loader

Čo je Meckelova divertikulum?

Meckelova divertikulum je výstupok ileu v tvare vaku a zaujíma osobitné miesto medzi ostatnými divertikulami tohto orgánu. Patrí k počtu vrodených anomálií a je spôsobený neúplným nadmerným rastom vitellínu alebo pupočníkového traktu, ktorý normálne rastie do konca 3. mesiaca vývoja plodu. Dĺžka tohto slepého výčnelku spravidla nepresahuje 4–6 cm, ale jeho priemer sa môže meniť v širokých medziach a niekedy môže dosahovať aj priemer samotného ilea..

Ak je pupočníkový kanál z nejakého dôvodu úplne uzavretý, má po narodení dieťaťa tvar tubulárneho útvaru nasmerovaného na pupok alebo s ním spojený vláknitou šnúrou..

príznaky

Meckelov divertikulum je trikrát častejšie tvorené u chlapcov a zvyčajne sa prejavuje v prvých rokoch života dieťaťa. Ak to nebolo v tomto okamihu diagnostikované, dospelí si často neuvedomujú, že majú črevné patológie, pretože vyčnievanie ileu sa v žiadnom prípade nedáva preč, s výnimkou menších periodických bolestí v ileu, až kým podmienky vzniku komplikácií choroby sa nevytvoria. Jeho hlavné prejavy sú preto:

 1. Krvácanie rôznej sily a povahy. Táto patológia sa spravidla vyznačuje čiernymi dechtovými stolicami, niekedy však pacienti krvácajú hojne, čo slúži ako dôvod pre naliehavú potrebu vyhľadať lekársku pomoc. Pomerne často je krvácanie sprevádzané:
  • anémia
  • slabosť
  • závrat
  • tachykardia;
  • bledosť.

Dôležité: v mnohých prípadoch je krvácanie sporadické, t.j. nepravidelné.

Dôležité: u novorodencov sa častejšie pozoruje zápcha a črevná obštrukcia a u starších detí krv v stolici obvykle indikuje prítomnosť divertikla..

Ak zápalový proces začína v stenách výčnelku, potom je to často sprevádzané symptómami podobnými apendicitídam, takže ich možno ľahko zamieňať. Pacient má:

 • bolesť brucha v oblasti pupka alebo ilia;
 • horúčka;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie.

Pozor! Dôležitým diagnostickým znakom je absencia zvracania, tzv. Kávové usadeniny, to znamená, že vo zvracaní nie je vždy žiadna krv.

Preto, ak sa počas operácie ukáže, že dodatok vermiformu sa nemení, je potrebné predpokladať prítomnosť divertikla ileum a odstrániť ho..

Pozor! Meckelov divertikulum sa často kombinuje s vrodenými anomáliami rôznych orgánov, takže ak nájdete jednu alebo druhú patológiu tohto druhu, napríklad tepny pažeráka, omphalocele a ďalšie, určite by ste mali podstúpiť vyšetrenie na prítomnosť výčnelku ileu..

Diagnostika a liečba

Hlavnou metódou na diagnostiku Meckelovho divertikla je kontrastná rádiografia (irrigoskopia), ktorá predpokladá rektálne podanie špeciálnej látky do črevného lúmenu. Ale vzhľadom na skutočnosť, že v prípade neexistencie komplikácií je veľmi slabo naplnená kontrastnou hmotou, ani táto univerzálna metóda na detekciu divertiklov neposkytuje vždy spoľahlivé informácie o ileu pacienta. Preto je táto anomália často diagnostikovaná a okamžite eliminovaná počas laparoskopie počas chirurgického ošetrovania komplikácií.

Ukázalo sa tiež, že pacienti vedú:

 • scintigrafia, ktorá umožňuje určiť oblasti ektopickej sliznice v prípade silného krvácania;
 • krvný test, pomocou ktorého môžete zistiť prítomnosť malého počtu krvných buniek a nízkej hladiny hemoglobínu;
 • analýza výkalov na prítomnosť okultnej krvi;
 • Ultrazvuk na zistenie príznakov zápalu.

Dôležité: Aby sa vylúčila možnosť krvácania z dôvodu ochorení horných tráviacich traktov, môžu byť pacienti podrobení endoskopickému vyšetreniu..

Ak bola úspešne diagnostikovaná Meckelova divertikulum, je malá a nesprevádza ju komplikácie, nevyžaduje sa žiadna špeciálna liečba. V takýchto prípadoch sa pacientom odporúča:

 • pravidelne sa podrobujú preventívnym vyšetreniam;
 • jesť otruby;
 • dôkladne žuť jedlo;
 • odmietnuť korenené jedlá;
 • kontrolovať, či v konzumovaných bobúľach a ovocí nie sú úplne žiadne semená, pretože môžu pretrvávať v divertikle;
 • sledovať pohyby čriev.
Pretože je ochorenie niekedy sprevádzané výskytom spastických bolestí, je možné sa s nimi vysporiadať pomocou jednoduchých voľne predajných antispasmodík a liekov založených na metoklopramide. Ale keď pripíšete príznaky zápalu, nemôžete sa obísť bez antibiotík a protizápalových liekov.

chirurgia

V prítomnosti veľkých útvarov je chirurgická liečba indikovaná pre všetkých pacientov, ale pohotovostná chirurgia pre Meckelovo divertikulum je potrebná iba pre:

 • perforácia steny divertikula, pretože to môže spôsobiť rozvoj peritonitídy a fatálne následky;
 • masívne krvácanie;
 • črevná obštrukcia, pretože môže spôsobiť smrť pacienta;
 • krútenie nôh vzdelávania.

Jeho podstatou je odstránenie výčnelku a obnovenie čriev. Niekedy je tiež potrebná resekcia čreva kvôli výskytu dystrofických zmien v ňom. Takáto operácia málokedy vedie k rozvoju komplikácií a je zvyčajne dobre tolerovaná pacientmi, ale napriek tomu sa v niektorých prípadoch môže v miestach rezov vytvoriť hrubá jazva. Ak je jeho veľkosť značná, môže spôsobiť prekrývanie lúmenu čreva a rozvoj črevnej obštrukcie, čo bude dôvodom pre ďalšiu pohotovostnú operáciu.

Pozor! Operácia sa zriedka vykonáva, ak je divertikulum náhodne zistené počas vyšetrení z iných dôvodov. V takýchto prípadoch by však pacienti mali dostávať úplné informácie o svojej chorobe a vedieť, čo je nebezpečné.

Meckel's diverticulum

Meckelovo divertikulum (pomenované po nemeckom anatomistovi J.F. Meckel Jr., 1781 - 1833) je miestny sakrálny výčnelok steny ileu, ktorý sa vytvára ako výsledok neúplného prerastania vitellínového kanálika, ktorý sa podieľa na výžive plodu vo vzdialenosti 10 - 100 cm od ileocekálneho uhla [1]. Mertel divertikulum je považované za pravé divertikulum, pretože jeho stena obsahuje všetky vrstvy čreva. Priemerná dĺžka je 5 - 7 cm, ale sú tu väčšie divertikly. Mertel divertikulum je najbežnejšou vrodenou malformáciou gastrointestinálneho traktu.

Nachádza sa vo väčšine prípadov na poslednom (distálnom) 50 ileu. V žiadnom prípade sa nemusí prejaviť, môže sa však zapáliť a simulovať klinický obraz akútnej apendicitídy. Preto by sa počas operácií na apendicitídu malo vykonať vyšetrenie tenkého čreva vo vzdialenosti do 1 metra. Hlavné klinické príznaky Meckelovho divertikula sú: meléna, bolesť v pravom dolnom kvadrante brucha, inverzia čreva, obštrukcia čreva. V americkej medicíne platí pravidlo „2 palce“: 2 palce dlhé, 2 stopy od ileocekálnej chlopne, 2% populácie, ktorá sa najčastejšie prejavuje za 2 roky života, je u mužov dvakrát častejšia.

patológie

Meckelovo divertikulum je skutočné divertikulum, ktoré je tvorené vyčnievaním všetkých vrstiev steny na prvokoch ileu. Meckelov divertikulum môže mať priemer až 2 cm a dĺžku až 5 cm. Vo väčšine prípadov (75%) je Meckelův divertikulum 60 cm (líši sa od 40 do 100 cm) od ileocekálnej chlopne [2].

Divertikulum je dodávané spárovanými vitellínovými cievami a ľavá artéria prechádza reverzným vývojom a pravá artéria zostáva ako vynikajúca mezenterická artéria. Zvyšok primárnej pravej srdcovej tepny opúšťa priamo z mezenterickej tepny a dodáva divertikulum. Jeho krvná zásoba je jedinečná v tom, že cievy do divertikla prechádzajú cez seróznu membránu ileu a končia na protozoálnej línii na vrchole divertikla. Avšak cievy, ktoré sa podieľajú na dodávaní krvi do divertikula, môžu pokračovať do steny brucha alebo môžu existovať ako vláknitá šnúra, ktorá spája ileum s pupkom. Špička divertikla môže byť pripevnená k spodku mezentérie ileu vláknitými adhéziami.

V polovici všetkých prípadov je Meckelovo divertikulum charakterizované ektopiou tkanív a v 62% prípadov sa zistí ektopia žalúdočnej sliznice, v 6% prípadov tkaniva pankreasu, v 6% prípadov kombinácia žalúdočnej sliznice a tkaniva pankreasu.

Klinický obraz

U väčšiny pacientov je asymptomatický, u tretej sa klinicky prejavuje [1]. Komplikácie sú zaznamenané u 4 až 40% pacientov; retrospektívne porovnanie však ukázalo, že riziko komplikácií sa s vekom znižuje a predstavuje 4% u ľudí mladších ako 20 rokov, 2% u ľudí vo veku 40 rokov a tendenciu k nule u staršej populácie [2,3,13]. Kombináciou Meckelovho divertikula s Crohnovou chorobou sa zvyšuje riziko nasledujúcich komplikácií:

 • gastrointestinálne krvácanie: najčastejšia komplikácia, ktorá sa vyskytuje v 30% prípadov so závažnými príznakmi [2]
 • obštrukcia tenkého čreva: druhá najbežnejšia komplikácia
  • luminálna obštrukcia v dôsledku divertikulitídy, vstupu cudzieho telesa do divertikula alebo tvorby coprolitu
  • inverzie
  • intususcepcia [5]
  • vnútorná prietrž
  • Richter-Littre parietálna prietrž: porušenie divertikla
  • nádorová obštrukcia
  • porušenie tenkého čreva v mezodivertikulárnom ligamente obsahujúcom vitellínové cievy siahajúce cez ileum do divertikla
 • zápal (divertikulitída): Meckelova divertikulitída
 • perforácia divertikula
 • nádory v Meckelovom divertikle

diagnostika

Scopia

Slepý výčnelok v ileu. Typické umiestnenie v pravej iliakálnej oblasti alebo panve.

CT sken

Počítačová tomografia má v nekomplikovaných prípadoch obmedzenú hodnotu, pretože divertikulum pripomína normálne črevné slučky. Príležitostne je možné vizualizovať hladiny plynu / tekutiny, slepý výčnelok na anti-mezenterickej strane distálneho ilea. Možné obrátenie divertikula prejavujúce sa ako intraluminálny polypoidný výčnelok [12].

Hodnota tejto techniky je v nekomplikovaných prípadoch obmedzená. Môže byť detekovaná slepá peristaltická výstupka slučky spojenej s tenkým črevom. A.

Tradičná angiografia a CT angiografia

Pri uskutočňovaní štúdie na zistenie príčiny krvácania do gastrointestinálneho traktu sa dá vizualizovať žĺtkový vak, hoci jeho vizualizácia je zvyčajne náročná na iné cievy..

scintigrafia

99mTc scintigrafia technecistanu sodného má obmedzenú citlivosť (

60%) [2,9]; odhaľuje však mimomaternicovú sliznicu v divertikle. Rádiofarmakum je absorbované bunkami vylučujúcimi žalúdočnú sliznicu a ektopickými ložiskami žalúdočnej sliznice. Veľká citlivosť (

85 - 90%) pozorované u detí.

História a etymológia

Patológia je pomenovaná po Johannovi Friedrichovi Meckelovi, ktorý opísal nozológiu v roku 1809..

Meckel má divertikulum

Tenké črevo začína od pylorickej časti žalúdka, tečie do slepého čreva a tvorí ileocekálny uhol a pozostáva z dvanástnika, nevoľnosti a ilea. Dĺžka týchto dvoch sa líši od 5 do 7 metrov a priemer je od 3 do 5 cm. Približne 2/5 orálnej časti tenkého čreva sa nazýva štíhly a zvyšok sa nazýva ealálny, hoci medzi nimi nie je jasná anatomická hranica. V súvislosti s relatívnou všeobecnosťou chorôb žalúdka a dvanástnika sú tieto choroby opísané v predchádzajúcej časti.

Tenké črevo tvorí početné slučky, ktoré neustále menia svoj tvar a polohu, ktoré zaberajú mezo- a hypogastrické oblasti brucha. Posledne menované sú oddelené od epigastria mezentériou priečneho hrubého čreva, čím tvoria spodné poschodie brušnej dutiny. Slučky tenkého čreva sú pripojené k mezentérii tvorenému dvoma listami viscerálneho límca. medzi ktorými krv, lymfatické cievy a nervy prechádzajú vo voľnej vláknine. Peritoneum nepokrýva tenké črevo v mieste prichytenia mezentérie, čo zaisťuje jeho intraperitoneálnu polohu. Tenké črevo je zásobované krvou 16 až 22 črevných vetiev, ktoré sa tiahnu od pravého polkruhu vyššej mezenterickej tepny. Tieto cievy sa medzi sebou vytvárajú v hrúbke arteriálnych oblúkov mesentery nerovnomerného a druhého rádu. Četné krátke rovné tepny sa od nich odchyľujú k stene čreva. Tenké črevo má, rovnako ako ostatné orgány nn-vedeckého systému, dvojité - parasympatické a sympatické - inervovanie..

V tenkom čreve prebieha komplexný proces chemického a enzymatického štiepenia proteínov, tukov a uhľohydrátov na konečné produkty. Výsledné potravinové prísady sa absorbujú cez obrovský povrch sliznice tenkého čreva, ktorý presahuje 10 ma približne 10-násobok povrchu kože dospelých. Tenké črevo hrá pomerne významnú úlohu v procese absorpcie vody a elektrolytov. Táto funkcia sa vyznačuje veľkou dynamikou, ktorá má primárny vplyv na stálosť vnútorného prostredia tela. Všetky patologické stavy vedúce k narušeniu normálnej funkcie čriev (črevná obštrukcia, črevné fistuly, rozsiahle resekcie atď.) Môžu rýchlo viesť k závažným poruchám rovnováhy vody a elektrolytov a významným zmenám v metabolizme..

Traumatické zranenia tenkého čreva sa môžu vyskytnúť v dôsledku tupého násilia alebo zranenia. Poškodenie môže byť jednorazové alebo viacnásobné a môže byť sprevádzané traumou do iných orgánov. V dôsledku poškodenia čreva sa u lokálnych uli vyvinie difúzna peritonitída. Poškodenie čreva sa prejavuje akútnou bolesťou, často sprevádzanou šokom. Stav pacienta sa progresívne zhoršuje, existujú známky peritonitídy. Zriedkavo sa pozoruje spontánne vyliečenie “(z dôvodu uzatvorenia otvoru omentom alebo spájkovanou slučkou).
Chirurgické ošetrenie. Laparotómia by sa mala vykonávať vo všetkých prípadoch, keď existuje aspoň podozrenie na poškodenie čreva..

Vrodené črevné ochorenia sa vo väčšine prípadov zisťujú v prvých dňoch, mesiacoch a rokoch po narodení a obvykle sa chirurgicky odstránia ihneď po ich zistení. Malá časť pacientov s touto patológiou žije do dospelosti. Ochorenie sa považuje za náhodné nálezy počas chirurgického zákroku, röntgenového a endoskopického vyšetrenia alebo pri pitve. Medzi vrodené choroby, s ktorými sa stretávame u dospelých, patria črevné divertikuly, bežný mezentérium, pohyblivé slepé črevo, megakolon, Peitz-Jägersov syndróm, Gardnerov syndróm a duplikácia čriev. Najväčší záujem pre chirurgov je Meckelovo divertikulum, ktoré sa zvyčajne nachádza na anti-mezenterickom povrchu ileu 30 - 90 cm od ileocekálneho uhla a nie je úplne blokované črevným kanálikom vitellínu (ductus omphalo-entericus)..

Meckelova divertikulitída

Nekomplikované divertikly sú vo väčšine prípadov asymptomatické a najčastejšie sa zisťujú počas laarotómie alebo pri pitve. Prítomnosť Meckelovho divertikula predstavuje skutočnú hrozbu pre rozvoj mnohých komplikácií, ktoré často vyžadujú chirurgický zákrok. Medzi tieto komplikácie patrí: divertikulitída, ktorá sa vyskytuje v dôsledku upchávania alebo stláčania úst divertikula jazvami, zápalovými infiltrátmi, cudzími telesami, ako aj vrodeným zúžením jeho krku, ktoré bránia normálnemu odtoku obsahu divertikla do čreva s tvorbou uzavretého priestoru; črevná obštrukcia, najčastejšie v dôsledku otáčania ileu okolo rubínových kordov, vedúce od pupka k vrcholu divertikula (v tomto prípade sa vyvinie inverzia alebo obštrukcia ileu) alebo zdrvenie črevnej slučky okolo fibróznej komisie (uškrtenie črevnej obštrukcie); peptický vred, ktorý sa často vyskytuje v Meckelovom divertikle alebo v jeho susednom ileu, zvyčajne v miestach heterotopickej akumulácie žalúdočnej sliznice, dvanástnika alebo hrubého čreva, ako aj pankreatického tkaniva a môže predstavovať veľké riziko pre život v dôsledku svojej tendencie ku krvácaniu, prieniky a perforácie. Meckelove divertikulárne nádory sú vysoko štrukturálne rozmanité a môžu byť benígne (adenómy, lipómy, fibrómy, leiomyómy, neurofibrómy) a malígne (karcinoidy, rakoviny a sarkómy)..

Ak neexistujú kontraindikácie, malo by sa nekomplikované Meckelovo divertikulum odstrániť ako potenciálny zdroj život ohrozujúcich komplikácií. Operácia spočíva v jej miestnej excízii so zošitím črevnej chyby v priečnom smere pomocou dvojradových stehov. S veľkým divertiklom, širokou základňou a výraznými patomorfologickými zmenami v stene sa resekuje tenké črevo spolu s divertiklom..

Chirurgické ošetrenie komplikovaného Meckelovho divertikla má vlastnosti. V prípade krvácania, ktoré nie je prístupné konzervatívnej liečbe, sa resekuje segment čreva nesúci krvácajúce divertikulum, pretože jeho jednoduché vyrezanie nezaručuje relaps vredu v susedných častiach sliznice ilea. Dôležitým prvkom pooperačného obdobia u týchto pacientov je úplné obnovenie objemu cirkulujúcej krvi prostredníctvom krvných transfúzií. V prípadoch, keď divertikulum spôsobilo obštrukciu čreva, je hlavnou podmienkou úspešnej chirurgickej liečby včasná eliminácia. Perforácia vredu Meckelovho divertikla si vyžaduje segmentálnu resekciu tenkého čreva, dôkladnú hygienu brušnej dutiny a intenzívnu starostlivosť o lokálnu alebo difúznu peritonitídu. Chirurgická liečba Meckelových divertikulárnych nádorov je založená na princípoch prijatých na liečbu nádorov tenkého čreva, ktoré sú opísané nižšie..

Meckelov divertikulum u dospelých a detí: všetko o vrodenej patológii

Meckelov divertikulum je vrodené ochorenie a vyskytuje sa u jedného z päťdesiatich ľudí. Toto ochorenie postihuje hlavne mužov. Zápal divertikla u dospelých aj u detí sa môže vyskytnúť so symptómami akútneho brucha, preto je dôležité poznať prejavy choroby a jej charakteristické znaky..

Charakterizácia choroby u dospelých a detí

Meckelov divertikulum je vrecovitý výčnelok ileu, ktorý sa vyskytuje vo vzdialenosti 20 cm od miesta jeho prechodu do slepej časti hrubého čreva. Táto patológia je vrodená a predstavuje otvorený vitellinový kanál. Vo fáze embryonálneho vývoja spája ileum a žĺtok. Stena dvanástnika, sliznica žalúdka alebo časť pankreasu môžu vstúpiť do Meckelovho divertikla. Jeho dĺžka je v priemere 3 cm.

Meckel diverticulum - vakovitý výčnelok tenkého čreva

Táto tvorba u detí sa najčastejšie zisťuje pred dosiahnutím veku 10 rokov, ale jej asymptomatický priebeh a manifestácia v neskoršom veku je možná. Patológia u detí je nebezpečná, pretože sa môže ostro vyhlásiť za prejavy akútneho brucha. U dospelých sa Meckelov divertikulum najčastejšie zisťuje až do 30 rokov.

Mechanizmus tvorby Mertelovho divertikla - video

príčiny

Meckelov divertikulum je patológia, ktorá sa vyskytuje v prenatálnom období. Plod v prvých týždňoch života má vitellínový kanál. Je súčasťou pupočnej šnúry a je potrebná na spojenie ileu a žĺtkového vaku. V procese vývoja plodu vitellínový kanálik postupne prerastá a atrofuje. Ak v čase narodenia nebol tento proces ukončený, potom existuje buď priama komunikácia tenkého čreva s prednou brušnou stenou, alebo patologický výčnelok, nazývaný Meckelovo divertikulum..

Meckelov divertikulum je klasifikované ako pravé divertikulum, pretože opakuje štruktúru tenkého čreva. Môže obsahovať časť žalúdočnej sliznice alebo pankreatického tkaniva. V prvom prípade sa uvoľňuje kyselina chlorovodíková, čo vedie k ulcerácii výbežku a rozvoju krvácania. Tento jav sa najčastejšie vyvíja u detí. V tomto veku sa môže kombinovať s takými malformáciami tráviaceho systému, ako sú:

 • Crohnova choroba;
 • ezofágová atrézia;
 • atrézia konečníka a konečníka.

Divertikulum sa spravidla nachádza voľne v brušnej dutine a môže mať svoj vlastný mezentérium.

Podľa štúdií sa žalúdočná sliznica v divertikle nachádza v 10% prípadov a pankreatické tkanivo v 6% prípadov. Veľmi zriedkavo sa v ňom nachádza ileum, chudá, duodenum..

Klasifikácia chorôb

V závislosti od mechanizmu výskytu sa rozlišujú tieto typy divertikúl:

 1. Vrodená. Zachytáva celú stenu tenkého čreva.
 2. Získal. Toto divertikulum pozostáva z mukózy a siaha od mezenterickej strany ileu.

V závislosti od objemu priechodnosti vitellínového kanálika sa rozlišujú rôzne typy patologických výčnelkov tenkého čreva:

 1. Priechodnosť celého vitellínového kanálu:
  • otvorené divertikulum;
  • čiastočne otvorené divertikulum;
  • uzavreté divertikulum.
 2. Priechodnosť vitellínového kanálu:
  • omphalocele - otvorené od pupku;
  • Meckelov divertikulum - otvorené od čreva:
  • enterocystóm - otvorený v strede.

Príznaky a príznaky

Zápal divertikula sa dá ľahko zamieňať s apendicitídou

Meckelov divertikulum je najčastejšie asymptomatické. Ak sa v výčnelnej dutine objaví zápalový proces (divertikulitída), vyvinie sa klinika, ktorá je na obrázku podobná apendicitíde. V takom prípade sa vyskytnú tieto príznaky:

 • zvýšenie telesnej teploty;
 • bolesť v pupku alebo na pravej strane brucha;
 • zvracanie
 • pozitívny príznak Shchetkin - Blumberg, čo je znakom zápalového procesu pobrušnice. Za pozitívne sa považuje to, že po stlačení brušnej steny a náhle odtiahnutí ruky pacient trpí silnou bolesťou.
 • leukocytóza.

Pri takýchto prejavoch je pacient často podozrivý na apendicitídu a divertikulum sa deteguje iba počas chirurgického zákroku.

Meckelov divertikulum je považované za asymptomatické v 95% prípadov..

S rozvojom krvácania spôsobeného peptickým vredom na vyčnievajúcej stene sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bledú pokožku;
 • závraty;
 • čierna farba výkalov;
 • celková slabosť;
 • búšenie srdca.

Porušenie divertikla alebo rozvoj črevnej obštrukcie sa prejaví aj intenzívnou bolesťou, zvracaním, intoxikáciou..

V zriedkavých prípadoch je možné vyvinúť patologické rozšírenie nádoru - benígne aj malígne. V tomto prípade sa klinika choroby určí podľa jej povahy..

Funkcie klinického obrazu - video

Metódy diagnostiky chorôb

Pretože choroba má nešpecifickú kliniku, divertikulum sa najčastejšie deteguje počas operácie. Na uľahčenie diagnostiky sa používajú rôzne inštrumentálne a laboratórne štúdie..

Diagnostické metódy - tabuľka

študovaťcharakteristický
Všeobecná analýza krviLeukocytóza sa zistí ako príznak zápalu a anémie s nedostatkom železa - výsledok krvácania.
Fekálny okultný krvný testStanovenie krvácania v zažívacom systéme.
IrrigoscopyTáto metóda sa vzťahuje na röntgenové štúdie so zavedením kontrastného média do črevného lúmenu. Umožňuje identifikovať výstupok a vyhodnotiť stav steny celého čreva.
MRITáto štúdia umožňuje získať úplný obraz o stave brušných orgánov.
kolonoskopiaPomocou špeciálnej sondy, ktorá je zavedená do črevného lúmenu, môžete určiť umiestnenie divertikla a preskúmať jeho obsah..
laparoskopiaPri nízkej účinnosti vyššie uvedených metód sa laparoskop vkladá malým rezom do brušnej steny. Ak je určený Meckelov divertikulum, môže byť okamžite odstránené..

Je možné použiť také výskumné metódy, ako je ultrazvuk brušnej dutiny a FGDS, sú však neinformatívne a môžu vylúčiť iba iné príčiny krvácania..

liečba

Ak je choroba asymptomatická, spravidla sa liečba nevyžaduje. V iných prípadoch je predpísaná komplexná terapia, ktorá zahŕňa:

 • chirurgické odstránenie;
 • liečba drogami;
 • diéta.

Chirurgický zákrok

Laparoskopia je diagnostická aj liečebná metóda.

Eliminácia divertikla pri absencii klinického obrazu sa odporúča iba v týchto prípadoch:

 • dĺžka vzdelávania viac ako 3 cm;
 • veľmi tenké vypuklé steny;
 • vek pacienta je viac ako 40 rokov;
 • úzky krk divertikla;
 • V dutine brušnej sa určujú vláknité šnúry.

V prípade divertikulitídy alebo krvácania z čreva je potrebná okamžitá chirurgická liečba. Vykonáva sa dvoma spôsobmi:

 1. Operácia brucha (laparotómia). Vďaka tejto metóde máte široký prístup do brušnej dutiny, čo vám umožňuje úplne vizualizovať oblasť divertikla a vyrezať ju.
 2. Laparoskopia. Táto metóda je založená na zavedení špeciálnej trubice s kamerou cez malý rez, ktorý umožňuje detekovať vznik a resekovať ho bez výrazného rezu brušnej steny..

Drogová terapia

Liečba drogami sa vykonáva v detstve a po operácii. Nasledujúce skupiny liekov sú určené na odstránenie prejavov patológie:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. Eliminujú zápal a majú analgetický účinok. Najbežnejšie používanými drogami sú ibuprofén, piroxikam, indometacín.
 2. Spazmolytiká. Používa sa na anestéziu a reguláciu črevnej motility (Drotaverin, Duspatalin, Trimedat)..
 3. Antibakteriálne činidlá. Medzi ne patrí azitromycín, klaritromycín, erytromycín. Tieto lieky sa najčastejšie predpisujú po chirurgickej liečbe, aby sa znížilo riziko zápalu..
 4. Detoxikačné činidlá. Medzi drogami tejto skupiny sa líšia Trental, plazmové náhradky, Complamin. Takáto terapia pomáha pri rozvoji komplikácií a znižuje závažnosť zápalu..

Okrem toho sa v praxi liečby používajú antisekrečné lieky. Znižujú kyslosť žalúdka, čo je obzvlášť dôležité, keď sa časť sliznice tohto orgánu dostane do výčnelku a zvyšuje riziko vredov..

S rozvojom črevného krvácania sa používajú hemostatiká, napríklad Vikasol.

Lieky na fotografii

Ak sa vyššie uvedené ošetrenie uskutočňuje včas a úplne, potom je prognóza priaznivá. V prípade oneskorenej liečby, rozvoja komplikácií a nedostatku adekvátnej liečby môže dôjsť k úmrtiu.

Pravidlá výživy

Na začiatku užívania liekov je predpísaná špeciálna strava na zníženie rizika komplikácií a na urýchlenie uzdravenia. Hlavným princípom takejto výživy je príjem potravín bohatých na vlákninu a vylúčenie potravín, ktoré zvyšujú nadúvanie a tvorbu plynov, zo stravy. Potraviny by mali byť dobre uvarené alebo dusené. Nejedzte potraviny, ktoré sú ťažko stráviteľné, príliš horúce alebo studené. Odporúča sa jesť často, v malých porciách..

Tabuľka povolených a zakázaných výrobkov

Povolené produktyZakázané výrobky
 • varená zelenina;
 • chudé mäso;
 • obilniny;
 • Ovocné nápoje a kompóty;
 • polievky;
 • bylinné čaje;
 • ovocie;
 • mliečne výrobky;
 • šípkový vývar.
 • vyprážané jedlá;
 • údené mäso;
 • alkohol;
 • konzervy;
 • marinády;
 • sušienky;
 • polotovary;
 • silná káva;
 • kapusta;
 • korenené jedlá.

Odporúčané produkty na fotografii

Možné následky a komplikácie

Meckel's diverticulum najčastejšie vedie k komplikáciám, ako sú:

 • črevná obštrukcia;
 • vnútorné krvácanie spôsobené peptickým vredom;
 • divertikulitída;
 • prasknutie divertikla;
 • tvorba kýly;
 • novotvary - zhubné aj benígne.

Výskyt peptických vredov je 43%, divertikulitída - 14%, intususcepcia - 25%, hernia - 11%.

Výskyt vnútorného krvácania je indikovaný príznakmi, ako sú:

 • celková slabosť;
 • búšenie srdca;
 • závraty;
 • bledú pokožku;
 • anémia.

Prejavy intestinálnej obštrukcie sú:

 • nevoľnosť a zvracanie;
 • bledú pokožku;
 • závraty;
 • spastická bolesť brucha.

Komplikácie môžu byť navyše pooperačné, zahŕňajú:

 • pľúcna embólia;
 • zlyhanie švov;
 • intraabdominálny absces.

Meckelov divertikulum je často asymptomatické a je zistené po vzniku komplikácií. V tomto ohľade je potrebné poznať jeho možné prejavy a okamžite sa poradiť s lekárom, ak sa vyskytnú, pretože iba včasná a primeraná liečba môže chrániť pred rozvojom nebezpečných komplikácií..

Meckelov divertikulum: štrukturálny znak alebo nebezpečná patológia?

Meckelov divertikulum je vrodená patológia tenkého čreva, ktorá sa pozoruje u 2% ľudí. Je ťažké jasne určiť jej charakter. Na jednej strane, 50% anomálie nespôsobuje žiadne prejavy, je detekovaná náhodou počas preventívnych vyšetrení alebo operácií. Na druhej strane, v 25 - 30% prípadov spôsobuje život ohrozujúce stavy. Čo je vlastne Meckelovo divertikulum: jednoduchý vrodený rys tela alebo závažné ochorenie?

Meckel's diverticulum - čo to je?

Meckelov divertikulum je výsledkom neúplného prerastenia žĺtkového vaku

V počiatočnom období (od 7 do 8 týždňov do 3 - 5 mesiacov) vývoja plodu sa embryo živí žĺtkovým vakom (špeciálne embryonálne tkanivo). V prvom trimestri sa placenta ešte nevytvorila, je umiestnená v pupku a je úzkym kanálom - vitellínovým kanálikom spojená s tenkým črevom plodu. Po vytvorení plnej pupočnej šnúry a placentárnej cirkulácie dochádza k opačnému vývoju dočasných embryonálnych štruktúr. Žĺtkový vak s potrubím sa zrúti a rozloží. Ak sa tak nestane, časť vitellínového kanálika pripojeného na tenké črevo môže mať na svojom povrchu výčnelok - to je Meckelovo divertikulum.

Meckelov divertikulum je vrodená anomália (rys) tenkého čreva vo forme dodatočného vrecovitého alebo rúrkovitého výčnelku steny ileu. Vyzerá to ako proces spojený s črevným lúmenom. Anomálie dostala meno na počesť vedca Johanna Meckela, ktorý ju prvýkrát objavil a opísal v roku 1809.

Typické charakteristiky Meckelho divertikla:

 • umiestnenie - antimesenterikum (bez mastných usadenín a krvných ciev, obrátené do brušnej dutiny) ileum;
 • dĺžka - od 1-2 cm do 16-20 cm;
 • tvar má vak so širokou základňou (šírkou viac ako 2 cm) alebo rúrkovitý s úzkou základňou (šírka približne 1–2 cm);
 • vzhľad - slepo končiaci proces, podobný farbe a štruktúre steny čreva, môže mať komisiu spojenú s pupkom.

Problémové video

príčiny

Nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje o príčinách narušenia spätného vývoja vitellínového kanála a výskytu Meckelovho divertikla. Existujú iba predpoklady o možných príčinných vzťahoch s niektorými faktormi. Príčiny komplikovaných foriem tejto anomálie sú však dobre známe..

Príčiny vývoja patológie a jej komplikácie - tabuľka

Prečo dochádza k divertiklu?Prečo vznikajú komplikácie?
 • Prítomnosť Meckelho divertikla u blízkych príbuzných;
 • genetické choroby, génové a chromozomálne mutácie;
 • vplyv nepriaznivých environmentálnych faktorov na plod (žiarenie, chemikálie, lieky);
 • vnútromaternicové infekcie.
 • Prítomnosť fragmentov žalúdočnej sliznice v divertikule;
 • úzky vstup do divertikla;
 • črevné infekcie;
 • rozťahovanie steny divertikula;
 • požitie a stagnácia výkalov;
 • narušenie dodávky krvi;
 • opakovanie črevných slučiek okolo divertikla.

Komplikácie Meckelovho divertikla sa vyskytujú častejšie av detstve sú závažnejšie. Ak sa neobjavili pred 30. rokom veku, pravdepodobnosť ich rozvoja nepresiahne 5 - 10%.

klasifikácia

V detstve aj u dospelých je divertikulum Meckelho typu niekoľko druhov:

 1. Asymptomatický - nespôsobuje počas života žiadne prejavy a príznaky (asi 75–80% prípadov). Zistené ako náhodný nález pri diagnostických postupoch (tomografia, scintigrafia brucha, laparoskopia), pri operáciách pri rôznych chorobách dutiny brušnej.
 2. Komplikované akútnymi stavmi - choroby vyžadujúce okamžitú lekársku starostlivosť (15–20%): divertikulitída, krvácanie z čriev, obštrukcia čriev, intususcepcia.
 3. Komplikované chronickými chorobami - zdravotné problémy spôsobené divertiklom na dlhú dobu (týždne, mesiace, roky): anémia, nádorové nádory (približne 5%).

Druhy a príznaky komplikácií

Črevné krvácanie

Tekutá tmavá čerešňová stolica zvaná melena je hlavným znakom črevného krvácania

Najčastejším prejavom Meckelovho divertikla je krvácanie do črevného lúmenu. Vyskytuje sa v dôsledku tvorby vredov (rán) na sliznici. Ich príčinou sú bunky žalúdka a pankreasu, ktoré sú prítomné na sliznici divertikla v 80%. Vylučujú agresívne enzýmy, ktoré poškodzujú cievy sliznice. Výsledné krvácanie môže byť mierne chronické - výkaly nezmenia farbu alebo sú súčasne bohaté - výkaly sa stávajú krvavými.

Príznaky krvácania - tabuľka

sťažnosti
 • Celková slabosť;
 • závraty;
 • bolesť brucha;
 • tekuté výkaly s krvou.
Krvavé výkaly (melena)Pri akútnom silnom krvácaní sa stolica podobá malinovej želé - tekutej, plodnej, čerešňovej. Mierne krvácanie nemení farbu a konzistenciu výkalov.
Znaky straty krviPri silnom krvácaní: zníženie krvného tlaku, častý pulz (viac ako 90 úderov / min.), Bledosť pokožky, porušenie celkového stavu. Chronická strata krvi často spôsobuje anémiu (znížený hemoglobín a červené krvinky).

divertikulitída

Bolesť na bruchu v pravom dolnom rohu je so všetkými komplikáciami Meckelovho divertikla (najčastejšie s divertikulitídou).

Zápalové zmeny v Meckelovom divertikle sa nazývajú divertikulitída. Zápal buď zachytáva iba sliznicu alebo zasahuje celú hrúbku steny. V prvom prípade sa vyskytuje chronická divertikulitída, v druhom - akútna. Ten predstavuje bezprostredné ohrozenie života a môže byť nasledovného typu:

 1. Katarálnej. Jednoduchý zápal, ktorý odchádza s včasnými liekmi.
 2. Flegmonózní. Hnisavý zápal vedúci k zničeniu divertikla.
 3. Gangrenous alebo gangrenous perforated. Zničenie (zničenie) steny, ktoré vedie k šíreniu hnisu, škodlivých baktérií, výkalov v brušnej dutine. Výsledkom je najstrašnejšie ochorenie - všeobecná peritonitída.

Príznaky divertikulitídy - tabuľka

sťažnosti
 • Bolesť v dolnej časti brucha - viac vpravo;
 • nevoľnosť, vracanie, hnačka;
 • suché ústa
 • horúčka.
Bolest bruchaNa začiatku choroby, pri tlaku na žalúdok, sa v pupku zistí výrazná bolestivosť a na pravej strane dolná. S výskytom peritonitídy sa po celom bruchu pozoruje silná bolesť a svalové napätie..
Známky zápalu slepého črevaAkútna divertikulitída a apendicitída majú podobné príznaky. Preto sa počas operácií na odstránenie dodatku zistí väčšina prípadov divertikulitídy.

Obštrukcia čriev

Nadúvanie je charakteristické obštrukciou čreva s divertiklom

Mertellov divertikulum, dlhé, široké alebo s priľnavosťou podobnou šnúre s brušnou stenou, môže spôsobiť mechanické stlačenie čreva a obštrukcie. Sú možné dve možnosti:

 • intususcepcia - zavedenie divertikla so širokou základňou do lúmenu tenkého čreva;
 • inverzia čreva okolo divertikla alebo vytvorenie uzla medzi nimi.

Typické príznaky obštrukcie čriev:

 • paroxyzmálna alebo pretrvávajúca bolesť celého brucha;
 • nadúvanie, zväčšenie veľkosti brucha;
 • fekálna retencia;
 • porušenie vypúšťania plynov;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • sekrécia hlienu s tmavou čerešňovou krvou z konečníka.

Krvácanie z čriev a divertikulitída sú najčastejšie komplikácie Meckelovho divertikla u dospelých aj u detí..

Tvorba nádoru

Prítomnosť abnormálnych buniek žalúdočnej sliznice, chronický zápal, infekcie a mechanické podráždenie sliznice môžu spôsobiť vznik malígnych nádorov v Meckelovom divertikle. Táto komplikácia je zriedkavá (menej ako 5%). Nádor sa môže prejaviť ako klinický obraz akýchkoľvek ďalších komplikácií divertikla: krvácanie, zápal, intususcepcia, obštrukcia čreva, anémia.

Znaky patológie u dospelých a detí

Samotné Meckelovo divadlo nie je choroba. Je to len anatomický rys čreva, ktorý sa nemôže stať základom pre rozvoj závažných komplikácií v nie viac ako 20 - 25% prípadov..

Funkcie Meckelho divertikla u dospelých a detí - tabuľka

Vlastnostidospelídeti
Miera detekcieAsi 2% obyvateľstva3-5% populácie
Miera komplikáciíAsi 10 - 15% pacientovViac ako 30–40% pacientov
Vek pacientov s komplikáciamiDo 30 rokov 80%, po 30 rokoch 20%60–70% do 10 rokov, 30–40% po 10 rokoch
Prevládajúca povaha komplikáciíZápal, vývoj nádoru, obštrukciaKrvácanie, zápal, intususcepcia
Pohlavie pacientovU mužov a žien sú rovnako často zaznamenávané nekomplikované formy Meckelho divertikla, komplikované u mužov trikrát častejšie..
smrteľnosťZ komplikácií 1 - 2%Od komplikácií 4-6%
Ďalšie abnormality žĺtkového vaku70–80% chýba. Pri 10% priľnavosti podobnej šnúre medzi stenou brucha a črevami.Kompletná a neúplná pupková fistula, menej častá priľnavosť brušnej dutiny.

diagnostika

Presná diagnóza Meckelovho divertikla je možná iba počas chirurgického zákroku vizuálnym vyšetrením čriev. Symptómy sú diagnostikované symptómami a klinickými prejavmi. Existujúce moderné diagnostické metódy nie sú stopercentne spoľahlivé.

Pod maskou akejkoľvek choroby brušných orgánov sa môžu skryť komplikácie Meckelovho divertikla.

Použité diagnostické metódy - tabuľka

Metódy vizuálnej diagnostiky divertiklascintigrafiaIntravenózne podávanie technécia na prípravu rádioizotopov (Tc 99). V rámci špeciálneho röntgenového zariadenia sa monitorujú miesta akumulácie izotopov. Zodpovedajú umiestneniu Meckelovho divertikla (komplikovaného aj nekomplikovaného). Spoľahlivosť výsledkov - 50 - 60%.
tomografiaPočítačové alebo magnetické rezonancie vylepšené intravenóznym podaním reagenčných vrstiev v trojrozmernom zobrazení. Účinnosť metódy je viac ako 90%.
laparoskopiaDiagnostická operácia - zavedenie špeciálnej videokamery do brušnej dutiny v anestézii. S pomocou manipulátorov sa vyšetria črevá. Táto technika je spoľahlivá 99,9%.
Ultrazvukové vyšetrenieNie je možné zistiť divertikulum častejšie ako u 30%, najmä u detí.
Diagnóza komplikáciíX-ray bruchaZisťuje príznaky upchatia čriev (opuchnuté slučky pretekajúce tekutinou v horizontálnej úrovni).
Všeobecná analýza krviZvýšenie počtu bielych krviniek je charakteristické zápalom divertikula, anémiou (nízky hemoglobín, červené krvinky) s komplikáciami krvácania..
Fekálny okultný krvný testAk sú dodržané všetky pravidlá na vykonanie testu a je zistená skrytá krv v stolici, môže to byť spôsobené chronickým krvácaním z divertikla..

Moderné liečebné prístupy

Meckelho divertikulum sa môžete zbaviť iba jeho odstránením. Za týmto účelom sa tradičná operácia vykonáva pomocou brušného rezu alebo pomocou laparoskopického zákroku pomocou vpichov a videokamery. Uprednostňuje sa druhý typ operácie, ale nie vždy je možné týmto spôsobom odstrániť divertikulum..

Nie vždy je prítomnosť Meckelho divertikla absolútnou indikáciou na jeho odstránenie. Malé (menej ako 2 cm) nekomplikované divertikly na širokom základe u detí a dospelých do 30 rokov je lepšie odstrániť.

Chirurgická taktika a typy operácií - tabuľka

Klinická situáciaVýber najlepšej taktiky liečby
Divertikulum diagnostikované pred operáciou, ktoré sa vyskytuje s chronickými komplikáciamiOperácia je uvedená ako plánovaná po kompletnom vyšetrení pacienta a oprave existujúcich zdravotných odchýlok. Divertikulum sa odstráni najvhodnejším spôsobom (orezanie, klinovitá alebo segmentová resekcia tenkého čreva spolu s divertiklom), zošívanie vytvorenej rany tenkého čreva..
Núdzová chirurgia pre divertikulum s akútnymi komplikáciamiPovinné odstránenie jedným zo spôsobov:
 • s úzkou základňou - strihanie s obväzom a ponorenie zostávajúceho pahýlu divertikula do stehu;
 • so širokou základňou - excízia výčnelku pozdĺž steny čreva vo forme klinu, zošitie výslednej rany v priečnom smere dvoma radmi stehov;
 • pochybná životaschopnosť slučky čreva, na ktorej je divertikulum umiestnené - odstránenie zmeneného segmentu procesom. Črevná kontinuita je obnovená anastomózou (spojením) prekrížených koncov s dvoma radmi stehov v priečnom smere..
Náhodne zistené nekomplikované divertikulumOdstránenie sa odporúča v týchto prípadoch:
 • vek pacientov starších ako 40 rokov;
 • dlhé divertikulum (viac ako 2-3 cm);
 • úzky základný výstupok;
 • prítomnosť kordových adhézií;
 • najmenšie podozrenie na degeneráciu nádoru;
 • akékoľvek prejavy zápalu;
 • riedenie alebo akékoľvek zmeny steny.

Meckelova divertiklová liečba - fotogaléria

Liečba drogami

Lieky dopĺňajú komplexnú liečbu komplikácií Meckelovho divertikla. Používajú sa:

 1. Antibiotiká: Cefotaxím, Ceftriaxón, Levofloxacín, Ornidazol. Určené na divertikulitídu..
 2. Antispasmodiká: Renalgan, Spazmalgon, No-shpa, Platifilin. Zmierniť bolesť a zápal.
 3. Hemostatiká (hemostatiká): dicinón, etamsylát, kyselina tranexámová, Vikasol. Indikované na akútne krvácanie z čreva.
 4. Infúzne roztoky: Ringer, glukóza 5%, Reosorbilact, Xylate. Obnovte rovnováhu vody, znížte intoxikáciu, vyrovnajte nedostatok krvi.
 5. Antiinfekčné lieky: Kvamatel, Omeprazol, Pantoprazol, Nexium. Znížte vylučovanie žalúdočnej a črevnej šťavy.

Funkcie stravovania

Všeobecné zásady výživy:

 • časté - 5-6 krát denne;
 • zlomkové - malé jednotlivé porcie;
 • správne vlastnosti potravín - teplá alebo studená, drsná;
 • nedostatok dráždivého účinku - vylúčte korenie, korenie, marinády, korenie;
 • spôsob varenia - varíme, dusíme, pečieme, paríme. Vylúčte vyprážané, údené.

Meckel diverticulum food - table

ProduktyMôcťJe to nemožné
mäsoKrálik, kuracie mäso, mladé hovädzie mäso, morčacie mäso, chudé rybyHusacie, kačacie, bravčové, hovädzie mäso a ryby
mliekareňNízkotučné kefír, fermentované pečené mlieko, jogurt, tvarohPlnotučné mlieko, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku
PekáreňVčera chlieb, otruby, sušienky, sušienkyČerstvý chlieb, muffin, koláče, pečivo
Zelenina a ovocieKapusta, banán, slivky, repa, mrkva, malé paradajky, hrozno, jablkáReďkev, reďkovka, cesnak, feferónka
Krúpy, obilninyRyža, ovsené vločky, pohánka, jačmeňStrukoviny, hrach, jačmeň perlový
NápojeKompost, slabý čierny a zelený čaj, uzvar, bozkKáva, alkohol, silný čaj, akákoľvek sóda

Zakázané výrobky na fotografii

Dôsledky a predpovede

Možné výsledky Meckelho divertikla:

 1. Komplikované formy bez včasného ošetrenia s pravdepodobnosťou 90% končí smrťou.
 2. Riziko komplikácií u asymptomatických nosičov divertikla je 20 - 30%.
 3. Miera komplikácií po operácii divertikula je 10 až 12%. Viac ako 70% z nich sa vyskytuje pri núdzových zásahoch vykonaných v komplikovaných formách choroby..
 4. Pooperačná úmrtnosť - 2 - 3%.
 5. Odstránenie divertikla u mladých ľudí a detí bez sprievodných chorôb, pri absencii závažného zápalu v brušnej dutine, vedie k úplnému uzdraveniu bez pooperačných komplikácií v 95% prípadov.

Najčastejšie pooperačné komplikácie:

 • výbuch črevných stehov, peritonitída;
 • vznik brušných abscesov;
 • priľnavosť čriev;
 • patológia srdca: srdcový infarkt, pľúcny tromboembolizmus.

Meckelov divertikulum je špecifická anomália pri vývoji čreva, ktorá sa nemusí prejaviť počas celého života alebo spôsobiť vážnu chorobu alebo dokonca smrť v akomkoľvek veku. Prognóza závisí tak od individuálnych charakteristík tela, ako aj od správnosti výberu terapeutických taktík. Včasná a správne vykonaná operácia, ak existuje dôkaz, eliminuje chorobu navždy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vertebrálna kýla je deštrukcia štruktúry medzistavcových platničiek s vyčnievaním ich jadra. Ochorenie je sprevádzané bolesťou a vedie k silnej a nezvratnej deštrukcii štruktúry chrbtice, ale pri včasnej detekcii sa dá veľmi dobre liečiť pomocou konzervatívnych metód.
Kýla medzistavcových platničiek je jednou z bežných príčin bolesti chrbta a 60 až 80% dospelej populácie Zeme trpí periodickou bolesťou chrbtice v lumbosakrálnej oblasti [1].

Caripain

Žalúdok
Ochorenia pohybového ústrojenstva vrátane kýly a patológií kĺbov, bohužiaľ, nie sú v našej dobe zriedkavé. Lekári a ich pacienti stále hľadajú účinné riešenia problému. Karipain - jeden z prostriedkov, ktoré môžu eliminovať nepríjemné príznaky chorôb.