loader

Hlavná

Žalúdok

Laparoskopické odstránenie divertikla močového mechúra a pahýl močovodu

N.R. Akramov, A.K. Zakirov
Detská republikánska klinická nemocnica ministerstva zdravotníctva Tatarskej republiky, Kazanská štátna lekárska univerzita, Kazaň, Ruská federácia

Relevantnosť. Endovaskulárna chirurgia sa stala neoddeliteľnou súčasťou práce urológa. Použitie tejto technológie skracuje trvanie operácií, znižuje trauma a uľahčuje pacientovi pooperačnú periódu. Všetky tieto výhody sú relevantné aj z hľadiska liečby močového pahýlu a divertikla močového mechúra..

Účel. Štúdium prípadov odstránenia divertikla močového mechúra a pahýľa močovodu pomocou endovideo chirurgických metód.

Materiály a metódy. Od roku 2014 sme liečili 8 pacientov s uvedenými chorobami laparoskopickým prístupom. Vo všetkých prípadoch bola indikáciou chirurgického zákroku chronická recidivujúca infekcia močového systému alebo porušenie urodynamiky. Jeden mužský pacient bol operovaný kvôli primárnemu izolovanému divertikulu močového mechúra. Trvanie operácie 54 minút, bez technických problémov.

Po nefrektomii boli dvaja pacienti mužského pohlavia zahrievaní k refluxu do pne močovodu. Prevádzka trvá 32 a 48 minút bez technických ťažkostí. Päť pacientov bolo operovaných na vezikoureterálny reflux. Reimplantácia močového mechúra bola sprevádzaná excíziou paraureterálneho divertikla. Traja pacienti podstúpili laparoskopický prístup: v dvoch prípadoch na jednej strane, v jednom prípade na dvoch stranách. Operácie trvajú 124 a 173 minút. Dvaja ďalší pacienti podstúpili pneumo-vezikoskopický prístup s obojstrannou reimplantáciou. Priemerná doba trvania operácií bola 188 minút. Porovnanie trvania tejto skupiny operácií nie je spoľahlivé, pretože sú kombinované s namáhavým procesom reimplantácie močovodov..

Výsledky. Pri odstraňovaní izolovaného divertikla močového mechúra alebo pahýľa močovodu je výhoda laparoskopie nepopierateľná: ľahká vizualizácia, nízka invazívnosť a estetický prístup. Použitie laparoskopie na nefrektomiu umožňuje jednostupňovú ureteronefrektomiu a vyhýba sa dodatočným operáciám. Odstránenie divertikla močového mechúra spojené s reimplantáciou močovodu má svoje vlastné ťažkosti. Výber metódy (extra- a intravezikálny) by mal byť založený na nadchádzajúcom množstve intervencie na reimplantáciu močovodov..

Nálezy. Použitie endovaskulárneho chirurgického zákroku na liečenie divertikla močového mechúra alebo pahýl močovodu má nesporné výhody oproti laparotómii.

Divertikulum močového mechúra (výčnelok): príčiny, liečba

Výčnelok alebo divertikulum močového mechúra je pomerne zriedkavé a asymptomatické ochorenie. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná počas vyšetrení z iných dôvodov..

etiológie


Divertikulum močového mechúra - jednotná formácia vo forme „vaku“ ako výsledok ložiskovej kýly urotelu a submukózy.
Divertikulóza - prítomnosť jednej alebo viacerých divertikúl umiestnených v blízkosti a spojených s lúmenom močového mechúra úzkym krkom alebo ústami..
Pretože výčnelky obsahujú iba rozptýlené tenké svalové vlákna, neúčinne čistia obsah počas vyprázdňovania a zanechávajú zvyškový moč v mechúre, čo vedie k charakteristickým výsledkom endoskopických aj rádiologických vyšetrení..
Formácie sa zvyčajne vyskytujú v podmienkach chronického zvýšenia intravezikálneho tlaku a sú umiestnené v najslabších miestach močového mechúra. Kód choroby pre mcb 10 N32.3.
Podľa štatistík anomálie ovplyvňujú 90% u mužov v každom veku. Dôvodom je skutočnosť, že hlavnou príčinou obštrukcie je benígna hyperplázia prostaty. Lekári veria, že existujú dva vrcholy - jeden spadá na 10 rokov a druhý na 60-70.

Klasifikácia divertikula močového mechúra


Dávky môžu byť:

 • vrodené (primárne);
 • získané (sekundárne).

Väčšina formácií sú jednotlivé získané lézie umiestnené v bočných stenách orgánu. Závažnosť poruchy závisí od veľkosti, pretože väčšina prípadov je asymptomatická.
Divertikly v závislosti od príslušných vrstiev sú:

 1. Pravda: zahrňte všetky vrstvy štruktúry vrátane svalovej hmoty a vonkajšieho spojivového tkaniva;
 2. Nepravdivé: Nezahŕňajú svalové vrstvy ani adventitídy. Napríklad sú ovplyvnené iba submukózne a sliznice..

Príčiny tvorby divertikla močového mechúra

Vrodené vzdelanie je zvyčajne diagnostikované v detstve alebo počas tehotenstva pomocou prenatálneho ultrazvuku. Dôvodom je dysembryogenetická anomália vývoja mechúrovej steny - slabosť detruzora.
Hlavné príčiny získaného divertikla močového mechúra:

 • upchatie výtoku moču;
 • zúženie močovej trubice;
 • zadná uretrálna chlopňa;
 • skleróza močového krku;
 • vnútromaternicovej infekcie;
 • neurogénny močový mechúr.

Výskyt získaných prípadov u mužov sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku zväčšenej prostaty, ktorá spôsobuje svalovú hypertrofiu a ložiskovú kýlu sliznice v blízkosti močovodných otvorov, močového mechúra alebo otvorenia močovej trubice..

symptomatológie

Formácie sú často asymptomatické, ale môžu byť aj symptomatické. Pomerne často je abnormalita diagnostikovaná náhodou, keď sa pacient zaoberá z iných dôvodov.
Nižšie je uvedených niekoľko príznakov vyčnievania, ktoré možno nazvať typické. Majte na pamäti, že to môže byť tiež príznakom iných zdravotných stavov:

 • Infekcie močových ciest;
 • ťažkosti a problémy s močením;
 • pocity brušnej plnosti;
 • krv v moči;
 • reflux (moč tečúci späť do obličiek);
 • urolitiázová choroba;
 • noktúria;
 • bolesť v oblasti boku a panvy;
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • inkontinencia;
 • zadržiavanie moču;
 • opakujúca sa cystitída;
 • časté, urgentné močenie.

Diagnostické metódy

Divertikuly sa najčastejšie vyskytujú pri ultrazvuku, ktoré sa vykonávajú na štúdium syndrómu prostaty u mužov alebo opakovaných infekcií moču u žien. Ak máte akékoľvek pochybnosti, musíte sa obrátiť na urológa. Divertikulóza (vrecká) močového mechúra môže byť podozrivá, ak má pacient vyššie uvedené príznaky, ale vo väčšine prípadov sa počas testov zistia problémy. Napríklad špeciálny rôntgenový lúč brucha môže detekovať divertikulu.
Výduchy sa často diagnostikujú pri skúmaní snímok, napríklad pomocou CT alebo ultrazvuku. Ultrazvuk tiež pomáha odhaliť obštrukciu obličiek. Po počiatočnom podozrení sa predpíšu podrobnejšie vyšetrenia:

 • sonografia;
 • cystogram (röntgenové testy močového systému, naplnené kontrastným farbivom);
 • MRI
 • cystoskopia (vyšetrenie vnútorného povrchu orgánu močovou trubicou).

Divertikly močového mechúra u detí sú veľmi zriedkavé a vyžadujú si nielen komplexné vyšetrenie a liečbu, ale aj nepretržité sledovanie pediatrom po dobu najmenej 5 rokov..

Liečba divertikula močového mechúra

Vrodené alebo získané divertikuly si nevyžadujú vždy liečbu, najmä ak nie sú spojené s infekciami močových ciest, kameňmi alebo refluxom (spätný odtok moču do obličiek). Divertikuly spojené s nádormi močového mechúra, opakujúcou sa infekciou alebo retenciou moču si vyžadujú liečbu.
Konzervatívny liečebný plán zahŕňa terapiu a ak neexistujú žiadne výsledky, potom by mal byť výstupok odstránený. Ľudová metóda tejto choroby je zbytočná.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Prítomnosť intravezikálneho ochorenia (opuch alebo lítia), spontánneho divertikulárneho prasknutia alebo komplikácií súvisiacich s veľkosťou (priemer 4 cm3) alebo miestom sú absolútnymi indikáciami pre otvorený chirurgický zákrok. Veľké divertikulum môže spôsobiť nedostatočné močenie a chronickú infekciu močových ciest alebo obštrukciu močovodu a dokonca aj zadnú močovú trubicu u detí, zatiaľ čo parauretrálne alebo špirálové divertikulum je zvyčajne spojené s rôznymi stupňami refluxu..
Na zlepšenie močenia sa odporúča súčasná resekcia všetkých výčnelkov, dokonca aj tých najmenších (s priemerom 1 až 3 cm). Podobne by sa na vezikulárne divertikulum nikdy nemalo pracovať, bez toho, aby sa najprv alebo súčasne opravila príčina obštrukcie, či už ide o anatomickú alebo funkčnú (neurogénny močový mechúr). Intervencia bude zahŕňať úľavu od prekážok a možné odstránenie vrecka.
Divertikulóza močového mechúra sa odstráni dvoma spôsobmi:

 • divertikulektómia (otvorená chirurgia);
 • laparoskopická metóda (penetrácia a odstránenie pomocou malých rezov a otvorov pre kameru).

Pre väčšinu urológov zostáva chirurgické odstránenie pomocou otvoreného prístupu najbežnejšou možnosťou. Operácie môžu byť ťažké, ak je divertikulum infikované alebo rozdrvené. Vzorky všetkých nádorov nachádzajúcich sa vo výčnelku sa testujú na rakovinu..
Navrhované postupy majú vynikajúce výsledky a môžu viesť k úplnému odstráneniu príznakov močenia. Po operácii je pacient pod dohľadom. Je to potrebné na kontrolu celkového stavu a vyprázdňovania močového mechúra. Pri operácii brucha je potrebný katéter po dobu 7 až 14 dní. U ľudí so slabo fungujúcim močovým mechúrom môže byť z dôvodu dlhodobej obštrukcie potrebná pravidelná katetrizácia na vyprázdnenie orgánu..

Pooperačné následky

Pred chirurgickým zákrokom sa musí chirurg oboznámiť s možnými komplikáciami. Medzi riziká patrí poškodenie čriev alebo konečníka, infekcia. Podľa štatistík sú veľmi zriedkavé..
Jedinečné komplikácie:

 • Ak sa počas laparoskopie nezistí divertikulum, môže to viesť k neúplnému alebo čiastočnému odstráneniu. Najlepším riešením tohto problému je prevencia pomocou komplexného predoperačného hodnotenia pomocou cystoskopie a VCUG na presné zdokumentovanie umiestnenia, počtu a veľkosti divertikúl, vrátane veľkosti divertikulárneho krku..
 • Poranenie močovej trubice. Pri laparoskopii existuje značné riziko poškodenia močovodu, pretože najbežnejšie umiestnenie divertikla je laterálne v otvorení močovodu. Tomuto riziku sa však dá vyhnúť osobitnou pozornosťou venovanou technike a znalostiam anatómie močovodu. Ureterálny stent je vhodný na identifikáciu.
 • Pooperačný únik moču spôsobený nedostatočným uzavretím cystotómie. Tomu možno zabrániť širšou mobilizáciou orgánov na uľahčenie uzavretia bez stresu. Úspešné liečenie tejto komplikácie si zvyčajne vyžaduje denné drenážovanie pomocou uretrálneho katétra a drenáž pri uzavretom saní. Veľké úniky môžu vyžadovať liečbu antibiotikami, aby sa zabránilo infekcii..

Možné komplikácie po alebo z dôvodu nedostatočnej liečby

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyskytujú neskoré komplikácie:

 • Predĺžený únik moču a fistula moču.
 • Opakovaný divertikulum mechúra. Väčšina výčnelkov získava sekundárnu prekážku. Neschopnosť adekvátne liečiť príčinu bude viesť k novej formácii a môže vyžadovať opakovaný chirurgický zákrok.

Pri absencii chirurgického zákroku môžu nastať komplikácie spôsobené stázou a infekciou:

 • intraspecifický divertikulárny karcinóm prechodných buniek. Šanca 1-10%;
 • urolitiázová choroba;
 • prasknutie mechúra.

Sanácia trvá asi dva mesiace.

prevencia

Dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť vytváraniu získaného divertikla, je zdravý životný štýl a pravidelné návštevy lekára. Pomôže to včas zistiť a odstrániť príčiny, ktoré prispievajú k blokovaniu voľného odtoku moču..
Po operácii sa pacientom podáva diéta, aby sa znížilo zaťaženie močového mechúra. Zakázané alkoholické, korenené, korenené a slané jedlá.
Infekcia močových ciest, ICD, prostatitída atď. - sú impulzom pre tvorbu divertikúl. Preto sa oplatí dospieť k záveru, že je lepšie nedovoliť jeden problém, ako potom obísť lekárov s „kyticou“..

Výskyt divertiklov močového mechúra: čo to je a ako sa má liečiť?

Divertikulum močového mechúra (DMF): 99% populácie o tejto chorobe nikdy nepočulo, zatiaľ čo v klinickej praxi to v žiadnom prípade nie je neobvyklé. Súhrnná štatistika tvrdí, že ak náhodne vyberiete na vyšetrenie 100 ľudí, táto patológia sa zistí najmenej u dvoch z nich.

Navyše muži z tohto cirkevného výčnelku steny močového mechúra trpia 15-krát častejšie ako ženy. Všetci títo ľudia žijú normálnym životom a chronickú cystitídu a pyelonefritídu pripisujú podchladeniu a slabej imunite..

Stáva sa to, až kým lekár, ktorý vykonáva ultrazvuk alebo röntgenové vyšetrenie, nepovie: „Aký je váš najväčší divertikulum... Plánujete ho odstrániť?“ Na monitore vyzerajú tieto útvary skutočne zastrašujúco - často sa vyskytujú prípady, keď sa DMP porovnávajú s veľkosťou močového mechúra..

Osoba, ktorá nevie, čo divertikulum močového mechúra okamžite panikaří a pripravuje sa na chirurgický zákrok. A je veľmi prekvapený, keď lekár hovorí, že DMP je nekomplikovaný a neexistujú indikácie pre chirurgický zákrok. Ale stáva sa to? Poďme zistiť.

Všeobecné informácie

Divertikulum močového mechúra - čo to je?

Táto patológia je okrúhly výčnelok steny mechúra v tvare vaku. Tento proces je spojený s dutinou orgánu malým kanálom (krk).

Dôvody výskytu: slabosť určitých oblastí svalovej vrstvy a zvýšený intravezikálny tlak spôsobený fyziologickými prekážkami voľného toku moču. Existujú vrodené a získané divertikly. Zvyčajne spadajú do oblasti pozornosti lekárov, pretože práve oni sa stávajú príčinou chorôb močového systému..

Klasifikácia divertikula močového mechúra

Podľa štruktúry membrány a času nukleace (vývoja) divertikla močového mechúra sa delia na pravú a nepravú (pseudo-divertikula):

 • Pravda, alebo vrodená. Môžu byť diagnostikované v detstve. Štruktúra steny pravého divertikula je podobná stene močového mechúra, to znamená, že pozostáva zo slizničného tkaniva, prechodného epitelu, svalu a vonkajšej náhodnej membrány. Vrodený DMP je najčastejšie jednoduchý, veľký. Vyznačuje sa úzkym dlhým isthmom. Vchod do neho je obklopený zloženou membránou slizničného tkaniva. Najčastejšie sa divertikulum nachádza laterálne a tesne nad ústami močovodu. Takáto patológia zriedka spôsobuje komplikácie, pretože svaly divertikla sa sťahujú spolu so svalmi močového mechúra a nedovoľujú stagnácii moču. Získaný DMP bol diagnostikovaný rádovo častejšie.
 • Falošné alebo získané pseudo-divertikuly močového mechúra. Formované po celý život človeka. Táto získaná patológia sa vyskytuje na pozadí zvýšeného tlaku v dutine močového mechúra spôsobeného subbubulárnou obštrukciou močového traktu. Falošný DMF je tvorený mukóznym tkanivom močového mechúra, ktoré prešlo oslabenou a zoslabenou svalovou vrstvou (detrusor). Zvyčajne majú mnohopočetný charakter - v tomto prípade sa choroba nazýva divertikulóza. Sú lokalizované na posterolaterálnych stenách orgánu, v oblasti úst močovodu, menej často na vrchole a spodku. Klinické prejavy choroby sú pozorované so zvýšením veľkosti divertikúl a stagnáciou moču v nich..
 • DMP spojené s rôznymi syndrómami (triády, Ehlers-Danlo). Sú dosť zriedkavé. Divertikula, ktorá vzniká ako jeden z prejavov týchto autoimunitných chorôb, je náchylná na spontánne prasknutie a spôsobuje fistulu..

Dôvody pre vzdelanie

Z klasifikácie je zrejmé, že príčiny divertikla močového mechúra (pravdivé a nepravdivé) sa zásadne líšia:

 • pravé divertikulum sa u detí vyvíja dokonca aj v štádiu vnútromaternicového vývoja, ktoré sa tvorí súčasne so stenami močového mechúra. Chromozomálne mutácie (dysembryogenetická anomália) spôsobené zvýšeným rádioaktívnym pozadím, expozícia chemickým mutagénom a infekcia plodu počas vývoja plodu sa označujú ako príčiny vrodenej tvorby DMP.,
 • falošné divertikulum sa objaví so zvýšeným tlakom v mechúre. Tlak moču na steny orgánu sa zvyšuje v dôsledku subvesikálnej obštrukcie močových ciest.

Zakaždým, keď sa vyprázdňuje, musí detrusor „pracovať“ až po limit. Postupom času sa jeho tonus znižuje, svalová vrstva sa stáva tenšia a už nemôže zadržiavať uroepitelium a sliznicu vo vnútri orgánu. Vnútorné vrstvy pod tlakom moču prechádzajú svaly a vytvárajú vakové dutiny. Získané divertikulum močového mechúra u mužov sa vyskytuje na pozadí chorôb prostaty, sklerózy krku močového mechúra a zúženia močovej trubice.

Výčnelok časti steny močového mechúra u žien je rádovo menej častý a je zvyčajne spôsobený hypertrofiou zvierača pri vstupe do močovej trubice. U žien v plodnom veku je nepravdivý DMP vzácnosťou. Aj keď sa takáto diagnóza urobí nastávajúcej matke pri narodení dieťaťa, chirurgické zákroky počas tohto obdobia sú mimoriadne nežiaduce, takže pacienta bude pravdepodobne vidieť iba urológ.

Príznaky divertikulózy močového mechúra

Jedno divertikulum, zvlášť pravdivé, sa v žiadnom prípade nesmie prejaviť počas života človeka. Len čo v nej začne stagnovať moč, táto formácia sa stane skutočným ohniskom bakteriálnej infekcie.

Príznaky divertikulózy:

 • dysurické poruchy. Pre ľudí trpiacich touto chorobou je charakteristické močenie v dvoch fázach. Najskôr moč opustí močový mechúr a potom po krátkej prestávke z dutiny divertikla,
 • zvyškový moč vo falošnom divertikule môže spôsobiť bakteriálnu infekciu. V tomto prípade príznaky zodpovedajú sekundárnemu ochoreniu. Je to bolesť počas močenia, v moči sa môže objaviť zakalený moč, krv (hematúria) alebo hnis (pyuria).,
 • bolesti dolnej časti chrbta, príznaky intoxikácie, s palpáciou nad pubou, je cítiť nádor, ktorý zmizne počas katetrizácie močovodu. Tieto príznaky sú spojené s vývojom vezikoureterálneho refluxu, čo je stav, pri ktorom je narušený ventilový mechanizmus pri vstupe do močového mechúra. Jedným z dôvodov vyvolávajúcich vznik refluxu je divertikulóza močového mechúra. Keď ústa močovodu vstúpia do dutiny DMF alebo nad ňu, zmení sa to jeho geometria. Výsledkom je, že močový ventil začína zlyhávať a časť moču sa vracia do obličiek,
 • prítomnosť zvyškového moču v dutine nepravého divertikula vyvoláva tvorbu kryštálov soli. Príznaky kameňov: krv a hnis v moči, silná bolesť, pri chôdzi sa často vyskytuje nutkanie na močenie.

Možné komplikácie

Divertikulum močového mechúra môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • pyelonefritída, hydronefróza. Príčinou ochorenia je sekundárny vezikoureterálny reflux, ktorý sa vyskytuje pri divertikulóze. K infekcii obličiek dochádza vzostupne a chrbtovým močom z dutiny močového mechúra,
 • zápal močového mechúra. Stagnujúci moč v dutine DMF vyvoláva zápal, ktorý je veľmi ťažko liečiteľný. Ak spoločná infekcia spôsobí hnisanie steny, jej perforácia a zápalová lézia pobrušnice nie sú vylúčené.,
 • nádory. Metabolity obsiahnuté v reziduálnom moči majú onkogénny účinok a spôsobujú zmenu štruktúry uroteliálnych buniek. Je potrebné poznamenať, že v klinickej praxi sú také prípady pomerne zriedkavé.,
 • kamene. Zahusťovanie hlienu v divertikule a hromadenie solí kyseliny močovej vedie k ukladaniu kameňov v močovom mechúre a dutine DMF. Kamene sa tvoria hlavne u starších mužov (nad 50 rokov),
 • roztrhnutie DMP. Pri silnom rednutí sliznice nepravého divertikula praskne membrána a moč vstupuje do okolitých tkanív.,
  štipnutie veľkého divertikla medzi susednými orgánmi, napríklad črevnými slučkami, môže viesť k bolesti a nekróze tkanív DMP.

diagnostika

Ak máte podozrenie na komplikované divertikulum, diagnostické testy sa vykonávajú v tomto poradí:

 • história medicíny,
 • analýzy: všeobecná analýza moču a krvi, biochemický krvný test, koagulogram,
 • Ultrazvukové vyšetrenie,
 • uretrografia a cystografia,
 • uretro- a cystoskopia.

Počas diagnózy sa hodnotí stav močových ciest. To vám umožní identifikovať sprievodné choroby, určiť typ vyčnievania stien močového mechúra a patológiu, ktorá ich spôsobila. Na základe diagnostických výsledkov urológ rozhodne o potrebe chirurgického zákroku.

Liečebné metódy

Neinvazívne ošetrenie divertikúl močového mechúra neexistuje. Vyrezanie spánkového výčnelku sa nazýva „divertiklektómia“ a je predpísané pre komplikácie DMP.

Chirurgické ošetrenie sa môže uskutočňovať pomocou minimálne invazívnych techník, ako aj pomocou otvorenej metódy:

 • laparotómia alebo chirurgia brucha. V závislosti od šírky krku DMF a jeho lokalizácie sa vykonáva metódou extravezikálnej demukózy, intravezikálnym skrutkovaním, extravezickou excíziou,
 • laparoskopia. Používa sa na odstránenie DMF s úzkym hrdlom. Steny DMP sa odstránia 4 malými rezmi v pobrušnici.

Ako liečiť patológiu a akú metodológiu použiť na odstránenie divertikla močového mechúra, lekár rozhoduje na základe diagnostických údajov. V prípade, že sa divertikulum objaví na pozadí infravezikálnej obštrukcie, potom pred excíziou (alebo paralelne s ňou) sa odstráni príčina prekážania výtoku moču. Odstránenie divertikula močového mechúra v celkovej anestézii.

Po resekcii sa pacientovi zavedie katéter a predpíše sa cyklus antibiotík a liekov proti bolesti. Celý priebeh liečby v závislosti od použitej metódy excízie trvá 7 až 30 dní.

Prognóza a prevencia

Po operácii, ak sa nevyskytnú septické komplikácie a krvácanie, je prognóza priaznivá. Určitú dobu bola osoba ambulantne sledovaná urológom. Prevencia rekurentnej tvorby divertikula je prevencia chorôb, ktoré spôsobujú subbubulárne obštrukcie močových ciest (hyperplázia prostaty, striktúra)..

Zlé návyky, predčasné liečenie infekčných chorôb, náhodné sexuálne kontakty - tieto faktory zvyšujú riziko sekundárneho DMP a opätovného otvorenia.

CENTRUM UROLOGIE A ANDROLOGIE

Ultrazvuková urológia a urológia

 • CENTRUM UROLOGIE A ANDROLOGIE
 • choroby
 • Divertikulum močového mechúra

Divertikulum močového mechúra

Divertikulum močového mechúra

Divertikulum močového mechúra je vaskulárne vybranie v stene močového mechúra, ktoré komunikuje s hlavnou dutinou cez kanál - krk divertikla. Divertikulum močového mechúra sa prejavuje ťažkosťami pri močení, ktoré sa vykonáva v dvoch dávkach; môže byť komplikovaný rozvojom cystitídy, urolitiázy, pyelonefritídy. Pri ultrazvuku močového mechúra, vyšetrovacej cystoskopii, cystografii a tomografických vyšetreniach sa zistí divertikulum. Liečba divertikla močového mechúra spočíva vo vykonaní divertikulektómie.

Divertikulum močového mechúra

Divertikulum je prolaps mechúrového múru
vytvorenie ďalšej patologickej vaskulárnej dutiny.

Dutina divertikla komunikuje s močovým mechúrom cez krk, ktorý ich spája. Prítomnosť divertikla prispieva k stagnácii moču av dôsledku toho k rozvoju zápalových urologických chorôb (cystitída, pyelonefritída), tvorbe zubného kameňa v močovom mechúre (urolitiáza) a k rozvoju hydronefrózy..

Typicky sa divertikulum tvorí v oblasti zadnej a bočnej steny močového mechúra, blízko úst močovodu; menej často - v dolnej alebo hornej časti močového mechúra. Divertikulum môže byť malé alebo môže mať rozmery, ktoré presahujú objem močového mechúra. U mužov sa divertikulum močového mechúra vyvinie 15-krát častejšie ako u žien, čo je spojené s chorobami prostaty..

Klasifikácia divertikula močového mechúra

Podľa etiológie a času vývoja sa divertikulum močového mechúra delí na vrodené (primárne) a získané (sekundárne). Klinická urológia sa častejšie stretne so získanou divertikulou močového mechúra..

Divertikula môže byť jednoduchá alebo viacnásobná v závislosti od počtu ďalších dutín. Pri viacpočetných divertikulách sa patológia považuje za divertikulózu močového mechúra.

V ich štruktúre sú divertikly mechúra pravdivé a nepravdivé. V prípade skutočného divertikla je jeho stena reprezentovaná rovnakými vrstvami ako stena močového mechúra (sliznica, submukóza, svalová a vonkajšia náhodná membrána). Vo falošnom divertikule je stena tvorená iba mukóznou vrstvou močového mechúra, ktorá rovnako ako prietrž vyčnieva cez vlákna detrusoru. Získané divertikuly močového mechúra sú zvyčajne nepravdivé a vrodené, pravdivé.

Príčiny tvorby divertikla močového mechúra

Vrodené divertikulum sa vytvára v dôsledku dysembryogenetickej abnormality steny močového mechúra - slabosť detruzora.

Získané divertikulum močového mechúra sa vyvíja v dôsledku dlhodobého zvýšenia intravezikálneho tlaku, nadmerného natiahnutia steny a divergencie vlákien svalovej vrstvy. Tento stav je najčastejšie spôsobený infravezikálnou obštrukciou adenómu prostaty, zúžením močovej trubice, sklerózou krku močového mechúra a ďalšími príčinami, ktoré bránia voľnému toku moču. Potreba namáhania počas močenia vedie k postupnému oslabovaniu a napínaniu steny mechúra, t. J. K tvorbe divertikla..

Symptómy divertikula močového mechúra

Malé divertikulum jedného močového mechúra nesmie spôsobiť žiadne príznaky. Divertikulum sa stáva klinicky významné so zväčšením jeho veľkosti, keď slúži ako prekážka úplnému vyprázdneniu močového mechúra. Hlavnými prejavmi divertikula sú dysurické poruchy a urostáza..

Pri divertikle nemôže pacient okamžite vyprázdniť močový mechúr: močenie sa vyskytuje v dvoch dávkach - najskôr moč prúdi z močového mechúra a potom z dutiny divertikla. Zvyšuje sa aj doba močenia; hematúria, terminálna pyúria (hnis sa uvoľňuje na konci močenia), niekedy je úplná retencia moču.

Stagnujúci moč v divertikule vedie k prichyteniu sekundárnej infekcie a rozvoju tvrdohlavých, ktoré nie sú prístupné terapii, cystitíde a divertikulitíde, tvorbe kameňov alebo nádorov. V prípade, že sa ústa močovodu otvoria do dutiny divertikula, vyvinie sa vezikoureterálny reflux, ktorý je plný výskytu pyelonefritídy, hydronefrózy a zlyhania obličiek..

Diagnóza divertikla močového mechúra

K detekcii divertikla močového mechúra často dochádza počas vyšetrenia pacienta na častú recidivujúcu cystitídu a pyelonefritídu. Hlavnými diagnostickými metódami pre divertikulum sú ultrazvuk močového mechúra, cystoskopia a cystografia.

V procese cystografie sa močový mechúr naplní rádioaktívnym materiálom, potom sa urobí séria obrázkov. Keď je močový mechúr prázdny, kontrast pretrváva v divertikule, a preto jeho tieň vyzerá hustejšie ako tieň dutiny močového mechúra. Tieň divertikula je zvyčajne definovaný ako bočná alebo šikmá projekcia.

Cystoskopia umožňuje identifikovať isthmus spájajúci močový mechúr s divertiklom. Ak možno cystoskop vložiť do dutiny divertikula, potom je možné určiť prítomnosť vezikoureterálneho refluxu a ďalších novotvarov, typ divertikla (nepravdivý, pravdivý).

Echografia (ultrazvuk) močového mechúra pomáha pri posudzovaní polohy, veľkosti, tvaru divertikla, veľkosti jeho krku, umožňuje posúdiť priestorový vzťah s okolitými štruktúrami, prítomnosť nádorov, kameňov.

Pri zisťovaní divertikla močového mechúra na stanovenie infravezikálnej obštrukcie je nevyhnutné vykonať urodynamické štúdie - uroflowmetriu, cystometriu atď..

Liečba divertikula močového mechúra

Malé divertikulum močového mechúra, ktoré nespôsobuje dysurické javy a opakujúce sa zápaly, môže zostať pod dynamickým dohľadom urológa..

Pri určovaní prítomnosti zvyškového moču, zubného kameňa, nádorov, významnej veľkosti divertikula alebo kliniky na kompresiu susedných orgánov sa používa operačná pomôcka. Chirurgický výkon pre divertikulum močového mechúra sa môže vykonávať endoskopicky alebo s otvoreným prístupom.

Endoskopické (transuretrálne) operácie sa používajú na vykonávanie plastiky krku pravého divertikula: patologický kanálik dutiny sa vyreže a vytvorí sa adekvátna správa divertikla s močovým mechúrom..

V urologickej praxi sa častejšie vyžaduje otvorená operácia - divertiklektómia - úplná excízia divertikla. Operácia sa vykonáva suprapubickým rezom. Po vylúčení močového mechúra sa otvorí jeho predná stena, stanoví sa divertikulum a odreže sa v mieste, kde vstupuje do močového mechúra. Rana je zošitá vo vrstvách a vypustená. V pooperačnom období sa uskutoční katetrizácia dlhého močového mechúra.

V prípade otvorenia močovodu do divertikula sa transplantuje do steny močového mechúra - vytvára sa uretero-cystoneoanastomóza. V prípade nepravdivých (získaných) divertikúl sa vyžaduje chirurgické odstránenie príčiny infravezikálnej obštrukcie.

Prevencia a prognóza divertikúl močového mechúra

Prevencia tvorby získaných divertikúl močového mechúra si vyžaduje včasné odstránenie príčin, ktoré prispievajú k výskytu patológie (hyperplázia prostaty, skleróza krku močového mechúra, striktúra močových ciest atď.)..

Chirurgická liečba divertikla močového mechúra poskytuje dobré výsledky a zabraňuje rozvoju urolitiázy, recidivujúcej pyelonefritídy, cystitídy, divertikulitídy, urolitiázy, hydronefrózy a zlyhania obličiek..

Príčiny, prejavy a liečba divertikla močového mechúra

Divertikulum močového mechúra je druh výčnelku steny močového mechúra, výsledkom čoho je, že útvar vyzerá ako vak s úzkym priechodom.

Toto ochorenie môže viesť k zadržiavaniu moču v divertikle, k jeho zápalu..

V dôsledku objavenia sa divertikula sa zvyšuje objem močoviny. Počet „vriec“ sa môže líšiť.

Klasifikácia chorôb

Divertikuly močového mechúra sa delia na:

 1. Skutočné divertikuly. Vzťahujú sa na vrodené chyby. Povrch pravého divertikula má štruktúru podobnú stene močového mechúra, pretože divertikulum bolo položené a objavilo sa súčasne s močovodom..
 2. Pseudoherertikuly alebo nepravdivé. Je získaná choroba močového mechúra. Ich vzhľad je spôsobený porušením odtoku moču z močového mechúra. Počas procesu močenia sú svaly stien močoviny vystavené intenzívnemu napätiu, ktoré vedie k hypertrofii svalovej vrstvy, ak sa neodstráni príčina zadržiavania moču, môže sa z hypertrofie vyvinúť atrofia. V dôsledku atrofie svalových vlákien vyjde sliznica močoviny, ktorá sa nazýva divertikulum. Na rozdiel od pravého divertikla nie je vo falošnej vrstve svalov.

Príčiny vzniku patológie

Príčiny vzniku vrodených foriem divertikla močového mechúra:

 • infekcia dieťaťa počas tehotenstva;
 • nesprávny životný štýl matky počas tehotenstva;
 • nedodržiavanie lekárskych predpisov;
 • užívanie toxických drog, ktoré poškodzujú plod;
 • ožiarenie a zlá ekológia.

Dôvody výskytu falošne získaných formácií môžu byť niektoré ovplyvňujúce faktory. Vyskytujú sa nesprávne divertikly:

 • v prípade urologických chorôb, ktoré oneskorujú včasný odtok moču:
 • so zápalom prostaty;
 • s benígnou hyperpláziou prostaty - adenóm;
 • so zúžením močovej trubice;
 • s rozvojom nádorov;
 • s tupými zraneniami močového mechúra.

Klinické prejavy choroby

Pri divertikulóze neexistujú žiadne výrazné príznaky, ktoré by mohli presne naznačovať toto ochorenie. Preto si diagnóza tohto ochorenia vyžaduje čas. Stále však existujú náznaky, ktoré vypovedajú o porušeniach pri práci s močovinou. Ak sa objaví ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov divertikla močového mechúra, mali by ste vyhľadať radu urológa:

 • pocit neúplného uvoľnenia po odchode na záchod;
 • postupné vyprázdňovanie: najskôr sa moč vyprázdni, potom moč opustí veľké „vrecká“;
 • výskyt krvi v moči;
 • bolesť močového mechúra s ochorením spôsobeným výskytom kameňov a nádorov v oblasti patológie.

Možné komplikácie choroby

Ak začnete s ochorením, môžu sa začať komplikácie, v takom prípade bude mať pacient väčšie ťažkosti a doba liečby sa predĺži.

Divertikulóza môže viesť k rozvoju ďalších chorôb:

 • cystitída - v dôsledku neúplného odtoku moču sa môže vyskytnúť zápal močového mechúra;
 • pyelonefritída - môže sa vyvinúť v dôsledku veľkého zaťaženia obličiek v dôsledku porušenia procesu močenia;
 • tvorba kameňov v močovine alebo v divertikle;
 • roztrhnutie divertikula, ktoré bude mať za následok vznik peritonitídy;
 • tvorba nádoru.

Diagnóza choroby

Je dôležité včas odhaliť chorobu. Existuje niekoľko metód na diagnostikovanie prítomnosti divertikla močového mechúra. V tomto prípade testy nedajú celkový obraz, podľa nich môže byť choroba diagnostikovaná iba v prípade komplikácií. Medzi hlavné diagnostické metódy patrí:

 1. Cystoskopie. Uskutočňuje sa pomocou cystoskopu vloženého do močovodu cez močovú trubicu. S pomocou tohto vyšetrenia môže lekár posúdiť stav stien močoviny, dostať sa do dutiny divertikla, určiť jeho typ.
 2. Ultrazvuk močového mechúra. Umožňuje lekárovi vyhodnotiť veľkosť vrecka, umiestnenie, hrúbku jeho priechodu. Pomocou ultrazvuku môže špecialista tiež určiť prítomnosť kameňov a nádorov..
 3. Cystografii. Pri tomto vyšetrení sa do močového mechúra vstrekne kontrastné činidlo, ktoré pri močení zostáva v dutine divertikula. To je presne to, čo je vidieť na získaných obrázkoch, iba oblasť divertikula je stmavená, vzhľadom na močový mechúr vyzerá hustejšie..
 4. Cystometrii. Umožní vám určiť, ako sa močovina správa pri plnení. Tento postup je bolestivý kvôli zavedeniu špeciálnych katétrov do močovodu. U jedného katétra si tlakomer pamätá tlak vo vnútri bubliny. Močovina je naplnená sterilnou tekutinou cez druhý katéter. Všetky údaje sa zaznamenávajú do cystogramu, čo je špeciálny graf zmien tlaku. Graf ukazuje všetky nutkania pacienta na močenie. Toto vyšetrenie je zakázané pri akútnom zápalovom procese močových ciest.
 5. Uroflowmetriu. Je to meranie rýchlosti odtoku moču.

Ako sa choroba lieči drogami?

Liečba divertikla močového mechúra sa vykonáva po určení príčiny jeho vzniku. Ak je príčinou akékoľvek sprievodné ochorenie, musí sa vyliečiť. Pri malých vreckách je možné predpísať umývanie močoviny, ošetrenie antiseptickými liekmi na zmiernenie zápalu a dezinfekcie močoviny..

Opláchnutie sa vykonáva iba teplým roztokom s počiatočným premytím močovej trubice, aby sa zabránilo infekcii močovou trubicou v močovine..

Najbežnejšie používanými riešeniami sú Protargol a Collargol. Tieto lieky obsahujú jód, ktorý je známy svojím antimikrobiálnym účinkom..

Tieto lieky sú však kontraindikované u ľudí s ochorením štítnej žľazy a so zvýšenou citlivosťou na jód. V takom prípade lekár rozhodne o výhodách a škodách, môže predpísať analóg lieku, ale bez jódovej zložky..

Na elimináciu zápalu a na jeho prevenciu je možné predpísať antibiotiká. Antibiotiká budú tiež potrebné pred operáciou a počas rehabilitačného obdobia. Na liečbu infekcií a zápalov sú predpísané rastlinné antibiotiká - Kanefron, Cyston. Jemne pôsobia na organizmus a majú menej kontraindikácií ako analógy s chemickým zložením..

V rámci komplexnej liečby sa používajú uroantiseptiká. Tieto lieky pôsobia na veľké množstvo baktérií, čo vedie k urologickým chorobám. Takéto lieky zahŕňajú furadonín, Furomag.

Terapia pre tehotné ženy

Ak tehotná žena čelí divertikulóze močového mechúra, potom sa vedie konzultácia so špecialistami z rôznych odborov týkajúcich sa jej liečby vrátane chirurgického zákroku, rozhodovania o zvážení výhod a rizík pre matku a dieťa..

Operácia je najčastejšie oneskorená a nastávajúca matka je pozorovaná v dynamike.

Chirurgické ošetrenie

O vymenovaní chirurgického zákroku pre divertikulum rozhoduje lekár na základe vykonaných vyšetrení. Ak je veľkosť patológie malá, potom operácia pravdepodobne nebude predpísaná, pacienta bude pozorovať špecialista a pravidelne sa podrobí ultrazvukovému vyšetreniu..

Pri určení operácie lekár určí aj spôsob chirurgického zákroku:

Otvorená metóda

Spočíva v odstránení močoviny a odrezaní divertikla. Na konci operácie má pacient drenážne trubice potrebné na umývanie a vystupovanie krvných zrazenín v pooperačnom období..

Opláchnutie sa uskutočňuje pomocou antiseptických liekov zavedených cez drenážnu trubicu. Do močových ciest sa zavedie katéter, ktorý bude močiť, okrem stagnácie moču a jeho tlaku na steny močoviny..

Po operácii sú potrebné antibiotiká. Drenáž je zavedená na obdobie až dvoch týždňov. Je potrebné poznamenať, že tento typ chirurgického zákroku je veľmi vážny a má svoje vlastné nuansy:

 1. Počas operácie je postihnutá veľká oblasť, ktorá spôsobuje veľké straty krvi.
 2. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, čo znemožňuje ľuďom s kontraindikáciami celkovej anestézie..
 3. Dlhá doba zotavenia, nepohodlie spojené s potrebou použitia katétrov, drenážnych trubíc a ošetrenia sutúry.

Endoskopická metóda

Uskutočňuje sa zavedením endoskopu cez močovú trubicu do močovodu. Endoskop je vybavený videokamerou, ktorá umožňuje vidieť miesto operácie bez otvoreného prístupu. Zariadenie je tiež vybavené zariadením na odrezanie divertikla a odparenie tkanív - kauterizáciu na zastavenie krvácania..

Na konci operácie sa tiež zavedie odtok močoviny. Chirurgia pri endoskopickej chirurgii sa vykonáva pomocou spinálnej alebo epidurálnej anestézie a netrvá dlhšie ako tridsať minút.

Liečba švov v pooperačnom období sa dosiahne zavedením antiseptických liekov do močového mechúra drenážou vytvorenou počas chirurgického zákroku. V obidvoch prípadoch sa môžu použiť antiseptiká, ako napríklad Miramistin alebo Chlororgixidín. Tieto lieky urýchľujú hojenie a zabraňujú infekcii sutúr..

Inštalácia katétra na odstránenie moču je povinnou súčasťou po operácii. Katéter znižuje tlak na povrch močového mechúra a tiež zabraňuje zadržiavaniu moču a napínaniu močového mechúra. Toto je dôležité, aby sa zabránilo nezrovnalostiam v pooperačných švoch..

Rehabilitačné obdobie

U nasledujúceho pacienta je potrebné, aby ho urológ sledoval a aby sa podrobil potrebným vyšetreniam, aby sa monitoroval stav stehov a aby sa eliminovali relapsy..

Po úplnom zotavení tela, približne dva mesiace po operácii, sa pacientovi podá druhá cystografia na vyhodnotenie operácie a vyliečenie choroby..

Pokiaľ ide o vlastnosti výživy v období choroby a rehabilitácie, zastavíme sa ďalej.

Funkcie napájania

S divertikulózou močového mechúra je strava v pokoji, väčšina produktov je povolená na konzumáciu.

K výživovým odporúčaniam patrí zníženie príjmu soli, aby sa zabránilo stagnácii tekutín, ako aj pitie veľkého množstva vody na zvýšenie močenia a opätovné odstránenie stagnácie tekutín v močovom mechúre..

V pooperačnom období je strava zameraná na rýchle zotavenie tela a hojenie švov. Pacient má zakázané:

 • alkohol;
 • fajčenie;
 • nakladaná zelenina;
 • nakladané potraviny.

Obmedzenia sú spojené so zvýšením kyslosti moču po konzumácii týchto výrobkov, čo spomaľuje proces opravy tkanív.

Opatrenia na prevenciu chorôb

Aby ste zabránili skutočnej divertikulóze, mali by ste starostlivo pristupovať k tehotenstvu, naplánovať si to vopred, vyšetriť a dodržiavať odporúčania lekára. Pred a počas tehotenstva je potrebné vylúčiť všetky druhy alkoholu, cigariet, dodržiavať vyváženú stravu a liečiť všetky infekčné choroby, ktoré sa môžu prenášať na dieťa.

Prevencia falošného divertikula zahŕňa:

 1. Včasná liečba chorôb, ktoré bránia odtoku moču a zvýšenému tlaku v močovom mechúre.
 2. Odstraňovanie kameňov z dutiny močového mechúra.
 3. Liečba zúženia močového kanála.

Ak má pacient na túto operáciu kontraindikácie, potom je nainštalovaný katéter na včasné odstránenie moču a tým na odľahčenie močového mechúra..

Liečba divertikula močového mechúra

Príčiny močového mechúra

Divertikulum močového mechúra je zaoblený výčnelok steny mechúra, tvoriaci vaskulárnu dutinu, komunikovaný s hlavnou dutinou cez svoj vlastný kanál, krk divertikla. Bežnejšia v lekárskej praxi je detekcia divertikúl, pestovaných zo zadných alebo bočných stien močového mechúra, ako aj v močovode. V hornej časti močového mechúra alebo v jeho spodnej časti tvoria divertikly oveľa menej často. Zistilo sa, že toto ochorenie je častejšie u mužov, čo sa dá vysvetliť spojením s chorobami prostaty..

Veľkosť divertikúl sa líši vo veľkosti (od najmenšieho po väčší ako objem samotného močového mechúra), počtom (jednoduchým a viacnásobným) môže byť pravdivý a nepravdivý, vrodený a získaný (alebo primárny a sekundárny). V klinickej praxi je častejšie získaná divertikula močového mechúra.

Skutočné divertikulum sa nazýva také, ktorého stena je tvorená mukóznou membránou, submukózou, svalom a vonkajšími náhodnými membránami, to znamená, že úplne opakuje štruktúru steny močového mechúra. Ak je divertikulum zastúpené iba mukóznou vrstvou močového mechúra a vytvára druh kýly, nazýva sa nepravda. Falošné divertikuly sa vyznačujú vyčnievaním cez vlákna detruzora v dôsledku podbublovej obštrukcie, najčastejšie sa získavajú, zatiaľ čo skutočné divertikly sa často vyvíjajú od narodenia. Falošné divertikly sú náchylnejšie na viacnásobnú proliferáciu a patológia, ktorá sa v tomto prípade vyvinie, sa zvyčajne nazýva divertikulóza močového mechúra..

Príčiny divertikula močového mechúra sú nasledujúce:

 • slabosť detruzora v dôsledku dysembryogenetických abnormalít vývoja steny mechúra, ktorá je základom vývoja výlučne vrodenej divertikly;
 • predĺžené zvýšenie intravezikálneho tlaku;
 • nadmerné napínanie steny mechúra;
 • divergencia vlákien svalovej vrstvy močového mechúra;
 • na pozadí patologických stavov - adenóm prostaty, zúženie močovej trubice, skleróza krku močového mechúra atď.
 • rôzne etiologické faktory, ktoré bránia voľnému odtoku moču;
 • postupné oslabovanie a napínanie steny mechúra v dôsledku namáhania počas močenia.

Klinický obraz divertiklov močového mechúra zahŕňa:

 • dvojstupňové močenie (posledné z dutiny divertikula, a preto často zanedbateľné)
 • dysurické poruchy
 • urostasis
 • niekedy - hematúria (nečistoty krvi v moči), pyúria (nečistoty hnisu v moči);
 • zriedka - úplná retencia moču.

Ak sa divertikuly vyvíjajú na pozadí iných chorôb alebo naopak, vyvolávajú výskyt takýchto alebo zápalových procesov, vyššie uvedené príznaky sú doplnené symptómami sprievodnej patológie..

Je pozoruhodné, že jednotlivé divertikuly sa môžu vyvíjať aj asymptomaticky a nepohodlie sa vyskytuje iba v štádiu jeho rastu, čo bráni voľnému vyprázdneniu močového mechúra..

Stagnujúci moč v divertikule sa ľahko dopĺňa pridaním infekčnej mikroflóry a cystitída alebo divertikulitída, ktorá sa v dôsledku toho vyvinie, je mimoriadne ťažké liečiť, nie je vylúčená tvorba kameňov a neoplaziem, ktoré potrebujú špecifickú liečbu..

Ako liečiť divertikly močového mechúra?

Liečba divertikla močového mechúra spočíva výlučne v chirurgickom zákroku. Je potrebné pochopiť, že konzervatívne alebo nrogové metódy nie sú schopné ovplyvniť ireverzibilný proces vyčnievania steny močového mechúra..

Je však potrebné poznamenať, že chirurgický zákrok nie je vždy vhodný. Napríklad odstránenie falošných divertikúl pomáha vyriešiť problém subbubulárnej obštrukcie a malé divertikuly, ktorých prítomnosť nevyvoláva poruchy močenia alebo zápaly, môžu byť ponechané pod dynamickým dohľadom urológa. Je pozoruhodné, že falošne získané divertikuly môžu byť odstránené odstránením príčiny infravezikálnej obštrukcie, čo tiež vyžaduje chirurgický zásah.

Indikácie pre chirurgický zákrok ako celok sú:

 • významné divertikuly,
 • stláčanie s divertiklom susedných orgánov,
 • prítomnosť reziduálneho moču v divertikule, nebezpečenstvo zachytenia bakteriálnej mikroflóry,
 • prítomnosť kameňov v divertikule, riziko rozvoja urolitiázy,
 • prítomnosť nádorov.

Chirurgia spočíva v excízii a zošití výsledného defektu v stene močového mechúra divertikulektomiou. Operáciu je možné vykonať endoskopickým alebo otvoreným prístupom:

 • endoskopická alebo transuretrálna chirurgia zahŕňa rozrezanie patologického dutinového kanála na vytvorenie adekvátnej správy divertikla s močovým mechúrom, zahŕňa tiež plasty krku pravého divertikla;
 • otvorená chirurgia alebo divertikulektómia je úplná excízia divertikula prostredníctvom suprapubického rezu, otvorí sa predná stena močového mechúra, stanoví sa divertikulum a odreže sa jeho kontakt s močovým mechúrom, potom sa rez narezie a vypustí vo vrstvách; v pooperačnom období je indikovaná predĺžená katetrizácia močového mechúra.

Otvor močovodu do divertikla komplikuje chirurgickú liečbu, pretože je nevyhnutné transplantovať močovod na stenu močového mechúra pomocou rekonštrukčnej plastickej chirurgie anastomózy ureterocystónu. Šitie močovodu močovým mechúrom sa vykonáva špeciálnou technikou, ktorá zabraňuje návratu moču do obličiek..

Aké choroby môžu byť spojené

Výskyt divertikúl močového mechúra môže byť spôsobený vývojovým narušením v predembryonálnom období a môže byť dôsledkom anomálií vyvíjajúcich sa počas životného cyklu:

 • benígna hyperplázia prostaty - benígna transformácia prostaty, ktorá sa prejavuje postupným zhutňovaním jej tkaniva a v skutočnosti rastúcou veľkosťou;
 • zúženie močovej trubice - zúženie lúmenu močovej trubice v dôsledku sklerotických zmien jazvy;
 • skleróza krku močového mechúra - pečať hrdla močového mechúra v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva.

Vývoj divertikúl v močovom mechúre je priamo spojený s takým procesom, ako je infravezikálna obštrukcia - je to podbubulárna obštrukcia močových ciest, ktorá sa stáva prekážkou voľného odtoku moču buď na úrovni krku močového mechúra, alebo na úrovni močovej trubice..

Divertikuly močového mechúra sa veľmi často stávajú pôdou pre vývoj infekčných a zápalových chorôb. Prítomnosť vaskulárnej dutiny určuje častú stagnáciu moču, a to je prostredie pre rozvoj patogénnej mikroflóry, ktorá postupne vedie k rozvoju:

 • cystitída je zápalový proces rôznych etiológií lokalizovaný v mechúre;
 • pyelonefritída - zápalový proces rôznych etiológií lokalizovaný v parenchýme obličiek a pyelocaliceal;
 • divertikulitída - zápal divertikla kvôli koncentrácii infekčnej mikroflóry v ňom.

V mechúre divertikula je pravdepodobnejšia akumulácia kameňov, čo znamená rozvoj urolitiázy.

Divertikuly močového mechúra sú určite sprevádzané porušením odtoku moču, čo vytvára riziká pre rozvoj hydronefrózy, čo je patológia charakterizovaná progresívnym rozširovaním pyelocalicealálneho systému..

Ak sa ústa močovodu otvoria priamo do dutiny divertikula, vzniknú podmienky na vývoj vezikoureterálneho refluxu, čo je zase spojené s rizikom už zmienenej pyelonefritídy a hydronefrózy a kritického stavu, zlyhania obličiek..

Liečba divertiklov močového mechúra doma

Liečba divertikúl močového mechúra doma nemá zmysel, pretože účinné sú iba chirurgické metódy. Doma sa však pacient môže podrobiť záverečným stupňom pooperačnej rehabilitácie. Ak je pacientovi preukázané dynamické sledovanie stavu močového mechúra, potom sa hospitalizácia nezobrazí, čo znamená, že môže zostať doma..

Prevencia tvorby divertiklov močového mechúra spočíva v včasnom odstránení príčin ich vzniku. Súčasne je prevenciou patológií, ktoré sú komplikáciou dlhodobo sa rozvíjajúcich divertikúl, ich chirurgické odstránenie, ktoré by sa nemalo vyradiť, ak lekár nevidí žiadne kontraindikácie..

Aké lieky na liečbu divertiklov močového mechúra?

Užívanie liekov na odstránenie divertikula sa nevykonáva, konzervatívna terapia nedokáže zvrátiť tento proces. Lieky môže predpísať urológ v pooperačnom období, aby sa zabránilo zápalovým a infekčným procesom. konkrétne mená a dávky určuje ošetrujúci lekár.

Liečba divertiklov močového mechúra alternatívnymi metódami

Dutá drážka, ktorá je divertiklom, nie je prístupná pôsobeniu liečivých bylín a rastlín, takéto recepty vôbec neovplyvňujú resorpciu alebo podobne v divertikloch. Preto sa nepoužívajú alternatívne metódy na liečbu divertikulózy močového mechúra. Patológia je však často sprevádzaná zápalovými a infekčnými procesmi, ktorých liečba môže okrem iného zahŕňať nekonvenčné metódy. Protizápalové a baktericídne účinky majú podľa herbalistov:

 • infúzia medveďa - sušené listy zalejeme vriacou vodou v pomere 1:20, necháme stáť asi 40 minút pod vekom, kmeň; vziať ½ šálky trikrát denne pol hodiny pred jedlom;
 • vresová vankúšik - 1 lyžica vložte sušené vres na malé termosky a nalejte pohár vriacej vody, nechajte 2-3 hodiny, pretrepte; vziať 1/3 šálky trikrát denne pol hodiny pred jedlom, každý deň pripravovať čerstvý vývar; priebeh liečby by mal trvať najmenej 20 dní;
 • odvar z koreňov ružových bokov - 4 lyžice. jemne nasekané korene šípky zalejeme litrom vody a privarte k varu pri nízkej teplote, varte o 15 minút neskôr, vyberte z tepla, namažte; vziať ½ šálky trikrát denne pol hodiny pred jedlom;
 • vývar zlatokopu - 1 polievková lyžica. Sušený zlatokop nalejte pohár vriacej vody a vložte ho do vodného kúpeľa; po 20 minútach vyberte z horúčavy, nechajte trvať na viečku a pretiahnite; vziať tretinu pohára pred jedlom trikrát denne; každý deň na prípravu čerstvého bujónu by liečebná kúra mala byť 21 dní;
 • bylinná kolekcia - v rovnakom pomere kombinujte bylinky kôpru, petržlenu, ľubovníka bodkovaného, ​​trstiny, tymiánu; 1 polievková lyžica nalejte výslednú zmes do pohára vriacej vody, trvajte na tom, pol hodiny, namažte; vezmite pol pohára trikrát denne počas 21 dní, potom si urobte prestávku 10 dní a zopakujte ďalšie dve takéto kurzy;
 • bylinková kolekcia - v rovnakom pomere kombinujte trávu yarrow, harmančekové kvety a nechtík; 3 lyžice do zmesi nalejte ½ litra vriacej vody, trvajte na tom, že sa 2 hodiny natiera; vziať 2/3 šálky trikrát denne pol hodiny pred jedlom po dobu 15 dní;
 • bylinná kolekcia - v rovnakom pomere kombinujte listy brezy a medveďa, ľanovej trávy a koreňa sladkého drievka; 1 polievková lyžica zmesi (bez podložného sklíčka) vložené do termosky, naliať dve poháre vriacej vody a nechať pôsobiť 2-3 hodiny; brať trikrát denne na ¼ šálky hodinu pred jedlom;
 • bylinková kolekcia - v rovnakom pomere kombinovať listy brusníc, lúky trávy, trojfarebných fialiek, kvetov nechtíka a ľanového semena; 1 polievková lyžica zhromažďovanie vložené do termosky, varenie pohára vriacej vody, sceľovanie po 2-3 hodinách; brať trikrát denne na 1/3 šálky hodinu pred jedlom;
 • zber trávy - skombinujte do brezy brezy, odnože kalamárov, bradavíc a yarrow tráva v pomere 1: 1: 2: 2; 2 lyžice nalejte výslednú zmes ½ litra vody, vložte ju do vodného kúpeľa a nechajte stáť 10 minút, po stanovenom čase vyberte a trvajte ďalšiu pol hodinu, namáhajte; pite varenú infúziu v jeden deň v štyroch sériách po celý deň bez ohľadu na príjem potravy.

O vhodnosti použitia týchto dekorácií je vhodné diskutovať so svojím lekárom.

Liečba divertikula močového mechúra počas tehotenstva

Divertikuly močového mechúra sa zriedkavo diagnostikujú u tehotných žien, ale pravdepodobnosť ich rozvoja sa nedá úplne vylúčiť. Podľa štatistík je divertikulóza častejšia u mužov, navyše jej výskyt nie je spontánny proces, ale najčastejšie stále obsahuje patologické procesy..

Stanovenie tejto diagnózy ako celku je indikáciou chirurgického zákroku, aby sa predišlo komplikáciám. Chirurgické zákroky počas tehotenstva sú však nepriaznivé, a preto o nich lekár rozhodne po konzultácii s kolegami z príbuzných vedných odborov a po vyhodnotení očakávaných prínosov a rizík. Pravdepodobne bude u tehotnej pacientky pozorované dynamika.

Na ktorých lekárov by som sa mal obrátiť, ak máte divertikuly močového mechúra

 • urológ

Diagnóza divertikula močového mechúra je zriedkavo cieleným procesom, častejšie sa choroba zisťuje ako súčasť vyšetrení neustále sa opakujúcej cystitídy a pyelonefritídy. Diagnóza divertikla močového mechúra je založená hlavne na výsledkoch cystografie a cystoskopie, ktorých výsledky sú cystogramy rôznych projekcií a cystoskopický obraz. Ultrazvuk aj počítačová tomografia sú poučné..

Cystografia je vyplnenie močového mechúra rádioaktívnym materiálom, po ktorom nasleduje séria obrázkov. Pacient je požiadaný, aby vyprázdnil močový mechúr a v prítomnosti divertikla bude rádiopriepustná látka v divertikle trvať a vytvorí hustý tieň, určený najmä v laterálnych a šikmých projekciách..

Pozorovanie cystoskopie je priame vyšetrenie močového mechúra zvnútra cystoskopom, špeciálne zariadenie vložené do močového mechúra močovou trubicou; vykonáva v urologickom kresle, zahŕňa zavedenie anestetika. Táto metóda vám umožňuje zistiť spojovací mechúr a divertikulum isthmusu. Zavedenie cystoskopu do divertikula vám tiež umožňuje určiť typ divertikla (nepravdivé, pravdivé), ako aj potvrdiť alebo zamietnuť prítomnosť vezikoureterálneho refluxu a iných novotvarov..

Ultrazvukové vyšetrenie je dobre známy postup, v tomto prípade sa vyznačuje informačným obsahom, pretože umožňuje vyhodnotiť umiestnenie, veľkosť, množstvo, tvar divertikla (ov), ako aj jeho krk a polohu vzhľadom na okolité štruktúry. Echogram dokáže zistiť nádory, kamene.

Urodynamické štúdie (ako je uroflowmetria a cystometria) sú vhodné na stanovenie infravezikálnej obštrukcie s už potvrdeným divertiklom..

Liečba iných chorôb písmenom d)

Informácie sú určené výlučne na vzdelávacie účely. Nepoužívajte samoliečbu; V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa definície choroby a metód liečby sa obráťte na svojho lekára. EUROLAB nezodpovedá za následky spôsobené použitím informácií zverejnených na portáli.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ahoj, vážení čitatelia, musíte počuť taký rozšírený názor, že tehotenstvo a pôrod oživujú ženské telo. Keď však v minulosti zostanú šťastné mesiace očakávania a prvá eufória od narodenia dieťaťa, všimneme si hmatateľné zmeny v našom tele.
Miechová kýla je závažné ochorenie charakterizované prasknutím vláknitého prstenca miechy s následným prolapsom buničitého jadra pozdĺž miechy. Táto patológia spôsobuje zápalový proces, sprevádzaný silnou bolesťou a následnou deformáciou chrbtice.
Inguinálna kýla: príznaky, príčiny a možnosti liečby
Intuálna hernia u mužov je ochorenie, pri ktorom steny brušnej dutiny oslabujú a nemôžu udržiavať vnútorné orgány na svojom mieste.