loader

Divertikulum močového mechúra (výčnelok): príčiny, liečba

Výčnelok alebo divertikulum močového mechúra je pomerne zriedkavé a asymptomatické ochorenie. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná počas vyšetrení z iných dôvodov..

etiológie


Divertikulum močového mechúra - jednotná formácia vo forme „vaku“ ako výsledok ložiskovej kýly urotelu a submukózy.
Divertikulóza - prítomnosť jednej alebo viacerých divertikúl umiestnených v blízkosti a spojených s lúmenom močového mechúra úzkym krkom alebo ústami..
Pretože výčnelky obsahujú iba rozptýlené tenké svalové vlákna, neúčinne čistia obsah počas vyprázdňovania a zanechávajú zvyškový moč v mechúre, čo vedie k charakteristickým výsledkom endoskopických aj rádiologických vyšetrení..
Formácie sa zvyčajne vyskytujú v podmienkach chronického zvýšenia intravezikálneho tlaku a sú umiestnené v najslabších miestach močového mechúra. Kód choroby pre mcb 10 N32.3.
Podľa štatistík anomálie ovplyvňujú 90% u mužov v každom veku. Dôvodom je skutočnosť, že hlavnou príčinou obštrukcie je benígna hyperplázia prostaty. Lekári veria, že existujú dva vrcholy - jeden spadá na 10 rokov a druhý na 60-70.

Klasifikácia divertikula močového mechúra


Dávky môžu byť:

 • vrodené (primárne);
 • získané (sekundárne).

Väčšina formácií sú jednotlivé získané lézie umiestnené v bočných stenách orgánu. Závažnosť poruchy závisí od veľkosti, pretože väčšina prípadov je asymptomatická.
Divertikly v závislosti od príslušných vrstiev sú:

 1. Pravda: zahrňte všetky vrstvy štruktúry vrátane svalovej hmoty a vonkajšieho spojivového tkaniva;
 2. Nepravdivé: Nezahŕňajú svalové vrstvy ani adventitídy. Napríklad sú ovplyvnené iba submukózne a sliznice..

Príčiny tvorby divertikla močového mechúra

Vrodené vzdelanie je zvyčajne diagnostikované v detstve alebo počas tehotenstva pomocou prenatálneho ultrazvuku. Dôvodom je dysembryogenetická anomália vývoja mechúrovej steny - slabosť detruzora.
Hlavné príčiny získaného divertikla močového mechúra:

 • upchatie výtoku moču;
 • zúženie močovej trubice;
 • zadná uretrálna chlopňa;
 • skleróza močového krku;
 • vnútromaternicovej infekcie;
 • neurogénny močový mechúr.

Výskyt získaných prípadov u mužov sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku zväčšenej prostaty, ktorá spôsobuje svalovú hypertrofiu a ložiskovú kýlu sliznice v blízkosti močovodných otvorov, močového mechúra alebo otvorenia močovej trubice..

symptomatológie

Formácie sú často asymptomatické, ale môžu byť aj symptomatické. Pomerne často je abnormalita diagnostikovaná náhodou, keď sa pacient zaoberá z iných dôvodov.
Nižšie je uvedených niekoľko príznakov vyčnievania, ktoré možno nazvať typické. Majte na pamäti, že to môže byť tiež príznakom iných zdravotných stavov:

 • Infekcie močových ciest;
 • ťažkosti a problémy s močením;
 • pocity brušnej plnosti;
 • krv v moči;
 • reflux (moč tečúci späť do obličiek);
 • urolitiázová choroba;
 • noktúria;
 • bolesť v oblasti boku a panvy;
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • inkontinencia;
 • zadržiavanie moču;
 • opakujúca sa cystitída;
 • časté, urgentné močenie.

Diagnostické metódy

Divertikuly sa najčastejšie vyskytujú pri ultrazvuku, ktoré sa vykonávajú na štúdium syndrómu prostaty u mužov alebo opakovaných infekcií moču u žien. Ak máte akékoľvek pochybnosti, musíte sa obrátiť na urológa. Divertikulóza (vrecká) močového mechúra môže byť podozrivá, ak má pacient vyššie uvedené príznaky, ale vo väčšine prípadov sa počas testov zistia problémy. Napríklad špeciálny rôntgenový lúč brucha môže detekovať divertikulu.
Výduchy sa často diagnostikujú pri skúmaní snímok, napríklad pomocou CT alebo ultrazvuku. Ultrazvuk tiež pomáha odhaliť obštrukciu obličiek. Po počiatočnom podozrení sa predpíšu podrobnejšie vyšetrenia:

 • sonografia;
 • cystogram (röntgenové testy močového systému, naplnené kontrastným farbivom);
 • MRI
 • cystoskopia (vyšetrenie vnútorného povrchu orgánu močovou trubicou).

Divertikly močového mechúra u detí sú veľmi zriedkavé a vyžadujú si nielen komplexné vyšetrenie a liečbu, ale aj nepretržité sledovanie pediatrom po dobu najmenej 5 rokov..

Liečba divertikula močového mechúra

Vrodené alebo získané divertikuly si nevyžadujú vždy liečbu, najmä ak nie sú spojené s infekciami močových ciest, kameňmi alebo refluxom (spätný odtok moču do obličiek). Divertikuly spojené s nádormi močového mechúra, opakujúcou sa infekciou alebo retenciou moču si vyžadujú liečbu.
Konzervatívny liečebný plán zahŕňa terapiu a ak neexistujú žiadne výsledky, potom by mal byť výstupok odstránený. Ľudová metóda tejto choroby je zbytočná.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Prítomnosť intravezikálneho ochorenia (opuch alebo lítia), spontánneho divertikulárneho prasknutia alebo komplikácií súvisiacich s veľkosťou (priemer 4 cm3) alebo miestom sú absolútnymi indikáciami pre otvorený chirurgický zákrok. Veľké divertikulum môže spôsobiť nedostatočné močenie a chronickú infekciu močových ciest alebo obštrukciu močovodu a dokonca aj zadnú močovú trubicu u detí, zatiaľ čo parauretrálne alebo špirálové divertikulum je zvyčajne spojené s rôznymi stupňami refluxu..
Na zlepšenie močenia sa odporúča súčasná resekcia všetkých výčnelkov, dokonca aj tých najmenších (s priemerom 1 až 3 cm). Podobne by sa na vezikulárne divertikulum nikdy nemalo pracovať, bez toho, aby sa najprv alebo súčasne opravila príčina obštrukcie, či už ide o anatomickú alebo funkčnú (neurogénny močový mechúr). Intervencia bude zahŕňať úľavu od prekážok a možné odstránenie vrecka.
Divertikulóza močového mechúra sa odstráni dvoma spôsobmi:

 • divertikulektómia (otvorená chirurgia);
 • laparoskopická metóda (penetrácia a odstránenie pomocou malých rezov a otvorov pre kameru).

Pre väčšinu urológov zostáva chirurgické odstránenie pomocou otvoreného prístupu najbežnejšou možnosťou. Operácie môžu byť ťažké, ak je divertikulum infikované alebo rozdrvené. Vzorky všetkých nádorov nachádzajúcich sa vo výčnelku sa testujú na rakovinu..
Navrhované postupy majú vynikajúce výsledky a môžu viesť k úplnému odstráneniu príznakov močenia. Po operácii je pacient pod dohľadom. Je to potrebné na kontrolu celkového stavu a vyprázdňovania močového mechúra. Pri operácii brucha je potrebný katéter po dobu 7 až 14 dní. U ľudí so slabo fungujúcim močovým mechúrom môže byť z dôvodu dlhodobej obštrukcie potrebná pravidelná katetrizácia na vyprázdnenie orgánu..

Pooperačné následky

Pred chirurgickým zákrokom sa musí chirurg oboznámiť s možnými komplikáciami. Medzi riziká patrí poškodenie čriev alebo konečníka, infekcia. Podľa štatistík sú veľmi zriedkavé..
Jedinečné komplikácie:

 • Ak sa počas laparoskopie nezistí divertikulum, môže to viesť k neúplnému alebo čiastočnému odstráneniu. Najlepším riešením tohto problému je prevencia pomocou komplexného predoperačného hodnotenia pomocou cystoskopie a VCUG na presné zdokumentovanie umiestnenia, počtu a veľkosti divertikúl, vrátane veľkosti divertikulárneho krku..
 • Poranenie močovej trubice. Pri laparoskopii existuje značné riziko poškodenia močovodu, pretože najbežnejšie umiestnenie divertikla je laterálne v otvorení močovodu. Tomuto riziku sa však dá vyhnúť osobitnou pozornosťou venovanou technike a znalostiam anatómie močovodu. Ureterálny stent je vhodný na identifikáciu.
 • Pooperačný únik moču spôsobený nedostatočným uzavretím cystotómie. Tomu možno zabrániť širšou mobilizáciou orgánov na uľahčenie uzavretia bez stresu. Úspešné liečenie tejto komplikácie si zvyčajne vyžaduje denné drenážovanie pomocou uretrálneho katétra a drenáž pri uzavretom saní. Veľké úniky môžu vyžadovať liečbu antibiotikami, aby sa zabránilo infekcii..

Možné komplikácie po alebo z dôvodu nedostatočnej liečby

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyskytujú neskoré komplikácie:

 • Predĺžený únik moču a fistula moču.
 • Opakovaný divertikulum mechúra. Väčšina výčnelkov získava sekundárnu prekážku. Neschopnosť adekvátne liečiť príčinu bude viesť k novej formácii a môže vyžadovať opakovaný chirurgický zákrok.

Pri absencii chirurgického zákroku môžu nastať komplikácie spôsobené stázou a infekciou:

 • intraspecifický divertikulárny karcinóm prechodných buniek. Šanca 1-10%;
 • urolitiázová choroba;
 • prasknutie mechúra.

Sanácia trvá asi dva mesiace.

prevencia

Dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť vytváraniu získaného divertikla, je zdravý životný štýl a pravidelné návštevy lekára. Pomôže to včas zistiť a odstrániť príčiny, ktoré prispievajú k blokovaniu voľného odtoku moču..
Po operácii sa pacientom podáva diéta, aby sa znížilo zaťaženie močového mechúra. Zakázané alkoholické, korenené, korenené a slané jedlá.
Infekcia močových ciest, ICD, prostatitída atď. - sú impulzom pre tvorbu divertikúl. Preto sa oplatí dospieť k záveru, že je lepšie nedovoliť jeden problém, ako potom obísť lekárov s „kyticou“..

Divertikulum močového mechúra

Čo je divertikulum močového mechúra??

Divertiklom močového mechúra je vrecko, vrecko, ktoré vyčnieva zo steny močového mechúra (močovina). Existujú dva typy divertikulu močového mechúra: vrodené a získané. Vrodený znamená, že osoba sa narodila s touto taškou; získaný znamená, že sa vak vytvoril v dôsledku zdravotného stavu, ktorý ovplyvnil močový mechúr. U pacientov s diagnózou tohto stavu sa môže vytvoriť viac ako jedno vrecko..

Vrodené divertikuly sa zvyčajne diagnostikujú v detstve alebo prostredníctvom prenatálneho ultrazvuku (ultrazvuk). Získané divertikuly močového mechúra sú často spôsobené blokádou močoviny v dôsledku zväčšenej prostaty, zúžením močovej trubice (zúženie lúmenu močovej trubice) alebo neurologickým ochorením. Často sa objavujú náhodne pomocou zobrazovacích výskumných metód v dôsledku iných chorôb..

Príznaky a symptómy

Divertikuly močového mechúra sú často asymptomatické a náhodne zistené v štúdiách iných stavov. Ak je choroba symptomatická, príznaky závisia od hlavnej príčiny, veľkosti divertikla, ich umiestnenia a veľkosti goliera. Niektoré z príznakov zahŕňajú dvojstupňové močenie (typické pre väčšie divertikuly), retenciu moču, infekciu močových ciest, krv v moči a vezikoureterálny reflux.

Objemová divertikula so širokým krkom má tendenciu absorbovať činnosť svalov močového mechúra, po ktorej nasleduje výrazná stagnácia moču a následné infekcie močových ciest. Úzky úzky krk môže spôsobiť opakujúce sa infekcie, ako aj intraartikulárne kamene a slizničné metaplázie.

Príčiny a rizikové faktory

Vrodené divertikulum sa vytvára vtedy, keď časť sliznice močového mechúra preniká cez slabú časť steny močového mechúra (vrodená slabosť steny močového mechúra) a vytvára druh „puzdra“. Toto sa takmer vždy stáva samo o sebe a nevyžaduje si ošetrenie..

Získané divertikuly sú často viac ako jedno a sú zvyčajne sekundárne k obštrukcii krku močového mechúra; obštrukcia je zase spôsobená benígnou hyperpláziou prostaty, zúžením močovej trubice alebo sklerózou krku močového mechúra. Táto obštrukcia spôsobuje zvýšenie tlaku v orgáne, čo môže viesť k možnému vytvoreniu divertikla, zvyčajne v najslabších miestach močoviny..

Divertikulum môže byť tiež sekundárne k predchádzajúcim operáciám na močovom mechúre alebo k neurogénnym zmenám, keď je močový mechúr prázdny.

diagnostika

Môže sa vyskytnúť podozrenie na divertikulá močového mechúra, keď sa u pacienta vyskytnú príznaky, ako sú opakujúce sa infekcie močových ciest, syndróm chronickej panvovej bolesti so známkami zápalu, pocit plnosti v bruchu, neúplné vyprázdnenie močového mechúra alebo všeobecné problémy s vyprázdňovaním, ktoré naznačujú obštrukciu a stázu (stáza). moč. Pacienti však nemusia mať špecifické príznaky a divertikly sa môžu zistiť vyšetrením na zistenie ďalších problémov. Vynikajúcim nástrojom na detekciu divertiklov močového mechúra je cystogram, ktorý vám umožní získať röntgenový obraz močového mechúra pomocou cystografie zavedením kontrastného farbiva..

Divertikulum môže byť tiež detekované cystoskopiou, ktorá je obzvlášť dôležitá pre kontrolu nádorov v divertikle zavedením flexibilného cystoskopu cez močovú trubicu do močového mechúra. Funkciu močového mechúra a prítomnosť obštrukcie krku močového mechúra možno hodnotiť tlakovým testom močového mechúra (urodynamický test). Nakoniec, v niektorých prípadoch môže byť potrebné skontrolovať účinok obštrukcie na obličky pomocou ultrazvukového vyšetrenia obličiek..

liečba

Vrodené alebo získané divertikuly močového mechúra si nevyžadujú vždy liečbu, najmä ak nie sú spojené s infekciami močových ciest, kameňmi močového mechúra alebo vezikoureterálnym refluxom (spätný tok moču z močového mechúra do močovodu, do obličkovej panvy). Namiesto toho je potrebné liečiť divertikulum močového mechúra spojené s nádormi močového mechúra, opakujúcimi sa infekciami a retenciou moču..

Liečba je potrebná aj v prípade spontánneho roztrhnutia divertikla a vo všeobecnosti pri výskyte symptómov. U pacientov s obštrukciou divertikula a močových ciest liečba zahŕňa vyriešenie obštrukcie a (prípadne) odstránenie divertikla. Divertikulum môže byť odstránené chirurgicky, buď otvorene alebo laparoskopicky (pomocou malých rezov a otvorov pre vstup nástrojov a kamery).

prevencia

Osobitné preventívne opatrenia neboli vyvinuté. V prípade zápalových ochorení močového mechúra je potrebné vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr. Toto ochorenie sa často zistí počas ďalších štúdií týkajúcich sa diagnostiky iných chorôb. Pre prevenciu je veľmi dôležitá včasná diagnostika stavov, ako je adenóm prostaty, zúženie močovej trubice, skleróza krku močoviny a ďalšie poruchy, ktoré interferujú s odtokom moču..

Divertikulóza močového mechúra

Divertikulum je charakteristický výčnelok orgánu, ktorý komunikuje s hlavnou dutinou pomocou malého krku. Takýto útvar sa často nachádza v močovom mechúre. S výskytom početných útvarov v orgáne je u osoby diagnostikovaná divertikulóza. Tieto prehĺbené depresie spôsobujú stagnáciu moču. Na tomto pozadí vznikajú závažné zápalové a infekčné choroby genitourinárneho systému. Podľa štatistík trpia divertikulózou mužov takmer 15-krát častejšie ako ženy. Liečba choroby by sa mala začať čo najskôr, pretože v pokročilom štádiu je veľmi ťažké sa s ňou vyrovnať.

Príznaky choroby

Keď sa jedno divertikulum javí ako malé, pacient nemusí mať žiadne nepohodlie. Prvé príznaky choroby sa objavujú, keď sa formácia rozrastá alebo sa zvyšuje ich počet. Nasledujúce príznaky naznačujú vývoj divertikulózy:

 • časté močenie;
 • výskyt krvných nečistôt v moči;
 • bolesť pri močení.

Osoba sa musí snažiť vyprázdniť močový mechúr. Okrem toho je špecifickým príznakom choroby emisia moču v dvoch fázach. Najskôr sa vyprázdni samotná bublina a potom sa odkloní. V tomto prípade v druhej fáze moč:

 • vyjde pomalšie;
 • emitované v tenkom prúde;
 • pri východe sprevádzané bolesťou.

Ak pacient včas nevyhľadá lekársku pomoc, môže dôjsť k stagnácii moču. Nebezpečná choroba a jej komplikácie. Stagnácia môže vyvolať rozvoj cystitídy, pyelonefritídy. Ak sú v močovom mechúre pacienta kamene, môže dôjsť k prasknutiu divertikla. To povedie k peritonitíde, ktorá môže byť fatálna..

Divertikulum močového mechúra - čo to je, príznaky a liečba

príčiny

Divertikulóza vrodeného typu močového mechúra je patológia, ktorej vývoj je spôsobený abnormalitou embryonálneho vývoja. Mnohí veria, že choroba môže byť iba vrodená, ale nie je..

Dôvody porážky genitourinárneho systému môžu byť tieto:

 • predĺžené zvýšenie intravezikálneho tlaku;
 • silné preťaženie stien močového mechúra;
 • divergencia svalových vlákien pod vplyvom akýchkoľvek patologických faktorov.

K vzniku choroby prispievajú rôzne patologické stavy, medzi ktoré patrí napríklad adenóm prostaty, uretritída, zúženie močovej trubice a ďalšie príčiny, ktoré môžu brániť tomu, aby moč opustil dutinu..

klasifikácia

Divertikly močového mechúra sú primárne rozdelené do dvoch veľkých skupín: primárna (vrodená) a sekundárna (získaná). V medicíne sa častejšie zaznamenávajú získané typy chorôb..

Podľa počtu ďalších dutín môže byť choroba jednoduchá a mnohonásobná. Viacnásobnou patológiou je divertikulóza.

Ďalšia klasifikácia zahŕňa rozdelenie na pravú a nepravú dutinu. Ak hovoríme o pravých dutinách, potom sú tvorené rovnakými vrstvami ako močový mechúr. Pri falošných dutinách sa hovorí, že na ich tvorbe sa podieľa iba sliznica.

príznaky

U detí sa vrodená patológia po dlhú dobu nemusí prejaviť žiadnym spôsobom. U dospelých môžu príznaky tiež chýbať, ak nedochádza k stagnácii moču..

Ak dôjde k stagnácii, pacient sa poradí s lekárom so sťažnosťami na:

 • výskyt bolesti s reliéfom močového mechúra;
 • výskyt krvi v moči;
 • príznaky cystitídy (časté bolestivé močenie atď.).

V závažných prípadoch sa v bubline začínajú tvoriť kamene alebo dochádza k prasknutiu. Druhá podmienka je život ohrozujúca, pretože sa vytvára peritonitída.

Ktorý lekár lieči divertikulum močového mechúra?

Ktorý lekár lieči túto chorobu? Ak existuje podozrenie na divertikulum močového mechúra, budete sa musieť obrátiť na urológa. Tento špecialista vyhodnotí príznaky choroby, predpíše diagnostické opatrenia a bude monitorovať proces liečby..

Ak má dieťa alebo dospelý výraznú patológiu, bude potrebná konzultácia a následná pomoc chirurga, pretože problém sa dá vyriešiť iba rýchlo.

diagnostika

Pred začatím akejkoľvek liečby sa musí najskôr zistiť divertikulum močového mechúra. Na tento účel sa používajú ultrazvuk, cystografia a cystoskopia..

Počas cystografie lekár vyplní močový mechúr kontrastom a potom urobí sériu röntgenových lúčov. Obrázok si všimne oneskorenie kontrastného činidla v dutine divertikula, ktoré sa vyznačuje intenzívnejším sfarbením.

Pri cystoskopii sa močový mechúr vyšetrí cystoskopom. Vo väčšine prípadov je možné identifikovať vyčnievajúci krk vedúci z hlavnej dutiny na stranu. V zriedkavých prípadoch vloženie cystoskopu do výčnelku poskytne ešte jasnejší obraz.

Počas ultrazvuku je možné určiť, aké sú veľkosti a počet defektov, ich umiestnenie. Okrem toho hľadajú nádory alebo kamene..

liečba

Liečba patológie je hlavne chirurgická. Ak divertikulum močového mechúra nespôsobuje žiadne nepríjemnosti, pacient je pravidelne sledovaný. Ak prítomnosť choroby prispieva k cystitíde, uretritíde alebo iným patológiám, musí sa liečiť.

Operáciu je možné vykonať dvoma spôsobmi: endoskopicky alebo otvorene. Endoskopia zvyčajne nezahŕňa odstránenie divertikla. Naopak, s jeho pomocou sa krk medzi hlavným orgánom a výčnelkom rozširuje, čím sa ďalšia dutinová časť hlavného.

Vo väčšine prípadov sa však používajú radikálne otvorené operácie. Divertikulektómia sa etablovala ako jednoduchý a efektívny spôsob riešenia problému. Takáto liečba je síce považovaná za radikálnu, ale zachraňuje pacienta pred veľkým počtom možných komplikácií.

Rehabilitácia po operácii

Po ukončení liečby musíte venovať náležitú rehabilitáciu. odporúčané:

 • pravidelné umývanie dutiny močového mechúra antiseptikami pod lekárskym dohľadom;
 • predĺžená katetrizácia močového mechúra na zabezpečenie úplného a správneho odtoku moču;
 • použitie fyzioterapeutických techník na urýchlenie regenerácie.

Je potrebná správna starostlivosť o katetrizovaný močový mechúr. Najskôr sa katéter vymení najmenej raz týždenne. Po druhé, odporúča sa vyprázdniť moč po každom močení, aby sa zabránilo spätnému toku moču. Starostlivá starostlivosť o katéter zabráni infekcii a zníži riziko recidívy.

Rehabilitácia po divertiklektómii je samozrejme pomerne zdĺhavá, ale samotný zásah zachráni pacienta pred patológiou a súvisiacimi komplikáciami.

Výživa

Po chirurgickom zákroku na divertikle bude musieť pacient určitý čas dodržiavať špeciálnu diétu. Cieľom diétnej terapie je zabrániť zvyšovaniu kyslosti moču, čo môže nepriaznivo ovplyvniť proces hojenia..

Kyslosť sa nezvyšuje, odporúča sa zdržať sa:

 • údené mäso;
 • vyprážané jedlá;
 • príliš slané jedlo;
 • alkoholické nápoje.

Strava sa v každom prípade predpisuje pacientovi individuálne a môže sa upraviť podľa jeho osobných charakteristík..

komplikácie

Divertikulum v mechúre často vedie k tomu, že tlak v orgáne sa postupne zvyšuje. Výsledkom je, že moč stagnuje, vyvíjajú sa zápalové reakcie, množia sa rôzne patogénne mikroorganizmy.

Po prvé, choroba je nebezpečná práve s infekciou, ktorá významne komplikuje život pacientov, pretože je spojená s mnohými nepríjemnými pocitmi. Pri silnej stagnácii moču je tiež možné prasknutie močového mechúra, čo je život ohrozujúca komplikácia..

prevencia

Prevencia vrodeného výbežku, bohužiaľ, nie je možná. Existujú iba všeobecné pravidlá, podľa ktorých sa pacientom odporúča viesť zdravý životný štýl, opustiť zlé návyky, riadiť sa stravou.

Aby sa predišlo chorobám sekundárneho typu, prioritou je včasné liečenie chorôb genitourinárneho systému akéhokoľvek pôvodu. Ak je choroba vrodená alebo chronická, musí sa dostať pod kontrolu a musí sa dostať do remisie, čo tiež pomôže zabrániť tvorbe ďalších dutín..

Ak sa objavia príznaky, ktoré môžu naznačovať divertikulum v mechúre, pacientom sa odporúča, aby sa okamžite poradili s lekárom. Jedná sa o nebezpečnú patológiu, ktorá dlhodobo tajne pokračuje a má život ohrozujúce komplikácie..

Divertikulum močového mechúra: príznaky, liečba

Štruktúra a funkcia močového mechúra

Močový mechúr slúži ako dočasný rezervoár na zhromažďovanie moču, až kým nie je odstránený z tela. Močový mechúr pozostáva z troch vrstiev vlákien hladkého svalstva, ktoré sa sťahujú dovnútra, keď je moč vylúčený z dutiny. Jej vnútorný povrch je lemovaný skladanou sliznicou. Keď sa bublina roztiahne, tieto záhyby sa vyhladia.
Normálna kapacita močového mechúra je asi 350 ml. Rozšíriteľnosť je veľmi individuálna a pohybuje sa v rozmedzí od 500 do 750 ml. Každé 2 až 4 hodiny, v závislosti od množstva opitého tekutiny, sa objaví nutkanie na močenie. Je poskytovaná špeciálnymi nervovými receptormi v stene močového mechúra, ktoré signalizujú mozog..
Z močového mechúra moč vstupuje do močovej trubice. Nedobrovoľnému odtoku bránia kruhové svaly (zvierač), ktoré stláčajú steny močovej trubice. Počas močenia sa zvierač uvoľňuje.
Toto je normálne. Pri niektorých chorobách je však odtok moču z močového mechúra narušený.

Dôvody môžu byť rôzne: kamene alebo nádor v močovom mechúre, cystocele, neurogénny faktor atď. K porušeniu často prispieva divertikulóza močového mechúra..

Čo je to divertikulum?

V stene močového mechúra sa vytvára vrecovitý výčnelok (divertikulum). Môže to byť vrodená patológia a získaná:

 • V prípade vrodenej anomálie je divertikulum (nazýva sa „pravdivé“) jednoduché a veľké. Niekedy sa ukázalo byť väčšie ako samotná bublina. Štruktúra steny vaku je identická s trojvrstvovou stenou bubliny. Je potrebné poznamenať, že takáto vrodená anomália je pomerne zriedkavá..
 • Často diagnostikovaná získaná divertikula (alebo „nepravdivá“). Vnútorná sliznica vyčnieva von z svalových vlákien - druh kýly močového mechúra. Môže existovať niekoľko takýchto divertikúl..

Dôvody vzniku divertikla

Výsledkom divertikla je systematické dlhodobé napätie stien naplnenej bubliny. Vnútorný tlak spôsobuje ich nadmerné napínanie a divergenciu svalových vlákien. Preto je potrebné močový mechúr vyprázdniť včas, bez toho, aby došlo k extrémnemu rozťahovaniu a neustálemu zvyšovaniu intravezikálneho tlaku..
Včasné odtoky tiež bránia rôzne choroby, ako je skleróza krku močového mechúra alebo adenóm prostaty. To vedie k štatisticky častejšej diagnostike tohto ochorenia u mužov.

Symptómy divertikulum

Hlavným prejavom divertikla močového mechúra je bifázická močenie.

Po prvom močení, keď je prúd suchý, má pacient pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Po krátkom čase musíte zopakovať pokus o močenie, čo vedie k určitému nepohodliu a rozvoju mnohých psychologických problémov..
Stáva sa to preto, že prvá časť moču opúšťa močový mechúr a až potom sa vyprázdni divertikulum. Pri zvyškoch moču sa hnis často vylučuje. Stagnujúci moč v divertikule prispieva k prichyteniu infekcie ak rozvoju chronickej cystitídy.
Divertikly sa zisťujú pri vyšetrení pacienta, ktorý sa sťažuje na typické príznaky cystitídy: časté močenie, bolesť a pálenie.
Ďalšou komplikáciou divertikulózy je tvorba kameňov (piesok, kamene) v dutine divertikla..

liečba

1. Konzervatívny. V nekomplikovaných prípadoch nie je nutný chirurgický zákrok. Pacientovi je predpísaná strava na prevenciu urolitiázy, ako aj protizápalových liekov.
Byliny majú dobrý antibakteriálny účinok: medvedica, zlatistá, harmančeková, brusnica čierna, ľubovník bodkovaný, tymian, kôpor, kôrovec.
2. Prevádzkové. Indikácia na odstránenie divertikula (divertikulektómie) je prítomnosť veľkého kameňa v ňom, prítomnosť nádoru alebo chronická neliečená infekcia. Operácia sa vykonáva dvoma spôsobmi: bez otvorenia močového mechúra a otvorenia. Niekedy sa tieto metódy kombinujú.

 • S prístupom bez bubliniek (bez otvorenia) 5 mm od steny bubliny je krk divertikla obviazaný, je aplikovaná svorka a divertikulum je odrezané. Po šití sa vykoná kontrolné plnenie močového mechúra..
 • Pri intravezikálnom prístupe je chirurgický nástroj alebo prst vložený do divertikla. Divertikulum sa opatrne vtiahne do dutiny bubliny a otvor sa odreže v kruhu. Stehy sa nanášajú zo strany dutiny močového mechúra.

Profylaxia divertikla spočíva predovšetkým v včasnom liečení urologických chorôb a účasti na pravidelných dispenzarizačných akciách.

Čo sú to divertikly a pseudorepertikly močového mechúra, ako liečiť chorobu

Divertikulum močového mechúra je výstupok steny, ktorý vedie k tvorbe depresie v močovine. S miernym kruhovým výčnelkom príznaky chýbajú. V prípade veľkého divertikula je močenie ťažké, ku ktorému dochádza v dvoch fázach. Pri oneskorenej liečbe je divertikulum komplikované pyelonefritídou, urolitiázou, cystitídou. Pre diagnózu, cystoskopiu, urodynamickú štúdiu, je predpísaný ultrazvuk močového systému.

klasifikácia

Divertikulum močoviny je vaskulárne vybranie (prolaps), ktoré sa spája s cystickou dutinou malým kanálom (hrdlom divertikla). V dôsledku deformácie orgánov sa pozoruje stagnácia moču, čím sa zvyšuje riziko urologických chorôb:

 • hydronefróza;
 • urolitiáza;
 • ochorenie obličkových kameňov;
 • zápal močového mechúra;
 • pyelonefritída;
 • pyelitis;
 • ureteritída (zápal močovodu).

V 7 z 10 prípadov sa divertikly tvoria na bočných a zadných stenách orgánu v blízkosti úst močovodu. Deformácie sa vyskytujú oveľa menej často v hornej a dolnej časti orgánu. Podľa štatistík sa prolaps močoviny vyskytuje u žien 15-krát menej ako u mužov.

Podľa pôvodu sa rozlišujú 2 formy divertikla močového mechúra:

 • vrodený Hrče sa tvoria vo fáze vývoja plodu. Stena divertikla pozostáva z rovnakých vrstiev ako močovina - sliznica, submukóza, svalová vrstva (detruzór), adventitia..
 • Získal. Prolaby sa javia ako komplikácia chorôb pozadia. Divertikulum močového mechúra sa skladá z dvoch vrstiev, pretože mu chýbajú svalové vlákna.

Získané výčnelky sa nazývajú nepravdivé (s predponou pseudo-). Pseudo-divertikuly močového mechúra sa vyskytujú so zvýšeným hydrostatickým tlakom v dôsledku problémového močenia. Detrusor (svalová vrstva) močového mechúra najskôr zhustne a potom sa stáva tenší. V dôsledku toho sa jeho vlákna líšia a sliznica sa vydúva.

Podľa počtu ďalších dutín sú divertikly mnohonásobné a jednoduché. Tieto sa najčastejšie vyskytujú pri dlhodobej stagnácii moču, chronickom zápale močového mechúra.

Uroológovia sa v 80% prípadov stretávajú s pseudo-divertiklmi močového mechúra, ktoré sa objavujú na pozadí patológií močového systému.

Príčiny choroby

Primárne ďalšie dutiny v močovom mechúre sa stále tvoria v maternici. Príčinou slabosti detruzora je abnormalita pri tvorbe močovinovej steny. Vyvoláva sa pôsobením škodlivých faktorov na telo matky:

 • fajčenie;
 • toxická otrava;
 • infekcie škodlivé pre plod;
 • hormonálne lieky;
 • nepriaznivá ekológia;
 • nálada.

Získané divertikulum močového mechúra u detí a dospelých je spôsobené zvýšeným hydrostatickým tlakom. Vyvoláva ho veľa chorôb močového a reprodukčného systému:

 • BPH;
 • uretrálne obmedzenia;
 • uretritída;
 • fimóza (u mužov);
 • cervikálna skleróza;
 • zápal močového mechúra;
 • chronická prostatitída.

Muži sú náchylnejší na patológiu, ktorá je spojená s hypertrofiou a opuchom prostaty. Pri adenóme žľazy dochádza k infravezikálnej obštrukcii - narušeniu odtoku moču kvôli obštrukcii na úrovni krku močového mechúra. V dôsledku zhoršeného odtoku moču sa zvyšuje intravezikálny tlak.

Pri ťažkostiach s močením existuje potreba namáhania, ktoré spôsobuje ešte väčšie zvýšenie tlaku a napnutie stien močového mechúra..

príznaky

Pri jednoduchých výčnelkoch steny močoviny nevznikajú problémy s močením. Prvé príznaky sa objavujú so zväčšením priemeru divertikla, čo bráni úplnému vyprázdneniu orgánu.

Klinické prejavy divertikla močového mechúra:

 • močenie v dvoch fázach;
 • predĺženie močenia;
 • zastavenie moču v močových cestách (urostáza);
 • zadržiavanie moču;
 • hematúria (krv v moči).

Pri silnom rednutí steny močového mechúra je poškodený epitel sliznice, takže začína krvácať. To spôsobuje bolesť panvy, ktorej intenzita po močení klesá. V dôsledku urostázy v močovom trakte sa patogénne baktérie aktívne množia. Infekcia je indikovaná:

 • časté močenie;
 • suspenzia a vločky v moči;
 • pocit pálenia počas močenia;
 • horúčka;
 • panvovej bolesti.

Stagnujúci moč vedie k ukladaniu kameňov v močovine a ďalších orgánoch močového systému. Pri oneskorenej liečbe je patológia komplikovaná nefro- a urolitiázou. Ak sa divertikulum tvorí v blízkosti úst močovodu, objaví sa vezikureterálny reflux, ktorý sa prejavuje:

 • zvýšená produkcia moču;
 • prasknutie močového mechúra;
 • bolesť chrbta;
 • opuchy končatín;
 • zakalenie moču.
Hádzanie moču z močového mechúra do obličiek je spojené so závažnými komplikáciami - pyelonefritída, zlyhanie obličiek.

Diagnostické metódy

V polovici prípadov sa počas vyšetrenia pacientov zistí divertikulum močoviny v dôsledku častej exacerbácie pyelonefritídy, uretritídy alebo cystitídy. Zostávajúci pacienti idú na urológa kvôli dysurickým poruchám.

Podľa vyšetrenia lekár odlíši divertikulum od hydronefrózy, vezikoureterálneho refluxu, cystitídy a iných patológií močového systému..

Na diagnostiku divertikúl sa vyžaduje vyšetrenie:

 • Cystografii. Po naplnení močového mechúra kontrastným roztokom sa urobí niekoľko obrázkov. Po močení sa liek zotrváva vo výčnelku, takže postihnutá oblasť vyzerá tmavšie ako iné oblasti močoviny..
 • Cystoskopie. Pomocou endoskopického video zariadenia lekár skúma vnútorný povrch močového mechúra. S divertiklom sa nachádza isthmus v jeho stene, cez ktorý je cystická dutina spojená s kostrovou dutinou.
 • ultrazvuk Divertikulum močového mechúra pri ultrazvukovom vyšetrení má podobu vybrania, ktoré je spojené s dutinou orgánu tenkým kanálom. Podľa príznakov ozveny sa odhaduje veľkosť patologického výčnelku.

Na vylúčenie infravezikálnej obštrukcie je potrebné podstúpiť urodynamické vyšetrenia - cystometriu, vylučovaciu urografiu, uroflowmetriu. V závislosti od výsledkov sa vyvinie vhodný liečebný režim..

Liečba divertikula močového mechúra

Pred liečbou divertikla močoviny určte príčinu jej vzniku, veľkosť a lokalizáciu. Malé výčnelky sa hodia na konzervatívnu terapiu, pri ktorej sa používajú lieky a fyzioterapeutické postupy. Pri stlačení okolitých orgánov pomocou divertikla, porušení urodynamiky a hnisavých komplikácií je indikovaná chirurgická liečba.

Vypukliny na stenách močového mechúra sú plné perforácie a peritonitídy. Preto sa pri prvých príznakoch choroby dohodnite s urológom.

konzervatívny

Divertikulóza močového mechúra proti cystitíde a uretritíde sa lieči liekmi. Na zničenie infekcie sú priradené normalizované močenie:

 • antibiotiká (Fosfomycín, Ofloxacín) - eliminujú bakteriálnu infekciu močových ciest, znižujú opuch sliznice močového mechúra;
 • uroseptiká (Nitroxolin, Nitrofurantoin) - dezinfikujú močový trakt, predchádzajú hnisavým komplikáciám;
 • prípravky na rozpúšťanie kameňa (Cystorenal, Fitolit) - rozpúšťajte malé kamene, odstraňujte piesok z orgánov močového systému;
 • nesteroidné analgetiká (Naproxen, Ibuklin) - zastavenie zápalu, zmiernenie bolesti a zníženie opuchu poškodenej sliznice močoviny.

Pri chronickej cystitíde sú indikované instilácie močového mechúra. Do močovodu sa injikujú liečivé roztoky, ktoré ničia patogénnu flóru. Na urýchlenie regenerácie je predpísaný priebeh fyzioterapie - induktotermia, ionoforéza, liečba UHF. Fyzioterapeutické postupy stimulujú krvný obeh v panvových orgánoch, posilňujú lokálnu imunitu, zvyšujú tonus detrusora.

chirurgický

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva otvoreným alebo endoskopickým prístupom:

 • Otvorená divertikulektómia. V suprapubickej oblasti sa uskutoční rez, ktorým sa vylučuje močovina. Predná stena orgánu je pitvaná, divertikulum je odstránené a okraje rany sú šité..
 • Endoskopická chirurgia. Do močového mechúra sa do močového mechúra vkladá mini kamera. V brušnej stene, do ktorej sú vložené duté trubice, sa urobí niekoľko vpichov. Nainštalujú potrebné svorky, skalpel a ďalšie nástroje. Pod kontrolou kamkordéra sa odstráni výstupok v tvare vaku a otvor sa zašije.
Ak sa močovod otvorí do ďalšej dutiny močovodu, uchýli sa k chirurgickému zákroku, ktorý vytvorí anastomózu ureterocystónu - umelú cestu medzi močovodom a močovým mechúrom.

Pooperačné obdobie

Divertikulektómia je náročná operácia, po ktorej nasleduje dlhé rehabilitačné obdobie. Podľa odporúčaní urológa sa pooperačné komplikácie vyskytujú zriedka. Najčastejšie sú zistené u pacientov, ktorí podstúpili endoskopické odstránenie divertikula..

Rehabilitácia

V pooperačnom období sa katetrizácia močoviny vykonáva po dobu 5 až 7 dní, čo sa uskutočňuje v niekoľkých fázach:

 • genitálie sú ošetrené dezinfekčným roztokom;
 • do uretrálneho otvoru sa vloží katéter mazaný vazelínou alebo glycerínom;
 • keď katéter vnikne do bubliny, moč sa začne vylučovať.

1-2 razy denne sa močový mechúr premyje antiseptickými roztokmi. Procedúra sa vykonáva po močení. Liek sa vstrekuje do vezikula katétrom. Do 1,5 - 3 hodín by sa pacient nemal močiť.

Na prevenciu hnisavých komplikácií sa pacienti podrobujú antibakteriálnej liečbe. Aby sa zabránilo množeniu baktérií v močovom systéme, užívajte Augmentin, Cefalexin, Cefepime. Rehabilitácia po endoskopickej operácii trvá 10 - 12 dní po otvorenej divertikulektómii - od 14 do 30 dní.

Možné komplikácie

Niekedy v pooperačnom období vznikajú komplikácie:

 • hnisavý zápal moču;
 • hydronefróza;
 • vnútorné krvácanie;
 • exacerbácia cystitídy;
 • únik moču do perivaskulárneho priestoru;
 • ureterálna obštrukcia.
Po transuretrálnom chirurgickom zákroku sa u niektorých pacientov pozoruje zúženie močového kanála. To vedie k stagnácii moču v močovom mechúre, jeho vrhnutiu do močovodu, obličkovej panvy.

Výživa a životný štýl

Po odstránení divertikla na 1-1,5 mesiaca musíte dodržiavať terapeutickú diétu. Z stravy vylúčte výrobky, ktoré dráždia sliznicu močového traktu:

 • Sýtené nápoje;
 • kyslé jablká;
 • šťaveľa;
 • jahody;
 • tukové mäso;
 • bohaté bujóny;
 • koreniny;
 • marinády;
 • alkohol;
 • silná káva;
 • paradajky
 • huby;
 • konzervovaná zelenina;
 • citrus.

Na rýchle hojenie rán v močovom mechúre sa odporúča používať bylinné čaje, dietetické mäso, zeleninové polievky, obilniny na vode. Obzvlášť užitočné infúzie s harmančekovými kvetmi, rebríčkom, medveďmi, nechtami.

Uroológovia odporúčajú dočasne zdržať sa sexu, navštevovať kúpeľný dom alebo solárium. Do jedného mesiaca po operácii je fyzická aktivita obmedzená, vyhýba sa dlhodobému sedeniu. Na vymytie patogénnej flóry z močového systému použite najmenej 2-2,5 litra tekutiny za deň.

prevencia

Preventívne opatrenia majú eliminovať faktory vedúce k prolapsu močovinovej steny. Aby sa zabránilo divertikulám, mali by:

 • včasné liečenie zúžení močovej trubice, adenómu prostaty a cystitídy;
 • systematicky a úplne vyprázdňujte močový mechúr, netolerujte príliš dlho;
 • navštíviť urológa raz ročne;
 • vyhnúť sa podchladeniu, fyzickej nečinnosti a stresovým situáciám;
 • vylúčiť sexuálne vzťahy s príležitostnými partnermi;
 • žiť zdravý život.

Močovina močovod je urologické ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje na pozadí chorôb močového systému. V 8 z 10 prípadov si vyžaduje chirurgický zákrok a dlhodobú rehabilitáciu. Pri včasnej liečbe urologických patológií a na základe odporúčaní lekára sa významne znižuje riziko ďalších dutín v močovom mechúre..

Divertikulum močového mechúra

Divertikulum močového mechúra je patologický stav, ktorý sa vyznačuje objavením sa vaku v tvare vaku v stene orgánu nazývaného výstupok. Vypuknutie na sliznici - jednoduché alebo viacnásobné - narušuje normálny proces akumulácie a odoberania moču. Častejšie sa tvoria divertikuly na zadnej a bočnej stene orgánu, zriedka v oblasti dna a vrcholu. Veľkosť výčnelkov sa pohybuje od malých po pôsobivé, niekedy presahuje objem samotnej močoviny.

Podľa mechanizmu výskytu divertikla močového mechúra sa delí na:

 • primárna alebo vrodená - patológia je prítomná od narodenia a je spôsobená genetickými poruchami vo vývoji orgánu;
 • sekundárne alebo získané - vyvíjajú sa na pozadí minulých chorôb močových orgánov; často sa diagnostikujú sekundárne divertikly v lekárskej praxi.

Klasifikácia podľa štrukturálnych vlastností:

 • pravé divertikulum je výčnelok v stenách močového mechúra, ktorý má rovnaké vrstvy ako samotný orgán;
 • nepravý - tvorený sliznicou močového mechúra, ktorá vyčnieva cez svalové tkanivo.

Primitívne divertikly sú pravdivé, získané - nepravdivé.

Dôvody vzhľadu

Primárne divertikuly sa tvoria v dôsledku abnormálnej tvorby stien orgánu - nadmerná slabosť detruzora. Vrodená forma patológie sa u dieťaťa vytvára aj v prenatálnom období kvôli zlej ekológii, zlým návykom budúcej matky a nedodržiavaniu lekárskych predpisov. Infekčné a vírusové choroby prenášané počas tehotenstva môžu prispieť k rozvoju tejto choroby..

Získaná forma choroby alebo pseudodiverculus sa vyvíja na pozadí primárnych chorôb močových orgánov v dôsledku atrofie stien močového mechúra v kombinácii s vysokým intravezikálnym tlakom. Výsledkom je, že orgán rastie v objeme, svalová vrstva sa uvoľňuje a stráca elasticitu, svalové vlákna sa rozchádzajú. Postupne sa v stene vytvára vydutie, ktoré vyzerá ako vak a komunikuje s močovodom krátkym krkom.

Choroby, ktoré vyvolávajú vznik sekundárnych divertikúl:

 • benígna hyperplázia prostaty;
 • rakoviny prostaty;
 • urolitiázová choroba;
 • zúženie močovej trubice;
 • skleróza krku močového mechúra.

Divertikulum v získanej forme sa môže vyvinúť po poškodení orgánov. Tupé poranenia najčastejšie vedú k divergencii svalov a vyčnievaniu.

symptomatológie

Divertikulum močového mechúra je patológia, ktorá často prebieha tajne, bez zjavných klinických príznakov. Jedno divertikulum s malým objemom nevytvára nepohodlie pre človeka. Viacnásobné veľké výčnelky v stenách orgánu sa stávajú klinicky významné.

Medzi klasické príznaky patológie patrí výskyt:

 • urostáza - retencia moču so súčasným zvýšením trvania procesu jeho vylučovania;
 • dvojité močenie - najskôr z močoviny, potom z patologickej dutiny;
 • neustále pocity neúplného vyprázdňovania;
 • pyúria v terminálnom štádiu (hnis v poslednej časti moču);
 • pri komplikáciách s divertikulózou sa vyvíja hematúria (krv v moči).

U detí sa v prítomnosti výčnelkov v moči môžu vyskytnúť bolestivé pocity v suprapubickej oblasti, ktoré sa zintenzívňujú, keď je orgán naplnený močom, a následným močením. Niekedy je možné hmatať (alebo voľným okom v prítomnosti veľkých dutín), aby sa určila okrúhla tvárnica..

U dieťaťa s divertikulózou sa pozoruje pretrvávajúca močová inkontinencia, najmä v noci. Preto je pri častých nekontrolovaných akciách močenia u detí starších ako 3–3,5 rokov potrebné poradiť sa s urológom..

komplikácie

Prítomnosť divertikúl porušuje adekvátny proces močenia, pri absencii včasnej liečby sa môžu vyskytnúť komplikácie. Komplikácie sa vyvíjajú pri konštantnej stagnácii moču. Prítomnosť zvyškového moču vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj patogénnej flóry, ktorá vedie k katarálnym procesom. Najčastejšou komplikáciou divertikulózy je preto bakteriálna akútna cystitída..

Nebezpečnou komplikáciou je vezikoureterálny reflux. K spätnému toku môže dôjsť, ak má divertikulum spojenie s ústami močovodu. Reverzný reflux moču môže viesť k akútnej pyelonefritíde, hydronefróze, zlyhaniu obličiek.

Komplikácie sa často vyvíjajú po chirurgickom zákroku na odstránenie výčnelkov. Z dôvodu nedostatočnej antibiotickej liečby a zlej dekompresie orgánu v období zotavenia môže dôjsť k vymasteniu švov, pooperačnej cystitíde, prasknutiu stien močového mechúra..

V urologickej praxi sú opísané aj prípady výskytu zhubných nádorov močového mechúra v dôsledku divertikúl. Nádory sa vyvíjajú v dôsledku atrofie (riedenia) stien orgánu a sekundárnej infekcie..

diagnostika

V dôsledku latentného priebehu sa divertikula často zisťuje náhodne na pozadí vyšetrení na opakujúce sa zápalové ochorenia močoviny a obličiek (pyelonefritída, cystitída). Pri diagnostike divertikulózy majú primárnu úlohu inštrumentálne metódy. Výsledky laboratórnych testov (všeobecný krvný test, biochémia, analýza moču) s jediným výstupkom do močového mechúra neodhalili zjavné odchýlky. Pri komplikáciách je možná zmena ukazovateľov v analýze moču - zvyšuje sa bielkoviny, červené krvinky, biele krvinky, baktérie.

Najspoľahlivejšie metódy inštrumentálnej diagnostiky pri zisťovaní divertikúl:

 • Cystografia s povinným zavedením kontrastu do močového mechúra močovou trubicou a röntgenovými lúčmi je klasická metóda ukazujúca presné umiestnenie a veľkosť ďalšej dutiny..
 • Cystoskopia je endoskopické vyšetrenie, ktoré umožňuje vizuálne preskúmať stav dutiny močového mechúra, prítomnosť ďalších výčnelkov. S pomocou cystoskopu je niekedy možné skúmať samotné divertikulum, odhaľujúce stav jeho sliznice, typ (nepravdivé, pravdivé), prítomnosť iných novotvarov..
 • Vylučovacia urografia je diagnostická metóda využívajúca intravenózne podanie kontrastu a následnú rádiografiu. Táto metóda sa používa na rozlíšenie patológie obličiek a divertikulózy.
 • Ultrazvuk je povinný pre všetky subjekty s podozrením na divertikulum močového mechúra. Pomocou ultrazvuku môžete zistiť ďalšie útvary dutín naplnené tekutinou.
 • Moderné diagnostické metódy - CT skenovanie panvovej oblasti a CT s kontrastom - umožňujú presne určiť umiestnenie výčnelkov, tvar dutín a objem.
 • Urodynamické testy - cystometria, uroflowmetria - budú užitočné na objasnenie diagnózy a identifikáciu infravezikálnej obštrukcie (subbubble obštrukcie močových ciest)..

Liečebná taktika

Liečba patológie v prítomnosti viacerých výčnelkov sa redukuje na chirurgický zákrok. Ak je divertikulum slobodné, nespôsobuje dysurické poruchy a katarálne procesy, operácia sa nezobrazí. Najlepšie je zaregistrovať pacienta u urológa pod dynamickým pozorovaním a každoročným pravidelným vyšetrením.

V prípade pripojenia bakteriálnej infekcie na pozadí divertikulózy, tvorba nádorov, hromadenie veľkých objemov zvyškového moču, kompresia iných orgánov, podlieha chirurgickému zákroku. V závislosti od závažnosti choroby sa operácia vykonáva endoskopicky alebo otvoreným prístupom..

Transuretrálne výkony sa vykonávajú plastikou cervikálneho výčnelku - krk je pitvaný a patologická dutina fyziologicky komunikuje s močovým mechúrom. Riziko preťaženia po takýchto operáciách je minimalizované, proces akumulácie a prideľovania moču je normalizovaný.

Urológovia sa častejšie uchýlia k úplnému odstráneniu patologických výčnelkov - divertikulektómii. Procedúra sa vykonáva incíziou nad pubis. Močový mechúr sa rozreže pozdĺž prednej steny a potom sa vykoná vyhľadávanie a orezanie divertikla. Po divertikulektómii potrebuje pacient dlhodobú katetrizáciu.

Liečba patológie pomocou chirurgického zákroku je účinná a umožňuje vám trvalo sa zbaviť problémov. Pre rýchle zotavenie je dôležité zabrániť vzniku pooperačných komplikácií. Z tohto dôvodu sú pacientom predpisované antiseptiká na orálne a intravezikálne podávanie. Nemenej významná je drenáž a úprava rán a švov. Zvyčajne zotavenie pacienta trvá najmenej mesiac.

Včasná liečba patológie umožňuje úplné uzdravenie bez rizika relapsu. Osoby, ktoré podstúpili operáciu divertikulózy, nemajú v budúcnosti problémy s močovým systémom. Priemerná dĺžka života sa nelíši od očakávanej dĺžky života bežných ľudí.

Pacienti s asymptomatickou divertikulózou, ktorí postupujú bez ohrozenia progresie, ale pod ambulantnou kontrolou, majú tiež priaznivú prognózu. V tejto situácii má vedúcu úlohu čakacia taktika.

prevencia

Prevencia patológie sa obmedzuje na prevenciu rozvoja chorôb močového systému. Aby sa znížilo riziko primárnych divertikúl, starostlivé plánovanie tehotenstva a dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní počas tehotenstva nemajú malý význam..

Všeobecné pravidlá, ktorých dodržiavanie môže znížiť riziko vzniku divertikulózy:

 • správna výživa a zdravý životný štýl;
 • denná osobná hygiena a prevencia podchladenia;
 • včasná liečba cystitídy, pyelonefritídy, iných ochorení obličiek a močového mechúra;
 • preventívne lekárske vyšetrenia vrátane konzultácií s urológom;
 • včasná detekcia a liečba adenómov u mužov.

Divertikulum nie je vždy hrozbou pre ľudské zdravie. Ale aj pri asymptomatickom kurze je potrebné lekárske sledovanie. Moderná medicína vám umožňuje úspešne sa vysporiadať s touto chorobou, hlavnou vecou je včasné odhalenie patológie a identifikácia skutočnej príčiny, ktorá spôsobila jej výskyt..

Divertikulum močového mechúra je druh výčnelku steny močového mechúra, výsledkom čoho je, že útvar vyzerá ako vak s úzkym priechodom.

Toto ochorenie môže viesť k zadržiavaniu moču v divertikle, k jeho zápalu..

V dôsledku objavenia sa divertikula sa zvyšuje objem močoviny. Počet „vriec“ sa môže líšiť.

Klasifikácia chorôb

Divertikuly močového mechúra sa delia na:

 1. Skutočné divertikuly. Vzťahujú sa na vrodené chyby. Povrch pravého divertikula má štruktúru podobnú stene močového mechúra, pretože divertikulum bolo položené a objavilo sa súčasne s močovodom..
 2. Pseudoherertikuly alebo nepravdivé. Je získaná choroba močového mechúra. Ich vzhľad je spôsobený porušením odtoku moču z močového mechúra. Počas procesu močenia sú svaly stien močoviny vystavené intenzívnemu napätiu, ktoré vedie k hypertrofii svalovej vrstvy, ak sa neodstráni príčina zadržiavania moču, môže sa z hypertrofie vyvinúť atrofia. V dôsledku atrofie svalových vlákien vyjde sliznica močoviny, ktorá sa nazýva divertikulum. Na rozdiel od pravého divertikla nie je vo falošnej vrstve svalov.

Príčiny vzniku patológie

Príčiny vzniku vrodených foriem divertikla močového mechúra:

 • infekcia dieťaťa počas tehotenstva;
 • nesprávny životný štýl matky počas tehotenstva;
 • nedodržiavanie lekárskych predpisov;
 • užívanie toxických drog, ktoré poškodzujú plod;
 • ožiarenie a zlá ekológia.

Dôvody výskytu falošne získaných formácií môžu byť niektoré ovplyvňujúce faktory. Vyskytujú sa nesprávne divertikly:

 • v prípade urologických chorôb, ktoré oneskorujú včasný odtok moču:
 • so zápalom prostaty;
 • s benígnou hyperpláziou prostaty - adenóm;
 • so zúžením močovej trubice;
 • s rozvojom nádorov;
 • s tupými zraneniami močového mechúra.

Klinické prejavy choroby

Pri divertikulóze neexistujú žiadne výrazné príznaky, ktoré by mohli presne naznačovať toto ochorenie. Preto si diagnóza tohto ochorenia vyžaduje čas. Stále však existujú náznaky, ktoré vypovedajú o porušeniach pri práci s močovinou. Ak sa objaví ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov divertikla močového mechúra, mali by ste vyhľadať radu urológa:

 • pocit neúplného uvoľnenia po odchode na záchod;
 • postupné vyprázdňovanie: najskôr sa moč vyprázdni, potom moč opustí veľké „vrecká“;
 • výskyt krvi v moči;
 • bolesť močového mechúra s ochorením spôsobeným výskytom kameňov a nádorov v oblasti patológie.

Možné komplikácie choroby

Ak začnete s ochorením, môžu sa začať komplikácie, v takom prípade bude mať pacient väčšie ťažkosti a doba liečby sa predĺži.

Divertikulóza môže viesť k rozvoju ďalších chorôb:

 • cystitída - v dôsledku neúplného odtoku moču sa môže vyskytnúť zápal močového mechúra;
 • pyelonefritída - môže sa vyvinúť v dôsledku veľkého zaťaženia obličiek v dôsledku porušenia procesu močenia;
 • tvorba kameňov v močovine alebo v divertikle;
 • roztrhnutie divertikula, ktoré bude mať za následok vznik peritonitídy;
 • tvorba nádoru.

Diagnóza choroby

Je dôležité včas odhaliť chorobu. Existuje niekoľko metód na diagnostikovanie prítomnosti divertikla močového mechúra. V tomto prípade testy nedajú celkový obraz, podľa nich môže byť choroba diagnostikovaná iba v prípade komplikácií. Medzi hlavné diagnostické metódy patrí:

 1. Cystoskopie. Uskutočňuje sa pomocou cystoskopu vloženého do močovodu cez močovú trubicu. S pomocou tohto vyšetrenia môže lekár posúdiť stav stien močoviny, dostať sa do dutiny divertikla, určiť jeho typ.
 2. Ultrazvuk močového mechúra. Umožňuje lekárovi vyhodnotiť veľkosť vrecka, umiestnenie, hrúbku jeho priechodu. Pomocou ultrazvuku môže špecialista tiež určiť prítomnosť kameňov a nádorov..
 3. Cystografii. Pri tomto vyšetrení sa do močového mechúra vstrekne kontrastné činidlo, ktoré pri močení zostáva v dutine divertikula. To je presne to, čo je vidieť na získaných obrázkoch, iba oblasť divertikula je stmavená, vzhľadom na močový mechúr vyzerá hustejšie..
 4. Cystometrii. Umožní vám určiť, ako sa močovina správa pri plnení. Tento postup je bolestivý kvôli zavedeniu špeciálnych katétrov do močovodu. U jedného katétra si tlakomer pamätá tlak vo vnútri bubliny. Močovina je naplnená sterilnou tekutinou cez druhý katéter. Všetky údaje sa zaznamenávajú do cystogramu, čo je špeciálny graf zmien tlaku. Graf ukazuje všetky nutkania pacienta na močenie. Toto vyšetrenie je zakázané pri akútnom zápalovom procese močových ciest.
 5. Uroflowmetriu. Je to meranie rýchlosti odtoku moču.

Ako sa choroba lieči drogami?

Liečba divertikla močového mechúra sa vykonáva po určení príčiny jeho vzniku. Ak je príčinou akékoľvek sprievodné ochorenie, musí sa vyliečiť. Pri malých vreckách je možné predpísať umývanie močoviny, ošetrenie antiseptickými liekmi na zmiernenie zápalu a dezinfekcie močoviny..

Opláchnutie sa vykonáva iba teplým roztokom s počiatočným premytím močovej trubice, aby sa zabránilo infekcii močovou trubicou v močovine..

Najbežnejšie používanými riešeniami sú Protargol a Collargol. Tieto lieky obsahujú jód, ktorý je známy svojím antimikrobiálnym účinkom..

Tieto lieky sú však kontraindikované u ľudí s ochorením štítnej žľazy a so zvýšenou citlivosťou na jód. V takom prípade lekár rozhodne o výhodách a škodách, môže predpísať analóg lieku, ale bez jódovej zložky..

Na elimináciu zápalu a na jeho prevenciu je možné predpísať antibiotiká. Antibiotiká budú tiež potrebné pred operáciou a počas rehabilitačného obdobia. Na liečbu infekcií a zápalov sú predpísané rastlinné antibiotiká - Kanefron, Cyston. Jemne pôsobia na organizmus a majú menej kontraindikácií ako analógy s chemickým zložením..

V rámci komplexnej liečby sa používajú uroantiseptiká. Tieto lieky pôsobia na veľké množstvo baktérií, čo vedie k urologickým chorobám. Takéto lieky zahŕňajú furadonín, Furomag.

Terapia pre tehotné ženy

Ak tehotná žena čelí divertikulóze močového mechúra, potom sa vedie konzultácia so špecialistami z rôznych odborov týkajúcich sa jej liečby vrátane chirurgického zákroku, rozhodovania o zvážení výhod a rizík pre matku a dieťa..

Operácia je najčastejšie oneskorená a nastávajúca matka je pozorovaná v dynamike.

Chirurgické ošetrenie

O vymenovaní chirurgického zákroku pre divertikulum rozhoduje lekár na základe vykonaných vyšetrení. Ak je veľkosť patológie malá, potom operácia pravdepodobne nebude predpísaná, pacienta bude pozorovať špecialista a pravidelne sa podrobí ultrazvukovému vyšetreniu..

Pri určení operácie lekár určí aj spôsob chirurgického zákroku:

Otvorená metóda

Spočíva v odstránení močoviny a odrezaní divertikla. Na konci operácie má pacient drenážne trubice potrebné na umývanie a vystupovanie krvných zrazenín v pooperačnom období..

Opláchnutie sa uskutočňuje pomocou antiseptických liekov zavedených cez drenážnu trubicu. Do močových ciest sa zavedie katéter, ktorý bude močiť, okrem stagnácie moču a jeho tlaku na steny močoviny..

Po operácii sú potrebné antibiotiká. Drenáž je zavedená na obdobie až dvoch týždňov. Je potrebné poznamenať, že tento typ chirurgického zákroku je veľmi vážny a má svoje vlastné nuansy:

 1. Počas operácie je postihnutá veľká oblasť, ktorá spôsobuje veľké straty krvi.
 2. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, čo znemožňuje ľuďom s kontraindikáciami celkovej anestézie..
 3. Dlhá doba zotavenia, nepohodlie spojené s potrebou použitia katétrov, drenážnych trubíc a ošetrenia sutúry.

Endoskopická metóda

Uskutočňuje sa zavedením endoskopu cez močovú trubicu do močovodu. Endoskop je vybavený videokamerou, ktorá umožňuje vidieť miesto operácie bez otvoreného prístupu. Zariadenie je tiež vybavené zariadením na odrezanie divertikla a odparenie tkanív - kauterizáciu na zastavenie krvácania..

Na konci operácie sa tiež zavedie odtok močoviny. Chirurgia pri endoskopickej chirurgii sa vykonáva pomocou spinálnej alebo epidurálnej anestézie a netrvá dlhšie ako tridsať minút.

Liečba švov v pooperačnom období sa dosiahne zavedením antiseptických liekov do močového mechúra drenážou vytvorenou počas chirurgického zákroku. V obidvoch prípadoch sa môžu použiť antiseptiká, ako napríklad Miramistin alebo Chlororgixidín. Tieto lieky urýchľujú hojenie a zabraňujú infekcii sutúr..

Inštalácia katétra na odstránenie moču je povinnou súčasťou po operácii. Katéter znižuje tlak na povrch močového mechúra a tiež zabraňuje zadržiavaniu moču a napínaniu močového mechúra. Toto je dôležité, aby sa zabránilo nezrovnalostiam v pooperačných švoch..

Rehabilitačné obdobie

U nasledujúceho pacienta je potrebné, aby ho urológ sledoval a aby sa podrobil potrebným vyšetreniam, aby sa monitoroval stav stehov a aby sa eliminovali relapsy..

Po úplnom zotavení tela, približne dva mesiace po operácii, sa pacientovi podá druhá cystografia na vyhodnotenie operácie a vyliečenie choroby..

Pokiaľ ide o vlastnosti výživy v období choroby a rehabilitácie, zastavíme sa ďalej.

Funkcie napájania

S divertikulózou močového mechúra je strava v pokoji, väčšina produktov je povolená na konzumáciu.

K výživovým odporúčaniam patrí zníženie príjmu soli, aby sa zabránilo stagnácii tekutín, ako aj pitie veľkého množstva vody na zvýšenie močenia a opätovné odstránenie stagnácie tekutín v močovom mechúre..

V pooperačnom období je strava zameraná na rýchle zotavenie tela a hojenie švov. Pacient má zakázané:

 • alkohol;
 • fajčenie;
 • nakladaná zelenina;
 • nakladané potraviny.

Obmedzenia sú spojené so zvýšením kyslosti moču po konzumácii týchto výrobkov, čo spomaľuje proces opravy tkanív.

Opatrenia na prevenciu chorôb

Aby ste zabránili skutočnej divertikulóze, mali by ste starostlivo pristupovať k tehotenstvu, naplánovať si to vopred, vyšetriť a dodržiavať odporúčania lekára. Pred a počas tehotenstva je potrebné vylúčiť všetky druhy alkoholu, cigariet, dodržiavať vyváženú stravu a liečiť všetky infekčné choroby, ktoré sa môžu prenášať na dieťa.

Prevencia falošného divertikula zahŕňa:

 1. Včasná liečba chorôb, ktoré bránia odtoku moču a zvýšenému tlaku v močovom mechúre.
 2. Odstraňovanie kameňov z dutiny močového mechúra.
 3. Liečba zúženia močového kanála.

Ak má pacient na túto operáciu kontraindikácie, potom je nainštalovaný katéter na včasné odstránenie moču a tým na odľahčenie močového mechúra..

Divertikulum je výčnelok dutého orgánu. Pri tomto ochorení dochádza k zväčšeniu objemu orgánu v dôsledku toho, že na jeho stene sa vytvára ďalšia dutina vo forme vrecka so zúženým otvorom. Divertikulum alebo kýla môžu byť v močovom mechúre, črevách a iných dutých orgánoch.

Divertikulum močového mechúra je jednoduché alebo viacnásobné. Muži trpia touto chorobou niekoľkokrát častejšie ako ženy. Výčnelok steny nastáva v dôsledku oslabenia svalového tkaniva stien orgánu. Divertikulum môže byť spôsobené aj inými chorobami urogenitálnej sféry: adenóm prostaty, skleróza krku močového mechúra a ďalšie choroby. Pri všetkých týchto chorobách je narušené vylučovanie moču. Potreba vyvíjať tlak počas močenia zvyšuje tlak vo vnútri močového mechúra a oslabené svaly vyvolávajú vyčnievanie steny tohto orgánu a vytváranie cievnej dutiny. Potreba liečby nastáva so zväčšením veľkosti divertikla, ktoré zabraňuje úplnému vyprázdneniu močového mechúra a vedie k stagnácii tekutiny v jej dutine..

Symptómy divertikula močového mechúra

Najbežnejšie príznaky tohto ochorenia sú:

 • Nepríjemné pocity pri močení;
 • Časť odtoku moču;
 • Prítomnosť obilnín v krvi, krv, zákal.

Ochorenie niekedy zmizne bez výrazných príznakov a je zistené náhodne počas vyšetrenia panvových orgánov. Pri prvom zistení je však vhodné poradiť sa s urológom. Pomôže vám to vyhnúť sa vážnym zdravotným následkom..

Močenie počas výčnelku nastáva v dvoch stupňoch, najskôr je vyprázdnený močový mechúr a potom v dutine divertikula môže dôjsť k úplnej retencii moču. Stagnácia moču vedie k prichyteniu sekundárnych infekcií, ktoré sa ťažko liečia terapeuticky. V dutine vyčnievania sa tvoria kamene a dokonca aj nádory. Ak sa ústa močovodu otvoria do divertikula, môže sa vyskytnúť pyelonefritída a následne sa môže vyvinúť zlyhanie obličiek..

Diagnóza choroby

Ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra sa používa na detekciu divertikla. Táto metóda vám umožňuje presne určiť prítomnosť výčnelku a jeho veľkosť. V prípade potreby sa liečba choroby vykonáva cystografiou - röntgenovým vyšetrením močového mechúra pomocou kontrastnej tekutiny. Po močení kontrast zostávajúci v divertikle pomáha k jeho presnej lokalizácii. Na presnú identifikáciu otvorenia isthmu spájajúceho divertikulum a močový mechúr sa používa cystoskopia. Uretrocystoskop sa vloží do močovej trubice a vizuálne sa pomocou vstavanej kamery vyšetrí močový mechúr.

Liečba divertikula močového mechúra

Po zistení tohto ochorenia musí urológ rozhodnúť o potrebe ďalšej liečby. Je tiež dôležité identifikovať a liečiť chorobu, ktorá vyvoláva výskyt divertikla močového mechúra. V prípadoch, keď je veľkosť divertikla malá a nespôsobuje zápal alebo stagnáciu, obmedzuje sa na pozorovanie a pravidelne vykonáva ultrazvuk močového mechúra..

Liečba divertikla sa vykonáva iba chirurgickými metódami, lieková terapia toto ochorenie nelieči. Existujú dve metódy chirurgickej liečby: chirurgia s otvoreným prístupom a endoskopická (intravezikálna) chirurgia. V závislosti od priebehu ochorenia lekár predpíše túto alebo tú metódu chirurgickej liečby.

Operácia s otvoreným prístupom

Metóda otvoreného prístupu spočíva v odstránení močového mechúra a pri následných manipuláciách s divertiklom. Pri tomto type chirurgického zákroku chirurg robí priamy alebo oblúkový rez v oblasti ochlpenia pacienta. Potom sa postupne odreže tkanivo okolo močového mechúra, úplne sa uvoľní a vytiahne sa otvorom rezu, ktorý je určený na následné manipulácie. Ďalej je vrecko na divertikulum vyrezané a isthmusový otvor je zošitý.

Keď je močovod vo vyčnievajúcom vaku, je močovod dodatočne pripojený k inej oblasti močového mechúra. Na konci operácie sa močový mechúr vloží späť. Ochorenie na ohnisku je zošité povinnou inštaláciou drenážnych trubíc (na umývanie rany v pooperačnom období).

Súčasne sa zavedie katéter a prišije sa do močovej trubice. Je nainštalovaný katéter na voľný výtok moču, ktorý sa vyhýba stresu počas močenia, až kým sa vnútorné stehy úplne nezahojia. Moč sa hromadí v moči spojenom s katétrom. Po chirurgickom zákroku po dobu 10 až 15 dní je pacient pravidelne premývaný povrchovým švom a do drenážnej trubice sú zavedené antiseptické roztoky. Takáto manipulácia neumožňuje potlačenie stehu a umýva krvné zrazeniny. V predvečer operácie a po nej sú potrebné antibiotiká na týždeň.

Liečba divertikla otvorenou metódou chirurgického zákroku je dosť traumatická a má niekoľko nevýhod.

Tie obsahujú:

 • Veľká oblasť chirurgického zákroku, strata krvi a dlhá doba zotavenia pacienta;
 • Potreba používať celkovú anestéziu komplikuje alebo znemožňuje vykonávať podobné operácie u starších pacientov alebo u pacientov s kontraindikáciami;
 • Dvojtýždňové obdobie manipulácie týkajúce sa liečby povrchového švu a použitia moču zvyšuje nepríjemnosti a môže vyvolať rozvoj pooperačných komplikácií;

Transuretrálna endoskopická marsupializácia

Rozvoj lekárskej vedy v posledných rokoch umožňuje podobné operácie s oveľa menšou oblasťou chirurgického zákroku av krátkom čase. Stále viac sa používa metóda transuretrálnej endoskopickej marsupializácie..

Na vykonanie tejto operácie je potrebné zistiť presnú lokalizáciu umiestnenia otvoru isthmusu a vyčnievajúceho vaku. Operácia sa vykonáva pomocou endoskopu - trubice, na ktorej konci je videokamera a sada nástrojov na rezanie a súčasné odparovanie (kauterizáciu) tkanív. Táto metóda umožňuje zbaviť stehu v mieste rezu a zabráni krvácaniu. Hojenie tkanív je rýchlejšie, bez komplikácií.

Jednou z výhod endoskopického zásahu je absencia potreby celkovej anestézie. Používa sa epidurálna alebo spinálna anestézia..

Počas operácie je pacient umiestnený na operačnom stole s nohami ohnutými na kolenách a nohami od seba. Chirurg vloží endoskop do močovej trubice a pomocou videokamery určí polohu isthmu z vyčnievajúceho vaku. Ďalej sa pomocou špeciálneho nástroja uskutoční transuretrálny rez, to znamená pitva do malej hĺbky krku divertikla. Týmto spôsobom sa dosiahne rozšírenie isthmusového otvoru medzi močovým mechúrom a divertiklom, čo zaisťuje úplný odtok moču z ďalšej dutiny..

Paralelné vyparovanie zabraňuje tampónii, zošívaniu v mieste rezu a zabraňuje infekcii rany. Tento spôsob spracovania rezov nevyžaduje ďalšie odvodnenie, konce nádob sú zapuzdrené pod vplyvom teploty, s výnimkou krvácania. Do pooperačnej rany sa zavedie drenáž. Samotná operácia trvá 10-20 minút.

Na rozdiel od otvorenej chirurgie s endoskopickým zásahom je pooperačná doba výrazne skrátená - po 1-2 dňoch je pacient odstránený drenáž, zdravotná a sociálna rehabilitácia prechádza tiež oveľa rýchlejšie. Po operácii sa pacient pravidelne podrobuje ambulantnému sledovaniu urológom.

Užitočné informácie Všetky články

Liečba uretritídy

Uretritída je zápalové ochorenie močovej trubice, má infekčný a neinfekčný pôvod. Príznaky uretritídy sú rôzne, niekedy úplne chýbajú a choroba je asymptomatická.

Liečba prostatitídy

Prostatitída je urologické ochorenie u mužov, ktoré má infekčnú a neinfekčnú povahu, ktoré sa prejavuje zápalom prostaty. Prostatitída je pomerne časté, čisto mužské ochorenie. Podľa štatistík každý druhý človek vie, čo je prostatitída. Toto ochorenie sa obvykle prejavuje po 30 rokoch, ale v niektorých prípadoch sa môže prejaviť už v staršom veku..

Liečba mužskej neplodnosti

Mužská neplodnosť je v modernej spoločnosti rovnakým problémom ako ženská neplodnosť. Zvyčajne sú páry, ktoré z akéhokoľvek dôvodu nemôžu mať dieťa, diagnostikované spolu a liečba sa tiež uskutočňuje spoločne. Problémy ženskej neplodnosti rieši pôrodník-gynekológ, niekedy urológ; mužskú neplodnosť diagnostikuje a lieči urológ, andológ.

Niekedy v stenách dutých alebo tubulárnych orgánov náhodne alebo so zameranou štúdiou sa nachádzajú výčnelky, ktoré sa nazývajú divertikula. Častejšie ovplyvňujú tráviaci systém - pažerák, hrubé črevo a ďalšie orgány. V niektorých prípadoch sa tieto patologické formácie vyskytujú v močovom mechúre, sú často sprevádzané nepríjemnými symptómami pre človeka a ohrozujú vývoj niektorých komplikácií..

Z nášho článku sa dozviete, prečo sa divertikly objavujú v močovom mechúre, o klinickom obraze s touto patológiou, ako aj o zásadách diagnostiky a metódach jej liečby..

Divertikulum je výčnelok (inak výhřez) steny močového mechúra do panvovej dutiny. Vytvorí sa ďalšia zaoblená alebo oválna dutina, ktorá sa úzko spojí s močovým mechúrom - krkom. Rozmery tejto dutiny sa značne líšia od malých po prekročenie veľkosti samotného orgánu..

Najbežnejšou oblasťou na lokalizáciu divertikúl sú bočné a zadné steny močového mechúra, miesto, kam do nich prúdia močovody a menej často dno orgánu..

Väčšinou trpia muži (medzi 15 pacientmi iba 1 žena).

klasifikácia

Podľa pôvodu je divertikulum močového mechúra rozdelené na primárne (vyskytujúce sa samostatne) a sekundárne (vyvíjajú sa ako dôsledok akejkoľvek inej urologickej patológie). Primárne sa tiež nazývajú vrodené - s nimi sa narodila osoba a sekundárna - získala sa, ktorá sa vyvíja počas jeho života.

Pravdivé a nepravdivé divertikly sa rozlišujú v závislosti od štruktúry steny:

 • stena pravého divertikla pozostáva z rovnakých vrstiev ako samotný močový mechúr - sliznicu, submukózu, sval a adventitiu, ktorá ju pokrýva; primárne vrodené divertikly sú spravidla pravdivé;
 • falošné divertikulum je tvorené iba sliznicou, ktorá vyčnieva cez oslabené vlákna svalovej steny močového mechúra; takáto štruktúra má zvyčajne sekundárne získané divertikly.

U niektorých pacientov sa nachádza iba jeden výčnelok steny močového mechúra, zatiaľ čo u iných je ich niekoľko. Za divertikulózu sa považuje viacero divertikúl.

Etiológia (príčiny) a patogenéza (vývojový mechanizmus)

Vrodená, primárna a pravá divertikula sa vytvára v prenatálnom období v štádiu tvorby močového mechúra. Porušenie procesu tvorby normálnych orgánov môže:

 • zlé návyky tehotnej ženy (fajčenie, alkohol atď.);
 • psychoemocionálny stres, prepracovanie ženy;
 • vystavenie jej tela radiácii alebo akýmkoľvek chemickým mutagénom;
 • infekčné choroby;
 • nepriaznivé prostredie.

Vplyvom týchto faktorov je embryogenéza narušená - stena močového mechúra je slabá, jej výbežky sa tvoria.

Falošné (sekundárne, získané) divertikly sú výsledkom stagnácie moču a urologických chorôb:

 • BPH;
 • zúženie močovej trubice;
 • skleróza krku močového mechúra;
 • benígne alebo zhubné nádory močových ciest.

Všetky tieto patologické stavy narúšajú odtok moču z močového mechúra, spôsobujú jeho stagnáciu, ktorá spôsobuje zvýšenie intravezikálneho tlaku a preťaženie steny orgánov, jeho oslabenie na určitých miestach - následne sa z nich následne vytvárajú divertikuly..

Klinické prejavy

Symptomatológia choroby priamo závisí od počtu, veľkosti a umiestnenia divertikúl.

Jednotlivé divertikuly malých rozmerov sú spravidla asymptomatické a pri náhodnom vyšetrení osoby na inú patológiu sa zistia náhodne.

Klinické prejavy s divertiklom sa vyskytujú, keď narušujú proces normálneho vyprázdňovania močového mechúra. Hlavné príznaky sú:

 • močenie v 2 dávkach (prvý moč opúšťa močový mechúr a po krátkej pauze - z divertikla; v prípade jeho veľkej veľkosti navyše objem druhého močenia prekračuje objem prvej močoviny);
 • predĺžené močenie
 • bolesť pri močení;
 • krv v moči;
 • hnis v moči na konci močenia;
 • v niektorých prípadoch - ischúria (retencia moču).

V divertikle je moč dlhší ako v samotnom mechúre. Prispieva to k vyzrážaniu jeho zložiek v sedimente - k tvorbe zubného kameňa ak rozvoju infekcie v ňom. Títo pacienti sa môžu opakovane poradiť s lekárom o opakovanej cystitíde alebo častej pyelonefritíde (ak sa ústa močovodu otvoria v divertikule a infekcia sa šíri cez ňu do obličiek). Infekcia divertikúl sa nazýva divertikulitída.

komplikácie

Divertikuly močového mechúra môžu viesť k rozvoju takýchto závažných chorôb:

 • pyelonefritída;
 • hydronefróza;
 • chronické zlyhanie obličiek;
 • peritonitída (v dôsledku prasknutia divertikla a odtoku moču do panvovej dutiny a brušnej dutiny).

Diagnostické zásady pre divertikuly močového mechúra

Niekedy je divertikula náhodným nálezom pri vyšetrovaní pacienta na akékoľvek ďalšie choroby panvových orgánov. Pri vyšetrovaní ľudí, ktorí vyhľadávajú lekársku pomoc v dôsledku častej cystitídy alebo pyelonefritídy, sa nachádzajú klinicky významné divertikuly..

Hlavné diagnostické metódy sú:

Ultrazvuk umožňuje lekárovi posúdiť lokalizáciu, veľkosť, tvar, počet divertikúl, ich umiestnenie vo vzťahu k okolitým orgánom, prítomnosť kameňov alebo novotvarov v dutine divertikla a močového mechúra..

Cystoskopia zahŕňa vyšetrenie sliznice močového mechúra pomocou flexibilnej trubice - cystoskopu, sondy s optickým systémom a svetelného zdroja na konci. Umožňuje lekárovi vyšetriť steny močového mechúra na vlastné oči, nájsť ústa divertikula, a ak to veľkosť dovolí, vloží do dutiny cystoskop a vyšetrí jeho steny, vyhodnotí pravdepodobnosť ruptúry (zistením oblastí riedenia) a stanoví prítomnosť vezikoureterálneho refluxu (refluxu moču z divertikla) v močovode a vyššie - v obličkách) alebo nádorových formáciách.

Pri cystografii sa do dutiny močového mechúra vstrekne röntgenové kontrastné médium, potom sa uskutoční séria röntgenových snímok a vyhodnotí sa charakter šírenia kontrastu. V prípade divertikúl preniká do svojich dutín, čo je na obrázkoch zreteľne viditeľné v šikmých a bočných projekciách..

Uroflowmetria vám umožňuje určiť objemový prietok moču počas močenia. Pri divertikle močového mechúra sa zistí pokles hodnôt tohto ukazovateľa.

Cystometria zahŕňa štúdium akumulačnej funkcie močového mechúra meraním intravezikálneho tlaku pri plnení orgánu. S nami opísanou patológiou ukazovatele tejto štúdie zvyčajne prekračujú normálne hodnoty.

Vo všeobecnej analýze moču s divertiklom je možné zistiť zvýšenie hladiny leukocytov.

Zásady liečby

Asymptomatické malé divertikuly nevyžadujú liečbu. Sú podrobené dynamickému pozorovaniu urológa, vrátane periodického ultrazvuku alebo iných diagnostických metód, aby sa vyhodnotilo, ako choroba pokračuje, či sa výrastok zvyšuje..

Ak sa divertikuly prejavujú klinicky, pacient si všimne častú cystitídu, je preukázaná úloha divertikla pri tvorbe močových kameňov alebo ak protrúzia preruší prácu orgánov v okolí, pacientovi je ukázaný chirurgický zákrok.

V závislosti od klinickej situácie sa operácia môže otvoriť alebo vykonať pomocou endoskopu..

Častejšie sa vykonáva otvorená operácia: mäkké tkanivá sa odrežú nad pubou, vylúči sa močový mechúr, vyreže sa divertikulum, šije sa oblasť jeho úst a vytvorí sa drenáž (pre odtok tekutiny uvoľňovanej poškodenými tkanivami). Močový mechúr katetrizuje počas zotavovania pacienta po operácii.

Pri endoskopickom chirurgickom zákroku sa endoskop vkladá do dutiny močového mechúra, odreže sa kanál divertikula a jeho dutina sa spojí s dutinou orgánov. Takýto zásah sa zvyčajne vykonáva pomocou primárnych - pravých - divertikúl.

Ak sa močovod otvorí do divertikula, chirurg vytvorí anastomózu ureterocystónu. Jednoducho povedané - presadenie močovodu z vyčnievania do steny močového mechúra.

Získané divertikuly okrem odstránenia samotného výčnelku často vyžadujú chirurgickú korekciu chorôb, ktoré ho spôsobili.

Preventívne opatrenia

Hlavným opatrením na prevenciu vrodených divertikúl je minimalizovať vplyv budúcich matiek na telo, ktoré prispievajú k porušeniu embryogenézy..

Aby sa zabránilo rozvoju získaných výčnelkov močového mechúra, zabráňte stagnácii moču, namáhaniu pri močení, včasnej liečbe chorôb, ktoré môžu k tomuto viesť..

Záver a predpoveď

Divertikuly močového mechúra sú patologické výčnelky steny tohto orgánu do panvovej dutiny. Sú vrodené (primárne) a získané (sekundárne), vyvíjajúce sa na pozadí chorôb, ktoré sú sprevádzané stagnáciou moču a zvýšeným intravezikálnym tlakom.

Niekedy sú asymptomatické, ale v niektorých prípadoch sú sprevádzané zhoršeným močením, výskytom patologických nečistôt (krv, hnis) v moči a vedú k rozvoju komplikácií - pyelonefritída, chronické zlyhanie obličiek a v prípade ruptúry k peritonitíde..

Dôležitú úlohu pri diagnostike hrá ultrazvuk močového mechúra, cystoskopia, cystografia.

Chirurgická liečba divertikúl sprevádzaná symptómami. Asymptomatické divertikuly nevyžadujú liečbu, preto ich urológ podrobuje dynamickému pozorovaniu.

Prognóza včasnej diagnostiky a adekvátnej liečby je priaznivá - patologické príznaky ustupujú, komplikácie sa nevyvíjajú.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nie je náhoda, že inguinálna medzera je najbežnejším miestom pre vyčnievajúce kýly. Dôvod spočíva v jeho zložitej štruktúre a prirodzenej „slabosti“.
Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa brušné orgány začínajú vydutie a tvoria herniálny vak.
Akútna osteochondróza je choroba, pri ktorej telo pri nadmernom vystavení jedného alebo viacerých miechových diskov degeneratívnym účinkom prestane tieto účinky kompenzovať.