loader

Hlavná

Pažerák

Disco-osteofytický komplex v segmente 15 s1

Značný počet starších ľudí trpí bolesťou krku a paží v dôsledku krčnej spondylózy.

Etiológie. V dôsledku dehydratácie disku a jeho zúženia sa osteofyty vytvárajú pozdĺž okrajov stavcov. V závislosti od ich umiestnenia (diera alebo kanál) je koreň chrbtice alebo koreň miechy komprimovaný alebo obidve súčasne. Deformujúca sa artróza faziet a hypertrofia väzov tiež zužujú miechový kanál a otvory. V priebehu času proces zachytí viac ako jeden disk. Patológia sa zvyčajne šíri od C4 do C7.

Skríning bolesti kvôli osteofytom

1. Anamnéza. Táto patológia sa vyskytuje u starších pacientov v porovnaní s pacientmi s vyčnievajúcim diskom, hoci sa tieto dve skupiny môžu prekrývať. U 90% pacientov sa bolesť krku objavuje postupne, v priebehu času sa šíri do hornej končatiny. Bolesť vyžaruje z ramenného kĺbu a ramena. Existujú dermatomické zóny, ktoré vám umožňujú rozpoznať úroveň kompresie koreňov. Pacienti vykazujú rôzne ťažkosti s bolesťou v týlnej oblasti, medzi lopatkami, znecitlivením, mravčením a slabosťou. Bolesť sa často vyskytuje v noci, čo vedie k prebudeniu pacienta. V 10% prípadov je priebeh choroby asymptomatický a výskyt bolesti v krku a paži často spôsobuje predĺženie / ohnutie krku (poranenie krku krčnej peny) následkom traumy (nehody). U významného percenta pacientov je postihnutých niekoľko diskov, čo sťažuje stanovenie úrovne alebo hladín, pri ktorých dochádza k radikulopatii..

2. Klinické vyšetrenie
Vyšetrenie krku. Palpácia spinálnych procesov, najmä pri úrovni lézie a paravertebrálnych mäkkých tkanív, je hmatná. Bolestivé obmedzenie roztiahnutia a rotácie hlavy smerom k postihnutej končatine je klasickým znakom.

Vyšetrenie hornej končatiny na bolesť spôsobenú osteofytmi.

Radikulopatia C5 (degenerácia disku C4-C5) sa prejavuje bolesťou a necitlivosťou, ktorá sa šíri do ramenného kĺbu so súčasnou slabosťou deltoidného svalu (únos ramena je obmedzený). Súčasné testovanie obidvoch deltoidných svalov stlačením dilatačných ramien ukazuje mierny pokles sily svalov na postihnutej strane. Neexistuje žiadny objektívny reflex na testovanie tohto stavu..

Radiklopatia C6 (degenerácia disku C5-C6). Úroveň C5-C6 je druhou najbežnejšou úrovňou poškodenia disku tvorbou osteofytov. Bolesť a znecitlivenie vyžarujú cez hornú časť krku a pozdĺž bicepsov ramena po bočný okraj predlaktia a chrbtového povrchu prstov I a II. Necitlivosť sa zvyčajne vyvíja v distálnych regiónoch. Pozoruje sa slabosť bicepsu, oslabený reflex bicepsu a slabosť roztiahnutia ruky..

Radikulopatia C7 (degenerácia disku C6-C7). Na úrovni C6-C7 sú najčastejšie lézie na disku. Bolesť vyžaruje cez horný krk, triceps a pozdĺž posterolaterálneho povrchu predlaktia k prostrednému prstu. Znecitlivenie sa zaznamenáva vzdialenejšie. Charakteristická je tiež slabosť a zníženie reflexu tricepsového svalu.

Radikulopatia C8 (degenerácia disku C7-Th1) je zriedkavá. Bolesť a necitlivosť vyžarujú cez krk a pažu po štvrtý a piaty prst. Ruka je v ohnutej polohe a sila svalov ruky, najmä extenzorových prstov, je znížená. s. Kontrola dolnej končatiny. V počiatočných fázach vývoja choroby zostáva chôdza normálna, napriek revitalizácii reflexov šliach a periostea a objaveniu sa Babinského príznaku. Chôdza zvyčajne zostáva normálna, aj keď existujú rádiologické príznaky silnej kompresie miechy. Niekedy sa pozoruje myelopatia. Pri dlhšej a výraznejšej kompresii je možné pozorovať spastickú chôdzu a dysfunkciu panvových orgánov. V závažnejších prípadoch potrebuje pacient trstinu alebo barle. V zriedkavých prípadoch patológia postupuje do tej miery, že pacient potrebuje invalidný vozík.

Rádiografia na bolesť spôsobenú osteofytmi

Pri prieskume sa zaznamenávajú röntgenové snímky, zúženie disku a tvorba osteofytov. Na šikmých röntgenových snímkach je možné pozorovať zúženie medzistavcových končatín.

MPT dokonale demonštruje kompresiu miechového nervu a miechy osteofytmi, ale pomocou nej nie je možné vizualizovať podrobnú anatómiu kostných štruktúr, ako je to pri CT..

Počítačová tomografia vykazuje lepšie kostné štruktúry ako MRI, ale nervové útvary nie sú viditeľné. Pre túto skupinu pacientov je súčasný výkon MRI a CT ideálny, ale toto sú drahé štúdie, a preto najprv pacient s cervikálnou radikulomyelopatiou vykonáva MRI..

Elektromyografia (EMG) a štúdia rýchlosti vedenia pozdĺž nervových vlákien. EMG sa môže vykonať u pacientov s niekoľkými úrovňami spondylózy, aby sa určil najviac postihnutý koreň.

Odporúčania pre bolesť spôsobenú osteofytmi

1. Liečba liečivami. Ako primárna lieková terapia je použitie NSAID s acetaminofénom alebo bez neho ideálne. Denný príjem blokátorov H2 receptorov (napr. Cimetidínu) pomáha predchádzať gastritíde spojenej s NSAID. Môžu sa predpísať analgetiká, ako je propoxyfén, kodeín a jeho analógy. Svalové relaxanciá, ako je metakarbamón, môžu byť niekedy účinné. Súčasne je podávanie liečiv a benzodiazepínov nepraktické kvôli chronickému priebehu ochorenia. Avšak vzhľadom na skutočnosť, že zneužívanie týchto liekov je u starších ľudí menej pravdepodobné, môže byť predpísané jedno z týchto liekov.

2. Mäkký krčný golier

3. Fyzioterapeutické postupy. Stimulácia teplom, ultrazvukom, masážou, trakciou a perkutánnym nervom môže zmierniť príznaky. Konzervatívna liečba je účinná mnoho rokov približne u 20% pacientov s rádikulopatiou. Väčšina pacientov pociťuje miernu bolesť v kombinácii s pretrvávajúcou miernou svalovou slabosťou. Skutočná myelopatia u tejto skupiny pacientov je zriedkavá. 4. Inšpekcia odborníka v oblasti stavovcov. Chirurgia krčnej spondylotickej radikulopatie sa takmer vždy vykonáva podľa plánu. Výsledky operácie s lokalizáciou lézie na jednej úrovni sú lepšie ako pri viacúrovňovej patológii, najmä v prítomnosti bolesti v krku. Indikátory sily v hornej končatine 3

5 alebo nižšie a akékoľvek známky myelopatie sú indikáciou kontaktu neurochirurga. Predný prístup je výhodnejší ako zadný, ak sú osteofyty umiestnené nad celou miechou. Chirurgická intervencia je účinná v 90 - 95% prípadov u pacientov s jednou alebo viacerými úrovňami poškodenia, ale bolesť krku je znížená iba u 70 - 75% pacientov s patológiou na rôznych úrovniach. Úplné odstránenie bolesti svalov je pozorované v približne 40 - 60% prípadov. Neexistujú žiadne vekové obmedzenia pre operáciu: kontraindikácie chirurgického zákroku určujú zdravotný stav pacienta. Starší pacienti dobre tolerujú chirurgické zákroky a miera úmrtnosti je minimálna. Ak je myelopatia sprevádzaná zhoršenou chôdzou, môže dekompresia zlepšiť funkciu o 1 stupeň na Nurickovej stupnici u 70 - 80% pacientov. Trvanie príznakov je veľmi dôležité pre pacientov s poruchou chôdze. Preto je ukázaný skorý smer chirurgickej liečby.

Konzultácie s neurológom (neurológ). Jekaterinburské mesto.

Kandidát na lekárske vedy, vedúci neurologického oddelenia MAU TSKB č. 23,
Vadim Venalevič Gusev

Dohodnite sa na osobnej konzultácii na tel. 8 (343) 389-93-66

Ak chcete položiť otázku pediatrickému neurológovi, kliknite sem.

Dobrý deň, Vadim Vinalievich!
Ďakujem za odpoveď o neuromultivitíde a osteochondróze. Manžel začal brať tieto vitamíny.
Neurológ v práci naznačil, že robí MRI POP.
Môžete nejako komentovať výsledky?
Detegujú sa dystrofické zmeny 1 až 2 krokov. v sledovaných segmentoch vo forme dehydratácie a poklesu výšky m / n diskov, príznaky osteoartrózy kĺbov m / n. V telese Th9-L4 Schmorlovej kýly. V segmente L3-L4 je stredný výtlak disku m / n s prednou veľkosťou 4 - 5 mm s deformáciou predného obrysu duralového vaku. V segmente L4-L5 paracentrálny pravý extrúzia disku m / n, predná veľkosť 9 mm, s deformáciou predného povrchu duralového vaku a radiálnou stenózou 3. stupňa vpravo a 2. stupňa vľavo. V segmente L5-S1 sa stanoví disko-osteofytický komplex s anteroposteriornou veľkosťou 4 mm, s miernou deformáciou predného povrchu duralového vaku a zúžením m / n dier 1. stupňa. Predná veľkosť miechového kanálu na úrovni stavcovského tela L4 je 19 mm. Kaudálne segmenty miechy a cauda equina sa nemenia. V tele stavcov L4 je ohnisko s priemerom 11 mm vo všetkých režimoch nadmerne intenzívne. Paravertebrálne zmeny sa nezistia.

Zakl-e: Dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici 1-2 stupne. Hernia m / n disky L3-L5. Disco-osteofytický komplex v segmente L5-S1. Neaktívny Hemangioma L4 Vertebra.
Potrebujem vertebroológsku konzultáciu s takou MRI? poďakovať.

Výčnelok disku L5 - S1: ako odstrániť bolesť a byť zdravý

Výstupok je proces deformácie disku, ktorý je sprevádzaný zmenou jeho konfigurácie.

Disk komprimuje nervový koreň a spôsobuje bolesť.
Výčnelok je najčastejšie počiatočnou fázou tvorby medzistavcovej prietrže u ľudí.

 • Chrbát bolí a ťahá spodnú časť chrbta;
 • Do večera je ťažké narovnať sa;
 • Neustále bolesti nefungujú;
 • Strieľal cez chrbát a dáva do nohy;

To sú jasné známky toho, že stojí za to okamžite začať s liečením miechy..

V článku budeme hovoriť o tom, ako sa zbaviť bolesti, zabrániť vzniku prietrže a obnoviť plnú pracovnú kapacitu.
Vysvetlite nebezpečenstvo vyčnievania a možnosti liečby, ktoré moderná medicína ponúka..

obsah


Výčnelok je dlhý proces, ktorý sa prejaví až po uplynutí času.
Podľa štatistík je tento problém pravdepodobnejší pre ľudí nad 35 rokov.

Zvýšenie statického zaťaženia a zníženie motorickej aktivity vedie k tomu, že choroba „je mladšia“..
Lekári diagnostikujú zmeny disku (MTD) dokonca aj u dospievajúcich.

Priaznivé faktory výskytu choroby sú:

 • Poranenia miechy;
 • Genetická predispozícia,
 • skolióza;
 • Nízka motorická aktivita;
 • Vysoké statické zaťaženie.

Deformácia MTD je vo väčšine prípadov dôsledkom osteochondrózy.

Čo znamená výstupok z disku L5 S1

Toto vzdelanie sa najčastejšie tvorí v bedrovej oblasti.
Podlieha deformácii alebo pretláčaniu medzistavcových platničiek medzi stavcami L5 a S1.

Výstupok z disku L5 S1 naznačuje, že došlo k posunu medzi piatym stavcom bedrovej časti a prvým stavcom krížovej kosti..
Táto oblasť chrbtice predstavuje väčšinu záťaže.

Keď výstupok dosiahol viac ako 5 mm, lekári obvykle diagnostikujú pacienta s medzistavcovou prietržou.
Ak k tomu dôjde, prasknutie vláknitého prstenca.

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou?

Ak je vláknitý prsteň neporušený - hovoríme o výstupkoch.
Keď je prsteň roztrhaný - jadro alebo jeho časť vyjde - je to prietrž.

Príčiny výčnelku L5 S1

Príčiny vyčnievania disku L5 S1 sú rôzne.
Zmena štruktúry medzistavcových platničiek L5 a C1 nenastane náhle, proces formovania deformácie má dlhý charakter.

Existuje mnoho chorôb, ktoré prispievajú k výskytu zmien na disku:

 • osteochondróza;
 • spondylóza;
 • skolióza;
 • osteoporóza;
 • Akékoľvek poškodenie miechy.

Deformácia medzistavcových platničiek nastáva v dôsledku deštrukcie tkaniva chrupavky a zníženia elasticity disku.
Je to hlavne kvôli zníženiu obsahu živín, ktoré vstupujú do ľudského tela..

Ľudia sú v ohrození:

 • Staroba,
 • Vedenie neaktívneho životného štýlu;
 • Mať povolanie súvisiace s kancelárskou prácou.

Často je ovplyvnená nevyváženou výživou a nedostatkom vody.
K vzniku ochorenia prispieva iracionálna fyzická aktivita..

Príznaky vyčnievania

V prvom štádiu vývoja sa choroba nijako neprejavuje.


Primárne príznaky - únava, mierna bolesť v bedrovej oblasti - sa pripisujú dlhodobému pobytu na nohách, celkovej únave..

Hlavné príznaky choroby sa objavujú v druhej fáze, keď:

 • pocity bolesti sú výraznejšie;
 • osoba má silnú bolesť;
 • citlivosť prstov na nohách sa môže zhoršiť.

Príznaky môžu mať rôznu závažnosť..
Obdobia exacerbácie ustupujú remisii.

Druhy výčnelkov

 • Dorsálny alebo zadný výčnelok disku L5 S1 je nebezpečný, pretože deformácia medzistavcového kotúča môže stlačiť miechu.Na vyčnievanie disku dochádza v zadnej časti relatívne k chrbtici. Pri tomto type chirurgického zákroku sa často predpisuje.
 • Kruhový výčnelok je častejšie detegovaný v bedrovej oblasti L4 L5.
  Vyznačuje sa rovnomerným vyčnievaním disku.
  Možné stlačenie nervových koreňov.
 • Difúzny výčnelok najčastejšie postihuje starších ľudí a vedie neaktívny životný štýl. Deformácia je lokalizovaná v bedrových - L4 L5 diskoch.
  Kompresia disku je nerovnomerná, od hrudníka po chrbticu.
 • Stredný typ je nebezpečný v tom, že k deformite medzistavcových platničiek dochádza smerom k miechovému kanálu.
  Cauda equina je stlačená v bedrovej oblasti.
 • Paramediánsky výčnelok sa vyznačuje akútnou prepichovacou bolesťou v bedrovej oblasti, rebrami, svrbením svalu.
  Nebezpečenstvo tohto výčnelku je v tom, že existuje prolaps jadra medzistavcovej platničky, zvyčajne na ľavej strane chrbtice..

Podľa štatistík je posterolaterálna deformácia častejšia ako iné typy choroby. Výsledkom tejto patológie je, že medzistavcové platničky vyčnievajú do strany a späť vzhľadom na chrbticu..

Centrálny výčnelok deformuje bedrové miechové disky L4 L5.
Centrálny výčnelok
pozorované v krčnej chrbtici - 4 a 7 alebo 5 a 6 stavcov sú zdeformované.

Stredný typ deformuje medzistavcový disk v jeho strednej časti. Na hornom aj dolnom stavci sa môže vyskytnúť vydutie.

Stupne vysunutia

Výstupok disku L5 S1 má tri vývojové fázy:

Prvá etapa vyčnievania disku L5 C1 je charakterizovaná zmenou štruktúry disku. Sprevádzaná bolesťou v bedrovej oblasti.

Druhou fázou je vytláčanie disku na stranu. Vláknitý krúžok nie je poškodený.
Tretie štádium je výskyt medzistavcovej prietrže, ktorej vznik je sprevádzaný neznesiteľnou bolesťou, ktorá sa vyskytuje v dôsledku zovretia nervových zakončení..

Diagnóza choroby

Je dôležité pochopiť, že hlásenie choroby môže byť nesprávne a poškodiť vaše telo..
Okrem toho sa neodporúča samostatne si vyberať skupinu fyzických cvičení pre domácu úlohu.
Za diagnostiku choroby a stanovenie diagnózy zodpovedá lekár.

Ošetrujúci lekár pochopí klinický obraz choroby:

 • vyšetriť chrbticu pacienta;
 • dávať smer röntgenovému žiareniu;
 • pošle na ultrazvuk a MRI.

Až po získaní výsledkov vyšetrenia môže byť pacientovi diagnostikovaná choroba.
Možno ďalšie vyšetrenie.

Zvyčajne sa jedná o elektro-neurofyziologickú štúdiu a elektromyografiu.
Vykonáva sa za účelom stanovenia funkčných porúch, zmien citlivosti.

Prečo je výčnelok nebezpečný?

Deformácia medzistavcových platničiek vedie k pretrvávajúcej bolesti chrbta.
Táto choroba je nebezpečná s komplikáciami, keď sa zviera nervová zakončenie.

pamätať!
Neurologické poruchy môžu viesť k nezvratným následkom, dokonca k invalidite a paralýze.

Preto v žiadnom prípade neignorujte prvé príznaky prejavu patológie.
Včasná diagnóza choroby vám umožňuje začať liečbu, ktorá bude účinnejšia ako v neskorších štádiách choroby.

Liečba protúziou

Medzi hlavné spôsoby liečenia vyčnievania medzistavcovej platničky L5 S1 patria:

 • Užívanie liekov;
 • Lekárska blokáda;
 • Návšteva masážnej miestnosti alebo chiropraktika;
 • Terapeutická telesná výchova (LFK);
 • Súbor cvičení s použitím simulátorov;
 • Reflexológia alebo akupunktúra.

V takom prípade je potrebné vylúčiť statický fyzický stres, stres a podvýživu.
Je užitočnejšie relaxovať, mať dostatok spánku a byť vonku.

Liečba drogami

Ako lieky, najmä protizápalové lieky.
Toto je základná terapia, ktorú je možné predpísať priebehom, s exacerbáciou procesu..
Drogy tejto skupiny zahŕňajú:

 • meloxicam;
 • ibuprofen;
 • diklofenak;
 • etorikoxib.
 • Vzhľadom na to, že lieky nie sú účinné pri užívaní tabliet, lekár predpíše injekcie.

dôležitý!
NSAID nemôžete užívať dlho - majú významné vedľajšie účinky.

Hlavným problémom je škodlivý účinok na žalúdočnú sliznicu.
Nebezpečná komplikácia - erózna gastritída alebo peptický vred sa vyvíja vo viac ako polovici prípadov užívania liekov tejto série..

Všeobecný komplex predpísanej liečby bude nevyhnutne zahŕňať multivitamíny a lieky, ktoré podporujú ľudský imunitný systém.

Lieky nevyhnutne zahŕňajú:

 • Svalové relaxanty - prispievajú k relaxácii;
 • Vitamíny B - prispievajú k regenerácii nervovej vlákniny;
 • Chondroprotektory - predpokladá sa, že lieky spomaľujú procesy dystrofických zmien chrupavky;

Môžete použiť miestne rozptýlenie: náplasti a masti.
S neúčinnosťou liečby drogami je predpísaná blokáda.
Lekár vstúpi do bolestivej oblasti hormonálny liek.
Na tento účel sa zvyčajne používa Diprospan..

Blokády bohužiaľ nevylučujú príčiny choroby.
V skutočnosti maskujú bolesť iba na chvíľu.
Výčnelok môže postupovať.

Po nejakom čase blokády jednoducho prestanú pomáhať, pacient ide na operáciu.

Alternatívne metódy

Reflexoterapia vám umožňuje ovplyvňovať aktívne body tela. Akupunktúra je ovplyvnená laserom, elektrickým prúdom, ihlami, pijavicami.
Akupunktúra je jedným z odvetví reflexológie, v ktorom sa ihly vkladajú do aktívnych miest ľudského tela.
Predpokladá sa, že ihly pôsobia na nervové zakončenie a normalizujú toky energie.
To vám umožní zbaviť sa bolesti.

> Chirurgické ošetrenie

Lekári niekedy vydávajú verdikt: chirurgia je nevyhnutná.
Stáva sa to, ak sú nervové zakončenie, miecha stlačené a je znížená citlivosť..
Predtým, ako s operáciou súhlasíte, je potrebné zvážiť.

pamätať!
Komplikácie dosahujú 10 - 15% - pri vykonávaní podobných operácií.

Osoba má šancu zostať zdravotne postihnutá.

Preventívna prevencia

Je potrebné si uvedomiť, že akékoľvek poškodenie chrbtice môže spôsobiť zakrivenie..
Pri zvýšenom zaťažení chrbtice je dôležité zabrániť poraneniu chrbtice v dospievaní.
To vedie k posunu stavcov a deformácii chrbtice.

Klasická liečba je často obmedzená na prevenciu tohto ochorenia a posilnenie svalovej a kostnej štruktúry človeka.

cvičenie

Fyzikálna terapia je predpísaná ako liečba na vyčnievanie.
Cvičenia na chrbte môžu zlepšiť prekrvenie dolnej časti chrbta, posilniť svalový systém chrbtice.

Terapeutická gymnastika sa musí robiť dvakrát denne počas celého kurzu, ktorý predpísal ošetrujúci lekár.
Je dôležité vykonávať cvičenia na tvrdom povrchu, zabezpečujúc fixáciu chrbtice.

Vo videu je uvedený efektívny súbor cvičení:

Ako sa vysporiadať s problémom, ak dôjde k vyčnievaniu?

Môžete ísť na špecializovanú kliniku, podstúpiť nákladnú diagnostiku a liečiť.
Vykonajte postupy každý rok, ktoré dávajú iba dočasný účinok, a nakoniec si od lekára vypočujte vetu: „Iba chirurgický zákrok vám pomôže“.
Alebo neustále prehltnite lieky proti bolesti, čo umožní, aby choroba napredovala.

Málokto vie, ale jedinou správnou liečbou bude systematický tréning svalového korzetu.
Moderný drevený simulátor pomôže liečiť chorobu tak, aby si udržala zdravú chrbticu v zdravom stave (odkaz).

Ak pociťujete bolesť v dolnej časti chrbta, neodkladajte liečbu.

Prečítajte si recenzie o našich simulátoroch chrbtice.
Vždy môžete získať úplné informácie od nášho konzultanta..
Drevený simulátor si môžete objednať rýchlo (tu), zabezpečiť pohodlné doručenie a začať triedy.

Prajem vám dobré zdravie a pohodu!

Sekundovaná hernia disku (L4-L5, L5-S1) - čo je nebezpečné a ako vyzerá na MRI

Sekretovaná prietrž chrbtice sa detekuje pri MRI a CT, ale ožarovanie pri použití tejto metódy neumožňuje použitie rádiologických metód na skríningové vyšetrenie neurologických pacientov. Sekvestrácia je vytvorenie jedného fragmentu, ktorý sa vytvorí oddelením zanedbateľnej časti od chrupavkovej časti. Patogenéza choroby je charakterizovaná prolapsom buničitého jadra malou puklinou. Pri dlhodobom zaťažení chrbtice sa medzistavcový disk posúva dozadu smerom k mieche, centrálne alebo priečne. Tvorba fragmentu v laterálnej a frontálnej rovine nie je tak nebezpečná ako spätný smer. Závažnosť klinických príznakov je ovplyvnená nielen smerom prolapsu, ale aj jeho veľkosťou. Ak sa MRI chrbtice urobí včas, v skorom štádiu sa zistí oddelená prietrž. Chirurgia odstraňuje jednotlivé fragmenty medzistavcových platničiek. Zásah pomáha zabrániť sekvestrácii v pohybe vo vnútri miechového kanála smerom k výstupu miechových nervov cez foraminálny otvor. Oblasť poškodenia by nemala byť vystavená fyzickému namáhaniu, aby sa zabránilo rôznym typom posunov medzistavcovej chrupavky na úrovni L4-L5, L5-S1. Na iných úrovniach je poškodenie menej časté:

MRI sken ukazuje preukázanú prietrž v ranom štádiu, ale so stlačením koreňa miechy v oblasti L4-L5. Okolo patologickej oblasti sa vyskytuje opuch mäkkých tkanív, zápal dura mater. Ak opuchy pretrvávajú, dôjde k narušeniu zásobovania krvi postihnutým segmentom chrbtice. Nebezpečenstvo predstavuje stlačenie okolitých mäkkých tkanív vrátane nervových vlákien, ganglií.

Kýlová medzistavcová platnička L5 S1: typy, príznaky a liečba

Kýla disku L5 S1 sa vyvíja medzi posledným (piatym) bedrovým stavcom a krížovou kosti: nachádza sa tam ťažisko ľudského tela..

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Nad a pod telom každého stavca je zakrytá tenká chrupavka, cez ktorú je medziobratlový disk privádzaný. Čím väčšie je zaťaženie chrbtice, tým viac sú tieto štruktúry hustejšie, čo zhoršuje prenikanie živín do disku. Výsledkom takého porušenia je stav, keď nestlačiteľné gélové jadro disku vyschne bez dostatočného príjmu výživy a jeho periférna časť vyčnieva do miechového kanála a potom praskne. Toto je herniovaný disk.

Medzi disky stavcov L5 a S1 sa kladie veľké zaťaženie, takže pri tejto časti chrbtice sa pri častiach kýly vyskytuje pomerne často prietrž.

Už v počiatočnej fáze patológia výrazne ovplyvňuje kvalitu ľudského života a prejavuje sa ako silná bolesť chrbta a nôh. Je zdraviu nebezpečný, pretože môže viesť nielen k ochrnutiu dolných končatín, ale aj k vážnemu narušeniu brušných orgánov..

Konzervatívna terapia, ktorá sa vykonáva v počiatočných štádiách ochorenia, vám môže umožniť zabudnúť na chorobu na dlhú dobu (predmetom šetriaceho životného štýlu)..

Ak sa osoba obrátila na lekára neskoro - existuje vysoká pravdepodobnosť, že budete musieť vykonať operáciu. Nemalo by dôjsť k panike súčasne, pretože intervencia sa teraz vykonáva pomocou minimálne traumatických metód s vysokou mierou úspešnosti..

Príčiny patológie

Príčiny ochorenia herniovaného disku L5 S1 sú patológie, pri ktorých je narušená výživa chrbtice:

 • osteochondrosis;
 • vrodené choroby chrbtice, u ktorých má disk medzi 5 bedrovými a 1 krížovými stavcami zvýšené zaťaženie (spojenie posledného bedrového stavca s krížovou svorkou, väčší alebo menší, ako je nevyhnutný uhol fyziologického ohybu bedrového kĺbu);
 • skolióza bedrovej kosti, ktorá nebola ošetrená;
 • intenzívna fyzická aktivita spojená so zdvíhaním a prenášaním závaží;
 • niektoré genetické choroby, ktoré spôsobujú slabosť svalov a / alebo väzov, ktoré držia chrbticu;
 • reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída;
 • obezita, keď medziobratlové platničky (vrátane L5 S1) majú zvýšené statické zaťaženie;
 • poranenia tohto segmentu chrbtice;
 • vaskulárne choroby, ktoré živia priamo stavce;
 • nízky príjem tekutín počas dňa;
 • nedostatok vápnika a fosforu v stavcoch.

Typy prietrže L5 S1 a príznaky s ňou spojené

V závislosti od toho, ktorým smerom vyčnieva stred disku (buničité jadro), herniovaný disk L5 S1 môže byť:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jadro sa tiahne doprava alebo doľava od miechy

Medzistavcové platničky vyčnievajú do oblasti, kde prechádzajú miechové nervy

Výstupok je umiestnený presne v stredovej línii a je poslaný do miechového kanála

Jadro sa rozprestiera po celom obvode miechy

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca pozdĺž vonkajšieho povrchu stehna a dolnej končatiny po chodidlo;
 • strata dobrovoľnej kontroly nad nohami;
 • porušenie močenia;
 • znížené libido.
 • Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až po zadok a bedrový kĺb, s progresiou „zostupuje“ k prstom;
 • zmena chôdze;
 • nepohodlie pri sedení;
 • bolesť môže ustupovať, ale pri kašľaní alebo kýchaní v chrbte dochádza k „bolesti chrbta“;
 • znecitlivenie nôh;
 • únava nôh pri chôdzi;
 • zníženie svalov v stehne a dolných končatinách.

Paramedial - najnebezpečnejší typ prietrže, pri ktorom nedochádza k porušeniu miechových nervov, ale miechy samotnej

 • Pálivá bolesť v perineu;
 • ťažkosti s močením a vyprázdňovaním, zatiaľ čo osoba sa cíti silne naliehavá, aby tak urobila;
 • znecitlivenie slabiny.

Kruhový - druhý najnebezpečnejší typ patológie, pretože pri určitej lokalizácii môže byť poškodená miecha, čo vedie k invalidite

 • Nízka bolesť chrbta aj v pokoji;
 • porušenie pohybov nôh;
 • nohy sa cítia slabé a mierne brnenie;
 • v závažných prípadoch sa nohy nepohybujú, strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním.

Čím väčšia je hernia L5 S1, tým intenzívnejšia je bolesť v dolnej časti chrbta, perineum alebo nohe.

Ťažké pokročilé formy ochorenia môžu vyžadovať chirurgickú liečbu..

Posledným štádiom choroby je sekvestrovaná prietrž, keď obsah disku vteká do miechového kanála. Prejavuje sa to štyrmi znakmi:

silné „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta;

bolesť zosilňuje kašľom, napätím, smiechom;

jedna noha znecitliví a stane sa neaktívnou až do rozvoja ochrnutia;

môže sa zhoršiť samovyprázdnenie a močenie.

Ak existuje podozrenie na sekvestráciu kýly, vyžaduje sa neodkladné ošetrenie.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Liečebné metódy

Kýla L5 S1 sa lieči konzervatívne a operatívne.

Operáciu robia len vtedy, ak sa vyvinuli močenie, pohyby čriev alebo ochrnutie. V iných prípadoch sa najprv uplatňuje konzervatívna liečba..

Konzervatívna terapia

Konzervatívne liečenie musí byť komplexné:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Typ prietržepríznaky

Eliminujte bolesť a zápal

Uvoľnite kŕče zo zovretých paravertebrálnych svalov

Pomáhajú obnoviť chrupavku, ktorá „dodáva“ jedlo do medzistavcových platničiek

Zmierňuje silnú bolesť

Vitamíny B.

Nechajte nervový impulz napriek tomu prejsť do svalov pozdĺž zúženého nervu

Zmierňuje kŕče zovretého svalu, tónov vysoko uvoľnených svalov chrbtice a končatín

Cvičenie pomáha zmierňovať stres od chorých stavcov, posilňuje ďalšie svaly na ich prerozdeľovanie

Magnetoterapia, elektroforéza, diadynamické prúdy

Zmierniť bolesť, uvoľniť paravertebrálne svaly, zlepšiť nervové vedenie

Fitness vybavenie (napr. Yulina hojdačka), hirudoterapia

Pomáhajú odstrániť zaťaženie z poškodeného disku. Zlepšite krvný obeh v postihnutých stavcoch

operácie

Takáto liečba sa vykonáva v extrémnych prípadoch: s neúčinnosťou konzervatívnej terapie, rozvojom paralýzy alebo „syndrómu chvosta koní“. Pri moderných operáciách sa časť medzistavcovej platničky, ktorá tlačí na nervy alebo miechu, odstráni rezom alebo vpichom. Disk sa odparí laserom alebo sa odsaje pomocou podtlaku. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa „veľká operácia“ vykonáva, keď je poškodený disk odstránený konvenčnými neurochirurgickými nástrojmi relatívne veľkým rezom..

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

Ahoj, prosím, vysvetli, čo stredná kýla a stredná kýla znamenajú, sú to rôzne mená? Ak je to isté, tak prečo robiť také chyby? A to isté so slovami „dorzálny“ a „dorzálny“, čo je správne?

Ahoj Olko. Paramediánska hernia (alebo paramedial) je rovnaká koncepcia, ktorá charakterizuje degeneratívnu léziu medzistavcových platničiek, pri ktorej sa jej chrupavkové tkanivo začína pohybovať a vydúva sa bokom od stavcov vzhľadom na miechový kanál.
Dorsálna prietrž a dorzálne sú tiež rovnaké.
DORSAL, DORZAL -
[Lat. 1. anat. chrbtová, umiestnená blízko chrbtového povrchu tela alebo smerom k nemu (okolo orgánu alebo anatomickej formácie);
Tieto slová sú identické, synonymá, len tradícia výslovnosti sa zmenila.

Ahoj, urobil som MR. Mám dorzálny ľavostranný výčnelok disku do 4 mm s účinkom na predný epidurálny priestor, prolaps do ľavého formálneho kanála, dopad na nervový koreň na úrovni L4-5 a na úrovni L5-S1 je dorzálna paramediánska hernia disku do 5 mm s vystavením prednému epidurálnemu priestoru, prolapsom do foraminálnych kanálikov, vystavením nervovým koreňom.Na úrovni L2-S1 je stanovené nerovnomerné zhrubnutie zadného pozdĺžneho ligamentu Záver: degeneratívne-dystrofické zmeny medzistavcových platničiek s prítomnosťou výčnelkov L2-3, L3-4 a hernia diskov L5-S1. Spondylóza. Bolí to sedenie ako modrina. Aké strašidelné je, ako sa lieči a je liečené? Je potrebné podstúpiť chirurgický zákrok alebo ho možno vyliečiť konzervatívnym spôsobom?.

Olga, kýla nie sú liečené konzervatívnymi metódami (nemôžete ich vyriešiť). Zbaviť sa ich môžete iba chirurgickým zákrokom, ktorý sa zvyčajne robí iba vo výnimočných prípadoch..

Vo väčšine prípadov sa na liečbu výčnelkov používajú fyzioterapeutické metódy aj manuálna terapia. Ten však vyžaduje vysoko kvalifikovaného odborníka, opatrnosť a obozretnosť. Veľký dôraz sa kladie na trakčné (výfukové, napínacie) techniky, ktorých účelom je normalizovať anatomické podmienky na premiestnenie posunutého disku a uvoľnenie obmedzených nervových zakončení..

Ahoj. Prosím, povedzte mi: Mám spinálnu stenózu. Príznaky sú znížená citlivosť ľavej nohy a pocit pálenia na pravom stehne Pri skenovaní MRI má laterálna spinálna stenóza na úrovni L5-S1 prietrž až 9 mm. Čo si myslíte, že je možné urobiť bez operácie, alebo je ešte lepšie urobiť to? Naozaj sa teším na vašu odpoveď. poďakovať

Ahoj Leonid. Najprv je predpísaná konzervatívna terapia, jedná sa o nesteroidné protizápalové lieky, dehydratačné činidlá, vaskulárne lieky, vrátane venotonických liekov, ktoré zlepšujú prietok krvi cez rozšírené venózne plexy miechového kanála, čím sa vykonáva nepriama dekompresia neurovaskulárnych prvkov. Indikácie pre chirurgický zákrok sú silná netolerovateľná bolesť, ktorú nemožno odstrániť pomocou konzervatívnych metód; progresívny neurologický deficit.

Špecialista vám môže dať najlepšiu radu po osobnej skúške na základe všetkých vašich skúšok..

Dobrý deň, povedzte mi, kýla L5 / S10,95 cm je veľa? Môže sa vyliečiť?

Dobrý deň, Natalia. Takáto prietrž je predmetom chirurgického ošetrenia. Ak je útvar menší ako 5 mm, potom sa lieči pomocou špeciálnej gymnastiky a trakcie stavcov..

Ahoj. Na MR som dostal stredo-paramediánsky bilaterálny rozmer L5 / S1 s veľkosťou 0,5 cm, ktorý sa na obe strany rozšíril do medzistavcovej priehlbiny bez stlačenia susedných sektorov duralového vaku. Záverom možno povedať, že obraz MR o dystrofických zmenách v lumbosakrálnej chrbtici, komplikovaný herníciou L5 / S1, malých rozmerov pomocou vystupovania diskov L3-L5. stredne výrazné ľavostranné zakrivenie chrbtice. aké vážne to je. a ako začať s liečením.

Ahoj, Alexey. Akákoľvek prítomnosť patológií a hernií môže v priebehu času významne zhoršiť kvalitu života. Výčnelok znamená zmenu medzistavcovej platničky, ktorá vedie k jej zvýšeniu (opuchu). Disk sa zväčšuje v dutine miechy, zatiaľ čo prstencový vláknitý disk si zachováva integritu, nepraská sa. Je to závažná patológia, ale nie nezávislé ochorenie, ale štádium osteochondrózy, ktorého prechod znamená výskyt prietrže. Všetky výstupky vytvorené na rôznych diskoch majú odlišný prejav. Najviditeľnejším znakom bolesti je výčnelok L5 - S1, ktorý máte. Nie je možné vyliečiť výčnelok chirurgicky, ale iba vtedy, ak je choroba zachytená v skorom štádiu.

Vyžaduje sa komplexná liečba, ktorú môže lekár po predpísanom vyšetrení predpísať.

Dobrý deň, mám diagnózu zadného stredného pretláčania (hernie) disku L5-S1 so sklonom k ​​sekvestrácii, so známkami kompresie ľavého koreňa. Známky osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice. Povedzte mi, prosím, potrebujem operáciu alebo inú liečbu?

Dobrý deň, Vitaliy. V prípade hernie disku l5s1 so sklonom k ​​sekvestrácii je liečba bez chirurgického zákroku zameraná predovšetkým na zmiernenie klinických príznakov a zlepšenie stavu pacienta. Úplné odstránenie problému nie je možné, pretože dochádza k nezvratným zmenám. V tomto stave môže pulpózne jadro spadnúť do miechového kanála, čo vedie k silnému stlačeniu nervov.

Dobre vyvinutý terapeutický režim pomôže zmierniť závažnosť klinických príznakov, posilniť svalový korzet a zabrániť progresii výbežku..

Operácia je priradená ako posledná možnosť.

Dobrý deň, ďakujem za článok, je to veľmi zaujímavé, povedz mi o nasledujúcej diagnóze MRI: príznaky degeneratívnych-dimtrofických zmien v bedrovej chrbtici, komplikovaných ľavostrannou paramediálnou herniou disku l5-s1, ľavou radikulopatiou. Pohon kolesa l1-l2, l4-l5. Spondylarthrosis. Potrebujem chirurgický zákrok alebo sa môžem liečiť od chiropraktika. Ďakujem vopred

Ahoj, Dúfam. Ďakujeme za váš komentár, ktorý sa snažíme!

Herniation disku záchranca l5s1 je najbežnejším typom lézie bedrovej chrbtice, spôsobuje vážne nepohodlie, a preto si vyžaduje správne ošetrenie. A radikulopatia alebo radikulitída, radikulárny syndróm - definícia rovnakého bolestivého stavu. Pri opakovaných exacerbáciách sa často stáva chronickou.

Zatiaľ nepotrebujete operáciu, liečba je konzervatívna. To znamená, že terapeutická masáž odborníkom (najlepšie s dobrými skúsenosťami), manuálna terapia, svalové relaxanciá (odstraňujú ochranné napätie svalového tkaniva), nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká (napríklad diklofenak, ibuprofén), vitamíny (skupina B) - stabilizujú prenos nervových impulzov. Všetko predpíše lekár po vyšetrení a na základe vyšetrenia.

Pokiaľ ide o výčnelky, na liečbu sú zvyčajne vhodné aj konzervatívne metódy (trakcia miechy, masáže, reflexológia, atď.)..

Na liečenie spondylartrózy sú potrebné aj centrálne pôsobiace svalové relaxanciá, fonoforéza s hydrokortizónom, iónová galvanizácia s lidokaínom alebo novokaínom, modulované prúdy a / alebo magnetoterapia. Aktívne aplikujte chondroprotektory, ktoré spomaľujú degeneráciu chrupavky (glukozamín sulfát a chondroitín sulfát, Teraflex).

Dobrý deň, mám zadný pravý bočný herniovaný disk L5-S1 9 mm, boľavé bolesti na ľavej strane dolnej časti chrbta, nemôžem vstať na pravej nohe, zvlášť keď vyzerám veľa, röntgen chodidiel nič nenašiel

Ahoj láska. Hlavnými prejavmi tejto prietrže sú podráždenie koreňov veľkých nervových kmeňov, ktoré zaisťujú inerváciu dolných končatín. Okrem bolesti sa môžu objaviť pálenie alebo znížená citlivosť nôh. Mali by byť predpísané protizápalové lieky, fyzioterapia, masáže, terapeutické cvičenia.

Ahoj. Povedzte mi, prosím, na túto diagnózu je potrebný chirurgický zákrok, je to veľmi desivé. Na úrovni l5-s1 je stredný výtlak disku sagitálnou veľkosťou 5 mm, s discodurálnym konfliktom 1 stupňa. Lúmus miechového kanála nie je významne zúžený, sagitálna veľkosť na úrovni 15 až 11 mm. Záver týkajúci sa mr. Degeneratívne degeneratívne zmeny lumbosakrálnej chrbtice (osteochondróza, spondylitída) štádium 1-2. Extrúzny disk 11-s1

Dobrý deň, Ksenia. Liečba závisí od závažnosti patológie a celkového stavu pacienta a je vybraná individuálne. Neošetrená extrúzia postupuje, môžu nastať vážne komplikácie. Požiadajte svojho lekára o ošetrenie.
Tip: vyvarujte sa preťaženia chrbta, ale nedovoľte fyzickej nečinnosti, ako aj sledujte hmotnosť, aby ste nepreťažili chrbticu..

Dobrý deň, mám zadnú strednú prietrž disku L5 / S1 s veľkosťou 0,7 cm, siahajúcu do oboch medzistavcových predných končatín, s ich zúžením, dotýkajúcimi sa koreňov miechy, čiastočne deformujúcou prednú stenu duralového vaku, povedzte mi, ako mám postupovať?

Ahoj, Alexander. Neodporúčam vykonať operáciu, ale musíte podstúpiť liečbu skúseným manuálnym terapeutom. Pozrite sa na to.

Ďakujem za článok

Dobrý deň! Mám strednú kýlu disku L5-S1 do 11 mm. Je v tomto prípade potrebná operácia??

Ahoj, Alexander. Stredná kýla disku l5 - s1 spôsobuje najväčšiu úzkosť, takže kýlový výčnelok sa vyskytuje v bedrovej oblasti a je nasmerovaný na miechový kanál. Pri rozsiahlych formáciách väčších ako 8 - 12 mm sa musí problém vyriešiť chirurgicky. A ak sa okrem toho taká prietrž rýchlo zväčší, potom hrozí oddelenie častí buničitého jadra a ich strata v miechovom kanáli (sekvestra). V tomto prípade je možný rozvoj autoimunitnej reakcie..
Počas rehabilitačného obdobia je veľmi dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - záleží na tom, ako úspešný bude výsledok liečby.

Ahoj, Tatyana. Hemangiom stavca je benígny nádor, ktorý sa vyvíja v tele jedného z stavcov. Napriek častému neprítomnosti príznakov zostáva toto ochorenie dosť nebezpečné, vážne oslabuje stavce, čo vedie k výrazne zvýšenému riziku zlomenín miechy. Najúčinnejšou liečbou je radiačná terapia. Táto metóda bola testovaná a overená už dávno, silné žiarenie úspešne ničí bunky rastúceho nádoru, v dôsledku čoho sa zastaví vývoj nádoru a znižuje sa syndróm bolesti. Táto metóda však nie je vždy účinná, ak chrbtica nádoru prešla významnými zmenami. Ďalším existujúcim liečením je embolizácia. Zriedkavo sa používa chirurgické odstránenie nádoru..

Výstupok disku L5 S1 naznačuje, že k posunu došlo medzi piatym stavcom bedrovej oblasti a prvým stavcom sakrálnej oblasti. Táto oblasť chrbtice predstavuje väčšinu záťaže. Keď výstupok dosiahol viac ako 5 mm, lekári obvykle diagnostikujú pacienta medziobratlovou kýlou. V tomto prípade sa najprv uplatňuje konzervatívna liečba. Ak sú nervové zakončenie, miecha stlačená a je znížená citlivosť, potom sa vykoná operácia.

Pigmentovaná prietrž na l5c4, neustála bolesť v dolnej časti chrbta a nohy. Je nevyhnutné vykonať operáciu a aká je nebezpečná?

Alena, rozhodnutie o potrebe chirurgického zákroku môže urobiť iba chirurg po vyšetrení pacienta a po odobratí anamnézy. Všetky kýly môžu byť nebezpečné, môžu mať v budúcnosti rôzne komplikácie. Veľa záleží na prítomnosti zápalu a poškodení koreňa. Kompresia koreňov spôsobuje poškodenie zmyslov.

Ahoj, Galina! Ďakujem za článok! Odpovedzte na otázku: stredná hernia dorzálnej časti disku L5 / S1 s veľkosťou 0,7 so sklonom k ​​sekvestrácii. Kompresia ľavého koreňa S1 deformuje duralový vak. Aké sú predpovede? Dnes som urobil MRI, ešte som nemal doktora. Po prečítaní internetu to nejako prepadlo. Môžem to urobiť bez operácie? Krotké, otupené nohy atď. 35 rokov.

Diagnóza je paramediánska prietrž segmentu 15 s1 za 0,5 mm pozdĺž osi 0,9 mm a 0,5 mm. bude potrebná operácia?

Ahoj Svetlana. Záchranná kýla je najnebezpečnejším typom prietrže, pri ktorej nedochádza k porušeniu miechových nervov, ale samotnej miechy. Liečba môže byť konzervatívna a operatívna, v závislosti od vedľajších účinkov (v akom stave je močenie, dochádza k pohybu čriev, silnej necitlivosti nôh až po ich odmietnutie). Konzervatívna terapia by mala byť komplexná a pretrvávajúca. V prípade neúčinnosti takejto liečby by sa mal vykonať chirurgický zákrok.

Ďakujem mnohokrát. Prístupný článok, všetko je jasne opísané.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.!

Dobrý deň, povedzte mi, prosím, s prietržou na úrovni L5-S1 môže vzniknúť ľavostranná paraforaminálna prietrž disku s diskom do 7 mm, môže sa vyskytnúť nevoľnosť a problém, ako je refluxná gastritída?)

Terminológia kýly disku l5 s1, Igor naznačuje, že vydutie sa nachádza medzi piatym driekom a prvým krížovým stavcom. Paraforaminálna hernia pokrýva nervy zo všetkých strán, patológia sa nachádza priamo na výstupe nervových zakončení z miechy. To znamená, že muži môžu mať zvyčajne ťažkosti s močením, akt defekácie; niekedy sú tieto procesy aktivované svojvoľne, bez ohľadu na vôľu samotnej osoby; zápcha znížená potencia, znížené libido, stuhnutosť lumbosakralu atď. Pri gastritíde musíte kontaktovať gastroenterológa..

Zaujímavý a upokojujúci článok. Ďakujem, existuje nádej bez chirurgického zákroku

Alexander, ďakujem za odpoveď!

a so symptómami hernie sa nemýlili? v tomto článku je paramedián označený ako najnebezpečnejší, práve mi bola diagnostikovaná takáto MRI, ale príznaky sú úplne odlišné, zodpovedajú dorzálnej prietrži z vášho stola

Dobrý deň, Rómovia. V tomto článku nájdete všeobecný prehľad príznakov a typov kýly. Nemyslím si, že váš lekár urobil chybu v diagnostike. Faktom je, že paramediánska kýla je rozdelená na 3 typy, jedná sa o dorzálne (premiestnenie disku do lúmenu medzi stavcami), bočné (ovplyvňujúce zadnú časť vláknitého prstenca) a sekvestrované (diagnostikované, keď časť disku spadne do oblasti miechového kanála). Symptómy u pacientov sa môžu mierne líšiť, pretože veľa závisí od príčin objavenia sa prietrže, umiestnenia, typu prietrže a času jeho výskytu. V počiatočnej fáze ochorenia sú rušivé príznaky mierne a vyznačujú sa bolesťou, bolesťou strednej intenzity a neskôr sa nepríjemné pocity zosilňujú, objavujú sa ďalšie príznaky, ktoré sa ešte nemusia cítiť. Všetko individuálne.

Ďakujem veľmi pekne. Informácie sú aktuálne, trpím bolesťou chrbtice.

HERNIA S FORMÁCOM OSTEOPHYTICKEJ KOMPLEXU

Podrobné informácie o metóde ENMG (elektroneuromyografia) a vyvolaných potenciáloch
na webovej stránke http: // www.miograf.lviv.ua

Podrobnosti o liečbe, schémach a korekciách neurofyziologických otázok v neurológii na webovej stránke alebo vo forme odpovede e-mailom: [email protected]
skype: alla871

Buďte pozorný a zdravý, poraďte sa s lekárom včas, pozorne si prečítajte odporúčania, ale prakticky ich môžete len odporučiť

Internet sa nespracováva.

Ak máte peniaze, lekári prídu sami.

VYTVORIŤ NOVÚ SPRÁVU.

Ste však neoprávnený používateľ.

Ak ste sa už predtým zaregistrovali, potom „prihlasovacie meno“ (prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky). Ak ste tu prvýkrát, zaregistrujte sa.

Ak sa zaregistrujete, budete môcť v budúcnosti sledovať odpovede na vaše správy, pokračovať v dialógu o zaujímavých témach s ostatnými používateľmi a konzultantmi. Okrem toho vám registrácia umožní viesť súkromnú korešpondenciu s konzultantmi a ostatnými používateľmi stránok.

Osteochondróza 1 - 2 stupne

Súvisiace a odporúčané otázky

4 odpovede

Vyhľadávanie na stránkach

Čo mám robiť, ak mám podobnú, ale inú otázku?

Ak ste nenašli potrebné informácie medzi odpoveďami na túto otázku, alebo ak sa váš problém mierne líši od uvedeného, ​​skúste položiť lekárovi ďalšiu otázku na tej istej stránke, ak sa nachádza v téme hlavnej otázky. Môžete tiež položiť novú otázku a po chvíli na ňu naši lekári odpovedia. Je to zadarmo. Na tejto stránke alebo na stránke vyhľadávania na webe môžete tiež vyhľadať relevantné informácie o podobných problémoch. Budeme veľmi vďační, ak nás odporučíte svojim priateľom na sociálnych sieťach.

Lekársky portál 03online.com poskytuje lekárske konzultácie v korešpondencii s lekármi na mieste. Tu získate odpovede od skutočných odborníkov vo svojom odbore. V súčasnosti poskytuje stránka poradenstvo v 50 oblastiach: alergológ, anestéziológ, resuscitátor, venereológ, gastroenterológ, hematológ, genetik, gynekológ, homeopat, dermatológ, detský gynekológ, pediatrický neurológ, pediatrický urológ, pediatrický chirurg, pediatrický chirurg, pediatrický chirurg, pediatrický chirurg, pediatrický chirurg, špecialista na infekčné choroby, kardiológ, kozmetológ, logopéter, ORL špecialista, mamológ, lekársky právnik, narkológ, neurológ, neurochirurg, nefrolog, odborník na výživu, onkológ, onkológ, ortopedický traumatológ, pediatr, plastický chirurg, psychológ, psychológ, psychológ,, rádiológ, andológ, zubár, trichológ, urológ, lekárnik, fytoterapeut, fleboológ, chirurg, endokrinológ.

Odpovedáme na 96,69% ​​otázok..

Aké je nebezpečenstvo medziobratlovej kýly v segmente L4 L5 a ako s ňou zaobchádzať?

Hernia disku L4 L5 je jednou z najbežnejších a najnebezpečnejších medzistavcových prietrží a vyžaduje včasné ošetrenie. Lekár predpisuje konzervatívnu terapiu av prípade jej neúčinnosti chirurgický zákrok. Súbor preventívnych opatrení pomôže zabrániť opätovnému vytvoreniu prietrže.

Všeobecné charakteristiky patológie

Kýla L4-L5 je najčastejšie diagnostikovanou patológiou bedrovej chrbtice. Približne 50% všetkých prípadov výskytu medzistavcových prietrží je v tomto konkrétnom segmente. Pri tvorbe výčnelkov v tejto oblasti hrozí nadmerné upnutie nervu L5, dochádza k narušeniu inervácie dolných končatín, ich citlivosť sa znižuje, vyvíja sa svalová atrofia.

Medzi prvé príznaky hernie disku L4 L5 sa rozlišujú bolesti v oblasti bedier alebo bolesť v oblasti bedier, ktoré sa periodicky rozširujú až k dolným koncom. V tomto prípade pacient pravidelne pociťuje znecitlivenie nohy, nemôže úplne ohnúť nohu na koleno a šliapať po celej nohe..

príčiny

Bedrová chrbtica sa každý deň podrobuje obrovskému zaťaženiu, pretože preberá váhu celého tela. Miecha tiež pomáha telu otáčať sa rôznymi smermi. Zároveň je to posledný segment stavcov, ktorý pozostáva z stavcov L4-L5 a ktorý najviac zaťažuje.

Hernia môže viesť aj k najmenšej podvýžive disku alebo k patologickej zmene štruktúry jej tkanív. Najmä riziko rozvoja patológie sa zvyšuje v starobe, pretože do tejto doby sa medzistavcové platničky stávajú krehkejšími a slabšími..

Medzi hlavné faktory, ktoré môžu vyprovokovať vytvorenie medzistavcovej prietrže, sa rozlišuje:

 • skolióza;
 • osteochondrosis;
 • dysplázia;
 • rôzne zranenia chrbta a končatín;
 • genetická predispozícia;
 • podchladenie;
 • sedavý spôsob života;
 • zvýšená fyzická aktivita.

K rozvoju prietrže môže prispieť aj značné zaťaženie chrbtice, napríklad pri zdvíhaní ťažkého predmetu v nepohodlnej polohe..

Druhy medzistavcových prietrží

Pred začatím liečby sa musí pacient podrobiť vyšetreniu, aby sa určilo lokalizovanie patológie a jej typu. Kýla disku na úrovni stavcov L4 L5 sa môže vyskytovať v týchto formách:

 • Dorsal, ktorý sa ďalej delí na zadnú, strednú a strednú. Prejavuje sa to slabosťou svalov, zhoršenou sexuálnou funkciou, zníženou citlivosťou dolných končatín, neschopnosťou kontrolovať proces močenia a defekácie..
 • Mediálne. Vo verte sa vyvíja prietrž.
 • Zadarmo. Jadro vyčnieva cez zadný pozdĺžny väz bez straty anatomického spojenia s diskom.
 • Pohybu. Pohyb hernie sa vyskytuje počas cvičenia.
 • Paramedianní. Kýla vyčnieva zo strany a stláča nervové korene, ktoré spôsobujú silnú bolesť, ktorá spôsobuje zadok a zadok stehna..
 • Foraminal. Znamená prasknutie vláknitého prstenca vpred, čo vedie k bolesti prietrže a slabému brnenie v končatinách počas kýchania alebo kašľa..
 • Sequestral. Najnebezpečnejší typ prietrže, ktorý môže viesť k ochrnutiu dolných končatín.

Herniate disky môžu byť primárne a sekundárne. Prvý vznikajú v dôsledku zvýšenej fyzickej aktivity alebo po zranení chrbta, ktoré sa tvoria v dôsledku vyvíjajúcich sa degeneratívnych zmien v chrbtici..

Príznaky hernie disku L4-L5

Jedným z hlavných príznakov medzistavcovej prietrže je ischias. Anomálie znamená zovretie koreňov sedacieho nervu a spôsobuje bolesť v bedrovej oblasti, ktorá okamžite prechádza do jednej alebo oboch nôh..

Niekedy nepohodlie v končatine obťažuje pacienta ešte viac ako nepohodlie v chrbte. Toto je obzvlášť pociťované pri chôdzi, pri ohýbaní alebo otáčaní tela. Bolesť môže byť sprevádzaná mravenčaním alebo silnou necitlivosťou, ako aj svalovými kŕčmi v chrbte a nohách..

Okrem bolesti môže u človeka tiež dôjsť k oslabeniu končatín. V takom prípade pacient nemá pri vyšetrení na recepcii neurológa Achillovo a kolenné reflexy. V pokročilých prípadoch sa rozvíja noha, dochádza k strate kontroly nad pohybmi čriev a močeniu. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj nebezpečného syndrómu konského chvosta..

Kýla segmentu L4 L5 sa tiež líši v tom, že človek nemôže narovnať veľký prst kvôli oslabeniu svalových väzov. Necitlivosť sa šíri do hornej časti chodidla a bolesť z dolnej časti chrbta dáva zadok.

Medzi bežné znaky vývoja anomálií patria:

 • pálenie a znížená citlivosť končatín, ako aj svalové napätie v postihnutej oblasti;
 • zvýšené nepohodlie počas pohybu, zmena polohy tela, počas pohybov čriev a močenie;
 • úľavu od bolesti v pokoji;
 • odchýlky od autonómneho systému: opuch, nadmerné potenie.

Intenzita bolesti závisí od veľkosti nádoru. Ak je prietrž malá, pacient sa obáva iba mierneho nepohodlia. V pokročilom prípade si pacient sťažuje na pokročilejšie neurologické príznaky.

diagnostika

Diagnóza patológie sa začína konzultáciou s neurológom. Špecialista by mal vykonať prieskum a vyšetrenie pacienta, preštudovať anamnézu, zhromaždiť úplné informácie o výskyte zranení a rôznych chorôb..

Po predbežnej diagnóze sa pacient musí podrobiť všeobecným vyšetreniam krvi a moču, musí sa podrobiť rádiografickému vyšetreniu: CT, MRI, elektromyografia alebo myeloidafia. Výsledky určia taktiku ďalšieho liečenia..

Hernia disku L4 L5

Taktika liečby v závislosti od veľkosti prietrže

Na to, aby terapia mala pozitívny účinok a zlepšila celkový stav pacienta, je potrebné poznať veľkosť prietrže. Na základe toho sa určujú ďalšie taktiky liečby:

 • Vypuknutie do 5 mm nevyžaduje okamžitú hospitalizáciu. Ako terapia sa vykonáva špeciálne rehabilitačné cvičenie. Obzvlášť užitočné budú cvičenia zamerané na napínanie chrbtice..
 • Kýla, ktorej parametre nepresahujú 8 mm, sa dá ľahko konzervovať. Užívanie liekov, masáž a fyzioterapia, ako aj terapeutické cvičenia pomôžu zmierniť nepohodlie a zlepšiť celkový stav pacienta..
 • V nemocnici je potrebné prísne dodržiavať prietrž do 12 mm. Pacientovi sa odporúča odpočinok na lôžku a užívanie liekov proti bolesti. Chirurgický zákrok je potrebný iba vtedy, ak má osoba príznak stlačenia koreňov miechy.
 • Ak formácia dosiahla veľkosť väčšiu ako 12 mm, je indikovaná súrna hospitalizácia a chirurgický zákrok.

Bez ohľadu na veľkosť prietrže, už na začiatku liečby, je pacientovi úplne zakázané zdvíhanie závaží.

Konzervatívna terapia

V prvých dňoch liečby je nevyhnutné prísne dodržiavať pokojný odpočinok, aby sa zabezpečil pokoj v chrbtici. Súčasne musíte začať s liekom:

 • analgetiká: Paracetamol;
 • svalové relaxanciá: Midokalm, Xeomin;
 • nesteroidné protizápalové lieky: nimesil, diklofenak;
 • kortikosteroidy: dexametazón;
 • chondroprotektory: Chondroxide, Teraflex;
 • angioprotektory: Actovegin;
 • Vitamínové komplexy: Milgamma.

Po zastavení bolesti by ste mali začať vykonávať fyzioterapiu a liečebné cvičenia, kúpať sa v bazéne a podrobiť sa špeciálnej masáži..

Počas terapie a počas rehabilitačného obdobia je nevyhnutné používať pevný korzet. Na konci liečby sa pri zdvíhaní ťažkých predmetov vyžaduje podporný korzet.

fyzioterapia

Cvičenia telesného cvičenia sú zamerané na zníženie napätia chrbtových svalov a ich posilnenie. Je potrebné si uvedomiť, že potrebnú skupinu cvičení by mal vyberať a predpisovať odborník. Triedy musia byť pod dohľadom školiteľa..

Spomedzi odporúčaných cvikov lekári rozlišujú kliky a sklony od miesta na sedenie. Kategoricky odmietnuť je z drepov, výpadov a kopov.

Chirurgický zákrok

Hlavným cieľom chirurgického zákroku je uvoľniť časť miechy alebo nervových koreňov pod tlakom kýly. Medzi hlavné prevádzkové metódy patria:

 • Microdisectomy. Najbolestivejšia a najúčinnejšia metóda. Počas operácie sa prietrž odstraňuje s minimálnym zásahom do tela pacienta.
 • Implantácia. Lekár umiestni umelý implantát namiesto odstráneného tkaniva.
 • Endoskopické odstránenie. Výhodou zásahu je malá veľkosť vpichov, ako aj schopnosť kontrolovať priebeh expozície na špeciálnom monitore..
 • Nucleoplasty. Do medziobratlového disku je vložená špeciálna elektróda na prenos impulzov. Výsledkom je, že prietrž hernie sa zmenšuje a nervové korene sa uvoľňujú v dôsledku odparovania tkaniva jadra..

Chirurgický zákrok je nevyhnutný, keď prietrž dosiahne veľkú veľkosť a konzervatívna terapia neprináša výsledky. Operácia pomôže v krátkom čase obnoviť vodivosť nervových impulzov a zbaviť nepohodlia chrbta a končatín..

Ani chirurgický zákrok nezaručuje, že sa prietrž nebude opakovať.

Alternatívne metódy expozície

Ak sa k hlavnému liečebnému komplexu pridajú alternatívne metódy, kýlová terapia bude oveľa účinnejšia. Pacientovi sa preto odporúča uchýliť sa k takýmto technikám:

 • Hirudoterapia - liečba pijavicami. Postup je indikovaný pre všetky typy medzistavcových prietrží. V skorých štádiách vývoja choroby je možná úplná liečba. V zanedbanej podobe pomáha zmierňovať nepríjemné príznaky.
 • Ozónová terapia - zavedenie ozónových prípravkov v postihnutých oblastiach. Nástroj znižuje množstvo prietrže a má analgetický účinok.
 • Homeosiniatria - injekcie homeopatických liekov do konkrétnych miest, ktoré sú zodpovedné za stav postihnutého tkaniva. Zastavuje rozvoj degeneratívnych procesov v chrbtici, zlepšuje krvný obeh a dodáva živinám mäkké tkanivá.

Možné komplikácie a prognózy

Vertebrálna hernia L4 L5 sa môže stať celkom nebezpečnou chorobou, ak prechádza do zanedbanej formy a spôsobuje komplikácie. Anomálie teda môže viesť k:

 • opuch alebo nekróza tkanív umiestnených vedľa postihnutej oblasti;
 • zápal miechy;
 • pretrhnutie vláknitého prstenca;
 • prolaps pulpózneho jadra.

Pri včasnom začatí kvalifikovanej liečby je prognóza priaznivá. Hlavné je dodržiavať všetky pokyny a odporúčania svojho lekára. Pacient by mal vylúčiť akékoľvek vážne zaťaženie chrbtice, snažiť sa zdvíhať ťažké predmety a nezdržať sa dlho v nepohodlnej polohe..

Ak vás špecialita a pracovný profil núti viesť sedavý životný štýl, mali by ste uvažovať o zmene profesionálnych aktivít. Odporúča sa tiež nosiť špeciálny obväz, aj keď sa nepohodlie prestalo obťažovať. Aby ste zabránili vzniku opuchov, musíte piť viac čistej vody a znížiť spotrebu rôznych prísad a solí.

Hernia segmentu L4 L5 nie je veta. Včasná zahájená liečba zvyšuje šance človeka na uzdravenie a zbavenie sa väčšiny nepríjemných príznakov bez toho, aby sa uchylovala k operácii. Následné dodržiavanie odporúčaného cvičebného režimu a správna vyvážená výživa pomáhajú obnoviť poškodené tkanivo takmer o 80%.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fenický nerv

Späť
Frenický nerv (N. phrenicus) je zmiešaný inervujúci kmeň, ktorý je súčasťou cervikálneho plexu. Tu sa spájajú korene miechy a tkanivá pochádzajúce z krčných uzlín nachádzajúcich sa v dolnej časti.
Blokáde s kýlou chrbtice sa nedá vyhnúť ľuďom, u ktorých sa už bolesti chrbta stali samozrejmosťou. Blokáda kýlou chrbtice je účinná a účinná metóda na zmiernenie bolesti.
Súhrn: Stredná (stredná) hernia medzistavcovej platničky je typ medzistavcovej prietrže, ktorá ovplyvňuje miechu a môže nakoniec viesť k výskytu neurologických príznakov. Na rozdiel od iných medzistavcových hernií vyčnieva stredná hernia disku dozadu priamo do stredu miechového kanála, kde sú umiestnené nervové korene a miecha.
Terapeutická metódaČo sa používaPrečo