loader

Hlavná

Späť

Divertikulum močového mechúra (výčnelok): príčiny, liečba

Výčnelok alebo divertikulum močového mechúra je pomerne zriedkavé a asymptomatické ochorenie. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná počas vyšetrení z iných dôvodov..

etiológie


Divertikulum močového mechúra - jednotná formácia vo forme „vaku“ ako výsledok ložiskovej kýly urotelu a submukózy.
Divertikulóza - prítomnosť jednej alebo viacerých divertikúl umiestnených v blízkosti a spojených s lúmenom močového mechúra úzkym krkom alebo ústami..
Pretože výčnelky obsahujú iba rozptýlené tenké svalové vlákna, neúčinne čistia obsah počas vyprázdňovania a zanechávajú zvyškový moč v mechúre, čo vedie k charakteristickým výsledkom endoskopických aj rádiologických vyšetrení..
Formácie sa zvyčajne vyskytujú v podmienkach chronického zvýšenia intravezikálneho tlaku a sú umiestnené v najslabších miestach močového mechúra. Kód choroby pre mcb 10 N32.3.
Podľa štatistík anomálie ovplyvňujú 90% u mužov v každom veku. Dôvodom je skutočnosť, že hlavnou príčinou obštrukcie je benígna hyperplázia prostaty. Lekári veria, že existujú dva vrcholy - jeden spadá na 10 rokov a druhý na 60-70.

Klasifikácia divertikula močového mechúra


Dávky môžu byť:

 • vrodené (primárne);
 • získané (sekundárne).

Väčšina formácií sú jednotlivé získané lézie umiestnené v bočných stenách orgánu. Závažnosť poruchy závisí od veľkosti, pretože väčšina prípadov je asymptomatická.
Divertikly v závislosti od príslušných vrstiev sú:

 1. Pravda: zahrňte všetky vrstvy štruktúry vrátane svalovej hmoty a vonkajšieho spojivového tkaniva;
 2. Nepravdivé: Nezahŕňajú svalové vrstvy ani adventitídy. Napríklad sú ovplyvnené iba submukózne a sliznice..

Príčiny tvorby divertikla močového mechúra

Vrodené vzdelanie je zvyčajne diagnostikované v detstve alebo počas tehotenstva pomocou prenatálneho ultrazvuku. Dôvodom je dysembryogenetická anomália vývoja mechúrovej steny - slabosť detruzora.
Hlavné príčiny získaného divertikla močového mechúra:

 • upchatie výtoku moču;
 • zúženie močovej trubice;
 • zadná uretrálna chlopňa;
 • skleróza močového krku;
 • vnútromaternicovej infekcie;
 • neurogénny močový mechúr.

Výskyt získaných prípadov u mužov sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku zväčšenej prostaty, ktorá spôsobuje svalovú hypertrofiu a ložiskovú kýlu sliznice v blízkosti močovodných otvorov, močového mechúra alebo otvorenia močovej trubice..

symptomatológie

Formácie sú často asymptomatické, ale môžu byť aj symptomatické. Pomerne často je abnormalita diagnostikovaná náhodou, keď sa pacient zaoberá z iných dôvodov.
Nižšie je uvedených niekoľko príznakov vyčnievania, ktoré možno nazvať typické. Majte na pamäti, že to môže byť tiež príznakom iných zdravotných stavov:

 • Infekcie močových ciest;
 • ťažkosti a problémy s močením;
 • pocity brušnej plnosti;
 • krv v moči;
 • reflux (moč tečúci späť do obličiek);
 • urolitiázová choroba;
 • noktúria;
 • bolesť v oblasti boku a panvy;
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • inkontinencia;
 • zadržiavanie moču;
 • opakujúca sa cystitída;
 • časté, urgentné močenie.

Diagnostické metódy

Divertikuly sa najčastejšie vyskytujú pri ultrazvuku, ktoré sa vykonávajú na štúdium syndrómu prostaty u mužov alebo opakovaných infekcií moču u žien. Ak máte akékoľvek pochybnosti, musíte sa obrátiť na urológa. Divertikulóza (vrecká) močového mechúra môže byť podozrivá, ak má pacient vyššie uvedené príznaky, ale vo väčšine prípadov sa počas testov zistia problémy. Napríklad špeciálny rôntgenový lúč brucha môže detekovať divertikulu.
Výduchy sa často diagnostikujú pri skúmaní snímok, napríklad pomocou CT alebo ultrazvuku. Ultrazvuk tiež pomáha odhaliť obštrukciu obličiek. Po počiatočnom podozrení sa predpíšu podrobnejšie vyšetrenia:

 • sonografia;
 • cystogram (röntgenové testy močového systému, naplnené kontrastným farbivom);
 • MRI
 • cystoskopia (vyšetrenie vnútorného povrchu orgánu močovou trubicou).

Divertikly močového mechúra u detí sú veľmi zriedkavé a vyžadujú si nielen komplexné vyšetrenie a liečbu, ale aj nepretržité sledovanie pediatrom po dobu najmenej 5 rokov..

Liečba divertikula močového mechúra

Vrodené alebo získané divertikuly si nevyžadujú vždy liečbu, najmä ak nie sú spojené s infekciami močových ciest, kameňmi alebo refluxom (spätný odtok moču do obličiek). Divertikuly spojené s nádormi močového mechúra, opakujúcou sa infekciou alebo retenciou moču si vyžadujú liečbu.
Konzervatívny liečebný plán zahŕňa terapiu a ak neexistujú žiadne výsledky, potom by mal byť výstupok odstránený. Ľudová metóda tejto choroby je zbytočná.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Prítomnosť intravezikálneho ochorenia (opuch alebo lítia), spontánneho divertikulárneho prasknutia alebo komplikácií súvisiacich s veľkosťou (priemer 4 cm3) alebo miestom sú absolútnymi indikáciami pre otvorený chirurgický zákrok. Veľké divertikulum môže spôsobiť nedostatočné močenie a chronickú infekciu močových ciest alebo obštrukciu močovodu a dokonca aj zadnú močovú trubicu u detí, zatiaľ čo parauretrálne alebo špirálové divertikulum je zvyčajne spojené s rôznymi stupňami refluxu..
Na zlepšenie močenia sa odporúča súčasná resekcia všetkých výčnelkov, dokonca aj tých najmenších (s priemerom 1 až 3 cm). Podobne by sa na vezikulárne divertikulum nikdy nemalo pracovať, bez toho, aby sa najprv alebo súčasne opravila príčina obštrukcie, či už ide o anatomickú alebo funkčnú (neurogénny močový mechúr). Intervencia bude zahŕňať úľavu od prekážok a možné odstránenie vrecka.
Divertikulóza močového mechúra sa odstráni dvoma spôsobmi:

 • divertikulektómia (otvorená chirurgia);
 • laparoskopická metóda (penetrácia a odstránenie pomocou malých rezov a otvorov pre kameru).

Pre väčšinu urológov zostáva chirurgické odstránenie pomocou otvoreného prístupu najbežnejšou možnosťou. Operácie môžu byť ťažké, ak je divertikulum infikované alebo rozdrvené. Vzorky všetkých nádorov nachádzajúcich sa vo výčnelku sa testujú na rakovinu..
Navrhované postupy majú vynikajúce výsledky a môžu viesť k úplnému odstráneniu príznakov močenia. Po operácii je pacient pod dohľadom. Je to potrebné na kontrolu celkového stavu a vyprázdňovania močového mechúra. Pri operácii brucha je potrebný katéter po dobu 7 až 14 dní. U ľudí so slabo fungujúcim močovým mechúrom môže byť z dôvodu dlhodobej obštrukcie potrebná pravidelná katetrizácia na vyprázdnenie orgánu..

Pooperačné následky

Pred chirurgickým zákrokom sa musí chirurg oboznámiť s možnými komplikáciami. Medzi riziká patrí poškodenie čriev alebo konečníka, infekcia. Podľa štatistík sú veľmi zriedkavé..
Jedinečné komplikácie:

 • Ak sa počas laparoskopie nezistí divertikulum, môže to viesť k neúplnému alebo čiastočnému odstráneniu. Najlepším riešením tohto problému je prevencia pomocou komplexného predoperačného hodnotenia pomocou cystoskopie a VCUG na presné zdokumentovanie umiestnenia, počtu a veľkosti divertikúl, vrátane veľkosti divertikulárneho krku..
 • Poranenie močovej trubice. Pri laparoskopii existuje značné riziko poškodenia močovodu, pretože najbežnejšie umiestnenie divertikla je laterálne v otvorení močovodu. Tomuto riziku sa však dá vyhnúť osobitnou pozornosťou venovanou technike a znalostiam anatómie močovodu. Ureterálny stent je vhodný na identifikáciu.
 • Pooperačný únik moču spôsobený nedostatočným uzavretím cystotómie. Tomu možno zabrániť širšou mobilizáciou orgánov na uľahčenie uzavretia bez stresu. Úspešné liečenie tejto komplikácie si zvyčajne vyžaduje denné drenážovanie pomocou uretrálneho katétra a drenáž pri uzavretom saní. Veľké úniky môžu vyžadovať liečbu antibiotikami, aby sa zabránilo infekcii..

Možné komplikácie po alebo z dôvodu nedostatočnej liečby

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyskytujú neskoré komplikácie:

 • Predĺžený únik moču a fistula moču.
 • Opakovaný divertikulum mechúra. Väčšina výčnelkov získava sekundárnu prekážku. Neschopnosť adekvátne liečiť príčinu bude viesť k novej formácii a môže vyžadovať opakovaný chirurgický zákrok.

Pri absencii chirurgického zákroku môžu nastať komplikácie spôsobené stázou a infekciou:

 • intraspecifický divertikulárny karcinóm prechodných buniek. Šanca 1-10%;
 • urolitiázová choroba;
 • prasknutie mechúra.

Sanácia trvá asi dva mesiace.

prevencia

Dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť vytváraniu získaného divertikla, je zdravý životný štýl a pravidelné návštevy lekára. Pomôže to včas zistiť a odstrániť príčiny, ktoré prispievajú k blokovaniu voľného odtoku moču..
Po operácii sa pacientom podáva diéta, aby sa znížilo zaťaženie močového mechúra. Zakázané alkoholické, korenené, korenené a slané jedlá.
Infekcia močových ciest, ICD, prostatitída atď. - sú impulzom pre tvorbu divertikúl. Preto sa oplatí dospieť k záveru, že je lepšie nedovoliť jeden problém, ako potom obísť lekárov s „kyticou“..

Divertikulum močového mechúra: diagnostika a liečba

Divertikulum močového mechúra - čo je to? Je to výčnelok v stenách orgánu, ktorý má formu zaoblenej kruhovej depresie a je spojený s močovým mechúrom svojím vlastným kanálom. Ochorenie často postihuje bočnú alebo zadnú stenu orgánu. Dodatočná dutina v bubline môže byť malá alebo významná, môže byť jednoduchá alebo viacnásobná a môže sa tiež líšiť v pôvode. Terapeutické opatrenia na elimináciu patológie sa obmedzujú na vykonávanie divertikulektómie.

Príčiny a klasifikácia choroby

Divertikuly močového mechúra sú rozdelené na vrodené (pravda), ktoré sa za nepriaznivých okolností vyvíjajú v lone matky. Pri skutočných divertikloch má výčnelok sliznice vrstvy membrány, submukózna báza, vybavená svalovými vrstvami a vonkajšou náhodnou membránou. Pri vrodenej patológii sa vytvárajú jednotlivé divertikuly.

Získané divertikulum je vyvolané množstvom chorôb, pri ktorých je vyprázdňovanie močového mechúra ťažké. S cieľom vytlačiť obsah sa svalové steny orgánu neustále napínajú a postupom času sa zosilňujú. Ochudobnená svalová štruktúra tkaniva stráca svoju elasticitu, uvoľňovanie vlákien tvorí výčnelok. Získané divertikulum nemá svalové vrstvy - tvoria sa pod sliznicou. Získané výčnelky sú často mnohonásobné, pripomínajú prietrž.

Vrodená divertikula sa vyvíja z nasledujúcich dôvodov:

 1. Mutácia plodu.
 2. Žiarenie a nepriaznivá ekológia.
 3. Prítomnosť zlých návykov v matke.
 4. Infekčné choroby v minulosti počas tehotenstva.
 5. Častý stres.

Dôvod získania divertikúl u mužov:

 1. Zápal žliaz prostaty pritláča močovú trubicu a uzatvára močovod.
 2. V dôsledku zúženého lúmenu močovej trubice vzniknutého v dôsledku traumy alebo zápalu.
 3. Zatváranie jaziev kvôli jazvám.
 • prítomnosť kameňov;
 • nádorov;
 • infekčné patológie;
 • črevná obštrukcia.

Ak je infekcia spojená s divertiklom, existuje riziko hnisavého procesu so zjavným abnormálnym otvorením..

Vnútorné stlačenie stien divertikula môže narušiť prísun krvi do močového mechúra a viesť k aseptickej nekróze..

Príznaky divertikla močového mechúra

Počiatočné štádiá patológie sa nelíšia výraznými symptómami. Príznaky divertikla močového mechúra sú nasledujúce:

 1. Nepríjemný a predĺžený proces močenia - močový mechúr sa najskôr vyprázdni a potom divertikulum.
 2. Časté močenie
 3. Muž má bolesti, bolesť v močovej trubici.
 4. Zakalený moč zmiešaný s obilninami a krvou.
 5. Bolesť pri bolesti, prasknutie, horšie, keď sa močový mechúr uvoľní.
 6. U žien sa zistí zrážaný výtok

Divertikuly močového mechúra u detí

V detstve sa patológia zriedkavo prejavuje: podľa štatistík sa divertikulum nachádza u jedného zo sto detí. Často diagnostikovaná s vrodeným typom patológie do 6 rokov. Divertikulum v močovom mechúre dieťaťa spôsobuje problémové močenie, čiastočne alebo úplne spomaľuje moč.

Patológia je diagnostikovaná pomocou endoskopických a rádiologických vyšetrení, pri vyšetrení môže byť zistené vydutie brucha v oblasti projekcie močového mechúra. Endoskopia umožňuje vyhodnotiť divertikulum - jeho tvar, rozmery.

Najpresnejšou diagnostickou metódou je cystografia s použitím kontrastu. Na obrázku je výčnelok považovaný za ďalšiu dutinu. Divertikuly močového mechúra u detí sa nachádzajú v oblasti úst močovodu a môžu mať oválny pologuľovitý tvar rôznej veľkosti..

Hlavným ukazovateľom tohto ochorenia u detí, ako aj u dospelých, je dysúria - narušený proces vylučovania moču. Dieťa sa môže cítiť neúplné vyprázdnenie močového mechúra, cítiť bolesť brucha. Porucha močenia môže mať depresívny účinok na psychiku dieťaťa. Rodičia by mali u detí venovať zvýšenú pozornosť močeniu. Ak dieťa plačí počas procesu močenia alebo po ňom, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnóza divertikula

Čo je to divertikulum močového mechúra a ako ho liečiť? Na diagnostiku nasledujúcich štúdií:

 1. Ultrazvuk na určenie štruktúrneho tkaniva orgánu.
 2. Kontrastná tekutá cystografia.
 3. Cystoskopia sa vykonáva na odhalenie otvorenia isthmu, ktorý spája divertikulum s močovým mechúrom..
 4. Uroflowetria sa vykonáva s už stanovenou diagnózou na detekciu podbublovej obštrukcie močového kanála. Štúdia tiež ukazuje, ako rýchlo prúdi moč..
 5. Celkový krvný test - na vylúčenie zápalového procesu

Pri diagnostike je divertikulum diferencované s patológiami genitourinárnych orgánov.

Liečba divertikla močového mechúra u mužov a žien

Ak sa zistí malé divertikulum bez dysurického fenoménu, liečba nie je predpísaná. Pacient by mal byť pravidelne sledovaný ošetrujúcim urológom.

Liečba divertikla močového mechúra nezabezpečuje konzervatívnu terapiu - protrúzia je nezvratný proces. Na odstránenie patológie je potrebný chirurgický zákrok. Dôležitá je detekcia a vylúčenie patológie, ktorá vyvolala vznik divertikla. Liečba divertikla močového mechúra u mužov zahŕňa odstránenie existujúcich problémov s prostatou, močovým kanálikom.

Na odstránenie pridruženej infekcie sa predpisujú uroantiseptiká. Aby sa zabránilo rozvoju zápalového procesu, predpisujú sa antibiotiká pred a po operácii.

Používajú sa dva typy chirurgických zákrokov a spôsob expozície sa vyberie s prihliadnutím na vlastnosti anomálie, závažnosti a sprievodných porúch. Zrejmou indikáciou pre chirurgický zákrok je:

 • zúžený krk močového mechúra, ktorý porušuje močenie;
 • opuch a kamene v divertikule;
 • prítomnosť supravesikálnej obštrukcie;
 • neliečiteľná cystitída.

Operácie s otvoreným prístupom

Odstránenie divertikula sa uskutočňuje pomocou všeobecnej anestézie. Počas operácií sa vykoná oblúkový suprapubický rez. Tkanivo obklopujúce močový mechúr je vyrezané, zatiaľ čo je orgán exponovaný, cez rezy je vyvedené divertikulum a odrezané z močového mechúra. Potom je potrebné vytvoriť drenážne trubice a zošiť ranu. Zavádza sa katéter a prišije sa do močovej trubice, aby sa zabránilo stresu, keď je močový mechúr prázdny.

Pri existujúcom adenóme prostaty sa súčasne vykonáva adenózna a divertikulektómia.

Medzi mínusy otvoreného chirurgického zákroku patrí veľká strata krvi a predĺžená rehabilitácia. V pooperačnom období sú možné komplikácie so zmazaním švov.

Transuretrálna endoskopická marsupializácia

Takýto spôsob zahŕňa menšiu oblasť zásahu a má niekoľko výhod. Operácie sa uskutočňujú pomocou endoskopických nástrojov využívajúcich odparovanie tkanív. Rozvinuté tkanivo eliminuje krvácanie, ktoré prispieva k rýchlemu uzdraveniu. Celková anestézia je nahradená epidurálnou alebo spinálnou anestéziou.

Pomocou endoskopu vloženého do močovej trubice sa určuje isthmus divertikla. Potom sa krk divertikla pomocou špeciálneho nástroja rozreže do malej hĺbky, aby sa rozšíril isthmus medzi močovým mechúrom a vyčnievajúcim vakom. To prispieva k úplnému odtoku moču z divertikla. Paralelizácia s odparovaním eliminuje potrebu zošívania, čo výrazne znižuje riziko infekcie rany. Operácia netrvá dlhšie ako 20 minút, skracuje sa aj doba rehabilitácie. Drenáž sa odstráni dva dni po operácii.

Rehabilitačné obdobie

Počas rehabilitačného obdobia je potrebné dodržiavať niektoré odporúčania:

 1. Po otvorenej operácii je potrebné monitorovať stav švíkov.
 2. Fyzioterapeutický kurz urýchli regeneráciu tela.
 3. Opakovaná cystografia sa vykonáva dva mesiace po operácii..
 4. Alkohol, solené, údené a nakladané potraviny by mali byť počas rehabilitačného obdobia vylúčené z výživy..
 5. Pitie veľkého množstva tekutín, aby sa zabránilo stagnácii tekutiny v mechúre.

Liečba patológie u dieťaťa

Liečba divertikla močového mechúra u detí sa vykonáva endoskopicky alebo metódou otvoreného chirurgického zákroku. Pred uskutočnením divertiklektómie sa skontroluje lokalizácia úst močovodu. Ak močovod spadne do divertikula, potom bude potrebné transplantovať močovod do steny močového mechúra. V pooperačnom období sa syndróm bolesti zastaví nesteroidnými a protizápalovými liekmi a vyžaduje sa aj strava č..

Prognóza podobného ochorenia u detí závisí od abnormálnych zmien orgánov a sprievodnej infekcie. Pri existujúcej infekcii moču je pred ektómiou divertikula potrebná suprapubická fistula močového mechúra..

Po operácii je potrebné byť sledovaný detským urológom. O tri mesiace neskôr je potrebné urobiť ultrazvuk, cystografia - šesť mesiacov po operácii.

Recenzia divertikula močového mechúra u dieťaťa z hľadiska liečby je väčšinou pozitívna. Odstránenie vrodeného divertikula u dieťaťa nie je sprevádzané vážnymi komplikáciami.

Prevencia divertikúl

Aby ste sa vyhli vrodenému divertiklu, mali by ste sa počas tehotenstva riadiť odporúčaniami lekára, liečiť infekčné choroby včas, vzdať sa alkoholu a fajčiť.

Aby sa predišlo získaným divertiklom, je dôležité nezačať choroby, ktoré bránia odtoku moču a zvyšujú tlak v močovom mechúre. Zabráňte tvorbe kameňov, zúženiu močového kanála a vyhnite sa chorobám močového ústrojenstva.

Divertikulum močového mechúra je druh výčnelku steny močového mechúra, výsledkom čoho je, že útvar vyzerá ako vak s úzkym priechodom.

Toto ochorenie môže viesť k zadržiavaniu moču v divertikle, k jeho zápalu..

V dôsledku objavenia sa divertikula sa zvyšuje objem močoviny. Počet „vriec“ sa môže líšiť.

Klasifikácia chorôb

Divertikuly močového mechúra sa delia na:

 1. Skutočné divertikuly. Vzťahujú sa na vrodené chyby. Povrch pravého divertikula má štruktúru podobnú stene močového mechúra, pretože divertikulum bolo položené a objavilo sa súčasne s močovodom..
 2. Pseudoherertikuly alebo nepravdivé. Je získaná choroba močového mechúra. Ich vzhľad je spôsobený porušením odtoku moču z močového mechúra. Počas procesu močenia sú svaly stien močoviny vystavené intenzívnemu napätiu, ktoré vedie k hypertrofii svalovej vrstvy, ak sa neodstráni príčina zadržiavania moču, môže sa z hypertrofie vyvinúť atrofia. V dôsledku atrofie svalových vlákien vyjde sliznica močoviny, ktorá sa nazýva divertikulum. Na rozdiel od pravého divertikla nie je vo falošnej vrstve svalov.

Príčiny vzniku patológie

Príčiny vzniku vrodených foriem divertikla močového mechúra:

 • infekcia dieťaťa počas tehotenstva;
 • nesprávny životný štýl matky počas tehotenstva;
 • nedodržiavanie lekárskych predpisov;
 • užívanie toxických drog, ktoré poškodzujú plod;
 • ožiarenie a zlá ekológia.

Dôvody výskytu falošne získaných formácií môžu byť niektoré ovplyvňujúce faktory. Vyskytujú sa nesprávne divertikly:

 • v prípade urologických chorôb, ktoré oneskorujú včasný odtok moču:
 • so zápalom prostaty;
 • s benígnou hyperpláziou prostaty - adenóm;
 • so zúžením močovej trubice;
 • s rozvojom nádorov;
 • s tupými zraneniami močového mechúra.

Klinické prejavy choroby

Pri divertikulóze neexistujú žiadne výrazné príznaky, ktoré by mohli presne naznačovať toto ochorenie. Preto si diagnóza tohto ochorenia vyžaduje čas. Stále však existujú náznaky, ktoré vypovedajú o porušeniach pri práci s močovinou. Ak sa objaví ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov divertikla močového mechúra, mali by ste vyhľadať radu urológa:

 • pocit neúplného uvoľnenia po odchode na záchod;
 • postupné vyprázdňovanie: najskôr sa moč vyprázdni, potom moč opustí veľké „vrecká“;
 • výskyt krvi v moči;
 • bolesť močového mechúra s ochorením spôsobeným výskytom kameňov a nádorov v oblasti patológie.

Možné komplikácie choroby

Ak začnete s ochorením, môžu sa začať komplikácie, v takom prípade bude mať pacient väčšie ťažkosti a doba liečby sa predĺži.

Divertikulóza môže viesť k rozvoju ďalších chorôb:

 • cystitída - v dôsledku neúplného odtoku moču sa môže vyskytnúť zápal močového mechúra;
 • pyelonefritída - môže sa vyvinúť v dôsledku veľkého zaťaženia obličiek v dôsledku porušenia procesu močenia;
 • tvorba kameňov v močovine alebo v divertikle;
 • roztrhnutie divertikula, ktoré bude mať za následok vznik peritonitídy;
 • tvorba nádoru.

Diagnóza choroby

Je dôležité včas odhaliť chorobu. Existuje niekoľko metód na diagnostikovanie prítomnosti divertikla močového mechúra. V tomto prípade testy nedajú celkový obraz, podľa nich môže byť choroba diagnostikovaná iba v prípade komplikácií. Medzi hlavné diagnostické metódy patrí:

 1. Cystoskopie. Uskutočňuje sa pomocou cystoskopu vloženého do močovodu cez močovú trubicu. S pomocou tohto vyšetrenia môže lekár posúdiť stav stien močoviny, dostať sa do dutiny divertikla, určiť jeho typ.
 2. Ultrazvuk močového mechúra. Umožňuje lekárovi vyhodnotiť veľkosť vrecka, umiestnenie, hrúbku jeho priechodu. Pomocou ultrazvuku môže špecialista tiež určiť prítomnosť kameňov a nádorov..
 3. Cystografii. Pri tomto vyšetrení sa do močového mechúra vstrekne kontrastné činidlo, ktoré pri močení zostáva v dutine divertikula. To je presne to, čo je vidieť na získaných obrázkoch, iba oblasť divertikula je stmavená, vzhľadom na močový mechúr vyzerá hustejšie..
 4. Cystometrii. Umožní vám určiť, ako sa močovina správa pri plnení. Tento postup je bolestivý kvôli zavedeniu špeciálnych katétrov do močovodu. U jedného katétra si tlakomer pamätá tlak vo vnútri bubliny. Močovina je naplnená sterilnou tekutinou cez druhý katéter. Všetky údaje sa zaznamenávajú do cystogramu, čo je špeciálny graf zmien tlaku. Graf ukazuje všetky nutkania pacienta na močenie. Toto vyšetrenie je zakázané pri akútnom zápalovom procese močových ciest.
 5. Uroflowmetriu. Je to meranie rýchlosti odtoku moču.

Ako sa choroba lieči drogami?

Liečba divertikla močového mechúra sa vykonáva po určení príčiny jeho vzniku. Ak je príčinou akékoľvek sprievodné ochorenie, musí sa vyliečiť. Pri malých vreckách je možné predpísať umývanie močoviny, ošetrenie antiseptickými liekmi na zmiernenie zápalu a dezinfekcie močoviny..

Opláchnutie sa vykonáva iba teplým roztokom s počiatočným premytím močovej trubice, aby sa zabránilo infekcii močovou trubicou v močovine..

Najbežnejšie používanými riešeniami sú Protargol a Collargol. Tieto lieky obsahujú jód, ktorý je známy svojím antimikrobiálnym účinkom..

Tieto lieky sú však kontraindikované u ľudí s ochorením štítnej žľazy a so zvýšenou citlivosťou na jód. V takom prípade lekár rozhodne o výhodách a škodách, môže predpísať analóg lieku, ale bez jódovej zložky..

Na elimináciu zápalu a na jeho prevenciu je možné predpísať antibiotiká. Antibiotiká budú tiež potrebné pred operáciou a počas rehabilitačného obdobia. Na liečbu infekcií a zápalov sú predpísané rastlinné antibiotiká - Kanefron, Cyston. Jemne pôsobia na organizmus a majú menej kontraindikácií ako analógy s chemickým zložením..

V rámci komplexnej liečby sa používajú uroantiseptiká. Tieto lieky pôsobia na veľké množstvo baktérií, čo vedie k urologickým chorobám. Takéto lieky zahŕňajú furadonín, Furomag.

Terapia pre tehotné ženy

Ak tehotná žena čelí divertikulóze močového mechúra, potom sa vedie konzultácia so špecialistami z rôznych odborov týkajúcich sa jej liečby vrátane chirurgického zákroku, rozhodovania o zvážení výhod a rizík pre matku a dieťa..

Operácia je najčastejšie oneskorená a nastávajúca matka je pozorovaná v dynamike.

Chirurgické ošetrenie

O vymenovaní chirurgického zákroku pre divertikulum rozhoduje lekár na základe vykonaných vyšetrení. Ak je veľkosť patológie malá, potom operácia pravdepodobne nebude predpísaná, pacienta bude pozorovať špecialista a pravidelne sa podrobí ultrazvukovému vyšetreniu..

Pri určení operácie lekár určí aj spôsob chirurgického zákroku:

Otvorená metóda

Spočíva v odstránení močoviny a odrezaní divertikla. Na konci operácie má pacient drenážne trubice potrebné na umývanie a vystupovanie krvných zrazenín v pooperačnom období..

Opláchnutie sa uskutočňuje pomocou antiseptických liekov zavedených cez drenážnu trubicu. Do močových ciest sa zavedie katéter, ktorý bude močiť, okrem stagnácie moču a jeho tlaku na steny močoviny..

Po operácii sú potrebné antibiotiká. Drenáž je zavedená na obdobie až dvoch týždňov. Je potrebné poznamenať, že tento typ chirurgického zákroku je veľmi vážny a má svoje vlastné nuansy:

 1. Počas operácie je postihnutá veľká oblasť, ktorá spôsobuje veľké straty krvi.
 2. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, čo znemožňuje ľuďom s kontraindikáciami celkovej anestézie..
 3. Dlhá doba zotavenia, nepohodlie spojené s potrebou použitia katétrov, drenážnych trubíc a ošetrenia sutúry.

Endoskopická metóda

Uskutočňuje sa zavedením endoskopu cez močovú trubicu do močovodu. Endoskop je vybavený videokamerou, ktorá umožňuje vidieť miesto operácie bez otvoreného prístupu. Zariadenie je tiež vybavené zariadením na odrezanie divertikla a odparenie tkanív - kauterizáciu na zastavenie krvácania..

Na konci operácie sa tiež zavedie odtok močoviny. Chirurgia pri endoskopickej chirurgii sa vykonáva pomocou spinálnej alebo epidurálnej anestézie a netrvá dlhšie ako tridsať minút.

Drenáž sa stanovuje na obdobie dvoch až troch dní.

Liečba švov v pooperačnom období sa dosiahne zavedením antiseptických liekov do močového mechúra drenážou vytvorenou počas chirurgického zákroku. V obidvoch prípadoch sa môžu použiť antiseptiká, ako napríklad Miramistin alebo Chlororgixidín. Tieto lieky urýchľujú hojenie a zabraňujú infekcii sutúr..

Inštalácia katétra na odstránenie moču je povinnou súčasťou po operácii. Katéter znižuje tlak na povrch močového mechúra a tiež zabraňuje zadržiavaniu moču a napínaniu močového mechúra. Toto je dôležité, aby sa zabránilo nezrovnalostiam v pooperačných švoch..

Rehabilitačné obdobie

U nasledujúceho pacienta je potrebné, aby ho urológ sledoval a aby sa podrobil potrebným vyšetreniam, aby sa monitoroval stav stehov a aby sa eliminovali relapsy..

Po úplnom zotavení tela, približne dva mesiace po operácii, sa pacientovi podá druhá cystografia na vyhodnotenie operácie a vyliečenie choroby..

Pre rýchle zotavenie tela môže lekár predpísať kurz fyzioterapie, predpísaná je aj špeciálna diéta.

Pokiaľ ide o vlastnosti výživy v období choroby a rehabilitácie, zastavíme sa ďalej.

Funkcie napájania

S divertikulózou močového mechúra je strava v pokoji, väčšina produktov je povolená na konzumáciu.

K výživovým odporúčaniam patrí zníženie príjmu soli, aby sa zabránilo stagnácii tekutín, ako aj pitie veľkého množstva vody na zvýšenie močenia a opätovné odstránenie stagnácie tekutín v močovom mechúre..

V pooperačnom období je strava zameraná na rýchle zotavenie tela a hojenie švov. Pacient má zakázané:

 • alkohol;
 • fajčenie;
 • nakladaná zelenina;
 • nakladané potraviny.

Obmedzenia sú spojené so zvýšením kyslosti moču po konzumácii týchto výrobkov, čo spomaľuje proces opravy tkanív.

Pacient musí dodržiavať diétu dva mesiace.

Opatrenia na prevenciu chorôb

Aby ste zabránili skutočnej divertikulóze, mali by ste starostlivo pristupovať k tehotenstvu, naplánovať si to vopred, vyšetriť a dodržiavať odporúčania lekára. Pred a počas tehotenstva je potrebné vylúčiť všetky druhy alkoholu, cigariet, dodržiavať vyváženú stravu a liečiť všetky infekčné choroby, ktoré sa môžu prenášať na dieťa.

Prevencia falošného divertikula zahŕňa:

 1. Včasná liečba chorôb, ktoré bránia odtoku moču a zvýšenému tlaku v močovom mechúre.
 2. Odstraňovanie kameňov z dutiny močového mechúra.
 3. Liečba zúženia močového kanála.

Ak má pacient na túto operáciu kontraindikácie, potom je nainštalovaný katéter na včasné odstránenie moču a tým na odľahčenie močového mechúra..

Divertikulum močového mechúra je patologický útvar v orgánovej dutine, ktorého nebezpečenstvo spočíva v asymptomatickom vývoji. Po dlhú dobu nemusí byť pacient informovaný o jeho prítomnosti a diagnostikujú sa iba pri komplexnom lekárskom vyšetrení na iné patológie..

Ak má močový mechúr slabé miesta, môže sa na nich objaviť výstupok vo forme vrecka alebo vrecka. Táto formácia sa spája s močovým orgánom prostredníctvom špecifického kanála alebo krku. Takáto odchýlka v štruktúre prispieva k stagnácii moču, čo môže viesť k rozvoju zápalového procesu.

Všeobecné informácie

Hlavnou oblasťou lokalizácie divertikula je zadná alebo bočná stena orgánu alebo ústa močovodu. Pokiaľ ide o veľkosť, sú malé aj veľké a presahujú objem močového mechúra. Odborníci tiež poznamenávajú, že formácia je umiestnená rovnako na jednej alebo oboch stranách.

V druhom prípade odborníci diagnostikujú divertikulózu močového mechúra, ktorej príznaky a liečba sa podrobnejšie rozoberie neskôr. Frekvencia detekcie formácií u ženy je 10-krát nižšia ako u silnejšieho pohlavia, pretože druhé pohlavie často trpí chorobami prostaty..

Typ vzdelania. Zdroj: en.ppt-online.org

V medicíne je výčnelok klasifikovaný ako pravdivý a nepravdivý. V prvom prípade má výbežok vrodenú povahu, čo naznačuje anomáliu vo vývoji močového mechúra. Tvorba skutočného typu v štruktúre má rovnaký vzhľad ako ostatné časti orgánu (detrusor, sliznica, vonkajšia vrstva)..

Pseudo-divertikuly močového mechúra sú získanou patológiou, ktorá sa vyvíja v dôsledku blokády močových vylučovacích kanálikov v krku alebo močovej trubici. V tomto stave počas pohybu čriev stúpa tlak v dutine orgánov, takže svalová vrstva musí vyvinúť väčšie úsilie, aby vytekala biologická tekutina..

Následne má pacient hypertrofiu svalových vlákien, ktoré sa zväčšujú a zhustnú. Na začiatku procesu atrofie sa tkanivá napínajú a otvárajú. Potom dôjde k vyčnievaniu vnútornej slizničnej vrstvy orgánu smerom von a vytvorí sa divertikulum močového mechúra. Čo je to podrobnejšie povie ošetrujúcemu lekárovi.

príčiny

Nezabudnite vziať do úvahy príčiny vzniku divertikla močového mechúra. Ak hovoríme o skutočnej formácii, potom sú často vrodení kvôli nadmernej slabosti detrusor. Stáva sa to, ak nastávajúca matka pri nosení dieťaťa mala infekčnú chorobu, nevzdala sa zlých návykov, dlhodobo pracovala v ťažkej výrobe.

Tvorba sa môže vyskytnúť v prítomnosti adenómu prostaty u mužov. Zdroj: medcenter-angarsk.ru

Počas života človeka sa objavujú pseudo-divertikuly močového mechúra, ktorých liečba je komplikovanejšia. Vo väčšine prípadov sú formácie viacnásobné, nie jednotlivé, ako je tomu v prípade skutočnej formy. Vyvíjajú sa na pozadí progresie ďalších chorôb, ktoré vyvolávajú stagnáciu tekutín v tele..

S týmto stavom sa zvyšuje tlak v orgáne, ktorý hromadí moč. Napríklad benígne nádory môžu byť provokujúcimi faktormi vrátane adenómu prostaty, zúženia močovej trubice (nadmerné zúženie močového kanála), zjazvenia krčného tkaniva po operácii..

symptomatológie

Aby bolo možné podrobne pochopiť, čo je divertikulum močového mechúra, mali by sme zvážiť aj príznaky charakteristické pre patologický stav. Ak je formácia jednoduchá a malá, potom akékoľvek klinické príznaky úplne chýbajú. Príznaky sa prejavia až vtedy, keď sa výstupok zväčší a vytvorí jasnú prekážku pre odstránenie moču z tela..

Keď formácia zväčší svoj priemer alebo dôjde k divertikulóze močového mechúra, všetky príznaky sú spojené s narušením procesu vylučovania biologickej tekutiny. Pacienti často čelia skutočnosti, že sa nemôžu okamžite zbaviť celého množstva moču jedným pohybom čreva. Najskôr sa vyprázdni orgán, v ktorom sa nahromadil moč, a potom divertikulum.

Dvojstranné poškodenie močového orgánu. Zdroj: proods.org

V súvislosti s takýmito zmenami je zaznamenané predĺženie pohybu čriev a v druhej fáze prúd moču je slabší a pomalý, môže byť prerušený. Ak je patológia komplikovaná, na konci bude posledná časť obsahovať prímes hnisu alebo krvi, ktorá hovorí o pyúrii alebo hematúrii..

Divertikulum močového mechúra je závažné ochorenie, a ak do tela vstúpi patogénna mikroflóra, napríklad baktérie, vírusy alebo infekcie, začne sa spolu s charakteristickými príznakmi vyvíjať zápalový proces. Ochorenie môže byť tiež sprevádzané cystitídou, a ak je postihnutá sliznica formácie, potom sa jej zbaviť štandardným spôsobom nebude fungovať.

V situáciách, keď močovod vstúpi do dutiny divertikula močového mechúra u detí alebo dospelých, sa môže vyvinúť stav, ako je reflux, a moč sa refluxuje. Tento stav sa tiež považuje za nebezpečný, pretože u pacientov sa môže vyvinúť pyelonefritída, hydronefróza a zlyhanie obličiek..

Divertikulum močového mechúra má rôzne príčiny. Často sa tvorí na pozadí iných sprievodných patológií. Preto nemá svoje vlastné príznaky a príznaky prítomnosti choroby sa prejavia v závislosti od toho, čo vyvolalo rednutie stien orgánu a tvorbu výbežku..

diagnostika

Lekár s úzkou špecializáciou, konkrétne urológ, by mal diagnostikovať divertikulum močového mechúra, liečba by mala byť určená a kontrolovaná regeneračným procesom. Pacientovi sa často predpisujú rôzne postupy týkajúce sa skupiny inštrumentálnej diagnostiky, pretože jeho výsledky sú najinformatívnejšie.

Ak sa zistia primárne príznaky divertikla močového mechúra, vyšetrenie sa začína vyšetrením orgánu ultrazvukom. Vďaka získaným údajom bude lekár vedieť, aký tvar, veľkosť, veľkosť, objem a priechodnosť krku má výčnelok. Okrem toho odborník vyšetrí dutinu na prítomnosť alebo neprítomnosť kameňov a nádorov.

Divertikulóza na ultrazvukovom obraze. Zdroj: radiographia.ru

Potom je pacient schopný vykonať cystografiu. Toto je špecifický lekársky postup, pri ktorom sa používa kontrastná látka. Po zavedení do orgánovej dutiny pomocou röntgenového prenosu. To je nevyhnutné na vyhodnotenie správania sa tekutiny v dutine..

Pomocou zariadenia, ako je cystoskop, lekári skúmajú dutinu močového mechúra zvnútra. Tento postup sa nazýva cystoskopia. Na zmiernenie bolesti pacienta sa používa lokálna anestézia. Špecialista na vyšetrenie môže porozumieť falošnému alebo skutočnému divertiklu močového mechúra u detí a dospelých, či je prítomný reflux, ako aj novotvarom..

Uroflowmetria vám umožňuje vyhodnotiť rýchlosť vylučovania moču z tela počas pohybu čriev. Postup je predpísaný až po zistení divertikla močového mechúra. Prostredníctvom tejto diagnózy je možné určiť tón detruzora a priechodnosť močovej trubice.

Skrinka na vedenie uroflowmetrie. Zdroj: nefrol.ru

Aby sa určili ukazovatele tlaku v orgáne, ako aj posúdili jeho schopnosti rezervoára, vykonáva sa retrográdna cystometria. Je potrebné poznamenať, že k tejto štúdii sa nevyužíva, ak má pacient cystitídu alebo uretritídu. Do močového mechúra sa vložia dva katétry, predtým prázdne. Jeden z nich je pripojený k manometru a druhý má špeciálne riešenie. Pri plnení močového mechúra graf ukazuje, aký tlak má pacient na orgán v prítomnosti nutkania na defekáciu.

V zriedkavých prípadoch sú pacientom predpísaná počítačová tomografia. Táto diagnostická metóda je pomerne účinná, ale predchádzajúce štúdie často stačia na stanovenie konečnej diagnózy. Je potrebné rozlišovať patológiu s divertiklom močovodu, nádorov, kameňov v močovom mechúre alebo jeho zdvojnásobením..

liečba

Ak je divertikulum v močovom mechúre malé, zatiaľ čo pri odstraňovaní moču z tela nie sú problémy a zápalový proces sa nevyvíja, špecifická terapia nie je predpísaná. Pacientov by však mal sledovať urológ, ktorý by ich mal navštíviť raz mesačne..

Pretože orgánová stena už stratila svoj anatomický tvar a oslabila, keď vytvorila ďalšiu dutinu, nie je možné konzervatívnym spôsobom zbaviť patologického stavu. Lieky sa predpisujú iba na ochranu človeka pred nepríjemnými sprievodnými príznakmi. Pre veľké výčnelky je predpísaná operácia.

konzervatívny

S divertikulózou majú pacienti často cystitídu. Toto ochorenie je špecifické a s ním sa vyskytuje zápal sliznice močového mechúra vyvolaný aktívnym životom patogénnych mikroorganizmov. Patológiu sa môžete zbaviť užívaním antibakteriálnych látok (Monural, Nolitsin, Nitroxolin, Furagin).

Cieľom liekovej terapie je odstránenie nepríjemných symptómov. Zdroj: proantibiotik.ru

Aby sa zabránilo vzniku komplikácií a zabránilo sa pravdepodobnosti infekcie, do komplexu sa zavedie širokospektrálne antibiotikum. Často sa odoberajú po odstránení divertikla močového mechúra. Môžu byť tiež potrebné lieky proti bolesti, ako je Ketalgin alebo Baralgin..

Po uplynutí počiatočného obdobia na zotavenie sa uskutoční zrušenie silných liekov. V následnej rehabilitácii po vykonanom chirurgickom zákroku, pri ktorom sa oplatí užívať antibakteriálne látky, umožňuje používanie liekov na prírodnej báze (Kanefron, Cyston, Fitolizin)..

prompt

Chirurgický zákrok je predpísaný pacientom, ktorí majú skutočne veľkú divertikulu, pretože sú príčinou zápalových procesov, zhoršených pohybov čriev a stagnácie moču v tele. Ak sa neprijmú včasné opatrenia, v budúcnosti sa môže vystupujúca sliznica stať malígnou bunkou..

Ak je divertikulum nepravdivé, vykoná sa aj chirurgický zákrok, ale spočiatku sú opatrenia zamerané na odstránenie sprievodných chorôb, proti ktorým sa vytvorili výčnelky. V situácii, keď má pacient chronickú pseudo-divertikulózu, je formácia vyrezaná.

Aby sa pacienti zbavili patológie, potrebujú chirurgický zákrok. Zdroj: medsovet.guru

Kontraindikácie intervencie sú také faktory:

 1. Progresia akútnych zápalových procesov v tele;
 2. Závažné zdravie pacienta;
 3. Zástava srdca;
 4. Diabetes s dekompenzovaným typom.

Najšetrnejšou možnosťou pre chirurgický zákrok je implementácia endoskopickej transuretrálnej marsupializácie. Počas zásahu sa všetky manipulácie vykonávajú pomocou endoskopu. Tento typ liečby sa vyznačuje minimálnymi zraneniami a dobou zotavenia s nízkou pravdepodobnosťou komplikácií..

Názor lekárov (video)

Editor

Dyachenko Elena Vladimirovna

Dátum aktualizácie: 09/04/2018, dátum nasledujúcej aktualizácie: 09/04/2021

Divertikulum močového mechúra je veľká alebo mierna vydutina vo forme vrecka na stene orgánu. Podobná formácia je spojená s hlavnou dutinou cez hrdlo. Pri viacnásobných výčnelkoch je diagnostikovaná choroba nazývaná divertikulóza močového mechúra. Ak sa liečba nezačne včas, vznikajú komplikácie, ktorých liečenie si vyžaduje veľa úsilia.

klasifikácia

Pri identifikácii takéhoto problému chce pacient prirodzene vedieť, čo to je, prečo vznikla patológia.

Divertikly močového mechúra sú rozdelené do 2 hlavných kategórií.

 1. Pravda alebo primárne - vrodená, na ktorej tvorbe sa podieľajú všetky vrstvy orgánu, pretože defekt sa ukladá späť v období vnútromaternicového vývoja, v procese tvorby močového mechúra u dojčaťa..
 2. Falošné alebo sekundárne - objavujú sa v dôsledku riedenia tkanív a zvýšeného tlaku v samotnom mechúre. V tomto prípade je odtok tekutiny obtiažny, dutina sa výrazne zväčšuje v objeme, vlákna slizníc, ako aj uvoľňovanie svalového tkaniva, čo vedie k vzniku kýly.

Výčnelok močového mechúra sa vyznačuje lokalizáciou, veľkosťou.

 1. Veľkosť primárneho divertikla sa spravidla pohybuje v rozmedzí 1–2 cm. Falošná formácia môže byť väčšia ako samotný močový mechúr..
 2. Skutočné sa najčastejšie zisťujú na zadnej stene orgánu, zatiaľ čo odstránenie obsahu z vaku je ťažké, čo vedie k stagnácii tekutiny..
 3. Okrem toho môže byť prejavom divertikulózy močového mechúra viacnásobný alebo jednoduchý.

provokatéri

Príčiny skutočného typu divertikla močového mechúra:

 1. Účinky žiarenia počas tehotenstva, ako aj chemikálie a karcinogény.
 2. Zlé návyky vedúce k zhoršeniu tvorby plodu.
 3. Nepriaznivá environmentálna situácia v mieste bydliska pacienta.
 4. Infekcia matky a nenarodeného dieťaťa patogénmi.

Falošné divertikulum sa vyvíja v prítomnosti nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 1. Adenóm prostaty - preto je problém častejšie diagnostikovaný u mužov.
 2. Zúženie spojené s močovou trubicou sa prejavuje zúžením vnútorného lúmenu.
 3. Skleróza orgánov - nahradenie vlákien hustým spojivovým tkanivom.
 4. Onkológia benígnej alebo malígnej povahy.
 5. Genitourinárna trauma.
 6. Pri vyprázdňovaní nadmerné namáhanie.

Klinický obraz

Príznaky sa prakticky neobjavia v počiatočnej fáze. Taktiež chýbajú charakteristické znaky v prítomnosti skutočného typu divertikla močového mechúra, keď nedochádza k stagnácii..

Veľké útvary vedú k výrazným znakom:

 1. Vyprázdňovanie je rozdelené do dvoch stupňov - najprv obsah vychádza z bežnej dutiny a potom z vrecka. Tento proces je pomalý.
 2. Bolestivé močenie.
 3. Tekutina bude mať často krvavé zrazeniny..
 4. Na konci sa môže hnis uvoľniť..
 5. Zvýšené riziko cystolitiázy - tvorba kameňov v mechúre.
 6. Niekedy sa vyvinie cystitída.
 7. Niekedy nie je možné vyprázdniť.

Stagnujúci moč je priaznivým predpokladom pre život, ako aj pre ďalšiu reprodukciu patogénov. Preto je problém s močovým mechúrom často sprevádzaný sekundárnou infekciou so zodpovedajúcimi príznakmi.

Keď sa tieto príznaky objavia, musíte sa obrátiť na urológa, aby ste sa dôkladne vyšetrili a zistili príčiny ochorenia. Ak sa liečba nezačne, je možná perforácia steny, a tým aj peritonitída.

diagnostika

Na identifikáciu problému sa odporúča niekoľko postupov:

 1. Cystografia - rádiografia. Používa sa kontrastné činidlo, ktoré sa po vyprázdnení uchová vo vrecku, čo je jasne vidieť na obrázkoch..
 2. Cytoskopia - skúmavka sa zavedie močovou trubicou a orgán sa naplní tekutinou. Táto metóda umožňuje identifikovať divertikulum močového mechúra a onkologický proces. Pomáha určiť typ defektu vykonaného v anestézii.
 3. Ultrazvuk s dopplerografiou - externá metóda výskumu sa používa na diagnostiku mužov a so zavedením zariadenia do vagíny žien. Pomáha porovnávať stav pacienta s existujúcimi normami, určiť prítomnosť kameňov, výčnelkov, nádorov.
 4. Vylučovacia urografia - na štúdium urodynamiky sa používa intravenózne podanie kontrastného média do dutiny.

Medzi ďalšie postupy patria laboratórne metódy:

 1. KLA - krvný test preukáže zvýšenie ESR, ak je prítomný zápal.
 2. OAM - detekuje hnis, patogény, biele krvinky a červené krvinky vo vzorke moču.

Na základe získaných výsledkov sa vyvíja program liečby divertikúl močového mechúra. Avšak stojí za zváženie, že liečba je iba chirurgická.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Pozitívny účinok sa dosiahne iba radikálnymi metódami. Je však nepraktické uchýliť sa k nim, ak je divertikulum malé a patológia nie je sprevádzaná jasnou klinikou a nehrozí ani riziko komplikácií..

Zvyčajne je potrebná operácia močového mechúra:

 1. Pri veľkom výčnelku hrozí perforácia steny.
 2. Ak taška komprimuje orgány v okolí.
 3. Pri pozorovaní preťaženia tekutín, čo vedie k infekčným a zápalovým procesom.
 4. S tvorbou kameňov v močovom mechúre samotnom aj v patologickej dutine.
 5. V prípade detekcie nádorov.

Na vyriešenie problému sa používajú 2 metódy divertikulárnej chirurgie.

Druhy operácií

 1. Transuretrálny, endoskopický - kanálik je rozrezaný, výstupok je prišitý do steny orgánov. Procedúra netrvá dlhšie ako 20 minút. Do 2 dní po indikácii odtoku tekutiny. Intervencia je šetrná a nevyžaduje dlhodobú rehabilitáciu..
 2. Divertikulektómia alebo chirurgia s otvoreným lúmenom - urobí suprapubický rez, po ktorom sa otvorí predná stena orgánu a defekt sa odreže. V tomto prípade sa v pooperačnom období uskutoční dlhodobá katetrizácia a zotavenie sa oneskorí. Patrí do kategórie traumatických.

Pretože sa uretre počas chirurgického zákroku otvárajú, zvyšuje sa riziko komplikácií. Niekedy sa musíte uchýliť k plastickej chirurgii - presťahovanie potrubia na stenu bubliny, ak sa predtým otvorilo do divertikla.

Aby sa predišlo infekciám, vykonávajú sa umytie antiseptickými prípravkami močového mechúra, čo pomáha znižovať riziko infekcie a urýchľuje hojenie rán. Okrem toho sa počas rehabilitácie UHF prejavujú elektromagnetickými poľami pomocou uretrálneho senzora.

Životný štýl a strava

Po operácii predpisujú aj špeciálnu diétnu stravu, v ktorej nie sú žiadne produkty, ktoré zvyšujú produkciu kyselín, alkoholu a nakladaných potravín. Takéto menu pomôže rýchlo sprísniť šev, znížiť hladinu kyslosti v moči a zabrániť opätovnému rozvoju divertikla..

Prvýkrát po chirurgickom zákroku sa tiež používa katéter na zníženie tlaku v orgáne a na zabránenie opätovného výskytu divertikla. Odporúča sa vymeniť skúmavku každý týždeň, pravidelne vyprázdňovať nádobu na moč, aby sa tekutina nevracala. Cez katéter sa tiež vykonáva antiseptikum na dezinfekciu močového mechúra..

Ľudová terapia

Konzervatívne metódy sú v tomto prípade zbytočné, pretože divertikly sú nezvratné. Nemôžete použiť nástroje, ktoré zlepšujú odtekanie tekutiny - bude stále ležať vo vrecku.

Ale byliny môžete použiť na odstránenie zápalových procesov.

 • Medvedica. Dusená rastlina listy v pomere 20: 1. Trvajte na tom, aby bol nádoba pevne uzavretá 40 minút. Pred jedlom vypite 100 ml trikrát denne.
 • Heather. V 200 ml vriacej vody uvaríme 1 polievkovú lyžicu. l suroviny. Stojte v termoske 2-3 hodiny. Filtrovaná infúzia sa používa v 1/3 šálky po jedle 3-krát denne. Je vhodné variť vždy čerstvý liek.
 • Šípka. Nalejte 4 lyžice. l rozdrvené korene s litrom vody. Zahrejte sa pomaly. 15 minút po varení sa kompozícia vyberie zo sporáka a prefiltruje sa. Vypite 100 ml pol hodiny pred jedlom 2-krát denne.
 • Zlatobyľ. Dusené v pohári vriacej vody 1 polievková lyžica. l sušená rastlina. Zahrejte sa vo vodnom kúpeli po dobu 20 minút. Užívajte 100 ml 2-krát denne.
 • Zbierka číslo 1. Kvet nechtíka a harmančeka, yarrow tráva sú zmiešané v rovnakých objemoch. V 500 ml vriacej vody po dobu 2 hodín trvajte na tom, aby boli 3 lyžice. l zmesi. Používajte trikrát denne na 2/3 šálky.
 • Zbierka číslo 2. Listy brusnice, ľanové semienka, koše nechtíka lekárske, trikolóra fialová tráva a láska sú zmiešané v rovnakých pomeroch. Varte v termosku 200 ml vriacej vody 1 polievková lyžica. l suroviny. Infúzia je pripravená za 2-3 hodiny. Užívajte trikrát denne na 1/3 šálky 60 minút pred jedlom.

Alternatívna liečba zvyčajne trvá 2 - 3 týždne. V každom prípade musíte pred použitím lekárskeho predpisu konzultovať s lekárom.

Tehotná terapia

Tento problém s močovým mechúrom sa zriedkavo objavuje počas tehotenstva. Ak je však takáto diagnóza urobená, je v tejto dobe použitie chirurgického zákroku nežiaduce. Preto sa pri cystitíde a iných komplikáciách používajú konzervatívne metódy. Lekár často monitoruje dynamiku choroby, ak neexistujú sprievodné divertikulárne patológie..

Tento problém je možné liečiť chirurgickým zákrokom u žien, ktoré sú v stave ohrozenia života matky.

prevencia

Aby sa predišlo falošnému alebo pravdivému typu divertikulózy močového mechúra, stačí dodržať jednoduché opatrenia:

 • Nepite často alkohol. Toto je obzvlášť dôležité pre tehotné ženy, pretože alkohol vyvoláva poruchu vývoja plodu.
 • Udržujte zdravú a výživnú stravu.
 • Včasná liečba chorôb urogenitálneho systému.
 • Vyvarujte sa poranenia panvovej oblasti.
 • V prítomnosti patológií prostaty a nemožnosti liečby v súčasnosti použite katéter na odstránenie tekutiny, ktorá zníži tlak v dutine močového mechúra..

Ak existuje podozrenie na divertikulum močového mechúra, mali by ste okamžite podstúpiť diagnózu av prípade potreby sa uchýliť k chirurgickému zákroku. Operácia pomôže predchádzať komplikáciám, ako je pyelonefritída, tvorba kameňov, ako aj zlyhanie obličiek, hydronefróza. Radikálna terapia navyše poskytuje vysoké pozitívne predpovede a významne zlepšuje stav pacienta a odstraňuje všetky charakteristické klinické príznaky choroby..

Divertikulum močového mechúra (DMF): 99% populácie o tejto chorobe nikdy nepočulo, zatiaľ čo v klinickej praxi to v žiadnom prípade nie je neobvyklé. Súhrnná štatistika tvrdí, že ak náhodne vyberiete na vyšetrenie 100 ľudí, táto patológia sa zistí najmenej u dvoch z nich.

Navyše muži z tohto cirkevného výčnelku steny močového mechúra trpia 15-krát častejšie ako ženy. Všetci títo ľudia žijú normálnym životom a chronickú cystitídu a pyelonefritídu pripisujú podchladeniu a slabej imunite..

Stáva sa to, až kým lekár, ktorý vykonáva ultrazvuk alebo röntgenové vyšetrenie, nepovie: „Aký je váš najväčší divertikulum... Plánujete ho odstrániť?“ Na monitore vyzerajú tieto útvary skutočne zastrašujúco - často sa vyskytujú prípady, keď sa DMP porovnávajú s veľkosťou močového mechúra..

Osoba, ktorá nevie, čo divertikulum močového mechúra okamžite panikaří a pripravuje sa na chirurgický zákrok. A je veľmi prekvapený, keď lekár hovorí, že DMP je nekomplikovaný a neexistujú indikácie pre chirurgický zákrok. Ale stáva sa to? Poďme zistiť.

Všeobecné informácie

Divertikulum močového mechúra - čo to je?

Táto patológia je okrúhly výčnelok steny mechúra v tvare vaku. Tento proces je spojený s dutinou orgánu malým kanálom (krk).

Dôvody výskytu: slabosť určitých oblastí svalovej vrstvy a zvýšený intravezikálny tlak spôsobený fyziologickými prekážkami voľného toku moču. Existujú vrodené a získané divertikly. Zvyčajne spadajú do oblasti pozornosti lekárov, pretože práve oni sa stávajú príčinou chorôb močového systému..

Klasifikácia divertikula močového mechúra

Podľa štruktúry membrány a času nukleace (vývoja) divertikla močového mechúra sa delia na pravú a nepravú (pseudo-divertikula):

 • Pravda, alebo vrodená. Môžu byť diagnostikované v detstve. Štruktúra steny pravého divertikula je podobná stene močového mechúra, to znamená, že pozostáva zo slizničného tkaniva, prechodného epitelu, svalu a vonkajšej náhodnej membrány. Vrodený DMP je najčastejšie jednoduchý, veľký. Vyznačuje sa úzkym dlhým isthmom. Vchod do neho je obklopený zloženou membránou slizničného tkaniva. Najčastejšie sa divertikulum nachádza laterálne a tesne nad ústami močovodu. Takáto patológia zriedka spôsobuje komplikácie, pretože svaly divertikla sa sťahujú spolu so svalmi močového mechúra a nedovoľujú stagnácii moču. Získaný DMP bol diagnostikovaný rádovo častejšie.
 • Falošné alebo získané pseudo-divertikuly močového mechúra. Formované po celý život človeka. Táto získaná patológia sa vyskytuje na pozadí zvýšeného tlaku v dutine močového mechúra spôsobeného subbubulárnou obštrukciou močového traktu. Falošný DMF je tvorený mukóznym tkanivom močového mechúra, ktoré prešlo oslabenou a zoslabenou svalovou vrstvou (detrusor). Zvyčajne majú mnohopočetný charakter - v tomto prípade sa choroba nazýva divertikulóza. Sú lokalizované na posterolaterálnych stenách orgánu, v oblasti úst močovodu, menej často na vrchole a spodku. Klinické prejavy choroby sú pozorované so zvýšením veľkosti divertikúl a stagnáciou moču v nich..
 • DMP spojené s rôznymi syndrómami (triády, Ehlers-Danlo). Sú dosť zriedkavé. Divertikula, ktorá vzniká ako jeden z prejavov týchto autoimunitných chorôb, je náchylná na spontánne prasknutie a spôsobuje fistulu..

Dôvody pre vzdelanie

Z klasifikácie je zrejmé, že príčiny divertikla močového mechúra (pravdivé a nepravdivé) sa zásadne líšia:

 • pravé divertikulum sa u detí vyvíja dokonca aj v štádiu vnútromaternicového vývoja, ktoré sa tvorí súčasne so stenami močového mechúra. Chromozomálne mutácie (dysembryogenetická anomália) spôsobené zvýšeným rádioaktívnym pozadím, expozícia chemickým mutagénom a infekcia plodu počas vývoja plodu sa označujú ako príčiny vrodenej tvorby DMP.,
 • falošné divertikulum sa objaví so zvýšeným tlakom v mechúre. Tlak moču na steny orgánu sa zvyšuje v dôsledku subvesikálnej obštrukcie močových ciest.

Zakaždým, keď sa vyprázdňuje, musí detrusor „pracovať“ až po limit. Postupom času sa jeho tonus znižuje, svalová vrstva sa stáva tenšia a už nemôže zadržiavať uroepitelium a sliznicu vo vnútri orgánu. Vnútorné vrstvy pod tlakom moču prechádzajú svaly a vytvárajú vakové dutiny. Získané divertikulum močového mechúra u mužov sa vyskytuje na pozadí chorôb prostaty, sklerózy krku močového mechúra a zúženia močovej trubice.

Výčnelok časti steny močového mechúra u žien je rádovo menej častý a je zvyčajne spôsobený hypertrofiou zvierača pri vstupe do močovej trubice. U žien v plodnom veku je nepravdivý DMP vzácnosťou. Aj keď sa takáto diagnóza urobí nastávajúcej matke pri narodení dieťaťa, chirurgické zákroky počas tohto obdobia sú mimoriadne nežiaduce, takže pacienta bude pravdepodobne vidieť iba urológ.

Príznaky divertikulózy močového mechúra

Jedno divertikulum, zvlášť pravdivé, sa v žiadnom prípade nesmie prejaviť počas života človeka. Len čo v nej začne stagnovať moč, táto formácia sa stane skutočným ohniskom bakteriálnej infekcie.

Príznaky divertikulózy:

 • dysurické poruchy. Pre ľudí trpiacich touto chorobou je charakteristické močenie v dvoch fázach. Najskôr moč opustí močový mechúr a potom po krátkej prestávke z dutiny divertikla,
 • zvyškový moč vo falošnom divertikule môže spôsobiť bakteriálnu infekciu. V tomto prípade príznaky zodpovedajú sekundárnemu ochoreniu. Je to bolesť počas močenia, v moči sa môže objaviť zakalený moč, krv (hematúria) alebo hnis (pyuria).,
 • bolesti dolnej časti chrbta, príznaky intoxikácie, s palpáciou nad pubou, je cítiť nádor, ktorý zmizne počas katetrizácie močovodu. Tieto príznaky sú spojené s vývojom vezikoureterálneho refluxu, čo je stav, pri ktorom je narušený ventilový mechanizmus pri vstupe do močového mechúra. Jedným z dôvodov vyvolávajúcich vznik refluxu je divertikulóza močového mechúra. Keď ústa močovodu vstúpia do dutiny DMF alebo nad ňu, zmení sa to jeho geometria. Výsledkom je, že močový ventil začína zlyhávať a časť moču sa vracia do obličiek,
 • prítomnosť zvyškového moču v dutine nepravého divertikula vyvoláva tvorbu kryštálov soli. Príznaky kameňov: krv a hnis v moči, silná bolesť, pri chôdzi sa často vyskytuje nutkanie na močenie.

Možné komplikácie

Divertikulum močového mechúra môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • pyelonefritída, hydronefróza. Príčinou ochorenia je sekundárny vezikoureterálny reflux, ktorý sa vyskytuje pri divertikulóze. K infekcii obličiek dochádza vzostupne a chrbtovým močom z dutiny močového mechúra,
 • zápal močového mechúra. Stagnujúci moč v dutine DMF vyvoláva zápal, ktorý je veľmi ťažko liečiteľný. Ak spoločná infekcia spôsobí hnisanie steny, jej perforácia a zápalová lézia pobrušnice nie sú vylúčené.,
 • nádory. Metabolity obsiahnuté v reziduálnom moči majú onkogénny účinok a spôsobujú zmenu štruktúry uroteliálnych buniek. Je potrebné poznamenať, že v klinickej praxi sú také prípady pomerne zriedkavé.,
 • kamene. Zahusťovanie hlienu v divertikule a hromadenie solí kyseliny močovej vedie k ukladaniu kameňov v močovom mechúre a dutine DMF. Kamene sa tvoria hlavne u starších mužov (nad 50 rokov),

diagnostika

Ak máte podozrenie na komplikované divertikulum, diagnostické testy sa vykonávajú v tomto poradí:

 • história medicíny,
 • analýzy: všeobecná analýza moču a krvi, biochemický krvný test, koagulogram,
 • Ultrazvukové vyšetrenie,
 • uretrografia a cystografia,
 • uretro- a cystoskopia.

Počas diagnózy sa hodnotí stav močových ciest. To vám umožní identifikovať sprievodné choroby, určiť typ vyčnievania stien močového mechúra a patológiu, ktorá ich spôsobila. Na základe diagnostických výsledkov urológ rozhodne o potrebe chirurgického zákroku.

Liečebné metódy

Neinvazívne ošetrenie divertikúl močového mechúra neexistuje. Vyrezanie spánkového výčnelku sa nazýva „divertiklektómia“ a je predpísané pre komplikácie DMP.

Chirurgické ošetrenie sa môže uskutočňovať pomocou minimálne invazívnych techník, ako aj pomocou otvorenej metódy:

 • laparotómia alebo chirurgia brucha. V závislosti od šírky krku DMF a jeho lokalizácie sa vykonáva metódou extravezikálnej demukózy, intravezikálnym skrutkovaním, extravezickou excíziou,
 • laparoskopia. Používa sa na odstránenie DMF s úzkym hrdlom. Steny DMP sa odstránia 4 malými rezmi v pobrušnici.

Ako liečiť patológiu a akú metodológiu použiť na odstránenie divertikla močového mechúra, lekár rozhoduje na základe diagnostických údajov. V prípade, že sa divertikulum objaví na pozadí infravezikálnej obštrukcie, potom pred excíziou (alebo paralelne s ňou) sa odstráni príčina prekážania výtoku moču. Odstránenie divertikula močového mechúra v celkovej anestézii.

Po resekcii sa pacientovi zavedie katéter a predpíše sa cyklus antibiotík a liekov proti bolesti. Celý priebeh liečby v závislosti od použitej metódy excízie trvá 7 až 30 dní.

Prognóza a prevencia

Po operácii, ak sa nevyskytnú septické komplikácie a krvácanie, je prognóza priaznivá. Určitú dobu bola osoba ambulantne sledovaná urológom. Prevencia rekurentnej tvorby divertikula je prevencia chorôb, ktoré spôsobujú subbubulárne obštrukcie močových ciest (hyperplázia prostaty, striktúra)..

Zlé návyky, predčasné liečenie infekčných chorôb, náhodné sexuálne kontakty - tieto faktory zvyšujú riziko sekundárneho DMP a opätovného otvorenia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..
Cervikálna osteochondróza je mimoriadne nepríjemné ochorenie. Známy ruský špecialista Dr. Bubnovsky vyvinul súbor cvičení pre mnoho chorôb, vrátane cervikálnej osteochondrózy.
V súčasnosti existuje veľa metód na diagnostikovanie osteoporózy (OP). Spoľahlivé potvrdenie alebo odmietnutie diagnózy OP (najmä jej počiatočné štádium) je však stále dosť ťažké.