loader

Hlavná

Žalúdok

Divertikulum hltanu a pažeráka (divertikulum Zencker)

Divertikulum Zenker alebo divertikulum hltanu a pažeráka je jedným z najvzácnejších typov tejto patológie. To predstavuje asi 3-5% všetkých prípadov. Navonok sa podobá cirkevnému výčnelku tvorenému stenami gastrointestinálneho traktu. Vzdelanie môže mať rôznu veľkosť a tvar.

Divertikulum Zenkru má určitú lokalizáciu - hltanový koniec pažeráka. Spočiatku sa defekt v pažeráku vytvorí na jeho zadnej stene, potom dosiahne bočné steny.

Divertikulum hltanu a pažeráka sa získava podľa pôvodu, mechanizmom vývoja - častejšie pulzáciou, t.j. vyskytuje sa v najslabšom mieste pažeráka v dôsledku pôsobenia zvýšeného tlaku v jeho lúmene.

Hlavné príčiny vzniku choroby:

 1. malformácie embryonálneho obdobia;
 2. dedičná predispozícia;
 3. defekty svalového tkaniva;
 4. poškodenie sliznice pažeráka;
 5. poranenia miechy;
 6. vrodené choroby svalového tkaniva (hypotenzia);
 7. zápalové ochorenia hltanu a pažeráka;
 8. príznaky tkanivovej revolúcie (skleróza a kalcifikácia chrupavky).

Vývoj divertikla je veľmi pomalý. Veľkosti sa môžu veľmi líšiť: od čerešní po veľkosť hlavy novorodenca. Divertikulum Zenker má telo a krk, sú pokryté sliznicovým epitelom. Divertikulum môže obsahovať tekutinu vo svojej dutine, niekedy veľké objemy (do 1, 5 litrov).

Najčastejšie umiestnenie divertikla za a naľavo od pažeráka smerom k hornému prostrediu.

Intramurálna forma divertikla Zenkera je pomerne zriedkavá, keď preniká do intermusulárnych priestorov stien pažeráka.

Veľké divertikuly vyvíjajú tlak na okolité orgány a anatomické formácie. Nerastú spolu a nespôsobujú zápal v okolitých štruktúrach, kým sa nevyvinie peridivertikulitída alebo divertikulitída..

Klinické prejavy choroby

Zenker divertikulum sa vzťahuje na patológiu, ktorej klinika priamo závisí od veľkosti defektu. Malé divertikly sú niekedy náhodným nálezom pri fluoroskopickom a rádiografickom vyšetrení. Zvyčajne sa divertikulum do veľkosti 2 cm nijako neprejavuje. Takáto porucha sa považuje za funkčnú fázu alebo pred divertikulum..

Jediným prípadom jasnej divertikulárnej kliniky s jej malými rozmermi je intramurálne divertikulum.

Ochorenie je zvyčajne rozdelené do niekoľkých štádií podľa symptómov.

 1. Prvá etapa je charakterizovaná nešpecifickými symptómami. Je to bolesť hrdla, suchá sliznica v ústach alebo naopak silné slinenie. Počas prieskumu je možné zistiť, že na klinike je prítomný symptóm kakosmie - pocit pacienta je predovšetkým nepríjemným zápachom (zhnitý, zhnitý, sírovodík). Môžu sa objaviť príznaky dysfágie a zriedkavý kašeľ. Počas jedla sa tonus často zvyšuje a svalové napätie krčnej svalovej hmoty vzniká, vzrušenie alebo jesť je sprevádzané symptómom „knedľa“, keď sa hrudka pravdepodobne navaluje. grganie, kašeľ, zvyknutie na pitie po jedle a kloktaní. Lekár pri palpácii môže odhaliť Pottengerov príznak - napätie a bolesť pri pohmatu žuvacieho svalu..
 1. Druhou fázou je štádium divertikulitídy. V dutine divertikula stagnuje hlien, hromadí sa jedlo a vzduch. Celkový stav pacienta netrpí. Pri vyšetrení pacienta sa určí asymetria krku vďaka jednostrannému výčnelku. Je hebký na dotyk, pri pohmate zmizne a pri jedle sa zväčšuje. Perkusia v strede zahusťovania po príjme tekutín spôsobuje symptómy postriekania a pri bočnom tlaku sa objavuje rachotenie. Vyskúšanie divertikla je sprevádzané hlukom pripomínajúcim zvuk chrastiaceho gejzíru. Zväčšené divertikulum vytvára miernu kompresiu okolitých orgánov: príznak dysfágie a dysfónie, regurgitácia so zmenou polohy tela (zvyčajne noc so symptómom „mokrého vankúša“), dýchavičnosť, kašeľ, zlý dych.
 2. Tretie štádium je charakterizované dekompenzáciou choroby. Symptómy sú výraznejšie, celkový stav a pohoda pacienta sa výrazne zhoršujú. Do popredia sa dostáva výrazná emaciace.

Chronický zápalový proces v divertikulárnej dutine vedie k mnohým komplikáciám: abscesy, pneumónia, stagnácia venóznej krvi, asfyxia, perforácia stien pažeráka a pažeráka, mediastinitída a rozvoj zhubných novotvarov..

diagnostika

Hlavnou metódou diagnostiky divertikla Zenkera je röntgen, ktorý sa vykonáva v rôznych rovinách. Pomocou rádioaktívnych farmaceutických prípravkov je divertikulum zafarbené, čo umožňuje určiť jeho presné umiestnenie, veľkosť, tvar, dĺžku jeho krku, prítomnosť prebytkov po jeho dĺžke, ako aj stav okolitých orgánov a anatomických štruktúr. Ak sa v dutine divertikula zachová suspenzia bária, môžete uvažovať o rozvoji divertikulitídy..

Na obrázkoch je znázornená iná forma divertikla:

 1. divertikulum pripomínajúce palcát;
 2. v tvare ružového tŕňa;
 3. vo forme vrecka bez stláčania pažeráka;
 4. vo forme vrecka so stláčaním pažeráka.

Liečba chorôb

Nekomplikované divertikly podliehajú konzervatívnej liečbe. Zahŕňa vyváženú stravu s princípmi šetrenia sliznicou, fragmentáciu výživy (až 6-krát denne), ako aj spánok so zvýšenou hlavou na konci postele. Pred jedlom sa odporúča vypiť niekoľko polievkových lyžíc rastlinného oleja, po jedle vypláchnuť ústa čistou vodou.

Ak konzervatívne opatrenia nemajú účinok a choroba je sprevádzaná komplikáciami, je indikovaný chirurgický zákrok. Podstatou chirurgickej liečby je resekcia patologickej časti pažeráka s ďalšou aloplastikou.

Zenker divertikulum

Divertikly sú vrecovité výčnelky steny dutého orgánu zažívacieho systému. Dnes hovoríme o jednej z odrôd divertiklov pažeráka - divertikle pažeráka a hltana Zenkera. Je pomenovaná po nemeckom patológovi F.A. Zenker.

Divertikulum Zenkeru sa tvorí v oblasti prechodu hltanu a pažeráka (zvierača) medzi svalovými vláknami. Divertikly niekedy dosahujú veľkosť 3 cm alebo viac.

Hlavným dôvodom - narušená svalová aktivita faryngálnej ezofageálnej chlopne (zvierač) - neúplná relaxácia. V kombinácii so zvýšením intraesofageálneho tlaku počas prehltnutia to vedie k vytvoreniu herniovaného výčnelku medzi svalovými vláknami..

Príznaky, ktoré prejavujú divertikulum Zenkera, na prvý pohľad pacienta veľmi neruší:

 • bolesť hrdla
 • suchý kašeľ
 • zvýšené slinenie
 • pocit cudzieho tela
 • príležitostné poruchy prehĺtania

Poruchy prehĺtania sa postupne častejšie objavujú po každom prehĺtaní. V krku a niekedy v dýchacích cestách je niekedy hádzanie potravy, niekedy zvracanie. Jedlo v vrecku divertikla stagnuje, pacient pozoruje búšiaci dych.

V priebehu rokov je jesť bolestivé. Pacient sa snaží buď jesť menej, alebo jie hlavne tekuté alebo kašovité jedlo, nízkokalorické a chudé na vitamíny. V dôsledku toho schudnutie a trpenie hypovitaminózou. U pacientov sa postupne vyvinie bronchitída, môžu tu nastať ďalšie komplikácie.

 • flegmon (absces) krku
 • mediastinitída (zápal v mediastíne - medzi orgánmi hrudníka)
 • zápal pľúc

V dôsledku zápalu (divertikulitída) v dolnej časti divertikula, niekedy môže dôjsť k erózii a vredom, môže dôjsť k perforácii (perforácii), čo vedie k závažnejším komplikáciám..

Perforácie sa môžu vyskytnúť v dôsledku inštrumentálnych zásahov (sondáž, gastroskopia).

Divertikulum Zenkeru je umiestnené tak, aby jedlo a akákoľvek sonda ľahšie vstúpili do divertikla namiesto lúmenu pažeráka. Ak to endoskopista nechápe, ďalším progresívnym pohybom dôjde k perforácii..

Preto musíte v prípade vyššie uvedených ťažkostí určite vyhľadať lekára. Lekár predpíše fluoroskopiu pažeráka. Druhou fázou môže byť fibroezofagoskopia - na objasnenie charakteru zmien na sliznici divertikla. Potom sa môžete rozhodnúť pre výber liečby.

Môže byť konzervatívny iba v počiatočných fázach.

 1. diéta
 2. Špeciálne polohy pri jedle
 3. Výklenok v dutine divertikula

Radikálna liečba (chirurgia) je indikovaná v neskorších štádiách alebo pri výskyte komplikácií. Divertikulum je zvyčajne vyrezané. V posledných rokoch bola navrhnutá endoskopická disekcia steny divertikula obrátenej k pažeráku: divertikulárna dutina je spojená s lúmenom pažeráka, ktorý zaisťuje normálny priechod potravy.

Divertikulum Zenkru je nebezpečná patológia. Preto, ak sa vyskytnú akékoľvek problémy s prehĺtaním, obráťte sa na lekára!

Divertikulum pažeráka (Q39.6)

Verzia: MedElement Disease Guide

všeobecné informácie

Stručný opis

Rozlišujte medzi pravdivým a falošným divertiklom pažeráka.


Skutočným divertiklom je výčnelok, ktorého steny tvoria všetky vrstvy steny pažeráka - sliznica, sval a vonkajšia membrána..


Falošné divertikulum je výčnelok sliznice cez defekt vo svalovej vrstve steny pažeráka. Stena takého výčnelku pozostáva iba zo sliznice a vonkajšej membrány.

Rozlišuje sa tiež divertikulum Zenker - divertikulum hltanu a pažeráka, ktoré je lokalizované na zadnej stene hltanu a pažeráka..

- Profesionálni lekárski sprievodcovia. Štandardy liečby

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

- Profesionálni lekárski sprievodcovia

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

klasifikácia

Lokalizáciou:
- faryngálny pažerák (Zenker);
- epibronchiálna (bifurkácia, stredná pažerák);
- suprafrenický (epifrenálny);
- brušná (subfrenická);

Najčastejšou lokalizáciou je cervikálny pažerák (u 70% pacientov), ​​úroveň tracheálnej rozdvojenosti (20%) a suprafrenický pažerák (10%)..

Podľa vývojového mechanizmu:
- PULSION;
- trakcie;
- pulzná trakcia;

Bifurkačné divertikly sú klasifikované ako trakčné divertikly, zvyšok - do pulzných divertikúl.

typ:
- pravé divertikulum;
- falošné divertikulum.

Etiológia a patogenéza

Etiológia sa líši v závislosti od typu divertikula.

Divertikuly hrudnej časti pažeráka sú spravidla vrodené (vrodená slabosť svalovej membrány steny pažeráka)..

Divertikuly brušného pažeráka sú dôsledkami predĺženej peptickej ezofagitídy, zúžení. Okrem toho môžu byť príčinou chirurgické traumy pažeráka, achalázia kardia, ezofagospazmus.

V mnohých prípadoch tieto mechanizmy fungujú súčasne.

epidemiológia

Vek: hlavne od 50 do 75 rokov

Pohlavný pomer (m / f): 2

Klinický obraz

Klinické diagnostické kritériá

Príznaky, samozrejme

Klinický obraz závisí od umiestnenia divertikla.

S divertikulárou dolnej tretiny pažeráka sa k klinickému obrazu pripája reflexná dýchavičnosť, bronchospazmus, búšenie srdca, bolesť v oblasti srdca bez zmien EKG, ktoré sú spojené s podráždením vagového nervu a kompresiou pažeráka z prednej steny..

diagnostika

Pri iných divertikloch je fyzikálny výskum neinformatívny.

Röntgenová kontrastná štúdia je hlavnou metódou, ktorá vám umožňuje určiť prítomnosť divertikla, jeho veľkosť, trvanie oneskorenia bária, motorické poruchy pažeráka, výskyt komplikácií..

Prieskumná rádiografia a počítačová tomografia hrudných orgánov v prítomnosti veľkej divertikly odhaľujú zúženia naplnené vzduchom a tekutinou Strikúra - ostré zúženie lúmenu akéhokoľvek tubulárneho orgánu v dôsledku patologických zmien v jeho stenách.
, pažerák.

Na presnejšie určenie motorických porúch pažeráka v niektorých prípadoch ezofageálna manometria.

Laboratórna diagnostika

Neexistujú žiadne kritériá pre laboratórnu diagnostiku. Testy sa používajú na identifikáciu príčiny a komplikácií choroby..

Povinné štúdie: kompletný krvný obraz.

Dodatočné štúdie (uskutočňované na identifikáciu komplikácií a diferenciálnej diagnostiky iných chorôb): krvná chémia (celkový proteín, albumín, kyseliny sialové, C-reaktívny proteín, AlAT, AsAT, amyláza, alkalická fosfatáza).

Odlišná diagnóza

komplikácie

liečba

Asymptomatické alebo nízko symptomatické divertikuly nevyžadujú liečbu. Pre veľkých sa odporúča mechanicky, chemicky a tepelne šetrná strava, ako aj opatrenia zamerané na zlepšenie vyprázdňovania divertikla: pitná voda po jedle, namáhanie, umývanie dutiny divertikla slabými roztokmi antiseptík..

Chirurgická liečba je indikovaná pre veľké divertikuly, ktoré sú náchylné na komplikácie, ako aj pre divertikulitídu, perforáciu pažeráka, krvácanie, prítomnosť pažeráka pažeráka alebo pažeráka, polypózy, malignity..

Divertikly Zenker sa častejšie používajú. Pri chirurgickej liečbe sa za operáciu voľby považuje divertiklektómia s kôreforéznou myotómiou.
Pri suprafrenických divertikulách je divertiklektómia doplnená pozdĺžnou myotómiou alebo myotómiou dolného zvierača (podľa výsledkov ezofagotonomanometrie), pretože často dochádza k porušeniu motorickej funkcie pažeráka..

V poslednej dobe boli vyvinuté a vylepšené endoskopické techniky na liečbu divertikúl pažeráka..

Liečba drogami. Liečia komplikácie - pažerák a iné. Predpíšte antibakteriálne látky, sekretolytiká, antacídy, prokinetiká.

Zenker divertikulum

Metódy liečby budú závisieť od výsledkov diagnostických údajov a veľkosti vzdelania. Divertikulum Zenkeru je možné odstrániť chirurgicky. Ak sú rozmery malé, vykoná sa invaginácia. Divertikulektómia je označovaná ako radikálna metóda. Vak je v tomto prípade odrezaný. S formáciou divertikúl môžete zaobchádzať šetrne. Podstatou endoskopickej techniky je pitva pažeráka pažeráka a tkaniva. Vložte sponu na miesto. Obdobie zotavenia je kratšie ako pri otvorenej chirurgii. Nie je žiadna jazva. Endoskopická technika sa vykonáva v závislosti od stavu pacienta..

Pri divertikulóze sú uvedené diéty a zmena stravovania. Ak pri konzervatívnej liečbe nedôjde k výsledku, odporúča sa chirurgická liečba. Výživa po operácii pozostáva hlavne z tekutých potravín. Gastroenterológ zaobchádza s divertiklom Zenkera.

Informácie na našej webovej stránke poskytujú kvalifikovaní lekári a slúžia iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu! Nezabudnite kontaktovať špecialistu!

Autor: Rumyantsev V. G. Skúsenosti 34 rokov.

Gastroenterológ, profesor, doktor lekárskych vied. Predpisuje diagnostiku a vykonáva liečbu. Expert skupiny pre štúdium zápalových chorôb. Autor viac ako 300 vedeckých prác.

Dôvody rozvoja divertikla hltanu

Aj keď samotná choroba je abnormalitou hltanu, navonok pripomína prietrž. Divertikly hltana sú v skutočnosti nepravdivým výčnelkom, pretože neovplyvňujú tkanivá obklopujúce hltan a nie vždy rušia pacientov..

Zenker navrhol, že protrúzny mechanizmus ovplyvňuje sliznicu hltanu nad cricofaringálnym svalom. Neexistuje zhoda v otázke príčiny hltanu divertikla.

Existuje však jednoznačný názor, pokiaľ ide o výskyt choroby u mužov a žien. Niektorí lekári tvrdia, že táto choroba je častejšia u mužov kvôli väčšej oblasti hltanu..

Medzi pravdepodobné dôvody patria:

 • kŕče cricofaringálneho svalu;
 • nízky tón pažeráka ako celku;
 • strata svalovej pružnosti hltanu s vekom;
 • abnormality vývoja plodu;
 • narušenie normálneho procesu prehĺtania (priečne pruhované svaly hltanu sa sťahujú bez koordinácie kontrakcií so zvieračom hltanu a pažeráka. Kvapalina jedla pritláča na steny a prepadá ich).

Nemožno teda vylúčiť mechanickú povahu tvorby divertikla Zenkera.

Ďalšou častou príčinou je narušenie centrálneho nervového systému, teda neuróza, poruchy príjmu potravy, anorexia alebo bulímia. Povaha fibrotických javov v oblasti divertikula je tiež kontroverzná. Niektorí odborníci sa domnievajú, že fibróza je skôr dôsledkom ako príčinou, iní sú presvedčení.

Vek je vážnym rizikovým faktorom výskytu takejto choroby. Počas starnutia nie je exkurzia prednej časti hrtanu konzistentná s pohybom hyoidnej kosti (ako u mladých ľudí), preto sa divertikulum postupne tvorí.

Okrem toho ľudia, ktorých profesionálne činnosti súvisia so spevom, ako aj ľudia s dlhším a väčším krkom, sú vystavení určitému riziku tohto ochorenia..

Prognóza a prevencia

Prognóza divertikla Zenkera závisí od závažnosti patológie, veľkosti formácie a prítomnosti komplikácií. S včasným vymenovaním diéty alebo operácie je prognóza priaznivá. Výrazné zvýšenie vzdelania, rozvoj komplikácií môže spôsobiť vážne následky (mediastinitída, asfyxia) až do fatálneho výsledku. Prevencia spočíva v kompetentnej liečbe akútnych a chronických ochorení pažeráka, dodržiavaní zásad vyváženej stravy, dôkladnom žuvaní jedla. Pri výskyte prvých príznakov choroby (kakosmia, grganie, ťažkosti s prehĺtaním) sa odporúča vyšetrenie gastroenterológom..

Pooperačné obdobie po odstránení divertikla Zenkera

Charakteristiky tohto obdobia sú, že pacient by nemal jesť jedlo po dobu 48 hodín. Niektorí chirurgovia nechávajú sondu 3-4 dni, aby pacienta nakŕmili tekutým jedlom. Po extrakcii počas 5 až 6 dní už dávajú polotekuté jedlo a postupne rozširujú stravu.

Ak sa toto ochorenie nelieči, prognóza je mimoriadne nepriaznivá. Rôzne komplikácie vedú k smrti v 23-33% prípadov.

Funkcie prvej fázy

Prvá etapa je charakterizovaná nešpecifickými prejavmi. Patria sem: bolesť hrdla, hojné slinenie alebo naopak suchosť ústnej sliznice. Za pacientmi sú nepríjemné pachy (hniloba, zhnitá hniloba, sírovodík). Môže sa vyskytnúť zriedkavý kašeľ alebo ťažkosti s prehĺtaním. Počas jedla dochádza k nárastu tónu sprevádzanému napätím vo svaloch krku, v dôsledku čoho sa pacient cíti, akoby sa mu do hrdla vrhol hrudka. Po nejakom čase si pacient vyvinie životný štýl, v ktorom si nevšimne neustály kašeľ a grganie a po jedle si zvykne kloktať..

záver

Divertikulum Zencker je teda veľmi zákernou chorobou. Bez toho, aby sa prejavil na samom začiatku svojho vývoja, po chvíli výrazne zhoršuje zdravotný stav. Malo by sa s ním zaobchádzať nevyhnutne, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť úmrtia na rôzne komplikácie.

Klasifikácia a príznaky

Divertikulum Zenkeru sa vytvára vydutím steny pod vplyvom vysokého tlaku. Vzťahuje sa na pulz. Môže byť vrodený alebo časom získaný..

Existujú tri štádiá choroby:

 1. Funkčné. Veľkosť divertikla je malá. Príznaky nie sú vyjadrené. Stanovuje sa náhodne v čase rádiografie chorôb žalúdka alebo pažeráka. Prieskum sa uskutočnil z dôvodu odlišnej patologickej formácie.
 2. Divertikulitída. Priemer je 10 centimetrov. Znaky choroby sú obzvlášť výrazné. Príznaky sa zaznamenávajú neustále. Pacient si jasne všimne všeobecné zmeny v tele. Vyjadruje sa asymetria krku. Na palpácii klesá. Jesť pomáha zväčšiť vak.
 3. Dekompenzácia. Veľkosť útvaru sa zväčšuje až do 30 centimetrov. Na mediastinálne orgány má kompresný účinok. Príznaky sú jasné, jasné. Zvyšuje sa závažnosť ochorenia a riziko komplikácií.

Symptomatológia ochorenia priamo závisí od veľkosti divertikulárneho vaku. Vzdelanie sa zvyšuje.

Známky sú intenzívnejšie a výraznejšie:

 1. Počiatočné štádium choroby je charakterizované bolesťou v krku. Sliny sa vylučujú silnejšie. Objaví sa zlý dych. Prehltnutie surového jedla je ťažké. Pacient si všimne výskyt suchého kašľa.
 2. Fáza divertikulitídy je charakterizovaná akumuláciou hlienu vo formácii. Jesť je sprevádzané kakosmiou a grganím. Pri jedle je v hrdle pocit hrče. Je zistená dysfágia, dýchavičnosť. Pri vyšetrení lekár zistí asymetriu krčnej chrbtice. Pri pohmate sa veľkosť zmenšuje.

Divertikulum, ktoré sa výrazne zväčšilo, má veľké množstvo hlienu alebo stojatej potravy. Ak zatlačíte na krk, budete počuť bublajúce, neustále dunenie. Pacient si sťažuje na bolesť krčnej chrbtice. Sprievodnými ochoreniami sú pneumónia, mediastinitída. Žilová krv narušuje krvný obeh. Celkový stav sa zhoršuje. Hmotnosť môže klesnúť. Vyskytuje sa zachrípnutie. Prispieva k zlyhaniu dýchania.

Príznaky choroby

Faryngeálna divertikulóza sa nevyskytuje okamžite. Pri veľkosti až 2 cm postupuje tajne. So zväčšovaním vrecka sa u pacientov objavujú príznaky:

 • Šteklenie a šteklenie v hrtane - ako pri hltane (hlavný príznak v raných štádiách).
 • Pálenie v hornej časti hrtanu, nevoľnosť a zvracanie.
 • Suchý kašeľ.
 • slinenie.

V prvej fáze je často nesprávne diagnostikovaná kvôli podobnosti symptómov s infekciami hrdla..

Známky hernie Zenker strednej fázy:

 • "Hrudka v krku" - pocit plnosti, ťažkosti s prehĺtaním.
 • Dusenie, nedostatok vzduchu.
 • Bolestivé prehĺtanie.
 • Na krku viditeľne vystupujúci výstupok.
 • Zápach z úst.
 • Pľuvanie (prehltnuté jedlo padá späť do ústnej dutiny).
 • Nočné chrápanie.
 • Chronické infekcie hrdla.

Obsah divertikula vstupuje do dýchacích ciest, ktorý je sprevádzaný zápalom a zápalom pľúc..

V posledných fázach sa krvácanie, bolesti hlavy, strata hmotnosti, rôzne komplikácie prejavujú sepsou a asfyxiou..

Pri vyšetrení lekár pociťuje hrdlo pacienta a zistí špecifické príznaky tohto ochorenia. Žuvací sval je napätý. Oblasť divertikula je viditeľná voľným okom, hltan sa vydúva smerom dopredu alebo do strán. Keď sa na formáciu aplikuje tlak, vydávajú sa charakteristické zvuky - kňučanie, varenie, škrípanie. Výstupok na dotyk je mäkký, ľahko sa posúva a stlačí.

Konzervatívne zaobchádzanie

Taktika konzervatívnej liečby sa používa vtedy, keď veľkosť divertikulárnej prietrže nepresahuje 2 cm a pacient sa trochu obáva. Stáva sa, že príznaky úplne chýbajú a divertikulóza je detekovaná náhodne pri diagnostike iných chorôb.

Pacientovi sa odporúča zmena stravovacích návykov, šetrná strava, kloktanie a pravidelné monitorovanie gastroenterológom.

Menu zostavené dietológom by malo obsahovať teplé mäkké jedlo, ktoré nedráždi tráviaci trakt a jemnú sliznicu. Výber stravy by sa mal liečiť opatrne. Jesť sa vykonáva frakčne, v malých dávkach 6-krát denne. Po jedle vypite 200 ml čistej vody a divertikulárne vrecko umyte zmenou polohy tela..

V prípade menších príznakov a rozvinutého zápalu sa predpisujú antibiotiká..

Ak sú steny pažeráka veľmi vzdialené, divertikulum hltanu a pažeráka pripomína veľkú kapsu a príznaky ohrozujú život pacienta, chirurgickému zákroku sa nedá vyhnúť. Žiadna z lekárskych alebo fyzioterapeutických metód nemôže vložiť rozšírené tkanivá na svoje miesto..

Divertikulitída vyžaduje liečbu v ktorejkoľvek fáze, pretože aj najmenší výčnelok steny pažeráka bez liečby sa časom natiahne a dostane sa do štvrtého, najťažšieho štádia.

Chirurgické ošetrenie

V lekárskej praxi sa používa niekoľko metód chirurgickej liečby pažerákovej divertikly.

Pri prvých príznakoch rozvoja divertikulózy sa používajú jemné, minimálne invazívne metódy liečby. Včasná diagnostika v kombinácii s pokročilými liečebnými metódami poskytuje vynikajúci výsledok. Pri závažných príznakoch, komplikáciách a veľkom divertikule sa stále používa radikálna metóda - chirurgické odstránenie zmenených tkanív.

Klasickou metódou je divertiklektómia. Podstatou operácie je úplné odstránenie natiahnutej časti pažeráka so zošívaním zvyšných stien. Cervikálny prístup. Rez sa vykonáva na prednej časti krku. Najskôr sa rozrežú svaly, cievy a štítna žľaza sa odtlačia späť a zafixujú sa. Krk divertikla je izolovaný a prešitý špeciálnym prístrojom. Potom sa odreže napnuté tkanivo..

Na moderných klinikách sa všetky chirurgické výkony na odstránenie divertikúl vykonávajú pod kontrolou endoskopov, čo znižuje riziko komplikácií a čas pacienta v anestézii. Aby sa minimalizovalo riziko opätovného vzniku divertikúl, vykonáva sa extramukózna ezofagomyotómia. V dôsledku toho sa odstráni nadmerný tlak na steny orgánu. Ezofagomyotómia je čiastočná pitva svalov pažeráka bez poškodenia sliznice, ktorá zabraňuje recidíve..

Na veľkých klinikách sa používa endoskopická metóda vykonávania operácií pomocou mikro-rezov. Táto metóda minimalizuje komplikácie a niekoľkokrát skracuje trvanie pooperačného obdobia. Bohužiaľ, v posledných štádiách choroby s komplikáciami je to nemožné. V závažných prípadoch sa stále vykonáva chirurgické odstránenie divertikúl úplným rezom. Operácia je úspešná v 97% prípadov.

V dvadsiatom storočí sa uskutočňovali operácie so zachovaním natiahnutej časti hltanu - invaginácia a divertiklopexia. Podstatou týchto operácií je, že divertikulárny vak nie je vyrezaný, ale je prišitý k okolitým tkanivám v takej polohe, aby jedlo nevniklo do svojej dutiny. V súčasnej dobe takéto operácie upadli do pozadia kvôli nepreukázanej účinnosti, vykonáva ich vzácny chirurg..

Po operácii nemôžu 2 dni jesť. Niektoré kliniky praktizujú kŕmenie sondou tekutým jedlom. Pitie je povolené po 4 hodinách. Pobyt v nemocnici - od 3 do 6 dní. Bandáž sa bude musieť nosiť 14 dní..

Zenkerov divertikulum: ako sa prejavuje, liečba, operácia

Divertikulum Zenker je veľmi zriedkavý typ patológie tráviaceho traktu. Takáto choroba predstavuje 3-5% všetkých prípadov. Z vonkajšej strany sa patológia prejavuje v dôsledku sakrálneho vystupovania sliznice pažeráka a hltanu, môže mať odlišný tvar a veľkosť. Defekt tráviaceho traktu sa spočiatku vyskytuje na jeho zadnej stene, po ktorej dosiahne bočné. Divertikulum hltanu a pažeráka je vrodené aj získané ochorenie, ktorého vývojový mechanizmus je najčastejšie pulzálny, pretože sa vyskytuje v najslabšom mieste orgánu v dôsledku zvýšeného tlaku v jeho lúmene..

diagnostika

Vo funkčnom štádiu, pri absencii špecifického obrazu choroby, je ochorenie zriedka diagnostikované. Pacienti sa obracajú na špecialistov na vývoj závažných symptómov. V tomto prípade diagnóza najčastejšie nespôsobuje ťažkosti. Hlavné metódy na stanovenie presnej diagnózy sú:

 • Inšpekcia gastroenterológa. Počas odberu anamnézy si zasluhujú osobitnú pozornosť sťažnosti pacienta týkajúce sa neustáleho zápachu z ústnej dutiny, regurgitácie potravy a trvania symptómov. Palpácia krku určuje tvorbu jemnej konzistencie, ktorá sa pri dotyku zmení vo veľkosti.
 • Kontrastná rádiografia pažeráka. Ide o hlavnú metódu diagnostiky choroby, ktorá sa vykonáva v stojacej polohe pri priamych a laterálnych projekciách pomocou suspenzie bária. Umožňuje určiť lokalizáciu, veľkosť, tvar divertikula, motorické poruchy orgánu a stav okolitých anatomických štruktúr.
 • Ezofagoskopie Endoskopická diagnóza je ďalšou metódou výskumu, ktorá sa používa pri ťažkostiach pri diagnostike a podozrení na rakovinu, pažerákovej fistule v dôsledku vysokého rizika perforácie divertikla. Umožňuje presne určiť veľkosť a tvar útvaru, stav sliznice orgánu.

Diferenciálna diagnóza v počiatočnom období ochorenia sa vykonáva s chronickou faryngitídou, ochorením refluxnej choroby pažeráka. V nasledujúcich fázach sa Zenkererovo divertikulum diferencuje na benígne a malígne útvary, na zúženie pažeráka, pažerák..

Konzervatívna liečba choroby

Ak sa diagnostikuje divertikulum Zenkera, liečba sa vykonáva konzervatívnym aj chirurgickým spôsobom. Ak však v prvom prípade nie je patológia odstránená, môže pomôcť iba operácia. Konzervatívna terapia sa používa iba vtedy, ak existujú závažné kontraindikácie pre chirurgický zákrok. V takom prípade musí pacient dodržiavať prísnu diétu, mäkkú diétu a jedlo s dostatočným prežúvaním. Po jedle je pacient odvedený divertiklom, preto musí ležať v určitej polohe. Okrem toho sa táto formácia premyje a pacient musí na premastenie svojich stien tiež vziať rastlinný alebo parafínový olej..

Prognóza divertikulózy Zenkera

Štatistika ukazuje potrebu chirurgickej liečby. Bez adekvátnej liečby bol smrteľný výsledok zaznamenaný v 23% prípadov. Z veľkej časti je to výsledok komplikácií. Recidícia divertiklov Zenker po kvalitnej operácii nepresahuje 2%. To znamená, že takmer všetci pacienti, ktorí podstúpili operáciu na odstránenie divertikla, sa vrátili do plného života. Každý prípad divízie Zenker je individuálny a vyžaduje konzultáciu s odborníkmi..

Klinické prejavy patológie

Ako sa prejavuje takéto divertikulum? Závisí to od jeho veľkosti. Poruchy sú malé (do 2 cm), ktoré sa vôbec neprejavujú a sú náhodne zistené röntgenovým alebo fluoroskopickým vyšetrením..

Ak dôjde k divertikulu Zenkeru, príznaky tohto ochorenia sa rozdelia podľa štádií choroby..

komplikácie

V 2. a 3. štádiu ochorenia sa môže pri vzniku abscesu objaviť zápal divertikulárneho vaku. Dlhodobý hnisavý proces môže viesť k perforácii divertikla Zenkera, k rozvoju mediastinitídy a krvácaniu. Regurgitácia obsahu vaku spôsobuje aspiráciu jedla alebo hlienu sprevádzanú zápalom pľúc. U pacientov je proces prehĺtania až po afáziu prerušený. Pravidelné traumy sliznice alebo konštantný zápalový proces v vyčnievajúcej oblasti prispievajú k rastu atypického epitelu a malígnej degenerácii tkaniva pažeráka..

Liečba divertikla Zenkera

Taktika liečby závisí od štádia ochorenia a prítomnosti komplikácií. V počiatočných štádiách ochorenia sa uskutočňuje konzervatívna liečba. Pacientom je predpísaná šetrná strava, frakčná výživa 5-6 krát denne. Odporúča sa brať jedlo vo zvislej polohe a dôkladne žuť. Pred jedlom je vhodné vypiť 1-2 čajové lyžičky olivového alebo slnečnicového oleja, po jedle - vypláchnuť ústa teplou vodou alebo slabým roztokom antiseptika.

V 2, 3 štádiách ochorenia a pri výskyte komplikácií je indikovaná chirurgická liečba. Dva dni pred operáciou sa predpíše špeciálna diéta a divertikulum sa dôkladne umyje sondou alebo katétrom. Doteraz bolo na liečenie choroby navrhnutých niekoľko typov chirurgických zákrokov:

 • Otvorené operácie. S malými veľkosťami vzdelania je divertikulum invaginované do lúmenu pažeráka a prišité na stenu pažeráka. V niektorých prípadoch je kvôli lepšiemu odtoku obsahu divertikulárny vak fixovaný k periosteu hyoidnej kosti (divertikulóza). Radikálna metóda liečby je simultánna divertiklektómia, ktorá spočíva v aplikácii stehov v tvare U na krk divertikla a odrezaní vaku..
 • Endoskopická technika. Prostredníctvom pažeráka pod kontrolou zraku sa medzi pažerákom a divertiklom vyreže „most“ a výsledná chyba sa skráti. Výhoda tejto operácie v kratšom období rehabilitácie a absencia jazvy na pokožke.

Príznaky divertikla Zenkera

Klinické prejavy choroby závisia od veľkosti výčnelku a zvyšujú sa so zvyšujúcim sa vzdelaním. V počiatočných fázach sa vyskytuje bolesť v krku, silné slinenie, zápach z úst, zriedkavý suchý kašeľ alebo ťažkosti s prehĺtaním tuhého jedla. V štádiu divertikulitídy, hlienu, jedla sa vo vaku hromadí vzduch, ktorý je sprevádzaný konštantnou kakmiou, grganie. Počas jedla môžu mať pacienti pocit hrdla v hrdle („známka knedľa“)..

V tomto období sa pozoruje dysfágia, dýchavičnosť, regurgitácia jedla so symptómami nočného kašľa. Pri vyšetrení sa stanoví asymetrická formácia v krku, ktorej veľkosť sa zmenšuje hmatom. Pri veľkom divertikule dochádza k častej regurgitácii kongestívneho hlienu alebo jedla, hluku spôsobenému tlakom na hltanu, bolesti krčnej chrbtice, nevoľnosti, dysfágii, neustálemu nepríjemnému zápachu z ústnej dutiny.

Vzdelanie, zväčšovanie veľkosti, vytlačuje okolité tkanivo a môže spôsobiť zápal pľúc, mediastinitídu, problémy so žilovým výtokom z krku a hlavy. Pacienti sa sťažujú na zhoršenie celkového stavu, prudké zníženie telesnej hmotnosti, chrapot.

Vlastnosti druhej a tretej etapy

Ako sa prejavuje divertikulum v druhej etape? Toto obdobie sa vyznačuje stagnáciou hlienu, potravou, hromadením vzduchu, ale celková pohoda sa nezhoršuje. Po vyšetrení lekár odhalí asymetriu krku kvôli jednostrannému výčnelku. Je hebký na dotyk, pri pohmate zmizne a počas jedla sa opäť zväčšuje. Keď klepnete na stred zahusťovania po pití tekutiny, objaví sa príznak rozstrekovania a pri bočnom tlaku sa zaznamená rachotenie.

V treťom štádiu je zaznamenaná dekompenzácia choroby. Prejav príznakov je výraznejší, celkové zdravie je omnoho horšie, pacient začína schudnúť dramaticky.

Chronický zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v dutine divertikula, vedie k rôznym komplikáciám: zápal pľúc, asfyxia, abscesy, stagnácia venóznej krvi, perforácia stien pažeráka, mediastinitída a výskyt zhubných nádorov..

Všeobecné informácie

Divertikulum Zenker (divia hltana, pažeráka, hypofaryngeu) je zriedkavá patológia tráviaceho traktu, ktorá sa prejavuje vydutím steny hltanu na konci pažeráka. Ochorenie môže byť sprevádzané zhoršenou funkciou prehĺtania, ťažkosťami pri pohybe jedla cez pažerák a pažerák..

Ochorenie prvýkrát opísal nemecký patológ Frederick Zenker v roku 1877. Prevalencia je 1,5 - 5% všetkých divertiklov pažeráka. Ochorenie často postihuje starších a senilných pacientov, čo je spojené s poklesom elasticity a elasticity svalov pažeráka súvisiacim s vekom. U mužov sa patológia vyskytuje 2-3 krát častejšie ako u žien. Veľkosti divertikla sa môžu líšiť a môžu sa líšiť v priemere od 1 do 20 a viac cm.

Čo je divertikulum Zenkeru

Tkanivá hltana majú rôznu štruktúru. V niektorých oblastiach sú vlákna obzvlášť tenké a elastické, a preto poskytujú menšiu odolnosť voči vonkajším vplyvom ako ostatné. Tieto oblasti sú náchylné na roztiahnutie a zovretie susednými orgánmi..

V dôsledku negatívneho dopadu sa stena hrtana postupne rozťahuje, vyčnieva a objavuje sa veľká kapsa, ktorá je lokalizovaná hlavne na zadnej stene. V tejto dutine zostávajú prehltnuté potraviny a sliznica, ktoré ich ešte viac zvyšujú. Kusy potravín uviaznu, hnijú a spôsobujú nepohodlie a infekciu horných dýchacích ciest. Charakteristicky pomalý tok. Liečba je hlavne chirurgická.

príčiny

Etiológia Zenkerovho divertikula nie je úplne objasnená. Výskyt hypofaryngeálneho divertikula môže súvisieť s vrodenými malformáciami pažeráka (stenóza, čiastočné zdvojnásobenie), dedičnými svalovými dystrofiami. Ochorenie sa vyvíja na pozadí existujúcej patológie orgánu (GERD, ezofagitída), kalcifikácie chrupavky hrtanu, trvalého poškodenia sliznice hrubým krmivom..

V modernej gastroenterológii sa okrem hlavných dôvodov rozlišujú predispozičné faktory, ktorých prítomnosť vedie k častému alebo neustálemu zvyšovaniu tlaku pažeráka a zvyšuje riziko vzniku divertikla. Intraesofágová hypertenzia sa pozoruje u cudzích telies, nádorov hltanu a pažeráka, zväčšenia štítnej žľazy, achalázie pažeráka, adhézie v mediastinálnej oblasti..

Zenker divertikulum

Hlavným nebezpečenstvom divertikla je jeho perforácia a rozvoj zápalu mediastínu (mediastinitída), ktorý predstavuje priame ohrozenie života.

Zenkerov divertikulum - vyčnievanie sliznice v úvodnej časti pažeráka - hltan-pažerák. Divertikulum sa vyskytuje kvôli slabosti svalovej steny pažeráka. Pri prehltnutí pažeráka v pažeráku sa zvyšuje tlak a hrudka jedla sa pohybuje smerom k najnižšiemu odporu - v divertikule, čo vedie k rozťahovaniu sliznice a zväčšeniu veľkosti divertikla..

Kým divertikulum Zenkeru je malé - nejestvujú žiadne príznaky a sťažnosti, je ťažké prehltnúť jedlo (dysfágia). Vyvíja sa Ruminácia - pacient prehltne jedlo, vstúpi do divertikla a po chvíli pacient strká jedlo späť do ústnej dutiny, znovu prežúva a prehltne. Okrem toho sa u pacientov s divertiklom Zenker môžu vyskytnúť ďalšie prejavy pažeráka - aspiračná bronchitída a zápal pľúc. Keď pacient zaujme horizontálnu polohu a zaspí, jedlo, ktoré sa nahromadilo v divertikule, prúdi do ústnej dutiny a je odsaté (pri dýchaní vstupuje do priedušiek a pľúc). Toto je nebezpečná situácia, pretože v dôsledku aspirácie sa môže vyskytnúť reflexné zastavenie dýchania..

Samotné divertikulum je zriedka roztrhané. Existuje však nebezpečenstvo: keď pacient napríklad prehltne rybiu kosť, pravdepodobne skončí v divertikle a môže perforovať jeho stenu. Existuje zápal mediastínu (orgány medzi pravou a ľavou pleurálnou dutinou) - mediastinitída. V 40% prípadov vedie nerozpoznaná mediastinitída v čase k smrti.

Pacient s divertiklom by sa mal poradiť s gastroenterológom alebo chirurgom. Podľa prvých klinických príznakov opísaných pacientom by lekár mal mať podozrenie na divertikulum Zenkeru. Na presnú diagnózu divertikla Zenkera vykonávajú špecialisti z nemocnice Ilya röntgenové vyšetrenie s kontrastnou vodou a endoskopickou diagnostikou rozpustnou vo vode. Tieto metódy umožňujú chirurgovi určiť veľkosť divertikla a jeho úst a rozhodnúť o chirurgickom zákroku. V niektorých prípadoch sú predpísané ďalšie štúdie - CT a MRI.

Zdroj obrázka: ellepigrafica / Shutterstock

Pri chirurgickom zákroku Zenkerovho divertikula chirurgovia z Ilyinskej nemocnice vykonávajú minimálne invazívnu endoskopickú operáciu. Do pažeráka je vložený špeciálny flexibilný endoskop, kamera endoskopu umožňuje chirurgovi vyšetriť divertikulum pri veľkom zväčšení. Mikrominiatúrne chirurgické nástroje sa vykonávajú prostredníctvom kanála nástrojov endoskopu a chirurg disekuje cricofaringálny sval. Toto je sval, v oblasti ktorého sa vytvára divertikulum. Chirurg prechádza septom, ktorý sa tvorí medzi lúmenom pažeráka a dutinou divertikula, až kým sa spodná časť divertikula takmer úplne nezhoduje s lúmenom pažeráka. Porucha, ktorá sa vytvára v tejto križovatke, sa prišije pomocou špeciálnych svoriek. Po operácii už jedlo nevniká do dutiny divertikula, ale je okamžite zaslané do lúmenu pažeráka, ako by malo. Divertikulum - vzhľadom na to, že je to mäkká, elastická formácia - sa sťahuje pod tlakom vonkajších tkanív. Táto netraumatická a jemná operácia, ktorú vyvinuli japonskí lekári, sa nazýva Z-POEM - orálna ezofagocardiomyothymia..

Pacienti, ktorí podstúpili endoskopickú operáciu divertikla Zenker, sú veľmi rýchlo rehabilitovaní. Deň po operácii môžu piť vodu. Tretí deň po operácii sa pacient podrobí špeciálnej rádiologickej kontrole s kontrastom rozpustným vo vode. Ak je všetko v poriadku, môže pacient jesť mäkké jedlo a prepustiť domov. Ďalšie pozorovanie vykonáva rodinný lekár pacienta v spolupráci s operovaným chirurgom.

Pred vývojom Z-POEM sa použila iba „otvorená“ metóda chirurgickej liečby divertikla Zenker. V mnohých nemocniciach je stále ponúkaná. Pacient podstúpi pomerne veľký a rozšírený rez v krku. Cez ňu chirurg prechádza do úst divertikula a vykonáva resekciu pažeráka, potom sa šiju ústa divertikla. Anatómia krku je mimoriadne zložitá. Pri otvorenej chirurgii existuje riziko prekročenia rekurentného hrtanového nervu, čo môže viesť k tomu, že pacient normálne prehĺta. Otvorenú operáciu divertikla Zenker by mal vykonávať iba skúsený lekár špecializujúci sa na chirurgiu pažeráka. Okrem toho po otvorení krku zostáva dostatočne veľká jazva..

chirurgia

Najčastejšie pomáha pri chorobe, ako je Zenker divertikulum, čo je operácia, ktorá je indikovaná v druhej a tretej etape vývoja choroby, sprevádzaná komplikáciami. 48 hodín pred operáciou je pacientovi predpísaná tekutá strava a táto formácia sa dôkladne umyje ezofagoskopom alebo katétrom..

Pri Zenkerovom divertikle bude typom operácie simultánna divertiklektómia, ktorá spočíva v odstránení tkaniva vaku tejto formácie rezom. Pred chirurgickým zákrokom sa pacientovi do pažeráka vstrekne silná sonda, čím sa uľahčí operácia. Divertikulum izolované z okolitých tkanív sa prechádza cez základňu a zošíva sa zviazaným alebo spojitým švom. Patologická formácia sa odstráni pomocou zošívačky, ktorá sa aplikuje na jej základňu.

Potom sa na vloženej sonde vykoná extramukózna ezofagomyotómia dlhá niekoľko centimetrov. Ak sú divertikuly malé, stačí iba jedna kryokarteálna myotómia, potom sa narovnajú a spolu so sliznicou tráviaceho traktu tvoria rovnú stenu..

Niektoré kliniky nedávno začali endoskopicky vykonávať chirurgický zákrok, to znamená bez toho, aby sa urobil rez na krku. Jeho podstatou je, že prerušujú spoločnú stenu medzi divertiklom a pažerákom a pomocou endoskopického staplera vykonávajú myotómiu. Po takejto operácii sa pacient zotavuje oveľa rýchlejšie a zníži sa aj počet komplikácií..

Príčiny a patogenéza

Divertikulum Zenkru je zriedkavou zmenou charakterizovanou vyčnievaním steny hltanu na konci pažeráka. Ochorenie sa týka chorôb tráviaceho traktu. Pacient zaznamenáva ťažkosti s prehĺtaním kusu potravy, ťažkosti s jeho pohybom po pažeráku a pažeráku..

Choroba je pomenovaná podľa lekára, ktorý prvýkrát popísal príznaky. Má zníženú prevalenciu medzi divertiklami v gastroenterológii. Podliehajú mu starší ľudia. Je to dôsledok zníženia elastického stavu svalov pažeráka a jeho pružnosti. U mužov je väčšia pravdepodobnosť výskytu choroby. Veľkosť divertikla Zenkeru sa líši.

Neexistujú žiadne jasne preukázané príčiny ochorenia. Môže byť dôsledkom vrodenej malformácie pažeráka. Dedičná svalová dystrofia zvyšuje riziko vzniku choroby.

Vývoj divertikla sa stáva komplikáciou súčasnej patológie orgánu tráviaceho systému. Trvalé poškodenie drsnej alebo drsnej potravy sliznice môže vyvolať vývoj sigmoidnej divertikulózy hrubého čreva..

Okrem hlavných dôvodov sú uvedené aj provokatívne faktory:

 1. Prítomnosť cudzích telies v oblasti steny hltanu alebo pažeráka.
 2. Nádory hltanu alebo pažeráka.
 3. Zväčšená štítna žľaza.
 4. Prítomnosť adhézií alebo začiatok tvorby adhézií.

Pomerne často sa divertikulum Zenker nachádza na zadnej stene oblasti hltanu a pažeráka. V tejto oblasti je fyziologicky zúžená časť pažeráka, kde hltan prechádza do pažeráka. Neďaleko je Killianov trojuholník. Pažerák je slabý.

Pri normálnom požití sú svaly hltana vystavené kontrakcii. Cricofaringálny sval sa uvoľnil. Ústa pažeráka sa otvoria. Vlnité kontrakcie ezofágových svalov tlačia jedlo do žalúdka.

Pri určitých chorobách pažeráka sa elasticita svalov znižuje. Oslabujú sa. Intraezofageálny tlak sa zvyšuje. Schopnosť svalov sťahovať sa je narušená. Vyskytla sa porucha. Tlak na horný zvierač pažeráka stúpa. Škrupiny trojuholníka začínajú vyčnievať. Objaví sa divertikulum.

Funkcie choroby

Divertikulum Zenkeru sa vyvíja veľmi pomaly. Jeho rozmery môžu byť rôzne a v niektorých prípadoch dosahujú veľkosť hlavy novorodenca. Divertikulum má krk a telo pokryté sliznicovým epitelom. Vo svojej dutine môže byť kvapalina, ktorej objem môže dosiahnuť 1,5 litra.

Táto formácia sa nachádza za pažerákom a vľavo od neho smerom k hornému prostrediu. Veľmi zriedkavo sa vyvinie intramurálna forma patológie, keď dôjde k preniknutiu divertikla v priestore medzi svaly stien pažeráka..

Táto formácia, ktorá dosahuje veľké rozmery, začne vyvíjať tlak na orgány nachádzajúce sa v okolí. Takéto divertikuly nerastú spolu a nespôsobujú zápal v okolitých tkanivách, kým sa nevyvinie peridivertikulitída..

Čo je divertikulum Zenkeru. Diagnóza divertikla hltanu, systém na určovanie štádia choroby

Faryngeálny divertikulum je lemované stratifikovaným skvamóznym epitelom s tenkými doštičkami sliznice. V tejto formácii nie je žiadne svalové tkanivo, preto sú divoké hltany hltanu často sprevádzané fibrózou okolitých tkanív..

Fyziologickým miestom umiestnenia tejto anomálie je oblasť Lanier-Hackermann (vo forme trojuholníka). Táto oblasť hltanu je tvorená dolným konstriktorom oblasti štítnej žľazy a hltanu a tkaniva hltanu. V skutočnosti je v tejto časti hltanu dolná časť vystavená najmenšiemu odporu a je často priviazaná hrtanom a chrbticou..

Túto chorobu objavil v roku 1877 nemecký patológ Friedrich Albert von Zenker.

Obrázok 1. Divertikulum hltanu (Zenker)

Existuje niekoľko kritérií na hodnotenie stupňa rozvoja divertikula. Diagnóza tohto ochorenia sa vykonáva pomocou video fluoroskopie a prehltnutím roztoku bária.

Rozdeľuje chorobu na tri fázy:

 1. na slizniciach sú mierne vypukliny;
 2. hrtan a pažerák sú na rovnakej línii;
 3. hrtan sa pohybuje vzhľadom na pažerák.
 • Mortonov systém;
 1. divertikly kratšie ako 2 cm;
 2. divertikula 2-4 cm;
 3. divertikly nad 4 cm.
 • Systém Van Overbeck.
 1. divertikly s veľkosťou menej ako 1 stavca;
 2. veľkosť divertikúl 1 - 3 stavce;
 3. viac ako 3 stavce.

Dôvody rozvoja

Muži sú náchylnejší na patológie pažeráka v dôsledku rozsiahlej oblasti samotného orgánu. Dôvodom vzniku divertikula je zvýšený tlak vo vnútri pažeráka. Faktory prispievajúce k napínaniu stien hltanu:

 • Svalové kŕče.
 • Nádory hltanu.
 • Požitie cudzích telies do pažeráka.
 • Hypertrofická štítna žľaza.
 • Pokles elasticity tkanív súvisiaci s vekom.
 • Patológia vývoja vo formovaní plodu (vrodený divertikulum).
 • Choroby centrálneho nervového systému vedúce k podvýžive.

Vývoj choroby je dlhodobý. Desať rokov môže prejsť z hľuzy do tašky s tenisovým loptičkou.

patogenézy

Najčastejšou lokalizáciou divertikla Zenkera je zadná stena oblasti hltanu a pažeráka. Je to spôsobené prítomnosťou anatomického zúženia hltana v oblasti prechodu hltanu do pažeráka a slabým bodom pažeráka - killiánskeho trojuholníka. Trojuholník je lokalizovaný medzi svalom štítnej žľazy a hltanu a hltanu, ktorý prechádza šikmo. Normálne sa pri prehltnutí svaly hltanu sťahujú, crikofaryngeálne svaly sa uvoľňujú, ústa pažeráka sa otvárajú a jedlo pod vplyvom vlnových kontrakcií pažerákových svalov vstupuje do žalúdka..

Pri myodystrofiách a chorobách pažeráka je slabosť zadnej steny hltanu a pažeráka, zvýšený tlak pažeráka, zhoršená kontraktilita svalu krišnice a hltanu, čo má za následok neúplnú relaxáciu horného zvierača pažeráka. Výsledkom je, že na pozadí podradenosti aparátu spojivového tkaniva hltanu a predčasnej kontrakcie horného zvierača sa intraluminálny tlak zvyšuje ešte viac, vystupuje výčnelok sliznice a submukóznej membrány killiánskeho trojuholníka a tvorí sa divertikulum..

Čo je divertikulum Zenkeru a ako sa prejavuje

Divertikulum Zenkeru sa nachádza v križovatke hltanu a pažeráka. Je to jedna z druhov chorôb pažeráka. Je to výčnelok pažeráka vo forme vrecka. Hlavnými príznakmi choroby sú zlý dych, časté grganie, ťažkosti s prehĺtaním a suchý kašeľ. S rozvojom choroby sa na krku pacienta stáva viditeľná tvorba mäkkej zaoblenej štruktúry, ktorá pri konzumácii jedla mení veľkosť..

Na potvrdenie diagnózy lekár vykoná vyšetrenie. Ezofagoskopia a röntgenové vyšetrenie pažeráka kontrastnou látkou poskytnú potrebné informácie o stave orgánu.

Pri potvrdení diagnózy sa odporúča frakčná konzumácia potravín, oplachovanie na konci jedla.

Ak niekto hľadá pomoc neskoro, je predpísaná endoskopická alebo otvorená divertiklektómia..

Hlavné príčiny choroby

Pri normálnom procese prehĺtania potravy dochádza k sťahovaniu svalov hltanu, k uvoľňovaniu vlákniny cricofaringálneho svalu ak otvoreniu úst pažeráka. Pri narušení svalovej aktivity dochádza k divertiklu.

Hlavné príčiny vzniku patológie sú:

 • dedičná predispozícia;
 • poranenie sliznice pažeráka;
 • vrodené choroby svalového tkaniva;
 • skleróza a kalcifikácia chrupavky;
 • narušenie vnútromaternicového vývoja;
 • defekty svalového tkaniva;
 • poranenia miechy;
 • zápalové ochorenia pažeráka a hltanu.

Príznaky Zenkerovho divertikla

Hlavnými príznakmi divertikla hrtana sú grganie, kyslý reflux, zápach z úst a fyzicky badateľné problémy s prehĺtaním. Čím slabší je sval, tým ťažšie je ochorenie..

Môže to však byť aj asymptomatické (ak je veľkosť divertikla malá).

Hlavné príznaky sú:

 • dysfágia (porušenie procesu prehĺtania);
 • regurgitácia potravín (nedobrovoľný návrat žuvacej potravy do ústnej dutiny);
 • kašeľ v dôsledku potravy vstupujúcej do dýchacích ciest;
 • halitóza (stagnácia potravy v divertikulách vedie k množeniu patogénnych mikroorganizmov);
 • infekčné chronické choroby hltanu;
 • bolesť pri prehĺtaní (zriedka).

Za určitých podmienok môžu divertikly viesť k rakovine pažeráka, ale iba vtedy, keď je choroba diagnostikovaná neskoro a nelieči sa..

klasifikácia

Zenkerov divertikulum podľa vzdelávacieho mechanizmu sa týka pulzie, t. vzniká v dôsledku opuchu orgánovej steny vplyvom vysokého intraesofágového tlaku. Podľa pôvodu je patológia vrodená a získaná. V závislosti od veľkosti formácie a intenzity klinických prejavov sa rozlišujú 3 štádiá choroby:

 1. Funkčné. Malé divertikulum (do 2-3 cm). Klinické prejavy môžu byť neprítomné alebo nešpecifické. Ochorenie je často náhodným nálezom v röntgenovom vyšetrení žalúdka alebo pažeráka pre inú patológiu..
 2. Divertikulitída. Priemer vytvoreného divertikulárneho vaku môže dosiahnuť 10 cm. Symptómy sú výrazné, majú konštantnú povahu, zhoršuje sa celkový stav pacienta, vyskytuje sa asymetria krku s charakteristickým výčnelkom, ktorý s hmatom klesá a počas jedla alebo po jedle sa zvyšuje..
 3. Dekompenzácia. Vzdelanie dosahuje obrovskú veľkosť (10 - 30 cm) a spôsobuje kompresiu mediastina. Príznaky tohto ochorenia sú výrazné, stav pacienta je stredne závažný alebo závažný. Táto fáza je charakterizovaná vývojom komplikácií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prevencia osteochondrózy je naliehavou otázkou pre väčšinu moderných ľudí kvôli extrémne širokému šíreniu tejto patológie.Osteochondróza chrbtice je degeneratívne chronické ochorenie, ktoré je spojené s postupnou deštrukciou medzistavcového disku a kompresiou okolitých štruktúr.
Strava na spinálnu osteochondrózu je súčasťou komplexnej liečby, bez ktorej nie je možné dosiahnuť uzdravenie. Výživa pre osteochondrózu chrbtice nevyžaduje prísne obmedzenia, ak nie je prítomná nadváha.
Pupočná prietrž je patologický stav, ktorý sa prejavuje vznikom vnútorných orgánov, pokrytých vrstvou peritonea, defektom v brušnej stene, lokalizovaným pri pupku.