loader

Divertikulárna choroba hrubého čreva. Jednoducho povedané

Ale poznáte mužov - je veľmi ťažké presvedčiť ich, aby sa podelili o svoje dojmy. Už niekoľko rokov je dolná časť nohy jej manžela.

Gastroenterológ GMS Klinika Alexey Golovenko odpovedá na bežné otázky týkajúce sa tejto choroby vo svojom článku.

Čo sú divertikly?

Divertikulum je výčnelok črevnej steny pripomínajúci „herniu“ na futbalovom loptičke. Najčastejšie sa divertikula nachádza v hrubom čreve - je to posledných 1,5 metra tráviacej trubice, kde sa absorbuje voda, čo spôsobuje, že stolica z tekutiny stvrdne. Divertikuly sú menej časté v pažeráku a tenkom čreve. Pohlavie osoby nemá vplyv na to, či sa objavia divertikly, ale s vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť ich výskytu.

Prečo sa tieto divertikly objavujú?

Neexistuje jednotná teória výskytu divertikúl. Divertikly sa objavujú na „slabých“ miestach črevnej steny - na miestach, kde ju prenikajú krvné cievy. Tiež sa zistilo, že divertikly sa častejšie vyskytujú u ľudí so zápchou a u obyvateľov západných krajín, kde má strava málo vlákniny - prírodných „zmäkčovadiel“ stolice. Ak sa v dôsledku nedostatku vlákniny v strave stane stolica príliš hustá a pohybuje sa cez črevo nie v jednej hmote, ale v tuhých fragmentoch, tlak v lúmene sa v niektorých častiach hrubého čreva príliš zvyšuje. To vedie k vyčnievaniu sliznice a submukóznej vrstvy čreva smerom do brušnej dutiny cez svalovú vrstvu..

Našiel som divertikulu. som chorý?

Pravdepodobne nie. Jednoduchá prítomnosť divertikúl (v neprítomnosti symptómov) sa nazýva divertikulóza. Iba každý piaty človek s divertiklom má akékoľvek prejavy choroby a nie sú vždy spojené s aktívnym zápalom divertikúl..

Môže môj žalúdok bolieť z divertiklov??

Možno, ale existuje niekoľko dôvodov pre túto bolesť. Intenzívna neustála bolesť v oblasti čreva, kde sa nachádza divertikula, často naznačuje zápal divertikula - divertikulitídu. Zápal nastane, keď sú ústa divertikula blokované hustým fragmentom stolice (coprolit). To narušuje prísun krvi do divertikula a tiež podporuje pohyb (translokáciu) baktérií z lúmenu hrubého čreva do steny divertikula. Celkovo to vedie k zápalu divertikula a niekedy z neho krvácanie.

Divertikulitída najčastejšie prechádza bez stopy na pozadí antibiotickej liečby. U niektorých ľudí sa divertikulitída stáva chronickou - zápal nezmizne. To môže viesť ku komplikáciám: abscesy (abscesy v tkanive obklopujúcom divertikulum), fistuly (purulentné pasáže spájajúce lúmen divertikula so susednými orgánmi), infiltrát (nádorová akumulácia buniek okolo zapáleného divertikla) ​​a zúženie črevného lúmenu v mieste zápalu. ) Bolesť divertikúl hrubého čreva sa však môže vyskytnúť bez zápalu.

Ako to? Žiadny zápal, odkiaľ pochádza bolesť v prakticky zdravom čreve??

V hrúbke steny hrubého čreva je sieť nervových vlákien, ktoré kontrolujú jeho pohyblivosť - ktoré segmenty čreva sa stiahnu a vytlačia stolicu von. So zvyšujúcim sa tlakom v lúmene čreva (priechod stolice alebo plynu) sa aktivujú špeciálne bunky, ktoré vylučujú neurotransmitery (napríklad serotonín). To dáva signál nervovému systému, aby stiahol črevo a zbavil sa svojho obsahu. Za normálnych okolností túto „prácu“ čreva takmer necítime..

Pri zápale divertikla je narušená rovnováha neurotransmiterov, čo je čiastočne umožnené zmenami v zložení baktérií vo vnútri divertikla. Nerovnováha neurotransmiterov môže zostať, aj keď zápal už prešiel. To vedie k zvýšenej citlivosti čriev na distenziu (lekári ju nazývajú „viscerálna precitlivenosť“). Tento jav potvrdzujú experimenty. Ak zdravý človek a pacient s divertikulárnou chorobou vstúpia do plechovky do čreva a začnú ju jemne nafukovať vzduchom, potom sa u osoby s ochorením objaví nepríjemný pocit skôr ako u zdravého človeka (to znamená, že pri menšom objeme plechovky sa objaví bolesť). Rovnaký mechanizmus bolesti bol opísaný pre syndróm dráždivého čreva..

A ako zistiť, či existuje zápal a iné komplikácie?

Najlepší spôsob vyšetrenia pri podozrení na zápal divertikula je počítačová tomografia. V tejto štúdii sa niekoľko žiaričov točí okolo ľudského tela a vytvára početné röntgenové snímky. Potom počítačový program pre tieto fragmenty vytvorí celé „časti“ tela. Tomografia umožňuje nielen vidieť zmeny v kontúre črevnej steny (tj samotný divertikulum), ale aj zmeny v tkanivách obklopujúcich hrubé črevo (napríklad abscesy). Menej presným spôsobom, ako nájsť divertikulum, je irigoskopia alebo jednoducho klystír so síranom bárnatým, ktorý je zreteľne rozlíšiteľný v röntgenových lúčoch a umožňuje vám vidieť vnútorný obrys čreva a niektoré veľmi závažné komplikácie (napríklad zúženia)..

Namiesto počítačovej tomografie niektoré centrá používajú ultrazvuk (ultrazvuk), ktorý je na rozdiel od tomografie úplne bezpečný a zjavne (v skúsených rukách) má takmer rovnakú presnosť. Nevýhodou je, že ultrazvukový špecialista musí absolvovať špeciálny dlhodobý výcvik, aby sa naučil diagnostikovať divertikly, takže bohužiaľ, títo lekári nie sú na každej klinike.

Kolonoskopia?

Kolonoskopia - to je štúdia hrubého čreva pomocou flexibilného prístroja s videokamerou - je tiež spôsobom, ako zistiť divertikulu. Väčšina divertikúl sa objaví náhodou presne pomocou plánovanej kolonoskopie, ktorá sa vykonáva na včasnú detekciu rakoviny. Ak však existuje podozrenie na akútny zápal divertikula (divertikulitída), kolonoskopia sa nepoužíva ako primárna diagnostická metóda. Počas kolonoskopie je črevo nafúknuté zvnútra plynom, čo môže viesť k perforácii (prasknutiu) divertikla..

Zároveň by sa mala vykonať kolonoskopia po tom, ako prejde zápal divertikula. Štúdie ukazujú: pravdepodobnosť nájdenia rakoviny hrubého čreva sa zvyšuje počas prvého roka po akútnej divertikulitíde. Zápal u niektorých pacientov zrejme „maskuje“ nádor na röntgenových lúčoch a počas akútneho zápalu je nebezpečné a nemožné vidieť celé hrubé črevo pomocou endoskopu a kvôli bolesti to nie je možné..

Môžete sa chrániť pred divertikulitídou a inými komplikáciami?

Áno, ak sa u vás nájde divertikula, môžete znížiť riziko zápalu dosiahnutím denných pohybov čriev mäkkými stolicami. Konzistencia stolice je najviac závislá od obsahu vlákniny. Pokúste sa jesť aspoň tanier alebo šálku zeleniny a ovocia každý deň, do kaše pridajte pšeničné otruby a jogurt a pri každom jedle vypite aspoň pohár tekutiny (nie nevyhnutne vody). Namiesto sladkostí a iných sladkostí skúste jesť sušené ovocie - pomôže vám to udržať hmotnosť pod kontrolou..

Stáva sa, že z hojného príjmu rastlinných potravín sa zvyšuje tvorba plynu. Potom, aby sa stolica normalizovala, zoberte vyváženú vlákninu z potravy, ktorá nie je až tak fermentovaná baktériami, napríklad psyllium je šupka semien banánovníka, ktorú je možné konzumovať donekonečna. Mimochodom, vegetariáni, ktorí odmietajú mäso, začnú jesť viac rastlinných potravín a samotných divertikúl a ich komplikácií, sú menej pravdepodobní ako vegetariáni.

Hovoria, že nemôžete jesť semená a popcorn - všetko je zaseknuté v divertikle.

Toto je stará teória, ktorú moderný výskum úplne vyvrátil. Americkí vedci pozorovali 47 000 ľudí, ktorí nenašli žiadne ochorenie hrubého čreva alebo divertikulum počas rutinného vyšetrenia vo veku od 40 do 75 rokov. Počas 18 rokov účastníci vyplňovali dotazníky o svojom stave každé 2 roky a hovorili o svojej strave. Ukázalo sa, že divertikulitída a krvácanie z divertikúl sa vyskytovali rovnako často u ľudí, ktorí nejedia orechy, popcorn a semená, a u tých, ktorí jedia úplne. Okrem toho: tí, ktorí konzumovali orechy dvakrát týždenne, nielen častejšie, ale menej často navštevovali lekárov kvôli divertikulitíde, ako ľudia, ktorí používajú orechy iba raz mesačne.

Bola mi diagnostikovaná nekomplikovaná divertikulárna choroba s klinickými prejavmi. Žalúdok bolí vľavo a lekári nezistia zápal. To sa lieči?

Áno, kvôli podobným mechanizmom bolesti je liečba nekomplikovaného divertikulárneho ochorenia podobná liečbe syndrómu dráždivého čreva. Bolesť sa eliminuje použitím antispasmodík - liekov, ktoré zmierňujú bolestivé kontrakcie čriev, ktoré sa často užívajú dlhú dobu. Niekedy je tiež predpísané neabsorbovateľné (neabsorbovateľné) antibiotikum na zmenu zloženia baktérií v čreve. Niektorí pacienti môžu potrebovať malú dávku antidepresív na úpravu výmeny serotonínu, ktorý reguluje črevnú motilitu..

Je jasné, čo keď dnes to nie je na zápal, ale zajtra - divertikulitída a peritonitída? Kedy bežať k lekárovi?

Ak sa bolesť prudko zintenzívňuje a ustavuje, musíte navštíviť lekára, ak v noci nezmizne a tiež, ak sa zvýši telesná teplota, objaví sa zimnica, nevoľnosť alebo vracanie alebo mdloby. Ak sa krv objaví v stolici, mali by ste sa vždy poradiť s lekárom. Je to veľmi dôležité. Bez včasnej liečby môže divertikulitída viesť k chirurgickému zákroku. A ešte horšie.

Metódy liečby divertikulózy hrubého čreva

Priebeh divertikulózy hrubého čreva je sprevádzaný zmenou štruktúry stien čreva, v dôsledku čoho vznikajú početné vrecovité výčnelky nazývané divertikula. Ochorenie sa vyvíja v ktorejkoľvek časti hrubého čreva a je zaradené do triedy ICD ako divertikulárne črevné ochorenie K57.

Patológia vyvoláva charakteristiky tela súvisiace s vekom a mnoho ďalších faktorov. Toto ochorenie má často nekomplikovanú formu a pokračuje bez viditeľných prejavov. Charakteristickým rysom priebehu divertikulózy je prudký prechod asymptomatického priebehu na komplikované formy, ktoré sú nebezpečné pre ľudský život..

Prečo vzniká patológia

Dvojbodka je súčasťou hrubého čreva. Je rozdelená na priečnu, stúpajúcu a zostupnú časť, prechádzajúcu do sigmoidného segmentu, ktorý ohraničuje konečník. V hrubom čreve je absorpcia vody dokončená a syntetizujú sa vlastné vitamíny. Pod vplyvom rôznych príčin dochádza k zmenám v tkanivách orgánu, čo vedie k rednutiu steny, tvorbe divertikúl v čreve. U starších ľudí sa znižuje črevná pohyblivosť, čo vedie k zápche. Hromadenie výkalov vedie k deformácii stien orgánu.

Okrem prirodzeného starnutia tela, príčiny divertikulózy v hrubom čreve zahŕňajú:

 1. Nesprávna výživa, nedostatočný príjem vlákniny.
 2. Pohybové operácie, zranenia hrubého čreva.
 3. Infekčné ochorenie čriev.
 4. Časté zápchy.
 5. Vrodená svalová slabosť čriev.

Všetky tieto faktory prispievajú k zvýšenému tlaku na črevnú stenu, čo vedie k ich atrofii - riedeniu a zníženiu svalového tonusu.

Detekcia vrodeného divertikula zostupného hrubého čreva je veľmi zriedkavá. Ich vzhľad je spojený s porušením tvorby čreva v prenatálnom období.

Klinický obraz choroby

Divertikulóza hrubého čreva prebieha v troch formách:

Asymptomatický priebeh nespôsobuje nepohodlie, človek často nemá podozrenie na prítomnosť choroby. Niekedy sa vyskytnú menšie poruchy stolice, mierne nepohodlie počas pohybu čriev. Divertikulóza sa zistí náhodne počas vyšetrenia čreva.

Pri nekomplikovanej divertikulóze sú príznaky choroby výraznejšie, kŕče, bolesť v dolnom bruchu, periodické poruchy stolice, nevoľnosť. Po vyprázdnení je pocit neúplného pohybu čriev.

Zložitá forma divertikulózy je sprevádzaná takýmito prejavmi:

 1. Častá bolesť v dolnej časti brucha.
 2. Striedavá hnačka so zápchou.
 3. Nadúvanie, brucho brucha.
 4. teplo.
 5. nevoľnosť.
 6. Vnútorné krvácanie.
 7. Zmes krvi vo výkaloch.

Vyššie uvedené príznaky sú dôvodom pre naliehavú hospitalizáciu a komplexnú liečbu choroby.

diagnostika

Divertikulóza hrubého čreva je diagnostikovaná na základe sťažností pacienta a histórie. Ak pacient navštívi lekára, odborník vyšetrí brušnú palpáciu. Počas tohto má pacient pri stlačení zvýšenú bolesť.

Laboratórne testy

Pomocou krvného testu sa stanoví počet leukocytov a rýchlosť sedimentácie erytrocytov. Získané údaje nám umožňujú zistiť prítomnosť zápalu v tele. Pokles hemoglobínu naznačuje vnútorné krvácanie. Analýza moču sa vykonáva za účelom diferenciálnej diagnostiky s chorobami močovej trubice. Štúdie stolice vám umožňujú určiť prímes krvi a hlienu.

Metódy inštrumentálneho výskumu

Na objasnenie diagnózy sa vykonáva röntgenové vyšetrenie. Pomocou získaných snímok určí špecialista deformované a zúžené časti čreva.

Na vnútorné vyšetrenie čreva sa používa kolonoskopia, ktorá sa vykonáva pomocou endoskopu. Tenká hadica s videokamerou sa vloží cez konečník do hrubého čreva pacienta. Obrázok na monitore sa zachytáva ako video alebo séria obrázkov.

Pri akútnej divertikulóze hrubého čreva je endoskopia kontraindikovaná, pretože existuje vážne riziko perforácie steny orgánov..

Druhy divertikúl

Divertikly sú klasifikované podľa niekoľkých kritérií:

 1. V závislosti od príčiny poškodenia vrstiev - nepravdivé a pravdivé.
 2. Podľa pôvodu - vrodené a získané.
 3. Podľa vývojového mechanizmu - pulzácie a trakcie.

Skutočné divertikuly sú formácie, ktoré ovplyvňujú všetky vrstvy čreva (sliznice, submukózy, svaly). Skutočné formácie sú vrodené. Získaná forma choroby sa formuje v procese vitálnej činnosti a anatomického starnutia tela. Falošné výčnelky sa vyskytujú v dôsledku rôznych negatívnych faktorov..

Falošné divertikulum ovplyvňuje výlučne sliznicu orgánu bez ovplyvnenia svalovej vrstvy. Pulsačné divertikuly sa tvoria v dôsledku zvýšeného mechanického tlaku v čreve, čo vedie k tvorbe výčnelkov vo forme vaku. Trakcia sa vyvíja v dôsledku vonkajších účinkov na črevnú stenu adhéziou na vnútorné orgány. Takéto divertikly majú tvar lievika.

Komplikácie patológie

Divertikulum hrubého čreva sú sprevádzané nasledujúcimi komplikáciami:

 • tvorba zhubných nádorov;
 • črevná obštrukcia;
 • tvorba fistuly;
 • krvácajúci
 • divertikulitída (zápal divertikúl);
 • porušenie integrity čreva (perforácia);
 • absces, flegmon;
 • rozvoj peritonitídy.

Komplikácie predstavujú vážne nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta a niekedy spôsobujú smrteľné následky pacienta. Vážnym komplikáciám je možné predchádzať včasnou diagnostikou a liečbou choroby..

Liečebné metódy

Odporúča sa liečiť ochorenie v jeho ranom štádiu. Taktika liečby závisí od priebehu ochorenia a od jeho klinických príznakov.

Terapia asymptomatickej divertikulózy

Asymptomatický priebeh ochorenia nevyžaduje lekársku pomoc. Pacientovi sa odporúča dodržiavať preventívne opatrenia, aby sa predišlo komplikáciám: dodržiavajte správnu výživu, zahrňte do stravy diétne potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Na druhej strane sú vylúčené výrobky tvoriace plyn a fixačné.

Drogová liečba nekomplikovaných foriem ochorenia

V období nekomplikovanej divertikulózy sprevádzajúcej také prejavy, ako sú zápcha, hnačka, plynatosť, nevoľnosť, bolesť, lekár okrem diéty predpisuje používanie liekov:

Skupina liekovprípravy
laxatívaDufalac
Veľa štastia
Romphalac
Lieky na hnačkuLopedium
loperamid
Silix
lieky proti bolestiNo-shpa
Spazmalgon
Drotaverinum
Prípravky na stimuláciu gastrointestinálnej motilitydomperidón
Chronická dyspepsia
Enzýmové prípravkymedzi
Creon
pankreatín
Širokospektrálne antibiotikáCeftriaxone
Ampicillin
amoxicilín

Drogovú terapiu predpisuje ošetrujúci lekár, samoliečba pomocou drog je prísne zakázaná.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Liečba chirurgickým zákrokom sa vykonáva, ak sú k dispozícii tieto indikácie:

 • silné krvácanie v črevách;
 • perforácia stien čreva;
 • difúzna peritonitída;
 • akútna obštrukcia čreva;
 • fistuly, abscesy;
 • nepretržitá progresia choroby.

Pri nekomplikovaných formách patológie sa chirurgická liečba vykonáva v prípade výrazného zníženia kvality života pacienta v dôsledku existujúcich príznakov divertikulózy..

Technika chirurgického zákroku závisí od diagnózy konkrétneho pacienta. Operácia sa vykonáva uzavretým alebo otvoreným spôsobom, spočíva v odstránení postihnutej časti čreva.

Funkcie výživy a prevencia divertikulózy

Bez ohľadu na priebeh divertikulózy hrubého čreva sa pacientom odporúča dodržiavať pravidlá zdravej výživy. Dodržiavanie diéty pomáha zlepšovať pohodu a predchádzať komplikáciám ochorenia..

 • obilniny (okrem bielej ryže a krupice);
 • vegetariánske polievky;
 • nízkotučné mliečne výrobky;
 • chudé odrody rýb a mäsa;
 • výrobky z hrubej múky;
 • zeleninové ovocie;
 • veľké množstvo vody;
 • zelený čaj;
 • prírodné šťavy.
 • sladké pečivo, biely chlieb;
 • strukoviny;
 • kapusta;
 • plnotučné mlieko;
 • vajcia vo veľkom množstve;
 • polotovary;
 • slnečnicové semienka;
 • silná káva, čaj;
 • alkohol;
 • čokoláda.

Jedlá sú naparené, varením alebo pečením. Údené, solené, korenené potraviny by sa mali vylúčiť. Korenené korenie a omáčky tiež nebudú užitočné pri črevnej divertikulóze. V počiatočnom štádiu diéty sa príznaky choroby môžu mierne zvýšiť, jedná sa o normálnu reakciu tela na zmenu stravy.

Okrem korekcie výživy je dôležité dodržiavať správny režim pitia, venovať športu čas, odstraňovať škodlivé návyky.

Ak dodržujete pravidlá prevencie, dodržujete správnu výživu, prognóza pre pacienta je celkom priaznivá. Mnoho ľudí s divertikulózou vedie plnohodnotný životný štýl bez toho, aby čelili komplikáciám..

Črevná divertikulóza

Z lekárskeho hľadiska je črevná divertikulóza stav, pri ktorom sa na membráne traktu vytvára výstupok steny, ktorý vytvára vnútri vrecká s dutinou. Navonok sú podobné dodatkom, ktoré sa líšia rôznymi smermi.

Keď sa obsah čreva pohybuje v opuchnutých oblastiach, hromadí sa stolica. Ich dlhodobý pobyt v izolovanom stave vedie k hnitiu procesov, v dôsledku čoho dochádza k zápalu, ktorý môže spôsobiť nebezpečné komplikácie. Ak sa zistí podobný jav, diagnostikuje sa divertikulitída..

Závažnosť choroby je určená niekoľkými parametrami:

 • Stupeň zapojenia do procesu vrstiev črevnej membrány. Sú pravdivé (keď výstupok stúpa, sliznica a sval) a nepravdivé (v lúmenoch steny je iba sliznica nafúknutá ako vak).
 • Pôvod. Vrodené výčnelky sa uvoľňujú v čase tehotenstva a získané sa vytvárajú v priebehu rokov.
 • Nález: divertikulóza tenkého alebo hrubého čreva.
 • Spôsobom formovania: pulzujúce divertikulum vzniká mechanickým pôsobením na stenu traktu a adhézie napínajúce časť dutého orgánu smerom von ovplyvňujú tvorbu trakcie..

Terapeutické taktiky sa vyvíjajú na základe týchto parametrov.

príčiny

Podľa odborníkov sa divertikula v čreve môže vytvárať pod vplyvom nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 • obštrukcia pohybu čriev (častá zápcha);
 • nadváhou;
 • nadúvanie;
 • nadúvanie;
 • črevné infekcie;
 • ateroskleróza črevných ciev;
 • sedavý spôsob života;
 • veková kategória pacienta (nad 60 rokov);
 • dedičná predispozícia;
 • narušenie krvného obehu v črevných cievach;
 • chronické črevné ochorenia, ktoré sa vyskytujú v chronickej forme.

Okrem toho sa môžu vytvoriť divertikuly s nesprávnou nevyváženou výživou pacienta. Vývoj tejto choroby môže byť vyvolaný nedostatkom dennej vlákniny, zneužívaním vajíčok, pekárskych výrobkov, mastných mäs a rýb.

Podľa lekárov sa divertikulóza vo väčšine prípadov začína vyvíjať v prítomnosti niekoľkých provokujúcich faktorov súčasne.

klasifikácia

Divertikly môžu mať pravý alebo nepravdivý pôvod.

Skutočné divertikuly sú tvorené vyčnievaním všetkých troch vrstiev črevnej steny. Falošné divertikuly sa tvoria iba z črevnej sliznice. Medzi svalovými vláknami teda vyčnieva malá časť sliznice črevnej steny.

V závislosti od toho, kedy sa divertikula vytvorila, sú rozdelené na vrodené a získané.

Vrodené divertikly sa tvoria v období vnútromaternicového vývoja dieťaťa a získané sa objavujú počas života človeka pod vplyvom provokujúcich faktorov..

Je tiež obvyklé rozdeliť divertikulu podľa formovacieho mechanizmu na trakciu a pulzáciu.

Tvorba trakčných divertikúl je uľahčená predĺženým mechanickým preťažením črevnej steny, napríklad pri chronickej zápche..

Výskyt pulzujúcich divertikúl vyvoláva na pozadí genetickej tendencie predĺžený mechanický účinok, navyše tieto výčnelky sú na rozdiel od trakčných divertikúl malé a majú tvar lievika.

Príznaky črevnej divertikulózy

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická. Pacienti nepodávajú sťažnosti a prejavy choroby sa zvyčajne náhodne zistia pri vyšetrení čriev na klinike alebo pri vyšetrení iného ochorenia..

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

V budúcnosti sa s vývojom nekomplikovanej formy objavia poruchy stolice. Takéto poruchy sú sprevádzané črevnými kolikami, pocitom plnosti v bruchu, plynatosťou atď. V tejto fáze je ťažké odlíšiť príznaky črevnej divertikulózy od symptómov syndrómu dráždivého čreva..

Nekomplikovaná forma choroby má nasledujúce prejavy:

 • periodicky sa vyskytujúce ostré alebo boľavé spastické bolesti brucha bez známok zápalu;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • pocit neúplného pohybu čriev po pohybe čriev;
 • bolesť sa po jedle zintenzívňuje a po pohybe čriev alebo výtoku plynu zmizne.

V akútnej fáze (komplikovaná divertikulóza) sa v ľavej časti bedrovej kosti vyskytujú bolesti vľavo, zvyšujú sa známky akútneho zápalu..

So zvýšením zápalových procesov existujú:

  • striedanie hnačky a zápchy, nestabilná stolica;
  • strata chuti do jedla;
  • nevoľnosť, zvracanie;
  • ostrá, intenzívna bolesť v ľavom dolnom kvadrante brušnej dutiny;
  • zvýšenie telesnej teploty;
  • prítomnosť hlienu vo výkaloch;
 • tachykardia;
 • lokálne peritoneálne javy;
 • zvýšenie bielych krviniek.

V budúcnosti, keď sa objaví lokálny zápalový proces, môže dôjsť k perforácii črevnej steny, zatiaľ čo choroba z lokálneho miesta sa rozšíri..

diagnostika

Diagnóza sa robí na základe zozbieranej histórie, príznakov, laboratórnych testov krvi, moču, výkalov a röntgenových údajov..

Povinné testy na chorobu zahŕňajú:

 • všeobecná a klinická analýza krvi, moču, výkalov;
 • okultné krvné výkaly.

Inštrumentálne výskumné metódy:

 • kolonoskopia - vyšetrenie čreva pomocou endoskopu;
 • CT sken;
 • ultrazvuk
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie pomocou špeciálneho kontrastného média.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva so syndrómom dráždivého čreva, celiakiou, rakovinou, ischemickou kolitídou, apendicitídou..

Liečba divertikulózy hrubého čreva

Divertikulóza je často asymptomatická, to však neznamená, že nie je nebezpečné. Toto ochorenie môže viesť k závažným komplikáciám. Preto je potrebná liečba divertikulózy.

Okrem toho by sa malo začať ihneď po stanovení diagnózy lekárom, malo by sa prijať množstvo opatrení, aj keď choroba nespôsobuje nepohodlie.

Liečba drogami

Pri nekomplikovanej forme divertikulózy, ktorá má klinické prejavy, sa používa komplexná terapia. Zvyčajne sa skladá z liekov a stravy. Pacientom je predpísaných niekoľko skupín liekov:

 1. Antispasmodiká, napríklad No-shpa alebo Spasmol.
 2. Stimulanty gastrointestinálnej motility (Motilak, Motilium, Passasix atď.);
 3. laxatíva;
 4. Myotropické antispasmodiká - Bentsiklan, Papaverine, Drotaverina chlorid;
 5. Cholinoblokátory: Platifilín, Hyoscín-butylbromid;
 6. Blokátory kalciových kanálov: pinaveriabromid, mebeverín;
 7. Enzymatické látky sa odporúčajú na lepšie trávenie..

Ak je divertikulóza hrubého čreva sprevádzaná zápalovým procesom, môžu sa odporučiť antibiotiká. Trvanie liečby, spôsob podania a dávka liečiva sa volia individuálne.

Prostriedky na reguláciu stolice

Pri liečbe črevnej divertikulózy je potrebné prestať používať stimulačné laxatíva, pretože môžu viesť k zvýšenému tlaku v čreve a k výskytu bolesti. Mali by byť nahradené osmotickými preháňadlami a liekmi, ktoré zvyšujú objem črevného obsahu. To môže byť:

 • Laktulóza je osmotické preháňadlo pre reguláciu stolice. Počiatočná dávka lieku je 15 - 45 ml., Podpora - 10 - 30 ml. o deň. Niekoľko dní po začiatku podávania, ak to nemá žiadny účinok, je možné vykonať úpravu dávky.
 • Semená šupiek semien. Nástroj vyrobený zo semien indického plantajna. Zmäkčuje črevný obsah a zvyšuje jeho objem. Denná dávka sa môže pohybovať od 2 do 6 vreciek.
 • Ak divertikulóza je sprevádzaná hnačkovým syndrómom, odporúčajú sa astringenty, absorbenty - bizmutové prípravky, smektitová dioktahedrálna a ďalšie..
 • Simethicone a iné podobné lieky sa predpisujú v prítomnosti nadúvania.

Alternatívne metódy liečby

S pomocou prírodných rastlinných prípravkov môžete vytvoriť pravidelnú evakuáciu stolice z čriev a chrániť jej sliznicu. Tento spôsob liečby sa môže použiť na nekomplikované formy divertikulózy..

Tu je niekoľko efektívnych receptov:

 1. Infúzia mäty piepornej - má priaznivý vplyv na stav gastrointestinálneho traktu, pomáha odstraňovať plynatosť a bolesť. 1 lyžička mäta pieporná (tráva sa dá používať ako čerstvá, tak suchá) je potrebné naliať 1 šálku vriacej vody, trochu trvať a piť tento chutný aromatický liečivý nápoj namiesto obvyklého čaju.
 2. Thorny infúzia - dokonale čistí črevá a normalizuje svoju prácu. Na prípravu liečivého nápoja je potrebné naliať 3 lyžice. l trnitá farba 1 liter vriacej vody a nechajte ju dobre uvariť. Výsledná infúzia sa odporúča vypiť 1 pohár pred jedlom, 4-krát počas dňa. Liečebný priebeh trvá 5 dní.
 3. Zmes jabĺk a pšenice je vynikajúcim prírodným liekom na čistenie čriev. Na prípravu lieku je potrebné kombinovať v rovnakých pomeroch semená klíčenej pšenice a zelených jabĺk rozdrvených na strúhadle. Odporúča sa užívať liek na prázdny žalúdok mesiac.
 4. Liečivá infúzia. Na prípravu takejto infúzie musíte vziať v rovnakom množstve sušený kôpor, bobule šípky, žihľavu a harmanček. 1 polievková lyžica. l bylinná zmes by sa mala naplniť 1 šálkou vriacej vody a nechať uvariť asi 3 hodiny. Odvar sa odporúča vypiť dvakrát denne po celý deň pred jedlom. Optimálne trvanie liečebného cyklu je 1,5 mesiaca.

gymnastika

Pravidelné cvičenie čriev s divertikulózou môže tiež pomôcť fyzioterapii. Tu je niekoľko jednoduchých cvičení:

 1. Ľahnite si na chrbát a pravou rukou masírujte žalúdok v smere hodinových ručičiek, čím sa zvyšuje prítlačná sila v smere sigmoidálneho hrubého čreva (ľavá spodná časť brucha);
 2. V rovnakej polohe a otočte si nohy vo vzduchu, napodobňujte bicykel;
 3. Ležiaci na chrbte a pritiahnite si kolená 10krát;
 4. V rovnakej polohe sa pokúste hádzať narovnané nohy 10-krát nad hlavu;
 5. V ležiacej polohe ohnite kolená a časť 10-15 krát.
 6. Postavte sa na všetky štyri a striedavo zdvihnite každú nohu ohnutú na koleno;
 7. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbticu hore a dole;
 8. V stojacej polohe vyčnievajte a zatiahnite žalúdok, masírujte črevá.

Posilnená fyzická aktivita s divertikulózou sa neodporúča.

diéta

Správna výživa a strava sú dôležitou súčasťou liečby divertikulózy..

Strava by mala byť úplná, vyvážená, bohatá na živiny, mala by sa konzumovať podľa plánu, aby bola črevná pohyblivosť v poriadku. Musíte jesť v malých porciách 5-krát denne, skončiť s jedlom 4 hodiny pred spaním a nenosiť pevné oblečenie. Po jedle sa nezúčastňujte fyzickej aktivity, dodržiavajte režim práce a odpočinku.

Nezabudnite zahrnúť do stravy:

Varia sa bez mlieka, pretože mliečne výrobky zvyšujú nadúvanie a tvorbu plynu. Pohánka, perlička, ovsené vločky sa považujú za najužitočnejšie..

Užívajte ich každý deň, lekári odporúčajú jesť otruby na raňajky, aby sa zlepšila črevná motilita.

Varte ich bez mäsového vývaru.

Je bohatá na výživné látky, mastné kyseliny, makro a mikroelementy, pre nich je lepšie ochutiť šaláty z čerstvej zeleniny. Ak máte obavy z ťažkej zápchy, ráno si môžete vypiť dezertnú lyžičku oleja.

Varené kurča je bohaté na bielkoviny, ktoré sú dôležité v období regenerácie..

Varené ryby sú vhodné na trávenie..

 • V zložení vitamínov je prospešné čerstvé ovocie a zelenina..
 • Vláknové výrobky: ovsené vločky, otruby, chlieb, avokádo, sušené ovocie, orechy.
 • Minerálne vody mierne sýtené oxidom uhličitým, kompóty, kefír.

Čo nejesť

Čo by sa malo úplne opustiť v prípade choroby:

 • Zo všetkého vyprážaného, ​​mastného, ​​pikantného, ​​kyslého.
 • Úplne vylúčte rýchle občerstvenie, rezance a instantné zemiaky.
 • Zakázaný biely chlieb, múka a cestoviny.
 • Zdržte sa kávy, silného čaju, alkoholu, sódy, koncentrovaných štiav.
 • Vylúčime ryžu, krupicu, čokoládu, párky a údené výrobky.
 • Nejedzte kebab, mastné ryby, mäso, vyprážané zemiaky, koláče, koláče, pečivo.

Mali by ste začať týždeň bez mäsových a odtučnených výrobkov, zeleninovej polievky, obilia bez mlieka, čerstvého ovocia.

Zo zeleniny dávajte prednosť zeleným, v poludnie môžete ozdobiť varenými zemiakmi s letným šalátom, jogurtom alebo ovocím a pár hodín pred spaním - kefír s sušienkami.

Môžete pridať mäsové výrobky, na raňajky, tvaroh alebo ovsené vločky, potom 50 gramov orechov, na obed, rezance alebo zemiakovú polievku, pohánkovú kašu s kuracou karbanalou.

Občerstvenie - čaj so sušienkami alebo sušienkami, večera - varené zemiaky, posypané olivovým olejom s letným šalátom a kuracie prsia, 3 hodiny pred spaním - sušený ovocný kompot alebo jogurt.

Začneme raňajky s pohánkovou kašou, pijeme čaj, jesť otruby, na obed polievkové pyré s kuracou kotletkou, popoludňajší čaj a večeru - strúhané jablkové pyré. Pred spaním - kompot alebo kefír s krekrom.

Raňajky - tvaroh s hrozienkami a orechmi, obed - zeleninová polievka s kuracím vývarom, príloha zo zemiakov s prevarenou rybou, popoludňajšie desiatu - 50 gramov orechov, jablko a jogurt, večera - pohanková kaša s kuracou rolkou.

 • Piatok - plne venujte konzumácii ovocia.

Jeme otruby, banány, orechy, jablká, ovsené vločky, obilniny.

Na raňajky obilnín alebo tvaroh s orechmi, obed - krémová polievka s prílohou zemiakov a rýb. Snack - otruby s jogurtom alebo kefírom, večera - pohanková kaša s kuracím mäsom a zeleným šalátom, pred spaním - kefír alebo kompot.

Nezabudnite na silné pitie, vypite najmenej 1,5 litra tekutiny denne.

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

komplikácie

Zápal spôsobený divertikulózou môže viesť k komplikáciám. Napríklad sa môže začať krvácanie z čreva, ktoré sa prejavuje výskytom krvi v stolici. Pri otvorení divertikla a jeho vstupe do brušnej dutiny sa môže vyvinúť črevná obštrukcia alebo dokonca peritonitída (hnisavý zápal pobrušnice). Týmto nebezpečným komplikáciám choroby sa dá predísť včasnou lekárskou starostlivosťou..

Včasná diagnóza divertikulózy hrubého čreva pomáha predchádzať najzložitejším komplikáciám.

prevencia

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii choroby, ktorá môže zahŕňať nielen všeobecné opatrenia, ale aj používanie ľudových prostriedkov, receptov. Najčastejšie sa jedná o bylinné infúzie alebo odvary pripravené vo vriacej vode, napríklad z harmančeka, nechtíka, mäty a iných tonických zložiek. Je prijateľné používať čerstvé zeleninové šťavy. Z uvedených komponentov je tiež možné vyrábať čapíky nezávisle. Umožňujú vám zlepšiť tráviaci systém a neutralizovať zápalové procesy.

Keď hovoríme o všeobecných preventívnych opatreniach, znamenajú:

 • správna výživa, konzumácia dostatočného množstva potravín v súlade so stravovacím poriadkom;
 • vylúčenie zlých návykov, menovite závislosti od alkoholu a nikotínu;
 • udržiavanie aktívneho životného štýlu, pretože nečinnosť nepriaznivo ovplyvňuje nielen gastrointestinálny trakt, ale aj kardiovaskulárny systém;
 • včasné liečenie patológií, ako aj diagnostické opatrenia.

Prevencia, ako aj udržiavanie optimálnej životnej aktivity počas divertikulózy hrubého čreva je teda viac ako možné. Z tohto dôvodu je potrebné nezohľadňovať rušivé príznaky a včas sa poradiť aj s gastroenterológom, aby sa zabezpečila liečba..

Prognóza liečby

Úspech konzervatívnej liečby závisí od stupňa zanedbávania procesu. Komplexným liečením prvého záchvatu je možné dosiahnuť pozitívny účinok v 70% prípadov. Ak má pacient tretiu exacerbáciu, iba 6%. Ukázalo sa, že používanie stravy v nekomplikovaných prípadoch môže zlepšiť priebeh a zabrániť komplikáciám u 10% pacientov.

S krvácaním eliminovaným rôznymi spôsobmi dochádza k recidívam v 20 - 30% prípadov. Chirurgická liečba znižuje riziko život ohrozujúcich komplikácií. Ak sa zistí asymptomatická divertikulóza čreva, musí sa pri prevencii divertikulitídy a možných komplikácií postupovať podľa pokynov lekára..

Skrytou príčinou pravidelnej zápchy a bolesti brucha je divertikulóza hrubého čreva

Divertikuly sa nazývajú kýly podobné útvarom v stenách dutého orgánu. Preto termín divertikulóza hrubého čreva označuje vytváranie viacerých vreciek rôznych veľkostí na stenách rôznych častí hrubého čreva..

príčiny

Colonic diverticulums môžu byť vrodené a získané. Prvý z nich je tvorený kvôli prítomnosti lokálnych vývojových defektov a jeho výskyt je podporovaný dvoma skupinami faktorov, aj keď presné mechanizmy a dôvody rozvoja získaných divertikúl sú stále nejasné..

 • Faktory, ktoré zvyšujú vnútrobunkový tlak:
  1. zápcha
  2. nadúvanie;
  3. systematické používanie preháňadiel;
  4. stenóza čriev atď.
 • Faktory spôsobujúce oslabenie črevnej steny:
  1. avitaminóza;
  2. dystrofia;
  3. prítomnosť zápalových procesov;
  4. ischémia;
  5. stagnácia v systéme portálnych žíl;
  6. tuková degenerácia črevného svalu;
  7. poranenia brucha;
  8. vrodená nedostatočnosť črevnej steny.

Pozor! Pri vývoji divertikulózy sa pripisuje dostatočne veľká úloha výžive, pretože u vegetariánov a ľudí, ktorí jedia správne a vyvážene, je tvorba divertikúl mimoriadne zriedkavá..

Najčastejšie diagnostikovaná divertikulóza hrubého čreva. Je to kvôli anatomickým a funkčným vlastnostiam čreva. Skutočne, v oblastiach hrubého čreva, ktoré sa nachádzajú vľavo, je oveľa viac oblúkov, ich priemer je menší a vzhľadom na to, že sa ich výkaly dostanú v pevnom stave, sú viac zranené. Často je ovplyvnené aj sigmoidné hrubé črevo, pretože okrem iného plní aj funkciu rezervoáru a je často segmentované. To vedie k zvýšeniu tlaku v jeho dutine, a teda vytvára priaznivé podmienky na tvorbu divertikúl. Odporúčame prečítať si článok Divertikulárna sigmoidná choroba hrubého čreva a dozvedieť sa viac o tomto procese..

Dôležité: Keďže konečník má silnú svalovú vrstvu, divertikly v ňom sú veľmi zriedkavé.

príznaky

V niektorých prípadoch (nie viac ako 15%) nie je tvorba divertikúl sprevádzaná absolútne žiadnymi vonkajšími príznakmi, ale v podstate nekomplikovaná divertikulóza hrubého čreva sa prejavuje symptómami funkčných porúch, to znamená, že táto patológia sa vyznačuje:

 • krátke, často sa opakujúce bolesti v mieste výčnelku;
 • krátka zápcha, premena na hnačku alebo ich striedanie;
 • nadúvanie;
 • výskyt pocitu neúplného pohybu čriev;
 • porušenie psychoemocionálnej stability;
 • rýchla únava;
 • bolesť a spastické kontrakcie postihnutej oblasti čreva počas hmatu.

Dôležité: Intenzita bolesti je vo väčšine prípadov výrazne znížená alebo úplne vymiznú po prechode plynov alebo defekácii.

Pretože sa divertikula môže hromadiť pohybom po črevách, v nich sa v priebehu času vyvíjajú hniloby. Toto je sprevádzané uvoľňovaním toxínov, ktoré sa okamžite absorbujú do krvného obehu a otrávia celé telo, čo vedie k objaveniu sa príznakov intoxikácie, horúčky a tak ďalej..

Teda pri divertikulárnej chorobe je stav pacientov mierne narušený, ale ak nie je včas diagnostikovaná, môže to viesť k rozvoju závažných alebo dokonca život ohrozujúcich komplikácií. Situáciu zhoršuje skutočnosť, že častejšie trpia touto patológiou starší ľudia, a preto z dôvodu ich vekových charakteristík a prítomnosti veľkého počtu sprievodných chorôb vnímajú liečbu horšie a nemusia sa vždy podrobiť chirurgickému zákroku..

komplikácie

Divertikulóza hrubého čreva môže viesť k rozvoju:

 • divertikulitída;
 • krvácanie z čriev vo forme nečistôt nezmenenej krvi vo výkaloch alebo dechtovej stolici a tieto príznaky môžu pôsobiť ako prvé príznaky choroby;

Pozor! Ak je u pacienta diagnostikovaná ateroskleróza alebo hypertenzia, zvyšuje sa riziko krvácania.

divertikulitída

U pacientov s divertikulárnym ochorením je najčastejšie pozorovaný zápal výbežku, pretože obsah čreva má sklon sa hromadiť a pretrvávať vo výsledných patologických dutinách. To vedie k poškodeniu slizníc a mikroorganizmy obsiahnuté v stolici vyvolávajú vznik zápalu. Okrem toho faktory, ako napríklad:

 • miestne obehové poruchy,
 • vystavenie chemickým látkam a toxickým látkam.


Podľa niektorých autorov je infekcia v stenách divertikula hrubého čreva možná aj prostredníctvom hematogénnych a lymfogénnych ciest. U pacientov s viacpočetnými divertikulami sa spravidla pozoruje divertikulitída. Môže sa vyskytnúť v akútnych a chronických formách a často je chronická forma ochorenia považovaná za akútnu.

Pozor! S vývojom zápalových javov v divertikule často prevažuje hnisavý alebo fibroplastický proces. V skutočnosti a v inom prípade možno pozorovať čiastočnú alebo úplnú stenózu (obštrukciu) čreva.

Hlavné príznaky progresie zápalového procesu sú:

 • bolesť brucha, najčastejšie lokalizovaná v ľavom dolnom kvadrante;
 • často prechodná alebo pretrvávajúca zápcha;
 • hnačka;
 • nadúvanie;
 • výskyt bolestivého falošného nutkania na defekáciu;
 • nedostatok pocitu úplného pohybu čriev po pohybe čriev;
 • prítomnosť patologických nečistôt vo výkaloch, napríklad hliene, hnisu alebo krvi;
 • dysúriu, ktorej výskyt sa vysvetľuje šírením zápalu v močovom mechúre alebo tvorbou adhézií;
 • zvýšenie teploty;
 • Zrýchlenie ESR;
 • triaška;
 • Hyperleukocytóza.

Pri chronickej divertikulitíde, často s hlbokou palpáciou, je možné pociťovať zhutnenie črevnej oblasti alebo tvorbu nádoru. K tomu sa pridáva:

 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • slabosť;
 • strata váhy;
 • nedostatok chuti do jedla.

liečba

Diagnóza divertikulárnej choroby nie je ľahká úloha, pretože nemá charakteristické znaky. Spravidla sa to vykonáva pomocou irigoskopie alebo kolonoskopie, ktorá je však u starších pacientov kontraindikovaná. Vzhľadom na možnosť vzniku život ohrozujúcich stavov je však veľmi dôležité odhaliť patológiu čo najskôr a vykonať náležitú liečbu divertikulózy hrubého čreva..

Konzervatívna terapia

Konzervatívna liečba divertikulózy je možná len s jej nekomplikovaným priebehom a výber smeru liečby sa vykonáva v závislosti od:

 • klinický obraz;
 • závažnosť zápalového procesu;
 • motorické poruchy hrubého čreva;
 • stupeň dysfiózy hrubého čreva;
 • druh a závažnosť sprievodných chorôb.

Všetkým pacientom bez výnimky sa odporúča dodržiavať diétu. Jeho účelom je zvýšiť objem výkalov a urýchliť pohyb čriev. To je možné tým, že jesť potraviny bohaté na vlákninu, ako je ovocie a zelenina. Tiež je uvedené použitie pšeničných otrúb, ktorých denný príjem sa musí postupne zvyšovať z 2 na 25 g za deň.

Okrem toho sa odporúča vylúčiť z ponuky pacientov:

 • strukoviny, šošovica, hrozno a podobne;
 • čučoriedky;
 • Biela ryža;
 • plnotučné mlieko;
 • slnečnicové semienka;
 • ovocie s obilninami;
 • reďkovka, repa, tomel, reďkovka, ananás.

Dôležité: Ak majú pacienti hnačku, obmedzujú množstvo spotrebovanej potravy, ktorá prispieva k zvýšenej peristaltike, ktorá je bohatá na vlákninu. Ale ako sa konzistencia stolice normalizuje, ponuka pacienta sa rozširuje. Na urýchlenie procesu sú indikované Smecta alebo iné lieky s adstringentným a adsorbčným účinkom.

Po zhoršení chronickej formy ochorenia sú pacienti hospitalizovaní, aby sa predišlo komplikáciám. V takýchto prípadoch sú počas prvých dní na parenterálnej výžive a počas nasledujúcich 5–10 dní dodržiavajú nízkokalorickú diétu. V týchto dňoch by malo byť jedlo ľahko stráviteľné a dostatočne tekuté. Pokiaľ ide o zloženie jedálneho lístka, je postavený na princípe tabuľky č. 4. Potom sa strava postupne rozširuje.

Liečba drogami

Ak príznaky choroby pretrvávajú, napriek dodržiavaniu diéty sa u pacientov ukazuje, ako užívajú lieky. Na boj proti zápche sa používajú látky absorbujúce vodu a zvyšujú sa jej objem, čo prispieva k podráždeniu črevných stien. Musíte však brať takéto lieky súčasne s veľkým množstvom vody, pretože keď vezmete menej ako 1,5 litra vody za deň, bude to mať za následok lepenie stien čreva a opak očakávaného výsledku. Tie obsahujú:

 • morská kapusta,
 • ľanové semienko,
 • semená plantajnu,
 • metylcelulóza a tak ďalej.

Pozor! Použitie laxatív na divertikulózu hrubého čreva je kontraindikované, pretože spôsobuje spastické kontrakcie, a tým zvyšuje intraluminálny tlak. Klystýry tiež nie je možné robiť z dôvodu nebezpečenstva poškodenia tenkých stien divertikúl.

Okrem toho môže lekár pri konzervatívnej liečbe divertikulózy hrubého čreva predpísať príjem:

 • antibiotiká;
 • náhradky za žalúdočné šťavy;
 • enzymatické činidlá;
 • probiotiká a prebiotiká;
 • adsorbenty;
 • psychotropné lieky (so zvýšeným počtom klinických prejavov choroby na pozadí stresu, depresie);
 • sedatíva;
 • spazmolytiká;
 • anticholinergiká;
 • vitamíny.

Tip: cvičebná terapia pomôže urýchliť transport plynov.

chirurgia

Konzervatívna terapia vo väčšine prípadov stačí:

 • masívne krvácanie, ohrozujúce život;
 • peritonitídy;
 • detekcia fistúl alebo abscesov;
 • zvýšenie črevnej obštrukcie;
 • podozrenie na rakovinu.

Počas operácie sa môže vykonať embolizácia krvných ciev a resekcia postihnutej oblasti hrubého čreva. Ak má pacient mnohonásobne rozšírené divertikuly, môže sa počas pohotovostnej chirurgie na brušnej stene zobraziť črevný vývod..

Príznaky a liečba divertikulózy hrubého čreva

Colonic diverticulosis (mcb code - 10, K-57) - choroba, pri ktorej steny orgánu vystupujú ako vak.

popis

Najčastejšie choroba postihuje sigmoidné hrubé črevo, lokalizácia divertikúl v pažeráku alebo dvanástniku je mimoriadne zriedkavá. Divertikulóza zostupného čreva sa vyskytuje približne u 10% pacientov. Choroba sa u mladých ľudí prakticky nevyvíja, je charakteristickejšia pre ľudí po 40. Divertikle samotné sú patologické formácie dystrofickej povahy, keď svalové steny orgánov atrofujú a nevykonávajú peristaltiku. Príčiny divertikulózy zahŕňajú:

Ochorenie hrubého čreva je časté u ľudí nad 40 rokov.

 • ateroskleróza;
 • ischémia;
 • dedičná predispozícia;
 • zmeny veku.

Môže vyvolať chorobu:

 • nedostatočný príjem vlákniny;
 • zlý životný štýl;
 • zápcha;
 • nadmerný prírastok na hmotnosti;
 • alkoholizmus;
 • pasívny životný štýl;
 • použitie veľkého počtu kofeínových výrobkov;
 • nadúvanie;
 • infekcie.

Tieto faktory vytvárajú ďalšie zaťaženie hrubého čreva, z ktorého vyčnievajú slabé svaly, ktoré tvoria divertikulu.

Klasifikácia chorôb

Divertikuly sa delia na:

Falošná divertikulóza je lokalizovaná iba na slizniciach hrubého čreva, pričom pri skutočných ochoreniach orgánová stena úplne vyčnieva. Divertikulóza sa tiež delí na:

Vrodené sú položené na embryonálnej úrovni a postupom času začínajú vyčnievať, získané sú výsledkom vonkajších faktorov..

Ochorenie je klasifikované podľa mechanizmu vývoja na:

 • pulzujúce divertikulum;
 • trakcie.

Ten vyčnieva z dôvodu mechanického namáhania na steny orgánu. Zvlnenie divertikulózy sa môže vyskytnúť aj v dôsledku dedičných predispozícií, ktoré sú veľké.

Divertikulóza sa delí na:

Asymptomatická divertikulóza

Najbežnejší typ ochorenia, ktorý sa zvyčajne vyskytuje v bežných štúdiách.

Klinická divertikulóza

Toto ochorenie má veľa klinických prejavov, napríklad silnú bolesť v brušnej dutine. Najčastejšie je divertikulóza navonok podobná syndrómu dráždivého čreva. Charakteristickým znakom divertikúl je kŕčová bolesť, ktorá sa rýchlo zvyšuje a mizne. V tejto fáze ochorenia je pacientovi predpísaná iba terapeutická strava, v ktorej je veľa vlákniny.

Klinická divertikulóza

Divertikulárna choroba hrubého čreva v tomto štádiu vývoja sa tiež nazýva divertikulitída. Začiatok opuchu, kŕče svalov. Je ťažké ignorovať príznaky, zdá sa, že zápal slepého čreva začal. Okamžité konzultácie s lekárom je potrebné, pretože výskyt nebezpečných komplikácií, ako je peritonitída, krvácanie, fistuly, nie je neobvyklý.

Príznaky a symptómy

Koloniálne divertikuly sa vyznačujú neprítomnosťou príznakov choroby. Niektorí pacienti pozorovali:

 • nepohodlie v brušnej dutine;
 • nadúvanie;
 • dunivé črevá.

Po pohybe čriev príznaky ustupujú. Štandardné diagnostické postupy zároveň nepreukazujú, že ukazovatele sú nad normu. Divertikulitída je charakterizovaná akútne prebiehajúcim klinickým obrazom, ktorý sa líši v závislosti od toho, v akom štádiu je choroba. Príznaky divertikulitídy:

Bolesť divertikulózy hrubého čreva je cítiť v ľavej polovici dolného brucha.

 • nevoľnosť;
 • grganie;
 • triaška;
 • dyzúria;
 • horúčka;
 • bolesť v ľavej polovici dolného brucha akútnej povahy;
 • strata váhy;
 • zápcha, nasledovaná hnačkou.

Bolesť na pravej strane je zriedkavejšia, niekedy bolestivé pocity z ľavých častí zasahujú do pravej polovice. Ak má pacient okrem divertikulózy problémy s imunitným systémom, zvyšuje sa riziko závažných následkov. Ochorenie sa môže prudko a asymptomaticky vyvinúť do sepsy a môže mať fatálne následky, pretože k prejavu zápalového procesu nedôjde..

Diagnóza divertikulózy hrubého čreva

Divertikulózu hrubého čreva lieči gastroenterológ. Najprv zhromaždí anamnézu, vyšetrí pacienta, vykoná palpáciu a predpíše ďalšie diagnostické postupy, ktoré sú v každom prípade vhodné. Palpácia môže presne ukázať, kde to bolí, zvyčajne na ľavých oddeleniach. Ak lekár vidí nadúvanie, asymetriu brušnej dutiny, potom sa má vyskytnúť črevná obštrukcia.

Po prvé, analýza moču, výkalov a krvi, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou ukáže zmeny, ktoré umožňujú naznačiť divertikulózu. Analýzy ukážu, že ESR a počet bielych krviniek sú vyššie ako normálne. Potom sa vykonajú nasledujúce skúšky:

Na diagnostiku divertikulózy potrebujete kliniku s dobrým vybavením.

 • ultrazvuková diagnostika;
 • kolonoskopia;
 • irrigoscopy;
 • CT
 • rentgenogram.

Na diagnostiku divertikúl potrebujete dobre vybavenú kliniku, je lepšie, ak má príležitosť okamžite vykonať chirurgický zákrok. Klinický obraz niekedy jasne ukazuje, že pacient má divertikulózu, v tomto prípade je znížený počet diagnostických postupov. Počas vyšetrenia sa vykonáva diferenciálna diagnostika pri rakovine, cholecystitíde, gastroenteritíde, kolitíde, gynekologických chorobách atď..

Röntgenové štúdie

Irrigoskopia je röntgenové vyšetrenie čreva pomocou kontrastnej látky, ktorá sa podáva pomocou klystýru. Na porovnanie sa používa soľ bária. Veľkosti divertikúl v sigmoidných a zostupných črevách sa pohybujú od 0,2 do 2 cm. Pri použití dvojitého kontrastu je možné na rôntgenovom snímke pozorovať prítomnosť divertikúl a ďalšie patologické zmeny..

kolonoskopia

Kolonoskopia je endoskopický postup, ktorý umožňuje vyšetriť sliznice hrubého čreva, preskúmať divertikulum, nájsť miesto krvácania a vykonať biopsiu. Doktor tak bude vedieť, či existujú fistuly, vredy atď..

Tento postup sa neodporúča starším osobám, pretože existuje riziko narušenia integrity črevnej steny.

Endoskopický obrázok

Endoskopický obraz divertikulózy je nasledujúci:

 • tón v boľavom mieste je zvýšený;
 • fyziologické ohyby sú slabo vizualizované;
 • zhutnenie postihnutej steny;
 • stena nie je elastická;
 • zvierače blízko lézií sú spastické a neotvárajú sa až do konca;
 • orgánové záhyby sú hustejšie;
 • vzorka krvných ciev je zreteľne viditeľná;
 • sliznice na koncoch ružových záhybov;
 • na mieste divertikúl je sliznica zapálená a červená.
Späť na obsah

Liečebné metódy

Liečba divertikulózy hrubého čreva závisí od toho, či je komplikovaná alebo bežná. Pri nekomplikovanej asymptomatickej forme sa musí choroba liečiť najčastejšie iba diétou bohatou na vlákninu. Takáto výživa normalizuje mikroflóru a znižuje tlak..

Divertikulitída je komplikácia ochorenia hrubého čreva, preto je liečba zásadnejšia. Najčastejšie sa hospitalizácia nevykonáva. Pacientovi je ukázaná lieková terapia. Tento spôsob liečby nevylučuje možnosť relapsu ochorenia. Ak je liečba farmaceutickými prípravkami neúčinná, pacient je indikovaný na chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok je potrebný iba v najťažších a najťažších prípadoch..

liečenie

S nekomplikovanou divertikulózou je možné pacienta liečiť doma. Okrem terapeutickej výživy sa pacientovi odporúčajú lieky, ktoré pomôžu normalizovať stolicu (adstringenty alebo riedidlá). Ak má pacient obavy zo silnej bolesti, predpisujú sa mu spazmolytiká. V prítomnosti zápalového procesu v hrubom čreve je pacientovi ukázaný priebeh antibakteriálnej terapie (širokospektrálne antibiotiká). Pri divertikle je pacientovi predpísané aj:

 • lieky, ktoré stimulujú črevá („Motilium“);
 • lieky, ktoré pomôžu obnoviť mikroflóru (Linex);
 • enzymatické látky atď..
Späť na obsah

Ľudové lieky

Ako pomocné metódy liečby je možné použiť ľudové liečivá. Je zakázané zapojiť sa do samoliečby. Akýkoľvek liek vyrobený podľa tradičných receptov musí byť schválený lekárom. Ľudové lieky musíte používať prísne podľa odporúčaní odborníka.

Na zvládnutie zápalu sa odporúča konzumovať vo vnútri olivový alebo ľanový olej. Obaluje steny čriev a pomáha zbaviť sa pálenia záhy od pálenia kôry hrobu hrdzavejúcej. Je dobré jesť čerstvý cesnak. To normalizuje flóru v črevách. Strava zabezpečuje jeho prítomnosť v ponuke každý deň.

Odporúčajú sa bylinné infúzie..

Zloženie: žihľava (listy), kôpr (semená), divoká ruža (bobule), harmanček (kvety), materská sladina.

Je potrebné zmiešať prísady v rovnakom množstve a lyžicu zmesi naparenej v pohári vriacej vody po dobu 100 minút. Roztok by sa mal filtrovať a spotrebovať 2-krát denne..

Zloženie: kôra rezavého brestu.

Prášok a granuly zložky sa musia zmiešať v pomere 1: 2 a prevariť v pohári vriacej vody, potom variť tretinu hodiny. Použite vývar 1-3 krát denne pre 200 g.

operácie

Operácia divertikulitídy sa vykonáva v týchto situáciách:

Pri divertikulóze sa chirurgický zákrok vykonáva odstránením črevnej oblasti.

 • v črevách sa objavili fistuly;
 • vyvíja sa silné krvácanie, s ktorým sa lieková terapia nemôže vyrovnať;
 • neustále sa vyskytuje krvácanie, vďaka ktorému sa vyvíja anémia;
 • perforácia s abscesom alebo peritonitídou;
 • sepsa;
 • kriticky slabá imunita;
 • črevná obštrukcia.

Pri divertikulitíde sa operácia vykonáva resekciou (odstránením) črevnej časti, kde dochádza k výčnelku. Vykonáva sa tiež abdominálna drenáž. Počas pooperačnej rehabilitácie potrebuje pacient kurz antibakteriálnych liekov.

Správna strava

Je zbytočné liečiť divertikulózu bez správnej výživy. Strava spočíva predovšetkým v zavedení veľkého množstva rastlinnej potravy do jedálneho lístka, pretože je bohatá na celulózu, algináty, pektín, lignín, atď. Tieto látky viažu vodu, vďaka ktorej je výrobok v čreve v polotekutom stave, čo znižuje tlak..

Rastlinná potrava prispieva k normalizácii mikroflóry v čreve, pretože vytvára prospešné mikroorganizmy. Výživa divertikula sa nezaobíde bez pšeničných otrúb, tepelne spracovaného ovocia, zeleninových polievok, obilnín a kyslého mlieka.

Stravujúce potraviny by sa mali dočasne odstrániť zo stravy (ryža, cestoviny, fazuľa, kofeínové nápoje, alkohol). Hrubá vláknina a sladkosti tiež nebudú prospešné pre črevá..

Diagnostické úvahy

U mladých pacientov

Možnosť rozvoja divertikulózy do 40 rokov je extrémne malá (do 5%). Takými pacientmi sa najčastejšie stávajú muži s nadváhou. Divertikly u mladých pacientov sú náchylné na relaps a komplikácie. Preto sa odporúčajú operácie v tejto vekovej skupine.

U pacientov s imunodeficienciou

Imunodeficiencia sa vyskytuje na pozadí závažných chorôb, napríklad diabetes mellitus, onkológia atď. V tomto prípade sa riziko komplikácií a nebezpečné následky divertikulózy výrazne zvyšujú. Zápalný proces s imunodeficienciou nemusí nastať, takže príznaky budú dlho chýbať. Ak sa zistí, choroba bude zanedbaná a bude ťažké ju liečiť..

Pravá strana

Pravostranné divertikuly sú zriedkavým javom, je ťažké ich diagnostikovať, je ťažké ich odlíšiť od slepého čreva. Chirurgický zákrok sa vykonáva výlučne po diferenciálnej diagnostike.

komplikácie

Divertikulóza sa musí liečiť okamžite, pretože následky tohto ochorenia sú nebezpečné pre život a zdravie pacienta.

divertikulitída

Divertikulitída je zápalový proces v divertikle.

Fekálna a hnisavá peritonitída

Peritonitída sa vyskytuje v dôsledku prasknutia divertikúl do brušnej dutiny, keď sa obsah čreva dostane do pobrušnice. To vedie k infekcii so zhlukovaním. Existuje vážne riziko pre život pacienta..

fistulas

Fistuly sa tvoria v dôsledku prasknutia divertikla na priľahlý orgán. Fistulu je možné odstrániť iba chirurgicky.

Črevné krvácanie

Takéto krvácanie je často hojné, v stolici je viditeľná krv, pokles tlaku krvi, silná bolesť v brušnej dutine..

prevencia

Prevencia divertikulózy je zdravý životný štýl. V prvom rade musíte dodržiavať vyváženú stravu a viac sa pohybovať. Pešia turistika na čerstvom vzduchu, športovanie, plávanie a aktívny životný štýl sú presne to, čo potrebujete na preventívne účely. Je dôležité vzdať sa zlých návykov (pitie a fajčenie). Ak budete jesť s mierou, prejedanie prospeje gastrointestinálnemu traktu.

Z stravy je potrebné vylúčiť nezdravé jedlo, sladkosti a jedlo s prísadami. Múka by sa tiež nemala konzumovať vo veľkých množstvách. Zdravý životný štýl je kľúčom k dobrej imunite, čo znamená, že chráni človeka pred mnohými chorobami vrátane divertikulózy..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia u žien: príznaky a možnosti liečby
Inguinálna hernia je choroba, pri ktorej sa brušný výčnelok do trieslovinového kanálika rozširuje za brušnú stenu, pričom sa udržuje integrita krycej membrány.
Takéto impozantné meno, ako Schmorlova kýla, podvedome spôsobuje spojenia niečoho vážneho a nevyliečiteľného. V skutočnosti sú Schmorlova kýla (uzly) patologickými zmenami medzistavcových platničiek (uzuratívne defekty), v dôsledku ktorých chrupavka tlačí cez susedný (vyšší alebo dolný) stavca.
Chrbtica počas tehotenstva môže číhať choroby, ako je napríklad miechová prietrž. Najčastejšie sa prejavuje v poslednom trimestri. Miechová kýla a tehotenstvo sú dva nezlučiteľné pojmy.