loader

Hlavná

Späť

Symptómy a metódy liečby divertiklov pažeráka

Divertikly v pažeráku sú útvary vo forme vrecka alebo trubice na stene orgánu. Podľa kódov ICD sa rozlišuje trakcia a pulzia alebo (Zenker) divertikulóza pažeráka. Priebeh patológie je sprevádzaný oneskorením príjmu potravy vo vreckách, čoho výsledkom sú príznaky zápalového procesu. Ochorenie sa vyskytuje hlavne po 40 - 50 rokoch, sprevádzané ďalšími poruchami tráviaceho systému.

Čo spúšťa tvorbu divertikúl

Výčnelok v pažeráku môže byť vrodený alebo získaný. Vrodená forma sa vyskytuje na pozadí slabosti svalov steny pažeráka. Zlý návyky matky, stres, narodenie dieťaťa predčasne môžu syndróm vyprovokovať.

Získané divertikuly sú dôsledkom prenosu alebo chronického priebehu zápalových ochorení gastrointestinálneho traktu:

 • pažeráka;
 • tuberkulóza lymfatických uzlín;
 • zápal mediastinálneho tkaniva (mediastinitída);
 • podráždenie stien pažeráka kyslou žalúdočnou šťavou s refluxnou ezofagitídou;
 • poškodenie pažeráka plesňovými infekciami (kandidóza);
 • neuromuskulárna patológia pažeráka (ezofagospazmus);
 • traumatické zúženie otvoru pažeráka - liek alebo lézia popáleniny sliznice.

Medzi vyvolávajúce faktory patrí aj starnutie a genetická predispozícia. Najpravdepodobnejší vývoj patológie s kombináciou viacerých dôvodov.

Klasifikácia účtovných jednotiek

Choroba sa líši v mieste lokalizácie výčnelku, pôvodu divertikla, formy a štruktúry formácií, vývojového mechanizmu.

Klasifikácia patológie je uvedená v tabuľke:

Podľa miestaPodľa typu štruktúryPodľa času vývojaMechanizmom vzdelávania
Divertikulum hltanu a pažerákaFalošné - ovplyvňuje sliznicu pažeráka bez ovplyvnenia svalovej vrstvyVrodené divertikulum (vytvorené kvôli slabosti svalových stien orgánu)Divertikulum trakčnej sústavy pažeráka (dôsledok zápalových procesov a gastrointestinálnych chorôb)
Endobronchiálne formáciePravda - výčnelok, pri ktorom degeneračný proces ovplyvňuje hlboké vrstvy telaZískané formácie (vznikajú pod vplyvom mnohých dôvodov v procese života)Pulert divertikulum (vyskytuje sa v dôsledku zhoršenej motility pažeráka)
Suprafrenické výčnelkyPulzné trakčné výstupky

Ak sa nelieči, formácia dosahuje veľké rozmery. Aby sa predišlo komplikáciám, je dôležité diagnostikovať ochorenie včas..

Ako sa prejavuje patológia?

Pri vzniku divertikulov hltanu a pažeráka a iných typov chorôb pažeráka sú tieto príznaky nasledujúce:

 • dysfágia - bránil priechodu potravy pažerákom;
 • bolesť v hrdle pri prehĺtaní;
 • častá regurgitácia - diagnóza je charakteristická pre dojčatá;
 • zlý dych, časté grganie;
 • bolesť hrdla sprevádzaná suchým kašľom.

V priebehu ochorenia sa často mení farba hlasu pacienta a znižuje sa telesná hmotnosť. Jedenie je niekedy sprevádzané zadusením, sčervenaním tváre, vírením s prehĺtaním..

Ak divertikulum dosiahne priemer viac ako 2 cm, zaznamenajú sa tieto prejavy:

 • silná bolesť v hrudnej kosti - diagnostický znak simulujúci srdcové choroby;
 • grganie, v ktorom vychádzajú nestrávené častice jedla;
 • charakteristický buchotavý zvuk pri prehĺtaní;
 • záchvaty proti kašľu vo sne;
 • horúčka.

Pri formovaní útvarov v dolnej časti pažeráka dochádza k porušeniu srdcového rytmu.

diagnostika

Na identifikáciu divertikla pažeráka sa vykonáva inštrumentálna diagnostika. Používa sa röntgenové vyšetrenie. Pri fluoroskopii sa používa kontrastná látka (bárium), ktorá vám umožňuje identifikovať prítomnosť choroby, veľkosť, umiestnenie a počet divertikúl. Rozšírený obrázok vám umožňuje získať röntgenovú semiotickú techniku ​​- porovnanie opisov röntgenových snímok so známou patológiou, čo vám umožňuje znížiť ožiarenie a náklady na štúdiu. Pre kompletnejšie informácie použite počítačovú tomografiu, MRI a pažerák. S rozvojom bolesti srdca sa používa elektrokardiogram a echokardiografia. Röntgenové žiarenie a endoskopia s biopsiou umožňujú formulovať jasný obraz choroby, vyhodnotiť stav sliznice pažeráka, vylúčiť rakovinové lézie a identifikovať krvácanie..

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva pri srdcových ochoreniach, hiátovej prietrži, cystách, zhubných nádoroch.

Sú možné komplikácie?

Pri absencii liečby vyvoláva divertikulum hltanu a pažeráka v iných častiach orgánu pacientovi život ohrozujúce komplikácie..

Najčastejšie komplikácie divertikla pažeráka:

 1. Tvorba mnohých afty a erózie (ulcerácia) na stenách pažeráka.
 2. Krvácajúci.
 3. Perforácia pažeráka.
 4. Prechod divertikúl na zhubný nádor.
 5. Pľúcny absces.
 6. Tvorba polypov.
 7. Šírenie zápalového procesu do pľúc (aspiračná pneumónia).

Častou komplikáciou tohto ochorenia je divertikulitída. Divertikulitída sa nazýva zápalový proces vo formáciách kvôli ich porážke patogénnymi baktériami, hromadeniu a úpadku potravinových zvyškov..

Aby sa vylúčili komplikácie, je dôležité identifikovať chorobu v raných štádiách pomocou röntgenového žiarenia a endoskopických diagnostických metód..

Spôsoby liečenia choroby

Liečba divertikla pažeráka závisí od stupňa vývoja choroby a veľkosti divertikla. Pri formáciách s priemerom do 2 cm sa ošetrenie pažeráka vykonáva pomocou konzervatívnej liečby - používajú sa tablety, ktoré znižujú kyslosť žalúdka. Veľké divertikly vyžadujú chirurgický zákrok.

Nechirurgická terapia

Konzervatívna liečba spočíva v prevencii komplikácií, výživy a korekcie životného štýlu. Na tento účel sa pacientovi odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Dodržiavanie diéty. Jedlo sa varí varením, pečením, dusením. Zakázaný alkohol, korenené, kyslé, slané jedlá. Korenie, marinády, príliš chladné alebo teplé jedlo sú vylúčené. Kaša, mäso, zelenina by sa mali dobre variť, aby sa zabránilo poraneniu pažeráka.
 2. Pacient musí denne vypiť najmenej 2 litre vody bez plynu.
 3. Na liečenie zápalu sa používa antiseptické návaly..

Je dôležité opustiť zlé návyky, často chodiť na čerstvý vzduch, odstraňovať prejedanie a jesť pred spaním.

Lekárske ošetrenie divertiklov je často neúčinné. Závisí to od individuálnych charakteristík tela a súvisiacich chorôb.

Hardvérové ​​ošetrenie

Metódy liečby hardvéru zahŕňajú terapiu elektrokoaguláciou a laserom. S ich pomocou možno zabrániť divertikulóze (viacnásobný výskyt divertikúl) a obnoviť štruktúru sliznice. Laserové ošetrenie na klinike poskytuje dobré výsledky, ale nie je k dispozícii všetkým pacientom z dôvodu vysokých nákladov.

Chirurgický zákrok

Aké operácie sa používajú pre divertikulum pažeráka? Indikácia pre chirurgickú liečbu je absencia účinku konzervatívnej liečby a komplikácie, ktoré ohrozujú život pacienta. Pri akútnej bolesti, fistulách, krvácaní, perforácii pažeráka a iných patologických stavoch sa vykonáva úplná excízia tvorby v orgáne (divertiklektómia). Chirurgické odstránenie divertikula pažeráka sa vykonáva v celkovej anestézii, zatiaľ čo chirurg excituje výčnelok a krk pomocou jedného súvislého švu na excíznu oblasť. Chirurgický prístup by sa mal zvoliť na základe podmienok najvhodnejších na odstránenie anatomického defektu trubice pažeráka. Operácie sa vykonávajú prostredníctvom krčnej chrbtice alebo transtorakálnymi prístupmi (cez hrudník) v súlade s umiestnením vaku..

Liečba divertikla s malým priemerom sa vykonáva metódou invaginácie, pri ktorej nie je potrebné nič odstraňovať. Táto metóda spočíva v premene tela vzdelávania na lúmen pažeráka, po ktorom nasleduje šitie steny pažeráka..

Druh operácie pri pažeráku pažeráka je určený ošetrujúcim lekárom s prihliadnutím na klinický obraz choroby a celkovú pohodu pacienta.

Používanie tradičnej medicíny

So súhlasom lekára sa môžu použiť aj alternatívne spôsoby liečby. Takéto ošetrenie v kombinácii so správnou výživou niekedy poskytuje vynikajúce výsledky:

 1. Olej z ľanových semienok. Ľanové semená (200 g) sa rozdrvia na prášok, naleje sa do litra olivového alebo slnečnicového oleja. Liek je trvalý na zotmení v temnej miestnosti uzavretej 20 až 25 dní. Olej má protizápalové, hojivé a imunostimulačné účinky..
 2. Použitie otrúb. Niekoľko polievkových lyžíc produktu sa naplní pol pohára vriacej vody a nechá sa 10 až 15 minút. Príjem otrúb pozitívne ovplyvňuje činnosť celého tráviaceho traktu.
 3. Heřmánkový vývar. Má protizápalový terapeutický účinok, má hojenie rán a antimikrobiálne účinky. Na vypláchnutie hrče sa používa odvar z rastliny. Za týmto účelom sa tráva varí vriacou vodou v pomere lyžice harmančeka v 200 ml vody. Po podaní nápoja sa nápoj podáva v teplej forme..

Pred začatím liečby je nevyhnutné, aby sa metódy alternatívnej liečby dohodli s lekárom. Pomôže to dosiahnuť lepší výsledok a zabrániť nežiaducim následkom..

Prevencia a prognóza pre pacienta

Tomuto ochoreniu môžete predchádzať dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní:

 • dobre žuť jedlo;
 • vylúčiť príliš studené alebo horúce jedlá;
 • jedli pomaly, v sede;
 • odmietnuť občerstvenie na cestách;
 • včasné liečenie chorôb tráviaceho ústrojenstva;
 • vyhnúť sa poraneniam pažeráka;
 • postupujte podľa pokynov odborníka na výživu.

Pri včasnom zistení choroby je prognóza na zotavenie priaznivá. Ťažké formy patológie a jej komplikácie sa vyvíjajú bez liečby a odmietania zdravého životného štýlu a výživy.

Vlastnosti liečby divertikla pažeráka

Ochorenia tráviaceho ústrojenstva zahŕňajú divertikulum pažeráka. Ide o patologický stav, pri ktorom dochádza k zmene tvaru steny orgánov. Ak sa nevykoná správna liečba, pravdepodobnosť vzniku komplikácií (tvorba erózie, pneumónie, abscesu a zhubných nádorov) je vysoká..

Divertikulum steny pažeráka

Divertikulum je výčnelok steny pažeráka. Môže byť tvorená okamžite tromi škrupinami alebo iba jednou. Ľudský pažerák je dôležitý orgán, ktorý je potrebný na presun potravy z krku do žalúdka. Tvoria ho tri vrstvy: sval, sliznica a serózna. V prípade, že sa taký výčnelok zistí na viacerých miestach naraz, dôjde k divertikulóze.

Táto formácia má najčastejšie formu vrecka. Divertikulum je veľmi častá patológia. Jeho prevalencia v dospelej populácii dosahuje 2%. Najčastejšie sú muži starší ako 50 rokov chorí. Vo väčšine prípadov sa divertikulum vyvíja druhýkrát na pozadí inej patológie (peptický vred, cholecystitída)..

V závislosti od lokalizácie sa rozlišujú nasledujúce typy týchto formácií:

 • hltanový pažerák;
 • suprabronchial;
 • supraphrenic;
 • brušnej.

Divertikly sa delia na pravdivé a nepravdivé, vrodené a získané. Tie sú diagnostikované oveľa častejšie. Jednotlivé chyby nie sú nebezpečné. Iba 10% pacientov má viac divertikúl.

Hlavné etiologické faktory

Táto patológia je spôsobená niekoľkými dôvodmi. Najdôležitejšie sú tieto faktory:

 • zápal pažeráka;
 • gastroezofageálna refluxná choroba;
 • zlá výživa;
 • žalúdočný vred a 12 dvanástnikový vred;
 • zápal žlčníka;
 • spazmus srdcovej časti žalúdka;
 • achalázia;
 • mechanické poškodenie;
 • nádory mediastínu;
 • poškodenie intratorakálnych lymfatických uzlín na pozadí infekcie tuberkulózy;
 • plesňové choroby;
 • zúženie lúmenu pažeráka.

Zenkerov divertikulum pažeráka sa často formuje na pozadí pažeráka. Dlhodobý zápalový proces vedie k vyčnievaniu steny orgánov. Patologický proces sa vyvíja v oblasti hltanu a pažeráka. Samotná ezofagitída sa vyskytuje na pozadí infekčných chorôb (chrípka, záškrt, mykóza), popálenín, refluxných ochorení a alergických reakcií. Príčinou môže byť cudzí predmet vstupujúci do krku alebo pažeráka..

Predispozičné faktory pri tvorbe divertikla sú:

 • nebezpečenstvá pri práci (vdýchnutie leptavých aerosólov alebo prachu);
 • zneužívanie horúcich nápojov a korenených jedál;
 • jesť v noci;
 • alkoholizmus;
 • fajčenie;
 • stagnácie;
 • metabolická porucha kvôli nedostatku vitamínov v tele.

Na pozadí zhoršenej motorickej funkcie orgánu je možné vyvinúť pulzatilné divertikulum pažeráka. To spôsobuje spontánne kŕče. Tlak stúpa a stena vyčnieva.

Ako sa divertikly objavujú

V prítomnosti divertikla hltanu a pažeráka sú možné tieto príznaky:

 • ťažkosti pri odovzdávaní jedla;
 • pľuvanie
 • zápach z úst;
 • posteklit;
 • pocit poškriabania v krku;
 • suchý kašeľ;
 • pálenie za hrudnou kosťou (pálenie záhy);
 • zvýšená produkcia slín;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie.

Často sa mení hlas človeka. V ťažkých prípadoch, počas jedenia, sa tvár pacienta sčervená. Možno pocit nedostatku vzduchu. Ľudia niekedy strácajú vedomie. Závraty sú častým príznakom. Pľuvanie nastane, keď niekto leží. Po spánku si niektorí pacienti všimnú, že na vankúši sú stopy. Sú to žalúdočná šťava a nestrávené potraviny..

Divertikulum umiestnené v hornej časti pažeráka sa môže prejavovať bolesťou za hrudnou kosťou. Toto sa pozoruje, keď bola príčinou chronická ezofagitída. Mnoho pacientov pociťuje v hrdle hrudku. Malé membránové a rozdvojené výstupky nevyvolávajú príznaky. Pri endoskopickom vyšetrení môžu byť náhodne zistené..

Veľké bráničné a rozdvojené divertikly sa prejavujú požitím vzduchu, konštantným grganím, dysfágiou, regurgitáciou a nevoľnosťou. V noci sa často objaví kašeľ. Najťažšie rozoznateľné divertikly dolného pažeráka. Často vedú k zhoršeným funkciám pľúc a srdca. Možné sú tieto príznaky:

 • bolesť v hrudi;
 • ťažké dýchanie
 • tachykardia;
 • dýchavičnosť.

Počas analýzy elektrokardiogramu sa zisťujú funkčné poruchy srdca.

Možné negatívne dôsledky

Ak sa liečba divertikula pažeráka neuskutoční, sú možné nasledujúce komplikácie:

 • zápal (divertikulitída);
 • tvorba peptických vredov;
 • perforácia steny orgánov;
 • krvácanie;
 • tvorba adhézie;
 • stenóza;
 • vznik abscesu;
 • flegmóna;
 • rozvoj aspiračnej pneumónie;
 • tvorba polypov.

Stav ako Barrettov pažerák je veľmi nebezpečný. Tvorí sa u pacientov s divertikulami na pozadí dlhodobého gastroezofágového refluxu. Toto je prekancerózna choroba. Ak lekár nedodržiava lekárske predpisy, môže dôjsť k malignite. Najčastejšou komplikáciou pažeráka pažeráka je zápal..

V prípade infekcie sa celkový zdravotný stav zhoršuje. Možné zvýšenie telesnej teploty. Reverzné liatie žalúdočnej šťavy a jedla prispieva k poškodeniu pľúc. Prejavuje sa to zápalom pľúc a výskytom abscesov. Zdrojom krvácania sa môže stať erózia a vredy, ktoré sa tvoria na sliznici pažeráka. Strašnou komplikáciou je zúženie lúmenu orgánu. To znemožňuje normálne jedlo. Takíto pacienti schudnú. Dysfágia môže viesť k vyčerpaniu.

Plán vyšetrenia pacienta

Liečiť osobu je možné až po vyšetrení a vylúčení iných chorôb. Pacient je vypočúvaný a vyšetrený. Stanovujú sa možné rizikové faktory pre vývoj pažeráka a tvorbu divertikla. Vyžadujú sa tieto štúdie:

 • prehmatanie krku;
 • rádiografiu
 • fibroesophagogastroduodenoscopy;
 • štúdia kyslosti žalúdka;
 • CT sken;
 • biopsia;
 • cytologická analýza;
 • štúdium motorickej funkcie pažeráka;
 • elektrokardiogram;
 • Holterov monitoring;
 • Ultrazvuk srdca;
 • všeobecné klinické testy.

Divertikulum Zenker možno lokalizovať v hornej časti pažeráka. Pri prehmatnutí krku sa nachádza veľký výčnelok. Počas tlaku sa zmenšuje. Najviac informatívne endoskopické vyšetrenie. Umožňuje vám posúdiť stav sliznice pažeráka a žalúdka. V procese ezofagoskopie sa časť mukózy odoberie na výskum. To eliminuje nádor (rakovinu).

Informačná a röntgenová snímka. Uskutočňuje sa pomocou kontrastného činidla. Lekár určí presnú polohu a veľkosť výčnelku. Na obrázku sú veľké divertikuly definované ako dutiny so vzduchom alebo tekutinou. Diferenciálna diagnóza sa vykonáva s angínou pectoris, neurologickými chorobami, botulizmom, hiátovou prietržou, rakovinou, mediastinálnymi cystami a achaláziou..

Terapeutické taktiky pre divertikly

Pri pažeráku pažeráka je liečba ľudovými liekmi neúčinná. Rozlišujú sa konzervatívne a radikálne metódy liečby tejto patológie. Taktika závisí od stavu osoby a množstva výčnelku. Keď sa zobrazí divertikulum krčka pažeráka:

 • diéty;
 • liečenie existujúcich chronických chorôb tráviaceho systému;
 • odmietnutie alkoholu a cigariet;
 • použitie antiseptík;
 • gymnastika;
 • namáhanie po jedle;
 • kloktanie vodou.

V prípade peptického vredu a gastroezofageálneho refluxu sa predpisujú lieky na zníženie produkcie a neutralizáciu kyseliny chlorovodíkovej. Najúčinnejšie inhibítory antacíd a protónovej pumpy. Často sa používajú antibiotiká. Strava je účinný prostriedok. Vyžaduje sa zásada mechanického, chemického a tepelného šetrenia.

To znižuje pravdepodobnosť komplikácií. Pacientom sa odporúča:

 • vylúčiť použitie surového jedla;
 • odmietnuť korenené jedlá;
 • piť viac tekutín;
 • vzdať sa kávy a alkoholu;
 • jesť naraz súčasne.

Potraviny by mali byť v polotekutej forme. Na zlepšenie funkcie evakuácie pažeráka po jedle je potrebné napätie. To vytvára vysoký tlak na hrudník a pomáha tlačiť hrudky. Aby sa predišlo infekcii tkanív po jedle, kloktajte antiseptickými roztokmi. Operácia pre divertikulum pažeráka je potrebná, ak existujú komplikácie (vredy, absces, zúženie orgánu) alebo ak je klinický obraz výrazný.

Najčastejšie sa divertikulum vyreže s následnou plastickou chirurgiou. Niekedy sa vykonávajú také manipulácie, ako je invaginácia. Dôležitým aspektom terapie je zmena životného štýlu. Zahŕňa odmietnutie zlých návykov, spanie na posteli so zdvihnutou hlavou, normalizáciu denného režimu. Pri včasnej liečbe je prognóza priaznivá. Zhoršuje sa metaplázia a vznik ďalších komplikácií.

Nešpecifické metódy prevencie

Aby sa znížilo riziko tvorby divertikúl, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • jesť jedlo pomaly;
 • obmedziť spotrebu surových a korenených potravín;
 • dôkladne žuť jedlo;
 • piť viac;
 • liečiť peptické vredy a refluxné choroby;
 • jesť v presne stanovenom čase;
 • variť dusené jedlá;
 • odmietnuť občerstvenie;
 • žiť zdravý život;
 • viac sa pohybovať;
 • nejedz v noci;
 • odmietajú pracovať v škodlivých pracovných podmienkach;
 • brať vitamíny.

Táto patológia sa často vyvíja na pozadí iných chorôb, takže je potrebné ich včas liečiť a diagnostikovať. Odporúča sa periodické FEGDS. S rozvinutým divertiklom sa vykonáva terciárna prevencia. Jej cieľom je zabrániť komplikáciám. Ak to chcete urobiť, musíte prestať používať samoliečbu a poradiť sa s lekárom. Je potrebné splniť všetky jeho odporúčania.

Špecifická prevencia nie je rozvinutá. Ak ignorujete príznaky choroby, sú možné negatívne následky (vznik rakoviny). Malé divertikuly teda nepredstavujú veľké nebezpečenstvo. Pri masívnom vyčnievaní steny pažeráka je hlavnou liečebnou metódou chirurgický zákrok.

Čo je to divertikulum pažeráka

Divertikulum pažeráka sa vzťahuje na premenu stien orgánu, počas ktorých dochádza k výčnelku. Predpis o liečbe divertikla pažeráka vykoná lekár po zistení príznakov a vyšetrení.

Divertikulum pažeráka je zmena stien orgánu, v ktorom sa vytvára výčnelok. To znamená, že stena je zdeformovaná a na nej je vytvorené vrecko v oblasti mediastina. Tento proces môže zahŕňať jednu vrstvu tkaniva pažeráka alebo všetky tri.

Všeobecné informácie

U 2% pacientov s röntgenovým vyšetrením sa deteguje ezofageálny divertikulum (divertikulum pažeráka). V modernej gastroenterológii tvoria divertikly gastrointestinálneho traktu asi 40%. Častejšie diagnostikovaná u mužov starších ako 50 rokov, ktorí trpia spravidla inými chorobami tráviaceho systému - peptický vred, cholecystitída, cholelitiáza, atď. Divertikulum sa môže vyvíjať v ktoromkoľvek segmente pažeráka, ale častejšie sa tvorí v jeho hrudnej oblasti. V 90% prípadov je to jediné, v 10% sú viacnásobné výčnelky steny pažeráka.

Divertikulum Zenkru ovplyvňuje faryngálnu ezofágovú časť gastrointestinálneho traktu, ale patrí do skupiny pažeráka, pretože má podobné príznaky a vývojové mechanizmy. Pri trakčnom divertikule dochádza k trvalému napínaniu stien pažeráka, čo spôsobuje oslabenie svalovej vrstvy. Adhézia so susednými orgánmi a lymfatickými uzlinami pôsobí ako mechanický faktor. Pri pulzii pôsobí vonkajší vplyv napríklad na tlak hrudky jedla.

Prečo je vyčnievajúca stena pažeráka a čo je nebezpečné

Príčiny divertikula pažeráka sú veľmi rôznorodé a súvisia tak s anatomickými vlastnosťami osoby, ako aj s pôsobením vonkajších faktorov. Takže vrodený typ patológie sa vyskytuje v dôsledku slabosti svalového tkaniva, ktoré tvorí steny orgánu. Nesprávny spôsob života matky prispieva k podielu počas obdobia narodenia dieťaťa, čo neumožňuje jeho správne sa formujúce telo.

Častejšie sa však vytvára získané divertikulum, ktoré sa vytvára ako výsledok:

 • zápalové procesy v pažeráku;
 • mechanické poškodenie stien;
 • vývoj plesňových chorôb;
 • zúženie lúmenu pažeráka;
 • podvýživa;
 • vredy žalúdka a dvanástnika;
 • achalázia;
 • zápal žlčníka;
 • tvorba nádoru na mediastinálnych orgánoch.

Pod vplyvom ktoréhokoľvek z týchto faktorov sa steny pažeráka menia: spastické kontrakcie stien a zvýšenie vnútorného tlaku prispievajú k tvorbe výčnelkov..

Medzi faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj patológie, patria:

 • alkoholizmus a fajčenie;
 • nepriaznivé pracovné podmienky (vdýchnutie prachu, toxických látok);
 • nerovnováha v metabolických procesoch, ktorá sa vyvíja na pozadí choroby alebo podvýživy;
 • pravidelná konzumácia teplých a korenených potravín;
 • jesť veľa jedla v noci.

Ak sa ochorenie nelieči, progreduje a prispieva k rozvoju komplikácií:

 • abscesy - lokalizované purulentné procesy;
 • erózia steny;
 • stenóza (zúženie lúmenu);
 • perforácia (pretrhnutie) stien orgánu;
 • flegmon - difúzny hnisavý proces;
 • výskyt aspiračnej pneumónie vyplývajúcej z požitia obsahu pažeráka do dýchacích ciest;
 • zhubné nádory.

S rozvojom komplikácií sa znižuje celkový zdravotný stav človeka, kvalitné jedlo je nemožné a pacient začína schudnúť (príznak, ktorý signalizuje začiatok vyčerpania tela). Okrem toho patológia ovplyvňuje okolité orgány a spôsobuje v nich štrukturálne a funkčné zmeny..

etiológie

Toto ochorenie spôsobuje niekoľko faktorov, a preto môže mať divertikulum pažeráka iný pôvod. Tvorba vrodeného typu ochorenia je ovplyvnená slabosťou svalovej vrstvy steny v akejkoľvek oblasti alebo nezdravým životným štýlom matky počas tehotenstva. Sekundárne nádory sa objavujú v dôsledku:

 • zápal horného gastrointestinálneho traktu;
 • zvýšený tlak vo vnútri pažeráka;
 • refluxná alebo peptická vredová choroba;
 • plesňové infekcie;
 • veľké množstvo zranení v tejto oblasti;
 • fúzia stien orgánu so zapálenými regionálnymi lymfatickými uzlinami.

V niektorých prípadoch môže k vzniku ochorenia prispieť niekoľko príčin..

klasifikácia

V závislosti od účasti sliznice sa tieto typy rozlišujú ako:

 • je pravda, že ovplyvňuje všetky tri vrstvy stien pažeráka;
 • nepravý, vytvorený iba kvôli vyčnievaniu sliznice.

Všetky tieto odrody patria k rovnakému ochoreniu s kódom ICD - Q 36.9, ich liečba a príznaky sú podobné, ale majú vlastnosti.

Je určený niekoľkými smermi. Poloha formácií nám umožňuje rozlíšiť tieto typy:

 1. Faryngeálny pažerák. Toto je najbežnejší typ divertikulózy. Poloha patológie sa nachádza v zadnom hrtane, v oblasti krčka pažeráka..
 2. Endobronchiálny divertikulum. Tento typ choroby nie je taký častý ako prvý. Charakteristické umiestnenie výčnelkov je v strednej časti hrudnej kosti.
 3. Supraphrenic.
 4. subfrenickú.

Priebeh vzniku choroby sa delí na dva typy:

 1. Postupné rozširovanie vonkajšieho obalu steny pažeráka vedie k vzniku defektu, ktorého názvom je trakčný alebo rozdvojený divertikulum..
 2. Mechanické poškodenie pažeráka môže spôsobiť pulzáciu divertikla.

V závislosti od toho, kedy sa kurz vytvoril, sa stáva:

 1. Primárne (vrodené).
 2. Sekundárne (získané).

Množstvo: Viacnásobné, jednotlivé.

Skutočné divertikly pažeráka

Skutočné divertikly pažeráka sú častejšie v úvodnej časti pažeráka, pomenujú sa podľa autora, ktorý ich označil ako Tsenker (alebo hraničný). V tejto časti pažeráka sú divertikly prevažne pulzného pôvodu. Vo zvyšku pažeráka sa častejšie pozoruje trakčná divertikula, ktorá sa v budúcnosti môže so zvyšujúcim sa pulzom stať pulznou.

Divertikuly Zenkeru sa tvoria priamo nad dužinou pažeráka v takzvanom lymerskom trojuholníkovom priestore, kde steny pažeráka sú menej vyvinuté a prístupnejšie na tlak zvnútra (pulzný mechanizmus), najmä so jazvami po zraneniach základného útvaru, ako aj pri iných chorobách (rušenie cudzieho tela, kŕč, nádor)., strumy atď.), ktoré bránia prechodu potravy.

V tomto prípade peristaltická kontrakcia nadložných svalov vytvára zvýšený tlak na obsah pažeráka, ktorý sa nachádza nad zúžením; tento tlak napína stenu pažeráka v mieste najmenšieho odporu, čo vedie k divertiklu. Zenker divertikula sa zvyčajne nachádzajú na zadnej stene pažeráka, trochu do strany a doľava. Ich veľkosť sa líši od hrášku po veľké jablko a ďalšie.

Komunikujú s pažerákom v úzkom štrbinovom alebo okrúhlom priechode, ktorým sa divertikulum postupne naplní potravou, ktorá ho zväčší na veľkosť, ktorá ho umožňuje zistiť pri vonkajšom vyšetrení predného povrchu krku..

V priebehu mesiacov a rokov dochádza k postupnému zvyšovaniu počtu divertiklov. V súvislosti so stagnáciou potravinových hmôt v sliznicovej výstelke divertikula sa vyvíja chronický zápal, ktorý sa na niektorých miestach môže ulcerovať a zápalový proces sa šíri do hlbších vrstiev divertikula a zachádza do hlbších perioezofageálnych tkanív..

V dôsledku zápalového procesu presahujúceho divertikulum v okolitých tkanivách okolo jeho stien, na krku a v hornej časti hrudníka sa vyvinie jazvovitý proces, ktorý vedie k fúzii pažeráka s okolitými tkanivami. Pretože jazvy v procese ich vývoja majú vlastnosť sťahovania, tkanivá a orgány, s ktorými sú spojené, sú napnuté a zdeformované. V pažeráku vedie tento proces k vytvoreniu trakčnej divertikly.

Súvisiace video:

Divertikulum falošného pažeráka

Falošné divertikulá pažeráka sú najčastejšie spojené so zápalovými procesmi, ktoré sa vyskytujú v periferných lymfatických uzlinách. Posledne menované, ktoré podstúpia jazvovú degeneráciu a zvrásnenie, majú konštantný trakčný účinok na stenu pažeráka smerom von a spôsobujú jeho deformáciu vytváraním trakčnej divertikly. V stene apikálnej časti takejto divertikuly je sliznica nahradená tkanivom jazvy. Takéto divertikly sa nachádzajú na prednej alebo bočnej stene pažeráka, najmä na úrovni rozdvojenia. Komunikácia s pažerákom je zvyčajne široká, pozdĺžne oválna a dosahuje 6 až 8 cm

Príznaky divertikla falošného pažeráka

Falošné divertikuly pažeráka s rozvinutým klinickým obrazom sa objavujú po 30 rokoch, keď chronický mediastinálna adenitída rôznych etiológií dokončí svoj vývojový cyklus (zjazvenie a zvrásnenie lymfatických uzlín pažerágu). Symptómy vo väčšine prípadov chýbajú. Vznikajúce bolesti môžu závisieť od zápalového procesu v stene divertikula alebo vo vonkajšej LU.

Diagnóza divertiklov falošného pažeráka

Diagnóza je stanovená na základe sondáže, fibrogastroskopie a rádiografie. Pri sondáži by sa malo postupovať opatrne z dôvodu existujúceho nebezpečenstva perforácie trakčného divertikula, ktorého stena je vždy nariedená a ľahko sa poškodí..

Liečba divertiklov falošného pažeráka

Liečba falošných divertikúl pažeráka regionálnym zápalovým procesom, ktorý nekončí, je iba neoperačná a mala by byť zameraná na odstránenie tohto zápalového procesu. Pri liečenej lézii je cieľom liečby eliminácia faktorov, ktoré prispievajú k prechodu trakčného divertikula na pulzný divertikulum, predovšetkým na prevenciu alebo elimináciu spazmu pažeráka a pažeráka. Ak dôjde k zaseknutiu cudzieho telesa alebo ak sa v divertikle zachová množstvo potravy, mali by sa odstrániť..

Eliminácia javov chronického zápalu sliznice divertikula a pažeráka sa dosiahne opakovaným umytím antiseptickými a adstringentnými roztokmi. Keď sa divertikulum prelomí na susedné orgány, vzniknú mimoriadne nebezpečné komplikácie, ktoré si vyžadujú neodkladný chirurgický zákrok. Za chirurgické ošetrenie hilar divertikula pažeráka sú zodpovední chirurgovia hrudníka. S divertiklom Tsenter sú chirurgické zákroky k dispozícii chirurgom ORL so skúsenosťami s chirurgickými zákrokmi na hrtane a krku.

Divertikulum pažeráka: príznaky a znaky

Zoberme si teraz príznaky pažeráka pažeráka. Ak má výstupok veľkosť menšiu ako 2 centimetre, obvykle sa neobjaví. Veľké veľkosti sa vydávajú s takýmito príznakmi:

 • grganie s nepríjemným zápachom;
 • ťažký priechod potravy cez telo;
 • pocity šteklenia a poškriabania v krku;
 • výroba veľkých množstiev slín;
 • nevoľnosť a vracanie po jedle;
 • zápcha
 • pálenie záhy;
 • prudký nárast teploty je príznakom infekcie;
 • ťažký kašeľ, nesprevádzaný separáciou spúta;
 • v horizontálnej polohe schopnosť pohybovať potravinami v opačnom smere;
 • hrudka v krku a ďalšie.

Najvýraznejšími príznakmi sú divertikulum v oblasti spojenia hltanu a pažeráka. S tým sa jedlo hromadí v výstupku, čo spôsobuje neustále pľuvanie a zlý dych.

Okrem klasického klinického obrazu sa môžu pozorovať aj ďalšie príznaky. Hlas človeka sa teda môže zmeniť a po jedle sa tvár zmení na červenú, je tu pocit udusenia a dokonca mdloby. Pacienti majú často dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, tachykardiu, chrápanie. Takéto príznaky sťažujú stanovenie správnej diagnózy. Na overenie sa priraďuje množstvo ďalších metód prístrojového vyšetrenia.

Diagnóza divertikula

Počas odberu anamnézy sa vykonáva predbežná diagnostika a objasňuje sa pomocou inštrumentálnych metód.

Vyžadujú sa tieto štúdie:

 • prehmatanie krku;
 • rádiografiu
 • fibroesophagogastroduodenoscopy;
 • štúdia kyslosti žalúdka;
 • CT sken;
 • biopsia;
 • cytologická analýza;
 • štúdium motorickej funkcie pažeráka;
 • elektrokardiogram;
 • Holterov monitoring;
 • Ultrazvuk srdca;
 • všeobecné klinické testy.

Divertikulum Zenker možno lokalizovať v hornej časti pažeráka. Pri prehmatnutí krku sa nachádza veľký výčnelok. Počas tlaku sa zmenšuje. Najviac informatívne endoskopické vyšetrenie. Umožňuje vám posúdiť stav sliznice pažeráka a žalúdka. V procese ezofagoskopie sa časť mukózy odoberie na výskum. To eliminuje nádor (rakovinu).

Informačná a röntgenová snímka. Uskutočňuje sa pomocou kontrastného činidla. Lekár určí presnú polohu a veľkosť výčnelku. Na obrázku sú veľké divertikuly definované ako dutiny so vzduchom alebo tekutinou. Diferenciálna diagnóza sa vykonáva s angínou pectoris, neurologickými chorobami, botulizmom, hiátovou prietržou, rakovinou, mediastinálnymi cystami a achaláziou..

Najlepší spôsob, ako potvrdiť prítomnosť divertiklov pažeráka (a určiť typ, veľkosť a umiestnenie defektu na stene), je vizualizácia orgánu pomocou:

 • Röntgen s pridaním kontrastnej látky, ktorá vám umožní určiť nielen umiestnenie defektu a veľkosť, ale aj prítomnosť komplikácií, deštruktívne zmeny nad a pod formáciou;
 • ezofagoskopia, pri ktorej sa vyšetrenie vykonáva „zvnútra“ pomocou optických nástrojov; v dôsledku toho môže lekár vyšetriť steny orgánu, zúčastniť sa tkanív na laboratórne testy, napríklad v prípade podozrenia na nádor;
 • Počítačová tomografia;
 • manometria pažeráka alebo štúdie motility pažeráka (štúdie nám umožňujú vyhodnotiť závažnosť funkčných zmien);
 • Monitorovanie Holtera (zisťujú sa srdcové abnormality).

Ak sa vyskytnú srdcové ťažkosti (priľahlý orgán pažeráka), dodatočne sa predpíše ultrazvuk srdca, EKG a ďalšie postupy. Skúma sa kyslosť žalúdka, vykonáva sa cytologická analýza..

Hlavným účelom diagnózy je zistiť polohu výčnelku, zistiť príčinu jeho vzniku. Po overení diagnózy môžete pristúpiť k výberu režimu liečby choroby.

Liečba divertikla

Liečba divertikulózy ľudovými liekmi je neúčinná. Liečbu má predpisovať iba lekár, ktorý presne určí stav defektu, jeho vlastnosti a zvolí spôsob liečby. Môže sa vyskytovať konzervatívnym spôsobom, to znamená vo forme liekov a stravy alebo pohotovo.

Konzervatívna liečba pažeráka pažeráka má eliminovať dráždivé faktory, čo znamená:

 • odvykanie od fajčenia a alkoholu;
 • liečenie chorôb, ktoré vyvolali túto patológiu;
 • dodržiavanie diéty založenej na odmietnutí pikantného, ​​vyprážaného a horúceho jedla, použitia pečeného v rúre alebo v pare, varení rôznych zemiakových kaší a polievok;
 • použitie frakčnej výživy 5-6 krát denne;
 • pitie veľkého množstva vody - od 2 litrov denne a po každom príjme je potrebné dotiahnuť pažerák;
 • gymnastika;
 • pravidelné oplachovanie pažeráka vodou.

Ako lieky sa používajú antiseptické lieky na odstránenie príznakov zápalu a na zabránenie rozkladu potravín nahromadených vo vreckovej formácii. Nastrekujú sa vo forme roztoku pozdĺž pažeráka. Môžu sa používať lieky, ktoré znižujú žalúdočné kyseliny, normalizujú peristaltiku a antibiotiká..

chirurgia

Operácii s pažerákom pažeráka je nevyhnutné, ak je ochorenie závažné alebo sa vyskytnú komplikácie:

 • perforácia steny;
 • krvácajúci;
 • stenóza pažeráka a ďalšie.

Vykonáva sa dvoma spôsobmi:

 • úplná excízia poškodenej oblasti a jej následná plastická chirurgia;
 • premena divertikla na pažerák a zošívanie stien, čo je účinné pri malých veľkostiach defektov steny.

Po odstránení divertikla sú pacienti kŕmení žalúdočnou sondou počas 10 až 14 dní.

Endoskopické odstránenie divertikla pažeráka

Moderná medicína vám umožňuje odstrániť divertikulum pažeráka pomocou endoskopie. Charakteristickým rysom tejto technológie je absencia veľkých rezov a krátka doba zotavenia po operácii. Na koži sa robia malé rezy, cez ktoré sa umiestni špeciálne chirurgické vybavenie vybavené kamerou. Lekár vidí všetky svoje činnosti na obrazovke. Výsledkom je minimálny zásah a doba hojenia je oveľa rýchlejšia.

Hardvérové ​​ošetrenie

Metódy liečby hardvéru zahŕňajú terapiu elektrokoaguláciou a laserom. S ich pomocou možno zabrániť divertikulóze (viacnásobný výskyt divertikúl) a obnoviť štruktúru sliznice. Laserové ošetrenie na klinike poskytuje dobré výsledky, ale nie je k dispozícii všetkým pacientom z dôvodu vysokých nákladov.

Pooperačné obdobie a prognóza

Prognózy po chirurgickom zákroku sú priaznivé, ak sa odstráni príčina ochorenia. Po operácii divertikla pažeráka sa nemocenská dovolenka vydáva na obdobie 7 až 21 dní v závislosti od typu zásahu..

Pri endoskopickej metóde môže pacient po niekoľkých dňoch opustiť kliniku.

Po celú dobu zotavenia musíte dodržiavať prísnu stravu založenú na chemickom, tepelnom a fyzickom šetrení tela. Odporúča sa dodržiavať výživové odporúčania pre celý život.

Podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára je pravdepodobnosť recidívy divertikla pažeráka veľmi nízka..

Fyzické cvičenie

Dobrým doplnkom k hlavnej liečbe tohto ochorenia je fyzická aktivita. Naopak, neaktívny životný štýl prispieva k rozvoju choroby. Cvičenie zrýchľuje priechod potravy tráviacim systémom. Chôdza a beh sú najužitočnejšími cvičeniami na prevenciu divertikulózy. Ale ďalšie športové aktivity majú pozitívny vplyv na organizmus. Stojí za to zvoliť si akýkoľvek druh fyzickej aktivity a venovať mu aspoň trochu času. Časté športy budú kľúčom k zdraviu celého tela.

Nezúfajte, ak odborníci diagnostikovali divertikulum. Patológia sa hodí k tradičnej terapii a dokonca k liečbe alternatívnymi metódami a prostriedkami. Možno, že toto ochorenie bude slúžiť ako stimul na trvalé zmeny predtým známeho škodlivého životného štýlu. Počas obdobia liečby sa bude rozvíjať návyk na stravovacie návyky, bude sa posudzovať potenciál fyzickej aktivity.

ethnoscience

Pri liečení pažeráka pažeráka sa môžu použiť aj ľudové liečivá. Užívanie liekov by sa však malo uskutočňovať opatrne a bezpečne po konzultácii s lekárom. Použitie ľudových prostriedkov nevylučuje liečbu tradičnými lekárskymi metódami, ale iba doplnky.

Najúčinnejším alternatívnym liekom je infúzia liečivých rastlín.

Je potrebné miešať jemne nasekané ovocie: šípku, materskú vodu, kôpr, kvety harmančeka, žihľavu dvojdomú. Jedna polievková lyžica nasekaných a zmiešaných rastlín sa naleje do pohára prevarenej horúcej vody. Po 1,5 hodine sa infúzia filtruje a spotrebúva ráno a večer po 100 g. Infúzia zmierňuje zápalové procesy, zlepšuje celkový stav pacienta..

Ďalej uvádzame niekoľko zaujímavých ľudových receptov. Použitie akýchkoľvek prostriedkov tradičnej medicíny je povolené po konzultácii s lekárom.

Odvar z dubovej kôry: hrsť suchej mletej kôry, listov vlašských orechov, koreňov cinquefoil, oreganu a kvetov bodkovaného (každá po 10 g). Na 30 g zmesi - 1 liter vriacej vody. Nalejte do vody, vložte ju na teplé miesto na dve hodiny. Potom povarte infúziu a varte ďalších 10 minút. Pred každým jedlom vychladnite, sceďte a spotrebujte 50 ml. Vývar sa považuje za uzdravenie.

Otruby dokonale urýchľujú priechod potravy tráviacim traktom a majú čistiaci účinok. Varte jednu lyžicu otrúb v 100 ml vriacej vody a zoberte na prázdny žalúdok, počnúc šiestimi čajovými lyžicami denne, postupne sa zvyšujúcimi na osem polievkových lyžíc. Šesť mesiacov používania očistí telo, zvýši tón čriev a pomôže liečiť divertikulum.

Ako predchádzať tejto chorobe

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia choroby. Aby ste zabránili jeho rozvoju, mali by ste dodržiavať všeobecné normy odporúčané pre tráviaci systém. A pri prvých príznakoch choroby konzultujte s gastroenterológom diagnostiku a liečbu.

Vývoj divertikula pažeráka spôsobuje množstvo nepríjemných symptómov, ktoré výrazne zhoršujú kvalitu ľudského života. Je ľahké zabrániť jeho výskytu, stačí dodržať zdravý životný štýl.

Klinické odporúčania o lekároch Kvalifikovaní lekári dávajú odporúčania, ako predchádzať rozvoju choroby:

 • Pomalé jedenie;
 • Obmedzenie pevných a korenených potravín;
 • Dôkladné žuvanie pre rýchlejšie trávenie;
 • Včasná liečba žalúdočných vredov a žalúdočných vredov;
 • Jedlá podľa presne stanoveného času;
 • Varenie pomocou bezpečných techník varenia (naparovanie, dusenie, pečenie);
 • Udržiavanie zdravého životného štýlu;
 • Mierna fyzická aktivita;
 • Vylúčenie škodlivých pracovných podmienok;
 • Príjem vitamínových komplexov.

Symptómy a metódy liečby divertiklov pažeráka

Na identifikáciu divertikla pažeráka, jeho lokalizácie, ako aj výberu správnej taktiky chirurgického zákroku, je potrebné mi poslať úplný popis gastroskopie, röntgenových lúčov pažeráka a žalúdka s báriom, najlepšie ultrazvukom brušných orgánov, na moju osobnú e-mailovú adresu, je potrebné uviesť vek a hlavné ťažkosti. Potom môžem dať presnejšiu odpoveď na vašu situáciu..

- je to výčnelok submukóznej vrstvy a sliznice steny pažeráka defektom vo svalovej membráne.

Prvý opis divertiklov pažeráka bol urobený anglickým anatomistom Ludlowom (1764). Náš ruský vedec Rokytansky (1840) rozdelil všetky divertikly pažeráka na pulz a trakciu a opísal epibronchiálnu divertikulu. Nemecký vedec Zenker (1877) charakterizoval divertikulu pažeráka-hltanu.

Divertikuly sú vrodené a získané (sú omnoho častejšie), ktoré sa vyskytujú v dôsledku zápalových zmien v stenách orgánov a okolitých tkanivách.


Obr. 1 Umiestnenie pažerákových divertikúl pažeráka (1 ľavý hlavný bronchus, 2 peribronchiálny divertikulum, 3 priedušnice, 4 dolný hltan konstriktora, 5 Zenkerov divertikulum, 6 pravý hlavný bronchus, 7 pažerák, 8 epifrenálny divertikulum, 9- bránica, 10 brušnej časti pažeráka).

Od svojho pôvodu môžu byť pulzujúce (na základe zvýšenia tlaku v lúmene orgánu s následným vyčnievaním submukóznej vrstvy a sliznice) a trakcia (zápalový periproces okolo pažeráka pritiahne svoju stenu na seba s vytvorením vyčnievania).

V závislosti od lokalizácie sa ezofageálna divertikula delí na (obr. 1): - hltan-pažerák (tzv. Zenker divertikula), - epibronchiál (nachádza sa v strednej časti pažeráka, v bifurkačnej oblasti - najčastejšia lokalizácia) - epifrenický (umiestnený nad bránicou).

Divertikly sa častejšie pozorujú po 50 rokoch, najmä u mužov.

Divertikulum hltanu - pažeráka (Tsenkerovsky).

Hlavný význam pri patogenéze tvorby tohto typu divertikula je achalázia (nie schopnosť relaxácie) cricoid-faryngálnych svalov, v dôsledku čoho dochádza k porušeniu otvorenia horného zvierača pažeráka v dôsledku prehltnutia. Nadmerný intraluminálny tlak tlačí submukóznu vrstvu do výslednej svalovej chyby. Potom divertikulum zostupuje medzi zadnou stenou pažeráka a chrbticou. Vnútorný povrch divertikula je pokrytý sliznicou, na ktorej môže byť povrchová erózia, ložiská zápalu a jazvy.

Aké je jeho nebezpečenstvo?

Divertikulum pažeráka je perzistentná a obmedzená patológia, ktorá je výčnelkom stien orgánu. Výčnelok teda komunikuje s lúmenom pažeráka, ktorý do značnej miery začína komplikovať proces prehĺtania v priebehu času..

Vzhľad divertikla môže byť spôsobený rôznymi dôvodmi. Najčastejšie sa tento problém vyskytuje u ľudí starších ako 50 rokov. Je to spôsobené tým, že v tomto veku majú ľudia najčastejšie pokročilé gastrointestinálne choroby, ktoré nakoniec získajú všetky druhy komplikovaných foriem..

U ľudí mladšieho veku sa však stále viac objavujú divertikly pažeráka. Hlavným faktorom vyvolávajúcim ich vývoj je nevhodný životný štýl a choroby, ktoré nepodľahli nevyhnutnému liečeniu naraz..

Klinika a diagnostika divertikla hltana - pažeráka.

Malé divertikuly sa prejavujú pocitom bolesti v krku, suchým kašľom, pocitom cudzieho tela a zvýšenou slinením. Pri plnení potravou sa môže vyskytnúť porucha prehĺtania (dysfágia). Na krku sa môže objaviť výčnelok, najmä keď je hlava stiahnutá dozadu. Ako divertikulum rastie, objaví sa spontánny reflux nestrávenej potravy z divertikla do pažeráka. V dôsledku kompresie priedušnice sa môžu objaviť ťažkosti s dýchaním a pri kompresii opakujúceho sa nervu sa objaví chrapot hlasu. S veľkým oneskorením v potrave v divertikule sa objaví tvrdý zápach z úst. Všetky tieto prejavy vedú k podvýžive a chudnutiu..

Puchkov K.V., Ivanov V.V. et al. Technológia elektrodermálnej expozície pri podviazaní dávky vo fázach laparoskopických operácií: monografia. - M.: vydavateľstvo medicíny, 2005. - 176 s.

Puchkov K. V., Bakov V. S., Ivanov V. V. Simultánne laparoskopické chirurgické zákroky v chirurgii a gynekológii: Monografia. - M.: Vydavateľstvo lekárskej fakulty, 2005. - 168 s..

Puchkov K. V., Rodichenko D. S. Ručné šitie v endoskopickej chirurgii: monografia. - M.: MEDPRAKTIKA, 2004. - 140 s.

Zenkerove divertikuly môžu byť komplikované vývojom divertikulitídy (zápal steny), potom hlienu na krku, mediastinitídy, vývojom pažeráka pažeráka atď. Regurgitácia (odlievanie) a aspirácia (prenikanie do dýchacích ciest) obsahu divertikla vedie k chronickej bronchitíde, opakovanej pneumónii a pľúcnym abscesom. Môže dôjsť ku krvácaniu z erodovanej sliznice divertikla, k rozvoju polypov a rakovine slizníc..

Druhy chorôb

Divertikuly pažeráka sú klasifikované v závislosti od etiológie, počtu vrstiev pažeráka, lokalizačného a vývojového mechanizmu.

V závislosti od zdroja sú vrodené a získané výčnelky. V prvom prípade sa chyba steny objaví dokonca aj v lone alebo sa vytvoria všetky podmienky priaznivé pre jej vzhľad. Získaný výčnelok sa vyskytuje u detí a dospelých na pozadí vplyvu nepriaznivých faktorov. V závislosti od mechanizmu vývoja:

 1. Trakčné. Divertikly sa objavujú pri pravidelnom natiahnutí orgánu.
 2. Pulzácia. Vznikajú pod vplyvom vonkajších faktorov.

V závislosti od miesta:

 • hltan-pažerák alebo tsenkerovský;
 • suprafrenický (epifrenálny);
 • subfrenickú;
 • mid-pažeráka.

Diagnóza Zenkerových divertiklov.

Pri vyšetrení a palpácii krku sa niekedy môžu vyskytnúť hltane-pažerákové divertikly hltana. Výstupok má jemnú konzistenciu, klesá s tlakom, po odobratí vody s nárazom nad ňou môžete určiť hluk striekajúcej vody.

Hlavnou diagnostickou metódou je kontrastné röntgenové vyšetrenie, ktorým sa stanoví prítomnosť divertikla, šírka krku, trvanie oneskorenia v ňom, bárium, stupeň narušenia priechodnosti pažeráka, známky rozvoja polypu a rakoviny v divertikulu, tvorba pažerákovej bronchiálnej a pažerákovej fistuly. Fibroendoskopické vyšetrenie umožňuje zistiť prítomnosť divertikla, zistiť ulceráciu jeho sliznice, prítomnosť krvácania, diagnostikovať polyp alebo rakovinu v divertikle. Vzhľadom na vysoké riziko perforácie pažeráka pažeráka by sa ezofagoskopia mala vykonávať s veľkou starostlivosťou..

Optimálna ezofagomanometria je štúdiom motility pažeráka. Kardiologická konzultácia, vyšetrenie EKG, Holterov monitoring, Echokardiografia pre pacientov s koronárnymi príznakmi.

Diferenciálna diagnóza divertikla pažeráka sa vykonáva s GERD, ezofagospazmom, hiátovou herniou, zúžením pažeráka, srdcovou achaláziou, rakovinou pažeráka, cystou mediastinálnej, anginou pectoris, ischemickou chorobou srdca.

komplikácie

Bez včasného kontaktu so žiadosťou o pomoc špecialistu, ktorý diagnostikuje a predpíše liečbu, progresia ochorenia povedie k vzniku závažných následkov vyžadujúcich okamžitý chirurgický zákrok:

 • ulcerácia sliznice;
 • krvácanie do lúmenu pažeráka - môžu sa prejavovať príznakmi, ako je regurgitácia alebo zvracanie s nečistotami krvi;
 • perforácia;
 • transformácia divertikla na onkologický novotvar;
 • viacnásobné procesy lepenia;
 • Aspiračná pneumónia;
 • pľúcny absces;
 • tvorba polypov.

Okrem toho vývoj vyššie uvedených komplikácií môže viesť k nezávislej liečbe alternatívnou medicínou.

Liečba divertikula pažeráka

Pri malých veľkostiach divertikúl, absencii komplikácií, absolútnych kontraindikáciách pri chirurgickej liečbe sa vykonáva konzervatívna terapia zameraná na prevenciu oneskorenia hromadenia potravy v divertikle a na zníženie možnosti rozvoja divertikulitídy..

Konzervatívna terapia zahŕňa stravu a stravu. Potraviny by mali byť teplé, rozdrvené, nedráždivé pre sliznicu. Odporúča sa jesť jedlo v zlomkových porciách až 6-krát denne. Po každom jedle pacient vypije až 100 - 200 ml minerálnej vody alebo inej zahrievanej tekutiny a vykonáva posturálne drenáž divertikla (drenáž podľa polohy tela). V prípade pažeráka sa pridáva lieková terapia..

Chirurgická liečba divertikúl hltanu - pažeráka (Zencker).

Indikácie pre chirurgickú liečbu sú nasledujúce: komplikácie (perforácia, penetrácia, krvácanie, stenóza pažeráka, rakovina, vývoj fistuly), veľká divertikula, komplikovaná aspoň krátkym oneskorením v potravinách v nich, dlhá retencia potravín v divertikle, bez ohľadu na jeho veľkosť. Nie je účinná konzervatívna terapia.

Podstatou chirurgickej liečby je úplné odstránenie divertikla

(odrezanie z pažeráka, nasledované zošívaním steny orgánov) - divertiklektómia: divertikulum je izolované z okolitých tkanív na krk, je vykonaná myotómia, je excidovaná a diera v stene pažeráka je šitá.

Rozlišujeme divertikly hltanu a pažeráka od prístupu do krčka maternice. Pri projekcii predného okraja ľavého sternocleidomastoidného svalu sa vykonáva kozmetický rez. Mobilizujeme ľavý lalok štítnej žľazy, odstránime ho stredne, neurovaskulárny zväzok - laterálne. Pred chirurgickým zákrokom sa do pažeráka vloží silná sonda, ktorá výrazne uľahčuje chirurgické ošetrenie divertikúl pažeráka. Potom vykonávame extramukóznu ezofagomyotómiu

niekoľko centimetrov dlhé, aby boli všetky vlákna m krížené. cricopharyngeus (cricopharyngeal myotomy). Vyberieme divertikulum na krk a zošívame jeho základňu pomocou endoskopického staplera EndoGia-30 (Švajčiarsko). Droga je odoslaná na histopatologické vyšetrenie. Dĺžka pobytu na klinike je 2 - 3 dni. Môžete jesť za 1-2 dni.

Pozrite sa na video z operácií, ktoré vykonal profesor Puchkov K.V. Na stránke „Operácie s videom najlepších chirurgov na svete“.

štatistika

Frekvencia výskytu divertikúl hrudného pažeráka je 20-krát vyššia ako podobná lézia v cervikálnej a brušnej časti. Celková prevalencia predstavuje 40% všetkých divertikúl tráviaceho systému. Pri röntgenovom vyšetrení sa patológia vyskytuje u 2% jednotlivcov.

Najčastejšie sa divertikulum pažeráka prejavuje ako jediná formácia (90% prípadov), ale u 1/10 pacientov sa nachádza viac výčnelkov. Zistilo sa, že muži po 50 rokoch, ktorí trpia chronickými chorobami tráviaceho systému (gastritída, peptický vred, patológia žlčových ciest), sú častejšie chorí..


Sú možné 3 sekcie lokalizácie divertikla (4 - subfrenický priestor)

Epifrenická divertikula

Epifrenické divertikuly, obvykle pulzné, sú umiestnené na zadnej alebo pravej stene pažeráka 2 - 11 cm nad bránicou. Divertikuly sú guľovité alebo hríbovité. Pri tvorbe epifrenických divertikúl majú zásadný význam nasledujúce faktory: slabosť svalovej steny, zvýšený tlak v pažeráku a tlak potravy na slabých častiach steny pažeráka. Svalová slabosť môže byť vrodená alebo získaná. K zvýšeniu vnútroreofageálneho tlaku dochádza kvôli nekoordinovanej peristaltike pažeráka a jeho dolného zvierača..

etiológie

Toto ochorenie spôsobuje niekoľko faktorov, a preto môže mať divertikulum pažeráka iný pôvod. Tvorba vrodeného typu ochorenia je ovplyvnená slabosťou svalovej vrstvy steny v akejkoľvek oblasti alebo nezdravým životným štýlom matky počas tehotenstva. Sekundárne nádory sa objavujú v dôsledku:

 • zápal horného gastrointestinálneho traktu;
 • zvýšený tlak vo vnútri pažeráka;
 • refluxná alebo peptická vredová choroba;
 • plesňové infekcie;
 • veľké množstvo zranení v tejto oblasti;
 • fúzia stien orgánu so zapálenými regionálnymi lymfatickými uzlinami.

V niektorých prípadoch môže k vzniku ochorenia prispieť niekoľko príčin..

Príznaky a klinické prejavy epifrenických divertiklov

Takmer polovica epifrenických divertikúl sa deteguje náhodne, ako napríklad röntgenové nálezy. Zvyčajne sa jedná o divertikulu s priemerom do 2 až 3 cm. Pri epifrenickej divertikle sa pacienti sťažujú na pocit ťažkosti, bolesti v dolnej časti hrudnej kosti alebo v procese xiphoidov, progresívnej poruchy prehĺtania. U niektorých pacientov sa pozoruje aerofágia, hnilobný zápach z úst, regurgitácia starých rozložených potravín. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť záchvaty bronchiálnej astmy, angíny pectoris. Závažnosť príznakov choroby závisí od veľkosti divertikla a stupňa jeho naplnenia potravou..

Indikácie chirurgického zákroku pri epifrenálnej divertikle sa nelíšia od liečby Zenkerovej divertikuly. Operácia je indikovaná na komplikácie: perforácia, penetrácia, krvácanie, stenóza pažeráka, rakovina, vývoj fistuly, veľké divertikuly komplikované aj krátkodobým oneskorením hromadenia potravy v nich, dlhodobé zadržiavanie potravy v divertikle bez ohľadu na jeho veľkosť. Nedostatočná účinnosť pri konzervatívnej liečbe.

Veľmi dôležité! Charakteristickým rysom môjho prístupu k výberu taktiky liečby u pacientov s pažerákmi pažeráka je skoršie určenie indikácie pre chirurgickú liečbu laparoskopickou metódou (prostredníctvom niekoľkých punkcií brušnej steny), bez čakania na rozvoj komplikácií a bez straty času na zbytočných konzervatívnych metódach liečby..

Tradičný prístup k epifrenálnej divertikle, ktorý používa väčšina kliník, je zvyčajne vykonávať torakotómiu na ľavej strane pozdĺž medzirebrového priestoru VII-VIII..

V súčasnosti sa v chirurgii pažeráka pažeráka stávajú čoraz bežnejšie spôsoby ich odstránenia pomocou video-asistovanej torakoskopickej alebo laparoskopickej (čo je ešte menej traumatickej) techniky..

Moje skúsenosti s liečbou pacientov s pažerákovou divertikulou sú viac ako 14 rokov

. Počas tejto doby som bol schopný operovať a liečiť laparoskopicky
viac ako 100 pacientov
.

Veľmi dôležité! Na rozdiel od iných kliník používam minimálne invazívny laparoskopický prístup, ktorý vám umožňuje oddeliť epifrenické divertikulum vo vzdialenosti 8 až 10 cm od kardie bez otvorenia pleurálnej dutiny, odstrániť ju a spoľahlivo uzavrieť ranu pažeráka. Za týmto účelom prišijem základňu divertikla endoskopickým zošívačom EndoGia-30 (Švajčiarsko), ktorý vám umožňuje uložiť titánovú sutúru s tromi radmi..

Základom precíznej techniky pre bezkrvnú izoláciu divertikla z okolitých tkanív je použitie dávkovaného vaskulárneho ligačného systému LigaSure (Švajčiarsko)..

Veľmi dôležité! Vždy odstraňujem divertikulum pažeráka pod intraoperačnou kontrolou fibroezofagoskopie, čo umožňuje chirurgovi dať chirurgovi vynikajúci referenčný bod v okolitých tkanivách počas operácie a čo je najdôležitejšie, vyrezávať divertikulum pod dvojitou vizuálnou kontrolou (laparoskopia a fibroizofagoskopia). Táto dvojitá kontrola zase zaručuje úplnosť jeho excízie a absenciu zúženia lúmenu pažeráka po zošití divertikulárnej nohy pomocou zošívačky..

V prípade kombinácie epifrenickej divertikuly a achalázie kardie, hiátovej prietrže, chronickej refluxnej ezofagitídy

Vykonávam simultánny simultánny chirurgický zákrok: divertiklektomómiu a korekciu HPOD alebo kardiomyotómiu v mojej vlastnej modifikácii.

Pacient začne chodiť deň po operácii, po 1-2 dňoch k jedlu. Vypúšťa sa 3. deň po kontrolnej rádiografii hrudníka.

Čím skôr sa teda operácia pažeráka (pred vývojom komplikácií) vykonáva na pažeráku pažeráka, tým lepšie sú výsledky liečby..

Divertikulum hltanu a pažeráka je ovládané hrudným chirurgom tak, že sa krk dostane cez kozmetický rez pomocou systému podviazania ciev LigaSure (Švajčiarsko) na izoláciu divertikla a endoskopického stehlera EndoGia-30 (Švajčiarsko), ktorý umožňuje umiestnenie bezpečného 3-radového titánového stehu. pažerák.


Obr. 2. Odstránenie divertikla pažeráka pomocou endoskopického staplera s laparoskopickým prístupom.

Epifrenická divertikula (od 1 do 10 cm od srdca) pracujem s laparoskopickou metódou

pomocou vpichov, tiež použitím dávkovaného vaskulárneho ligačného systému LigaSure (Švajčiarsko) na izoláciu divertikla a endoskopického zošívačky EndoGia-30 (Švajčiarsko) (obrázok 2). V tomto prípade všetky kroky
pod dvojitou vizuálnou kontrolou - laparoskopická a fibroezofagoskopická zo strany pažeráka.
Všetky vyššie uvedené opatrenia vám umožňujú spoľahlivo vykonávať chirurgické zákroky s divertiklom pažeráka, s minimálnymi komplikáciami, s krátkou hospitalizáciou a rýchlym návratom do normálneho života..

Stanovenie diagnózy

Faryngálna ezofágová patológia žalúdka si vyžaduje chirurgický zákrok, ale iba po potvrdení diagnózy. Pokiaľ ide o diferenciálnu diagnózu, takáto potreba v tomto prípade nevzniká.

Poznámka! S divertiklom sa v zriedkavých prípadoch vyžadujú ďalšie štúdie, ak existuje podozrenie na zdvojnásobenie pažeráka, keď je hlavný lúmen spojený s ďalšími dutinami.

Diagnostické funkcie na divertikulózu

V niektorých prípadoch formácia vedie razantne do tracheálnej oblasti alebo do miesta mediastínu. Vyskytuje sa to hlavne pri hnisaní steny pažeráka alebo poranení rybích alebo kuracích kostí..

Rozklad nádoru v pažeráku je sprevádzaný rovnakými dôsledkami. Pri faryngeálnej lézii pažeráka v žalúdku sa pozoruje výskyt charakteristickej bolesti pri prehĺtaní. Tento proces sprevádzajú bežné príznaky horúčky. V tomto prípade je klinickým príznakom zvýšenie ESR a leukocytózy. Príznaky nádorového procesu sa môžu objaviť, keď sa zníži chuť do jedla a výrazne klesne telesná hmotnosť.

Na objasnenie diagnózy faryngálnych ezofageálnych lézií žalúdka pomocou ezofagoskopie. V niektorých prípadoch je potrebná cielená biopsia, ktorá vám umožní určiť povahu patológie a včas predpísať účinnú liečbu..

Pooperačné pozorovanie

Po operácii zostávajú na koži brucha 3-4 rezy 5-10 mm dlhé. Od prvého dňa pacienti začínajú vstávať z postele, pijú a druhý deň berú tekuté teplé jedlo. Vypúšťanie z nemocnice sa vykonáva v priebehu 3 až 4 dní v závislosti od závažnosti choroby. Pacient môže začať pracovať za 2 až 3 týždne. Striktná strava by mala byť dodržaná jeden a pol až dva mesiace, mäkšia - po dobu 2-3 mesiacov. Ďalej pacient spravidla vedie normálny životný štýl - bez liekov a stravy.

Na žiadosť pacientov na klinike pred operáciou môžete podstúpiť úplné vyšetrenie, aby ste určili optimálnu taktiku liečby a vybrali metódu chirurgického zákroku..

Preventívne opatrenia

Aby ste zabránili vzniku divertikla alebo relapsu choroby, musíte neustále dodržiavať pravidlá:

 • kontrolovať stravu;
 • Nepite sa;
 • vyhnúť sa suchým nádorom, občerstveniu;
 • dôkladne žuť jedlo;
 • pravidelne chodiť na čerstvý vzduch;
 • vykonávať fyzické cvičenia;
 • odmietnuť zlé návyky;
 • podstúpiť lekársku prehliadku, navštíviť gastroenterológa.

Odporúčané: Aké operácie sa vykonávajú na pažeráku?

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Autor článku: Nadezhda NikolaevnaFoto: obojstranný obväz pre mužovKýla je choroba, ktorá sa môže vyskytnúť v každom veku. Výčnelok peritoneálnych orgánov herniovou bránou je ochorenie, ktoré sa dá zvládnuť iba chirurgickým ošetrením.
Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika.
Cirhóza pečene je posledným štádiom zápalového procesu, pri ktorom sú pečeňové laloky nahradené vláknitým spojivovým tkanivom. Proces, ktorý sa, žiaľ, začal, je však nezvratný.