loader

Hlavná

Späť

Príznaky a liečba duodenálneho divertikla

Divertikulum duodena je výčnelok, ktorý je lokalizovaný v duodene čriev pacienta. Má tvar vrecka, najčastejšie sa vyskytuje u starších pacientov. Zápalové ochorenie čriev, pri ktorom vznikajú také vrecovité útvary pripomínajúce prietrž, sa nazýva divertikulitída. Ak divertikulum nie je jedno, je ich veľa, potom má pacient divertikulózu, ale v dvanástorníku sa častejšie vyskytuje jediná divertikula.

O divertikle

Divertikulum je výrastok na stene pacienta, ktorý sa podobá vrecku. Má úzky krk, ktorého dĺžka je približne 2 až 4 mm, a rozšírenie. Veľkosť tohto rozšírenia sa môže v priemere líšiť - napríklad jablko. Samotné divertikulum u pacienta rastie z 5 mm na 10 alebo viac cm.
Divertikly sa najčastejšie vyskytujú u starších ľudí. Približne polovica starších pacientov má taký rast v črevách. Nemusia mať ani podozrenie, že majú divertikulu, pretože táto patológia sa necíti skôr, než sa divertikulum zapáli. Je to z dôvodu uviaznutia stolice v divertikule. Zápalový proces je ochorenie zvané divertikulitída. Niekedy sa pri vyšetrení gastrointestinálneho traktu pacienta zistí divertikula, ktorá sa vykonáva kvôli výskytu iných chorôb..

V tenkom čreve, ktorého súčasťou je aj dvanástnik, je divertikula veľmi zriedkavá, iba v 10% prípadov a iba 5% sa cíti rôznymi príznakmi. Najčastejšie tu vznikajú jednotlivé divertikly..

Väčšina z nich sa objavuje v blízkosti veľkej dvanástnikovej papily (70%) a môže sa vyskytnúť aj vo vnútri dvanástnikovej cibule (častejšie sa vyskytuje na pozadí dvanástnikového vredu). Ak sa divertikulum pacienta objavilo pri Vaterovej bradavke, potom hovoríme o parapapilárnom divertikle..

Dôvod výskytu

Prečo sa u pacienta rozvíja divertikulum? Na túto otázku zatiaľ nie je možné odpovedať. Existujú však takzvané rizikové faktory, ktoré prispievajú k výskytu patológie.

 1. Vek. Hrajte rolu a zmeny súvisiace s vekom u pacienta, ktoré začínajú v tele. U niektorých pacientov sú intersticiálne vlákna s vekom slabšie, črevná motilita klesá.
 2. Pacient nejedol správne. Jedol veľa múky, sladkostí, v potrave nebolo dosť vlákniny a vody, ale veľa tukov a červeného mäsa. Na prevenciu tohto ochorenia by sa malo jesť najmenej 30 g vlákniny denne. Ak je menej, obsah čriev pacienta sa stáva tvrdým a suchým, objaví sa zápcha, v dôsledku ktorej sa potom rozvíja divertikulóza..
 3. Dedičnosť. U niektorých ľudí sú divertikly vrodenej povahy, pretože majú dedičnú patológiu spojivového tkaniva..
 4. Trvalá zápcha: Silná zápcha u pacienta, nadúvanie prispieva k rozvoju divertikulózy..

Objavujú sa aj u obéznych ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života. K vydutiu môže dôjsť iba vtedy, keď svalové vlákna v črevách oslabili..

Druhy divertikúl

Divertikuly sa delia na intramurálne alebo vrodené a extramurálne alebo získané. Na plný úväzok sa objavujú v dôsledku vývojových porúch embrya. Tento typ ochorenia je pomerne zriedkavý..
Rozlišujú sa aj získané alebo extramurálne divertikly. Sú spojené s poruchou funkcie čriev. Najčastejšie sa nevyskytujú okamžite, ale keď pacient dosiahne slušný vek. Ak hovoríme o dvanástnikovom divertikle 12, potom sa často vyskytuje vo Vaterovej bradavke.

Divertikly môžu byť pravdivé, to znamená, že v tomto prípade výčnelok pozostáva zo všetkých vrstiev čreva a je nepravdivý, keď vyčnieva iba submukózna a sliznica čreva..

príznaky

Ak sa v dvanástniku 12 objavil výbežok, zvyčajne neexistujú žiadne príznaky choroby, v 80 až 90% prípadov je to u pacientov asymptomatické. Existujú však príznaky, ktoré sa niekedy cítia, konkrétne nepohodlie alebo reflux, ktoré sa objavujú po jedle. Pociťuje sa aj nepríjemný zápach výkalov. Na tomto výbežku sa zvyšky potravín zhromažďujú a začínajú hniť, preto sa objavuje táto nepríjemná aróma. Pacient môže mať časté zvracanie..
Skutočnosť, že pacient má divertikulum, môže byť indikovaná symptómami divertikulitídy, keď dôjde k zápalu týchto výčnelkov. Sú podobné príznakom zápalu slepého čreva, obličkových kolických a gynekologických ochorení, ale skúsený lekár bude schopný diagnostikovať. Príznaky divertikulitídy sú nasledujúce:

 • bolesť na pravej strane dolnej časti brucha, neodchádza a zosilňuje sa, ak sa človek smeje, kašeľ;
 • pacient strieda zápchu a hnačku, stolica môže mať krv (u 5 až 10% pacientov);
 • môže byť vyrušený falošným nutkaním vyprázdniť črevá;
  zvýšenie teploty;
 • chorý pomalý, má zlú chuť na jedlo, nevoľnosť a zvracanie.

Ak sa tieto alebo iné príznaky objavia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, konkrétne s gastroenterológom, a podrobiť sa liečbe.

diagnostika

Keďže divertikulóza je asymptomatická, je ťažké diagnostikovať túto chorobu. K tomu môže dôjsť náhodou, keď lekár vyšetrí 12 dvanástnikového traktu pacienta z dôvodu iných chorôb. Ak má pacient črevnú divertikulitídu, je potrebné kompletné vyšetrenie, pretože divertikulitída črevnej časti sa ľahko zamieňa s kolitídou, rakovinou čreva, polypózou atď. A divertikulitída pažeráka má rovnaké príznaky ako hiátová prietrž alebo hnačka.
Preto lekár predpisuje sériu vyšetrení, ktoré pomôžu pri stanovení diagnózy:

 1. Ultrazvuk brucha. Pomáha rozoznať všetky slučky čriev pacienta a zistiť, či v ňom nie sú nejaké abnormality alebo cudzie predmety..
 2. X-ray brušnej dutiny. Pomocou röntgenových lúčov môžete tiež vidieť črevá. Často používané a röntgenové žiarenie s kontrastom, ktoré poskytuje vynikajúci obraz oblastí, v ktorých môže byť divertikulum.
 3. kolonoskopia Sonda sa vloží cez konečník k pacientovi, na konci ktorého je pripevnená kamera. Toto vyšetrenie je nevyhnutné na vylúčenie rakoviny hrubého čreva alebo polypózy..
 4. Irrigoskopia, pri ktorej sa do čreva vstrekne síran bárnatý s klystýrom, po ktorom sa odoberie niekoľko röntgenových lúčov.
  Iné vyšetrenia môžu byť predpísané na odporúčanie lekára..

liečba

Ak má pacient divertikulózu, lekár sa ho najskôr pokúsi vyliečiť konzervatívnou liečbou. Zahŕňa stravu a lieky, ktoré zabránia zápche a pomôžu obnoviť mikroflóru žalúdka a čriev. Ak táto liečba nepomôže, pacientom je predpísaný chirurgický zákrok.

diéta

Pri akútnej divertikulitíde musí byť pacientovi predpísaná diéta. Nie je príliš prísna, takže sa jej nebude držať. Bez stravy bude liečba neúčinná. Čo je možné a čo nie je možné pri tejto strave? Budeme o tom hovoriť.
Pacient môže jesť tieto potraviny:

 • rôzne obilniny;
 • čerstvá zelenina, ako aj ovocie a sušené ovocie;
 • mäso a ryby, ak sú chudé;
 • cestoviny a chlieb vyrobený z celozrnnej múky;
 • piť kvasené mliečne výrobky, zelený čaj, prírodné šťavy, kompóty a čistú vodu;
 • môžete jesť vajcia, ale iba v obmedzenom množstve.

Pacienta s diagnózou divertikulózy sa nedá jesť:

 • krupica alebo iné krupičné jedlá a biela ryža;
 • Neodporúča sa jesť tučný tvaroh alebo kyslou smotanu, piť plnotučné mlieko;
 • zakázaný alkohol, káva, sóda;
 • nemôžete jesť potraviny, ktoré podporujú tvorbu plynu, to znamená strukoviny, huby, kapustu;
 • taktiež sú zakázané všetky spojovacie výrobky vrátane pšeničného chleba a cestovín;
 • je potrebné sa vyhnúť bobuľkám a ovocím, ktoré obsahujú malé častice, tj jahody, kivi, maliny a zeleninu s tvrdými vláknami, ako sú fazule;
 • musieť zabudnúť na čokoládu;
 • korenené korenie, korenie sa nemôže pridávať do riadu.

lieky

Liečba je o užívaní liekov. O tom, aký druh tabliet sa má predpísať, rozhodne lekár. Závisí to od typu divertikula, od pohody pacienta, jeho sťažností a tak ďalej. Najčastejšie sa predpisujú tieto lieky:

 • laxatíva;
 • lieky, ktoré môžu zvýšiť žalúdočnú motilitu;
 • pilulky na zastavenie hnačky;
 • sorbenty na čistenie tela;
 • enzýmy;
 • antibiotiká na ničenie škodlivých mikroorganizmov;
 • úľava od bolesti.

Je veľmi dôležité zbaviť pacienta zápchy, ktorá je podporovaná diétou, tabletkami a masážou. Lekár môže pacienta pred spaním požiadať o miesto, ktoré zaujíma jednu alebo druhú pozíciu, ktorá pomôže zabrániť upchatiu divertikla. Potom sa obsah formácie vyprázdni, čo zabráni jeho zápalu.

operácie

Ak konzervatívna liečba nepomohla, stav pacienta sa výrazne zhoršil, môže byť predpísaný chirurgický zákrok. Takéto operácie sú plánované. Ak sa vyskytnú komplikácie, napríklad peritonitída alebo črevná obštrukcia, vykoná sa núdzová operácia. Takáto operácia môže pacientovi zachrániť život..

Divertikulum dvanástnika nie je zvlášť nebezpečné, ak táto oblasť nie je zapálená. Ak má pacient jednotlivé formácie, prognóza je priaznivá. V prípade komplikácií, napríklad peritonitídy alebo krvácania, je naliehavo potrebné vyhľadať pomoc odborníkov.

Duodenálne divertikulum

Divertikulum je často asymptomatické. Niekedy po jedle sú na pravej strane mierne bolesti, ťažkosti, nepohodlie. Možná nevoľnosť. Mechanická žltačka je menej pravdepodobná, ak divertikulum ovplyvňuje žlčník. Je to možné kvôli blízkosti miesta orgánu, ktorý produkuje dvanástorník a žlč.

Ťažká bolesť sa vyskytuje pri zápale výčnelku. Zápalný proces v divertikule prispieva okrem bolestivosti aj k objaveniu ďalších príznakov:

 • silné krvácanie;
 • výskyt krvných zrazenín vo výkaloch;
 • silná nadúvanie, nadúvanie;
 • zahrievanie - až 38–39 ° C;
 • nevoľnosť
 • variabilita stolice.

Späť na obsah

Ako sa diagnostikuje divertikulum?

Pomocou vizuálneho, taktilného vyšetrenia, zhromažďovania informácií o možných príčinách patológie sa vykoná predbežná diagnóza. Potom sa urobí röntgenový lúč so zavedením kontrastného činidla, ktoré vám umožní identifikovať stupeň poškodenia dvanástnika, najmä priebeh patológie. Ďalšie informácie sa získavajú pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie.

liečba

Vo väčšine prípadov sa na liečenie a prevenciu patológie používajú konzervatívne opatrenia. Ak sa divertikulitída neustále opakuje, komplikácie sa vyvíjajú, výčnelky sa zväčšujú do veľkých rozmerov, odporúča sa chirurgický zákrok. Na presnú detekciu divertikla sa používa insuflácia vzduchu privádzaného sondou. Malá chyba je ponorená a zošitá. Pri veľkých výčnelkoch je možná resekcia orgánu.

Príčiny vývoja dvanástnikového divertikula

O príčinách tvorby divertikúl v tejto časti čreva neexistuje jednotný lekársky názor. Je všeobecne známe, že na výskyt divertikulózy musí byť splnená jedna z troch podmienok:

 • Oslabené tkanivo tvoriace orgány.
 • Veľký črevný tlak.
 • Vonkajší tlak.

Faktory spôsobujúce divertikulárne choroby môžu byť vrodené alebo získané. U ľudí s vrodenými chorobami vo forme slabých stien dvanástnika sa toto ochorenie rozvíja v mladom veku. V lekárskej praxi je však takýchto prípadov málo. Z toho môžeme vyvodiť záver, že väčšina prípadov divertiklov v duodene je spôsobená získanými faktormi. Veľká skupina provokatérov patrí do skupiny prirodzených zmien súvisiacich s vekom..

Zmeny súvisiace s vekom, ktoré vedú k tvorbe divertikúl:

 • Strata pružnosti tkaniva, predĺžená stena čreva.
 • Atrofia brušných svalov.
 • Rozpor svalov.
 • Kýla, pupok a ďalšie.

Divertikulóza je vrodená. Spravidla je to sprevádzané ďalšími patológiami gastrointestinálneho traktu.

obštrukcie

Prekážka je úplná prekážka pre dutý orgán. Duodenálna obštrukcia je zriedkavá. Častejšia je čiastočná obštrukcia spôsobená opuchom a svalovým kŕčom..

absces

Neschopnosť črevných tkanív obmedziť zápal (znížená imunita) začína absces. Toto je zápal tkanív obklopujúcich črevo s tvorbou hnisu. V tomto prípade sa infikované tkanivá rozpúšťajú, odlupujú a menia svoju štruktúru. Do procesu je zapojený aj žalúdok..

Príznaky nástupu abscesu: horúčka, nereagovanie na antibiotiká a antipyretiká a formácie, bolestivé pri pohmate.

Takmer všetky črevné abscesy sú zastavené antibiotikami. Ako jeden z najúčinnejších nástrojov sa tiež používa drenáž cez punkciu kože.

Fistula sa objavuje v 2% prípadov, ale ovplyvňuje kvalitu života pacientov. Môže byť jednoduchý alebo viacnásobný. Nachádzajú sa kolovaginálne alebo kolovazické fistuly.

perforácia

Perforácia pobrušnice sa vyskytuje zriedkavo so silným potlačením imunity. Komplikácia vedie k extrémne vysokej úmrtnosti 35%. Naliehavá operácia je nevyhnutná!

Krvácajúci

S úvodným krvácaním je podozrenie na rakovinu, pretože 90% všetkého krvácania z konečníka je spojené s rakovinou. Začína sa náhle, veľmi hojne, vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a transfúziu krvi.

V 40% prípadov sa znovu objaví divertikulárne krvácanie.

Pri diagnostike a liečbe je potrebné zistiť zdroj krvácania, často to nie je možné..

Nemocničné ošetrenie

Vo vážnych prípadoch je hospitalizácia nevyhnutná. Striktná strava je povinná s šetrným jedlom, stravovanie v malých porciách, s večerou najneskôr 4 hodiny pred spaním. Odporúča sa klystír, žalúdočné čistiace prostriedky, intravenózne antibiotické prípravky a tekutiny, na zmiernenie príznakov sa používajú analgetiká. 30% hospitalizácií vyžaduje chirurgický zákrok.

Chirurgické ošetrenie

Operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii. V tomto okamihu je ťažké odhaliť rast cirkvi. Na uľahčenie vyhľadávania použite fúkanie vzduchu. Divertikulum sa odstráni resekciou. Pri rozsiahlom poškodení a mnohonásobne nefunkčných divertikulách je dvanástnik vylúčený. Pooperačná prognóza je priaznivá, pacienti sú rehabilitovaní a vracajú sa k svojmu obvyklému životnému štýlu.

predpoveď

Výsledok liečby divertikla 12. dvanástnikového procesu s jednoduchými defektmi v nekomplikovanej podobe je priaznivý.

Duodenálne divertikulum

Duodenum (duodenum) je horná časť tenkého čreva. Črevo dlhé 20 až 30 centimetrov. Je zodpovedný za zmenu hladiny pH na optimálnu hodnotu pre črevo. Reguluje kyslosť šťavy pochádzajúcej zo žalúdka. Tvar tohto orgánu je u každého človeka odlišný. Najtypickejšie formy sú pozorované, pripomínajúce slučky, podkovy, písmená P alebo C.

Je rozdelená do štyroch častí: horná, dolná, stúpajúca a klesajúca. Horná časť má tvar cibule, sliznice sú prehnuté v horizontálnom smere. V ostatných častiach sú záhyby sliznice priečne.

chirurgia

Indikácie chirurgického zákroku, ak sa zistí divertikulum:

 • závažné komplikácie vedúce k ohrozeniu života, ako je ťažké krvácanie, perforácia, peritonitída, zhoršená priechodnosť;
 • formovanie fistulous pasáží;
 • infiltrácia steny, ktorá ohrozuje rozvoj zhubného nádoru;
 • duodenálna stáza;
 • upchatie pankreasu alebo žlčových ciest;
 • časté recidívy divertikulózy.

Dnes sa častejšie používajú nekomplikované formy patológie, ktoré sú sprevádzané živými príznakmi, ktoré znižujú kvalitu ľudského života..

Pojem divertikulárna choroba

Divertikly sú vrecovité výčnelky na stenách orgánu. Veľkosť divertikúl je 5 až 10 milimetrov. Formácie do 5 mm zvyčajne nespôsobujú sťažnosti pacientov a sú asymptomatické. Peripapilárne a parafaterálne divertikulum čreva je takmer vždy nepravdivé, pretože pozostáva iba zo slizničnej vrstvy s malými cievkami vyčnievajúcimi medzi svalovými vláknami.

Divertikulárna choroba sa delí na tri hlavné odrody: divertikulóza, divertikulitída, divertikulárne krvácanie..

Divertikulum dvanástnika je hernia podobná formácia na stenách horného čreva. Často sa vyskytuje u ľudí starších ako 60 rokov, najmä u obéznych ľudí, u mužov aj žien. Črevo je náchylné na tvorbu divertikúl, pretože je to dutý orgán.

Divertikulárne vrecká sú umiestnené po celej dĺžke dvanástnika, najčastejšie však vo vnútri uprostred. Môžu byť tiež umiestnené po celej dĺžke a získať obrovské rozmery. Nebezpečenstvo divertikúl spočíva v tom, že stlačia žlčovod a spôsobujú ikterické príznaky. Chronická pankreatitída je často dôsledkom divertikulárnej choroby.

Divertikulum dvanástnika môže byť parapapilárne, vo svojej polohe parafateriálne.

prevencia

Medzi preventívne opatrenia patria:

 • dodržiavanie odporúčaní lekára;
 • pravidelné cvičenie zamerané na posilnenie brušných svalov;
 • jesť dostatok vlákniny;
 • silné pitie;
 • Dobrý odpočinok;
 • zabránenie nosenia závaží, aby sa zabránilo rozvoju prietrže.

Prevencia a prognóza pre pacienta

Aby sa predišlo komplikáciám a transformácii choroby do opakujúcej sa formy, je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia:

 1. Keďže bráničné hernie môžu spôsobiť patológiu, je potrebné opustiť vzpieranie, aby sa zabránilo chorobe..
 2. Dodržiavanie správnej výživy, odstránenie zlých návykov.
 3. Dostatočný príjem vody.
 4. Dietetické vlákninové opevnenie.
 5. Pravidelné športové aktivity, prechádzky vonku.
 6. Kvalitný odpočinok a spánok.

Prognóza zotavenia je vo väčšine prípadov priaznivá. V ojedinelých prípadoch ochorenia sa pozorujú závažné komplikácie. Operácie sú pacientmi dobre tolerované, relapsy sú zriedkavé. Včasná liečba duodenálnych divertiklov a vykonávanie preventívnych opatrení sa dokáže vyrovnať s patológiou, vrátiť sa k normálnemu životnému štýlu.

Ľudové cesty

Na ošetrenie divertikla ľudovými metódami sa používajú tinktúry a odvary liečivých rastlín a ich plodov, ako sú kôpor, dogrose, materská voda, žihľava, harmanček. Môžu sa konzumovať v čistej forme alebo kombinovať v zostave. Aby ste to dosiahli, zoberte pomer 1: 1 každej rastliny a nalejte 250 ml vriacej vody. Po jedle musíte užiť 100 ml dvakrát denne (ráno a večer). Liečba trvá 1 mesiac.

Použitie ľudových liekov má účinok iba v kombinácii so štandardnými liečebnými metódami, ktoré používajú lieky. Liečba komplikovanej divertikulózy sa vykonáva pod dohľadom lekára.

Dôvod výskytu

Prečo sa u pacienta rozvíja divertikulum? Na túto otázku zatiaľ nie je možné odpovedať. Existujú však takzvané rizikové faktory, ktoré prispievajú k výskytu patológie.

 1. Vek. Hrajte rolu a zmeny súvisiace s vekom u pacienta, ktoré začínajú v tele. U niektorých pacientov sú intersticiálne vlákna s vekom slabšie, črevná motilita klesá.
 2. Pacient nejedol správne. Jedol veľa múky, sladkostí, v potrave nebolo dosť vlákniny a vody, ale veľa tukov a červeného mäsa. Na prevenciu tohto ochorenia by sa malo jesť najmenej 30 g vlákniny denne. Ak je menej, obsah čriev pacienta sa stáva tvrdým a suchým, objaví sa zápcha, v dôsledku ktorej sa potom rozvíja divertikulóza..
 3. Dedičnosť. U niektorých ľudí sú divertikly vrodenej povahy, pretože majú dedičnú patológiu spojivového tkaniva..
 4. Trvalá zápcha: Silná zápcha u pacienta, nadúvanie prispieva k rozvoju divertikulózy..

Objavujú sa aj u obéznych ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života. K vydutiu môže dôjsť iba vtedy, keď svalové vlákna v črevách oslabili..

liečenie

Drogová terapia je vybraná v závislosti od závažnosti patológie:

  liečia sa včasné asymptomatické divertikly objavené náhodne: Drogová terapia zahŕňa vymenovanie liekov s rôznymi účinkami, berúc do úvahy závažnosť ochorenia.

diéta probiotiká (podobné účinku ako Linex), enzymatické činidlá; lieky proti nadúvaniu;

 • so zápalom divertikla bez závažných komplikácií sú predpísané spolu so stravou: preháňadlá alebo stabilizátory stolice (Dufalac, Poslabin, Lactulose Poly, Normase); širokospektrálne antibiotiká v priebehu najmenej 5-10 dní; tráviace enzýmy; Lieky na báze kyseliny 5-aminosalicylovej; stimulanty gastrointestinálnej motility (Metoklopramid, Dromperidón, Motilak, Motilium); antispasmodiká (Spazmol, No-Shpa, Spazmonet); hemostatický a hemostatický.
 • Dôležitým krokom je stabilizácia stolice a dosiahnutie pravidelných črevných pohybov bez použitia silných preháňadiel. S vysokou kyslosťou sa odporúčajú dlhodobo pôsobiace antacídy. Súčasne, terapia a prevencia chorôb pozadia.

  Lekár a pacient si vyberú polohu, v ktorej je lepšie vyprázdnené vrecko na stene dvanástnika. Pacient by mal mať túto pozíciu každú noc pred spaním, aby sa vylúčilo riziko upchatia a stagnácie jedla vo vrecku. Zobrazená je ľahká masáž.

  Druhy divertikúl

  Divertikuly sa delia na intramurálne alebo vrodené a extramurálne alebo získané. Na plný úväzok sa objavujú v dôsledku vývojových porúch embrya. Tento typ ochorenia je pomerne zriedkavý..
  Rozlišujú sa aj získané alebo extramurálne divertikly. Sú spojené s poruchou funkcie čriev. Najčastejšie sa nevyskytujú okamžite, ale keď pacient dosiahne slušný vek. Ak hovoríme o dvanástnikovom divertikle 12, potom sa často vyskytuje vo Vaterovej bradavke.

  Divertikly môžu byť pravdivé, to znamená, že v tomto prípade výčnelok pozostáva zo všetkých vrstiev čreva a je nepravdivý, keď vyčnieva iba submukózna a sliznica čreva..

  lieky

  Liečba je o užívaní liekov. O tom, aký druh tabliet sa má predpísať, rozhodne lekár. Závisí to od typu divertikula, od pohody pacienta, jeho sťažností a tak ďalej. Najčastejšie sa predpisujú tieto lieky:

  • laxatíva;
  • lieky, ktoré môžu zvýšiť žalúdočnú motilitu;
  • pilulky na zastavenie hnačky;
  • sorbenty na čistenie tela;
  • enzýmy;
  • antibiotiká na ničenie škodlivých mikroorganizmov;
  • úľava od bolesti.

  Je veľmi dôležité zbaviť pacienta zápchy, ktorá je podporovaná diétou, tabletkami a masážou. Lekár môže pacienta pred spaním požiadať o miesto, ktoré zaujíma jednu alebo druhú pozíciu, ktorá pomôže zabrániť upchatiu divertikla. Potom sa obsah formácie vyprázdni, čo zabráni jeho zápalu.

  operácie

  Ak konzervatívna liečba nepomohla, stav pacienta sa výrazne zhoršil, môže byť predpísaný chirurgický zákrok. Takéto operácie sú plánované. Ak sa vyskytnú komplikácie, napríklad peritonitída alebo črevná obštrukcia, vykoná sa núdzová operácia. Takáto operácia môže pacientovi zachrániť život..

  Divertikulum dvanástnika nie je zvlášť nebezpečné, ak táto oblasť nie je zapálená. Ak má pacient jednotlivé formácie, prognóza je priaznivá. V prípade komplikácií, napríklad peritonitídy alebo krvácania, je naliehavo potrebné vyhľadať pomoc odborníkov.

  komplikácie

  1. zápal žlčníka (cholecystitída);
  2. bakteriálna infekcia;
  3. žlčové kamene;
  4. upchatie pankreasu a žlčových ciest;
  5. zápal pankreasu (pankreatitída);
  6. perforácia stien dvanástorového orgánu;
  7. črevná obštrukcia;
  8. vývoj vnútorného krvácania;
  9. hernia pažeráka.

  U ľudí s divertikulami v duodenálnom procese, ochabnutá koža, slabé svalové vlákna predného pobrušnice, pupočné a trieslové kýly.

  Aké metódy zahŕňa patologická terapia?

  Dôležitým prvkom liečby je prevencia komplikácií, dodržiavanie diéty. Tradičné liečivo je povolené pod dohľadom lekára..

  Používanie liekov

  Pri absencii komplikácií je nutná strava, používanie liekov, ktoré pomáhajú obnoviť mikroflóru žalúdka a predchádzanie zápche. Pri zápaloch divertikúl a iných komplikáciách použite:

  • lieky normalizujúce stolicu. Sú to preháňadlá (Guttalax, Regulax, Dulcolax) a lieky proti hnačke (Smecta, Phthalazole, Levomycetin);
  • antibiotiká (ceftriaxón, ciprofloxacín, tetracyklín);
  • enzýmy (Mezim, Creon, Pancreatin);
  • sorbenty (aktívne uhlie, Enterosgel);
  • lieky, ktoré zvyšujú motilitu žalúdka (Motilak, Dromperidón);
  • lieky proti bolesti (Spazmol, No-shpa, Ketanov).

  Dôležitým prvkom terapie je normalizácia stolice a pravidelný pohyb čriev. Požadovaného výsledku je možné dosiahnuť dodržiavaním diéty, užívaním liekov a špeciálnou masážou.

  Na elimináciu upchatia divertikúl sa používa špeciálna technika, pri ktorej je pacient vybraný na lepšie vyprázdnenie formácií. V tejto polohe sa odporúča pacientovi pred spaním stráviť niekoľko minút denne..

  operácie

  Operácia sa vykonáva s rozvojom komplikácií, ktoré predstavujú riziko pre život pacienta. Zásah je indikovaný pri peritonitíde, obštrukcii čreva, krvácaní. V takom prípade sa zásah vykonáva na základe stavu núdze. Plánované operácie sa vykonávajú v prípade chronických exacerbácií, fistúl, neúčinnosti konzervatívnej liečby s ďalším zhoršením stavu pacienta..

  Funkcie stravovania

  Správna výživa je kľúčom k úspešnému odstráneniu patológie. V tabuľke sú uvedené informácie o tom, ktoré výrobky sa odporúčajú používať v prípade choroby a ktoré by sa mali zlikvidovať..

  Vybrané produktyZakázané výrobky
  Kaša (ovsené vločky, pohánka, hnedá ryža, proso)Mastné mäso, ryby
  zeleninaBiela ryža, krupica
  ovociePlnotučné mlieko
  Mliečne výrobkyTučný tvaroh, kyslá smotana
  Nízkotučné odrody rýb, mäsaalkohol
  Vajcia v obmedzenom množstveKofeínové nápoje
  Sušené ovociesóda
  Hrubý chlieb a cestovinyPlynotvorné výrobky (strukoviny, všetky druhy kapusty, huby)
  Zelené a bylinné čajeSpájacie výrobky (cestoviny, biela ryža, krupica, biely chlieb)
  Prírodné šťavyOvocie a zelenina vrátane nestráviteľných častíc (maliny, jahody, kivi)
  Uzvarsčokoláda
  Vyčistená voda
  kompóty

  Počas ochorenia sa odporúča konzumovať jedlo častejšie, v malých dávkach, aby nedošlo k jeho prejedaniu. Výrobky sa pripravujú varením, dusením, pečením. Ovocie je užitočné jesť surové so šupkou. Je dôležité ustanoviť režim pitia. Medzi jedlami musíte vypiť 1 - 2 poháre vody. Celkový počet 6 - 8 pohárov denne.

  symptomatológie

  V počiatočnej fáze vývoja je choroba takmer asymptomatická. To, čo si pacient môže niekedy všimnúť, je pravidelná bolesť boľavej a krátkej povahy.

  Ako sa choroba vyvíja, môžete pozorovať nasledujúce príznaky:

  • krvné zrazeniny sa pozorujú v stolici;
  • záchvaty ostrej bolesti v dolnej časti brucha;
  • telesná teplota 39 stupňov, bez zjavného dôvodu;
  • nestabilná stolica, ktorá sa môže vyskytnúť buď pri záchvatoch hnačky alebo pri častej zápche;
  • nadúvanie;
  • nadúvanie;
  • menej často nevoľnosť a záchvaty zvracania, ktoré neprinášajú úľavu.

  V prípade rozvoja divertikla na plný úväzok bude klinický obraz takmer totožný s črevnou obštrukciou, je nutný okamžitý lekársky zásah. Inak je možné nielen rozvoj závažných komplikácií, ale aj smrteľný výsledok.

  klasifikácia

  Divertikly sú súčasťou troch skupín vytvorených na základe charakteristík výčnelkov:

  1. podľa počtu defektov v stene dvanástnikového orgánu: jednoduchý, keď sa objaví iba jeden výstupok; viacpočetné, keď mnoho divertikúl ovplyvňuje veľké plochy čreva;
  2. umiestnenie: výstupok v dolnej časti; divertikly v hornej časti.
   3. Podľa veľkosti a etiologického faktora: na plný úväzok; korešpondencia.
  • pravá divertikula, ktorá pokrýva všetky vrstvy črevnej steny;
  • pseudo-divertikuly alebo falošné výčnelky sú tvorené mukóznou vrstvou steny;
  • vrodená;
  • nadobudnutý.

  Späť na obsah

  Korešpondencia

  Divertikulum sa vyznačuje vzácnosťou výskytu, možnosťou rastu do veľkých rozmerov. Zvyčajne sa nachádza v oblasti veľkej papily duodenálneho orgánu, to znamená na vstupnom mieste žlče a pankreasu do duodena..

  Príčinou extramurálneho výčnelku je vrodená patológia. Divertikulum sa vytvára v dôsledku straty elasticity steny, to znamená v najslabšom mieste čreva..

  Plný úväzok

  V lúmene orgánu sa vytvára divertikulum, ktoré je zodpovedné za transport a neutralizáciu trávenia v žalúdku potravy. Patológia je vrodená a je spôsobená nedostatočným vývojom tráviaceho traktu plodu počas embryonálneho obdobia..

  O divertikle

  Divertikulum je výrastok na stene pacienta, ktorý sa podobá vrecku. Má úzky krk, ktorého dĺžka je približne 2 až 4 mm, a rozšírenie. Veľkosť tohto rozšírenia sa môže v priemere líšiť - napríklad jablko. Samotné divertikulum u pacienta rastie z 5 mm na 10 alebo viac cm.
  Divertikly sa najčastejšie vyskytujú u starších ľudí. Približne polovica starších pacientov má taký rast v črevách. Nemusia mať ani podozrenie, že majú divertikulu, pretože táto patológia sa necíti skôr, než sa divertikulum zapáli. Je to z dôvodu uviaznutia stolice v divertikule. Zápalový proces je ochorenie zvané divertikulitída. Niekedy sa pri vyšetrení gastrointestinálneho traktu pacienta zistí divertikula, ktorá sa vykonáva kvôli výskytu iných chorôb..

  V tenkom čreve, ktorého súčasťou je aj dvanástnik, je divertikula veľmi zriedkavá, iba v 10% prípadov a iba 5% sa cíti rôznymi príznakmi. Najčastejšie tu vznikajú jednotlivé divertikly..

  Väčšina z nich sa objavuje v blízkosti veľkej dvanástnikovej papily (70%) a môže sa vyskytnúť aj vo vnútri dvanástnikovej cibule (častejšie sa vyskytuje na pozadí dvanástnikového vredu). Ak sa divertikulum pacienta objavilo pri Vaterovej bradavke, potom hovoríme o parapapilárnom divertikle..

  Klasifikácia divertikla

  Typy divertikúl sú opísané v tabuľke.

  Podľa počtu subjektovJednotlivé divertikulyViac divertikúl (divertikulóza)
  Podľa miestaVypukliny v hornej časti črevaVypukliny v dolnom čreve
  Vypuklou štruktúrouDivertikuly na plný úväzokExtramurálne divertikly
  Podľa vývojového mechanizmuSkutočné divertikulyFalošné divertikulum
  Podľa času výskytuVrodené formácieZískané vzdelanie
  Priebeh chorobyKomplikované divertiklyNekomplikované divertikly

  Divertikuly na plný úväzok sú mimoriadne zriedkavé a vyvíjajú sa na pozadí patologickej tvorby čreva plodu v lone. Miesto lokalizácie je oblasť lúmenov, s pomocou ktorej zostáva proces trávenia potravy.

  Divertikuly neprítomnosti sú získané papilárne výčnelky umiestnené v oblasti Vaterovej bradavky, kde do dvanástorníka vstupujú kanáliky žlčových ciest žalúdka a pankreasu. Divertikulum dosahuje priemer 2 - 3 mm, až 3 - 4 cm, v mieste oslabených svalových vlákien čreva sa vyskytuje výčnelok..

  Bez ohľadu na klasifikáciu formácií a ich formy je dôležité včas diagnostikovať patológiu a prijať všetky potrebné opatrenia na jej prevenciu a liečbu..

  popis

  Divertikulum je proces v tvare vaku vystupujúci zo stien dutých rúrkovitých orgánov. Typicky sa v dvanástniku tvoria jednotlivé divertikuly, ale sú možné viaceré formácie. Divertikulárna choroba sa vyznačuje tromi stavmi:

  • divertikulóza;
  • divertikulitída;
  • krvácanie z výčnelkov.

  Posledné dva termíny sa považujú za komplikácie divertikulózy..

  etiológie

  Vyvolávajúce faktory tohto patologického procesu sú tieto:

  • predĺžená zápcha;
  • podvýživa;
  • vytváranie adhézií s okolitými tkanivami;
  • patológia dvanástnika 12;
  • prudké zvýšenie tlaku v tele;
  • zápal v okolitých orgánoch - peritonitída, pankreatitída, cholecystopancreatitída.

  K vzniku takejto patológie môže okrem toho prispieť obezita, zhoršený metabolizmus a nadmerná konzumácia čerstvého pečiva..

  Príznaky a liečba duodenálneho divertikla

  Divertikulum duodena je výčnelok, ktorý je lokalizovaný v duodene čriev pacienta. Má tvar vrecka, najčastejšie sa vyskytuje u starších pacientov. Zápalové ochorenie čriev, pri ktorom vznikajú také vrecovité útvary pripomínajúce prietrž, sa nazýva divertikulitída. Ak divertikulum nie je jedno, je ich veľa, potom má pacient divertikulózu, ale v dvanástorníku sa častejšie vyskytuje jediná divertikula.

  diagnostika

  Skúška sa vykonáva v niekoľkých etapách:

  1. Inšpekcia terapeuta, gastroenterológa, chirurga. Hodnotia sa príznaky, ktoré určujú príčinu vzhľadu, vývojový mechanizmus, typ a formu choroby.
  2. ultrazvuk Tento spôsob umožňuje identifikovať štrukturálne zmeny v orgáne, prietrži, vylúčiť zhubné nádory, zvoliť terapeutický spôsob.
  3. Röntgen s kontrastom. Táto metóda vám umožňuje určiť funkčné vlastnosti čreva v dynamike, stupeň poškodenia tkaniva a povahu choroby..
  4. Irrigoskopia, kolonoskopia. Pomocou tejto metódy sa črevné steny starostlivo preskúmajú, aby sa určilo presné umiestnenie a počet divertikúl.
  5. NMR, CT snímky sa uskutočňujú podľa potreby..

  Späť na obsah

  diéta

  Ak sa v dvanástniku nachádzajú výčnelky v tvare vaku, je potrebné dodržiavať terapeutickú stravu. Tým sa zníži riziko komplikácií a efektívne sa prekoná choroba. Zásady výživy:

  Klinická výživa pre duodenálne choroby zahŕňa prírodné produkty a zdravý životný štýl.

  1. obohatenie jedálneho lístka o potraviny bohaté na vlákninu (otruby, obilniny, celozrnný chlieb, zelenina s ovocím);
  2. úplné odmietnutie rafinovaných výrobkov (biely chlieb, rýchle občerstvenie, pečivo, smotanové koláče s pečivom, polotovary);
  3. prechod na vlákninu obohatenú stravu je postupný - do 60 dní;
  4. použitie veľkého množstva vody - do 2 litrov;
  5. ísť na toaletu podľa potreby;
  6. ako alternatíva k chemickým preháňadlám je lepšie používať sušené marhule, sušené slivky, bylinné infúzie;
  7. obmedzenie používania kávy, silného čaju, Coca-Cola, čokolády;
  8. zvýšenie počtu fermentovaných mliečnych výrobkov v ponuke (kefír, jogurt, fermentované pečené mlieko, jogurt);
  9. odmietnutie plnotučného mlieka;
  10. zaradenie čerstvých zeleninových šalátov ochutených olivovým olejom do denného menu;
  11. jesť 2 strúčiky cesnaku pred spaním. Zelenina prispieva k normalizácii črevnej mikroflóry, zvyšuje peristaltiku dvanástnika 12.

  Späť na obsah

  Prečo sa choroba vyskytuje?

  Vrodená forma divertikúl sa vyvíja na pozadí narušenia vnútromaternicovej tvorby plodu. V tomto prípade je pozorovaná svalová slabosť črevnej steny..

  Získaná patológia sa formuje pod vplyvom nasledujúcich dôvodov:

  1. Genetická predispozícia.
  2. Prítomnosť bránice hernie.
  3. Zápalový proces v orgánoch nachádzajúcich sa blízko.
  4. podvýživa.
  5. Vplyv vekových znakov.
  6. Priľnavé procesy s inými orgánmi.
  7. Pravidelné zvyšovanie tlaku v čreve.

  Je dôležité skúmať dvanástnik, ak počas života pacientov trpia chorobami, ako je pankreatitída, cholecystitída, peritonitída..

  Príznaky a liečba duodenálnych divertiklov

  Duodenálne divertikulum 12 je výstupok v tvare vaku, ktorý ovplyvňuje orgán pod vplyvom rôznych dôvodov. Divertikulum môže byť jednoduché, často viacnásobné formácie - divertikulóza sa tiež vyskytuje. Kód ICD: Divertikulárna choroba čriev (K57). U pacientov sa zriedkavo pozorujú príznaky patológie, pri absencii komplikácií sa choroba prejavuje slabo. Medzi komplikácie patrí črevná obštrukcia, vývoj bakteriálnej infekcie, zápalový proces.

  Opis choroby

  Duodenum (duodenum) je trubica, ktorá spája žalúdok so začiatkom tenkého čreva. Táto časť čreva dostala toto meno kvôli skutočnosti, že jej dĺžka je 12 prstov, ak dáte dve dlane dokopy, bude tu priestor pre ďalšie dva prsty. V ústach duodena sa otvorí žlčový kanál a pankreatický kanál. Z boku sliznice dvanástnika sa diera nazýva - palilla Pater (Paterov - otec, latinská papilla)..

  Podobne v tomto mieste črevnej trubice sa rozlišuje parapapilárna alebo parafaterálna (synonymá) zóna. Cez kanálik, žlčovú a pankreatickú šťavu vstupujú - potrebné látky na trávenie tukov a bielkovín. Okrem tráviaceho systému, dvanástnik 12 vykonáva evakuáciu a motorickú funkciu.

  Latinský názov orgánu je „duodenum“ - dvanásť prstov, preto sa všetky formácie a choroby nazývajú duodenálne.

  V dôsledku charakteristík súvisiacich s vekom a niektorých ďalších provokujúcich faktorov sa mení štruktúra črevnej sliznice, ktorá je sprevádzaná objavením sa zvláštneho výčnelku (divertikla) ​​na nej. Mnoho pacientov nevie o vývoji patológie. U divertikúl sa často vyskytujú u ľudí pri vyšetrovaní orgánov gastrointestinálneho traktu na ďalšie choroby. Hlavným nebezpečenstvom formácií v tvare vaku je asymptomatický priebeh, ktorý hrozí vážnymi komplikáciami, niekedy nezlučiteľnými so životom..

  Duodenálne divertikulum

  Zlá ekológia, zlé návyky, predispozícia, podvýživa a mnoho ďalších negatívnych vonkajších faktorov negatívne ovplyvňuje stav a funkcie tráviaceho traktu. Obzvlášť postihnuté je svalové tkanivo čreva, a preto sa vyskytuje prietrž. Vďaka prudkému nárastu tónu sa steny rozširujú a vytvárajú malé výčnelky, ktoré vyzerajú ako vrecká. Ak sa vytvorili za žalúdkom, v prvej časti čreva sa vyvinie duodenálne divertikulum (duodenum). Ak existuje mnoho takýchto výčnelkov a zapália sa, rozvíja sa divertikulóza..

  Príznaky patológie a možné komplikácie

  Ochorenie na dlhú dobu nie je sprevádzané klinickými príznakmi. Pacient má alarmujúce príznaky choroby v pokročilých štádiách patológie. V tomto prípade sa objavuje zápcha, plynatosť, v dolnom bruchu sa vyskytujú bolesti pri ťahu, ktoré sú periodické alebo trvalé..

  Medzi príznaky zápalového procesu v divertikle patria:

  • zmiernenie bolesti po defekácii;
  • časté zmeny zápchy a hnačky;
  • výkaly zmiešané s hlienom;
  • falošné nutkanie na pohyb čriev;
  • pocit neúplného pohybu čriev po defekácii;
  • podráždenosť, strata chuti do jedla;
  • horúčka.

  Počas taktilného vyšetrenia lekár zaznamená bolesť brucha v epigastrickej oblasti, zvýšenú tvorbu plynov.

  S lokalizáciou divertikla v blízkosti Vaterovej bradavky (extramurálne útvary) existuje riziko tvorby kameňov v žlčníku. V tejto súvislosti sa často vyvíja zápal žlčníka a cholecystitída. Patogénne baktérie, ktoré sa šíria pozdĺž potrubí, vyvolávajú vznik závažného zápalu. U pacientov sa často diagnostikuje biliárna kolika, pankreatitída..

  Denné divertikuly sú sprevádzané duodenálnou obštrukciou - blokádou, pri ktorej sa vyskytujú tieto príznaky:

  • konštantná bolesť;
  • jednoduché alebo viacnásobné zvracanie;
  • strata chuti do jedla;
  • horúčka;
  • hnačka alebo zápcha.

  S rozvojom vyššie uvedených prejavov nie je možné samoliečiť. Tento stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc..

  príčiny

  Provokujúce faktory sú:

  • genetická slabosť steny 12 dvanástnikového procesu;
  • kýla bránice, v slabinách alebo pupku;
  • zápal vyvíjajúci sa v okolitých orgánoch: pankreatitída, peritonitída, nekróza hlavy pankreasu, pericholecystitída;
  • nesprávny režim a výživa;
  • zmeny tkanív podľa veku;
  • prudké zvýšenie tlaku v tele;
  • tvorba adhézií s okolitými tkanivami.

  Čo je to dvanástnikové divertikulum

  Duodenálne divertikulum: príznaky, liečba, potreba chirurgického zákroku

  Duodenum (duodenum) je horná časť tenkého čreva. Črevo dlhé 20 až 30 centimetrov. Je zodpovedný za zmenu hladiny pH na optimálnu hodnotu pre črevo. Reguluje kyslosť šťavy pochádzajúcej zo žalúdka. Tvar tohto orgánu je u každého človeka odlišný. Najtypickejšie formy sú pozorované, pripomínajúce slučky, podkovy, písmená P alebo C.

  Je rozdelená do štyroch častí: horná, dolná, stúpajúca a klesajúca. Horná časť má tvar cibule, sliznice sú prehnuté v horizontálnom smere. V ostatných častiach sú záhyby sliznice priečne.

  Pojem divertikulárna choroba

  Divertikly sú vrecovité výčnelky na stenách orgánu. Veľkosť divertikúl je 5 až 10 milimetrov. Formácie do 5 mm zvyčajne nespôsobujú sťažnosti pacientov a sú asymptomatické. Peripapilárne a parafaterálne divertikulum čreva je takmer vždy nepravdivé, pretože pozostáva iba zo slizničnej vrstvy s malými cievkami vyčnievajúcimi medzi svalovými vláknami.

  Divertikuly v črevnej stene

  Divertikulárna choroba sa delí na tri hlavné odrody: divertikulóza, divertikulitída, divertikulárne krvácanie..

  Divertikulum dvanástnika je hernia podobná formácia na stenách horného čreva. Často sa vyskytuje u ľudí starších ako 60 rokov, najmä u obéznych ľudí, u mužov aj žien. Črevo je náchylné na tvorbu divertikúl, pretože je to dutý orgán.

  Divertikulárne vrecká sú umiestnené po celej dĺžke dvanástnika, najčastejšie však vo vnútri uprostred. Môžu byť tiež umiestnené po celej dĺžke a získať obrovské rozmery. Nebezpečenstvo divertikúl spočíva v tom, že stlačia žlčovod a spôsobujú ikterické príznaky. Chronická pankreatitída je často dôsledkom divertikulárnej choroby.

  Divertikulum dvanástnika môže byť parapapilárne, vo svojej polohe parafateriálne.

  Príčiny vývoja dvanástnikového divertikula

  O príčinách tvorby divertikúl v tejto časti čreva neexistuje jednotný lekársky názor. Je všeobecne známe, že na výskyt divertikulózy musí byť splnená jedna z troch podmienok:

  • Oslabené tkanivo tvoriace orgány.
  • Veľký črevný tlak.
  • Vonkajší tlak.

  Faktory spôsobujúce divertikulárne choroby môžu byť vrodené alebo získané. U ľudí s vrodenými chorobami vo forme slabých stien dvanástnika sa toto ochorenie rozvíja v mladom veku. V lekárskej praxi je však takýchto prípadov málo. Z toho môžeme vyvodiť záver, že väčšina prípadov divertiklov v duodene je spôsobená získanými faktormi. Veľká skupina provokatérov patrí do skupiny prirodzených zmien súvisiacich s vekom..

  Zmeny súvisiace s vekom, ktoré vedú k tvorbe divertikúl:

  • Strata pružnosti tkaniva, predĺžená stena čreva.
  • Atrofia brušných svalov.
  • Rozpor svalov.
  • Kýla, pupok a ďalšie.

  Divertikulóza je vrodená. Spravidla je to sprevádzané ďalšími patológiami gastrointestinálneho traktu.

  príznaky

  Duodenálna divertikulitída má slabé príznaky. Vo väčšine prípadov pacienti nevedia o svojej chorobe. Identifikujte náhodne pri diagnostike sprievodných chorôb. V niektorých prípadoch sú príznaky mierne alebo intenzívne..

  Symptómy sa často simulujú, sťažnosti sú podobné príznakom nasledujúcich chorôb:

  • vred.
  • dyspepsia.
  • Choroby pečene a žlčníka.
  • Choroby pankreasu s chudnutím.

  Závažnosť divertikla sťažností je rozdelená na:

  • asymptomatická.
  • pankreasu.
  • vredovitý.

  Časté sťažnosti u pacientov s divertikulózou:

  • Bolesť brucha v pravom dolnom rebre - charakteristický príznak.
  • Zvýšená bolesť po jedle a prejedaní.
  • nevoľnosť.
  • pálenie záhy.
  • Bad belch burp.
  • Hnačka.
  • Obštrukcia čriev a hnačka s komplikáciami.

  diagnostika

  Použité inštrumentálne a laboratórne vyšetrovacie metódy:

  1. Štúdium klinického obrazu a histórie. Zhromažďujú sa a diagnostikujú sa intenzívne sťažnosti pacientov, údaje o sprievodných diagnózach a dedičných chorobách..
  2. kolonoskopia Zriedkavo sa používa kvôli riziku poškodenia divertikla..
  3. Röntgenové vyšetrenie. Spoľahlivá a informačná metóda. Pred vynálezom rádiologického prístroja bolo divertikulárne ochorenie diagnostikované až pri pitve po smrti pacienta, keď bolo možné vyšetriť chorý orgán. Pri diagnóze divertikulózy röntgenovou metódou sa vyšetruje celý gastrointestinálny trakt a pažerák. Pred vykonaním konečnej diagnózy je röntgenové vyšetrenie predpísané 2-5 krát, aby sa objasnili podrobnosti o chorobe.
  4. CT sken. Výhodou počítačovej tomografie je, že výsledky štúdie sa dajú uložiť. Pomocou tomogramu je možné skúmať jednoduchú nekomplikovanú divertikulózu v tých prípadoch, keď je röntgenový prístroj bez energie (najmä komplexná divertikulóza). Informuje o komplikáciách a ochoreniach susedných orgánov.
  1. Colonography Používa sa hlavne pri riešení problému chirurgie.

  komplikácie

  Dvertikulitída sa môže stať akútnou. V tomto prípade hovoria o komplikáciách. Jedná sa o zapálené choroby svätej omše. Predpokladom rozvoja divertikulitídy je prítomnosť perforácií rôznych veľkostí v stenách nádoru. Pri plnení divertikla jedlom a hlienom sa zvyšuje vnútorný tlak a dochádza k perforácii. Divertikulitída môže byť jednoduchá alebo komplikovaná. Jednoduchý účet predstavuje 75% všetkých prípadov..

  Ak bolesť vyžaruje do ďalších častí brucha, existuje podozrenie na infekciu nielen dvanástnika 12, ale aj iných orgánov. Zápal je charakterizovaný predovšetkým zvýšenou telesnou teplotou..

  Počas diagnózy sú vylúčené nasledujúce diagnózy:

  • karcinóm.
  • zápal slepého čreva.
  • kolitída.
  • Zápalové ochorenie panvy.

  Detekujte pomocou röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie, ultrazvuku, irrigoskopie a endoskopie. Divertikulitída je často sprevádzaná abscesom..

  obštrukcie

  Prekážka je úplná prekážka pre dutý orgán. Duodenálna obštrukcia je zriedkavá. Častejšia je čiastočná obštrukcia spôsobená opuchom a svalovým kŕčom..

  absces

  Neschopnosť črevných tkanív obmedziť zápal (znížená imunita) začína absces. Toto je zápal tkanív obklopujúcich črevo s tvorbou hnisu. V tomto prípade sa infikované tkanivá rozpúšťajú, odlupujú a menia svoju štruktúru. Do procesu je zapojený aj žalúdok..

  Príznaky nástupu abscesu: horúčka, nereagovanie na antibiotiká a antipyretiká a formácie, bolestivé pri pohmate.

  Takmer všetky črevné abscesy sú zastavené antibiotikami. Ako jeden z najúčinnejších nástrojov sa tiež používa drenáž cez punkciu kože.

  Fistula sa objavuje v 2% prípadov, ale ovplyvňuje kvalitu života pacientov. Môže byť jednoduchý alebo viacnásobný. Nachádzajú sa kolovaginálne alebo kolovazické fistuly.

  perforácia

  Perforácia pobrušnice sa vyskytuje zriedkavo so silným potlačením imunity. Komplikácia vedie k extrémne vysokej úmrtnosti 35%. Naliehavá operácia je nevyhnutná!

  Krvácajúci

  S úvodným krvácaním je podozrenie na rakovinu, pretože 90% všetkého krvácania z konečníka je spojené s rakovinou. Začína sa náhle, veľmi hojne, vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a transfúziu krvi.

  V 40% prípadov sa znovu objaví divertikulárne krvácanie.

  Pri diagnostike a liečbe je potrebné zistiť zdroj krvácania, často to nie je možné..

  liečba

  Konzervatívna terapia je ambulantná liečba. Oprava výživy s cieľom vylúčiť výrobky, ktoré produkujú veľké množstvo trusu. V prípade obezity sa upravuje hmotnosť. Po jedle sa odporúča zaujať osobitný postoj v závislosti od lokalizácie divertikúl na zabránenie stagnácie potravín..

  Antibiotická terapia. Aplikujte antibiotiká počas 7-10 dní. Zlepšenie nastane za 2-3 dni. Ak je liečba neúčinná, vykonáva sa štúdia komplikácií..

  Antispasmodiká sú predpísané na zmiernenie bolesti a napätia..

  Nemocničné ošetrenie

  Vo vážnych prípadoch je hospitalizácia nevyhnutná. Striktná strava je povinná s šetrným jedlom, stravovanie v malých porciách, s večerou najneskôr 4 hodiny pred spaním. Odporúča sa klystír, žalúdočné čistiace prostriedky, intravenózne antibiotické prípravky a tekutiny, na zmiernenie príznakov sa používajú analgetiká. 30% hospitalizácií vyžaduje chirurgický zákrok.

  Chirurgické ošetrenie

  Operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii. V tomto okamihu je ťažké odhaliť rast cirkvi. Na uľahčenie vyhľadávania použite fúkanie vzduchu. Divertikulum sa odstráni resekciou. Pri rozsiahlom poškodení a mnohonásobne nefunkčných divertikulách je dvanástnik vylúčený. Pooperačná prognóza je priaznivá, pacienti sú rehabilitovaní a vracajú sa k svojmu obvyklému životnému štýlu.

  Príznaky a liečba duodenálneho divertikla

  Divertikulum duodena je výčnelok, ktorý je lokalizovaný v duodene čriev pacienta. Má tvar vrecka, najčastejšie sa vyskytuje u starších pacientov. Zápalové ochorenie čriev, pri ktorom vznikajú také vrecovité útvary pripomínajúce prietrž, sa nazýva divertikulitída. Ak divertikulum nie je jedno, je ich veľa, potom má pacient divertikulózu, ale v dvanástorníku sa častejšie vyskytuje jediná divertikula.

  O divertikle

  Divertikulum je výrastok na stene pacienta, ktorý sa podobá vrecku. Má úzky krk, ktorého dĺžka je približne 2 až 4 mm, a rozšírenie. Veľkosť tohto rozšírenia sa môže v priemere líšiť - napríklad jablko. Samotné divertikulum u pacienta rastie z 5 mm na 10 alebo viac cm. Divertikula sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí. Približne polovica starších pacientov má taký rast v črevách. Nemusia mať ani podozrenie, že majú divertikulu, pretože táto patológia sa necíti skôr, než sa divertikulum zapáli. Je to z dôvodu uviaznutia stolice v divertikule. Zápalový proces je ochorenie zvané divertikulitída. Niekedy sa pri vyšetrení gastrointestinálneho traktu pacienta zistí divertikula, ktorá sa vykonáva kvôli výskytu iných chorôb..

  V tenkom čreve, ktorého súčasťou je aj dvanástnik, je divertikula veľmi zriedkavá, iba v 10% prípadov a iba 5% sa cíti rôznymi príznakmi. Najčastejšie tu vznikajú jednotlivé divertikly..

  Väčšina z nich sa objavuje v blízkosti veľkej dvanástnikovej papily (70%) a môže sa vyskytnúť aj vo vnútri dvanástnikovej cibule (častejšie sa vyskytuje na pozadí dvanástnikového vredu). Ak sa divertikulum pacienta objavilo pri Vaterovej bradavke, potom hovoríme o parapapilárnom divertikle..

  Dôvod výskytu

  Prečo sa u pacienta rozvíja divertikulum? Na túto otázku zatiaľ nie je možné odpovedať. Existujú však takzvané rizikové faktory, ktoré prispievajú k výskytu patológie.

  1. Vek. Hrajte rolu a zmeny súvisiace s vekom u pacienta, ktoré začínajú v tele. U niektorých pacientov sú intersticiálne vlákna s vekom slabšie, črevná motilita klesá.
  2. Pacient nejedol správne. Jedol veľa múky, sladkostí, v potrave nebolo dosť vlákniny a vody, ale veľa tukov a červeného mäsa. Na prevenciu tohto ochorenia by sa malo jesť najmenej 30 g vlákniny denne. Ak je menej, obsah čriev pacienta sa stáva tvrdým a suchým, objaví sa zápcha, v dôsledku ktorej sa potom rozvíja divertikulóza..
  3. Dedičnosť. U niektorých ľudí sú divertikly vrodenej povahy, pretože majú dedičnú patológiu spojivového tkaniva..
  4. Trvalá zápcha: Silná zápcha u pacienta, nadúvanie prispieva k rozvoju divertikulózy..

  Objavujú sa aj u obéznych ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života. K vydutiu môže dôjsť iba vtedy, keď svalové vlákna v črevách oslabili..

  Druhy divertikúl

  Divertikuly sa delia na intramurálne alebo vrodené a extramurálne alebo získané. Na plný úväzok sa objavujú v dôsledku vývojových porúch embrya. Tento typ ochorenia je pomerne zriedkavý. Rozlišujú sa aj získané alebo extramurálne divertikly. Sú spojené s poruchou funkcie čriev. Najčastejšie sa nevyskytujú okamžite, ale keď pacient dosiahne slušný vek. Ak hovoríme o dvanástnikovom divertikle 12, potom sa často vyskytuje vo Vaterovej bradavke.

  Divertikly môžu byť pravdivé, to znamená, že v tomto prípade výčnelok pozostáva zo všetkých vrstiev čreva a je nepravdivý, keď vyčnieva iba submukózna a sliznica čreva..

  príznaky

  Ak sa v dvanástniku 12 objavil výbežok, zvyčajne neexistujú žiadne príznaky choroby, v 80 až 90% prípadov je to u pacientov asymptomatické. Existujú však príznaky, ktoré sa niekedy cítia, konkrétne nepohodlie alebo reflux, ktoré sa objavujú po jedle. Pociťuje sa aj nepríjemný zápach výkalov. Na tomto výbežku sa zvyšky potravín zhromažďujú a začínajú hniť, preto sa objavuje táto nepríjemná aróma. Pacient môže mať časté zvracanie. Skutočnosť, že pacient má divertikulum, môže byť indikovaná symptómami divertikulitídy, keď dôjde k zápalu týchto výčnelkov. Sú podobné príznakom zápalu slepého čreva, obličkových kolických a gynekologických ochorení, ale skúsený lekár bude schopný diagnostikovať. Príznaky divertikulitídy sú nasledujúce:

  • bolesť na pravej strane dolnej časti brucha, neodchádza a zosilňuje sa, ak sa človek smeje, kašeľ;
  • pacient strieda zápchu a hnačku, stolica môže mať krv (u 5 až 10% pacientov);
  • môže byť vyrušený falošným nutkaním vyprázdniť črevá; zvýšenie teploty;
  • chorý pomalý, má zlú chuť na jedlo, nevoľnosť a zvracanie.

  Ak sa tieto alebo iné príznaky objavia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, konkrétne s gastroenterológom, a podrobiť sa liečbe.

  diagnostika

  Keďže divertikulóza je asymptomatická, je ťažké diagnostikovať túto chorobu. K tomu môže dôjsť náhodou, keď lekár vyšetrí 12 dvanástnikového traktu pacienta z dôvodu iných chorôb. Ak má pacient črevnú divertikulitídu, je potrebné kompletné vyšetrenie, pretože divertikulitída črevnej časti sa ľahko zamieňa s kolitídou, rakovinou čreva, polypózou atď. A divertikulitída pažeráka má rovnaké príznaky ako hiátová prietrž alebo hnačka. Preto lekár predpisuje sériu vyšetrení, ktoré pomôžu pri stanovení diagnózy:

  1. Ultrazvuk brucha. Pomáha rozoznať všetky slučky čriev pacienta a zistiť, či v ňom nie sú nejaké abnormality alebo cudzie predmety..
  2. X-ray brušnej dutiny. Pomocou röntgenových lúčov môžete tiež vidieť črevá. Často používané a röntgenové žiarenie s kontrastom, ktoré poskytuje vynikajúci obraz oblastí, v ktorých môže byť divertikulum.
  3. kolonoskopia Sonda sa vloží cez konečník k pacientovi, na konci ktorého je pripevnená kamera. Toto vyšetrenie je nevyhnutné na vylúčenie rakoviny hrubého čreva alebo polypózy..
  4. Irrigoskopia, pri ktorej sa do čreva vstrekne síran bárnatý s klystýrom, po ktorom sa odoberie niekoľko röntgenových lúčov. Iné vyšetrenia môžu byť predpísané na odporúčanie lekára..

  liečba

  Ak má pacient divertikulózu, lekár sa ho najskôr pokúsi vyliečiť konzervatívnou liečbou. Zahŕňa stravu a lieky, ktoré zabránia zápche a pomôžu obnoviť mikroflóru žalúdka a čriev. Ak táto liečba nepomôže, pacientom je predpísaný chirurgický zákrok.

  diéta

  Pri akútnej divertikulitíde musí byť pacientovi predpísaná diéta. Nie je príliš prísna, takže sa jej nebude držať. Bez stravy bude liečba neúčinná. Čo je možné a čo nie je možné pri tejto strave? Budeme o tom hovoriť. Pacient môže jesť tieto potraviny:

  • rôzne obilniny;
  • čerstvá zelenina, ako aj ovocie a sušené ovocie;
  • mäso a ryby, ak sú chudé;
  • cestoviny a chlieb vyrobený z celozrnnej múky;
  • piť kvasené mliečne výrobky, zelený čaj, prírodné šťavy, kompóty a čistú vodu;
  • môžete jesť vajcia, ale iba v obmedzenom množstve.

  Pacienta s diagnózou divertikulózy sa nedá jesť:

  • krupica alebo iné krupičné jedlá a biela ryža;
  • Neodporúča sa jesť tučný tvaroh alebo kyslou smotanu, piť plnotučné mlieko;
  • zakázaný alkohol, káva, sóda;
  • nemôžete jesť potraviny, ktoré podporujú tvorbu plynu, to znamená strukoviny, huby, kapustu;
  • taktiež sú zakázané všetky spojovacie výrobky vrátane pšeničného chleba a cestovín;
  • je potrebné sa vyhnúť bobuľkám a ovocím, ktoré obsahujú malé častice, tj jahody, kivi, maliny a zeleninu s tvrdými vláknami, ako sú fazule;
  • musieť zabudnúť na čokoládu;
  • korenené korenie, korenie sa nemôže pridávať do riadu.

  lieky

  Liečba je o užívaní liekov. O tom, aký druh tabliet sa má predpísať, rozhodne lekár. Závisí to od typu divertikula, od pohody pacienta, jeho sťažností a tak ďalej. Najčastejšie sa predpisujú tieto lieky:

  • laxatíva;
  • lieky, ktoré môžu zvýšiť žalúdočnú motilitu;
  • pilulky na zastavenie hnačky;
  • sorbenty na čistenie tela;
  • enzýmy;
  • antibiotiká na ničenie škodlivých mikroorganizmov;
  • úľava od bolesti.

  Je veľmi dôležité zbaviť pacienta zápchy, ktorá je podporovaná diétou, tabletkami a masážou. Lekár môže pacienta pred spaním požiadať o miesto, ktoré zaujíma jednu alebo druhú pozíciu, ktorá pomôže zabrániť upchatiu divertikla. Potom sa obsah formácie vyprázdni, čo zabráni jeho zápalu.

  operácie

  Ak konzervatívna liečba nepomohla, stav pacienta sa výrazne zhoršil, môže byť predpísaný chirurgický zákrok. Takéto operácie sú plánované. Ak sa vyskytnú komplikácie, napríklad peritonitída alebo črevná obštrukcia, vykoná sa núdzová operácia. Takýto chirurgický zákrok môže zachrániť život pacienta. Divertikulum dvanástnika nie je zvlášť nebezpečné, ak táto oblasť nie je zapálená. Ak má pacient jednotlivé formácie, prognóza je priaznivá. V prípade komplikácií, napríklad peritonitídy alebo krvácania, je naliehavo potrebné vyhľadať pomoc odborníkov.

  Duodenálne divertikulum: príznaky, diagnostika, liečba

  Duodenálne divertikulum 12 je výstupok v tvare vaku, ktorý ovplyvňuje orgán pod vplyvom rôznych dôvodov. Divertikulum môže byť jednoduché, často viacnásobné formácie - divertikulóza sa tiež vyskytuje. Kód ICD: Divertikulárna choroba čriev (K57). U pacientov sa zriedkavo pozorujú príznaky patológie, pri absencii komplikácií sa choroba prejavuje slabo. Medzi komplikácie patrí črevná obštrukcia, vývoj bakteriálnej infekcie, zápalový proces.

  Opis choroby

  Duodenum (duodenum) je trubica, ktorá spája žalúdok so začiatkom tenkého čreva. Táto časť čreva dostala toto meno kvôli skutočnosti, že jej dĺžka je 12 prstov, ak dáte dve dlane dokopy, bude tu priestor pre ďalšie dva prsty. V ústach duodena sa otvorí žlčový kanál a pankreatický kanál. Z boku sliznice dvanástnika sa diera nazýva - palilla Pater (Paterov - otec, latinská papilla)..

  Podobne v tomto mieste črevnej trubice sa rozlišuje parapapilárna alebo parafaterálna (synonymá) zóna. Cez kanálik, žlčovú a pankreatickú šťavu vstupujú - potrebné látky na trávenie tukov a bielkovín. Okrem tráviaceho systému, dvanástnik 12 vykonáva evakuáciu a motorickú funkciu.

  Latinský názov orgánu je „duodenum“ - dvanásť prstov, preto sa všetky formácie a choroby nazývajú duodenálne.

  V dôsledku charakteristík súvisiacich s vekom a niektorých ďalších provokujúcich faktorov sa mení štruktúra črevnej sliznice, ktorá je sprevádzaná objavením sa zvláštneho výčnelku (divertikla) ​​na nej. Mnoho pacientov nevie o vývoji patológie. U divertikúl sa často vyskytujú u ľudí pri vyšetrovaní orgánov gastrointestinálneho traktu na ďalšie choroby. Hlavným nebezpečenstvom formácií v tvare vaku je asymptomatický priebeh, ktorý hrozí vážnymi komplikáciami, niekedy nezlučiteľnými so životom..

  Klasifikácia divertikla

  Typy divertikúl sú opísané v tabuľke.

  Podľa počtu formáciíJedno divertiklyViac ​​divertikúl pre viac divákov (divertikulóza)
  Podľa miestaVypukliny v hornej časti črevaVypukliny v dolnom čreve
  Vypuklou štruktúrouDivertikuly na plný úväzokExtramurálne divertikly
  Podľa vývojového mechanizmuSkutočné divertikulyFalošné divertikulum
  Podľa času výskytuVrodené formácieZískané vzdelanie
  Priebeh chorobyKomplikované divertiklyNekomplikované divertikly
  Divertikuly na plný úväzok sú mimoriadne zriedkavé a vyvíjajú sa na pozadí patologickej tvorby čreva plodu v lone. Miesto lokalizácie je oblasť lúmenov, s pomocou ktorej zostáva proces trávenia potravy.

  Divertikuly neprítomnosti sú získané papilárne výčnelky umiestnené v oblasti Vaterovej bradavky, kde do dvanástorníka vstupujú kanáliky žlčových ciest žalúdka a pankreasu. Divertikulum dosahuje priemer 2 - 3 mm, až 3 - 4 cm, v mieste oslabených svalových vlákien čreva sa vyskytuje výčnelok..

  Bez ohľadu na klasifikáciu formácií a ich formy je dôležité včas diagnostikovať patológiu a prijať všetky potrebné opatrenia na jej prevenciu a liečbu..

  Príznaky patológie a možné komplikácie

  Ochorenie na dlhú dobu nie je sprevádzané klinickými príznakmi. Pacient má alarmujúce príznaky choroby v pokročilých štádiách patológie. V tomto prípade sa objavuje zápcha, plynatosť, v dolnom bruchu sa vyskytujú bolesti pri ťahu, ktoré sú periodické alebo trvalé..

  Medzi príznaky zápalového procesu v divertikle patria:

  • zmiernenie bolesti po defekácii;
  • časté zmeny zápchy a hnačky;
  • výkaly zmiešané s hlienom;
  • falošné nutkanie na pohyb čriev;
  • pocit neúplného pohybu čriev po defekácii;
  • podráždenosť, strata chuti do jedla;
  • horúčka.

  Počas taktilného vyšetrenia lekár zaznamená bolesť brucha v epigastrickej oblasti, zvýšenú tvorbu plynov.

  S lokalizáciou divertikla v blízkosti Vaterovej bradavky (extramurálne útvary) existuje riziko tvorby kameňov v žlčníku. V tejto súvislosti sa často vyvíja zápal žlčníka a cholecystitída. Patogénne baktérie, ktoré sa šíria pozdĺž potrubí, vyvolávajú vznik závažného zápalu. U pacientov sa často diagnostikuje biliárna kolika, pankreatitída..

  Denné divertikuly sú sprevádzané duodenálnou obštrukciou - blokádou, pri ktorej sa vyskytujú tieto príznaky:

  • konštantná bolesť;
  • jednoduché alebo viacnásobné zvracanie;
  • strata chuti do jedla;
  • horúčka;
  • hnačka alebo zápcha.

  S rozvojom vyššie uvedených prejavov nie je možné samoliečiť. Tento stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc..

  Prečo sa choroba vyskytuje?

  Vrodená forma divertikúl sa vyvíja na pozadí narušenia vnútromaternicovej tvorby plodu. V tomto prípade je pozorovaná svalová slabosť črevnej steny..

  Získaná patológia sa formuje pod vplyvom nasledujúcich dôvodov:

  1. Genetická predispozícia.
  2. Prítomnosť bránice hernie.
  3. Zápalový proces v orgánoch nachádzajúcich sa blízko.
  4. podvýživa.
  5. Vplyv vekových znakov.
  6. Priľnavé procesy s inými orgánmi.
  7. Pravidelné zvyšovanie tlaku v čreve.

  Je dôležité skúmať dvanástnik, ak počas života pacientov trpia chorobami, ako je pankreatitída, cholecystitída, peritonitída..

  Ako sa diagnostikuje divertikulum?

  Pomocou vizuálneho, taktilného vyšetrenia, zhromažďovania informácií o možných príčinách patológie sa vykoná predbežná diagnóza. Potom sa urobí röntgenový lúč so zavedením kontrastného činidla, ktoré vám umožní identifikovať stupeň poškodenia dvanástnika, najmä priebeh patológie. Ďalšie informácie sa získavajú pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie.

  Aké metódy zahŕňa patologická terapia?

  Dôležitým prvkom liečby je prevencia komplikácií, dodržiavanie diéty. Tradičné liečivo je povolené pod dohľadom lekára..

  Používanie liekov

  Pri absencii komplikácií je nutná strava, používanie liekov, ktoré pomáhajú obnoviť mikroflóru žalúdka a predchádzanie zápche. Pri zápaloch divertikúl a iných komplikáciách použite:

  • lieky normalizujúce stolicu. Sú to preháňadlá (Guttalax, Regulax, Dulcolax) a lieky proti hnačke (Smecta, Phthalazole, Levomycetin);
  • antibiotiká (ceftriaxón, ciprofloxacín, tetracyklín);
  • enzýmy (Mezim, Creon, Pancreatin);
  • sorbenty (aktívne uhlie, Enterosgel);
  • lieky, ktoré zvyšujú motilitu žalúdka (Motilak, Dromperidón);
  • lieky proti bolesti (Spazmol, No-shpa, Ketanov).

  Dôležitým prvkom terapie je normalizácia stolice a pravidelný pohyb čriev. Požadovaného výsledku je možné dosiahnuť dodržiavaním diéty, užívaním liekov a špeciálnou masážou.

  Na elimináciu upchatia divertikúl sa používa špeciálna technika, pri ktorej je pacient vybraný na lepšie vyprázdnenie formácií. V tejto polohe sa odporúča pacientovi pred spaním stráviť niekoľko minút denne..

  operácie

  Operácia sa vykonáva s rozvojom komplikácií, ktoré predstavujú riziko pre život pacienta. Zásah je indikovaný pri peritonitíde, obštrukcii čreva, krvácaní. V takom prípade sa zásah vykonáva na základe stavu núdze. Plánované operácie sa vykonávajú v prípade chronických exacerbácií, fistúl, neúčinnosti konzervatívnej liečby s ďalším zhoršením stavu pacienta..

  Funkcie stravovania

  Správna výživa je kľúčom k úspešnému odstráneniu patológie. V tabuľke sú uvedené informácie o tom, ktoré výrobky sa odporúčajú používať v prípade choroby a ktoré by sa mali zlikvidovať..

  Odporúčané produkty Zakázané výrobky
  Kaša (ovsené vločky, pohánka, hnedá ryža, proso)Mastné mäso, ryby
  zeleninaBiela ryža, krupica
  ovociePlnotučné mlieko
  Mliečne výrobkyTučný tvaroh, kyslá smotana
  Nízkotučné odrody rýb, mäsaalkohol
  Vajcia v obmedzenom množstveKofeínové nápoje
  Sušené ovociesóda
  Hrubý chlieb a cestovinyPlynotvorné výrobky (strukoviny, všetky druhy kapusty, huby)
  Zelené a bylinné čajeSpájacie výrobky (cestoviny, biela ryža, krupica, biely chlieb)
  Prírodné šťavyOvocie a zelenina vrátane nestráviteľných častíc (maliny, jahody, kivi)
  Uzvarsčokoláda
  Vyčistená voda
  kompóty
  Počas ochorenia sa odporúča konzumovať jedlo častejšie, v malých dávkach, aby nedošlo k jeho prejedaniu. Výrobky sa pripravujú varením, dusením, pečením. Ovocie je užitočné jesť surové so šupkou. Je dôležité ustanoviť režim pitia. Medzi jedlami musíte vypiť 1 - 2 poháre vody. Celkový počet 6 - 8 pohárov denne.

  Prevencia a prognóza pre pacienta

  Aby sa predišlo komplikáciám a transformácii choroby do opakujúcej sa formy, je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia:

  1. Keďže bráničné hernie môžu spôsobiť patológiu, je potrebné opustiť vzpieranie, aby sa zabránilo chorobe..
  2. Dodržiavanie správnej výživy, odstránenie zlých návykov.
  3. Dostatočný príjem vody.
  4. Dietetické vlákninové opevnenie.
  5. Pravidelné športové aktivity, prechádzky vonku.
  6. Kvalitný odpočinok a spánok.

  Prognóza zotavenia je vo väčšine prípadov priaznivá. V ojedinelých prípadoch ochorenia sa pozorujú závažné komplikácie. Operácie sú pacientmi dobre tolerované, relapsy sú zriedkavé. Včasná liečba duodenálnych divertiklov a vykonávanie preventívnych opatrení sa dokáže vyrovnať s patológiou, vrátiť sa k normálnemu životnému štýlu.

  Prečo sa vyvíja duodenálne divertikulum a aké komplikácie môžu vzniknúť?

  Ochorenie, ako je divertikulum dvanástnika, sa prejavuje vyčnievaním, ktoré má tvar vaku a porušuje orgán pod vplyvom rôznych faktorov. Patológia zápalu čriev je podobná prietrži a nazýva sa divertikulitída. Ak formácia nie je jediná, ale mnohonásobná, potom u človeka dôjde k divertikulóze. Osamelé divertikly sa najčastejšie pozorujú v dvanástniku 12.

  popis

  Divertikulum je vydutie (vyrastanie) na stene čreva osoby, niečo ako vrecko. Má predĺženie a úzky krk s veľkosťou asi 2 až 4 mm. Rozšírenie má iný objem, niekde s veľkosťou jablka. Divertikulum u pacienta dosahuje 5 mm a môže dosahovať až 10 cm a viac.

  Tieto výrastky sa tvoria hlavne u starších ľudí. Polovica staršej populácie má divertikulu v črevách. Mnohí ich prítomnosť ani netušia, pretože choroba sa nijako neprejavuje, kým sa nezačne zápal. Stáva sa to, keď sa výkaly oneskoria v divertikle. Zapálené divertikuly sa nazývajú divertikulitída. Výrastky sa zisťujú v čase vyšetrenia zažívacieho traktu pacienta v prítomnosti iných patológií..

  V tenkom čreve, kde sa nachádza dvanástnik, je toto vydutie mimoriadne zriedkavé, v 10% prípadov, z ktorých 5% pacientov vykazuje rôzne príznaky. Často sa vyskytujú jednotlivé divertikly.

  Väčšina sa vyskytuje v blízkosti zväčšenej duodenálnej papily, sú schopné lokalizovať sa v strede duodenálnej banky. Keď sa v blízkosti Vaterovej bradavky vytvorili výrastky, hovorilo sa o parapapilárnej divertikle.

  príčiny

  Vrodená forma divertikúl sa objavuje v dôsledku narušenia vývoja plodu. Je tu zaznamenaná svalová slabosť duodenálnej sliznice..

  Získaná choroba sa vytvára z týchto možných príčin:

  • podvýživa;
  • neustále zvyšovanie tlaku v čreve;
  • expozícia charakteristikám súvisiacim s vekom;
  • dostupná membránová prietrž;
  • adhezívne procesy s inými orgánmi gastrointestinálneho traktu;
  • zápal blízkych orgánov.

  Je veľmi dôležité vykonať vyšetrenie, aby sa vylúčila choroba dvanástnika, najmä ak osoba predtým trpí cholecystitídou, pankreatitídou, peritonitídou..

  klasifikácia

  Existuje niekoľko druhov divertikúl:

  Podľa času objavenia

  Podľa počtu subjektovnásobokjednoposteľová
  Podľa miestaDivertikula v dolnom čreveDivertikula v hornej časti čreva
  Vypuklá štruktúraKorešpondenciaPlný úväzok
  Získané výrastkyVrodené prírastky
  Podľa vývojového mechanizmunepravdivýpravdivý
  Podľa povahy chorobyNekomplikovanýkomplikované

  Denné vzdelávanie je pomerne zriedkavé a vyskytuje sa v dôsledku patologického vývoja plodu v lone matky. Svetelná zóna sa stáva miestom, kde sa potravinové častice trávia..

  Zodpovedajúcimi výrastkami sú získané papilárne útvary, ktoré sa vyvíjajú v oblasti Vaterovej bradavky, tu sú v dvanástniku obsiahnuté kanály žlčníka a pankreasu. Výstupok má veľkosť od 2 mm do 4 cm. Vyskytuje sa v oblasti slabých svalových vlákien.

  Bez ohľadu na formu choroby a miesto lokalizácie je dôležité ochorenie včas identifikovať a prijať všetky opatrenia na jeho odstránenie a prevenciu.

  Príznaky a komplikácie

  Toto ochorenie už dlho nemá klinické prejavy. Osoba pociťuje nebezpečné znaky v pokročilom štádiu vývoja. Zaznamenaná je aj zápcha, bolesť v dolnej časti brucha (môže sa neustále alebo pravidelne objavovať), plynatosť.

  Pri zápalových zmenách v dvanástniku 12 sa pozorujú tieto príznaky:

  • zvýšenie telesnej teploty;
  • falošné nutkanie vyprázdniť črevá;
  • pokles bolesti po úkone defekácie;
  • strata chuti do jedla;
  • metabolická porucha;
  • nervozita, podráždenosť;
  • intenzívne krvácanie alebo tvorba krvných zrazenín vo výkaloch;
  • striedavá hnačka a zápcha;
  • pocit neúplného pohybu čriev;
  • výkaly so hlienom.

  Pri hmatu špecialista vylučuje bolesť v žalúdku, čo je nárast tvorby plynov. Ak je divertikulum blízko Vaterovej bradavky, existuje možnosť, že v žlčníku sa nachádzajú kamene. Často sa vyskytuje jeho zápal a dochádza k cholecystitíde. Patogénne mikroorganizmy umiestnené pozdĺž kanálov vedú k intenzívnemu zápalovému procesu. Pankreatitída, biliárna kolika sa môžu u pacienta stať komplikáciou divertikulitídy.

  Divertikulum na plný úväzok je spojené s blokádou (duodenálna obštrukcia), ktorá má tieto príznaky:

  • hnačka alebo zápcha;
  • znížená chuť do jedla;
  • jednoduché alebo viacnásobné zvracanie;
  • horúčka;
  • neustály pocit bolesti.

  Ak existujú takéto príznaky, musíte sa poradiť s lekárom o lekársku pomoc, samoliečba je tu neprijateľná.

  diagnostika

  Pretože divertikulóza je asymptomatická, je veľmi ťažké určiť túto chorobu. Zvyčajne sa zistí neočakávane pri vyšetrovaní duodena na podozrenie na iné choroby. Ak má pacient divertikulum čreva, bude potrebné dôkladné vyšetrenie, pretože patológia je často zamieňaná s kolitídou, polypózou, rakovinou..

  Lekár, ktorý má zriadiť divertikulum dvanástnika 12, predpisuje tieto opatrenia:

  1. Rádiografia - skúma črevá, často používané s kontrastom. S jeho pomocou môžete dokonale preskúmať oddelenia žalúdka a dvanástnika, rozpoznať divertikulu.
  2. Ultrazvuk - umožňuje vám vidieť všetky slučky čreva a vylúčiť prítomnosť cudzích telies, anomálií v ňom.
  3. Irrigoskopia - síran bárnatý sa vstrekne do čreva klystýrom, potom sa urobí niekoľko obrázkov, ktoré sa majú študovať.
  4. Kolonoskopia - do konečníka sa zavedie sonda s kamerou. Tento postup vylučuje polypózu, rakovinu a divertikulózu hrubého čreva.

  Lekár môže predpísať ďalšie diagnostické postupy..

  liečba

  Najčastejšie používané konzervatívne liečby. Keď sa divertikulum pravidelne opakuje, komplikuje, výrazne sa zvyšuje nárast, vykoná sa chirurgický zákrok. Patológia sa určuje vzduchovou insufláciou pomocou duodenálnej sondy.

  Liečba drogami

  Pre efektívnu terapiu budete musieť dodržiavať diétne menu, užívať lieky na normalizáciu črevnej mikroflóry a odstraňovať zápchu..

  Pri zápalovom procese a zhoršovaní ochorenia sa používajú tieto látky:

  • Laxatíva (Regulax, Dufalac) a lieky na hnačku (Phthalazole, Smecta) - zakladajú stolicu;
  • sorbenty (Polysorb, aktívne uhlie);
  • enzýmové prípravky (Creon, Mezim);
  • antibiotiká (cefotaxím, tetracyklín);
  • lieky proti bolesti (No-Shpa, Spazmol);
  • lieky, ktoré zvyšujú peristaltiku (domperidón).

  Dôležitým bodom liečby je zavedenie stolice, denný pohyb čriev.

  diéta

  Dieta je predpísaná na črevnú divertikulózu, ktorá spolu s drogami pomôže vyrovnať sa s touto chorobou..

  Odporúčané výrobky sú:

  • čerstvé ovocie a zelenina;
  • odrody rýb s nízkym obsahom tuku, mäso;
  • chlieb, cestoviny vyrobené z celozrnnej múky;
  • vajcia v malom množstve;
  • sušené ovocie;
  • kompóty, džúsy, zelený čaj;
  • rôzne obilniny;
  • mliečne výrobky;
  • vyčistená voda.

  Vylúčené musia byť tieto výrobky:

  • ryža, krupica;
  • káva, sýtené nápoje, alkohol;
  • čokoláda;
  • korenie;
  • pšeničný chlieb;
  • kapusta, fazuľa, huby;
  • maliny, kivi;
  • mastné mliečne výrobky.

  Je potrebné jesť v malých dávkach, ale často, najmenej 6-krát denne, nejedzte. Jedlo by sa malo opatrne žuť. Jedzte varené, pečené alebo dusené jedlo. Vypite najmenej 2 litre tekutiny denne.

  Chirurgický zákrok

  Operácia sa vykonáva s komplikáciami ochorenia, ktoré ohrozujú život človeka. Manipulácia sa vykonáva s krvácaním, s črevnou obštrukciou, ako aj za prítomnosti peritonitídy. Prebieha núdzová prevádzka.

  Plánované zásahy sa uskutočňujú pomocou fistúl, zlyhaním konzervatívnej liečby a následným zhoršením pohody pacienta, chronickými exacerbáciami. Po operácii budete tiež musieť dodržiavať určitú stravu.

  prevencia

  Aby sa zabránilo zhoršeniu ochorenia a jeho prechodu do štádia relapsov, je potrebné vykonať preventívne opatrenia:

  • s existujúcimi kýlami vylúčiť vzpieranie;
  • jesť úplne, vyvážene;
  • odmietnuť zlé návyky;
  • choďte na šport, choďte na čerstvý vzduch;
  • spánok by mal byť zdravý;
  • vziať dostatok vody.

  Prognóza zotavenia je zvyčajne pozitívna. Komplikácie sú mimoriadne zriedkavé. Operácie sú prevádzané ľuďmi priaznivo. Je veľmi dôležité včas zistiť príčinu bolesti brucha a liečiť ju. S tým vám môže pomôcť kvalifikovaný odborník..

  Informácie na našej webovej stránke poskytujú kvalifikovaní lekári a slúžia iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu! Nezabudnite kontaktovať špecialistu!

  Autor: Rumyantsev V. G. Skúsenosti 34 rokov.

  Gastroenterológ, profesor, doktor lekárskych vied. Predpisuje diagnostiku a vykonáva liečbu. Expert skupiny pre štúdium zápalových chorôb. Autor viac ako 300 vedeckých prác.

  Odporúčané: Hlavné príznaky proktititídy a najúčinnejšia liečba

  Duodenálna divertikulóza 12

  S vekom a pod vplyvom mnohých rôznych faktorov sa elasticita gastrointestinálnych slizníc zhoršuje.

  V dôsledku prudkého zvýšenia tónu črevných svalov za žalúdkom sa v prvej časti čreva vytvorí divertikulum dvanástnika 12 (dvanástnik) - výčnelok v tvare vaku. Ak existuje veľa takýchto procesov a zapália sa, diagnostikuje sa divertikulóza.

  Príčiny, príznaky a odrody choroby

  Patologický proces sa často zisťuje náhodne pri vyšetrení tráviaceho traktu na iné choroby. Provokujúce faktory sú:

  • vrodená svalová slabosť črevnej steny;
  • diafragmatické, umbilikálne, ingvinálne prietrže;
  • zmena tlaku v dvanástniku;
  • nepravidelná nevyvážená výživa;
  • dedičná predispozícia;
  • adhezívne procesy.

  V prípade zápalu susedných orgánov (pankreatitída, pericholecystitída, peritonitída) sa musí vykonať vyšetrenie dvanástnika..

  Jediným príznakom choroby v počiatočných štádiách patológie je často pravidelná bolesť na pravej strane, ktorá rýchlo prechádza.

  V dôsledku rozpadu zvyškov jedla v divertikule sa mení vôňa výkalov. Stáva sa hanebným. Pri lokalizácii výčnelku v dolnej tretine dvanástnika dochádza k kŕčom a opuchom orgánu, čo vyvoláva nevoľnosť a zvracanie. V dôsledku tvorby divertikla v blízkosti žlčníka sa objavil výskyt obštrukčnej žltačky.

  S rozvojom zápalového procesu sa začínajú obťažovať ďalšie príznaky:

  • bolesť ustupuje po pohybe čriev;
  • nestabilita stolice, objavenie sa vo výkaloch hlienu;
  • falošné nutkanie na toaletu;
  • pocit neúplného pohybu čriev po defekácii;
  • Podráždenosť;
  • horúčka nízkej kvality;
  • strata chuti do jedla;
  • nadúvanie.

  Zvýšenie teploty na 38 - 39 stupňov, silná bolesť brucha, výskyt krvných zrazenín naznačujú vývoj nebezpečných komplikácií a vyžadujú si okamžitý lekársky zásah..

  Divertikulum duodena môže byť jednoduché alebo viacnásobné (divertikulóza). Výstupok je obvykle lokalizovaný v hornej alebo dolnej časti orgánu.

  Existujú pravdivé (zakrývajú všetky vrstvy črevnej steny) a nepravdivé (tvorené jej sliznicou) divertikly. Rozlišujú sa aj vrodené a získané patológie..

  Podľa štruktúry výčnelku sa delia na 2 typy: na plný a čiastočný úväzok. Prvé sú tvorené v lúmene dvanástnika. Vyvíjajú sa v dôsledku abnormálnej tvorby čriev plodu v embryonálnom období.

  Extramurálne výčnelky sa najčastejšie tvoria v oblasti Vaterovej papily, môžu dosiahnuť priemer 3 až 4 cm. Diagnostikuje sa u 5 až 10% pacientov. Výčnelok sa zvyčajne objavuje v mieste oslabenia svalových vlákien čreva..

  Diagnostika a liečba

  Po vyšetrení sa špecialistovi pridelí inštrumentálna a laboratórna diagnostika. Analýza krvi, moču a výkalov vám umožňuje posúdiť celkový stav tela. Na odlíšenie od iných ochorení, ako aj na objasnenie lokalizácie, typu, stupňa poškodenia tkaniva a počtu divertikúl, ako aj výber účinných liečebných postupov sa uplatňuje:

  • ultrazvukový postup;
  • Röntgen s kontrastom;
  • kolonoskopia.

  Ak máte problémy s diagnostikou, je predpísané vyšetrenie MRI alebo CT..

  Liečba tohto ochorenia je najčastejšie konzervatívna. Náhodné divertikly bez príznakov sa liečia diétou, probiotikami, enzýmovými prípravkami a liekmi proti nadúvaniu..

  V prípade zápalu výčnelku sa spolu s korekciou diéty predpisujú stabilizačné stolice, hemostatiká, hemostatiká, širokospektrálne antibiotiká (5–10 dňový kurz), stimulátory žalúdočnej motility, enzýmy, sorbenty, lieky proti bolesti..

  Aby sa predišlo upchávaniu patologických výčnelkov, odporúča sa pacientovi špeciálne držanie tela, aby sa lepšie vyprázdnilo divertikulum. Malo by to trvať niekoľko minút pred spaním každý deň. Zobrazená je ľahká brušná masáž.

  Ak je liečba liekmi neúčinná, vznikajú komplikácie, pozorujú sa časté relapsy a potom sa vykoná chirurgický zákrok. Na detekciu divertikla sa používa insuflácia vzduchu privádzaného sondážou. Malá chyba je ponorená a zošitá. Pri veľkých výčnelkoch môže byť potrebná resekcia orgánu..

  Komplikácie duodenálneho divertikula sú: cholecystitída, črevná obštrukcia, krvácanie, obštrukcia žlčových ciest, pankreatitída, cholelitiáza, perforácia, tvorba fistuóznych pasáží, pripevnenie bakteriálnej infekcie, infiltrácia črevnej steny, bránica, pupočníková alebo trieslová kýla.

  Výživa a prevencia

  Korekcia stravy pomáha zastaviť príznaky choroby a vyhnúť sa relapsom. Jesť by malo byť v malom množstve až 5-6 krát denne. Odporúčané spôsoby varenia sú dusenie, pečenie alebo dusenie. Je dôležité konzumovať dostatočné množstvo tekutiny - do 2 litrov za deň.

  Jedálny lístok by mal byť obohatený o mliečne výrobky, obilniny, vajcia, nízkotučné odrody rýb a mäsa, kompóty, párky, prírodné šťavy. Je zakázané používať cestoviny, krupicu, ryžu, biely chlieb, kávu, strukoviny, huby.

  Prognóza liečby jediného duodenálneho divertikla v nekomplikovanej forme je väčšinou priaznivá. Nežiaduce účinky a relapsy sa zriedka diagnostikujú.

  Na prevenciu tohto ochorenia je dôležité dodržiavať diétu, vyvážiť stravu, opustiť zlé návyky, piť dostatok vody, obmedziť stres, mať dostatok spánku a vyhnúť sa ťažkému zdvíhaniu..

  Duodenálne divertikulum - VospalenieKishechnika

  Duodenum (duodenum) je horná časť tenkého čreva. Črevo dlhé 20 až 30 centimetrov. Je zodpovedný za zmenu hladiny pH na optimálnu hodnotu pre črevo. Reguluje kyslosť šťavy pochádzajúcej zo žalúdka. Tvar tohto orgánu je u každého človeka odlišný. Najtypickejšie formy sú pozorované, pripomínajúce slučky, podkovy, písmená P alebo C.

  Je rozdelená do štyroch častí: horná, dolná, stúpajúca a klesajúca. Horná časť má tvar cibule, sliznice sú prehnuté v horizontálnom smere. V ostatných častiach sú záhyby sliznice priečne.

  Pojem divertikulárna choroba

  Divertikly sú vrecovité výčnelky na stenách orgánu. Veľkosť divertikúl je 5 až 10 milimetrov. Formácie do 5 mm zvyčajne nespôsobujú sťažnosti pacientov a sú asymptomatické. Peripapilárne a parafaterálne divertikulum čreva je takmer vždy nepravdivé, pretože pozostáva iba zo slizničnej vrstvy s malými cievkami vyčnievajúcimi medzi svalovými vláknami.

  Divertikulárna choroba sa delí na tri hlavné odrody: divertikulóza, divertikulitída, divertikulárne krvácanie..

  Divertikulum dvanástnika je hernia podobná formácia na stenách horného čreva. Často sa vyskytuje u ľudí starších ako 60 rokov, najmä u obéznych ľudí, u mužov aj žien. Črevo je náchylné na tvorbu divertikúl, pretože je to dutý orgán.

  Divertikulárne vrecká sú umiestnené po celej dĺžke dvanástnika, najčastejšie však vo vnútri uprostred. Môžu byť tiež umiestnené po celej dĺžke a získať obrovské rozmery. Nebezpečenstvo divertikúl spočíva v tom, že stlačia žlčovod a spôsobujú ikterické príznaky. Chronická pankreatitída je často dôsledkom divertikulárnej choroby.

  Divertikulum dvanástnika môže byť parapapilárne, vo svojej polohe parafateriálne.

  Príčiny vývoja dvanástnikového divertikula

  O príčinách tvorby divertikúl v tejto časti čreva neexistuje jednotný lekársky názor. Je všeobecne známe, že na výskyt divertikulózy musí byť splnená jedna z troch podmienok:

  • Oslabené tkanivo tvoriace orgány.
  • Veľký črevný tlak.
  • Vonkajší tlak.

  Faktory spôsobujúce divertikulárne choroby môžu byť vrodené alebo získané. U ľudí s vrodenými chorobami vo forme slabých stien dvanástnika sa toto ochorenie rozvíja v mladom veku. V lekárskej praxi je však takýchto prípadov málo. Z toho môžeme vyvodiť záver, že väčšina prípadov divertiklov v duodene je spôsobená získanými faktormi. Veľká skupina provokatérov patrí do skupiny prirodzených zmien súvisiacich s vekom..

  Zmeny súvisiace s vekom, ktoré vedú k tvorbe divertikúl:

  • Strata pružnosti tkaniva, predĺžená stena čreva.
  • Atrofia brušných svalov.
  • Rozpor svalov.
  • Kýla, pupok a ďalšie.

  Divertikulóza je vrodená. Spravidla je to sprevádzané ďalšími patológiami gastrointestinálneho traktu.

  príznaky

  Duodenálna divertikulitída má slabé príznaky. Vo väčšine prípadov pacienti nevedia o svojej chorobe. Identifikujte náhodne pri diagnostike sprievodných chorôb. V niektorých prípadoch sú príznaky mierne alebo intenzívne..

  Symptómy sa často simulujú, sťažnosti sú podobné príznakom nasledujúcich chorôb:

  • vred.
  • dyspepsia.
  • Choroby pečene a žlčníka.
  • Choroby pankreasu s chudnutím.

  Závažnosť divertikla sťažností je rozdelená na:

  • asymptomatická.
  • pankreasu.
  • vredovitý.

  Časté sťažnosti u pacientov s divertikulózou:

  • Bolesť brucha v pravom dolnom rebre - charakteristický príznak.
  • Zvýšená bolesť po jedle a prejedaní.
  • nevoľnosť.
  • pálenie záhy.
  • Bad belch burp.
  • Hnačka.
  • Obštrukcia čriev a hnačka s komplikáciami.

  diagnostika

  Použité inštrumentálne a laboratórne vyšetrovacie metódy:

  1. Štúdium klinického obrazu a histórie. Zhromažďujú sa a diagnostikujú sa intenzívne sťažnosti pacientov, údaje o sprievodných diagnózach a dedičných chorobách..
  2. kolonoskopia Zriedkavo sa používa kvôli riziku poškodenia divertikla..
  3. Röntgenové vyšetrenie. Spoľahlivá a informačná metóda. Pred vynálezom rádiologického prístroja bolo divertikulárne ochorenie diagnostikované až pri pitve po smrti pacienta, keď bolo možné vyšetriť chorý orgán. Pri diagnóze divertikulózy röntgenovou metódou sa vyšetruje celý gastrointestinálny trakt a pažerák. Pred vykonaním konečnej diagnózy je röntgenové vyšetrenie predpísané 2-5 krát, aby sa objasnili podrobnosti o chorobe.
  4. CT sken. Výhodou počítačovej tomografie je, že výsledky štúdie sa dajú uložiť. Pomocou tomogramu je možné skúmať jednoduchú nekomplikovanú divertikulózu v tých prípadoch, keď je röntgenový prístroj bez energie (najmä komplexná divertikulóza). Informuje o komplikáciách a ochoreniach susedných orgánov.
  1. Colonography Používa sa hlavne pri riešení problému chirurgie.

  komplikácie

  Dvertikulitída sa môže stať akútnou. V tomto prípade hovoria o komplikáciách. Jedná sa o zapálené choroby svätej omše. Predpokladom rozvoja divertikulitídy je prítomnosť perforácií rôznych veľkostí v stenách nádoru. Pri plnení divertikla jedlom a hlienom sa zvyšuje vnútorný tlak a dochádza k perforácii. Divertikulitída môže byť jednoduchá alebo komplikovaná. Jednoduchý účet predstavuje 75% všetkých prípadov..

  Ak bolesť vyžaruje do ďalších častí brucha, existuje podozrenie na infekciu nielen dvanástnika 12, ale aj iných orgánov. Zápal je charakterizovaný predovšetkým zvýšenou telesnou teplotou..

  Počas diagnózy sú vylúčené nasledujúce diagnózy:

  • karcinóm.
  • zápal slepého čreva.
  • kolitída.
  • Zápalové ochorenie panvy.

  Detekujte pomocou röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie, ultrazvuku, irrigoskopie a endoskopie. Divertikulitída je často sprevádzaná abscesom..

  obštrukcie

  Prekážka je úplná prekážka pre dutý orgán. Duodenálna obštrukcia je zriedkavá. Častejšia je čiastočná obštrukcia spôsobená opuchom a svalovým kŕčom..

  absces

  Neschopnosť črevných tkanív obmedziť zápal (znížená imunita) začína absces. Toto je zápal tkanív obklopujúcich črevo s tvorbou hnisu. V tomto prípade sa infikované tkanivá rozpúšťajú, odlupujú a menia svoju štruktúru. Do procesu je zapojený aj žalúdok..

  Príznaky nástupu abscesu: horúčka, nereagovanie na antibiotiká a antipyretiká a formácie, bolestivé pri pohmate.

  Takmer všetky črevné abscesy sú zastavené antibiotikami. Ako jeden z najúčinnejších nástrojov sa tiež používa drenáž cez punkciu kože.

  Fistula sa objavuje v 2% prípadov, ale ovplyvňuje kvalitu života pacientov. Môže byť jednoduchý alebo viacnásobný. Nachádzajú sa kolovaginálne alebo kolovazické fistuly.

  perforácia

  Perforácia pobrušnice sa vyskytuje zriedkavo so silným potlačením imunity. Komplikácia vedie k extrémne vysokej úmrtnosti 35%. Naliehavá operácia je nevyhnutná!

  Krvácajúci

  S úvodným krvácaním je podozrenie na rakovinu, pretože 90% všetkého krvácania z konečníka je spojené s rakovinou. Začína sa náhle, veľmi hojne, vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a transfúziu krvi.

  V 40% prípadov sa znovu objaví divertikulárne krvácanie.

  Pri diagnostike a liečbe je potrebné zistiť zdroj krvácania, často to nie je možné..

  liečba

  Konzervatívna terapia je ambulantná liečba. Oprava výživy s cieľom vylúčiť výrobky, ktoré produkujú veľké množstvo trusu. V prípade obezity sa upravuje hmotnosť. Po jedle sa odporúča zaujať osobitný postoj v závislosti od lokalizácie divertikúl na zabránenie stagnácie potravín..

  Antibiotická terapia. Aplikujte antibiotiká počas 7-10 dní. Zlepšenie nastane za 2-3 dni. Ak je liečba neúčinná, vykonáva sa štúdia komplikácií..

  Antispasmodiká sú predpísané na zmiernenie bolesti a napätia..

  Nemocničné ošetrenie

  Vo vážnych prípadoch je hospitalizácia nevyhnutná. Striktná strava je povinná s šetrným jedlom, stravovanie v malých porciách, s večerou najneskôr 4 hodiny pred spaním. Odporúča sa klystír, žalúdočné čistiace prostriedky, intravenózne antibiotické prípravky a tekutiny, na zmiernenie príznakov sa používajú analgetiká. 30% hospitalizácií vyžaduje chirurgický zákrok.

  Chirurgické ošetrenie

  Operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii. V tomto okamihu je ťažké odhaliť rast cirkvi. Na uľahčenie vyhľadávania použite fúkanie vzduchu. Divertikulum sa odstráni resekciou. Pri rozsiahlom poškodení a mnohonásobne nefunkčných divertikulách je dvanástnik vylúčený. Pooperačná prognóza je priaznivá, pacienti sú rehabilitovaní a vracajú sa k svojmu obvyklému životnému štýlu.

  Čo sú črevné divertikly?

  Divertikulum je vrodený alebo získaný výčnelok steny dutého orgánu. Nachádza sa vo všetkých orgánoch gastrointestinálneho traktu.

  Divertikuly tenkého čreva sa najčastejšie nachádzajú v dvanástniku. V chudých a ilea sa vyskytujú u 1% pacientov.

  V hrubom čreve sa divertikula nachádza v

  • 5% mladých ľudí,
  • 30% ľudí vo veku 40 až 60 rokov,
  • 50% ľudí nad 80 rokov.

  Frekvencia divertikulózy v poslednom desaťročí vzrástla v ekonomicky vyspelých krajinách, ktorých obyvatelia nejedia hrubé vlákno..

  Čo sú divertikly?

  Rozlišujte medzi vrodeným (pravým) a získaným divertiklom.

  Druhy divertikúl

  Zobraziť popis Dôvod
  vrodenýMeckel's diverticulumK divertikulu ileu dochádza v dôsledku narušenia spätného vývoja črevnej časti žlčového kanálika..
  Duodenálne divertikulumVyskytujú sa na miestach vrodeného nedostatočného rozvoja svalovej membrány
  Divertikulum inej lokalizácie
  akvizíciaPulzná divertikulumVzniká v dôsledku vysokého tlaku v črevách na zmenenú stenu čreva
  Trakčné divertikulumVyvíja sa počas procesu adhézie v dôsledku trakcie vonkajšej steny čreva
  Falošné divertikulumVzniká výčnelkom iba sliznice a submukózy defektom svalovej membrány črevnej steny.

  Skutočná (vrodená) formácia pozostáva z troch membrán črevnej steny, ktorá je oveľa menej obvyklá ako získaná.

  Divertikuly dvanástnika patria do tzv. Pulzie. Zvlnenie spôsobené kontrakciami vrstvy hladkého svalstva čreva.

  Dôvody vzhľadu

  Vrodené divertikuly dvanástnika sa vyskytujú v miestach vrodeného nedostatočného rozvoja svalovej membrány..

  Získané duodenálne divertikuly sú výsledkom peptického vredu a recidivujúcej pankreatitídy.

  Pri výskyte divertikula má veľký význam vaskulárny faktor: pri spazme svalovej vrstvy dochádza k kompresii intraparietálnych ciev s narušením mikrocirkulácie - ischémii a spomaleniu venózneho odtoku, vyvíjajú sa degeneratívne zmeny, ktoré sa následne stávajú miestom tvorby divertikúl..

  Dôvody rozvoja získaných divertikúl:

  • zníženie obsahu rastlinných vlákien a vlákniny v potrave;
  • oslabenie tkaniva črevnej steny počas procesu starnutia tela;
  • oslabenie a zhoršená motorická funkcia čreva (zápcha);
  • adhezívne procesy v čreve;
  • výrazné zvýšenie tlaku v čreve.

  Črevný tlak môže zvýšiť žlčové kyseliny, ktoré stimulujú črevá. Schopnosť znižovať tlak má vláknina obsiahnutá v otrubách.

  príznaky

  Toto ochorenie často nemôže sprevádzať príznaky po veľmi dlhú dobu..

  Približne 70% duodenálneho divertikula sa nachádza v oblasti veľkej dvanástnikovej papily (obvykle vo vzdialenosti 1 - 2 cm). Najčastejšie sa prejavujú charakteristickými príznakmi.

  S divertikulózou dvanástnika môžu pacienti pociťovať bolesť v pravej hypochondrii, ktorá vyžaruje do zadnej a pravej lopatky. Niekedy bolesti na pásový opar.

  S rozvojom komplikácií sa objavujú jasné príznaky.

  komplikácie

  Ochorenie môže mať tieto formy:

  • akútna divertikulitída;
  • chronická divertikulitída;
  • črevná obštrukcia (v dôsledku adhézií okolo divertikla);
  • prasknutie divertikla (perforácia);
  • krvácanie z čreva;
  • bakteriálne poškodenie tenkého čreva;
  • dysbióza hrubého čreva.

  Pri Mertelovom divertikle často dochádza k invazívnej intestinálnej obštrukcii.

  Akútna črevná divertikulitída

  Divertikulitída - zápal, hnisavá komplikácia (absces) divertikula - sprevádzajú tieto príznaky:

  • peritoneálne podráždenie;
  • príznaky črevnej obštrukcie;
  • zmeny krvných testov;
  • vysoká telesná teplota.

  Táto komplikácia sa vyskytuje v dôsledku stagnácie v divertikule črevného obsahu, ku ktorej dochádza pri úzkom vstupe..

  V dôsledku toho sa môže vyskytnúť perforácia divertikula, môže sa vytvoriť intraabdominálny absces a vonkajšia a vnútorná intestinálna fistula..

  Chronická divertikulitída

  Akútna forma ochorenia sa môže zmeniť na chronickú recidivujúcu divertikulitídu. V takom prípade sa vyskytnú tieto príznaky:

  • periodická silná bolesť pri premietaní zápalovej oblasti čreva;
  • vo väčšine prípadov je postihnuté sigmoidné hrubé črevo.

  Divertikuly hornej horizontálnej časti dvanástnika 12 sa prejavujú symptómami peptického vredu. Je to kvôli kyslému obsahu a erózii a vredom..

  Divertikulum zostupného čreva v prípade zápalového procesu môže viesť ku kompresii veľkej papily duodena (Vaterova bradavka) s následným rozvojom cholangitídy, pankreatitídy, obštrukčnej žltačky..

  Jejunum diverticuli sa môže vredovať a perforovať do brušnej dutiny.

  Pri divertikulóze jejunum sa často vyskytuje bakteriálna lézia tenkého čreva, ktorá sa prejavuje takými príznakmi, ako sú:

  • chronická hnačka;
  • strata váhy;
  • dysbióza tenkého čreva.

  Koloniálna divertikulóza

  Bolesť je častejšie lokalizovaná v ľavej ilálnej oblasti a v projekcii sigmoidného hrubého čreva a má charakter spazmov, ktoré sa zosilňujú, keď je hrubé črevo naplnené fekálnymi masami. Po defekácii sa syndróm bolesti zvyčajne zníži. Niektorí pacienti zaznamenávajú tupú bolesť v rovnakých častiach medzi týmito kŕčmi.

  Pri pohmatu brucha nie je možné určiť lokalizáciu bolestivého zamerania. Trvanie bolesti sa pohybuje od niekoľkých dní a týždňov po konštantnú bolesť po dlhú dobu.

  Divertikulárna choroba hrubého čreva je charakterizovaná

  • zápcha,
  • nadúvanie,
  • bolesti pri premietnutí hrubého čreva,
  • zriedka krvácanie.

  Najhoršou komplikáciou divertikulózy hrubého čreva je perforácia divertikula do voľnej dutiny brucha s následným rozvojom fekálnej peritonitídy. Obzvlášť často sa vyskytuje u ľudí v senilnom veku a je nebezpečný, pretože príznaky peritoneálneho podráždenia u nich sú menej výrazné ako u mladých ľudí..

  diagnostika

  Divertikulóza sa najčastejšie zisťuje röntgenovým vyšetrením.

  Irrigoskopia (röntgenové vyšetrenie s báriovým klyzmom) odhaľuje nielen prítomnosť divertikúl, ale aj možnosť ich zápalu..

  Za týmto účelom parametre ako

  • tón a elasticita črevnej steny,
  • šírka čreva,
  • povaha maľby,
  • výška medzigastrických záhybov.

  Ak sa ľudia v senilnom veku zaoberajú nejasnou bolesťou brucha, urobí sa prehľadný obraz dutiny brušnej s cieľom identifikovať príčinu..

  Informatívna metóda na detekciu divertikulózy hrubého čreva je kolonoskopia, ktorá vám okrem detekcie divertikúl umožňuje objasniť rozsah zápalových zmien v lúmene čreva, umiestnenie divertikúl a stav ich sliznice..

  Pri divertikulitíde však môže kolonoskopia viesť k perforácii hrubého čreva a mala by sa používať iba vtedy, ak je to skutočne potrebné. Iba ošetrujúci lekár má informácie o potrebe používať všetky diagnostické metódy.

  Ak je divertikulóza komplikovaná krvácaním, potom je jej zdroj stanovený aj pomocou kolonoskopie, hoci jej vykonanie za týchto podmienok je komplikované.

  liečba

  Pri nekomplikovaných formách divertikulózy spočíva liečba v strave. Pacientovi sa odporúča neustále užívať celé pšeničné otruby, ktoré majú schopnosť znižovať črevný tlak.

  Mali by ste začať užívať 2 - 3 čajové lyžičky denne a postupne ich uvádzať do 3 až 9 polievkových lyžíc. Optimálna dávka je tá, ktorá poskytuje pravidelnú stolicu najmenej 1krát za 2 dni.

  Ak nepomáhajú iba otruby, predpisujú sa prokinetika (motilium, prepulid, cerukal) a enzýmové prípravky (kreon atď.)..

  Pri epizódach hnačky, plynatosti sú indikované antibakteriálne lieky (napríklad intetrix, ercefuril atď.).

  Liečba divertikulitídy

  Pri zápaloch a pri absencii príznakov akútneho zápalu (podráždenie pobrušnice, vysoká horúčka, zlý krvný obraz) je konzervatívna liečba antibakteriálnymi liekmi možná, až kým nezmiznú zápalové procesy v divertikle..

  Pri akútnych príznakoch sa taktika liečby mení. V takom prípade je potrebná hospitalizácia pacienta. Pri ťažkej intoxikácii sa predpisuje komplexná terapia - preháňadlá (tekutý parafín) na zmäkčenie výkalov, strusková strava s obmedzením vlákniny, širokospektrálne antibiotiká, antispasmodiká, fyzioterapia. Aby sa vylúčila perforácia hrubého čreva, vykonáva sa röntgenové vyšetrenie brušnej dutiny..

  Pri objavení sa príznakov akútnej hnisavej divertikulitídy je nevyhnutná urgentná operácia - resekcia divertikla..

  Resekcia divertikla zostupnej časti dvanástnika sa považuje za komplexnú operáciu a používa sa len vtedy, ak existujú absolútne ukazovatele (perforácia, obštrukčná žltačka, ťažké krvácanie)..

  Malé, jednoduché a nekomplikované divertikly tenkého a hrubého čreva nevyžadujú chirurgickú liečbu.

  Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

  • veľké divertikulum;
  • sklon k zápalu.

  Krvácanie s divertikulitídou zvyčajne nie je masívne. Liečia sa konzervatívnymi metódami. Krv sa zastaví počas kolonoskopickej procedúry.

  Pri dlhodobom, často sa opakujúcom krvácaní a vývoji anémie sa odporúča resekcia postihnutej časti čreva..

  predpoveď

  Prognóza divertikulózy tenkého čreva je nepriaznivá, pretože vedie k závažnej malabsorpcii. Možnosti chirurgickej liečby sú obmedzené, pretože pri viacerých divertikloch vedie rozsiahla resekcia ku komplikáciám.

  Pri divertikulóze hrubého čreva je prognóza priaznivá.

  Napriek tomu, že nedostatok hrubých rastlinných vlákien v potrave môže viesť nielen k divertikulitíde, ale aj k rakovine hrubého čreva, sú tieto choroby súčasne zriedkavé..

  popis

  Divertikulum je vydutie (vyrastanie) na stene čreva osoby, niečo ako vrecko. Má predĺženie a úzky krk s veľkosťou asi 2 až 4 mm. Rozšírenie má iný objem, niekde s veľkosťou jablka. Divertikulum u pacienta dosahuje 5 mm a môže dosahovať až 10 cm a viac.

  Tieto výrastky sa tvoria hlavne u starších ľudí. Polovica staršej populácie má divertikulu v črevách. Mnohí ich prítomnosť ani netušia, pretože choroba sa nijako neprejavuje, kým sa nezačne zápal. Stáva sa to, keď sa výkaly oneskoria v divertikle. Zapálené divertikuly sa nazývajú divertikulitída. Výrastky sa zisťujú v čase vyšetrenia zažívacieho traktu pacienta v prítomnosti iných patológií..

  V tenkom čreve, kde sa nachádza dvanástnik, je toto vydutie mimoriadne zriedkavé, v 10% prípadov, z ktorých 5% pacientov vykazuje rôzne príznaky. Často sa vyskytujú jednotlivé divertikly.

  Väčšina sa vyskytuje v blízkosti zväčšenej duodenálnej papily, sú schopné lokalizovať sa v strede duodenálnej banky. Keď sa v blízkosti Vaterovej bradavky vytvorili výrastky, hovorilo sa o parapapilárnej divertikle.

  príčiny

  Vrodená forma divertikúl sa objavuje v dôsledku narušenia vývoja plodu. Je tu zaznamenaná svalová slabosť duodenálnej sliznice..

  Získaná choroba sa vytvára z týchto možných príčin:

  • podvýživa;
  • neustále zvyšovanie tlaku v čreve;
  • expozícia charakteristikám súvisiacim s vekom;
  • dostupná membránová prietrž;
  • adhezívne procesy s inými orgánmi gastrointestinálneho traktu;
  • zápal blízkych orgánov.

  Je veľmi dôležité vykonať vyšetrenie, aby sa vylúčila choroba dvanástnika, najmä ak osoba predtým trpí cholecystitídou, pankreatitídou, peritonitídou..

  klasifikácia

  Existuje niekoľko druhov divertikúl:

  Podľa času objavenia

  Podľa počtu subjektovnásobokjednoposteľová
  Podľa miestaDivertikula v dolnom čreveDivertikula v hornej časti čreva
  Vypuklá štruktúraKorešpondenciaPlný úväzok
  Získané výrastkyVrodené prírastky
  Podľa vývojového mechanizmunepravdivýpravdivý
  Podľa povahy chorobyNekomplikovanýkomplikované

  Denné vzdelávanie je pomerne zriedkavé a vyskytuje sa v dôsledku patologického vývoja plodu v lone matky. Svetelná zóna sa stáva miestom, kde sa potravinové častice trávia..

  Zodpovedajúcimi výrastkami sú získané papilárne útvary, ktoré sa vyvíjajú v oblasti Vaterovej bradavky, tu sú v dvanástniku obsiahnuté kanály žlčníka a pankreasu. Výstupok má veľkosť od 2 mm do 4 cm. Vyskytuje sa v oblasti slabých svalových vlákien.

  Bez ohľadu na formu choroby a miesto lokalizácie je dôležité ochorenie včas identifikovať a prijať všetky opatrenia na jeho odstránenie a prevenciu.

  Príznaky a komplikácie

  Toto ochorenie už dlho nemá klinické prejavy. Osoba pociťuje nebezpečné znaky v pokročilom štádiu vývoja. Zaznamenaná je aj zápcha, bolesť v dolnej časti brucha (môže sa neustále alebo pravidelne objavovať), plynatosť.

  Pri zápalových zmenách v dvanástniku 12 sa pozorujú tieto príznaky:

  • zvýšenie telesnej teploty;
  • falošné nutkanie vyprázdniť črevá;
  • pokles bolesti po úkone defekácie;
  • strata chuti do jedla;
  • metabolická porucha;
  • nervozita, podráždenosť;
  • intenzívne krvácanie alebo tvorba krvných zrazenín vo výkaloch;
  • striedavá hnačka a zápcha;
  • pocit neúplného pohybu čriev;
  • výkaly so hlienom.

  Pri hmatu špecialista vylučuje bolesť v žalúdku, čo je nárast tvorby plynov. Ak je divertikulum blízko Vaterovej bradavky, existuje možnosť, že v žlčníku sa nachádzajú kamene. Často sa vyskytuje jeho zápal a dochádza k cholecystitíde. Patogénne mikroorganizmy umiestnené pozdĺž kanálov vedú k intenzívnemu zápalovému procesu. Pankreatitída, biliárna kolika sa môžu u pacienta stať komplikáciou divertikulitídy.

  Divertikulum na plný úväzok je spojené s blokádou (duodenálna obštrukcia), ktorá má tieto príznaky:

  • hnačka alebo zápcha;
  • znížená chuť do jedla;
  • jednoduché alebo viacnásobné zvracanie;
  • horúčka;
  • neustály pocit bolesti.

  Ak existujú takéto príznaky, musíte sa poradiť s lekárom o lekársku pomoc, samoliečba je tu neprijateľná.

  diagnostika

  Pretože divertikulóza je asymptomatická, je veľmi ťažké určiť túto chorobu. Zvyčajne sa zistí neočakávane pri vyšetrovaní duodena na podozrenie na iné choroby. Ak má pacient divertikulum čreva, bude potrebné dôkladné vyšetrenie, pretože patológia je často zamieňaná s kolitídou, polypózou, rakovinou..

  Lekár, ktorý má zriadiť divertikulum dvanástnika 12, predpisuje tieto opatrenia:

  1. Rádiografia - skúma črevá, často používané s kontrastom. S jeho pomocou môžete dokonale preskúmať oddelenia žalúdka a dvanástnika, rozpoznať divertikulu.
  2. Ultrazvuk - umožňuje vám vidieť všetky slučky čreva a vylúčiť prítomnosť cudzích telies, anomálií v ňom.
  3. Irrigoskopia - síran bárnatý sa vstrekne do čreva klystýrom, potom sa urobí niekoľko obrázkov, ktoré sa majú študovať.
  4. Kolonoskopia - do konečníka sa zavedie sonda s kamerou. Tento postup vylučuje polypózu, rakovinu a divertikulózu hrubého čreva.

  Lekár môže predpísať ďalšie diagnostické postupy..

  liečba

  Najčastejšie používané konzervatívne liečby. Keď sa divertikulum pravidelne opakuje, komplikuje, výrazne sa zvyšuje nárast, vykoná sa chirurgický zákrok. Patológia sa určuje vzduchovou insufláciou pomocou duodenálnej sondy.

  Liečba drogami

  Pre efektívnu terapiu budete musieť dodržiavať diétne menu, užívať lieky na normalizáciu črevnej mikroflóry a odstraňovať zápchu..

  Pri zápalovom procese a zhoršovaní ochorenia sa používajú tieto látky:

  • Laxatíva (Regulax, Dufalac) a lieky na hnačku (Phthalazole, Smecta) - zakladajú stolicu;
  • sorbenty (Polysorb, aktívne uhlie);
  • enzýmové prípravky (Creon, Mezim);
  • antibiotiká (cefotaxím, tetracyklín);
  • lieky proti bolesti (No-Shpa, Spazmol);
  • lieky, ktoré zvyšujú peristaltiku (domperidón).

  Dôležitým bodom liečby je zavedenie stolice, denný pohyb čriev.

  diéta

  Dieta je predpísaná na črevnú divertikulózu, ktorá spolu s drogami pomôže vyrovnať sa s touto chorobou..

  Odporúčané výrobky sú:

  • čerstvé ovocie a zelenina;
  • odrody rýb s nízkym obsahom tuku, mäso;
  • chlieb, cestoviny vyrobené z celozrnnej múky;
  • vajcia v malom množstve;
  • sušené ovocie;
  • kompóty, džúsy, zelený čaj;
  • rôzne obilniny;
  • mliečne výrobky;
  • vyčistená voda.

  Vylúčené musia byť tieto výrobky:

  • ryža, krupica;
  • káva, sýtené nápoje, alkohol;
  • čokoláda;
  • korenie;
  • pšeničný chlieb;
  • kapusta, fazuľa, huby;
  • maliny, kivi;
  • mastné mliečne výrobky.

  Je potrebné jesť v malých dávkach, ale často, najmenej 6-krát denne, nejedzte. Jedlo by sa malo opatrne žuť. Jedzte varené, pečené alebo dusené jedlo. Vypite najmenej 2 litre tekutiny denne.

  Chirurgický zákrok

  Operácia sa vykonáva s komplikáciami ochorenia, ktoré ohrozujú život človeka. Manipulácia sa vykonáva s krvácaním, s črevnou obštrukciou, ako aj za prítomnosti peritonitídy. Prebieha núdzová prevádzka.

  Plánované zásahy sa uskutočňujú pomocou fistúl, zlyhaním konzervatívnej liečby a následným zhoršením pohody pacienta, chronickými exacerbáciami. Po operácii budete tiež musieť dodržiavať určitú stravu.

  prevencia

  Aby sa zabránilo zhoršeniu ochorenia a jeho prechodu do štádia relapsov, je potrebné vykonať preventívne opatrenia:

  • s existujúcimi kýlami vylúčiť vzpieranie;
  • jesť úplne, vyvážene;
  • odmietnuť zlé návyky;
  • choďte na šport, choďte na čerstvý vzduch;
  • spánok by mal byť zdravý;
  • vziať dostatok vody.

  Prognóza zotavenia je zvyčajne pozitívna. Komplikácie sú mimoriadne zriedkavé. Operácie sú prevádzané ľuďmi priaznivo. Je veľmi dôležité včas zistiť príčinu bolesti brucha a liečiť ju. S tým vám môže pomôcť kvalifikovaný odborník..

  popis

  Divertikulum je proces v tvare vaku vystupujúci zo stien dutých rúrkovitých orgánov. Typicky sa v dvanástniku tvoria jednotlivé divertikuly, ale sú možné viaceré formácie. Divertikulárna choroba sa vyznačuje tromi stavmi:

  • divertikulóza;
  • divertikulitída;
  • krvácanie z výčnelkov.

  Posledné dva termíny sa považujú za komplikácie divertikulózy..

  Späť na obsah

  príčiny

  Provokujúce faktory sú:

  • genetická slabosť steny 12 dvanástnikového procesu;
  • kýla bránice, v slabinách alebo pupku;
  • zápal vyvíjajúci sa v okolitých orgánoch: pankreatitída, peritonitída, nekróza hlavy pankreasu, pericholecystitída;
  • nesprávny režim a výživa;
  • zmeny tkanív podľa veku;
  • prudké zvýšenie tlaku v tele;
  • tvorba adhézií s okolitými tkanivami.

  Späť na obsah

  príznaky

  Divertikulum je často asymptomatické. Niekedy po jedle sú na pravej strane mierne bolesti, ťažkosti, nepohodlie. Možná nevoľnosť. Mechanická žltačka je menej pravdepodobná, ak divertikulum ovplyvňuje žlčník. Je to možné kvôli blízkosti miesta orgánu, ktorý produkuje dvanástorník a žlč.

  Ťažká bolesť sa vyskytuje pri zápale výčnelku. Zápalný proces v divertikule prispieva okrem bolestivosti aj k objaveniu ďalších príznakov:

  • silné krvácanie;
  • výskyt krvných zrazenín vo výkaloch;
  • silná nadúvanie, nadúvanie;
  • zahrievanie - až 38–39 ° C;
  • nevoľnosť
  • variabilita stolice.

  Späť na obsah

  klasifikácia

  Divertikly sú súčasťou troch skupín vytvorených na základe charakteristík výčnelkov:

  1. podľa počtu defektov v stene dvanástnikového orgánu: jednoduchý, keď sa objaví iba jeden výstupok; viacpočetné, keď mnoho divertikúl ovplyvňuje veľké plochy čreva;
  2. umiestnenie: výstupok v dolnej časti; divertikula v hornej časti. 3. Podľa veľkosti a etiologického faktora: na plný úväzok; korešpondencia.
  • pravá divertikula, ktorá pokrýva všetky vrstvy črevnej steny;
  • pseudo-divertikuly alebo falošné výčnelky sú tvorené mukóznou vrstvou steny;
  • vrodená;
  • nadobudnutý.

  Späť na obsah

  Korešpondencia

  Divertikulum sa vyznačuje vzácnosťou výskytu, možnosťou rastu do veľkých rozmerov. Zvyčajne sa nachádza v oblasti veľkej papily duodenálneho orgánu, to znamená na vstupnom mieste žlče a pankreasu do duodena..

  Príčinou extramurálneho výčnelku je vrodená patológia. Divertikulum sa vytvára v dôsledku straty elasticity steny, to znamená v najslabšom mieste čreva..

  Späť na obsah

  Plný úväzok

  V lúmene orgánu sa vytvára divertikulum, ktoré je zodpovedné za transport a neutralizáciu trávenia v žalúdku potravy. Patológia je vrodená a je spôsobená nedostatočným vývojom tráviaceho traktu plodu počas embryonálneho obdobia..

  Späť na obsah

  diagnostika

  Skúška sa vykonáva v niekoľkých etapách:

  1. Inšpekcia terapeuta, gastroenterológa, chirurga. Hodnotia sa príznaky, ktoré určujú príčinu vzhľadu, vývojový mechanizmus, typ a formu choroby.
  2. ultrazvuk Tento spôsob umožňuje identifikovať štrukturálne zmeny v orgáne, prietrži, vylúčiť zhubné nádory, zvoliť terapeutický spôsob.
  3. Röntgen s kontrastom. Táto metóda vám umožňuje určiť funkčné vlastnosti čreva v dynamike, stupeň poškodenia tkaniva a povahu choroby..
  4. Irrigoskopia, kolonoskopia. Pomocou tejto metódy sa črevné steny starostlivo preskúmajú, aby sa určilo presné umiestnenie a počet divertikúl.
  5. NMR, CT snímky sa uskutočňujú podľa potreby..

  Späť na obsah

  liečba

  Vo väčšine prípadov sa na liečenie a prevenciu patológie používajú konzervatívne opatrenia. Ak sa divertikulitída neustále opakuje, komplikácie sa vyvíjajú, výčnelky sa zväčšujú do veľkých rozmerov, odporúča sa chirurgický zákrok. Na presnú detekciu divertikla sa používa insuflácia vzduchu privádzaného sondou. Malá chyba je ponorená a zošitá. Pri veľkých výčnelkoch je možná resekcia orgánu.

  Späť na obsah

  liečenie

  Drogová terapia je vybraná v závislosti od závažnosti patológie:

   liečia sa včasné asymptomatické divertikly objavené náhodne: Drogová terapia zahŕňa vymenovanie liekov s rôznymi účinkami, berúc do úvahy závažnosť ochorenia.

  diéta probiotiká (podobné účinku ako Linex), enzymatické činidlá; lieky proti nadúvaniu;

 • so zápalom divertikla bez závažných komplikácií sú predpísané spolu so stravou: preháňadlá alebo stabilizátory stolice (Dufalac, Poslabin, Lactulose Poly, Normase); širokospektrálne antibiotiká v priebehu najmenej 5-10 dní; tráviace enzýmy; Lieky na báze kyseliny 5-aminosalicylovej; stimulanty gastrointestinálnej motility (Metoklopramid, Dromperidón, Motilak, Motilium); antispasmodiká (Spazmol, No-Shpa, Spazmonet); hemostatický a hemostatický.
 • Dôležitým krokom je stabilizácia stolice a dosiahnutie pravidelných črevných pohybov bez použitia silných preháňadiel. S vysokou kyslosťou sa odporúčajú dlhodobo pôsobiace antacídy. Súčasne, terapia a prevencia chorôb pozadia.

  Lekár a pacient si vyberú polohu, v ktorej je lepšie vyprázdnené vrecko na stene dvanástnika. Pacient by mal mať túto pozíciu každú noc pred spaním, aby sa vylúčilo riziko upchatia a stagnácie jedla vo vrecku. Zobrazená je ľahká masáž.

  Späť na obsah

  chirurgia

  Indikácie chirurgického zákroku, ak sa zistí divertikulum:

  • závažné komplikácie vedúce k ohrozeniu života, ako je ťažké krvácanie, perforácia, peritonitída, zhoršená priechodnosť;
  • formovanie fistulous pasáží;
  • infiltrácia steny, ktorá ohrozuje rozvoj zhubného nádoru;
  • duodenálna stáza;
  • upchatie pankreasu alebo žlčových ciest;
  • časté recidívy divertikulózy.

  Dnes sa častejšie používajú nekomplikované formy patológie, ktoré sú sprevádzané živými príznakmi, ktoré znižujú kvalitu ľudského života..

  Späť na obsah

  Ľudové cesty

  Na ošetrenie divertikla ľudovými metódami sa používajú tinktúry a odvary liečivých rastlín a ich plodov, ako sú kôpor, dogrose, materská voda, žihľava, harmanček. Môžu sa konzumovať v čistej forme alebo kombinovať v zostave. Aby ste to dosiahli, zoberte pomer 1: 1 každej rastliny a nalejte 250 ml vriacej vody. Po jedle musíte užiť 100 ml dvakrát denne (ráno a večer). Liečba trvá 1 mesiac.

  Použitie ľudových liekov má účinok iba v kombinácii so štandardnými liečebnými metódami, ktoré používajú lieky. Liečba komplikovanej divertikulózy sa vykonáva pod dohľadom lekára.

  Späť na obsah

  komplikácie

  1. zápal žlčníka (cholecystitída);
  2. bakteriálna infekcia;
  3. žlčové kamene;
  4. upchatie pankreasu a žlčových ciest;
  5. zápal pankreasu (pankreatitída);
  6. perforácia stien dvanástorového orgánu;
  7. črevná obštrukcia;
  8. vývoj vnútorného krvácania;
  9. hernia pažeráka.

  U ľudí s divertikulami v duodenálnom procese, ochabnutá koža, slabé svalové vlákna predného pobrušnice, pupočné a trieslové kýly.

  Späť na obsah

  diéta

  Ak sa v dvanástniku nachádzajú výčnelky v tvare vaku, je potrebné dodržiavať terapeutickú stravu. Tým sa zníži riziko komplikácií a efektívne sa prekoná choroba. Zásady výživy:

  Klinická výživa pre duodenálne choroby zahŕňa prírodné produkty a zdravý životný štýl.

  1. obohatenie jedálneho lístka o potraviny bohaté na vlákninu (otruby, obilniny, celozrnný chlieb, zelenina s ovocím);
  2. úplné odmietnutie rafinovaných výrobkov (biely chlieb, rýchle občerstvenie, pečivo, smotanové koláče s pečivom, polotovary);
  3. prechod na vlákninu obohatenú stravu je postupný - do 60 dní;
  4. použitie veľkého množstva vody - do 2 litrov;
  5. ísť na toaletu podľa potreby;
  6. ako alternatíva k chemickým preháňadlám je lepšie používať sušené marhule, sušené slivky, bylinné infúzie;
  7. obmedzenie používania kávy, silného čaju, Coca-Cola, čokolády;
  8. zvýšenie počtu fermentovaných mliečnych výrobkov v ponuke (kefír, jogurt, fermentované pečené mlieko, jogurt);
  9. odmietnutie plnotučného mlieka;
  10. zaradenie čerstvých zeleninových šalátov ochutených olivovým olejom do denného menu;
  11. jesť 2 strúčiky cesnaku pred spaním. Zelenina prispieva k normalizácii črevnej mikroflóry, zvyšuje peristaltiku dvanástnika 12.

  Späť na obsah

  predpoveď

  Výsledok liečby divertikla 12. dvanástnikového procesu s jednoduchými defektmi v nekomplikovanej podobe je priaznivý.

  Späť na obsah

  prevencia

  Medzi preventívne opatrenia patria:

  • dodržiavanie odporúčaní lekára;
  • pravidelné cvičenie zamerané na posilnenie brušných svalov;
  • jesť dostatok vlákniny;
  • silné pitie;
  • Dobrý odpočinok;
  • zabránenie nosenia závaží, aby sa zabránilo rozvoju prietrže.

  Vyvolávajúce faktory tohto patologického procesu sú tieto:

  • predĺžená zápcha;
  • podvýživa;
  • vytváranie adhézií s okolitými tkanivami;
  • patológia dvanástnika 12;
  • prudké zvýšenie tlaku v tele;
  • zápal v okolitých orgánoch - peritonitída, pankreatitída, cholecystopancreatitída.

  K vzniku takejto patológie môže okrem toho prispieť obezita, zhoršený metabolizmus a nadmerná konzumácia čerstvého pečiva..

  V závislosti od počtu útvarov rozlišujte:

  • jednotlivé divertikuly;
  • násobok.

  Lokalizácia rozlišuje:

  • divertikly, ktoré sa nachádzajú v zostupnej časti dvanástnika;
  • útvary umiestnené v horizontálnej časti dvanástnika.

  Klinickí lekári okrem toho rozlišujú dve formy choroby podľa etiológie vzdelávania a veľkosti:

  • denné divertikulum - choroba so získanou etiológiou, formácia sa vyvíja z lúmenu dvanástnika. Príčinou vývoja môže byť nedostatočný vývoj plodu;
  • korešpondencia korešpondencie - vyskytuje sa iba v 5–10% všeobecných prípadov diagnostikovania tohto ochorenia. Najčastejšie sa nachádza v oblasti dvanástnikovej bradavky pankreasu. Nemá vrodenú etiológiu.

  V počiatočnej fáze vývoja je choroba takmer asymptomatická. To, čo si pacient môže niekedy všimnúť, je pravidelná bolesť boľavej a krátkej povahy.

  Ako sa choroba vyvíja, môžete pozorovať nasledujúce príznaky:

  • krvné zrazeniny sa pozorujú v stolici;
  • záchvaty ostrej bolesti v dolnej časti brucha;
  • telesná teplota 39 stupňov, bez zjavného dôvodu;
  • nestabilná stolica, ktorá sa môže vyskytnúť buď pri záchvatoch hnačky alebo pri častej zápche;
  • nadúvanie;
  • nadúvanie;
  • menej často nevoľnosť a záchvaty zvracania, ktoré neprinášajú úľavu.

  V prípade rozvoja divertikla na plný úväzok bude klinický obraz takmer totožný s črevnou obštrukciou, je nutný okamžitý lekársky zásah. Inak je možné nielen rozvoj závažných komplikácií, ale aj smrteľný výsledok.

  Je potrebné poznamenať, že keďže počiatočný klinický obraz sa nemusí najčastejšie objaviť alebo je podobný typickej črevnej poruche, pacient zriedka vyhľadá pomoc včas..

  Ak to stav pacienta umožňuje, vykoná sa najprv podrobné fyzikálne vyšetrenie s objasnením všeobecnej histórie. Pre diagnostiku sú predpísané nasledujúce diagnostické opatrenia:

  • Ultrazvuk brušnej dutiny;
  • kolonoskopia;
  • irrigoscopy;
  • Röntgenové vyšetrenie dvanástnika 12;
  • všeobecné a biochemické krvné testy.

  Liečbu predpisuje iba ošetrujúci lekár po presnej diagnóze. Používanie akýchkoľvek liekov alebo odporúčaní tradičnej medicíny sa dôrazne neodporúča, pretože to má vážne následky.

  Divertikulóza dvanástnika sa spravidla hodí na konzervatívnu liečbu. Určite dodržiavajte diétu. Liečba drogami v tomto prípade zahrnuje použitie antispasmodík a antibiotík.

  Diéta s týmto ochorením je zameraná na normalizáciu stolice a tráviaceho traktu. Pacientova strava by mala byť bohatá na vlákninu, rastlinné tuky a minerály. Prednosť sa dáva pareným jedlám vo varenej alebo pečenej forme. Potraviny by mali byť iba teplé, tekuté alebo šťouchané.

  Pri pokročilých formách gastroenterologickej patológie môže byť nevyhnutný chirurgický zákrok. V tomto prípade je postihnutá oblasť čreva vyčistená alebo odstránená. Ak je však choroba diagnostikovaná včas a pacient dodržiava všetky odporúčania, takým komplikáciám sa dá vyhnúť..

  Prevencia divertikulózy zahŕňa nasledujúce odporúčania:

  • kompletná strava;
  • dodržiavanie denného režimu;
  • včasná liečba všetkých gastroenterologických patológií.

  Okrem toho by ste mali pamätať na pravidelné preventívne vyšetrenie špecializovanými lekármi. Pri prvých prejavoch príznakov musíte vyhľadať lekársku pomoc a nie samoliečiť.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Je dôležité, aby ľudia, ktorí majú bolesti chrbta v bedrovej oblasti, vedeli, ako ich liečiť. Bolesť spojená s patológiou v bedrovej chrbtici sa lieči konzervatívne av pokročilých prípadoch rýchlo.
  Medzistavcová kýla, ktorej príčiny sa môžu líšiť, je pravdepodobne najbežnejšou komplikáciou mnohých chorôb pohybového ústrojenstva. Napriek tomu, že mnoho pacientov lieči túto patológiu ako súčasť základného ochorenia, v skutočnosti možno predpoklady na objavenie sa takého poškodenia disku pozorovať už v detskom veku..
  V súčasnosti na území republík bývalého ZSSR existuje veľa rôznych konzervatívnych metód boja proti herniovaným diskom. Pomocou farmaceutických efektov, použitia rôznych vĺn, použitia chondroprotektorov sa snažia eliminovať morfologickú chybu medzistavcových platničiek.