loader

Hlavná

Späť

Výčnelok krčnej chrbtice

Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže. V tomto prípade je vnútornou časťou disku želatínové jadro, nepresahuje vláknitý kruh a neporušuje ho..

Výčnelok krčka maternice. príčiny

Prítomnosť tohto ochorenia sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Najväčšie nebezpečenstvo však predstavuje vyčnievanie krčnej chrbtice. Pretože hlavné krvné cievy, tepny, nervové vlákna a cesty sú sústredené v krku, nachádzajú sa tu aj priedušnice, krčka miecha a pažerák..

Ak sa výčnelok medzistavcových platničiek krčnej chrbtice vyvinie na prietrž, objaví sa štípanie, ako aj stagnácia, narušenie krvného obehu, problémy s citlivosťou.

Je dôležité si uvedomiť, že mozog sa nachádza v tesnej blízkosti, preto sa v prípade kýly vyvíja výživa nervových buniek. Z toho môžeme vyvodiť záver, že včasná diagnóza je dôležitá. A tiež následná liečba v tejto fáze bude mať priaznivý vplyv na zdravie a vedie k liečbe chrbtice.

Výčnelok krčných stavcov, rovnako ako akýkoľvek iný, nie je nezávislou formou choroby. Výčnelok disku (15 s1) krčnej chrbtice sa vždy vytvára v dôsledku degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré sú charakteristické pre stavce a medzistavcové platničky. V tomto prípade dochádza k deplécii chrupavkového spojivového tkaniva. Osteochondróza je hlavné ochorenie, ktoré môže viesť k objaveniu deštrukčných procesov, ako aj k tvorbe výbežkov..

Existujú tiež časté prípady, keď sa príčinou vyčnievania krčnej chrbtice stali vrodené deformácie a tiež sa získali napríklad skolióza, lordóza alebo kyphosis. Často s diagnózou vyčnievania na pozadí osteoporózy, keď dochádza k zriedkavému pôsobeniu kostného tkaniva stavcov v dôsledku zranení, nádorov primárneho alebo metastatického, zhubného alebo benígneho..

Výčnelok v krčnej chrbtici má predispozičné faktory. Medzi hlavné patria:

 • Podvýživa, zlá strava;
 • Oslabená imunita;
 • Zaťažený dedičnosťou;
 • Nadmerné preťaženie, prepätie, fyzická aktivita;
 • Nedostatok cvičenia, sedavý spôsob života;
 • podchladenie;
 • Byť v anatomicky nesprávnej polohe, nepohodlnej polohe tela.

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Krčka chrbtice pozostáva zo 7 stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky. Vzhľadom k tomu, že krk reguluje rotáciu hlavy, chrbtový stĺp má svoje anatomické vlastnosti. Medzi hlavné patria: krehkejšie stavce, hojnosť chrupavkových medzistavcových tkanív, zvýšená pohyblivosť, flexibilita chrbtice a celková nestabilita oddelenia. Krčková oblasť je tiež vystavená veľkému zaťaženiu v dôsledku mobility a vykonávania konštantných pohybov. Keď sa chrbtice opotrebujú, vytvárajú sa výčnelky, ktoré spôsobujú kompresiu chrbtového mozgu, ako aj jeho koreňov. Ak hovoríme o príznakoch vyčnievania krčnej chrbtice, je dôležité vziať do úvahy anatomickú štruktúru krčnej chrbtice, napríklad:

 • Nedostatok diskov v prvom a druhom stavci;
 • Veľká v porovnaní s ostatnými oddeleniami, výška krčných stavcov;
 • Anatomická heterogenita štruktúry stavcov;
 • Schopnosť vykonávať pohyby s veľkou amplitúdou kmitania;
 • Nútenie udržiavať hlavu v správnej polohe;
 • Úzky miechový kanál;
 • Prítomnosť fyziologického ohybu v prednej časti krku - lordóza;

To všetko naznačuje, že aj v prípade minimálneho posunutia disku najmenej o 1 mm to bude mať za následok prejavy klinických príznakov a zhoršené fungovanie chrbtice. Výčnelok príznakov krčnej chrbtice:

 • Lokálne chronické pretrvávajúce bolesti v krku;
 • Vyžarovanie bolesti v ramene, horných končatinách, lopatkách;
 • Svalová slabosť v lakťoch, krku a pažiach;
 • Brnenie, bolesť, pálenie a znecitlivenie v ruke;
 • Vyžarujúca bolesť hlavy, týl;
 • Cervicago alebo cervikalgia;
 • Porušenie pohyblivosti krčnej chrbtice, strata flexibility;
 • Kolísanie krvného tlaku;
 • Poruchy spánku;
 • Znížená citlivosť ramenného pletenca, znížená aktivita horných končatín;
 • Vzhľad kožnej parastézie - nepríjemné kožné pocity v krku;
 • Únava, slza a podráždenosť.

Diagnóza vyčnievania krčnej chrbtice

Najviac informatívne pre diagnostické vyšetrenie je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, tzv. MRI. Toto je bezpečná metóda, ktorá vám umožní určiť veľkosť výčnelku, šírku kanálika chrbtice a zistiť závažnosť zápalových zmien. Často predpísaná CT - počítačová tomografia.

Výčnelok liečby krčných stavcov.

Liečba vyčnievania krčnej chrbtice by mala byť komplexná, zdĺhavá a konzistentná. Po prvé, špecialisti sa uchyľujú k konzervatívnym metódam liečby, medzi ktoré patria:

 • Liečba drogami;
 • Fyzioterapeutický komplex procedúr;
 • masáže;
 • Fyzioterapeutické cvičenia, zdravotná gymnastika;
 • Manuálna terapia;
 • Reflexológia - akupunktúra.

Liečba krčka maternice pomocou masáže a manuálna terapia sú vysoko účinnými prostriedkami v boji proti tejto chorobe. Tento typ postupu by sa však nemal používať v čase exacerbácie choroby. V čase exacerbácií sa susedné zóny masírujú. Napríklad hrudník, horné končatiny, ramenný opasok. Keď je exacerbácia potlačená, špecialista pokračuje do krčnej chrbtice. Procedúra sa vykonáva sedením alebo ležaním na jednej strane. Ak vyčnieva z krčných diskov, liečba zahŕňa niekoľko sedení, každý masážny prvok by mal trvať najmenej päť minút, v budúcnosti by sa mal tento čas predĺžiť.

Masáž a manuálna terapia sú zamerané na zvýšenie krvného obehu, zlepšenie prietoku krvi do vnútorných orgánov, svalov a kostí.

Masáže tiež vedú k zvýšenej pohyblivosti chrbtice, pružnosti. Svalový korzet získa potrebný tón, vytrvalosť pre rôzne druhy záťaže. Liečba vyčnievania krčnej chrbtice pomocou masážnych účinkov vedie k zvýšeniu výživy svalových tkanív, k zvýšeniu citlivosti a k ​​celkovému zlepšeniu tela..

Cvičebná terapia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Súbor wellness cvičení a liečebných cvičení je pravdepodobne najspoľahlivejším prostriedkom v boji proti protruii. Vyčnievanie cervikálnych chrbtových cvičení zahŕňa posilnenie svalov, zvýšenie ich schopnosti odolať stresu, zaťaženia, zvýšenie tónu svalov krku. Zameriavajú sa tiež na zvýšenie pružnosti oddelenia, pružnosti a mobility krčných stavcov. Gymnastika má priaznivý vplyv na liečbu svoriek, zmierňuje opuchy a zvyšuje prietok krvi v krku. Je dôležité si uvedomiť, že hygiena cvičenia je nevyhnutná. V prípade, že vám cvičenie spôsobí pocit nepohodlia, bolesti, stojí za to zastaviť sedenie. Celý komplex by mal byť dohodnutý s ošetrujúcim lekárom.

Vyčnievanie liečby krčných stavcov pomocou cvičebnej terapie zahŕňa naklonenie hlavy, otočenie krku rôznymi smermi, prevrátenie hlavy dozadu a upevnenie krku v tejto polohe tiež zvyšuje flexibilitu oddelenia. Nevykonávajte rotačné pohyby príliš intenzívne a náhle, skôr hladké sklony a zákruty.

Liečba vyčnievania krčnej chrbtice pomocou konzervatívnych metód nie je vždy účinná, z čoho vyplýva potreba chirurgického zákroku. Táto situácia nastáva v situáciách, keď je zaznamenaná progresia výčnelkov. Alternatíva k tomu však našla moderná technológia. Teraz sa používa korekcia laserového výčnelku. Laser pôsobí na tkanivá teplým lúčom, ktorý ich zahreje, vedie k ich zúženiu, v dôsledku čoho sa výstupok zmenšuje a pozoruje sa pozitívny posun v liečbe. Preto je dôležité pamätať na to, že existuje veľa metód na boj proti chorobe, musíte na tom komplexne a systematicky pracovať, výsledok nebude dlho trvať.

Krčné výčnelky

Čo je to krčný výčnelok?

Diagnóza maternicového výčnelku znamená, že ste na polceste do kýly. A skutočne to tak je. Preto, aby prietrž neprichádzala k prekvapeniu a nevznikla otázka - odkiaľ prišla - stojí za to brať problém vážne a výbežok považovať za dozrievajúcu prietrž. Jediný rozdiel medzi nimi je, že výstupok je deformácia plášťa disku a prietrž je už roztrhnutím plášťa a vyčnievaním časti jadra von.

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov a šiestich medzistavcových platničiek. Obratle a disky pochádzajú z hlavy. Medzi hlavou a prvým krčným stavcom nie sú žiadne disky a tiež medzi prvým a druhým krčným stavcom a začínajú iba medzi druhým a tretím stavcom. Krčné stavce sú označené latinským písmenom „C“, z latinského slova „Cervix“ - krk a číslica sériového čísla od 1 do 7 - C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7. Disky sú označené inak. Pomlčka, ako to bolo, označuje, medzi ktorými stavcami sa disk nachádza: C2 - C3, C3 - C4, C4 - C5, C5 - C6, C6 - C7, C7 - Th1. „Th“ znamená „hrudník“ - hruď.

Výčnelok sa vyskytuje v segmentoch s najväčšou pohyblivosťou. Ak je mobilita vyššia, opotrebenie je vyššie. Preto sú najčastejšie zasiahnuté disky C5 - C6, C4 - C5 a C3 - C4.

V závislosti od toho, ktorý disk je ovplyvnený, v ktorom smere vyčnieva - späť alebo nabok a od toho, čo ovplyvňuje: na stavovcoch, mieche alebo nervoch budú závisieť príznaky vyčnievania krčnej chrbtice..

Zóna inervácie krčných segmentov

Príznaky krčka maternice

S rozvojom choroby sa príznaky vyčnievania krčnej chrbtice nevyskytujú okamžite alebo existujú v slabej forme, takže mnohí pacienti jednoducho neprikladajú tejto úlohe žiadny význam a neprirodzujú únavu v krku. Intenzívnejšie procesy však zvýrazňujú príznaky..

Bolesť v krku. Najprv je cítiť nepohodlie, ktoré sa postupne mení na bolesť. Bolesť sa stáva silnejšou a vyskytuje sa častejšie. Zákruty krku sa tiež stávajú bolestivými. Bolesť niekedy zachytáva týlnu časť a niekedy celú hlavu. V niektorých prípadoch sa objavia závraty..

Bolesť v rukách. Z krku na plecia sa rozšírilo nepohodlie a bolesť a potom klesli zbrane. Objaví sa brnenie a znecitlivenie rúk, niekedy dochádza k miernemu zášklbu svalov predlaktia..

Bolesť v iných častiach tela. Bolesť vyžarujúca na hrudník, hornú časť chrbta, lopatku ramena alebo podpazušie môže tiež naznačovať poruchy medzistavcových platničiek. Pocit tinitu a výskyt „múch“ alebo škvŕn pred očami tiež naznačujú prítomnosť choroby..

Príčiny výčnelku krčka maternice

K výčnelkom dochádza na pozadí dystrofických procesov v diskoch, najmä pri osteochondróze, ktorá vedie k deplécii tkaniva chrupavky. Disk postupne stráca svoju pružnosť a v jeho škrupine sa začínajú objavovať praskliny, ktoré časom povedú k prasknutiu a prietrži.

Okrem dystrofie sa vyskytuje aj dysplázia, najčastejšie je vrodená, menej často sa vyskytuje počas rastu. Dysplazia je kaz v tkanive medzistavcovej platničky, jej slabá stránka.

Skolióza a ďalšie zakrivenia chrbtice vytvárajú lokálne preťaženie chrbtice a tvoria miesto budúceho vyčnievania.

Záťaže. Nadmerné športy a pravidelné pracovné zaťaženie majú výrazný vplyv na disky..

Nízka mobilita. Rovnako ako nadmerná aktivita, aj nečinnosť vedie k patológii medzistavcových platničiek. Toto sú dva póly patológie..

Nevhodná poloha. Ak na pracovisku sedíte na nepohodlnej stoličke alebo počas spánku vám matrac nedovolí uvoľniť sa chrbát, je zaručený výčnelok krčnej chrbtice.

Štatistiky hovoria, že bolesť v dôsledku výčnelku sa často vyskytuje v strednom veku. V mladom alebo vyššom veku, dokonca aj v prípade, že je na MRI vyčnievanie, sa oplatí analyzovať ďalšie možné príčiny bolesti, napríklad myofasciálny syndróm. Jeho prejavy sú často zamieňané s prejavmi vyčnievania.

Liečba krčka maternice

Prvá vec, ktorá sa má vyskytnúť, keď sa vyskytne bolesť, je minimalizovať zaťaženie krku, ramien a ramien a, samozrejme, vyhľadať lekára. Otázka - na ktorú?

Hlavnou liečbou cervikálneho výčnelku je manuálna terapia. Je to ako antibiotikum na zápal pľúc - bez toho sa môžete obísť. Iné prostriedky nápravy sú tiež dobré. Vedľajšou liečbou sú však metódy, ako sú masáže, lieky, fyzioterapia a cvičebná terapia. Pamätať! S výstupkom krčnej chrbtice je hlavná vec manuálna terapia. Preto musíte kontaktovať chiropraktika.

Na klinike „Spina Zdorova“ používame všetky spôsoby liečenia na vyčnievanie krčnej chrbtice, ktoré sú k dispozícii pre miernu manuálnu terapiu:

Ako liečiť krčný výčnelok krčnej chrbtice?

Koncepcia vyčnievania diskov krčnej chrbtice znamená vyčnievanie medzistavcových chrupaviek, ku ktorému dochádza v dôsledku deformácie chrupavkových diskov umiestnených medzi stavcami, ktoré nie sú sprevádzané úplným zničením vláknitého prstenca. Táto patológia sa vyvíja v dôsledku degeneratívnych procesov, ktoré sa vyskytujú v chrupavke, keď sú kombinované s negatívnymi účinkami zvonka na chrbticu..

klasifikácia

Vzhľadom na smer vyčnievania časti chrupavkového disku je vyčnievanie medzistavcovej platničky krčnej chrbtice rozdelené do nasledujúcich odrôd:

 • Bočné (bočné). Vyčnievajúca časť disku je na boku. Je pomerne zriedkavý a nemá charakteristické príznaky.
 • Zadná strana. Toto je najbežnejší typ. Kurz je často asymptomatický, až kým sa chrupavkový výčnelok zväčšuje a nedosiahne nervový koreň..
 • Kruhová. Výčnelok chrupavky je umiestnený okolo centrálnej časti medzistavcového disku. Tento typ výčnelku sa vyvíja pomaly; typická je chronická povaha kurzu. Komplikácie s touto formou sa vyskytujú často, majú závažný priebeh. V takýchto prípadoch je pravdepodobné, že pri absencii včasnej liečby vyčnievania diskov krčnej chrbtice.
 • Chrbát alebo chrbtový výčnelok. Chrupavkový fragment vyčnieva dozadu, priamo smerom k miechovému kanálu. Zo všetkých možností je to dorzálny výčnelok diskov krčnej chrbtice spravidla častejšie ako iné prejavy bolesti. Je uznávaný ako najzávažnejší, pretože môže spôsobiť kompresiu koreňov miechy a výskyt neurologických komplikácií..
 • Brušný. Výstupok sa vytvára v smere dopredu. To nie je bežné. Symptómy sa objavujú zriedkavo..

Odkiaľ pochádza výstupok?

Výčnelky krčnej chrbtice sa môžu vyvíjať v dôsledku pôsobenia mnohých faktorov, ako napríklad:

 • Osteochondróza. Degeneratívne-dystrofické procesy v chrupavke.
 • Traumatické zranenia chrbtice. K preťaženiu vláknitého prstenca dochádza s následným výskytom nestability zodpovedajúceho segmentu. K tomu často dochádza najmä pri dopravných nehodách..
 • Zmeny vláknitého tkaniva súvisiace s vekom v priebehu času.
 • Vrodené chyby chrbtice.
 • Ochorenia postihujúce kĺbové tkanivá, ankylozujúca spondylitída, reumatické choroby.
 • Systematická ťažká fyzická námaha.
 • Poruchy metabolizmu v tele, ktoré negatívne ovplyvňujú metabolizmus v chrupavke a môžu viesť k narušeniu štruktúry chrupavky.
 • Známe nesprávne držanie tela. Poruchy statického postoja. V týchto prípadoch majú stavce krčnej oblasti zvýšenú záťaž.
 • Skoliotická, kyphoskoliotická deformita miechy.
 • Sedavý spôsob života. Hypodynamia
 • Výrazné prekročenie normálnej telesnej hmotnosti.
 • Profesionálny šport.
 • Choroby spôsobujúce deformácie kĺbov (bedra a kolena), ploché chodidlá - vo všetkých týchto prípadoch na chrbticu pripadá ďalšie zaťaženie..
 • Zmeny hormonálneho pozadia v tele.
 • Dedičné určené abnormality spojivového tkaniva.

Stupne vysunutia

Prítomnosť a závažnosť klinických prejavov vyčnievania disku závisí od stupňa vývoja tejto patológie.

 • Deformácia medzistavcovej chrupavkovej platne nie viac ako 2/3. Podľa klinických prejavov je to najjednoduchší stupeň prejavu patológie..
 • Výstupok plášťa chrupavkového disku 3-4 mm.
 • Výraznejší výčnelok obalu disku o 5 alebo viac milimetrov.
 • Porušenie integrity vláknitého prstenca, výstup z jeho zdeformovanej časti za hranicu disku.

Klinické prejavy

V počiatočných fázach vyčnievania krčnej chrbtice často neexistujú žiadne príznaky. Charakteristické neurologické symptómy sa vyvíjajú iba pri podráždení a stlačení nervového koreňa.

Klinika osteochondrózy krčnej chrbtice s výčnelkami disku závisí od miesta (smeru) výčnelku disku medzistavcových chrupaviek.

Pre túto patológiu sú charakteristické nasledujúce prejavy:

 • Výskyt akútnej bolestivosti v krku, čo obmedzuje možnosť pohybov v tomto oddelení. Možné ožiarenie bolesti v ramennom páse, ramene, paži.
 • Bolesť hlavy rozliatej povahy alebo s lokalizáciou v týlnej oblasti.
 • Závraty, ktoré môžu byť sprevádzané epizódami nerovnováhy.
 • V prípade progresie kompresie koreňov miechy sa v rukách a krku vyvíja parestézia (zhoršená citlivosť)..
 • Postupne sa zvyšuje slabosť svalov rúk.
 • V prípade kompresie stavcovej tepny sa príznaky hemodynamickej poruchy vyvíjajú v stavovcovej bazilárnej nádrži rôznej závažnosti..

diagnostika

Výčnelky disku krčnej chrbtice sa diagnostikujú pomocou nasledujúcich diagnostických opatrení:

 • Dôkladné vyšetrenie pacienta ukáže obmedzenie aktívnych pohybov v krčnej chrbtici. V prípade silnej bolesti je možné naklonenie hlavy smerom k zameraniu bolesti v dôsledku svalového kŕče alebo pokusu pacienta o zníženie intenzity bolesti..
 • Vyšetrenie hmatom odhalí zvýšenie svalového tonusu krku a ramenného pletenca, ako aj svalovú bolesť počas hmatu..
 • Röntgen krku. Röntgenové snímky sa musia robiť v dvoch projekciách - priamej a bočnej; to umožní presnejšie posúdenie stupňa zúženia medzistavcových priestorov.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie je najviac informatívne o diagnostických metódach. MRI umožňuje zobraziť konfiguráciu výstupku, jeho veľkosť a smer. Na tomograme budú viditeľné sprievodné patologické zmeny v chrbtici a okolitých tkanivách..
 • Podľa indikácií sú menovaní konzultácie s úzkymi odborníkmi - neurológom, vertebroológom, ortopédom.

farmakoterapia

Liečba protrúziou diskov krčnej chrbtice nemá žiadny význam a je zameraná na čo najskoršie zmiernenie stavu pacienta, najmä v akútnom období, keď je potrebné čo najskôr zastaviť syndróm bolesti. Je tiež potrebné bojovať proti trofickým poruchám v tkanivách, ktoré sa vyvíjajú pri dlhodobej kompresii..

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Táto skupina liekov má okrem symptomatického, menovite analgetického účinku protizápalový účinok, v dôsledku čoho sa znižuje opuch a napätie mäkkých tkanív..
 • Lieky, ktoré zmierňujú svalové kŕče. Vďaka nim relaxujú nadmerne namáhané svaly, čo pomáha znižovať bolesť a obnovuje rozsah pohybu.
 • Lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu. Ich použitie je nevyhnutné na potlačenie trofických porúch v tkanivách, ktoré sa môžu tvoriť pri dlhodobej kompresii neurovaskulárnych zväzkov.
 • Všeobecné posilňujúce činidlá, napríklad vitamíny B, ktoré priaznivo ovplyvňujú metabolizmus, a to aj v nervovom tkanive.

fyzioterapia

Fyzioterapeutická metóda liečby má stimulačný účinok na hemodynamiku (vrátane mikrocirkulácie) a metabolizmus tkanív. Na dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku sa používajú tieto metódy:

 • magnetoterapia.
 • Elektroforéza protizápalovými alebo antispasmodickými liekmi.
 • Parafínové zábaly.
 • Electromyostimulation.

Je potrebné si uvedomiť, že v akútnom období sa fyzioterapia nepoužíva, je predpísaná po exacerbácii.

masáž

Podobne ako fyzioterapeutické techniky sa táto metóda nepoužije počas exacerbácie. Ak chcete absolvovať masážny kurz, musíte počkať do konca akútneho obdobia.

Masáž s vyčnievaním diskov krčnej chrbtice má nasledujúce účinky:

 • Posilňuje svalovú kostru krčnej oblasti.
 • Podporuje návrat „správnej“ polohy medzistavcových platničiek a dokonca zmenšuje veľkosť výčnelku.
 • Aktivuje hemodynamiku v tkanivách, ktorá je dôležitá pre trofické poruchy mäkkých tkanív spôsobené kompresiou.

Počas masážneho sedenia musí pacient sledovať účinky masážnych účinkov. Akékoľvek nepríjemné pocity a ešte väčšia bolesť sú signálom, že masáž by sa mala zastaviť.

fyzioterapia

Cvičenia počas vyčnievania diskov krčnej chrbtice by mali pozostávať z jemných pohybov (najmä v období, keď bolesť ešte neprešla). Najprv je lepšie to robiť pod vedením inštruktora.

Starostlivo robte špeciálne cvičenia, vyhnite sa bolesti; by nemal robiť náhly pohyb krčnej chrbtice.

Fyzikálna terapia má nasledujúce účinky:

 • Posilnenie svalov krčnej oblasti; konštrukcia takzvaného svalového rámu.
 • Normalizácia hemodynamiky v tejto oblasti, odstránenie preťaženia.

Gymnastické komplexy obsahujú cvičenia na relaxáciu a naťahovanie svalov a na posilnenie svalov krku.

Terapeutická gymnastika s vyčnievaním diskov krčnej chrbtice má veľmi dôležitú funkciu nielen pri exacerbácii. Pravidelné a systematické vykonávanie súboru cvičení pomáha posilňovať svaly; silný svalový rámec zabráni rozvoju ostrých exacerbácií v budúcnosti.

Dôležité! Počas cvičenia by nemali byť dovolené ostré bolesti. Ak takéto pocity vzniknú, je to signál, že je potrebná odborná konzultácia.

Manuálna terapia

Toto je veľmi účinná metóda. Je však vhodný na použitie iba v počiatočných fázach formovania patológie.

Chirurgické ošetrenie

Použitie chirurgických liečebných metód je povolené v prípade zlyhania pokusov vyrovnať sa s problémom pomocou konzervatívnych liečebných metód. Pri vyčnievaní diskov je potreba tohto spôsobu liečby zriedkavá.

Najmä sa laserový účinok aplikuje na medzistavcové platničky, čo vedie k zmenšeniu jeho veľkosti v dôsledku čiastočného odstránenia jeho želatínového jadra. Výsledkom je, že chrupavkový disk, ktorý znovu získal svoju normálnu veľkosť, sa vráti na svoje prirodzené miesto.

Ktorá metóda je lepšia?

Pri odpovedi na otázku, ako liečiť vyčnievanie krčnej chrbtice, je potrebné poznamenať, že najúčinnejšou taktikou je komplexný prístup, to znamená kombinácia rôznych techník, pretože iba týmto spôsobom je možné súčasne ovplyvniť patogenézu vznikajúcich porúch a prejavy choroby..

Žiadna z metód neposkytuje dostatočný účinok oddelene od iných typov liečby..

Hlavné podmienky úspešného boja proti vyčnievaniu:

 • Včasná diagnostika a liečba.
 • Nedostatok pokusov o samoliečbu.
 • Odvolanie sa na kvalifikovaného špecialistu (všetky manipulácie musia vykonávať odborníci, odkázanie na príležitostných špecialistov alebo samouk je neprijateľné).
 • Prísne dodržiavanie všetkých bodov liečebného režimu vrátane fyzickej terapie.

Hernia disku C5 - C6

Kýla v krčnej chrbtici je druhým najbežnejším javom. Tvorí ho 7 stavcov, z ktorých najmobilnejšia je oblasť od 5 do 6 stavcov. Preto je v tomto segmente stavcov pozorovaný výčnelok medzistavcového disku, ktorý sa nazýva hernia disku C5 - C6. K ich rozvoju prispievajú predchádzajúce zranenia, osteochondróza, predĺžené zachovanie nútenej polohy napr. Pri práci so smartfónom, tabletom atď., Čo spolu so slabosťou muskulo-väzivového aparátu vytvára všetky predpoklady na napínanie vláknitého prstenca, tvorbu výčnelku, a potom hernia krku C5 - C6.

Hlavné nebezpečenstvo choroby spočíva v spinálnej stenóze. A keďže jej horné časti sú umiestnené na úrovni krčných stavcov, ich kompresia môže viesť k závažným neurologickým komplikáciám..

Druhy kýly krčnej chrbtice

Vláknitý prsteň sa môže riediť a deformovať kdekoľvek. Preto rozlišujte medzi prednou a zadnou (dorzálnou) herniou C5 - C6. Prvý z nich vzniká zriedkavo a nepredstavuje vážne nebezpečenstvo pre život a zdravie. Dorzálna hernia však vyčnieva do miechového kanála, ktorého priemerná šírka je len 1,5 až 2 cm, a preto jej tvorba hrozí stenózou miechy a kompresiou nervových zakončení, čo spôsobuje závažné neurologické poruchy..

V závislosti od toho, ktorá časť miech vyčnieva z medzistavcovej platničky umiestnenej medzi 5. a 6. stavcom, sa rozlišujú tieto typy kýly:

 • stredná - umiestnená v strede disku, čo môže spôsobiť nepohodlie na jednej alebo oboch stranách tela;
 • paramedián - sú tvorené na ľavej alebo pravej strane zadnej časti medzistavcovej platničky, preto sú poruchy citlivosti a bolesti prítomné iba v jednom ramene;
 • foraminal - výčnelok je tvorený v jednej z najužších anatomických štruktúr chrbtice, foraminálnych otvoroch, kde prechádzajú citlivé nervové korene, čo komplikuje diagnostiku, symptómy a liečbu kýly C5 - C6;
 • difúzny - trpí celý povrch disku, čo spôsobuje dvojstranné porušovanie.

Vzhľadom na zvláštnosti umiestnenia prietrže disku C5 - C6 krčnej chrbtice môže komprimovať krvné cievy zodpovedné za prísun krvi do mozgu. To môže viesť k mŕtvici. A keď sa oddeľuje od jej zabavenia, vyžaduje naliehavú operáciu.

príznaky

Prvé príznaky vzniku kýly krčnej chrbtice C5 - C6 sú:

 • ostrá bolesť v krku pri otáčaní hlavy;
 • obmedzenie pohyblivosti krku;
 • ožarovanie bolesti v ramene, paži a hlave (často sa vyskytujú bolesti podobné migréne);
 • závrat
 • slabosť a znecitlivenie bicepsu, extenzory zápästia;
 • pocit mravenčenia alebo plazenia sa husacích hrčiek, dávať do ruky a palca;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • hluk v ušiach;
 • zmena hlasu.

Pretože príznaky herniovanej platničky krčnej chrbtice C5 - C6 sú veľmi podobné prejavom iných chorôb, nie je vždy možné detekovať ju v raných štádiách vývoja bez inštrumentálnych diagnostických metód. Preto sa vykonáva neprimerané zaobchádzanie. Výsledkom je, že patológia prechádza a môže sa vyvinúť stenóza miechy, čo ďalej zhoršuje stav pacienta a spôsobuje:

 • silná slabosť jednej alebo oboch rúk;
 • ťažkosti so zachytávaním predmetov, vykonávanie malých pohybov;
 • silná bolesť.

V takýchto prípadoch si pacienti vyžadujú neodkladnú lekársku starostlivosť..

diagnostika

Ak pociťujete bolesť v krku a siahajú až po ramenný opasok, hlavu a ramená, mali by ste sa obrátiť na neurológa alebo stavca. Lekár vykoná vyšetrenie a ak existuje podozrenie na vytvorenie prietrže krku 5. a 6. stavca, predpíše inštrumentálne diagnostické metódy:

Najkompletnejšiu informáciu o stave chrupavky chrbtice poskytuje MRI. Táto metóda umožňuje získať vrstvené obrazy tkanív a presne vyhodnotiť umiestnenie výstupku, jeho veľkosť.

Konzervatívne liečby

Ak sa potvrdí prítomnosť prietrže krčnej chrbtice C5 - C6 a stanoví sa jej veľkosť, pri absencii závažných neurologických porúch sa liečba začína vymenovaním konzervatívnej liečby. Jeho použitie je vhodné pre herniovaný disk C5 - C6 do 0,3 cm, maximálne 0,5 cm.

 • liečba drogami;
 • chrbtová trakcia;
 • Cvičebná terapia;
 • fyzioterapia.

Počas liečby sa odporúča nosiť golier Chance. Pomôže to znížiť zaťaženie postihnutého segmentu stavcov, čo vytvorí priaznivé podmienky na jeho zotavenie. Je dôležité dodržiavať správny režim odpočinku a práce, aby nedošlo k preťaženiu krku.

O tom, ako liečiť prietrž krčnej chrbtice C5 - C6 v každom prípade, lekár rozhodne individuálne. Závisí to nielen od jeho veľkosti, ale aj od dostupného klinického obrazu..

Liečba drogami

Všetkým pacientom sa na začiatku predpisuje komplex liekov, ktorých kombinácia umožňuje zmierniť zápalový proces a bolesť, zlepšiť vedenie nervov a vytvoriť dobré predpoklady pre regeneráciu chrupavky. to:

 • NSAID - majú analgetické a protizápalové vlastnosti;
 • svalové relaxanciá - eliminujú svalové kŕče, ktoré zmierňujú bolesť a zlepšujú trofické tkanivo;
 • Vitamíny B - pozitívne ovplyvňujú kvalitu nervových impulzov;
 • chondroprotektory - prispievajú k zlepšeniu chrupavky.

Trakcia chrbtice

Pretože tvorba kýly je zvyčajne vyvolaná zvýšeným tlakom stavcov na disku, zvýšenie vzdialenosti medzi nimi by malo viesť k zlepšeniu stavu pacienta. Na tento účel sa používa trakčná alebo trakčná terapia. Priebeh relácií vám umožňuje znížiť zaťaženie medzistavcových platničiek, a tým znížiť intenzitu bolesti.

Terapeutické cvičenia pomáhajú posilňovať svaly krku a vytvárajú oporu pre chrbticu. Súbor cvičení sa vyberá individuálne. Ak chcete dosiahnuť účinok, musí sa vykonávať každý deň, ale ak sa počas cvičenia objaví bolesť, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

fyzioterapia

Na zlepšenie metabolických procesov a urýchlenie opravy tkanív je predpísaný priebeh elektroforézy, magnetoterapie, ultrazvukovej terapie..

Chirurgia na herniu disku na úrovni C5 - C6

Dnes sa vždy, keď je to možné, snažia vyhnúť chirurgickým zásahom do krčnej chrbtice. Ale niekedy neexistuje iná cesta. Chirurgovia odporúčajú chirurgický zákrok na:

 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby po 1-3 mesiacoch nepretržitého správania a pretrvávanie akútnej bolesti;
 • zvýšenie neurologických porúch;
 • výrazné zníženie kvality života.

Moderné technológie umožňujú minimalizovať riziká spojené s operáciou a zabrániť vzniku komplikácií. Preto chirurgické ošetrenie hernie disku C5 - C6 krčnej chrbtice vykonáva:

 • nucleoplastics;
 • endoskopická chirurgia;
 • microdisectomy.

Patológia často vyžaduje úplné odstránenie postihnutého medzistavcového disku. V takýchto prípadoch sa na zachovanie normálneho rozsahu pohybu odporúča endoprotetika disku pomocou implantátov M6-C. Z vonkajšieho aj funkčného hľadiska sú veľmi podobné prírodnému medzistavcovému kotúču, vydržajú desiatky tisíc pohybových cyklov a neobmedzujú pohyblivosť segmentu stavcov. Ak nie je možné stanoviť endoprotézu, neurochirurgovia používajú transpedikulárnu fixačnú taktiku alebo hľadajú spinálnu fúziu zachovaných stavcov..

Nucleoplasty

Toto je najmenej traumatická operácia, takmer bez pravdepodobnosti komplikácií. Vykonáva sa vpichom mäkkých tkanív a ponorením kanyly alebo špeciálneho nástroja do stredu disku C5 - C6. V dôsledku pôsobenia lasera, studenej plazmy, rádiových vĺn alebo tlaku tekutiny (hydroplastika) je časť buničitého jadra zničená. Výsledkom je, že vyčnievajúca časť sa trochu stiahne späť, čo eliminuje tlak z nervových zakončení a okamžite vedie k odstráneniu bolesti..

V súčasnosti sa najčastejšie vykonáva hydroplastika, pretože jej technológia eliminuje riziko silného zahrievania tkanív a umožňuje vám presne kontrolovať, koľko jadra buničiny bude odstránené. Takto je možné liečiť niekoľko hernií v jednej relácii, napríklad C5 - C6, C6 - C7.

Po operácii zostane iba defekt, ktorý nevyžaduje šitie. Pooperačná jazva sa netvorí.

Endoskopická chirurgia

Toto je šetrný postup na odstránenie prietrže C5 - C6, ktorý tiež zahrnuje vpich vpichu, ale s mierne väčším priemerom ako pri nukleoplastike. Cez ňu sa zavádza špeciálne endoskopické zariadenie vybavené kamerou. Preto sa kontrola manipulácií vykonáva prostredníctvom monitora.

Microdiscetomy

Ak nie je možné odstrániť prietrž 5. a 6. vertebrálneho disku, používajú sa na vykonanie mikrodiscetómie šetriace metódy s úplným nahradením m / n disku. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Na získanie prístupu k chrbtici sa urobí rez na prednej strane krku, ale jeho veľkosť zvyčajne nepresiahne 1,5 - 2 cm. Napriek zjavnej traume nie je chirurgický zákrok spojený s vážnou stratou krvi a netrvá dlhšie ako 1 - 1,5 hodiny..

Rehabilitácia

Ako bude rehabilitácia pokračovať a aké obmedzenia budú uložené, závisí od typu vykonanej operácie. Po hydroplastike môže pacient opustiť kliniku v ten istý deň, aby sa úplne zbavil bolesti a vrátil sa k svojmu obvyklému spôsobu života. Endoskopické odstránenie prietrže disku C5 - C6 zahŕňa pobyt v nemocnici niekoľko dní.

Po mikrodiscetómii je pacient zvyčajne prepustený z nemocnice v dňoch 5-7, ale úplné zotavenie trvá niekoľko mesiacov. Počas tohto obdobia je pacientom zakázaná iba závažná fyzická aktivita, iné obmedzenia sa neukladajú.

Na urýchlenie procesu obnovy sú priradené:

 • lieková terapia - analgetiká alebo lieky NSAID sa zvyčajne odporúčajú na odstránenie pooperačnej bolesti a zápalu;
 • fyzioterapia - magnetoterapia, elektroforézne postupy urýchľujú regeneráciu tkanív;
 • LFK - špeciálne cvičenia pomáhajú posilňovať svaly a vytvárajú spoľahlivú podporu chrbtice;
 • nosenie ortopedického goliera - pomáha znižovať zaťaženie krčnej chrbtice.

Presne gymnastika s herniou krčnej chrbtice C5 - C6 pomáha predchádzať relapsom a zabrániť tvorbe výbežkov v inom segmente stavcov. Aby sa zlepšil výsledok, pacientom sa odporúča pravidelne navštevovať bazén.

Taktika pri liečbe kýly C5 - C6 je dobre známa. Aby však bola liečba účinná a menej traumatická, mali by ste sa obrátiť iba na vertebroológov, ktorí sú dobre oboznámení so zložitosťou diagnostikovania a liečby chorôb chrbtice. Je to tento špecialista, ktorý bude schopný povedať, či je operácia v konkrétnom prípade potrebná alebo nie..

Ako sa objavuje a ako sa lieči výstupok krčka maternice

Pri vyčnievaní diskov krčnej chrbtice dochádza k výpadku energie buniek. Táto choroba sa často vyskytuje u moderných ľudí v dôsledku životného štýlu, sedavej práce a nedostatku aktivity. Cervikálne svaly sa oslabujú, znižuje sa telesná hmotnosť, čo vedie k rozvoju výčnelkov. Pri konštantnom napätí v krku chrupavka oslabuje, neprijíma výživné látky, začína vysychať a disk samotný sa vydúva z chrbtice.

Čo to je?

Každá osoba uprostred miechy obsahuje jadro so želé podobnou látkou. Okolo nej sa nachádza hustý vláknitý prsteň, ktorý vám umožňuje potlačiť účinky záťaže na stavce. Z rôznych dôvodov jadro a prsteň nemôžu prijímať správne množstvo živín, preto sa vyskytujú také porušenia:

 • Obsah jadra je komprimovaný.
 • Prsteň stráca svoju elasticitu.
 • Jadro presahuje hranice.
 • Disk vyčnieva z hrebeňa.

Výstupok medzistavcového disku c3-c4-c5-c6-c7 leží v štruktúre samotného stĺpca. Ľudský hrebeň je najflexibilnejšou časťou a krčná oblasť je tenká, v ktorej sa nachádza 7 stavcov. Horný stavec je označený ako cl, má nezvyčajnú štruktúru, pretože neexistuje telo, štruktúra zahŕňa iba 2 procesy, bez chrupavky. Všetky ostatné stavce, okrem druhého, napríklad c3-c4-c5, sú oddelené chrupavkou. Preto výstupok začína diskom c3-c4.

Ak sú ľudia neustále v nepohodlnej polohe, zvyšuje sa riziko cervikálneho výčnelku. Na začiatku choroba prechádza do stavcov c6-c7 a potom prechádza do ďalších častí. Vývoj patológie prebieha zdola nahor.

Je možné úplne vyliečiť?

Nie je možné úplne vyliečiť výčnelok krčnej chrbtice, je však realistické zastaviť degeneratívne poruchy. Hlavnou úlohou je zastaviť vývoj, zbaviť sa komplikácií v podobe kýly. S výskytom bolesti a včasnou liečbou sa pacienti vyhýbajú nepríjemným symptómom a stuhnutosti krčnej chrbtice.

Ako to vyzerá??

U zdravých ľudí zohrávajú kotúče krčka maternice úlohu pružín pri každom pohybe. Z mnohých dôvodov strácajú svoju pružnosť, pohyblivosť a nedokážu primerane reagovať na pohyby chrbta a krku, čo naznačuje vývoj výčnelku..

Užitočné prvky vstupujú do kĺbov, tkanív a iných častí priamo z krvi. Ak začne porucha krvného obehu, narušuje sa aj výživa krčnej chrbtice a diskov. Úplne prvé jadro v krku je dehydratované, vyschne, po čom degeneratívne poruchy prechádzajú do kruhu.

Charakteristický prvý príznak vyčnievania krčnej chrbtice nastáva so znížením elasticity a vysušením prstenca. Stavce nedokážu odolať záťaži, ale bolesť ešte nevznikla. Hlavným príznakom na začiatku vývoja patológie je únava. Keď sa v krúžku a jadre objaví stuhnutosť, potom sa vyvinie silný tlak a disk presahuje chrbticu, ktorá tvorí výčnelok krčnej oblasti. Bolesť môže byť zovretím nervu v krčnej chrbtici..

príčiny

Vzhľad krčkového výčnelku je možný z rôznych dôvodov. Môžu sa rozdeliť na patologické a vonkajšie. Výčnelok krčnej oblasti sa objavuje v dôsledku týchto chorôb:

Okrem opísaných dôvodov sú izolované aj ďalšie, ktoré môžu urýchliť zmeny v štruktúre stavcov. Sú externé:

 • hypotermia.
 • Nedostatok aktivity, sedavá práca.
 • Zlé návyky.
 • Zvýšené zaťaženie krku.
 • Poruchy súvisiace s vekom.
 • Slabý svalový korzet.
 • Rýchle a ostré zákruty hlavy.

Presné príčiny výčnelku môže určiť iba lekár. Za týmto účelom sa vykonáva počiatočné vyšetrenie a zhromaždenie sťažností pacienta. Potom špecialista používa laboratórne a inštrumentálne diagnostické metódy. Je dôležité, aby pacient správne opísal príznaky, ktoré presnejšie stanovia predpokladanú diagnózu.

príznaky

Je ťažké určiť vývoj výčnelku krčnej oblasti, pretože na začiatku vývoja nie sú zrejmé patologické znaky. Keď sa príznaky stanú výraznými, v stavcoch už existujú poruchy a degeneratívne poruchy, ktoré sa dajú obnoviť dlhodobou liečbou. Hlavné znaky vyčnievania krčnej časti sú nasledujúce:

 • Bolesť krku rôznych tvarov. Spravidla sa znamenie dáva na rameno, môže ísť cez celé rameno.
 • Necitlivosť prstov, rúk.
 • Pocit brnenia.
 • Tlakové straty.
 • Dočasné bolesti hlavy, závraty, dokonca mdloby.
 • tinnitus.

Porušenie duševného a emočného pozadia. V tomto prípade sú postihnuté rôzne nervy, je ťažšie diagnostikovať výčnelok.

[stextbox Najväčšie nebezpečenstvo nie je len pri latentných príznakoch počas vývoja. Výčnelok je nebezpečný, pretože minimálne poruchy významne narušujú prísun krvi, tkanivá a bunky nemôžu normálne jesť. V zriedkavých prípadoch majú pacienti ochrnutie, mozgovú príhodu. [/ Stextbox]

Ako liečiť doma?

Výčnelok diskov krčnej chrbtice je možné liečiť iba komplexným výberom terapie. V opačnom prípade nemožno očakávať pozitívny účinok. Dnes existuje veľa spôsobov, ako odstrániť príznaky vyčnievania krčnej chrbtice a riešiť základné príčiny. Lieky sa najčastejšie používajú pri liečbe, ale môžu sa používať čisto podľa pokynov lekára.

Nemenej účinnými metódami sú domáce terapie. Sú jednoduché a používajú sa na to:

 • Správna výživa.
 • Ľudové lieky.
 • Cvičenia a gymnastika krčnej chrbtice.
[stextbox, ak používate domácu metódu liečby, musíte sa o tom porozprávať so svojím lekárom, aby ste nepoškodili svoje zdravie alebo nezaťažili chorobu. [/ stextbox]

Výživa

Súčasťou komplexu liečby by mala byť správna výživa, ktorá obohatí telo užitočnými látkami, vďaka čomu sa s chorobou dokážete rýchlo vysporiadať. Z ponuky odstráňte škodlivé produkty:

Je dôležité dodržiavať tieto pravidlá:

 • Nejedzte v noci, medzi posledným jedlom a spánkom by malo uplynúť asi 2-3 hodiny.
 • Jedzte 5-6 krát denne.
 • Dodržiavajte pitný režim s výčnelkom krčnej chrbtice a vypite z 1,5 litra čistej vody.
 • Vylúčte prejedanie.

Pre chrbticu, chrupavku sú užitočné misky, ktoré obsahujú chrupavkové tkanivo. Patria medzi ne aspic a aspic. Potraviny je tiež potrebné obohatiť o vitamíny a vápnik. Môžete ich získať z bobúľ a ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov, podľa možnosti doma. Tvaroh a mlieko v obchode nemajú vlastnosti, ktoré sú v domácom produkte.

Cvičenie krku

Hlavnou úlohou gymnastiky je posilnenie svalov krčnej chrbtice a chrbta. Okrem toho nabíjanie znižuje stres, odstraňuje tlak na nervové zakončenie. Všetky cvičenia by mal predpisovať lekár a na začiatku liečby je lepšie ich viesť pod vedením špecialistu. Produktívny komplex zahŕňa tieto triedy:

 • Choďte na všetky štyri a zdvihnite pravú ruku ľavou nohou k sebe. Po 5 opakovaniach prepnite strany.
 • Nasaďte si všetky štyri, vyrovnajte si chrbát a chodte 5-10 minút.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy a položte ruky na zem. Z východiskovej polohy nadvihnite a položte na nohy a lopatky, na hornú zarážku na 2–5 sekúnd.

Počas gymnastiky sa všetky pohyby vykonávajú hladko a pomaly. Pre krk je užitočné robiť jogu, ale môžete využiť toto cvičenie:

 • Posadené pri stole s plochým chrbtom a rozložené ramená.
 • Vydýchnite a mierne ohnite hlavu vpred, tlačte si čelo rukami.
 • Urobte opakovanie s otočením hlavy.

Takéto cvičenia pôsobia proti, vďaka čomu sa posilňujú svaly krčnej chrbtice. Niektorí lekári radia pomocou metódy Bubnovsky. Ak počas tréningu existuje bolesť a iné nepríjemné pocity, musíte opustiť cvičenie a ak symptóm pretrváva, obráťte sa na lekára.

Ľudové lieky

Môžu sa použiť alternatívne metódy na liečenie príčiny vyčnievania, ale na odstránenie príznakov choroby. Mnoho receptov obsahuje bylinné prísady a preto je dôležité ich pred použitím konzultovať, aby nedošlo k kontraindikáciám:

 • Brezový olej na drhnutie krčnej chrbtice. Musíte naplniť 3-litrovú nádobu mladými listami, pridať kukuričný olej a trvať na tom, 2 týždne. Hotový produkt sa trie do krku trikrát denne. Po trení by sa mal obväz nanášať pol hodiny.
 • Potlačte z živosti. Drviť koreň, pridajte 1 polievková lyžica. l krém a med. Po 4 hodinách naneste masť na gázu, naneste na krk 20-30 minút.
 • Kalanchoe. Je potrebné odstrániť šupku z plachty, pripevniť k postihnutej oblasti a prilepiť na vrchnú časť náplasti. Odporúča sa použiť túto metódu pred spaním a krk navinúť šál.
 • Kafrový olej. Tento nástroj sa používa ako masti a masti. Je potrebné 1 polievkovú lyžicu. l Vazelína pridať 4 kvapky oleja a trieť do krku alebo použiť ako obklad cez noc.
[poznámka so stextboxom! Ľudové lieky nie sú všeliek, ale iba doplnkovým opatrením, ktoré vám umožní zbaviť sa bolesti a iných príznakov patológie. Tieto metódy neovplyvňujú príčinu výčnelku, takže nemusíte zanedbávať iné metódy liečby. [/ Stextbox]

Je možné robiť masáže?

Vďaka vyčnievaniu krčnej chrbtice nie je možné masáž vykonávať s exacerbáciami. Takáto terapia sa môže použiť iba vtedy, ak sa choroba nevyskytuje akútne, hlavné príznaky sa zastavia a začne sa obnovovacie obdobie. Masáž by mala byť vykonávaná skúseným majstrom. Celý komplex sa vykonáva v polohe na chrbte po bokoch, ako aj pri sedení.

Pri masáži sa používajú iba ľahké a plynulé pohyby. Musíte začať masírovať zozadu hlavy, pohybovať sa po krčnej chrbtici a späť. Táto technika zahŕňa implementáciu niekoľkých etáp:

 • Zahrievanie krčných svalov.
 • Hladenie tkanív.
 • Ľahký kruhový pohyb.

Každé štádium trvá 5 minút a po diéte sa zlepšujú metabolické procesy a vývoj výbežkov sa zastaví. Môžete tiež vykonať nezávislú masáž, ale musíte použiť aplikátor Kuznetsov. Prístroj zahŕňa nielen masáž krčnej oblasti, ale aj fyzioterapiu a akupunktúru. Toto ošetrenie nepoškodzuje výčnelok, je vhodné ho používať.

komplikácie

Pri včasnom zaobchádzaní so správnou schémou a prístupom je prognóza priaznivá. Ak neposkytnete správnu terapiu alebo nedodržíte rady lekára, pacient nebude schopný odstrániť bolesť a iné príznaky vyčnievania z krčnej oblasti. Okrem toho sa zvyšuje riziko závažných komplikácií..

V cervikálnej oblasti sú vertebrálne disky blízko mozgu, takže akákoľvek komplikácia môže byť veľmi nebezpečná. Najhoršie bude výpadok energie v mozgu v dôsledku zhoršeného toku krvi. Medzi hlavné komplikácie patrí:

 • Cervikálna disková prietrž.
 • Poruchy tlaku.
 • arytmie.
 • Strata citlivosti v rukách.

Dôsledkom sa dá predísť správnym liečením, použitím preventívnych opatrení založených na zdravom životnom štýle.

Výčnelok krčnej chrbtice je nebezpečná choroba. Normálna bolesť krku naznačuje únavu, ale nie je vylúčený vývoj patológie. Iba diagnóza a rozhodné kroky pomôžu zbaviť sa príznakov choroby a navrátia motorické schopnosti stavcov v krčnej oblasti..

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Výčnelok krčnej chrbtice sa vytvára, keď je narušená výživa buniek medzistavcových platničiek. K tomu výrazne prispieva moderný spôsob života, pretože čoraz viac ľudí pracuje v „sedavých“ povolaniach, trochu sa hýbe. To znamená, že svaly sa oslabujú, zvyšuje sa telesná hmotnosť. Zároveň počas dlhého sedenia krk zažije najväčšiu záťaž. Výsledkom je, že chrupavky na krku začínajú pociťovať napätie, zhoršuje sa ich metabolizmus a vysychajú. Potom stavce vyvíjajú tlak a disk vyčnieva - toto sa nazýva vyčnievanie.

Je úplne nemožné vyliečiť výčnelok krčnej chrbtice, ale je možné inhibovať degeneratívne zmeny chrupavky. Je potrebné zabrániť vzniku komplikácií, z ktorých najzávažnejšou môže byť kýla. Ak sa objavia bolestivé príznaky a liečba je organizovaná v skorých štádiách ochorenia, môžete zmierniť bolesť, stuhnutosť a zmyslové poruchy..

Ako to vyzerá?

V normálnej situácii slúžia medzistavcové platničky krčnej oblasti ako pružiny počas pohybov chrbta. Ale kvôli rôznym negatívnym vplyvom prestávajú byť elastické a výčnelok sa stáva možným dôsledkom.

Medzistavcové kĺbové kĺby prijímajú živiny nie priamo z krvi. Oživujú ich okolité tkanivá a ak je narušený krvný obeh v týchto tkanivách, zhoršujú sa aj metabolické procesy v medzistavcových platničkách. Najskôr sa buničité jadro chrupavky dehydruje a suší a potom sa vyskytnú rovnaké procesy vo vláknitej membráne, ktorá stabilizuje elastické tkanivá..

Degeneratívny proces sa vyvíja, keď vláknitá membrána prestane byť elastická, schne a praskne.

Súčasne stavce stále zaťažujú už vysušené vláknité jadrá. V tomto okamihu vo vývoji výčnelku krčnej chrbtice ešte nevzniká bolesť príznakov - iba zvýšená únava. Tvrdé jadro disku začne tlačiť na jeho obal. Medzistavcový disk vyčnieva, ide nad jeho fyziologickú polohu - je vytvorený výčnelok (výčnelok) krčka maternice.

príčiny

U pacientov s patologickými zmenami v hrebeni, ako je osteochondróza a rôzne zakrivenia, sa častejšie stanú obeťami vyčnievania. Koniec koncov, chrupavkové tkanivá na krku už zažívajú negatívny účinok na stavce, ktoré zmenili svoju polohu..

Preto je jednou z hlavných príčin tejto patológie nesprávne držanie tela a rastúca záťaž krčnej chrbtice. Nie je prekvapujúce, že najčastejšie ochorejú ľudia, ktorých povolanie spočíva v dlhom sedení v nepohodlnej polohe, s konštantným sklonom hlavy. Stavce na dlhú dobu a pod nesprávnym uhlom vyvíjajú tlak na chrupavku, kvôli čomu sú narušené metabolické procesy.

Z tohto hľadiska je sedavý spôsob života hlavným rizikovým faktorom. Ľudia, ktorí sa trochu pohybujú, majú okrem iného tendenciu priberať na váhe a ich svaly sa oslabujú. Výsledkom je, že chrbtové svaly nemôžu odolať záťažiam a prenášať ich časť do stavcových kĺbov krku, čo ich tiež negatívne ovplyvňuje..

Ďalšími rizikovými faktormi pre výskyt výčnelkov sú traumatické účinky na chrbticu, narušené fungovanie vnútorných orgánov, infekčné choroby..

príznaky

Výčnelok krčných stavcov sa prejavuje jeho príznakmi, pretože nervové tkanivo chrbta je zovreté. Toto nielen spôsobuje bolesť v deformovanej oblasti - môže sa narušiť fungovanie orgánov, za ktoré je zodpovedný poškodený nerv. Pri vyčnievaní krčnej chrbtice sú príznaky predovšetkým konštantné alebo záchvaty bolesti v krčnej oblasti. Útoky bolesti sa môžu odrážať v oblasti ramien a dlaní.

Iné, tiež časté prejavy - znecitlivenie dlaní, zhoršenie ich citlivosti, pocit „plazivých husacích hrčiek“.

Ak výčnelok medzistavcovej platničky ovplyvňuje prietok krvi krčnej tepny, môže nastať celá skupina symptómov. Môže skákať alebo len prudko zvyšovať krvný tlak. Pacienti majú závraty, tmavé oči a hlučné uši. Môžu byť dodržané podmienky mdloby. Všetko je to kvôli kyslíkovému hladovaniu mozgu. V iných prípadoch sa pacienti sťažujú na bolesti srdca. Koreň problému sa objavuje aj v zúžených nervoch krku..

komplikácie

Čím skôr pacient navštívi lekára, po zistení týchto príznakov, tým väčšia šanca sa vyhnúť vzniku komplikácií. Krčná oblasť hrebeňa je najzraniteľnejšia, pretože pozostáva z najtenších stavcov, ktoré súčasne vydržia veľké zaťaženie hlavy a veľa sa pohybujú. A ak sa výčnelok lumbálneho disku s veľkosťou 4 mm nemôže po dlhú dobu cítiť, potom aj 1 mm výčnelku v krku môže spôsobiť silnú bolesť a neurologické príznaky.

Zápalový proces sa môže začať v blízkosti poškodenej oblasti, čo v mnohých prípadoch vedie k radikulitíde krku. Najnebezpečnejším výsledkom pokročilého vyčnievania je roztrhnutie puzdra disku a vytvorenie vertebrálnej hernie. Výčnelok krčka maternice sa vyvíja v troch fázach a liečba by sa mala začať čo najskôr:

 • Na vláknitej membráne sa objavia mikroskopické trhliny, disk zmení svoj tvar. Môžu sa vyskytnúť záchvaty bolesti;
 • Disk vyčnieva o 2 alebo 3 milimetre, bolesť ramena a horných končatín začína byť bolestivá;
 • Výčnelok sa stáva stále viac a vláknitá membrána je roztrhaná - vytvára sa prietrž. Bolesť sa stáva ešte silnejšou, je znížená citlivosť rúk, zhoršuje sa pohyblivosť krku.

liečba

Výčnelok v krčnej chrbtici sa nedá úplne liečiť, ale konzervatívna liečba môže významne zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života pacienta. Terapeutické metódy sú navrhnuté tak, aby zmiernili bolesť a opuch, obnovili citlivosť a pohyblivosť. Uvoľnite stlačené tepny a nervové tkanivo.

Liečba vyčnievania diskov krčnej chrbtice je komplikovaná skutočnosťou, že oblasť krku je neustále v pohybe a nie je možné mu dať dlhý čas úplný pokoj..

 • Pozri tiež: Skreslenie krčnej chrbtice.

Ortopedické goliere sa stávajú extrémnou metódou riešenia problému - zmierňujú stres z deformovanej chrupavky. Potom sú predpísané lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky. Zbavujú pacienta príznakov bolesti, obnovujú pohyblivosť. A v niektorých prípadoch je to zápal, ktorý spôsobuje mozgu slabý obeh. Fyzioterapeutické metódy môžu tiež liečiť bolesť - elektroforéza, nízkofrekvenčný prúd, terapia rázovými vlnami, aplikácie bahna, vodné masáže, akupunktúra.

Môžu sa použiť metódy, ako sú masáže a manuálna terapia? Najprv sa musíte poradiť s lekárom a potom získať konkrétne hodnotenie práce špecialistu, ktorého ste sa rozhodli navštíviť. Masér alebo chiropraktik musí mať vyššiu ako priemernú kvalifikáciu, aby si mohol dovoliť pracovať s výčnelkami, najmä v oblasti krku. Na otázku, ako liečiť výčnelok krčnej chrbtice, sa pozrite na masáž s bankami.

Za účelom napnutia chrbtice a uvoľnenia medzistavcových platničiek sú predpísané fyzioterapeutické cvičenia. Výstupok medzistavcových platničiek dobre reaguje na plávanie, ktoré uvoľňuje poškodenú oblasť a súčasne posilňuje krčné svaly. Triedy by sa však mali konať mimo obdobia exacerbácie a mali by byť pravidelné, inak neprinesú výhody.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na zastavenie zápalového procesu a obnovenie spojivového tkaniva chrupavky stavcov pomôžu lieky na osteochondrózu bedrovej chrbtice. Správne zvolené lieky pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku, zmierniť bolesť a obnoviť pružnosť a zdravé fungovanie chrbtice.
Ak je diagnostikovaná hiátová prietrž, je možné ošetrenie bez chirurgického zákroku? Takáto kýla je závažné ochorenie, ktoré je tiež veľmi ťažké diagnostikovať.
V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.