loader

Hlavná

Hlava

Divertikulum močového mechúra

Divertikulum močového mechúra je patologický útvar v orgánovej dutine, ktorého nebezpečenstvo spočíva v asymptomatickom vývoji. Po dlhú dobu nemusí byť pacient informovaný o jeho prítomnosti a diagnostikujú sa iba pri komplexnom lekárskom vyšetrení na iné patológie..

Ak má močový mechúr slabé miesta, môže sa na nich objaviť výstupok vo forme vrecka alebo vrecka. Táto formácia sa spája s močovým orgánom prostredníctvom špecifického kanála alebo krku. Takáto odchýlka v štruktúre prispieva k stagnácii moču, čo môže viesť k rozvoju zápalového procesu.

Všeobecné informácie

Hlavnou oblasťou lokalizácie divertikula je zadná alebo bočná stena orgánu alebo ústa močovodu. Pokiaľ ide o veľkosť, sú malé aj veľké a presahujú objem močového mechúra. Odborníci tiež poznamenávajú, že formácia je umiestnená rovnako na jednej alebo oboch stranách.

V druhom prípade odborníci diagnostikujú divertikulózu močového mechúra, ktorej príznaky a liečba sa podrobnejšie rozoberie neskôr. Frekvencia detekcie formácií u ženy je 10-krát nižšia ako u silnejšieho pohlavia, pretože druhé pohlavie často trpí chorobami prostaty..

Typ vzdelania. Zdroj: en.ppt-online.org

V medicíne je výčnelok klasifikovaný ako pravdivý a nepravdivý. V prvom prípade má výbežok vrodenú povahu, čo naznačuje anomáliu vo vývoji močového mechúra. Tvorba skutočného typu v štruktúre má rovnaký vzhľad ako ostatné časti orgánu (detrusor, sliznica, vonkajšia vrstva)..

Pseudo-divertikuly močového mechúra sú získanou patológiou, ktorá sa vyvíja v dôsledku blokády močových vylučovacích kanálikov v krku alebo močovej trubici. V tomto stave počas pohybu čriev stúpa tlak v dutine orgánov, takže svalová vrstva musí vyvinúť väčšie úsilie, aby vytekala biologická tekutina..

Následne má pacient hypertrofiu svalových vlákien, ktoré sa zväčšujú a zhustnú. Na začiatku procesu atrofie sa tkanivá napínajú a otvárajú. Potom dôjde k vyčnievaniu vnútornej slizničnej vrstvy orgánu smerom von a vytvorí sa divertikulum močového mechúra. Čo je to podrobnejšie povie ošetrujúcemu lekárovi.

príčiny

Nezabudnite vziať do úvahy príčiny vzniku divertikla močového mechúra. Ak hovoríme o skutočnej formácii, potom sú často vrodení kvôli nadmernej slabosti detrusor. Stáva sa to, ak nastávajúca matka pri nosení dieťaťa mala infekčnú chorobu, nevzdala sa zlých návykov, dlhodobo pracovala v ťažkej výrobe.

Tvorba sa môže vyskytnúť v prítomnosti adenómu prostaty u mužov. Zdroj: medcenter-angarsk.ru

Počas života človeka sa objavujú pseudo-divertikuly močového mechúra, ktorých liečba je komplikovanejšia. Vo väčšine prípadov sú formácie viacnásobné, nie jednotlivé, ako je tomu v prípade skutočnej formy. Vyvíjajú sa na pozadí progresie ďalších chorôb, ktoré vyvolávajú stagnáciu tekutín v tele..

S týmto stavom sa zvyšuje tlak v orgáne, ktorý hromadí moč. Napríklad benígne nádory môžu byť provokujúcimi faktormi vrátane adenómu prostaty, zúženia močovej trubice (nadmerné zúženie močového kanála), zjazvenia krčného tkaniva po operácii..

symptomatológie

Aby bolo možné podrobne pochopiť, čo je divertikulum močového mechúra, mali by sme zvážiť aj príznaky charakteristické pre patologický stav. Ak je formácia jednoduchá a malá, potom akékoľvek klinické príznaky úplne chýbajú. Príznaky sa prejavia až vtedy, keď sa výstupok zväčší a vytvorí jasnú prekážku pre odstránenie moču z tela..

Keď formácia zväčší svoj priemer alebo dôjde k divertikulóze močového mechúra, všetky príznaky sú spojené s narušením procesu vylučovania biologickej tekutiny. Pacienti často čelia skutočnosti, že sa nemôžu okamžite zbaviť celého množstva moču jedným pohybom čreva. Najskôr sa vyprázdni orgán, v ktorom sa nahromadil moč, a potom divertikulum.

Dvojstranné poškodenie močového orgánu. Zdroj: proods.org

V súvislosti s takýmito zmenami je zaznamenané predĺženie pohybu čriev a v druhej fáze prúd moču je slabší a pomalý, môže byť prerušený. Ak je patológia komplikovaná, na konci bude posledná časť obsahovať prímes hnisu alebo krvi, ktorá hovorí o pyúrii alebo hematúrii..

Divertikulum močového mechúra je závažné ochorenie, a ak do tela vstúpi patogénna mikroflóra, napríklad baktérie, vírusy alebo infekcie, začne sa spolu s charakteristickými príznakmi vyvíjať zápalový proces. Ochorenie môže byť tiež sprevádzané cystitídou, a ak je postihnutá sliznica formácie, potom sa jej zbaviť štandardným spôsobom nebude fungovať.

V situáciách, keď močovod vstúpi do dutiny divertikula močového mechúra u detí alebo dospelých, sa môže vyvinúť stav, ako je reflux, a moč sa refluxuje. Tento stav sa tiež považuje za nebezpečný, pretože u pacientov sa môže vyvinúť pyelonefritída, hydronefróza a zlyhanie obličiek..

Divertikulum močového mechúra má rôzne príčiny. Často sa tvorí na pozadí iných sprievodných patológií. Preto nemá svoje vlastné príznaky a príznaky prítomnosti choroby sa prejavia v závislosti od toho, čo vyvolalo rednutie stien orgánu a tvorbu výbežku..

diagnostika

Lekár s úzkou špecializáciou, konkrétne urológ, by mal diagnostikovať divertikulum močového mechúra, liečba by mala byť určená a kontrolovaná regeneračným procesom. Pacientovi sa často predpisujú rôzne postupy týkajúce sa skupiny inštrumentálnej diagnostiky, pretože jeho výsledky sú najinformatívnejšie.

Ak sa zistia primárne príznaky divertikla močového mechúra, vyšetrenie sa začína vyšetrením orgánu ultrazvukom. Vďaka získaným údajom bude lekár vedieť, aký tvar, veľkosť, veľkosť, objem a priechodnosť krku má výčnelok. Okrem toho odborník vyšetrí dutinu na prítomnosť alebo neprítomnosť kameňov a nádorov.

Divertikulóza na ultrazvukovom obraze. Zdroj: radiographia.ru

Potom je pacient schopný vykonať cystografiu. Toto je špecifický lekársky postup, pri ktorom sa používa kontrastná látka. Po zavedení do orgánovej dutiny pomocou röntgenového prenosu. To je nevyhnutné na vyhodnotenie správania sa tekutiny v dutine..

Pomocou zariadenia, ako je cystoskop, lekári skúmajú dutinu močového mechúra zvnútra. Tento postup sa nazýva cystoskopia. Na zmiernenie bolesti pacienta sa používa lokálna anestézia. Špecialista na vyšetrenie môže porozumieť falošnému alebo skutočnému divertiklu močového mechúra u detí a dospelých, či je prítomný reflux, ako aj novotvarom..

Uroflowmetria vám umožňuje vyhodnotiť rýchlosť vylučovania moču z tela počas pohybu čriev. Postup je predpísaný až po zistení divertikla močového mechúra. Prostredníctvom tejto diagnózy je možné určiť tón detruzora a priechodnosť močovej trubice.

Skrinka na vedenie uroflowmetrie. Zdroj: nefrol.ru

Aby sa určili ukazovatele tlaku v orgáne, ako aj posúdili jeho schopnosti rezervoára, vykonáva sa retrográdna cystometria. Je potrebné poznamenať, že k tejto štúdii sa nevyužíva, ak má pacient cystitídu alebo uretritídu. Do močového mechúra sa vložia dva katétry, predtým prázdne. Jeden z nich je pripojený k manometru a druhý má špeciálne riešenie. Pri plnení močového mechúra graf ukazuje, aký tlak má pacient na orgán v prítomnosti nutkania na defekáciu.

V zriedkavých prípadoch sú pacientom predpísaná počítačová tomografia. Táto diagnostická metóda je pomerne účinná, ale predchádzajúce štúdie často stačia na stanovenie konečnej diagnózy. Je potrebné rozlišovať patológiu s divertiklom močovodu, nádorov, kameňov v močovom mechúre alebo jeho zdvojnásobením..

liečba

Ak je divertikulum v močovom mechúre malé, zatiaľ čo pri odstraňovaní moču z tela nie sú problémy a zápalový proces sa nevyvíja, špecifická terapia nie je predpísaná. Pacientov by však mal sledovať urológ, ktorý by ich mal navštíviť raz mesačne..

Pretože orgánová stena už stratila svoj anatomický tvar a oslabila, keď vytvorila ďalšiu dutinu, nie je možné konzervatívnym spôsobom zbaviť patologického stavu. Lieky sa predpisujú iba na ochranu človeka pred nepríjemnými sprievodnými príznakmi. Pre veľké výčnelky je predpísaná operácia.

konzervatívny

S divertikulózou majú pacienti často cystitídu. Toto ochorenie je špecifické a s ním sa vyskytuje zápal sliznice močového mechúra vyvolaný aktívnym životom patogénnych mikroorganizmov. Patológiu sa môžete zbaviť užívaním antibakteriálnych látok (Monural, Nolitsin, Nitroxolin, Furagin).

Cieľom liekovej terapie je odstránenie nepríjemných symptómov. Zdroj: proantibiotik.ru

Aby sa zabránilo vzniku komplikácií a zabránilo sa pravdepodobnosti infekcie, do komplexu sa zavedie širokospektrálne antibiotikum. Často sa odoberajú po odstránení divertikla močového mechúra. Môžu byť tiež potrebné lieky proti bolesti, ako je Ketalgin alebo Baralgin..

Po uplynutí počiatočného obdobia na zotavenie sa uskutoční zrušenie silných liekov. V následnej rehabilitácii po vykonanom chirurgickom zákroku, pri ktorom sa oplatí užívať antibakteriálne látky, umožňuje používanie liekov na prírodnej báze (Kanefron, Cyston, Fitolizin)..

prompt

Chirurgický zákrok je predpísaný pacientom, ktorí majú skutočne veľkú divertikulu, pretože sú príčinou zápalových procesov, zhoršených pohybov čriev a stagnácie moču v tele. Ak sa neprijmú včasné opatrenia, v budúcnosti sa môže vystupujúca sliznica stať malígnou bunkou..

Ak je divertikulum nepravdivé, vykoná sa aj chirurgický zákrok, ale spočiatku sú opatrenia zamerané na odstránenie sprievodných chorôb, proti ktorým sa vytvorili výčnelky. V situácii, keď má pacient chronickú pseudo-divertikulózu, je formácia vyrezaná.

Aby sa pacienti zbavili patológie, potrebujú chirurgický zákrok. Zdroj: medsovet.guru

Kontraindikácie intervencie sú také faktory:

 1. Progresia akútnych zápalových procesov v tele;
 2. Závažné zdravie pacienta;
 3. Zástava srdca;
 4. Diabetes s dekompenzovaným typom.

Najšetrnejšou možnosťou pre chirurgický zákrok je implementácia endoskopickej transuretrálnej marsupializácie. Počas zásahu sa všetky manipulácie vykonávajú pomocou endoskopu. Tento typ liečby sa vyznačuje minimálnymi zraneniami a dobou zotavenia s nízkou pravdepodobnosťou komplikácií..

Divertikulum močového mechúra

Čo je divertikulum močového mechúra??

Divertiklom močového mechúra je vrecko, vrecko, ktoré vyčnieva zo steny močového mechúra (močovina). Existujú dva typy divertikulu močového mechúra: vrodené a získané. Vrodený znamená, že osoba sa narodila s touto taškou; získaný znamená, že sa vak vytvoril v dôsledku zdravotného stavu, ktorý ovplyvnil močový mechúr. U pacientov s diagnózou tohto stavu sa môže vytvoriť viac ako jedno vrecko..

Vrodené divertikuly sa zvyčajne diagnostikujú v detstve alebo prostredníctvom prenatálneho ultrazvuku (ultrazvuk). Získané divertikuly močového mechúra sú často spôsobené blokádou močoviny v dôsledku zväčšenej prostaty, zúžením močovej trubice (zúženie lúmenu močovej trubice) alebo neurologickým ochorením. Často sa objavujú náhodne pomocou zobrazovacích výskumných metód v dôsledku iných chorôb..

Príznaky a symptómy

Divertikuly močového mechúra sú často asymptomatické a náhodne zistené v štúdiách iných stavov. Ak je choroba symptomatická, príznaky závisia od hlavnej príčiny, veľkosti divertikla, ich umiestnenia a veľkosti goliera. Niektoré z príznakov zahŕňajú dvojstupňové močenie (typické pre väčšie divertikuly), retenciu moču, infekciu močových ciest, krv v moči a vezikoureterálny reflux.

Objemová divertikula so širokým krkom má tendenciu absorbovať činnosť svalov močového mechúra, po ktorej nasleduje výrazná stagnácia moču a následné infekcie močových ciest. Úzky úzky krk môže spôsobiť opakujúce sa infekcie, ako aj intraartikulárne kamene a slizničné metaplázie.

Príčiny a rizikové faktory

Vrodené divertikulum sa vytvára vtedy, keď časť sliznice močového mechúra preniká cez slabú časť steny močového mechúra (vrodená slabosť steny močového mechúra) a vytvára druh „puzdra“. Toto sa takmer vždy stáva samo o sebe a nevyžaduje si ošetrenie..

Získané divertikuly sú často viac ako jedno a sú zvyčajne sekundárne k obštrukcii krku močového mechúra; obštrukcia je zase spôsobená benígnou hyperpláziou prostaty, zúžením močovej trubice alebo sklerózou krku močového mechúra. Táto obštrukcia spôsobuje zvýšenie tlaku v orgáne, čo môže viesť k možnému vytvoreniu divertikla, zvyčajne v najslabších miestach močoviny..

Divertikulum môže byť tiež sekundárne k predchádzajúcim operáciám na močovom mechúre alebo k neurogénnym zmenám, keď je močový mechúr prázdny.

diagnostika

Môže sa vyskytnúť podozrenie na divertikulá močového mechúra, keď sa u pacienta vyskytnú príznaky, ako sú opakujúce sa infekcie močových ciest, syndróm chronickej panvovej bolesti so známkami zápalu, pocit plnosti v bruchu, neúplné vyprázdnenie močového mechúra alebo všeobecné problémy s vyprázdňovaním, ktoré naznačujú obštrukciu a stázu (stáza). moč. Pacienti však nemusia mať špecifické príznaky a divertikly sa môžu zistiť vyšetrením na zistenie ďalších problémov. Vynikajúcim nástrojom na detekciu divertiklov močového mechúra je cystogram, ktorý vám umožní získať röntgenový obraz močového mechúra pomocou cystografie zavedením kontrastného farbiva..

Divertikulum môže byť tiež detekované cystoskopiou, ktorá je obzvlášť dôležitá pre kontrolu nádorov v divertikle zavedením flexibilného cystoskopu cez močovú trubicu do močového mechúra. Funkciu močového mechúra a prítomnosť obštrukcie krku močového mechúra možno hodnotiť tlakovým testom močového mechúra (urodynamický test). Nakoniec, v niektorých prípadoch môže byť potrebné skontrolovať účinok obštrukcie na obličky pomocou ultrazvukového vyšetrenia obličiek..

liečba

Vrodené alebo získané divertikuly močového mechúra si nevyžadujú vždy liečbu, najmä ak nie sú spojené s infekciami močových ciest, kameňmi močového mechúra alebo vezikoureterálnym refluxom (spätný tok moču z močového mechúra do močovodu, do obličkovej panvy). Namiesto toho je potrebné liečiť divertikulum močového mechúra spojené s nádormi močového mechúra, opakujúcimi sa infekciami a retenciou moču..

Liečba je potrebná aj v prípade spontánneho roztrhnutia divertikla a vo všeobecnosti pri výskyte symptómov. U pacientov s obštrukciou divertikula a močových ciest liečba zahŕňa vyriešenie obštrukcie a (prípadne) odstránenie divertikla. Divertikulum môže byť odstránené chirurgicky, buď otvorene alebo laparoskopicky (pomocou malých rezov a otvorov pre vstup nástrojov a kamery).

prevencia

Osobitné preventívne opatrenia neboli vyvinuté. V prípade zápalových ochorení močového mechúra je potrebné vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr. Toto ochorenie sa často zistí počas ďalších štúdií týkajúcich sa diagnostiky iných chorôb. Pre prevenciu je veľmi dôležitá včasná diagnostika stavov, ako je adenóm prostaty, zúženie močovej trubice, skleróza krku močoviny a ďalšie poruchy, ktoré interferujú s odtokom moču..

Divertikulum močového mechúra (výčnelok): príčiny, liečba

Výčnelok alebo divertikulum močového mechúra je pomerne zriedkavé a asymptomatické ochorenie. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná počas vyšetrení z iných dôvodov..

etiológie


Divertikulum močového mechúra - jednotná formácia vo forme „vaku“ ako výsledok ložiskovej kýly urotelu a submukózy.
Divertikulóza - prítomnosť jednej alebo viacerých divertikúl umiestnených v blízkosti a spojených s lúmenom močového mechúra úzkym krkom alebo ústami..
Pretože výčnelky obsahujú iba rozptýlené tenké svalové vlákna, neúčinne čistia obsah počas vyprázdňovania a zanechávajú zvyškový moč v mechúre, čo vedie k charakteristickým výsledkom endoskopických aj rádiologických vyšetrení..
Formácie sa zvyčajne vyskytujú v podmienkach chronického zvýšenia intravezikálneho tlaku a sú umiestnené v najslabších miestach močového mechúra. Kód choroby pre mcb 10 N32.3.
Podľa štatistík anomálie ovplyvňujú 90% u mužov v každom veku. Dôvodom je skutočnosť, že hlavnou príčinou obštrukcie je benígna hyperplázia prostaty. Lekári veria, že existujú dva vrcholy - jeden spadá na 10 rokov a druhý na 60-70.

Klasifikácia divertikula močového mechúra


Dávky môžu byť:

 • vrodené (primárne);
 • získané (sekundárne).

Väčšina formácií sú jednotlivé získané lézie umiestnené v bočných stenách orgánu. Závažnosť poruchy závisí od veľkosti, pretože väčšina prípadov je asymptomatická.
Divertikly v závislosti od príslušných vrstiev sú:

 1. Pravda: zahrňte všetky vrstvy štruktúry vrátane svalovej hmoty a vonkajšieho spojivového tkaniva;
 2. Nepravdivé: Nezahŕňajú svalové vrstvy ani adventitídy. Napríklad sú ovplyvnené iba submukózne a sliznice..

Príčiny tvorby divertikla močového mechúra

Vrodené vzdelanie je zvyčajne diagnostikované v detstve alebo počas tehotenstva pomocou prenatálneho ultrazvuku. Dôvodom je dysembryogenetická anomália vývoja mechúrovej steny - slabosť detruzora.
Hlavné príčiny získaného divertikla močového mechúra:

 • upchatie výtoku moču;
 • zúženie močovej trubice;
 • zadná uretrálna chlopňa;
 • skleróza močového krku;
 • vnútromaternicovej infekcie;
 • neurogénny močový mechúr.

Výskyt získaných prípadov u mužov sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku zväčšenej prostaty, ktorá spôsobuje svalovú hypertrofiu a ložiskovú kýlu sliznice v blízkosti močovodných otvorov, močového mechúra alebo otvorenia močovej trubice..

symptomatológie

Formácie sú často asymptomatické, ale môžu byť aj symptomatické. Pomerne často je abnormalita diagnostikovaná náhodou, keď sa pacient zaoberá z iných dôvodov.
Nižšie je uvedených niekoľko príznakov vyčnievania, ktoré možno nazvať typické. Majte na pamäti, že to môže byť tiež príznakom iných zdravotných stavov:

 • Infekcie močových ciest;
 • ťažkosti a problémy s močením;
 • pocity brušnej plnosti;
 • krv v moči;
 • reflux (moč tečúci späť do obličiek);
 • urolitiázová choroba;
 • noktúria;
 • bolesť v oblasti boku a panvy;
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • inkontinencia;
 • zadržiavanie moču;
 • opakujúca sa cystitída;
 • časté, urgentné močenie.

Diagnostické metódy

Divertikuly sa najčastejšie vyskytujú pri ultrazvuku, ktoré sa vykonávajú na štúdium syndrómu prostaty u mužov alebo opakovaných infekcií moču u žien. Ak máte akékoľvek pochybnosti, musíte sa obrátiť na urológa. Divertikulóza (vrecká) močového mechúra môže byť podozrivá, ak má pacient vyššie uvedené príznaky, ale vo väčšine prípadov sa počas testov zistia problémy. Napríklad špeciálny rôntgenový lúč brucha môže detekovať divertikulu.
Výduchy sa často diagnostikujú pri skúmaní snímok, napríklad pomocou CT alebo ultrazvuku. Ultrazvuk tiež pomáha odhaliť obštrukciu obličiek. Po počiatočnom podozrení sa predpíšu podrobnejšie vyšetrenia:

 • sonografia;
 • cystogram (röntgenové testy močového systému, naplnené kontrastným farbivom);
 • MRI
 • cystoskopia (vyšetrenie vnútorného povrchu orgánu močovou trubicou).

Divertikly močového mechúra u detí sú veľmi zriedkavé a vyžadujú si nielen komplexné vyšetrenie a liečbu, ale aj nepretržité sledovanie pediatrom po dobu najmenej 5 rokov..

Liečba divertikula močového mechúra

Vrodené alebo získané divertikuly si nevyžadujú vždy liečbu, najmä ak nie sú spojené s infekciami močových ciest, kameňmi alebo refluxom (spätný odtok moču do obličiek). Divertikuly spojené s nádormi močového mechúra, opakujúcou sa infekciou alebo retenciou moču si vyžadujú liečbu.
Konzervatívny liečebný plán zahŕňa terapiu a ak neexistujú žiadne výsledky, potom by mal byť výstupok odstránený. Ľudová metóda tejto choroby je zbytočná.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Prítomnosť intravezikálneho ochorenia (opuch alebo lítia), spontánneho divertikulárneho prasknutia alebo komplikácií súvisiacich s veľkosťou (priemer 4 cm3) alebo miestom sú absolútnymi indikáciami pre otvorený chirurgický zákrok. Veľké divertikulum môže spôsobiť nedostatočné močenie a chronickú infekciu močových ciest alebo obštrukciu močovodu a dokonca aj zadnú močovú trubicu u detí, zatiaľ čo parauretrálne alebo špirálové divertikulum je zvyčajne spojené s rôznymi stupňami refluxu..
Na zlepšenie močenia sa odporúča súčasná resekcia všetkých výčnelkov, dokonca aj tých najmenších (s priemerom 1 až 3 cm). Podobne by sa na vezikulárne divertikulum nikdy nemalo pracovať, bez toho, aby sa najprv alebo súčasne opravila príčina obštrukcie, či už ide o anatomickú alebo funkčnú (neurogénny močový mechúr). Intervencia bude zahŕňať úľavu od prekážok a možné odstránenie vrecka.
Divertikulóza močového mechúra sa odstráni dvoma spôsobmi:

 • divertikulektómia (otvorená chirurgia);
 • laparoskopická metóda (penetrácia a odstránenie pomocou malých rezov a otvorov pre kameru).

Pre väčšinu urológov zostáva chirurgické odstránenie pomocou otvoreného prístupu najbežnejšou možnosťou. Operácie môžu byť ťažké, ak je divertikulum infikované alebo rozdrvené. Vzorky všetkých nádorov nachádzajúcich sa vo výčnelku sa testujú na rakovinu..
Navrhované postupy majú vynikajúce výsledky a môžu viesť k úplnému odstráneniu príznakov močenia. Po operácii je pacient pod dohľadom. Je to potrebné na kontrolu celkového stavu a vyprázdňovania močového mechúra. Pri operácii brucha je potrebný katéter po dobu 7 až 14 dní. U ľudí so slabo fungujúcim močovým mechúrom môže byť z dôvodu dlhodobej obštrukcie potrebná pravidelná katetrizácia na vyprázdnenie orgánu..

Pooperačné následky

Pred chirurgickým zákrokom sa musí chirurg oboznámiť s možnými komplikáciami. Medzi riziká patrí poškodenie čriev alebo konečníka, infekcia. Podľa štatistík sú veľmi zriedkavé..
Jedinečné komplikácie:

 • Ak sa počas laparoskopie nezistí divertikulum, môže to viesť k neúplnému alebo čiastočnému odstráneniu. Najlepším riešením tohto problému je prevencia pomocou komplexného predoperačného hodnotenia pomocou cystoskopie a VCUG na presné zdokumentovanie umiestnenia, počtu a veľkosti divertikúl, vrátane veľkosti divertikulárneho krku..
 • Poranenie močovej trubice. Pri laparoskopii existuje značné riziko poškodenia močovodu, pretože najbežnejšie umiestnenie divertikla je laterálne v otvorení močovodu. Tomuto riziku sa však dá vyhnúť osobitnou pozornosťou venovanou technike a znalostiam anatómie močovodu. Ureterálny stent je vhodný na identifikáciu.
 • Pooperačný únik moču spôsobený nedostatočným uzavretím cystotómie. Tomu možno zabrániť širšou mobilizáciou orgánov na uľahčenie uzavretia bez stresu. Úspešné liečenie tejto komplikácie si zvyčajne vyžaduje denné drenážovanie pomocou uretrálneho katétra a drenáž pri uzavretom saní. Veľké úniky môžu vyžadovať liečbu antibiotikami, aby sa zabránilo infekcii..

Možné komplikácie po alebo z dôvodu nedostatočnej liečby

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyskytujú neskoré komplikácie:

 • Predĺžený únik moču a fistula moču.
 • Opakovaný divertikulum mechúra. Väčšina výčnelkov získava sekundárnu prekážku. Neschopnosť adekvátne liečiť príčinu bude viesť k novej formácii a môže vyžadovať opakovaný chirurgický zákrok.

Pri absencii chirurgického zákroku môžu nastať komplikácie spôsobené stázou a infekciou:

 • intraspecifický divertikulárny karcinóm prechodných buniek. Šanca 1-10%;
 • urolitiázová choroba;
 • prasknutie mechúra.

Sanácia trvá asi dva mesiace.

prevencia

Dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť vytváraniu získaného divertikla, je zdravý životný štýl a pravidelné návštevy lekára. Pomôže to včas zistiť a odstrániť príčiny, ktoré prispievajú k blokovaniu voľného odtoku moču..
Po operácii sa pacientom podáva diéta, aby sa znížilo zaťaženie močového mechúra. Zakázané alkoholické, korenené, korenené a slané jedlá.
Infekcia močových ciest, ICD, prostatitída atď. - sú impulzom pre tvorbu divertikúl. Preto sa oplatí dospieť k záveru, že je lepšie nedovoliť jeden problém, ako potom obísť lekárov s „kyticou“..

Čo sú to divertikly a pseudorepertikly močového mechúra, ako liečiť chorobu

Divertikulum močového mechúra je výstupok steny, ktorý vedie k tvorbe depresie v močovine. S miernym kruhovým výčnelkom príznaky chýbajú. V prípade veľkého divertikula je močenie ťažké, ku ktorému dochádza v dvoch fázach. Pri oneskorenej liečbe je divertikulum komplikované pyelonefritídou, urolitiázou, cystitídou. Pre diagnózu, cystoskopiu, urodynamickú štúdiu, je predpísaný ultrazvuk močového systému.

klasifikácia

Divertikulum močoviny je vaskulárne vybranie (prolaps), ktoré sa spája s cystickou dutinou malým kanálom (hrdlom divertikla). V dôsledku deformácie orgánov sa pozoruje stagnácia moču, čím sa zvyšuje riziko urologických chorôb:

 • hydronefróza;
 • urolitiáza;
 • ochorenie obličkových kameňov;
 • zápal močového mechúra;
 • pyelonefritída;
 • pyelitis;
 • ureteritída (zápal močovodu).

V 7 z 10 prípadov sa divertikly tvoria na bočných a zadných stenách orgánu v blízkosti úst močovodu. Deformácie sa vyskytujú oveľa menej často v hornej a dolnej časti orgánu. Podľa štatistík sa prolaps močoviny vyskytuje u žien 15-krát menej ako u mužov.

Podľa pôvodu sa rozlišujú 2 formy divertikla močového mechúra:

 • vrodený Hrče sa tvoria vo fáze vývoja plodu. Stena divertikla pozostáva z rovnakých vrstiev ako močovina - sliznica, submukóza, svalová vrstva (detruzór), adventitia..
 • Získal. Prolaby sa javia ako komplikácia chorôb pozadia. Divertikulum močového mechúra sa skladá z dvoch vrstiev, pretože mu chýbajú svalové vlákna.

Získané výčnelky sa nazývajú nepravdivé (s predponou pseudo-). Pseudo-divertikuly močového mechúra sa vyskytujú so zvýšeným hydrostatickým tlakom v dôsledku problémového močenia. Detrusor (svalová vrstva) močového mechúra najskôr zhustne a potom sa stáva tenší. V dôsledku toho sa jeho vlákna líšia a sliznica sa vydúva.

Podľa počtu ďalších dutín sú divertikly mnohonásobné a jednoduché. Tieto sa najčastejšie vyskytujú pri dlhodobej stagnácii moču, chronickom zápale močového mechúra.

Uroológovia sa v 80% prípadov stretávajú s pseudo-divertiklmi močového mechúra, ktoré sa objavujú na pozadí patológií močového systému.

Príčiny choroby

Primárne ďalšie dutiny v močovom mechúre sa stále tvoria v maternici. Príčinou slabosti detruzora je abnormalita pri tvorbe močovinovej steny. Vyvoláva sa pôsobením škodlivých faktorov na telo matky:

 • fajčenie;
 • toxická otrava;
 • infekcie škodlivé pre plod;
 • hormonálne lieky;
 • nepriaznivá ekológia;
 • nálada.

Získané divertikulum močového mechúra u detí a dospelých je spôsobené zvýšeným hydrostatickým tlakom. Vyvoláva ho veľa chorôb močového a reprodukčného systému:

 • BPH;
 • uretrálne obmedzenia;
 • uretritída;
 • fimóza (u mužov);
 • cervikálna skleróza;
 • zápal močového mechúra;
 • chronická prostatitída.

Muži sú náchylnejší na patológiu, ktorá je spojená s hypertrofiou a opuchom prostaty. Pri adenóme žľazy dochádza k infravezikálnej obštrukcii - narušeniu odtoku moču kvôli obštrukcii na úrovni krku močového mechúra. V dôsledku zhoršeného odtoku moču sa zvyšuje intravezikálny tlak.

Pri ťažkostiach s močením existuje potreba namáhania, ktoré spôsobuje ešte väčšie zvýšenie tlaku a napnutie stien močového mechúra..

príznaky

Pri jednoduchých výčnelkoch steny močoviny nevznikajú problémy s močením. Prvé príznaky sa objavujú so zväčšením priemeru divertikla, čo bráni úplnému vyprázdneniu orgánu.

Klinické prejavy divertikla močového mechúra:

 • močenie v dvoch fázach;
 • predĺženie močenia;
 • zastavenie moču v močových cestách (urostáza);
 • zadržiavanie moču;
 • hematúria (krv v moči).

Pri silnom rednutí steny močového mechúra je poškodený epitel sliznice, takže začína krvácať. To spôsobuje bolesť panvy, ktorej intenzita po močení klesá. V dôsledku urostázy v močovom trakte sa patogénne baktérie aktívne množia. Infekcia je indikovaná:

 • časté močenie;
 • suspenzia a vločky v moči;
 • pocit pálenia počas močenia;
 • horúčka;
 • panvovej bolesti.

Stagnujúci moč vedie k ukladaniu kameňov v močovine a ďalších orgánoch močového systému. Pri oneskorenej liečbe je patológia komplikovaná nefro- a urolitiázou. Ak sa divertikulum tvorí v blízkosti úst močovodu, objaví sa vezikureterálny reflux, ktorý sa prejavuje:

 • zvýšená produkcia moču;
 • prasknutie močového mechúra;
 • bolesť chrbta;
 • opuchy končatín;
 • zakalenie moču.
Hádzanie moču z močového mechúra do obličiek je spojené so závažnými komplikáciami - pyelonefritída, zlyhanie obličiek.

Diagnostické metódy

V polovici prípadov sa počas vyšetrenia pacientov zistí divertikulum močoviny v dôsledku častej exacerbácie pyelonefritídy, uretritídy alebo cystitídy. Zostávajúci pacienti idú na urológa kvôli dysurickým poruchám.

Podľa vyšetrenia lekár odlíši divertikulum od hydronefrózy, vezikoureterálneho refluxu, cystitídy a iných patológií močového systému..

Na diagnostiku divertikúl sa vyžaduje vyšetrenie:

 • Cystografii. Po naplnení močového mechúra kontrastným roztokom sa urobí niekoľko obrázkov. Po močení sa liek zotrváva vo výčnelku, takže postihnutá oblasť vyzerá tmavšie ako iné oblasti močoviny..
 • Cystoskopie. Pomocou endoskopického video zariadenia lekár skúma vnútorný povrch močového mechúra. S divertiklom sa nachádza isthmus v jeho stene, cez ktorý je cystická dutina spojená s kostrovou dutinou.
 • ultrazvuk Divertikulum močového mechúra pri ultrazvukovom vyšetrení má podobu vybrania, ktoré je spojené s dutinou orgánu tenkým kanálom. Podľa príznakov ozveny sa odhaduje veľkosť patologického výčnelku.

Na vylúčenie infravezikálnej obštrukcie je potrebné podstúpiť urodynamické vyšetrenia - cystometriu, vylučovaciu urografiu, uroflowmetriu. V závislosti od výsledkov sa vyvinie vhodný liečebný režim..

Liečba divertikula močového mechúra

Pred liečbou divertikla močoviny určte príčinu jej vzniku, veľkosť a lokalizáciu. Malé výčnelky sa hodia na konzervatívnu terapiu, pri ktorej sa používajú lieky a fyzioterapeutické postupy. Pri stlačení okolitých orgánov pomocou divertikla, porušení urodynamiky a hnisavých komplikácií je indikovaná chirurgická liečba.

Vypukliny na stenách močového mechúra sú plné perforácie a peritonitídy. Preto sa pri prvých príznakoch choroby dohodnite s urológom.

konzervatívny

Divertikulóza močového mechúra proti cystitíde a uretritíde sa lieči liekmi. Na zničenie infekcie sú priradené normalizované močenie:

 • antibiotiká (Fosfomycín, Ofloxacín) - eliminujú bakteriálnu infekciu močových ciest, znižujú opuch sliznice močového mechúra;
 • uroseptiká (Nitroxolin, Nitrofurantoin) - dezinfikujú močový trakt, predchádzajú hnisavým komplikáciám;
 • prípravky na rozpúšťanie kameňa (Cystorenal, Fitolit) - rozpúšťajte malé kamene, odstraňujte piesok z orgánov močového systému;
 • nesteroidné analgetiká (Naproxen, Ibuklin) - zastavenie zápalu, zmiernenie bolesti a zníženie opuchu poškodenej sliznice močoviny.

Pri chronickej cystitíde sú indikované instilácie močového mechúra. Do močovodu sa injikujú liečivé roztoky, ktoré ničia patogénnu flóru. Na urýchlenie regenerácie je predpísaný priebeh fyzioterapie - induktotermia, ionoforéza, liečba UHF. Fyzioterapeutické postupy stimulujú krvný obeh v panvových orgánoch, posilňujú lokálnu imunitu, zvyšujú tonus detrusora.

chirurgický

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva otvoreným alebo endoskopickým prístupom:

 • Otvorená divertikulektómia. V suprapubickej oblasti sa uskutoční rez, ktorým sa vylučuje močovina. Predná stena orgánu je pitvaná, divertikulum je odstránené a okraje rany sú šité..
 • Endoskopická chirurgia. Do močového mechúra sa do močového mechúra vkladá mini kamera. V brušnej stene, do ktorej sú vložené duté trubice, sa urobí niekoľko vpichov. Nainštalujú potrebné svorky, skalpel a ďalšie nástroje. Pod kontrolou kamkordéra sa odstráni výstupok v tvare vaku a otvor sa zašije.
Ak sa močovod otvorí do ďalšej dutiny močovodu, uchýli sa k chirurgickému zákroku, ktorý vytvorí anastomózu ureterocystónu - umelú cestu medzi močovodom a močovým mechúrom.

Pooperačné obdobie

Divertikulektómia je náročná operácia, po ktorej nasleduje dlhé rehabilitačné obdobie. Podľa odporúčaní urológa sa pooperačné komplikácie vyskytujú zriedka. Najčastejšie sú zistené u pacientov, ktorí podstúpili endoskopické odstránenie divertikula..

Rehabilitácia

V pooperačnom období sa katetrizácia močoviny vykonáva po dobu 5 až 7 dní, čo sa uskutočňuje v niekoľkých fázach:

 • genitálie sú ošetrené dezinfekčným roztokom;
 • do uretrálneho otvoru sa vloží katéter mazaný vazelínou alebo glycerínom;
 • keď katéter vnikne do bubliny, moč sa začne vylučovať.

1-2 razy denne sa močový mechúr premyje antiseptickými roztokmi. Procedúra sa vykonáva po močení. Liek sa vstrekuje do vezikula katétrom. Do 1,5 - 3 hodín by sa pacient nemal močiť.

Na prevenciu hnisavých komplikácií sa pacienti podrobujú antibakteriálnej liečbe. Aby sa zabránilo množeniu baktérií v močovom systéme, užívajte Augmentin, Cefalexin, Cefepime. Rehabilitácia po endoskopickej operácii trvá 10 - 12 dní po otvorenej divertikulektómii - od 14 do 30 dní.

Možné komplikácie

Niekedy v pooperačnom období vznikajú komplikácie:

 • hnisavý zápal moču;
 • hydronefróza;
 • vnútorné krvácanie;
 • exacerbácia cystitídy;
 • únik moču do perivaskulárneho priestoru;
 • ureterálna obštrukcia.
Po transuretrálnom chirurgickom zákroku sa u niektorých pacientov pozoruje zúženie močového kanála. To vedie k stagnácii moču v močovom mechúre, jeho vrhnutiu do močovodu, obličkovej panvy.

Výživa a životný štýl

Po odstránení divertikla na 1-1,5 mesiaca musíte dodržiavať terapeutickú diétu. Z stravy vylúčte výrobky, ktoré dráždia sliznicu močového traktu:

 • Sýtené nápoje;
 • kyslé jablká;
 • šťaveľa;
 • jahody;
 • tukové mäso;
 • bohaté bujóny;
 • koreniny;
 • marinády;
 • alkohol;
 • silná káva;
 • paradajky
 • huby;
 • konzervovaná zelenina;
 • citrus.

Na rýchle hojenie rán v močovom mechúre sa odporúča používať bylinné čaje, dietetické mäso, zeleninové polievky, obilniny na vode. Obzvlášť užitočné infúzie s harmančekovými kvetmi, rebríčkom, medveďmi, nechtami.

Uroológovia odporúčajú dočasne zdržať sa sexu, navštevovať kúpeľný dom alebo solárium. Do jedného mesiaca po operácii je fyzická aktivita obmedzená, vyhýba sa dlhodobému sedeniu. Na vymytie patogénnej flóry z močového systému použite najmenej 2-2,5 litra tekutiny za deň.

prevencia

Preventívne opatrenia majú eliminovať faktory vedúce k prolapsu močovinovej steny. Aby sa zabránilo divertikulám, mali by:

 • včasné liečenie zúžení močovej trubice, adenómu prostaty a cystitídy;
 • systematicky a úplne vyprázdňujte močový mechúr, netolerujte príliš dlho;
 • navštíviť urológa raz ročne;
 • vyhnúť sa podchladeniu, fyzickej nečinnosti a stresovým situáciám;
 • vylúčiť sexuálne vzťahy s príležitostnými partnermi;
 • žiť zdravý život.

Močovina močovod je urologické ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje na pozadí chorôb močového systému. V 8 z 10 prípadov si vyžaduje chirurgický zákrok a dlhodobú rehabilitáciu. Pri včasnej liečbe urologických patológií a na základe odporúčaní lekára sa významne znižuje riziko ďalších dutín v močovom mechúre..

Divertikulum močového mechúra: príčiny, diagnostika a vlastnosti liečby

Ďalšími jednoduchými alebo viacnásobnými sakrálnymi formáciami v anatomickej štruktúre močového orgánu je divertikulum močového mechúra. Táto tvorba alebo defekt v stenách bubliny vyzerá ako samostatná bublina, ktorá komunikuje cez kanál (krk) s hlavným orgánom..

Keď sa vyprázdni močový mechúr naplnený biologickou tekutinou, nastane močenie s dvoma portami, to znamená, že močový mechúr sa najskôr uvoľní a potom „klon močového mechúra“. Ochorenie nie je bezpečné kvôli stázii moču v ďalšej komore močového mechúra. Pacienti s touto diagnózou často trpia infekčnou a zápalovou cystitídou s prídavkom mikrobiálnej a bakteriálnej flóry, čo vedie k vzniku hnisavej erózie a vredov..

Divertikulum močového mechúra je príčinou rozvoja pyelonefritídy a urolitiázy. Mnoho pacientov žije s takouto patológiou celý život bez vedomia jej prítomnosti. Platí to pre jedno divertikulum malej veľkosti s pomerne rozšíreným kanálom. Vyprázdňovanie takejto pseudobubliny nastáva rýchlo alebo súbežne s hlavným orgánom, moč v nej nestagnuje a infekcia sa nepripojí. Takéto divertikulum sa zisťuje počas náhodných inštrumentálnych vyšetrení počas fyzického vyšetrenia alebo s cieľom potvrdiť diagnózy chorôb panvových orgánov a brušnej dutiny. Patológia sa dá zistiť ultrazvukom, počítačovou tomografiou alebo MRI panvových orgánov.

Lokalizácia divertikla močového mechúra

Prolaps stien močového orgánu vedie k tvorbe ďalších uzavretých komôr v tvare vaku. Majú identickú štruktúru s hlavným orgánom a rovnakú kontrakčnú funkciu svalovej vrstvy. Divertikulum močového mechúra, podobne ako hlavný orgán, po vyprázdnení zaujme počiatočnú polohu až do ďalšej časti tekutiny..

V závislosti od hĺbky lézie vrstiev močového mechúra a od niektorých vnútorných faktorov môžu byť formácie od jedného do niekoľkých s rôznymi priemermi. Všetky cystické formácie vedú k chorobám močového ústrojenstva (cystitída, pyelonefritída, nefrolitiáza a zlyhanie obličiek).

Častým dôsledkom tohto javu je tvorba kameňov v divertikule alebo močovom mechúre. Pri upchávaní výtoku močovej trubice formovaným kameňom sa často objavuje komplikácia, ako je napríklad hydronefróza.

Divertikulum močového mechúra je lokalizované v určitých oblastiach, konkrétne:

 • v zadných alebo bočných stenách močového mechúra;
 • v blízkosti úst močovodu;
 • na spodnej a hornej časti močového orgánu.

Dôležité! Veľkosť divertikla močového mechúra môže prekročiť normálne anatomické parametre močového mechúra. Muži sa častejšie podrobujú týmto abnormálnym formáciám, čo je spôsobené zápalom prostaty a jej komplikáciami. Preto sa odporúča, aby muži boli neustále vyšetrovaní na urologickom oddelení a vykonávali liečbu predpísanú lekárom.

Divertikuly močového mechúra: klasifikácia

Ochorenie je rozdelené do primárnych a sekundárnych divertikúl, ako aj na pravdivé a nepravdivé. Etiológia a patogenéza divertikúl závisí od účinkov endogénnych a exogénnych faktorov, od stavu imunitného systému a súvisiacich ochorení..

Primárna alebo vrodená divertikula sa môže následne vyvinúť in utero v dôsledku choroby matky s vírusovými infekčnými chorobami..

Sekundárne alebo získané cystické formácie sú dôsledkom metabolických porúch a hormonálnych porúch v životných systémoch ľudského tela.

Klasifikácia sa vykonáva aj podľa počtu ďalších dutín, ktoré delia divertikulu na jednu a viacnásobnú. Ten má osobitné meno - divertikulóza.

Pokiaľ ide o skutočné útvary, majú rovnakú štruktúru ako močový mechúr. To znamená, že je tvorená mukóznymi, submukóznymi, svalovými a vonkajšími náhodnými vrstvami.

Falošný divertikulum sa vytvára zo slizničnej vrstvy, jeho vzhľad pripomína prietrž, ktorá vyčnieva cez vlákna detruzora. Výčnelok môžete liečiť v nemocnici bez chirurgického zákroku, všetko záleží na veľkosti.

Pozor! Získaný typ zapuzdrených formácií sa týka falošných divertikúl, vrodený typ sa týka pravých divertikúl. Liečba tejto patológie je vo väčšine prípadov výlučne chirurgická.

Hlavné faktory vedúce k divertikulám

 • Vrodené chyby. po dysembryogenetických abnormalitách sa vytvorí ďalší močový mechúr a prejavuje sa ako slabý detrusor.
 • Porušenie fyziologickej dynamiky močového systému. To vedie k zablokovaniu voľného odtoku spracovaných fyziologických tekutín. Fyziopatologické zmeny v štruktúre močového mechúra sú výsledkom zvýšeného tlaku v ňom, čo vedie k preťaženiu stien a divergencii svalových vlákien..
 • Patológie vedúce k divertikulám. Infravezická obštrukcia adenómu prostaty, striktúra močových ciest, skleróza močových ciest, nefrolitiáza, polypy, zhubné nádory.
 • Mechanické zranenia. Oslabenie stien močového mechúra po náraze, pomliaždení alebo stlačení.
 • Otrava tela jedmi.
 • Urologické pooperačné komplikácie.

Môžu črevá vyvíjať tlak na močový mechúr? Samozrejme, pri patológiách, ako je rakovina hrubého čreva a konečníka, sa pozoruje kompresia močového orgánu z čreva. Čím väčší je nádor, tým jasnejší je symptómový komplex, ktorý sa prejavuje ťažkosťou v panvovej oblasti a neustálym pocitom úplného močového mechúra, ako aj časté nutkania na močenie..

Liečba tejto patológie sa uskutočňuje na onkologickom oddelení. Ak je rakovina v prvom štádiu vývoja, nádor je odstránený a hrubé črevo je vylúčené, stolica odchádza stómou. Močový mechúr začne normálne fungovať.

Symptómy divertikula močového mechúra

S malým samostatným divertiklom symptomatológia prakticky neexistuje. Ak je vzdelaná cysta strednej alebo veľkej veľkosti, pozorujú sa tieto príznaky:

 • pocit ťažkosti v dolnom bruchu v oblasti výčnelku močového mechúra;
 • dlhé vyprázdňovanie orgánov, často v dvoch fázach;
 • časté nutkania a zápalové procesy;
 • bolesť v bedrovej oblasti s pyelonefritídou, ktorá sa vyvíja v dôsledku migrácie infekčných agensov pozdĺž stúpajúcich ciest (z močového mechúra infekcia stúpa do obličiek pozdĺž močoviek).
 • močová stáza v divertikule vedie k zápalovým procesom až po hnisanie, ktoré sa prejavuje vysokou horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním a mdloby, ako aj zmenou farby moču - farby piva s pruhmi rezu a hnisu.

Diagnóza divertikla močového mechúra

Divertikulum sa najčastejšie zisťuje pri recidivujúcich formách cystitídy a pyelonefritídy. Hlavné diagnostické štúdie sú:

 • cystoskopia;
 • rádiopque cystoureterography;
 • urodynamické testy (uroflowmetria, cystometria).
 • Röntgenové vyšetrenie panvových orgánov v troch projekciách;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny a panvy;
 • MRI a počítačová tomografia.

Všetky vyššie uvedené diagnostické metódy s výnimkou urodynamických testov hodnotia také parametre, ako sú: umiestnenie, veľkosť, tvar, veľkosť krku, ako aj priestorový vzťah divertikla k panvovým orgánom..

Terapeutická taktika a prognóza

Liečba vydutého vrecka malého rozmeru, ktoré nespôsobuje dynamické poruchy, sa vykonáva na lôžkovej alebo ambulantnej báze a neprevádzkuje sa. Pacient by mal byť neustále sledovaný lekárom, absolvoval testy a vykonával ultrazvuk.

Všetky ostatné typy veľkých divertiklov, ktoré porušujú odtok moču, sa podrobujú chirurgickému ošetreniu, tj endoskopickému alebo otvorenému.

Endoskopická chirurgia sa vykonáva v prípade skutočného divertikla, vyreže kanál a vykonáva primeranú komunikáciu dutiny s bublinou. Otvorený chirurgický zákrok alebo divetrikulektomia spočíva v úplnom odstránení komunikačného útvaru disekciou suprapubickej oblasti a prednej steny močového mechúra. Rana je zošitá vo vrstvách a vypustená. Po operácii je pacient rehabilitovaný v najkratšom možnom čase, nastupuje do práce a plnohodnotný životný štýl.

Divertikulum močového mechúra: diagnostika a liečba

Lekári vedia veľa chorôb, ktoré sa takmer bez zjavných príznakov objavia náhodne pri diagnostike súvisiacich patológií. Takéto „neviditeľné“ choroby zahŕňajú divertikulum močového mechúra. Divertikulum, ktoré je momentálne založené, nespôsobuje majiteľovi žiadne obavy. Ale následne to môže viesť k komplikáciám a dosť vážne.

Čo sú divertikly močového mechúra

Divertikulum je druh vyčnievania steny orgánov smerom von, zatiaľ čo vyzerá ako vak alebo zaoblená vrecko. Dutina vaku je spojená s močovým mechúrom malým kanálom - krkom. Ďalšie vrecko prispieva k rozvoju stagnácie moču a zápalu močových orgánov.

Typicky sa divertikly tvoria na slabších miestach - na bočných alebo zadných stenách močového mechúra, ako aj blízko úst močovodu. Divertikly sú oveľa menej bežné na dne alebo v oblasti vrcholu orgánu. Veľkosť výčnelku sa môže líšiť: od veľmi malej po veľmi veľkú, čo presahuje objem samotnej bubliny. Výstupok môže byť jeden alebo viac súčasne, v tomto prípade hovoria o divertikulóze.

U mužov sa toto ochorenie vyskytuje 10-krát častejšie ako u žien - je to kvôli patológii prostaty..

Divertikly prichádzajú v mnohých podobách - pravdivé a nepravdivé alebo pseudo-divertikly:

 • Skutočné divertikulum je vrodeným javom, v skutočnosti je to malformácia orgánov. Steny tohto výčnelku majú štruktúru, ako je štruktúra močového mechúra, to znamená, mukózna vrstva, submukóza, sval (detrusor) a vonkajší.
 • Falošné formácie sa vždy získavajú. Vyskytujú sa v dôsledku infravezikálnej obštrukcie, to znamená obštrukcie močových ciest pod močovým mechúrom na úrovni jej krku alebo močovej trubice. Takáto prekážka vedie k zvýšeniu tlaku vo vnútri močového mechúra počas močenia. Výsledkom je, že detrusor (sval vylučujúci moč) musí prekonať významný odpor, ktorý vzniká v moči. V dôsledku tohto javu kompenzačná svalová vrstva najskôr hypertrofuje (zväčšuje sa, zahusťuje) a jej atrofia sa v priebehu času začína - vlákna sa odchyľujú a vnútorná sliznica pod tlakom sa vydúva cez tieto „diery“. Vytvárajú sa tak vrecovité dutiny, zbavené svalovej vrstvy - pseudo-divertikly. Najčastejšie je ich niekoľko.

Príčiny patológie

Skutočná divertikula, ktorá je najčastejšie samostatná, sa môže vyskytnúť v dôsledku prirodzenej slabosti detrusor. Dôvody tohto javu môžu byť:

 • infekčné choroby prenášané pri narodení dieťaťa,
 • zlé návyky vedúce k intoxikácii tehotných,
 • vplyv nepriaznivých prírodných alebo výrobných faktorov.

Získané alebo sekundárne divertikuly sa tvoria na pozadí patológií, ktoré prispievajú k stagnácii, zvýšenému cystickému tlaku a preťaženiu stien orgánov. Stáva sa to pri benígnej proliferácii (adenóme) prostaty, zúžení (silné zúženie) močovej trubice, pri jazde v krku močového mechúra (napríklad po operácii)..

Prejavy choroby

Jedno divertikulum, najmä menších veľkostí, sa na prvý pohľad neprejavuje. Klinické príznaky sa objavujú so zvyšujúcim sa vzdelaním, keď sa stáva prekážkou úplného vyprázdnenia močového mechúra. Hlavné príznaky veľkého divertikula alebo divertikulózy sú dysurické poruchy (poruchy močenia) a urostázy (stagnácia moču, ťažkosti s jeho odtokom alebo úplné zastavenie)..

Charakteristickým znakom divertikulózy je neschopnosť močového mechúra okamžite a úplne vyprázdniť. Vylučovanie moču sa stáva dvojstupňovým: spočiatku sa uvoľní močový mechúr a potom dutina divertikula. Zároveň sa predlžuje doba močenia, v druhom štádiu je prúd moču pomalý, prerušovaný, môže obsahovať červené krvinky (hematúria), moč s hnisom (pyuria) sa môže na konci procesu uvoľniť. Takéto javy sa pozorujú, ak sa pripojila bakteriálna infekcia a objavila sa cystitída alebo divertikulitída (zápal vrecka), vytvorili sa kamene alebo sa vytvoril nádor. V tomto prípade cystitída pretrváva a nereaguje na štandardnú liečbu.

Ak sa výstup močovodu otvorí do dutiny vrecka, pozoruje sa vezikoureterálny reflux, to znamená spätný tok moču z močového mechúra. A to už je spojené s vývojom pyelonefritídy (zápal šálok, panvy a obličkových tkanív), hydronefrózy (zväčšenie obličkových dutín, následná atrofia parenchýmu) a nakoniec aj zlyhania obličiek..

Pretože sa divertikulóza vyvíja na pozadí urologických patológií a na druhej strane vyvoláva komplikácie, príznaky choroby sa vždy doplňujú príznakmi základnej choroby alebo komplikácií. Preto pacient často prichádza k lekárovi, ktorý sa sťažuje na rôzne ťažkosti zo strany močového systému (najčastejšie sa opakujúca cystitída alebo zápal obličiek) a hĺbkové vyšetrenie odhalí divertikulum močového mechúra..

Ako sa diagnostikuje?

Urológ sa podieľa na diagnostike patológie. Hlavné výskumné metódy pre túto chorobu sú dôležité:

 • Ultrazvuk močového mechúra - pomáha pri posudzovaní veľkosti, tvaru, lokalizácie divertikla, priechodnosti jeho krku, cez ktorý sa spája s dutinou močového mechúra. Ultrazvuk tiež umožňuje vidieť existujúce kamene alebo nádory..
 • Cystografia - spočíva v zavedení špeciálneho rádioaktívneho lieku do bubliny, po ktorom nasleduje niekoľko röntgenových lúčov. Kontrast zostáva na výstupku, takže jeho tieň na obrázkoch je výraznejší v porovnaní s odtieňom samotného močového mechúra..
 • Cystoskopia je vyšetrenie orgánu zvnútra pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu, ktorý sa vkladá močovou trubicou. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Táto metóda umožňuje odhaliť výčnelky, určiť ich typ (nepravdivé alebo pravdivé), prítomnosť refluxu (ak je možné cystoskop preniknúť do dutiny vrecka) alebo existujúce novotvary..
 • Urofluometria - hodnotenie urodynamiky zaznamenaním rýchlosti výdaja moču počas močenia. Táto metóda sa uplatňuje po zistení divertikla. Štúdia sa vykonáva s cieľom určiť priechodnosť močovej trubice a tónu detruzora.
 • Retrográdna cystometria alebo náplňová cystometria - sa vykonávajú na meranie intravezikálneho tlaku a kapacity zásobníka močového mechúra. Štúdia je kontraindikovaná pri uretritíde alebo cystitíde. Podstatou štúdie je zavedenie dvoch katétrov do prázdneho močového mechúra, z ktorých jeden je pripojený k monometru a cez druhú dutinu je naplnený sterilným roztokom. Cystogramový graf ukazuje tlakové ukazovatele v čase nutkania na močenie a jeho intenzifikáciu až po naliehavé (pretrvávajúce) nutkania.
 • CT (počítačová tomografia) je spoľahlivou metódou informačného výskumu, ale nie vždy sa používa. Vo väčšine prípadov vyššie uvedené metódy postačujú na stanovenie správnej diagnózy..

Video: Divertikulum močového mechúra - cystoskopia

Diferenciálna diagnostika choroby sa vykonáva s týmito patológiami:

 • ureterálne divertikulum,
 • novotvary,
 • zdvojnásobenie močového mechúra,
 • cystolitiáza (kamene v mechúre).

Liečba divertikla

Tvorba malých rozmerov, ktoré nespôsobujú dysurické a zápalové javy, si nevyžaduje osobitnú liečbu. Takéto divertikulum sa musí dodržiavať v dynamike: podrobiť sa vyšetreniam urológa každých šesť mesiacov.

Nie je možné liečiť chorobu pomocou liekov, pretože proces vyčnievania z miesta cystickej steny nemožno zvrátiť. Lieky sa používajú na odstránenie sprievodných patológií a počas pooperačnej rehabilitácie. Ak divertikulum dosiahlo veľké rozmery a musíte sa ho zbaviť, používa sa chirurgický zákrok.

Drogová terapia

Častým spoločníkom divertikulózy je cystitída - zápal močového mechúra. Na zastavenie infekčného a zápalového procesu sa používajú antimikrobiálne látky: Monural (Fosfomycín), Nolitsin, Nitroxolin (5-NOC), Furagin, Nevigramon.

Na prevenciu bakteriálnych komplikácií po chirurgickom zákroku na divertikule sú predpísané širokospektrálne antibiotiká.

Okrem antibakteriálnych látok sú počas obdobia regenerácie predpísané lieky proti bolesti (Ketalgin, Baralgin) a lieky založené na liečivých rastlinách v neskoršom období: Cyston, Fitolizin, Fitonefrol, Kanefron, Monurel (brusnicový extrakt), Brusniver. Bylinné liečivá majú protizápalové a stredne silné diuretické účinky..

chirurgia

Indikácia chirurgického zákroku je prítomnosť veľkej skutočnej divertikuly, ktorá vedie k chronickému zápalu, stagnácii moču a tvorbe kameňa. Divertikulitída môže viesť k zhubnej degenerácii vystupujúcej sliznice, takže by sa nemal zanedbávať chirurgický zákrok..

Falošné divertikuly väčšinou nevyžadujú okamžitú elimináciu, aby sa znížila ich závažnosť, je potrebný chirurgický zásah, aby sa odstránili faktory, ktoré bránia normálnemu odtoku moču (adenóm prostaty, striktúra močovej trubice). Pri veľkých chronických pseudo-divertikloch a prítomnosti komplikácií sa stále uchýlia k divertikulektómii močového mechúra (excízia formácií).

Operácia je kontraindikovaná v týchto podmienkach:

 • akútny zápal v orgánoch močového systému - cystitída, pyelonefritída, uretritída,
 • divertikulitída - zápal samotného divertikla,
 • celkový vážny stav pacienta,
 • zástava srdca,
 • dekompenzovaný diabetes.

Najmenej invazívnou metódou chirurgickej liečby je endoskopická transuretrálna marsupializácia. Procedúra sa vykonáva pomocou špeciálneho endoskopu - zariadenia s videokamerou a sady nástrojov na vytváranie rezov a súčasnú kauterizáciu tkanív. K uzdraveniu po takejto operácii dochádza veľmi rýchlo, bez komplikácií. Procedúra sa vykonáva pomocou spinálnej anestézie, samotná operácia trvá v priemere asi 15 - 20 minút. Chirurg vkladá endoskop močovou trubicou do dutiny močového mechúra, určuje umiestnenie krku divertikla a odreže ho do malej hĺbky. Takto sa šíri isthmus a moč môže z extra dutiny voľne prúdiť. Drenáž je ponechaná v rane, ktorá je odstránená po 1-2 dňoch. Napriek nízkej invazívnosti takejto operácie má určité nevýhody - zostava v stene stále zostáva.

Divertikulektómia je radikálnejšia liečba. Operácia je úplným vyrezaním výčnelku. Prístup k orgánu sa môže uskutočniť laparoskopicky (pomocou punkcií) alebo laparotomicky (pomocou rezu)..

V prvom prípade je nainštalovaný pacient s cystoskopickou sondou a nad portisom a tesne pod pupkom sú urobené štyri porty (diery). Pomocou cystoskopu sa stanoví presná poloha výčnelku, isthmus sa prešíva pomocou švov a divertikulum sa odreže. Na kontrolu kvality spoja sa bublina naplní sterilným roztokom. Vyrezané tkanivo sa odstráni otvorom 15 mm. Zotavenie po takejto operácii je rýchlejšie ako po laparotómii.

Divertikulektómia s otvoreným prístupom sa vykonáva rezom nad pubou. Vyrezáva sa dutina močového mechúra, rezom sa odstráni sliznica divertikula a rana sa šije katgutom. Drenáž je zavedená do dutiny močového mechúra. Ďalšou technikou divertiklektómie je otvorenie močového mechúra s následnou „inverziou“ divertikla do jeho dutiny. Potom sa vyčnievajúce teleso odreže a defekt rany sa šije vo vrstvách. Intravezikálne (so sústružením vo vnútri močového mechúra) je lepšie vyrezanie vrecka pred vonkajším odstránením, pretože sa tým predchádza náhodnému poškodeniu tkanív a orgánov obklopujúcich močový mechúr. Toto je obzvlášť dôležité pri veľmi veľkých divertikloch..

Ak sa ústa močovodu otvoria do vyčnievajúcej dutiny, potom sa uskutoční plastická chirurgia: transplantácia výstupu močovodu na iné miesto v bublinkovej stene vytvára uretro-cystoneoanostamózu..

Rehabilitačné obdobie

Po odstránení divertikla sa drenáž operovaného orgánu udržuje 7 dní. Antibiotiká sú predpísané na prevenciu bakteriálnych komplikácií. Katetrizácia močového mechúra sa vykonáva po dlhú dobu - celú dobu pobytu v nemocnici, zatiaľ čo dutina orgánov sa umyje antiseptickými roztokmi..

Po laparoskopickej operácii zostáva pacient v nemocnici iba 10 - 12 dní po zákroku s laparotomickým prístupom - od 14 do 30 dní. 2 týždne po chirurgickom zákroku sa vykonáva kontrolná cystoskopia alebo urografia na identifikáciu možných pooperačných komplikácií. Z týchto komplikácií sú najbežnejšie:

 • nekonzistentnosť prekrývajúcich sa vnútorných stehov, ktorá vedie k úniku moču do priestoru obklopujúceho močový mechúr,
 • hnisavé zápalové procesy,
 • poškodenie močovodov, napríklad fistúl, čo vyvoláva rozvoj hydronefrózy.

V období obnovy je veľmi dôležité dodržiavať určitú stravu. Jedlá sú dusené, varené, pečené, dusené. Zakázané potraviny a nápoje, ktoré môžu spôsobiť podráždenie vylučovacieho traktu a močového mechúra:

 • kyslé prírodné džúsy,
 • sóda,
 • alkohol,
 • kakao,
 • káva,
 • konzervy,
 • solená, nakladaná zelenina,
 • tuk mäso,
 • rôzne bujóny,
 • fazuľa,
 • orechy,
 • pikantná, kyslá čerstvá zelenina a ovocie:
  • cibuľový cesnak,
  • baklažán, paradajky,
  • hrozno, kyslé jablká, citrusové plody.

Odporúča sa používať:

 • bylinkové infúzie,
 • zelený čaj,
 • minerálna voda bez plynu,
 • kompóty,
 • šípková infúzia,
 • mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku,
 • strava mäso a ryby,
 • rôzne obilniny,
 • zo zeleniny - zemiaky, mrkva, repa, cuketa, tekvica, uhorky,
 • z ovocia - pečené jablká, banány, sladké hrušky.

Alternatívne metódy liečby

Nie je možné odstrániť divertikulum pomocou bylín. Rastlinná medicína sa môže používať ako ďalšia liečba sprievodných patológií. Vyberú sa rastliny s protizápalovým a baktericídnym účinkom..

Diuretické byliny sa nepoužívajú, pretože môžu zhoršiť situáciu - neprispievajú k odstraňovaniu moču z tela, takéto rastliny zvyšujú produkciu moču. Vďaka podbubulárnej obštrukcii močových ciest, ktorá je takmer vždy prítomná s divertikulózou, môžu silné diuretiká rastlín túto chorobu komplikovať až do vzniku stavu núdze..

Fitosbor s harmančekom:

 1. Kvety liečivého harmančeka, nechtíka lekárskeho, yarrow tráva musia byť zmiešané v rovnakých pomeroch.
 2. Vezmite veľkú zbernú lyžicu a varte vriacu vodu (250 ml).
 3. Trvajte na tom, že pod vekom 40 minút, prefiltrujte cez tenkú vrstvu.
 4. Pite 100 ml infúziu trikrát denne.

Heather Drink:

 1. Polievková lyžica suchých surovín by sa mala umiestniť do pol litra termosky, naliať vriacu vodu.
 2. Trvajte na tom, 2 hodiny, napätie.
 3. Pite v teplej forme 50 ml trikrát denne pred jedlom.

Zbierka s tymiánom a petržlenom:

 1. V rovnakých častiach zoberte suchú trávu z petržlenu, kôpru, tymiánu, uzlíčka a ľubovníka bodkovaného..
 2. Nalejte lyžicu zmesi s vriacou vodou (250 ml).
 3. Trvajte na tom, 20 minút, filtrujte.
 4. Vypite 100 ml pol hodiny pred jedlom trikrát denne.

Šípkový vývar:

 1. Nalejte rozdrvené suché šípkové korene s vodou (100 g surovín na 1 liter vody).
 2. Varte 15 minút na miernom ohni..
 3. Trvajte na vychladnutí, namáhaní.
 4. Pred jedlom užite 50 ml.

Protizápalové zbierky:

 1. Vezmite lyžicu suchých bylín: miláčik, trikolóra fialová, nechtík, listy brusnice a ľanové semená.
 2. Nalejte 30 g zmesi do termosky, nalejte vriacu vodu (500 ml)..
 3. Trvajte na tom, 3 hodiny, potom napätie.
 4. Pred jedlom vypite teplé 2 polievkové lyžice.

Restoratívna, antiseptická zbierka:

 1. Brezové púčiky, zlatokop, marsh calamus a koreň sladkého drievka, rebríček trvať po 10 g, naliať vodu (500 ml).
 2. Vložte do vodného kúpeľa, povarte 10 minút.
 3. Odstráňte z tepla a trvajte ďalších 40 minút.
 4. Stlačiť suroviny, pridať prevarenú vodu do pôvodného objemu.
 5. Nápoje po celý deň, rozdelené do 4 porcií.

Fotogaléria: Rastliny, ktoré sa dajú použiť na divertikulum močového mechúra

Koreň šípky vykazuje baktericídne, regeneračné a diuretické vlastnosti

Heather - rastlina s antibakteriálnym účinkom, hojením rán a protizápalovým účinkom

Lekáreň harmanček je súčasťou väčšiny protizápalových poplatkov

Brezové púčiky zmierňujú zápal, hojí rany a normalizujú diurézu

Tymián (tymián) je známy svojimi antiseptickými a protizápalovými vlastnosťami.

Petržlen je súčasťou mnohých poplatkov za liečbu urologických chorôb

Nechtík má silné protizápalové a antiseptické vlastnosti.

Goldenrod vykazuje analgetické vlastnosti a vlastnosti hojenia rán

Lovage má analgetický, protizápalový a stredne diuretický účinok.

Yarrow má protizápalové a antibakteriálne účinky.

Použitie akýchkoľvek receptov alternatívnej medicíny musí byť najprv dohodnuté s ošetrujúcim lekárom.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy sa používajú pri rehabilitácii pacienta po operácii. Na urýchlenie regenerácie tkanív a prevenciu komplikácií sa najčastejšie predpisujú:

 • Terapia UHF,
 • elektroforéza s liekmi,
 • magnetoterapia - ošetrenie magnetickým poľom,
 • SMT (amplipulse therapy) - sínusová expozícia modálnym prúdovým vlnám.

Prognóza a možné komplikácie

Chirurgické ošetrenie divertikúl, uskutočňované včas, zvyčajne vedie k uzdraveniu pacienta. Ak je diagnóza oneskorená a liečba sa nezačína dlho, môže patológia spôsobiť vývoj mnohých komplikácií:

 • výčnelky často spôsobujú zápalové procesy, najmä v močovom mechúre, ako aj v iných močových orgánoch a v samotnom divertikule,
 • v dôsledku močenia sa môže vyvinúť:
  • cystolitiáza, to je forma zubného kameňa,
  • pyelonefritída - zápal parenchýmu a obličkovej panvy,
  • hydronefróza - patologické rozšírenie obličkových pohárikov a panvy,
 • spätný reflux (reflux moču) z močového mechúra do močovodu v priebehu času vedie k zápalu obličiek a chronickému zlyhaniu obličiek.

prevencia

Aby sa zabránilo tvorbe divertikúl, je potrebné eliminovať príčiny, ktoré vedú k patológii v čase - liečiť adenóm prostaty, zúženie močovej trubice, sklerotické zmeny v krku močového mechúra. Včasné vyprázdnenie močového mechúra tiež pomáha udržiavať normálny intravezikálny tlak a odstrašujúci tón.

Ak sa choroba nijako nevykazuje, neznamená to, že sa nemusí liečiť. Skôr alebo neskôr môže akákoľvek patológia viesť ku komplikáciám, ktoré môžu byť veľmi vážne. Divertikulum močového mechúra je choroba, ktorú nemožno ignorovať. Liečte včas a buďte zdraví!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Až 76% ľudí pociťuje bolesť chrbta za rok [1]. Tieto štatistiky ovplyvňujú ľudí všetkých vekových skupín a povolaní. Príčiny bolesti môžu byť rôzne, jednou z nich je osteochondróza chrbtice.
príčinyMedzi hrudníkom a brušnou dutinou je bránica. Je to svalová doska, v ktorej sú umiestnené 3 diery - pažerák, aorta, žíl. Kýla - expanzia bránice pažeráka, pri ktorej sa časť žalúdka a čriev vytlačí do hrudnej dutiny.
Pupočná kýla u dieťaťa je problém, ktorý sa vyskytuje pomerne často, a preto sa často stáva predmetom klamlivých diskusií. Okrem tradičných a odporúčaných opatrení detských chirurgov, ako sú masáže alebo gymnastika, sa rodičia často uchyľujú k sprisahaniam.