loader

DIVERTICULÓZA: vláknina zohráva pri liečbe dôležitú úlohu

Divertikulóza hrubého čreva je získané ochorenie.

Ako sa prejavuje divertikulárna choroba?
Aké komplikácie sa môžu vyvinúť?
Ktorých pacientov treba hospitalizovať?

Divertikulóza hrubého čreva je získané ochorenie. Predpokladá sa, že je založený na porušení peristaltiky, čo vedie k objaveniu oblastí s vysokým intraluminálnym tlakom, ktoré tlačia sliznicu cez submukóznu a svalovú vrstvu. K tomu dochádza na relatívne slabých miestach, kde krvné cievy vystupujú do kruhového svalu.

Porušenie peristaltiky sa môže vyskytnúť v dôsledku častého prechodu malého množstva stolice s nízkym obsahom nestrávených zvyškov potravy. Kruhové aj pozdĺžne svalové zväzky sú zvyčajne hypertrofované, čo vedie k zhrubnutiu a skráteniu hrubého čreva. Divertikly a svalová hypertrofia sa najčastejšie pozorujú v sigmoidálnom hrubom čreve, ale hrubé črevo môže byť tiež postihnuté na ktoromkoľvek oddelení alebo úplne.

Termín „divertikulóza“ jednoducho odráža prítomnosť divertikúl a klinický prejav choroby nie je potrebný. Divertikulitída je klinický a morfologický koncept, čo znamená zápal divertikúl. Divertikulárna choroba je širší pojem použiteľný na divertikulózu a jej komplikácie.

U ľudí mladších ako 30 rokov je divertikulóza veľmi zriedkavá, ale jej frekvencia sa zvyšuje s vekom a do 50 rokov má až divertikulu hrubého čreva až 30% populácie. Frekvencia tejto patológie je rovnaká u mužov aj žien.

Iba u 20% ľudí s divertikulózou sa nakoniec vyvinú príznaky choroby.

Toto ochorenie je charakteristické pre západné krajiny, jeho patogenéza je do značnej miery spojená s nedostatočným príjmom vlákniny. U vegetariánov a obyvateľov vidieka v Afrike je to menej bežné..

Predpokladá sa teda, že faktory životného prostredia zohrávajú pri vývoji tejto patológie dôležitú úlohu. Avšak genetické faktory majú, samozrejme, určitú hodnotu: v prípadoch, keď sa divertikula objaví v mladom veku alebo keď ovplyvňujú hlavne správne časti hrubého čreva..

Klinický obraz. Väčšina pacientov s divertikulózou nevykazuje žiadne sťažnosti. Pri nekomplikovanom divertikulárnom ochorení je možné pozorovať poruchu stolice, často sprevádzanú bolesťou, ako je kolika, plynatosť a pocit plnosti v bruchu. Tieto príznaky je niekedy ťažké odlíšiť od syndrómu dráždivého čreva..

Akútna divertikulitída je charakterizovaná bolesťou ľavej iliakálnej fosílie. Zvyčajne existujú príznaky akútneho zápalu, a to: tachykardia, horúčka, miestne peritoneálne javy a leukocytóza.

Perforácia zapáleného divertikla môže viesť k tvorbe abscesov. U týchto pacientov sa často vyskytuje horúčka zo skákania a bolestivá hmota v postihnutej oblasti.

Divertikulárne abscesy sa často spontánne vymiznú. Veľké alebo neabsorbovateľné abscesy však môžu vyžadovať perkutánnu drenáž pod dohľadom ultrazvuku alebo CT. Perforácia divertikulárneho abscesu do brušnej dutiny spôsobuje hnisavú peritonitídu, zatiaľ čo lokálna bolesť sa rozlieva.

Lokálny zápalový proces spojený s divertiklom môže viesť k perforácii steny iného orgánu obloženého epitelom, zatiaľ čo sa tvorí fistula. Najčastejšie s divertikulárnou chorobou sú pozorované kolovezikálne fistuly, ktoré sa vyskytujú, keď je divertikulum perforované do močového mechúra. Pri prvej návšteve lekára pacienti s kolovezikálnymi fistulami niekedy nemajú žiadne ťažkosti s dysfunkciou čreva, namiesto toho sa zaznamenávajú časté infekcie močových ciest a / alebo pneumúria..

Fistuly sa môžu otvárať aj v iných orgánoch - občas sa vyskytujú pošvy alebo slučky tenkého čreva, fistuly z črevnej kože.

Rozliata peritonitída spojená s divertikulárnou chorobou je spôsobená prítomnosťou voľného hnisu a / alebo stolice v brušnej dutine. Fekálna peritonitída sa vyvíja v dôsledku nekrózy črevnej steny, čo vedie k úniku stolice. Stav pacienta môže byť veľmi vážny, so závažnou peritonitídou a septickým šokom.

Krvácanie sa niekedy vyskytuje z ciev prechádzajúcich cez hrdlo divertikula, častejšie hojne. Takéto krvácanie sa zvyčajne vyvíja z jediného divertikla, ktoré sa spravidla nachádza v pravom hrubom čreve.

Divertikulárnu chorobu nemožno považovať za príčinu okultného krvácania z dolných častí gastrointestinálneho traktu, ktoré vedie k anémii s nedostatkom železa, pri ktorej by sa mali hľadať iné príčiny - napríklad neoplazmy alebo angiodysplazia..

Zápalové zmeny v kombinácii s hypertrofiou hladkého svalstva a jazvy z predchádzajúcich záchvatov akútnej divertikulitídy môžu byť dostatočným dôvodom na úplné uzavretie lúmenu hrubého čreva a jeho akútnu obštrukciu. Neúplná obštrukcia v dôsledku zjazvenia sa prejavuje nestabilnou povahou stolice a bolesťou brucha, ako je napríklad kolika. Pomocou radiačných diagnostických metód môže byť veľmi ťažké rozlíšiť medzi striktúrami vyplývajúcimi z divertikulárnej choroby a malígnymi nádormi..

Diagnostické metódy Divertikulóza sa dá ľahko zistiť pomocou irigoskopie a počítačovej tomografie (CT) s kontrastom.Obrázok 1. Irigoskopia: nekomplikovaná sigmoidná divertikulóza hrubého črevaObrázok 2. Irigoskopia: divertikulárna choroba sigmoidného hrubého čreva. Fistula (šípka) spája črevo s močovým mechúrom (B)

Irigoskopia s dvojitým kontrastom odhaľuje divertikulu (pozri obrázok 1), akékoľvek obmedzenia a môže tiež pomôcť pri zisťovaní fistúl (pozri obrázok 2).

Ak niekedy nie je možné spoľahlivo vylúčiť malé polypy alebo karcinómy v oblastiach so závažnou divertikulózou, je nevyhnutná kolonoskopia alebo flexibilná sigmoidoskopia..

Irigoskopiu s dvojitým kontrastom je možné vykonať iba štyri až šesť týždňov po úľave od akútnej divertikulitídy.

V akútnom patologickom procese zohrávajú hlavnú úlohu iné diagnostické techniky - napríklad CT a / alebo sonografia.

kolonoskopia Kolonoskopia sa zvyčajne vykonáva ambulantne. To vám umožní dobre si predstaviť divertikly a akúkoľvek patológiu sliznice. Toto je diagnostická metóda voľby v prípadoch, keď pacient prichádza s rektálnym krvácaním alebo keď irigoskopia nedokázala vyšetriť hrubé črevo..

Kolonoskopiu je však niekedy ťažké vykonať kvôli spazmu pozorovanému pri rozsiahlom divertikulárnom ochorení, ako aj tuhosti alebo samotnému divertikulu..

Obrázok 3. Počítačová tomografia s kontrastom: divertikulárna choroba sigmoidného hrubého čreva (S), komplikovaná tvorbou abscesu (A) obsahujúceho veľké množstvo plynu (šípka)
Počítačová tomografia a sonografia. CT so zosilnením kontrastu je štúdia voľby u pacientov s akútnou divertikulitídou. Počas jeho realizácie sa často vyskytuje charakteristické zhrubnutie stien hrubého čreva so zápalom okolitého tukového tkaniva. V komplikovaných prípadoch s CT sa detegujú abscesy (pozri obr. 3), plyn a / alebo kontrastné médium mimo črevných slučiek. Na mnohých oddeleniach sa praktizuje drenáž abscesov v brušnej dutine pod CT kontrolou, čo pomáha bez chirurgických zákrokov v akútnej fáze ochorenia..

Citlivosť sonografie je o niečo menšia, ale pomocou nej je možné zistiť zhrubnutie stien a veľké abscesy.

Iné výskumné metódy. Niekedy môže byť potrebná cystoskopia na detekciu colovezikálnej fistuly. Angiografia a skenovanie pomocou červených krviniek značených technéciom vám umožňujú nájsť zdroj straty krvi z hrubého čreva.

Smer do nemocnice. Pacienti s poruchami stolice, s krvou počas rektálneho vyšetrenia alebo s opakovanou bolesťou brucha by mali byť vyšetrení ambulantne, aby sa určili príčiny týchto príznakov. Hlavnými metódami používanými v tomto prípade sú tuhá sigmoidoskopia a irigoskopia alebo úplná kolonoskopia. Asymptomatické divertikuly sa zisťujú najmenej u jedného z troch ľudí starších ako 65 rokov. Preto je možné spoľahlivo diagnostikovať divertikulitídu iba vtedy, keď existuje primeraný klinický obraz a keď sa nezistia iné choroby, najmä zhubné nádory..

Pacient s akútnou divertikulitídou bez narušenia funkcie iných telesných systémov nemusí byť liečený v nemocnici. V takýchto prípadoch je často postačujúca domáca liečba antibiotikami (amoxicilín s kyselinou klavulanovou a metronidazolom po dobu piatich dní) a konzumácia veľkého množstva tekutín. Sú tiež predpísané analgetiká a postele. Ak sa v priebehu niekoľkých dní bolesť nezastaví alebo nezvýši alebo sa stane bežnejšou, ako aj ak má pacient systémové príznaky (napríklad tachykardia alebo horúčka), musíte ho okamžite poslať do nemocnice.

Obrázok 4. Komplikovaná divertikulárna choroba. Sonda sa vloží do perforovaného divertikula. Sliznica vyzerá celkom normálne.
Pacienti s difúznou bolesťou brucha a / alebo príznakmi peritonitídy by mali byť bezodkladne hospitalizovaní..

Drogová a chirurgická liečba. V nekomplikovaných prípadoch môže na liečbu postačovať špeciálna výživa. Pacientovi sa odporúča strava s vysokým obsahom vlákniny a / alebo užívanie liekov, ktoré zvyšujú objem stolice, ako je šupka izpaghula. Pacienti by mali piť veľa tekutín..

Bolesť spôsobenú spazmami hladkého svalstva by sa mala zmierniť antispazmodikami, ako je mebeverín. Úloha chirurgickej resekcie v nekomplikovaných prípadoch zostáva kontroverzná a mala by sa používať vo výnimočných prípadoch..

Laporotómia a myotómia (pitva) hypertrofovaných hladkých svalov sigmoidného hrubého čreva boli oprávnene kritizované a v súčasnosti ich zaujíma iba historický význam..

Voliteľná chirurgia. V prípade komplikácií, ako sú fistuly alebo striktúry, sa vyžaduje chirurgický zákrok s resekciou segmentu hrubého čreva ovplyvneného divertikulami as použitím primárnej anastomózy. Pacientom s recidívou divertikulitídy sa ponúka resekcia v prípadoch, keď ich fyzický stav umožňuje takýto zásah - ak je vylúčená iná patológia.

Jedna tretina pacientov, ktorí sú hospitalizovaní kvôli záchvatu divertikulitídy v nasledujúcich piatich rokoch, musí byť opäť hospitalizovaná s rovnakou patológiou..

Voliteľný chirurgický zákrok je spojený s oveľa nižšou frekvenciou komplikácií a úmrtnosti; zvyčajne sa môže vykonať resekcia a primárna anastomóza, hoci niekedy môže byť potrebná tvorba stómie.

Pohotovostná chirurgia. U pacientov so generalizovanou peritonitídou vyžaduje chirurgický zákrok účinnú resuscitáciu intravenóznymi tekutinami a antibiotikami.

Perforácia hrubého čreva je zložitá situácia, takmer polovica pacientov s fekálnou peritonitídou zomiera. S hnisavou peritonitídou, ktorá sa vyvíja v dôsledku prasknutia divertikulárneho abscesu, nižšej, ale stále významnej úmrtnosti.

Pacienti s akútnou divertikulitídou, ktorí nie sú liečení konzervatívnou liečbou, môžu tiež vyžadovať chirurgický zákrok. V takých prípadoch sa resekuje zapálený segment divertikúl alebo flegmon a zvyčajne je možné uložiť primárnu anastomózu..

Pri rozsiahlej fekálnej alebo hnisavej kontaminácii brušnej dutiny je potrebná resekcia postihnutého segmentu, ale primárna anastomóza sa nemusí vždy aplikovať. V takýchto prípadoch sa pažba konečníka zošije a proximálne časti hrubého čreva sa zobrazia na koži vo forme konečnej kolostómie. Tento zásah sa nazýva Hartmannova operácia..

Po Hartmanovej operácii je vo väčšine prípadov možné uzavrieť kolostómiu bez rizika a podľa mnohých údajov je normálna pasáž črevného obsahu obnovená v 80% prípadov.

Ak sa vyskytnú komplikácie, vypnutie postihnutého segmentu z činnosti čreva sa uskutoční pomocou obtokovej anastomózy a zavedením drenáže do brušnej dutiny. V takýchto situáciách však tento segment nie je resekovaný, čo vedie k významnému zvýšeniu úmrtnosti v porovnaní s primárnou resekciou. Preto veľká väčšina lekárov takúto operáciu odmietla.

Pri komplikáciách divertikulárneho ochorenia, závažných sprievodných ochoreniach a starobe nepriaznivo ovplyvňuje výsledok pohotovostnej operácie.

Črevná divertikulóza

Pojem „divertikulóza“ odráža prítomnosť divertikúl (od lat. Diverticulum - cesta po stranu), klinické prejavy choroby môžu chýbať. Rôzne faktory vedú k vzniku divertikúl, ktoré sú založené na slabosti spojivového tkaniva. V prípade vzniku viacerých divertikúl sa uvádza divertikulóza. Divertikulárna choroba je širšia definícia aplikovaná na divertikulózu a jej komplikácie.

Príčiny a rizikové faktory

Divertikulóza je jednou z najbežnejších patológií gastrointestinálneho traktu v Európe a je všeobecne charakteristická pre rozvinuté krajiny. Vo vidieckej Afrike a vegetariánoch sa vyskytuje menej často, takže jej patogenéza je zvyčajne spojená s nedostatkom vlákniny v strave. Pravdepodobnosť rozvoja divertikulózy sa zvyšuje s vekom.

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická..

Hlavnú časť rizikovej skupiny tvoria ľudia nad štyridsať rokov: v šesťdesiatke každá tretia osoba trpí divertikulózou a od sedemdesiatich piatich trpí každá druhá osoba. Výskyt tohto ochorenia u žien a mužov je rovnaký.

Vytváranie divertiklov tiež uľahčuje:

 • dedičná predispozícia;
 • starší vek;
 • častá zápcha;
 • zlá výživa, nedostatok vlákniny, nadbytok mäsa a múčnych výrobkov v potrave;
 • narušenie mikrocirkulácie v črevných žilách.

Formy divertikulózy

Existujú tri hlavné klinické formy divertikulózy:

 • asymptomatická;
 • divertikulóza s klinickými prejavmi;
 • komplikovaná.

pretože črevné divertikuly môžu byť vrodené alebo získané, divertikulóza je rozdelená na dedičné a získané formy. S dedičnou slabosťou spojivového tkaniva hovoria o jeho vrodenej povahe. V takýchto prípadoch sa divertikula objavuje v mladom veku (5% prípadov) a postihuje hlavne pravé hrubé črevo.

Základom získanej formy ochorenia je zvýšenie tlaku v čreve (v dôsledku nadúvania, zápchy, porúch peristaltiky), ktoré vedie k výskytu oblastí (vreciek) s vysokým tlakom, čo prispieva k pretláčaniu svalovej a submukóznej vrstvy črevnej sliznice. V dôsledku výživy s nedostatkom rastlinných potravín a vlákniny a prevládajúcou múkou a mäsovými výrobkami sa začína častá zápcha, zhoršuje sa motorická funkcia hrubého čreva..

Príznaky črevnej divertikulózy

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická. Pacienti nepodávajú sťažnosti a prejavy choroby sa zvyčajne náhodne zistia pri vyšetrení čriev na klinike alebo pri vyšetrení iného ochorenia..

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

V budúcnosti sa s vývojom nekomplikovanej formy objavia poruchy stolice. Takéto poruchy sú sprevádzané črevnými kolikami, pocitom plnosti v bruchu, plynatosťou atď. V tejto fáze je ťažké odlíšiť príznaky črevnej divertikulózy od symptómov syndrómu dráždivého čreva..

Nekomplikovaná forma choroby má nasledujúce prejavy:

 • periodicky sa vyskytujúce ostré alebo boľavé spastické bolesti brucha bez známok zápalu;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • pocit neúplného pohybu čriev po pohybe čriev;
 • bolesť sa po jedle zintenzívňuje a po pohybe čriev alebo výtoku plynu zmizne.

V akútnej fáze (komplikovaná divertikulóza) sa v ľavej časti bedrovej kosti vyskytujú bolesti vľavo, zvyšujú sa známky akútneho zápalu..

So zvýšením zápalových procesov existujú:

 • striedanie hnačky a zápchy, nestabilná stolica;
 • strata chuti do jedla;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • ostrá, intenzívna bolesť v ľavom dolnom kvadrante brušnej dutiny;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • prítomnosť hlienu vo výkaloch;
 • tachykardia;
 • lokálne peritoneálne javy;
 • zvýšenie bielych krviniek.

V budúcnosti, keď sa objaví lokálny zápalový proces, môže dôjsť k perforácii črevnej steny, zatiaľ čo choroba z lokálneho miesta sa rozšíri..

Diagnóza divertikulózy

Diagnóza divertikulózy je založená na údajoch z počiatočného vyšetrenia, anamnézy a výsledkov diagnostických postupov, ktoré identifikujú divertikulu a prítomnosť funkčných zmien v tkanivách:

 • všeobecné krvné testy, testy moču;
 • coprogram;
 • kolonoskopia (flexibilná sigmoidoskopia);
 • irrigoskopia (röntgenové vyšetrenie čreva kontrastnou látkou);
 • ultrazvuk
 • CT sken;
 • scintigrafia (skenovanie erytrocytmi značenými technéciom).

Pri perforácii (perforácii) divertikula sa môžu vyvinúť nebezpečné hnisavé komplikácie: flegmon, peritonitída, abscesy..

Počas irigoskopie sa sleduje vývoj bária na röntgenovom monitore, ktorý vizualizuje výstupky podobné prietrži akejkoľvek štruktúry, ktoré siahajú za vonkajší obrys čreva. Irigoskopiu s dvojitým kontrastom je možné vykonať najskôr mesiac a pol po úľave od akútnej divertikulitídy.

Kolonoskopia je predpísaná v prípadoch, keď v oblastiach s divertikulózou nie je možné spoľahlivo vylúčiť prítomnosť tela a malých polypov. Táto metóda je vybraná aj v prípadoch, keď pacient prichádza s rektálnym krvácaním. Avšak, kolonoskopia je ťažké vykonať v prítomnosti spazmu pozorovaného pri rozsiahlom divertikulárnom ochorení, v takom prípade je pohyb nástroja ťažký, keď prechádza segmentom čreva postihnutým divertikulózou..

V komplikovaných prípadoch sa počas CT a sonografie zisťuje zhrubnutie črevnej steny a veľké abscesy.

Liečba črevnej divertikulózy

V asymptomatickej forme nie je predpísaná medikamentózna liečba divertikulózy čreva. Terapia spočíva v dodržiavaní špeciálnej diéty a udržiavaní rovnováhy vody, ktorá pomáha eliminovať zápchu a normalizovať funkciu čriev.

Diéta na črevnú divertikulózu je hlavnou súčasťou liečby. Denná strava by sa mala pripravovať v súlade s niekoľkými pravidlami:

 • do stravy by sa mali zavádzať potraviny bohaté na vlákninu, zeleninu a ovocie (s výnimkou obilnín, mora, karfiolu);
 • zvýšiť obsah prírodných mliečnych výrobkov v potrave;
 • odmietnuť vyprážané, údené jedlá, polotovary, výrobky z múky;
 • obmedziť spotrebu mäsových jedál a výrobkov obsahujúcich živočíšne tuky;
 • vzdať sa strukovín a húb;
 • ako preháňadlo používajte sušené slivky, sušené marhule alebo bylinné čaje.

Vo väčšine prípadov má črevná divertikulóza priaznivú prognózu, pravdepodobnosť úspechu konzervatívnej liečby sa zvyšuje v prípade liečby počas prvej epizódy choroby a je 70%..

V niektorých prípadoch je kvôli normalizácii trávenia potrebné uviesť použitie liekov, ktoré znižujú tvorbu plynov, enzýmov, prokinetík a probiotík. Obmedzte použitie preháňadiel, napr prispievajú k zvýšenému tlaku v črevách.

V prípadoch, keď napriek tomu došlo k zápalovému procesu v čreve, ale nevyskytli sa závažné komplikácie, sa liečba doma vykonáva v súlade s lôžkom. Okrem prísnej stravy a vodnej rovnováhy sa predpisujú lieky, ktoré stimulujú peristaltiku, enzýmové prípravky, antibiotiká, antispasmodiká (Mebeverin), analgetiká, preháňadlá a lieky, ktoré zvyšujú objem stolice, napríklad šupka izfagula (šupka izpaghula).

Pri komplikovanej divertikulóze je pacient hospitalizovaný, vykonávajú sa ďalšie diagnostické testy, predpisujú sa terapie, vrátane antibiotík (cefalosporíny, amoxicilín s kyselinou klavulanovou, metetridazol, gentamicín), intravenózne podávanie solí a glukózy na detoxikáciu a korekcia porúch vody a elektrolytov..

V prípade rozvoja divertikulitídy, prítomnosti akútnych záchvatov divertikulózy, sa nepoužije konzervatívna liečba: riziko perforácie čreva a rozvoja peritonitídy je príliš veľké. Počas chirurgického zákroku sa odstráni časť čreva postihnutá divertikulami (hemicolectomy, resekcia sigmoidálneho hrubého čreva s použitím primárnej anastomózy). Objem chirurgického zákroku a jeho technika závisia od individuálnych charakteristík priebehu choroby. Na zníženie tlaku v črevách sa takéto operácie často kombinujú s myotómiou hrubého čreva..

Vo veku šesťdesiatich rokov trpí každá tretia osoba divertikulózou a začína od sedemdesiatpäť - každá druhá osoba.

Indikácie pre chirurgickú liečbu divertikulózy:

 • prítomnosť dvoch akútnych záchvatov (u pacientov starších ako štyridsať rokov - jeden) so zlyhaním konzervatívnej liečby;
 • masívne krvácanie do brušnej dutiny;
 • rozvoj obštrukcie čriev;
 • flegmon alebo peritonitída retroperitoneálnej oblasti;
 • prasknutie abscesu, vnútornej alebo vonkajšej črevnej fistuly.

Možné komplikácie a dôsledky

Nekomplikovaná forma divertikulózy môže trvať roky, bez toho, aby vás o tom vedela, ale po chvíli (u 10 - 20% pacientov) sa vyvinie zápal. So zvýšením zápalových procesov je možný vývoj závažných chorôb:

 • perforácia;
 • paracolické abscesy;
 • obštrukcia čriev;
 • krvácanie z čreva;
 • akumulácia zápalového infiltrátu;
 • vnútorné a vonkajšie fistuly.

Pri perforácii (perforácii) divertikula sa môžu vyvinúť nebezpečné hnisavé komplikácie: flegmon, peritonitída, abscesy..

S prielomom abscesového divertikla umiestneného v uzavretej dutine sa vyvíja peritonitída vnútorná alebo vonkajšia fistula. Počas perforácie divertikula sa v močovom mechúre tvorí kolovezikálna fistula. Fistuly sa môžu otvárať v iných orgánoch, zatiaľ čo fistuly v črevnej koži sa môžu vytvárať. U pacientov s colovezikálnymi fistulami sa niekedy vyskytujú pneumúrie a infekcie močových ciest, ak nedochádza k ťažkostiam s poruchami gastrointestinálneho traktu..

Niekedy dochádza k krvácaniu z ciev prepichujúcich krk divertikla. Takéto krvácanie je často hojné a prejavuje sa obvyklými príznakmi straty krvi a prímesou krvi v stolici. Zvyčajne silné krvácanie sa vyvinie z jediného divertikla umiestneného v pravom hrubom čreve.

Fekálna difúzna peritonitída spojená s divertikulárnou chorobou sa vyvíja v dôsledku nekrózy črevnej steny, čo vedie k toku hnisavých a fekálnych hmôt do brušnej dutiny. Stav pacienta je charakterizovaný ako extrémne závažný, s akútnymi prejavmi peritonitídy, septickým šokom.

V prípade rozvoja divertikulitídy, prítomnosti akútnych záchvatov divertikulózy sa konzervatívna liečba nepoužíva..

V oblasti, kde divertikulitída pretrváva dlhý čas, sa často vyskytuje adhezívny proces, ktorý môže viesť k obštrukcii čriev. Hladká svalová hypertrofia, jazvy z minulých záchvatov divertikulitídy, zápalové zmeny môžu spôsobiť akútnu obštrukciu hrubého čreva a úplné uzavretie lúmenu..

predpoveď

Vo väčšine prípadov má črevná divertikulóza priaznivú prognózu, pravdepodobnosť úspechu konzervatívnej liečby sa zvyšuje v prípade liečby pri prvej epizóde ochorenia a je 70%, avšak v niektorých situáciách vedie divertikulóza k vzniku závažných komplikácií a život ohrozujúcich stavov..

Prevencia divertikulózy

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Divertikula hrubého čreva

Pri divertikulách hrubého čreva sa na jeho stenách objavujú veľmi malé novotvary podobné malým vreckám s veľkosťou asi 1 až 2 cm, ktoré sa nazývajú divertikly a starí ľudia ich najčastejšie vyrušujú bez ohľadu na pohlavie. Divertikly sa často objavujú po infekčných chorobách, dlhej zápche alebo sú výsledkom silného prírastku na hmotnosti..

Pacienti sa nemusia obťažovať kolonickými divertiklami, niekedy sa prejavujú bolesťou, najčastejšie v ľavej časti brucha, poruchami stolice a ťažkým nadúvaním.

Prečo sú divertikuly hrubého čreva nebezpečné? Pri dlhodobej neprítomnosti liečby sa rozvíja divertikulitída - zápalový proces, ktorý je vo väčšine prípadov dôvodom návštevy lekára. Divertikulitída môže viesť k krvácaniu čriev, peritonitíde alebo obštrukcii - stavom, ktoré ohrozujú život človeka.

Diagnóza divertiklov hrubého čreva

Naši odborníci odporúčajú navštíviť kloproctológa pri prvých príznakoch choroby. Lekár položí pacienta na chrbát a vyšetrí brušnú stenu. Bolesť na palpácii alebo príznaky peritonitídy sú signálom pre podrobnejšie vyšetrenie. V tomto prípade je to zobrazené: sigmoidoskopia (vyšetrenie stavu sigmoidnej sliznice hrubého čreva), irrigoskopia (účinná technika detekcie divertikúl a fistúl hrubého čreva), kolonoskopia (na vyšetrenie divertikúl a priľahlých tkanív), ultrazvuk a počítačová tomografia.

Ak je u pacienta diagnostikovaná peritonitída, črevná obštrukcia alebo divertikulitída staršia ako 2 roky, vyžaduje sa povinná hospitalizácia.

Príprava na chirurgický zákrok na divertikulu hrubého čreva

Pred chirurgickým zákrokom by mal lekár urobiť anamnézu a zistiť, či má pacient nejaké kontraindikácie, ktoré zahŕňajú závažné sprievodné ochorenia. Na tento účel sa odovzdáva súbor testov a terapeut bude tiež potrebovať výsledky gastroskopie, röntgenového snímania hrudníka a štúdie funkcie externého dýchania, aby vydal povolenie. Pacienti starší ako 60 rokov sa podrobujú echokardiografii.

Hospitalizujeme pacienta deň pred plánovaným zásahom, pretože je potrebná predbežná príprava čreva. Potom chirurg vyberie techniku ​​operácie. Rozsah zápalu, štádium a klasifikácia divertikúl - to sú tri hlavné kritériá, od ktorých závisí výber lekára. Ak pacient nemá žiadne komplikácie, črevná časť postihnutá novotvarmi sa odstráni a na jej mieste sa vytvorí anastomóza - akýsi „most“ spájajúci črevné slučky. V prípade radikálnej liečby pokročilých foriem je indikovaná kolostómia - operácia, ktorá vytvára kanál na odstránenie výkalov. Pri peritonitíde sa okrem kolostómie nevyhnutne odstráni aj časť sigmoidu a konečníka a po 2-3 mesiacoch sa uskutoční rekonštrukčná chirurgia.

Rehabilitácia po chirurgickom zákroku na divertikulu hrubého čreva

Koľko dní zostáva pacient po operácii v našej nemocnici? Všetko je čisto individuálne a načasovanie závisí od celkového stavu pacienta a pooperačnej dynamiky. Najčastejšie na pozorovanie na klinike stačí 7-10 dní. Je veľmi dôležité dodržiavať prísnu stravu, odstraňovať korenené a dráždivé potraviny, alkoholické nápoje. V období zotavenia možno pozorovať poruchy stolice, v tomto prípade pomôžu špeciálne lieky. Najlepšie je pravidelne sa zúčastňovať profylaktického vyšetrenia u proktora, aby ste včas napravili možné choroby, ktoré môžu spôsobiť recidívu. Po kolostómii je povinné systematické pozorovanie chirurgom stómie.

Divertikulárna choroba hrubého čreva. Jednoducho povedané

Ďakujeme Anna Morozová - veľmi profesionálnej a príjemnej lekárke v komunikácii! Hmatateľné a veľmi dobre vedené. Požadovaný.

Gastroenterológ GMS Klinika Alexey Golovenko odpovedá na bežné otázky týkajúce sa tejto choroby vo svojom článku.

Čo sú divertikly?

Divertikulum je výčnelok črevnej steny pripomínajúci „herniu“ na futbalovom loptičke. Najčastejšie sa divertikula nachádza v hrubom čreve - je to posledných 1,5 metra tráviacej trubice, kde sa absorbuje voda, čo spôsobuje, že stolica z tekutiny stvrdne. Divertikuly sú menej časté v pažeráku a tenkom čreve. Pohlavie osoby nemá vplyv na to, či sa objavia divertikly, ale s vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť ich výskytu.

Prečo sa tieto divertikly objavujú?

Neexistuje jednotná teória výskytu divertikúl. Divertikly sa objavujú na „slabých“ miestach črevnej steny - na miestach, kde ju prenikajú krvné cievy. Tiež sa zistilo, že divertikly sa častejšie vyskytujú u ľudí so zápchou a u obyvateľov západných krajín, kde má strava málo vlákniny - prírodných „zmäkčovadiel“ stolice. Ak sa v dôsledku nedostatku vlákniny v strave stane stolica príliš hustá a pohybuje sa cez črevo nie v jednej hmote, ale v tuhých fragmentoch, tlak v lúmene sa v niektorých častiach hrubého čreva príliš zvyšuje. To vedie k vyčnievaniu sliznice a submukóznej vrstvy čreva smerom do brušnej dutiny cez svalovú vrstvu..

Našiel som divertikulu. som chorý?

Pravdepodobne nie. Jednoduchá prítomnosť divertikúl (v neprítomnosti symptómov) sa nazýva divertikulóza. Iba každý piaty človek s divertiklom má akékoľvek prejavy choroby a nie sú vždy spojené s aktívnym zápalom divertikúl..

Môže môj žalúdok bolieť z divertiklov??

Možno, ale existuje niekoľko dôvodov pre túto bolesť. Intenzívna neustála bolesť v oblasti čreva, kde sa nachádza divertikula, často naznačuje zápal divertikula - divertikulitídu. Zápal nastane, keď sú ústa divertikula blokované hustým fragmentom stolice (coprolit). To narušuje prísun krvi do divertikula a tiež podporuje pohyb (translokáciu) baktérií z lúmenu hrubého čreva do steny divertikula. Celkovo to vedie k zápalu divertikula a niekedy z neho krvácanie.

Divertikulitída najčastejšie prechádza bez stopy na pozadí antibiotickej liečby. U niektorých ľudí sa divertikulitída stáva chronickou - zápal nezmizne. To môže viesť ku komplikáciám: abscesy (abscesy v tkanive obklopujúcom divertikulum), fistuly (purulentné pasáže spájajúce lúmen divertikula so susednými orgánmi), infiltrát (nádorová akumulácia buniek okolo zapáleného divertikla) ​​a zúženie črevného lúmenu v mieste zápalu. ) Bolesť divertikúl hrubého čreva sa však môže vyskytnúť bez zápalu.

Ako to? Žiadny zápal, odkiaľ pochádza bolesť v prakticky zdravom čreve??

V hrúbke steny hrubého čreva je sieť nervových vlákien, ktoré kontrolujú jeho pohyblivosť - ktoré segmenty čreva sa stiahnu a vytlačia stolicu von. So zvyšujúcim sa tlakom v lúmene čreva (priechod stolice alebo plynu) sa aktivujú špeciálne bunky, ktoré vylučujú neurotransmitery (napríklad serotonín). To dáva signál nervovému systému, aby stiahol črevo a zbavil sa svojho obsahu. Za normálnych okolností túto „prácu“ čreva takmer necítime..

Pri zápale divertikla je narušená rovnováha neurotransmiterov, čo je čiastočne umožnené zmenami v zložení baktérií vo vnútri divertikla. Nerovnováha neurotransmiterov môže zostať, aj keď zápal už prešiel. To vedie k zvýšenej citlivosti čriev na distenziu (lekári ju nazývajú „viscerálna precitlivenosť“). Tento jav potvrdzujú experimenty. Ak zdravý človek a pacient s divertikulárnou chorobou vstúpia do plechovky do čreva a začnú ju jemne nafukovať vzduchom, potom sa u osoby s ochorením objaví nepríjemný pocit skôr ako u zdravého človeka (to znamená, že pri menšom objeme plechovky sa objaví bolesť). Rovnaký mechanizmus bolesti bol opísaný pre syndróm dráždivého čreva..

A ako zistiť, či existuje zápal a iné komplikácie?

Najlepší spôsob vyšetrenia pri podozrení na zápal divertikula je počítačová tomografia. V tejto štúdii sa niekoľko žiaričov točí okolo ľudského tela a vytvára početné röntgenové snímky. Potom počítačový program pre tieto fragmenty vytvorí celé „časti“ tela. Tomografia umožňuje nielen vidieť zmeny v kontúre črevnej steny (tj samotný divertikulum), ale aj zmeny v tkanivách obklopujúcich hrubé črevo (napríklad abscesy). Menej presným spôsobom, ako nájsť divertikulum, je irigoskopia alebo jednoducho klystír so síranom bárnatým, ktorý je zreteľne rozlíšiteľný v röntgenových lúčoch a umožňuje vám vidieť vnútorný obrys čreva a niektoré veľmi závažné komplikácie (napríklad zúženia)..

Namiesto počítačovej tomografie niektoré centrá používajú ultrazvuk (ultrazvuk), ktorý je na rozdiel od tomografie úplne bezpečný a zjavne (v skúsených rukách) má takmer rovnakú presnosť. Nevýhodou je, že ultrazvukový špecialista musí absolvovať špeciálny dlhodobý výcvik, aby sa naučil diagnostikovať divertikly, takže bohužiaľ, títo lekári nie sú na každej klinike.

Kolonoskopia?

Kolonoskopia - to je štúdia hrubého čreva pomocou flexibilného prístroja s videokamerou - je tiež spôsobom, ako zistiť divertikulu. Väčšina divertikúl sa objaví náhodou presne pomocou plánovanej kolonoskopie, ktorá sa vykonáva na včasnú detekciu rakoviny. Ak však existuje podozrenie na akútny zápal divertikula (divertikulitída), kolonoskopia sa nepoužíva ako primárna diagnostická metóda. Počas kolonoskopie je črevo nafúknuté zvnútra plynom, čo môže viesť k perforácii (prasknutiu) divertikla..

Zároveň by sa mala vykonať kolonoskopia po tom, ako prejde zápal divertikula. Štúdie ukazujú: pravdepodobnosť nájdenia rakoviny hrubého čreva sa zvyšuje počas prvého roka po akútnej divertikulitíde. Zápal u niektorých pacientov zrejme „maskuje“ nádor na röntgenových lúčoch a počas akútneho zápalu je nebezpečné a nemožné vidieť celé hrubé črevo pomocou endoskopu a kvôli bolesti to nie je možné..

Môžete sa chrániť pred divertikulitídou a inými komplikáciami?

Áno, ak sa u vás nájde divertikula, môžete znížiť riziko zápalu dosiahnutím denných pohybov čriev mäkkými stolicami. Konzistencia stolice je najviac závislá od obsahu vlákniny. Pokúste sa jesť aspoň tanier alebo šálku zeleniny a ovocia každý deň, do kaše pridajte pšeničné otruby a jogurt a pri každom jedle vypite aspoň pohár tekutiny (nie nevyhnutne vody). Namiesto sladkostí a iných sladkostí skúste jesť sušené ovocie - pomôže vám to udržať hmotnosť pod kontrolou..

Stáva sa, že z hojného príjmu rastlinných potravín sa zvyšuje tvorba plynu. Potom, aby sa stolica normalizovala, zoberte vyváženú vlákninu z potravy, ktorá nie je až tak fermentovaná baktériami, napríklad psyllium je šupka semien banánovníka, ktorú je možné konzumovať donekonečna. Mimochodom, vegetariáni, ktorí odmietajú mäso, začnú jesť viac rastlinných potravín a samotných divertikúl a ich komplikácií, sú menej pravdepodobní ako vegetariáni.

Hovoria, že nemôžete jesť semená a popcorn - všetko je zaseknuté v divertikle.

Toto je stará teória, ktorú moderný výskum úplne vyvrátil. Americkí vedci pozorovali 47 000 ľudí, ktorí nenašli žiadne ochorenie hrubého čreva alebo divertikulum počas rutinného vyšetrenia vo veku od 40 do 75 rokov. Počas 18 rokov účastníci vyplňovali dotazníky o svojom stave každé 2 roky a hovorili o svojej strave. Ukázalo sa, že divertikulitída a krvácanie z divertikúl sa vyskytovali rovnako často u ľudí, ktorí nejedia orechy, popcorn a semená, a u tých, ktorí jedia úplne. Okrem toho: tí, ktorí konzumovali orechy dvakrát týždenne, nielen častejšie, ale menej často navštevovali lekárov kvôli divertikulitíde, ako ľudia, ktorí používajú orechy iba raz mesačne.

Bola mi diagnostikovaná nekomplikovaná divertikulárna choroba s klinickými prejavmi. Žalúdok bolí vľavo a lekári nezistia zápal. To sa lieči?

Áno, kvôli podobným mechanizmom bolesti je liečba nekomplikovaného divertikulárneho ochorenia podobná liečbe syndrómu dráždivého čreva. Bolesť sa eliminuje použitím antispasmodík - liekov, ktoré zmierňujú bolestivé kontrakcie čriev, ktoré sa často užívajú dlhú dobu. Niekedy je tiež predpísané neabsorbovateľné (neabsorbovateľné) antibiotikum na zmenu zloženia baktérií v čreve. Niektorí pacienti môžu potrebovať malú dávku antidepresív na úpravu výmeny serotonínu, ktorý reguluje črevnú motilitu..

Je jasné, čo keď dnes to nie je na zápal, ale zajtra - divertikulitída a peritonitída? Kedy bežať k lekárovi?

Ak sa bolesť prudko zintenzívňuje a ustavuje, musíte navštíviť lekára, ak v noci nezmizne a tiež, ak sa zvýši telesná teplota, objaví sa zimnica, nevoľnosť alebo vracanie alebo mdloby. Ak sa krv objaví v stolici, mali by ste sa vždy poradiť s lekárom. Je to veľmi dôležité. Bez včasnej liečby môže divertikulitída viesť k chirurgickému zákroku. A ešte horšie.

Divertikulárna choroba hrubého čreva s perforáciou a abscesom (K57.2)

Verzia: MedElement Disease Guide

všeobecné informácie

Stručný opis

Črevné divertikulum je sakrálny výčnelok črevnej steny, ktorý komunikuje so svojím lúmenom.

Divertikulárna choroba - všeobecný pojem, ktorý sa vzťahuje na divertikulózu a jej komplikácie, zahŕňa celý rad klinických stavov, od asymptomatickej divertikulózy a divertikulózy s miernymi príznakmi (bolesť) až po závažnú akútnu a chronickú divertikulitídu s komplikáciami..

Perforácia (perforácia) - vytvorenie priechodného otvoru v stene dutého orgánu v dôsledku jeho choroby.

Absces je ohraničená akumulácia hnisu v rôznych tkanivách a orgánoch. Absces by sa mal odlíšiť od hlienu (difúzny hnisavý zápal tkanív) a empyému (hromadenie hnisu v telových dutinách a dutých orgánoch)..

Peritonitída je difúzny zápal pobrušnice. Vymedzené zápalové procesy pobrušnice sa nazývajú abscesy..


Poznámka. Táto časť obsahuje:
- divertikulárna choroba hrubého čreva s perforáciou a abscesom;

- Profesionálni lekárski sprievodcovia. Štandardy liečby

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

- Profesionálni lekárski sprievodcovia

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

klasifikácia

Etiológia a patogenéza

Vo väčšine prípadov (70%) sú divertikly umiestnené v sigmoidálnom hrubom čreve. Toto usporiadanie je spojené s funkčnými a anatomickými vlastnosťami sigmoidného hrubého čreva, ako je veľký počet ohybov, menší priemer, hustejšia konzistencia obsahu. Navyše sigmoidné hrubé črevo má rezervoárovú funkciu, a preto má vyšší intraluminálny tlak.

Perforácia (perforácia). Mechanizmus rozvoja divertikulitídy je prítomnosť perforácie divertikla, makroskopického aj mikroskopického. Starý koncept obštrukcie čreva sa pravdepodobne vyskytuje iba v zriedkavých prípadoch. Poškodenie steny divertikula vedie k perforácii, ktorá je dôsledkom zvýšeného intraluminálneho tlaku alebo vypchatých čiastočiek jedla, po ktorom nasleduje zápal a ohnisko nekrózy. Klinický obraz perforácie divertikula je spojený s jeho veľkosťou a stupňom delimitácie okolitých tkanív. Správne definované perforácie vedú k tvorbe abscesu a fistuly. Neúplné delimitácia je príčinou perforácie do voľnej brušnej dutiny a rozvoja peritonitídy.

Peridivertikulitída je charakterizovaná koalescenciou seróznej membrány čreva a perikolytického omentum (tučné prívesky), zatiaľ čo chronický nešpecifický zápal s tvorbou periklitickej abscesu a periklitickej fibrózy. Zápal sa často šíri v pozdĺžnom smere (pozdĺž vonkajšieho povrchu hlbokých svalových vrstiev) s tvorbou exfoliačných abscesov, ktoré sú základom tvorby periklitických infiltrátov. Pri periklitíde existuje veľmi vysoké riziko perforácie (uzavretá alebo voľná).

Absces. Vývoj abscesu, ktorý komplikuje divertikulitídu, závisí od schopnosti tkanív obklopujúcich črevo obmedziť šírenie zápalového procesu..

Fistuly. Zápalový proces spojený s divertiklom môže viesť k perforácii steny iného orgánu obloženého epitelom, k vytvoreniu fistulovaného priebehu (v 6 - 10% prípadov). Najčastejšie sa pozorujú fistuly hrubého čreva a hrubého čreva, ktoré sa vyskytujú počas perforácie divertikla hrubého čreva do močového mechúra. U týchto pacientov môžu sťažnosti na črevnú dysfunkciu pri prvej návšteve lekára chýbať. Namiesto toho sa často pozorujú infekcie močových ciest a / alebo pneumúria. Fistuly sa môžu otvárať aj v iných orgánoch - vagína, slučky tenkého čreva.

Ako sa prejavuje a ako liečiť divertikulózu hrubého čreva?

Dnes sú stovky ľudí náchylné na gastrointestinálne choroby. Častým prípadom je divertikulóza čreva. Toto ochorenie predpokladá tvorbu divertikúl (vrecovité výčnelky) v množnom množstve, ktoré je zvyčajne vyvolané slabosťou spojivového tkaniva, má zápalovú povahu. Najčastejším miestom je divertikulóza hrubého čreva, najzriedkavejšie je dvanástnik.

Choroba je vrodená a získaná. Prvá možnosť je zriedkavá a zahŕňa tvorbu rastu už v mladom veku. V druhom prípade sa vyskytuje omnoho neskôr, je vyvolaná nedostatkom rastlinných vlákien alebo zvýšeným tlakom v čreve.

Ohrození sú ľudia oboch pohlaví od štyridsiatich rokov. Najmä obézna, plynatosť, infekcie žalúdka alebo preháňadlá. S vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť získania divertikulózy.

Pár slov o tejto chorobe

Črevná divertikulóza je proces sprevádzaný tvorbou na výstupkoch príslušného oddelenia orgánu výčnelkov pripomínajúcich vaky. Ochorenie je vrodené alebo získané v prírode. Symptómy patológie s nekomplikovanými formami chýbajú alebo sú podobné prejavom iných chorôb tráviaceho ústrojenstva. Črevné divertikly sa často diagnostikujú náhodne.

Divertikulóza je sprevádzaná poruchou stolice, plynatosťou, nevoľnosťou, grganím. Medzi komplikácie tohto ochorenia patrí vývoj krvácania, obštrukcia čriev, zápal divertikúl (divertikulitída) a niektoré ďalšie stavy..

Pravidlá alternatívneho zaobchádzania s divertikulózou

Keďže divertikulóza spôsobuje poruchy tráviaceho ústrojenstva, cieľom použitia ľudových liekov je stabilizovať fungovanie tráviaceho ústrojenstva, zvýšiť pohyblivosť čriev a zabrániť zápche a iným stavom, ktoré vyvolávajú komplikácie choroby..

Pri divertikulóze hrubého čreva je liečba ľudskými liekmi dôležitá pri koordinácii s ošetrujúcim lekárom, pretože aj neškodné lieky často spôsobujú nežiaduce následky. Pre pacientov, ktorí na liečbu choroby používajú prírodné produkty, odborníci odporúčajú dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Predpis, dávkovanie a trvanie liekov sa dohodnú s lekárom.
 2. Počas prípravy musíte prísne dodržiavať pokyny.
 3. Na prípravu liekov sa používajú iba vysoko kvalitné výrobky..
 4. Je dôležité vylúčiť alergie na prísady na predpis..
 5. V prípade zhoršenia zdravia, objavenia sa vyrážok na pokožke a ďalších vedľajších účinkov by ste mali liečbu zastaviť, vyhľadať lekára.

Účinnosť liečby divertikulózy ľudovými liekmi nebola oficiálne potvrdená. Nezávislé používanie terapeutických receptov tradičnej medicíny je nielen prospešné, ale aj nebezpečné pre zdravie.

laxatíva

Jedným zo symptómov črevného divertikula je zápcha. Varená repa sa používa ako prírodné preháňadlo. Varená repa sa používa ako šalát s prídavkom olivového oleja. Na relaxáciu stolice sa používajú odvary sušeného ovocia.

Liečba divertikulitídy ľudovými liekmi sa stáva doplnkom k hlavnej terapii. Neodporúča sa samostatne liečiť divertikulózu, aby sa zabránilo exacerbácii. Nebezpečnou komplikáciou je prerušenie divertikla.

Odporúčané: Aký je rozdiel medzi spastickou a atonickou zápchou a ako ich správne liečiť

Recept na čistenie čriev

Zápalový proces a ďalšie komplikácie črevnej divertikulózy často vznikajú v dôsledku oneskorenia výkalov v dutinách divertikúl. Na zlepšenie črevnej motility tradičná medicína odporúča používať receptúru, ktorá obsahuje klíčiace zrná pšenice a zelené jablká..

Na prípravu produktu sa jablká nastrúhajú, k výslednej hmote sa pridá rovnaké množstvo mletých zŕn pšeničnej zrniny. Zmes sa berie namiesto raňajok na 250 - 300 g. Liečba trvá 20 až 30 dní, po uplynutí ktorej sa odporúča prestávka, ak je to potrebné, liek zopakujte..

Ovsené vločky bozk pre patológiu

Pozitívny účinok sa pozoruje pri liečbe divertikulózy ovsenou kašou. Pre tento liek potrebujete kefír, vodu a ovsené vločky. 2,5 litra prevarenej chladenej vody sa zmieša so 150 ml kefíru, dôkladne sa premieša. K výslednej zmesi sa pridá 500 g ovsenej múky, znovu sa premieša a nechá sa dva dni v miestnosti s teplotou miestnosti. Po 48 hodinách sa želé prefiltrujú, premyjú sa vodou a opäť sa nechajú pôsobiť 20 hodín. Výsledný produkt sa používa na výrobu želé. Za týmto účelom pridajte 10 polievkových lyžíc koncentrátu do 500 ml vody, privarte k varu na miernom ohni. Kissel užívaný v teplej alebo chladnej forme 1 - 2 krát počas celého dňa.

Rybárska tinktúra

Alkoholové tinktúry sa odporúčajú používať na zníženie tlaku v stenách čreva a na ich zmiernenie. Pri liečbe črevnej divertikulózy má alkohol z tŕnia pozitívny účinok. Na výrobu produktu sa používajú tŕne sliviek, cukor a alkohol. Príprava lieku má nasledujúce kroky:

 1. Slivky sa umiestnia do sklenenej nádoby, ovocie sa naleje alkoholom.
 2. Fľaša je zatvorená, ponechaná v miestnosti pri teplote neprevyšujúcej 18 - 20 stupňov.
 3. Po 4 mesiacoch sa tinktúra filtruje a pridá sa 100 g cukru na každý liter lieku.
 4. Po rozpustení cukru sa liek naplní do fliaš, pevne sa uzavrie a nechá sa pôsobiť ďalších 6 mesiacov.

Pripravená tinktúra sa berie do lyžice najviac 1 - 2-krát denne.

Alternatívne recepty založené na alkohole sa môžu užívať iba podľa pokynov lekára. Je prísne zakázané nezávisle liečiť chorobu takýmito drogami..

Rastlinná medicína

Semená rastlín sú dobrým zdrojom vlákniny. Jedným z dôvodov divertikulózy je nedostatok ľudskej stravy bohatej na vlákninu z potravy. Liečba semenných semien zvyšuje pohyblivosť čriev.

Semená plantajnu sú lepšie ako mnohé obilniny v vláknine. Dokonca aj v ovsených vločkách je množstvo vlákniny v potrave menšie ako v prípade skorocelu..

Odporúča sa konzumovať semená podľa nasledujúcej schémy:

 1. Nalejte lyžicu vody, džúsu, kefíru alebo jogurtu, produkt dobre premiešajte.
 2. Je dôležité piť zmes ihneď po príprave v malých dúškoch.
 3. Po 30 minútach musíte vypiť ďalšiu pohár vody.

Pri dostatočnej dávke semená raz v žalúdku napučiavajú a dosahujú hrubé črevo vo väčších veľkostiach. Stimuluje črevnú motilitu. Užívanie tohto lieku pokračuje dovtedy, kým sa úplne neodstránia nepríjemné príznaky patológie..

Ľanová terapia

Ľan má pozitívny vplyv na celý tráviaci systém. Na lekárske účely používajte rastlinné semená alebo ľanový olej. Olej sa prijíma na lačný žalúdok, ktorý vám umožňuje chrániť sliznicu tráviaceho traktu počas celého dňa. Semená rastlín sú v skutočnosti podobné rastlinným semenám. Pri kontakte s tekutinou produkt napučiava a poskytuje terapeutický účinok v boji proti divertikulóze. Semená sa zavádzajú do dennej stravy na 1 polievkovú lyžicu. l, umývanie produktu dostatočným množstvom vody.

Čo je obsiahnuté v koncepte črevnej divertikulózy


Divertikulárna choroba je patologický proces, pri ktorom sa v stene hrubého čreva, ale častejšie v sigmoidnej oblasti, vytvára vaskulárny výčnelok až do dvoch centimetrov alebo divertikulum v sliznici v dôsledku poklesu svalového tonusu. Pojem divertikulóza však sám o sebe znamená mnoho takých útvarov, ktoré spôsobujú nepohodlie osobe a sú objavené náhodou, napríklad pri ďalšom preventívnom vyšetrení..
Viac ako 85% všetkých prípadov tejto patológie sa nachádza v hrubom čreve, konkrétne v jej sigmoidnej časti. Je výrazne menej pravdepodobné, že ovplyvní konečník, žalúdok a ďalšie duté orgány.

Divertikulóza je často získaná choroba a je diagnostikovaná u ľudí vo veku 40 rokov. Zvyčajne asymptomatické, kým sa neobjavia prvé príznaky zápalu..

Na liečbu tejto patológie alebo aspoň na zmiernenie príznakov je potrebné normalizovať stravu a uchýliť sa k prírodným liekom, ktoré obnovujú stratené funkcie tráviaceho traktu..

komplikácie

Divertikulitída môže viesť k:

 • krvácajúci
 • infekcie
 • perforácia čreva,
 • obštrukcia hrubého čreva.

Tieto problémy vždy vyžadujú lekársku starostlivosť, aby sa zabránilo ich progresii, ktorá spôsobuje vážnejšie problémy..

Rektálne krvácanie spôsobené divertikulárnou chorobou je zriedkavá komplikácia; predpokladá sa, že je spôsobená malými krvnými cievami v divertikle, ktoré oslabujú a praskajú. Keď krvácanie z divertikla môže pacient po defekácii detegovať krv v stolici a záchode; krvácanie môže byť rozsiahle a napriek spontánnemu vymiznutiu, ktoré si nevyžaduje liečbu, je vhodné prediskutovať incident s lekárom. Kolonoskopia sa často používa na určenie miesta krvácania a zastavenie krvácania, ktoré sa nehojí. Ak sa krvácanie napriek všetkému nezastaví, možno budete potrebovať chirurgický zákrok na odstránenie postihnutých častí hrubého čreva.

Divertikulitída môže spôsobiť infekciu, ktorá zmizne po niekoľkých dňoch liečby antibiotikami. Ak sa infekcia zhorší, v stene hrubého čreva sa môže vytvoriť absces, čo je nahromadenie lokalizovaného hnisu, ktorý môže spôsobiť opuch a nakoniec zničenie tkaniva: ak je absces malý a zostane v stene hrubého čreva po liečbe antibiotikami, má tendenciu zmiznúť, ak je nezmizne, môže byť potrebné vypustiť oblasť pomocou katétra a malej trubice umiestnenej v abscese cez kožu.

Pri divertikulárnej chorobe sa môžu vyvinúť perforácie, niekedy s uvoľňovaním hnisu z hrubého čreva, čo vedie k veľkému abscesu v brušnej dutine, ktorý sa nazýva peritonitída. Osoba s peritonitídou je extrémne oslabená a pociťuje nevoľnosť, vracanie, horúčku, silnú letargiu a bolesť brucha. Táto situácia si vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok na vyčistenie brušnej dutiny a odstránenie poškodenej časti hrubého čreva. Bez liečby môže byť peritonitída fatálna..

Fistula je abnormálne spojenie tkaniva medzi dvoma orgánmi alebo medzi orgánom a kožou. Keď sa poškodené tkanivá dostanú do kontaktu počas infekcie, niekedy ochorejú a počas následnej opravy sa môže vytvoriť fistula. Ak je divertikulitída spojená s infekciou, infekcia sa šíri mimo hrubého čreva s možnosťou infekcie okolitých tkanív, zvyčajne močového mechúra, tenkého čreva a kože. Najčastejší typ fistuly sa vyskytuje medzi močovým mechúrom a hrubým črevom, tento typ fistuly najčastejšie postihuje mužov v porovnaní so ženami a môže sa vyvinúť do vážnej dlhodobej infekcie močových ciest. Tento problém možno vyriešiť chirurgickým zákrokom, odstránením fistuly a postihnutej časti hrubého čreva.

Obštrukcia spôsobená infekciou môže viesť k čiastočnej alebo úplnej blokáde čriev, ktorá sa nazýva črevná obštrukcia. Keď sú črevá zablokované, hrubé črevo už nemôže normálne posúvať obsah čriev. Ak sú črevá úplne zablokované, je potrebná urgentná operácia, zatiaľ čo čiastočné blokovanie zvyčajne nevyžaduje chirurgický zákrok.

klasifikácia

Na základe odporúčaní Svetovej organizácie gastroenterológov z roku 2005 dochádza k divertikulóze:

Podľa znakov morfologickej štruktúry:

 1. Pravda - zahŕňajú vrodené divertikuly sigmoidálneho hrubého čreva, ktoré majú dobré spojenie s jeho lúmenom, takže sa nezaťažujú výkaly a takmer nevedú k zápalu..
 2. Falošné - tieto poddruhy choroby sa považujú za získané a delia sa na:
   extramurálne (neúplné) pozostávajúce zo slizničnej vrstvy, submukózneho základu, sa ťažko vyprázdňujú a vedú k chronickému procesu;
 3. intramurálne (plné) pôsobiace na svalovú vrstvu, v dôsledku čoho dochádza k aktívnemu vyprázdňovaniu.

V počte:

 • jednotlivé sa vyskytujú oveľa menej často, nie viac ako jeden výčnelok v čreve, do 2 cm.
 • viacnásobné Pokiaľ ide o prevalenciu, choďte na prvé miesto. V stene sú prítomné viac ako dve formácie od 1 do 2 cm.

Vo forme:

Prietok:

 • latentná - choroba sa zistí náhodou, pretože neexistujú žiadne príznaky.
 • s klinickými prejavmi - objavujú sa prvé výrazné príznaky, ktoré pacientovi spôsobujú nepohodlie.

príčiny

Za najbežnejšiu patológiu sa právom považuje koloniálna divertikulóza, častejšie v tých regiónoch, v ktorých sa vyskytuje tzv. „Západná“ povaha výživy, ktorá umožňuje konzumáciu potravín s vysokým obsahom toxínov. Medzi hlavné faktory vývoja choroby patria:

Neprítomnosť alebo extrémne malé množstvo rastlinnej vlákniny v potrave spôsobuje zníženie objemu stolice, spomaľuje priechod a zvyšuje črevný tlak, čo vedie k tvorbe divertikulitídy;

Poškodenie motora u starších ľudí

Zvyšovanie aktivity hladkých svalov stien je v starobe prirodzený proces. V tomto prípade stúpa aj tlak uprostred čreva, v dôsledku čoho sliznica jednoducho vypadáva cez slabé miesta svalovej vrstvy. Výsledkom takého procesu je častejšie divertikulóza hrubého čreva.

Vrodené vlastnosti

Deti trpiace rozšíreným sigmoidným hrubým črevom sú tiež ohrozené touto chorobou. Zmeny v stenách čreva priamo súvisia so štruktúrou tohto orgánu. Pretože v segmentoch tráviaceho traktu, kde sa neustále vytvára niekoľko rôznych výčnelkov, existuje veľké množstvo zákrut s najmenším priemerom. Tu je stolica zhutnená a formovaná, čo vedie k preťaženiu steny.

psychosomatika


Stres a emócie tiež zanechávajú stopy na ľudskom zdraví a výskyt divertikúl nie je výnimkou. Nadmerná negativita, nervozita ovplyvňujú peristaltiku, zhoršujú priechod potravy, spôsobujú zápchu.

Predchádzajúce infekcie

Akákoľvek patogénna flóra v tráviacom trakte môže spôsobiť divertikulárne ochorenie, ako aj enteritídu, kolitídu a sigmoiditídu. Faktom je, že zápalové procesy nepriaznivo ovplyvňujú štruktúru črevných tkanív, čo vytvára predpoklad pre výčnelky.

Symptómy divertikula

Vzhľad divertikúl sa môže prejavovať bolesťou rôzneho stupňa závažnosti a lokalizácie:

 • Prerušovaná bolesť v ľavom, strednom alebo dolnom bruchu. Tento príznak je periodický. Bolesť sa môže podobať kŕču a môže byť akútna, je tiež možné, že sa vyskytne tupá bolesť. Ich výskyt je spojený s nižšou črevnou motilitou a zvýšením vnútorného tlaku..
 • Bolesť sama osebe zmizne, ale časom sa zvyšuje.
 • Možno, že sa objaví bolesť pripomínajúca zápal slepého čreva (vyskytuje sa v pravej iliakálnej oblasti). Takýto príznak sa môže objaviť aj v prípade, že sa na ľavej strane v dutine sigmoidného hrubého čreva vytvorili divertikuly..
 • Bolesť môže byť spôsobená dolnou časťou chrbta, konečníka, chvostovej kosti, gluteálnej alebo trieslovej oblasti.
 • Bolesť sa môže po defekácii alebo prirodzenom výtoku plynov výrazne zmierniť alebo zmiznúť.


Foto: jaojormami / Shutterstock.com
Okrem bolesti pacienta môžu rušiť ďalšie príznaky divertikulózy hrubého čreva, najmä:

 • pocit nedostatočného vyprázdnenia po vyprázdnení;
 • viacnásobné akty defekácie, ako aj falošné túžby;
 • časté a objemové vypúšťanie plynov, pocit nadúvania;
 • hlienový výtok z konečníka;
 • zápcha (vrátane pravidelnej), ktorú možno nahradiť voľnými častými stolicami.

Zriedka sa divertikula cíti pocítením krvácania z konečníka. Takýto príznak sa môže objaviť v rozpore s integritou črevných kapilár..

Prejavy choroby

Toto ochorenie je často asymptomatické a je diagnostikované náhodou, napríklad pri menovaní lekára z úplne iného dôvodu. Toto ochorenie je spravidla progresívne a závisí od veku, formy prejavu, stravy a inej sprievodnej patológie. Častejšie sú však príznaky, ako napríklad:

 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • nadúvanie
 • zápcha
 • Bolesť v ľavej iliakálnej oblasti
 • dunenie
 • Vylučovanie obrovského množstva hlienu stolicou
 • Difúzne, ľahké brnenie
 • Tuhé výkaly
 • Tenesmus (nutkanie defekovať, nekončiť úspechom)
 • Môže sa objaviť teplota.

Jednoznačné je, že všetky vyššie uvedené príznaky nemôžu stopercentne naznačovať prítomnosť divertikúl, takže je vhodné vykonať vhodné testy, napríklad ultrazvuk brušných orgánov, kolonoskopiu (vizualizácia sliznice pomocou endoskopu), irigoskopiu (kontrast a rádiologické vyšetrenie), sigmoidoskopiu (vyšetrenie črevného lúmenu tuhých teliesok). trubica so žiarovkou na konci), počítačová tomografia.

Príznaky divertikulitídy

U 80 - 85% ľudí sa choroba vyvíja asymptomaticky. V iných prípadoch sa pozorujú bolesti brucha (spočiatku nízka intenzita, ale s následným vývojom na akútne a kŕčové bolesti), horúčka, leukocytóza (zvýšenie počtu leukocytov). Bolesť je cítiť v dolnom bruchu (vľavo).

Pri akútnej divertikulitíde dochádza k mikroperforácii tkanív, vzniká absces. V 25-30% prípadov sa zápal opakuje.

Medzi ďalšie príznaky patria:

 • zimnica;
 • kŕče, citlivosť v dolnej časti brucha;
 • zápcha alebo hnačka, plynatosť;
 • nevoľnosť, zvracanie.

Tradičné lekárstvo, zásady liečby

Liečba divertikulózy ľudovými liekmi je zväčša symptomatická a môže sa použiť ako doplnok k liekovej terapii..

Bylinná medicína našla svoje uplatnenie v mnohých krajinách sveta. Samozrejme je najlepšie používať bežne dostupné metódy pre nekomplikované formy choroby, ktoré sa kombinujú s liekmi. Nižšie uvádzame všetky možné ľudové lieky pre divertikly a najúčinnejšie spôsoby boja proti tejto chorobe.

Recept č. 1 - Ľanový olej alebo ľanový olej.

Zmierňuje zápchu, zmierňuje zápalové reakcie. Vypite 1 polievkovú lyžicu ľanového oleja denne pred spaním a pridajte olivy do zeleninových šalátov po celý deň.

Recept číslo 2 - Infúzia bylín.


Zmiešajte rovnaké množstvo suchých listov žihľavy, materskej vody, kvetov harmančeka, šípiek a kôpru. Nalejte lyžicu pripravenej zmesi do termohrnku a nalejte 250 ml. teplá voda (nie vriaca voda). Potom zatvorte a nechajte ho uvariť asi 1,5 hodiny. Vyplňte hotovú infúziu a vypite ju 4 týždne ráno a večer po 125 ml.

Recept číslo 3 - Odvar z kôry hrdzavého brestu.

Varte 250 ml vody s 0,5 lyžičky. kôra hrdzavého brestu vo forme prášku a 1 lyžička. zrnitá alebo jednoduchá kôra. Zmes sa musí udržiavať na miernom ohni 15 minút, vypiť a vypiť 1-3 pohárov každý deň.

Recept č. 4 - liek založený na plantajne.

Nalejte jednu lyžicu semien s vodou, džúsom, kefírom alebo jogurtom, dobre premiešajte. Zmes sa musí užiť ihneď po príprave v malých dúškoch. Po pol hodine musíte vypiť ďalších 250 ml vody. Pri dostatočnej dávke semená raz v žalúdku napučiavajú a dosahujú hrubé črevo vo väčších veľkostiach. Stimuluje peristaltiku. Užívanie tohto lieku pokračuje dovtedy, kým sa úplne neodstránia nepríjemné príznaky patológie..

Recept č. 5 - Mätový čaj.

Pridajte k čaju zakaždým, pár listov mäty, vypite tak často, ako je to možné. Má upokojujúci účinok na gastrointestinálny trakt, znižuje nadúvanie a bolesť. Obzvlášť užitočný nápoj pre tých, ktorí majú divertikulum pažeráka.

Recept číslo 6 - Tinktúra bezinky.

Pridajte viac ako 1 lyžicu bobúľ do pohára a nalejte vriacu vodu. Tinktúra je pripravená na pitie ako čaj. Posilňuje imunitný systém, priaznivo ovplyvňuje črevá ľudovými liekmi.

Recept č. 7 - ovsená kaše.

Má mimoriadne neuveriteľný účinok, odstránenie zápchy, nadúvanie a aktivácia črevnej motility vrátia ľahkosť a pocit slobody. Odporúča sa konzumovať iba ráno..

Na prípravu takéhoto liečivého nápoja sa musí 250 mg obilnín naliať do 3 šálok studenej prevarenej vody, zmiešať a dať do zmesi kúsok ražného chleba. Čistite na teplom mieste po dobu 48 hodín a prikryte. Fermentovaný roztok prepláchnite cez tenkú vrstvu. Zostáva už len vložiť mixér a rozdrviť do tekutého stavu. Taký kvas by sa mal skladovať v chladničke a používať na prípravu želé.

Recept číslo 8 - Úvod do výživy otrúb.

Tento produkt je bohatý na vlákninu a ďalšie užitočné látky..

Odporúča sa užiť asi 50 g denne, nie viac. Existuje približná schéma na zahrnutie otrúb do stravy, hlavná vec na zapamätanie je, že tento moment by mal postupovať postupne. Tu je príklad:

Dnes sa medzi ochoreniami tráviaceho ústrojenstva čoraz častejšie stáva divertikulóza čreva, ľudia majú k dispozícii liečbu ľudovými liekmi. Uvedená patológia sa v tele vyvíja v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov a pri prejavoch bolesti je vždy nepríjemná..

Črevná divertikulóza sa nazýva patológia hrubého čreva, ktorá sa vyvíja na pozadí zmien štruktúry a aktivity črevnej steny. Liečba divertikulózy ľudovými liečivami je veľmi účinná a poskytuje dobré výsledky v kombinácii s liečbou liekmi..

Metódy prejavu patológie

Ako každá iná choroba tráviaceho systému, črevná divertikulóza má osobitné prejavy prejavu. Divertikulárna choroba sa vždy nevyskytuje od prvých dní jej vývoja, niekedy má latentné obdobie šírenia sa v tele. Táto patológia sa často zisťuje náhodným vyšetrením pacienta. Potom divertikulóza sigmoidného hrubého čreva podlieha povinnej liečbe. Liečba divertikulitídy ľudovými prostriedkami je dobrá.

Hlavné príznaky tejto patológie sú:

 • porucha čriev;
 • bolesť brucha.

Pri divertikulóze môžu vznikajúce bolesti mať rôzne odtiene intenzity:

 • kolika veľkej sily;
 • ľahké brnenie.

Takáto široká škála prejavov bolesti je spojená s rôznym stupňom poškodenia ľudských čriev. Nastávajúce bolesti sú niekedy mimoriadne zriedkavé a niekedy časté. Vo väčšine prípadov je bolesť pociťovaná v hornej časti ľavej polovice brucha.

V niektorých prípadoch si pacienti všimnú oslabenie bolesti pri návšteve toalety a niekedy sa ich charakter prejavuje po pohybe čriev naopak.

Ako už bolo uvedené, črevná divertikulóza sa prejavuje zníženou črevnou aktivitou, ktorá môže mať za následok uvoľnenie stolice alebo zápchu..

Pri hnačkách sa často pacienti sťažujú na nevoľnosť so súčasným zvracaním. Teraz sme zistili, ako sa táto patológia prejavuje a ako liečiť divertikulózu?

Známky choroby

Pri divertikulóze sa zaznamenávajú charakteristické príznaky:

 • Zápcha a hnačka.
 • Zvýšená výroba plynu.
 • Po jedle sa bolesti brucha a kŕče zosilnia.
 • Pocit neúplného vyprázdnenia po pohybe čriev.

Ochorenie môže byť asymptomatické alebo naopak zhoršené a môže mať množstvo ďalších prejavov. Naznačujú prítomnosť zápalových procesov v divertikulách:

 • Znížená chuť do jedla.
 • Nestabilná stolica, striedavá hnačka a zápcha. V stolici hlien.
 • Nevoľnosť, vracanie.
 • Telesná teplota stúpa.
 • Ostrá bolesť v oblasti brucha zľava dolu.
 • tachykardia.
 • Zvýšený počet bielych krviniek.

Ak chcete presne určiť chorobu a jej štádium, musíte sa poradiť s lekárom. Gastenterológ zistí prostredníctvom anamnézy, počiatočného vyšetrenia, testov, presného stavu tela a stupňa poškodenia divertikulami..

Špeciálna strava

Liečba divertikulózy hrubého čreva sa najlepšie vykonáva podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára a pod jeho nepretržitým dohľadom. V tomto prípade sa pacientovi často pripisuje starostlivosť o špeciálnu diétu. Terapeutická strava pomáha normalizovať zlomené črevo a významne zlepšuje stav pacienta.

Pri vytvorených divertikloch, ktoré charakterizujú opísanú patológiu, je terapeutická strava veľmi užitočná. S jeho pomocou sa dá zabrániť vývoju mladých výčnelkov na črevnej stene. Dodržiavanie špeciálnej diéty pomáha zbaviť sa nepríjemných príznakov choroby..

Podľa tejto diéty sa odporúča konzumovať počas dňa najmenej tridsať gramov vlákniny.

Toto sa dosahuje vďaka obohateniu dennej stravy obilnými plodinami, a to:

 • cestoviny;
 • Ražný chlieb;
 • ovsené vločky;
 • pohánková cereálie.

Tiež sa oplatí jesť zeleninové a ovocné jedlá, kde je obsah rastlinných vlákien maximálny. Divertikulózu čreva môžete liečiť pomocou sušeného ovocia a denne ich jesť.

Terapeutická strava vylučuje maliny a ríbezle z diéty pacienta. Tieto bobule sú bohaté na malé semená, ktoré pri preniknutí do nich môžu spôsobiť podráždenie čreva..

Pacientom sa odporúča, aby okrem užívania liekov hrýzli viac orechov semenami.

Semená môžu byť akékoľvek:

Ak má osoba divertikulózu hrubého čreva, odporúča sa prestať hovoriť a jesť malé porcie počas jedla..

Recepty tradičnej medicíny

Liečba črevnej divertikulózy ľudskými liečivami, ktorá je veľmi účinná, sa dá vylúčiť pomocou jednoduchých látok.

Použitie rastlinných liekov našlo veľkú uplatnenie v mnohých krajinách sveta. Najlepšie je používať alternatívne recepty na nekomplikované formy patológie a je vhodné kombinovať ich s užívaním drog. Samoliečba by v tomto prípade mala byť pod dohľadom lekára..

Zvážte najúčinnejšie ľudové lieky v boji proti črevnej divertikulóze:

 • Recept č. 1: Liečba otrúb. Pokiaľ ide o choroby konečníka, liečba otrúb vždy priniesla pozitívny výsledok. Pomocou bežných otrúb môžete nielen zbaviť telo neznesiteľnej bolesti, ale aj odstrániť prejav bolestivých kŕčov. Tento produkt tiež pomáha zbaviť črevá nadbytočných plynov, ktoré sa v ňom tvoria počas dňa. Veľké množstvo vlákniny obsiahnutej v otrubách má pozitívny vplyv na proces pohybu čriev, čím normalizuje ľudskú stolicu. Na prípravu tejto zázračnej liečby sa odporúča zmiešať malé množstvo otrúb s konzistenciou prírodného jogurtu. Ak jogurt nie je po ruke, môžete použiť obyčajný kefír. Po zmiešaní sa otruby odporúča vylúhovať pol hodiny a potom môžete pokračovať v liečbe. Denné zaradenie takejto stravy do stravy pomáha vyrovnať sa s akútnymi príznakmi črevnej divertikulózy. Spočiatku stačí počas dňa jesť najviac polievkovú lyžicu ovsenej kaše a potom by sa táto časť mala postupne zvyšovať..
 • Recept číslo 2: Berry bezinky tinktúra. Liečivé vlastnosti bazy čiernej sú známe už od staroveku. Môžu byť bezpečne použité pri liečbe črevnej divertikulózy. Na tento účel sa do pohára s vriacou vodou neodporúča pridávať viac ako lyžicu bezu. Hotovú tinktúru sa odporúča piť ako čaj, pričom sa vyžaduje požadované liečenie. Tinktúra bezinky má nielen priaznivý vplyv na črevné funkcie, ale tiež posilňuje imunitné vlastnosti.
 • Recept číslo 3: Ošetrenie semenami skorocelu. V boji proti zápche sú semená jačmeňa dobré. Ak každý deň existuje najmenej dvadsať gramov takýchto semien, pozitívny účinok bude určite zrejmý.

Je potrebné poznamenať, že použitie akýchkoľvek ľudových prostriedkov by sa malo vykonávať so súhlasom lekára, inak môžete vážne poškodiť organizmus.!

Zápal čreva, v ktorom sa na stenách čreva vytvárajú vakovité výčnelky, môže viesť k závažným komplikáciám, ako je peritonitída, krvácanie, obštrukcia. Divertikulóza vyžaduje povinné liečenie. Vyrovnanie sa s patológiou pomáhajú lieky, strava, alternatívne metódy, chirurgický zákrok..

Liečebný režim

Liečba divertikulitídy je zameraná na:

 • odstránenie príznakov choroby;
 • potlačenie zápalového procesu;
 • predchádzanie komplikáciám alebo ich eliminácia;
 • normalizácia funkcie čriev;
 • prevencia progresie ochorenia.

Gastroenterológ sa špecializuje na liečbu divertikulitídy. Ak choroba pokračuje nekomplikovanou formou, ambulantná liečba je povolená pod dohľadom lekára. Avšak vývoj komplikácií, prítomnosť príznakov peritoneálneho podráždenia a leukocytózy vyžaduje hospitalizáciu pacienta na lôžkovom oddelení. Terapia môže zahŕňať konzervatívne metódy expozície a chirurgický zákrok. Dôležitú úlohu hrá diétna terapia. V prvých dňoch ochorenia môže byť pacientovi podaná iba intravenózna (parenterálna) výživa. Ak je divertikulitída ľahká, strava by mala byť prísna: tekutá v súlade s Pevznerovou tabuľkou č. 1a.

Ako liečiť črevnú divertikulózu

V počiatočnom štádiu je choroba asymptomatická, je zistená náhodne. V tomto prípade sa nevyžaduje špeciálna liečba divertikulózy čreva. Na zlepšenie peristaltiky je pacientovi predpísaná strava bohatá na rastlinnú vlákninu. S rozvojom zápalového procesu je liečba doplnená:

 • lieková terapia;
 • fyzická terapia;
 • rehabilitácia;
 • v prípade komplikácií - chirurgický zákrok.

Na odstránenie nepríjemných symptómov obnovte črevá s divertikulózou, pacientovi sú predpísané lieky:

 • antibiotiká
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • spazmolytiká;
 • eubiotiká, ktoré obnovujú črevnú mikroflóru;
 • lieky na odstránenie nadúvania;
 • tráviace enzýmy;
 • lieky proti bolesti;
 • antiemetikum;
 • laxatíva.

Používanie liekov

Ak je divertikulóza sprevádzaná rozvojom sprievodných chorôb alebo ak sa jej symptomatický obraz rýchlo rozvíja, liečba sa nemôže obísť iba bez ľudových prostriedkov a správnej výživy. Lieky sa predpisujú vrátane nasledujúcich liekov:

 1. Enzýmy, ktoré stimulujú proces trávenia a črevnej motility: Mezim, Pankreatin, Cerucal.
 2. Obnovenie prirodzenej črevnej mikroflóry: Linex, Acylact, Bifidumbacterin.
 3. Normalizujúca pohyblivosť: Motilak, Motilium.
 4. Zastavenie bolesti a kŕčov: No-Shpa, Mebeverin, Spasmol.
 5. Proti zápche: Biseptolum, Sulgin.

Pri liečbe divertikulózy je často potrebné uchýliť sa k používaniu antibakteriálnych liekov.

Antibiotiká sa predpisujú, ak je divertikulóza sprevádzaná zápalovými procesmi infekčného pôvodu. V prípade asymptomatického priebehu ochorenia nie je potrebné podať antibakteriálne spektrum účinku, liečba sa vykonáva pomocou enzýmov a liekov, ktoré obnovujú črevnú mikroflóru..

S neustálym nárastom klinických prejavov, progresiou ochorenia a absenciou pozitívnej terapeutickej odpovede pri užívaní liekov, tradičnej medicíny a stravy, otváraním vnútorného krvácania a nezávisle otváraním abscesov je jedinou liečebnou metódou urgentná operácia..

Lieky na liečenie

Pri včasnej diagnóze má divertikulóza priaznivú prognózu. Antibiotiká na črevnú divertikulózu sú predpísané na zmiernenie zápalu a pôsobenie proti patogénnym mikroorganizmom. Účinné lieky - metronidazol, rifaximín, piperacilín. Na odstránenie príznakov patológie použite:

 • Plantex, Espumisan - zastavenie tvorby plynu, nadúvanie.
 • Tserukal, Motilium - prokinetika, zastavenie zvracania.
 • No-spa, Drotaverinum - lieky proti bolesti, zmierňujú silné kŕče, bolesť.

Liečba črevnej divertikulózy zahŕňa aj použitie týchto liekov:

 • Mesacol, Nimesil - nesteroidné protizápalové lieky, zmierňujú bolesti, zmierňujú zápaly.
 • Forlax, Dufalac - preháňadlá, uľahčujú pohyb čriev.
 • Bifidumbakterín, Linex - eubiotiká, obnovujú črevnú mikroflóru.
 • Pankreatín, Creón - enzýmy, ktoré normalizujú trávenie.

Drogová terapia

Pacienti, ktorí hľadajú recept na liečbu divertikulózy, sa musia najskôr dohodnúť s gastroenterológom. Úspešnosť liečby do značnej miery závisí od presnosti diagnózy a liečebný režim je zostavený s prihliadnutím na povahu priebehu choroby. Napríklad pri nekomplikovanom ochorení, ktoré sa vyskytuje v chronickej forme, je jedným z hlavných bodov liečebného programu strava. Strava obsahuje potraviny s vysokým obsahom vlákniny nestráviteľnej potravou.

Konzumácia takýchto potravín zabraňuje progresii choroby a zabraňuje rozvoju komplikácií. Rastlinné vlákno obsahuje pektín, celulózu, polysacharidy, lignín atď. Hlavnou užitočnou vlastnosťou týchto zložiek je viazanie vody vo vnútri črevných trubíc, čo vedie k zvýšenej tvorbe chymu a zníženiu vnútorného tlaku, a to bráni stagnácii stolice..

Okrem toho vláknina z potravy vytvára priaznivú platformu pre umiestnenie, rast a životne dôležitú činnosť prospešných mikroorganizmov (baktérií), čo má pozitívny vplyv na zvýšenie obranyschopnosti organizmu. Priaznivé baktérie tiež aktívne potláčajú patogénnu mikroflóru, čím bránia rozvoju komplikácií divertikulózy.

Počas diéty sa odporúča znížiť spotrebu:

 • cestoviny
 • biely chlieb;
 • červené víno;
 • čokoláda
 • obilniny vyrobené zo krupice a ryže;
 • želé;
 • silný čaj.

Ak je choroba spojená s pomalou a nekomplikovanou povahou, stačí dodržať diétu. Ak sa počas diagnostického vyšetrenia potvrdí prítomnosť zápalového procesu, gastroenterológ dodatočne predpíše lieky:

 • antibiotiká (Alpha Normix, Rifaximin), lieky založené na kyseline 5-aminosalicylovej alebo maslovej (Mesalazine, Sulfasalazine);
 • tráviace enzýmy (Mezim forte, Pancreatin, Penzital);
 • látky zvyšujúce peristaltiku (Pasazhiks, Metoclopramide, Vasopressin, Aceclidin);
 • antispasmodické lieky (No-Shpa, Drotaverinum);
 • preháňadlá (Guttalax);
 • probiotiká a prebiotiká (Linex, Bifidumbacterin, Probiz, Normase, Dufalac).

Ak choroba neustále priťahuje a konzervatívna terapia neprináša požadovaný výsledok, existuje riziko perforácie (perforácie) steny, takže lekár predpíše chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni črevná výstelka, ktorá prešla patologickou zmenou..

Výživa divertikulózy

Strava je dôležitou súčasťou liečby divertikulózy.

 • Znížte veľkosť porcií, jedzte 6-krát denne.
 • Nezahŕňajte múku, polotovary, konzervované potraviny, vyprážané, údené, korenené jedlá zo stravy.
 • Obmedzte spotrebu živočíšnych tukov, mäsa.
 • Varte v pare, vare, v pare.
 • Dodržiavajte pitný režim - až 2,5 litra tekutiny za deň.
 • Zeleninu, ovocie bohaté na vlákninu používajte iba počas obdobia remisie.

Strava pacienta s divertikulárnou chorobou by mala obsahovať tieto potraviny a jedlá:

 • obilné polievky;
 • nízkotučné mäsové vývary;
 • ovsená kaša vo vode;
 • parná omeleta;
 • chudé mäso, ryby;
 • fermentované mliečne výrobky - kefír, jogurt;
 • rastlinný olej (slnečnicový, ľanový, olivový);
 • zelenina - cuketa, zemiaky, mrkva, tekvica;
 • otrúb;
 • sušené ovocie v pare;
 • pečené jablká;
 • nekyslé ovocie - hruška, marhuľa;
 • otrubový chlieb;
 • infúzia šípky;
 • zeleninové, ovocné džúsy;
 • odvar z bylín;
 • cukrovinky;
 • med.

Neodporúča sa používať mukózne polievky, viskózne cereálie. Nasledujúce výrobky sú zakázané:

 • pečenie masla;
 • strukoviny;
 • kapusta;
 • Biely chlieb;
 • Sýtené nápoje;
 • alkohol;
 • huby;
 • horúce korenie, omáčky;
 • cestoviny;
 • krupice;
 • čokoláda;
 • kyslé šťavy;
 • akékoľvek semená;
 • Nakladaná zelenina;
 • konzervy;
 • saláma;
 • mastné mäso, ryby;
 • plnotučné mlieko;
 • hrozno;
 • želé;
 • jačmeň perlový;
 • káva;
 • silný čaj;
 • vták čerešňa;
 • čučoriedky
 • drieň;
 • ryža.

Drogová liečba divertikulitídy

Klasický liečebný režim pre akútnu divertikulitídu vyskytujúci sa s miernou až stredne závažnou závažnosťou zahŕňa nasledujúce:

 • antibakteriálne lieky na potlačenie črevnej cesty;
 • lieky, ktoré normalizujú črevnú motilitu (preháňadlá, prokinetika, antispasmodiká);
 • protizápalové a antimikrobiálne činidlá;
 • lieky, ktoré obnovujú úplnú črevnú mikroflóru.

Aj po potlačení akútneho zápalového procesu bude pacient potrebovať podpornú terapiu. Ak konzervatívna liečba nemá pozitívny účinok alebo je komplikovaná, je potrebný chirurgický zákrok.


Foto: Imagesines / Shutterstock.com

Antibiotiká v liečbe divertikulitídy

Pacienti s miernou divertikulitídou sa zvyčajne predpisujú:

 • Metronidazol (dostupný pod obchodným názvom Trichopol alebo Flagil). Tento liek účinne ničí protozoá a anaeróbne baktérie, ktoré sa môžu množiť v črevách. Klasická dávka je 500 mg súčasne, pričom sa berú 2 p. za deň.
 • Trimethoprim alebo sulfametoxazol (pod obchodným názvom Biseptol alebo Bactrim). V prvých troch dňoch ochorenia sa užíva 960 mg denne, potom sa dávka zníži na 480 mg denne.
 • Amoxicilín s kyselinou klavulanovou (pod obchodným názvom Amoxiclav, Augmentin). Štandardná dávka je 875 mg amoxicilínu a 125 mg kyseliny klavunánovej 2 r. za deň.
 • Ciprofloxacín (pod obchodným názvom Ciprobay alebo Ciprolet). Štandardná dávka je 500 mg súčasne, pričom sa berú 2 p. o deň.
 • Moxifloxacín (pod obchodnými názvami Avelox, Vigamox). Používa sa ako alternatíva k penicilínom a metronidazolu. Klasické dávkovanie - 400 mg za deň.

Ak je ochorenie mierne, antibiotiká sa podávajú intravenózne / kvapkaním. Drogy výberu sú:

 • meropeném;
 • ciprofloxacín;
 • cefotkasim;
 • amoxicilín s kyselinou klavulanovou;
 • metronidazol.

Po potlačení akútneho zápalu sa vykonáva symptomatická liečba. Ďalej je doplnený klasickým režimom divertikulózy, ktorý prebieha bez exacerbácie.

Chirurgické metódy

Liečba divertikulózy hrubého čreva chirurgickým zákrokom je predpísaná bez konzervatívnej liečby. Indikácie pre použitie chirurgických metód:

 • Časté akútne záchvaty.
 • Tvorba vnútorných, vonkajších črevných fistúl.
 • Silné krvácanie.
 • Absces (hnisavý zápal).
 • Črevná obštrukcia.
 • Nebezpečenstvo premeny na rakovinový nádor.
 • Peritonitída retroperitoneálnej oblasti.

Lekár určuje spôsob chirurgického zákroku pri divertikulóze v závislosti od stavu pacienta, stupňa poškodenia čriev. Operácia môže byť núdzová alebo plánovaná. V prípade malého zápalového procesu:

 • Časť poškodeného čreva je vyrezaná..
 • Anastomóza sa vykonáva - spojenie zdravých miest pre normálnu činnosť gastrointestinálneho traktu.

Pri ťažkej divertikulóze pozostáva chirurgia z dvoch štádií. Prvý zahŕňa:

 • Odstránenie poškodenej časti čreva.
 • Vykonanie kolostómie - vytvorenie umelého konečníka na prednej stene brucha od proximálneho konca čreva v blízkosti žalúdka.
 • Lieky na zápal.
 • anastomóza.
 • Obnovte prirodzené pohyby čriev.

Diagnóza divertikulózy

Najčastejšie sa choroba zistí počas kolonoskopie - štúdia dolného hrubého čreva. Porucha je často diagnostikovaná náhodne, pretože sa zhoduje s veľkým počtom príznakov s inými gastrointestinálnymi chorobami, ale na diagnostikovanie divertikulózy sa môže predpísať aj niekoľko testov:

 • Pacienti sa podrobujú testom na zistenie zápalových procesov - krvným a močovým testom.
 • Koprogram na zistenie, či je v stolici krv.
 • X-ray pomocou kontrastného činidla.
 • Počítačová tomografia, ak je to potrebné.

V závislosti od získaných výsledkov je predpísaná liečba. Lieky - s použitím prebiotík, liekov proti bolesti, liekov na normalizáciu stolice, enzýmov. V ťažkých prípadoch sa môže vyvinúť divertikulitída - komplikácia so znakmi zápalu je nutná chirurgická intervencia. V menej závažných prípadoch sa uchyťte k používaniu diéty a tradičnej medicíny.

Liečba ľudovými liekmi

Pri divertikulóze lekári odporúčajú doplniť liekovú terapiu o tradičnú medicínu. Prírodné zložky v zložení pomáhajú zmierniť zápal, zlepšujú funkciu čriev. Medzi účinné liečby patrí:

 • Použitie odvarov, tinktúr bylín, rastlín.
 • Použitie otrúb.
 • Jesť ovsené vločky želé.

Pri liečbe divertikulózy použitie tohto produktu pomáha zvyšovať množstvo stolice, znižovať tlak v čreve a zvyšovať peristaltiku. Pri použití otrúb sa stolica normalizuje, znižuje sa bolesť, znižuje sa tvorba plynov. Na urýchlenie obnovy sa odporúča:

 • Vezmite otruby v suchej forme, uvarte prášok s vriacou vodou, pridajte kefír, džús do hotového jedla.
 • Dávkovanie - prvé štyri dni 3-krát čajová lyžička. Ďalej pripočítajte množstvo 6-8 súčasne.
 • Liečba trvá 3 mesiace a pokračuje po dvojtýždňovej prestávke.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dokonca aj v staroveku boli lekári v pokušení natiahnuť chrbticu v prípade patológie. Obzvlášť často sa tento postup používal na zlomeniny a skoliózu, avšak metóda trakcie (trakcia) sa čoskoro začala používať na osteochondrózu a prietrž.
Zhrnutie: Hernia disku na úrovni C5-C6 vedie k bolesti v ramene, pod lopatkou, v krku, znecitliveniu prstov. Pre diagnostiku je nevyhnutná MRI. Najúčinnejšej konzervatívnej liečbe, chirurgickej liečbe kvôli veľkému percentu komplikácií je najlepšie sa vyhnúť.
Kýla bielej línie brucha u dieťaťa je vydutím obsahu brušnej dutiny prirodzeným alebo patologickým otvorom.