loader

Hlavná

Späť

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakral

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú pomalou deštrukciou tkanív medzistavcových platničiek dolnej časti chrbta. Prestanú prijímať jedlo, dehydratujú, vysušia a stratia pružnosť. Nadváha a sedavá práca vedú k oslabeniu chrbtových svalov a nadváhe. Výsledkom je, že chrbtica tlačí na medzistavcové platničky a ich štruktúra je zdeformovaná.

Patológie diskov sú nebezpečné tým, že sa zvyčajne vyskytujú iba v kritických okamihoch. Preventívne opatrenia už nebudú schopné pomôcť a pacient bude musieť používať lieky, absolvovať rôzne lekárske postupy. Samotná liečba však nemusí stačiť. Na zlepšenie stavu chrbtice a zabránenie vzniku závažných komplikácií je potrebné, aby ste prehodnotili svoj každodenný život ako celok..

Príčiny a rizikové faktory

Čo sú degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej oblasti? Aby sme pochopili, pochopíme, ako sú usporiadané medzistavcové platničky. Tieto zvláštne pramene chrbtice pozostávajú z chrupavky. Na vrchole sú pokryté hustejším vláknitým prstencom a vo vnútri je dužinové jadro. Disky sú zvyčajne dosť mäkké, elastické - pretože poskytujú pohyblivosť chrbtice.

Keď svaly prestanú vydržať záťaž, prenesú ju na stavce. Chrbtica je stlačená, disky sú pod tlakom, ktoré nie sú navrhnuté. Bunky ich mäkkej chrupavky začnú odumierať..

Medzistavcové platničky môžu tiež oslabovať a deformovať sa, pretože je narušená výživa ich chrupavkového tkaniva. To sa môže stať, pretože stavce zmenšujú vzdialenosť medzi sebou a stlačia krvné cievy a kapiláry. Alebo zápalový proces, bedrové poškodenie malo rovnaké následky.

Rizikové faktory sú tieto:

 • Ostré pohyby, vzpieranie;
 • Zápalové procesy;
 • Sedavá práca;
 • Chlad a prievan;
 • Nezdravé jedlo;
 • Profesionálny šport;
 • Poruchy hormonálneho pozadia;
 • Starší vek;
 • Patológia metabolických procesov;
 • Traumatické zranenia stavcov.

Ľudia, ktorí sa pri nadváhe pohybujú veľmi málo, trpia problémami bedrovej chrbtice. Zvyčajne chrbtica stabilizuje svaly, ale ak sú svaly oslabené a nadmerná váha neustále zhoršuje chrbát, aj malé zaťaženie domácnosti spôsobuje deformáciu diskov. Ako vidíme, moderný životný štýl zvyšuje riziko dystrofických zmien v bedrovej oblasti.

Cesta vývoja patológie

Leví podiel napätia pripadá na lumbosakrálny región, práve tu medziobratlové platničky najčastejšie strácajú potrebnú výživu. Chrupavkové tkanivo stráca výživné látky, regeneruje sa horšie, prestáva byť elastické.

Vláknitý prsteň sa stáva krehkým, buničité jadro náhle stráca vlhkosť a schne. Spravidla sa na spodnú časť chrbta kladie čoraz väčšie napätie a priestor medzi stavcami sa zužuje ešte viac. Nadbytočné tkanivo bedrových diskov vyčnieva z okrajov chrbtice - nazýva sa to vyčnievanie. A keď vláknitý krúžok okolo disku zlomí jeho štruktúru, zlomí sa, výsledkom bude prvý výstup buničiny z disku a potom samotný disk z miesta v chrbtici. Nazýva sa to prietrž bedrovej chrbtice.

Výčnelky a prietrž prietrže, stlačenie nervov, silné bolesti. Telo má imunitu na ochranu pred zdrojom bolesti. V dôsledku tejto ochrany sa v bedrovej oblasti vytvárajú zápaly a opuchy, ktoré bránia pacientovi normálny život.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v driekovej chrbtici sa vyvíjajú nepostrehnuteľne, a keď je príliš neskoro na to, aby sa venovali prevencii, zasiahnu pacienta. Aj keď máte šťastie a nevytvoril sa ani výčnelok, ani kýla, človek môže mať následky, ako je osteochondróza alebo radikulitída..

príznaky

Bohužiaľ, hoci bedrové ochorenie neohrozuje výkon pacienta, osoba v zásade nedochádza k podozreniu na ochorenie. Príznaky nie sú samotným degeneratívnym procesom, ale jeho komplikáciami a dôsledkami..

Návštevou neurológa alebo vertebroológa by ste mali odpovedať na tieto pocity:

 • Šitie, pálenie alebo tupá bolesť dolnej časti chrbta;
 • Vzhľad bolesti po námahe;
 • Bolesť po dlhšom pobyte v jednej polohe;
 • Ťažkosti s vykonávaním určitých pohybov, ako napríklad naklápanie alebo otáčanie;
 • Slabosť nôh;
 • Ťažkosti s močením, zápcha;
 • Chladná koža bedrovej oblasti;
 • Strata mobility, najmä ráno;
 • Porušenie symetrie tela;
 • Opuch a červená koža v bedrovej oblasti.

Vo vývoji tejto patológie lumbosakrálnej oblasti existujú štyri štádiá:

 • Prvé príznaky sa objavujú veľmi zriedka. Avšak často po fyzickej námahe ľudia trpia tupou bolesťou a obmedzeným pocitom v bedrovej oblasti. Ale takmer vždy sa to pripisuje únave;
 • V druhej fáze sa objavia príznaky. Pohyby chrbta sú oveľa ťažšie, pacient je ťažké sa ohnúť alebo otočiť. „Strieľa“ vzadu, to znamená, že hovorí o sebe ischiasou. V dôsledku stlačených nervov sa môže chvieť v panve a nohách. Existuje pocit „husacích hrboliek“;
 • Tretia fáza je akútna. Krvné cievy sa zachytia, metabolizmus svalov dolnej časti chrbta je prudko narušený, čo vedie k ich ischémii. Bolesť zosilnie. Nohy sú znecitlivené, kŕče ich prepichujú;
 • Štvrtá fáza je diagnostikovaná, ak je miecha a korene jej nervov zdeformované. To môže spôsobiť ochrnutie nôh..

diagnostika

Diagnóza degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej oblasti sa vykonáva v troch etapách:

 • Zostaví sa lekárska anamnéza, sú uvedené príznaky a zvyčajné podmienky na nástup záchvatu bolesti;
 • Lekár vyšetrí pacienta na príznaky degenerácie tkaniva v lumbosakrálnej oblasti - skúma úroveň pohyblivosti, svalovú silu, oblasť lokalizácie syndrómu bolesti;
 • Vykoná sa skenovanie MRI. Nájde dôkaz, že pacient pociťuje dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici. Nájde fyziologické dôvody, ktoré nakoniec viedli k rozvoju patológie.

Ak je skutočne pozorovaný degeneratívny proces v dolnej časti chrbta, potom skenovanie MRI pravdepodobne preukáže, že príznaky sú zrejmé z jedného z nasledujúcich dôvodov:

 • Medzistavcové platničky boli viac ako z polovice zdeformované;
 • Disky sa práve začínajú deformovať, napríklad sa v nich znižuje hladina vlhkosti;
 • Vláknitý kruh sa už začína zrútiť, bunky tkaniva chrupavky odumierajú;
 • Vláknitý prsteň je roztrhaný a buničité jadro začína opúšťať disk. To znamená, že sa vyvinula lumbosakrálna prietrž.

Môžete tiež potrebovať:

 • Krvné testy;
 • Röntgenové vyšetrenie;
 • CT sken.

Röntgenové žiarenie však nebude schopné preukázať známky patologického procesu v ranom štádiu. Počítačová tomografia a MRI skenujú chrbticu oveľa hlbšie. Tieto diagnostické metódy sa, žiaľ, zvyčajne využívajú iba vtedy, keď sa problém už prejavil.

liečba

Lekári najprv predpisujú konzervatívnu liečbu: rôzne lieky proti bolesti, otepľovacie masti, fyzioterapeutické cvičenia a masáže, manuálna terapia, akupunktúra. A iba ak tieto metódy nepomohli, robia sa chirurgické rozhodnutia.

prípravy

Predovšetkým je potrebné zmierniť bolesťový syndróm, poskytnúť pacientovi príležitosť na pohyb a obnovenie pracovnej kapacity. Na tento účel sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Movalis, Nise) a lieky proti bolesti (Ketonal, Ketanov). Lieky sa používajú perorálne, zvonka injekciou. Vo zvlášť ťažkých situáciách je možné zablokovanie chrbtice v bedrovej oblasti..

Na uvoľnenie napätých svalov lumbosakrálneho svalstva sú predpísané svalové relaxanciá (Sirdalud, Midokalm)..

Musíte ich používať občas, pretože postupom času oslabujú svaly. Chondroprotektory aktivujú regeneráciu chrupavky a kĺbov. Vitamínové a minerálne komplexy tiež pomôžu telu zotaviť sa. Vitamíny B fungujú najlepšie.

LFK a masáže

Masážne a fyzioterapeutické postupy zlepšia krvný obeh v problematickej dolnej časti chrbta, uvoľnia svaly, poskytnú výživu pre vyčerpané tkanivá. Fyzioterapeutické cvičenia zlepšia metabolizmus a pumpujú krv do dolnej časti chrbta, pomáhajú schudnúť. Správne naplánovaná fyzická aktivita posilňuje bedrové svaly. Opäť majú dostatočnú silu, aby brali bremeno z chrbtice. Hlavná vec - naťahovacie cvičenia zväčšia vzdialenosť medzi stavcami dolnej časti chrbta a uvoľnia stlačené nervy. Zápalový proces a bolesť zmiznú. Obzvlášť užitočné je kúpanie. Triedy v bazéne nielen posilňujú svaly, ale tiež plynule napínajú lumbosakrálnu chrbticu. Takže budete liečiť nielen bolesť, ale aj jej príčiny.

Strata hmotnosti odstráni konštantné nadmerné zaťaženie spodnej časti chrbta. Ale nemôžete len schudnúť - musíte sa uistiť, že strava pacienta obsahuje vitamíny B a vápnik.

operácie

Našťastie vo väčšine prípadov pomôže stav pacienta uľahčiť konzervatívnu liečbu. Chirurgický zákrok je potrebný iba v prípade, že choroba pokračuje, bez ohľadu na všetky pokusy lekárov a pacienta o zastavenie liečby. Počas operácie sa nainštalujú zariadenia podporujúce bedrovú chrbticu. Pomôže to zmierniť tlak z chrbtice a zabráni ďalšiemu deformovaniu medzistavcových platničiek dolnej časti chrbta. Ďalším prípadom vyžadujúcim chirurgický zákrok je silná bedrová prietrž, pričom disk vychádza z chrbtice. Buničina, ktorá opustila disk, sa počas liposukcie vytiahne ako tuk alebo sa vyhorí laserom.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Príznaky a diagnostika degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici

Každý má bolesti chrbta. Zvyčajne je spôsobená neškodnými príčinami, napríklad intenzívnou fyzickou aktivitou, ale niekedy môže byť príznakom ohromných chorôb..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici sú skupinou patológií, ktoré nepriaznivo vplývajú na kosti, chrupavku, svaly a nervy. A hoci sa pri spomínaní týchto ťažkostí vo fantázii zvyčajne objavuje obraz starej starej mamy, ktorá sa jej drží za chrbtom, moderná realita je taká, že aj veľmi mladí ľudia môžu trpieť.

Čo sú degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici sú bežné názvy rôznych patológií, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú miechu a pohybový aparát. Ovplyvňujú kosti, väzy, kĺby, svaly, chrupavky.

Podľa ICD-10 zahŕňajú degeneratívne-dystrofické choroby:

 • osteochondróza (riedenie medzistavcových platničiek);
 • chondróza (praskliny na stavcoch vedúce k ich zničeniu);
 • výčnelok medzistavcových platničiek (výčnelok jadra buničiny)
 • medziobratlová hernia (pretrhnutie vláknitého prstenca a stlačenie blízkych nervov pulpóznym jadrom);
 • spondylóza (výrastky na kostiach);
 • spondylartróza (deštrukcia medzistavcových kĺbov);
 • a veľa ďalších.

Degeneratívne-dystrofické procesy sa môžu vyskytovať v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale bedrová kosť zvyčajne trpí, pretože je to hlavná záťaž..

príčiny

Okamžitými príčinami dystrofických ochorení sú:

 1. Zápalové procesy, ktoré vznikli v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a úniku buničitého jadra. Jadro tlačí na blízke nervové korene, dráždi ich a bráni im v úplnom fungovaní. Z dlhodobého hľadiska to vedie k svalovej dystrofii..
 2. Degenerácia medzistavcových platničiek a súvisiace zvýšenie pohyblivosti stavcov.

Príznaky choroby

Termín „degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici“ zahrnuje mnoho ochorení, z ktorých každé má svoje vlastné charakteristiky. Tieto choroby však majú bežné príznaky..

Patologické procesy v chrbtovej kolóne majú nasledujúce charakteristiky:

 • bolesť dolnej časti chrbta, zhoršená fyzickou námahou. Niekedy sa nepohodlie môže rozšíriť na zadok a nohy;
 • opuch a sčervenanie postihnutej oblasti;
 • mravčenie a znecitlivenie nôh bez zjavného dôvodu;
 • tuhosť pri pohybe;
 • narušenie panvových orgánov;
 • zlé zdravie a únava.

Diagnostické opatrenia

Ak existujú príznaky, ktoré môžu byť spôsobené degeneratívnymi procesmi, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Pri absencii kompetentnej liečby môžu také patológie viesť k degenerácii svalov, deštrukcii stavcov a dokonca k paralýze dolných končatín..

Lekárska prehliadka

Fyzikálne vyšetrenie je povinnou metódou na diagnostikovanie týchto ochorení. S jeho pomocou sa zisťuje, či má pacient príznaky naznačujúce prítomnosť degeneratívneho procesu v tele. Za týmto účelom lekár identifikuje oblasti, v ktorých sa vyskytuje bolesť, kontroluje stav svalov a zisťuje, či má pacient stuhnutosť v pohybe..

Klinické testy

Diagnóza sa zvyčajne robí na základe zozbieraných výsledkov z anamnézy a výsledkov vyšetrení (niekedy sa k nim pridáva MRI, menej často röntgenová snímka), ale ak existuje podozrenie na zápalový proces, je možné predpísať všeobecný a biochemický krvný test..

V ktorých prípadoch je potrebné urobiť MRI

Pretože k degeneratívnym dystrofickým patológiám patrí niekoľko chorôb, nie je vždy možné na základe výsledkov vyšetrenia určiť, ktoré z nich viedli k bolesti chrbta. MR zobrazenie ukazuje obrázok degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici spoľahlivejšie ako rádiografia, pretože odráža zmeny nielen v kostných štruktúrach, ale aj v mäkkých tkanivách.

Okrem toho sa zdá, že v röntgenových lúčoch v ranom štádiu ochorenia sa zdá, že chrbtový stĺpec je úplne normálny, v MR je obrázok počiatočných zmien jasnejší..

MRI je tiež predpísaná vždy pri hernii, pretože jediný spôsob, ako presne určiť, v ktorom konkrétnom stavec sa vyskytla. Ďalšími dôvodmi sú podozrenie na vrodené chyby chrbtice a vylúčenie chorôb, ktoré nesúvisia s degeneratívnou dystrofiou..

Rizikové faktory

Okrem priamych príčin vedúcich k degeneratívnym zmenám v mieche existujú aj rizikové faktory, ktoré samy osebe nevyvolávajú choroby, ale významne zvyšujú riziko ich výskytu. Tie obsahujú:

 • starší vek;
 • genetická predispozícia;
 • pravidelné vzpieranie;
 • poranenia chrbta a operácia chrbtice;
 • vážne športové bremená, profesionálne športy;
 • fyzická nečinnosť;
 • nadváha.

Napriek skutočnosti, že sú starší ľudia v ohrození, je potrebné poznamenať, že v posledných rokoch existuje tendencia „omladzovať“ takéto patológie a vyskytujú sa čoraz častejšie u ľudí starších ako 30 rokov a dokonca aj u dvadsiatich rokov..

Terapeutická taktika

Liečba závisí od toho, ktoré ochorenie ničí chrbticu. Vo všetkých prípadoch je však zameraná na:

 • odstránenie bolesti a iných príznakov;
 • odstránenie bremien z dolnej časti chrbta;
 • posilnenie chrbtových svalov.

Liečebný režim zahŕňa lieky, cvičenie, masáže a fyzioterapiu. V pokročilých prípadoch sa uchýlite k operácii.

Domáca terapia

Doma, bez konzultácie s lekárom, sa nemôžete zbaviť takýchto ťažkostí. Je však možné zmierniť stav pacienta so silnou bolesťou. To možno dosiahnuť pomocou:

 • odpočinok na lôžku, ktorý sa musí pozorovať počas niekoľkých prvých dní a potom sa postupne vracať na obvyklú úroveň aktivity;
 • znehybnenie postihnutej chrbtice. Na upevnenie sa používajú špeciálne ortopedické pomôcky, napríklad golier na krk alebo korzet na spodnej časti chrbta..

Liečba drogami

Drogová terapia je hlavnou metódou na odstránenie degeneratívnych-dystrofických patológií chrbtice. Zameriava sa na súčasné investície do symptómov a na opravu poškodeného tkaniva. Liečebný režim zvyčajne zahŕňa lieky z nasledujúcich skupín:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - sú určené na odstránenie zápalu, tepla a bolesti;
 • analgetiká - niekedy predpisované okrem NSAID, ak ich účinok nebol dostatočný na úplné zmiernenie bolesti;
 • chondroprotektory - opravte poškodenú chrupavku;
 • svalové relaxanciá - uvoľnenie svalov;
 • Vitamíny B a minerály - zlepšujú látkovú výmenu, urýchľujú regeneráciu tkanív.

Masážna a cvičebná terapia

Spolu s liekmi lekár predpisuje cvičebné cvičenia a masáže pre pacienta. Pomáha to uvoľniť svaly chrbta, čo následne oslabuje alebo úplne zmierňuje bolesť.

Lekár zostaví skupinu cvičení individuálne pre každého pacienta. Rovnako ako masážne sedenia nemôžu byť vykonané so syndrómom výraznej bolesti.

Trakcia chrbtice

Natiahnutie je mechanický účinok na chrbticu, ktorý vám umožní umiestniť kosti do správnej polohy voči sebe, obnoviť krvný obeh v medzistavcových platničkách a zmierniť bolesť..

Kedy je potrebné vykonať operáciu?

Chirurgický zákrok je extrémnym opatrením pri takýchto chorobách. Uchyľujú sa k chirurgickému zákroku v prípadoch, keď ani tabletky, ani fyzická terapia s fyzioterapiou pomohli udržať chorobu a degeneratívne procesy pokračujú v postupe a ničia miechu.

Pretože operácia chrbtice je spojená s vážnymi rizikami, lekári uprednostňujú minimálne invazívne techniky.

Preventívne opatrenia

Na dosiahnutie zdravej chrbtice do veľmi vysokého veku by sa mali prijať tieto preventívne opatrenia:

 1. Chráňte spodnú časť chrbta pred chladom.
 2. Vyvarujte sa silnému fyzickému namáhaniu, neprenášajte ťažké bremená.
 3. Denné cvičenia na chrbticu.
 4. Robte pravidelné prestávky a zahrievajte sa, keď pracujete dlhšiu dobu v sede alebo v statickej polohe.

Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel neposkytuje 100% záruku, ale významne zníži riziko chorôb chrbta.

záver

Degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici sú skupinou chorôb, ktoré sa v modernom svete, žiaľ, stále častejšie vyskytujú aj u mladých ľudí. Pretože ktorákoľvek z týchto patológií môže viesť k vážnym následkom až do zdravotného postihnutia, s výskytom bolesti chrbta, najmä ak k nej došlo bez zjavného dôvodu, je najlepšie sa poradiť s lekárom čo najskôr.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú syndrómom, pri ktorom patológia medzistavcových platničiek vyvoláva výskyt bolesti dolnej časti chrbta..

Aj keď existuje mierna genetická predispozícia k vzniku tohto ochorenia, skutočná príčina degeneratívnych zmien v chrbtici sa zdá byť multifaktoriálna. Degeneratívne zmeny môžu byť spôsobené prirodzeným procesom starnutia tela alebo môžu mať traumatický charakter. Zriedkavo sú však výsledkom rozsiahleho zranenia, napríklad pri dopravnej nehode. Najčastejšie pôjde o pomalý traumatický proces vedúci k poškodeniu medzistavcových platničiek, ktorý postupom času postupuje.

Samotný medzistavcový disk nie je vybavený systémom na prívod krvi, takže ak je poškodený, nemôže sa obnoviť spôsobom, ako sa obnovujú iné tkanivá tela. Preto aj malé poškodenie disku môže viesť k tzv. „degeneratívna kaskáda“, vďaka ktorej sa medziobratlový disk začína zrútiť. Napriek relatívnej závažnosti tohto ochorenia je veľmi časté a podľa moderných odhadov najmenej 30% ľudí vo veku 30 - 50 rokov trpí určitým stupňom degenerácie na disku, hoci nie všetci majú bolesti alebo majú primeranú diagnózu. V skutočnosti je u pacientov starších ako 60 rokov určitá miera degenerácie medzistavcových platničiek zistená pomocou MRI skôr pravidlom ako výnimkou..

príčiny

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici sú zvyčajne vyvolané jedným alebo obidvoma z nasledujúcich dvoch dôvodov:

 • Zápal, ku ktorému dochádza, keď proteíny v priestore disku počas tvorby medzistavcovej prietrže dráždia nervové korene..
 • Patologická nestabilita mikromócie, keď sa vonkajší obal disku (vláknitý prstenec) opotrebuje a nemôže účinne odolať zaťaženiu chrbtice, čo vedie k nadmernej mobilite v postihnutom stavci.

Kombinácia oboch faktorov môže viesť k pretrvávajúcej bolesti chrbta..

Kombinácia obidvoch faktorov je najbežnejšia pri tvorbe medzistavcovej prietrže, čo je komplikácia degeneratívneho procesu na medzistavcových platničkách. Keď sa objaví hernia disku, pridá sa tiež mechanické stlačenie neurovaskulárneho zväzku prechádzajúceho cez miechový kanál, čoho dôsledkom je výrazné zvýšenie bolesti chrbta a jej trvalá stálosť..

príznaky

Väčšina pacientov s degeneratívnymi-dystrofickými zmenami v lumbosakrálnej chrbtici pociťuje konštantnú, ale tolerovateľnú bolesť, ktorá sa čas od času zosilňuje na niekoľko dní alebo viac. Príznaky sa môžu v jednotlivých prípadoch líšiť, ale hlavné príznaky tohto ochorenia sú nasledujúce:

 • Bolesť lokalizovaná v dolnej časti chrbta, ktorá môže vyžarovať do bokov a nôh;
 • Predĺžená bolesť v dolnej časti chrbta (trvajúca viac ako 6 týždňov);
 • Bolesť dolnej časti chrbta sa zvyčajne označuje ako nudná alebo boľavá, na rozdiel od páliacej bolesti v miestach, kde vyžaruje;
 • Bolesť sa zvyčajne zhoršuje v polohe na sedenie, keď disky zaznamenajú výraznejšie zaťaženie v porovnaní s tým, ktoré je na chrbtici, keď pacient stojí, kráča alebo leží. Dlhšie státie môže tiež zhoršovať bolesť, nakláňať sa dopredu a zdvíhať predmety;
 • Bolesť sa zhoršuje pri vykonávaní určitých pohybov, najmä pri ohýbaní, otáčaní tela a zdvíhaní závaží;
 • Ak dôjde k hernii disku, medzi príznaky môže patriť znížená citlivosť a brnenie v nohách, ako aj ťažkosti pri chôdzi;
 • Pri priemernej alebo veľkej veľkosti medzistavcovej prietrže môže byť nervový koreň, ktorý sa vyvíja zo miechy na postihnutej úrovni, stlačený (foraminálna stenóza), čo môže zase viesť k bolesti v nohách (ischias);
 • Neurologické symptómy (napríklad slabosť dolných končatín) alebo dysfunkcia panvových orgánov (rôzne poruchy močenia a defekácie) môžu byť dôsledkom vývoja syndrómu chvosta. Pri syndróme konského chvosta sa vyžaduje okamžitá akcia na zabezpečenie kvalifikovanej lekárskej starostlivosti..
 • Okrem bolesti dolnej časti chrbta sa u pacienta môžu vyskytnúť aj bolesti nôh, znížená citlivosť alebo brnenie. Dokonca aj pri absencii kompresie nervového koreňa môžu iné stavce spôsobiť ožarovanie bolesti zadku a nôh. Nervy sa stávajú citlivejšími kvôli zápalom vyvolaným proteínmi vo vnútri disku, čo spôsobuje necitlivosť a pocit mravenčenia. Zvyčajne v takýchto prípadoch bolesť neklesne pod koleno;

Okrem degeneratívnych zmien na medzistavcových platničkách môže byť príčinou bolesti:

 • Stenóza (zúženie) miechového kanála a / alebo osteoartritídy, ako aj ďalšie progresívne choroby chrbtice, ktorých výskyt je uľahčený degeneráciou medzistavcových platničiek;
 • Medzistavcová prietrž, dôsledok degenerácie medzistavcových platničiek.

diagnostika

Diagnóza degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici sa zvyčajne vykonáva v troch krokoch:

 • Zostavenie anamnézy pacienta vrátane opisu bolesti, opisu bolesti a iných príznakov, ako aj účinkov, postojov a liečebných metód (ak sa liečba uskutočnila), ktoré zmierňujú alebo naopak zosilňujú bolesť;
 • Lekárske vyšetrenie, počas ktorého lekár kontroluje pacienta na prítomnosť posledných príznakov degenerácie medzistavcových platničiek. Toto vyšetrenie môže zahŕňať kontrolu rozsahu pohybu pacienta, jeho svalovej sily, hľadanie bolestivých oblastí atď..
 • MRI sken, ktorý sa používa na potvrdenie podozrenia na degeneratívne zmeny v chrbtici a na identifikáciu ďalších potenciálnych príčin, ktoré vedú k vzniku bolestivých symptómov u pacienta.

Výsledky MRI, ktoré najpravdepodobnejšie naznačujú prítomnosť degeneratívnych zmien ako príznakov príznakov bolesti:

 • Miesto na disku je zničené o viac ako 50%;
 • Počiatočné príznaky degenerácie miesta na disku, ako je dehydratácia disku (pri skenovaní MRI bude taký disk vyzerať tmavší, pretože bude obsahovať menej vody ako zdravý disk);
 • Existujú znaky erózie koncovej doštičky chrupavky stavca. Disk nemá svoj vlastný systém na prívod krvi, avšak živé bunky sa napriek tomu nachádzajú vo vnútri priestoru na disku. Tieto bunky dostávajú výživu difúziou cez koncovú dosku. Patologické zmeny v koncovej doske v dôsledku degenerácie vedú k podvýžive buniek. Takéto zmeny sú najlepšie vidieť na T2-vážených obrázkoch nasnímaných v sagitálnej rovine. Koncová doska na MRI zvyčajne vyzerá ako čierna čiara. Ak táto čierna čiara nie je viditeľná, znamená to eróziu koncovej dosky.
 • Roztrhnutie vo vláknitom kruhu
 • Prítomnosť výčnelku alebo medzistavcovej prietrže

liečba

Prevažná väčšina prípadov degenerácie medzistavcových platničiek nevyžaduje chirurgický zákrok a je liečená pomocou konzervatívnych metód, medzi ktoré patria špeciálne terapeutické cvičenia, fyzioterapia, rôzne typy masáží. Okrem toho počas degenerácie disku pomáha veľmi dobre chrbtová trakcia, pretože zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami, umožňuje medzistavcové platničke prijímať vodu a živiny, ktoré potrebuje, čo prispieva k jej regenerácii..

Neskladová trakcia chrbta je ideálna na liečbu degeneratívnych lézií medzistavcových platničiek (spinálna osteochondróza) a jej komplikácií - spondylóza, spondylartróza, medzistavcové prietrže a výčnelky. Trakcia prechádza so zachovaním všetkých fyziologických ohybov chrbtice a je bezpečná, pretože trakcia nevyvoláva silu. So zväčšením medzistavcovej vzdialenosti dochádza k zlepšeniu výživy všetkých medzistavcových platničiek, obnoveniu ich štruktúry a odstráneniu bolesti..

Pomocou komplexnej liečby je možné dosiahnuť úplné uzdravenie pacienta a nielen zmiernenie bolesti po obmedzenú dobu.

Ak máte syndróm bolesti, môžete sa poradiť s neurológom na niektorej z našich moskovských kliník. Pre občanov Ruskej federácie sú konzultácie bezplatné.

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 22.7.2014, 13:32

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

 • 1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru;
 • 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Upozorňujeme na klasický článok o tejto otázke..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v lumbosakrálnej chrbtici (prevalencia, klinické príznaky, prevencia)

NA. Pozdeeva, V.A. Sorokovikov
Štátne výskumné centrum RVH VSNTS SB RAMS (Irkutsk)

Diagnostika bedrových stavcov je jedným z najmenej študovaných problémov v rádiológii. Záujem o tento patologický stav chrbtice nie je náhodný. Nestabilita - premiestnenie stavcov - ako jedna z foriem dysfunkcie motorického segmentu sa stáva príčinou bolesti a následných neurologických porúch. Berúc do úvahy náklady na diagnostiku a liečbu, ako aj kompenzáciu za pracovnú neschopnosť, zdravotné postihnutie, možno tvrdiť, že syndróm bolesti dolnej časti chrbta je tretím najdrahším ochorením po srdcových chorobách a rakovine..

DEGENERATÍVNE-DYSTROFICKÉ ZMENY V LUMBOSACRÁLNEJ ČASTI SPINE
(PRÍLEŽITOSŤ, KLINICKÁ, PROPHYLAXOVÁ)
N. A. Pozdeyeva, V.A. Sorokovikov
SC RRS ESSC SB RAMS, Irkutsk
Diagnostika dislokácie bedrových stavcov je jedným z menej študovaných problémov rádiológie. Záujem o tento patologický stav nie je vôbec náhodný. Nestabilita - dislokácia stavcov. - ako jedna forma sa dysfunkcia pohybového segmentu stáva príčinou bolesti a ďalších neurologických porúch. Ak vezmeme do úvahy náklady na diagnostiku a liečbu a tiež na kompenzáciu zdravotného postihnutia pracujúcich pacientov, invaliditu, môžeme tvrdiť, že syndróm bedrovej bolesti je tretím, „najdrahším“ ochorením po koronárnych poruchách a rakovine..

Degeneratívne choroby chrbtice sú jedným z hlavných sociálnych problémov, ktoré majú dôležitý ekonomický aspekt, pretože táto patológia často postihuje mladých ľudí a ľudí stredného veku, ktorí tvoria najpočetnejšiu kategóriu populácie v produktívnom veku. Podľa Holgera Petterssona (1995) je diagnostika týchto chorôb náročná, pretože medzi výsledkami röntgenového vyšetrenia a klinickými príznakmi existuje slabá korelácia.

Diagnostika bedrových stavcov je jedným z najmenej študovaných problémov v rádiológii. Záujem o tento patologický stav chrbtice nie je náhodný. Nestabilita - premiestnenie stavcov - ako jedna z foriem dysfunkcie motorického segmentu sa stáva príčinou bolesti a následných neurologických porúch. Berúc do úvahy náklady na diagnostiku a liečbu, ako aj kompenzáciu pracovnej neschopnosti, zdravotného postihnutia, možno tvrdiť, že bolesť dolnej časti chrbta je tretím najdrahším ochorením po rakovine a srdcovom ochorení..

Lekársky a sociálno-ekonomický význam diagnostiky a liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice je spôsobený niekoľkými dôvodmi. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (2003) trpí miechovou osteochondrózou 30 až 87% najschopnejších obyvateľov vo veku 30 až 60 rokov. Osteochondróza chrbtice predstavuje 20 až 80% prípadov dočasného postihnutia. Miera výskytu v Rusku má tendenciu sa zvyšovať, zatiaľ čo u veľkej väčšiny pacientov je toto ochorenie sprevádzané poškodením bedrovej chrbtice. Na základe materiálov Svetového kongresu o bolesti VIII, ktorý sa konal vo Vancouveri v roku 1996, je bolesť chrbta druhou najčastejšou príčinou vyhľadania lekárskej starostlivosti a treťou najčastejšou príčinou hospitalizácie po respiračných chorobách, zatiaľ čo 60-80% populácie zažilo najmenej jeden deň. V štruktúre výskytu dospelej populácie našej krajiny je bedrová osteochondróza 48 - 52%, pričom prvé miesto je vrátane počtu dní postihnutia. Dočasné postihnutie u 40% neurologických chorôb je spôsobené lumbálnymi ischalgickými syndrómami [5]. Vo všeobecnej štruktúre postihnutia z chorôb osteoartikulárneho systému predstavujú degeneratívne-dystrofické choroby chrbtice 20,4%. Miera invalidity pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice je 0,4 na 10 000 obyvateľov. U ľudí so zdravotným postihnutím s inými chorobami pohybového aparátu je tento patologický stav na prvom mieste z hľadiska frekvencie výskytu, navyše u 2/3 pacientov je zdravotné postihnutie úplne stratené [7]..

Miechová mobilita je možná vďaka komplexným interakciám elastického aparátu stavcov, oblúkov a medzistavcových platničiek. Funkčnou jednotkou chrbtice na ktorejkoľvek úrovni je motorický segment - koncept predstavený Iunghanom v roku 1930. Motorový segment obsahuje dva susedné stavce, medzi nimi disk, zodpovedajúci pár medzistavcových kĺbov a väzivový aparát na tejto úrovni. Na úrovni jedného segmentu je pohyblivosť chrbtice pomerne malá, ale kombinované pohyby segmentov ho poskytujú ako celok v širšom rozsahu [1]..

Research LB Fialkova (1967), Buetti-Bauml (1964) a ďalší ukazujú, že v bedrovej oblasti je segment L4 - L5 najmobilnejší z hľadiska ohybu a rozšírenia v prednej rovine; Toto vysvetľuje jeho preťaženie, ktoré vedie k degeneratívnym léziám a posunu stavcov [3]..

Medzistavcové kĺby patria do skupiny neaktívnych a sú kombinovanými kĺbmi. Hlavným funkčným účelom kĺbov chrbtice je smer pohybu, ako aj obmedzenie rozsahu pohybu v týchto smeroch..

Za normálnych statických podmienok nenesú kĺbové procesy zvislé zaťaženie: funkcia znehodnocovania zvislých tlakových síl (ťažkosť hlavy, tela) sa vykonáva medzistavcovými platničkami. V prípadoch, keď sú kĺbové procesy prinútené aspoň čiastočne vykonávať podpornú funkciu, ktorá im nie je inherentná (s veľkým statickým zaťažením chrbtice kombinovaným s obezitou), sa miestna artróza a posuny predných stavcov (antelistéza) vyvíjajú v pravých kĺboch ​​as výrazným rastúcim nárastom. vertikálne zaťaženie - neoartróza kĺbových procesov so základmi oblúkov.

Úlohou disku v statike chrbtice je absorbovať tlak vyvíjaný na chrbticu hmotnosťou tela a fyzickou námahou. To znamená, že sila pôsobiaca na medzistavcové platničky musí byť vyvážená rovnakou veľkosťou, ale opačne v smere k sile disku [1, 2, 5]..

Aplikovaná sila odoláva nielen celej chrbtici, ale aj muskulo-väzivovému aparátu tela, ktorý sa prispôsobuje vonkajšiemu zaťaženiu. Najdôležitejšie sú sily pôsobiace v rovine diskov, inými slovami, ťažné sily prenášané na disk. Môžu dosiahnuť významnú intenzitu a spôsobiť najviac poškodenie mechanických diskov..

Určitá forma poškodenia miechy sa dá klasifikovať ako stabilné alebo nestabilné poškodenie. Pojem „stabilné a nestabilné lézie“ predstavil Nicoll v roku 1949 pre bedrovo-hrudnú chrbticu av roku 1963 sa Holdsworth rozšírila na celú chrbticu. Podľa tejto teórie je pretrhnutie zadnej štruktúry nevyhnutnou podmienkou nestability chrbtice..

F. Denis (1982-1984) predstavil trojrozmerný koncept nestability chrbtice - teóriu „troch stĺpcov“, zatiaľ čo predná nosná štruktúra sa skladá z: predného pozdĺžneho ligamentu, prednej strany vláknitého prstenca, prednej polovice stavcov; priemerná podporná štruktúra: zadný pozdĺžny väz, zadná časť vláknitého prstenca, zadná polovica stavcových telies a zadná podporná štruktúra zahŕňajú: supraspinatívny väz, interspinózny väz, kĺbové kapsuly, žltý väz, vertebrálne oblúky. Podľa tejto teórie, aby sa vyskytla nestabilita, je potrebné prerušenie zadných a stredných nosných štruktúr [4, 6].
Degeneratívne-dystrofické zmeny v segmentoch chrbtice sa vyvíjajú hlavne v dôsledku akútneho a chronického preťaženia pod vplyvom kumulatívnej mikrotraumy..
Medzistavcové platničky sú vysoko trvanlivé a vydržia statické zaťaženie, ktoré pôsobí pomaly, napríklad pri ťažkom zaťažení. Dynamické, okamžite pôsobiace zaťaženie, vytvárajúce šok z veľkej lokálnej sily, spravidla vedie k rôznym stupňom kompresie stavcov a tiež spôsobuje poškodenie diskov. V prípade diskových lézií, keď pulpózne jadro stráca svoju funkciu osi sférického kĺbu, pohyby sa zmenšujú alebo sú blokované napriek neporušeniu zvyšku muskuloskeletálneho a väzivového aparátu [4, 9].
Disk bráni nielen priblíženiu, ale aj vzdialenosti stavcov. Túto funkciu poskytujú kolagénové vlákna doštičiek vláknitého prstenca, ktoré sú pevne pripevnené k chrupavkovej vrstve a v periférnej oblasti limbu. V prípadoch, keď sa ich vzťah oslabí, napríklad pri degeneratívnych léziách v segmentoch chrbtice, sa môžu stavce, ktoré nie sú pevne spojené s diskami, posunúť rôznymi smermi..
Klinický polymorfizmus choroby určuje množstvo vznikajúcich patomorfologických a patofyziologických situácií. V patologickom procese sú zahrnuté rôzne anatomické formácie.
Klinickým prejavom tohto procesu je dorzalgia - bolesť chrbta (s možným ožiarením končatiny), ktorá je spôsobená funkčnými a dystrofickými zmenami v tkanivách pohybového aparátu (svaly, fascia, šľachy, väzy, kĺby, disk) s možným zapojením susediacich periférnych štruktúr. nervový systém (root, nerv) [8].
V patogenéze chronickej dorsalgie hrá hlavnú úlohu dekompenzácia dystrofických zmien v tkanivách pohybového aparátu, ako aj dysfunkcia jednotlivých svalov a kĺbov, čo vedie k tvorbe nocicepčných zdrojov s následnou segmentovou a suprasegmentálnou odpoveďou..
V mechanizme rozvoja radikulopatie hrá úlohu koreňová kompresia v úzkom „tuneli“, ktorej steny môžu byť tvorené rôznymi štruktúrami: herniovaný disk, žltý väz, tkanivá klenutého kĺbu, osteofyty. V tomto prípade má veľký význam narušenie obehu koreňa v kompresnej zóne s následným opuchom..
Medzi rizikové faktory rozvoja bolestivých syndrómov muskuloskeletálnej povahy patrí:
o motorická nerovnováha (zlé držanie tela, skolióza, znížená rozťažnosť, sila a vytrvalosť svalov, patologický motorický stereotyp);
o dysplázia chrbtice;
o ústavná hypermobilita;
o Dystrofické zmeny v pohybovom aparáte.
Vytvárajú predpoklady pre rozvoj funkčných porúch v rôznych častiach pohybového aparátu a neschopnosť kompenzovať prirodzené dystrofické procesy súvisiace s vekom pod vplyvom provokačných faktorov..
Problém nestability segmentu stavcov, ktorý vyplýva z pôsobenia rôznych faktorov, nie je ani zďaleka vyriešený. V prvom rade ide o systematizáciu najdôležitejších patogenetických mechanizmov, berúc do úvahy úlohu morfologických a funkčných zmien v štruktúrach chrbtice, biomechaniku, ako aj potrebu diagnostikovať nestabilitu PDS v skorých štádiách degeneratívneho procesu..

1. Galley R.L. Núdzová ortopédia. Spine / R.L. Gally, D.W. Spight, R.R. Simon: Trans. z angličtiny - M., Medicine, 1995. - 432 s..

2. Epifanov V.A. Osteochondróza chrbtice / V.A. Epifanov, I.S. Roller, A.V. Epifanov. - M., Medicine, 2000 ---- 344 s..

3. Maso I.S. Radiodiagnostika posunov bedrových stavcov / I.S. Maso, I.L. Tagermi. - M.: Medicine, 1979. - S. 28.

4. Mushkin A.Yu. Vertebrology v termínoch, číslach, číslach / A.Yu. Mushkin, E.V. Ulrich. - SPb.: ELBI-SPb, 2002. - 187 s.

5. Praktická neurochirurgia: Sprievodca pre lekárov / pod. ed. B.V. Gajdar. - SPb: Hippocrates, 2002. - 648 s..

6. Sorokovikov V.A. Syndróm posttraumatickej nestability segmentu stavcov / V.A. Sorokovikov, V.V. Malyshev. - Irkutsk, 2003.-- 117 s.

7. Chertkov A.K. Chirurgická liečba pacientov s osteochondrózou s nestabilitou v segmentoch bedrových motorov: Abstrakt. dis., Dočítate. med. vied. - Kurgan, 2002. - 45 s.

8. KedizschJ. Epidemiológia Untersuchungen bei vertebrogenen Syndromen / J. Kedizsch, J.-U. Optitz, U. Klemm // Man. Med. - 1985. - zv. 23, N2 - S. 43-46.

9. Kestler O.C. Gravidita a bedrová degencia / O.C. Kestler // J. Neurol. Prthop. Med. - 1987. - zv. 8, N2 - P. 139-142.

Bulletin VSSC SB RAMS, 2006, č. 4 (50)

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

 • 1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru;
 • 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Dotazy telefonicky v Moskve: +7 (495) 745-18-03.

Ako liečiť degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej oblasti?

V tomto článku vám povieme všetko o takom probléme, ako sú degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej oblasti. Spomíname si, ktoré choroby patria do tejto kategórie, aké prejavy a príčiny majú. A čo je najdôležitejšie, načrtneme lekárske a preventívne metódy.

Čo to je?

Degeneratívne-dystrofické procesy lumbosakrálnej chrbtice sú pomalou a progresívnou deštrukciou chrupavky a stavcov. V bedrovej oblasti sú najväčšie stavce určené pre maximálne zaťaženie v porovnaní s inými časťami chrbtice. Po celý život je však chrbtica neustále vystavená stresu a postupom času sa vyskytujú degeneratívne zmeny..

Nanešťastie, dystrofické procesy nie sú všeobecne liečiteľné. Je tu možnosť ich spomaliť, môžete ich dokonca skúsiť zastaviť. Ak sa pokúsite, môžete úplne zastaviť prejavy a vyhnúť sa následným exacerbáciám.

Ale samy o sebe sú degeneratívne zmeny v bedrovej oblasti platbou za vzpriamené držanie tela človeka. Evolúcia nás zdvihla na nohy, pripravená na to všetky systémy tela. V dlhodobom horizonte však tkanivá každého človeka z kolmých záťaží začínajú prežívať dystrofické procesy. Preto je hlavnou liečbou degeneratívnych procesov dolnej časti chrbta prevencia.

Degeneratívne procesy zahŕňajú:

 • osteochondrosis;
 • spondylóza (tvorba osteofytov);
 • artróza kĺbov bedrových faziet.

Osteochondróza a jej komplikácie - osteofyty

 • prietrže;
 • výstupok;
 • zápalové procesy;
 • porušenie nervových koreňov dolnej časti chrbta;
 • lumbago (bolesti chrbta).

Kto sa prejavuje?

Degeneratívne zmeny bedrovej chrbtice v priebehu života postihujú takmer každú osobu. Existujú však určité skupiny pacientov, u ktorých sa osteochondróza a osteoartróza vyvíjajú rýchlejšie av skoršom veku..

Najväčšie riziko, že sa stanete neurológom v nasledujúcich skupinách populácie:

 • profesionálni športovci, najmä kulturisti a vzpierači;
 • vodiči automobilov a administratívni pracovníci, spisovatelia;
 • ľudia s ťažkou fyzickou prácou;
 • obyvatelia území so studenou nepriaznivou klímou;
 • starí ľudia;
 • ľudia s nadváhou.

Športovci a ľudia, ktorí pracujú na tvrdej práci, vystavujú svoju bedrovú záťaž maximálnemu zaťaženiu. Vzpierači sa snažia premôcť váhu, ktorú dokážu uniesť ich svaly, ale nie bedrová oblasť. A ľudia zaoberajúci sa stavbou alebo inou ťažkou prácou nie vždy dodržiavajú bezpečnostné opatrenia. Z tohto dôvodu sú medzistavcové platničky vystavené stresu, na ktorý nie sú určené..

V starobe sa hromadí všetok náklad, ktorý chrupavka vydržala počas celého života. Výsledkom sú degeneratívne procesy s mnohými nepríjemnými príznakmi. Neustále chladné a nepriaznivé poveternostné podmienky vedú k tomu, že infekcie často postihujú chrupavku. Viacnásobné akútne zápaly vedú k chronickým degeneratívnym procesom.

Tento problém sa stáva obzvlášť naliehavým v ére „počítačovej“, sedavej práce. Keď osoba sedí na dlhú dobu, svaly prestanú normálne držať bedrovú kosť. Chrupavka teda trpí nadmerným tlakom. To po mnohých rokoch takejto práce nevyhnutne vedie k degeneratívnym zmenám.

Vo svetle sedavého životného štýlu vstupuje do platnosti ďalšia riziková skupina - pacienti s obezitou. Extra libra každú sekundu vyvinie ďalšie zaťaženie na chrupavku medzistavcových platničiek. Chôdza spôsobuje, že bedrový región pociťuje stres, na ktorý nie je určený. Okrem toho u obéznych pacientov sú metabolické procesy v bedrovom tkanive horšie..

príznaky

Medzi príznaky degeneratívnych zmien v bedrovej chrbtici patrí:

 • ostrá pálivá bolesť, ak je postihnuté nervové tkanivo a začína zápal;
 • tupá bolesť, ak trpia kĺby faziet;
 • mobilita je ťažká;
 • medzi stavcami je pocit trenia.

Klinický obraz sa prudko zhoršuje, ak je narušený nervový koreň:

 • začína zápalový proces;
 • bolesť vyžaruje do dolných končatín, niekedy do brucha;
 • zhoršuje sa citlivosť a fungovanie panvových orgánov;
 • existuje parestézia dolných končatín, to znamená pocit husacích hrčiek a znecitlivenia;
 • objavujú sa svalové kŕče dolnej časti chrbta, ktoré bránia normálnemu pohybu a uvoľneniu.

V prípade zápalového procesu bolesti prechádzajú s exacerbáciami a po niekoľkých dňoch sa môžu samy ustupovať. Takéto akútne obdobia sa však budú opakovať znova a znova. A zakaždým, keď zápalový proces zhorší stav chrupavky.

Ak degeneratívny proces nie je ovplyvňovaný predovšetkým medzistavcovými platničkami, ale fazetovými kĺbmi, nazýva sa tento stav artróza. V tejto situácii sa po námahe ráno a večer prejaví bolesť. Zvyčajne stačí trochu natiahnuť a príde úľava.

príčiny

Príčiny degeneratívnych procesov bedrovej oblasti nie sú iba v záťažiach. Neustále napätie je iba spúšť, ktorá spúšťa ničenie chrupavky.

Základným problémom, ktorý spôsobuje, že sa pacienti podrobujú degeneratívnym procesom, je nedostatočný prístup k živinám. Medzistavcové platničky a fazetové kĺby sú tak citlivé na degeneratívnu deformáciu práve kvôli charakteristikám metabolizmu chrupavky.

Chrupavka nemá vlastný kapilárny systém a prísun krvi, dostáva živiny zo susedných mäkkých tkanív. Preto, keď sa krvný obeh vo svalových tkanivách zhorší, odumrú aj bunky chrupavky. Celý problém spočíva v tom, že je veľmi ťažké obnoviť tieto bunky.

Normálne chrupavkové tkanivo bedrovej oblasti pôsobí ako tlmiče nárazov medzi stavcami. Bránia kostnému tkanivu, aby sa navzájom dotýkalo a trie. Pri degeneratívnych procesoch klesá elasticita medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov, ich výška sa znižuje. Vertebrálne stavce sa začínajú dotýkať a pomaly sa navzájom deformujú.

Výsledkom je, že telo začína obnovovať nedostatok kostí. Na okrajoch stavcov rastie vo forme hrotov - osteofytov. Táto patológia sa nazýva spondylóza. Takéto výrastky deformujú tkanivo chrupavky ešte viac. Preto, ak nechcete chodiť na liečbu degeneratívnych procesov, časom sa budú vyvíjať iba ďalej.

liečba

Liečba degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici je celý komplex. V opačnom prípade budú mať všetky terapeutické opatrenia iba symptomatický význam. Zmierniť bolesť, samozrejme obnoviť mobilitu na krátku dobu. Oveľa dôležitejšie je však zlepšenie krvného obehu, posilnenie svalov a uvoľnenie medzistavcovej chrupavky od tlaku.

Súčasne väčšina pacientov pri liečbe degeneratívnych procesov bedrovej chrbtice prestáva s liečebnými metódami. Väčšina liekov proti bolesti chrbta je veľmi cenovo dostupná a predáva sa v každej lekárni. Bohužiaľ je omnoho ľahšie piť lieky dlho, ako ísť na šport, zmeniť výživu a schudnúť..

Po odstránení exacerbácie odporúčame odložiť lieky bokom. Teraz je čas zaoberať sa komplexnou liečbou vášho problému a zlepšovať krvný obeh. Inak degeneratívne zmeny nezastavia mučenie.

Na zmiernenie príznakov exacerbácie sa používajú tieto lieky:

  Nesteroidné protizápalové lieky. Tieto lieky ničia nielen bolesť, ale aj zápal. Používajú ho takmer všetci pacienti, ktorí trpia degeneratívnymi procesmi bedrového kĺbu. Majú negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt. Zvyčajne sú veľmi lacné..

Diclofenac cena 50 rubľov

Uskutočňujú sa aj kurzy, ktoré môžu dlhodobo zmierniť stav pacienta:

 1. Preparáty pre křupavku. Sú to lieky, ktoré stimulujú produkciu látok, ktoré posilňujú tkanivo chrupavky. Momentálne zostávajú novým vývojom a spočiatku ich lekári neakceptovali. Teraz bola preukázaná účinnosť chondroprotektorov, hoci mnohí lekári ich kritizujú z rôznych dôvodov. Chondroprotektory však majú málo kontraindikácií a vedľajších účinkov..
 2. Svalové relaxanciá. Pomôže, ak sa svalové kŕče stávajú sprievodnými príznakmi degeneratívnych procesov..

Ľudové cesty

Nasledujúce metódy tiež pomáhajú pri bolesti, zníženej citlivosti a pohyblivosti:

 1. Otepľovanie vonkajších zdrojov. Nepoužívajte počas prvých dvoch dní po začiatku akútneho obdobia, ak je prítomný zápal. V opačnom prípade je to skvelý spôsob, ako zmierniť bolesť a zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti. Patria sem aj obklady podľa ľudových receptov. Prevažná väčšina z nich je založená na účinku otepľovania..
 2. Korenie, čínske a magnetické omietky. Jednoduché použitie, dlhodobo pôsobiace, ale nie príliš účinné. Nemajú žiadny terapeutický účinok, pomáhajú iba proti príznakom. Konajte na rovnakých princípoch ako každé iné zahrievanie.

Pepřová omietka cena 100 rubľov

prevencia

Nechcete vedieť, čo je osteochondróza, osteoartróza a spondylóza? Potom sa zapojte do prevencie už od pomerne mladého veku. Prevencia je navyše jediným skutočným riešením problému..

Medzi metódy prevencie proti degeneratívnym zmenám v dolnej časti chrbta patria:

  Najdôležitejším odporúčaním je fyzická aktivita. Posúvaním posilňujeme svaly našej bedrovej oblasti. Zlepšujeme tak krvný obeh jeho chrupavkových tkanív. Silné svaly zase znížia zaťaženie medzistavcových platničiek. Pomocná funkcia sa vykoná masážnymi procedúrami..

 • Správna výživa, zbavenie ďalších libier. Nadmerná tuková hmota narúša normálnu výživu tkanív. A nadváha vytvára nadmerný tlak na chrupavku.
 • Odmietnutie zo sedavého životného štýlu. Aj keď pracujete v kancelárii, čas od času sa zahrievajte. Držte svoju polohu po celý deň a večer sa pokúste chodiť aspoň trochu.
 • Plávanie je najlepším cvičením pre chrbát. Ak je osoba vo vode, telesná hmotnosť sa rovnomerne rozdeľuje na rôzne časti chrbtice.
 • Video "Degeneratívne-dystrofické zmeny"

  Toto video hovorí o tom, ako rozpoznať degeneratívne-dystrofické zmeny v dolnej časti chrbta v čase..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Náš chrbtový stĺp je výsledkom vývoja miliárd rokov. Jedná sa o komplexný dizajn, ktorý poskytuje podpornú funkciu a značnú mobilitu..Chrbtica sa skladá z piatich segmentov:
  V súčasnosti sa stále viac vyskytujú všetky druhy kĺbových chorôb, ktoré si vyžadujú rýchlu a kvalitnú liečbu. Zároveň mnohí Rusi uprednostňujú liečbu v sanatóriách v Bielorusku, kde sú lekárske služby vysokej kvality a prijateľnej ceny..
  Tvorba malého vydutia vľavo alebo vpravo od pubisu spočiatku ignorujú mnohí muži, v niektorých prípadoch, až kým sa problém nestane veľmi vážnym.