loader

Hlavná

Žalúdok

Črevná divertikulóza: príznaky, liečba, prognóza

Zjavné príznaky u väčšiny pacientov s divertikulózou hrubého čreva (divertikulárna choroba) chýbajú alebo sú identické s prejavmi iných črevných chorôb. Zistilo sa však, že frekvencia divertikulózy sa zvyšuje s vekom. U ľudí mladších ako 40 rokov a okolo 50 - 60% - starších ako 80 rokov je to menej ako 10%. Na európskom kontinente sú divertikly diagnostikované u každých 10 obyvateľov mladších ako 40 rokov, po 60 rokoch - v každej tretine a od 75 rokov - každý druhý obyvateľ.

S lokalizáciou divertikula sú spojené príznaky črevnej divertikulózy. Medzi obyvateľmi západných krajín sa najčastejšie v 90% zaregistrovaných prípadov nachádzajú v distálnom hrubom čreve, z toho 50 - 60% - v sigmoidálnom hrubom čreve a iba 10% - v pravých častiach hrubého čreva. Lokalizácia divertikla v konečníku nie je detekovaná.

Hlavné mechanizmy príznakov

Prevládajúca frekvencia divertikula sigmoidálneho hrubého čreva a príznaky s ním spojené sú spojené s anatomickými a fyziologickými charakteristikami. Sigmoidné hrubé črevo má menší priemer a viac ohybov v porovnaní so zvyškom hrubého čreva. Vykonáva funkciu rezervoáru, v ktorom dochádza k tvorbe, zhutneniu a hromadeniu výkalov. Reguláciou ich postupu do konečníka je oveľa častejšie segmentovaný ako iné oddelenia. Všetky tieto príčiny vedú k zvýšenému tlaku a distenzii stien sigmoidného hrubého čreva..

Výskyt divertikula je tiež uľahčený zmenami spojivového tkaniva a svalových vlákien priečneho hrubého čreva, ktoré súvisia s vekom. V dôsledku toho sa čoraz viac zvyšuje svalové napätie a odolnosť voči pohybu stolice, vnútrobrevnému tlaku a vyčnievaniu sliznice cez defekty svalovej vrstvy črevnej steny..

Súčasne sa vyskytujú patologické zmeny v plexoch submukózneho nervu s narušenou funkciou baroreceptora, zhrubnutie kruhovej a pozdĺžnej vrstvy črevného svalu, zníženie rozťažnosti a tónu jeho stien, konvergencia kruhových záhybov, v dôsledku čoho sa črevo stáva akordeónom. To zase vedie najmä k:

 • kompresia krvných ciev umiestnených v črevnej stene;
 • zhoršenie mikrocirkulácie krvi a rozvoj ischémie;
 • atrofia svalovej vrstvy;
 • zhoršená črevná motilita;
 • formovanie slabých oblastí, na ktorých sa tvoria divertikly.

Klinické prejavy divertikulózy hrubého čreva, sigmoidného hrubého čreva

Všetky tieto zmeny sa stávajú príčinou zhoršenia funkcie čriev vo všeobecnosti s postupným vývojom príznakov divertikulózy hrubého čreva a jeho komplikácií:

 • Divertikulitída (zápal divertikla)
 • Krvácajúci
 • Perforácia (perforácia)
 • Tvorba infiltrátu
 • Fistuly vnútorné alebo vonkajšie (zriedkavé)
 • Akútna alebo chronická obštrukcia čreva

Ochorenie má predovšetkým progresívny charakter s klinickými prejavmi, ktorých závažnosť závisí od trvania ochorenia, komplikácií divertikulárnej choroby, lokalizácie divertikla, prítomnosti sprievodných chorôb, veku pacienta a dodržiavania odporúčaní správnej výživy..

Najbežnejšou klinickou formou je nekomplikovaná divertikulóza hrubého čreva. Vyskytuje sa takmer u 80% pacientov s týmto ochorením. Po mnoho rokov sa verilo, že takéto formy choroby sa vyskytujú úplne bez príznakov. Štúdie v posledných rokoch však ukázali, že u 85% pacientov sú jednotlivé divertikuly hrubého čreva sprevádzané klinickými prejavmi rôzneho stupňa závažnosti, nehovoriac o divertikulóze.

Príznaky však nie sú špecifické. Pacienti často vôbec nevyhľadávajú lekársku pomoc, alebo ak i napriek tomu išli k lekárovi, diagnostikujú sa im dysbióza, chronická kolitída, dyskinéza hrubého čreva atď..

Najčastejšie a hlavné príznaky nekomplikovanej divertikulózy hrubého čreva:

 • Prerušované, opakujúce sa bolesti spastickej, paroxyzmálnej alebo tupej bolesti vľavo (najčastejšie), v strede (pod pupkom) alebo v spodnej časti brucha. Predpokladá sa, že tieto bolesti sú dôsledkom zvýšeného tlaku v lúmene čreva a zhoršenej pohyblivosti.
 • Bolesť môže po niekoľkých hodinách samo zmiznúť, ale môže sa zosilniť, najmä po jedle.
 • Môže sa vyskytnúť bolesť podobná záchvatu apendicitídy (v pravom dolnom bruchu), aj keď sú divertikly lokalizované nie vo vzostupných oblastiach (vpravo), ale v sigmoidálnom hrubom čreve (vľavo)..
 • Ožarovanie (šírenie) bolesti sa niekedy zaznamenáva: v konečníku, spodnej časti chrbta, krížovej kosti a tiež v trieslovinovej alebo gluteálnej zóne..
 • Úľava alebo úplné vymiznutie bolesti po vyčerpaní plynov alebo po defekácii.

Okrem hlavných prejavov divertikulózy hrubého čreva môžu existovať všeobecné príznaky charakteristické pre porušenie jej funkcie:

 • zápcha, ktorá má trvalý charakter;
 • zápcha, po ktorej nasleduje hnačka;
 • uvoľnenie veľkého množstva hlienu;
 • nafúknutie a významné vypustenie naftalového plynu;
 • falošné túžby (tenesmus) alebo opakované akty defekácie;
 • pocit neúplného vyprázdnenia po defekácii (často sprevádzaný prítomnosťou divertikla v sigmoidálnom hrubom čreve).

Pri vyšetrení lekár zaznamená nadúvanie, bolesť búšenie srdca (búšenie srdca) pozdĺž celého hrubého čreva. Tieto javy sú najvýraznejšie na ľavých oddeleniach, neexistuje však žiadna ochranná reakcia (napätie) brušnej steny. Hmatateľná je aj spastická časť hrubého čreva, v ktorej sú lokalizované divertikly..

Niektoré charakteristické znaky divertikulózy rôznych častí priečneho hrubého čreva:

čreváZmeny svalovej vrstvy čreva a povaha chymuNajčastejší prejav vekuPovaha najčastejších komplikácií
správnyfragmentácia čreva a zahusťovanie výkalovmladý (do 40 rokov) vekSklon ku krvácaniu
leftatrofia svalových vlákien, rezervácia a tvorba hustej stolicečastejšie starší ľudiaTendencia k divertikulitíde (zápal)

Keď sa vyskytnú komplikácie vo forme divertikulitídy, krvácania, perforácie atď., Objavia sa príslušné príznaky:

 • so zmenami v klinických krvných testoch, moč
 • vzhľad teploty
 • krv v stolici
 • zmena charakteru syndrómu bolesti, atď..

Diagnóza pomocou základných inštrumentálnych metód, ako je irigografia (röntgenové vyšetrenie po naplnení čriev kontrastným médiom), endoskopia, kolonoskopia, počítačová tomografia, umožňuje presnejšie zistiť prítomnosť, lokalizáciu a stav divertikúl..

Liečba nekomplikovanej divertikulózy

Hlavnou vecou pri liečbe črevnej divertikulózy (nekomplikovaná forma) je výživa potravinami bohatými na vlákninu z potravy. Podľa najnovších údajov ich použitie pacientmi s asymptomatickým priebehom choroby pomáha predchádzať jej progresii a výskytu komplikácií. Individuálni vedci majú kontroverzný názor, že zahrnutie týchto produktov do stravy dokonca vedie k regresii divertikla..

Dietetické alebo diétne vlákniny sú rastlinné vláknité látky rôzneho zloženia a štruktúry, ktoré sa nestrávia ani neabsorbujú v črevách. Pri kalorickej diéte 2500 kcal je ich denná fyziologická potreba 30 g. Väčšina druhov rastlinných vlákien obsahuje nestráviteľné polysacharidy, pektín, celulózu a hemicelulózu, lignín, algináty. Ich hlavnou vlastnosťou je väzba vody v črevnom lúmene, ktorá zvyšuje objem chymu, znižuje tlak vo vnútri čreva a podporuje rýchlejší transport cez črevo a odstraňovanie výkalov a toxínov z tela..

Nerozpustná vláknina z potravy, ktorá pokrýva asi 6 - 9% energetických potrieb tela, navyše vytvára v hrubom čreve veľký ďalší povrch, na ktorý sa kladie a fixuje veľké množstvo prospešných črevných baktérií. Vlákna sú „priateľské“ bakteriálne živné médium, na ktorom rýchlo rastú a množia sa, čo vedie k potlačeniu patogénnej flóry..

Charakteristiky tabuľky pozitívneho účinku vlákniny na ľudské telo:

Priamy účinokNepriama akcia
 • skvapalnenie črevného obsahu a normalizácia črevnej motility
 • zvýšenie počtu kolónií prospešných črevných baktérií
 • zväčšenie dodatočnej plochy na stanovenie normálnej črevnej flóry
 • tvorba zdrojov energie dostupných pre bunky (monosacharidy atď.) v dôsledku života mikroflóry
 • antioxidačné a antimikrobiálne účinky (proti patogénnym a podmienečne patogénnym mikroorganizmom)
 • zvyšujú stabilitu prospešnej mikroflóry hrubého čreva
 • poskytovanie energie pre prospešnú flóru
 • korekcia cirkulácie dusíkatých zlúčenín, cholesterolu a žlčových kyselín z čreva do pečene
 • znížená absorpcia vitamínov, organických kyselín a minerálnych solí, stimulácia imunitnej obrany tela
 • znížená saturácia potravín energetickými zložkami

Je zrejmé, prečo sú diétne potraviny obsahujúce otruby účinnou potravou pre črevnú divertikulózu. Hrubé pšeničné otruby majú najväčšiu schopnosť znižovať tlak v čreve a zvyšovať objem chymu. Do stravy sa musia zavádzať postupne počas 2 týždňov až 1 mesiaca. Denná norma začína od 5 - 10 g do 20 - 30 g. Na tento účel sa denná dávka (2 - 4 polievkové lyžice) otrúb naleje do 1 pohára vriacej vody a udržuje sa počas 30 - 40 minút, potom sa musí voda vypustiť. Varené otruby sa môžu pridávať do zeleninových jedál, mliečnych výrobkov, obilnín, polievok.

Počas prvého mesiaca takejto diéty s divertikulózou čreva, ktorá obsahuje veľké množstvo rastlinnej vlákniny, sa môžu objaviť alebo zosilniť bolesti brucha. Preto sa odporúča, aby ste užívali antispasmodické lieky, napríklad no-shpa alebo mebeverín, 20-30 minút pred jedlom ráno a večer, 400 mg, meteospasmil, bukopan a ďalšie..

Za účinný zdroj vlákniny sa považujú prípravky Mukofalk, Fiberleks, Ispagol, Solgar Psillium, pozostávajúce zo škrupín semien oválneho plantejna, ktoré rastú vo vyprahnutých oblastiach Stredozemného mora, Pakistanu a Indie. V škrupine semien plantejnu tohto konkrétneho druhu sú hlienové zložky obsiahnuté vo vysokej koncentrácii, vďaka ktorej liek patrí do mäkkej vlákniny z potravy..

Mucofalk, na rozdiel od otrúb, nemá takmer žiadne vedľajšie účinky vo forme nadúvania a spastickej bolesti, ale má protizápalový účinok a výrazne prekračuje pšeničné otruby v stupni zníženia črevného tlaku, účinne podporuje reprodukciu lakto - a bifidobaktérií..

Vláknina, ktorá je súčasťou Mukofalky, má nasledujúce fyzikálno-chemické vlastnosti:

 • Spomalte odvádzanie potravy zo žalúdka
 • Zvýšte viskozitu potravinových mas v tenkom čreve
 • Zvyšuje tvorbu hlienu na bunkách sliznice hrubého čreva
 • Viažu a zadržiavajú objem vody, ktorý prevyšuje hmotnosť samotných vlákien, čím znižujú napätie stien čriev, zvlhčujú stolicu a zabezpečujú ich zrýchlený priechod črevom.
 • Zhromažďujte a držte na svojom povrchu v koloidnom stave toxické prvky vonkajšieho a vnútorného pôvodu
 • Poskytujú užitočné mikrobiálne asociácie s ďalšou oblasťou a po enzymatickom rozklade mikroorganizmami sa stávajú energetickým zdrojom pre tieto mikroorganizmy.
 • Nebráni vstrebávaniu stopových prvkov a vitamínov v črevách

Odporúča sa zahrnúť do výživy pacientov s črevnou divertikulózou:

 • otruby alebo biela múka
 • drobivé obilniny z pšenice a pohánky s rastlinným olejom
 • zeleninové hrnce
 • zeleninové polievky z mäsového vývaru
 • mliečne výrobky
 • pečená zelenina (ak je dobre tolerovaná)

Je žiaduce vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré viažu a oneskorujú peristaltiku. Tie obsahujú:

 • jemné múky
 • cestoviny
 • krupica a ryžová kaša
 • želé, káva a silný čaj
 • červené víno, kakao a čokoláda

Diétna vláknina je hlavnou liečbou a prevenciou divertikulózy hrubého čreva. Pri absencii komplikovaných foriem choroby sa odporúča ich nepretržité používanie, s výnimkou letných a jesenných období, kvôli zahrnutiu dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a bylín do stravy..

Liečba drogami

Pri črevnej divertikulóze sú liečebné taktiky určené celkovým zdravotným stavom pacienta, závažnosťou choroby, prítomnosťou komplikácií..

S asymptomatickou divertikulózou

ak bola choroba diagnostikovaná náhodne (náhodné zistenie), pacientovi sa odporúča dodržiavať diétu so zvýšenou dennou stravou ovocia, zeleniny, fazule, zŕn, pitím najmenej 2 litrov tekutiny denne (ak neexistujú kontraindikácie). Podľa indícií je možné používať probiotiká (pozri zoznam prípravkov analógov Linex), enzýmové prípravky, lieky, ktoré znižujú nadúvanie (príčiny)..

V prítomnosti nekomplikovaného zápalového procesu
 • širokospektrálne antibiotiká, prípravky kyseliny 5-aminosalicylovej, kyseliny maslovej
 • tráviace enzýmy
 • stimulanty gastrointestinálnej motility, ako je Domperidon (Motilium, Pasazhiks, Motilak), Metoclopromide atď..
 • antispasmodiká - Noshpa, Drotaverin, Spasmol, Spazmonet
 • preháňadlá - prebiotiká (na báze laktózy - Normáza, Romphalac, Portalacový sirup, Dufalac, Laktulóza Poly, Goodluck, Laktulóza Stada, Livoluk-PB).
S progresiou ochorenia počas liečby je indikovaná hospitalizácia

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

Črevná divertikulóza

Z lekárskeho hľadiska je črevná divertikulóza stav, pri ktorom sa na membráne traktu vytvára výstupok steny, ktorý vytvára vnútri vrecká s dutinou. Navonok sú podobné dodatkom, ktoré sa líšia rôznymi smermi.

Keď sa obsah čreva pohybuje v opuchnutých oblastiach, hromadí sa stolica. Ich dlhodobý pobyt v izolovanom stave vedie k hnitiu procesov, v dôsledku čoho dochádza k zápalu, ktorý môže spôsobiť nebezpečné komplikácie. Ak sa zistí podobný jav, diagnostikuje sa divertikulitída..

Závažnosť choroby je určená niekoľkými parametrami:

 • Stupeň zapojenia do procesu vrstiev črevnej membrány. Sú pravdivé (keď výstupok stúpa, sliznica a sval) a nepravdivé (v lúmenoch steny je iba sliznica nafúknutá ako vak).
 • Pôvod. Vrodené výčnelky sa uvoľňujú v čase tehotenstva a získané sa vytvárajú v priebehu rokov.
 • Nález: divertikulóza tenkého alebo hrubého čreva.
 • Spôsobom formovania: pulzujúce divertikulum vzniká mechanickým pôsobením na stenu traktu a adhézie napínajúce časť dutého orgánu smerom von ovplyvňujú tvorbu trakcie..

Terapeutické taktiky sa vyvíjajú na základe týchto parametrov.

príčiny

Podľa odborníkov sa divertikula v čreve môže vytvárať pod vplyvom nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 • obštrukcia pohybu čriev (častá zápcha);
 • nadváhou;
 • nadúvanie;
 • nadúvanie;
 • črevné infekcie;
 • ateroskleróza črevných ciev;
 • sedavý spôsob života;
 • veková kategória pacienta (nad 60 rokov);
 • dedičná predispozícia;
 • narušenie krvného obehu v črevných cievach;
 • chronické črevné ochorenia, ktoré sa vyskytujú v chronickej forme.

Okrem toho sa môžu vytvoriť divertikuly s nesprávnou nevyváženou výživou pacienta. Vývoj tejto choroby môže byť vyvolaný nedostatkom dennej vlákniny, zneužívaním vajíčok, pekárskych výrobkov, mastných mäs a rýb.

Podľa lekárov sa divertikulóza vo väčšine prípadov začína vyvíjať v prítomnosti niekoľkých provokujúcich faktorov súčasne.

klasifikácia

Divertikly môžu mať pravý alebo nepravdivý pôvod.

Skutočné divertikuly sú tvorené vyčnievaním všetkých troch vrstiev črevnej steny. Falošné divertikuly sa tvoria iba z črevnej sliznice. Medzi svalovými vláknami teda vyčnieva malá časť sliznice črevnej steny.

V závislosti od toho, kedy sa divertikula vytvorila, sú rozdelené na vrodené a získané.

Vrodené divertikly sa tvoria v období vnútromaternicového vývoja dieťaťa a získané sa objavujú počas života človeka pod vplyvom provokujúcich faktorov..

Je tiež obvyklé rozdeliť divertikulu podľa formovacieho mechanizmu na trakciu a pulzáciu.

Tvorba trakčných divertikúl je uľahčená predĺženým mechanickým preťažením črevnej steny, napríklad pri chronickej zápche..

Výskyt pulzujúcich divertikúl vyvoláva na pozadí genetickej tendencie predĺžený mechanický účinok, navyše tieto výčnelky sú na rozdiel od trakčných divertikúl malé a majú tvar lievika.

Príznaky črevnej divertikulózy

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická. Pacienti nepodávajú sťažnosti a prejavy choroby sa zvyčajne náhodne zistia pri vyšetrení čriev na klinike alebo pri vyšetrení iného ochorenia..

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

V budúcnosti sa s vývojom nekomplikovanej formy objavia poruchy stolice. Takéto poruchy sú sprevádzané črevnými kolikami, pocitom plnosti v bruchu, plynatosťou atď. V tejto fáze je ťažké odlíšiť príznaky črevnej divertikulózy od symptómov syndrómu dráždivého čreva..

Nekomplikovaná forma choroby má nasledujúce prejavy:

 • periodicky sa vyskytujúce ostré alebo boľavé spastické bolesti brucha bez známok zápalu;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • pocit neúplného pohybu čriev po pohybe čriev;
 • bolesť sa po jedle zintenzívňuje a po pohybe čriev alebo výtoku plynu zmizne.

V akútnej fáze (komplikovaná divertikulóza) sa v ľavej časti bedrovej kosti vyskytujú bolesti vľavo, zvyšujú sa známky akútneho zápalu..

So zvýšením zápalových procesov existujú:

  • striedanie hnačky a zápchy, nestabilná stolica;
  • strata chuti do jedla;
  • nevoľnosť, zvracanie;
  • ostrá, intenzívna bolesť v ľavom dolnom kvadrante brušnej dutiny;
  • zvýšenie telesnej teploty;
  • prítomnosť hlienu vo výkaloch;
 • tachykardia;
 • lokálne peritoneálne javy;
 • zvýšenie bielych krviniek.

V budúcnosti, keď sa objaví lokálny zápalový proces, môže dôjsť k perforácii črevnej steny, zatiaľ čo choroba z lokálneho miesta sa rozšíri..

diagnostika

Diagnóza sa robí na základe zozbieranej histórie, príznakov, laboratórnych testov krvi, moču, výkalov a röntgenových údajov..

Povinné testy na chorobu zahŕňajú:

 • všeobecná a klinická analýza krvi, moču, výkalov;
 • okultné krvné výkaly.

Inštrumentálne výskumné metódy:

 • kolonoskopia - vyšetrenie čreva pomocou endoskopu;
 • CT sken;
 • ultrazvuk
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie pomocou špeciálneho kontrastného média.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva so syndrómom dráždivého čreva, celiakiou, rakovinou, ischemickou kolitídou, apendicitídou..

Liečba divertikulózy hrubého čreva

Divertikulóza je často asymptomatická, to však neznamená, že nie je nebezpečné. Toto ochorenie môže viesť k závažným komplikáciám. Preto je potrebná liečba divertikulózy.

Okrem toho by sa malo začať ihneď po stanovení diagnózy lekárom, malo by sa prijať množstvo opatrení, aj keď choroba nespôsobuje nepohodlie.

Liečba drogami

Pri nekomplikovanej forme divertikulózy, ktorá má klinické prejavy, sa používa komplexná terapia. Zvyčajne sa skladá z liekov a stravy. Pacientom je predpísaných niekoľko skupín liekov:

 1. Antispasmodiká, napríklad No-shpa alebo Spasmol.
 2. Stimulanty gastrointestinálnej motility (Motilak, Motilium, Passasix atď.);
 3. laxatíva;
 4. Myotropické antispasmodiká - Bentsiklan, Papaverine, Drotaverina chlorid;
 5. Cholinoblokátory: Platifilín, Hyoscín-butylbromid;
 6. Blokátory kalciových kanálov: pinaveriabromid, mebeverín;
 7. Enzymatické látky sa odporúčajú na lepšie trávenie..

Ak je divertikulóza hrubého čreva sprevádzaná zápalovým procesom, môžu sa odporučiť antibiotiká. Trvanie liečby, spôsob podania a dávka liečiva sa volia individuálne.

Prostriedky na reguláciu stolice

Pri liečbe črevnej divertikulózy je potrebné prestať používať stimulačné laxatíva, pretože môžu viesť k zvýšenému tlaku v čreve a k výskytu bolesti. Mali by byť nahradené osmotickými preháňadlami a liekmi, ktoré zvyšujú objem črevného obsahu. To môže byť:

 • Laktulóza je osmotické preháňadlo pre reguláciu stolice. Počiatočná dávka lieku je 15 - 45 ml., Podpora - 10 - 30 ml. o deň. Niekoľko dní po začiatku podávania, ak to nemá žiadny účinok, je možné vykonať úpravu dávky.
 • Semená šupiek semien. Nástroj vyrobený zo semien indického plantajna. Zmäkčuje črevný obsah a zvyšuje jeho objem. Denná dávka sa môže pohybovať od 2 do 6 vreciek.
 • Ak divertikulóza je sprevádzaná hnačkovým syndrómom, odporúčajú sa astringenty, absorbenty - bizmutové prípravky, smektitová dioktahedrálna a ďalšie..
 • Simethicone a iné podobné lieky sa predpisujú v prítomnosti nadúvania.

Alternatívne metódy liečby

S pomocou prírodných rastlinných prípravkov môžete vytvoriť pravidelnú evakuáciu stolice z čriev a chrániť jej sliznicu. Tento spôsob liečby sa môže použiť na nekomplikované formy divertikulózy..

Tu je niekoľko efektívnych receptov:

 1. Infúzia mäty piepornej - má priaznivý vplyv na stav gastrointestinálneho traktu, pomáha odstraňovať plynatosť a bolesť. 1 lyžička mäta pieporná (tráva sa dá používať ako čerstvá, tak suchá) je potrebné naliať 1 šálku vriacej vody, trochu trvať a piť tento chutný aromatický liečivý nápoj namiesto obvyklého čaju.
 2. Thorny infúzia - dokonale čistí črevá a normalizuje svoju prácu. Na prípravu liečivého nápoja je potrebné naliať 3 lyžice. l trnitá farba 1 liter vriacej vody a nechajte ju dobre uvariť. Výsledná infúzia sa odporúča vypiť 1 pohár pred jedlom, 4-krát počas dňa. Liečebný priebeh trvá 5 dní.
 3. Zmes jabĺk a pšenice je vynikajúcim prírodným liekom na čistenie čriev. Na prípravu lieku je potrebné kombinovať v rovnakých pomeroch semená klíčenej pšenice a zelených jabĺk rozdrvených na strúhadle. Odporúča sa užívať liek na prázdny žalúdok mesiac.
 4. Liečivá infúzia. Na prípravu takejto infúzie musíte vziať v rovnakom množstve sušený kôpor, bobule šípky, žihľavu a harmanček. 1 polievková lyžica. l bylinná zmes by sa mala naplniť 1 šálkou vriacej vody a nechať uvariť asi 3 hodiny. Odvar sa odporúča vypiť dvakrát denne po celý deň pred jedlom. Optimálne trvanie liečebného cyklu je 1,5 mesiaca.

gymnastika

Pravidelné cvičenie čriev s divertikulózou môže tiež pomôcť fyzioterapii. Tu je niekoľko jednoduchých cvičení:

 1. Ľahnite si na chrbát a pravou rukou masírujte žalúdok v smere hodinových ručičiek, čím sa zvyšuje prítlačná sila v smere sigmoidálneho hrubého čreva (ľavá spodná časť brucha);
 2. V rovnakej polohe a otočte si nohy vo vzduchu, napodobňujte bicykel;
 3. Ležiaci na chrbte a pritiahnite si kolená 10krát;
 4. V rovnakej polohe sa pokúste hádzať narovnané nohy 10-krát nad hlavu;
 5. V ležiacej polohe ohnite kolená a časť 10-15 krát.
 6. Postavte sa na všetky štyri a striedavo zdvihnite každú nohu ohnutú na koleno;
 7. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbticu hore a dole;
 8. V stojacej polohe vyčnievajte a zatiahnite žalúdok, masírujte črevá.

Posilnená fyzická aktivita s divertikulózou sa neodporúča.

diéta

Správna výživa a strava sú dôležitou súčasťou liečby divertikulózy..

Strava by mala byť úplná, vyvážená, bohatá na živiny, mala by sa konzumovať podľa plánu, aby bola črevná pohyblivosť v poriadku. Musíte jesť v malých porciách 5-krát denne, skončiť s jedlom 4 hodiny pred spaním a nenosiť pevné oblečenie. Po jedle sa nezúčastňujte fyzickej aktivity, dodržiavajte režim práce a odpočinku.

Nezabudnite zahrnúť do stravy:

Varia sa bez mlieka, pretože mliečne výrobky zvyšujú nadúvanie a tvorbu plynu. Pohánka, perlička, ovsené vločky sa považujú za najužitočnejšie..

Užívajte ich každý deň, lekári odporúčajú jesť otruby na raňajky, aby sa zlepšila črevná motilita.

Varte ich bez mäsového vývaru.

Je bohatá na výživné látky, mastné kyseliny, makro a mikroelementy, pre nich je lepšie ochutiť šaláty z čerstvej zeleniny. Ak máte obavy z ťažkej zápchy, ráno si môžete vypiť dezertnú lyžičku oleja.

Varené kurča je bohaté na bielkoviny, ktoré sú dôležité v období regenerácie..

Varené ryby sú vhodné na trávenie..

 • V zložení vitamínov je prospešné čerstvé ovocie a zelenina..
 • Vláknové výrobky: ovsené vločky, otruby, chlieb, avokádo, sušené ovocie, orechy.
 • Minerálne vody mierne sýtené oxidom uhličitým, kompóty, kefír.

Čo nejesť

Čo by sa malo úplne opustiť v prípade choroby:

 • Zo všetkého vyprážaného, ​​mastného, ​​pikantného, ​​kyslého.
 • Úplne vylúčte rýchle občerstvenie, rezance a instantné zemiaky.
 • Zakázaný biely chlieb, múka a cestoviny.
 • Zdržte sa kávy, silného čaju, alkoholu, sódy, koncentrovaných štiav.
 • Vylúčime ryžu, krupicu, čokoládu, párky a údené výrobky.
 • Nejedzte kebab, mastné ryby, mäso, vyprážané zemiaky, koláče, koláče, pečivo.

Mali by ste začať týždeň bez mäsových a odtučnených výrobkov, zeleninovej polievky, obilia bez mlieka, čerstvého ovocia.

Zo zeleniny dávajte prednosť zeleným, v poludnie môžete ozdobiť varenými zemiakmi s letným šalátom, jogurtom alebo ovocím a pár hodín pred spaním - kefír s sušienkami.

Môžete pridať mäsové výrobky, na raňajky, tvaroh alebo ovsené vločky, potom 50 gramov orechov, na obed, rezance alebo zemiakovú polievku, pohánkovú kašu s kuracou karbanalou.

Občerstvenie - čaj so sušienkami alebo sušienkami, večera - varené zemiaky, posypané olivovým olejom s letným šalátom a kuracie prsia, 3 hodiny pred spaním - sušený ovocný kompot alebo jogurt.

Začneme raňajky s pohánkovou kašou, pijeme čaj, jesť otruby, na obed polievkové pyré s kuracou kotletkou, popoludňajší čaj a večeru - strúhané jablkové pyré. Pred spaním - kompot alebo kefír s krekrom.

Raňajky - tvaroh s hrozienkami a orechmi, obed - zeleninová polievka s kuracím vývarom, príloha zo zemiakov s prevarenou rybou, popoludňajšie desiatu - 50 gramov orechov, jablko a jogurt, večera - pohanková kaša s kuracou rolkou.

 • Piatok - plne venujte konzumácii ovocia.

Jeme otruby, banány, orechy, jablká, ovsené vločky, obilniny.

Na raňajky obilnín alebo tvaroh s orechmi, obed - krémová polievka s prílohou zemiakov a rýb. Snack - otruby s jogurtom alebo kefírom, večera - pohanková kaša s kuracím mäsom a zeleným šalátom, pred spaním - kefír alebo kompot.

Nezabudnite na silné pitie, vypite najmenej 1,5 litra tekutiny denne.

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

komplikácie

Zápal spôsobený divertikulózou môže viesť k komplikáciám. Napríklad sa môže začať krvácanie z čreva, ktoré sa prejavuje výskytom krvi v stolici. Pri otvorení divertikla a jeho vstupe do brušnej dutiny sa môže vyvinúť črevná obštrukcia alebo dokonca peritonitída (hnisavý zápal pobrušnice). Týmto nebezpečným komplikáciám choroby sa dá predísť včasnou lekárskou starostlivosťou..

Včasná diagnóza divertikulózy hrubého čreva pomáha predchádzať najzložitejším komplikáciám.

prevencia

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii choroby, ktorá môže zahŕňať nielen všeobecné opatrenia, ale aj používanie ľudových prostriedkov, receptov. Najčastejšie sa jedná o bylinné infúzie alebo odvary pripravené vo vriacej vode, napríklad z harmančeka, nechtíka, mäty a iných tonických zložiek. Je prijateľné používať čerstvé zeleninové šťavy. Z uvedených komponentov je tiež možné vyrábať čapíky nezávisle. Umožňujú vám zlepšiť tráviaci systém a neutralizovať zápalové procesy.

Keď hovoríme o všeobecných preventívnych opatreniach, znamenajú:

 • správna výživa, konzumácia dostatočného množstva potravín v súlade so stravovacím poriadkom;
 • vylúčenie zlých návykov, menovite závislosti od alkoholu a nikotínu;
 • udržiavanie aktívneho životného štýlu, pretože nečinnosť nepriaznivo ovplyvňuje nielen gastrointestinálny trakt, ale aj kardiovaskulárny systém;
 • včasné liečenie patológií, ako aj diagnostické opatrenia.

Prevencia, ako aj udržiavanie optimálnej životnej aktivity počas divertikulózy hrubého čreva je teda viac ako možné. Z tohto dôvodu je potrebné nezohľadňovať rušivé príznaky a včas sa poradiť aj s gastroenterológom, aby sa zabezpečila liečba..

Prognóza liečby

Úspech konzervatívnej liečby závisí od stupňa zanedbávania procesu. Komplexným liečením prvého záchvatu je možné dosiahnuť pozitívny účinok v 70% prípadov. Ak má pacient tretiu exacerbáciu, iba 6%. Ukázalo sa, že používanie stravy v nekomplikovaných prípadoch môže zlepšiť priebeh a zabrániť komplikáciám u 10% pacientov.

S krvácaním eliminovaným rôznymi spôsobmi dochádza k recidívam v 20 - 30% prípadov. Chirurgická liečba znižuje riziko život ohrozujúcich komplikácií. Ak sa zistí asymptomatická divertikulóza čreva, musí sa pri prevencii divertikulitídy a možných komplikácií postupovať podľa pokynov lekára..

Črevná divertikula

Črevná divertikulóza je prítomnosť niekoľkých divertikúl v tenkom alebo hrubom čreve. Divertikly sú cirkulárne výčnelky sliznice cez medzery vo svalovej membráne črevnej steny..

Častejšie postihuje choroba ľudí nad 40 rokov.

Divertikulóza je spravidla asymptomatická, ale v niektorých prípadoch je to zápal divertikla (divertikulitída) a bezbolestné krvácanie..

Divertikulitída je sprevádzaná bolesťou brucha, horúčkou, nevoľnosťou.

Pacienti s asymptomatickou divertikulózou nevyžadujú liečbu, vykonáva sa v prítomnosti príznakov a komplikácií, v zriedkavých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok.

Divertikulárna choroba, črevná divertikula.

 • Bolesť v ľavom dolnom bruchu. Môžu sa konať niekoľko hodín alebo môžu trvať niekoľko dní..
 • Bolestivosť pri prehmatávaní brucha.
 • nadúvanie.
 • Striedavá zápcha a hnačka.

V asi 80% prípadov je divertikulóza čreva asymptomatická.

Všeobecné informácie o chorobe

Črevná divertikulóza naznačuje viacnásobné divertikly v čreve.

Črevo je orgán ľudského tráviaceho a vylučovacieho systému, ktorý pozostáva z tenkého a hrubého čreva a nachádza sa v brušnej dutine. Tenké črevo, začínajúce žalúdkom, steká do hrubého čreva a končí v konečníku a konečníku. Črevo je trubica tvorená svalovým tkanivom, ktorá je vo vnútri pokrytá sliznicou a submukóznou vrstvou a vonkajšou membránou spojivového tkaniva. Plavidlá sieťujú črevá po celej svojej dĺžke a prenikajú svalovými trhlinami do submukóznej membrány. Živiny absorbované sliznicou vstupujú do portálnej žily a potom vstupujú do pečene, aby vyčistili nepotrebné látky.

Črevné divertikulum je sakrálny výstupok sliznice cez trhliny vo svalovej membráne črevnej steny. Z črevnej steny sa vydúva divertikula.

Divertikulóza je náchylnejšia na ľudí starších ako 40 rokov.

Divertikly majú dve formy.

 1. Skutočná divertikula je výčnelok cez defekty svalovej membrány všetkých vrstiev črevnej steny. Medzi ne patrí vrodená divertikula - intraluminálna divertikula a Meckelova divertikula. Mertel divertikulum je najbežnejšou vrodenou anomáliou gastrointestinálneho traktu. Vznikajú, keď je vitellínový kanál (kanál, ktorý sa podieľa na výžive plodu) neúplný a nachádza sa v tenkom čreve, ktoré sa spája s hrubým črevom. K komplikáciám divertikula mečeku dochádza zvyčajne u detí mladších ako 5 rokov.
 2. Pseudo-divertikulum (falošné divertikulum) zahŕňa vyčnievanie cez slabé časti svalovej membrány sliznice a submukóznej membrány čreva. Falošné divertikly sú najbežnejšie a získavajú sa.

Tvorba falošných divertikúl je spojená so zvýšeným tlakom v lúmene čreva a prítomnosťou slabých miest vo svalovej membráne čreva, cez ktorú vyčnievajú sliznice..

S vekom sa vaskulárno-svalové rozštepy, cez ktoré cievy prenikajú cez submukóznu membránu, rozširujú a vytvárajú slabé miesta v stene čreva. Zvýšenie tlaku v črevách môže byť spôsobené malým množstvom stolice, ktoré je charakteristické pre ľudí, ktorí konzumujú málo vlákniny. Po čreve prechádza malé množstvo tvrdej stolice po dlhú dobu, čím sa zvyšuje tlak vo vnútri čreva.

S dostatočným príjmom vlákniny sa zvyšuje množstvo výkalov, ktoré sa pohybujú rýchlejšie v črevách, čo spôsobuje expanziu jeho stien a tým zníženie intraluminálneho tlaku..

Zvýšený tlak môže tiež spôsobiť časté namáhanie počas pohybu čriev..

Vo väčšine prípadov je divertikulóza čreva asymptomatická a je zistená náhodne. Niekedy dochádza k zápalu divertikúl, krvácaniu z divertiklov.

V prípadoch, keď sa výkaly hromadí v dutine divertikula (ktorá sa môže vyskytnúť pri dlhodobej zápche), môže sa vyvinúť bakteriálny zápal, divertikulitída. Zanášanie divertikla alebo úzke otvorenie môže prerušiť prísun krvi, čo tiež spôsobuje divertikulitídu. Sprevádza ju akútna bolesť brucha, horúčka, triaška, celkový zdravotný stav a niekedy zvracanie..

V minulosti sa verilo, že orechy, semená, kukurica upchávajú divertikulum šupkou a môžu spôsobiť divertikulitídu. Štúdie však preukázali, že použitie týchto výrobkov nie je spojené so zvýšeným rizikom vzniku tohto ochorenia..

 • Zápal divertikula, ktorý sa šíri do okolitého črevného tkaniva, spôsobuje peridivertikulitídu. V závažných prípadoch sa vyvinie periklitída - zápal celej steny čreva a orgánov v okolí.
 • Hnisavá fúzia črevnej steny s divertikulitídou môže viesť k dieram. V tomto prípade sa zápal rozširuje na peritoneum (membrána pokrývajúca všetky orgány zvonka v brušnej dutine) - vyskytuje sa peritonitída - nebezpečná komplikácia, ktorá môže viesť k významnému zhoršeniu celkového stavu a systémovému zápalu - sepse.
 • Medzi komplikácie divertikulitídy patria aj abscesy (hnisavý zápal divertikula) a fistuly (pasáže, ktoré môžu spájať rôzne časti čreva, čriev a močového mechúra, vagíny alebo brušnej steny)..
 • Opakujúca sa divertikulitída často vedie k tvorbe jazvového tkaniva, v dôsledku ktorého sa stena čreva zahusťuje a môže sa vyvinúť črevná obštrukcia (čiastočné alebo úplné narušenie priechodu obsahu cez črevo v dôsledku mechanickej prekážky)..
 • Krvácanie sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku poškodenia sliznice hustými výkalmi, ktoré upadli do divertikla. Najčastejšie nie sú spojené so zápalom..
 • Viacpočetné tenké črevné divertikly môžu viesť k stagnácii črevného obsahu a rastu baktérií, čo môže ohroziť absorpciu živín.

Kto je v ohrození?

 • Ľudia nad 50 rokov.
 • Nedostatočné vlákno.
 • Počas pohybu čriev je náchylný na pravidelné namáhanie.
 • Obézni a ľudia s nadváhou.
 • fajčiari.

Ľudia s divertikulárnou chorobou často nevedia, že divertikula je v ich črevách. Zvyčajne sa zisťujú náhodne počas vyšetrenia zameraného na iné účely..

Pri akútnom zápale divertikúl je možné predpokladať črevnú divertikulózu sprevádzanú charakteristickými príznakmi. V niektorých prípadoch je potrebné kvôli diagnostike vylúčiť iné choroby..

 • Všeobecná analýza krvi. Hladina červených krviniek a hemoglobínu sa dá znížiť krvácaním z divertikúl. Pri divertikulitíde sa zvyšuje hladina leukocytov.
 • Miera sedimentácie erytrocytov (ESR). Pri divertikulitíde sa môže zvýšiť.
 • C-reaktívny proteín. Zvýšenie jeho množstva je charakteristické pre akútny zápal.
 • Fekálny okultný krvný test. Pozitívny výsledok môže naznačovať vnútorné krvácanie v gastrointestinálnom trakte.

Iné výskumné metódy

 • Irrigoskopia je röntgenové vyšetrenie hrubého čreva so zavedením kontrastného lieku pre röntgenové žiarenie pomocou klystýru. Umožňuje vám preskúmať reliéf sliznice hrubého čreva a identifikovať divertikulu.
 • Sigmoidoskopia je vizuálne vyšetrenie približne 30 cm hrubého čreva pomocou sigmoidoskopu - skúmavka so zdrojom svetla..
 • Kolonoskopia zahŕňa vyšetrenie hrubého čreva zavedením sondy cez konečník.
 • Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk).
 • CT sken. S jeho pomocou môžete nielen identifikovať divertikulum, ale tiež zistiť prítomnosť zápalového zhrubnutia jeho steny, abscesov..

Pacienti s asymptomatickou divertikulózou nevyžadujú liečbu, s výnimkou prípadov veľkých divertikúl. Chirurgicky sa odstraňujú, pretože majú vysoké riziko komplikácií.

Je predpísaná strava bohatá na vlákninu a vlákninu z potravy, odporúča sa použiť veľké množstvo tekutiny. To prispieva k zvýšeniu objemu stolice, k jeho rýchlemu prechodu cez črevo ak zníženiu intraluminálneho tlaku..

Na kolické bolesti sa používajú žalúdočné vlhké obklady..

Nekomplikovaná akútna divertikulitída sa zvyčajne lieči ambulantne. Liečba zahŕňa diéty a predpisovanie antibiotík. Pri závažných komplikáciách divertikulózy je indikovaná hospitalizácia. Chirurgická liečba sa zvyčajne vykonáva v prípade poškodenia črevnej steny v dôsledku zápalu alebo silného krvácania..

 • Zdravá strava s množstvom zeleniny, ovocia a obilných výrobkov. Pitie veľkého množstva tekutín.
 • Okamžitý pohyb čriev podľa potreby. Oneskorené pohyby čriev vedú k zvýšenému tlaku v črevách.
 • Pri pohybe čriev by sa malo zabrániť silnému namáhaniu..
 • Udržiavanie zdravej váhy.
 • Pravidelná fyzická aktivita - najmenej 30 minút každý deň (môže to byť nielen cvičenie, ale aj svižná chôdza).
 • Vzdať sa fajčenia.

Odporúčané testy

 • Všeobecná analýza krvi
 • Počet bielych krviniek
 • Miera sedimentácie erytrocytov (ESR)
 • C-reaktívny proteín, kvantitatívne
 • Fekálny okultný krvný test

literatúra

 • Feldman, Friedman, Brandt. Sleisenger a Fordtranova gastrointestinálna choroba a choroba pečene 9 ed. Saunders. 2010.P. 2480.
 • Dan L. Longo, Dennis L. Kasper, J. Larry Jameson, Anthony S. Fauci, Harrisonove princípy vnútorného lekárstva (18. vydanie). New York: McGraw-Hill Medical Publishing Division, 2011.

Črevná divertikulóza

Črevná divertikulóza (syn. Divertikulum čreva, divertikulárna choroba) sa považuje za rozšírenú patológiu, na pozadí ktorej sa v rôznych častiach hrubého čreva a tenkého čreva formujú herniformné nádory. Lekári tvrdia, že u každej desiatej osoby na Zemi je diagnostikovaná rovnaká choroba, ale konečná miera výskytu nie je známa z dôvodu možnej asymptomatickej anomálie..

Takéto ochorenie má vrodenú aj nadobudnutú povahu, preto je celkom prirodzené, že predispozičné negatívne faktory sa budú mierne líšiť.

Spomedzi nešpecifických klinických prejavov je potrebné zdôrazniť narušenie stolice, nadúvanie a plynatosť, bolesť brucha. Zaznamená sa úplná absencia klinických príznakov..

Iba lekár môže urobiť správnu diagnózu na základe výsledkov komplexného laboratórneho a inštrumentálneho vyšetrenia pacienta. Dôležité diagnostické manipulácie sú dôležité.

Liečba divertikulózy je vo väčšine prípadov obmedzená na konzervatívne metódy - užívanie liekov a pozorovanie šetriaceho menu. Chirurgia je niekedy nevyhnutná. Na liečbu črevnej divertikulózy.

Medzinárodná klasifikácia chorôb desiatej revízie identifikuje patológiu ako svoj vlastný kód: kódom choroby podľa ICD-10 bude K57.

etiológie

Bez ohľadu na čas výskytu sú základom choroby nasledujúce provokujúce faktory:

 • degeneratívne zmeny v čreve;
 • porušenie peristaltiky;
 • vaskulárne choroby.

V opačnom prípade budú zdroje choroby rôzne. Napríklad vrodená forma je spôsobená týmito faktormi:

 • slabosť spojivového tkaniva spôsobená problémami vo vývoji plodu;
 • zhoršená pohyblivosť hrubého čreva alebo tenkého čreva;
 • nedodržiavanie zdravého životného štýlu a výživy nastávajúcou matkou počas tehotenstva;
 • degeneratívne procesy v tele;
 • abnormality tráviaceho systému v štádiu embryogenézy.

Sekundárna divertikulóza čreva sa vo väčšine situácií vyskytuje v dôsledku týchto provokatérov:

 • chronická forma črevnej obštrukcie;
 • zlá výživa - ak je hlavným menu mastné a korenené jedlá, konzervované jedlá, marinády, údené mäso a uhorky, silná káva a sladké nápoje;
 • nedostatočný príjem vlákniny v ľudskom tele - strava s črevnou divertikulózou hrá v terapii dôležitú úlohu;
 • dlhodobá závislosť na zlých návykoch;
 • prítomnosť obezity;
 • dlhodobé dodržiavanie prísnych diét;
 • prejedanie;
 • ateroskleróza;
 • ischemická choroba srdca.

K základným príčinám patrí akýkoľvek stav, ktorý spôsobuje zvýšenie vnútroočného tlaku a proces starnutia tela. V druhom prípade oslabenie a strata svalového tonusu vnútorných orgánov.

klasifikácia

Na základe času vzniku choroby existujú:

 • vrodená divertikulóza;
 • získaná divertikulóza.

Podľa prítomnosti a závažnosti klinických príznakov dochádza k patológii u dospelých a detí:

 • asymptomatický - vyskytuje sa v 80% prípadov;
 • s charakteristickými výraznými symptómami;
 • komplikovaná.

Špecialisti z oblasti gastroenterológie naznačujú existenciu takýchto variácií anomálie:

 • pravé divertikulárne ochorenie - môže to byť iba vrodená porucha, na pozadí ktorej herniformný výčnelok ovplyvňuje všetky vrstvy čreva (svaly, sliznice a submukózy);
 • falošné divertikulárne ochorenie - považuje sa za sekundárne, do patologického procesu sa zapája iba sliznica.

V mieste lokalizácie výčnelkov je lézia takýchto častí gastrointestinálneho traktu:

 • hrubé črevo - vyskytuje sa najčastejšie;
 • sigmoidné hrubé črevo;
 • hrubého čreva;
 • rekta - zriedka diagnostikovaná;
 • tenké črevo - iba 1%.

V závislosti od výskytu u ľudí rôznych vekových skupín má choroba nasledujúcu frekvenciu registrácie:

 • deti - 5%;
 • osoby mladšie ako 40 rokov - 10%;
 • ľudia vo veku 40 - 50 rokov - 30%;
 • osoby mladšie ako 60 rokov - 50%;
 • nad 60 rokov - 80%.

symptomatológie

Často sa neobjaví divertikulóza hrubého čreva alebo iná lokalizácia po dlhú dobu (do konca života). Diagnóza je prítomná v anamnéze ochorenia iba u 20% z celkového počtu ľudí trpiacich divertikulózou..

V iných prípadoch je choroba zistená náhodne ako diagnostický objav. Detekcia choroby je možná za týchto okolností:

 • absolvovanie rutinnej prehliadky v lekárskom zariadení;
 • v procese diagnostikovania inej choroby.

Niektorí ľudia, aj keď majú patologické výčnelky, takúto diagnózu vôbec neurobia. Je to kvôli úplnej absencii príznakov a odmietnutiu pravidelného laboratórneho a inštrumentálneho vyšetrenia na klinike.

Príznaky črevnej divertikulózy sú nasledujúce:

 • opakujúca sa bolesť brucha;
 • zmena veľkosti prednej steny pobrušnice vo veľkom smere;
 • veľké emisie plynov;
 • výskyt charakteristického dunenia v bruchu;
 • porušenie zákona o defekácii;
 • pocit plnosti a nepohodlia v dolnej časti brucha;
 • znížená alebo úplná nechutenstvo;
 • výskyt nečistôt hlienu a krvi vo výkaloch;
 • črevné preplnenie.

V prípade komplikácií môžu tieto sťažnosti vzniknúť:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • výkyvy v krvnom tóne;
 • slabosť a únava;
 • znížená schopnosť pracovať;
 • svalové napätie brucha;
 • prejavy intoxikácie;
 • závraty a bolesti hlavy;
 • strata váhy;
 • bledú pokožku;
 • zahusťovanie v ľavom dolnom bruchu - ľahko určené počas hmatu kvôli bolesti.

Takýto symptomatický obraz vzniká bez ohľadu na príčiny vzniku patológie a vekovú kategóriu pacienta.

diagnostika

Ako diagnostikovať a liečiť divertikulózu, vie iba gastroenterológ. Na správne stanovenie diagnózy nemá lekár dostatok informácií o klinickom priebehu, pretože príznaky divertikulózy nie sú špecifické, ale sú typické pre veľké množstvo gastrointestinálnych problémov..

Diagnostický proces by mal zahŕňať celý rad opatrení - nielen laboratórne a inštrumentálne vyšetrenia, ale aj manipulácie, ktoré vykonáva ošetrujúci lekár osobne:

 • oboznámenie sa s anamnézou - identifikácia najpravdepodobnejšieho patologického zdroja;
 • zhromažďovanie a analýza životnej histórie - informácie týkajúce sa stravovania;
 • hlboká palpácia a náraz celej plochy prednej steny brušnej dutiny;
 • hodnotenie celkového zdravotného stavu a stavu pokožky;
 • meranie telesnej teploty a krvného tónu;
 • podrobný prehľad o čase výskytu a závažnosti príznakov.

Druhá etapa diagnostiky, ktorá začína komplexným vyšetrením tela, zahŕňa také laboratórne testy:

 • všeobecná klinická analýza moču a krvi;
 • biochémia krvi;
 • coprogram;
 • analýza výkalov okultnej krvi;
 • bakteriálna stolica.

Nasledujúce inštrumentálne postupy pomôžu lekárovi konečne určiť diagnózu:

 • Ultrazvuk peritoneum;
 • irrigoscopy;
 • kolonoskopia;
 • sigmoidoscopy;
 • manometria;
 • CT a MRI;
 • biopsia.

Pred liečbou črevnej divertikulózy je potrebné odlišovať patológiu od týchto chorôb:

liečba

Liečba sa môže uskutočňovať konzervatívne aj chirurgicky. Najskôr sa snažia vyliečiť chorobu bez chirurgického zákroku.

Liečba pomocou liekov zahŕňa užívanie týchto liekov:

 • antibiotiká
 • spazmolytiká;
 • lieky proti bolesti;
 • prokinetiká;
 • enzýmy;
 • prebiotiká a probiotiká;
 • hnačka a iné lieky, ktoré prispievajú k neutralizácii klinických príznakov;
 • imunomodulátory;
 • vitamínové a minerálne komplexy.

Eliminácia ochorenia nebude úplná, ak pacient nedodrží výživu s divertikulózou. Cieľom terapie diétou je vylúčiť takéto potraviny z ponuky:

 • čerstvé pečivo a pečivo;
 • polotovary a droby;
 • vyprážané a korenené jedlá;
 • mastné mäso a ryby;
 • plnotučné mlieko;
 • čokoláda a iné sladkosti;
 • silný čaj a káva;
 • sladké sódy a liehoviny.

Liečebné menu má nasledujúce pravidlá:

 • častý príjem potravy, ale v malých porciách;
 • obohatenie stravy vlákninou, ktorá sa nachádza vo veľkom množstve v zelenine, ovocí a obilninách;
 • dôkladné žuvanie potravín a mletie prísad;
 • varenie varením, parením, dusením alebo pečením;
 • regulácia teploty - riad by nemal byť príliš studený alebo príliš horúci;
 • príjem dostatočného množstva tekutiny - najmenej 2 litre za deň.

Iba gastroenterológ alebo odborník na výživu môže poskytnúť úplný zoznam zakázaných a povolených zložiek, urobiť približnú stravu na týždeň.

Liečba ľudovými prostriedkami nie je zakázaná, ale po predchádzajúcej konzultácii s lekárom. Najúčinnejšie zložky liečivých bujónov a infúzií:

 • ľanové semená;
 • šťava z aloe;
 • Šípka;
 • motherwort;
 • žihľavy;
 • harmanček;
 • Semená kôpru;
 • kôra brestu;
 • staršie;
 • skorocel;
 • echinacea;
 • mäta;
 • nechtík;
 • Melissa;
 • rebríček;
 • bloodroot.

Konzervatívne liečenie divertikulózy znamená:

 • terapeutická masáž brucha;
 • Cvičebná terapia;
 • fyzioterapia.

Liečba črevnej divertikulózy chirurgickým zákrokom má nasledujúce indikácie:

 • neúčinnosť konzervatívnych recepcií;
 • situácie, keď príčinou choroby bol novotvar;
 • komplikácie.

V takýchto prípadoch bude laparoskopická alebo laparotomická operácia zameraná na úplnú alebo čiastočnú excíziu postihnutej oblasti.

Možné komplikácie

Znaky priebehu choroby, odmietnutie lekárskej starostlivosti alebo pokus o nezávislé vyliečenie choroby často vedú k negatívnym následkom. Najčastejšou komplikáciou je divertikulitída (zápalový proces v divertikloch)..

Komplikácie zahŕňajú:

Prevencia a prognóza

Divertikulóze čreva sa dá zabrániť dodržiavaním jednoduchých všeobecných pravidiel. Prevenciu choroby predstavujú také opatrenia:

 • odmietnutie zlých návykov;
 • vyvážená strava;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • včasná detekcia a liečba patológií spôsobujúcich divertikulózu;
 • pravidelné návštevy odborníkov počas úplného preventívneho vyšetrenia na klinike.

Okamžite zaznamenané príznaky a liečba predpísaná kompetentným odborníkom sú dva faktory, ktoré zhoršujú prognózu ochorenia. Pravdepodobnosť vzniku komplikácií divertikulózy a základného ochorenia je však stále vysoká.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice posilňuje svalovú kostru, stimuluje krvný obeh. Cvičenie zlepšuje metabolizmus, podporuje regeneráciu tkanív.
Až 76% ľudí pociťuje bolesť chrbta za rok [1]. Tieto štatistiky ovplyvňujú ľudí všetkých vekových skupín a povolaní. Príčiny bolesti môžu byť rôzne, jednou z nich je osteochondróza chrbtice.
príčinyMedzi hrudníkom a brušnou dutinou je bránica. Je to svalová doska, v ktorej sú umiestnené 3 diery - pažerák, aorta, žíl. Kýla - expanzia bránice pažeráka, pri ktorej sa časť žalúdka a čriev vytlačí do hrudnej dutiny.