loader

Hlavná

Hlava

Divertikulum pažeráka

Divertikulum pažeráka je choroba, pri ktorej je orgán atypicky zdeformovaný a jeho stena vyčnieva vo forme vaku. Deformácia sa môže vyvíjať v ktorejkoľvek časti pažeráka. Ochorenie je nebezpečné, pretože komplikuje priechod potravy prirodzenými cestami, čím vyvoláva zápalové procesy. Zápal je plný hnisania. Výsledkom je, že krvácanie sa zužuje a lúmen pažeráka sa zužuje.

Klasifikácia chorôb

Je určený niekoľkými smermi. Poloha formácií nám umožňuje rozlíšiť tieto typy:

 1. Faryngeálny pažerák. Toto je najbežnejší typ divertikulózy. Poloha patológie sa nachádza v zadnom hrtane, v oblasti krčka pažeráka..
 2. Endobronchiálny divertikulum. Tento typ choroby nie je taký častý ako prvý. Charakteristické umiestnenie výčnelkov je v strednej časti hrudnej kosti.
 3. Supraphrenic.
 4. subfrenickú.

Priebeh vzniku choroby sa delí na dva typy:

 • Postupné rozširovanie vonkajšieho obalu steny pažeráka vedie k vzniku defektu, ktorého názvom je trakčný alebo rozdvojený divertikulum..
 • Mechanické poškodenie pažeráka môže spôsobiť pulzáciu divertikla.

V závislosti od toho, kedy sa kurz vytvoril, sa stáva:

 • Primárne (vrodené).
 • Sekundárne (získané).
 • Pravda, pozostáva z rovnakých vrstiev ako stena orgánu.
 • Falošné vyčnievajú medzi oslabenými spojivovými tkanivami a obsahujú iba sliznicu.

Množstvo: Viacnásobné, jednotlivé.

Príčiny choroby

Existuje mnoho príčin choroby. Slabé steny pažeráka sú hlavnou príčinou vrodenej divertikulózy. Zápal horného gastrointestinálneho traktu, patológie spôsobujúce požitie žalúdočnej šťavy do pažeráka, mechanické poškodenie počas operácie a ďalšie faktory - príčiny rozvoja získaného ochorenia.

Ľudia akéhokoľvek pohlavia a veku sú náchylní na túto chorobu, ale podľa štatistík poskytnutých v klinických štúdiách sú muži vo veku nad 50 rokov náchylnejší k výskytu patológie. V tomto veku už väčšina mužov má rôzne problémy s gastrointestinálnym traktom, často chronickej povahy. Divertikulóza sa často stáva sprievodným ochorením..

Klinika divertikulózy pažeráka

Divertikulum pažeráka spôsobuje množstvo komplikácií, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie:

 • Zápalový proces s následnou tvorbou vredov na sliznici.
 • Krvácanie charakterizované zvracaním krvnými zrazeninami alebo opakovaným podávaním čerstvej krvi.
 • Tvorba fistúl v stenách orgánu.
 • Rozvoj rakoviny.
 • reflux.

Prejavy choroby

Výskyt hnilobného zápachu z úst, bolesť pri prehĺtaní, pocit cudzieho telesa v hrdle, zvýšené slinenie, pretrvávajúce kašeľ, pot a horúčka sú príznakmi divertiklov pažeráka. Uvedené príznaky sú charakteristické pre divertikulózu hornej časti pažeráka. V niektorých prípadoch spôsobuje choroba aj vonkajšie zmeny. Na krku vidíte mäkký opuch, ktorý sa po stlačení potlačí.

Ak sa prejaví jeden alebo viac príznakov, okamžite vyhľadajte lekára. Divertikulum strednej alebo dolnej časti sa nesmie prejaviť žiadnym spôsobom, je asymptomatické alebo má mierne príznaky.

Diagnóza v počiatočnom štádiu choroby pomôže viesť účinnú liečbu.

Niekedy problém vyžaduje chirurgický zákrok. Divertikulum je buď vystrihnuté alebo obrátené v opačnom smere.

Definícia choroby

Gastroenterológ vykonáva vyšetrenie a predpisuje liečbu. Po preskúmaní výsledkov laboratórnych testov a ich porovnaní so symptómami lekár nasmeruje röntgenové vyšetrenie tráviaceho traktu. Na röntgenových lúčoch je jasne viditeľná poloha a veľkosť formácií. Endoskopické vyšetrenie tiež odhaľuje prítomnosť patológie. Najmodernejší spôsob detekcie choroby - počítačová tomografia.

Divertikulárna terapia pažeráka

Liečbu divertikulózy určuje lekár. Je to buď konzervatívny postup alebo chirurgický zákrok.

Každá liečba je sprevádzaná prísnou stravou. Ukázalo sa, že pacient konzumuje jedlo, ktoré nespôsobuje podráždenie pažeráka. Po každom jedle sa odporúča vypiť veľa vody a jemne tlačiť. Tieto činnosti pomôžu vyčistiť dutinu..

Chirurgický zákrok je potrebný pri komplexnom priebehu divertikulózy, keď je príznak bolesti pacienta výrazný a neumožňuje úplne jesť. Najčastejšie sa divertikulum odstraňuje excíziou v celkovej anestézii..

Druhým typom chirurgického zákroku je invaginácia nadbytočnej dutiny a jej premena v opačnom smere na pažerák. Táto operácia sa tiež uskutočňuje v celkovej anestézii. Výsledok operácií je vo väčšine prípadov pozitívny. Chirurgické odstránenie patológie umožní pažeráku úplne komunikovať s ostatnými orgánmi. Pacient po operácii je ešte nejaký čas pod dohľadom lekárov rehabilitovaný.

Vývoj divertikula pažeráka v počiatočnej fáze je účinne eliminovaný konzervatívnymi metódami liečby. Kým formácie sú malé, dostatok lekárskych opatrení a terapeutická strava.

Diéta znamená jesť ľahké jedlá, úplne nasekané. V potrave prevažujú polievky, obilniny a zeleninové pyré. Aby nedošlo k podráždeniu stien pažeráka, jedlo by sa malo ochladzovať a konzumovať pomaly. Niekedy je predpísané umývanie a vyprázdňovanie teplou vodou alebo slabo zriedeným antiseptickým prostriedkom.

Hlavné odporúčania pre konzervatívnu terapiu: po konzumácii nezabudnite vypiť aspoň pohár vody alebo nesladený čaj. Počas jedla by ste mali trochu piť. Potraviny by mali byť nakrájané na maximum, nie na teplo alebo chlad.

Fyzické cvičenie

Dobrým doplnkom k hlavnej liečbe tohto ochorenia je fyzická aktivita. Naopak, neaktívny životný štýl prispieva k rozvoju choroby. Cvičenie zrýchľuje priechod potravy tráviacim systémom. Chôdza a beh sú najužitočnejšími cvičeniami na prevenciu divertikulózy. Ale ďalšie športové aktivity majú pozitívny vplyv na organizmus. Stojí za to zvoliť si akýkoľvek druh fyzickej aktivity a venovať mu aspoň trochu času. Časté športy budú kľúčom k zdraviu celého tela.

Nezúfajte, ak odborníci diagnostikovali divertikulum. Patológia sa hodí k tradičnej terapii a dokonca k liečbe alternatívnymi metódami a prostriedkami. Možno, že toto ochorenie bude slúžiť ako stimul na trvalé zmeny predtým známeho škodlivého životného štýlu. Počas obdobia liečby sa bude rozvíjať návyk na stravovacie návyky, bude sa posudzovať potenciál fyzickej aktivity.

ethnoscience

Pri liečení pažeráka pažeráka sa môžu použiť aj ľudové liečivá. Užívanie liekov by sa však malo uskutočňovať opatrne a bezpečne po konzultácii s lekárom. Použitie ľudových prostriedkov nevylučuje liečbu tradičnými lekárskymi metódami, ale iba doplnky.

Najúčinnejším alternatívnym liekom je infúzia liečivých rastlín.

Je potrebné miešať jemne nasekané ovocie: šípku, materskú vodu, kôpr, kvety harmančeka, žihľavu dvojdomú. Jedna polievková lyžica nasekaných a zmiešaných rastlín sa naleje do pohára prevarenej horúcej vody. Po 1,5 hodine sa infúzia filtruje a spotrebúva ráno a večer po 100 g. Infúzia zmierňuje zápalové procesy, zlepšuje celkový stav pacienta..

Ďalej uvádzame niekoľko zaujímavých ľudových receptov. Použitie akýchkoľvek prostriedkov tradičnej medicíny je povolené po konzultácii s lekárom.

Odvar z dubovej kôry: hrsť suchej mletej kôry, listov vlašských orechov, koreňov cinquefoil, oreganu a kvetov bodkovaného (každá po 10 g). Na 30 g zmesi - 1 liter vriacej vody. Nalejte do vody, vložte ju na teplé miesto na dve hodiny. Potom povarte infúziu a varte ďalších 10 minút. Pred každým jedlom vychladnite, sceďte a spotrebujte 50 ml. Vývar sa považuje za uzdravenie.

Otruby dokonale urýchľujú priechod potravy tráviacim traktom a majú čistiaci účinok. Varte jednu lyžicu otrúb v 100 ml vriacej vody a zoberte na prázdny žalúdok, počnúc šiestimi čajovými lyžicami denne, postupne sa zvyšujúcimi na osem polievkových lyžíc. Šesť mesiacov používania očistí telo, zvýši tón čriev a pomôže liečiť divertikulum.

predpoveď

Ak neliečite opísanú patológiu, môžu sa objaviť komplikácie a nové choroby, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie a život. Včasná poskytnutá lekárska pomoc prispieva k priaznivému výsledku vo forme uzdravenia, zrýchlenej rehabilitácie.

Symptómy a metódy liečby divertiklov pažeráka

Na identifikáciu divertikla pažeráka, jeho lokalizácie, ako aj výberu správnej taktiky chirurgického zákroku, je potrebné mi poslať úplný popis gastroskopie, röntgenových lúčov pažeráka a žalúdka s báriom, najlepšie ultrazvukom brušných orgánov, na moju osobnú e-mailovú adresu, je potrebné uviesť vek a hlavné ťažkosti. Potom môžem dať presnejšiu odpoveď na vašu situáciu..

- je to výčnelok submukóznej vrstvy a sliznice steny pažeráka defektom vo svalovej membráne.

Prvý opis divertiklov pažeráka bol urobený anglickým anatomistom Ludlowom (1764). Náš ruský vedec Rokytansky (1840) rozdelil všetky divertikly pažeráka na pulz a trakciu a opísal epibronchiálnu divertikulu. Nemecký vedec Zenker (1877) charakterizoval divertikulu pažeráka-hltanu.

Divertikuly sú vrodené a získané (sú omnoho častejšie), ktoré sa vyskytujú v dôsledku zápalových zmien v stenách orgánov a okolitých tkanivách.


Obr. 1 Umiestnenie pažerákových divertikúl pažeráka (1 ľavý hlavný bronchus, 2 peribronchiálny divertikulum, 3 priedušnice, 4 dolný hltan konstriktora, 5 Zenkerov divertikulum, 6 pravý hlavný bronchus, 7 pažerák, 8 epifrenálny divertikulum, 9- bránica, 10 brušnej časti pažeráka).

Od svojho pôvodu môžu byť pulzujúce (na základe zvýšenia tlaku v lúmene orgánu s následným vyčnievaním submukóznej vrstvy a sliznice) a trakcia (zápalový periproces okolo pažeráka pritiahne svoju stenu na seba s vytvorením vyčnievania).

V závislosti od lokalizácie sa ezofageálna divertikula delí na (obr. 1): - hltan-pažerák (tzv. Zenker divertikula), - epibronchiál (nachádza sa v strednej časti pažeráka, v bifurkačnej oblasti - najčastejšia lokalizácia) - epifrenický (umiestnený nad bránicou).

Divertikly sa častejšie pozorujú po 50 rokoch, najmä u mužov.

Divertikulum hltanu - pažeráka (Tsenkerovsky).

Hlavný význam pri patogenéze tvorby tohto typu divertikula je achalázia (nie schopnosť relaxácie) cricoid-faryngálnych svalov, v dôsledku čoho dochádza k porušeniu otvorenia horného zvierača pažeráka v dôsledku prehltnutia. Nadmerný intraluminálny tlak tlačí submukóznu vrstvu do výslednej svalovej chyby. Potom divertikulum zostupuje medzi zadnou stenou pažeráka a chrbticou. Vnútorný povrch divertikula je pokrytý sliznicou, na ktorej môže byť povrchová erózia, ložiská zápalu a jazvy.

Aké je jeho nebezpečenstvo?

Divertikulum pažeráka je perzistentná a obmedzená patológia, ktorá je výčnelkom stien orgánu. Výčnelok teda komunikuje s lúmenom pažeráka, ktorý do značnej miery začína komplikovať proces prehĺtania v priebehu času..

Vzhľad divertikla môže byť spôsobený rôznymi dôvodmi. Najčastejšie sa tento problém vyskytuje u ľudí starších ako 50 rokov. Je to spôsobené tým, že v tomto veku majú ľudia najčastejšie pokročilé gastrointestinálne choroby, ktoré nakoniec získajú všetky druhy komplikovaných foriem..

U ľudí mladšieho veku sa však stále viac objavujú divertikly pažeráka. Hlavným faktorom vyvolávajúcim ich vývoj je nevhodný životný štýl a choroby, ktoré nepodľahli nevyhnutnému liečeniu naraz..

Klinika a diagnostika divertikla hltana - pažeráka.

Malé divertikuly sa prejavujú pocitom bolesti v krku, suchým kašľom, pocitom cudzieho tela a zvýšenou slinením. Pri plnení potravou sa môže vyskytnúť porucha prehĺtania (dysfágia). Na krku sa môže objaviť výčnelok, najmä keď je hlava stiahnutá dozadu. Ako divertikulum rastie, objaví sa spontánny reflux nestrávenej potravy z divertikla do pažeráka. V dôsledku kompresie priedušnice sa môžu objaviť ťažkosti s dýchaním a pri kompresii opakujúceho sa nervu sa objaví chrapot hlasu. S veľkým oneskorením v potrave v divertikule sa objaví tvrdý zápach z úst. Všetky tieto prejavy vedú k podvýžive a chudnutiu..

Puchkov K.V., Ivanov V.V. et al. Technológia elektrodermálnej expozície pri podviazaní dávky vo fázach laparoskopických operácií: monografia. - M.: vydavateľstvo medicíny, 2005. - 176 s.

Puchkov K. V., Bakov V. S., Ivanov V. V. Simultánne laparoskopické chirurgické zákroky v chirurgii a gynekológii: Monografia. - M.: Vydavateľstvo lekárskej fakulty, 2005. - 168 s..

Puchkov K. V., Rodichenko D. S. Ručné šitie v endoskopickej chirurgii: monografia. - M.: MEDPRAKTIKA, 2004. - 140 s.

Zenkerove divertikuly môžu byť komplikované vývojom divertikulitídy (zápal steny), potom hlienu na krku, mediastinitídy, vývojom pažeráka pažeráka atď. Regurgitácia (odlievanie) a aspirácia (prenikanie do dýchacích ciest) obsahu divertikla vedie k chronickej bronchitíde, opakovanej pneumónii a pľúcnym abscesom. Môže dôjsť ku krvácaniu z erodovanej sliznice divertikla, k rozvoju polypov a rakovine slizníc..

Druhy chorôb

Divertikuly pažeráka sú klasifikované v závislosti od etiológie, počtu vrstiev pažeráka, lokalizačného a vývojového mechanizmu.

V závislosti od zdroja sú vrodené a získané výčnelky. V prvom prípade sa chyba steny objaví dokonca aj v lone alebo sa vytvoria všetky podmienky priaznivé pre jej vzhľad. Získaný výčnelok sa vyskytuje u detí a dospelých na pozadí vplyvu nepriaznivých faktorov. V závislosti od mechanizmu vývoja:

 1. Trakčné. Divertikly sa objavujú pri pravidelnom natiahnutí orgánu.
 2. Pulzácia. Vznikajú pod vplyvom vonkajších faktorov.

V závislosti od miesta:

 • hltan-pažerák alebo tsenkerovský;
 • suprafrenický (epifrenálny);
 • subfrenickú;
 • mid-pažeráka.

Diagnóza Zenkerových divertiklov.

Pri vyšetrení a palpácii krku sa niekedy môžu vyskytnúť hltane-pažerákové divertikly hltana. Výstupok má jemnú konzistenciu, klesá s tlakom, po odobratí vody s nárazom nad ňou môžete určiť hluk striekajúcej vody.

Hlavnou diagnostickou metódou je kontrastné röntgenové vyšetrenie, ktorým sa stanoví prítomnosť divertikla, šírka krku, trvanie oneskorenia v ňom, bárium, stupeň narušenia priechodnosti pažeráka, známky rozvoja polypu a rakoviny v divertikulu, tvorba pažerákovej bronchiálnej a pažerákovej fistuly. Fibroendoskopické vyšetrenie umožňuje zistiť prítomnosť divertikla, zistiť ulceráciu jeho sliznice, prítomnosť krvácania, diagnostikovať polyp alebo rakovinu v divertikle. Vzhľadom na vysoké riziko perforácie pažeráka pažeráka by sa ezofagoskopia mala vykonávať s veľkou starostlivosťou..

Optimálna ezofagomanometria je štúdiom motility pažeráka. Kardiologická konzultácia, vyšetrenie EKG, Holterov monitoring, Echokardiografia pre pacientov s koronárnymi príznakmi.

Diferenciálna diagnóza divertikla pažeráka sa vykonáva s GERD, ezofagospazmom, hiátovou herniou, zúžením pažeráka, srdcovou achaláziou, rakovinou pažeráka, cystou mediastinálnej, anginou pectoris, ischemickou chorobou srdca.

komplikácie

Bez včasného kontaktu so žiadosťou o pomoc špecialistu, ktorý diagnostikuje a predpíše liečbu, progresia ochorenia povedie k vzniku závažných následkov vyžadujúcich okamžitý chirurgický zákrok:

 • ulcerácia sliznice;
 • krvácanie do lúmenu pažeráka - môžu sa prejavovať príznakmi, ako je regurgitácia alebo zvracanie s nečistotami krvi;
 • perforácia;
 • transformácia divertikla na onkologický novotvar;
 • viacnásobné procesy lepenia;
 • Aspiračná pneumónia;
 • pľúcny absces;
 • tvorba polypov.

Okrem toho vývoj vyššie uvedených komplikácií môže viesť k nezávislej liečbe alternatívnou medicínou.

Liečba divertikula pažeráka

Pri malých veľkostiach divertikúl, absencii komplikácií, absolútnych kontraindikáciách pri chirurgickej liečbe sa vykonáva konzervatívna terapia zameraná na prevenciu oneskorenia hromadenia potravy v divertikle a na zníženie možnosti rozvoja divertikulitídy..

Konzervatívna terapia zahŕňa stravu a stravu. Potraviny by mali byť teplé, rozdrvené, nedráždivé pre sliznicu. Odporúča sa jesť jedlo v zlomkových porciách až 6-krát denne. Po každom jedle pacient vypije až 100 - 200 ml minerálnej vody alebo inej zahrievanej tekutiny a vykonáva posturálne drenáž divertikla (drenáž podľa polohy tela). V prípade pažeráka sa pridáva lieková terapia..

Chirurgická liečba divertikúl hltanu - pažeráka (Zencker).

Indikácie pre chirurgickú liečbu sú nasledujúce: komplikácie (perforácia, penetrácia, krvácanie, stenóza pažeráka, rakovina, vývoj fistuly), veľká divertikula, komplikovaná aspoň krátkym oneskorením v potravinách v nich, dlhá retencia potravín v divertikle, bez ohľadu na jeho veľkosť. Nie je účinná konzervatívna terapia.

Podstatou chirurgickej liečby je úplné odstránenie divertikla

(odrezanie z pažeráka, nasledované zošívaním steny orgánov) - divertiklektómia: divertikulum je izolované z okolitých tkanív na krk, je vykonaná myotómia, je excidovaná a diera v stene pažeráka je šitá.

Rozlišujeme divertikly hltanu a pažeráka od prístupu do krčka maternice. Pri projekcii predného okraja ľavého sternocleidomastoidného svalu sa vykonáva kozmetický rez. Mobilizujeme ľavý lalok štítnej žľazy, odstránime ho stredne, neurovaskulárny zväzok - laterálne. Pred chirurgickým zákrokom sa do pažeráka vloží silná sonda, ktorá výrazne uľahčuje chirurgické ošetrenie divertikúl pažeráka. Potom vykonávame extramukóznu ezofagomyotómiu

niekoľko centimetrov dlhé, aby boli všetky vlákna m krížené. cricopharyngeus (cricopharyngeal myotomy). Vyberieme divertikulum na krk a zošívame jeho základňu pomocou endoskopického staplera EndoGia-30 (Švajčiarsko). Droga je odoslaná na histopatologické vyšetrenie. Dĺžka pobytu na klinike je 2 - 3 dni. Môžete jesť za 1-2 dni.

Pozrite sa na video z operácií, ktoré vykonal profesor Puchkov K.V. Na stránke „Operácie s videom najlepších chirurgov na svete“.

štatistika

Frekvencia výskytu divertikúl hrudného pažeráka je 20-krát vyššia ako podobná lézia v cervikálnej a brušnej časti. Celková prevalencia predstavuje 40% všetkých divertikúl tráviaceho systému. Pri röntgenovom vyšetrení sa patológia vyskytuje u 2% jednotlivcov.

Najčastejšie sa divertikulum pažeráka prejavuje ako jediná formácia (90% prípadov), ale u 1/10 pacientov sa nachádza viac výčnelkov. Zistilo sa, že muži po 50 rokoch, ktorí trpia chronickými chorobami tráviaceho systému (gastritída, peptický vred, patológia žlčových ciest), sú častejšie chorí..


Sú možné 3 sekcie lokalizácie divertikla (4 - subfrenický priestor)

Epifrenická divertikula

Epifrenické divertikuly, obvykle pulzné, sú umiestnené na zadnej alebo pravej stene pažeráka 2 - 11 cm nad bránicou. Divertikuly sú guľovité alebo hríbovité. Pri tvorbe epifrenických divertikúl majú zásadný význam nasledujúce faktory: slabosť svalovej steny, zvýšený tlak v pažeráku a tlak potravy na slabých častiach steny pažeráka. Svalová slabosť môže byť vrodená alebo získaná. K zvýšeniu vnútroreofageálneho tlaku dochádza kvôli nekoordinovanej peristaltike pažeráka a jeho dolného zvierača..

etiológie

Toto ochorenie spôsobuje niekoľko faktorov, a preto môže mať divertikulum pažeráka iný pôvod. Tvorba vrodeného typu ochorenia je ovplyvnená slabosťou svalovej vrstvy steny v akejkoľvek oblasti alebo nezdravým životným štýlom matky počas tehotenstva. Sekundárne nádory sa objavujú v dôsledku:

 • zápal horného gastrointestinálneho traktu;
 • zvýšený tlak vo vnútri pažeráka;
 • refluxná alebo peptická vredová choroba;
 • plesňové infekcie;
 • veľké množstvo zranení v tejto oblasti;
 • fúzia stien orgánu so zapálenými regionálnymi lymfatickými uzlinami.

V niektorých prípadoch môže k vzniku ochorenia prispieť niekoľko príčin..

Príznaky a klinické prejavy epifrenických divertiklov

Takmer polovica epifrenických divertikúl sa deteguje náhodne, ako napríklad röntgenové nálezy. Zvyčajne sa jedná o divertikulu s priemerom do 2 až 3 cm. Pri epifrenickej divertikle sa pacienti sťažujú na pocit ťažkosti, bolesti v dolnej časti hrudnej kosti alebo v procese xiphoidov, progresívnej poruchy prehĺtania. U niektorých pacientov sa pozoruje aerofágia, hnilobný zápach z úst, regurgitácia starých rozložených potravín. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť záchvaty bronchiálnej astmy, angíny pectoris. Závažnosť príznakov choroby závisí od veľkosti divertikla a stupňa jeho naplnenia potravou..

Indikácie chirurgického zákroku pri epifrenálnej divertikle sa nelíšia od liečby Zenkerovej divertikuly. Operácia je indikovaná na komplikácie: perforácia, penetrácia, krvácanie, stenóza pažeráka, rakovina, vývoj fistuly, veľké divertikuly komplikované aj krátkodobým oneskorením hromadenia potravy v nich, dlhodobé zadržiavanie potravy v divertikle bez ohľadu na jeho veľkosť. Nedostatočná účinnosť pri konzervatívnej liečbe.

Veľmi dôležité! Charakteristickým rysom môjho prístupu k výberu taktiky liečby u pacientov s pažerákmi pažeráka je skoršie určenie indikácie pre chirurgickú liečbu laparoskopickou metódou (prostredníctvom niekoľkých punkcií brušnej steny), bez čakania na rozvoj komplikácií a bez straty času na zbytočných konzervatívnych metódach liečby..

Tradičný prístup k epifrenálnej divertikle, ktorý používa väčšina kliník, je zvyčajne vykonávať torakotómiu na ľavej strane pozdĺž medzirebrového priestoru VII-VIII..

V súčasnosti sa v chirurgii pažeráka pažeráka stávajú čoraz bežnejšie spôsoby ich odstránenia pomocou video-asistovanej torakoskopickej alebo laparoskopickej (čo je ešte menej traumatickej) techniky..

Moje skúsenosti s liečbou pacientov s pažerákovou divertikulou sú viac ako 14 rokov

. Počas tejto doby som bol schopný operovať a liečiť laparoskopicky
viac ako 100 pacientov
.

Veľmi dôležité! Na rozdiel od iných kliník používam minimálne invazívny laparoskopický prístup, ktorý vám umožňuje oddeliť epifrenické divertikulum vo vzdialenosti 8 až 10 cm od kardie bez otvorenia pleurálnej dutiny, odstrániť ju a spoľahlivo uzavrieť ranu pažeráka. Za týmto účelom prišijem základňu divertikla endoskopickým zošívačom EndoGia-30 (Švajčiarsko), ktorý vám umožňuje uložiť titánovú sutúru s tromi radmi..

Základom precíznej techniky pre bezkrvnú izoláciu divertikla z okolitých tkanív je použitie dávkovaného vaskulárneho ligačného systému LigaSure (Švajčiarsko)..

Veľmi dôležité! Vždy odstraňujem divertikulum pažeráka pod intraoperačnou kontrolou fibroezofagoskopie, čo umožňuje chirurgovi dať chirurgovi vynikajúci referenčný bod v okolitých tkanivách počas operácie a čo je najdôležitejšie, vyrezávať divertikulum pod dvojitou vizuálnou kontrolou (laparoskopia a fibroizofagoskopia). Táto dvojitá kontrola zase zaručuje úplnosť jeho excízie a absenciu zúženia lúmenu pažeráka po zošití divertikulárnej nohy pomocou zošívačky..

V prípade kombinácie epifrenickej divertikuly a achalázie kardie, hiátovej prietrže, chronickej refluxnej ezofagitídy

Vykonávam simultánny simultánny chirurgický zákrok: divertiklektomómiu a korekciu HPOD alebo kardiomyotómiu v mojej vlastnej modifikácii.

Pacient začne chodiť deň po operácii, po 1-2 dňoch k jedlu. Vypúšťa sa 3. deň po kontrolnej rádiografii hrudníka.

Čím skôr sa teda operácia pažeráka (pred vývojom komplikácií) vykonáva na pažeráku pažeráka, tým lepšie sú výsledky liečby..

Divertikulum hltanu a pažeráka je ovládané hrudným chirurgom tak, že sa krk dostane cez kozmetický rez pomocou systému podviazania ciev LigaSure (Švajčiarsko) na izoláciu divertikla a endoskopického stehlera EndoGia-30 (Švajčiarsko), ktorý umožňuje umiestnenie bezpečného 3-radového titánového stehu. pažerák.


Obr. 2. Odstránenie divertikla pažeráka pomocou endoskopického staplera s laparoskopickým prístupom.

Epifrenická divertikula (od 1 do 10 cm od srdca) pracujem s laparoskopickou metódou

pomocou vpichov, tiež použitím dávkovaného vaskulárneho ligačného systému LigaSure (Švajčiarsko) na izoláciu divertikla a endoskopického zošívačky EndoGia-30 (Švajčiarsko) (obrázok 2). V tomto prípade všetky kroky
pod dvojitou vizuálnou kontrolou - laparoskopická a fibroezofagoskopická zo strany pažeráka.
Všetky vyššie uvedené opatrenia vám umožňujú spoľahlivo vykonávať chirurgické zákroky s divertiklom pažeráka, s minimálnymi komplikáciami, s krátkou hospitalizáciou a rýchlym návratom do normálneho života..

Stanovenie diagnózy

Faryngálna ezofágová patológia žalúdka si vyžaduje chirurgický zákrok, ale iba po potvrdení diagnózy. Pokiaľ ide o diferenciálnu diagnózu, takáto potreba v tomto prípade nevzniká.

Poznámka! S divertiklom sa v zriedkavých prípadoch vyžadujú ďalšie štúdie, ak existuje podozrenie na zdvojnásobenie pažeráka, keď je hlavný lúmen spojený s ďalšími dutinami.

Diagnostické funkcie na divertikulózu

V niektorých prípadoch formácia vedie razantne do tracheálnej oblasti alebo do miesta mediastínu. Vyskytuje sa to hlavne pri hnisaní steny pažeráka alebo poranení rybích alebo kuracích kostí..

Rozklad nádoru v pažeráku je sprevádzaný rovnakými dôsledkami. Pri faryngeálnej lézii pažeráka v žalúdku sa pozoruje výskyt charakteristickej bolesti pri prehĺtaní. Tento proces sprevádzajú bežné príznaky horúčky. V tomto prípade je klinickým príznakom zvýšenie ESR a leukocytózy. Príznaky nádorového procesu sa môžu objaviť, keď sa zníži chuť do jedla a výrazne klesne telesná hmotnosť.

Na objasnenie diagnózy faryngálnych ezofageálnych lézií žalúdka pomocou ezofagoskopie. V niektorých prípadoch je potrebná cielená biopsia, ktorá vám umožní určiť povahu patológie a včas predpísať účinnú liečbu..

Pooperačné pozorovanie

Po operácii zostávajú na koži brucha 3-4 rezy 5-10 mm dlhé. Od prvého dňa pacienti začínajú vstávať z postele, pijú a druhý deň berú tekuté teplé jedlo. Vypúšťanie z nemocnice sa vykonáva v priebehu 3 až 4 dní v závislosti od závažnosti choroby. Pacient môže začať pracovať za 2 až 3 týždne. Striktná strava by mala byť dodržaná jeden a pol až dva mesiace, mäkšia - po dobu 2-3 mesiacov. Ďalej pacient spravidla vedie normálny životný štýl - bez liekov a stravy.

Na žiadosť pacientov na klinike pred operáciou môžete podstúpiť úplné vyšetrenie, aby ste určili optimálnu taktiku liečby a vybrali metódu chirurgického zákroku..

Preventívne opatrenia

Aby ste zabránili vzniku divertikla alebo relapsu choroby, musíte neustále dodržiavať pravidlá:

 • kontrolovať stravu;
 • Nepite sa;
 • vyhnúť sa suchým nádorom, občerstveniu;
 • dôkladne žuť jedlo;
 • pravidelne chodiť na čerstvý vzduch;
 • vykonávať fyzické cvičenia;
 • odmietnuť zlé návyky;
 • podstúpiť lekársku prehliadku, navštíviť gastroenterológa.

Odporúčané: Aké operácie sa vykonávajú na pažeráku?

Divertikulum pažeráka: príznaky, liečba

Vo svete existuje veľa rôznych chorôb, ktoré súvisia s tráviacim systémom človeka. Tento článok bude diskutovať o tom, čo je divertikulum pažeráka.

terminológie

Na začiatku musíte pochopiť, čo je to táto choroba. Takže divertikulum pažeráka je sakrálny výstupok časti pažeráka svalovou vrstvou. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že môže byť úplne asymptomatická. Preto sa choroba najčastejšie zisťuje už v neskorom štádiu.

Trakčné divertikulum

Trakčné divertikulum pažeráka je omnoho bežnejšie ako pulzové divertikulum. Vzniká v dôsledku určitého procesu adhézie, keď sa vonkajšia spojovacia membrána pažeráka spája so zapálenými lymfatickými uzlinami. Najčastejšie sú takéto adhézie lokalizované na prednej stene pažeráka, môžu byť buď jednoduché alebo viacnásobné. V dôsledku takéhoto zjazvenia sa stena pažeráka stiahne späť, čo sa stáva predpokladom pre vznik divertikla..

príčiny

Aké dôvody môžu viesť k vzniku trakčného divertikula?

 1. tuberkulóza.
 2. Mediastinálna pohrudnica.
 3. antrakóze.
 4. Kazy stavcov.
 5. Strelné rany na hrudi, atď..

Najčastejšie je tento typ choroby asymptomatický. A to všetko preto, že taška je najčastejšie nasmerovaná nahor, čo nebráni normálnemu prechodu potravy. Divertikulum sa však môže rozvíjať, rásť. Môžu sa vyskytnúť aj rôzne komplikácie. Zahrnutie môže byť jeho perforácia s následným abscesom. Dôležité: pod vplyvom vnútropodnikového tlaku sa táto forma divertikla môže zmeniť na zaoblenú.

Pulzové divertikly

Najbežnejšou typickou formou takéhoto divertikla je Tsenker (alebo hltan-ezofág). Pozoruje sa hlavne u mužov nad 50 rokov. Avšak Tsenkerovsky divertikulum pažeráka môže byť tiež vrodené. Čo ovplyvňuje výskyt takého problému?

 1. Anatomické vlastnosti. V tomto prípade hovoríme o slabosti úsekov zadnej steny pažeráka, ktorá nemá pozdĺžne vlákna..
 2. Kontrakcia hltanového zvierača. Tento zvierač sa sťahuje s každým hltanom, čo vedie k tlaku na zadnú stenu pažeráka.

príčiny

Prečo sa môže vyskytnúť pulzujúce divertikulum pažeráka? V takom prípade je obvyklé hovoriť o nasledujúcich dôvodoch:

 1. Náhle prehltnite zle žuvané jedlo.
 2. Prudký kŕč tzv. „Potravinových úst“ u ľudí s nervovými poruchami.

Stojí za to povedať, že táto choroba sa môže postupom času vyvíjať. Preto je veľmi dôležitá včasná diagnóza a určenie primeranej liečby.

Typológia divertikúl

Za zmienku stojí, že existuje mnoho rôznych druhov divertiklov pažeráka. Rozlišujú sa podľa určitých ukazovateľov..

Podľa pôvodu sú divertikly:

Podľa vývojového mechanizmu:

 1. pulzujúca.
 2. trakcie.
 3. Trakčná pulzácia (kombinované zobrazenie).

V závislosti od lokalizácie rozlišujú:

 1. Zenker (t. J. Hltan-pažerák).
 2. Epibronchiálna (stredná pažerák, bifurkácia).
 3. Suprafrenický (t.j. epifrenál).
 4. Subfrenický (t. J. Brušný).

V závislosti od štruktúry pažeráka existujú:

 1. Pravda divertikula (obsahuje všetky vrstvy potravinovej steny).
 2. Pseudo-divertikuly alebo nepravdivé (sú bez svalovej membrány). Výskyt: vyskytuje sa výlučne v čase kontrakcie pažeráka. Keď sa jeho svaly uvoľnia, divertikulum zmizne.

V závislosti od emitovaného množstva:

 1. Viaceré divertikly.
 2. Jedno divertikulum.

symptomatológie

Ako môžete pochopiť, že osoba má divertikulum pažeráka? Príznaky sú to, čomu musíte venovať pozornosť. Symptomatológia sa bude líšiť v závislosti od typu divertikla. Ak sa nachádza v hornej časti pažeráka, môžu sa vyskytnúť tieto prejavy:

 1. Dysfágia (osoba pociťuje problémy pri prechode potravou, pocit, že v pažeráku uviazlo jedlo).
 2. Zápach z úst.
 3. Potraviny z pažeráka môžu preniknúť do ústnej dutiny.
 4. Zhluknite sa do krku.
 5. Bolesť v krku môže poškriabať.
 6. Môže to byť bolesť.
 7. Môže sa tiež zvýšiť slinenie.
 8. nevoľnosť.
 9. Suchý kašeľ.
 10. Hlasové zmeny.
 11. Gurgling pri prehĺtaní.

Po jedle môže pacient pociťovať závraty, sčervenanie tváre, stav nedostatku vzduchu.

Ak sa divertikulum nachádza v strednej časti pažeráka, môže osoba pociťovať tieto príznaky:

 1. dysfágia.
 2. Grgnutie.
 3. Bolesť chrbta alebo hrudnej kosti.
 4. nevoľnosť.
 5. Prehltnutie vzduchu.
 6. V tomto prípade sa pacient môže sťažovať na kašeľ, ktorý sa vyskytuje iba v noci..

Ak má pacient v dolnej tretine divertikulum pažeráka, príznaky môžu byť tieto:

 1. búšenie srdca.
 2. bronchospazmus.
 3. Bolesť v srdci.
 4. dýchavičnosť.

Je však potrebné uviesť, že niekedy sa divertikly niekedy neodhalia vôbec v bežnom živote. Dozviete sa o nich iba počas určitých štúdií..

diagnostika

Ako sa má diagnostikovať divertikulum pažeráka? Na začiatku by sa preto pacient mal poradiť s gastroenterológom. Čo môže lekár v tomto prípade urobiť??

 1. Vyšetrenie pacienta, vonkajšia palpácia pažeráka. Niekedy môže vizuálny špecialista urobiť predbežnú diagnózu..
 2. Lekár tiež predpíše kontrastnú röntgenológiu (s dúškom bária) na objasnenie diagnózy. Na röntgenovom snímaní bude lekár schopný zistiť umiestnenie divertikla a veľkosť samotného vaku.
 3. Ak je to potrebné, lekár môže pacienta poslať na CT - počítačovú tomografiu.
 4. Niekedy sa môže predpísať aj endoskopické vyšetrenie. Musí sa však vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou, pretože hrozí nebezpečenstvo roztrhnutia vaku..

Ak je to Tserterovo divertikulum pažeráka, môže byť diagnostikované aj bez pomocných prostriedkov. V takom prípade lekár požiada pacienta, aby si vzal hlavu späť. V tomto prípade sa na hrdle objaví mäkká formácia, ktorá po stlačení zmizne.

Môžete sa opýtať lekára, ako vyzerá divertikulum pažeráka (fotografie sú v tomto prípade vynikajúcimi pomocníkmi). Je však potrebné povedať, že lekár sa nebude snažiť načrtnúť pacientovi celý obraz, aby ho nevystrašil..

Skutočné zaobchádzanie s divertiklom

Ďalej uvažujeme o divertikle pažeráka. Liečba - to je to, čoho sa musíte podrobne venovať. Ak sa jedná o skutočné divertikulum, odstránenie problému sa môže uskutočniť tromi hlavnými smermi:

 1. symptomatický.
 2. prompt.
 3. Mimo prevádzky.

Čo potom lekár odporučí urobiť? Keďže divertikulu možno zistiť už v neskorších štádiách choroby, lekár v tomto prípade odporučí okamžite opláchnuť pažerák. To je nevyhnutné, aby sa zbavili stojatých mas. Tento postup však túto chorobu nezbavuje. V tomto prípade nebude chirurgická liečba neúčinná, pretože to nepomôže vyrovnať sa so stagnáciou potravín, rastom divertikla..

operácie

Najefektívnejšie bude odstránenie divertikla pažeráka. Napokon nie je možné vyrovnať sa s problémom liekov. V takom prípade bude musieť pacient prejsť niekoľkými úrovňami.

Predoperačné obdobie. Tu bude pacient musieť jesť správne. Dôležité bude aj zavedenie vitamínov a imunomodulačných liekov. Dôležité budú aj výživové doplnky, ktoré normalizujú metabolizmus..

Ak má pacient divertikulum pažeráka, chirurgia je účinnou metódou riešenia problému. Je však potrebné povedať, že s týmto problémom existuje niekoľko metód chirurgického zákroku.

 1. Girardova cesta. Lúmen pažeráka nie je otvorený, divertikulum sa invaginuje do pažeráka. Nad ním sú šité steny pažeráka. Túto metódu však možno použiť iba v prípadoch, keď je divertikulum malé a navyše neinterferuje s tráviacou funkciou..
 2. Schmidtova cesta. Vytvorený vak sa pohybuje pod kožou pacienta a upevňuje sa na svaly hltanu.
 3. Najúčinnejším spôsobom je však vyrezať divertikulum pažeráka. Je odrezaná na samom krku a na pažerák sa aplikuje dvojposchodová sutúra.

Pooperačné obdobie

Teraz pacient potrebuje dohľad, aby nedošlo k komplikáciám. Smrteľný výsledok po takejto operácii je nula.

Liečba falošných divertikúl

Čo robiť, ak má pacient nepravdivé divertikulum pažeráka? Liečba v tomto prípade bude zameraná presne na odstránenie zápalového procesu (čo je príčinou tohto problému). Potom nie je potrebná žiadna operácia. A všetko úsilie lekárov by malo byť zamerané na zabezpečenie toho, aby divertikulum z trakčnej formy neprešlo do pulznej formy. Ak sa masy potravín uviaznu v pažeráku, musia sa odstrániť..

Preventívne opatrenia

Ak má osoba divertikulum pažeráka v ranom štádiu choroby (t. J. Vzdelávanie neinterferuje s normálnym životom pacienta), je ešte lepšie dodržiavať určité preventívne opatrenia:

 1. Jedzte iba mäkké jedlá, ktoré nebudú dráždiť pažerák.
 2. Žuvajte všetko dobre.
 3. Jedlá by mali byť teplé. Je potrebné odmietnuť príliš horúce alebo príliš studené jedlá a nápoje.
 4. Všetko jedlo by sa malo umyť vodou. Takže jedlo sa bude oveľa ľahšie pohybovať po pažeráku.
 5. Musíte tiež pamätať na to, že musíte jesť iba pri sedení. Stále je potrebné opustiť konzumáciu potravín „na cestách“..

Rovnaké opatrenia sa musia dodržiavať, ak sa zistí divertikulum pažeráka u psov, mačiek alebo iných domácich zvierat (musia sa tiež kŕmiť podľa osobitného režimu a pri dodržaní všetkých vyššie uvedených bezpečnostných opatrení)..

ethnoscience

Ak je pacientovi diagnostikovaná „ezofageálna divertikulum“, liečba ľudovými liekmi je jedným zo spôsobov, ako sa problému zbaviť. V tomto prípade však musíte byť veľmi opatrní, pretože samoliečba môže mať nežiaduce následky.

 1. Hrubé pšeničné otruby. Toto sú hlavní nepriatelia divertikly. Jedna a pol polievková lyžica prísady, ktorú potrebujete na varenie 100 ml vriacej vody. Ďalej je všetko trochu vylúhované, filtrované. Musíte začať užívať liek so 6 čajovými lyžicami denne. Dávka by sa mala postupne zvyšovať na 6 polievkových lyžíc za deň. Liečba trvá 4 mesiace.
 2. Zelenina. Na prípravu lieku musíte vziať bielu kapustu a repu. Surová zelenina sa musí nechať prejsť rezačkou a šťava by sa mala vytlačiť z drvenej hmoty. Z guľôčok koláča musíte valiť malé guľôčky (o veľkosti lieskových orechov). Tieto gule sa musia v sušiarni ďalej vysušiť. Pred jedlom ich musíte brať šesť hodín denne po dobu pol hodiny. Guľôčky je potrebné umyť vodou. Liečba trvá 3 - 4 mesiace.
 3. Olej z ľanových semienok. Musíte vziať 100 gramov ľanových semienok, pomeliť ich v mlynčeku na kávu do prášku. Potom sa výsledná hmota naleje do pol litra nerafinovaného rastlinného oleja. Potom sa zmes na infúznej nádobe na tmavom mieste naplní po dobu 21 dní. A až potom je liek pripravený na použitie. Je potrebné brať nielen tekutú, ale aj silnú - 1 čajovú lyžičku denne. Priebeh liečby je navrhnutý približne na šesť mesiacov..

Divertikuly pažeráka

Divertikuly sa nazývajú benígne novotvary, ktoré sú malými vakmi. Tvoria sa na stenách sliznice orgánov. Vo väčšine prípadov sa divertikula pažeráka vyskytuje u mužov. Divertikuly pažeráka sú najčastejšie lokalizované v hrudnej oblasti a môžu byť jednoduché alebo viacnásobné.

Divertikuly pažeráka sú vrodené alebo získané, ak sa vyvinú po chronickom zápale pažeráka, s léziami lymfatických uzlín, tuberkulózou alebo hubovými chorobami pľúc. Na pozadí refluxnej ezofagitídy sa veľmi často vyvíjajú divertikulum pažeráka - patológia, pri ktorej sa obsah žalúdka vrhá do pažeráka a dráždi jeho steny..

Rovnako ako akékoľvek ochorenie pažeráka, divertikulum sa prejavuje dysfágiou - ťažkosťami s prehĺtaním vody a tuhého jedla, ako aj bolesťou v oblasti hrudníka. Menej charakteristické sú bolesti v krku, nevoľnosť, kašeľ, zmeny v zafarbení hlasu a zvýšené slinenie. Niekedy sa divertikuly nemusia deklarovať až do začiatku zápalového procesu (divertikulitída), najmä ak sú umiestnené v strednej časti..

Bežiaca divertikulitída je príčinou hnisania novotvarov, zúženia lúmenu pažeráka, tvorby fistúl, ktoré sa môžu zmeniť na malígnu formu. Na pozadí divertikulitídy sa často vyvíja pneumónia a srdcová dysfunkcia. Preto sa pri prvých prejavoch musí divertikulitída liečiť..

Diagnóza divertikula pažeráka

Lekári nášho centra potrebujú na presnú diagnózu výsledky dvoch postupov: kontrastnú rádiografiu pažeráka a pažeráka, ktoré poskytnú údaje o dostupnosti indikácií pre chirurgický zákrok.

Príprava na operáciu divertikla pažeráka

Najprv je predpísaná povinná schôdzka s chirurgom, po ktorej je pacient poslaný na konzultáciu s anestéziológom, aby prediskutoval metódy zvládania bolesti a terapeutom, ktorý predpíše predoperačné vyšetrenie. Zahŕňa 21 laboratórnych testov, röntgenové vyšetrenie hrudných orgánov, elektrokardiogram, ultrazvuk brušnej dutiny. V závislosti od výsledkov sa udeľuje povolenie na chirurgický zákrok alebo na terapeutickú liečbu choroby, ktorá narúša činnosť.

Pri absencii zápalového procesu sa musia u starších pacientov pozorovať malé divertikly pažeráka. Vo všetkých ostatných situáciách sa vykonáva excízia divertikla - divertiklektómia s následnou rekonštrukčnou rekonštrukciou pažeráka. Ak je pacientovi diagnostikovaná malá divertikula, ale spôsobuje to nepohodlie osobe, lekári našej kliniky zaskrutkujú nádor do lúmenu pažeráka. Potom je s pomocou lokálnych tkanív samotného pacienta nevyhnutné pre posilnenie radikálnej liečby povinné posilnenie stehových stehov..

Rehabilitácia po operácii pažeráka divertikulárnej

Pacienti najčastejšie dobre tolerujú divertikulektómiu a po operácii sa zotavujú pomerne rýchlo. Dĺžka hospitalizácie závisí od rýchlosti hojenia rany a pohody pacienta. Spravidla predpíšeme extrakt 3 - 10 dní po divertikulektómii. Niekoľko týždňov je veľmi dôležité jesť tekutinu, obaliť jedlo, vylúčiť korenené a mastné jedlá. Všetkým pacientom, ktorí podstúpili divertikulektómiu, sa odporúča ďalšie vyšetrenie gastroenterológom a chirurgom..

Divertikuly pažeráka

Divertikulum pažeráka (DP) je slepý výčnelok orgánovej steny v tvare vaku, ktorý komunikuje so svojím lúmenom.

Divertikuly pažeráka sa najčastejšie rozvíjajú v troch oblastiach - na hranici s hltanom, na úrovni rozdvojenia priedušnice av dolnej časti hrudníka - nad bránicou..

1. Lokalizácia rozlišuje:

• divertikula hltanu a pažeráka (hraničná) alebo divertikla Zenker;

• správna divertikula pažeráka:

? rozdvojenie (v oblasti rozdvojenia priedušnice);

? epifrenál (nad bránicou);

? abdominálne (v brušnom pažeráku) sú mimoriadne zriedkavé.

2. Podľa vývojového mechanizmu sa DP delia na pulzný, trakčný a zmiešaný. Takéto rozdelenie navrhol patológ K. Rokitansky už v roku 1840. Pulzné DP sa tvoria v dôsledku vyčnievania steny pažeráka pod vplyvom intraluminálneho tlaku (počas kontrakcie muskulatúry orgánu). Dôvodom rozvoja trakčného DP je zápalový proces v okolitých tkanivách s následnou tvorbou jaziev, ktoré ťahajú stenu pažeráka v smere zápalového ohniska (napríklad smerom k lymfatickým uzlinám koreňa pľúc alebo rozdvojeniu priedušnice s tuberkulóznymi léziami, smerom k chrbtici s spondylitídou). V niektorých prípadoch sa trakčný mechanizmus pozoruje pravdepodobne iba na začiatku vývoja divertikula, zatiaľ čo zväčšenie jeho veľkosti je výsledkom pulzačného mechanizmu. Takéto DP sa označujú ako zmiešané alebo pulzné trakcie.

3. DP sa navyše delia na vrodené (sú veľmi zriedkavé) a získavajú sa.

Takzvaná pravá divertikula obsahuje všetky vrstvy steny pažeráka, falošné sú bez svalovej membrány. Viacerí autori nakreslili rovnaké znamenie medzi pravou a trakčnou divertiklou a podľa toho aj falošnou a pulznou divertiklou.

4. Nakoniec rozlíšiť nekomplikované a komplikované RP.

Medzi komplikácie patrí: divertikulitída, ezofagitída, krvácanie, perforácia, vývoj rakovinového nádoru v divertikle. Perforácia DP zase môže viesť k rozvoju hlienu krku, mediastinitídy, empyému. Pľúcne komplikácie sú výsledkom aspirácie obsahu divertikla do dýchacích ciest (tracheobronchitída, pneumónia, pľúcny absces)..

Etiológia a patogenéza

Dôvody rozvoja RP zostávajú úplne nejasné.

Hlavnými patogénnymi mechanizmami DP sú:

1. Zvýšenie tlaku v pažeráku vedie k vyčnievaniu veľmi elastickej a pohyblivej sliznicovej submukóznej vrstvy cez slabé časti („medzery“) svalovej membrány. Zvýšenie tlaku v pažeráku je prirodzeným dôsledkom kontrakcie hltanu a pažeráka pri prehltnutí. Toto je čisto fyziologický jav. Na vytvorenie divertikla musia byť okrem slabého miesta v orgánovej stene tiež poruchy koordinácie kontrakcií zvierača. Táto situácia je najpravdepodobnejšia u achalázie dolného zvierača pažeráka (NPS) (pozri časť „Kardiospazmus“) alebo zúženia dolného hltanu..

2. Druhým dôležitým dôvodom rozvoja DP je natiahnutie steny pažeráka zo strany zápalového ložiska, ktoré sa nachádza v mediastíne alebo na krku (spondylitída, tuberkulózna lymfadenitída atď.). Stiahnutie jazvy privádza stenu pažeráka bližšie k riešeniu zápalu v pohrudnici alebo mediastíne s tvorbou DP. Keď sa divertikulum zväčšuje, objavujú sa a zväčšujú sa jeho klinické prejavy. V budúcnosti sa objavia rôzne komplikácie (pozri nižšie).

Zenker diverticula. Tieto divertikuly sa tvoria v najslabšom bode zadnej steny hltanu, ktorý sa nachádza priamo nad vstupom do pažeráka, v takzvanom killianskom trojuholníku, kde svalovú membránu predstavujú zväzky dolného hltanu hltana. Na vrchole tohto trojuholníka sú ohraničené šikmé zvislé zväzky vlákien, ktoré sú označené ako m. tyreofaryngeus, nižšie - kruhovými zväzkami T. cricopharyngeus (Obr. 34).

Moderní autori považujú takzvanú achaláziu crikofaryngeálneho svalu za hlavný dôvod vzniku divertikla hltanu a pažeráka..

Obr. 34. Vývojový vývoj divertikla Zencker.

I - štruktúra svalovej membrány hltanu a proximálnej časti pažeráka:

1 - m. thyreopharyngeus; 2 - Killianov trojuholník; 3 - m. cricopharyngeus;

4 - Lymerov trojuholník je viditeľná kruhová vrstva svalovej membrány pažeráka;

5 - pažerák; 6 - priedušnica; II - vývojové fázy divertikla Zenkera.

(Autor: V.Kh. Vasilenko a kol. Choroby pažeráka. M., 1971)

Nevoľnosť tohto svalu počas prehltnutia vedie k zvýšeniu tlaku v hltane a vyčnievaniu jeho zadnej steny vo forme divertikla. Pretože telá krčných stavcov sú umiestnené za križovatkou hltanu a pažeráka, rastúce divertikulum posúva mäkké tkanivá doľava alebo doprava od pažeráka a môže ísť pod bočné svaly krku do supraclavikulárnej oblasti..

Oveľa menej často sa divertikulum tvorí v inom slabom mieste zadnej steny pažeráka - lymerskom trojuholníku ohraničenom nad m. cricopharyngeus a po stranách so zväzkami pozdĺžnych svalových vlákien v ústach pažeráka (Obr. 34).

Je potrebné poznamenať, že eponymika (z gréckych eponymos - dajúcich niečo svoje meno) regiónu prechodného hltana a pažeráka sa konečne neusadila. Mnohí autori tak nazývajú horný kryokryaryálny trojuholník (Killian) Lanierov trojuholník-

Hackerman (Killian-Jamison diverticulums siahajú až po krk cez trojuholník toho istého mena pozdĺž anterolaterálneho povrchu pažeráka tesne pod cricopharyngeálnym svalu) a dolný cricopharyngeal (Lymer) sa tiež nazýva Lymer-Hackermanov trojuholník. Používanie podobných názvov spôsobuje určité nejasnosti v chápaní uvažovanej problematiky..

Bifurkačné divertikuly sa najčastejšie vyvíjajú podľa trakčného mechanizmu a sú výsledkom chronického zápalu v okolitých tkanivách (napríklad s tuberkulóznou lymfadenitídou)..

Epifrenická divertikula sa vyskytuje pri natiahnutí vrodených slabých miest svalovej steny pažeráka pod vplyvom zvýšeného intraesofageálneho tlaku. Zdá sa, že v niektorých prípadoch sa formujú na pozadí narušenej funkcie NPS (kardiospazmus). Epiphrenické divertikulum sa niekedy vyskytuje po Hellerovej operácii (ezofagocardiomyotómia) v dôsledku kardiospazmu..

Údaje o klinickom obraze a objektívnej štúdii

Malé rozmery DP (do 1-2 cm) sú asymptomatické. S rastúcim počtom divertiklov sa u pacienta objavujú sťažnosti..

Počiatočné prejavy divertikla Zenkera sú podobné príznakom chronickej faryngitídy (bolesť hrdla, sucho, kašeľ). V budúcnosti sa objaví dysfágia, regurgitácia alebo regurgitácia po prehltnutí, chrapot hlasu, halitóza. S progresiou choroby sa spája úbytok hmotnosti, zhoršenie celkového stavu a príznaky komplikácií (zápal pľúc, krvácanie, perforácia divertikla atď.). S rozvojom divertikulitídy sa môže vyskytnúť bolesť v zadnej časti hlavy, krku, za hrudnou kosťou..

Objektívna štúdia divertikla Zenkera je pomerne poučná. Niekedy je možné zistiť asymetriu krku po jedle alebo pití. V zóne lokalizácie divertikula je možné počuť dunivý a striekajúci hluk (Cooperov príznak). U pacientov s predĺženým priebehom choroby sa zisťuje strata hmotnosti a chrapot hlasu.

Bifurkačné divertikulum je zvyčajne asymptomatické a deteguje sa iba röntgenovým alebo endoskopickým vyšetrením. Niekedy sa prejavuje miernou dysfágiou, bolesťami na hrudníku, regurgitáciou. Veľmi zriedkavo komplikovaná pažerásťou pažeráka.

Epifrenická divertikula tiež vo väčšine prípadov nespôsobuje sťažnosti. Klinicky sa objavujú iba u 15–20% pacientov. Prevláda dysfágia, bolesť za hrudnou kosťou alebo v epigastrickej oblasti, regurgitácia, nauzea, strata chuti do jedla. Veľká divertikula môže stlačiť susedné orgány, čo sa prejavuje nielen dysfágiou a bolesťou na hrudníku, ale tiež búšením srdca, dýchavičnosťou po jedle. Tieto sťažnosti prechádzajú po vyprázdnení divertikla..

Laboratórna a inštrumentálna diagnostika

Hlavná diagnostická metóda pre DP je stále rádiologická. Aplikujte kontrastnú fluoroskopiu a rádiografiu pažeráka v rôznych projekciách (polypozičná štúdia). V tomto prípade je určená lokalizácia, veľkosť a tvar divertikla, povaha kompresie pažeráka s naplneným vreckom. Röntgenové vyšetrenie hrudných orgánov vykazuje známky aspiračných pľúcnych komplikácií. Röntgen pažeráka s divertikulami s rôznou lokalizáciou sú uvedené na obrázkoch 35–37.

Okrem röntgenového vyšetrenia je potrebné vykonať endoskopické vyšetrenie, ktoré vám umožní posúdiť ústa divertikula, stav sliznice a vykonať prípravnú fázu pred operáciou, ktorá spočíva v jej hygiene a umytí antiseptickými roztokmi..

Odchýlky laboratórnych údajov od normálu s pažerákmi pažeráka sa pozorujú v prípade dlhodobého pôstu (obrázok „zahusťovanie krvi“ - hyperhemoglobinémia, leukocytóza), divertikulitídy a aspiračných komplikácií (zápalové zmeny v klinickom krvnom teste) a krvácanie (zníženie hemoglobínu a červených krviniek)..

Chirurgická liečba DP je hlavná. Konzervatívna liečba sa používa ako prípravok pred operáciou alebo v prípadoch kontraindikácie chirurgického zákroku. Hlavnými zložkami konzervatívnej liečby sú šetrná strava, vyprázdňovanie divertikla po jedle, aby sa zabránilo aspiračným komplikáciám, a prepláchnutie antiseptickým roztokom. Hygienické sedenia divertikula sa môžu vykonávať pod kontrolou endoskopu.

Vo väčšine prípadov je chirurgický zákrok indikovaný v prítomnosti klinických prejavov choroby. V prípade absencie sťažností a existencie divertikla je predpokladaná taktika opodstatnená.

Obr. 35. Röntgenové vyšetrenie pažeráka s divertiklom Zenker

Hlavnou operáciou je odstránenie RP (používajú sa aj pojmy „divertikulektómia“ a „resekcia divertikla“). Operácie, ako je invaginácia divertikla do lúmenu pažeráka a použitie anastomózy medzi dolnou časťou divertikla a pažeráka, sa teraz upúšťajú..

Ak chcete odstrániť divertikulum Zenker, použite prístup z ľavej strany pozdĺž predného okraja sternocleidomastoidného svalu. Tento sval a cievny zväzok krku sa laterálne odstránia a stredne sa odstráni štítna žľaza s priedušnicou. Nájdite a vylučujte divertikulum na krku. Na našej klinike bola navrhnutá a úspešne použitá metóda endoskopického „zvýraznenia“ divertikla v tejto fáze operácie. Divertikulum je odrezané po aplikácii na krk zošívačky (Obr. 38). Potom urobia disekciu cricofaringálneho svalu - berúc do úvahy jeho úlohu v patogenéze choroby - nad 1,5–2 cm bez poškodenia sliznice pažeráka..

Obr. 38. Resekcia Zenkerovho divertikla s krykofaryngeálnou myotómiou.

Citované: N. Levard, A. Blain, B.

Gayet. Diverticules de I'oesophage I IEMC-Pneumologie, 2005. Zv. 2. S. 165–167)

Výsledky takýchto operácií, či už blízko alebo zďaleka, sú dobré u veľkej väčšiny pacientov. Smrteľné následky v pooperačnom období sú veľmi zriedkavé. Minimálne invazívne endoskopické metódy napriek tomu zaujímajú určité miesto v liečbe divokostí riek Zenker. V posledných rokoch, najmä na európskych klinikách, sa rozšírila endoskopická operácia pitvy septa medzi divertiklom a pažerákom - pomocou zošívačky (zošívačky), lasera alebo elektrického kautera. Divertikulum zostáva, ale je dobre vyčerpané; dysfágia zmizne. Takýto zákrok trvá krátku dobu a môže sa vykonať v neprítomnosti celkovej anestézie. V prvých rokoch po zavedení bola endoskopická operácia vykonaná iba u starších a somaticky vážených pacientov. V súčasnosti to mnohí lekári považujú za skutočnú alternatívu k divertikulómii..

Operácie s divertikulummi pažeráka intratorakálnej lokalizácie sa vykonávajú oveľa menej často ako s Tsenkerom. Thoracotomy je tradičný prístup. Zvyčajne sa pri bifurkačnom divertikle používa pravostranný prístup, s epifrenálnym divertiklom ľavostranný. Divertikulum sa izoluje a resekuje pomocou zošívačky. Mnohí chirurgovia okrem resekcie epifrenického divertikula používajú ezofagocardiomyotómiu (prevencia relapsu) a nejaký druh antirefluxnej operácie, zvyčajne čiastočnú Douro fundoplikáciu (prevencia refluxnej ezofagitídy)..

V posledných dvoch desaťročiach boli na liečenie DP navrhnuté rôzne chirurgické techniky endovideo. Bifurkačné divertikulum môže byť resekované torakoskopickou metódou, epifrenické - hrudné aj laparoskopické (alebo kombinované). V našej krajine sú skúsenosti s takýmito zásahmi malé a v skutočnosti sa vyvíjajú.

Tento text je prehľad..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na terapeutické účely sa reflexológia používa veľmi často. Túto metódu nemožno považovať za všeliek na akékoľvek ochorenie, akupunktúra má však ako doplnková terapia pozitívny vplyv na organizmus.
Kýla medzistavcových platničiek je patológia, ktorá spôsobuje deformáciu stavcov. Toto ochorenie najčastejšie postihuje bedrovú oblasť. Podobné procesy v chrbtici môžu byť liečené rôznymi metódami, od tabliet a injekcií po lieky na vonkajšie použitie..
Medzistavcová hernia je choroba, ktorá si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe. Úlohu zohrávajú všetky prostriedky a metódy: lieková terapia, fyzioterapia, masáž atď.