiť komplikácie rôznych typov. Aby sa im zabránilo, musí sa pacient včas poradiť s lekárom, podstúpiť predoperačnú prípravu, skontrolovať súlad s hlavným typom choroby a len v prípade presnej diagnózy rozhodnúť o operácii.

Iba včasná návšteva u špecialistu môže pacientovi pomôcť vyhnúť sa komplikáciám po operácii.

Okrem toho sa v pooperačnom období musia prísne dodržiavať všetky pokyny lekára, aby sa minimalizovalo riziko komplikácií.

Najdôležitejšou vecou je však zdravý životný štýl, okamžite vyhľadajte lekára pri najmenších rušivých príznakoch, podrobte sa diagnostike odborníkmi a ošetrite lekárom predpísanú liečbu. Zdravie človeka je v jeho rukách a vy mu musíte venovať pozornosť, nie pripustiť kritický bod, keď sa musíte uchýliť k operácii..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Hernia krčka maternice

Nasledujúce fakty vysvetľujú zistenia prietrží krčka maternice (GSD):

1. v cervikálnej oblasti sa nervové korene rozprestierajú nad koreňmi oblúkov čísla stavcov, ktoré im zodpovedajú (na rozdiel od bedrovej oblasti)

2. korene krčných nervov prechádzajú medzistavcovými foramenmi v tesnom kontakte s dolným povrchom koreňov oblúkov.

3. medzistavcový priestor disku je umiestnený blízko spodného povrchu koreňov oblúkov

Syndrómy koreňového nervu
V súlade s vyššie uvedenými údajmi HSD obvykle komprimuje nervové korene vystupujúce cez medzistavcové foramen na úrovni prietrže (napr. HSD C6-7 zvyčajne spôsobuje C7 rádikulopatiu). Toto vysvetľuje typické radikulárne syndrómy uvedené v tabuľke. 11-13.

Tab. 11-13. Syndrómy koreňového nervu

Radikulopatia C6 (napríklad s kýlou C5-6) môže niekedy simulovať akútny infarkt myokardu. So zapojením koreňov C8 a T1 môže existovať parciálny Hornerov syndróm.

U pacientov s HSD sa ochorenie najčastejšie prejavuje ráno po spánku bez toho, aby naznačovalo predchádzajúce poškodenie alebo záťaž.

Symptómy užitočné pri diagnostike cervikálnej radikulopatie

Takmer všetky GSH spôsobujú bolestivé obmedzenie pohyblivosti krku. V prítomnosti GSH zväčšenie krku obvykle zosilňuje bolesť (hoci v niektorých prípadoch sa bolesť naopak zosilňuje flexiou). U niektorých pacientov zdvíhanie ruky a hádzanie za hlavu spôsobuje úľavu od bolesti (možnosť testu s únosom ramena). Môžu sa vyskytnúť príznaky Lermittu (bolesti chrbta, pripomínajúce elektrický prúd).

Nasledujúce testy sú špecifické, ale nie také citlivé, pokiaľ ide o stanovenie kompresie koreňov krčka maternice:

1. Spurlingov príznak: reprodukcia radiálnej bolesti, keď skúšajúci vyvíja tlak na temeno hlavy, zatiaľ čo hlavu nakláňa na stranu bolesti (niekedy s predĺžením krku). Vedie to k zúženiu medzistavcových predných končatín a pravdepodobne zvyšuje vystupovanie disku. Používa sa ako „mechanický príznak“ analogicky so zdvíhaním rovnej nohy pre bedrovú kosť

2. Axiálna manuálna trakcia: U pacienta s radiálnymi symptómami v polohe na chrbte sa vykoná axiálna trakcia s hmotnosťou 10 - 15 kg (potiahnutie spodnej čeľuste a zadnej časti hlavy). Pri znížení alebo vymiznutí radiálnej bolesti sa symptóm považuje za pozitívny

3. test na ramene: pacient s radiálnymi symptómami v sede zdvihne ruku nad hlavu. Pri znížení alebo vymiznutí radiálnej bolesti sa symptóm považuje za pozitívny

Odporúčané röntgenové vyšetrenie v poradí podľa preferencie: MRI, CT / myelografia, konvenčné CT.

Metóda výberu pre primárnu diagnostiku GDS. Jeho presnosť je nižšia ako pri CT / myelografii s HF rozpustným vo vode (pri MRI je presnosť približne 85 - 90%, pretože sú potrebné dobré snímky medzistavcových otvorov), ale je neinvazívna. Pri myelopatii je účinnosť diagnostiky pomocou MRI> 95%.
<Протокол:
1. sagitálny obraz v režime T1

2. viac sagitálnych obrazov v režime „srdcové okno“ (Tr = 1560, Te = 25, 4. echa)

3. Obrázok GRASS: axiálne rýchle rezy s čiastočnou zmenou uhla (Tr = 25, Te = 13, uhol = 8 °). Tmavé tkanivo priliehajúce k priestoru disku je kosť, disk sám má vyšší signál, CSF a cirkulujúca krv má vysoký signál>

CT a CT / myelografia

Indikácie: ak MR nie je možné vykonať alebo ak stupeň rozlíšenia a kvalita MR nie je dostatočný alebo sú potrebné podrobnejšie kostné snímky.

Normálne CT: zvyčajne vykazuje dobrú hladinu C5-6, je variabilná na úrovni C6-7 (kvôli artefaktom spôsobeným ramenami, v závislosti od štruktúry tela) a zvyčajne vykazuje slabo hladinu C7-T1..

CT / myelografia (s vodou rozpustným a / t HF): invazívna metóda, hospitalizácia pacienta môže byť potrebná v noci. Presnosť krčka maternice> 98%.

Pri akútnej cervikálnej radikulopatii sa zlepšenie bez chirurgického zákroku pozoruje vo viac ako 90% prípadov. Obdobie zotavenia sa ľahšie toleruje pri použití primeranej analgézie, protizápalových liekov (NSAID alebo krátkeho, postupne sa znižujúceho priebehu steroidov) a periodického predlžovania krku (napr. Váženie 5-10 kg počas 10-15 minút 2-3 r / d)..

Chirurgická liečba je indikovaná v prípadoch, keď nedochádza k zlepšeniu alebo, ak sa v procese konzervatívnej liečby objaví progresívny neurologický deficit. Musíte sa rozhodnúť, ako budete disk používať: predný alebo zadný.

Predná cervikálna discektómia so spondylodézou (PSDS)

Prístup z prednej strany je možný na úrovniach približne C3-7.

Výhody oproti prístupu zozadu:

1. bezpečné odstránenie osteofytov

2. spinálna fúzia poskytuje imobilitu (so širokým prístupom zozadu, frekvencia subluxácií dosahuje 10%)

3. jediný spôsob, ako zasiahnuť strednými kýlami

Nevýhody v porovnaní so zadným prístupom: nehybnosť na úrovni fúzie môže zvýšiť zaťaženie diskov susedných úrovní. Ak sa uskutoční spinálna fúzia, niektorí chirurgovia odporúčajú tvrdý golier (napr. Typ Philadelphia) po dobu 6 až 12 týždňov. Uskutočňovanie ESDS na niekoľkých úrovniach môže spôsobiť devaskularizáciu stavcov / telies medzi úrovňami discektómie.

Zhrnutie krokov operácie. Na úrovni kricoidnej chrupavky sa vytvára horizontálny rez kože, ktorý je 5-6 cm dlhý. Jeho stred je umiestnený nad sternocleidomastoidným svalom. Mnoho lekárov s pravou rukou uprednostňuje operáciu na pravej strane krku, hoci riziko poškodenia recidivujúceho laryngeálneho nervu je nižšie pri ľavostrannom prístupe (nerv sa nachádza v drážke medzi pažerákom a priedušnicou). Platizmus sa zdvíha pinzetou a rezá nožnicami v horizontálnom smere (po dokončení operácie sa táto vrstva uzavrie osobitne).

Rozdeľte tkanivo mediálne do svalu sternocleidomastoidu. Na sprístupnenie medzery C5-6 by mal byť smer prípravy trochu kraniálny. Na prístup do medzery C6-7 by smer mal byť striktne vertikálny. Omohyoidný sval je stredne stiahnutý (na ochranu opakujúceho sa laryngeálneho nervu). Priedušnica a pažerák sa odstránia mediálne. Krčná tepna a sternocleidomastómia laterálne.

Skontrolujte hladinu pomocou laterálneho spondylogramu vložením miechy do medzery. Potom sa pomocou bipolárnej koagulácie zráža chrbtica a stredné okraje dlhých svalov krku pozdĺž stredovej línie. Čeľuste s navíjačmi klinčekov sa vkladajú pod fasciu, aby sa laterálne roztiahli svaly dlhého krku. Otvorte diskovú medzeru skalpelom s čepeľou č. 15. Discectómia sa vykonáva pomocou kyriek a hypofýzových klieští..

Použitie expandéra TP zlepšuje viditeľnosť. Zrezajte zadný pozdĺžny väz. Na tento účel sa podľa jednej techniky zdvihne ostrý hák a rez sa skalpelom s čepeľou č. 11. Preskúmajte subglotický priestor tupým hákom pre nervové korene. Zadné „pery“ hornej a dolnej časti TP sa odstránia štipkami Kerrison s malou „pätou“. Dekompresia koreňov sa počas auditu potvrdí tupým háčikom pre korene. Potom sa v prípade potreby uskutoční fúzia miechy umiestnením štepu do medzery.

Na vykonanie alebo nespojenie miechy?

Diskutabilné. Vzhľadom na nedostatok údajov z randomizovaných pokusov, záleží predovšetkým na osobných preferenciách chirurga, argumenty v prospech fúzie chrbtice majú zaistiť nehybnosť a rozptýlenie na úrovni zásahu (zabránenie kolapsu medzistavcových foramenov). Niektorí chirurgovia odporúčajú discektómiu bez spinálnej fúzie z dôvodu, že stupeň rozptyľovania počas spinálnej fúzie je minimálny, že vo väčšine prípadov je fúzia spontánna aj bez použitia štepu a že existuje riziko komplikácií spojených s miestom odberu štepu (vrátane bolesti). Transplantačná fúzia môže viesť k výskytu HSD na susedných úrovniach.

Odporúčania: ak sa operácia vykonáva pre myelopatiu spôsobenú zúžením QMS alebo ak sú hlavnou patológiou osteofyty, je fúzia vysoko indikovaná. Ak sa operácia vykonáva pre laterálnu „mäkkú“ HSD, najmä u relatívne mladého pacienta, potom realizácia fúzie chrbtice závisí od výberu chirurga, najmä ak sa operácia vykonáva pod mikroskopom a s agresívnou foraminotómiou..

Výber materiálu pre štep: vlastná kosť (zvyčajne z hrebeňa ilia), kadaverická kosť alebo jej náhrada (napr. Hydroxyapatit). Použitie náhradky kostí môže zabrániť problémom s umiestnením štepu, môže však nastať vyššia frekvencia resorpcie. Okrem toho v roku 1985 sa vyskytol prípad prenosu HIV cez kadaverickú kosť, odvtedy už nie sú opísané žiadne ďalšie pozorovania..

Pooperačné vyšetrenie
Okrem bežnej kontroly musíte skontrolovať

1. prítomnosť výrazného hematómu p / o (niekedy sa vyžaduje okamžité vyprázdnenie rany, aby sa zabezpečilo dýchanie, pozri Karotidová endarterektómia, narušené uzavretie arteriotomie, taktika)

2. respiračné zlyhanie

3. prehnané ťažkosti s prehĺtaním

4. tracheálna odchýlka

5. svaly inervované koreňovým nervom na úrovni chirurgického zákroku: napríklad slabosť bicepsov je možná s koreňom C5-6 a triceps s koreňom C6-7.

6. dlhé cesty (Babinsky symptóm atď.): Prítomnosť symptómov môže naznačovať kompresiu miechového epidurálneho hematómu pomocou SM

7. v prípadoch, keď sa uskutočnila fúzia: nadmerné ťažkosti s prehĺtaním môžu naznačovať posunutie štepu smerom dopredu, čo tlačí na pažerák; skontrolujte svoju polohu na laterálnom cervikálnom spondylograme

8. chrapot: môže naznačovať paréziu hlasiviek v dôsledku poškodenia opakujúceho sa hrtanového nervu; NEKŕmte RO pacienta, kým sa nevykoná ďalšie vyšetrenie

Komplikácie prednej cervikálnej discektómie so spinálnou fúziou

Typické komplikácie sú uvedené nižšie, ďalšie podrobnosti nájdete v poznámkach pod čiarou..

• poškodenie prístupu
A. poškodenie hltanu, pažeráka a / alebo priedušnice: ich pravdepodobnosť sa môže znížiť oddelením dlhých svalov krku od predného povrchu TP tupým spôsobom

B. paréza hlasiviek: v dôsledku poškodenia opakujúcich sa laryngeálnych alebo vagových nervov. Frekvencia: dočasná paréza - 11%, pretrvávajúca - 4%. Možné príznaky: chrapot, nedostatok vzduchu, kašeľ, aspirácia, pocit hrče v hrdle, dysfágia, slabosť hlasiviek. Akútnou cestou by sa malo vyhnúť príprave paratracheálnych svalov. Vo väčšine prípadov sa zdá, že paréza je spôsobená skôr dlhotrvajúcou tracheálnou abstrakciou než poškodením samotného nervu. Bežnejšie sa pozoruje pri prístupe pravákov, kde je jeho poloha variabilnejšia

C. Poškodenie stavcov (VA): trombóza alebo poškodenie steny. Frekvencia 0,3%. Riziká zastavenia krvácania tamponádou: opakované krvácanie, arteriovenózna fistula, pseudoaneuryzma, arteriálna trombóza. Alternatívou je priame obnovenie integrity steny. Aneuryzmové klipy sa používajú na dočasné upnutie VA a defekt sa uzavrie šijacím materiálom ProleneTM 8-0 alebo zachytením endovaskulárneho balónika.

D. Poškodenie krčnej tepny: trombóza, oklúzia, poškodenie steny (zvyčajne s únosom)

E. cerebrospinálna tekutina fistula: zvyčajne je ťažké ju priamo opraviť. Pod kostný štep by mala byť umiestnená fasčná podložka. Po operácii by sa mala hlava postele zdvihnúť. Môžete použiť fibrínové lepidlo, drenáž drieku

F. Hornerov syndróm: sympatický plexus leží s dlhými svalmi krku, preto by sa ich výber nemal vykonávať príliš priečne.

G. Poškodenie hrudnej lymfatickej trubice: pri prístupe k dolným krčným stavcom

• poškodenie SM a nervových koreňov
A. Poškodenie CM: hlavná hrozba pri myelopatii je spôsobená zúžením miechového kanála. Riziko sa môže znížiť, ak sa prístup k osteofytom vykonáva z bočnej strany medzery (čím sa zvyšuje riziko poškodenia koreňa).

B. Vyvarujte sa nadmernému vystaveniu počas intubácie: anestéziológ musí pred chirurgickým zákrokom vyhodnotiť toleranciu pacienta. Pri výraznej stenóze sa odporúča endoskopická intubácia alebo naso-tracheálna intubácia pacienta pri vedomí.

C. Šírka kostného štepu by mala byť menšia ako hĺbka medzistavcovej medzery. Pri nastupovaní štepu na miesto je potrebná opatrnosť.

D. zriedkavá, ale závažná komplikácia pri operáciách na úrovni C3-4: spánková apnoe212 (pravdepodobne v dôsledku porušenia aferentnej zložky mechanizmu centrálneho dýchania), bradykardia a kardiopulmonálna nestabilita

• problémy spojené s fúziou
A. zlyhanie fúzie chrbtice (pseudoartróza): frekvencia 2 - 20%. Hirsch častejšie používa techniku ​​špendlíkov (Clovard) ako pri použití „zámku“ podľa Baileyho a Badgleyho alebo fúzie medzi telieskami podľa Smitha-Robinsona (10%) alebo vôbec bez fúzie. Nie vždy sprevádzané príznakmi. Pri asymptomatickej pseudoartróze nie je potrebná liečba

B. predná (kyphotická) deformita: pri Klovardovej metóde môže frekvencia dosiahnuť 60% (môže sa znížiť pomocou imobilizácie goliera). Možno pozorovať pomocou Hirschovej techniky s nadmerným odstraňovaním kostí

C. Posun štepu: frekvencia 2% (opakovaný zásah je potrebný v zriedkavých prípadoch, keď spôsobuje posun zadného SM alebo pažeráka alebo priedušnice dopredu)

D. komplikácie spojené s lokalizáciou štepu: hematóm / seróm, infekcia, zlomenina ilea, poškodenie laterálneho kožného nervu stehna, pretrvávajúca bolesť spôsobená jazvami, poškodenie čreva

• rôzne
A. infekcia rán: frekvencia

Hladiny GPA L4-5 a L5-S1 tvoria väčšinu GPA (až 98%). 24% pacientov s kýlami na úrovni L3-4 má v anamnéze kýly na úrovni L4-5 a L5-S1, čo svedčí o všeobecnej tendencii k tvorbe herniovaných diskov. V sérii 1,395 GPA boli 4 kýly úrovne L1-2 (časté.

Termín "cervikálna spondylóza" sa niekedy používa ako synonymum pre stenózu krčka maternice. Spondylóza však naznačuje širšie rozšírenie degeneratívnych zmien v cervikálnej oblasti vrátane rôznych kombinácií nasledujúcich podmienok.

Zníženie prednej veľkosti QMS. V bedrovej oblasti tiež patrí stenóza laterálneho vrecka. Zmenšenie veľkosti kanála môže viesť k miestnemu stlačeniu nervových štruktúr a / alebo k zhoršeniu prísunu krvi do SM alebo copu.
Vertebrálna stenóza môže byť vrodená.

Stav, keď po operáciách na chrbtici spôsobených kýlami medzistavcových platničiek, laminektómiou pri stenóze atď. Sa u pacientov nedosiahne zlepšenie. Títo pacienti často potrebujú lieky proti bolesti a nemôžu sa vrátiť k svojej činnosti.

Abnormálne nízka poloha cicavého kužeľa so skráteným a zhrubnutým koncovým stehom alebo intradurálnym lipómom (za iné choroby sa považujú aj iné útvary, ako sú lipómy šíriace sa TMT alebo diastematomyelia). Najčastejšie pozorované.

Röntgenový obraz osteochondropatie závisí od veku pacienta. Počiatočné príznaky tohto ochorenia sa v literatúre nazývajú zvýšenie hrudnej kyfózy (nad 40 °), nerovnomerný tieň apofýz stavovcov, jednoduché Schmorlovy hernie, mierne vyjadrená osteoporóza a klinovitý tvar..

Medzistavcové platničky: Medzistavcové platničky zabezpečujú pohyblivosť chrbtice, podopierajú ju a počas pohybu rozdeľujú záťaž. S vekom ↓ sa zvyšuje množstvo proteoglykánu v jadre disku a dochádza k vysúšaniu disku (strata vody). Pozoruje sa degenerácia mukoidov a vrastanie vláknitého tkaniva.,.

Discektómia krčka disku

Discectómia je pomerne častý zásah, ktorý je určený na odstránenie celého alebo časti medzistavcových platničiek. Vo veľkej väčšine prípadov pacienti podstúpia úplné odstránenie disku, pretože inak existuje vysoké riziko recidívy patológie, čo opäť vedie k chirurgovi.

Na odstránenie postihnutej medzistavcovej platne odborníci vykonávajú klasickú operáciu, mikrodiscektómiu a endoskopickú intervenciu, ktorá je najmenej traumatická a pre mnohých pacientov veľmi atraktívna.

Najbežnejším dôvodom vybratia disku je jeho herniálny výčnelok. Mnoho patológov je oboznámených s touto patológiou, najmä s pacientmi súvisiacimi s vekom, ľuďmi s nadváhou a nedostatočnou fyzickou aktivitou, ako aj s tými, ktorí svojou povahou vedú svoj sedavý životný štýl..

Kýla disku po dlhú dobu môže prebiehať celkom neškodne, spôsobovať iba periodickú bolesť, eliminovanú analgetikami a protizápalovými liekmi. Avšak s zhoršujúcimi sa degeneratívnymi zmenami sa zvyšuje nielen syndróm bolesti, ale sú možné aj neurologické príznaky vo forme zmien citlivosti, zníženej citlivosti av závažných prípadoch sú možné paréza a paralýza..

Diagnostikovaná kýla disku sa na začiatku lieči konzervatívne. Pacienti užívajú drogy, chodia na fyzioterapiu, vykonávajú špeciálne cvičenia, dodržiavajú šetrný režim. To môže stačiť na oddialenie alebo úplné odmietnutie pomoci chirurgom. V závažných prípadoch, keď neexistuje iná cesta, je pacient poslaný na discektómiu, ktorej typ si chirurg individuálne vyberie.

Indikácie a kontraindikácie Discectomy

Operácie na chrbtovom kmeni sú spojené s určitým rizikom a sú často technicky náročné, preto sa vykonávajú iba vtedy, keď sú vyčerpané možnosti konzervatívnej liečby alebo existuje reálna hrozba štípania nervu alebo cievy, rozvoja parézy a ochrnutia. Indikácie pre discektómiu sú:


 • Závažná bolesť pri herniovanom disku, ktorá trvá viac ako jeden a pol mesiaca a nekončí konzervatívnymi metódami;
 • Kompresia tkanív miechy, nervových koreňov s rozvojom vhodných neurologických symptómov;
 • Vápenatá medzistavcová prietrž, ktorá stvrdla v dôsledku ukladania vápenatých solí v nej;
 • Veľká kýla - pre klasický chirurgický výkon, výčnelok do 0,6 cm - pre mikrodisektómiu;
 • Kýlová prietrž kombinovaná so spinálnou stenózou.

Operácia môže byť kontraindikovaná pri:

 1. Patológie systému zrážania krvi z dôvodu rizika krvácania;
 2. Zhubné nádory akejkoľvek lokalizácie;
 3. Všeobecné infekčné choroby alebo exacerbácia chronických chorôb - až do úplného zotavenia alebo pretrvávajúcej remisie;
 4. Zápal, ekzémové zmeny, pustulárne kožné procesy v oblasti postihnutého disku (chirurgický zákrok je možný po najmenej 2 týždňoch po úplnom vyliečení);
 5. Tehotenstvo - je lepšie odložiť operáciu až do narodenia dieťaťa, ale s hrozbou parézy alebo ochrnutia môže byť tehotenstvo relatívnou kontraindikáciou pri chirurgickom zákroku;
 6. Závažná patológia vnútorných orgánov, ktorá bráni poskytovaniu bezpečnej anestézie - zlyhanie srdca, dýchacie cesty, obličky atď.
 7. Dekompenzovaný diabetes mellitus;
 8. Pozitívna dynamika z konzervatívnej terapie;
 9. Veľký výčnelok disku, anamnéza zásahov do miechového kanála, spinálna stenóza (kontraindikácie pre endoskopickú chirurgiu).

Príprava a technika discektómie

Chirurgia je extrémne opatrenie, ku ktorému sa pristupuje potom, čo pacient vyskúšal lieky a fyzioterapiu. Podľa štatistík je chirurgický zákrok indikovaný iba pre každého desiateho pacienta s medziobratlovou kýlou. Diskektómiu vykonávajú vertebrologickí chirurgovia alebo neurochirurgovia.

Ak nie je možné upustiť od chirurgického zákroku, je pacient podrobený komplexnému predoperačnému vyšetreniu vrátane:

 • Krvné testy (všeobecné a biochemické);
 • Analýza moču je všeobecná;
 • Štúdie týkajúce sa zrážanlivosti, krvných skupín a príslušnosti k rézu;
 • Fluoro- a elektrokardiografia;
 • Výskum infekcie HIV, hepatitídy, syfilisu.

Na objasnenie lokalizácie prietrže alebo iného patologického procesu, jej veľkosti a pomeru k okolitým tkanivám sa pacientovi zobrazia presné inštrumentálne štúdie - CT, MRI, MSCT. V rámci prípravy sú vymenované konzultácie s úzkymi odborníkmi.

Terapeut je posledným pacientom, ktorý vyšetrí pacienta, ktorý vydá stanovisko k výsledkom vyšetrení, súhlasu s operáciou av prípade potreby upraví liečbu existujúcej chronickej patológie. Všetky lieky na riedenie krvi a antikoagulanciá sa rušia najmenej 2 týždne pred operáciou.

Pred operáciou plánuje anestéziológ typ anestézie v závislosti od prístupu a očakávaného trvania. V prípade hernie krčnej chrbtice je indikovaná celková anestézia, zatiaľ čo lokálna anestézia môže postačovať na patológiu dolnej časti chrbta. Endoskopická chirurgia sa zvyčajne vykonáva s lokálnou anestéziou..

Ak je anestézia častá, pacient úmyselne prichádza na kliniku, ešte raz sa porozpráva s anestéziológom, prestane jesť a piť večer predtým, osprchuje sa a prezlečí si oblečenie. Ráno je prevezený na operačnú sálu, kde anestéziológ zriadi žilový katéter a začne anestéziu..

V závislosti od typu prístupu k postihnutému disku existuje:

 1. Klasická operácia na odstránenie disku;
 2. Microdisectomy;
 3. Odstránenie endoskopického disku.

Discectómia zahŕňa niekoľko fáz:

 • Anestetická pomôcka, položená na stôl, ošetrenie pokožky antiseptikom;
 • Mäkké rezy na ceste do chrbtice a diskov;
 • Fenestrácia - otvorenie miechy;
 • Odstránenie prietrže;
 • Posledným stupňom je šitie tkanív v opačnom poradí, hemostáza, antiseptické ošetrenie, aplikácia sterilného obväzu..

Operácia otvorenej chrbtice sa vykonáva pomocou celkovej anestézie. Pri klasickej metóde discektómie závisí typ prístupu od umiestnenia hrudného výčnelku disku. Takže v cervikálnej oblasti sa discektómia vykonáva prostredníctvom predného alebo bočného prístupu, v hrudníku - cez posterolaterál a v bedrovej oblasti sa odporúča operovať prostredníctvom zadného prístupu..

Technikou operácie je pitva kože s dĺžkou do 10 cm, svaly sú unesené do strán a potom je vyrezaný hernálny výčnelok, prípadne vertebrálne oblúky (laminektómia), ak je to potrebné. Podľa svedectva je plastový disk vyrobený z umelého materiálu alebo z jeho vlastného kostného tkaniva z ilium. Po odstránení zmeneného tkaniva chirurg zastaví krvácanie a zošíva tkanivo v opačnom poradí..

Trvanie discektómie nie je dlhšie ako dve hodiny. Po dni zákroku musí pacient stráviť ležaním na chrbte, po troch týždňoch mu lekár dovolí zaujať miesto na sedenie a začne sa venovať špeciálnej telesnej výchove s obmedzeniami na zdvíhanie závaží do 5 kg. V priebehu nasledujúcich 1 až 2 mesiacov bude pacient potrebovať špeciálny obväz na podporu chrbtice.

Mikrodisektómia zahŕňa menej zásahov a následne menšiu chirurgickú traumu, ako aj nižšie riziko komplikácií. Úsek mäkkých tkanív s mikrodisektómiou má dĺžku najviac 3 centimetre. Počas operácie chirurg používa špeciálne nástroje, ktoré sú menšie.

Počas mikrodiscektómie sa svaly tiež pohybujú od seba a vystavujú chrbticu. Chirurg používa špeciálny mikroskop. Odstránením svalov, nervového koreňa a v prípade potreby odstránením žltého väzu sa otvorí cesta k kanálu miechy a potom sa vyreže disk alebo jeho časť..

Mikrochirurgická discektómia trvá až pol hodiny. Po takom miernom zásahu sa pacient zotaví rýchlejšie už v deň chirurgického zákroku, hneď ako skončí pôsobenie anestézie, bude mu dovolené vstať..

Pri endoskopickej chirurgii postačuje pacientovi lokálna anestézia. Po zavedení anestetík chirurg urobí veľmi malý rez, nie dlhší ako 2,5 cm, zvyčajne do 1 cm. Medzi vertebrálne oblúky sa vloží endoskop s kamerou a stav tkanív a manipulácie operátora sa zobrazia na obrazovke monitora. Po excízii postihnutých tkanív sa endoskop vytiahne a na incíziu sa aplikujú stehy. Trvanie prevádzky - do 30 minút.

Najjednoduchšia a najkratšia rehabilitácia je po endoskopickej discektomickej technike, keď pacient môže opustiť kliniku v ten istý deň. Zaťaženie a náhle pohyby sú počas nasledujúcich troch týždňov obmedzené. Endoskopické vybavenie je považované za jedno z najsľubnejších a najmodernejších vďaka svojej nízkej invazívnosti a vysokej účinnosti..

discektómia krčnej chrbtice

Cervikálna discektómia sa vykonáva pri prietržoch, cervikálii, stlačení nervových koreňov a krvných ciev so zníženým prietokom krvi v hlave a inými zmenami v diskoch. Vyžaduje to celkovú anestéziu, prístup je často predný, to znamená, že pacient je položený na chrbte a rez je urobený pred krkom. Prostredníctvom incízie chirurg dosiahne stavce, odstráni zmenené tkanivo alebo celý disk a namiesto neho nainštaluje syntetický implantát alebo pacientove vlastné tkanivo odstránené z ilium.

Na zaistenie správneho hojenia sa stavce v oblasti odstráneného disku fixujú kovovými doskami - fúzia chrbtice. Rana je zošitá v opačnom poradí, krvácacie cievy sú ligované alebo koagulované.

Komplikácie po discektómii sú zriedkavé, ale považujú sa za najbežnejšie:

 1. Recidíva herniálneho výčnelku, a to aj v susedných medzistavcových platničkách prevádzkovaných na;
 2. Krvácajúci;
 3. Hlboká žilová trombóza dolných končatín - vyskytuje sa v dôsledku predĺženej polohy pri ležaní po zákroku, je nebezpečná pre pľúcnu embóliu a smrť následkom zlyhania srdca;
 4. Poranenie nervových koreňov s poruchou alebo úplnou stratou citlivosti na koži a vnútorných orgánoch;
 5. arachnoiditis;
 6. Pneumónia - s predĺženým odpočinkom u oslabených pacientov.

Riziko môže byť tiež spojené s infekciou oblasti rany, tvorbou keloidnej jazvy, reakciou na anestetiká, navyše je pri otvorenej diskektómii vyššie v porovnaní s mikrochirurgickými a endoskopickými technikami..

Pooperačné obdobie a zotavenie

Dĺžka obdobia zotavenia závisí od typu prístupu, anestézie, počiatočnej patológie chrbtice a celkového stavu pacienta, ako aj od jeho dispozície pre správnu rehabilitáciu a spoluprácu s klinickým personálom..

Po dokončení operácie sa ovládaná osoba prebudí a presunie na bežné oddelenie. Ošetrovateľský personál bude aktívne sledovať tlak, pulz, dýchacie funkcie. Tieto ukazovatele sú obzvlášť dôležité pri kontrole starších pacientov podstupujúcich celkovú anestéziu. V prvých dňoch je možné predpísať analgetiká, antibakteriálne látky a protizápalové lieky.

Dĺžka hospitalizácie závisí od spôsobu prístupu - od 1 - 2 dní pri mikrochirurgickej a endoskopickej chirurgii a až po týždeň alebo dlhšie po klasickej otvorenej diskektómii. Pár hodín po operácii bude pacientovi dovolené piť a jesť a večer bude možné vstať z postele.

V pooperačnom období musí pacient dodržiavať určité pravidlá, ktoré zabezpečujú regeneráciu a bezpečnosť chrbtice:

 • Nemôžete dlho sedieť, zdvíhať závažia;
 • Starostlivosť o domácnosť a iné povinnosti v domácnosti sa môžu vykonávať potom, ako na to lekár dá súhlas;
 • Predtým, ako lekár povolí, mali by ste opustiť sexuálnu aktivitu, navštíviť kúpele, bazén, horúce kúpele;
 • Fajčiarom sa dôrazne odporúča opustiť zlý zvyk, ktorý zhoršuje a spomaľuje regeneračný proces;
 • Musíte sa postupne vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života, postupne zvyšovať zaťaženie a zoznam druhov vykonaných prác.

Niekoľko dní po operácii sa pacientovi umožní osprchovať sa a po dobu 10-14 dní budú stehy odstránené. Nemôže ležať na bruchu. Na nejakú dobu budete musieť vydržať bolesť, ktorá nemôže okamžite zmiznúť.

Rehabilitácia po discektómii zahŕňa liekovú terapiu, fyzioterapiu, fyzioterapiu a režim. Trvá to až mesiac, po ktorom je možný návrat do práce, ak nie je spojený so silnou fyzickou námahou, zdvíhaním hmotnosti, atď. V takom prípade môže pacient potrebovať dlhšie uzdravenie - až do 2 až 3 mesiacov. 2 týždne po discektómii by sa mal chirurg vidieť.

Rehabilitácia je povinnou súčasťou obdobia obnovy, ktorú je neprijateľné ignorovať. Prvý týždeň po otvorenej operácii je preto lepšie byť vo vzpriamenej polohe dlhšie ako štvrť hodiny a po státí by ste mali ležať na chrbte najmenej jednu hodinu. Odborníci odporúčajú neustále používať špeciálny korzet.

Aby sa zabránilo exacerbácii bolesti chrbtice, v operácii budú vysvetlené opatrenia na jej prevenciu:

 1. Správne, rovnomerné držanie tela;
 2. Správne držanie tela v rôznych polohách, najmä pri sedení, chôdzi atď.;
 3. Triedy pohybovej terapie;
 4. Normalizácia telesnej hmotnosti, ak je to potrebné;
 5. Vylúčenie z fajčenia.

Je dôležité, aby pacient pokračoval v triedach obnovujúcich chrbticu a po prepustení z nemocnice, nezávisle doma. Prvý mesiac trávi státím alebo ležaním. Keď bude možné sadnúť si, budete musieť udržiavať chrbát rovno a uvoľnene, kolenné kĺby by mali byť pod bedrom. Čas strávený v sede sa postupne zvyšuje.

Ranní pacienti po discektómii začínajú malými cvičeniami ležiacimi v posteli. Postaviť sa zo stojacej polohy na stojane, úhľadne, bez náhlych pohybov. Korzet je možné používať počas prvých 1-2 mesiacov. Cenovo dostupné cvičenie na normalizáciu chrbtice je chôdza a musíte začať jedným kilometrom za deň. Vzhľad bolesti naznačuje, že záťaž by sa mala mierne znížiť..

Výsledky sa hodnotia ako pozitívne u 80 - 90 percent tých, ktorí operovali s bedrovou discektómiou. Okrem toho sa zistilo, že tí, ktorí utrpeli bolesť nôh a nielen zadnú časť, zaznamenali väčšiu účinnosť.

Podľa pozorovaní chirurgov nie sú minimálne invazívne a endoskopické metódy v porovnaní s konvenčnými chirurgickými výkonmi horšie, vyznačujú sa však rýchlejšou regeneráciou, menšou chirurgickou traumou a teda nižším počtom komplikácií..

Discectómie sa vykonáva bezplatne aj za úhradu. Vyrábajú sa nielen v štátnych, ale aj v súkromných klinikách. Pacient by mal vedieť, že účinnosť liečby nezávisí iba od objektívnych dôvodov spojených s charakteristikami choroby, ale aj od skúseností a kvalifikácie lekára, takže pred rozhodnutím o mieste operácie by ste si mali zvoliť chirurga, ktorému možno dôverovať zdraviu bez obáv.

Predná cervikálna discektómia a fúzia miechy

Pri herniovanom disku krčnej chrbtice vykonávame prednú discektómiu s inštaláciou zástupného disku (klietky) a fixáciou doskou alebo izolovanou inštaláciou špeciálnej klietky, ktorá je potom upevnená pomocou skrutiek v stavovcoch, zatiaľ čo implantát nevyčnieva z predného povrchu stavcov, ktoré sa vyhýba komplikáciám s traumou pažeráka.

V prítomnosti spinálnej stenózy v krčnej chrbtici na niekoľkých susedných úrovniach, vykonávame laminoplastiku na zväčšenie priemeru miechového kanála..

V súčasnosti sa s neurologickými prejavmi degeneratívnych lézií chrbtice vykonáva pomerne široká škála chirurgických zákrokov, z ktorých hlavnými sú:

Na účely vnútornej dekompresie buničitého jadra pomocou hernie disku sa uskutoční toto:

Punkčná laserová discektómia. Táto metóda je založená na použití lasera na odparenie buničitého jadra disku. Poškodený disk sa prepichne špeciálnou ihlou (priemer 1,2 mm a dlhá 18 cm), často s použitím posterolaterálneho prístupu. Poloha ihly sa reguluje pomocou rôntgenového elektrónového optického prevodníka. Potom sa do ihly vloží pružné kremenné vlákno s priemerom 600 alebo 800 um, ktorým sa laserové žiarenie dodáva v pulznom režime 40 až 60 minút, čo umožňuje odparovanie (odparovanie) buničitého jadra disku pri zachovaní jeho vláknitého prstenca a výrazné zníženie intradiskálneho tlaku. Po úspešnom dokončení postupu syndróm bolesti zmizne okamžite po jeho zavedení na operačnom stole. Pozitívny výsledok operácie je pozorovaný u 75 - 90% pacientov. Indikácie punkčnej laserovej discektómie sú: lumbago, lumbalgia, bedrové radiálne syndrómy s herniou disku do 4 mm, vrátane lézií viacerých diskov. Operácia je možná v skorých štádiách osteochondrózy (keď sa neobjavila úplná fibróza jadra disku), pri absencii príznakov nestability chrbtice, ak pacient predtým nebol operovaný na chrbtici a pri absencii prasknutia alebo zhrubnutia zadného pozdĺžneho väzu, neprítomnosti sekvestrácie (strata fragmentu hernie v mieche) ) a radikulopatia s fenoménom hrubej neurologickej straty.

Za účelom odstránenia hernie disku (diskektómia, hernioektómia) sa vykonávajú nasledujúce operácie:

Mikrodisektómia, t.j. odstránenie herniovaného disku z malého rezu (4 až 6 cm) pomocou mikrochirurgického nástroja a operačného mikroskopu. V prípade mikrodiscektómie je prístup k prietrži disku zozadu zozadu alebo zadným bočným prístupom, potom medzi oblúkmi (interlaminektómia) alebo hryzením (štípačkami) jednej z oblúkov, potom je prietrž disku odstránená (pozri obrázok). kompresné radikulopatie, ktoré vznikli v dôsledku kýly alebo výčnelkov rôznych veľkostí diskov, sekvestrácie diskov, prasknutí a zhrubnutia zadného pozdĺžneho väzu, radikulopatie so závažnou neurologickou stratou.

Mikroendoskopická discektómia - mikrodisektómia s vizualizáciou pomocou spinálneho endoskopu. Kýlová prietrž sa odstráni špeciálnou kanylou (tzv. Port), ktorá sa zavedie posterolaterálnym prístupom z rezu 4–5 mm. Port má zvyčajne dva kanály - jeden na endoskopické pozorovanie a druhý na zavedenie mikrochirurgických nástrojov (pozri obrázok). Indikácie pre túto metódu sú podobné indikáciám pre mikrodisektómiu. Chirurgický zákrok je možný v skorých štádiách osteochondrózy s abnormálnou dysfunkciou koreňa, pri absencii príznakov ischemickej lézie kužeľa alebo epikónu miechy, pri absencii príznakov nestability chrbtice, pri absencii posunutia prietrže kadrálne alebo kraniálne vzhľadom na medzistavcové zakončenie, osteoporóza chrbtice, koagulopatia, tehotenstvo. Existuje značná odchýlka v indikáciách a kontraindikáciách endoskopickej mikrodisektómie v dôsledku rôznych možností dostupných nástrojov pre chirurgov a individuálnych skúseností. Podľa literatúry sú dobré a vynikajúce výsledky operácie pozorované v 80 - 90% prípadov. Môžu sa pozorovať nasledujúce komplikácie mikroendoskopickej discektómie:

-Prechodná paréza a citlivé poruchy, ktoré spravidla ustupujú 2. až 12. deň po operácii.

-Zriedkavo sa pozoruje povrchová infekcia rán a rozvoj spondylodiscitíd..

-Pooperačná bolesť spojená s manipuláciami v bezprostrednej blízkosti spinálneho autonómneho ganglia je pozorovaná u 3 - 5% prípadov.

-Periradikulárny (periorektálny) hematóm sa vyvíja v menej ako 1% prípadov.

-Potreba opakovaných operácií po neúčinnom endoskopickom chirurgickom zákroku sa vyskytuje v 2–9% prípadov.

Vykonávajú sa aj tieto pokročilé dekompresné zásahy:

Rozšírená interlaminárna (medziregulačná) mikrodisektómia a facetektómia. Predstavuje prístup bez resekcie oblúka alebo časti oblúka stavca, pri ktorom sa kýla disku odstráni z malého (3 - 4 cm) zadného rezu pozdĺž stredovej čiary pomocou mikrochirurgického nástroja a operačného mikroskopu. Odstráni sa tiež patologicky zmenený fazetový kĺb (facetektómia). Indikácie pre chirurgický zákrok: veľké kýly medzistavcových platničiek, sekvestrácia diskov, najmä s ich migráciou, slzy a zhrubnutie zadného pozdĺžneho ligamentu, prietrže diskov s osteofytmi, sýtené hernie diskov, kombinácia hernie diskov a stenózy laterálneho procesu, prietrž centrálnych diskov.

Hemilaminektómia, facetektómia a discektómia. Pri hemilaminektómii sa odstráni časť stavcového oblúka na strane kýly (pozri prístupový vzor), ak je to potrebné, odstráni sa patologicky zmenený fazetový kĺb (facetektómia) a vykoná sa kyretáž (curettage) zvyškov patologicky zmeneného disku. Indikácie pre chirurgický zákrok: veľké kýly medzistavcových platničiek, sekvestrácia diskov, najmä s ich migráciou, slzy a zhrubnutie zadného pozdĺžneho ligamentu, prietrže diskov s osteofytmi, sýtené hernie diskov, kombinácia hernie diskov a stenózy laterálneho procesu, prietrž centrálnych diskov.

Dekompresná laminektómia, facetektómia, discektómia. Pri laminektómii je chrbtový oblúk spravidla úplne odstránený, aby sa získal prístup k rozsiahlym a sekvestrovaným kýlom disku, ako aj k dekompresii miechového kanála. Indikácie: centrálna a laterálna stenóza miechového kanála, neurogénna intermitentná klaudikácia, hrubá spondylóza, spondylartróza, prítomnosť osteofytov, veľká hernia centrálneho disku

Vykonávajú sa tieto stabilizačné zásahy:

Discektómia a interbody (interbody) korporodéza (predná, zadná, bočná), t.j. po odstránení patologicky zmeneného disku sa medzi stavcami vytvorí transplantát. Pri výkone z posteriórnych prístupov sú indikácie pre chirurgický zákrok: spondylóza, spondylartróza, bilaterálna foraminálna stenóza (t. Pri výkone z predných prístupov sú indikácie pre chirurgický zákrok: spondylóza, bilaterálna foraminálna stenóza, nestabilita segmentu miechy, lumbalgia. Na obrázku je znázornená fúzia medzi telieskami (znázornená šrafovaním) a zadná fixácia doskou oblúkov susedných bedrových stavcov..

Stabilizácia a fixácia stavcov (predná, bočná, zadná, obvodová (predná). Predná a bočná stabilizácia sa vykonáva pomocou dosiek spájajúcich telá susedných stavcov. Stabilizácia zozadu sa robí pomocou špeciálnych stabilizačných systémov. Indikácie pre stabilizačné operácie: klinicky významná spondylolistéza II. Alebo viac stupňa, rádiologicky stanovená nestabilita stavcov, degeneratívna kyphotická, skoliotická alebo kyphosoliotická deformita, nestabilita po rozsiahlej laminektómii a facetektómii.

Na krčnej úrovni sa operácie najčastejšie vykonávajú:

Predná discektómia (odstránenie disku a prietrže s použitím predného cervikálneho prístupu) bez fixácie alebo s prednou stabilizačnou doskou, medzištiepnymi kostnými štepmi alebo.

Pozadná dekompresia (laminektómia) a odstránenie hernie disku.

Operácie stabilizácie zozadu pomocou špeciálnych dosiek, drôtov, stabilizačných systémov v prítomnosti cervikálnej nestability.

Je veľmi dôležité pochopiť, že medziobratlová hernia a osteochondróza patria do skupiny chorôb, ktoré sú vyvolané pravidelným staticko-dynamickým zaťažením chrbtice. Preto musí pacient v prvých fázach dekompenzácie zabezpečiť mier a po celú dobu liečby musí odstrániť staticko-dynamické zaťaženie časti chrbtice, ktorá je týmto ochorením ovplyvnená. Toto je prvý princíp. V dialektickej protiváhe k prvému princípu liečby je druhá - potreba stimulovať aktivitu všetkých svalov chrbtice, aby sa opravil jej segment ovplyvnený chorobou. Tretí princíp liečby medzistavcovej hernie a osteochondrózy spočíva v niekoľkých prvkoch: individuálny prístup špecialistu ku každému pacientovi, pričom sa berie do úvahy fázový vývoj ochorenia a zložitosť liečby. Je tiež dôležité venovať pozornosť účinnosti opatrení prijatých počas predchádzajúcej exacerbácie choroby. Štvrtá zásada. Je potrebné pochopiť, že nie je potrebná expozícia iba poškodenej časti chrbtice, ale aj extravertebálne patologické ložiská, pretože sa podieľajú aj na návrhu celkového klinického obrazu..

Piatym princípom je zmiernenie bolesti a minimalizácia negatívnych emócií pacienta. Blokáda bolesti vo všetkých fázach exacerbácie a vo všetkých častiach tela bude úplne nesprávna. Ak sa bolesť stane neznesiteľnou, je potrebné brať lieky proti bolesti, ale potom musíte navštíviť lekára, aby si pre pacienta vybral individuálny režim bolesti. Pokiaľ ide o emocionálny stav pacienta, musí pamätať na to, že jeho zdravie počas liečby sa môže dočasne zlepšiť a zhoršiť. Poslednou zásadou je jemná povaha účinkov na lekárske účely. Základné pravidlo liečby je, že terapeutické účinky by nemali prekročiť samotné ochorenie, pokiaľ ide o škodlivosť.

1. Hlavné dôvody pretrvávania alebo výskytu pretrvávajúcej bolesti - vertebrogénny alebo radikálový syndróm, príznaky kaudopatie v vzdialenom pooperačnom období u pacientov s degeneratívno-dystrofickými ochoreniami lumbosakrálnej chrbtice liečených tradičnými metódami; sú: spinálna stenóza; nestabilita segmentov stavcov; deformácia chrbtice so sagitálnou alebo čelnou nerovnováhou, ktorá sa prejavuje statickými poruchami; opätovný výskyt prietrže medzistavcových platničiek; cikulárna komisárna epiduritída a kombinácia uvedených faktorov.

2. Na vyhodnotenie stavu postihnutých segmentov chrbtice, určenie indícií, chirurgické ošetrenie, plánovanie operácie je potrebné vykonať komplexné ožarovanie a inštrumentálne vyšetrenie vrátane polypozičnej spondylografie, funkčnej rádiografie; CT, MRI, v komplexných prípadoch pozitívna myelografia a elektrofyziologické štúdie.

3. U pacientov s lokálnymi formami kompresie lumbosakrálnych rádikulopatií sú uvedené operácie s minimálnymi prístupmi, ktoré nenarúšajú stabilitu postihnutého segmentu chrbtice a vylučujú iba lokálny kompresný substrát. Predpokladom úspešnej realizácie týchto operácií je použitie optických augmentačných zariadení a mikrochirurgických prístrojov..

4. Pri bežných kombinovaných formách lumbosakrálnej radikulopatie kombinovanej so spinálnou stenózou, deformitou miechy a nestabilitou sa uvádzajú chirurgické zákroky vrátane laminektómie s marginálnou,

stredná resekcia artikulárnych procesov pre úplnú dekompresiu koreňov nervov, stabilná inštrumentálna fixácia postihnutých segmentov chrbtice laminárnymi alebo transpedikulárnymi systémami, v uvedených prípadoch - autoplastika kostí.

Hlavnými dôvodmi určujúcimi neuspokojivé výsledky chirurgickej liečby pacientov tradičnými metódami boli: spinálna stenóza; chronická nestabilita spinálnych motorických segmentov; prítomnosť deformity miechy, sagitálnej a frontálnej nerovnováhy, prejavujúcej sa statickými poruchami; opätovný výskyt prietrže medzistavcových platničiek, jazvová epiduritída.

Komplexné klinické ožarovanie a inštrumentálne vyšetrenie pacientov vrátane polypozičnej spondylografie, funkčnej rádiografie, CT, MRI, v ťažkých prípadoch, pozitívnej myelografie a elektrofyziologických štúdií môže minimalizovať diagnostické defekty, významne zlepšiť kvalitu predoperačného plánovania a ako výsledok výsledky chirurgickej liečby..

Racionálna taktika chirurgickej liečby pacientov je založená na stanovených hlavných faktoroch kompresie neurovaskulárnych formácií miechy a formy kompresných lumbosakrálnych rádikulopatií. Takže s lokálnymi formami radikulopatie boli najúčinnejšie minimálne invazívne chirurgické zákroky s použitím mikrochirurgických techník, eliminujúce iba lokálny kompresný substrát a nenarúšajúce stabilitu chrbtice. Pre bežné kombinované formy radikulopatií kombinovaných so spinálnou stenózou, deformitou a nestabilitou chrbtice sa najlepšie výsledky dosiahli chirurgickými zákrokmi vrátane laminektómie, resekcie artikulárnych procesov s cieľom úplnej dekompresie koreňov nervov a stabilnej korekcie nástroja a fixácie postihnutých segmentov chrbtice pomocou kosti. plasty pre autoimplantáty.

Súčasná úroveň neuro-ortopedickej starostlivosti predstavuje nové požiadavky na diagnostiku a výber racionálnej taktiky pre chirurgickú liečbu pacientov s degeneratívnymi dystrofickými ochoreniami lumbosakrálnej chrbtice. Okrem preskúmania spondylografie a magnetickej rezonancie kvôli klinickým príznakom spinálnej nestability na lumbosakrálnej úrovni je potrebné vykonať aj funkčnú rádiografiu. Aby sa objektivizovali nediskogénne faktory kompresie neurovaskulárnych štruktúr miechy, malo by komplexné vyšetrenie zahŕňať polypozičné spondylografiu, CT av ťažkých prípadoch pozitívnu myelografiu a elektrofyziologické štúdie. Pri chirurgickej liečbe pacientov s lokálnymi formami lumbosakrálnej kompresnej radikulopatie je ukázané použitie minimálne invazívnych mikrochirurgických techník, ktoré významne neporušujú stabilitu postihnutého segmentu chrbtice v súlade so zameraním nervovej kompresie. Pacienti s kombinovanými formami degeneratívnych-dystrofických lézií lumbosakrálnej chrbtice, centrálnej stenózy miechového kanála musia podstúpiť laminektómiu so strednou resekciou kĺbových procesov a stabilnou inštrumentálnou fixáciou postihnutých segmentov chrbtice pomocou kostného štepu s autoimplantátmi. Pacienti s deformitou miechy, s narušeným sagitálnym a frontálnym profilom, statickými poruchami, ktorým bola diagnostikovaná nestabilita PDS po dekompresii koreňov nervov, by mali vykonať inštrumentálnu korekciu a fixáciu chrbtice. Transpedikálna fixácia chrbtice nie je indikovaná u pacientov s osteoporózou stavcov. U týchto pacientov sa odporúča použiť laminárne inštrumentálne systémy alebo sa stabilizácia chrbtice vykonáva pomocou externého fixátora (rigidného korzetu) až do vytvorenia kostného vlákna (4-6 mesiacov). Resekcia stredných častí kĺbových procesov počas neurálnej dekompresie na úrovni stabilnej PDS (s deformujúcou spondylózou) pomocou posterolaterálnej spinálnej fúzie s kostnými autoimplantátmi umožňuje nepoužiť fixáciu chrbtice s kovovými štruktúrami.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ahoj Alexandra! Po operácii by vaša strava nemala vyvolávať zápchu a mala by byť čo naj dietetickejšia. Bezprostredne pred operáciou odporúčam pred každým jedlom konzumovať 1 čajovú lyžičku rastlinného oleja a 2 lyžice ovsených vločiek.
1 Čo je to kýla Schmorl. Príznaky, bolesti. Berú do armády s herniou Schmorl.2 Schmorlova kýla bedrovej chrbtice.3 Hrudná kýla.
4 Ako liečiť Schmorlovu prietrž.
5 Schmorlova kýla.
PrehľadHiátová prietrž nastáva, keď horná časť žalúdka opúšťa dutinu cez bránicu do hrudnej dutiny..Membrána je široký sval umiestnený medzi brušnou dutinou a hrudnou dutinou. Tento sval pomáha dýchať.