loader

Hlavná

Pažerák

Črevná divertikulóza: príznaky, liečba, prognóza

Zjavné príznaky u väčšiny pacientov s divertikulózou hrubého čreva (divertikulárna choroba) chýbajú alebo sú identické s prejavmi iných črevných chorôb. Zistilo sa však, že frekvencia divertikulózy sa zvyšuje s vekom. U ľudí mladších ako 40 rokov a okolo 50 - 60% - starších ako 80 rokov je to menej ako 10%. Na európskom kontinente sú divertikly diagnostikované u každých 10 obyvateľov mladších ako 40 rokov, po 60 rokoch - v každej tretine a od 75 rokov - každý druhý obyvateľ.

S lokalizáciou divertikula sú spojené príznaky črevnej divertikulózy. Medzi obyvateľmi západných krajín sa najčastejšie v 90% zaregistrovaných prípadov nachádzajú v distálnom hrubom čreve, z toho 50 - 60% - v sigmoidálnom hrubom čreve a iba 10% - v pravých častiach hrubého čreva. Lokalizácia divertikla v konečníku nie je detekovaná.

Hlavné mechanizmy príznakov

Prevládajúca frekvencia divertikula sigmoidálneho hrubého čreva a príznaky s ním spojené sú spojené s anatomickými a fyziologickými charakteristikami. Sigmoidné hrubé črevo má menší priemer a viac ohybov v porovnaní so zvyškom hrubého čreva. Vykonáva funkciu rezervoáru, v ktorom dochádza k tvorbe, zhutneniu a hromadeniu výkalov. Reguláciou ich postupu do konečníka je oveľa častejšie segmentovaný ako iné oddelenia. Všetky tieto príčiny vedú k zvýšenému tlaku a distenzii stien sigmoidného hrubého čreva..

Výskyt divertikula je tiež uľahčený zmenami spojivového tkaniva a svalových vlákien priečneho hrubého čreva, ktoré súvisia s vekom. V dôsledku toho sa čoraz viac zvyšuje svalové napätie a odolnosť voči pohybu stolice, vnútrobrevnému tlaku a vyčnievaniu sliznice cez defekty svalovej vrstvy črevnej steny..

Súčasne sa vyskytujú patologické zmeny v plexoch submukózneho nervu s narušenou funkciou baroreceptora, zhrubnutie kruhovej a pozdĺžnej vrstvy črevného svalu, zníženie rozťažnosti a tónu jeho stien, konvergencia kruhových záhybov, v dôsledku čoho sa črevo stáva akordeónom. To zase vedie najmä k:

 • kompresia krvných ciev umiestnených v črevnej stene;
 • zhoršenie mikrocirkulácie krvi a rozvoj ischémie;
 • atrofia svalovej vrstvy;
 • zhoršená črevná motilita;
 • formovanie slabých oblastí, na ktorých sa tvoria divertikly.

Klinické prejavy divertikulózy hrubého čreva, sigmoidného hrubého čreva

Všetky tieto zmeny sa stávajú príčinou zhoršenia funkcie čriev vo všeobecnosti s postupným vývojom príznakov divertikulózy hrubého čreva a jeho komplikácií:

 • Divertikulitída (zápal divertikla)
 • Krvácajúci
 • Perforácia (perforácia)
 • Tvorba infiltrátu
 • Fistuly vnútorné alebo vonkajšie (zriedkavé)
 • Akútna alebo chronická obštrukcia čreva

Ochorenie má predovšetkým progresívny charakter s klinickými prejavmi, ktorých závažnosť závisí od trvania ochorenia, komplikácií divertikulárnej choroby, lokalizácie divertikla, prítomnosti sprievodných chorôb, veku pacienta a dodržiavania odporúčaní správnej výživy..

Najbežnejšou klinickou formou je nekomplikovaná divertikulóza hrubého čreva. Vyskytuje sa takmer u 80% pacientov s týmto ochorením. Po mnoho rokov sa verilo, že takéto formy choroby sa vyskytujú úplne bez príznakov. Štúdie v posledných rokoch však ukázali, že u 85% pacientov sú jednotlivé divertikuly hrubého čreva sprevádzané klinickými prejavmi rôzneho stupňa závažnosti, nehovoriac o divertikulóze.

Príznaky však nie sú špecifické. Pacienti často vôbec nevyhľadávajú lekársku pomoc, alebo ak i napriek tomu išli k lekárovi, diagnostikujú sa im dysbióza, chronická kolitída, dyskinéza hrubého čreva atď..

Najčastejšie a hlavné príznaky nekomplikovanej divertikulózy hrubého čreva:

 • Prerušované, opakujúce sa bolesti spastickej, paroxyzmálnej alebo tupej bolesti vľavo (najčastejšie), v strede (pod pupkom) alebo v spodnej časti brucha. Predpokladá sa, že tieto bolesti sú dôsledkom zvýšeného tlaku v lúmene čreva a zhoršenej pohyblivosti.
 • Bolesť môže po niekoľkých hodinách samo zmiznúť, ale môže sa zosilniť, najmä po jedle.
 • Môže sa vyskytnúť bolesť podobná záchvatu apendicitídy (v pravom dolnom bruchu), aj keď sú divertikly lokalizované nie vo vzostupných oblastiach (vpravo), ale v sigmoidálnom hrubom čreve (vľavo)..
 • Ožarovanie (šírenie) bolesti sa niekedy zaznamenáva: v konečníku, spodnej časti chrbta, krížovej kosti a tiež v trieslovinovej alebo gluteálnej zóne..
 • Úľava alebo úplné vymiznutie bolesti po vyčerpaní plynov alebo po defekácii.

Okrem hlavných prejavov divertikulózy hrubého čreva môžu existovať všeobecné príznaky charakteristické pre porušenie jej funkcie:

 • zápcha, ktorá má trvalý charakter;
 • zápcha, po ktorej nasleduje hnačka;
 • uvoľnenie veľkého množstva hlienu;
 • nafúknutie a významné vypustenie naftalového plynu;
 • falošné túžby (tenesmus) alebo opakované akty defekácie;
 • pocit neúplného vyprázdnenia po defekácii (často sprevádzaný prítomnosťou divertikla v sigmoidálnom hrubom čreve).

Pri vyšetrení lekár zaznamená nadúvanie, bolesť búšenie srdca (búšenie srdca) pozdĺž celého hrubého čreva. Tieto javy sú najvýraznejšie na ľavých oddeleniach, neexistuje však žiadna ochranná reakcia (napätie) brušnej steny. Hmatateľná je aj spastická časť hrubého čreva, v ktorej sú lokalizované divertikly..

Niektoré charakteristické znaky divertikulózy rôznych častí priečneho hrubého čreva:

čreváZmeny svalovej vrstvy čreva a povaha chymuNajčastejší prejav vekuPovaha najčastejších komplikácií
správnyfragmentácia čreva a zahusťovanie výkalovmladý (do 40 rokov) vekSklon ku krvácaniu
leftatrofia svalových vlákien, rezervácia a tvorba hustej stolicečastejšie starší ľudiaTendencia k divertikulitíde (zápal)

Keď sa vyskytnú komplikácie vo forme divertikulitídy, krvácania, perforácie atď., Objavia sa príslušné príznaky:

 • so zmenami v klinických krvných testoch, moč
 • vzhľad teploty
 • krv v stolici
 • zmena charakteru syndrómu bolesti, atď..

Diagnóza pomocou základných inštrumentálnych metód, ako je irigografia (röntgenové vyšetrenie po naplnení čriev kontrastným médiom), endoskopia, kolonoskopia, počítačová tomografia, umožňuje presnejšie zistiť prítomnosť, lokalizáciu a stav divertikúl..

Liečba nekomplikovanej divertikulózy

Hlavnou vecou pri liečbe črevnej divertikulózy (nekomplikovaná forma) je výživa potravinami bohatými na vlákninu z potravy. Podľa najnovších údajov ich použitie pacientmi s asymptomatickým priebehom choroby pomáha predchádzať jej progresii a výskytu komplikácií. Individuálni vedci majú kontroverzný názor, že zahrnutie týchto produktov do stravy dokonca vedie k regresii divertikla..

Dietetické alebo diétne vlákniny sú rastlinné vláknité látky rôzneho zloženia a štruktúry, ktoré sa nestrávia ani neabsorbujú v črevách. Pri kalorickej diéte 2500 kcal je ich denná fyziologická potreba 30 g. Väčšina druhov rastlinných vlákien obsahuje nestráviteľné polysacharidy, pektín, celulózu a hemicelulózu, lignín, algináty. Ich hlavnou vlastnosťou je väzba vody v črevnom lúmene, ktorá zvyšuje objem chymu, znižuje tlak vo vnútri čreva a podporuje rýchlejší transport cez črevo a odstraňovanie výkalov a toxínov z tela..

Nerozpustná vláknina z potravy, ktorá pokrýva asi 6 - 9% energetických potrieb tela, navyše vytvára v hrubom čreve veľký ďalší povrch, na ktorý sa kladie a fixuje veľké množstvo prospešných črevných baktérií. Vlákna sú „priateľské“ bakteriálne živné médium, na ktorom rýchlo rastú a množia sa, čo vedie k potlačeniu patogénnej flóry..

Charakteristiky tabuľky pozitívneho účinku vlákniny na ľudské telo:

Priamy účinokNepriama akcia
 • skvapalnenie črevného obsahu a normalizácia črevnej motility
 • zvýšenie počtu kolónií prospešných črevných baktérií
 • zväčšenie dodatočnej plochy na stanovenie normálnej črevnej flóry
 • tvorba zdrojov energie dostupných pre bunky (monosacharidy atď.) v dôsledku života mikroflóry
 • antioxidačné a antimikrobiálne účinky (proti patogénnym a podmienečne patogénnym mikroorganizmom)
 • zvyšujú stabilitu prospešnej mikroflóry hrubého čreva
 • poskytovanie energie pre prospešnú flóru
 • korekcia cirkulácie dusíkatých zlúčenín, cholesterolu a žlčových kyselín z čreva do pečene
 • znížená absorpcia vitamínov, organických kyselín a minerálnych solí, stimulácia imunitnej obrany tela
 • znížená saturácia potravín energetickými zložkami

Je zrejmé, prečo sú diétne potraviny obsahujúce otruby účinnou potravou pre črevnú divertikulózu. Hrubé pšeničné otruby majú najväčšiu schopnosť znižovať tlak v čreve a zvyšovať objem chymu. Do stravy sa musia zavádzať postupne počas 2 týždňov až 1 mesiaca. Denná norma začína od 5 - 10 g do 20 - 30 g. Na tento účel sa denná dávka (2 - 4 polievkové lyžice) otrúb naleje do 1 pohára vriacej vody a udržuje sa počas 30 - 40 minút, potom sa musí voda vypustiť. Varené otruby sa môžu pridávať do zeleninových jedál, mliečnych výrobkov, obilnín, polievok.

Počas prvého mesiaca takejto diéty s divertikulózou čreva, ktorá obsahuje veľké množstvo rastlinnej vlákniny, sa môžu objaviť alebo zosilniť bolesti brucha. Preto sa odporúča, aby ste užívali antispasmodické lieky, napríklad no-shpa alebo mebeverín, 20-30 minút pred jedlom ráno a večer, 400 mg, meteospasmil, bukopan a ďalšie..

Za účinný zdroj vlákniny sa považujú prípravky Mukofalk, Fiberleks, Ispagol, Solgar Psillium, pozostávajúce zo škrupín semien oválneho plantejna, ktoré rastú vo vyprahnutých oblastiach Stredozemného mora, Pakistanu a Indie. V škrupine semien plantejnu tohto konkrétneho druhu sú hlienové zložky obsiahnuté vo vysokej koncentrácii, vďaka ktorej liek patrí do mäkkej vlákniny z potravy..

Mucofalk, na rozdiel od otrúb, nemá takmer žiadne vedľajšie účinky vo forme nadúvania a spastickej bolesti, ale má protizápalový účinok a výrazne prekračuje pšeničné otruby v stupni zníženia črevného tlaku, účinne podporuje reprodukciu lakto - a bifidobaktérií..

Vláknina, ktorá je súčasťou Mukofalky, má nasledujúce fyzikálno-chemické vlastnosti:

 • Spomalte odvádzanie potravy zo žalúdka
 • Zvýšte viskozitu potravinových mas v tenkom čreve
 • Zvyšuje tvorbu hlienu na bunkách sliznice hrubého čreva
 • Viažu a zadržiavajú objem vody, ktorý prevyšuje hmotnosť samotných vlákien, čím znižujú napätie stien čriev, zvlhčujú stolicu a zabezpečujú ich zrýchlený priechod črevom.
 • Zhromažďujte a držte na svojom povrchu v koloidnom stave toxické prvky vonkajšieho a vnútorného pôvodu
 • Poskytujú užitočné mikrobiálne asociácie s ďalšou oblasťou a po enzymatickom rozklade mikroorganizmami sa stávajú energetickým zdrojom pre tieto mikroorganizmy.
 • Nebráni vstrebávaniu stopových prvkov a vitamínov v črevách

Odporúča sa zahrnúť do výživy pacientov s črevnou divertikulózou:

 • otruby alebo biela múka
 • drobivé obilniny z pšenice a pohánky s rastlinným olejom
 • zeleninové hrnce
 • zeleninové polievky z mäsového vývaru
 • mliečne výrobky
 • pečená zelenina (ak je dobre tolerovaná)

Je žiaduce vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré viažu a oneskorujú peristaltiku. Tie obsahujú:

 • jemné múky
 • cestoviny
 • krupica a ryžová kaša
 • želé, káva a silný čaj
 • červené víno, kakao a čokoláda

Diétna vláknina je hlavnou liečbou a prevenciou divertikulózy hrubého čreva. Pri absencii komplikovaných foriem choroby sa odporúča ich nepretržité používanie, s výnimkou letných a jesenných období, kvôli zahrnutiu dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a bylín do stravy..

Liečba drogami

Pri črevnej divertikulóze sú liečebné taktiky určené celkovým zdravotným stavom pacienta, závažnosťou choroby, prítomnosťou komplikácií..

S asymptomatickou divertikulózou

ak bola choroba diagnostikovaná náhodne (náhodné zistenie), pacientovi sa odporúča dodržiavať diétu so zvýšenou dennou stravou ovocia, zeleniny, fazule, zŕn, pitím najmenej 2 litrov tekutiny denne (ak neexistujú kontraindikácie). Podľa indícií je možné používať probiotiká (pozri zoznam prípravkov analógov Linex), enzýmové prípravky, lieky, ktoré znižujú nadúvanie (príčiny)..

V prítomnosti nekomplikovaného zápalového procesu
 • širokospektrálne antibiotiká, prípravky kyseliny 5-aminosalicylovej, kyseliny maslovej
 • tráviace enzýmy
 • stimulanty gastrointestinálnej motility, ako je Domperidon (Motilium, Pasazhiks, Motilak), Metoclopromide atď..
 • antispasmodiká - Noshpa, Drotaverin, Spasmol, Spazmonet
 • preháňadlá - prebiotiká (na báze laktózy - Normáza, Romphalac, Portalacový sirup, Dufalac, Laktulóza Poly, Goodluck, Laktulóza Stada, Livoluk-PB).
S progresiou ochorenia počas liečby je indikovaná hospitalizácia

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

Veda

Liek

Divertikulóza: búrka pre starších občanov

Čo je divertikulóza a či sa má liečiť

U polovice starších lekári odhalili divertikulózu - viacnásobné výčnelky črevnej steny. Aký druh choroby je, ako je nebezpečný a či tomu možno zabrániť, Gazeta.Ru pochopil.

Divertikulóza je mnohonásobná tvorba divertikúl, sakrálnych výčnelkov steny dutého alebo vnútorného orgánu. Najčastejšie sa divertikly tvoria v zažívacom trakte. Choroba môže byť buď vrodená alebo získaná. V prvom prípade divertikulum pozostáva zo všetkých membrán orgánu - seróznych, svalových, mukóznych a submukóznych. Patria sem najmä Meckelova divertikulum - výčnelok steny ileum, ktorý je spôsobený neúplným nadmerným rastom vitellínového kanálika, ktorý sa podieľa na výžive plodu v lone..

Vyskytuje sa u 2% populácie a je najbežnejšou vrodenou patológiou gastrointestinálneho traktu.

Získané divertikuly sú výčnelky submukóznej a slizničnej membrány medzi jednotlivými zväzkami svalovej membrány..

Najbežnejšou formáciou divertikula sú črevá..

Divertikuly hrubého čreva sa zisťujú iba u 5% pacientov mladších ako 50 rokov, u 30% pacientov starších ako 50 rokov a 50% - starších ako 70 rokov..

Pri črevnej divertikulóze sa divertikula v 70% prípadov nachádza v sigmoidálnom hrubom čreve. Je to kvôli jeho anatomickým a funkčným vlastnostiam: menší priemer, veľký počet ohybov, hustejšia textúra obsahu. Okrem toho má funkciu zásobníka, čo prispieva k zvýšeniu tlaku na jeho steny..

V zriedkavých prípadoch sa vyvinie divertikula tenkého čreva. Najčastejším miestom, kde sa objavujú, je dvanástnik.

Lekári majú problémy s identifikáciou konkrétnych príčin vzniku divertikula. Najbežnejšia je teória kýly, podľa ktorej divertikula vzniká kvôli slabosti kostry spojivového tkaniva črevnej steny. A narušenie črevnej motility, charakteristické pre starnúce telo, vedie k zvýšeniu tlaku v črevách, ktorý spôsobuje výčnelok sliznice na miestach s najmenším odporom. Najbežnejším rizikovým faktorom je vek..

Nedávne štúdie navyše ukazujú, že divertikulóza môže byť spojená s nedostatkom vitamínu D..

Ale so zníženým príjmom vlákniny, ako sa predtým myslelo, divertikulóza pravdepodobne nie je spojená. Výskumníci teda pri štúdiu životného štýlu 539 pacientov s divertikulózou a kontrolnej skupiny 1 659 zdravých jedincov neodhalili súvislosť medzi nedostatkom vlákniny a výskytom divertikúl..

V 70% prípadov je divertikulóza asymptomatická..

Diverticulum však môže spôsobiť bolesť brucha, hnačku, zápchu a nadúvanie. Na stanovenie diagnózy a vylúčenie iných príčin ťažkostí, kolonoskopie (endoskopické vyšetrenie čreva) alebo irrigoskopie (röntgenové vyšetrenie čreva zavedením rádioaktívneho lieku), ako aj počítačová tomografia.

Niektorí pacienti s divertikulózou čelia divertikulitíde - zápalu divertikúl. Predtým sa počet takýchto prípadov odhadoval na 25% z celkového počtu pacientov. Podľa štúdie z roku 2013 však riziko rozvoja divertikulitídy s divertikulózou môže byť oveľa nižšie. Monitorovanie 2222 pacientov starších ako 15 rokov ukázalo, že do siedmich rokov od zistenia divertikulózy sa divertikulitída vyvíja iba u 1% pacientov. Častejšie sa vyskytuje u pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná divertikulóza v mladšom veku..

„Tieto výčnelky sa často dajú zistiť počas kolonoskopie a pacienti sa zaujímajú o to, aké nebezpečné sú a čo s nimi majú robiť,“ vysvetľujú vedci..

Stručne povedané, divertikulóza nie je dôvodom na obavy. Šanca na komplikácie je nízka. ““.

Typickými príznakmi divertikulitídy sú bolesť a svalové napätie v prednej brušnej stene, dolná ľavá, horúčka, zimnica, nevoľnosť a vracanie, zápcha alebo hnačka..

Pri perforácii divertikla do brušnej dutiny sa vyvíja klinický obraz difúznej peritonitídy. Pri perforácii do retroperitoneálneho tkaniva alebo medzi listami mezentérie sa vyskytujú abscesy a infiltráty. Najmä posledný uvedený môže spôsobiť upchatie čreva.

Vážnou komplikáciou divertikulózy je tvorba črevných fistúl, vonkajších, otvárajúcich sa na koži brucha a vnútorných, cez ktorú môžu výkaly preniknúť do močového mechúra. U žien je možné otvorenie fistuly v pošve.

Asymptomatická a náhodne diagnostikovaná divertikulóza podľa lekárov nevyžaduje liečbu. Na prevenciu samotného ochorenia a rozvoj jeho komplikácií sa odporúča správna výživa, minimálne používanie preháňadiel a čistiacich klystírov, mierna fyzická aktivita.

Pri perforácii divertikla, krvácaní a iných komplikáciách je nevyhnutná hospitalizácia a chirurgická liečba. Okrem toho prvý výskyt komplikácií zvyšuje riziko ďalších komplikácií, preto sú potrebné pravidelné vyšetrenia.

Divertikulóza hrubého čreva

Všeobecné informácie

Divertikulóza hrubého čreva je ochorenie charakterizované tvorbou cirkulárnych výčnelkov (divertikúl) v stene čreva. V 30% prípadov sa takéto útvary nachádzajú v sigmoidnom hrubom čreve, menej často v dvanástniku a pažeráku. Toto ochorenie zvyčajne postihuje pacientov starších ako štyridsať rokov..

Vlastná divertikula je patologická formácia, ktorá je výsledkom dystrofických zmien svalových stien čreva a zhoršenej motility čreva. Môže to byť spôsobené degeneratívnymi procesmi súvisiacimi s vekom, aterosklerózou a ischemickými poruchami..

Tiež by sa malo dbať na životný štýl ľudí, zníženie používania rastlinných potravín a hnedého chleba, so zvýšením stravy jedál z mäsa a múky, so stravou a prevenciou divertikulózy hrubého čreva..

Zápcha, obezita, nadmerná tvorba plynov, črevné infekcie môžu okrem toho prispieť k ďalším príčinám divertikulózy a rozvoju divertikúl. Zvýšenie tlaku v čreve vedie k tomu, že niektoré časti hrubého čreva sa vydúvajú, čím sa vytvára divertikulum. Postupom času sa jeho steny stenčili, čo vedie k tvorbe dier v čreve.

Príznaky divertikulózy hrubého čreva

Toto ochorenie je často asymptomatické, možné prejavy divertikulózy môžu byť:

 • bolesť v ľavom bruchu má tendenciu ju zvyšovať;
 • poruchy normálnej stolice, striedanie tekutých hnačiek a zápchy;
 • dunenie v žalúdku;
 • občas nevoľnosť a zvracanie.

Ak sa začne zápal, príznaky divertikulózy hrubého čreva sa prejavia zvýšením teploty, v stolici sa nachádza krv, hlien, nadúvanie je rušivé. Možno preto je už možné konzultovať s lekárom s ťažkým zápalom..

Diagnóza divertikulózy hrubého čreva

Diagnózu divertikulózy hrubého čreva určuje gastroenterológ. Po prehliadke a vyšetrení pacienta je lekárovi predpísaný krvný test a stolica, ako aj irigoskopia a kolonoskopia. Typicky sa pacienti sťažujú na pocit nepohodlia v bruchu, oneskorenú stolicu, prípadne - bolesť v ľavom ileu. Irrigoskopia je röntgenové vyšetrenie čreva s predbežným vyplnením kontrastom s použitím báriového klyzmy. Kolonoskopia sa vykonáva pomocou skúmavky vstupujúcej cez konečník. Kolonoskopia vám umožňuje presne určiť prítomnosť a stav sliznice divertikúl a dĺžku zápalového procesu. Kolonoskopia sa používa v prípadoch, keď existuje naliehavá potreba. Oba postupy sú dosť bolestivé.

Liečba divertikulózy hrubého čreva

Ochorenie si vyžaduje dlhodobú liečbu, dodržiavanie režimu, diétu. Liečba divertikulózy hrubého čreva sa zvyčajne vyskytuje doma, v prípade divertikulitídy (zápalu) - v nemocnici.

Doma sa predovšetkým snaží normalizovať stolicu. To vám umožňuje zabrániť výskytu divertikúl. Lekár predpisuje diétu s vysokým obsahom rastlinných potravín a otrúb. Je tiež potrebné konzumovať veľa tekutín, výhodne v teplej forme, ktorá zabráni tvorbe tuhých výkalov. Pri hnačkách sa predpisujú adstringenty, napríklad biela hlina. Hlavnou úlohou je zabrániť komplikáciám divertikulózy hrubého čreva.

Pokiaľ ide o silnú bolesť, predpisujú sa spazmolytiká, ako aj lieky na normalizáciu črevnej motility, napríklad cisaprid..

Liečba divertikulózy hrubého čreva v prítomnosti zápalu sa uskutočňuje širokospektrálnymi antibiotikami. Strava neobsahuje strusku s obmedzeným množstvom vlákniny. Niekedy je predpísaná fyzioterapia. V extrémnych prípadoch, pri neúčinnej terapii, krvácaní a perforáciách, môže byť predpísaný chirurgický zákrok, ktorým je odstránenie postihnutej oblasti hrubého čreva..

MedGlav.com

Lekársky adresár chorôb

Diverticulums. Divertikuly pažeráka, tenkého čreva a hrubého čreva.


DIVERTICULES.


Divertikulum (z lat. Diverticulum - zboku) - vrecovitý výčnelok steny tubulárneho alebo dutého orgánu.
Divertikulum môže byť vrodené alebo sa vyvíja pod vplyvom rôznych dôvodov (poškodenie steny orgánov, zjazvenie atď.).

Štruktúra divertikúl je:

 • Skutočné divertikulum, ktorý pozostáva zo všetkých vrstiev steny orgánov.
  Falošné divertikulum, v ktorej vyčnieva iba sliznica.
 • Vrodené a získané,
 • Pulzácia (vydutie steny v oslabených miestach) a trakcia (fúzia spojivového tkaniva steny s okolitými tkanivami).

akvizícia nájdené v druhej polovici života.
vrodený stretnúť sa až 20-30 rokov. Získané - nepravdivé, vrodené - pravdivé.

Najčastejšie sa vyskytujú divertikuly tráviaceho ústrojenstva: pažerák, duodenum, tenké črevo (tzv. Meckel diverticulum), hrubé črevo a tiež močový mechúr. Divertikuly iných orgánov sú zriedkavé.

V dôsledku ťažkostí s vyprázdňovaním je obsah dutého orgánu zadržiavaný v divertikulu (napr. Potravinové masy v divertikule pažeráka, fekálne masy v divertikule čreva), čo môže spôsobiť mezenterické zápalové procesy, vredy, bolesť vredu, perforáciu a v dôsledku toho zápal pobrušnice atď. Niekedy sa v divertikule tvoria kamene (fekálne, močové). V divertikule sa občas môže vyvinúť malígny nádor..

DIVERTIKULY pažeráka.


Divertikulum pažeráka - vyčnievanie steny pažeráka, komunikácia s jeho lúmenom.
Divertikuly pažeráka sú vrodené a nadobudnuté, pulzné (vydutie steny pažeráka v oslabených miestach) a trakcia (adhézia spojivového tkaniva steny pažeráka s okolitými tkanivami)..


Zenker divertikulum.
Je lokalizovaný na zadnej stene hltanu a pažeráka, vyznačuje sa dysfágiou pažeráka a regurgitáciou..
Diagnóza je založená na röntgenovom vyšetrení pažeráka s báriom. Endoskopické vyšetrenie je menej informatívne a dokonca nebezpečné..
liečba.
Chirurgická liečba je efektívnejšia - resekcia divertikula nasledovaná aloplastikou.


Divertikula uprostred pažeráka.
Divertikly v tejto lokalizácii tvoria 70 - 80% všetkých RP. Divertikly do priemeru 2 cm zvyčajne nesprevádzajú subjektívne príznaky..
Divertikuly komplikované divertikulitídou sa prejavujú periodickou bolesťou za hrudnou kosťou, v epigastrickej oblasti, chrbtom (pseudostenokardia), dysfágiou, regurgitáciou, subfebrilným stavom..
Diagnóza je založená na röntgenových lúčoch. Röntgenové štúdie môžu odhaliť nielen veľkú divertikulu (viac ako 2 cm), ale aj malú (menej ako 0,5 cm) až intramurálnu mikro-divertikulu.

liečba.
Lokálne čistenie spočíva v odtoku a výplachu pažeráka a DP teplou vodou. Závažné divertikly podliehajú radikálnej chirurgickej liečbe..


DIGESTÍVNA DIVERTICULÓZA.

Divertikuly tenkého čreva sú častejšie asymptomatické. Príležitostne vedú k stagnácii obsahu tenkého čreva (duodenostáza), nadmernému množeniu baktérií a malabsorpcii (malabsorpcia)..
Perforácia, zápal a krvácanie sa pozorujú oveľa menej ako pri divertikulóze hrubého čreva.


Duodenálne divertikulum.
Jediné duodenálne divertikulum zvyčajne nie je sprevádzané symptomatickými prejavmi a je náhodne detegované röntgenovým žiarením..

Poliklinika.
Vyskytujú sa komplikácie: divertikulitída, ulcerácia v dutine divertikula, prasknutie divertikla, kamene, nádory..
S vysokým divertiklom sa klinika podobá gastritíde, ulceratívnemu b-n.
Nízka poloha pripomína črevnú obštrukciu.
Keď sa nachádza v otcovi papilách, začína sa obštrukčná žltačka.
Pri zlomenine - klinika hlienu, penetrácia, krvácanie.

liečba.

 • Správna frakčná strava, malé množstvo jedla, správna poloha po jedle (metóda pastoračnej drenáže), po 5-6 hodinách nejesť.
 • antacidá,
 • Antibiotiká (najlepšie tablety) 8-10 dní,
 • Laxatíva rastlín, osmotické,
 • enzýmy,
 • Duo-kanalizácia so sondou, vloženie sondy do určitej úrovne. Sodou, minerálnou vodou a novokainom sa zavádza sonda.
 • V závažných prípadoch, ak klinické príznaky nekončia konzervatívnymi metódami, odporúča sa chirurgická liečba..


Meckel's diverticulum.
2% ľudí má na terminálnom ileu kruhovitý výbežok, ktorý sa nazýva Meckelova divertikulum (DM), a iba 5% z nich má klinické prejavy charakterizované krvácaním..

Krvácanie z DM sa vyskytuje v súvislosti s jeho zápalom (divertikulitída). Pacienti zvyčajne strácajú relatívne malé množstvo krvi. Divertikulitída a perforácia DM sa pri klinických prejavoch podobajú akútnej apendicitíde.
Diagnóza je založená na röntgenových lúčoch. V tomto prípade sa bárium vstrekne cez sondu za ligatúru Treitza.
liečba. V prípade komplikácií je predmetom chirurgického zákroku..


Viaceré divertikuly tenkého čreva.
Sú takmer vždy umiestnené na mezenterickom okraji a tiež prebiehajú bazymptomaticky, až kým sa ich zápal spojí v dôsledku mikrobiálnej kontaminácie týchto častí čreva..
Diagnóza založená na röntgenovom snímaní.

liečba.
Antibakteriálne ošetrenie, pretože to spôsobuje nadmerný bakteriálny rast.
V prípade krvácania sa na účely diagnostiky vykonáva angiografia, chirurgická liečba v špecializovaných strediskách.


DIVERTICULÁRNE PULMONÓZNE CHOROBY.

Koloniálne divertikuly sa zisťujú u 50% ľudí vo veku nad 50 rokov, ale vo väčšine prípadov sú asymptomatickí.
Divertikula sa najčastejšie vyskytuje v sigmoidálnom hrubom čreve, menej často v jej pravých častiach a veľmi zriedka v konečníku..
Divertikulárne ochorenie hrubého čreva (DTI) zahŕňa výčnelok črevnej steny (Divertikulóza) a jej zápal (Divertikulitída).

Diagnóza je založená na röntgenových lúčoch. U týchto pacientov sa divertikula zistí náhodne počas irigoskopie pri iných chorobách.Zvyčajne sa nájdu dva rady divertikúl, jeden na každej strane črevnej steny medzi mezentériom a mezenterickými stuhami hrubého čreva. Keď je detegovaná irrigoskopia spolu s divertikulami, deformácia črevnej steny, je tiež indikované, že kolonoskopia vylučuje iné choroby hrubého čreva. Kolonoskopia by mala byť vykonávaná skúsenými odborníkmi, aby sa predišlo riziku perforácie čreva postihnutého divertikulózou..

Poliklinika.

 • Pravidelne sa vyskytujúce bolesti v ľavej iliakálnej oblasti miznú po defekácii a trvajú niekoľko týždňov a niekedy aj niekoľko mesiacov. Rovnaká bolesť sa niekedy môže objaviť aj v mezogastre a v pravej iliakálnej oblasti.
 • Zápcha spojená s divertikulózou sa zvyčajne vyznačuje prítomnosťou výkalov vo forme guličiek s prímesou hlienu..
 • Blokovanie a hojné oddelenie plynov.
 • Dyspeptické poruchy spojené so sprievodnou hiátovou herniou a cholecystolitiázou (triáda svätých).
 • Krvácanie z rekta a objavenie sa ďalších črevných príznakov (bolesť v epigastrickej oblasti, hnačka, tenesmus) nie je možné vysvetliť iba divertikulózou, bez výnimky z iných dôvodov..


Komplikovaná divertikulóza hrubého čreva.
Zápal (divertikulitída), hnisanie (abscesy), perforácia, krvácanie, obštrukcia (zúženie črevného lúmenu), fistuly.

Bolesť, horúčka, leukocytóza, zvýšenie ESR.
Pri abscese môže byť badateľná bolestivá tvorba nádoru a je možné zistiť príznaky črevnej obštrukcie (obštrukcie)..
Perforácia divertikla môže spôsobovať peritonitídu.

liečba.

 • Zahrnutie vlákniny pre zápchu.
 • Antispasmodics a Prokinetics (debridate, meteospasmil, duspatalin, pepermintový olej) môžu zmierniť bolesť.
 • Nemôžete brať stimulačné laxatíva, pretože môžu zvyšovať tlak v čreve a vyvolávať bolesť.
  Môžete použiť osmotické preháňadlá, ako je napríklad laktulóza (ak neexistuje intolerancia) - 30 - 60 ml za deň.


S komplikáciami.

 • Pri divertikulitíde sa uskutočňuje bakteriologická krvná kultúra.,
 • Pri zavádzaní náhradných a detoxikačných roztokov v plazme: reopoliglyukín, hemodéza, „disol“ atď..,
 • Antibiotiká (metronidazol 500 mg a cefuroxil 750 mg 3-krát denne),
 • Anestézia (im 1 ml 2% roztoku promedolu každé 4 hodiny).
 • Chirurgická liečba sa vykonáva s recidivujúcou divertikulitídou komplikovanou tvorbou abscesov, perforáciou, obštrukciou, krvácaním a tvorbou fistuly..

Divertikulitída: príznaky a metódy liečby (strava, lieky, chirurgický zákrok)

Divertikulitída je izolovaný zápal divertikula a okolitých tkanív (vláknina, črevná stena) s polomerom 7 cm, zatiaľ čo zápalový proces sa netýka brušnej steny a susedných orgánov. Zápal sa spravidla vyskytuje vo falošnom divertikulu hrubého čreva alebo sigmoidného hrubého čreva.

V literatúre nájdete aj koncept divertikulózy. Divertikulóza v širšom zmysle znamená prítomnosť viacerých divertikúl v ľubovoľnom dutom orgáne. V lekárskej praxi má však tento pojem užší význam a používa sa hlavne v rámci patológie hrubého čreva..

Divertikulóza hrubého čreva je teda stav, pri ktorom je v stene hrubého čreva najmenej jedno divertikulum. Táto patológia je zvyčajne asymptomatická alebo sa vyznačuje nešpecifickými funkčnými prejavmi. Divertikulitída je komplikáciou divertikulózy a má jasný klinický obraz v dôsledku zápalového syndrómu.

Vo svojom priebehu je divertikulitída akútna a chronická..

príznaky

Akútna divertikulitída

Medzi hlavné prejavy jednoduchej nekomplikovanej divertikulitídy patrí:

 • bolesť v ľavej polovici brucha (pretrváva niekoľko hodín až niekoľko dní);
 • lokálna bolesť pri pohmatu brucha;
 • horúčka;
 • leukocytóza pri všeobecnom krvnom teste;
 • nadúvanie;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • oneskorená alebo uvoľnená stolica;
 • zhoršené močenie.

Najbežnejším a stálym príznakom akútnej divertikulitídy je bolesť brucha a jej lokalizácia závisí od anatomického umiestnenia postihnutej oblasti. Pretože sigmoidné hrubé črevo je náchylnejšie na divertikulózu, bolesť v oblasti ľavého ilea je najčastejšie problémom. Preto sa divertikulitída niekedy nazýva „ľavostranná apendicitída“. Bolesť môže byť tiež lokalizovaná v ľavej bočnej oblasti brucha - s léziami zostupného hrubého čreva, v hypogastrii - s léziami priečneho hrubého čreva, v pravom ileu - s léziami stúpajúceho segmentu hrubého čreva..

V závislosti od závažnosti zápalových javov sa intenzita bolesti môže meniť od miernej, zanedbateľnej po strednú alebo závažnú. Bolesť môže byť prirodzene konštantná aj paroxysmálna.

Takmer všetky prípady akútnej divertikulitídy sú sprevádzané horúčkou a zápalovým krvným obrazom (leukocytóza, zvýšenie ESR)..

Iné príznaky, ako je porucha stolice, nadúvanie, nevoľnosť a zvracanie, dysurické poruchy, sú menej časté..

Pri pohmatu brucha a pri obojstrannom (vaginálnom alebo rektálnom) vyšetrení sa stanoví hustá, stredne bolestivá, relatívne pohyblivá časť sigmoidného hrubého čreva. Celkový stav pacientov s akútnou divertikulitídou je uspokojivý.

Chronická divertikulitída

Ochorenie sa považuje za chronické v prípadoch, keď zápalový proces trvá dlhšie ako 6 týždňov alebo existuje recidíva.

Hlavným príznakom chronickej divertikulitídy je bolesť. Bolesť je zvyčajne nízka alebo stredná intenzita, lokalizovaná v dolnom bočnom bruchu vľavo.

V závislosti od variantu priebehu ochorenia má klinický obraz určité vlastnosti.

Nepretržitý tok

Pri nepretržitom priebehe zápal nezmizne ani po 6 týždňoch od začiatku liečby alebo sa v týchto obdobiach objaví relaps.

Zároveň sú bolestivé pocity nekonzistentné a počas dňa sa menia, zosilňujú, potom oslabujú. Niekedy je ožarovanie bolesti dolnej časti chrbta, epigastrium, pravá iliakálna oblasť. Syndróm bolesti sa zastaví užívaním antispasmodík alebo liekov proti bolesti na dobu 15 - 40 minút. Väčšina pacientov nepotrebuje tieto lieky denne..

Opakujúci sa kurz

V priebehu relapsov po liečbe je zápal úplne odstránený, po určitom čase sa zápalový proces opäť obnoví. Zároveň v období medzi exacerbáciami pacienti nerobia žiadne sťažnosti, chýbajú aj objektívne údaje pre zápalový proces..

Klinický obraz s exacerbáciou rekurentnej divertikulitídy je podobný ako pri akútnom procese. Miera recidívy sa pohybuje od 1-krát za mesiac do 1-krát za 1-1,5 roka.

Latentný prúd

S latentným priebehom ochorenia klinické prejavy chýbajú, avšak pri kolonoskopii sa určuje divertikulum s hnisavým výbojom bez zapojenia okolitého vlákna do procesu..

Pri vyšetrení pacientov, vo väčšine z nich v ľavej ilálnej oblasti, sa stanoví husté sigmoidné hrubé črevo, ktoré je pri pohmatu bolestivé..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja zápalových zmien v stenách divertikula je narušenie evakuácie a stagnácia obsahu v tele divertikula, v dôsledku čoho sa v ňom vytvára hustá hrudka - fecalitída. Úplná obštrukcia krku divertikla prispieva k rozvoju zápalového procesu a vylučovaniu výpotkov. Exsudát zmierňuje fekálie a vylučuje sa do črevného lúmenu, dráždi jeho steny a vyvoláva reaktívny zápal..

Závažnosť zápalu závisí od reaktívnych vlastností samotného organizmu a agresivity infekčného agens.

K výskytu divertikulitídy prispievajú tieto faktory:

 • zápalové ochorenie čriev;
 • helmintická invázia;
 • črevná patológia vedúca k zápche;
 • nadváha;
 • vek nad 50 rokov;
 • systémové choroby, ktoré znižujú celkovú odolnosť organizmu (diabetes mellitus, imunodeficiencie).

komplikácie

Akútne komplikácie divertikulitídy:

Chronické komplikácie divertikulitídy:

 • chronický paraintestinálny infiltrát;
 • stenóza hrubého čreva;
 • črevná obštrukcia;
 • fistuly (vonkajšie, intestinálne, intestinálne-vaginálne, intestinálne-vaskulárne);
 • kolitída - zápal črevnej steny v blízkosti divertikula;
 • malabsorpcia živín na pozadí viacpočetných divertikúl.

diagnostika

Pri diagnostike divertikulitídy je dôležité nielen potvrdiť prítomnosť zápalových zmien v divertikle, ale tiež vyhodnotiť prevalenciu procesu, závažnosť intoxikačného syndrómu a identifikovať možné komplikácie. Okrem toho je povinná diferenciálna diagnóza divertikulitídy s inými chorobami: zápal slepého čreva, nádory brušnej dutiny a panvy, infekčná a neinfekčná kolitída, Crohnova choroba, zápalové ochorenia genitourinárneho systému..

Na vykonanie týchto úloh je potrebná anamnéza, odstránenie príznakov „úzkosti“, klinické vyšetrenie a vykonávanie povinných laboratórnych a inštrumentálnych diagnostických metód..

Laboratórne metódy

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • krvná biochemická analýza (bilirubín, AST, ALT, alkalická fosfatáza, GGTP, glukóza, celkový cholesterol, amyláza, CRP);
 • okultný krvný test.

Prístrojové metódy

 • EKG;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • prehľadová rádiografia brušných orgánov (s podozrením na perforovanú divertikulitídu;
 • kolonoskopia alebo irigoskopia.

Ak je to potrebné, dodatočne sa môžu použiť črevný ultrazvuk, gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvových orgánov, CT alebo MRI brušnej dutiny a malej panvy..

liečba

Účelom liečby divertikulitídy je zmiernenie zápalového procesu, prevencia a liečba komplikácií.

Nekomplikovaná divertikulitída, pri absencii príznakov systémového zápalu, sa dá liečiť ambulantne, ale nedostatok účinku liečby v priebehu 48 - 72 hodín je signálom hospitalizácie..

Komplikovaná divertikulitída podlieha povinnej hospitalizácii na chirurgickom oddelení..

diéta

V prvých 2 až 3 dňoch od začiatku choroby je uvedená striktná strava, ktorá umožňuje príjem čistých tekutín (rastlinný vývar, tekuté vývary zo chudého mäsa a rýb, stále minerálna alebo pitná voda, vyčírené šťavy, slabý čaj, bozk).

V nasledujúcich dňoch je indikovaná strusková strava s výnimkou produktov, ktoré zlepšujú procesy fermentácie a tvorby plynu v čreve..

odporúčaMusí byť vylúčený
Mäsové výrobky
 • Varené chudé mäso (hovädzie, teľacie, kuracie)
 • karbonátky
 • suflé
 • Parné kotlety
 • Nízkotučné mäsové vývary
 • Mastné mäso (bravčové, jahňacie, kačacie, husacie)
 • salámy
 • salámy
 • Údené mäso
rybyRyby s nízkym obsahom tuku (ostriež, šťuka, treska, treska, ostrieža)Mastné ryby (makrely, lososy, pstruhy)
polievkyPolievky na vývare chudého mäsa, zeleninové vývaryBoršč, kapustová polievka, okroshka, húbová polievka, mliečne polievky
Kaša a obilninyRyža, krupica a ovsené vločky, rezance, rezance z prémiovej múky
 • Proso, krupica z jačmeňa
 • Mak, kokos, akékoľvek nasekané zrná, müsli
Mliečne výrobkyNízkotučné kefír, prírodný jogurt, maslo, syrKyslá smotana, plnotučné mlieko, jogurty s rôznymi polevami, zmrzlina, smotana, tvaroh
Chlieb a múkaBiely chlieb z prémiovej múky, sušienky bez prísad, sušenie, bagely.Celozrnný chlieb, výrobky z ražnej múky, hnedý chlieb
Zelenina a ovocieBanány, melón, broskyňa
 • Kapusta, reďkovka, repa, mrkva, reďkovky, cibuľa, cesnak, bylinky, morské riasy, sušené ovocie, orechy, hrozno, jablká, hrušky, citrusové plody,
 • jarabiny
 • Strukoviny (hrach, šošovica, fazuľa, cícer, fazuľa)
NápojeSlabý čaj, káva, pitná voda, minerálna voda bez plynu, vyčírené šťavy bez dužiny, napnuté kompóty
 • alkohol
 • Nektár, šťava s dužinou, kysané nápoje, sýtené nápoje, kvas
cukrovíMed, cukor, želé, sirupVšetky sladkosti okrem povolených
ostatnévajíčkaKorenie, konzervované potraviny, huby, ocot, omáčky, chren, horčica

Pri chronickej divertikulitíde v období medzi exacerbáciami je indikovaná strava bohatá na vlákninu z rastlín a vlákninu z rastlín.

Liečba drogami

antibiotiká

Pri nekomplikovanej akútnej divertikulitíde je výhodné orálne podávanie. Trvanie liečby je 7-14 dní.

Lieky podľa výberu sú amoxicilín / kyselina klavulanová 500 mg / 125 mg trikrát denne perorálne alebo ciprofloxacín 500 mg 2krát denne perorálne + metronidazol 250 mg trikrát denne perorálne.

Pri chronickej kontinuálnej divertikulitíde sa liečba vykonáva najmenej mesiac, kým sa nedosiahne klinický účinok. Počas liečby je možná zmena antibakteriálnych liekov. Ďalej je možné predpísať antibiotiká, ktoré nemajú systémový účinok, ale pôsobia výlučne v lúmeni čreva..

spazmolytiká

S bolesťou sa predpisujú selektívne antispasmodiká:

 • mebeverin hydrochlorid (niaspan, duspatalin, náhradnéx, dutan) 200 mg 2-krát denne;
 • trimebutín (nebutín, trimedát, trimebutín maleát) 100 mg 3-krát denne;
 • pinaveria bromid (dicetel) 50 mg 3-krát denne.

S elimináciou zápalových javov sa na požiadanie predpisujú antispasmodiká.

laxatíva

Použitie preháňadiel v akútnom období je obmedzené. Povolené používať vazelínový olej 1-4 polievkové lyžice denne.

Bez exacerbácie sa používa laktulóza alebo makrogol..

chirurgia

Naliehavá chirurgická liečba je indikovaná pre komplikovaný priebeh divertikulitídy (krvácanie, perforácia so známkami peritonitídy, absces). Účelom zásahu je odstrániť oblasť hrubého čreva spolu s postihnutým divertiklom. Najbežnejšie vykonávané operácie sú Hartmann alebo Mikulich..

Jasné indikácie plánovaného chirurgického zákroku neboli stanovené, takže sa stanovujú individuálne, berúc do úvahy závažnosť zápalových javov, frekvenciu relapsov, účinnosť konzervatívnej liečby, ďalšiu prognózu.

Najčastejšie však nekomplikovaná divertikulitída nevyžaduje chirurgickú liečbu.

prevencia

Medzi preventívne opatrenia na zníženie rizika rozvoja divertikulitídy, ako aj samotnej divertikulózy, patria:

 • dodržiavanie diéty s vysokým obsahom vlákniny (najmenej 25 g za deň);
 • prevencia zápchy;
 • prevencia obezity;
 • pravidelné cvičenie;
 • korekcia hmotnosti.

Pokračujte v téme a nezabudnite si prečítať:

Žiaľ, nemôžeme vám ponúknuť vhodné články.

divertikulitída

Divertikulitída je zápal cievneho výčnelku (divertikulum) sliznice a submukóznej membrány hrubého čreva. Divertikly môžu byť jednoduché a viacnásobné. Ich prítomnosť spravidla naznačuje patologický stav nazývaný divertikulárna choroba. Zápal - divertikulitída - je v skutočnosti komplikáciou divertikulárnej choroby.

Ochorenie úzko súvisí s vekom: vyskytuje sa iba u 5% ľudí mladších ako 40 rokov a 25% ľudí starších ako 70 rokov 1. V 90 - 95% prípadov sa divertikulitída vyskytuje v sigmoidálnom hrubom čreve.

Všeobecné informácie a klasifikácia

Divertikulitída sa zvyčajne chápe ako zápal šíriaci sa pozdĺž črevnej steny najviac 7 centimetrov od samotného divertikula. Môže byť akútna alebo chronická. Divertikulitída, ktorá sa vyskytla prvýkrát v živote, sa nazýva akútna. Chronické - nevylučuje sa do šiestich týždňov alebo sa opakuje (relapsuje).

Podľa povahy klinických prejavov môže byť chronická divertikulitída:

 • nepretržitý priebeh - príznaky trvajú viac ako 6 po sebe idúcich týždňov alebo ustupujú krátku dobu a vracajú sa pred uplynutím 6 týždňov po začiatku liečby;
 • opakujúci sa priebeh - medzi odstránením príznakov a ich návratom uplynie 6 alebo viac týždňov;
 • latentný priebeh - choroba nemá výrazné príznaky a je zistená náhodou, keď lekár pri endoskopickom vyšetrení hrubého čreva objaví divertikulum naplnené hnisom.

Zápalový proces je schopný zničiť stenu čreva a spôsobiť jeho perforáciu - tento stav sa nazýva perforovaná divertikulitída. Toto je veľmi nebezpečná komplikácia vedúca k peritonitíde..

Príčiny divertikulitídy

Začnime príčinami samotného divertikla. Je veľmi zriedkavé, že ide o vrodenú chorobu. Častejšie sa vyskytuje divertikula v dôsledku zvýšeného tlaku v hrubom čreve, čo spôsobuje, že sliznica a submukózna membrána „vyčnievajú“ do medzery medzi divergovanými vláknami hladkých svalov čreva. Dôvodom je zvyčajne zápcha z dôvodu nedostatku vlákniny v strave. Úlohu zohrávajú aj zmeny súvisiace s vekom..

Čo presne spôsobuje zápal divertikula, nie je zatiaľ spoľahlivo známe. Existujú náznaky, že divertikulitída sa vyskytuje, keď je oslabená lokálna imunita, v pozadí dysbiózy, keď v črevnom obsahu začínajú prevládať patogénne baktérie. Možno vývoj choroby po kolitíde spôsobenej črevnou infekciou. Akútna divertikulitída sa môže začať kvôli obštrukcii (prekrývaniu) úst divertikula hustou časťou stolice..

Príznaky divertikulitídy

Hlavným príznakom akútnej divertikulitídy je bolesť v ľavej iliakálnej oblasti (dolné brucho bezprostredne nad panvovou kosťou). Intenzita bolesti a jej povaha sa môžu líšiť: silná alebo stredne ťažká, paroxyzmálna alebo konštantná. Bolesť je sprevádzaná horúčkou a zvýšeným počtom bielych krviniek v krvi.

Menej často sa pacienti sťažujú na nadúvanie, zvracanie, fekálnu retenciu alebo naopak časté uvoľnené stolice. Možné poruchy močenia. Celkový stav pacienta je najčastejšie uspokojivý a nevyžaduje si núdzové opatrenia..

Chronická divertikulitída sa tiež prejavuje bolesťou v ľavom dolnom bruchu. Povaha bolesti závisí od formy chronického zápalu. Pri nepretržitom priebehu chronickej divertikulitídy môže byť bolesť zosilnená a následne oslabená. Zvyčajne nespôsobuje pacientovi nadmerné nepohodlie a je zmiernený obvyklými liekmi proti bolesti a antispasmodikami do pol hodiny po užití lieku. V priebehu relapsov počas exacerbácie sú príznaky rovnaké ako pri akútnej divertikulitíde.

Divertikulitída môže byť komplikovaná abscesom, hlienom, perforáciou divertikulárneho vaku, zúžením čreva (stenózami čriev) črevného traktu, obštrukciou čriev..

V tomto prípade sa stav pacienta prudko zhoršuje a príznaky charakteristické pre konkrétnu komplikáciu sa zvýrazňujú. Napríklad pri perforácii to môžu byť príznaky peritonitídy; s črevnou obštrukciou - nedostatok stolice a plynu, nadúvanie, dehydratácia; s abscesom - vysoká horúčka a príznaky všeobecnej intoxikácie atď.

Diagnóza divertikulitídy

Na diagnostiku použitia divertikulitídy:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny (charakteristické zmeny v črevnej stene);
 • kolonoskopia (endoskopické vyšetrenie hrubého čreva);
 • irrigoskopia (röntgenové vyšetrenie hrubého čreva so zavedením kontrastu);
 • počítačová tomografia s kontrastom.

Pri akútnej divertikulitíde sa kvôli riziku perforácie nesmie irigoskopia a kolonoskopia predpísať, kým nezmiznú prvé klinické prejavy..

Na detekciu zápalových zmien sú predpísané klinické krvné testy a biochemické štúdie. Röntgenové vyšetrenie brušnej dutiny vám umožňuje potvrdiť alebo vyvrátiť možnú perforáciu divertikla a upchatie čreva..

Liečba divertikulitídy

Akútna divertikulitída sa zvyčajne lieči konzervatívne. Najprv si predpíšte stravu. Ak je divertikulóza indikovaná bez zápalu, je indikovaná potrava s vysokým obsahom rastlinnej vlákniny a inej vlákniny z potravy, zatiaľ čo divertikulitída sa odporúča bez vlákniny. Sú to mliečne výrobky, mäso, ryby, vajcia atď. Súčasne sa na podporu črevnej motility predpisuje tzv. Mäkká vláknina z potravy (napríklad psyllium). Uistite sa, že pijete najmenej 2 litre tekutiny denne. V závažných prípadoch sa odporúča úplné odmietnutie jedla a predpisuje sa parenterálna výživa.

Na zníženie bolesti predpíšte antispasmodiká.
Na zníženie aktivity patogénnej flóry sa odporúčajú antibakteriálne lieky. Zvyčajne sa predpisujú vo forme tabliet, ale v závažných prípadoch intravenózne kvapkaním. Trvanie kurzu 7-10 dní.

Pri nepretržitom priebehu divertikulitídy by sa liečba vrátane antibiotickej liečby mala vykonávať nepretržite najmenej jeden mesiac. V procese liečby je možná zmena antibakteriálnych liekov a antispasmodík. Po odznení akútneho zápalu sa strava upraví a do stravy sa postupne pridáva viac vlákniny.

V rámci komplexnej liečby môže lekár odporučiť gastroprotektory na báze rebamipidu (opätovné balenie). Pomáha obnoviť sliznicu gastrointestinálneho traktu po celej jeho dĺžke a na všetkých úrovniach 2.

Chirurgická liečba sa odporúča pri opakovaných divertikulitíde, perforácii čreva, tvorbe fistuly alebo veľkom abscese. Počas operácie sa postihnutá oblasť hrubého čreva odstráni..

Prognóza a prevencia divertikulitídy

Pri včasnom ošetrení je prognóza všeobecne priaznivá..

Na prevenciu divertikulitídy je správna výživa mimoriadne dôležitá: denná spotreba najmenej 25 gramov rastlinnej vlákniny a veľa vody. Potrebná je tiež regulácia frekvencie stolice. Je potrebné poznamenať, že tradičné stimulačné laxatíva (senna, bisacodyl, picosulfát sodný) sa kategoricky neodporúčajú na nepretržité používanie, najmä u pacientov s už diagnostikovanou divertikulózou. Povolené sú iba mäkké preháňadlá na báze laktulózy, latcitolu, psyllium.

[1] Maev I.V., Dicheva D. T., Andreev D.N. a kol. Divertikulárna choroba hrubého čreva. Manuál pre lekárov. Moskva. 2015.

[2] Tarnawski AS a kol. Rebamipid aktivuje gény kódujúce angiogénne rastové faktory a Cox2 a stimuluje angiogenézu: kľúč k jeho účinku na liečenie vredov, Dig Dis Sci. 2004.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž

Pažerák
Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela.Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku.
Správna mikroskopická diagnóza odrezkov z maternice závisí od dodržiavania niekoľkých nevyhnutných podmienok, ktoré by mal lekár zohľadniť pri vykonávaní kyretáže a odosielaní materiálu na vyšetrenie..
Osteoporóza kĺbov rukyOchorenie kostrového systému - osteoporóza rúk, sa vyznačuje výrazným poklesom hustoty kostí so zvýšením ich krehkosti, náchylnosti k traumatizácii a zlomenín s minimálnym dopadom.